04 Φεβ 2016

Το συγκεκριμένο εστιατόριο το έχουμε επισκεφτεί αρκετές φορές.

Καταρχήν, ο χώρος είναι ωραίος και σίγουρα διαφέρει από αντίστοιχα μαγαζιά στα πέριξ της Πειραϊκής. Είναι μια εναλλακτική στην κλασσική (και άχαρη πολλές φορές) ψαροταβέρνα.

Το service είναι εξυπηρετικό και ευγενικό.

Στο φαγητό τώρα, τα πράγματα είναι ανάμικτα:
Ενώ έχει ωραίες ιδέες στο μενού, που ξεφεύγουν από το κλασσικό ρεπερτόριο ενός ψαρο-μεζεδοπωλείου, η Γαία πάσχει σε 2 τομείς. Στην σταθερότητα της γεύσης και στην ποιότητα των φαγητών.

Υπάρχουν στιγμές που τα πάντα είναι καλά και φρέσκα.
Που έχει πετύχει ο μάγειρας αυτό που υπόσχεται.
Αλλά υπάρχουν και στιγμές που θες να γυρίσεις το πιάτο πίσω.

Θέλει αρκετή δουλειά ακόμα.

04 Μάρ 2014

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί παρέα 6 ατόμων, μεσημέρι της Καθαράς Δευτέρας. Όπως σε ολα τα μαγαζιά της γυρω περιοχης ετσι και σε αυτο ειχε πολυ κοσμο λογω της ημερας.

Ο χώρος ηταν καλός και άνετος, διπλα στη θάλασσα οποτε με καλό καιρό θα ηταν πιο ευχάριστος.

Τα φαγητα που παραγγείλαμε:

- Σαλάτα ρόκα με μανιτάρια, οκ αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο
- Χταποδάκι στη σχάρα, καλό αλλά πολύ μικρό πιάτο, για την τιμή του ειδικά (9,80)
- Γαρίδες σαγανάκι, νόστιμες, ωραία σάλτσα
- Καλαμαράκια καλά
- Πατάτες καλές όχι προτηγανισμένες
- Κριθαρότο με θαλασσινά καλό , όχι ιδιαίτερο
- Μυδοπίλαφο δε μας ενθουσίασε, λιγο αγευστο
- Φαβα, λίγο μικρή μερίδα.

Μεγάλο μειονέκτημα για το μαγαζί ήταν η εξυπηρέτηση, Ειχε αρκετο κοσμο και δουλεια αλλα τετοιες καθυστερησεις δεν ηταν δικαιολογημενες.

Οταν καθισαμε στο μαγαζι περιμεναμε τουλαχιστον 15' μεχρι να μας παρουν την παραγγελια, ενω στο ενδιαμεσο καναμε νοημα σε εναν σερβιτορο αλλα μας ειπε με υφος να περιμενουμε. Ο συγκεκριμενος σερβιτορος που μας πηρε παραγγελια ηταν καπως αγενης, οι υπολοιποι πιο εξυπηρετικοι, αλλα η εξυπηρετηση αργουσε.

Ενω ειχαν ερθει τα πρωτα φαγητα, δεν ειχαν ερθει καθολου μαχαιροπηρουνα, ζητησαμε και δεν ερχονταν με αποτελεσμα να σηκωθει μια κοπελα της παρεας να φερει και τοτε κινητοποιηθηκαν καποιοι.

Ψωμι και νερο αργουσαν πολυ να ερθουν επισης, οπως και χαρτοπετσετες, που ζητησαμε να φερουν χωρις να εχουμε καμια και μας εφεραν μονο δυο.

Στο τελος πληρωσαμε για τα παραπανω φαγητα και για δυο μπουκαλακια ουζο 15,50 ευρω ο καθενας.

Το φαγητό δεν ήταν κακό σε γενικές γραμμές, όμως λαμβάνοντας υπόψιν τη σχέση ποιότητας-τιμής και την εξυπηρέτηση, δε θα το συνιστούσαμε.

07 Δεκ 2012

Πολύ ωραίο σημείο, όμορφη θέα, φροντισμένος χώρος.

Το φαγητό: ούτε καν ο χαρακτηρισμός "μέτριο" δεν είναι επαρκής (προς τα κάτω) για να χαρακτηρίσει τις γεύσεις.

Άλλα ήταν άψητα, άλλα χωρίς καρυκεύματα, γενικά άνοστα. Ούτε οι ποσότητες στα πιάτα ήταν επαρκείς.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, ευγενικό το προσωπκό.

Οι τιμές στο μέσο όρο, αλλά η σχέση ποιότητας φαγητού και τιμής.....

Πήγα 2 φορές. Πριν 1-1,5 χρόνο. Ίδια αποτελέσματα, άρα δεν έτυχε την πρώτη.

Κρίμα, κρίμα. Θα μπορούσε να είναι γεμάτο και είναι συνέχεια μισοάδειο. Τα διπλανά έχουν κόσμο, αυτό όχι, δεν ήταν τελικά τυαίο.

06 Απρ 2012

ειχα παει παλια και δεν μου αρεσε το φαγητο ηταν μετριο.αποφασισα να ξαναπαω με την οικογενεια μου προσφατα και ειδα σημαντικεσ βελτιωσεισ..ο χωροσ καλοσ αλλα η θεα στην θαλασσα πολυ καλη..μου εκανε εντυπωση η αψογη εξυπηρετηση..ευχαριστη και με κερδισε αμεσωσ.. ωσ και το τι θα φανε τα μικρα με βοηθησαν για να μην γκρινιαζουν..απο τα πιατα που πηραμε θεωρω πολυ καλη την γαριδομακαροναδα,την σαλατα που μου προτεινε ο σερβιτοροσ και το χταποδι που ηταν μαλακο αλλα μου φανηκε λιγο..το καλαμαρακι γονοσ δεν με εντυπωσιασε αν και δεν το εχω ξαναδοκιμασει αλλου..

πηραμε και ψαρακια κουτσομουρα που μου αρεσανε ιδιαιτερα..η τελικη μου γνωμη ειναι οτι εχει αρκετα καλη ποιοτητα φαγητου με παρα πολυ καλη εξυπηρετηση αλλα σε μερικα πιατα μικρεσ μεριδεσ αν και η γαριδομακαροναδα ηταν υπεραρκετη οπωσ και η σαλατα τεραστια....για τισ τιμεσ θεωρω ουτε φτηνα ουτε ακριβα...δεν μου αρεσε το τασακι στα τραπεζια αλλα δεν καπνιζω κιολασ...παντωσ σιγουρα θα ξαναπαω..

05 Ιαν 2011

Ορεκτικά, σαλάτα ταμπουλέ αδιάφορη για τα γούστα μου. Ποικιλία από κoλοκυθοκεφτέδες και ντοματοκεφτέδες ικανοποιητική, ειδικά οι δεύτεροι γευόσουν τη ντομάτα.

Κυρίως πίατα που «μύριζαν» μικροκύματα. Ψαρονέφρι χωρίς κανένα συνοδευτικό με λιωμένη παρμεζάνα και κρέμα γάλακτος (δεν αναγραφόταν στον κατάλογο) που το υποβίβαζε πολύ ως γεύση. Ριζότο λασπωμένο με 3 γαριδούλες. Για επιδόρπιο πανακότα καλή αλλά τίγκα στο σιρόπι που σε λίγωνε. Μας κέρασαν μαστίχα αλλά μας χρέωσαν το εμφιαλωμένο νερό που δε ζητήσαμε. Πήγαμε με το golden deals αλλά είδα τιμές καταλλογου 20% πάνω από την περιοχή (κανένα ορεκτικό κάτω από 7.90, όλα τα κυρίως πάνω από 10-11 ευρώ).

Με τέτοια ποιότητα και τιμές δε νομίζω ότι έχει τύχη. Δεν είναι τυχαίο ότι ήταν άδειο. Κρίμα τον ωραίο χώρο (σαν παλιό μπακάλικο με θέα στη θάλασσα)(είναι για 3 αλλά πρέπει να πέσει η συνολική βαθμολογία αφού για μένα το 1 στο φαγητό βαρύνει πιο πολύ το σύνολο) και το εκπληκτικής ευγένειας service.

05 Δεκ 2010

Πηγαμε παρεα 4 ατομων απλα για να το δοκιμασουμε. Ειχαμε περασει τυχαια και μας ειχε αρεσει ο καταλογος. Ο χωρος τιποτα το ιδιαιτερο, καθαρος και απλος. Τουλαχιστον -1 για τα τασακια στα τραπεζια σε κλειστο χωρο και φυσικα τον κοσμο που καπνιζε. Πολυ κακο χαρακτηριστικο καινουριου μαγαζιου.

Η εξυπηρετηση ηταν πολυ καλη και ευγενικη, τα αφεντικα μεσα στο μαγαζι, αλλα ρε παιδια δυστυχως δεν αρκει μονο αυτο.

Το μενου ειχε μεζεδες ψαρικων και κρεατικων γεγονος ρισκαδορικο. Ειπαμε να κινηθουμε σε κρεατικα. Η σαλατα που πηραμε ηταν πολυ ωραια αλλα χωρις ιδιαιτερη φαντασια. Μην παρετε σουφλε μελιτζανας με σως ανθοτυρου, ειναι μαπα. Το ονομα παρεπεμπε σε εμπειρο μεζε, που τον δοκιμαζαν ολα τα γυρω τραπεζια, αλλα κατεληξα να τρωω ενα κρυο ορεκτικο, αγευστο με σχημα και υφη σκυλοτροφης (Μην παρεξηγηθω, η ποιοτητα ηταν ενταξει, η γευση ηταν χαλια.)

Η χοιρινη τηγανια απο της πιο αδιαφορες που εχω φαει, το ιδιο και οι κολοκυθο-ντοματοκεφτεδες. Ο σερβιτορος προτεινε εντονα της πατατες τηγανιτες που ποτε δεν παραγγελνω, γιατι απλα δεν υπαρχει λογος, και τελικα με επεισε. Ηταν το μονο 'πιατο' που ηταν ενταξει! Πηραμε και κανα δυο ακομα που ουτε τα θυμαμαι, 2 μπυρες και ενα νερο.

Οι μεριδες μικρες, το φαγητο το χαρακτηριζω ευγενικα και φιλικα, κατω του μετριου και πληρωσαμε 25 ευρω το ατομο. Κριμα για τη διαθεση που δειχνουν οι ιδιοκτητες και το προσωπικο αλλα δεν θα ξαναπαρω..