ΛΑΔΟΚΟΛΛΑ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Παρασκευοπούλου 42, Πλατεία Μπουρναζίου [Χάρτης]

Κρεατικά σερβιρισμένα στη Λαδόκολλα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Σάββατο βράδυ και μετά από πρόσκληση σε γενέθλια καλού φίλου, θαμώνα του μαγαζιού είπαμε να βρεθούμε στο Μπουρνάζι στη Λαδόκολα για φαγητό.
Χμ... πρώτη εντύπωση: πολλές αλλά πολλές ζωγραφιές στους τοίχους! Ένας νέος και ευγενικός σερβιτόρος στην πόρτα, μας ρώτησε για το τραπέζι μας, είχε κλείσει ο φίλος, τον και οποίο προσφώνησε με το μικρό του όνομα (καταλάβατε, είχαμε τα μέσα! ).

Επίσης εντύπωση μου έκαναν οι κορνιζούλες με τους διάφορους διάσημους που κατά καιρούς έχουν επισκεφτεί τη λαδόκολα (από τις πολλές φορές που είδα τον Μ. Σεφερλή νόμιζα ότι αυτός ήταν ο ιδιοκτήτης! ). Στο σύνολο λίγο φλύαρος ο χώρος με τραπέζια συνδυασμένα περίεργα (ήμασταν 10 άτομα και μας έβαλαν να καθίσουμε σε δύο τραπέζια ένα ορθογώνιο και μία ροτόντα).

Ο κόσμος πολύς, δεν θίγω το θέμα του θορύβου, αν και Σεπτέμβρης, η φασαρία έξω αρκετή, ίσως να φταίει και η διπλανή παρέα η οποία σχεδόν ουρλιαζε, αλλά ΟΚ είχαμε καλή διάθεση μέσα στο πρόγραμμα και αυτό. Μεγάλο φάουλ, μία τηλεόραση που επαιζε μονίμως video clips ακριβώς πάνω από το τραπέζι μας! Γιατί;;; Επίσης, παιδιά αλλάξτε τη μουσική που βάζετε άμεσα!!! Λαϊκομπουζουξίδικα τελείως άκυρα παιγμένα ξανά και ξανά τα ίδια. Κακή ακουστική, γενικώς το αποτέλεσμα κακό.

Πάμε στα δικά μας. Κρητική σαλάτα, σαλάτα μαρούλι, λάχανο κλπ με βινεγκρετ, μπιφτεκάκια, πατάτες τηγανιτές, πιπεριές φλωρίνης, ποικιλία κρεατικών (περιλαμβάνει και αμελέτητα! ), κοκκινιστό κρέας, συκώτι και ξιφίας (;;;) τα πιάτα που παραγγείλαμε.
Οι πατάτες σχετικά καλές, τίποτα το ιδιαίτερο, σωστή ποσότητα σερβιρισμένες σε τι άλλο; λαδόκολα.

Η κρητική σαλάτα, εντελώς αδιάφορη, τολμώ να πω λίγο κακή, δεδομένου ότι όταν γράφει ο κατάλογος ότι περιέχει φέτα, πρέπει να έχει φέτα και όχι λευκό τυρί. Όποιος ξέρει από τυριά αμέσως καταλαβαίνει τη διαφορά.
Η σαλάτα με τα λάχανα, μαρούλι, καρότο και βινεγκρέτ, ήταν καλύτερη από ό, τι περίμενα.

Η ψητή πιπεριά φλωρίνης, προσγειώθηκε όπως βγήκε από το βάζο, ούτε καν στραγγισμένη. Λίγο λαδάκι, ελάχιστο σκορδάκι και θα μεταμορφωνόταν χωρίς έξοδα, αλλά ΟΚ.
Στα κρέατα τώρα, λαδόκολα γαρ το μαγαζί. Είναι γεγονός ότι από τιμές το μαγαζί βρίσκεται πολύ χαμηλά, δυστυχώς όμως χαμηλά βρίσκεται κατά την ταπεινή μου γνώμη και η ποιότητα των κρεάτων. Και εξηγούμαι:
Πρώτο ήρθε το κοκκινιστό, δουλεύουν μικροκύματα στάνταρ. Μεγάλη μερίδα, δεν το δοκίμασα.

Τα μπιφτεκάκια ωραία στη γεύση (όλα τα ψητά σερβίρονται σε λαδόκολα, αν και εφόσον το ζητήσει ο πελάτης φέρνουν και πιάτα), άψητα όμως στο κέντρο και τίγκα στο λίπος ο κιμάς! Βέβαια οφείλω να πω στον άντρα μου άρεσαν, χωρίς όμως να ξετρελαθεί κιόλας. Οι πατάτες που τα συνόδευαν καλές, τα δύο τριγωνάκια πίτας, χάλια. Κακής ποιότητας, απλά αλλάξτε προμηθευτή σήμερα!
Η ποικιλία μεγάλη με πανσέτα, όχι όσο ψημένη θα ήθελα να δω, μάλλον βιάστηκαν να τη βγάλουν, το μπιφτεκάκι, το περιέγραψα, δεν έφαγα αμελέτητα, το κοτοπουλάκι ΟΚ. Η γαρνιτούρα ίδια.

Το συκώτι ήρθε αφού είχαμε φάει όλοι, πιθανολογώ ότι απλώς το ξέχασαν, αλλά με τόσο φόρτο εργασίας συγχωρούνται οι κατά τα άλλα πρόθυμοι και φιλότιμοι σερβιτόροι.
Ο ξιφίας: τι δουλειά έχει η αλεπού στο παζάρι; φαινόταν ένα πιάτο που άνετα θα το έβλεπα και σε μενού νοσοκομείου, με νερόβραστα λαχανικά γαρνιτούρα, νομίζω λίγο άτυχη επιλογή.

Στα συν η γρήγορη συνολικά εξυπηρέτηση με ξεχωριστή σερβιτόρα που άλλαζε τα μπουκάλια νερού (κι άλλο συν: το νερό σε μπουκάλι, όχι εμφιαλωμένο).
Στα μείον το ότι κανένα από τα πιάτα που δοκιμάσαμε δεν ήταν αξιομνημόνευτο. Τι θέλω να πω: πολύ σωστά και μπράβο του ο ιδιοκτήτης κρατά τις τιμές σε χαμηλά επίπεδα, όμως δεν έχει προσέξει την ποιότητα όσων προσφέρει, με αποτέλεσμα η ποσότητα να είναι σε αντιστρόφως ανάλογη σχέση με την ποιότητα. Με λίγο προσεκτικότερες επιλογές, πιστεύω ότι το μαγαζί θα μπορούσε να αναβαθμιστεί, εννοείται διατηρώντας το ύφος που έχει, δηλαδή απευθύνεται σε κόσμο όλων των βαλαντίων. Νομίζω ότι προσπαθώντας να προσελκύσει μεγάλο εύρος πελατών, το μαγαζί θυμίζει κάτι από ταβέρνα-fast food, χωρίς ξεκάθαρο χαρακτήρα. Ενώ λέγεται λαδόκολα προσφέρει ένα σωρό φαγητά που καμία σχέση δεν έχουν με αυτό και από την άλλη σερβίρει τα ψητά σε λαδόκολα. Συνολικά μου δημιούργησε μία σύγχυση, ο κατάλογος από τη μία και από την άλλη η οχλαγωγία που δεν με άφηνε να χαλαρώσω.

Οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 10€-12€ μαζί με τα ποτά (οι μπύρες είναι φτηνές, μπράβο τους), δυστυχώς όμως δεν είναι ένα μαγαζί που έχει να προσθέσει με την παρούσα του μορφή κάτι νέο ή έστω κάτι κλασικό ποιοτικό. Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και ως προς αυτό, ο ιδιοκτήτης είναι ευαισθητοποιημένος, προτείνω καλύτερη ποιότητα τουλάχιστον στα κρεατικά, προσοχή στα ψαρικά (καλύτερα να τα αφαιρέσουν και να επικεντρωθούν στο κρέας), και άμεση αλλαγή της μουσικής! Τέλος, χρειάζεται διαμόρφωση του καταλόγου καθώς και εισαγωγή Ελληνικών αναψυκτικών.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Βρεθήκαμε τυχαία στο Μπουρνάζι χθες για μια δουλειά, τρία άτομα και επιλέξαμε μετά από πρόταση μιας φίλης να φάμε στη Λαδόκολλα.

Λοιπόν..... καταρχάς η μουσική ήταν σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα σα να είσαι σε σκυλάδικο δεκαετίας '90 μετά τις 4 το πρωί.
Ο χώρος αντίστοιχου επιπέδου που δεν ενοχλεί γιατί είναι η ταυτότητα της αλυσίδας οπότε ξέρεις τι θα δεις τριγύρω.

Σέρβις ευγενέστατο και γρήγορο σχετικά. Το μόνο μείον είναι ότι μια συμπληρωματική μερίδα δεν ήρθε ποτέ αλλά χρεώθηκε κανονικά. Βεβαίως μετά την επισήμανση από μέρους μας αφαιρέθηκε από τον λογαριασμό.

Στο βασικό τώρα. Το φαγητό. Επιεικώς απαράδεκτο. Παραγγείλαμε: μια φέτα που ήταν λευκό φθηνό τυρί λουσμένο στο λάδι και στη ρίγανη, μια σαλάτα κοτόπουλο-βραστή πατάτα-μαγιονέζα μέτρια, μια τυροκαυτερή με έντονα στοιχεία κακής ποιότητας λευκού τυριού και νερουλιασμένη, μια τηγανιτές πατάτες προτηγανισμένες μετριότατες, και δύο μερίδες mix grill.

Πανσέτα κακοψημένη (οι μισές άψητες και οι υπόλοιπες "αρπαγμένες") και τελείως άνοστη, φιλέτο κοτόπουλο σωστά ψημένο αλλά άνοστο που άφηνε μια επίγευση μπαγιατίλας (!! ), λουκάνικο αδιάφορο και μπιφτέκι που ούτε καν το δοκίμασα. (ζητήσαμε και μας αφαιρέσαν τα αμελέτητα μιας και δεν τα τρώμε)

Επιπλέον μόνο οι τηγανιτές πατάτες σερβιρίστηκαν στη λαδόκολλα. Τα κρέατα ήρθαν σε πιάτα. Κρίμα για την επιβάρυνση της λάτζας........ Άλλωστε έμεινε τόσο φαγητό που θα μπορούσε να πεταχτεί μαζί με τη λαδόκολλα!!

Το μόνο γευστικό ήταν το λευκό κρασί που ήταν φρουτώδες μεν ζεστό δε οπότε δεν παραγγείλαμε δεύτερη καράφα.

Πληρώσαμε περίπου 10 ευρώ/άτομο που για την ποιότητα των φαγητών πραγματικά ήταν πολλά, αν σκεφτεί κανείς ότι με ένα σουβλάκι της τάξεως των 2-2,5 ευρώ ικανοποιείς τον ουρανίσκο σου.

Στα συν ότι μας προσφέρθηκε γλυκό (γιαούρτι με γλυκό κουταλιού) το οποίο δεν δεχτήκαμε γιατί η απογοήτευσή μας ήταν τόση που δεν αντέχαμε άλλη.

Στο αντίστοιχο κατάστημα της Καισαριανής που έχω φάει κάποιες φορές η ποιότητα είναι ελαφρώς καλύτερη.

Δεν θα ξαναπροτιμήσω κανένα κατάστημα της αλυσίδας, γιατί δεν δέχομαι να υποτιμούν τη νοημοσύνη μου και το γευστικό μου κριτήριο, επιχειρηματίες που θεωρούν ότι κρατώντας χαμηλά το κόστος πρέπει να ρίξουν τόσο την ποιότητά τους.