Σπιτικές γεύσεις και ζωντανή μουσική Παρασκευή και Σάββατο.

25 Αυγ 2017

Και εδω πλεον φτανουμε στο απο που να αρχισω και που να τελειωσω....
Γνωρισα την παλια φαβα η σκετο φαβα οπως την λενε οι φιλοι και οι γνωστοι πολλα χρονια πριν οταν ενας φιλος ειχε μαγαζι καφε εκει κοντα και στα διαλλειματα του μεσημεριου οταν θελαμε να παμε να φαμε κατι πηγαιναμε στην Κα Ντινα να φαμε ενα καλο πιατο μαγειρευτο φαγητο.

Η αληθεια ειναι οτι εκεινα τα χρονια το μαγαζι ηταν ενα απεριποιητο παλιο μαγαζακι με μια αυλη που δεν εδινε καμια εικονα μαγαζιου εστιασης και ο κοσμος που συχναζε ηταν κοσμος της γειτονιας και γνωστοι.
Η δεν κα Ντινα γνωστη σε ολους προσφιλης σε ολους με το αστειο της και παντα με τα υπεροχα μαγειρευτα φαγητα της. Θυμαμαι εκεινο το λεμονατο που εφιαχνε που ομοιο του ουτε η μητερα μας που λεει ο λογος.

Ετσι λοιπον η παλια φαβα εγινε για αρκετο καιρο το στεκι μας και πολλες περιοδους η καθημερινη μας συνηθεια για την μεσημεριανη μας μπυριτσα.

Το μαγαζι του φιλου εκλεισε το παλαιο Φαληρο σβηστηκε απο την καθημερινη μας βολτα οποτε ετσι χαθηκαμε και με την παλαια φαβα

Ετσι λοιπον, ερχομενοι στο σημερα, Παρασκευη βραδακι ειπαμε να παμε να φαμε καπου και ξεκινησαμε να βρουμε κατι διαφορετικο απο τα καθημερινα.
Στην διαδρομη και ενω ψαχναμε ιδεες καπου μεταξυ λεωφορου Συγγρου και Αμφιθεας μου ηρθε αναλαμπη και θυμηθηκα το παλιο γνωριμο μαγαζι που ειχα φαει τοσο καλα τοσες φορες.

Ξεκινησαμε λοιπον να το ψαχνουμε, γιατι στο σημειο που ειναι το λες και δυσβατο και μετα απο τοσα χρονια δεν το λες και ευκολο να το βρεις και μετα απο καποια ωρα καταφεραμε μετα απο σημαδια να βρουμε το μαγαζι.

Το μαγαζι σαφως ανακαινισμενο πλεον με μια πολυ ωραια εισοδο μια πολυ τακτοιποιημενη αυλη τα τραπεζια ολα στην σειρα και το μεσα μαγαζι επισης μου φανηκε διαφορετικο με τοιχογραφιες παντου και γενικα εβγαζε κατι το καινουριο.
Το μονο σημειο που παρεμενε το ιδιο μετα απο τοσα χρονια ηταν η κα Ντινα που ηταν παρουσα σε ολα τα τραπεζια και καθοτανε σε ενα τραπεζι γνωστων με το γνωστο ταμπεραμεντο της.

Μολις μπηκαμε στο μαγαζι τα τραπεζια με κοσμο λιγοστα και γενικα υπηρχε μια ησυχια που δεν την θυμομουνα τα χρονια που πηγαινα εκει. Τελικα μαλλον ηταν νωρις οταν πηγαμε γιατι αργοτερα το μαγαζι γεμισε σχεδον με κοσμο. Η κοπελα του σερβις μονη της αλλα πολυ ανετη και σχετικα εμπειρη ειναι σε αμεση επαφη με τον κοσμο ( αλλωστε το μαγαζι δεν ειναι και τεραστειο ) και δεν καθυστερει καθολου να εξυπηρετησει.

Ας παμε τωρα μετα την φλυαρια μας και την παραφιλολογια στο δια ταυτα που ειναι το φαγητο που εχει το μαγαζι.

Το ευτηχημα ειναι οτι οσο και αν αλλαξε η εμφανιση του μαγαζιου το φαγητο παρεμεινε το ιδιο

Πρωτο πιατο που δεν θα σχολιασω καν ειναι οι κλασικες πατατες τηγανητες που ακομα κι αυτες ομως ηταν υπεροχες τελεια τηγανησμενες οσο πρεπει τραγανες και χωρις να υπαρχει υποψια μαυρισματος απο δευτερο η τριτο λαδι ( φαντασου και να σχολιαζα )

Δευτερο πιατο που πηραμε ηταν μια πατατοσαλατα που ηταν ακριβως αυτο που επρεπε να ειναι. Πατατουλα βραστη με το λαδακι της την μαγιονεζα της σε λογικα επιπεδα και γενικα μαζι με την δεουσα πρασιναδα πολυ ωραιο πιατο.

Τριτο πιατο μια μεριδα τυροκροκετες.... κι εδω αρχιζει η πανδαισια γευσεων. Ακομα και ετοιματζιδικες να τις περνει ομολογω οτι ειναι απο τις πιο ωραιες που εχω φαει ποτε. Εκπληκτικες να λιωνουν στο στομα.

Η πανδαισια συνεχιζεται με μια μεριδα ντολμαδακια με φυλο απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Με γεμιση ρυζι και κιμα και με γευση απιθανη μεριδα πολυ μεγαλη για δεδομενα μαγειριου. Εμφανως δε σπιτικα και φιαγμενα εκεινη την ωρα και χωρις προσθηκη φουρνου μικροκυματων

Και φτασαμε στο απαυγασμα της βραδυας....... Μελιτζανα φουρνου.... Αυτο ειλικρινα το πιατο δεν εχω λογια να το περιγραψω. Απλα υπεροχο απλα εκπληκτικο. Καθε μπουκια ακομα και σκετης μελιτζανας χωρις τυρι να λιωνει στο στομα. Καμια πικριλα καμια αστοχια γευσης. Αυτο το πιατο με αλλη δομη στησιματος στεκεται ανετα σε οποιο γκουρμε εστιατοριο.

Επομενο πιατο ενα λουκανικο πρασσου πολυ ωραια ψημενο που φαγωθηκε πολυ ευχαριστα

Τελευταιο πιατο μια μεριδα σουτζουκακια συνοδευομενα απο ρυζακι. Τωρα να πω οτι πιο πολλα μπορω να γραψω για το υπεροχο ρυζι που σε συναρτηση με την σαλτσα απο τα σουτζουκακια ηταν ονειρο απο οτι για τα σουτζουκαικι τα ιδια.... δεν θα ειναι υπερβολη πιστεψτε με. Τα σουτζουκαιια καθαρα Σμυρνεικη συνταγη με το υπερβαλλον κιμινο να ξεχωριζει εντονα στην οσφριση ακι την γευση και η σαλτσα τους πηχτη και νοστιμη.

στο τελειωμα μας εφεραν και το παγωτακι μας για κερασμα.

Για ολα αυτα τα υπερβολικα για δυο ατομα που φαγαμε ( δεδομενου οτι οι μεριδες ειναι μαγειριου και οχι εστιατοριου ) μαζι με το καραφακι μας το ουζα μας κοστισαν.......47 € ποσο που σαφως οταν το ακουσα νομιζα οτι εκαναν λαθος. Εχοντας συνηθισει τωρα τελευταια πολυ υποδεεστερα τραπεζια να κοστιζουν 60 με 70 € σαφως εξεπλαγην που υπαρχουν ακομα στις μερες μας μαγαζια που μπορουν να ταισουν κοσμο αξιοπρεπως και φθηνα.

Σαφως θα προτεινα σε καποιον την παλια φαβα για ολους τους λογους που μπορει καποιος να προτεινει ενα μαγαζι φαγητου και για εναν ακομα λογο. Ας βοηθησουμε τα μικρα μαγειρια της γειτονιας να υπαρχουν και να μας ταιζουν χωρις να υποχρεουμεθα να πηγαινουμε στις πολυσυχναστες περιοχες με την πολυβουη πληθωρα των μαγαζιων. Και το λεω για την παλια φαβα χωρις να εχω καμια σχεση με την περιοχη.

02 Φεβ 2017

Παροτι οι τελευταιες κριτικες δεν ειναι πολυ ικανοποιητικες ειχαμε μια φιλη που
επεμενε οτι το μαγαζι ειναι καλο με καλες γευσεις

Ετσι ηταν κατι που ειχα βαλει στοχο και ηθελα να επισκευτω για να εχω την δικη μου αποψη.

Ετσι και εγινε ενα μεσημερι Κυριακης με καλη παρεα και κατοπιν βεβαιως κρατησης.

Φθανουμε στην ωρα μας περιπου στις 14.00-14.15 και το μαγαζι ξεχυλιζε απο κοσμο.

Κριση σου λεει μετα.

Εμεις εκει πηγαμε κυριως για τα μαγειρευτα. Τουλαχιστον αυτο μας ειχαν πει αλλα τα γυρω μας τραπεζι κυριως ετρωγαν ψαροσουπα (πολυ δημοφιλης) καλαμαρακια κλπ.

Θα ελεγα πως ημασταν υπερβολικοι στην παραγγελια μας γιατι οι μεριδες ηταν αρκετα
ικανοποιητικες με αποτελεσμα να φυγουμε και με πακετο.

Σαλατα πρασινη
2 πατατες
2 σαγανακια
1 κοτσι χοιρινο (πολυ μεγαλο 20ευρω) με ρυζι
1 κουνελι κοκκινιστο
1 σικωτι τηγανιτο
2 σνιτσελ (ηταν τα μονα που δεν ηταν πολυ καλα)
1 παστιτσιο
1 σουτζουκακια πουρε
1 μπριζολα

κρασακι, 2 αναψυκτικα
κοστος περιπου 120.00
μας κερασαν γλυκακια

Θα ξαναπαμε σιγουρα. Τιμιο φαγητο αρκετα καλες μεριδες γρηγορο σερβις.
πολυς κοσμος....

06 Ιουν 2016

Σαββατόβραδο στην Παλιά Φάβα μετά από κράτηση λίγες ώρες πριν. Είναι από αυτά τα μαγαζιά που ενώ είχα σχετικά ψηλά στη λίστα μου κάτι πάντα στράβωνε και δεν είχε τύχει να πάω μέχρι τώρα.

Ο χώρος είναι μέτριος. Μεγάλη αίθουσα με αρκετή βαβούρα αλλά πάντως καθαρή και περιποιημένη.

Με την εξυπηρέτηση (για την οποία είχα διαβάσει διάφορα) όχι απλώς δεν υπήρχε κάποιο θέμα αλλά αντιθέτως ήταν απροσποίητα φιλική και γρήγορη.

Το φαγητό ήταν καλό. 2.5 θα έβαζα (το 2 το αδικεί). Πήραμε τη σαλάτα και τα ντολμαδάκια για πρώτα, εγώ ένα ιμάμ κι η υπόλοιπη παρέα αρνάκι και γεμιστά. Το ιμάμ ήταν νόστιμο αλλά δεν ήταν η μεγάλη μερίδα που είχα ακούσει και περίμενα. Δυο μικρές μελιτζάνες που χρεώθηκαν 7 ευρώ και θα μπορούσαν άνετα να είναι στα ορεκτικά. Αντίθετα τα αρνάκια ήταν μεγάλες μερίδες ενώ τα γεμιστά οκ.
Για κέρασμα ήρθε γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού, ενώ δε χρεώθηκε το δεύτερο μισό λίτρο κρασιού (συμπαθέστατο).

Συμπερασματικά είναι μια μέτρια προς καλή επιλογή που αξίζει κάποιος να βάλει στην ατζέντα του αλλά σίγουρα όχι ένα μαγαζί που θα πρότεινα σε κάποιον να τρέξει να δοκιμάσει.

27 Ιουν 2017

Δεν είναι οι γεύσεις, δεν είναι το περιβάλλον, δεν είναι η εξυπηρέτηση.

Είναι η κα Ντίνα! Ψυχή του μαγαζιού που μαγειρεύει με αγάπη, δεν παινεύει τα πιάτα της, δίνει όποια συνταγή της ζητήσεις, δεν τσιγκουνεύεται τις ποσότητες και ιδιαίτερα φιλική ως οικοδέσποινα.
Μερικές φορές, εάν της περισσεύουν, σου δίνει και δωράκι για το σπίτι π. χ. μανταρίνια, πορτοκάλια κ. α. Τέλεια στις δημόσιες σχέσεις!

Κατάλογος μικρός (όπως θα πρέπει να είναι σε κάθε σωστό εστιατόριο), προσιτές τιμές, φιλικό και γρήγορο προσωπικό.

Δοκιμάστε λαχανοντολμάδες (υπέροχοι!! ), φάβα, συκωτάκια πουλιών, "κανονικές" τηγανιτές πατάτες, ροζέ κρασί χύμα.
Κερνάνε γλυκό ή φρούτα ανεξάρτητα από τη κατανάλωση και παίρνεις μαζί σου ότι μείνει σε πακέτο.

Κλείστε τραπέζι εάν θέλετε να πάτε Σάββατο βράδυ.

Καλή σας όρεξη!