Στον κήπο του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών. Ανοιχτά καθημερινά, όλη την ημέρα, ενώ λειτουργεί και after concert με το κανονικό του μενού.

23 Ιουν 2017

Επισκέφτηκα το Fuga πριν μερικές βδομάδες μέσω μίας προσφοράς στο etable.
Συνήθως αποφεύγω τέτοιου είδους προσφορές γιατί τρως ένα πολύ απλό και βασικό μενού και η εξυπηρέτηση είναι μέτρια, αφού αντιμετωπίζεσαι ως ο «τσαμπατζής».
Παρόλα αυτά είπα να το δοκιμάσω αφού το μενού φαινόταν πολύ ενδιαφέρον (μενού ψαριού) και ήμουν στην περιοχή για δουλειά.

Σε γενικές γραμμές το μενού ήταν πλήρες, γευστικότατο και το χάρηκα ιδιαίτερα. Αν θυμάμαι καλά μόνο ένα πρώτο πιάτο (γεμιστά ραβιόλια) ήταν μέτριο και σε λίγωνε το τυρί, αλλά και πάλι κακό δεν το έλεγες.
Επίσης παρόλο που στην προσφορά αναφερόταν ότι περιλαμβάνονται 2 ποτήρια κρασί δεν μας χρέωσαν ότι επιπλέον καταναλώσαμε.

Ο δε χώρος στο κήπο σε έκανε να νιώθεις ότι είσαι σε κάποιο προάστιο. Πολύ ωραία διακοσμημένος και σωστά περιποιημένος.

Συνολικά πληρώσαμε 130€ λόγω προσφοράς, αλλά πραγματικά δε θα είχα κανένα πρόβλημα να το επισκεφτώ ξανά (ασχέτως κόστους). Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή είναι από τα ελάχιστα εστιατόρια υψηλής γαστρονομικής απόλαυσης στην Αθήνα που αξίζουν και σέβονται τον πελάτη.

22 Μαι 2017

Οι γκουρμέ γεύσεις βρήκαν το σπιτι τους....

Αν και βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, στο Μέγαρο Μουσικής για την ακρίβεια, βρίσκεται καλα κρυμμένο μεσα σε ένα καταπράσινο κήπο, διατηρώντας την ιδιωτικότητα του. Η θέα του απο τον εσωτερικό χωρο, απλα μαγευτική. Ο κήπος υπέροχος. Και όταν το επισκέφτηκα, η μαγιάτικη πανσέληνος συνέθεσε ένα τοπίο ιδανικό!

Το δείπνο ηταν μεσα στα πλαίσια επαγγελματικής εκδήλωσης, την οποια είχα κληθεί να οργανώσω, και ετσι, ξέροντας το κοινό που θα συμμετείχε, αποφάσισα να κανω το δείπνο στη Fuga. Απο την αρχή, τοσο οι υπεύθυνοι, ´οσο και η εξυπηρετηςη κατα τη διάρκεια της εκδήλωσης, ηταν ολοι εξαιρετικοί. Ολα στην εντέλεια, το στήσιμο για την εκδήλωση, τα τραπέζια και οι καρέκλες, τα σερβίτσια, και η παρουσίαση των πιάτων, συνέθεσαν και δημιούργησαν μια άκρως επιτυχημένη βραδιά.

Το μενού ειναι βασισμένο στη μεσογειακή κουζίνα. Οι μερίδες ειναι μικρές, γιατι ειναι γκουρμέ, αλλα στο τελος κανένας δεν έφυγε πεινασμένος. Ακομα και οι πιο απαιτητικοί ουρανίσκοι έμειναν απολύτως ικανοποιημένοι.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα μυρωδικών με παλαιωμενη παρμεζάνα και μπαλσαμικο. Τα λαχανικά φρεσκοκομμένα, και το μπαλσαμικο ακριβως ´οσο πρεπει για να μην αλλοιώνει τη γευση.

Συνεχίσαμε με ορεκτικό φρέσκια pasta ραβιόλια με ραγού μανιταριών. Ηταν τοσο ισορροπημένο και τοσο ωραίο γευστικά, που το γευτήκαμε μέχρι τέλους και δεν αφήσαμε τίποτα να παει χαμένο. Κατα γενική ομολογία ηταν απο τα καλύτερα που εχουμε δοκιμάσει ως τωρα. Και ας μην ξεχνάμε οτι ήμασταν αρκετοί και συμφωνήσαμε ολοι. Ουτε στη Βουλή δε συμφωνούν ολοι!!!

Απο κυριως πιάτα επιλέξαμε λαβράκι σχάρας με λαχανικά. Το λαβράκι ηταν φρέσκο, καθαρό φιλέτο χωρις Κόκκαλα και αριστοτεχνικά μαγειρεμένο, διαφορετικο. Τα λαχανικά κρατούσαν τη γευση τους. Πραγματικά πολυ καλο πιατο.

Η άλλη επιλογή ηταν βιολογικό κοτόπουλο με βούτυρο μυρωδικών, σιγοψημένο για ώρες, με πουρέ σελινοριζα και σάλτσα απο το ζωμό του. Πραγματικά, το κοτόπουλο ηταν γευστικό και υπήρχε μια αρμονία και ισορροπία με τον πουρέ. Η γευση του εξαιρετική.

Για γλυκο δοκιμάσαμε πανακότα με φρούτα του δάσους. Ωραια γευση, λεπτή, χωρις να λιγωνει. Ήπιαμε κρασι λευκο Νασιάκος Μοσχοφίλερο, και κοκκινο semeli Νεμεα.

Ο, τι δοκιμάσαμε ηταν πραγματικά αριστοτεχνικά μαγειρεμένο. Οι γεύσεις ηταν φίνες, λεπτές, ισορροπημένες, και αρμονικά δεμένες μεταξύ τους. Το κρασι πολυ καλο επισης.

Η Fuga ειναι ένα ακριβό εστιστοριο. Ενδεικτικά βάζω ένα εύρος τιμών 37-49€. Στο value for money ομως βάζω 4/4 γιατι μια επίσκεψη αποτελεί πραγματικά ένα ταξίδι γεύσεων. Τοσο ο χωρος, ´οσο οι γεύσεις, οπως και η εξυπηρετηςη έχουν ένα συνολικό κόστος, που αξιζει τον κόπο να το δαπανήσει κανεις, για μια φορα.

Προτείνεται σε όλους εκείνους
-που λατρεύουν τις γκουρμέ γεύσεις
-που θέλουν ένα γεγονός να το γιορτάσουν σε έναν όμορφο χωρο, οπως μια επέτειο ή μια προαγωγή
-που θέλουν να κάνουν ένα γευστικό δωρο στον εαυτό τους

Γενικά προτείνεται σε εκείνους που θέλουν κατι διαφορετικο.

30 Σεπ 2016

Πήγαμε ένα βράδυ που δεν υπήρχε παράσταση στο Μέγαρο.

Το εστιατόριο ήταν εντελώς άδειο (μόνο η παρέα μου, 4 άτομα και 2 ακόμα ζευγάρια). Το σέρβις ήταν πολύ καλό (ευγενικό και γρήγορο).
Το περιβάλλον ήταν πολύ όμορφο αν και άκουγες το θόρυβο της Βασιλίσσης Σοφίας και κατά διαστήματα έναν εξαερισμό.

Το φαγητό ήταν μετριότατο.
Δοκιμάσαμε σολομό, burger, pasta carbonara. Κανένα από τα πιάτα μας δεν ήταν εφάμιλλο με τις προσδοκίες μας και με το τιμή.

Το ίδιο και για τα ορεκτικά (vittelo tonnato, πλατό αλλαντικών τυριών).
Μόνο η σαλάτα ήταν πολύ καλή και ο πουρές που συνόδευε το σολομό.
Συνολικά όλοι μας συμφωνήσαμε ότι δεν άξιζε τα χρήματά του.

01 Μάρ 2014

Επισκέυθηκα αυτό το εστιατόριο πριν ένα χρόνο και η αλήθεια είναι ότι παρόλο που όλα προμήνυαν το αντίθετο δεν έφυγα με τα καλύτερα συναισθήματα..
Ένιωσα μεγάλο κορόιδο!!

Ναι ήξερα ότι θα ξοδέψω κάτι παραπάνω (βασικά πολλά παραπάνω!!) αλλά περίμενα τουλάχιστον να με ικανοποιήσουν στο μέγιστο όλα τα υπόλοιπα και να μην μείνω σ'αυτό.

Ψάχναμε λοιπόν κάτι διαφορετικό και ρομαντικό με το έτερον ήμισυ και μετά απο ψάξιμο στο Ίντερνετ βρήκαμε το εστιατόριο αυτό. Μας εντυπωσίασε η θέα και γενικά το πως φαινόταν το μαγαζί στο Ίντερνετ. Πολύ minimal κατάσταση.

Λοιπόν.!
Η ατμόσφαιρα πολύ ωραία και η θέα και όλα! Ο χώρος μέσα όμορφος, λιτός και μικρός (πολύ πιο μικρό και απλό απο ότι σου άφηνε η εικόνα στο Ίντερνετ)

Στο φαγητό τώρα.
Ο κατάλογος μικρός πολύ μικρός
Εμείς δοκιμάσαμε
-σαλάτα. Που ήταν παντελώς αδιάφορη. Και απο ποσότητα μηδαμινή. Ούτε ατομική δεν την έλεγες. Και απο ντρεσινκ τίποτα! Άγευστο και απειροελάχιστο.
-ριζότο. Πεντανόστιμο, ναι! Αλλά μόλις δοκιμάσαμε τελείωσε!!
-λαβράκι με φακές . Που τι ήταν; Ένα κομματάκι απο το ψάρι ίσα με ένα σπιρτόκουτο και κάτω απο αυτό οι φακές που έγραφαν οι οποίες αν ήταν συνολικά ίσα με μια κουταλιά!!
-κρέας με πουρέ(δεν το θυμάμαι ακριβώς αλλά μια απ τα ίδια. Δείγμα φαγητού!)
Είπαμε βρε παιδιά γκουρμέ ναι! Αλλά όλα έχουν και ένα μέτρο.

Αφού όταν πηγαίναμε στο αμάξι ψάχναμε να βρούμε τι θα φάμε γιατί παρόλο που για 2 άτομα πήραμε 4 πιάτα το στομάχι μας ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ άδειο !!

Για αυτά και ένα ποτήρι κρασί(5€) σύνολο 120€.
Τι να πω ελπίζω να έχουν λογικευτεί!

25 Νοε 2011

Πήγα με μια φίλη, την προηγούμενη εβδομάδα, χώρος απλός δεν τρελάθηκα κιόλας, τζαμαρία, με θέα στη βασιλίσσης σοφίας! Ίσως το καλοκαίρι, με την εξωτερική βεράντα να είναι πιο ωραία! Βέβαια είναι σικάτος χώρος! Το σέρβις πολύ καλό και ευγενέστατο!

Πήραμε μια ζεστή σαλάτα με μπακαλίαρο( πεντανόστιμη), ένα καρπάτσιο λαυράκι ωραίο, μια σαλάτα μυρωδικών με παλαιωμένη παρμεζάνα μέτρια, 2 μερίδες ταλιατέλες με μοσχαρίσιο ραγού σε σάλτσα παρμεζάνας, τίποτα το ιδιαίτερο, στην ουσία ήταν σαν μακαρόνια με κιμά της γιαγιάς! Για γλυκό πήραμε τιραμισού, φοβερό, αφρός, από τα καλύτερα, που έχω φάει!!! Δώσαμε 140 ευρώ με 2 ποτήρια κρασί!!

Πολύ ακριβό, και το φαγητό δεν ανταποκρινόταν στις τιμές, τουλάχιστον, όχι όλα τα πιάτα!! Δεν νομίζω να ξαναπάω!! Μερίδες, νορμάλ, στο όριο προς μικρες!!

05 Απρ 2011

Περίπου 8-10 ημέρες πριν την παράσταση του Μεγάρου (Σάββατο 26/2/2011), τηλεφωνήσαμε για να κάνουμε κράτηση για 4 άτομα. Μας είπαν ότι είναι πλήρες, αλλά πρότειναν να μας εγγράψουν στη λίστα αναμονής και θα μας ειδοποιούσαν σε περίπτωση κάποιας ακύρωσης. Μας τηλεφώνησαν την ημέρα της παράστασης (!)γύρω στις 4-4:30 το μεσημέρι (!), ανακοινώνοντάς μας ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι σταθήκαμε τυχεροί και έχουν τραπέζι!

Κρύος χώρος, με minimal διακόσμηση και λιτή "επίπλωση" που παραπέμπει σε αξιοπρεπές Fast Food.Ο κατάλογος menu που μας έφεραν, απολύτως περιορισμένος σε 6 μόνο πιάτια (2 ορεκτικά, 2 κυρίως & 2 επιδόρπια), εκ των οποίων, τα 2-3 (βουβαλίσια μοτσαρέλα,κοκοράκι με πουρέ)θεωρούμε ότι αφορούν σε ειδικές γευστικές προτιμήσεις.

Ακόμη κι αν πεινάτε ελάχιστα, η ποσότητα του αδύναμου να σας απογειώσει γευστικά φαγητού, είναι απογοητευτική (αν και "κοροϊδευτική" είναι πιο ακριβής λέξη),σε πιάτα βαθιά, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ για να καταλαμβάνουν όλο το τραπέζι.. (βλ. φωτο στο www.fugarestaurant.com και προφανώς, όχι, δεν φτιάχνουν όλα τ' αναγραφόμενα menu κάθε μέρα).

Τα 3-4 είδη ψωμιού (μην φαντασθείτε μεγαλεία .. από 1 μικρή φέτα μπαγκέτας ή 1 mini κριτσίνι),"περιφέρονταν" σε στολισμένη καλαθιέρα (Όχι, ΔΕΝ σας το αφήνουν στο τραπέζι, πρέπει ένας-ένας να δηλώσετε υπευθύνως εάν και ποιό ακριβώς θέλετε) και επιδεικνύονταν ως είδος συλλεκτικό, από το νεαρό σερβιτόρο με το μακαρόνι στο μαλλί (??), ο οποίος στο τολμηρό αίτημά μας να μας το αφήσει για να διαλέξουμε, με θλιβερά περισσή χάρη, μας ειρωνεύθηκε ότι "το κάνουμε και delivery εάν θέλετε"!

Ενδεικτικά, θα πληρώσετε μόνον 18 Ευρώ, για το ορεκτικό βουβαλίσιας μοτσαρέλας (3-4 μικρότατα μπαλάκια-βόλοι).Εμείς πληρώσαμε περίπου 200 Ε για 2 ορεκτικά, 3 κυρίως (τα 2 ρυζότο)και 1 ελληνικό κρασί, ενώ εάν ξεχάσουν να σας φέρουν -όπως στη δικιά μας περίπτωση- 1 κυρίως πιάτο, σε αντάλλαγμα σας κερνούν 1 γλυκό !!

Για την ιστορία, τρώμε πολλές φορές απίστευτα γευστικά και πολύ φθηνότερα πιάτα στο Μιλάνο & στη Βιέννη, όπου προφανώς δεν υποτιμούν τους πελάτες με τις "ευρηματικές" λίστες αναμονής και δείγματα φαγητού, συνοδευόμενα από πομπώδεις φιλοσοφίες περί γαστρονομικών προορισμών και intimate νεοϋορκέζικες ατμόσφαιρες ..

Σας ευχαριστούμε για τη μία και μοναδική φορά. ΔΕΝ θα ξαναπάρουμε.

21 Ιαν 2011

Ωραίος χώρος με ωραία θέα.Καλό φαγητό αλλά πλούσιο στο αλάτι.Οι τιμές στο ύψος που πρέπει.

Το προσωπικό της σάλας ευγενικό και φιλικό. Υστερεί η εξυπηρέτηση από την κουζίνα. Χρειάστηκαν 90΄ για να μας σερβίρουν 2 ορεκτικά με παρέες σε 5 τραπέζια. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!! Οταν είναι γεμάτο το εστιατόριο πόση ώρα θα κάνουν;
Χρειάζεται ακόμη δουλειά για να συντονιστεί.

05 Δεκ 2010

Το καινούριο εστιατόριο του Μεγάρου Μουσικής μου άφησε πολύ καλή εντύπωση στην πρώτη μου επίσκεψη σε αυτό πριν λίγες μέρες. Ο χώρος έχει μια ψυχρότητα, είναι όμως καλαίσθητος και σωστά φωτισμένος, φαντάζομαι δε ότι τις μεσημεριανές ώρες θα έχει και εξαιρετική θέα - το βράδυ είναι πιο περιορισμένη.

Η κουζίνα είναι σύγχρονη ιταλική και φαίνεται ότι το εστιατόριο αυτό μπορεί να εξελιχθεί σε ένα από τα τοπ ιταλικά ρεστοράν της πόλης. Δοκίμασα μπακαλιάρο με al dente λαχανικά, ριζότο με σαφράν, καρμπονάρα και ένα μοντέρνο, εξαιρετικό cheese cake.

Όλα ήταν νόστιμα και ισορροπημένα, δείγματα υψηλής κουζίνας. Σαφώς βέβαια τόσο η κουζίνα, όσο και το σέρβις επιδέχονται βελτίωσης, κάτι φυσιολογικό δεδομένου ότι έχει μόλις ανοίξει. Εκτενής λίστα κρασιών και εξαιρετική σχέση ποιότητας-τιμής.