Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ

Ψαροταβέρνες
Ε/Γ Ταξιδέυοντας... =Ατόφιες, θαλασσινές, ελληνικές γέυσεις!!!!
Ώρες λειτουργίας
Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
12:00 - 01:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Τα τελευταία χρόνια η ταβέρνα μας έχει “αγκυροβολήσει” σ’ένα μικρό δρόμο στο Κερατσίνι. Ο στόχος μας ήταν να δημιουργήσουμε ένα ζεστό, φιλικό στέκι όπου κυρίαρχο ρόλο έχει, ο πελάτης μας να γευτεί τους πιο εκλεκτούς και πάντα φρέσκους καρπούς των Ελληνικών θαλασσών σε πολύ ρεαλιστικές τιμές. Πιστεύουμε ότι το έχουμε καταφέρει. Ελάτε να σας περιποιηθούμε και θα διαπιστώσετε πως οι αδιαπραγμάτευτες αρχές μας είναι η ποιότητα των πρώτων υλών, ο σεβασμός στις επιθυμίες του πελάτη μας και η καθαριότητα. Φτάνει να έρθετε μία φορά και είμαστε σίγουροι ότι θα σας βλέπουμε συχνά.Αν ριξετε μια ματια στο site μας www.taxidevontas.com η στο you tube (Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ) θα καταλαβετε γιατι το μοτο μας ειναι:Τα αμεσως φρεσκοτερα ...κολυμπουν στην θαλασσα!!!

Πως θα το βρείτε
  Πλάτωνος 72, Κερατσίνι
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Γράψε τη δική σου κριτική

Mes que un club!!!

H φράση αυτή είναι συνυφασμένη με το καμάρι της Καταλονίας, την Μπαρτσελόνα, μία από τις πιο φημισμένες ποδοσφαιρικές ομάδες του κόσμου η οποία απολαμβάνει παγκόσμιας αναγνώρισης. Το γνωρίζω ότι ξεκινάω κάπως διαφορετικά, αλλά φίλοι μου, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων!

Κάποιος μπορεί να γουστάρει να βγαίνει κάθε μέρα σε νέα μαγαζιά μη βάζοντας κ.. λο κάτω ενώ ένας άλλος να αράζει με φραπεδιά στον καναπέ του σπιτιού του. Εγώ πάλι (και αυτό είναι προβληματάκι κάποιες φορές), προτιμώ να αθλούμαι και να τρέχω πίσω από μια μπάλα του βόλεϊ. Αν δε το κλίμα είναι τόσο καλό στην ομάδα όπως το αθλητικό έτος 2015-16, δε βρίσκω τον λόγο να ψάχνω για επιβεβαίωση σε άλλες δραστηριότητες! Φυσικά η αρχαία ρήση "Παν μέτρον άριστον" είναι σοφή κι έτσι και σε νυχτερινά κέντρα θα πάμε, και τα ταξίδια μας θα κάνουμε και στο γήπεδο να υποστηρίξουμε την αγαπημένη μας ομάδα θα τρέξουμε! Αρκεί να μην καταντήσουμε για τα πανηγύρια.

Μes que un club λοιπόν.... Κάτι παραπάνω από ένας σύλλογος, η ερμηνεία του motto!

Αυτή είναι η φράση που μου έρχεται στο μυαλό μετά από τις τόσες επισκέψεις μου στο Ταξιδεύοντας. Απόδειξη αυτού είναι πως έχω, ήδη, γράψει 2 κριτικές, αν και απέφυγα συνειδητά να γράψω για τη βραδιά γευσιγνωσίας στα Βόρεια. Ο λόγος που επανέρχομαι και με μία τρίτη, δεν είναι για να προσθέσω επιπλέον πληροφορίες για πιάτα που έχω, ήδη, δοκιμάσει και συνήθως παραγγέλνω. αλλά, περισσότερο, για να αναδείξω την προσωπικότητα του καταστήματος και να παραθέσω προσωπικές εμπειρίες από διάφορες επισκέψεις μου, το τελευταίο διάστημα.

Οι άνθρωποι που κρατούν τα ηνία του καταστήματος είναι ο Κώστας και δευτερευόντως ο Θανάσης ο οποίος, μάλιστα, έχει κάνει και σχετικές σπουδές. Πάντα δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό για να εξυπηρετήσουν και να ικανοποιήσουν και τον πιο απαιτητικό πελάτη. Αυτό δε σημαίνει ότι το επιτυγχάνουν πάντα και η αλήθεια είναι ότι αναγνωρίζουν και τα λάθη τους. Άλλωστε, όπως και στον αθλητισμό, δεν υπάρχει μόνο η νίκη, αλλά και η ισοπαλία καθώς και η ήττα.

Στα μάτια τα δικά μου, όμως, το Ταξιδεύοντας είναι το "λιμάνι" που καταφεύγω είτε όταν θέλω να έχω μια ποιοτική έξοδο χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις, είτε όταν βρίσκομαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Κι επειδή έγινε λόγος τώρα τελευταία για πηγαινέλα.... το θέμα δεν είναι ποιος πάει και ποιος γυρίζει... ο σκοπός και η χαρά του να γράφεις στο παρόν site είναι η ανακάλυψη νέων, ωραίων μαγαζιών ή, στη χειρότερη, η αποφυγή τους.

Όταν Καθαρά Δευτέρα παίρνεις τηλέφωνο και λες "Κώστα θέλω τραπέζι", δε θα "ρίξει" κάποιον πελάτη του που είχε προνοήσει, για να εξυπηρετήσει έναν φίλο. Απλά μου είπε "Είμαι κλεισμένος από τις 12 το μεσημέρι έως τις 10 το βράδυ"...

"Εστω να μας τα ετοιμάσεις να τα φάμε σπίτι"....

"Πες τι θες και έλα σε μισή ώρα να τα πάρεις"...

2 καλαμαράκια γόνους, γαρίδες σαγανάκι, σκουμπρί καπνιστό και σαρδέλες φιλεταρισμένες. Με έφερε σε δύσκολη θέση καθώς λεφτά ΔΕΝ μου πήρε, πιθανόν αισθανόμενος ότι δε με εξυπηρέτησε, πιθανόν, επειδή ήθελε να με ευχαριστήσει και έτσι ένιωσε.

Όταν έχεις αρρωστήσει και ζητάς μια ψαροσουπίτσα ακούγοντας τον Θανάση να λέει στην κουζίνα "Βάλε μια ενισχυμένη μερίδα και γρήγορα" και "μην τολμήσεις να δώσεις χρήματα, φύγε μη γίνεις χειρότερα"... πως αντιδράς;

Ναι με γνωρίζουν καλά τα παιδιά και ας πούμε ότι έχω και τα τυχερά μου, σε καμία περίπτωση όμως, αυτό δε σημαίνει πως αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους υπόλοιπους πελάτες τους. Σέβονται το κάθε ευρώ που κάποιος θα ξοδέψει στο μαγαζί τους. Είτε πας με σκοπό να δώσεις 15 ευρώ/άτομο είτε 30 εκείνοι θα "ζυγίσουν" τα δεδομένα ώστε να μην ξεφύγεις. Και να ξέρετε... Τα γλυκά κερασμένα, αν έχει φρέσκο τσιζκέικ είμαι σίγουρος ότι θα γίνετε κι εσείς φανατικοί οπαδοί σαν την αδελφή μου. Sorbet λεμόνι και μαστίχα ή κάποιος άλλος επιδόρπιος οίνος είναι προβλεπέ και κέρασμα, σαν ένδειξη ότι σε ευχαριστούν. Ακόμα και συστημένους φίλους όταν στέλνω, δε θυμάμαι να έχει φύγει κανείς δυσαρεστημένος... πολλές φορές και τα ποτά κερασμένα από το μαγαζί. Και μη σας φαίνεται ασήμαντο, δε θέλει και πολύ με 2 ουζάκια και κάποιες μπύρες να ανέβει το κόστος.

Για το φαγητό δεν έχω να πω πολλά περισσότερα από όσα έχω ήδη πει. Όλα από αρκετά καλά μέχρι άριστα. Μην τολμήσετε και ζητήσετε κρεατικά. Στο Κερατσίνι βρίσκεται ο βυθός της θάλασσας. Τολμήστε να ζητήσετε κάποιο πιάτο που δεν προσφέρεται στον κατάλογο, π. χ. μου έχουν προτείνει 2-3 φορές που έχω κλείσει τραπέζι κάποιες μέρες νωρίτερα να μου ετοιμάσουν μακαρονάδα με αυγά ψαριών αν και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει να τη δοκιμάσω. Ως must του μαγαζιού που προτείνω οπωσδήποτε να δοκιμάσετε είναι τα παρακάτω:

- Γαριδομακαρονάδα, φάρμακο πριν πας για ύπνο.. Φάε και διπλή μερίδα και... καληνύχτα! Ίσως κάποιες φορές οι γαρίδες είναι λίγο πιο σφιχτές αλλά το παραβλέπω.

- Φιλέτο από 2ης διαλογής ψάρι (βλέπε μπάφα, κοκκάλι ή κάποιο παρεμφερές). Τόσο ζουμερό που κάποια μεσημέρια πήγα μόνο για αυτό.

- Σαρδέλες, πιο ζουμερές και ψωμωμένες δεν παίζει να υπάρχουν.

- Το φημισμένο βασιλικό καβούρι με βούτυρο Κέρκυρας για το οποίο ο φίλος Γιάννης επιστρέφοντας μετά από τρίωρο ταξίδι απ το γυναικοχώρι έκανε στάση για το ξαναγευτεί. Αφήστε που όποτε και να το κανονίσουμε δεν έχει πρόβλημα να διανύσει όλη την απόσταση απ΄το Παγκράτι.

- Σαλάτα με τομάτα, χοντρό αλάτι και κάπαρη. Στανταράκι στην παραγγελία και ποτέ δεν έτυχε η τομάτα να μην είναι φρέσκια και νόστιμη, ακόμα και τον χειμώνα.

- Μια νέα παρασκευή που δοκίμασα ήταν πλιγούρι με μικρό γαριδάκι και καλαμπόκι. Καλοκαιρινό, κρύο πιάτο με σωστή αναλογία υλικών που αποτελεί έναν νόστιμο μεζέ.

Δε θέλω να αναφερθώ σε άλλα πιάτα, για να μη σας στερήσω τη χαρά της ανακάλυψης, ούτε όμως να πάτε προετοιμασμένοι για το τέλειο. Να πάτε με καλή διάθεση όπως θα πηγαίνατε να παρακολουθήσετε μία παράσταση.

Κατά την προσωπική μου άποψη, λοιπόν, δεν έχει σημασία ποιό είναι το πιο δημοφιλές εστιατόριο, ούτε το πιο fashionable. Mπορεί το Ταξιδεύοντας να μην έχει πάρει κάποιο βραβείο Χρυσών Σκούφων, ούτε να είναι σε hot περιοχή (αν και πλέον απέκτησε και αδερφάκι). Για μένα μετράει περισσότερο το δίδυμο Κώστα-Θανάση, κάτι αντίστοιχο με το δίδυμο των Σπανούλη-Πρίντεζη στο μπάσκετ, οι οποίοι αντιπροσωπεύουν τον ΑΡΧΗΓΟ και τον υπαρχηγό, που θα κοιτάξουν πρώτα το καλό της ομάδος, στην προκειμένη βλέπουν τον πελάτη σαν άνθρωπο και όχι σαν ευρώ, και μετά θα κοιτάξουν την πάρτη τους (επιχείρηση).

Ο καθένας λοιπόν έχει τα δικά του κριτήρια και τις προτιμήσεις του. Εγώ, για παράδειγμα, προτιμώ να κάνω 3 επισκέψεις στο Ταξιδεύοντας στο οποίο με κάνουν να αισθάνομαι σαν βασιλιάς πλέον, παρά μία σε αμφιβόλου ποιότητας εστιατόριο που θα είμαι ένας ανάμεσα στο πλήθος. Πιστέψτε με όμως πως ΔΕΝ νιώθω καθόλου πρώτος στο χωριό παρά δεύτερος στην πόλη. Το Ταξιδεύοντας έχει πλέον το δικό του σταθερό κοινό και όπως φαίνεται από τη βαθμολογία στο site μας, το αδερφάκι στα Βόρεια φιγουράρει στις πρώτες θέσεις, ενώ, και το πρωτότοκο είναι σταθερά κοντά στην 30άδα με πλήθος καλών κριτικών.

Κλείνοντας την κριτική μου θα αναφέρω μια χαρακτηριστική δήλωση του ΜΗ-ιπτάμενου Ολλανδού αλλά παικταρά Ντένις Μπέργκαμπ (γνωστού για τον φόβο του με τα αεροπλάνα)...

Όταν ξεκινάς να υποστηρίζεις έναν σύλλογο, δεν τον υποστηρίζεις λόγω των τροπαίων ή λόγω ενός παίκτη ή της ιστορίας, τον υποστηρίζεις επειδή βρίσκεις τον εαυτό σου κάπου εκεί - βρίσκεις ένα μέρος που ανήκεις.

Εγώ λοιπόν, βρίσκω τον εαυτό μου και το νόημα της εξόδου μου, μαζί με φίλους και συγγενείς στο Ταξιδεύοντας. To Ταξιδεύοντας είναι κάτι παραπάνω από ένα μαγαζί που πας απλώς για να φας... Εκεί βρίσκω τον εαυτό μου και χαλαρώνω.

Υ. Γ Φίλε Κώστα να με συγχωρείς αλλά πλέον έχουμε αντιγράψει κάποιες συνταγές όταν χρειαστεί να μαγειρέψουμε στο σπίτι μας!

Σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το Ταξίδ(εύοντας)...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Ακόμα θυμάμαι την πρώτη σύναξη των μελών του ask4food στο Ταξιδεύοντας της Ν. Ερυθραίας…. εκεί που είχαμε περάσει υπέροχα… εκεί που γνώρισα κάποιους από σας που πλέον θεωρώ φίλους.. εκεί που ο πήχης μπήκε τόσο ψηλά που ίσως αδίκησε τα μαγαζιά που ακολούθησαν στη διοργάνωση των λοιπών συναντήσεων …εκεί που επιθυμούσα διακαώς να επιστρέψω χωρίς να το καταφέρνω αφού κάποιες προσπάθειες που έγιναν, την τελευταία στιγμή είναι αλήθεια, απέβησαν άκαρπες αφού δε βρήκαμε τραπέζι.

Ευτυχώς όμως υπάρχουν και οι φίλοι σ’αυτήν τη ζωή κι έτσι το αγαπημένο παλικάρι της παρέας που, σημειωτέον, είναι τακτικός θαμώνας ανέλαβε να οδηγήσει την παρέα των 9 και να την επιβιβάσει σώα και αβλαβή στο κατάστρωμα του ΕΓ/Ταξιδεύοντας στο Κερατσίνι αυτή τη φορά, έτοιμη να ξεκινήσει ένα γαστρονομικό ταξίδι στα νερά του Αιγαίου αν και μεσούντος του χειμώνα.

Αν και η ευρύτερη περιοχή μας είναι σχετικά άγνωστη η εύρεση του μαγαζιού απεδείχθη εξαιρετικά εύκολη υπόθεση. Τώρα περισσότερες λεπτομέρειες μη με ρωτάτε γιατί ξέρετε ότι δεν οδηγώ πάντως αν στρίψετε δεξιά από το λιμάνι στην εκκλησία του Αγ. Διονυσίου και ακολουθήσετε τη φυσική πορεία του δρόμου θα σας βγάλει μπροστά του.

Το Ταξιδεύοντας του Κερατσινίου δεν έχει καμία σχέση με αυτό στα Βόρεια όσον αφορά στον χώρο και τη διακόσμηση. Το συγκεκριμένο δίνει μια εικόνα βγαλμένη από το παρελθόν. Μου φέρνει στο μυαλό ένα κουτούκι στο οποίο θα μαζεύονταν οι ναυτικοί για να πιουν το τσιπουράκι τους, να φάνε τον μεζέ τους και να τα πουν. Απλή, χαριτωμένη ναυτική διακόσμηση, αυθεντικό, τραπέζια χωρίς αίσθηση στριμώγματος, πεντακάθαρο και ζεστό και όταν λέω ζεστό, κυριολεκτώ. Έχω ακούσει πολλούς από σας να παραπονιέστε για το κρύο που έχετε αντιμετωπίσει σε κάποια μαγαζιά…ε! εδώ θα βρείτε τη χαρά σας γιαυτό να μου ντυθείτε ελαφρά!

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι όπως ακριβώς τη θυμόμουν και στα Βόρεια. Άμεση, ευγενέστατη, φιλική, ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού και γαλαντόμα όσο δεν πάει άλλο. Πραγματικά δεν έχω λόγια. Τόσο ο αγαπητός Κώστας όσο και τα άλλα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν μας σκλάβωσαν πραγματικά.

Ας πάμε τώρα και σε όσα φάγαμε εκείνο το βράδυ που ήταν πραγματικά πολλά. Φαντάζομαι ότι όλοι έχετε πάει με μεγάλη παρέα για φαγητό όπου γίνεται του κουτρούλη ο γάμος…. έτσι και εμείς με έναν κατάλογο ο καθένας στο χέρι παραγγέλναμε ότι μας έκανε κλικ αφού, πρώτον, θέλαμε να ξαναγευτούμε όσα είχαμε δοκιμάσει στο Βόρεια και μας είχαν αφήσει ενθουσιασμένους, θέλαμε όμως να δοκιμάσουμε και καινούργιες γεύσεις, έχουμε και μια δεσποινίδα στην παρέα που ενώ τρώει το καταπέτασμα δε βάζει γραμμάριο, όχι, δηλαδή, ότι και οι υπόλοιποι πάμε πίσω αλλά και οι τιμές είναι τόσο λογικές που επιτρέπουν τις ατασθαλίες.

- Στην αρχή ήρθε ψωμάκι ζυμωτό και προζυμένιο, φρυγανισμένο με λαδάκι και ρίγανη το οποίο συνοδευόταν από ωραιότατες πράσινες ελίτσες.

- Η signature σαλάτα του μαγαζιού ήτοι ροδέλες ντομάτας με χοντρό αλάτι, κρίταμα και κάπαρη. Το πώς μπορεί μια τόσο απλή σαλάτα η οποία, παρεμπιπτόντως, είναι και εκτός εποχής να είναι τόσο νόστιμη δεν το έχω καταλάβει ακόμα.

- Χόρτα. Πράσινα, ζεστά, ολόσωστα βρασμένα με εξαιρετικό λάδι.

- Πράσινη σαλάτα με ρόκα και παρμεζάνα. Δε δοκίμασα αλλά άκουσα επαινετικά σχόλια για τη φρεσκάδα και την ισορροπία της.

- Ταραμοσαλάτα. Η τραχιά εκδοχή της. Στιβαρή γεύση ταραμά. Εγώ βέβαια την προτιμώ πιο απαλή, αλλά στους υπόλοιπους αρέσει πολύ, οπότε γούστα είναι αυτά.

- Καβουροσαλάτα. Ξεχάστε τα σουρίμι και τις μαγιονέζες. Φρέσκο καβούρι με λαδάκι, λεμονάκι και λίγο μαρουλάκι. Όπως ακριβώς πρέπει για να καταλάβει κάποιος τι τρώει.

- Μαριναρισμένα φιλέτα από λαυράκι. Αραχνοΰφαντες φέτες ψαριού μαριναρισμένες σε χυμό εσπεριδοειδών. Ένα πιάτο απαράμιλλης φρεσκάδας και ντελικάτης γεύσης.

- Καπνιστό σκουμπρί. Έντονο κάπνισμα και βουτυράτη γεύση, ένα πιάτο τόσο βαθιάς νοστιμιάς που νομίζω ότι δεν πρέπει να λείψει από καμία παραγγελία.

- 3 ειδών χταπόδια. Ναι αγαπητοί φίλοι, δε μας έφτασε το ένα. Κρασάτο, του Νώντα και ψητό. Το κρασάτο με τα κρεμμύδια και την κόκκινη καλοδεμένη σάλτσα του είναι ιδανικός μεζές για τσίπουρο, του Νώντα μαρινάρεται και μετά τηγανίζεται οπότε είναι πολύ τρυφερό, προσωπική προτίμηση όμως στο ψητό που αν και ελαφρά σκληρό αναδείκνυε την εξαιρετική πρώτη ύλη και τη φρεσκάδα του θαλασσινού.

- Σαρδέλες ψητές. Φιλεταρισμένες και πεντανόστιμες.

- Γαυροντολμάδες. Το πιάτο που έκανε κλικ στον καλό μου και το παράγγειλε. Δε δοκίμασα γιατί το αγόρι μου υπήρξε εξαιρετικά φειδωλό στο να το μοιραστεί, γεγονός που δείχνει ότι τον άφησε ενθουσιασμένο.

- Ψητή στρειδοσαλάτα. Ελαφρά ψημένα τα όστρακα ώστε να κρατούν τους χυμούς τους με άρωμα βουτύρου και σκόρδου. Ελληνικότατα τα όστρακα, γαλλικός ο τρόπος παρασκευής τους, αποτέλεσμα απλώς ακαταμάχητο.

- Κουτσομούρες τηγανητές. Ελαφροτηγανισμένες, τραγανές απέξω και ζουμερές μέσα. Δυστυχώς είχα σκάσει οπότε δεν τους έδωσα την προσοχή που τους άξιζε.

- Σουπιές με ρύζι και σπανάκι. Εξαιρετικά μαγειρεμένες και σας το λέει αυτό ένα άτομο που δεν του αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο.

- Μπουγιαμπέσα για τη γνωστή/άγνωστη σουπού της παρέας. Προσπάθησα η κακομοίρα να κάνω νόημα στον σερβιτόρο…. αλλά ατύχησα! Μην αφήσουμε μαγαζί που να μην ξεφτιλιστούμε. Ευτυχώς που τα κρουτόν που της έφεραν είχαν σκόρδο και γλυτώσαμε τις παπάρες…. το ρούφηγμα όμως πήγε σύννεφο. Πάντως το πιάτο που επεστράφη δε χρειαζόταν πλύσιμο.

- Αυγοταραχομακαρονάδα. Εξαιρετικά βρασμένα τα linguini, υπέροχο το αυγοτάραχο. Δε μου έδεσε, όμως, το κολοκυθάκι για κάποιον περίεργο λόγο αφού μου έβγαλε μια “χορταρίλα” περίεργη.

Και ας έρθουμε τώρα στα βασιλικά κεράσματα των οποίων τύχαμε.

- Δαγκάνες καβουριών. Αγαπημένος μεζές του καλού μου αλλά και δικός μου μόνο που με φρενάρει πάντα η δυσκολία στο τρώγειν αφού συνήθως έρχονται τα καβούρια ολόκληρα με τις λαβίδες και μέχρι να τα σπάσεις και να βρεις το ελάχιστο ψαχνό έχεις σιχτιρίσει την ώρα και τη στιγμή που τα παράγγειλες. Εδώ μας ήρθαν ανοιγμένες οι δαγκάνες με το ψαχνό ήδη ξεκολλημένο. Το έπαιρνες με το πιρούνι σου και το βουτούσες στο μπολ με το λιωμένο βούτυρο Κερκύρας που το συνόδευε. Ότι και να πω θα είναι λίγο για να περιγράψω τη νοστιμιά του πιάτου. Απλά συγκλονιστικό!

- Φιλέτα λούτσου. Εδώ δικαιώνεται ο νησιώτης σύζυγος που υποστηρίζει ότι καλό ψάρι είναι το φρέσκο ψάρι. Πάλλευκα φιλέτα ενός φρεσκότατου ψαριού τόσο μαεστρικά ψημένου που έβαζε κάτω ότι από “ πρώτο” ψάρι έχετε ως τώρα δοκιμάσει. Μας ήρθαν σκέτα χωρίς λαδολέμονο, όπως έπρεπε, δηλαδή, για να αναδείξουν τις αρετές τους.

Όλη αυτή η θαλασσινή ευωχία συνοδεύτηκε από άφθονο λευκό αρωματικό κρασί, ούζο και αναψυκτικά και έκλεισε με την εντυπωσιακή πιατέλα των γλυκών, των φρούτων και των λικέρ που προσφέρθηκαν.

Το ποσό των 27 ευρώ που κληθήκαμε να πληρώσουμε κρίνεται ως το απόλυτο vmf αναλογικά με την ποιότητα και την ποσότητα όσων καταναλώσαμε.

Με το χέρι στην καρδιά έχω να πω πως το Ταξιδεύοντας αποτελεί αυτή τη στιγμή το καλύτερο, μακράν, εστιατόριο θαλασσινών. Τέτοια ποιότητα πρώτων υλών, φρεσκάδα και άψογο μαγείρεμα δεν έχω βρει πουθενά αλλού στην Αθήνα, τουλάχιστον. Βλέποντας το μεράκι των ανθρώπων που τα τρέχουν είμαι σίγουρη ότι θα συνεχίσουν τη λαμπρή πορεία τους και θα αποτελούν την πρώτη επιλογή για ψαροφάγους που δεν περιορίζονται στα κατεψυγμένα καλαμαράκια, χωριάτικη και πατάτες που κι αυτά, δηλαδή, είμαι σίγουρη ότι τα κάνουν εξαιρετικά, απλώς το θεωρώ κρίμα σε τέτοιο μαγαζί να ακολουθήσετε την πεπατημένη.

Καπετάν Βαγγέλη αλλά και λοιποί συνδαιτυμόνες…. σας ευχαριστώ για το ωραίο ταξίδι! Βίρα τις άγκυρες κι αέρα στα πανιά μας κι ούτε πουλί πετούμενο να μη βρεθεί μπροστά μας…. γιατί φοβάμαι ότι θα το φάμε κι αυτό με τη φόρα που έχουμε πάρει!

Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Πρώτη έξοδος του χρόνου και η πρόταση από τον Βαγγέλη έπεσε για ψαρομεζέδες στο Κερατσίνι. Δεν χρειάστηκε καν να ρωτήσουμε που θα πάμε.
Ε/Γ Ταξιδεύοντας: Δεν έχω λόγια. Χαλάλι τα χιλιόμετρα Βαγγέλη.

Ε/Γ Ταξιδεύοντας: Η απόλυτη γευστική ψαροφαγία.
Έχοντας την γευστική εμπειρία από την πρώτη συνάντηση του ask στο αδερφάκι του στα Βόρεια, ήξερα τι θα συναντήσω. Τελειώνοντας το amazing dinner και παρότι δεν είμαι expert του ψαριού, θεωρώ ότι το Ε/Γ δεν πρόκειται ποτέ να σε προδώσει. Θα σε ταξιδέψει στα καταγάλανα νερά του Αιγαίου, θα ψαρέψει για σένα, θα στα προσφέρει στο πιάτο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και θα κάνει το παν έτσι ώστε το 2ωρο που θα καθίσεις στον χώρο τους να μην σου λείψει τίποτα και να φύγεις ευχαριστημένος.

Το περιβάλλον κλασσικής ψαροταβέρνας παλαιάς κοπής. Δεν θα μπορούσε άλλωστε να είναι και κάτι διαφορετικό. Όταν βλέπεις στενά δρομάκια, χαμηλά σπίτια δίπλα στις πολυκατοικίες, πλακόστρωτες αυλές και ασπρισμένα πεζοδρόμια κάτι πιο μοντέρνο θεωρώ θα χαλούσε το image της περιοχής και δεν θα κολλούσε με τίποτα..

Μακρόστενος χώρος μέσα και έξω, με έντονα τα χρώματα και τα αντικείμενα της θάλασσας στη διακόσμηση. Σε μπλε και γαλάζιο φόντο λοιπόν, κάθονται αναπαυτικά και στολίζουν το χώρο λογής - λογής φινιστρίνια, φανάρια και φανοί θυέλλης καραβιού, πυξίδες και πολλά μα πάρα πολλά όστρακα. Στην οροφή το δίχτυ με τα όστρακα που μπλέχτηκαν σε αυτό μετά από καλή ψαριά. Μουσική η κατάλληλη λαϊκή για να συνοδεύει τους ψαρομεζέδες.

Εξυπηρέτηση άριστα 10 για όλο το προσωπικό. Επεξηγήσεις από τον ειδικό στα ψάρια που ''τρέχει'' το Ε/Γ - μιας και έχει πανεπιστημιακές γνώσεις στο αντικείμενο- στο τι τρώμε, και πώς έχει παρασκευαστεί, σωστή σειρά στους μεζέδες, χαμόγελα παντού, έτοιμοι όλοι να απαντήσουν και στην πιο περίεργη ερώτηση μας.

Η παραγγελία μεγάλη μιας και ήμασταν αρκετοί και με διάθεση να φάμε καλά.

Ψωμί 2 ειδών, φρυγανισμένο και εμπλουτισμένο με λάδι και ρίγανη, συνοδεία πράσινων ελιών για να μας ανοίξει η όρεξη.

Γλυκόπιοτο λευκό κρασί έρεε στο τραπέζι μαζί με εμφιαλωμένο ούζο για τις 2 κυρίες της παρέας καθ’ όλη την διάρκεια της παραμονής μας στο Ε/Γ.
Ραδίκια φρέσκα, ζεστά, με μπόλικο λεμόνι στη συνέχεια, μαζί με την κλασσική –δεν θα μπορούσε να λείψει άλλωστε από το τραπέζι αφού με είχε εντυπωσιάσει στην πρώτη επίσκεψη στα Βόρεια- ντομάτα ‘’Ταξιδεύοντας’’. Τόσο απλό πιάτο αλλά φοβερός και γευστικός μεζές. Ξεφλουδισμένη τομάτα κομμένη σε ροδέλες, πασπαλισμένη με χοντρό αλάτι μαζί με κρίταμο και κάπαρη για έξτρα γεύση και οξύτητα. Απαραίτητο σε κάθε τραπέζι.

Συμπλήρωμα στις σαλάτες, μια απίθανη αλοιφή λευκής ταραμοσαλάτας και καβουροσαλάτα με ψίχα από καβούρι, μαρούλι, λεμόνι, λάδι και πιπέρι. Μαζί με το καρπάτσιο από λαβράκι το οποίο εμφανισιακά δεν έλεγε, αλλά γευστικά έσκιζε όπως ήταν ψημένο μόνο σε αλάτι, με τριμμένο κόκκινο πιπέρι και ψιλοκομμένο χλωρό κρεμμύδι συμπληρώσαμε τα εισαγωγικά και είπαμε να κάνουμε ένα διάλειμμα για τη συνέχεια. Αμ δε!!!!!!!!!

Εκεί πέσαν τα πρώτα κεράσματα. Φιλέτο λούτσου στο λαδάκι του. Άριστα ψημένο, καθαρισμένο με εξαιρετικά νόστιμο κρέας. Μετά την πρώτη διστακτική δοκιμή, εξαφανίστηκε από τα πιάτα.
Συνεχίσαμε με 3 ειδών χταπόδια. Χταπόδι του Νώντα, χταπόδι ψητό και χταπόδι κρασάτο. Ο Νώντας με διαφορά ο καλύτερος. Τηγανιτό με λάδι και ρίγανη, το οποίο μαρινάρεται για 10 μέρες σε διάφορα μυρωδικά. Διαφορετική γεύση αλλά αφρός πραγματικός στο στόμα. Το κρασάτο καλό σαν μεζές, με τρόπο παρασκευής περίπου σαν το στιφάδο.

Τέλος το τεράστιο πλοκάμι του ψητού χταποδιού ήταν γευστικό αλλά αρκετά σκληρό που όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος οφείλεται στον τρόπο προετοιμασίας πριν το ψήσιμο.

Σκουμπρί καπνιστό, που δοκίμασα πρώτη φορά στα Βόρεια γαρνιρισμένο με ξερό κρεμμύδι, μαϊντανό και λάδι πάρα πολύ καλό. Το λάτρεψα.

Ρύζι με σουπιά στο μελάνι της, πολύ καλά χυλωμένο το ρύζι, ωραία βρασμένη η σουπιά και άριστα αρτυμένη με τα μυρωδικά και βότανα.

Ψητή στρειδοσαλάτα με σκόρδο και φρέσκο βούτυρο. Ελληνικότατα και δυστυχώς στρείδια χωρίς μαργαριτάρια, όπως σχολίασε στεναχωρημένος ο Γιάννης. Αυτή τους η έλλειψη δεν μείωσε καθόλου την εκπληκτική γεύση τους.

Κουτσομούρες τέλεια τηγανισμένες, φρεσκότατες, μύριζαν θάλασσα.

Σε αυτό το σημείο έπεσε και το δεύτερο κέρασμα. Στο τραπέζι προσγειώθηκαν κάτι τεράστιες δαγκάνες και πόδια βασιλικού καβουριού. Oύτε ήξερα πώς τρώγονται, ούτε φυσικά είχα ξαναδοκιμάσει. Οπότε προθυμοποιήθηκε να μου δείξει η Ελένη, η οποία μόλις είχε τελειώσει μια γευστική ψαρόσουπα με σκορδάτα κρουτόν. Πολύ καλό το ψαχνό της δαγκάνας, αλλά λίγο. Το φάγαμε και αυτό ευχάριστα.

Εδώ ήρθαν και τα λεμονάτα σορμπέ για να καθαρίσουν οι γεύσεις. Η συνέχεια είχε αυγοταραχομακαρονάδα. Τεράστια πιατέλα με σωστά βρασμένα λιγκουίνι μυρωδικά και αυγοτάραχο Ελληνικότατο. Πολύ καλή και γεμάτη γεύση, ωραία τα μυρωδικά του, πήραμε και πακέτο.

Από δω και πέρα άρχισαν τα τελικά κεράσματα. Τριλογία γευστικών γλυκών (τσαλακωμένη πορτοκαλόπιτα, σοκολατόπιτα και cheece cake), φρουτοσαλάτα αποτελούμενη από ρόδι, φράουλες, μήλα και μανταρίνια, μοσχάτο και μαστίχα για την χώνεψη.

Φάγαμε αυτοκρατορικά, δώσαμε only 27 ευρώ το άτομο και ανανεώσαμε το ραντεβού.
Μέχρι τώρα είχα στανταράκι σε μεζεδοπωλεία τη ‘’Φυσαρμόνικα’’, μαγαζί που δεν πρόκειται ποτέ να σε εκθέσει, μετά την χθεσινή βραδιά έβαλα στην λίστα και το Ε/Γ στο Κερατσίνι που αποτελεί για μένα μακράν την καλύτερη ψαροταβέρνα, το καλύτερο μαγαζί σε θαλασσινά.

- Τελικά πως πέρασες στο Ταξιδεύοντας; ρώτησε η γυναίκα μου.

- Ταξίδεψα σε μαγικά νησιά, δοκίμασα εκπληκτικές γεύσεις, χάρηκα με την φιλικότητα και αμεσότητα του προσωπικού και δυστυχώς πάλι έχασες!!!!!

Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Θα αρχισω λεγοντας πως ειχα την τυχη να ειμαι ενας απο τους χρηστες της πρωτης συναντησης του ask4food στο "ταξιδευοντας στα βορεια". Εφυγα κι'εγω ενθουσιασμενος τοτε, οχι μονο γιατι γνωρισα υπεροχους ανθρωπους αλλα και τους δημιουργους του σαιτ. Αλλα και γιατι γνωρισα ενα αριστο εστιατοριο με ειδικευση στα θαλασσινα, εναν εξαιρετικο προορισμο για καποιον που ψαχνει εκλεκτες γευσεις. Μου ειχε μεινει απο τοτε η περιεργεια να επισκευτω καποτε και το αρχικο "Ταξιδευοντας" στο Κερατσινι(συνοικια που-αληθεια λεω-ως μονιμος κατοικος βορειων προαστειων, ειχα μονο ακουστα! ). Οταν ειδα τη διαφήμιση στο σαιτ για τη μερα του Αγ. Βαλεντινου, το θεωρησα μοναδικη αφορμη. Εκλεισα τραπεζι, πηρα το ταιρι, εβαλα τη διευθυνση στο gps και φτασαμε!

Ο χωρος δεν εχει μεγαλες ομοιοτητες με το βορειο αδερφακι. Εδω εχουμε να κανουμε με μια κλασικη ταβερνουλα, πεντακαθαρη και νοικοκυρεμενη, και με ολη εκεινη την ατμοσφαιρα μιας ψαροταβερνας μιας αλλης εποχης. Ο νεαρος του σερβις μας υποδεχτηκε χαμογελαστος και μας οδηγησε στο τραπεζακι μας. Σε χρονο ρεκορ, μια κοπελα μας εφερε νερακι σε κανατα και ρωτησε τι θα πιουμε. Αμεσως μετα μας εφεραν μπολικο ψωμακι καλης ποιοτητας, ψημενο με λαδι και ριγανη. Σε ενα μικρο μπολακι λιγες ελιες πρασινες. Ο καταλογος ειναι μαλλον μεγαλουτσικος, οι δε τιμες ομως, τετοιες που να αναλογουν στο Β. Π αδερφακι... Αφου ριξαμε μια καλη ματια καταληξαμε να παρουμε:

Ντοματα ταξιδευοντας. Το διασημο πλεον πιατο που πραγματικα δινει μιαν αλλη υποσταση στην ντοματοσαλατα αν και φτιαγμενο με απλο τροπο.

Γαυρος σκορδατος. Ενα πιατακι με ικανοποιητικη ποσοτητα νοστιμοτατου γαυρου με την ιδανικη προσθηκη σκορδου και ελαιολαδου.

Οστρακοσαλατα. Εδω μουτρωσα. Το πιατο υποτιθεται πως θα περιειχε γυαλιστερες, κυδωνια, πετροσωληνες και μυδια. Εκεινο που μας εφεραν ομως ειχε μονο γυαλιστερες και κυδωνια, ενω ο σερβιτορος μας ανακοινωσε(αφου το εφερε ομως)πως οι σωληνες και τα μυδια ειχαν τελειωσει. Δεν ηταν ομως αυτο το μονο προβλημα. Το πιατο ηταν αρκετα μικρο σε σχεση με την τιμη του: 18 ευρω! Νοστιμα τα οστρακα δε λεω, αλλα χαλάστηκα αρκετα.

Γαριδομακαροναδα για δυο. Ετσι κι'ετσι. Το λινγουινι σωστα βρασμενο και αρκετα νοστιμο, πλην ομως ελειπε η σαλτσα. Η μαλλον υπηρχε καποια σαλτσα αλλα ηταν πολυ τσιγκουνικη, ισα που το ζυμαρικο να εχει ενα ροζ χρωμα. Οι γαριδες ηταν 3-4 μετριου μεγεθους και αλλες τοσες μικρουλες. Ακομα και η ποσοτητα του ζυμαρικου ηταν οριακοτατη-δεν κοστιζει και τιποτα το ζυμαρικουλι βρε παιδια, γιατι τοση οικονομια? Παρολα αυτα η τιμη στα 19 ευρω και δε συμφωνω καθολου εχω να σου πω αγαπητε αναγνωστη...

100ml τσιπουρακι αρκετα καλο και μια κοκα κολα.

Ο λογαριασμος στα 54 ευρω. Ευτυχως υπηρχε μια προσφορα μειον 20% ειδικα για την "μερα των ερωτευμενων" κι'ετσι πληρωσαμε 43 ευρω.

Θα το πω: Τιμες κοντα στα 60 ευρω το ζευγαρι Δεν αναλογουν σε ψαροταβερνακι στο Κερατσινι. Δεν πηραμε καν ψαρι, τι θα πληρωναμε σ'αυτη την περιπτωση? Λυπαμαι πολυ, αλλα δε γινεται, δεν μπορω να εκθειασω ενα μαγαζι αυτων των προδιαγραφων και αυτων των τιμων. Ζουμε και σε εποχες κρισης, πως να ανταποκριθει κανεις με τοση ανεση?

Και κατι ακομα: Ο λογαρισμος ηρθε στο "τεφτερι". Και αφου πληρωσαμε Δεν ηρθε αποδειξη. Πηραμε αποδειξη μονο εφοσον τη ζητησαμε...

Δε θα παραλειψω σε καμια περιπτωση τα δωρακια: Και δυο σφηνακια σορμπε λεμονι. Και τσιζκεικ(υπεροχο) μαζι με σοκολατοπιτα. Και δυο κατακοκκινα γλυφιτζουρια σε σχημα καρδιας λογω της μερας. Και απο πανω γλυκο κρασακι λιαστο για την χωνεψη! Πολλα τα δωρακια, πρεπει να το παραδεχτω.

Ομως για το τελικο αποτελεσμα, εχω να πω οτι μονο με τον συνυπολογισμο των κερασματων θα μπορουσε να θεωρηθει λογικος. Ομως αυτα δεν ειναι απαραιτητα, θα επρεπε να ειναι στην ευχερια του πελατη αν θα τα παρει η οχι.

Το ξαναλεω και κλεινω μ'αυτο: Καλυτερες τιμες. Τιποτα αλλο. Μονο αυτο!

Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Είναι πολύς ο καιρός που είχα στη wishlist μου το Ε/Γ Ταξιδεύοντας στο Κερατσίνι. Ήρθε η βραδιά του ask4food στο αδερφάκι στα βόρεια να κάνει την ανάγκη πιο επιτακτική. Παρόλα αυτά, υπήρχαν και ύφαλοι που έπρεπε να αποφευχθούν (π. χ. σύζυγος-φίλοι φανατικοί κρεατοφάγοι), οπότε απαιτήθηκε κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να λάβει χώρα η επίσκεψη...

Αργά το μεσημέρι Σαββάτου 12 Σεπτέμβρη λοιπόν (όχι τυχαία) και το "κορίτσι" (εγώ είμαι αυτή - λέμε τώρα) ήθελε φρέσκο ψαράκι και θαλασσινά. Σιγουράκι το φρέσκο, σιγουράκι η εκτέλεση, μονόδρομος η απόφαση. Σε άλλη περίπτωση θα βρίσκονταν εκατοντάδες επιχειρήματα για να καταλήξουμε ξανά να τρώμε κάποιο είδος κρεατικού. Όμως... Άσος στο μανίκι. Επέτειος γάμου.

Βρήκαμε το μαγαζί πολύ εύκολα και parking ακόμα πιο εύκολα σχεδόν δίπλα. Μας υποδέχτηκαν θερμά, δεν είχαμε κάνει κράτηση, αλλά υπήρχε διαθεσιμότητα και ανέλαβαν την εξυπηρέτησή μας ένας ευγενέστατος νεαρός και μια κοπέλα. Μας έφεραν τους καταλόγους και στην πορεία κανάτα με νερό, φρυγανισμένο ψωμί λευκό και ολικής κι ένα μπολάκι με εξαιρετικές πράσινες ελιές.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα πράσινη μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα
Ολόφρεσκα τα λαχανικά, πιπεράτη η γεύση της ρόκας (σαν άγρια) και η παρμεζάνα δε ρώτησα, αλλά είμαι 99% σίγουρη ότι ήταν Reggiano. Πραγματικά ΠΟΥΘΕΝΑ, σε όποιο μαγαζί κι αν έχω φάει και αναφέρεται "παρμεζάνα" στο πιάτο, δεν έχει χρησιμοποιηθεί Reggiano που κοστολογείται στο Σκλαβενίτη 19€/κιλό. Μπράβο σας!

- Φάβα
Την παρήγγειλα έχοντας στο μυαλό μου το πιατάκι του μεζεδοπωλείου στο οποίο φέρνουν συνήθως τη φάβα και ευελπιστώντας να την καταφέρω μόνη μου. Εδώ ήρθε ένα βαθύ πιάτο μυρωδάτη ζεστή φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια, που ήταν υπέροχη, αλλά δυστυχώς έμεινε αρκετή.

- Πατάτες τηγανητές
Είχε συζητηθεί στη βραδιά του ask4food ότι τους είναι δύσκολο να εφοδιαστούν με εγγυημένα καλή πατάτα και αυτό είναι απολύτως κατανοητό, καθώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω σπίτι μου. Από τον ίδιο παραγωγό στη λαϊκή, άλλες φορές τέλεια πατάτα, άλλες μέτρια. Οι συγκεκριμένες ήταν τέλειες και στη γεύση και στο τηγάνισμα.

- Καλαμαράκια τηγανητά
Δε ζητήθηκε διευκρίνιση για φρέσκα ή κατεψυγμένα (το μενού είχε και τα δύο), αυτά που ήρθαν ήταν μάλλον φρέσκα, καθώς δεν ήταν πολύ μαλακά, αέρινα τηγανισμένα και ιδιαίτερα εύγευστα.

- Χταπόδι του Νώντα
Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, τη βραδιά στα βόρεια μου άρεσε περισσότερο. Δεν ήταν κακό, αλλά ούτε με ενθουσίασε.

- Καραβιδόψιχα
Με μια λέξη ΕΞΑΙΣΙΟ πιάτο. No further comments.

- Σαργουδάκι 250γρ.
Το παλικάρι που μας σέρβιρε έφερε σε δίσκο για να διαλέξω 2 φαγκριά, αλλά το μέγεθος του καθενός αντιστοιχούσε σε 2 άτομα και 2 σαργούς 250γρ ο καθένας. Σκέφτηκα να διαλέξω τους 2 σαργούς, αλλά δε θα είχα χωρητικότητα και για τα υπόλοιπα, οπότε κατέληξα στον έναν και τσιμπολόγημα από τα άλλα πιάτα. Σοφή επιλογή. Λουκούμι και τέλειο ψήσιμο.

- 1/4 lt λευκό κρασί
- μπόλικες Coca cola

Εύχομαι να μην ξέχασα κάποιο πιάτο.

- σορμπέ λεμόνι (κέρασμα)
- μοσχάτο Λήμνου (κέρασμα)
- 1 μιλφέιγ και 1 σοκολατένιο γλυκό (κέρασμα)
- 2 παγωτίνια (κέρασμα)
και τσιχλίτσες για την αναπνοή

Να προσθέσω ότι μαζί με τα πρώτα ορεκτικά μας πρόσφεραν ένα νέο πιάτο προς δοκιμή που περιλάμβανε σκάρο. Δεν μπόρεσα να καταλάβω με ποιόν τρόπο είχε ψηθεί/μαγειρευτεί, αλλά ήταν ονειρικό σε γεύση πιάτο και μακάρι να καθιερωθεί.

Ακόμα γελάω με την εικόνα που έχουμε εξαφανίσει το σκάρο (ναι ναι και ο κρεατοφάγος σύζυγος) κι έχει μείνει στο πιάτο το λαδάκι, ο άντρας μου ετοιμάζει μπουκιά ψωμί για βούτα κι ενώ την έχει στο χέρι και πάει να γίνει η προσγείωση έρχεται η σερβιτόρα και παίρνει το πιάτο χωρίς να ρωτήσει...

Παρεμπιπτόντως, απόλυτα ικανοποιημένοι με την εξυπηρέτηση από το νεαρό, η κοπέλα ήταν ελαφρώς απόμακρη και λίγο βιαστική και ο Κώστας (συνιδιοκτήτης) υπόδειγμα επαγγελματία. Ας μου επιτρέψει να τον χαρακτηρίσω πολύ καλοπροαίρετα "γάτο με πέταλα".

Δυστυχώς, δεν παραγγείλαμε πολλά πιάτα που ήθελα (π. χ. ψητές σαρδέλες) ή μεγαλύτερο ψάρι, διότι θα έπρεπε να τα καταφέρω μόνη μου...

Συνολικά το γεύμα μας στοίχισε 82€, διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, σίγουρα όχι για συχνές επισκέψεις, όμως το ευχαριστήθηκα.
Ο χώρος είναι ζεστός, έχει περιγραφεί αναλυτικά στις άλλες κριτικές, προσωπικά με τράβηξε περισσότερο από της Ν. Ερυθραίας, αν και εκείνος είναι αντικειμενικά πιο όμορφος.

Μπράβο και ξανά μπράβο για την αγάπη που βάζετε στη δουλειά σας!

Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Χριστος Ανεστη αγαπητοι φιλοι...
Σκεφτομουν και επεξεργαζομουν να γραψω για την επισκεψη μας στο αδελφακι του Ταξιδευοντας για αυτο το υπεροχο βραδυ που περασαμε και γνωριστηκαμε με τους υπολοιπους χρηστες.

Επειδη ειδα ομως οτι υπηρξαν αρκετες κριτικες απο τους φιλους για εκεινο το βραδυ προτιμησα να γραψω εναν συνδυασμο εκεινης της βραδυας και της τελευταιας μου επισκεψης στο εστιατοριο του Κερατσινιου.

Εχοντας μεινει απολυτα ικανοποιημενη απο το δειπνο μας στο Ταξιδευοντας στα Βορεια και μετα την απολυτη κρεατοφαγια των τελευταιων ημερων αποφασισαμε με μια φιλη μου να ξαναεπισκεφτουμε το κοντινοτερο μας εστιατοριο (κυριως να επιβεβαιωσουμε οτι ολα βαινουν καλως και εκει).

Οποτε ενα βραδακι καθημερινης φτασαμε μας υποδεχτηκε ενας αρκετα ευγενικος σερβιτορος και μας υπεδειξε 3-4αδεια τραπεζια (μου εκανε εντυπωση οτι ειχε αρκετο κοσμο για την μερα και την ωρα).
Αφου καθησαμε στον εξωτερικο χωρο μας σερβιραν ψημενο ψωμακι δυο ειδων με ελιτσες(χρεωθηκε 1ευρω το ατομο) και μια κανατα με νερακι.

Λογω της προηγουμενης εμπειριας προτεινα το καπνιστο σκουμπρι (το οποιο για μενα ηταν το καλυτερο πιατο του δειπνου γευσιγνωσιας) ισως να ηταν ενα κλικ πιο κατω στο Κερατσινι η απλα το ειχα ανυψωσει αρκετα παρολα αυτα μας αρεσε αρκετα (7/10). Επισης πηραμε το περιβοητο χταποδι του Νωντα οπου ηθελα μια παραπανω ενταση και τις δυο φορες (6/10).

Ηθελα ομως να δοκιμασω και αλλα πραγματα οποτε πηραμε επιπλεον κολοκυθοκεφτεδες που ηταν εξαιρετικοι 9/10 (6στη μεριδα στα 5.50 ευρω περιπου), μυδια αχνιστα με ενα φοβερο ζουμακι για πολλες βουτιες με το ψημενο ψωμακι (10/10 γυρω στα 7ευρω). Ταραμοσαλατα τελος πολυ καλη για τα δικα μου γουστα 7/10.

Ακομη ειχα ξεχωρισει απο παλιοτερες επισκεψεις την σαλατα με την ντοματα και την καπαρη, τη φιλεταρισμενη σαρδελα(αν και δεν την τρωω γενικα εδω μου αρεσει πολυ) και το καλυτερο πιατο για μενα του εστιατοριου ειναι το ριζοτο με τις γαριδες και την κρεμα γαλακτος (λιγο ακριβο κοντα στα 20 ευρω τουλαχιστον για το Κερατσινι αλλα σιγουρα αξιζει καθε ευρω).

Το κερασμα φυσικα δεν ελειψε ουτε εδω σοκολατοπιτα και τσιζκεικ και γλυκο λιαστο κρασι εκλεισαν ιδανικα το βραδυ μαζι με τις τσιχλιτσες.

Για το χωρο δεν εχω πολλα να πω το κυριοτερο ειναι πως τον βρηκα και στα δυο αρκετα καθαρο και περιποιημενο και ιδιαιτερα για το "πρωτοτοκο" πολυ θετικη εντυπωση προκαλουν τα υφασματινα τραπεζομαντηλα που δειχνουν εναν σεβασμο στον πελατη. Πολυ αξιολογες ειναι και οι μουσικες επιλογες οσες φορες εχω παει.

Οπως μας ενημερωσαν και οι υπευθυνοι των εστιατοριων και παρατηρησα και εγω υπαρχει μια διαφορα στις τιμες των δυο καταστηματων γυρω στα 3-4 ευρω παρολα αυτα νομιζω οτι γινεται πολυ καλη δουλεια και θεωρω πως πρεπει να τα δοκιμασετε οπωσδηποτε.

Υ. γ.1 το ευρος τιμων που εχω βαλει ειναι με τη συνοδεια αλκοολ και με φυσιολογικη προς αρκετη ποσοτητα φαγητου.

Υ. γ.2 μου φαινεται αρκετα θετικο οτι υπαρχει ανταποκριση στα εστιατορια παροτι και τα δυο βρισκονται σε ηρεμες περιοχες και οχι σε πολυσυχναστες πιατσες.

Υ. γ.3 θα ηθελα να ευχαριστησω και τα παιδια του ask4food και τους ιδιοκτητες των Ταξιδευοντας για την υπεροχη βραδυα που μας χαρισαν και ελπιζω στο μελλον να γινει μια πιο μαζικη συναντηση των μελων.

Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Το Ε/Γ ταξιδεύοντας, πράγματι μας ταξίδεψε…σε φρέσκιες γεύσεις!!! Μπορεί βέβαια στο ταξίδι που κάναμε μαζί του, να μην άφησε την φαντασία μας να σαλπάρει σε “άλλες” μαγικές θάλασσες όπως προσδοκούσαμε, αλλά σίγουρα άξιζε την απόσταση και δεν το μετανιώσαμε. Η επίσκεψή μας έγινε αρχές Σεπτέμβρη, δύο άτομα σε ημέρα νηστείας.

Χρειαστήκαμε την πλοήγηση από το κινητό για να φτάσουμε, παρότι δεν είναι πολύ μακριά από τον Αγ. Διονύση στο λιμάνι του Πειραιά.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη αρχής γενομένης από την τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε για να κλείσουμε το τραπέζι. Ο ευγενικός σερβιτόρος με την ωραία “ραδιοφωνική” φωνή που απάντησε, με πληροφόρησε ότι υπάρχει αντίστοιχο μαγαζί τους και στα βόρεια προάστια (το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ) και συγκεκριμένα στην Ν. Ερυθραία, αφού θα ερχόμασταν από εκείνη την πλευρά του νομού.

Για να είμαι ειλικρινής στην σκέψη ότι το “χέρι” του μάγειρα παίζει τον σπουδαιότερο ρόλο, δεν ήθελα να είμαι εγώ που θα ρισκάρω εκείνο το βράδυ την αλλαγή. Κι επειδή οι κριτικές των έμπιστων φίλων ήταν θετικότατες για το συγκεκριμένο “χέρι” είπαμε να χαλαλίσουμε την απόσταση.

Ο χώρος αρκετά συμπαθητικός, στεγάζεται σε μια γειτονιά στα στενά του Κερατσινίου και σε βάζει πλήρως στο ανάλογο κλίμα με τις γαλαζομπλέ αποχρώσεις του αλλά και την θαλασσινή αύρα που αναβλύζει από τα διακοσμητικά στοιχεία με τα δίχτυα, τα καραβάκια, τα κοχύλια και τα φινιστρίνια. Μικρός αλλά καθαρός και ζεστός μέσα, συμπαθέστατος έξω για τώρα το καλοκαίρι παρά το γεγονός ότι δεν βλέπει σε κάποιο πάρκο ή πλατεία. Το χειμώνα δεν ξέρω πόσο το καταφέρνει αυτό εξωτερικά με το νάϋλον ολόγυρα.

Φάγαμε:

- Ψημένο ψωμάκι (εις διπλούν) με λαδάκι και ρίγανη με συνοδεία από ελιές…μια τόσο απλή αλλά πάρα πολύ ενδιαφέρουσα αρχή. 2€

- Την περίφημη ξεφλουδισμένη ντομάτα σε ροδέλες με κάπαρη, κρίταμο και χοντρό αλάτι, που κατά τη γνώμη μου η φήμη της περιορίζεται στα 6€ τα οποία θεωρώ ΥΠΕΡβολικά για όσο νόστιμη κι αν ήταν αυτή η έρημη η ντομάτα αλλά και για την λιγοστή κάπαρη που την στόλιζε καθώς επίσης και για το ανύπαρκτο χοντρό αλάτι. Χωρίς να θέλω να ακυρώσω τους εγκυρότατους φίλους που προηγήθηκαν, -καθώς μπορεί να έτυχε- την θεωρήσαμε υπερτιμημένη.

- Γαριδάκι Συμιακό που ομολογουμένως ήταν το νοστιμότερο και το πιο φρέσκο απ’ όσα έχουμε δοκιμάσει έως τώρα. Η μερίδα όμως ήταν μικρή για τα 12,80€

- Γόνο καλαμάρι εξαιρετικό στο τηγάνισμα και φρέσκο (εντάξει συμφωνώ ότι ο γόνος πρέπει να γίνεται γονιός (μου διαφεύγει ποιος φίλος/φίλη το είχε γράψει αυτό) κι εμείς κοντέψαμε να ξεκληρίσουμε τις ελληνικές θαλάσσιες οικογένειες σε ένα γεύμα! Το σκεφτόμουν έντονα καθώς έτρωγα, αλλά ήταν πεντανόστιμα τα άτιμα) 6,70€

- Μύδια αχνιστά καλά, αλλά είχα μεγαλύτερες προσδοκίες γι’ αυτό το πιάτο, που εδώ το σκέτο λεμόνι στο ζουμάκι τους δεν ήταν ικανό να δώσει την οποιαδήποτε μαγεία σ’ αυτό, πέρα από την φρεσκάδα του. Κρίμα γιατί έλειπαν μόνο ένα-δύο απλά αλλά βασικά μυρωδικά που θα το έκαναν να ξεχωρίζει. 6,90€

- Γαριδομακαρονάδα για 2 άτομα που εδώ μπορώ να πω ότι ήταν από τις νοστιμότερες γαριδομακαρονάδες που έχω δοκιμάσει! Το λιγκουίνι άριστα βρασμένο (al dente), οι γαρίδες φρέσκες, στην μεγαλύτερη ποσότητα που έχει σερβιριστεί ever σε μερίδα (οκτώ στον αριθμό μεσαίου μεγέθους) σε μια σάλτσα χυλωμένη και πεντανόστιμη. Αυτό το πιάτο άξιζε 100% τα 19€ που κόστισε απ’ όλες τις απόψεις, ποιοτικά, γευστικά και ποσοτικά!!!

Ήπιαμε ένα ούζο μίνι στα 7€ και για επιδόρπιο παρότι έπαιζαν κάτι πιατέλες με λαχταριστή ποικιλία γλυκακίων, λόγο νηστείας μας έμεινε η…γλύκα του σκέτου γλυκού του κουταλιού σταφύλι πολύ ωραίο παρά ταύτα, ενός λικέρ μαστίχας πάντα καλοδεχούμενο και ενός σορμπέ που υποτίθεται ότι ήταν λεμόνι αλλά μύριζε πεπόνι!!! Ναι, ναι, μη γελάτε.

Το πεπόνι είναι το μοναδικό φρούτο που σιχαίνομαι κι έτσι μου μυρίζει (για την ακρίβεια μου βρωμάει) από το χιλιόμετρο, οπότε είναι αδύνατον να πέσω έξω σ’ αυτό. Βέβαια ο ευγενέστατος νεαρός που μας εξυπηρετούσε δεν αρνήθηκε ότι μπορεί να συνέβαινε κάτι τέτοιο, και ήταν αυτός που μας επιβεβαίωσε (αν και δεν υπήρχε αμφιβολία), ότι είναι έτοιμο μείγμα, οπότε μπορεί να είχε γίνει και κάποιο λάθος από την εταιρεία που τους προμηθεύει. Ή απλά (συμπληρώνω εγώ) είναι κακής ποιότητας.

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι είναι περιττό το συγκεκριμένο “προκατ” σορμπέ, μετά από τόσες φρέσκες και ενδιαφέρουσες γεύσεις. Η μαστίχα αρκεί για να καθαρίσει την γεύση και να κλείσει όμορφα το γεύμα ή το δείπνο.

Ο λογαριασμός έρχεται με δυο τσιχλίτσες για φρέσκια αναπνοή! Πρωτότυπο. 60,40€ για ένα δείπνο που ακόμα κι ένας άσχετος θα αντιλαμβανόταν ότι όλα ήταν φρεσκότατα, είναι μεν τσιμπημένο (ειδικά για την περιοχή) αλλά δεν είναι ανάξιο της ποιότητας. Εκτός αυτού πήραμε αρκετά για 2 άτομα, θα μπορούσαμε να χορτάσουμε και με λιγότερα, αλλά από την άλλη φαγώθηκαν όλα!

Εν κατακλείδι τα πιάτα του επιβατηγού ταξιδεύοντας, την φρεσκάδα την έχουν αναμφίβολα, αλλά μερικές φορές δεν φτάνει μόνο αυτό. Στην εκτέλεση πιστεύω ότι κάποια πιάτα χρειάζεται να τα εξελίξουν λίγο για να ξεχωρίσουν. Τα πιάτα μυρίζουν όλα θάλασσα με την καλή έννοια, άρα δεν έχω παρά να το προτείνω, ιδίως σε όσους κινούνται στην περιοχή.

Θα μπει στο excel μου με τα αγαπημένα μου εστιατόρια, κι όταν θέλω να φάω φρέσκα θαλασσινά ή ψάρι ξέρω που θα πάω. Δίνω λοιπόν άτυπα ραντεβού (εκτός νηστείας) για να δοκιμάσω φρέσκο ψάρι, την καβουροσαλάτα και τις γυαλιστερές που μου είχαν κάτσει αλλά πόσα πια να πάρουμε δύο άτομα; και τα…αμαρτωλά γλυκάκια στο τέλος. Ίσως δοκιμάσω και των βορείων προαστίων, έτσι, για να δω και το χέρι του άλλου ψήστη!

Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Έχουμε επισκεφτεί αυτή τη ψαροταβέρνα 3-4 φορές. Ύστερα από τη τελευταία επίσκεψη μας έχουμε την εμπειρία (θετική) να γράψουμε για το "Ε/Γ Ταξιδεύοντας". Το μαγαζί είναι σε ένα αστικό και σχετικά κεντρικό σημείο του Κερατσινίου. Το γαλανόλευκο χρώμα, το ξύλο, τα δίχτυα και τα λευκά υφασμάτινα τραπεζομάντηλα, οδηγούν το μυαλό σου σε νησιωτική εικόνα και απόλαυση.

Η εξυπηρέτηση είναι άριστη. Από τη πρώτη στιγμή βλέπεις το μεράκι των ιδιοκτητών (Κώστας και Γιάννης) και την εξυπηρέτηση που προσφέρουν οι σερβιτόροι με χαμόγελο και χαρά σαν να σε φιλοξενούν στην αυλή του σπιτιού τους. Πρόσεχαν όλες τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά. Αλλαγή στα πιάτα και στα μαχαιροπίρουνα, πετσέτες, πάγο, λεμόνια, τασάκια, όλα σε χρόνο ρεκόρ χωρίς μούτρα, χωρίς να τα ζητάμε και χωρίς να τρέχουν πέρα-δώθε.

Στην αρχή ήρθε ψωμάκι άσπρο και μαύρο με λάδι, ρίγανη και ένα πιατάκι με ελιές. Ζητήσαμε τσίπουρο από το οποίο είχαμε αρκετές επιλογές. Ήπιαμε Αποστολάκη με γλυκάνισο και Τσιλιλή άνευ.

Δοκιμάσαμε για αρχή, ένα υπέροχο καπνιστό ζεστό τσίρο με ξερό κρεμυδάκι, σαλάτα ντομάτα με κάππαρη και μικρό γαριδάκι σωστά τηγανισμένο, τραγανό και χωρίς πολλά λάδια. Καβουρόψυχα σε βάση πράσινης σαλάτας.

Δύο νέες δημιουργίες έκλεψαν τη παράσταση. Γαρίδες σε σάλτσα μουστάρδας με πιπεριές και τσίλι. Η αλήθεια είναι ότι είναι καυτερό, αλλά για όσους αντέχουν είναι θεϊκό. Το δεύτερο ήταν πεσκανδρίτσα φιλεταρισμένη, ψημένη τόσο όσο θέλει για να μην είναι ωμή, ραντισμένη με λαδολέμονο. Το μεγαλείο της απλότητας!!

Στο σωστό χρόνο ήταν έτοιμος ένας ζουμερός, καλοψημένος σκάρος. Δεν ήθελε τίποτα περισσότερο από λεμόνι και λίγο χοντρό αλάτι.

Αλλάξαμε γεύση μετά το ψάρι με ένα λεπτοφτιαγμένο, αρωματικό, δροσερό και όχι λιπαρό γρανιτένιο λιμοντσέλο. Απολαύσαμε γλυκό κουταλιού με γιαούρτι και ένα καραφάκι δροσερό μοσχάτο.

Ένας σωστά σερβιρισμένος εσπρέσσο, έκλεισε όμορφα το δείπνο μας.

Σε αυτό το μαγαζί θα πάμε ξανά και ξανά γιατί πάνω από όλα μας αρέσουν οι άνθρωποι που χαμογελούν, εκτιμούν και σέβονται τους πελάτες τους και σερβίρουν κάτι μόνο όταν αξίζει να φτάσει στο τραπέζι.

Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Εχουμε ξαναερθει και στο παρελθον μια φορα αλλα πανε χρονια και δεν θυμομουν
ακριβως τι ειχα φαει.
Εχουμε καποιους φιλους που καθε βδομαδα ειναι εκει και με αφορμη την Μ. Εβδομαδα
περασαμε για ενα μεσημεριανο γευμα

Ο χωρος δεν λεει τιποτα και θα ελεγα κιολας οτι ειναι μικρος. Καθησαμε στο πεζοδρομιο που ειναι εντελως σκεπασμενο σε ανετα τραπεζια

Γευμα 4 ατομων

Παραγγειλαμε

Μια χωριατικη 6.8
2 πατατες 7.00μαζι
ενα γαυρο μαρινατο 4.5
ενα χταποδι ξιδατο 12.00
μια καβουροσαλατα 9.6 ηταν διαφορετικη απ οτι περιμενα. Ψιχα καβουριου πανω σε μαρουλι
γαριδα σαγανακι 14.00
2 καλαμαρακια 13,40μαζι
ενα ουζο 7.5
ενα αναψυκτικο 1,80 μαλιστα τωρα συνειδητοποιω οτι μας χρεωσε 2. Μαλλον ξεχασαν την μια και δεν το καταλαβαμε εκει.

συνολο 82,30

Ολες οι γευσεις ειναι πολυ καλες. Οι μεριδες ομως δεν ειναι μεγαλες με αποτελεσμα να τσιμπας. Αν θελαμε να χορτασουμε επρεπε να παραγγειλουμε και αλλα.
αλλα δεν το λες και φθηνο.

Εχει παντως παρα πολυ κοσμο και συνεχως αυτο σημαινει οτι και το ψαρι του θα ειναι φρεσκο.

Στο τελος μας κερασαν χαλβα.. (ουτε καν σιμιγδαλενιο να το καταπιω) σορμπε λεμονι και λικερ μαστιχας.

Δεν φυγαμε απογοητευμενοι ουτε εντελως γοητευμενοι...

Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

χθες το βράδυ, επισκεφθήκαμε για δεύτερη φορά το ταξιδεύοντας.
προηγήθηκε τηλέφωνο για κράτηση αλλά προφανώς δεν υπήρχε τέτοιο θέμα γιατί πολύ άνετα μας απάντησαν να πάμε ότι ώρα θέλουμε χωρίς να ρωτήσουν τα άτομα.
Οντως το μαγαζί είχε μόνο δυο παρέες και η τρίτη είμαστε εμείς.
Ο χώρος, αυτός της κλασσικής ψαροταβέρνας, προσεγμένος όμως, καθαρός και άκρως συμπαθητικός.

Το συγκεκριμένο εστιατόριο μου το σύστησε μια φίλη την οποία και εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια.
καθίσαμε πολύ άνετα μιας και ήταν σχεδόν άδειο και ο σερβιτόρος αμέσως μας έφερε κανάτα με νερό μαχαιροπίρουνα και τους καταλόγους.
Τρομερή ποικιλία, πειραγμένες γεύσεις, όχι αυτές της συνηθισμένης ψαροταβέρνας.
Σε λίγο ο σερβιτόρος πριν πάρει την παραγγελία μας, μας έφερε ψωμάκι ψημένο λευκό και μαύρο με λαδορίγανη και ελιές τσακιστές πράσινες, πολύ νόστιμες, τιμήθηκαν δεόντως.

παραγγείλαμε;
1 μελιτζάνα καπνιστή με πιπεριά φλωρίνης και τριμένη φέτα,
γενικώς ένα πιάτο που το συναντάς σε πολλά εστιατόρια αλλά στο ταξιδεύοντας ήταν ίσως η καλύτερη που έχω φάει.
όσο πρέπει πικάντικη ένιωθες το κάπνισμά της, μια εξαιρετική φέτα από πάνω, όνειρο! πρέπει να τη φάγαμε σε 2 λεπτά!
1 χταπόδι (πλοκάμι) απλό ψητό στα κάρβουνα.
πολύ καλό μαστιχωτό, ευτυχώς όχι προβρασμένο, και σε πολύ ικανοποιητική ποσότητα
1 στρειδοσαλάτα,
στην ουσία είναι στρείδια ψητά και όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος μόλις ανοίξουν τους προσθέτουν βούτυρο σκόρδο και διάφορα μυρωδικά.. για μένα ένα όνειρο!!
για το σύζυγο πολύ νόστιμο μεν του έβγαζε μια βουτυρίλα παραπάνω δε.

1 σαρδέλες ψητές
λουκούμι οι σαρδελίτσες, είναι από τα αγαπημένα μου ψάρια, καθαρισμένες χωρίς κόκαλο πεντανόστιμες

1 γαύρος ψητός και σερβιρισμένος με σάλτσα στην οποία κυριαρχούσε η μουστάρδα.
το πιο αδύναμο πιάτο και για τους δυο μας. Οχι πως δεν ήταν νόστιμο. Ηταν πολύ. Αλλά η μουστάρδα στο θαλασσινό με ξένισε, είχε σκεπάσει την γεύση του ψαριού. Δεν θα το ξαναέπαιρνα..

φάγαμε τα παραπάνω με μισό κιλό κρασί και πληρώσαμε 45,8 € 2 άτομα.
Τα αξίζει τα λεφτά του.

Δοκιμάζεις γεύσεις που δεν τις βρίσκεις συχνά ή τις βρίσκεις αλλά είναι απογοητευτικά εκτελεσμένες.

Στο τέλος ήρθαν κεράσματα ποτού, γλυκό σαμιώτικο κρασί, σορμπέ λεμόνι, ι κανονικό κομμάτι πορτοκαλόπιτας και 1 μικρό κομμάτι σοκολατόπιτας για τα οποία ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι δεν είναι του εμπορίου αλλά τα έφτιαχναν στο μαγαζί. Πραγματικά ήταν πολύ καλά και τα δύο.

Στο ταξιδεύοντας σίγουρα θα πάω και θα ξαναπάω πολλές φορές.

Διάβασα σε αρκετές κριτικές εδώ ότι για πολλούς θεωρείται η καλύτερη ψαροταβέρνα της Αθήνας.
Σίγουρα είναι μέσα στις τρεις καλύτερες που έχω πάει