ΤΟ ΙΝΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΑΡΜΠΑ-ΤΖΩΡΤΖ
Ινδία

Εξάρχεια

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Ινδικο/Πακιστανικό μινι-εστιατοριο.

08 Ιουν 2013

Διαβάζοντας κατα καιρούς τις κριτικές για αυτο το μαγαζι, είχα την περιέργεια να το δοκιμάσω μιας και μου αρέσει πολυ η ινδική κουζίνα. Βρεθηκα λοιπόν στην περιοχη τυχαία και το αναζήτησα.

Μέσα στις πολυβουες και γεμάτες απο κόσμο καφετέριες στον πεζόδρομο, είδα δίπλα το μαγαζι. Ασχημο εξωτερικά,το περίμενα πιο ωραίο κρίνοντας απο την φωτογραφία που είχα δει εδω. Ο εξωτερικός χωρος δεν ειχε κανένα τραπέζι εκείνη την ημέρα που να ανηκει στο μαγαζι, οπότε δεν ξέρω εαν βγάζει τουλάχιστον 2 τραπεζάκια έξω.

Με το που μπήκα μέσα πάγωσα, ο χωρος σκοτεινός και σχετικα βρώμικος (η τουλάχιστον σου έδινε αυτη την αίσθηση). Οι ταμπέλες φωτογραφίες με τα φαγητα που διαθέτει ήταν άσχημες και ούτε κάν αυτές δεν σε προδιαθετανε να κάτσεις.

Παλευα μέσα μου για να μην κάνω στροφή και βγω απο το μαγαζι τρέχοντας!!Ετσι λοιπόν πήρα 2 τυλιχτα που εχει, ένα με κεμπαπ και ένα με κοτοπουλο καρυ. Μιας και ήρθα να τα δοκιμάσω μήπως τουλάχιστον η γεύση με αποζημιώσει για ότι έχω βιώσει μέχρι στιγμής.

Προς μεγάλη μου απογοήτευση βλέπω βρώμικα σκεύη στην ενδιαφέρουσα κατασκευη ψησιματος της πίτας την οποία ετοίμασαν εκείνη την στιγμη μπροστα μου. Το κακο ήρθε όταν τον βλέπω να ανοίγει μια inox πιατελα όπου ειχε έναν έτοιμο κιμα (καλύτερα να μην περιγράψω σαν τι έμοιαζε) και τον ρωτάω τι ειναι αυτο και μου λέει το κεμπαπ (εκει πάγωσα) και μετα για την άλλη πίτα ανοίγει ένα άλλο σκευος και βγάζει κάτι με χρώμα παντζαριου,το οποίο οπτικά το βρήκα απαράδεκτο και ρωτώντας τον τι βάζεις εδω μου απάντησε αυτο ειναι το κοτοπουλο.

Κατάρα μενου, φοβισμένος και βρίζοντας απο μέσα μου πήρα πακέτο τα 2 μεγάλα σουβλάκια αξίας 3 η 4 ευρω το καθένα και πήγα σε μια απόμερη γωνία δοκίμασα λίγο απο το καθένα προσπαθώντας να φανώ θαραλεος, και μετα την δεύτερη μπουκιά στο καθένα επήλθε η ολοκληρωτική απογοήτευση και η εναπόθεση της σακουλας στο καλάθι των σκουπιδιών.

Απογοήτευση σκέτη, απαράδεκτο πραγματικα.Δεν το προτείνω και βλέπω ότι και Ο World και ο Fratello έχουν αρνητικές κριτικές τις οποίες δεν θυμομουν μπας και γλύτωνα τα λεφτα μου και κυρίως την συνολική τρομακτική εμπειρία.

08 Νοε 2012

Μετά την επίσκεψη μου στο ινδικό του ΜΠΑΡΜΠΑ-ΤΖΩΡΤΖ πήρα την παρακάτω απόφαση: θα είναι το μοναδικό ινδικό που πρόκειται να επισκέπτομαι από εδώ και στο εξής. Πριν βιαστείτε να με κρίνετε ως επιπόλαια και αρνητική προς όλα τα καλά (εε και μερικά όχι τόσο καλά) ινδικά της πόλης μας, ακούστε τους λόγους αυτής της απόφασης (πάταξον μεν, άκουσον δε):

1. είναι μακράν το πιο οικονομικό χωρίς να υστερεί σε ποιότητα.
2. ταυτοχρόνως, μιλάμε για τις πιο μεγάλες μερίδες της αγοράς, κι αυτό μακράν! Τα κυρίως πιάτα συνοδεύονται από ριζάκι και ναν! Αν θέλετε, παραγγέλνετε τα περαιτέρω

3. το περιβάλλον είναι αδιάφορο μέσα, χαβαλετζίδικο έξω, αφού βρίσκεται σε πολυσύχναστο πεζόδρομο στα Εξάρχεια ,ανάμεσα σε καφε-μπαρ. Ντάξει, δεν είναι σαν να τρως στο Χίλτον, αλλά αν ψάχνεις αυτό το ύφος, συνέχισε την αναζήτηση σου, είσαι μακριά.
4. Οι ινδοί ιδιοκτήτες (ή σερβιτόροι) ηταν ευγενικοί κι εξυπηρετικοι, με το χαμόγελο όπως πρέπει στην παροχή υπηρεσιών, κι όχι με τουπέ κι ύφος μερικών καρδιναλίων (ξέρω οτι το έχετε ζήσει, γιαυτό το λέω).

Δεν θέλω να μειώσω τα υπόλοιπα ινδικά, αν και μερικά με έχουν απογοητεύσει πραγματικά. Ωστόσο, στο ΙΝΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΑΡΜΠΑ-ΤΖΩΡΤΖ τρως αυθεντικό ινδικό φαγητό, κι αν το να πληρώνεις σαν να έφαγες σε φαστ-φουντ το καθιστά φαστφουντάδικο, τότε ναι, πείτε το φαστφουντάδικο!

25 Σεπ 2012

Το μαγαζί αυτό δεν είναι εστιατόριο, είναι ταχυφαγείο που προσφέρει πρόχειρο φαγητό και ως τέτοιο θα το κρίνω. Θεωρώ ότι οποιαδήποτε σύγκριση με τα ινδικά εστιατόρια της Αθήνας είναι το ίδιο δίκαιη όσο το να συγκρίνεις ένα συνοικιακό σουβλατζίδικο με ένα εστιατόριο. Δεν έχουν σχέση, δεν παίζουν στην ίδια κατηγορία και δεν τίθεται καν θέμα συναγωνισμού ή ανταγωνισμού.

Ο χώρος είναι προσχηματικός. Τέσσερα τραπέζια μέσα και δύο - τρία έξω, χωρίς πολυτέλειες, απλώς για να υπάρχει κάπου να ακουμπήσεις για να φας, αν το θέλεις.

Το φαγητό είναι καλό και καθαρό. Το "σουβλάκι" με πίτα νάαν και κοτόπουλο μου άρεσε πάρα πολύ και θα ξαναπάω για αυτό και μόνο οπωσδήποτε (3,00 ευρώ, λογική τιμή). Το σχέτο νάαν πολύ ωραίο στη γεύση αλλά υπερβολικά λεπτό και μικρό. Φθηνό όμως (0,50). Το ρύζι πουλάο μάλλον ήταν μαγειρεμένο από νωρίτερα, πράγμα που δεν με εξέπληξε - είπαμε, για ταχυφαγείο μιλάμε. Ήταν όμως νόστιμο και πολύ αρωματικό και φαγώθηκε ευχάριστα. Με ξένισε όμως η τιμή: στα 4 ευρώ είναι ακριβότερο από αυτό που σερβίρεται στα κανονικά ινδικά εστιατόρια! Το θεωρώ αδικαιολόγητο.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, οφείλω να πω ότι ήρθε νερό βρύσης σε (μικρά σχετικά) ποτήρια με το που καθήσαμε. Κατά τα άλλα ο κύριος που σέρβιρε ήταν ευγενικός και χαμογελαστός, αλλά διεκπεραιωτικός. Άλλωστε, δεν είχε, εκ των πραγμάτων, να κάνει κάτι περισσότερο από το να πάρει παραγγελία και να αφήσει τα πιάτα στο τραπέζι. Διευκρινίσεις δε ζητήσαμε για να τον κρίνω σε αυτό. Με ενόχλησε όμως πολύ το γεγονός ότι δεν κόβεται απόδειξη. Αυτή είναι μια πρακτική την οποία σκοπεύω να μην ανέχομαι στο εξής, διότι τα αποτελέσματα (και) αυτής δυστυχώς τα υφιστάμεθα πλέον όλοι.

Συμπερασματικά, για όποιον θέλει πρόχειρο φαγητό ξεφεύγοντας από το στερεοτυπικό σουβλάκι του συρμού με λαδωμένη πίτα και απροσδιορίστου προέλευσης γύρο, το μαγαζί αυτό είναι μια χαρά και όταν είμαι στην περιοχή σκοπεύω στο μέλλον να πηγαίνω. Μόνο για αυτό όμως ενδείκνυται, και φυσικά όχι για να εντρυφήσει κανείς στην Ινδική κουζίνα.

Τέλος, και σαν υποσημείωση, διάβασα τις προηγούμενες κριτικές και πρέπει να τονίσω ότι έχει μειώσει τις τιμές του και μάλιστα αρκετά, ενώ δεν φαίνεται να γίνεται (πλέον;) καμία διάκριση μεταξύ φαγητού στο κατάστημα κι εκτός - εκτός αν οι παραγγελίες για έξω χρεώνονται ακόμα φθηνότερα.

13 Μαι 2012

Προχτές πήραμε από εκεί τυλιχτές πίτες με κοτόπουλο και κιμά,
μας άρεσαν,ήταν σε ικανοποιητικό μέγεθος και κατά τη γνώμη μου άξιζαν τα 4ε και 3,5 (η μία) αντίστοιχα.

*Δεν καθήσαμε τα πήραμε στο χέρι αλλά μου φάνηκαν ευγενικοί.
Φοβόμουν να καθήσω για ολοκληρωμένο γεύμα μετά τις προηγούμενες κριτικές,η αλήθεια. Προτιμώ να επενδύσω τα χρήματα μου σε πιο safe επιλογή ινδικού.

*Ο χώρος είναι 4 τραπέζια όλα κ'όλα όπως είπαν και οι προλαλήσαντες,απέναντι έχει ένα συμπαθητικό καφέ.

19 Μάρ 2012

Είμαστε σοβαροί τώρα ότι το μαγαζί αυτό έχει υπέροχες γεύσεις και γλυκύτατο σέρβις;; Ούτε καν..

Ήρθα και γω να γράψω αρνητική κριτική μετά από τις πολύ θετικές των άλλων.
Δεν έμεινα ικανοποιημένος για διάφορους λόγους.

Χώρος καλός, απλός, χωρίς κάτι να σε κερδίζει ή να σε απωθεί.

Εξυπηρέτηση κακή.
Και οι 2 νεαροί δε σε κοιτάζουν καν, απλά εκτελούν.
Πετούν τους καταλόγους στο τραπέζι.
Πετούν και τα πιάτα μετά.
Νερό βρύσης δεν υπάρχει στο μαγαζί αυτό. Μόνο μπουκάλι. Τελικά μου έφερε ποτήρι, δεν ξέρω πώς το αποφάσισε..
Σε ερώτησή μας για το πώς είναι ένα πιάτο η απάντηση ήταν ''όταν το φτιάξω θα δείτε πώς είναι''.
Προφορική ανακοίνωση του ποσού, ούτε σκέψη για απόδειξη.
Μόλις πληρώσαμε σήκωσε αμέσως το τραπέζι και σχεδόν έσπρωξε τα χέρια μας εκτός τραπεζιού για να μην εμποδίζουμε..
ΑΣΣΟΣ, ΑΣΣΟΣ, ΑΣΣΟΣ στην εξυπηρέτηση..

Φαγητά αρκετά καλά, όχι κάτι ιδιαίτερο.
Οι πίτες νάαν τυλιγμένες γύρω από κοτόπουλο με διάφορες σάλτσες και λαχανικά είναι αρκετά γευστικές.
Διάφορα άλλα ορεκτικά που πήραμε ήταν επίσης αρκετά καλά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με προηγούμενη κριτική που αναφέρει ότι το κρέας δεν είναι μαγειρεμένο στις σάλτσες αλλά αυτές έχουν προστεθεί από πάνω, όπως σε ένα κλασικό μέτριο σουβλατζίδικο.

Οι τιμές για τις πίτες είναι σχετικά λογικές γιατί πρόκειται για αρκετά μεγάλες πίτες. Στα κυρίως πιάτα και ορεκτικά τις βρήκα υψηλές. Πάντα για τέτοιο χώρο και τέτοια εξυπηρέτηση το λέω.

Υπάρχουν πολλά και αξιολογότατα ινδικά εστιατόρια στην Αθήνα, στα οποία πραγματικά αξίζει να πηγαίνει κανείς. Καμία σχέση ο 'Μπαρμπα-Τζωρτζ', μη λέμε ό,τι θέλουμε τώρα..

09 Φεβ 2012

Το πιο αυθεντικο ινδικο της Αθηνας. Εστιατοριο βεβαια δεν το λες - αν το πεις η λεξη χανει το νοημα της- αλλα αν θελετε να τσιμπησετε κατι στα γρηγορα ειτε ατα ορθια ειτα στα ελαχιστα τραπεζια που υπαρχουν , τοτε ειναι ενταξει.

Εξαιρετικη πιττα τυλιχτη με κιμα ή κοτοπουλο , ολα σχεδον τα κλασικα ρυζια που υπαρχουν σε αναλογα μαγαζια - πολυ καλομαγειρεμενα- τα καυτερα οσο καυτερα πρεπει να ειναι (δηλ . αρκετα) και πολυ ευγενικο σερβις απο τους δυο νεαρους ινδους/πακιστανους του κατ/τος.

Τιμες πολυ φτηνες. Αξιζει μια φορα τουλαχιστον να το δοκιμασει καποιος.

20 Δεκ 2011

Αξιζει να πας αν εισαι κοντα στην γειτονια!
τα παιδια που δουλευουν εχουν καλη διαθεση και ειναι γρηγοροι.
οτι και αν παρεις το μυστικο ειναι η πιτα νααν!!!!!!!
μονο και μονο για αυτην πας και ξαναπας.

αν θελεις κατι alternative δινει και τυλιχτο ινδικο σουβλακι.
δοκιμασαμε chicken curry και ηταν σχετικα μετριο.

30 Οκτ 2011

Ημερομηνία επίσκεψης: Τρίτη 25/10/2011, γύρω στις 22:30 (αυθόρμητη επίσκεψη λόγω λιγούρας μετά από μάθημα), δύο άτομα χωρίς κράτηση. Είχαμε ακούσει καλά λόγια από τηλεοπτική εκπομπή με τα μαγειρικά μυστικά της Αθήνας και είπαμε να δοκιμάσουμε.

Ο χώρος:
Μια τρυπούλα σε στενό πεζόδρομο των Εξαρχείων, με 4 τραπεζάκια μέσα κι άλλα τόσα έξω. Καθαρό, βαμμένο με χαρούμενα χρώματα και καδράκια με ινδικά πορτραίτα στους τοίχους. Τι να σας πω, εμένα μου άρεσε.

Το μενού:
Πέντε φωτογραφίες στο πάσο της (ανοιχτής) κουζίνας κι ένα μικρός ξύλινος τιμοκατάλογος σου δίνουν την εντύπωση ότι οι επιλογές σου είναι περιορισμένες. Έκπληξη! Ο (κυριλέ, εκεί που δεν το περίμενες) κατάλογος είναι αρκετά εκτεταμένος και περιλαμβάνει ορεκτικά ρυζιού σε διάφορες παραλλαγές (όλα 6€), 12 πιάτα με κοτόπουλο (όλα 8€), 11 πιάτα με μοσχάρι (όλα 10€), 12 πιάτα με αρνί (όλα 11€), ινδικά "σουβλάκια", αλλά καθόλου γλυκά.

Εμείς παραγγείλαμε πριν δούμε τον κατάλογο:
--μία ινδική πίτα ναάν με κοτόπουλο μασάλα (4€): αρκετά μεγάλη (αλλά όχι τόσο που να δικαιολογεί την τιμή), σαφώς πικάντικη, με πολύ τρυφερό κρέας και κόκκινη καυτερή σάλτσα.
-- μία ινδική πίτα με κεμπάπ (3,50€): δεν το δοκίμασα. Το κεμπάπ ήταν σε μορφή τριμμένου κιμά. Γενικά, οι πίτες του οπτικά έπαιρναν αισθητική βελτίωση.
-- ένα ορεκτικό ρυζιού με ανάμεικτα λαχανικά, κάρυ και σάλτσα γιαουρτιού με λαχανικά [που μοιάζει αρκετά με τη ρώσικη σαλάτα] ("vegetable biryani", 6€): η σάλτσα δροσερή, βοηθάει πολύ όταν παίρνεις φωτιά από τα υπόλοιπα καυτερά. Έντονη η γεύση του κάρυ, αποφασίστε εσείς αν σας αρέσει ή όχι.
- ένα μικρό μπουκαλάκι νερό, πιθανώς συλλεκτικής αξίας (δεν είχα ξαναδεί τη μάρκα "Νάμα"), 0,50€

Το σέρβις:
Γρήγορο, λιγομίλητο, ευγενικό. Αν πετύχετε την ώρα που παίζει τούρκικη σαπουνόπερα, είναι ενδιαφέρον (και λίγο κωμικό, είναι η αλήθεια) να παρατηρήσετε πόσο έντονα το προσωπικό "καρφώνεται" στην τηλεόραση.

(-) : Καλό είναι να έχετε γερό στομάχι για να αντέξετε τα καυτερά, η αίσθηση των οποίων παραμένει (με καούρες και λοιπά παρελκόμενα...) και την επόμενη μέρα.
(-): Θα περίμενες χαμηλότερες τιμές, δεδομένου του μέρους και της προσφερόμενης κουζίνας.
(-): Πρέπει να ζητήσετε απόδειξη, αλλιώς απλά σας ανακοινώνουν το ποσό.
(+): Απαγορεύεται το κάπνισμα μέσα στο μαγαζί.

Θα ξαναπάω;
Ξέρω πού είναι, έχει κάποια πιάτα που μου έκαναν κλικ... Δεν το αποκλείω.

14 Οκτ 2011

Δεν το θεωρώ εστιατόριο. Αν είσαι στην περιοχή, είναι μια λύση εναλλακτικού φασφουντάδικου.

Έχω πάρει κάνα δυο φορές πίτα στο χέρι. Μέχρι εκεί.

13 Οκτ 2011

Πήγα την πρώτη Πέμπτη του Οκτώβρη. Παρέα 6 άτομα. Πήραμε 2 κοτόπουλα το ένα καυτερό, 1 ρύζι με ρεβίθια, 2 σαλάτες με γιαούρτι, 3 πιτάκια, μπορεί να ήταν και 4, Ήπιαμε τουλάχιστον 10 μπύρες. Λογαριασμός 68 και κάτι, δηλαδή 11 ευρώ /άτομο.

Δεν τρελάθηκα με τις γεύσεις, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν και επιλογή μου το ινδικό. Οι άλλοι ενθουσιάστηκαν και οι περισσότεροι έχουν ξαναπάει. Εγώ δεν θα ξαναπήγαινα αν ήταν επιλογή μου. Ίσως για πρόχειρο φαγητό π.χ. μια πίτα, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες.

Όντως όταν λέει ότι ένα πιάτο είναι καυτερό, το εννοεί. Η σαλάτα με το γιαούρτι είναι ότι πρέπει για να έρθεις στα φυσιολογικά σου, μετά από ένα καυτερό :-)
Στα ρέστα κανένα θέμα.