Τα τελευταία χρόνια η ταβέρνα μας έχει “αγκυροβολήσει” σ’ένα μικρό δρόμο στο Κερατσίνι. Ο στόχος μας ήταν να δημιουργήσουμε ένα ζεστό, φιλικό στέκι όπου κυρίαρχο ρόλο έχει, ο πελάτης μας να γευτεί τους πιο εκλεκτούς και πάντα φρέσκους καρπούς των Ελληνικών θαλασσών σε πολύ ρεαλιστικές τιμές. Πιστεύουμε ότι το έχουμε καταφέρει. Ελάτε να σας περιποιηθούμε και θα διαπιστώσετε πως οι αδιαπραγμάτευτες αρχές μας είναι η ποιότητα των πρώτων υλών, ο σεβασμός στις επιθυμίες του πελάτη μας και η καθαριότητα. Φτάνει να έρθετε μία φορά και είμαστε σίγουροι ότι θα σας βλέπουμε συχνά.Αν ριξετε μια ματια στο site μας www.taxidevontas.com η στο you tube (Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ) θα καταλαβετε γιατι το μοτο μας ειναι:Τα αμεσως φρεσκοτερα ...κολυμπουν στην θαλασσα!!!

Δευτέρα

Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

28 Αυγ 2017

Επειδή δε θέλω να κατηγορηθώ ότι επαναλαμβάνομαι (σέρνεται και pass 1), ξεκαθαρίζω ρητά και κατηγορηματικά ότι η κριτική που ακολουθεί ελάχιστα διαφέρει από την πρώτη μου κριτική για το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ (3-12-2013). Θέλησα όμως να επανέλθω σ' αυτό το υπέροχο μαγαζί στο ταπεινό Κερατσίνι, αφενός για να ενημερώσω τους πολλούς νέους φίλους του a4f για την ύπαρξή του, αφετέρου δε για να τιμήσω το γεγονός ότι αναζητώντας ένα μέρος για να φάμε με φίλους έξω την Κυριακή μετά της Παναγίας, το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ήταν το πρώτο που πέτυχα ανοικτό, μετά από (θα σας φανεί ίσως απίστευτο, όμως είναι πέρα για πέρα αληθινό) τουλάχιστον 10-12 μάταιες κλήσεις σε άλλα μαγαζιά, προφανώς κλειστά λόγω διακοπών.

Είχα ξεκινήσει τότε ως εξής: "Με μια λέξη: Μοναδικό! Μαγαζιά σαν το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ αποδεικνύουν ότι σε μια φαινομενικά ταπεινή συνοικιακή ψαροταβέρνα μπορείς να βρεις μοναδική ποικιλία παρασκευών και γεύσεων, να φας εξαιρετικά και ταυτόχρονα πολύ ελαφρά, γλείφοντας κυριολεκτικά τα δάχτυλά σου. " Αυτή η περιγραφή τα λέει όλα, δεν έχω να αλλάξω ούτε μία λέξη.

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ βρίσκεται στο τέρμα της οδού Πλάτωνος, στρίβοντας αριστερά από Αναπαύσεως ερχόμενοι από Πειραιά. Το μαγαζί είναι γωνία, το παρκάρισμα γενικά δυσκολούτσικο (5 στα 10). Στήσιμο όπως οι περισσότερες ψαροταβέρνες Πειραιά και περιχώρων. Ο μέσα χώρος, με κλασσικό κυκλαδίτικο διάκοσμο σε άσπρο μπλε, δίχτυα και όστρακα στο ταβάνι, γειτονεύει άμεσα με την κουζίνα, από την οποία όμως δεν βγαίνει η παραμικρή μυρωδιά. Στην άλλη άκρη οι υποδειγματικά καθαρές τουαλέτες. Ο έξω χώρος παίρνει δύο σειρές τραπεζιών και κλείνει με νάιλον, όταν ο καιρός το επιβάλλει. Το σύνολο (καρέκλες, τραπέζια, τραπεζομάντιλα, σερβίτσια) πεντακάθαρο. Πελατεία όλων των στρωμάτων και ηλικιών, ως επί το πλείστον περίοικοι, γενικότερα Πειραιώτες και ψαγμένοι καλοφαγάδες από πιο μακριά. Μην ξεχνάτε ότι εδώ και δύο, τρία χρόνια λειτουργεί στη Νέα Ερυθραία το αδελφάκι ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ – το μαγαζί όπου πρωτοβρέθηκαν μαζί οι παλιοσειρές του a4f.

Το σέρβις εξακολουθεί να εντυπωσιάζει με την ευγένεια, το καλοσυνάτο χιούμορ, την ακρίβεια και την ταχύτητά του. Θα είχε πολλά να διδάξει ακόμα και σε προσωπικό εστιατορίων πολυτελείας. Μόλις καθίσετε, έρχονται ποτήρια και σερβίτσια, νερό βρυσούλεν παγωμένο, που μόλις φθάσει η κανάτα στη μέση ανανεώνεται, ψωμί φρυγανισμένο και ένα μπολ με 12-15 (όχι 4 μετρημένες, όπως αλλού) ελιές (όχι ελίτσες) με το ωραίο τους λαδάκι (όχι στεγνές) και ριγανίτσα (όχι ορφανές) από πάνω. Καλή αρχή, και η αρχή είναι, ως γνωστόν, το ήμισυ του παντός. Για τα υπόλοιπα φροντίζει η κουζίνα.

Ο κατάλογος εκτενής και αναλυτικός, ταξινομημένος σε ορεκτικά, θαλασσινούς μεζέδες, σαλατικά, οστρακοειδή, μικρά και μεγάλα ψάρια κτλ. Προσοχή: Υπάρχει και ένας επιπλέον μικρότερος κατάλογος, ο οποίος αξίζει την προσοχή σας, καθώς περιέχει έξτρα προτάσεις και θα μπορούσε από μόνος του να καλύψει τις προσφορές μιας μικρής ουζερί. Συμβουλή: Μη βιαστείτε να παραγγείλετε και μην πάρετε με την πρώτη πολλά, αφήστε χώρο για ένα τελευταίο πιάτο.
Μετά από πολλές επισκέψεις στο ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δύσκολα θα βρεθεί κάτι που δεν θα σας ικανοποιήσει.

Στα must προκαταρκτικά σίγουρα η ντομάτα ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ (ξεφλουδισμένη, σε ροδέλες με κάπαρη), η σαλάτα με φύκια, το καπνιστό σκουμπρί, η ρεγγοσαλάτα και το χταπόδι (στα κάρβουνα ή τηγανιτό, το επιλεγόμενο "του Νώντα"). Από εκεί και πέρα ό, τι τραβά η όρεξή σας, είτε μεγάλο ψάρι (το σλόγκαν του μαγαζιού «Τα πιο φρέσκα κολυμπούν στη θάλασσα» ανταποκρίνεται 100% στην αλήθεια) είτε κάποια θαλασσινή μακαρονάδα ή ένα ριζότο με μελάνη σουπιάς, ζητήστε και τη συμβουλή των παιδιών που εξυπηρετούν το τραπέζι σας.

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ειδικεύεται στο ούζο. Αν είστε fan του είδους, ζητήστε το Αφροδίτη, το ούζο που έπινε ο Ωνάσης. Πραγματικά αλλιώτικο, απλώς λίγο βαρύ. Εναλλακτική λύση το καζανιστό Στουπάκη. Κρασί επίσης καλό, αλλά και μπύρα ΝΗΣΟΣ pilsner. Στο τέλος σάς περιμένει τριλογία κεράσματος: πρώτα ένα σορμπεδάκι, για να καθαρίσει η γεύση, κατόπιν ποικιλία χειροποίητων γλυκών, στο τέλος ένα χωνευτικό λικέρ μαστίχας. Α, ξέχασα! Μαζί με το λογαριασμό προσφέρεται τσιχλίτσα. Οι τύποι δεν παίζονται!

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ δεν είναι φθηνομάγαζο, αξίζει όμως και το τελευταίο ευρώ που θα σας χρεώσει. Με πολλά θαλασσινά και σαλατικά θα δώσετε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο, με μεγάλο ψάρι θα ανεβείτε στα 30. Εννοείται ότι αν είστε μεγάλη παρέα θα το ευχαριστηθείτε περισσότερο και θα πληρώσετε λιγότερα. Γι’ αυτό λοιπόν οργανωθείτε και κατηφορίστε κατά Κερατσίνι μεριά. Θα με θυμηθείτε!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

Χθες (10-9-17) είχαμε όρεξη για θαλασσινά/ψάρι και αφού το αγαπημένο μας μαγαζί (Άργουρα) δεν είχε τραπέζι διαβάσαμε τις πολύ καλές κριτικές για την εν λόγω ψαροταβέρνα και αποφασίσαμε να την επισκεφτούμε.
Κλείσαμε τραπέζι για 2 άτομα και ζητήσαμε να καθίσουμε κάπου που να μην καπνίζουν. Το τραπέζι που μας κράτησαν ήταν στον έξω χώρο (που επιτρέπεται το κάπνισμα) αλλά ευτυχώς δεν κάπνιζαν κοντά μας. Στο parking φανήκαμε τυχεροί και βρήκαμε απέναντι αλλά γενικά πρέπει να είναι δύσκολο.

Αμέσως μας έφεραν κρύο νερό σε κανάτα, φρυγανισμένο ψωμί και ελίτσες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι συνεχώς μας ανανέωναν το νερό (χωρίς καν να έχει τελειώσει) ώστε να έχουμε συνεχώς κρύο νερό! Ο χώρος έξω μικρός, όχι τίποτα το ιδιαίτερο, μέσα δεν μπήκα για να έχω άποψη.

Αφού είχαμε μελετήσει τις κριτικές και με τη βοήθεια του εξυπηρετικότατου σερβιτόρου πήραμε τη σαλάτα που προτείνουν όλοι με την καθαρισμένη ντομάτα και την κάπαρη που ήταν φοβερή, ταραμοσαλάτα επίσης πεντανόστιμη και ωραιότατο γαύρο σκορδάτο. Επειδή δεν είχε καρπάτσιο από λαυράκι που ζητήσαμε μας πρότεινε μπουκίτσες λαυράκι με σάλτσα από μουστάρδα. Συμπαθητικό πιάτο αλλά μου άρεσε λιγότερο από τα άλλα. Για κυρίως πήραμε φαγκρί μεσαίου μεγέθους για 2 άτομα το οποίο ήταν εξαιρετικό (650 γρ 39€).

Στο τέλος μας κέρασαν εκμέκ και πορτοκαλόπιτα, σορμπέ λεμόνι και λικέρ μαστίχα.
Ο λογαριασμός ήρθε στα 70€ τα οποία δεν είναι λίγα αλλά σίγουρα τα άξιζε και γι' αυτό θα ξαναπάμε!

18 Μαι 2016

Mes que un club!!!

H φράση αυτή είναι συνυφασμένη με το καμάρι της Καταλονίας, την Μπαρτσελόνα, μία από τις πιο φημισμένες ποδοσφαιρικές ομάδες του κόσμου η οποία απολαμβάνει παγκόσμιας αναγνώρισης. Το γνωρίζω ότι ξεκινάω κάπως διαφορετικά, αλλά φίλοι μου, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων!

Κάποιος μπορεί να γουστάρει να βγαίνει κάθε μέρα σε νέα μαγαζιά μη βάζοντας κ.. λο κάτω ενώ ένας άλλος να αράζει με φραπεδιά στον καναπέ του σπιτιού του. Εγώ πάλι (και αυτό είναι προβληματάκι κάποιες φορές), προτιμώ να αθλούμαι και να τρέχω πίσω από μια μπάλα του βόλεϊ. Αν δε το κλίμα είναι τόσο καλό στην ομάδα όπως το αθλητικό έτος 2015-16, δε βρίσκω τον λόγο να ψάχνω για επιβεβαίωση σε άλλες δραστηριότητες! Φυσικά η αρχαία ρήση "Παν μέτρον άριστον" είναι σοφή κι έτσι και σε νυχτερινά κέντρα θα πάμε, και τα ταξίδια μας θα κάνουμε και στο γήπεδο να υποστηρίξουμε την αγαπημένη μας ομάδα θα τρέξουμε! Αρκεί να μην καταντήσουμε για τα πανηγύρια.

Μes que un club λοιπόν.... Κάτι παραπάνω από ένας σύλλογος, η ερμηνεία του motto!

Αυτή είναι η φράση που μου έρχεται στο μυαλό μετά από τις τόσες επισκέψεις μου στο Ταξιδεύοντας. Απόδειξη αυτού είναι πως έχω, ήδη, γράψει 2 κριτικές, αν και απέφυγα συνειδητά να γράψω για τη βραδιά γευσιγνωσίας στα Βόρεια. Ο λόγος που επανέρχομαι και με μία τρίτη, δεν είναι για να προσθέσω επιπλέον πληροφορίες για πιάτα που έχω, ήδη, δοκιμάσει και συνήθως παραγγέλνω. αλλά, περισσότερο, για να αναδείξω την προσωπικότητα του καταστήματος και να παραθέσω προσωπικές εμπειρίες από διάφορες επισκέψεις μου, το τελευταίο διάστημα.

Οι άνθρωποι που κρατούν τα ηνία του καταστήματος είναι ο Κώστας και δευτερευόντως ο Θανάσης ο οποίος, μάλιστα, έχει κάνει και σχετικές σπουδές. Πάντα δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό για να εξυπηρετήσουν και να ικανοποιήσουν και τον πιο απαιτητικό πελάτη. Αυτό δε σημαίνει ότι το επιτυγχάνουν πάντα και η αλήθεια είναι ότι αναγνωρίζουν και τα λάθη τους. Άλλωστε, όπως και στον αθλητισμό, δεν υπάρχει μόνο η νίκη, αλλά και η ισοπαλία καθώς και η ήττα.

Στα μάτια τα δικά μου, όμως, το Ταξιδεύοντας είναι το "λιμάνι" που καταφεύγω είτε όταν θέλω να έχω μια ποιοτική έξοδο χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις, είτε όταν βρίσκομαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Κι επειδή έγινε λόγος τώρα τελευταία για πηγαινέλα.... το θέμα δεν είναι ποιος πάει και ποιος γυρίζει... ο σκοπός και η χαρά του να γράφεις στο παρόν site είναι η ανακάλυψη νέων, ωραίων μαγαζιών ή, στη χειρότερη, η αποφυγή τους.

Όταν Καθαρά Δευτέρα παίρνεις τηλέφωνο και λες "Κώστα θέλω τραπέζι", δε θα "ρίξει" κάποιον πελάτη του που είχε προνοήσει, για να εξυπηρετήσει έναν φίλο. Απλά μου είπε "Είμαι κλεισμένος από τις 12 το μεσημέρι έως τις 10 το βράδυ"...

"Εστω να μας τα ετοιμάσεις να τα φάμε σπίτι"....

"Πες τι θες και έλα σε μισή ώρα να τα πάρεις"...

2 καλαμαράκια γόνους, γαρίδες σαγανάκι, σκουμπρί καπνιστό και σαρδέλες φιλεταρισμένες. Με έφερε σε δύσκολη θέση καθώς λεφτά ΔΕΝ μου πήρε, πιθανόν αισθανόμενος ότι δε με εξυπηρέτησε, πιθανόν, επειδή ήθελε να με ευχαριστήσει και έτσι ένιωσε.

Όταν έχεις αρρωστήσει και ζητάς μια ψαροσουπίτσα ακούγοντας τον Θανάση να λέει στην κουζίνα "Βάλε μια ενισχυμένη μερίδα και γρήγορα" και "μην τολμήσεις να δώσεις χρήματα, φύγε μη γίνεις χειρότερα"... πως αντιδράς;

Ναι με γνωρίζουν καλά τα παιδιά και ας πούμε ότι έχω και τα τυχερά μου, σε καμία περίπτωση όμως, αυτό δε σημαίνει πως αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους υπόλοιπους πελάτες τους. Σέβονται το κάθε ευρώ που κάποιος θα ξοδέψει στο μαγαζί τους. Είτε πας με σκοπό να δώσεις 15 ευρώ/άτομο είτε 30 εκείνοι θα "ζυγίσουν" τα δεδομένα ώστε να μην ξεφύγεις. Και να ξέρετε... Τα γλυκά κερασμένα, αν έχει φρέσκο τσιζκέικ είμαι σίγουρος ότι θα γίνετε κι εσείς φανατικοί οπαδοί σαν την αδελφή μου. Sorbet λεμόνι και μαστίχα ή κάποιος άλλος επιδόρπιος οίνος είναι προβλεπέ και κέρασμα, σαν ένδειξη ότι σε ευχαριστούν. Ακόμα και συστημένους φίλους όταν στέλνω, δε θυμάμαι να έχει φύγει κανείς δυσαρεστημένος... πολλές φορές και τα ποτά κερασμένα από το μαγαζί. Και μη σας φαίνεται ασήμαντο, δε θέλει και πολύ με 2 ουζάκια και κάποιες μπύρες να ανέβει το κόστος.

Για το φαγητό δεν έχω να πω πολλά περισσότερα από όσα έχω ήδη πει. Όλα από αρκετά καλά μέχρι άριστα. Μην τολμήσετε και ζητήσετε κρεατικά. Στο Κερατσίνι βρίσκεται ο βυθός της θάλασσας. Τολμήστε να ζητήσετε κάποιο πιάτο που δεν προσφέρεται στον κατάλογο, π. χ. μου έχουν προτείνει 2-3 φορές που έχω κλείσει τραπέζι κάποιες μέρες νωρίτερα να μου ετοιμάσουν μακαρονάδα με αυγά ψαριών αν και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει να τη δοκιμάσω. Ως must του μαγαζιού που προτείνω οπωσδήποτε να δοκιμάσετε είναι τα παρακάτω:

- Γαριδομακαρονάδα, φάρμακο πριν πας για ύπνο.. Φάε και διπλή μερίδα και... καληνύχτα! Ίσως κάποιες φορές οι γαρίδες είναι λίγο πιο σφιχτές αλλά το παραβλέπω.

- Φιλέτο από 2ης διαλογής ψάρι (βλέπε μπάφα, κοκκάλι ή κάποιο παρεμφερές). Τόσο ζουμερό που κάποια μεσημέρια πήγα μόνο για αυτό.

- Σαρδέλες, πιο ζουμερές και ψωμωμένες δεν παίζει να υπάρχουν.

- Το φημισμένο βασιλικό καβούρι με βούτυρο Κέρκυρας για το οποίο ο φίλος Γιάννης επιστρέφοντας μετά από τρίωρο ταξίδι απ το γυναικοχώρι έκανε στάση για το ξαναγευτεί. Αφήστε που όποτε και να το κανονίσουμε δεν έχει πρόβλημα να διανύσει όλη την απόσταση απ΄το Παγκράτι.

- Σαλάτα με τομάτα, χοντρό αλάτι και κάπαρη. Στανταράκι στην παραγγελία και ποτέ δεν έτυχε η τομάτα να μην είναι φρέσκια και νόστιμη, ακόμα και τον χειμώνα.

- Μια νέα παρασκευή που δοκίμασα ήταν πλιγούρι με μικρό γαριδάκι και καλαμπόκι. Καλοκαιρινό, κρύο πιάτο με σωστή αναλογία υλικών που αποτελεί έναν νόστιμο μεζέ.

Δε θέλω να αναφερθώ σε άλλα πιάτα, για να μη σας στερήσω τη χαρά της ανακάλυψης, ούτε όμως να πάτε προετοιμασμένοι για το τέλειο. Να πάτε με καλή διάθεση όπως θα πηγαίνατε να παρακολουθήσετε μία παράσταση.

Κατά την προσωπική μου άποψη, λοιπόν, δεν έχει σημασία ποιό είναι το πιο δημοφιλές εστιατόριο, ούτε το πιο fashionable. Mπορεί το Ταξιδεύοντας να μην έχει πάρει κάποιο βραβείο Χρυσών Σκούφων, ούτε να είναι σε hot περιοχή (αν και πλέον απέκτησε και αδερφάκι). Για μένα μετράει περισσότερο το δίδυμο Κώστα-Θανάση, κάτι αντίστοιχο με το δίδυμο των Σπανούλη-Πρίντεζη στο μπάσκετ, οι οποίοι αντιπροσωπεύουν τον ΑΡΧΗΓΟ και τον υπαρχηγό, που θα κοιτάξουν πρώτα το καλό της ομάδος, στην προκειμένη βλέπουν τον πελάτη σαν άνθρωπο και όχι σαν ευρώ, και μετά θα κοιτάξουν την πάρτη τους (επιχείρηση).

Ο καθένας λοιπόν έχει τα δικά του κριτήρια και τις προτιμήσεις του. Εγώ, για παράδειγμα, προτιμώ να κάνω 3 επισκέψεις στο Ταξιδεύοντας στο οποίο με κάνουν να αισθάνομαι σαν βασιλιάς πλέον, παρά μία σε αμφιβόλου ποιότητας εστιατόριο που θα είμαι ένας ανάμεσα στο πλήθος. Πιστέψτε με όμως πως ΔΕΝ νιώθω καθόλου πρώτος στο χωριό παρά δεύτερος στην πόλη. Το Ταξιδεύοντας έχει πλέον το δικό του σταθερό κοινό και όπως φαίνεται από τη βαθμολογία στο site μας, το αδερφάκι στα Βόρεια φιγουράρει στις πρώτες θέσεις, ενώ, και το πρωτότοκο είναι σταθερά κοντά στην 30άδα με πλήθος καλών κριτικών.

Κλείνοντας την κριτική μου θα αναφέρω μια χαρακτηριστική δήλωση του ΜΗ-ιπτάμενου Ολλανδού αλλά παικταρά Ντένις Μπέργκαμπ (γνωστού για τον φόβο του με τα αεροπλάνα)...

Όταν ξεκινάς να υποστηρίζεις έναν σύλλογο, δεν τον υποστηρίζεις λόγω των τροπαίων ή λόγω ενός παίκτη ή της ιστορίας, τον υποστηρίζεις επειδή βρίσκεις τον εαυτό σου κάπου εκεί - βρίσκεις ένα μέρος που ανήκεις.

Εγώ λοιπόν, βρίσκω τον εαυτό μου και το νόημα της εξόδου μου, μαζί με φίλους και συγγενείς στο Ταξιδεύοντας. To Ταξιδεύοντας είναι κάτι παραπάνω από ένα μαγαζί που πας απλώς για να φας... Εκεί βρίσκω τον εαυτό μου και χαλαρώνω.

Υ. Γ Φίλε Κώστα να με συγχωρείς αλλά πλέον έχουμε αντιγράψει κάποιες συνταγές όταν χρειαστεί να μαγειρέψουμε στο σπίτι μας!

Σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το Ταξίδ(εύοντας)...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

18 Ιαν 2016

Πρώτη έξοδος του χρόνου και η πρόταση από τον Βαγγέλη έπεσε για ψαρομεζέδες στο Κερατσίνι. Δεν χρειάστηκε καν να ρωτήσουμε που θα πάμε.
Ε/Γ Ταξιδεύοντας: Δεν έχω λόγια. Χαλάλι τα χιλιόμετρα Βαγγέλη.

Ε/Γ Ταξιδεύοντας: Η απόλυτη γευστική ψαροφαγία.
Έχοντας την γευστική εμπειρία από την πρώτη συνάντηση του ask στο αδερφάκι του στα Βόρεια, ήξερα τι θα συναντήσω. Τελειώνοντας το amazing dinner και παρότι δεν είμαι expert του ψαριού, θεωρώ ότι το Ε/Γ δεν πρόκειται ποτέ να σε προδώσει. Θα σε ταξιδέψει στα καταγάλανα νερά του Αιγαίου, θα ψαρέψει για σένα, θα στα προσφέρει στο πιάτο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και θα κάνει το παν έτσι ώστε το 2ωρο που θα καθίσεις στον χώρο τους να μην σου λείψει τίποτα και να φύγεις ευχαριστημένος.

Το περιβάλλον κλασσικής ψαροταβέρνας παλαιάς κοπής. Δεν θα μπορούσε άλλωστε να είναι και κάτι διαφορετικό. Όταν βλέπεις στενά δρομάκια, χαμηλά σπίτια δίπλα στις πολυκατοικίες, πλακόστρωτες αυλές και ασπρισμένα πεζοδρόμια κάτι πιο μοντέρνο θεωρώ θα χαλούσε το image της περιοχής και δεν θα κολλούσε με τίποτα..

Μακρόστενος χώρος μέσα και έξω, με έντονα τα χρώματα και τα αντικείμενα της θάλασσας στη διακόσμηση. Σε μπλε και γαλάζιο φόντο λοιπόν, κάθονται αναπαυτικά και στολίζουν το χώρο λογής - λογής φινιστρίνια, φανάρια και φανοί θυέλλης καραβιού, πυξίδες και πολλά μα πάρα πολλά όστρακα. Στην οροφή το δίχτυ με τα όστρακα που μπλέχτηκαν σε αυτό μετά από καλή ψαριά. Μουσική η κατάλληλη λαϊκή για να συνοδεύει τους ψαρομεζέδες.

Εξυπηρέτηση άριστα 10 για όλο το προσωπικό. Επεξηγήσεις από τον ειδικό στα ψάρια που ''τρέχει'' το Ε/Γ - μιας και έχει πανεπιστημιακές γνώσεις στο αντικείμενο- στο τι τρώμε, και πώς έχει παρασκευαστεί, σωστή σειρά στους μεζέδες, χαμόγελα παντού, έτοιμοι όλοι να απαντήσουν και στην πιο περίεργη ερώτηση μας.

Η παραγγελία μεγάλη μιας και ήμασταν αρκετοί και με διάθεση να φάμε καλά.

Ψωμί 2 ειδών, φρυγανισμένο και εμπλουτισμένο με λάδι και ρίγανη, συνοδεία πράσινων ελιών για να μας ανοίξει η όρεξη.

Γλυκόπιοτο λευκό κρασί έρεε στο τραπέζι μαζί με εμφιαλωμένο ούζο για τις 2 κυρίες της παρέας καθ’ όλη την διάρκεια της παραμονής μας στο Ε/Γ.
Ραδίκια φρέσκα, ζεστά, με μπόλικο λεμόνι στη συνέχεια, μαζί με την κλασσική –δεν θα μπορούσε να λείψει άλλωστε από το τραπέζι αφού με είχε εντυπωσιάσει στην πρώτη επίσκεψη στα Βόρεια- ντομάτα ‘’Ταξιδεύοντας’’. Τόσο απλό πιάτο αλλά φοβερός και γευστικός μεζές. Ξεφλουδισμένη τομάτα κομμένη σε ροδέλες, πασπαλισμένη με χοντρό αλάτι μαζί με κρίταμο και κάπαρη για έξτρα γεύση και οξύτητα. Απαραίτητο σε κάθε τραπέζι.

Συμπλήρωμα στις σαλάτες, μια απίθανη αλοιφή λευκής ταραμοσαλάτας και καβουροσαλάτα με ψίχα από καβούρι, μαρούλι, λεμόνι, λάδι και πιπέρι. Μαζί με το καρπάτσιο από λαβράκι το οποίο εμφανισιακά δεν έλεγε, αλλά γευστικά έσκιζε όπως ήταν ψημένο μόνο σε αλάτι, με τριμμένο κόκκινο πιπέρι και ψιλοκομμένο χλωρό κρεμμύδι συμπληρώσαμε τα εισαγωγικά και είπαμε να κάνουμε ένα διάλειμμα για τη συνέχεια. Αμ δε!!!!!!!!!

Εκεί πέσαν τα πρώτα κεράσματα. Φιλέτο λούτσου στο λαδάκι του. Άριστα ψημένο, καθαρισμένο με εξαιρετικά νόστιμο κρέας. Μετά την πρώτη διστακτική δοκιμή, εξαφανίστηκε από τα πιάτα.
Συνεχίσαμε με 3 ειδών χταπόδια. Χταπόδι του Νώντα, χταπόδι ψητό και χταπόδι κρασάτο. Ο Νώντας με διαφορά ο καλύτερος. Τηγανιτό με λάδι και ρίγανη, το οποίο μαρινάρεται για 10 μέρες σε διάφορα μυρωδικά. Διαφορετική γεύση αλλά αφρός πραγματικός στο στόμα. Το κρασάτο καλό σαν μεζές, με τρόπο παρασκευής περίπου σαν το στιφάδο.

Τέλος το τεράστιο πλοκάμι του ψητού χταποδιού ήταν γευστικό αλλά αρκετά σκληρό που όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος οφείλεται στον τρόπο προετοιμασίας πριν το ψήσιμο.

Σκουμπρί καπνιστό, που δοκίμασα πρώτη φορά στα Βόρεια γαρνιρισμένο με ξερό κρεμμύδι, μαϊντανό και λάδι πάρα πολύ καλό. Το λάτρεψα.

Ρύζι με σουπιά στο μελάνι της, πολύ καλά χυλωμένο το ρύζι, ωραία βρασμένη η σουπιά και άριστα αρτυμένη με τα μυρωδικά και βότανα.

Ψητή στρειδοσαλάτα με σκόρδο και φρέσκο βούτυρο. Ελληνικότατα και δυστυχώς στρείδια χωρίς μαργαριτάρια, όπως σχολίασε στεναχωρημένος ο Γιάννης. Αυτή τους η έλλειψη δεν μείωσε καθόλου την εκπληκτική γεύση τους.

Κουτσομούρες τέλεια τηγανισμένες, φρεσκότατες, μύριζαν θάλασσα.

Σε αυτό το σημείο έπεσε και το δεύτερο κέρασμα. Στο τραπέζι προσγειώθηκαν κάτι τεράστιες δαγκάνες και πόδια βασιλικού καβουριού. Oύτε ήξερα πώς τρώγονται, ούτε φυσικά είχα ξαναδοκιμάσει. Οπότε προθυμοποιήθηκε να μου δείξει η Ελένη, η οποία μόλις είχε τελειώσει μια γευστική ψαρόσουπα με σκορδάτα κρουτόν. Πολύ καλό το ψαχνό της δαγκάνας, αλλά λίγο. Το φάγαμε και αυτό ευχάριστα.

Εδώ ήρθαν και τα λεμονάτα σορμπέ για να καθαρίσουν οι γεύσεις. Η συνέχεια είχε αυγοταραχομακαρονάδα. Τεράστια πιατέλα με σωστά βρασμένα λιγκουίνι μυρωδικά και αυγοτάραχο Ελληνικότατο. Πολύ καλή και γεμάτη γεύση, ωραία τα μυρωδικά του, πήραμε και πακέτο.

Από δω και πέρα άρχισαν τα τελικά κεράσματα. Τριλογία γευστικών γλυκών (τσαλακωμένη πορτοκαλόπιτα, σοκολατόπιτα και cheece cake), φρουτοσαλάτα αποτελούμενη από ρόδι, φράουλες, μήλα και μανταρίνια, μοσχάτο και μαστίχα για την χώνεψη.

Φάγαμε αυτοκρατορικά, δώσαμε only 27 ευρώ το άτομο και ανανεώσαμε το ραντεβού.
Μέχρι τώρα είχα στανταράκι σε μεζεδοπωλεία τη ‘’Φυσαρμόνικα’’, μαγαζί που δεν πρόκειται ποτέ να σε εκθέσει, μετά την χθεσινή βραδιά έβαλα στην λίστα και το Ε/Γ στο Κερατσίνι που αποτελεί για μένα μακράν την καλύτερη ψαροταβέρνα, το καλύτερο μαγαζί σε θαλασσινά.

- Τελικά πως πέρασες στο Ταξιδεύοντας; ρώτησε η γυναίκα μου.

- Ταξίδεψα σε μαγικά νησιά, δοκίμασα εκπληκτικές γεύσεις, χάρηκα με την φιλικότητα και αμεσότητα του προσωπικού και δυστυχώς πάλι έχασες!!!!!

03 Οκτ 2016

Κάθε συναγωνιστής μετέχων του ενταυθα φιλοξενούντος ημας χώρου, έχει διαμορφώσει τα κριτήρια με τα οποία εκφέρει γνώμη για τις γευστικές εμπειρίες που συλλέγει και μοιράζεται. Αυτός είναι και ο λόγος της διαφοροποίησης των εντυπώσεων για τα ίδια καταστήματα, άρα δεν πρέπει να μας παραξενεύει κάτι τέτοιο. Τουναντίον! Μία αγαστή σύμπνοια απόψεων μάλλον με ιντριγκάρει για το αν είναι τόσο έντονα τα χαρακτηριστικά ενός καθιδρύματος εστίασης ωστε να ισοπεδώνουν όποια ιδιαίτερα κριτήρια των αναφερομένων συναγωνιστών!

Με αυτές τις σκέψεις, έστριψα το τιμόνι μου χθες κατά τις 7 το απόγευμα, όταν οδηγώντας προς γνωστό μεζεδοπωλείο του Πειραιά (με πανθομολογούμενη αριστεία εδεσμάτων) με την γυναίκα μου και ένα αλλοδαπό, για μία ακόμη φορά, συνεργάτη, αυτός δήλωσε: "Πεθύμησα ελληνικούς θαλασσινούς μεζέδες!!! ". ΤΟΜΠΟΛΑ! Διότι αν κι εξαιρετικής φήμης, το προρρηθέν μεζεδοπωλείο, δεν εξειδικεύεται σε θαλασσινούς μεζέδες αλλα σε παντοιου είδους εδέσματα.

Στρίβει, λοιπόν, το τιμόνι προς Κερατσίνι για late lunch ή early supper, δια τους γλωσσομαθείς της Αγγλικής, και η παλαιά επιθυμία για την επιβεβαίωση ή την κατάρριψη των κριτικών για το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ μεταλλάσσεται σε βεβαιωμένη ευκαιρία.

Δεν θα ξεκινήσω με γενικές απόψεις περί χώρου, εξυπηρέτησης κλπ. Θα αρκεστώ στο ότι οι εντυπώσεις υπήρξαν άριστες και σε αγαστή σύμπνοια με τους προαναφερθέντες στο συγκεκριμένο κατάστημα. Οι περιγραφές τους είναι επαρκείς.

Θα αρκεστώ σε επί μέρους παρατηρήσεις για τα γενικά και λεπτομερέστερες για τα εδέσματα, εφόσον η παρασκευή τους και η διατήρηση του ιδίου επιπέδου ποιότητας αποτελεί μία δυναμική διαδικασία που μεταβάλλεται, συνήθως, συνεχώς, άρα έχει ουσία να επιβεβαιώνεται απο καιρού εις καιρόν το γενικότερο επίπεδο του καταστήματος και η πιθανή μεταβολή του είτε θετικά είτε αρνητικα.

Η αλήθεια ήταν ότι θεωρούσα ότι είχα διαβάσει "πολλά κεράσια" για το "καλάθι" του Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ, και ήμουν κάπως επιφυλακτικός. Η επιφύλαξη άρχισε να διαλύεται με την είσοδο στο κατάστημα και εξανεμίστηκε με τα πρώτα πιάτα.

Καθήσαμε σε εξωτερικό χώρο, λόγω επιθυμίας του θεριακλή ξένου μας. Ο χώρος εξυπηρετούσε ακόμα μία παρέα στο εσωτερικό του και έτερο πλήν ημών ουδένα στον εξωτερικό. Το τραπέζι όμορφο, λιτά στολισμένο με καρό και δεύτερο λευκό τραπεζομάντιλο, οι καρέκλες απλές αλλά αναπαυτικές. Ο ευγενικότατος περιποιητής μας καλοσώρισε και υπέδειξε το τραπέζι, με ειλικρινές χαμόγελο και ευγένεια, επιδεικνύοντας οικειότητα χωρίς υπερβολές. Γενικά η εξυπηρέτηση από τον καλλικομο περιποιητή και την μετέπειτα αφιχθείσα συνάδελφό του ήταν εξαιρετική, με τον πάγο και τα τασάκια να ανανεώνονται τακτικά, και χωρίς καθυστερήσεις στο σερβίρισμα και την ορθή αλληλουχία των πιάτων.

Ταυτόχρονα προσγειώθηκαν οι καλαίσθητοι τιμοκατάλογοι με το δερματινο επικάλυμμα, με ξεχωριστό για τα ποτά και επίσης με την καρτέλλα με τα πιάτα ημέρας. Από την προηγούμενη εμβριθή μελέτη των κριτικών, αποφάσισα να κινηθούμε σε γνωστά γευστικά υδατα, εφόσον οι λοιποί συνδαιτημόνες με εξουσιοδότησαν να παραγγείλω εν λευκώ.

Όπερ και εγένετο! Χόρτα ραδίκια βραστά, Τομάτα με κρίταμο, κάππαρη και χοντρό αλάτι, Πατάτες τηγανητές, Χταπόδι του Νώντα, Σουπιές τηγανιτές, Γαυροντολμάδες, Σαρδελλες ψητές, όλα συνοδεία δύο καραφακίων Καζανιστού Ούζου Στουπάκη. Καθ υπόδειξην του Αρίστου περιποιητή (με Α κεφαλαίο, διότι ήτο και λεβεντόπαιδο), προστέθηκε ψητό φιλέτο λούτσου.

Αρχή με ψωμί προζυμένιο και μαύρο, ψητά και τα δύο με λάδι και μια εξαιρετική μυρωδάτη ρίγανη, την οποία δοκίμασα μόνη της επί τούτου. Συνοδεία μπολάκι με ελιές πράσινες τσακιστές, πικρούτσικες, να ανοίγει η όρεξη.

Χορτα al dente, με εξαίρετο ελαιόλαδο, προστέθηκε αλάτι και λεμόνι κατά βούληση και το πιάτο μεταρσιώθηκε!

Ο συνδυασμός υφών και γεύσεων της ξεφλουδισμένης τομάτας με την όξινη κάπαρη τουρσί και τον πράσινο χαρακτήρα του τραγανού κρίταμου έδενε τέλεια με το σπάσιμο των κόκκων του αλατιού στο δόντι. Ομολογουμένως η τομάτα δεν ήταν η τέλεια αρωματική, αλλά το λαδόξιδο δεν σε αφήνει και να το καταλάβεις εύκολα. Το σημαντικό στο πιάτο είναι να ετοιμαστεί με την παραγγελία, ώστε να προλάβει κανείς το παιχνίδισμα των υφών με κύριο κίνδυνο το λιώσιμο των κόκκων του αλατιού. Εξυπακούεται ότι όση ώρα παραμένει στο πιάτο στο τραπέζι, η γεύση αλλάζει.

Οι πατάτες τηγανητές, απλά καλές και νόστιμες, φρέσκες κομμένες στο χέρι.

Ο Νώντας δεν ξέρω τι κάνει και το χταπόδι του λιωνει στο άγγιγμα του μαχαιριού και στο στόμα. Η αίσθηση είναι πρωτόγνωρη και ευχάριστα παράξενη, ενώ η λεπτή κρούστα απο το τηγάνισμα ξαφνιάζει ευχάριστα.

Οι σουπιές τηγανίστηκαν άριστα και ήταν μικρού μεγέθους, τρυφερότατες. Η έκπληξη ήταν ο συνδυασμός τους με φρέσκο ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι και άνηθο. Μιά μπουκιά καυτής σουπιάς με τα συνοδευτικά μυρωδικά ήταν εξαιρετική γευστική εμπειρία.

Όσον αφορά τους γαυροντολμάδες, αποτέλεσαν μία εκρηξη γεύσεων στο δάγκωμα, ενώ ο έντονα όξινος χαρακτήρας τους δεν μας ενόχλησε καθόλου, μιάς και έδεσε και με το τρυφερό αμπελλόφυλο.

Και ερχόμαστε στις σαρδέλλες! Σπάω το κεφάλι μου για το πού βρίσκουν αυτές τις παχουλές, κοντόχοντρες νόστιμες σαρδέλλες! Χωρίς ουρά, κεφάλι και κόκκαλο, όπως ανακάλυψα, ψήνονται στο κάρβουνο και είμαι σίγουρος διότι η ευχάριστη "καρβουνίλα" που έχουν είναι όλα τα λεφτά. Έγιναν ανάρπαστες, με προσθήκη μόνο λίγου λεμονιού, ως αντίβαρου στον έντονο καπνικό χαρακτήρα τους. Μεγάλη μαστοριά το φιλετάρισμα και εκ νέου συναρμολόγηση ολόκληρου του σώματος που παραμένει συνεκτικό σαν να μην ανοίχτηκε ποτέ και το σωστό ψήσιμο καθώς και το σωστό αλάτι.

Κι ερχόμαστε στον ταπεινό λούτσο! Πάλλευκο φιλέτο, ψημένο ακριβώς στο όριο ώστε να είναι ψημένο μεν, ζουμερό και αφράτο, δε. Υπέροχη υφή και γεύση από ενα φαινομενικά δεύτερο ψάρι. Θυμήθηκα την ρήση του πολύπειρου καθηγητή Δημ. Παπαναστασίου, όταν δίδασκε ψάρια: " Δεν υπάρχουν πρώτα και δεύτερα ψάρια, υπάρχουν φρέσκα και μπαγιάτικα ψάρια". Για πολλοστή φορά αποδείχθηκε αλάνθαστος.

Εξαιρετικό τελείωμα με σφηνάκι σορμπε λεμόνι, για την γεύση, πιάτο με σοκολατόπιτα, ραβανι και cheese cake για να γλυκαθούμε και λικέρ μαστίχα για να χωνέψουμε. Ο λογαριασμός συνοδεύτηκε από τσίχλες δυόσμο για την αναπνοή και ανήλθε σε 83 ευρώ με τα ποτά, τα οποία ευθύνονται για τα 17 ευρώ από το σύνολο. Απόδειξη κανονικότατα.

Ηθελα να βάλω σε όλα τεσσερα τοματόπουλα. Για την γεύση και την εξυπηρέτηση ήταν εύκολο. Στον χώρο το κατάφερα, μιας και το εσωτερικό είναι πολύχρωμο και τα στολίσματα του ισορροπούν με επιτυχία στην διαχωριστική του νησιώτικου με το κιτς. Στην τιμή προς απόδοση, συμφωνώ ότι για το Κερατσίνι είναι κάπως ανεβασμένο το επίπεδο τιμών. Αλλά πάλι, οταν στην Πειραϊκή τρώς με τα ίδια χρήματα σε πιό διασημα καταστήματα, κοινότοπα και άγευστα πιάτα με άλλοθι την θέα..... Κατέληξα στα τρία τοματόπουλα, και νομίζω ότι είναι πιό δίκαιο, δεδομένων και των μεγεθών μερίδας ή των τιμών κάποιων εδεσμάτων.

Συμπέρασμα: Περιμένω την ευκαιρία να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα εδέσματα με καλοπροαίρετη αγωνία. Ευχαριστώ τους συναγωνιστές που με τις κριτικές τους μου εγέννησαν την έντονη επιθυμία να επισκεφθώ το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ. Προτρέπω όσους δεν το έχουν δοκιμάσει ακόμα να το δοκιμάσουν τάχιστα. Και επίσης ας γράφουμε από καιρού εις καιρόν καμμία κριτική για το συγκεκριμένο κατάστημα, για να επιβεβαιώνουμε το υψηλό γευστικό επίπεδο. Είπαμε, δυναμική διαδικασία η διατήρηση της ποιότητας!

05 Φεβ 2016

Ακόμα θυμάμαι την πρώτη σύναξη των μελών του ask4food στο Ταξιδεύοντας της Ν. Ερυθραίας…. εκεί που είχαμε περάσει υπέροχα… εκεί που γνώρισα κάποιους από σας που πλέον θεωρώ φίλους.. εκεί που ο πήχης μπήκε τόσο ψηλά που ίσως αδίκησε τα μαγαζιά που ακολούθησαν στη διοργάνωση των λοιπών συναντήσεων …εκεί που επιθυμούσα διακαώς να επιστρέψω χωρίς να το καταφέρνω αφού κάποιες προσπάθειες που έγιναν, την τελευταία στιγμή είναι αλήθεια, απέβησαν άκαρπες αφού δε βρήκαμε τραπέζι.

Ευτυχώς όμως υπάρχουν και οι φίλοι σ’αυτήν τη ζωή κι έτσι το αγαπημένο παλικάρι της παρέας που, σημειωτέον, είναι τακτικός θαμώνας ανέλαβε να οδηγήσει την παρέα των 9 και να την επιβιβάσει σώα και αβλαβή στο κατάστρωμα του ΕΓ/Ταξιδεύοντας στο Κερατσίνι αυτή τη φορά, έτοιμη να ξεκινήσει ένα γαστρονομικό ταξίδι στα νερά του Αιγαίου αν και μεσούντος του χειμώνα.

Αν και η ευρύτερη περιοχή μας είναι σχετικά άγνωστη η εύρεση του μαγαζιού απεδείχθη εξαιρετικά εύκολη υπόθεση. Τώρα περισσότερες λεπτομέρειες μη με ρωτάτε γιατί ξέρετε ότι δεν οδηγώ πάντως αν στρίψετε δεξιά από το λιμάνι στην εκκλησία του Αγ. Διονυσίου και ακολουθήσετε τη φυσική πορεία του δρόμου θα σας βγάλει μπροστά του.

Το Ταξιδεύοντας του Κερατσινίου δεν έχει καμία σχέση με αυτό στα Βόρεια όσον αφορά στον χώρο και τη διακόσμηση. Το συγκεκριμένο δίνει μια εικόνα βγαλμένη από το παρελθόν. Μου φέρνει στο μυαλό ένα κουτούκι στο οποίο θα μαζεύονταν οι ναυτικοί για να πιουν το τσιπουράκι τους, να φάνε τον μεζέ τους και να τα πουν. Απλή, χαριτωμένη ναυτική διακόσμηση, αυθεντικό, τραπέζια χωρίς αίσθηση στριμώγματος, πεντακάθαρο και ζεστό και όταν λέω ζεστό, κυριολεκτώ. Έχω ακούσει πολλούς από σας να παραπονιέστε για το κρύο που έχετε αντιμετωπίσει σε κάποια μαγαζιά…ε! εδώ θα βρείτε τη χαρά σας γιαυτό να μου ντυθείτε ελαφρά!

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι όπως ακριβώς τη θυμόμουν και στα Βόρεια. Άμεση, ευγενέστατη, φιλική, ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού και γαλαντόμα όσο δεν πάει άλλο. Πραγματικά δεν έχω λόγια. Τόσο ο αγαπητός Κώστας όσο και τα άλλα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν μας σκλάβωσαν πραγματικά.

Ας πάμε τώρα και σε όσα φάγαμε εκείνο το βράδυ που ήταν πραγματικά πολλά. Φαντάζομαι ότι όλοι έχετε πάει με μεγάλη παρέα για φαγητό όπου γίνεται του κουτρούλη ο γάμος…. έτσι και εμείς με έναν κατάλογο ο καθένας στο χέρι παραγγέλναμε ότι μας έκανε κλικ αφού, πρώτον, θέλαμε να ξαναγευτούμε όσα είχαμε δοκιμάσει στο Βόρεια και μας είχαν αφήσει ενθουσιασμένους, θέλαμε όμως να δοκιμάσουμε και καινούργιες γεύσεις, έχουμε και μια δεσποινίδα στην παρέα που ενώ τρώει το καταπέτασμα δε βάζει γραμμάριο, όχι, δηλαδή, ότι και οι υπόλοιποι πάμε πίσω αλλά και οι τιμές είναι τόσο λογικές που επιτρέπουν τις ατασθαλίες.

- Στην αρχή ήρθε ψωμάκι ζυμωτό και προζυμένιο, φρυγανισμένο με λαδάκι και ρίγανη το οποίο συνοδευόταν από ωραιότατες πράσινες ελίτσες.

- Η signature σαλάτα του μαγαζιού ήτοι ροδέλες ντομάτας με χοντρό αλάτι, κρίταμα και κάπαρη. Το πώς μπορεί μια τόσο απλή σαλάτα η οποία, παρεμπιπτόντως, είναι και εκτός εποχής να είναι τόσο νόστιμη δεν το έχω καταλάβει ακόμα.

- Χόρτα. Πράσινα, ζεστά, ολόσωστα βρασμένα με εξαιρετικό λάδι.

- Πράσινη σαλάτα με ρόκα και παρμεζάνα. Δε δοκίμασα αλλά άκουσα επαινετικά σχόλια για τη φρεσκάδα και την ισορροπία της.

- Ταραμοσαλάτα. Η τραχιά εκδοχή της. Στιβαρή γεύση ταραμά. Εγώ βέβαια την προτιμώ πιο απαλή, αλλά στους υπόλοιπους αρέσει πολύ, οπότε γούστα είναι αυτά.

- Καβουροσαλάτα. Ξεχάστε τα σουρίμι και τις μαγιονέζες. Φρέσκο καβούρι με λαδάκι, λεμονάκι και λίγο μαρουλάκι. Όπως ακριβώς πρέπει για να καταλάβει κάποιος τι τρώει.

- Μαριναρισμένα φιλέτα από λαυράκι. Αραχνοΰφαντες φέτες ψαριού μαριναρισμένες σε χυμό εσπεριδοειδών. Ένα πιάτο απαράμιλλης φρεσκάδας και ντελικάτης γεύσης.

- Καπνιστό σκουμπρί. Έντονο κάπνισμα και βουτυράτη γεύση, ένα πιάτο τόσο βαθιάς νοστιμιάς που νομίζω ότι δεν πρέπει να λείψει από καμία παραγγελία.

- 3 ειδών χταπόδια. Ναι αγαπητοί φίλοι, δε μας έφτασε το ένα. Κρασάτο, του Νώντα και ψητό. Το κρασάτο με τα κρεμμύδια και την κόκκινη καλοδεμένη σάλτσα του είναι ιδανικός μεζές για τσίπουρο, του Νώντα μαρινάρεται και μετά τηγανίζεται οπότε είναι πολύ τρυφερό, προσωπική προτίμηση όμως στο ψητό που αν και ελαφρά σκληρό αναδείκνυε την εξαιρετική πρώτη ύλη και τη φρεσκάδα του θαλασσινού.

- Σαρδέλες ψητές. Φιλεταρισμένες και πεντανόστιμες.

- Γαυροντολμάδες. Το πιάτο που έκανε κλικ στον καλό μου και το παράγγειλε. Δε δοκίμασα γιατί το αγόρι μου υπήρξε εξαιρετικά φειδωλό στο να το μοιραστεί, γεγονός που δείχνει ότι τον άφησε ενθουσιασμένο.

- Ψητή στρειδοσαλάτα. Ελαφρά ψημένα τα όστρακα ώστε να κρατούν τους χυμούς τους με άρωμα βουτύρου και σκόρδου. Ελληνικότατα τα όστρακα, γαλλικός ο τρόπος παρασκευής τους, αποτέλεσμα απλώς ακαταμάχητο.

- Κουτσομούρες τηγανητές. Ελαφροτηγανισμένες, τραγανές απέξω και ζουμερές μέσα. Δυστυχώς είχα σκάσει οπότε δεν τους έδωσα την προσοχή που τους άξιζε.

- Σουπιές με ρύζι και σπανάκι. Εξαιρετικά μαγειρεμένες και σας το λέει αυτό ένα άτομο που δεν του αρέσει το συγκεκριμένο πιάτο.

- Μπουγιαμπέσα για τη γνωστή/άγνωστη σουπού της παρέας. Προσπάθησα η κακομοίρα να κάνω νόημα στον σερβιτόρο…. αλλά ατύχησα! Μην αφήσουμε μαγαζί που να μην ξεφτιλιστούμε. Ευτυχώς που τα κρουτόν που της έφεραν είχαν σκόρδο και γλυτώσαμε τις παπάρες…. το ρούφηγμα όμως πήγε σύννεφο. Πάντως το πιάτο που επεστράφη δε χρειαζόταν πλύσιμο.

- Αυγοταραχομακαρονάδα. Εξαιρετικά βρασμένα τα linguini, υπέροχο το αυγοτάραχο. Δε μου έδεσε, όμως, το κολοκυθάκι για κάποιον περίεργο λόγο αφού μου έβγαλε μια “χορταρίλα” περίεργη.

Και ας έρθουμε τώρα στα βασιλικά κεράσματα των οποίων τύχαμε.

- Δαγκάνες καβουριών. Αγαπημένος μεζές του καλού μου αλλά και δικός μου μόνο που με φρενάρει πάντα η δυσκολία στο τρώγειν αφού συνήθως έρχονται τα καβούρια ολόκληρα με τις λαβίδες και μέχρι να τα σπάσεις και να βρεις το ελάχιστο ψαχνό έχεις σιχτιρίσει την ώρα και τη στιγμή που τα παράγγειλες. Εδώ μας ήρθαν ανοιγμένες οι δαγκάνες με το ψαχνό ήδη ξεκολλημένο. Το έπαιρνες με το πιρούνι σου και το βουτούσες στο μπολ με το λιωμένο βούτυρο Κερκύρας που το συνόδευε. Ότι και να πω θα είναι λίγο για να περιγράψω τη νοστιμιά του πιάτου. Απλά συγκλονιστικό!

- Φιλέτα λούτσου. Εδώ δικαιώνεται ο νησιώτης σύζυγος που υποστηρίζει ότι καλό ψάρι είναι το φρέσκο ψάρι. Πάλλευκα φιλέτα ενός φρεσκότατου ψαριού τόσο μαεστρικά ψημένου που έβαζε κάτω ότι από “ πρώτο” ψάρι έχετε ως τώρα δοκιμάσει. Μας ήρθαν σκέτα χωρίς λαδολέμονο, όπως έπρεπε, δηλαδή, για να αναδείξουν τις αρετές τους.

Όλη αυτή η θαλασσινή ευωχία συνοδεύτηκε από άφθονο λευκό αρωματικό κρασί, ούζο και αναψυκτικά και έκλεισε με την εντυπωσιακή πιατέλα των γλυκών, των φρούτων και των λικέρ που προσφέρθηκαν.

Το ποσό των 27 ευρώ που κληθήκαμε να πληρώσουμε κρίνεται ως το απόλυτο vmf αναλογικά με την ποιότητα και την ποσότητα όσων καταναλώσαμε.

Με το χέρι στην καρδιά έχω να πω πως το Ταξιδεύοντας αποτελεί αυτή τη στιγμή το καλύτερο, μακράν, εστιατόριο θαλασσινών. Τέτοια ποιότητα πρώτων υλών, φρεσκάδα και άψογο μαγείρεμα δεν έχω βρει πουθενά αλλού στην Αθήνα, τουλάχιστον. Βλέποντας το μεράκι των ανθρώπων που τα τρέχουν είμαι σίγουρη ότι θα συνεχίσουν τη λαμπρή πορεία τους και θα αποτελούν την πρώτη επιλογή για ψαροφάγους που δεν περιορίζονται στα κατεψυγμένα καλαμαράκια, χωριάτικη και πατάτες που κι αυτά, δηλαδή, είμαι σίγουρη ότι τα κάνουν εξαιρετικά, απλώς το θεωρώ κρίμα σε τέτοιο μαγαζί να ακολουθήσετε την πεπατημένη.

Καπετάν Βαγγέλη αλλά και λοιποί συνδαιτυμόνες…. σας ευχαριστώ για το ωραίο ταξίδι! Βίρα τις άγκυρες κι αέρα στα πανιά μας κι ούτε πουλί πετούμενο να μη βρεθεί μπροστά μας…. γιατί φοβάμαι ότι θα το φάμε κι αυτό με τη φόρα που έχουμε πάρει!

18 Φεβ 2016

Θα αρχισω λεγοντας πως ειχα την τυχη να ειμαι ενας απο τους χρηστες της πρωτης συναντησης του ask4food στο "ταξιδευοντας στα βορεια". Εφυγα κι'εγω ενθουσιασμενος τοτε, οχι μονο γιατι γνωρισα υπεροχους ανθρωπους αλλα και τους δημιουργους του σαιτ. Αλλα και γιατι γνωρισα ενα αριστο εστιατοριο με ειδικευση στα θαλασσινα, εναν εξαιρετικο προορισμο για καποιον που ψαχνει εκλεκτες γευσεις. Μου ειχε μεινει απο τοτε η περιεργεια να επισκευτω καποτε και το αρχικο "Ταξιδευοντας" στο Κερατσινι(συνοικια που-αληθεια λεω-ως μονιμος κατοικος βορειων προαστειων, ειχα μονο ακουστα! ). Οταν ειδα τη διαφήμιση στο σαιτ για τη μερα του Αγ. Βαλεντινου, το θεωρησα μοναδικη αφορμη. Εκλεισα τραπεζι, πηρα το ταιρι, εβαλα τη διευθυνση στο gps και φτασαμε!

Ο χωρος δεν εχει μεγαλες ομοιοτητες με το βορειο αδερφακι. Εδω εχουμε να κανουμε με μια κλασικη ταβερνουλα, πεντακαθαρη και νοικοκυρεμενη, και με ολη εκεινη την ατμοσφαιρα μιας ψαροταβερνας μιας αλλης εποχης. Ο νεαρος του σερβις μας υποδεχτηκε χαμογελαστος και μας οδηγησε στο τραπεζακι μας. Σε χρονο ρεκορ, μια κοπελα μας εφερε νερακι σε κανατα και ρωτησε τι θα πιουμε. Αμεσως μετα μας εφεραν μπολικο ψωμακι καλης ποιοτητας, ψημενο με λαδι και ριγανη. Σε ενα μικρο μπολακι λιγες ελιες πρασινες. Ο καταλογος ειναι μαλλον μεγαλουτσικος, οι δε τιμες ομως, τετοιες που να αναλογουν στο Β. Π αδερφακι... Αφου ριξαμε μια καλη ματια καταληξαμε να παρουμε:

Ντοματα ταξιδευοντας. Το διασημο πλεον πιατο που πραγματικα δινει μιαν αλλη υποσταση στην ντοματοσαλατα αν και φτιαγμενο με απλο τροπο.

Γαυρος σκορδατος. Ενα πιατακι με ικανοποιητικη ποσοτητα νοστιμοτατου γαυρου με την ιδανικη προσθηκη σκορδου και ελαιολαδου.

Οστρακοσαλατα. Εδω μουτρωσα. Το πιατο υποτιθεται πως θα περιειχε γυαλιστερες, κυδωνια, πετροσωληνες και μυδια. Εκεινο που μας εφεραν ομως ειχε μονο γυαλιστερες και κυδωνια, ενω ο σερβιτορος μας ανακοινωσε(αφου το εφερε ομως)πως οι σωληνες και τα μυδια ειχαν τελειωσει. Δεν ηταν ομως αυτο το μονο προβλημα. Το πιατο ηταν αρκετα μικρο σε σχεση με την τιμη του: 18 ευρω! Νοστιμα τα οστρακα δε λεω, αλλα χαλάστηκα αρκετα.

Γαριδομακαροναδα για δυο. Ετσι κι'ετσι. Το λινγουινι σωστα βρασμενο και αρκετα νοστιμο, πλην ομως ελειπε η σαλτσα. Η μαλλον υπηρχε καποια σαλτσα αλλα ηταν πολυ τσιγκουνικη, ισα που το ζυμαρικο να εχει ενα ροζ χρωμα. Οι γαριδες ηταν 3-4 μετριου μεγεθους και αλλες τοσες μικρουλες. Ακομα και η ποσοτητα του ζυμαρικου ηταν οριακοτατη-δεν κοστιζει και τιποτα το ζυμαρικουλι βρε παιδια, γιατι τοση οικονομια? Παρολα αυτα η τιμη στα 19 ευρω και δε συμφωνω καθολου εχω να σου πω αγαπητε αναγνωστη...

100ml τσιπουρακι αρκετα καλο και μια κοκα κολα.

Ο λογαριασμος στα 54 ευρω. Ευτυχως υπηρχε μια προσφορα μειον 20% ειδικα για την "μερα των ερωτευμενων" κι'ετσι πληρωσαμε 43 ευρω.

Θα το πω: Τιμες κοντα στα 60 ευρω το ζευγαρι Δεν αναλογουν σε ψαροταβερνακι στο Κερατσινι. Δεν πηραμε καν ψαρι, τι θα πληρωναμε σ'αυτη την περιπτωση? Λυπαμαι πολυ, αλλα δε γινεται, δεν μπορω να εκθειασω ενα μαγαζι αυτων των προδιαγραφων και αυτων των τιμων. Ζουμε και σε εποχες κρισης, πως να ανταποκριθει κανεις με τοση ανεση?

Και κατι ακομα: Ο λογαρισμος ηρθε στο "τεφτερι". Και αφου πληρωσαμε Δεν ηρθε αποδειξη. Πηραμε αποδειξη μονο εφοσον τη ζητησαμε...

Δε θα παραλειψω σε καμια περιπτωση τα δωρακια: Και δυο σφηνακια σορμπε λεμονι. Και τσιζκεικ(υπεροχο) μαζι με σοκολατοπιτα. Και δυο κατακοκκινα γλυφιτζουρια σε σχημα καρδιας λογω της μερας. Και απο πανω γλυκο κρασακι λιαστο για την χωνεψη! Πολλα τα δωρακια, πρεπει να το παραδεχτω.

Ομως για το τελικο αποτελεσμα, εχω να πω οτι μονο με τον συνυπολογισμο των κερασματων θα μπορουσε να θεωρηθει λογικος. Ομως αυτα δεν ειναι απαραιτητα, θα επρεπε να ειναι στην ευχερια του πελατη αν θα τα παρει η οχι.

Το ξαναλεω και κλεινω μ'αυτο: Καλυτερες τιμες. Τιποτα αλλο. Μονο αυτο!

03 Οκτ 2015

Είναι πολύς ο καιρός που είχα στη wishlist μου το Ε/Γ Ταξιδεύοντας στο Κερατσίνι. Ήρθε η βραδιά του ask4food στο αδερφάκι στα βόρεια να κάνει την ανάγκη πιο επιτακτική. Παρόλα αυτά, υπήρχαν και ύφαλοι που έπρεπε να αποφευχθούν (π. χ. σύζυγος-φίλοι φανατικοί κρεατοφάγοι), οπότε απαιτήθηκε κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να λάβει χώρα η επίσκεψη...

Αργά το μεσημέρι Σαββάτου 12 Σεπτέμβρη λοιπόν (όχι τυχαία) και το "κορίτσι" (εγώ είμαι αυτή - λέμε τώρα) ήθελε φρέσκο ψαράκι και θαλασσινά. Σιγουράκι το φρέσκο, σιγουράκι η εκτέλεση, μονόδρομος η απόφαση. Σε άλλη περίπτωση θα βρίσκονταν εκατοντάδες επιχειρήματα για να καταλήξουμε ξανά να τρώμε κάποιο είδος κρεατικού. Όμως... Άσος στο μανίκι. Επέτειος γάμου.

Βρήκαμε το μαγαζί πολύ εύκολα και parking ακόμα πιο εύκολα σχεδόν δίπλα. Μας υποδέχτηκαν θερμά, δεν είχαμε κάνει κράτηση, αλλά υπήρχε διαθεσιμότητα και ανέλαβαν την εξυπηρέτησή μας ένας ευγενέστατος νεαρός και μια κοπέλα. Μας έφεραν τους καταλόγους και στην πορεία κανάτα με νερό, φρυγανισμένο ψωμί λευκό και ολικής κι ένα μπολάκι με εξαιρετικές πράσινες ελιές.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα πράσινη μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα
Ολόφρεσκα τα λαχανικά, πιπεράτη η γεύση της ρόκας (σαν άγρια) και η παρμεζάνα δε ρώτησα, αλλά είμαι 99% σίγουρη ότι ήταν Reggiano. Πραγματικά ΠΟΥΘΕΝΑ, σε όποιο μαγαζί κι αν έχω φάει και αναφέρεται "παρμεζάνα" στο πιάτο, δεν έχει χρησιμοποιηθεί Reggiano που κοστολογείται στο Σκλαβενίτη 19€/κιλό. Μπράβο σας!

- Φάβα
Την παρήγγειλα έχοντας στο μυαλό μου το πιατάκι του μεζεδοπωλείου στο οποίο φέρνουν συνήθως τη φάβα και ευελπιστώντας να την καταφέρω μόνη μου. Εδώ ήρθε ένα βαθύ πιάτο μυρωδάτη ζεστή φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια, που ήταν υπέροχη, αλλά δυστυχώς έμεινε αρκετή.

- Πατάτες τηγανητές
Είχε συζητηθεί στη βραδιά του ask4food ότι τους είναι δύσκολο να εφοδιαστούν με εγγυημένα καλή πατάτα και αυτό είναι απολύτως κατανοητό, καθώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω σπίτι μου. Από τον ίδιο παραγωγό στη λαϊκή, άλλες φορές τέλεια πατάτα, άλλες μέτρια. Οι συγκεκριμένες ήταν τέλειες και στη γεύση και στο τηγάνισμα.

- Καλαμαράκια τηγανητά
Δε ζητήθηκε διευκρίνιση για φρέσκα ή κατεψυγμένα (το μενού είχε και τα δύο), αυτά που ήρθαν ήταν μάλλον φρέσκα, καθώς δεν ήταν πολύ μαλακά, αέρινα τηγανισμένα και ιδιαίτερα εύγευστα.

- Χταπόδι του Νώντα
Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, τη βραδιά στα βόρεια μου άρεσε περισσότερο. Δεν ήταν κακό, αλλά ούτε με ενθουσίασε.

- Καραβιδόψιχα
Με μια λέξη ΕΞΑΙΣΙΟ πιάτο. No further comments.

- Σαργουδάκι 250γρ.
Το παλικάρι που μας σέρβιρε έφερε σε δίσκο για να διαλέξω 2 φαγκριά, αλλά το μέγεθος του καθενός αντιστοιχούσε σε 2 άτομα και 2 σαργούς 250γρ ο καθένας. Σκέφτηκα να διαλέξω τους 2 σαργούς, αλλά δε θα είχα χωρητικότητα και για τα υπόλοιπα, οπότε κατέληξα στον έναν και τσιμπολόγημα από τα άλλα πιάτα. Σοφή επιλογή. Λουκούμι και τέλειο ψήσιμο.

- 1/4 lt λευκό κρασί
- μπόλικες Coca cola

Εύχομαι να μην ξέχασα κάποιο πιάτο.

- σορμπέ λεμόνι (κέρασμα)
- μοσχάτο Λήμνου (κέρασμα)
- 1 μιλφέιγ και 1 σοκολατένιο γλυκό (κέρασμα)
- 2 παγωτίνια (κέρασμα)
και τσιχλίτσες για την αναπνοή

Να προσθέσω ότι μαζί με τα πρώτα ορεκτικά μας πρόσφεραν ένα νέο πιάτο προς δοκιμή που περιλάμβανε σκάρο. Δεν μπόρεσα να καταλάβω με ποιόν τρόπο είχε ψηθεί/μαγειρευτεί, αλλά ήταν ονειρικό σε γεύση πιάτο και μακάρι να καθιερωθεί.

Ακόμα γελάω με την εικόνα που έχουμε εξαφανίσει το σκάρο (ναι ναι και ο κρεατοφάγος σύζυγος) κι έχει μείνει στο πιάτο το λαδάκι, ο άντρας μου ετοιμάζει μπουκιά ψωμί για βούτα κι ενώ την έχει στο χέρι και πάει να γίνει η προσγείωση έρχεται η σερβιτόρα και παίρνει το πιάτο χωρίς να ρωτήσει...

Παρεμπιπτόντως, απόλυτα ικανοποιημένοι με την εξυπηρέτηση από το νεαρό, η κοπέλα ήταν ελαφρώς απόμακρη και λίγο βιαστική και ο Κώστας (συνιδιοκτήτης) υπόδειγμα επαγγελματία. Ας μου επιτρέψει να τον χαρακτηρίσω πολύ καλοπροαίρετα "γάτο με πέταλα".

Δυστυχώς, δεν παραγγείλαμε πολλά πιάτα που ήθελα (π. χ. ψητές σαρδέλες) ή μεγαλύτερο ψάρι, διότι θα έπρεπε να τα καταφέρω μόνη μου...

Συνολικά το γεύμα μας στοίχισε 82€, διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, σίγουρα όχι για συχνές επισκέψεις, όμως το ευχαριστήθηκα.
Ο χώρος είναι ζεστός, έχει περιγραφεί αναλυτικά στις άλλες κριτικές, προσωπικά με τράβηξε περισσότερο από της Ν. Ερυθραίας, αν και εκείνος είναι αντικειμενικά πιο όμορφος.

Μπράβο και ξανά μπράβο για την αγάπη που βάζετε στη δουλειά σας!

12 Ιούλ 2016

Καλημερα παρακολουθώ το site σας πολύ καιρό χωρίς όμως να μπώ στην διαδικασία να κάνω εγγραφή και να γράφω κριτικες.
Όμως θα ήταν άδικο μετά από την χθεσινόβραδυνή εμπειρία μου στο συγκεκριμένο μαγαζί να μην το κάνω.
Πήγαμε χθες το βράδυ εγω και η γυναίκα μου και πράγματι ενθουσιαστήκαμε.
Νερό παγωμένο επιτέλους σε κανάτα και αλλαγή τρεις φορείς από την ευγενέστατη σερβιτόρα.

Ενα καταπληκτικό και ευγενέστατο παιδί μας πήρε παραγγελία και μας βοήθησε στις επιλογές μας.
Πήραμε γαριδοσαλάτα με πληγούρι πάρα πολύ ωραία στρειδοσαλάτα εξαιρετική
ντοματοσαλάτα πολύ καλή μύδια αχνιστά τέλεια και τσιπουράκι αποστολάκη με γλυκάνισο.
Τα παιδιά μας κέρασαν δύο σαργούς που τους είχαν κάνει στο τηγάνι και μοσχοβολούσαν θάλασσα.

Εδώ θελω να σταθώ λιγάκι διότι δεν ειναι το θέμα οικονομικό αλλά τέτοια κίνηση εμένα προσωπικά δεν μου την έχουν κάνει ποτέ στα δήθεν καλά μαγαζιά και αμέσως σε κάνουν να αισθανθείς ότι δεν σε βλέπουν μόνο πορτοφόλι.
Αυτό βέβαια φροντίζουν τα παιδιά να το αισθάνεσαι καθόλη την διάρκεια παραμονής σου στο εστιατόριο.
Πήραμε και μια αθερίνα φρεσκότατη, και τέλος την πραγματικά υπέροχη αυγοταραχομακαρανοδα.

Επί πλέον ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας ξανακέρασε πορτοκαλόπιτα και σάμαλι με παγωτάκι καθώς και λικέρ μαστίχα.
Για όλα αυτά δώσαμε 60,5€ με απόδειξη που ήρθε χωρίς να παρακαλέσουμε για αυτή.
Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπαθειά τους και θα προσπαθήσω να τους υποστηρίξω συστήνοντας τους ανεπιφύλακτα. Μπράβο σας θα σας έρθω πολύ σύντομα.

17 Μαι 2016

Επίσκεψη 14/5/2016, ωρα 5.30 το απογευμα, 2 άτομα αρκετά πεινασμένα!!!! Ο χώρος περιποιημένος και καθαρός... Θετική εντύπωση μας έκαναν τα λευκά τραπεζομάντιλα...

Το σέρβις του γρήγορο και ευγενικό. Κερδίζει πόντους μονο κ μονο απο τον ευγενέστατο και ευδιάθετο σερβιτόρο ο οποίος σε περιποιείται σαν να σε εχει καλέσει στο σπίτι του.... μολις καθίσαμε προσγειώθηκαν στο τραπεζι κανάτα με δροσερό νεράκι, Πράσινες ελιές κ ψητό ψωμί με λαδι. Δοκιμάσαμε σαλατα ντομάτα με κριταμα κ κάπαρη ( ακριβή στα 6ευρω. 2ντοματες κομμένες ροδέλες ηταν), γαριδάκι συμιακο(πολυ καλο), τηγανητό χταπόδι του νωντα ( λουκούμι, αφρός), ντολμαδάκια γαύρου ( απίστευτα νόστιμα αλλα υπερβολικά μικρη μερίδα), γαύρο με σαλτσα μουστάρδα και μια ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ τηγανητή σουπιά με άνηθο κ φρέσκο κρεμμύδι. Συνοδευσαμε το φαγητο με ενα καραφάκι ούζο το οποίο μας σύστησε ο σερβιτόρος...

Μας προσφεραν γλυκο, σορμπέ λεμόνι κ λικέρ μαστιχα... Συμπέρασμα.... Το φαγητο του ειναι παρα πολυ καλο, η πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί άριστες, ο μάγειρας εχει τρελό μεράκι, παρ ολα αυτα ειναι ακριβό ενώ οι μερίδες του μικρές. Δεν θα με πείραζε να δωσω τα 76 ευρω για μεγαλύτερη ποσότητα... Ας το δει λιγο!!!