Σπιτικές γεύσεις και ζωντανή μουσική Παρασκευή και Σάββατο.

25 Αυγ 2017

Και εδω πλεον φτανουμε στο απο που να αρχισω και που να τελειωσω....
Γνωρισα την παλια φαβα η σκετο φαβα οπως την λενε οι φιλοι και οι γνωστοι πολλα χρονια πριν οταν ενας φιλος ειχε μαγαζι καφε εκει κοντα και στα διαλλειματα του μεσημεριου οταν θελαμε να παμε να φαμε κατι πηγαιναμε στην Κα Ντινα να φαμε ενα καλο πιατο μαγειρευτο φαγητο.

Η αληθεια ειναι οτι εκεινα τα χρονια το μαγαζι ηταν ενα απεριποιητο παλιο μαγαζακι με μια αυλη που δεν εδινε καμια εικονα μαγαζιου εστιασης και ο κοσμος που συχναζε ηταν κοσμος της γειτονιας και γνωστοι.
Η δεν κα Ντινα γνωστη σε ολους προσφιλης σε ολους με το αστειο της και παντα με τα υπεροχα μαγειρευτα φαγητα της. Θυμαμαι εκεινο το λεμονατο που εφιαχνε που ομοιο του ουτε η μητερα μας που λεει ο λογος.

Ετσι λοιπον η παλια φαβα εγινε για αρκετο καιρο το στεκι μας και πολλες περιοδους η καθημερινη μας συνηθεια για την μεσημεριανη μας μπυριτσα.

Το μαγαζι του φιλου εκλεισε το παλαιο Φαληρο σβηστηκε απο την καθημερινη μας βολτα οποτε ετσι χαθηκαμε και με την παλαια φαβα

Ετσι λοιπον, ερχομενοι στο σημερα, Παρασκευη βραδακι ειπαμε να παμε να φαμε καπου και ξεκινησαμε να βρουμε κατι διαφορετικο απο τα καθημερινα.
Στην διαδρομη και ενω ψαχναμε ιδεες καπου μεταξυ λεωφορου Συγγρου και Αμφιθεας μου ηρθε αναλαμπη και θυμηθηκα το παλιο γνωριμο μαγαζι που ειχα φαει τοσο καλα τοσες φορες.

Ξεκινησαμε λοιπον να το ψαχνουμε, γιατι στο σημειο που ειναι το λες και δυσβατο και μετα απο τοσα χρονια δεν το λες και ευκολο να το βρεις και μετα απο καποια ωρα καταφεραμε μετα απο σημαδια να βρουμε το μαγαζι.

Το μαγαζι σαφως ανακαινισμενο πλεον με μια πολυ ωραια εισοδο μια πολυ τακτοιποιημενη αυλη τα τραπεζια ολα στην σειρα και το μεσα μαγαζι επισης μου φανηκε διαφορετικο με τοιχογραφιες παντου και γενικα εβγαζε κατι το καινουριο.
Το μονο σημειο που παρεμενε το ιδιο μετα απο τοσα χρονια ηταν η κα Ντινα που ηταν παρουσα σε ολα τα τραπεζια και καθοτανε σε ενα τραπεζι γνωστων με το γνωστο ταμπεραμεντο της.

Μολις μπηκαμε στο μαγαζι τα τραπεζια με κοσμο λιγοστα και γενικα υπηρχε μια ησυχια που δεν την θυμομουνα τα χρονια που πηγαινα εκει. Τελικα μαλλον ηταν νωρις οταν πηγαμε γιατι αργοτερα το μαγαζι γεμισε σχεδον με κοσμο. Η κοπελα του σερβις μονη της αλλα πολυ ανετη και σχετικα εμπειρη ειναι σε αμεση επαφη με τον κοσμο ( αλλωστε το μαγαζι δεν ειναι και τεραστειο ) και δεν καθυστερει καθολου να εξυπηρετησει.

Ας παμε τωρα μετα την φλυαρια μας και την παραφιλολογια στο δια ταυτα που ειναι το φαγητο που εχει το μαγαζι.

Το ευτηχημα ειναι οτι οσο και αν αλλαξε η εμφανιση του μαγαζιου το φαγητο παρεμεινε το ιδιο

Πρωτο πιατο που δεν θα σχολιασω καν ειναι οι κλασικες πατατες τηγανητες που ακομα κι αυτες ομως ηταν υπεροχες τελεια τηγανησμενες οσο πρεπει τραγανες και χωρις να υπαρχει υποψια μαυρισματος απο δευτερο η τριτο λαδι ( φαντασου και να σχολιαζα )

Δευτερο πιατο που πηραμε ηταν μια πατατοσαλατα που ηταν ακριβως αυτο που επρεπε να ειναι. Πατατουλα βραστη με το λαδακι της την μαγιονεζα της σε λογικα επιπεδα και γενικα μαζι με την δεουσα πρασιναδα πολυ ωραιο πιατο.

Τριτο πιατο μια μεριδα τυροκροκετες.... κι εδω αρχιζει η πανδαισια γευσεων. Ακομα και ετοιματζιδικες να τις περνει ομολογω οτι ειναι απο τις πιο ωραιες που εχω φαει ποτε. Εκπληκτικες να λιωνουν στο στομα.

Η πανδαισια συνεχιζεται με μια μεριδα ντολμαδακια με φυλο απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Με γεμιση ρυζι και κιμα και με γευση απιθανη μεριδα πολυ μεγαλη για δεδομενα μαγειριου. Εμφανως δε σπιτικα και φιαγμενα εκεινη την ωρα και χωρις προσθηκη φουρνου μικροκυματων

Και φτασαμε στο απαυγασμα της βραδυας....... Μελιτζανα φουρνου.... Αυτο ειλικρινα το πιατο δεν εχω λογια να το περιγραψω. Απλα υπεροχο απλα εκπληκτικο. Καθε μπουκια ακομα και σκετης μελιτζανας χωρις τυρι να λιωνει στο στομα. Καμια πικριλα καμια αστοχια γευσης. Αυτο το πιατο με αλλη δομη στησιματος στεκεται ανετα σε οποιο γκουρμε εστιατοριο.

Επομενο πιατο ενα λουκανικο πρασσου πολυ ωραια ψημενο που φαγωθηκε πολυ ευχαριστα

Τελευταιο πιατο μια μεριδα σουτζουκακια συνοδευομενα απο ρυζακι. Τωρα να πω οτι πιο πολλα μπορω να γραψω για το υπεροχο ρυζι που σε συναρτηση με την σαλτσα απο τα σουτζουκακια ηταν ονειρο απο οτι για τα σουτζουκαικι τα ιδια.... δεν θα ειναι υπερβολη πιστεψτε με. Τα σουτζουκαιια καθαρα Σμυρνεικη συνταγη με το υπερβαλλον κιμινο να ξεχωριζει εντονα στην οσφριση ακι την γευση και η σαλτσα τους πηχτη και νοστιμη.

στο τελειωμα μας εφεραν και το παγωτακι μας για κερασμα.

Για ολα αυτα τα υπερβολικα για δυο ατομα που φαγαμε ( δεδομενου οτι οι μεριδες ειναι μαγειριου και οχι εστιατοριου ) μαζι με το καραφακι μας το ουζα μας κοστισαν.......47 € ποσο που σαφως οταν το ακουσα νομιζα οτι εκαναν λαθος. Εχοντας συνηθισει τωρα τελευταια πολυ υποδεεστερα τραπεζια να κοστιζουν 60 με 70 € σαφως εξεπλαγην που υπαρχουν ακομα στις μερες μας μαγαζια που μπορουν να ταισουν κοσμο αξιοπρεπως και φθηνα.

Σαφως θα προτεινα σε καποιον την παλια φαβα για ολους τους λογους που μπορει καποιος να προτεινει ενα μαγαζι φαγητου και για εναν ακομα λογο. Ας βοηθησουμε τα μικρα μαγειρια της γειτονιας να υπαρχουν και να μας ταιζουν χωρις να υποχρεουμεθα να πηγαινουμε στις πολυσυχναστες περιοχες με την πολυβουη πληθωρα των μαγαζιων. Και το λεω για την παλια φαβα χωρις να εχω καμια σχεση με την περιοχη.

27 Ιουν 2017

Δεν είναι οι γεύσεις, δεν είναι το περιβάλλον, δεν είναι η εξυπηρέτηση.

Είναι η κα Ντίνα! Ψυχή του μαγαζιού που μαγειρεύει με αγάπη, δεν παινεύει τα πιάτα της, δίνει όποια συνταγή της ζητήσεις, δεν τσιγκουνεύεται τις ποσότητες και ιδιαίτερα φιλική ως οικοδέσποινα.
Μερικές φορές, εάν της περισσεύουν, σου δίνει και δωράκι για το σπίτι π. χ. μανταρίνια, πορτοκάλια κ. α. Τέλεια στις δημόσιες σχέσεις!

Κατάλογος μικρός (όπως θα πρέπει να είναι σε κάθε σωστό εστιατόριο), προσιτές τιμές, φιλικό και γρήγορο προσωπικό.

Δοκιμάστε λαχανοντολμάδες (υπέροχοι!! ), φάβα, συκωτάκια πουλιών, "κανονικές" τηγανιτές πατάτες, ροζέ κρασί χύμα.
Κερνάνε γλυκό ή φρούτα ανεξάρτητα από τη κατανάλωση και παίρνεις μαζί σου ότι μείνει σε πακέτο.

Κλείστε τραπέζι εάν θέλετε να πάτε Σάββατο βράδυ.

Καλή σας όρεξη!

02 Φεβ 2017

Παροτι οι τελευταιες κριτικες δεν ειναι πολυ ικανοποιητικες ειχαμε μια φιλη που
επεμενε οτι το μαγαζι ειναι καλο με καλες γευσεις

Ετσι ηταν κατι που ειχα βαλει στοχο και ηθελα να επισκευτω για να εχω την δικη μου αποψη.

Ετσι και εγινε ενα μεσημερι Κυριακης με καλη παρεα και κατοπιν βεβαιως κρατησης.

Φθανουμε στην ωρα μας περιπου στις 14.00-14.15 και το μαγαζι ξεχυλιζε απο κοσμο.

Κριση σου λεει μετα.

Εμεις εκει πηγαμε κυριως για τα μαγειρευτα. Τουλαχιστον αυτο μας ειχαν πει αλλα τα γυρω μας τραπεζι κυριως ετρωγαν ψαροσουπα (πολυ δημοφιλης) καλαμαρακια κλπ.

Θα ελεγα πως ημασταν υπερβολικοι στην παραγγελια μας γιατι οι μεριδες ηταν αρκετα
ικανοποιητικες με αποτελεσμα να φυγουμε και με πακετο.

Σαλατα πρασινη
2 πατατες
2 σαγανακια
1 κοτσι χοιρινο (πολυ μεγαλο 20ευρω) με ρυζι
1 κουνελι κοκκινιστο
1 σικωτι τηγανιτο
2 σνιτσελ (ηταν τα μονα που δεν ηταν πολυ καλα)
1 παστιτσιο
1 σουτζουκακια πουρε
1 μπριζολα

κρασακι, 2 αναψυκτικα
κοστος περιπου 120.00
μας κερασαν γλυκακια

Θα ξαναπαμε σιγουρα. Τιμιο φαγητο αρκετα καλες μεριδες γρηγορο σερβις.
πολυς κοσμος....

06 Ιουν 2016

Σαββατόβραδο στην Παλιά Φάβα μετά από κράτηση λίγες ώρες πριν. Είναι από αυτά τα μαγαζιά που ενώ είχα σχετικά ψηλά στη λίστα μου κάτι πάντα στράβωνε και δεν είχε τύχει να πάω μέχρι τώρα.

Ο χώρος είναι μέτριος. Μεγάλη αίθουσα με αρκετή βαβούρα αλλά πάντως καθαρή και περιποιημένη.

Με την εξυπηρέτηση (για την οποία είχα διαβάσει διάφορα) όχι απλώς δεν υπήρχε κάποιο θέμα αλλά αντιθέτως ήταν απροσποίητα φιλική και γρήγορη.

Το φαγητό ήταν καλό. 2.5 θα έβαζα (το 2 το αδικεί). Πήραμε τη σαλάτα και τα ντολμαδάκια για πρώτα, εγώ ένα ιμάμ κι η υπόλοιπη παρέα αρνάκι και γεμιστά. Το ιμάμ ήταν νόστιμο αλλά δεν ήταν η μεγάλη μερίδα που είχα ακούσει και περίμενα. Δυο μικρές μελιτζάνες που χρεώθηκαν 7 ευρώ και θα μπορούσαν άνετα να είναι στα ορεκτικά. Αντίθετα τα αρνάκια ήταν μεγάλες μερίδες ενώ τα γεμιστά οκ.
Για κέρασμα ήρθε γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού, ενώ δε χρεώθηκε το δεύτερο μισό λίτρο κρασιού (συμπαθέστατο).

Συμπερασματικά είναι μια μέτρια προς καλή επιλογή που αξίζει κάποιος να βάλει στην ατζέντα του αλλά σίγουρα όχι ένα μαγαζί που θα πρότεινα σε κάποιον να τρέξει να δοκιμάσει.

20 Απρ 2015

Αν και ημουν fan του εστιατορίου και της Κας Ντίνας, βλέπω με λύπη ότι αλλάζει τελείως το εστιατόριο.

Πήγαμε πριν μερικές μέρες και απογοητευτηκαμε. Οι σαρδέλες δεν ηταν νοστιμες. Στο φαγητό δεν υπήρχε το touch από την Κα Ντίνα. Οι πατάτες μύριζαν λαδίλα και το κυριότερο ήταν το service.

Ο Κος στο service πραγματικα απαράδεκτος. Ποτε δεν μας ανοιξε τη σόμπα παρόλο που κρυώναμε, αγενέστατος, δεν τον ενδιέφερε να εξυπηρετήσει. Η Ντίνα δεν ήταν η πιο φθηνή αλλά για την ποσότητα και την ποιότητα τα έδινες.

Τώρα που χάλασε και το φαγητό δεν νομίζω ότι τα δίνεις. Μακάρι να το διορθώσουν γιατί είναι κρίμα. Χρειάζεται αλλαγή και στο sevice!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη MK1981.

09 Απρ 2015

Επίσκεψη Σάββατο μεσημέρι, 3 μεγάλοι και 2 μικρά.
Χώρος αδιάφορος, παλιάς ταβέρνας.
Είχαμε διαβάσει πως οι μερίδες είναι μεγάλες και έτσι δεν πήραμε όλοι κυρίως πιάτο.

Συγκεκριμένα παραγγείλαμε μελιτζανοσαλάτα (καλή αλλά λίγη), τζατζίκι (απλά ΔΕΝ τρωγόταν γιατί είχε ολόκληρα σκόρδα μέσα, τραγικό), χόρτα (ωραία), λαχανοντολμάδες (4 τεράστιοι, δεν δοκίμασα, οι γνώμες των υπολοίπων διχασμένες), μακαρονάκι με χταπόδι (καλό, όχι κάτι ιδιαίτερο), κουτσομουράκια (τεράστια μερίδα, νόστιμα), πατάτες τηγανιτές(καλές, φρέσκιες). Τα παραπάνω με 1 μπύρα και 1 κιλό κρασί=66,50.

Οι τιμές τσιμπημένες γι αυτό που προσφέρει, ο χώρος αδιάφορος και το σέρβις από τον κύριο στα όρια του αγενούς.

07 Απρ 2015

Ψάχνοντας κάποιο ταβερνάκι στα Νότια, γιά αποτοξίνωση... καταλήξαμε γιά πρώτη φορά, στο συγκεκριμένο μαγαζί. Η πρώτη εντύπωση, ήταν οτι επρόκειτο γιά κουτούκι παληάς κοπής, με τα θετικά του & τα αρνητικά του. Τον χώρο τον έχουν περιγράψει φίλοι καλοφαγάδες, και είναι περιττό να επαναλαμβάνω τα ίδια. Θα μπώ κατ ευθείαν στο ψητό!

Ψωμάκι ζεστό, καλό. Νερό βρύσης, σε πλαστικό μπουκάλι νερού Βίκος! (αδιανόητο! ) Σαλάτα Σαντορινιά, κακή. Το μαρούλι, ήταν σκληρό, σκούρο πράσινο, ενώ την εποχή αυτή, υπάρχουν μαρούλια εξαιρετικά, τρυφερά. Αλλά & το τριμμένο άγευστο τυρί που την σκέπαζε δεν κόλλαγε με τίποτα σ αυτή την σαλάτα. Το ελάχιστο αγγούρι και ντομάτα, που συμπεριλαμβάνονταν, ήσαν επίσης κακής ποιότητας. Η φέτα σαγανάκι, δεν συνδυαζόταν με την πιπεριά, γιατί η φέτα λυώνει σε τρία λεπτά, με αποτέλεσμα η πιπεριά να παραμένει ωμή. Αυτό δεν μου άρεσε.

Τα (μπιφτέκια) σχάρας, ήσαν νόστιμα, αλλά δεν ήσαν μπιφτέκια. Θα τα έλεγα σουτζουκάκια ή κεφτεδάκια σχάρας. Γιατί είχαν πολύ ψωμί, κάποιο μπαχαρικό, μάλλον κίμινο και... σκόρδο. Το αρνάκι λεμονάτο, ήταν εξαιρετικό, όπως & οι τηγανητές πατάτες που το συνόδευαν.

Το σέρβις, στο οποίο, όπως συχνά γράφω δίνω μεγάλη σημασία, μόνο όταν είναι απαράδεκτο ή υπερβολικά πιεστικό. Στην περίπτωση αυτή, ήταν αδιάφορο. Μούτρωσα, γιατί έσβησαν την μοναδική σόμπα ( μανιτάρι ), που έσπαγε την ψύχρα στον εξωτερικό χώρο του μαγαζιού, ενώ υπήρχαν πελάτες.

Εγινα έξαλος όταν δέχθηκά τα χάδια & τα γλυψήματα του σκύλου που έκανε την εμφάνισή του, & είχε τον... αέρα ιδιοκτήτη! (Οπως, πληροφορήθηκα κατόπιν εορτής, από κριτικές άλλων καλοφαγάδων, το σκυλάκι είναι συνιδιοκτήτης. ). Το να τρώς σε κάποιο υπαίθριο χώρο, και να δεχθείς την διακριτική επίσκεψη κάποιου αδέσποτου που ζητάει λίγο φαγάκι, είναι εντελώς διαφορετικό, από τον σκύλο του μαγαζιού, που αλωνίζει σ ολόκληρο τον χώρο! Αυτό & μόνο φτάνει γιά να δηλώσω οτι δέν πρόκειται να ξαναπάω!

Για πρώτη φορά στο μαγαζί με παρέα 5 ατόμων Σάββατο βράδυ.

Ο χώρος μοιρασμένος στα δύο, αλλά δυστυχώς με καπνίζοντες και στα δύο μέρη. Σε παρατήρηση στον ιδιοκτήτη πήραμε την κλασσική "και τι μπορώ να κάνω εγώ" απάντηση.

Ο διάκοσμος ευχάριστος με τοιχογραφίες/ γελοιογραφίες σχετικές με το φαγητό.

Ο κατάλογος με σχετικά λίγες επιλογές (συνήθως αυτό είναι καλό σημάδι).

Η ποιότητα των πιάτων από ικανοποιητική έως εξαιρετική. Πιο συγκεκριμμένα:

- Κεφτεδάκια αδιάφορα
- Συκώτι σωστό αλλά λίγο παραψημένο
- Αρνί με πατάτες άψογο,
- Μπακαλιάρος σκορδαλιά ίσως ο καλύτερος που έχω φάει ποτέ, με λεπτή και τραγανή κρούστα και πεντακάθαρο φιλετο.
- Μελιτζανοσαλάτα εξαιρετική (έλεος όμως λίγο στο σκόρδο)
- Κολοκυθοκεφτέδες με αρωματικά χόρτα, τέλειοι
- Στις πατάτες τηγανητές, καλή η προσπάθεια αλλά μέτριο το αποτέλεσμα (ως συνήθως.

Τα παραπάνω με κρασί χύμα, μπύρες φέτα στα 75 ευρώ.

Συνοπτικά, έτσι πρέπει να είναι η σωστή ταβέρνα. Θα ξαναπάμε αν/ όταν λύσει το θέμα του καπνίσματος.

21 Οκτ 2014

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ, αφού είχαμε κλείσει τραπέζι για 2 άτομα. Σωστή κίνηση.
Φιλικοί και οικείοι άνθρωποι από την πρώτη στιγμή. Παρεϊστικο κλίμα γενικότερα.

Παραγγείλαμε λαχανοντολάδες λαδολέμονο, αρνάκι λαδορίγανη (ίσως το πιο νόστιμο που έχω δοκιμάσει μετά από αυτά που μας πρόσφερε το νησί της Κρήτης), γεμιστά κολοκύθια με κιμά και νομίζω και σταφίδες, μία φάβα και μία παντζάρια φρέσκα για σαλάτα. Ήταν όλα πολύ νόστιμα, ελαφριά και μαγειρεμένα με καλά υλικά. Μαμαδίστικο φαγητό νομίζω το λένε.

Δυστυχώς... οι τεράστιες μερίδες μας ξενύχτησαν! Πήραμε και μαζί μας εννοείται. Μετά κεράσανε γιαούρτι με γλυκό κυδώνι επίσης σε γενναία ποσότητα! 37 ευρώ ο λογαριασμός και σίγουρα άξιζε. Θα ξαναπάμε.

03 Οκτ 2014

Η Παλιά Φάβα, είναι ένα σημείο εστίασης που προσφέρει ελληνικό φαγητό (γεμιστά, κοκκινιστά, τηγανητά, επιλεγμένα ψαρικά οχι ακριβά, σαλάτες)

Ολα μαγειρεμένα "λαμπερά".

Ο χώρος ανάμεσα στο δάσος των πολυκατοικιών, προσπαθεί με τα φυτά και το σκυλακι να δώσει μία αίσθηση ανάλαφρη, αλλα δεν πας στη Παλιά Φάβα γιά την θέα.

Αν κανείς το σχόλιο, τι ωραία που μυρίζουν τα σουτζουκάκια, έρχεται κέρασμα γενναιόδωρο.

Κατά την γνώμη μου το "πρόβλημα" με την γειτονιά, δεν είναι ο θόρυβος αλλα η "απαγωγή" των εξαιρετικών μυρωδιων από το τηγάνισμα.

Οι μερίδες γενναιόδωρες, η κάβα λιτή.