Τα τελευταία χρόνια η ταβέρνα μας έχει “αγκυροβολήσει” σ’ένα μικρό δρόμο στο Κερατσίνι. Ο στόχος μας ήταν να δημιουργήσουμε ένα ζεστό, φιλικό στέκι όπου κυρίαρχο ρόλο έχει, ο πελάτης μας να γευτεί τους πιο εκλεκτούς και πάντα φρέσκους καρπούς των Ελληνικών θαλασσών σε πολύ ρεαλιστικές τιμές. Πιστεύουμε ότι το έχουμε καταφέρει. Ελάτε να σας περιποιηθούμε και θα διαπιστώσετε πως οι αδιαπραγμάτευτες αρχές μας είναι η ποιότητα των πρώτων υλών, ο σεβασμός στις επιθυμίες του πελάτη μας και η καθαριότητα. Φτάνει να έρθετε μία φορά και είμαστε σίγουροι ότι θα σας βλέπουμε συχνά.Αν ριξετε μια ματια στο site μας www.taxidevontas.com η στο you tube (Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ) θα καταλαβετε γιατι το μοτο μας ειναι:Τα αμεσως φρεσκοτερα ...κολυμπουν στην θαλασσα!!!

Δευτέρα

Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

28 Αυγ 2017

Επειδή δε θέλω να κατηγορηθώ ότι επαναλαμβάνομαι (σέρνεται και pass 1), ξεκαθαρίζω ρητά και κατηγορηματικά ότι η κριτική που ακολουθεί ελάχιστα διαφέρει από την πρώτη μου κριτική για το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ (3-12-2013). Θέλησα όμως να επανέλθω σ' αυτό το υπέροχο μαγαζί στο ταπεινό Κερατσίνι, αφενός για να ενημερώσω τους πολλούς νέους φίλους του a4f για την ύπαρξή του, αφετέρου δε για να τιμήσω το γεγονός ότι αναζητώντας ένα μέρος για να φάμε με φίλους έξω την Κυριακή μετά της Παναγίας, το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ήταν το πρώτο που πέτυχα ανοικτό, μετά από (θα σας φανεί ίσως απίστευτο, όμως είναι πέρα για πέρα αληθινό) τουλάχιστον 10-12 μάταιες κλήσεις σε άλλα μαγαζιά, προφανώς κλειστά λόγω διακοπών.

Είχα ξεκινήσει τότε ως εξής: "Με μια λέξη: Μοναδικό! Μαγαζιά σαν το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ αποδεικνύουν ότι σε μια φαινομενικά ταπεινή συνοικιακή ψαροταβέρνα μπορείς να βρεις μοναδική ποικιλία παρασκευών και γεύσεων, να φας εξαιρετικά και ταυτόχρονα πολύ ελαφρά, γλείφοντας κυριολεκτικά τα δάχτυλά σου. " Αυτή η περιγραφή τα λέει όλα, δεν έχω να αλλάξω ούτε μία λέξη.

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ βρίσκεται στο τέρμα της οδού Πλάτωνος, στρίβοντας αριστερά από Αναπαύσεως ερχόμενοι από Πειραιά. Το μαγαζί είναι γωνία, το παρκάρισμα γενικά δυσκολούτσικο (5 στα 10). Στήσιμο όπως οι περισσότερες ψαροταβέρνες Πειραιά και περιχώρων. Ο μέσα χώρος, με κλασσικό κυκλαδίτικο διάκοσμο σε άσπρο μπλε, δίχτυα και όστρακα στο ταβάνι, γειτονεύει άμεσα με την κουζίνα, από την οποία όμως δεν βγαίνει η παραμικρή μυρωδιά. Στην άλλη άκρη οι υποδειγματικά καθαρές τουαλέτες. Ο έξω χώρος παίρνει δύο σειρές τραπεζιών και κλείνει με νάιλον, όταν ο καιρός το επιβάλλει. Το σύνολο (καρέκλες, τραπέζια, τραπεζομάντιλα, σερβίτσια) πεντακάθαρο. Πελατεία όλων των στρωμάτων και ηλικιών, ως επί το πλείστον περίοικοι, γενικότερα Πειραιώτες και ψαγμένοι καλοφαγάδες από πιο μακριά. Μην ξεχνάτε ότι εδώ και δύο, τρία χρόνια λειτουργεί στη Νέα Ερυθραία το αδελφάκι ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ – το μαγαζί όπου πρωτοβρέθηκαν μαζί οι παλιοσειρές του a4f.

Το σέρβις εξακολουθεί να εντυπωσιάζει με την ευγένεια, το καλοσυνάτο χιούμορ, την ακρίβεια και την ταχύτητά του. Θα είχε πολλά να διδάξει ακόμα και σε προσωπικό εστιατορίων πολυτελείας. Μόλις καθίσετε, έρχονται ποτήρια και σερβίτσια, νερό βρυσούλεν παγωμένο, που μόλις φθάσει η κανάτα στη μέση ανανεώνεται, ψωμί φρυγανισμένο και ένα μπολ με 12-15 (όχι 4 μετρημένες, όπως αλλού) ελιές (όχι ελίτσες) με το ωραίο τους λαδάκι (όχι στεγνές) και ριγανίτσα (όχι ορφανές) από πάνω. Καλή αρχή, και η αρχή είναι, ως γνωστόν, το ήμισυ του παντός. Για τα υπόλοιπα φροντίζει η κουζίνα.

Ο κατάλογος εκτενής και αναλυτικός, ταξινομημένος σε ορεκτικά, θαλασσινούς μεζέδες, σαλατικά, οστρακοειδή, μικρά και μεγάλα ψάρια κτλ. Προσοχή: Υπάρχει και ένας επιπλέον μικρότερος κατάλογος, ο οποίος αξίζει την προσοχή σας, καθώς περιέχει έξτρα προτάσεις και θα μπορούσε από μόνος του να καλύψει τις προσφορές μιας μικρής ουζερί. Συμβουλή: Μη βιαστείτε να παραγγείλετε και μην πάρετε με την πρώτη πολλά, αφήστε χώρο για ένα τελευταίο πιάτο.
Μετά από πολλές επισκέψεις στο ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δύσκολα θα βρεθεί κάτι που δεν θα σας ικανοποιήσει.

Στα must προκαταρκτικά σίγουρα η ντομάτα ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ (ξεφλουδισμένη, σε ροδέλες με κάπαρη), η σαλάτα με φύκια, το καπνιστό σκουμπρί, η ρεγγοσαλάτα και το χταπόδι (στα κάρβουνα ή τηγανιτό, το επιλεγόμενο "του Νώντα"). Από εκεί και πέρα ό, τι τραβά η όρεξή σας, είτε μεγάλο ψάρι (το σλόγκαν του μαγαζιού «Τα πιο φρέσκα κολυμπούν στη θάλασσα» ανταποκρίνεται 100% στην αλήθεια) είτε κάποια θαλασσινή μακαρονάδα ή ένα ριζότο με μελάνη σουπιάς, ζητήστε και τη συμβουλή των παιδιών που εξυπηρετούν το τραπέζι σας.

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ειδικεύεται στο ούζο. Αν είστε fan του είδους, ζητήστε το Αφροδίτη, το ούζο που έπινε ο Ωνάσης. Πραγματικά αλλιώτικο, απλώς λίγο βαρύ. Εναλλακτική λύση το καζανιστό Στουπάκη. Κρασί επίσης καλό, αλλά και μπύρα ΝΗΣΟΣ pilsner. Στο τέλος σάς περιμένει τριλογία κεράσματος: πρώτα ένα σορμπεδάκι, για να καθαρίσει η γεύση, κατόπιν ποικιλία χειροποίητων γλυκών, στο τέλος ένα χωνευτικό λικέρ μαστίχας. Α, ξέχασα! Μαζί με το λογαριασμό προσφέρεται τσιχλίτσα. Οι τύποι δεν παίζονται!

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ δεν είναι φθηνομάγαζο, αξίζει όμως και το τελευταίο ευρώ που θα σας χρεώσει. Με πολλά θαλασσινά και σαλατικά θα δώσετε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο, με μεγάλο ψάρι θα ανεβείτε στα 30. Εννοείται ότι αν είστε μεγάλη παρέα θα το ευχαριστηθείτε περισσότερο και θα πληρώσετε λιγότερα. Γι’ αυτό λοιπόν οργανωθείτε και κατηφορίστε κατά Κερατσίνι μεριά. Θα με θυμηθείτε!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

Ανηκω στην κατηγορια ανθρωπων που, αν οχι ποτε, μη με πειτε και απολυτη δηλαδη, σπανιως μετανιωνω για τις επιλογες μου. Δεν παει να εχω κανει την μεγαλυτερη πατατα, εγω εκει, ακλονητη και αμετακινητη, να μην πεταριζω καν βλεφαρο μετανοιας. Στην τελικη, δικη μου πατατα ειναι, τη φυτεψα, την ποτισα, την περιποιηθηκα, και θερισα με τα χερακια μου τον απογοητευτικο καρπο της.

Μετα την επισκεψη μου στο Ταξιδευοντας, ντρεπομαι να παραδεχτω οτι μετανιωσα σωρευτικα για οσα δεν εχω μετανιωσει στα περηφανα 26 μου χρονια -με τα καλοκαιρια ε. Μετανιωσα που δεν ειχα παει χρονια πριν, και περιμενα τοσο πολυ για να ερωτευτω την κουζινα τους. Μετανιωσα που δεν πηγα νωριτερα στη βραδια, με αποτελεσμα να μην περασω τις απαιτουμενες 6 ωρες απολαυσης εκει. Μετανιωσα, κυριως, που δε μετακομισα ηδη σε μια γωνια της κουζινας τους, να με φιλευουν ολημερις τις λιχουδιες τους, χωρις να τις φανταζομαι απο μακρια.

Υπαρχει το καλο, υπαρχει το καλυτερο, υπαρχει το υπερμεγιστο, υπαρχει και το Ταξιδευοντας. Στην κλιμακα τιτανοσυνης, εχουν σπασει τα κοντερ και συνεχιζουν, χωρις ικανο ανταγωνισμο, την πορεια τους προς την κορυφη της επισιτιστικης αλυσιδας.

Κατι που αγαπησα με την πρωτη ματια στο Ταξιδευοντας ειναι αυτη η παραξενη, ακομπλεξαριστη πρακτικη να χωρεσουν μια κουζινα αξια φιλοξενιας σε υπερκυριλε, κουστουματο εστιατοριο, απο αυτα που μου προκαλουν ακατασχετη αναφυλαξια, σε μια απλη, φροντισμενη ταβερνα. Πρωταγωνιστης, δευτερος ρολος και η γκομενα που πεθαινει παντα πρωτη ειναι το φαγητο, που ειναι τοσο καλο, που καμια αναγκη δεν υπαρχει για κερακια, λινα τραπεζομαντηλα και τη Μαρισσα Μει σε μια γωνια να δινει ρεσιταλ.

Τουτων λεχθεντων, μην περιμενετε οτι θα καθισετε σε καμια τρωγλη, που συνορευει με τη χωματερη Λιοσιων. Αντιθετως το μαγαζι ειναι γλυκα και παστρικα τακτικο, με σωστο φωτισμο που δεν προαγει την τυφλοποντικιαση, ανετα, απλωτα στο χωρο τραπεζια στρωμενα με τα αγαπημενα μου μπλε τραπεζομαντηλα και ταιριαστα θαλασσινα τοπια στους τοιχους. Αλλα, μεταξυ μας, και τη σφαγη του Δραμαλη να ατενιζα στο μισο μετρο, δε θα ιδρωνε ιδιαιτερα το αφτι μου.

Σημαντικοτατος παραγοντας στο Ε/Γ, που ακομα δεν εχω ιδεα τι σημαινει btw, ειναι το ανθρωπινο δυναμικο. Τα παιδια του σερβις παρουσιαζουν το αψογο κραμα χαλαρης σοβαροτητας που θα ηθελες ολοι οι σερβιτοροι να ειχαν κωδικοποιημενο στο dna τους. Εχουν ευγενεια χωρις δουλοπρεπεια, ηρεμια χωρις ραθυμια και, το καλυτερο συστατικο ολων, την ομοιομορφια. Αν προσθεσεις στην εξισωση εναν ταπεινο, συμπαθεστατο ιδιοκτητη, που εκατσε μαζι μας, συζητησε με ανθρωπινη απλοτητα θεματα του μενου και αλουσε τις προτασεις μας με προσοχη και ενδιαφερον, εχουμε. χτυπησει το τζακποτ εξυπηρετησης.

Το φαγητο στο Ταξιδευοντας ειναι ενα κεφαλαιο απο μονο του. Βασικα ολοκληρη τριτομη εκδοση ειναι. Θεωρω ασκοπο να περιγραψω ενα ενα τα πιατα, γιατι ο, τι και αν παρετε, απο το ψωμι ως τη σοδα για το ξεπρηξιμο στο τελος, ειναι εξισου ανυπερβλητο και θα ειναι τουλαχιστον κουραστικοι οι συνεχεις επαινοι μου. Απο την αλλη ομως κριτικη χωρις φαγητο ειναι μπουγατσα χωρις κρεμα, κοινως κενη περιεχομενου, οποτε θα προσπαθησω να ειμαι συγκρατημενη και να μη σας προκαλεσω ανευρισμα με την επαναληψη.

Αρχικα καταφτανουν κατι φετες ψωμιου με λαδοριγανη, σε νουμερο 43 παντοφλα, ασπρες και μαυρες, που εγω προσωπικα τιμησα παρα πολυ. Ταιριαξαν αριστα με τις 2 ταραμοσαλατες, την βελουδινη και την τραχια, που ηθελαν μια γηινη εξισορροπηση στο αλατακι τους.

Σαλατα στο ταξιδευοντας ειναι μια, με κληρονομικο δικαιωμα μοναρχιας. Ροδελες της πιο γλυκειας, μυρωδατης ντοματας που μπορειτε να ανακαλεσετε, με χοντρο αλατι, καππαρη και ευωδιαστο ελαιολαδο. Τοσο τρυφερη και δροσατη, που αναδεικνυει ολες τις θαλασσινες γευσεις, και, επειδη βασικα ειναι φρουτο, οση και αν φας δεν παχαινει, ομορφαινει.

Μυδια αχνιστα και μυδια καπνιστα. Τα μεν πρωτα νοστιμα, με ωραιο, αρκετα αλμυρο ζουμακι, τα δε δευτερα κολασμενα, με το καπνισμα χαρακτηριστικο στη γευση με τροπο που δεν θες να σταματηαεις να τα τσιμπας οσο οι αλλοι δε βλεπουν.

Καπνιστο σκουμπρι και καπνιστο χελι. Θεωρω τα καπνιστα τους ποιημα, επος ολοκληρο, και ποτε δε με εχουν διαψευσει χανοντας κανα στιχο. Εντονη καπνιστη γευση, τρυφεροτατη σαρκα, τι ηθελα και τα θυμηθηκα;

Γαριδακι τηγανιτο ολοκληρο και τηγανιτη γαριδοψυχα με βουτυρο και ντιπ μαγιονεζας. Αν το πρωτο ειναι καλο, το δευτερο ειναι λογος να κοψεις την καλημερα σε οποιον σου παρει την τελευταια. Θα επρεπε να κυκλοφορουν σε σακουλακια στα περπτερα, ως το καλυτερο σνακ για ταινια απο την εφευρεση της κινουμενης εικονας και μετα.

Καβουροσαλατα, the real deal, απο καβουρι με δαγκανες και ασχημη μουτσουνα, οχι σουριμι. Δεν το χουν καν ακουστα το σουριμι, γι αυτο μαδανε τον θωρακισμενο φιλο μας και φτιαχνουν αυτη τη νοστιμια που μυριζει ελαιολαδο.

Χταποδι ψητο, που ηρθε τελευταιο, αριστα αρτυμενο αλλα ισως λιγακι πιο σκληρο απο οσο περιμενα. Αλλα μια πλοκαμαρα να, με το συμπαθειο.

Λαυρακι μαγειρεμενο σε μια σαλτσα μουσταρδας, απιθανα νοστιμο, απαλη γευση, απαλοτερη επιγευση.

Κροκετες ψαριου με ροζ μαγιονεζα, το απολυτο πιατο για παιδακια και μη ψαροφαγους. Τραγανοπαναρισμενες μπουκιες φιλετου ψαριου, ενα πραγμα που εκανε τον ουρανισκο να χαμογελα απο μονος του.

Επειδη ειμαστε λιτοδιαιτοι, εξαφανισαμε σε δευτερολεπτα ολα τα προαναφερθεντα, και χωρις κοπο, και τις 2 μακαροναδες τερατα που ηρθαν αμεσως μετα. Η μια κοκκινη με γαριδαρες, η αλλη λευκη με στρειδια. Πεντανοστιμες και οι 2, ελαφριες στο στομαχι, απολαυστικες. Και μη φανταστειτε 2 γαριδες και 1 στρειδι. Καμια 10ρια γαριδες γιγαντες και καμποσα παραπανω στρειδια.

Καπου εκει ο μεσος ανθρωπος θα ελεγε νησαφι. Εμεις ειπαμε δεν ξαναφερνετε κανα μεζε, και επαναλαβαμε κανα 2 πιατα απο τα πανω, μη μας παρεξηγησουν για τιποτα ασκητες σε νηστεια.

Ακολουθησαν τα παντα κερασμενα γλυκα σε πιατελες, τσιζκεικ, γιαουρτι με γλυκο κουταλιου, χαλβας, πορτοκαλοπιτα, εκμεκ και μαζι χωνευτικα λικερ. Ολα χειροποιητα, ολα τοσο λαχταριστα. Αντε να βρεις χωρο να τα βαλεις, ειναι μια προκληση απο τις λιγες.

Παμε στο πιο ακανθωδες ζητημα για καποιους: το κοστος. Αν το δεις καθαρα και μονο απο αποψη κοστους, ειναι λιγο ακριβο, για το μεσο πορτοφολι. Δεν θα επρεπε ομως να το δεις ετσι, ακομα να μαθεις τη σωστη οπτικη ντε; Η τιμη σε αμεση συναρτηση με την ποσοτητα, ποιοτητα και συνολικη εμπειρια ειναι οχι απλα λογικοτατη, αλλα για μενα συμφερουσα. Στην τελικη, ποσες φορες δινουμε και παραπανω για κακους κιμαδες με παρδαλα ονοματα, λασπομακαροναδες μιας μπουκιας ή γλυκα πυργους κενα νοηματος;

Να πατε. Να πατε, να πατε. Ακομα εδω ειστε;

Ταξιδεύοντας....
Τι όμορφη λέξη -που μακάρι να μπορούσε να ενταχθεί στην καθημερινότητά μας και όχι σαν εξαίρεση 1-2 φορές το χρόνο.
Ε, ναι την πετάω τη σκούφια μου για ταξίδια, και πριν μπώ για τα καλά στο μύλο της "ζωής" που τα αλέθει όλα (το χρόνο μας, τη φαντασία μας, τη διάθεσή μας και λοιπά καλούδια που έχουν αξία), την είχα πετάξει πάμπολες φορές η αλήθεια είναι.,,,

Αντί αυτού λοιπόν και για παρηγοριά, Ταξιδέψαμε Παρασκευή βράδυ -κατόπιν κρατήσεως από την προηγούμενη-σε αυτό το ψαρομάγαζο του Κερατσινίου που τόσα διαβάζω στο site και τόσο ήθελα να το δοκιμάσω.

Περιοχή γνωστή σε μένα από το ΡΑΚ εν ΡΟΛ και το ΜΗΠΩΣ, παρόλα αυτά έδωσα την αντρέσα στον καλό μου και δεν ασχολήθηκα καθόλου για το πως θα φτάσουμε.
Όπως απεδείχθη, είναι πολύ εύκολο να πας και σχεδόν το ίδιο εύκολο να παρκάρεις (ή μήπως ήμασταν τόοοσο τυχεροί?)
3 ζευγάρια παρκάραμε σχεδόν απέξω (δεν πρέπει να είναι τυχαίο τελικά), στην αρχή η εικόνα του εξωτερικού τμήματος του μαγαζιού, αυτό το περιτυλιγμένο με το προστατευτικό κατά των καιρικών συνθηκών δε με ενθουσίασε, μου χτύπησε κάπως στο μάτι βρε παιδί μου -μη με ρωτάτε γιατί, δεν έχω εξήγηση-αλλά αυτό κράτησε δευτερόλεπτα, μέχρι να μπω μέσα, όπου η θερμή υποδοχή και η υπόδειξη του τραπεζιού μας έσβησε μονομιάς την αρχική εντύπωση.

Μα τι ησυχία! τι αθόρυβο service, τι αρμονική συνύπαρξη ανθρώπων που τρώνε στον ίδιο χώρο και χαίρονται να επικοινωνούν, χωρίς να φωνάζουν για να ακουστούν, τι ωραίες αποστάσεις μεταξύ τραπεζιών, τι καλοστρωμένα τραπέζια....
Η περιγραφή του χώρου όπως αναλύεται από τους χρήστες του a4f με καλύπτει απόλυτα και δε θα επεκταθώ περισσότερο.
Η ατμόσφαιρα -για μένα- έχει μεγαλύτερη σημασία. Στο Ταξιδεύοντας την ατμόσφαιρα λοιπόν την κάνουν οι γεύσεις και οι άνθρωποι που τις δημιουργούν/σερβίρουν και το κάνουν με μεγάλη επιτυχία!
Εδώ θα ήθελα μία ακόμη ντοματούλα για την εξυπηρέτηση -το 4 δεν είναι αρκετό.

Ας προχωρήσω όμως στο θέμα μας: φαγητο!

Μόλις συγκεντρώθηκε όλη η παρέα, έφτασε στο τραπέζι μας ψωμάκι φρυγανισμένο (άσπρο και μαύρο) μαζί με πράσινες ελίτσες.

Επιλέχθηκε τσίπουρο Αποστολάκη για τους περισσότερους της παρέας και λευκό χύμα γλυκόπιοτο κρασάκι για τους υπόλοιπους.

Στην επιλογή των φαγητών δούλεψε κανονικό ¨σκονάκι" μιας και το τεράστιο σε μέγεθος και βαρύτατο βασικό menu με τρόμαξε τόσο, ώστε αρνήθηκα να το ανοίξω. Αντίθετα το μικρό "ένθετο" menu το μελέτησα με πολύ προσοχή και δεδομένου ότι είμασταν 6 άτομα, ο καθένας έλεγε και από ένα φαγητό με αποτέλεσμα να χάσουμε την μπάλα.

Θα επικαλεστώ την -αδύνατη μετά την κρασοποσία- μνήμη μου για να αναφέρω ό, τι πέρασε από μπροστά μας, έχοντας τη βεβαιότητα ότι δε θυμάμαι τα πάντα μιας και τα περισσότερα πιάτα άδειαζαν εν ριπή οφθαλμού..

Σαλάτα Ταξιδεύοντας (ντομάτα ροδέλα και κάπαρη) φρέσκα υλικά, σωστό αλάτι
Ριζότο με μαύρο μελάνι σουπιάς, τόσο τέλειο σε γεύση που η πιατέλα επέστρεψε στην κουζίνα χωρίς τίποτε να μαρτυρά ότι πριν λίγο στο βυθό της υπήρχε μαύρο μελάνι (ναι αγαπητοί μου έγινε καθαρισμός της πιατέλας με ψωμάκι!!! )
Φιλεταρισμένη σαρδέλα κα-τα-πλη-κτι-κή

Μανέστρα με όστρακα, εξαιρετικά χυλωμένη, νοστιμότατη (δεν είμαι σίγουρη αλλά μάλλον και αυτό το πιάτο οι άντρες το ¨καθάρισαν" με ψωμάκι (όχι βρε παιδιά δεν πρόκειται για λιγούρια, είναι απλώς καλοφαγάδες τα χρυσά μου! )

Χέλι καπνιστό (τόσο απρόσμενα θεικό που πήραμε και 2ο πιάτο)
Γαύρος σκορδάτος- τι να πω για αυτό το ψάρι που αντιπαθώ βαθιά και εδώ άλλαξα γνώμη?
Χταπόδι του Νώντα, τα λόγια είναι περιττά, τα λέει όλα το χταπόδι από μόνο του
Γαρίδες ψητές, ζουμερές, φρεσκότατες με συνοδεία σαλτσούλας, έρχονται έτοιμες καθαρισμένες φορώντας μόνο τα απολύτως απαραίτητα (κεφάλι & ουρά).
Τα υπόλοιπα πιάτα (πρέπει να μου διαφεύγουν 2-3) ίσα που πρόλαβαν να αγγίξουν το τραπέζι μας, πιθανόν να μην πρόλαβα να δοκιμάσω κάν.

Δε βαριέσαι, δε χανόμαστε, τέτοιο μαγαζί το βάζεις στη λίστα των αγαπημένων και επαναλαμβάνεις τις επισκέψεις για να δοκιμάσεις όσα περισσότερα και ακόμη καλύτερα.
Θέλω να (ξανα)πω για την τέλεια εξυπηρέτηση (τύφλα να έχουν τα famous restaurants). Τα παιδιά του service δούλευαν σαν αερικά τριγύρω μας, προσγειώνοντας τα πιάτα, ποτήρια, ανεφοδιάζοντας την κανάτα μας με νερό -χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε εμείς- να φέρουν επιπλέον χαρτοπετσέτες -όταν έμειναν μόνο 2-3 στη θήκη!! - και πάλι χωρίς να το ζητήσουμε...

Ένα μεγάλο Μπράβο στο ήθος του Ταξιδεύοντας που σέβεται τόσο πολύ τον καθένα μας ξεχωριστά!

Ένα βλέμμα μας ήταν αρκετό για να έρθουν να μαζέψουν τα άδεια μας πιάτα.
Ακολούθησε η γνωστή ιεροτελεστία πρώτα το σορμπέ limoncino, 2 πιατέλες με γλυκά και στο τέλος τσιχλίτσες!

Για όλα αυτά που αναφέρω (αλλά και για αυτά που δε θυμάμαι) ο λογαριασμός έφτασε στα euro 152,00 με κανονικότατη απόδειξη.

Φύγαμε όλοι μας χαμογελαστοί και ικανοποιημένοι μασώντας τις τσιχλίτσες μας (για δροσερή αναπνοή, ώστε τίποτε να μη μαρτυρά που ήμασταν και τι κάναμε).

06 Οκτ 2017

Το Ε/Γ Ταξιδεύοντας για πολύ καιρό αμελούσα (πολύ κακώς, όπως αποδείχθηκε) να επισκεφθώ, παρόλο που ήταν στις προτεραιότητές μας. Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, είχα την τύχη, ωστόσο, να το επισκεφθώ δύο φορές και να επιβεβαιώσω και εγώ με τη σειρά μου την εξαιρετική εικόνα που είχαν σχηματίσει για αυτό οι περισσότεροι χρήστες του site.

Δεν είχα σκοπό να γράψω κριτική, ίσως γιατί δεν είχα κάτι να προσθέσω σε όσα έχουν ήδη επισημανθεί και καταγραφεί. Από την άλλη, βέβαια, εφόσον ένας χώρος εστίασης εξακολουθεί δικαίως να βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις των περισσότερων φίλων του site, θεωρώ ότι του οφείλω και εγώ με τη σειρά μου μια κριτική ως επιβράβευση. Λοιπόν έχουμε και λέμε …

Η πρώτη επίσκεψη έλαβε χώρα μες τον Ιούλιο, Σάββατο βράδυ και η δεύτερη ανήμερα Δεκαπενταύγουστου. Είχε προηγηθεί ηλεκτρονική κράτηση, απολύτως αναγκαία όπως αποδείχθηκε, δεδομένου ότι και τις δύο φορές το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο. Το παρκάρισμα την πρώτη φορά μας δυσκόλεψε αρκετά, τη δεύτερη, λόγω ημέρας υποθέτω, δεν συναντήσαμε προβλήματα.

Ο χώρος απλός, περιποιημένος, πεντακάθαρος, με σωστό εξαερισμό και διακόσμηση ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει. Η ίδια παρατήρηση ισχύει και για τα εξωτερικά τραπέζια. Η εξυπηρέτηση, από την άλλη, θα σας κερδίσει από την πρώτη στιγμή. Όλο το προσωπικό είναι ευγενέστατο και πρόθυμο να σε βοηθήσει στην παραγγελία σου, πλούσια κεράσματα σε περιμένουν στο τέλος (θα αναφερθώ αναλυτικότερα στη συνέχεια), αποδειξούλα και πληρωμή με κάρτα κανονικά, όλα άψογα.

Πάμε τώρα στα του φαγητού, που αποτελεί και τον βασικό λόγο της δημοφιλίας του Ε/Γ Ταξιδεύοντας (όχι βέβαια ότι και στους άλλους τομείς υστερούν):

Στην πρώτη επίσκεψη, προσφερόταν, λόγω ηλεκτρονικής κράτησης, ένα συγκεκριμένο μενού στην τιμή των 47 € τα δύο άτομα, το οποίο μας φάνηκε αρκετά συμφέρον και ενδιαφέρον, οπότε το προτιμήσαμε. Το μενού περιελάμβανε:

- την ιδιαίτερα δημοφιλή σαλάτα του Ε/Γ Ταξιδεύοντας με ξεφλουδισμένη ντομάτα, κάπαρη, κρίταμο και ανθό αλατιού, η οποία (αν και πολύ απλή στη σύλληψή της) μου άρεσε πολύ
- χειροποίητη ταραμοσαλάτα από λευκό ταραμά, εξαιρετική.
- σαρδέλα φιλεταρισμένη, η οποία ήταν το καλύτερο πιάτο. Ελαφρά ψημένη και άψογα φιλεταρισμένη μας ικανοποίησε απόλυτα
- σουπιά τηγανιτή σβησμένη με λαδολέμονο, με φρέσκο κρεμμύδι και άνηθο. Στο πρώτο άκουσμα αυτού του πιάτου, το φοβήθηκε, καθώς δεν μπορούσα να φανταστώ τη σουπιά τηγανητή και φοβόμουν ότι θα ήταν βαριά. Αντιθέτως, παρά το τηγάνισμα, είχε παραμείνει μαλακή, ενώ το λαδολέμονο και τα φρέσκα μυρωδικά συμπλήρωναν ιδανικά το πιάτο.
- γαριδομακαρονάδα των 2 ατόμων. Και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις
- το μενού περιελάμβανε επίσης μια φιάλη λευκό κρασί εμφιαλωμένο «Ταξιδεύοντας» σε
συνεργασία με το Κτήμα Μουσών, το οποίο ήρθε δροσερό και καταναλώθηκε πολύ ευχάριστα.

Στη δεύτερη επίσκεψη, παραγγείλαμε τα εξής:
- σαλάτα με πληγούρι, κρύα γαρίδα και διάφορα λαχανικά - μυρωδικά (5,90 €), ως πιάτο ημέρας. Πολύ ωραίος συνδυασμός, νόστιμο το πληγούρι, η γαριδούλα σε επαρκέστατη ποσότητα. Μοναδική παραφωνία το καλαμπόκι, που μπορεί να έδινε χρώμα στο πιάτο, γευστικά ωστόσο δεν μου πολυταίριαζε με τα υπόλοιπα λαχανικά-μυρωδικά.
- γαυροντολμάς (5,90 €). Πεντανόστιμο επίσης πιάτο που κυριολεκτικά εξαφανίστηκε. Μοναδικό παράπονο η ποσότητα, 1-2 ντολμαδάκια επιπλέον θα ήταν ευπρόσδεκτα.
- χταπόδι του νώντα (9,60 €). Επίσης must του μαγαζιού, από όσο έχω καταλάβει. Μεγάλο πλοκάμι, που παρά το τηγάνισμά του, παρέμενε μαλακό. Νόστιμο και ιδιαίτερο στη γεύση, σε κάθε περίπτωση, ωστόσο μάλλον την επόμενη φορά θα προτιμήσω την ψητή εκδοχή του.
- σαρδέλα ψητή (6,00 €). Αν και υπήρχαν πολλά πιάτα που θα θέλαμε να δοκιμάσουμε, δεν αντισταθήκαμε στον πειρασμό να ξαναπαραγγείλουμε σαρδέλα ψητή. Και πάλι εξαιρετική.
- μανέστρα ταξιδεύοντας (13,50 €), με διάφορα όστρακα, πολύ αρωματικά και νόστιμη, με το σκόρδο να υπερτερεί στα αρώματα, δίχως ωστόσο να καλύπτει τις λοιπές γεύσεις. Νομίζω πιάτο ημέρας.
- για ποτό επιλέξαμε πάλι το ίδιο εμφιαλωμένο λευκό «Ταξιδεύοντας» (14,00 €).

Η συνολική γευστική εμπειρία και από τις δύο επισκέψεις εξαιρετική. Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν καλομαγειρεμένο, προσεγμένο και πολύ νόστιμο. Επιπλέον να αναφέρω, ότι και στις δύο επισκέψεις μας, στην αρχή ήρθε νόστιμο φρυγανισμένο ψωμί με ελιές (1 € ανά άτομο), νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν συνεχώς, ενώ το καλύτερο υπήρχε στο τέλος. Κέρασμα 2 σφηνάκια σορμπέ λεμόνι, 2 νοστιμότατα γλυκά (cheesecake και εκμέκ κανταΐφι ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και ένα καραφάκι γλυκό κρασί ενώ με τον τελικό λογαριασμό μας προσέφεραν και από μια τσιχλίτσα.

Από άποψη τιμών, την πρώτη φορά πληρώσαμε 47 €, τιμή που ίσως δεν είναι αντιπροσωπευτική λόγω του ειδικού μενού, τη δεύτερη ο λογαριασμός ήρθε στα 56,90 €. Σίγουρα το Ε/Γ Ταξιδεύοντας δεν είναι οικονομικό, σου παρέχει ωστόσο τη δυνατότητα να γευθείς νόστιμα πιάτα με φρέσκα και ποιοτικά θαλασσινά και ψάρια, χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία, ενώ πάντα, εάν επιθυμείς να κρατήσεις χαμηλά το κόστος της εξόδου σου, υπάρχουν και πιο οικονομικές επιλογές.

Άργησα λοιπόν, αλλά το έμαθα και εγώ το Ε/Γ Ταξιδεύοντας, οπότε κάτι μου λέει ότι η επόμενη επίσκεψη δεν θα αργήσει.

Χθες (10-9-17) είχαμε όρεξη για θαλασσινά/ψάρι και αφού το αγαπημένο μας μαγαζί (Άργουρα) δεν είχε τραπέζι διαβάσαμε τις πολύ καλές κριτικές για την εν λόγω ψαροταβέρνα και αποφασίσαμε να την επισκεφτούμε.
Κλείσαμε τραπέζι για 2 άτομα και ζητήσαμε να καθίσουμε κάπου που να μην καπνίζουν. Το τραπέζι που μας κράτησαν ήταν στον έξω χώρο (που επιτρέπεται το κάπνισμα) αλλά ευτυχώς δεν κάπνιζαν κοντά μας. Στο parking φανήκαμε τυχεροί και βρήκαμε απέναντι αλλά γενικά πρέπει να είναι δύσκολο.

Αμέσως μας έφεραν κρύο νερό σε κανάτα, φρυγανισμένο ψωμί και ελίτσες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι συνεχώς μας ανανέωναν το νερό (χωρίς καν να έχει τελειώσει) ώστε να έχουμε συνεχώς κρύο νερό! Ο χώρος έξω μικρός, όχι τίποτα το ιδιαίτερο, μέσα δεν μπήκα για να έχω άποψη.

Αφού είχαμε μελετήσει τις κριτικές και με τη βοήθεια του εξυπηρετικότατου σερβιτόρου πήραμε τη σαλάτα που προτείνουν όλοι με την καθαρισμένη ντομάτα και την κάπαρη που ήταν φοβερή, ταραμοσαλάτα επίσης πεντανόστιμη και ωραιότατο γαύρο σκορδάτο. Επειδή δεν είχε καρπάτσιο από λαυράκι που ζητήσαμε μας πρότεινε μπουκίτσες λαυράκι με σάλτσα από μουστάρδα. Συμπαθητικό πιάτο αλλά μου άρεσε λιγότερο από τα άλλα. Για κυρίως πήραμε φαγκρί μεσαίου μεγέθους για 2 άτομα το οποίο ήταν εξαιρετικό (650 γρ 39€).

Στο τέλος μας κέρασαν εκμέκ και πορτοκαλόπιτα, σορμπέ λεμόνι και λικέρ μαστίχα.
Ο λογαριασμός ήρθε στα 70€ τα οποία δεν είναι λίγα αλλά σίγουρα τα άξιζε και γι' αυτό θα ξαναπάμε!

18 Μαι 2016

Mes que un club!!!

H φράση αυτή είναι συνυφασμένη με το καμάρι της Καταλονίας, την Μπαρτσελόνα, μία από τις πιο φημισμένες ποδοσφαιρικές ομάδες του κόσμου η οποία απολαμβάνει παγκόσμιας αναγνώρισης. Το γνωρίζω ότι ξεκινάω κάπως διαφορετικά, αλλά φίλοι μου, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων!

Κάποιος μπορεί να γουστάρει να βγαίνει κάθε μέρα σε νέα μαγαζιά μη βάζοντας κ.. λο κάτω ενώ ένας άλλος να αράζει με φραπεδιά στον καναπέ του σπιτιού του. Εγώ πάλι (και αυτό είναι προβληματάκι κάποιες φορές), προτιμώ να αθλούμαι και να τρέχω πίσω από μια μπάλα του βόλεϊ. Αν δε το κλίμα είναι τόσο καλό στην ομάδα όπως το αθλητικό έτος 2015-16, δε βρίσκω τον λόγο να ψάχνω για επιβεβαίωση σε άλλες δραστηριότητες! Φυσικά η αρχαία ρήση "Παν μέτρον άριστον" είναι σοφή κι έτσι και σε νυχτερινά κέντρα θα πάμε, και τα ταξίδια μας θα κάνουμε και στο γήπεδο να υποστηρίξουμε την αγαπημένη μας ομάδα θα τρέξουμε! Αρκεί να μην καταντήσουμε για τα πανηγύρια.

Μes que un club λοιπόν.... Κάτι παραπάνω από ένας σύλλογος, η ερμηνεία του motto!

Αυτή είναι η φράση που μου έρχεται στο μυαλό μετά από τις τόσες επισκέψεις μου στο Ταξιδεύοντας. Απόδειξη αυτού είναι πως έχω, ήδη, γράψει 2 κριτικές, αν και απέφυγα συνειδητά να γράψω για τη βραδιά γευσιγνωσίας στα Βόρεια. Ο λόγος που επανέρχομαι και με μία τρίτη, δεν είναι για να προσθέσω επιπλέον πληροφορίες για πιάτα που έχω, ήδη, δοκιμάσει και συνήθως παραγγέλνω. αλλά, περισσότερο, για να αναδείξω την προσωπικότητα του καταστήματος και να παραθέσω προσωπικές εμπειρίες από διάφορες επισκέψεις μου, το τελευταίο διάστημα.

Οι άνθρωποι που κρατούν τα ηνία του καταστήματος είναι ο Κώστας και δευτερευόντως ο Θανάσης ο οποίος, μάλιστα, έχει κάνει και σχετικές σπουδές. Πάντα δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό για να εξυπηρετήσουν και να ικανοποιήσουν και τον πιο απαιτητικό πελάτη. Αυτό δε σημαίνει ότι το επιτυγχάνουν πάντα και η αλήθεια είναι ότι αναγνωρίζουν και τα λάθη τους. Άλλωστε, όπως και στον αθλητισμό, δεν υπάρχει μόνο η νίκη, αλλά και η ισοπαλία καθώς και η ήττα.

Στα μάτια τα δικά μου, όμως, το Ταξιδεύοντας είναι το "λιμάνι" που καταφεύγω είτε όταν θέλω να έχω μια ποιοτική έξοδο χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις, είτε όταν βρίσκομαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Κι επειδή έγινε λόγος τώρα τελευταία για πηγαινέλα.... το θέμα δεν είναι ποιος πάει και ποιος γυρίζει... ο σκοπός και η χαρά του να γράφεις στο παρόν site είναι η ανακάλυψη νέων, ωραίων μαγαζιών ή, στη χειρότερη, η αποφυγή τους.

Όταν Καθαρά Δευτέρα παίρνεις τηλέφωνο και λες "Κώστα θέλω τραπέζι", δε θα "ρίξει" κάποιον πελάτη του που είχε προνοήσει, για να εξυπηρετήσει έναν φίλο. Απλά μου είπε "Είμαι κλεισμένος από τις 12 το μεσημέρι έως τις 10 το βράδυ"...

"Εστω να μας τα ετοιμάσεις να τα φάμε σπίτι"....

"Πες τι θες και έλα σε μισή ώρα να τα πάρεις"...

2 καλαμαράκια γόνους, γαρίδες σαγανάκι, σκουμπρί καπνιστό και σαρδέλες φιλεταρισμένες. Με έφερε σε δύσκολη θέση καθώς λεφτά ΔΕΝ μου πήρε, πιθανόν αισθανόμενος ότι δε με εξυπηρέτησε, πιθανόν, επειδή ήθελε να με ευχαριστήσει και έτσι ένιωσε.

Όταν έχεις αρρωστήσει και ζητάς μια ψαροσουπίτσα ακούγοντας τον Θανάση να λέει στην κουζίνα "Βάλε μια ενισχυμένη μερίδα και γρήγορα" και "μην τολμήσεις να δώσεις χρήματα, φύγε μη γίνεις χειρότερα"... πως αντιδράς;

Ναι με γνωρίζουν καλά τα παιδιά και ας πούμε ότι έχω και τα τυχερά μου, σε καμία περίπτωση όμως, αυτό δε σημαίνει πως αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους υπόλοιπους πελάτες τους. Σέβονται το κάθε ευρώ που κάποιος θα ξοδέψει στο μαγαζί τους. Είτε πας με σκοπό να δώσεις 15 ευρώ/άτομο είτε 30 εκείνοι θα "ζυγίσουν" τα δεδομένα ώστε να μην ξεφύγεις. Και να ξέρετε... Τα γλυκά κερασμένα, αν έχει φρέσκο τσιζκέικ είμαι σίγουρος ότι θα γίνετε κι εσείς φανατικοί οπαδοί σαν την αδελφή μου. Sorbet λεμόνι και μαστίχα ή κάποιος άλλος επιδόρπιος οίνος είναι προβλεπέ και κέρασμα, σαν ένδειξη ότι σε ευχαριστούν. Ακόμα και συστημένους φίλους όταν στέλνω, δε θυμάμαι να έχει φύγει κανείς δυσαρεστημένος... πολλές φορές και τα ποτά κερασμένα από το μαγαζί. Και μη σας φαίνεται ασήμαντο, δε θέλει και πολύ με 2 ουζάκια και κάποιες μπύρες να ανέβει το κόστος.

Για το φαγητό δεν έχω να πω πολλά περισσότερα από όσα έχω ήδη πει. Όλα από αρκετά καλά μέχρι άριστα. Μην τολμήσετε και ζητήσετε κρεατικά. Στο Κερατσίνι βρίσκεται ο βυθός της θάλασσας. Τολμήστε να ζητήσετε κάποιο πιάτο που δεν προσφέρεται στον κατάλογο, π. χ. μου έχουν προτείνει 2-3 φορές που έχω κλείσει τραπέζι κάποιες μέρες νωρίτερα να μου ετοιμάσουν μακαρονάδα με αυγά ψαριών αν και ακόμα δεν τα έχω καταφέρει να τη δοκιμάσω. Ως must του μαγαζιού που προτείνω οπωσδήποτε να δοκιμάσετε είναι τα παρακάτω:

- Γαριδομακαρονάδα, φάρμακο πριν πας για ύπνο.. Φάε και διπλή μερίδα και... καληνύχτα! Ίσως κάποιες φορές οι γαρίδες είναι λίγο πιο σφιχτές αλλά το παραβλέπω.

- Φιλέτο από 2ης διαλογής ψάρι (βλέπε μπάφα, κοκκάλι ή κάποιο παρεμφερές). Τόσο ζουμερό που κάποια μεσημέρια πήγα μόνο για αυτό.

- Σαρδέλες, πιο ζουμερές και ψωμωμένες δεν παίζει να υπάρχουν.

- Το φημισμένο βασιλικό καβούρι με βούτυρο Κέρκυρας για το οποίο ο φίλος Γιάννης επιστρέφοντας μετά από τρίωρο ταξίδι απ το γυναικοχώρι έκανε στάση για το ξαναγευτεί. Αφήστε που όποτε και να το κανονίσουμε δεν έχει πρόβλημα να διανύσει όλη την απόσταση απ΄το Παγκράτι.

- Σαλάτα με τομάτα, χοντρό αλάτι και κάπαρη. Στανταράκι στην παραγγελία και ποτέ δεν έτυχε η τομάτα να μην είναι φρέσκια και νόστιμη, ακόμα και τον χειμώνα.

- Μια νέα παρασκευή που δοκίμασα ήταν πλιγούρι με μικρό γαριδάκι και καλαμπόκι. Καλοκαιρινό, κρύο πιάτο με σωστή αναλογία υλικών που αποτελεί έναν νόστιμο μεζέ.

Δε θέλω να αναφερθώ σε άλλα πιάτα, για να μη σας στερήσω τη χαρά της ανακάλυψης, ούτε όμως να πάτε προετοιμασμένοι για το τέλειο. Να πάτε με καλή διάθεση όπως θα πηγαίνατε να παρακολουθήσετε μία παράσταση.

Κατά την προσωπική μου άποψη, λοιπόν, δεν έχει σημασία ποιό είναι το πιο δημοφιλές εστιατόριο, ούτε το πιο fashionable. Mπορεί το Ταξιδεύοντας να μην έχει πάρει κάποιο βραβείο Χρυσών Σκούφων, ούτε να είναι σε hot περιοχή (αν και πλέον απέκτησε και αδερφάκι). Για μένα μετράει περισσότερο το δίδυμο Κώστα-Θανάση, κάτι αντίστοιχο με το δίδυμο των Σπανούλη-Πρίντεζη στο μπάσκετ, οι οποίοι αντιπροσωπεύουν τον ΑΡΧΗΓΟ και τον υπαρχηγό, που θα κοιτάξουν πρώτα το καλό της ομάδος, στην προκειμένη βλέπουν τον πελάτη σαν άνθρωπο και όχι σαν ευρώ, και μετά θα κοιτάξουν την πάρτη τους (επιχείρηση).

Ο καθένας λοιπόν έχει τα δικά του κριτήρια και τις προτιμήσεις του. Εγώ, για παράδειγμα, προτιμώ να κάνω 3 επισκέψεις στο Ταξιδεύοντας στο οποίο με κάνουν να αισθάνομαι σαν βασιλιάς πλέον, παρά μία σε αμφιβόλου ποιότητας εστιατόριο που θα είμαι ένας ανάμεσα στο πλήθος. Πιστέψτε με όμως πως ΔΕΝ νιώθω καθόλου πρώτος στο χωριό παρά δεύτερος στην πόλη. Το Ταξιδεύοντας έχει πλέον το δικό του σταθερό κοινό και όπως φαίνεται από τη βαθμολογία στο site μας, το αδερφάκι στα Βόρεια φιγουράρει στις πρώτες θέσεις, ενώ, και το πρωτότοκο είναι σταθερά κοντά στην 30άδα με πλήθος καλών κριτικών.

Κλείνοντας την κριτική μου θα αναφέρω μια χαρακτηριστική δήλωση του ΜΗ-ιπτάμενου Ολλανδού αλλά παικταρά Ντένις Μπέργκαμπ (γνωστού για τον φόβο του με τα αεροπλάνα)...

Όταν ξεκινάς να υποστηρίζεις έναν σύλλογο, δεν τον υποστηρίζεις λόγω των τροπαίων ή λόγω ενός παίκτη ή της ιστορίας, τον υποστηρίζεις επειδή βρίσκεις τον εαυτό σου κάπου εκεί - βρίσκεις ένα μέρος που ανήκεις.

Εγώ λοιπόν, βρίσκω τον εαυτό μου και το νόημα της εξόδου μου, μαζί με φίλους και συγγενείς στο Ταξιδεύοντας. To Ταξιδεύοντας είναι κάτι παραπάνω από ένα μαγαζί που πας απλώς για να φας... Εκεί βρίσκω τον εαυτό μου και χαλαρώνω.

Υ. Γ Φίλε Κώστα να με συγχωρείς αλλά πλέον έχουμε αντιγράψει κάποιες συνταγές όταν χρειαστεί να μαγειρέψουμε στο σπίτι μας!

Σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το Ταξίδ(εύοντας)...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

03 Οκτ 2016

Κάθε συναγωνιστής μετέχων του ενταυθα φιλοξενούντος ημας χώρου, έχει διαμορφώσει τα κριτήρια με τα οποία εκφέρει γνώμη για τις γευστικές εμπειρίες που συλλέγει και μοιράζεται. Αυτός είναι και ο λόγος της διαφοροποίησης των εντυπώσεων για τα ίδια καταστήματα, άρα δεν πρέπει να μας παραξενεύει κάτι τέτοιο. Τουναντίον! Μία αγαστή σύμπνοια απόψεων μάλλον με ιντριγκάρει για το αν είναι τόσο έντονα τα χαρακτηριστικά ενός καθιδρύματος εστίασης ωστε να ισοπεδώνουν όποια ιδιαίτερα κριτήρια των αναφερομένων συναγωνιστών!

Με αυτές τις σκέψεις, έστριψα το τιμόνι μου χθες κατά τις 7 το απόγευμα, όταν οδηγώντας προς γνωστό μεζεδοπωλείο του Πειραιά (με πανθομολογούμενη αριστεία εδεσμάτων) με την γυναίκα μου και ένα αλλοδαπό, για μία ακόμη φορά, συνεργάτη, αυτός δήλωσε: "Πεθύμησα ελληνικούς θαλασσινούς μεζέδες!!! ". ΤΟΜΠΟΛΑ! Διότι αν κι εξαιρετικής φήμης, το προρρηθέν μεζεδοπωλείο, δεν εξειδικεύεται σε θαλασσινούς μεζέδες αλλα σε παντοιου είδους εδέσματα.

Στρίβει, λοιπόν, το τιμόνι προς Κερατσίνι για late lunch ή early supper, δια τους γλωσσομαθείς της Αγγλικής, και η παλαιά επιθυμία για την επιβεβαίωση ή την κατάρριψη των κριτικών για το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ μεταλλάσσεται σε βεβαιωμένη ευκαιρία.

Δεν θα ξεκινήσω με γενικές απόψεις περί χώρου, εξυπηρέτησης κλπ. Θα αρκεστώ στο ότι οι εντυπώσεις υπήρξαν άριστες και σε αγαστή σύμπνοια με τους προαναφερθέντες στο συγκεκριμένο κατάστημα. Οι περιγραφές τους είναι επαρκείς.

Θα αρκεστώ σε επί μέρους παρατηρήσεις για τα γενικά και λεπτομερέστερες για τα εδέσματα, εφόσον η παρασκευή τους και η διατήρηση του ιδίου επιπέδου ποιότητας αποτελεί μία δυναμική διαδικασία που μεταβάλλεται, συνήθως, συνεχώς, άρα έχει ουσία να επιβεβαιώνεται απο καιρού εις καιρόν το γενικότερο επίπεδο του καταστήματος και η πιθανή μεταβολή του είτε θετικά είτε αρνητικα.

Η αλήθεια ήταν ότι θεωρούσα ότι είχα διαβάσει "πολλά κεράσια" για το "καλάθι" του Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ, και ήμουν κάπως επιφυλακτικός. Η επιφύλαξη άρχισε να διαλύεται με την είσοδο στο κατάστημα και εξανεμίστηκε με τα πρώτα πιάτα.

Καθήσαμε σε εξωτερικό χώρο, λόγω επιθυμίας του θεριακλή ξένου μας. Ο χώρος εξυπηρετούσε ακόμα μία παρέα στο εσωτερικό του και έτερο πλήν ημών ουδένα στον εξωτερικό. Το τραπέζι όμορφο, λιτά στολισμένο με καρό και δεύτερο λευκό τραπεζομάντιλο, οι καρέκλες απλές αλλά αναπαυτικές. Ο ευγενικότατος περιποιητής μας καλοσώρισε και υπέδειξε το τραπέζι, με ειλικρινές χαμόγελο και ευγένεια, επιδεικνύοντας οικειότητα χωρίς υπερβολές. Γενικά η εξυπηρέτηση από τον καλλικομο περιποιητή και την μετέπειτα αφιχθείσα συνάδελφό του ήταν εξαιρετική, με τον πάγο και τα τασάκια να ανανεώνονται τακτικά, και χωρίς καθυστερήσεις στο σερβίρισμα και την ορθή αλληλουχία των πιάτων.

Ταυτόχρονα προσγειώθηκαν οι καλαίσθητοι τιμοκατάλογοι με το δερματινο επικάλυμμα, με ξεχωριστό για τα ποτά και επίσης με την καρτέλλα με τα πιάτα ημέρας. Από την προηγούμενη εμβριθή μελέτη των κριτικών, αποφάσισα να κινηθούμε σε γνωστά γευστικά υδατα, εφόσον οι λοιποί συνδαιτημόνες με εξουσιοδότησαν να παραγγείλω εν λευκώ.

Όπερ και εγένετο! Χόρτα ραδίκια βραστά, Τομάτα με κρίταμο, κάππαρη και χοντρό αλάτι, Πατάτες τηγανητές, Χταπόδι του Νώντα, Σουπιές τηγανιτές, Γαυροντολμάδες, Σαρδελλες ψητές, όλα συνοδεία δύο καραφακίων Καζανιστού Ούζου Στουπάκη. Καθ υπόδειξην του Αρίστου περιποιητή (με Α κεφαλαίο, διότι ήτο και λεβεντόπαιδο), προστέθηκε ψητό φιλέτο λούτσου.

Αρχή με ψωμί προζυμένιο και μαύρο, ψητά και τα δύο με λάδι και μια εξαιρετική μυρωδάτη ρίγανη, την οποία δοκίμασα μόνη της επί τούτου. Συνοδεία μπολάκι με ελιές πράσινες τσακιστές, πικρούτσικες, να ανοίγει η όρεξη.

Χορτα al dente, με εξαίρετο ελαιόλαδο, προστέθηκε αλάτι και λεμόνι κατά βούληση και το πιάτο μεταρσιώθηκε!

Ο συνδυασμός υφών και γεύσεων της ξεφλουδισμένης τομάτας με την όξινη κάπαρη τουρσί και τον πράσινο χαρακτήρα του τραγανού κρίταμου έδενε τέλεια με το σπάσιμο των κόκκων του αλατιού στο δόντι. Ομολογουμένως η τομάτα δεν ήταν η τέλεια αρωματική, αλλά το λαδόξιδο δεν σε αφήνει και να το καταλάβεις εύκολα. Το σημαντικό στο πιάτο είναι να ετοιμαστεί με την παραγγελία, ώστε να προλάβει κανείς το παιχνίδισμα των υφών με κύριο κίνδυνο το λιώσιμο των κόκκων του αλατιού. Εξυπακούεται ότι όση ώρα παραμένει στο πιάτο στο τραπέζι, η γεύση αλλάζει.

Οι πατάτες τηγανητές, απλά καλές και νόστιμες, φρέσκες κομμένες στο χέρι.

Ο Νώντας δεν ξέρω τι κάνει και το χταπόδι του λιωνει στο άγγιγμα του μαχαιριού και στο στόμα. Η αίσθηση είναι πρωτόγνωρη και ευχάριστα παράξενη, ενώ η λεπτή κρούστα απο το τηγάνισμα ξαφνιάζει ευχάριστα.

Οι σουπιές τηγανίστηκαν άριστα και ήταν μικρού μεγέθους, τρυφερότατες. Η έκπληξη ήταν ο συνδυασμός τους με φρέσκο ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι και άνηθο. Μιά μπουκιά καυτής σουπιάς με τα συνοδευτικά μυρωδικά ήταν εξαιρετική γευστική εμπειρία.

Όσον αφορά τους γαυροντολμάδες, αποτέλεσαν μία εκρηξη γεύσεων στο δάγκωμα, ενώ ο έντονα όξινος χαρακτήρας τους δεν μας ενόχλησε καθόλου, μιάς και έδεσε και με το τρυφερό αμπελλόφυλο.

Και ερχόμαστε στις σαρδέλλες! Σπάω το κεφάλι μου για το πού βρίσκουν αυτές τις παχουλές, κοντόχοντρες νόστιμες σαρδέλλες! Χωρίς ουρά, κεφάλι και κόκκαλο, όπως ανακάλυψα, ψήνονται στο κάρβουνο και είμαι σίγουρος διότι η ευχάριστη "καρβουνίλα" που έχουν είναι όλα τα λεφτά. Έγιναν ανάρπαστες, με προσθήκη μόνο λίγου λεμονιού, ως αντίβαρου στον έντονο καπνικό χαρακτήρα τους. Μεγάλη μαστοριά το φιλετάρισμα και εκ νέου συναρμολόγηση ολόκληρου του σώματος που παραμένει συνεκτικό σαν να μην ανοίχτηκε ποτέ και το σωστό ψήσιμο καθώς και το σωστό αλάτι.

Κι ερχόμαστε στον ταπεινό λούτσο! Πάλλευκο φιλέτο, ψημένο ακριβώς στο όριο ώστε να είναι ψημένο μεν, ζουμερό και αφράτο, δε. Υπέροχη υφή και γεύση από ενα φαινομενικά δεύτερο ψάρι. Θυμήθηκα την ρήση του πολύπειρου καθηγητή Δημ. Παπαναστασίου, όταν δίδασκε ψάρια: " Δεν υπάρχουν πρώτα και δεύτερα ψάρια, υπάρχουν φρέσκα και μπαγιάτικα ψάρια". Για πολλοστή φορά αποδείχθηκε αλάνθαστος.

Εξαιρετικό τελείωμα με σφηνάκι σορμπε λεμόνι, για την γεύση, πιάτο με σοκολατόπιτα, ραβανι και cheese cake για να γλυκαθούμε και λικέρ μαστίχα για να χωνέψουμε. Ο λογαριασμός συνοδεύτηκε από τσίχλες δυόσμο για την αναπνοή και ανήλθε σε 83 ευρώ με τα ποτά, τα οποία ευθύνονται για τα 17 ευρώ από το σύνολο. Απόδειξη κανονικότατα.

Ηθελα να βάλω σε όλα τεσσερα τοματόπουλα. Για την γεύση και την εξυπηρέτηση ήταν εύκολο. Στον χώρο το κατάφερα, μιας και το εσωτερικό είναι πολύχρωμο και τα στολίσματα του ισορροπούν με επιτυχία στην διαχωριστική του νησιώτικου με το κιτς. Στην τιμή προς απόδοση, συμφωνώ ότι για το Κερατσίνι είναι κάπως ανεβασμένο το επίπεδο τιμών. Αλλά πάλι, οταν στην Πειραϊκή τρώς με τα ίδια χρήματα σε πιό διασημα καταστήματα, κοινότοπα και άγευστα πιάτα με άλλοθι την θέα..... Κατέληξα στα τρία τοματόπουλα, και νομίζω ότι είναι πιό δίκαιο, δεδομένων και των μεγεθών μερίδας ή των τιμών κάποιων εδεσμάτων.

Συμπέρασμα: Περιμένω την ευκαιρία να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα εδέσματα με καλοπροαίρετη αγωνία. Ευχαριστώ τους συναγωνιστές που με τις κριτικές τους μου εγέννησαν την έντονη επιθυμία να επισκεφθώ το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ. Προτρέπω όσους δεν το έχουν δοκιμάσει ακόμα να το δοκιμάσουν τάχιστα. Και επίσης ας γράφουμε από καιρού εις καιρόν καμμία κριτική για το συγκεκριμένο κατάστημα, για να επιβεβαιώνουμε το υψηλό γευστικό επίπεδο. Είπαμε, δυναμική διαδικασία η διατήρηση της ποιότητας!

12 Ιούλ 2016

Καλημερα παρακολουθώ το site σας πολύ καιρό χωρίς όμως να μπώ στην διαδικασία να κάνω εγγραφή και να γράφω κριτικες.
Όμως θα ήταν άδικο μετά από την χθεσινόβραδυνή εμπειρία μου στο συγκεκριμένο μαγαζί να μην το κάνω.
Πήγαμε χθες το βράδυ εγω και η γυναίκα μου και πράγματι ενθουσιαστήκαμε.
Νερό παγωμένο επιτέλους σε κανάτα και αλλαγή τρεις φορείς από την ευγενέστατη σερβιτόρα.

Ενα καταπληκτικό και ευγενέστατο παιδί μας πήρε παραγγελία και μας βοήθησε στις επιλογές μας.
Πήραμε γαριδοσαλάτα με πληγούρι πάρα πολύ ωραία στρειδοσαλάτα εξαιρετική
ντοματοσαλάτα πολύ καλή μύδια αχνιστά τέλεια και τσιπουράκι αποστολάκη με γλυκάνισο.
Τα παιδιά μας κέρασαν δύο σαργούς που τους είχαν κάνει στο τηγάνι και μοσχοβολούσαν θάλασσα.

Εδώ θελω να σταθώ λιγάκι διότι δεν ειναι το θέμα οικονομικό αλλά τέτοια κίνηση εμένα προσωπικά δεν μου την έχουν κάνει ποτέ στα δήθεν καλά μαγαζιά και αμέσως σε κάνουν να αισθανθείς ότι δεν σε βλέπουν μόνο πορτοφόλι.
Αυτό βέβαια φροντίζουν τα παιδιά να το αισθάνεσαι καθόλη την διάρκεια παραμονής σου στο εστιατόριο.
Πήραμε και μια αθερίνα φρεσκότατη, και τέλος την πραγματικά υπέροχη αυγοταραχομακαρανοδα.

Επί πλέον ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας ξανακέρασε πορτοκαλόπιτα και σάμαλι με παγωτάκι καθώς και λικέρ μαστίχα.
Για όλα αυτά δώσαμε 60,5€ με απόδειξη που ήρθε χωρίς να παρακαλέσουμε για αυτή.
Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπαθειά τους και θα προσπαθήσω να τους υποστηρίξω συστήνοντας τους ανεπιφύλακτα. Μπράβο σας θα σας έρθω πολύ σύντομα.

07 Ιουν 2016

χθες το βράδυ, επισκεφθήκαμε για δεύτερη φορά το ταξιδεύοντας.
προηγήθηκε τηλέφωνο για κράτηση αλλά προφανώς δεν υπήρχε τέτοιο θέμα γιατί πολύ άνετα μας απάντησαν να πάμε ότι ώρα θέλουμε χωρίς να ρωτήσουν τα άτομα.
Οντως το μαγαζί είχε μόνο δυο παρέες και η τρίτη είμαστε εμείς.
Ο χώρος, αυτός της κλασσικής ψαροταβέρνας, προσεγμένος όμως, καθαρός και άκρως συμπαθητικός.

Το συγκεκριμένο εστιατόριο μου το σύστησε μια φίλη την οποία και εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια.
καθίσαμε πολύ άνετα μιας και ήταν σχεδόν άδειο και ο σερβιτόρος αμέσως μας έφερε κανάτα με νερό μαχαιροπίρουνα και τους καταλόγους.
Τρομερή ποικιλία, πειραγμένες γεύσεις, όχι αυτές της συνηθισμένης ψαροταβέρνας.
Σε λίγο ο σερβιτόρος πριν πάρει την παραγγελία μας, μας έφερε ψωμάκι ψημένο λευκό και μαύρο με λαδορίγανη και ελιές τσακιστές πράσινες, πολύ νόστιμες, τιμήθηκαν δεόντως.

παραγγείλαμε;
1 μελιτζάνα καπνιστή με πιπεριά φλωρίνης και τριμένη φέτα,
γενικώς ένα πιάτο που το συναντάς σε πολλά εστιατόρια αλλά στο ταξιδεύοντας ήταν ίσως η καλύτερη που έχω φάει.
όσο πρέπει πικάντικη ένιωθες το κάπνισμά της, μια εξαιρετική φέτα από πάνω, όνειρο! πρέπει να τη φάγαμε σε 2 λεπτά!
1 χταπόδι (πλοκάμι) απλό ψητό στα κάρβουνα.
πολύ καλό μαστιχωτό, ευτυχώς όχι προβρασμένο, και σε πολύ ικανοποιητική ποσότητα
1 στρειδοσαλάτα,
στην ουσία είναι στρείδια ψητά και όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος μόλις ανοίξουν τους προσθέτουν βούτυρο σκόρδο και διάφορα μυρωδικά.. για μένα ένα όνειρο!!
για το σύζυγο πολύ νόστιμο μεν του έβγαζε μια βουτυρίλα παραπάνω δε.

1 σαρδέλες ψητές
λουκούμι οι σαρδελίτσες, είναι από τα αγαπημένα μου ψάρια, καθαρισμένες χωρίς κόκαλο πεντανόστιμες

1 γαύρος ψητός και σερβιρισμένος με σάλτσα στην οποία κυριαρχούσε η μουστάρδα.
το πιο αδύναμο πιάτο και για τους δυο μας. Οχι πως δεν ήταν νόστιμο. Ηταν πολύ. Αλλά η μουστάρδα στο θαλασσινό με ξένισε, είχε σκεπάσει την γεύση του ψαριού. Δεν θα το ξαναέπαιρνα..

φάγαμε τα παραπάνω με μισό κιλό κρασί και πληρώσαμε 45,8 € 2 άτομα.
Τα αξίζει τα λεφτά του.

Δοκιμάζεις γεύσεις που δεν τις βρίσκεις συχνά ή τις βρίσκεις αλλά είναι απογοητευτικά εκτελεσμένες.

Στο τέλος ήρθαν κεράσματα ποτού, γλυκό σαμιώτικο κρασί, σορμπέ λεμόνι, ι κανονικό κομμάτι πορτοκαλόπιτας και 1 μικρό κομμάτι σοκολατόπιτας για τα οποία ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι δεν είναι του εμπορίου αλλά τα έφτιαχναν στο μαγαζί. Πραγματικά ήταν πολύ καλά και τα δύο.

Στο ταξιδεύοντας σίγουρα θα πάω και θα ξαναπάω πολλές φορές.

Διάβασα σε αρκετές κριτικές εδώ ότι για πολλούς θεωρείται η καλύτερη ψαροταβέρνα της Αθήνας.
Σίγουρα είναι μέσα στις τρεις καλύτερες που έχω πάει

17 Μαι 2016

Επίσκεψη 14/5/2016, ωρα 5.30 το απογευμα, 2 άτομα αρκετά πεινασμένα!!!! Ο χώρος περιποιημένος και καθαρός... Θετική εντύπωση μας έκαναν τα λευκά τραπεζομάντιλα...

Το σέρβις του γρήγορο και ευγενικό. Κερδίζει πόντους μονο κ μονο απο τον ευγενέστατο και ευδιάθετο σερβιτόρο ο οποίος σε περιποιείται σαν να σε εχει καλέσει στο σπίτι του.... μολις καθίσαμε προσγειώθηκαν στο τραπεζι κανάτα με δροσερό νεράκι, Πράσινες ελιές κ ψητό ψωμί με λαδι. Δοκιμάσαμε σαλατα ντομάτα με κριταμα κ κάπαρη ( ακριβή στα 6ευρω. 2ντοματες κομμένες ροδέλες ηταν), γαριδάκι συμιακο(πολυ καλο), τηγανητό χταπόδι του νωντα ( λουκούμι, αφρός), ντολμαδάκια γαύρου ( απίστευτα νόστιμα αλλα υπερβολικά μικρη μερίδα), γαύρο με σαλτσα μουστάρδα και μια ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ τηγανητή σουπιά με άνηθο κ φρέσκο κρεμμύδι. Συνοδευσαμε το φαγητο με ενα καραφάκι ούζο το οποίο μας σύστησε ο σερβιτόρος...

Μας προσφεραν γλυκο, σορμπέ λεμόνι κ λικέρ μαστιχα... Συμπέρασμα.... Το φαγητο του ειναι παρα πολυ καλο, η πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί άριστες, ο μάγειρας εχει τρελό μεράκι, παρ ολα αυτα ειναι ακριβό ενώ οι μερίδες του μικρές. Δεν θα με πείραζε να δωσω τα 76 ευρω για μεγαλύτερη ποσότητα... Ας το δει λιγο!!!