Τα τελευταία χρόνια η ταβέρνα μας έχει “αγκυροβολήσει” σ’ένα μικρό δρόμο στο Κερατσίνι. Ο στόχος μας ήταν να δημιουργήσουμε ένα ζεστό, φιλικό στέκι όπου κυρίαρχο ρόλο έχει, ο πελάτης μας να γευτεί τους πιο εκλεκτούς και πάντα φρέσκους καρπούς των Ελληνικών θαλασσών σε πολύ ρεαλιστικές τιμές. Πιστεύουμε ότι το έχουμε καταφέρει. Ελάτε να σας περιποιηθούμε και θα διαπιστώσετε πως οι αδιαπραγμάτευτες αρχές μας είναι η ποιότητα των πρώτων υλών, ο σεβασμός στις επιθυμίες του πελάτη μας και η καθαριότητα. Φτάνει να έρθετε μία φορά και είμαστε σίγουροι ότι θα σας βλέπουμε συχνά.Αν ριξετε μια ματια στο site μας www.taxidevontas.com η στο you tube (Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ) θα καταλαβετε γιατι το μοτο μας ειναι:Τα αμεσως φρεσκοτερα ...κολυμπουν στην θαλασσα!!!

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Ταξινόμηση:

26 Νοε 2018

Τώρα που μεγάλωσα βαριέμαι τα ταξίδια. Αλήθεια. Θέλω, απλώς, να φτάσω στον προορισμό μου και να μπω στους ρυθμούς της εκεί πραγματικότητας. Επιλέγω πάντα τον πιο σύντομο δρόμο. Μοναδική εξαίρεση τα ταξίδια με αυτοκίνητο για πάω στην Αρκαδία. Με φίλους. Ακούγοντας μουσική και έχοντας την πολυτέλεια της σιωπής.

Η κορυφή της ταξιδιωτικής μου βαριεστιμάρας ανήκει, αδιαμφισβήτητα, στα πλοία. Ο τρόπος που έχω βρει για την αντιμετώπισή της είναι: α) φροντίζω να μείνω άυπνη το προηγούμενο βράδυ και, β) παίρνω ένα, ωραιότατο, atarax καμιά ώρα πριν. Αποτέλεσμα? Προλαβαίνω να διαβάσω τις πρώτες είκοσι σελίδες του, πρώτου, βιβλίου των διακοπών και μετά βυθίζομαι στην ανυπαρξία. Το εννοώ. Το καράβι μπορεί να βυθιστεί, εγώ δεν πρόκειται να ξυπνήσω. Δεν ξύπνησα ούτε φέτος, παρόλο που ταξίδεψα με 8 και, κατά τόπους, 9 μποφόρ. Η αλήθεια είναι ότι μισάνοιξα το μάτι όταν άκουσα τους συνταξιδιώτες μου Σωκράτη και Θανασάκη (ο νοών νοείτω) να ανακοινώνουν “ Μη φοβάστε. Αν βουλιάξει θα παίζουμε μουσική όπως στον Τιτανικό”, σκεπτόμενη να πάω να πέσω στη θάλασσα, αυτοβούλως, πριν το ζήσω αυτό αλλά μετά αποφάσισα ότι είχε έρθει η ώρα να πληρώσω για όλες τις παλιές μου αμαρτίες, οπότε συνέχισα τον ύπνο μου.

Κι όμως … υπάρχει ένα καράβι στο οποίο επιβιβάζομαι με χαρά κάθε φορά και απολαμβάνω το ταξίδι, αν και διαφωνώ κάθετα με τον τίτλο ΕΓ γιατί πιστεύω ότι είναι πολλά παραπάνω.

Είναι άσπρο και γαλάζιο. Άνετο. Ζεστό τον χειμώνα, δροσερό το καλοκαίρι. Πεντακάθαρο. Διακοσμημένο με δίχτυα, όστρακα και την τοιχογραφία μιας γοργόνας που δε με έχει ρωτήσει, ποτέ, αν ζει ο Βασιλιάς Αλέξανδρος.

Φεγγοβολά. Σαν τα κεράκια γενέθλιας τούρτας, σαν τις λαμπάδες του Πάσχα, σαν τα φωτάκια μιας γιορτινής μέρας.

Αντηχεί χαμόγελα. Γιατί, πολλές φορές, ένα χαμόγελο μπορεί να είναι πιο ηχηρό κι από ένα δυνατό γέλιο.

Είναι κόκκινο. Σαν την υπέροχη ντομάτα της σαλάτας Ταξιδεύοντας. Μαζί με χοντρό αλάτι, κάπαρη κι υπέροχο λάδι. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο. Ακόμα και στο καταχείμωνο έχει τη γεύση καλοκαιριού.

Είναι πράσινο σαν το χρώμα των υπέροχα βρασμένων χόρτων του. Αλμύρα το καλοκαίρι και κάτι, αξέχαστοι, ζοχοί που ζηλεύτηκαν και παραγγέλθηκαν στην τελευταία επίσκεψη, μία εβδομάδα πριν. Σαν τα ντολμαδάκια του επίσης. Η κόρη θα με σκότωνε αν ξεχνούσα να τα αναφέρω. Πάντα ζητά και δεύτερη μερίδα. Αν είμαι τυχερή προλαβαίνω να φάω ένα.

Είναι ροζ. Σαν τα κοριτσίστικα όνειρα. Κι ας μη μου ταίριαξε ποτέ αυτό το χρώμα. Όμως λατρεύω τα ροζ, ελαφρά, τραγανά, αλάδωτα σύννεφα αυτού που πεζά αποκαλείται τηγανιτή γαριδόψιχα ή καραβιδόψιχα.

Είναι χρυσαφένιο. Σαν οτιδήποτε βγαίνει από το τηγάνι του. Πάνω από όλα νόστιμο. Τα καλαμαράκια το φετινό καλοκαίρι υπήρξαν μία αποτυχία. Μόνο εκεί βρήκα τη γεύση τους.

Είναι πάνω από όλα λευκό. Σαν τα φιλέτα του ψαριού του. Διάβαζα ή μου έλεγαν ότι το φρέσκο ψάρι μυρίζει θάλασσα. Εμένα μου μύριζε πάντα ψαρίλα. Ε! Εκεί κατάλαβα για ποιο πράγμα μιλούν αυτοί που ξέρουν. Θαλασσινή ευωδιά. Σφιχτή, κρουστή σάρκα. Τολμούν να το φέρουν χωρίς λαδολέμονο ή έστω αλατοπίπερο. Κάτι λέει αυτό έτσι?

Είναι κι ασπρόμαυρο. Τουλάχιστον έτσι καταλήγει η εμβληματική τους στρειδομακαρονάδα, μετά από το πιπέρι που της βάζω. Αυτή η υπέροχα βουτυρώδης σάρκα των, ολόσωστα ετοιμασμένων, στρειδιών. Μαζί με al dente linguini. Ελαφρύ άρωμα σκόρδου. Λίγος μαϊντανός για δροσιά. Μερικές σταγόνες λεμόνι, για μένα, συμπληρώνουν την παρηγορητική ευωχία που μου προσφέρει αυτό το πιάτο.

Έχει ένα άρωμα καπνού. Σαν τα μύδια του. Τι υπέροχος μεζές για τσίπουρο ή ούζο. Το σκουμπρί του. Τι να πω γι’ αυτό? Αποτελεί το υπέρτατο μέτρο σύγκρισης. Ισάξιο του δεν έχω γευθεί πουθενά αλλού. Το χέλι του, που είναι τόσο φίνο.

Είναι γλυκό. Σαν την τελευταία γεύση που σου μένει από τα κεράσματά τους. Γρανίτα λεμόνι, πορτοκαλόπιτα, που τρώω μόνο εκεί και ένα θεϊκό, ανάλαφρο, πάνφρεσκο προφιτερόλ.

Το Ταξιδεύοντας κρύβει εκπλήξεις. Ποτέ δυσάρεστες. Πάντα υπάρχει ένα καινούργιο πιάτο. Δε μου έχουν αρέσει όλα το ίδιο, όμως, κανένα δε με έχει απογοητεύσει.

Κρατά σοφές ισορροπίες. Ακόμα και στις πιο πολύπλοκες παρασκευές του αδιαφιλονίκητος πρωταγωνιστής είναι η πρώτη ύλη. Τα υπόλοιπα συστατικά, απλά, την αναδεικνύουν χωρίς να την καπελώνουν.

Έχει καπετάνιο που δεν κάνει εκπτώσεις και κρατά ψηλά τη σημαία του motto που έχει διαλέξει για το σκαρί του. “Τα αμέσως πιο φρέσκα κολυμπούν στη θάλασσα”.

Έχει ταχύτατο κι ευγενέστατο πλήρωμα. Όσο απασχολημένο κι αν είναι θα σε νοιαστεί, θα σε φροντίσει, θα βρει χρόνο να σου μιλήσει, θα κινητοποιήσει το άπαν σύμπαν για να σε ειδοποιήσει ότι ξέχασες τα γυαλιά σου, πριν ακόμα το καταλάβεις, εσύ, ο ίδιος. Θα σε καλοδεχτεί αλλά πάνω από όλα θα σε αποχαιρετήσει με ένα μεγάλο ευχαριστώ. Όμως…

Θανάση, Ιωάννη, Φίλιππε, Βιργινία, Valentino…. εμείς σας ευχαριστούμε!

Για τη μαμά μου.
Tης άρεσε πολύ όταν την πηγαίναμε για φαγητό εκεί και το θεωρούσε, όπως κι εμείς εξάλλου, ξεχωριστό.
Την έλεγαν Ευανθία κι έφυγε, ξαφνικά, από κοντά μας, μέσα στα λουλούδια της. Όπως ταίριαζε στο όνομά της.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

09 Νοε 2018

Αν και νομίζω ότι έχει καλυφθεί το κατάστημα από πολλαπλές κριτικές φίλων εδώ στο askfood, θα προσθέσω και την προσωπική μου εμπειρία μετά από 2 επισκέψεις.

Θα σταθώ ιδιαίτερα στην εξυπηρέτηση από το κατάστημα που ενώ έχει γίνει γνωστό, συγκεντρώνει αρκετό κόσμο και είναι δύσκολο να βρεις τραπέζι παρ' όλα αυτά παραμένει άψογη και σου δίνει την εντύπωση ότι σε είναι τιμή τους το ότι αποφάσισες να επισκεφθείς το κατάστημά τους.

Αυτό δεν είναι δυστυχώς πάντα αυτονόητο σε επιχειρήσεις που γίνονται γνωστές και τείνει να επικρατεί το στυλ " Αν θες κάτσε, αν δεν θες στο καλό γιατί περιμένουν κι άλλοι". Συγχαρητήρια λοιπόν σε όλη την ομάδα.

Γευστικά αυτά που έχουμε δοκιμάσει στις επισκέψεις μας είναι άψογα και θα αναφέρω επιγραμματικά ( καπνιστά χέλι και τσίρο, λαβράκι με μουστάρδα, γαρίδες ψητές, την τρομερή ντομάτα, γαριδομακαρονάδα).
Τεράστια ποικιλία ούζων.
Θα ήθελα να είναι λιιιιιιιγο πιο φθηνά ώστε να ήταν δυνατό να το επισκέφθομαι συχνότερα.

16 Ιούλ 2018

Και ρωτώ το λαυράκι κοιτώντας το στα μάτια, “ζαχαροπλάστης ήταν ο πατέρας σου?” και μου γνέφει, “ναι”.

Έτσι εξηγείται, λέω.

Διότι δεν γίνεται να έχω μπει σε ψαροταβέρνα και να νιώθω πως είμαι σε πατισερί. Δεν γίνεται να τρώω πράγματα που τα λούζω με λεμόνι και να μου μοιάζουν, στο πόσο πολύ θέλω να τα καταβροχθίσω, με το αγαπημένο μου bueno. Απλώς δεν γίνεται.

Αλλά, για μισό λεπτό. Ένα ένα.

Καταρχάς, πράγματι, το Ταξιδεύοντας στα Βόρεια, σαν χώρος, είναι πιο φρέσκο, πιο σύγχρονο, πιο φωτισμένο, πιο άνετο. Όμως αυτό, εδώ, το Ταξιδεύοντας, στα Δυτικά, έχει περισσότερη ψυχή, περισσότερο μεράκι. Και κερδίζει τη μάχη της εμφάνισης. Ναι, είναι πιο ταβερνέ, πιο μπασκλάς, πιο παλιό. Όμως σε ταξιδεύει κυριολεκτικά. Σε ταξιδεύει με τους μπλε τοίχους, σε ταξιδεύει με το δίχτυ και τα βοτσαλάκια στο ταβάνι, σε ταξιδεύει με τη γοργόνα στον τοίχο, σε ταξιδεύει με όλα.

Για την εξυπηρέτηση του επιβατηγού δεν χρειάζεται να ειπωθούν πολλά. Στην κακή τους μέρα (άνθρωποι είναι έχουν και τέτοιες) θα είναι καλή, στην τυπική τους μέρα θα είναι, απλά, ασυναγώνιστη.

Το μενού του Ταξιδεύοντας είναι, γενικότερα, ενοχλητικά εκτενές. Ενοχλητικά, καθώς είναι αδύνατον να τα δοκιμάσεις όλα χωρίς να κοπιάσεις πραγματικά. 113 διαφορετικά πιάτα. Σου βγάζω και τα 12 που είχαν παυλίτσα στην τιμή. Μένουν 101. Και όταν πρόκειται για 101 γλυκίσματα, σε χαλάει να μην μπορείς να τα δοκιμάσεις όλα.

- Γλυκίσματα είπες, δηλαδή?

Το γεύμα, ξεκινάει με ψωμί (λέγε με και παντεσπάνι), άσπρο και μαύρο, ψημένο, με λαδορίγανη σε σωστή ποσότητα, όχι με το σταγονόμετρο όπως αλλού.

Στη συνέχεια έρχεται γλυκό του κουταλιού για να σου ανοίξει την όρεξη. Η Ντομάτα Ταξιδεύοντας (6,8€). Φταίει η κάπαρη ή μήπως το χονδρό αλάτι? Ότι και να φταίει, αυτή η ντομάτα είναι γλύκισμα και δεν θες να τελειώσει. Είναι η πιο απλή σαλάτα του κόσμου και ίσως είναι, ταυτόχρονα, η πιο αγαπημένη.

Προσπερνούμε βιαστικά όλα τα ενδιάμεσα, συμπαθητικά, πιατάκια. Είναι καλοφτιαγμένα και νόστιμα, αλλά στο ζαχαροπλαστείο πας για πάστα και όχι για τυρόπιτα. Γι’ αυτό, καλή η πλιγουροσαλάτα, καλή η μους ταραμά ή η κλασσική ταραμοσαλάτα, πολύ καλές, τολμώ να πω, αλλά πάμε στο βαρύ πυροβολικό. Τα θαλασσινοψαρικά.

• Το υπέρτατο γλυκό στο Ταξιδεύοντας είναι το Καπνιστό Σκουμπρί (9,5€). Γι’ αυτό του βάζω τελίτσα. Για να μην διανοηθείς να μην το πάρεις. Όσοι το έχουν δοκιμάσει το προσκυνούν. Ίσως ακούγομαι λίγο υπερβολικός, αλλά όχι, δεν είμαι. Είναι το καλύτερο σκουμπρί.

• Το υπέρτατο γλυκό στο Ταξιδεύοντας είναι η Γαριδόψιχα (9,9€). Τρυφερή σαν τσουρέκι Τερκενλής, με συνοδεία βουτύρου Κερκύρης και γευστικότατης μαγιοσός για να βουτάς όπου θέλεις. Κάθε μπουκιά κι ένα ταξίδι. Μας κακομαθαίνετε κύριε Πρέσβη.

Δεν μπέρδεψα τα “υπέρτατα”. Απλώς έχουμε ισοπαλία μεταξύ των 2 παραπάνω.

Κάπου εδώ έχει τελειώσει η υποχρεωτική παραγγελία σου στο Ταξιδεύοντας. Αφού αντλήσεις απίστευτη ικανοποίηση από τα παραπάνω τρία πιάτα, μπορείς να επιλέξεις και ότι άλλο θες για να δοκιμάσεις τέλειες εκτελέσεις, τέλειων θαλασσοϋλικών. Κάποιες θα σε τρελάνουν, άλλες θα σου φανούν απλώς καλές. Καμία δεν θα σε χαλάσει.

Ανάμεσα στα Καπνιστά (7,2€) και τα Αχνιστά (7,9€) μύδια, προτίμησε τα πρώτα, καθώς τα αχνιστά παραείναι αλμυρά από τη φύση τους (χωρίς πρόσθετο αλάτι).

Ανάμεσα στην Γαριδομακαρονάδα (11€) και τη Στρειδομακαρονάδα (8,5€), προτίμησε τη δεύτερη. Δείχνει πιο “ουδέτερη” χρωματικά, όμως βγάζει μια υπέροχη σκορδάτη αίσθηση, πολύ ξεχωριστή και ιδιαίτερη, αξίζει τη δοκιμή.

Τη δοκιμή αξίζει, επίσης, το Λαυράκι με μουστάρδα (15€). Πολλές μικρές μπουκιές από, φρεσκότατο, φιλέτο βουτηγμένες σε μπόλικη πικάντικη σάλτσα. Μιαμ.

Αντίστοιχα, κάτι πρέπει να δοκιμάσεις και από χταπόδι. Είτε αυτό είναι το Ψητό, είτε το Βραστό, είτε το Σαγανάκι, είτε εκείνο του Νώντα. Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη όλα, το ομολογώ, όμως οι οιωνοί δείχνουν ότι όλα είναι απίθανα στο είδος τους.

Στο τέλος και αφού χορτάσεις, με το παραπάνω, με τα παραπάνω, τότε έρχεται κι άλλο γλυκό. Κανονικό αυτή τη φορά. Κέρασμα φυσικά. Μπορεί να είναι χαλβάς, μπορεί πορτοκαλόπιτα, μπορεί cheesecake, μπορεί γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού, μπορεί εκμέκ, μπορεί κάτι άλλο. Μπορεί δύο τρία από αυτά, μπορεί όλα μαζί. Υπέροχα ή έστω πολύ ευχάριστα.

Και μετά έχει κι άλλο γλυκό. Κρασί γλυκό. Υπέροχο κι αυτό.

Κατόπιν έρχεται ο λογαριασμός. Κι άλλο γλυκό. Αυτά τα 25-30€ που δίνεις στο Ταξιδεύοντας, για να φύγεις χορτάτος και ευτυχισμένος, είναι από τα πιο γλυκά της αγοράς.

Αν σου αρέσει η παράδοση στα θαλασσινά, στο Ταξιδεύοντας θα τη βρεις στην τέλεια εκδοχή της. Αν πάλι βαριέσαι εύκολα και είσαι γκουρμεδιάρης σαν κι εμένα, και πάλι θα το απολαύσεις, γιατί τέτοιες υφές και τέτοιο μαγείρεμα δεν κάνει, σχεδόν, κανείς άλλος στο ψάρι, σε αυτά τα λεφτά, στην Αθήνα.

Και κλείνω την κριτική για αυτό το ζαχαροπλαστείο με μια προσωπική οπτική-τοποθέτηση:

Πριν 5 χρόνια αν μου έλεγες να διαλέξω ανάμεσα σε μια τέλεια ψαροταβέρνα και σε ένα καλό μπριζολάδικο θα γελούσα που μου έκανες τέτοια ερώτηση. Τώρα, αν με βάλεις να διαλέξω ανάμεσα στο Ταξιδεύοντας και το μπριζολάδικο, πάλι θα γελάσω, αλλά η απάντηση θα είναι άλλη.

02 Ιουν 2018

Μετά από πολύ καιρό επιθυμίας, βρήκαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε ένα γεύμα στο συγκεκριμένο μαγαζί. Με το GPS για οδηγό, βρεθήκαμε εύκολα στον χώρο και παρκάραμε ακόμα πιο εύκολα στην γειτονιά.

Με την πρώτη ματιά, αντικρίζει κανείς ένα συνοικιακό θα έλεγα μαγαζί, στα κλασσικά μπλε χρώματα της ψαροταβέρνας, με τραπεζάκια τόσο μέσα όσο και στο πεζοδρόμιο. Εμείς καθήσαμε μέσα και με χαρά διαπίστωσα ότι δεν κάπνιζε κανείς. Η διακόσμηση είναι λίγο γραφική ίσως (δίχτυα και ξύλινα καραβάκια) αλλά σαν σύνολο η σάλα ήταν ευχάριστη και καθαρή, τι άλλο να θέλει κανείς;

Ο κατάλογος πλήρης. Υπήρχε φρέσκο ψάρι, διάφορα οστρακοειδή, χταπόδι, γαριδάκι και όλα τα συναφή καθώς και πολύ ενδιαφέροντα πιάτα που ξέφευγαν από τα συνηθισμένα. Αφήσαμε το ψάρι καθώς δεν το είχαμε όρεξη και κινηθήκαμε στα υπόλοιπα. Δοκιμάσαμε πολύ νόστιμα πιάτα. Η παρέα ξεχώρισε τα στρείδια και εγώ προσωπικά μια πολύ δροσερή σαλάτα με βραστή γαρίδα, αγγουράκι και πλιγούρι την οποία βρήκα εξαιρετικό συνοδευτικό για τα υπόλοιπα. Επίσης, μας άρεσε πολύ και η γαριδομακαρονάδα: Σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά, μεγάλες γαρίδες (γάμπαρες Αμβρακικού σύμφωνα με τον κατάλογο και το πιστεύω καθότι ήταν γευστικότατες) και υπέροχη σάλτσα.

Πέραν της γεύσης, μου άρεσαν πολύ και κάποιες άλλες λεπτομέρειες, όπως το εξαιρετικό λάδι στις σαλάτες και η καλή εξυπηρέτηση με τα πιάτα να έρχονται στους σωστούς χρόνους και με την σωστή σειρά. Τέλος, να αναφέρω και το πλουσιοπάροχο κέρασμα, τόσο στην αρχή όσο και στο τέλος.

Επίσης, οι τιμές ήταν λογικότατες. Σίγουρα αν κάποιοι κινηθούν σε φρέσκο ψάρι θα ανεβάσουν τον λογαριασμό, εμείς πάντως φάγαμε μια χαρά με βαριά €20/άτομο με τα ποτά μας.

Συνολικά, μου άρεσε πολύ και θα ήθελα να πάω ξανά (πράγμα που θα κάνω σίγουρα αφού για ιατρικούς λόγους αυτή τη φορά έμεινα μακριά από τα αγαπημένα στρείδια). Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα και σε εσάς, συνιστώντας να κάνετε κράτηση.

Ανηκω στην κατηγορια ανθρωπων που, αν οχι ποτε, μη με πειτε και απολυτη δηλαδη, σπανιως μετανιωνω για τις επιλογες μου. Δεν παει να εχω κανει την μεγαλυτερη πατατα, εγω εκει, ακλονητη και αμετακινητη, να μην πεταριζω καν βλεφαρο μετανοιας. Στην τελικη, δικη μου πατατα ειναι, τη φυτεψα, την ποτισα, την περιποιηθηκα, και θερισα με τα χερακια μου τον απογοητευτικο καρπο της.

Μετα την επισκεψη μου στο Ταξιδευοντας, ντρεπομαι να παραδεχτω οτι μετανιωσα σωρευτικα για οσα δεν εχω μετανιωσει στα περηφανα 26 μου χρονια -με τα καλοκαιρια ε. Μετανιωσα που δεν ειχα παει χρονια πριν, και περιμενα τοσο πολυ για να ερωτευτω την κουζινα τους. Μετανιωσα που δεν πηγα νωριτερα στη βραδια, με αποτελεσμα να μην περασω τις απαιτουμενες 6 ωρες απολαυσης εκει. Μετανιωσα, κυριως, που δε μετακομισα ηδη σε μια γωνια της κουζινας τους, να με φιλευουν ολημερις τις λιχουδιες τους, χωρις να τις φανταζομαι απο μακρια.

Υπαρχει το καλο, υπαρχει το καλυτερο, υπαρχει το υπερμεγιστο, υπαρχει και το Ταξιδευοντας. Στην κλιμακα τιτανοσυνης, εχουν σπασει τα κοντερ και συνεχιζουν, χωρις ικανο ανταγωνισμο, την πορεια τους προς την κορυφη της επισιτιστικης αλυσιδας.

Κατι που αγαπησα με την πρωτη ματια στο Ταξιδευοντας ειναι αυτη η παραξενη, ακομπλεξαριστη πρακτικη να χωρεσουν μια κουζινα αξια φιλοξενιας σε υπερκυριλε, κουστουματο εστιατοριο, απο αυτα που μου προκαλουν ακατασχετη αναφυλαξια, σε μια απλη, φροντισμενη ταβερνα. Πρωταγωνιστης, δευτερος ρολος και η γκομενα που πεθαινει παντα πρωτη ειναι το φαγητο, που ειναι τοσο καλο, που καμια αναγκη δεν υπαρχει για κερακια, λινα τραπεζομαντηλα και τη Μαρισσα Μει σε μια γωνια να δινει ρεσιταλ.

Τουτων λεχθεντων, μην περιμενετε οτι θα καθισετε σε καμια τρωγλη, που συνορευει με τη χωματερη Λιοσιων. Αντιθετως το μαγαζι ειναι γλυκα και παστρικα τακτικο, με σωστο φωτισμο που δεν προαγει την τυφλοποντικιαση, ανετα, απλωτα στο χωρο τραπεζια στρωμενα με τα αγαπημενα μου μπλε τραπεζομαντηλα και ταιριαστα θαλασσινα τοπια στους τοιχους. Αλλα, μεταξυ μας, και τη σφαγη του Δραμαλη να ατενιζα στο μισο μετρο, δε θα ιδρωνε ιδιαιτερα το αφτι μου.

Σημαντικοτατος παραγοντας στο Ε/Γ, που ακομα δεν εχω ιδεα τι σημαινει btw, ειναι το ανθρωπινο δυναμικο. Τα παιδια του σερβις παρουσιαζουν το αψογο κραμα χαλαρης σοβαροτητας που θα ηθελες ολοι οι σερβιτοροι να ειχαν κωδικοποιημενο στο dna τους. Εχουν ευγενεια χωρις δουλοπρεπεια, ηρεμια χωρις ραθυμια και, το καλυτερο συστατικο ολων, την ομοιομορφια. Αν προσθεσεις στην εξισωση εναν ταπεινο, συμπαθεστατο ιδιοκτητη, που εκατσε μαζι μας, συζητησε με ανθρωπινη απλοτητα θεματα του μενου και αλουσε τις προτασεις μας με προσοχη και ενδιαφερον, εχουμε. χτυπησει το τζακποτ εξυπηρετησης.

Το φαγητο στο Ταξιδευοντας ειναι ενα κεφαλαιο απο μονο του. Βασικα ολοκληρη τριτομη εκδοση ειναι. Θεωρω ασκοπο να περιγραψω ενα ενα τα πιατα, γιατι ο, τι και αν παρετε, απο το ψωμι ως τη σοδα για το ξεπρηξιμο στο τελος, ειναι εξισου ανυπερβλητο και θα ειναι τουλαχιστον κουραστικοι οι συνεχεις επαινοι μου. Απο την αλλη ομως κριτικη χωρις φαγητο ειναι μπουγατσα χωρις κρεμα, κοινως κενη περιεχομενου, οποτε θα προσπαθησω να ειμαι συγκρατημενη και να μη σας προκαλεσω ανευρισμα με την επαναληψη.

Αρχικα καταφτανουν κατι φετες ψωμιου με λαδοριγανη, σε νουμερο 43 παντοφλα, ασπρες και μαυρες, που εγω προσωπικα τιμησα παρα πολυ. Ταιριαξαν αριστα με τις 2 ταραμοσαλατες, την βελουδινη και την τραχια, που ηθελαν μια γηινη εξισορροπηση στο αλατακι τους.

Σαλατα στο ταξιδευοντας ειναι μια, με κληρονομικο δικαιωμα μοναρχιας. Ροδελες της πιο γλυκειας, μυρωδατης ντοματας που μπορειτε να ανακαλεσετε, με χοντρο αλατι, καππαρη και ευωδιαστο ελαιολαδο. Τοσο τρυφερη και δροσατη, που αναδεικνυει ολες τις θαλασσινες γευσεις, και, επειδη βασικα ειναι φρουτο, οση και αν φας δεν παχαινει, ομορφαινει.

Μυδια αχνιστα και μυδια καπνιστα. Τα μεν πρωτα νοστιμα, με ωραιο, αρκετα αλμυρο ζουμακι, τα δε δευτερα κολασμενα, με το καπνισμα χαρακτηριστικο στη γευση με τροπο που δεν θες να σταματηαεις να τα τσιμπας οσο οι αλλοι δε βλεπουν.

Καπνιστο σκουμπρι και καπνιστο χελι. Θεωρω τα καπνιστα τους ποιημα, επος ολοκληρο, και ποτε δε με εχουν διαψευσει χανοντας κανα στιχο. Εντονη καπνιστη γευση, τρυφεροτατη σαρκα, τι ηθελα και τα θυμηθηκα;

Γαριδακι τηγανιτο ολοκληρο και τηγανιτη γαριδοψυχα με βουτυρο και ντιπ μαγιονεζας. Αν το πρωτο ειναι καλο, το δευτερο ειναι λογος να κοψεις την καλημερα σε οποιον σου παρει την τελευταια. Θα επρεπε να κυκλοφορουν σε σακουλακια στα περπτερα, ως το καλυτερο σνακ για ταινια απο την εφευρεση της κινουμενης εικονας και μετα.

Καβουροσαλατα, the real deal, απο καβουρι με δαγκανες και ασχημη μουτσουνα, οχι σουριμι. Δεν το χουν καν ακουστα το σουριμι, γι αυτο μαδανε τον θωρακισμενο φιλο μας και φτιαχνουν αυτη τη νοστιμια που μυριζει ελαιολαδο.

Χταποδι ψητο, που ηρθε τελευταιο, αριστα αρτυμενο αλλα ισως λιγακι πιο σκληρο απο οσο περιμενα. Αλλα μια πλοκαμαρα να, με το συμπαθειο.

Λαυρακι μαγειρεμενο σε μια σαλτσα μουσταρδας, απιθανα νοστιμο, απαλη γευση, απαλοτερη επιγευση.

Κροκετες ψαριου με ροζ μαγιονεζα, το απολυτο πιατο για παιδακια και μη ψαροφαγους. Τραγανοπαναρισμενες μπουκιες φιλετου ψαριου, ενα πραγμα που εκανε τον ουρανισκο να χαμογελα απο μονος του.

Επειδη ειμαστε λιτοδιαιτοι, εξαφανισαμε σε δευτερολεπτα ολα τα προαναφερθεντα, και χωρις κοπο, και τις 2 μακαροναδες τερατα που ηρθαν αμεσως μετα. Η μια κοκκινη με γαριδαρες, η αλλη λευκη με στρειδια. Πεντανοστιμες και οι 2, ελαφριες στο στομαχι, απολαυστικες. Και μη φανταστειτε 2 γαριδες και 1 στρειδι. Καμια 10ρια γαριδες γιγαντες και καμποσα παραπανω στρειδια.

Καπου εκει ο μεσος ανθρωπος θα ελεγε νησαφι. Εμεις ειπαμε δεν ξαναφερνετε κανα μεζε, και επαναλαβαμε κανα 2 πιατα απο τα πανω, μη μας παρεξηγησουν για τιποτα ασκητες σε νηστεια.

Ακολουθησαν τα παντα κερασμενα γλυκα σε πιατελες, τσιζκεικ, γιαουρτι με γλυκο κουταλιου, χαλβας, πορτοκαλοπιτα, εκμεκ και μαζι χωνευτικα λικερ. Ολα χειροποιητα, ολα τοσο λαχταριστα. Αντε να βρεις χωρο να τα βαλεις, ειναι μια προκληση απο τις λιγες.

Παμε στο πιο ακανθωδες ζητημα για καποιους: το κοστος. Αν το δεις καθαρα και μονο απο αποψη κοστους, ειναι λιγο ακριβο, για το μεσο πορτοφολι. Δεν θα επρεπε ομως να το δεις ετσι, ακομα να μαθεις τη σωστη οπτικη ντε; Η τιμη σε αμεση συναρτηση με την ποσοτητα, ποιοτητα και συνολικη εμπειρια ειναι οχι απλα λογικοτατη, αλλα για μενα συμφερουσα. Στην τελικη, ποσες φορες δινουμε και παραπανω για κακους κιμαδες με παρδαλα ονοματα, λασπομακαροναδες μιας μπουκιας ή γλυκα πυργους κενα νοηματος;

Να πατε. Να πατε, να πατε. Ακομα εδω ειστε;

Ταξιδεύοντας....
Τι όμορφη λέξη -που μακάρι να μπορούσε να ενταχθεί στην καθημερινότητά μας και όχι σαν εξαίρεση 1-2 φορές το χρόνο.
Ε, ναι την πετάω τη σκούφια μου για ταξίδια, και πριν μπώ για τα καλά στο μύλο της "ζωής" που τα αλέθει όλα (το χρόνο μας, τη φαντασία μας, τη διάθεσή μας και λοιπά καλούδια που έχουν αξία), την είχα πετάξει πάμπολες φορές η αλήθεια είναι.,,,

Αντί αυτού λοιπόν και για παρηγοριά, Ταξιδέψαμε Παρασκευή βράδυ -κατόπιν κρατήσεως από την προηγούμενη-σε αυτό το ψαρομάγαζο του Κερατσινίου που τόσα διαβάζω στο site και τόσο ήθελα να το δοκιμάσω.

Περιοχή γνωστή σε μένα από το ΡΑΚ εν ΡΟΛ και το ΜΗΠΩΣ, παρόλα αυτά έδωσα την αντρέσα στον καλό μου και δεν ασχολήθηκα καθόλου για το πως θα φτάσουμε.
Όπως απεδείχθη, είναι πολύ εύκολο να πας και σχεδόν το ίδιο εύκολο να παρκάρεις (ή μήπως ήμασταν τόοοσο τυχεροί?)
3 ζευγάρια παρκάραμε σχεδόν απέξω (δεν πρέπει να είναι τυχαίο τελικά), στην αρχή η εικόνα του εξωτερικού τμήματος του μαγαζιού, αυτό το περιτυλιγμένο με το προστατευτικό κατά των καιρικών συνθηκών δε με ενθουσίασε, μου χτύπησε κάπως στο μάτι βρε παιδί μου -μη με ρωτάτε γιατί, δεν έχω εξήγηση-αλλά αυτό κράτησε δευτερόλεπτα, μέχρι να μπω μέσα, όπου η θερμή υποδοχή και η υπόδειξη του τραπεζιού μας έσβησε μονομιάς την αρχική εντύπωση.

Μα τι ησυχία! τι αθόρυβο service, τι αρμονική συνύπαρξη ανθρώπων που τρώνε στον ίδιο χώρο και χαίρονται να επικοινωνούν, χωρίς να φωνάζουν για να ακουστούν, τι ωραίες αποστάσεις μεταξύ τραπεζιών, τι καλοστρωμένα τραπέζια....
Η περιγραφή του χώρου όπως αναλύεται από τους χρήστες του a4f με καλύπτει απόλυτα και δε θα επεκταθώ περισσότερο.
Η ατμόσφαιρα -για μένα- έχει μεγαλύτερη σημασία. Στο Ταξιδεύοντας την ατμόσφαιρα λοιπόν την κάνουν οι γεύσεις και οι άνθρωποι που τις δημιουργούν/σερβίρουν και το κάνουν με μεγάλη επιτυχία!
Εδώ θα ήθελα μία ακόμη ντοματούλα για την εξυπηρέτηση -το 4 δεν είναι αρκετό.

Ας προχωρήσω όμως στο θέμα μας: φαγητο!

Μόλις συγκεντρώθηκε όλη η παρέα, έφτασε στο τραπέζι μας ψωμάκι φρυγανισμένο (άσπρο και μαύρο) μαζί με πράσινες ελίτσες.

Επιλέχθηκε τσίπουρο Αποστολάκη για τους περισσότερους της παρέας και λευκό χύμα γλυκόπιοτο κρασάκι για τους υπόλοιπους.

Στην επιλογή των φαγητών δούλεψε κανονικό ¨σκονάκι" μιας και το τεράστιο σε μέγεθος και βαρύτατο βασικό menu με τρόμαξε τόσο, ώστε αρνήθηκα να το ανοίξω. Αντίθετα το μικρό "ένθετο" menu το μελέτησα με πολύ προσοχή και δεδομένου ότι είμασταν 6 άτομα, ο καθένας έλεγε και από ένα φαγητό με αποτέλεσμα να χάσουμε την μπάλα.

Θα επικαλεστώ την -αδύνατη μετά την κρασοποσία- μνήμη μου για να αναφέρω ό, τι πέρασε από μπροστά μας, έχοντας τη βεβαιότητα ότι δε θυμάμαι τα πάντα μιας και τα περισσότερα πιάτα άδειαζαν εν ριπή οφθαλμού..

Σαλάτα Ταξιδεύοντας (ντομάτα ροδέλα και κάπαρη) φρέσκα υλικά, σωστό αλάτι
Ριζότο με μαύρο μελάνι σουπιάς, τόσο τέλειο σε γεύση που η πιατέλα επέστρεψε στην κουζίνα χωρίς τίποτε να μαρτυρά ότι πριν λίγο στο βυθό της υπήρχε μαύρο μελάνι (ναι αγαπητοί μου έγινε καθαρισμός της πιατέλας με ψωμάκι!!! )
Φιλεταρισμένη σαρδέλα κα-τα-πλη-κτι-κή

Μανέστρα με όστρακα, εξαιρετικά χυλωμένη, νοστιμότατη (δεν είμαι σίγουρη αλλά μάλλον και αυτό το πιάτο οι άντρες το ¨καθάρισαν" με ψωμάκι (όχι βρε παιδιά δεν πρόκειται για λιγούρια, είναι απλώς καλοφαγάδες τα χρυσά μου! )

Χέλι καπνιστό (τόσο απρόσμενα θεικό που πήραμε και 2ο πιάτο)
Γαύρος σκορδάτος- τι να πω για αυτό το ψάρι που αντιπαθώ βαθιά και εδώ άλλαξα γνώμη?
Χταπόδι του Νώντα, τα λόγια είναι περιττά, τα λέει όλα το χταπόδι από μόνο του
Γαρίδες ψητές, ζουμερές, φρεσκότατες με συνοδεία σαλτσούλας, έρχονται έτοιμες καθαρισμένες φορώντας μόνο τα απολύτως απαραίτητα (κεφάλι & ουρά).
Τα υπόλοιπα πιάτα (πρέπει να μου διαφεύγουν 2-3) ίσα που πρόλαβαν να αγγίξουν το τραπέζι μας, πιθανόν να μην πρόλαβα να δοκιμάσω κάν.

Δε βαριέσαι, δε χανόμαστε, τέτοιο μαγαζί το βάζεις στη λίστα των αγαπημένων και επαναλαμβάνεις τις επισκέψεις για να δοκιμάσεις όσα περισσότερα και ακόμη καλύτερα.
Θέλω να (ξανα)πω για την τέλεια εξυπηρέτηση (τύφλα να έχουν τα famous restaurants). Τα παιδιά του service δούλευαν σαν αερικά τριγύρω μας, προσγειώνοντας τα πιάτα, ποτήρια, ανεφοδιάζοντας την κανάτα μας με νερό -χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε εμείς- να φέρουν επιπλέον χαρτοπετσέτες -όταν έμειναν μόνο 2-3 στη θήκη!! - και πάλι χωρίς να το ζητήσουμε...

Ένα μεγάλο Μπράβο στο ήθος του Ταξιδεύοντας που σέβεται τόσο πολύ τον καθένα μας ξεχωριστά!

Ένα βλέμμα μας ήταν αρκετό για να έρθουν να μαζέψουν τα άδεια μας πιάτα.
Ακολούθησε η γνωστή ιεροτελεστία πρώτα το σορμπέ limoncino, 2 πιατέλες με γλυκά και στο τέλος τσιχλίτσες!

Για όλα αυτά που αναφέρω (αλλά και για αυτά που δε θυμάμαι) ο λογαριασμός έφτασε στα euro 152,00 με κανονικότατη απόδειξη.

Φύγαμε όλοι μας χαμογελαστοί και ικανοποιημένοι μασώντας τις τσιχλίτσες μας (για δροσερή αναπνοή, ώστε τίποτε να μη μαρτυρά που ήμασταν και τι κάναμε).

06 Οκτ 2017

Το Ε/Γ Ταξιδεύοντας για πολύ καιρό αμελούσα (πολύ κακώς, όπως αποδείχθηκε) να επισκεφθώ, παρόλο που ήταν στις προτεραιότητές μας. Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, είχα την τύχη, ωστόσο, να το επισκεφθώ δύο φορές και να επιβεβαιώσω και εγώ με τη σειρά μου την εξαιρετική εικόνα που είχαν σχηματίσει για αυτό οι περισσότεροι χρήστες του site.

Δεν είχα σκοπό να γράψω κριτική, ίσως γιατί δεν είχα κάτι να προσθέσω σε όσα έχουν ήδη επισημανθεί και καταγραφεί. Από την άλλη, βέβαια, εφόσον ένας χώρος εστίασης εξακολουθεί δικαίως να βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις των περισσότερων φίλων του site, θεωρώ ότι του οφείλω και εγώ με τη σειρά μου μια κριτική ως επιβράβευση. Λοιπόν έχουμε και λέμε …

Η πρώτη επίσκεψη έλαβε χώρα μες τον Ιούλιο, Σάββατο βράδυ και η δεύτερη ανήμερα Δεκαπενταύγουστου. Είχε προηγηθεί ηλεκτρονική κράτηση, απολύτως αναγκαία όπως αποδείχθηκε, δεδομένου ότι και τις δύο φορές το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο. Το παρκάρισμα την πρώτη φορά μας δυσκόλεψε αρκετά, τη δεύτερη, λόγω ημέρας υποθέτω, δεν συναντήσαμε προβλήματα.

Ο χώρος απλός, περιποιημένος, πεντακάθαρος, με σωστό εξαερισμό και διακόσμηση ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει. Η ίδια παρατήρηση ισχύει και για τα εξωτερικά τραπέζια. Η εξυπηρέτηση, από την άλλη, θα σας κερδίσει από την πρώτη στιγμή. Όλο το προσωπικό είναι ευγενέστατο και πρόθυμο να σε βοηθήσει στην παραγγελία σου, πλούσια κεράσματα σε περιμένουν στο τέλος (θα αναφερθώ αναλυτικότερα στη συνέχεια), αποδειξούλα και πληρωμή με κάρτα κανονικά, όλα άψογα.

Πάμε τώρα στα του φαγητού, που αποτελεί και τον βασικό λόγο της δημοφιλίας του Ε/Γ Ταξιδεύοντας (όχι βέβαια ότι και στους άλλους τομείς υστερούν):

Στην πρώτη επίσκεψη, προσφερόταν, λόγω ηλεκτρονικής κράτησης, ένα συγκεκριμένο μενού στην τιμή των 47 € τα δύο άτομα, το οποίο μας φάνηκε αρκετά συμφέρον και ενδιαφέρον, οπότε το προτιμήσαμε. Το μενού περιελάμβανε:

- την ιδιαίτερα δημοφιλή σαλάτα του Ε/Γ Ταξιδεύοντας με ξεφλουδισμένη ντομάτα, κάπαρη, κρίταμο και ανθό αλατιού, η οποία (αν και πολύ απλή στη σύλληψή της) μου άρεσε πολύ
- χειροποίητη ταραμοσαλάτα από λευκό ταραμά, εξαιρετική.
- σαρδέλα φιλεταρισμένη, η οποία ήταν το καλύτερο πιάτο. Ελαφρά ψημένη και άψογα φιλεταρισμένη μας ικανοποίησε απόλυτα
- σουπιά τηγανιτή σβησμένη με λαδολέμονο, με φρέσκο κρεμμύδι και άνηθο. Στο πρώτο άκουσμα αυτού του πιάτου, το φοβήθηκε, καθώς δεν μπορούσα να φανταστώ τη σουπιά τηγανητή και φοβόμουν ότι θα ήταν βαριά. Αντιθέτως, παρά το τηγάνισμα, είχε παραμείνει μαλακή, ενώ το λαδολέμονο και τα φρέσκα μυρωδικά συμπλήρωναν ιδανικά το πιάτο.
- γαριδομακαρονάδα των 2 ατόμων. Και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις
- το μενού περιελάμβανε επίσης μια φιάλη λευκό κρασί εμφιαλωμένο «Ταξιδεύοντας» σε
συνεργασία με το Κτήμα Μουσών, το οποίο ήρθε δροσερό και καταναλώθηκε πολύ ευχάριστα.

Στη δεύτερη επίσκεψη, παραγγείλαμε τα εξής:
- σαλάτα με πληγούρι, κρύα γαρίδα και διάφορα λαχανικά - μυρωδικά (5,90 €), ως πιάτο ημέρας. Πολύ ωραίος συνδυασμός, νόστιμο το πληγούρι, η γαριδούλα σε επαρκέστατη ποσότητα. Μοναδική παραφωνία το καλαμπόκι, που μπορεί να έδινε χρώμα στο πιάτο, γευστικά ωστόσο δεν μου πολυταίριαζε με τα υπόλοιπα λαχανικά-μυρωδικά.
- γαυροντολμάς (5,90 €). Πεντανόστιμο επίσης πιάτο που κυριολεκτικά εξαφανίστηκε. Μοναδικό παράπονο η ποσότητα, 1-2 ντολμαδάκια επιπλέον θα ήταν ευπρόσδεκτα.
- χταπόδι του νώντα (9,60 €). Επίσης must του μαγαζιού, από όσο έχω καταλάβει. Μεγάλο πλοκάμι, που παρά το τηγάνισμά του, παρέμενε μαλακό. Νόστιμο και ιδιαίτερο στη γεύση, σε κάθε περίπτωση, ωστόσο μάλλον την επόμενη φορά θα προτιμήσω την ψητή εκδοχή του.
- σαρδέλα ψητή (6,00 €). Αν και υπήρχαν πολλά πιάτα που θα θέλαμε να δοκιμάσουμε, δεν αντισταθήκαμε στον πειρασμό να ξαναπαραγγείλουμε σαρδέλα ψητή. Και πάλι εξαιρετική.
- μανέστρα ταξιδεύοντας (13,50 €), με διάφορα όστρακα, πολύ αρωματικά και νόστιμη, με το σκόρδο να υπερτερεί στα αρώματα, δίχως ωστόσο να καλύπτει τις λοιπές γεύσεις. Νομίζω πιάτο ημέρας.
- για ποτό επιλέξαμε πάλι το ίδιο εμφιαλωμένο λευκό «Ταξιδεύοντας» (14,00 €).

Η συνολική γευστική εμπειρία και από τις δύο επισκέψεις εξαιρετική. Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν καλομαγειρεμένο, προσεγμένο και πολύ νόστιμο. Επιπλέον να αναφέρω, ότι και στις δύο επισκέψεις μας, στην αρχή ήρθε νόστιμο φρυγανισμένο ψωμί με ελιές (1 € ανά άτομο), νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν συνεχώς, ενώ το καλύτερο υπήρχε στο τέλος. Κέρασμα 2 σφηνάκια σορμπέ λεμόνι, 2 νοστιμότατα γλυκά (cheesecake και εκμέκ κανταΐφι ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και ένα καραφάκι γλυκό κρασί ενώ με τον τελικό λογαριασμό μας προσέφεραν και από μια τσιχλίτσα.

Από άποψη τιμών, την πρώτη φορά πληρώσαμε 47 €, τιμή που ίσως δεν είναι αντιπροσωπευτική λόγω του ειδικού μενού, τη δεύτερη ο λογαριασμός ήρθε στα 56,90 €. Σίγουρα το Ε/Γ Ταξιδεύοντας δεν είναι οικονομικό, σου παρέχει ωστόσο τη δυνατότητα να γευθείς νόστιμα πιάτα με φρέσκα και ποιοτικά θαλασσινά και ψάρια, χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσία, ενώ πάντα, εάν επιθυμείς να κρατήσεις χαμηλά το κόστος της εξόδου σου, υπάρχουν και πιο οικονομικές επιλογές.

Άργησα λοιπόν, αλλά το έμαθα και εγώ το Ε/Γ Ταξιδεύοντας, οπότε κάτι μου λέει ότι η επόμενη επίσκεψη δεν θα αργήσει.

Χθες (10-9-17) είχαμε όρεξη για θαλασσινά/ψάρι και αφού το αγαπημένο μας μαγαζί (Άργουρα) δεν είχε τραπέζι διαβάσαμε τις πολύ καλές κριτικές για την εν λόγω ψαροταβέρνα και αποφασίσαμε να την επισκεφτούμε.
Κλείσαμε τραπέζι για 2 άτομα και ζητήσαμε να καθίσουμε κάπου που να μην καπνίζουν. Το τραπέζι που μας κράτησαν ήταν στον έξω χώρο (που επιτρέπεται το κάπνισμα) αλλά ευτυχώς δεν κάπνιζαν κοντά μας. Στο parking φανήκαμε τυχεροί και βρήκαμε απέναντι αλλά γενικά πρέπει να είναι δύσκολο.

Αμέσως μας έφεραν κρύο νερό σε κανάτα, φρυγανισμένο ψωμί και ελίτσες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι συνεχώς μας ανανέωναν το νερό (χωρίς καν να έχει τελειώσει) ώστε να έχουμε συνεχώς κρύο νερό! Ο χώρος έξω μικρός, όχι τίποτα το ιδιαίτερο, μέσα δεν μπήκα για να έχω άποψη.

Αφού είχαμε μελετήσει τις κριτικές και με τη βοήθεια του εξυπηρετικότατου σερβιτόρου πήραμε τη σαλάτα που προτείνουν όλοι με την καθαρισμένη ντομάτα και την κάπαρη που ήταν φοβερή, ταραμοσαλάτα επίσης πεντανόστιμη και ωραιότατο γαύρο σκορδάτο. Επειδή δεν είχε καρπάτσιο από λαυράκι που ζητήσαμε μας πρότεινε μπουκίτσες λαυράκι με σάλτσα από μουστάρδα. Συμπαθητικό πιάτο αλλά μου άρεσε λιγότερο από τα άλλα. Για κυρίως πήραμε φαγκρί μεσαίου μεγέθους για 2 άτομα το οποίο ήταν εξαιρετικό (650 γρ 39€).

Στο τέλος μας κέρασαν εκμέκ και πορτοκαλόπιτα, σορμπέ λεμόνι και λικέρ μαστίχα.
Ο λογαριασμός ήρθε στα 70€ τα οποία δεν είναι λίγα αλλά σίγουρα τα άξιζε και γι' αυτό θα ξαναπάμε!

28 Αυγ 2017

Επειδή δε θέλω να κατηγορηθώ ότι επαναλαμβάνομαι (σέρνεται και pass 1), ξεκαθαρίζω ρητά και κατηγορηματικά ότι η κριτική που ακολουθεί ελάχιστα διαφέρει από την πρώτη μου κριτική για το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ (3-12-2013). Θέλησα όμως να επανέλθω σ' αυτό το υπέροχο μαγαζί στο ταπεινό Κερατσίνι, αφενός για να ενημερώσω τους πολλούς νέους φίλους του a4f για την ύπαρξή του, αφετέρου δε για να τιμήσω το γεγονός ότι αναζητώντας ένα μέρος για να φάμε με φίλους έξω την Κυριακή μετά της Παναγίας, το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ήταν το πρώτο που πέτυχα ανοικτό, μετά από (θα σας φανεί ίσως απίστευτο, όμως είναι πέρα για πέρα αληθινό) τουλάχιστον 10-12 μάταιες κλήσεις σε άλλα μαγαζιά, προφανώς κλειστά λόγω διακοπών.

Είχα ξεκινήσει τότε ως εξής: "Με μια λέξη: Μοναδικό! Μαγαζιά σαν το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ αποδεικνύουν ότι σε μια φαινομενικά ταπεινή συνοικιακή ψαροταβέρνα μπορείς να βρεις μοναδική ποικιλία παρασκευών και γεύσεων, να φας εξαιρετικά και ταυτόχρονα πολύ ελαφρά, γλείφοντας κυριολεκτικά τα δάχτυλά σου. " Αυτή η περιγραφή τα λέει όλα, δεν έχω να αλλάξω ούτε μία λέξη.

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ βρίσκεται στο τέρμα της οδού Πλάτωνος, στρίβοντας αριστερά από Αναπαύσεως ερχόμενοι από Πειραιά. Το μαγαζί είναι γωνία, το παρκάρισμα γενικά δυσκολούτσικο (5 στα 10). Στήσιμο όπως οι περισσότερες ψαροταβέρνες Πειραιά και περιχώρων. Ο μέσα χώρος, με κλασσικό κυκλαδίτικο διάκοσμο σε άσπρο μπλε, δίχτυα και όστρακα στο ταβάνι, γειτονεύει άμεσα με την κουζίνα, από την οποία όμως δεν βγαίνει η παραμικρή μυρωδιά. Στην άλλη άκρη οι υποδειγματικά καθαρές τουαλέτες. Ο έξω χώρος παίρνει δύο σειρές τραπεζιών και κλείνει με νάιλον, όταν ο καιρός το επιβάλλει. Το σύνολο (καρέκλες, τραπέζια, τραπεζομάντιλα, σερβίτσια) πεντακάθαρο. Πελατεία όλων των στρωμάτων και ηλικιών, ως επί το πλείστον περίοικοι, γενικότερα Πειραιώτες και ψαγμένοι καλοφαγάδες από πιο μακριά. Μην ξεχνάτε ότι εδώ και δύο, τρία χρόνια λειτουργεί στη Νέα Ερυθραία το αδελφάκι ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ – το μαγαζί όπου πρωτοβρέθηκαν μαζί οι παλιοσειρές του a4f.

Το σέρβις εξακολουθεί να εντυπωσιάζει με την ευγένεια, το καλοσυνάτο χιούμορ, την ακρίβεια και την ταχύτητά του. Θα είχε πολλά να διδάξει ακόμα και σε προσωπικό εστιατορίων πολυτελείας. Μόλις καθίσετε, έρχονται ποτήρια και σερβίτσια, νερό βρυσούλεν παγωμένο, που μόλις φθάσει η κανάτα στη μέση ανανεώνεται, ψωμί φρυγανισμένο και ένα μπολ με 12-15 (όχι 4 μετρημένες, όπως αλλού) ελιές (όχι ελίτσες) με το ωραίο τους λαδάκι (όχι στεγνές) και ριγανίτσα (όχι ορφανές) από πάνω. Καλή αρχή, και η αρχή είναι, ως γνωστόν, το ήμισυ του παντός. Για τα υπόλοιπα φροντίζει η κουζίνα.

Ο κατάλογος εκτενής και αναλυτικός, ταξινομημένος σε ορεκτικά, θαλασσινούς μεζέδες, σαλατικά, οστρακοειδή, μικρά και μεγάλα ψάρια κτλ. Προσοχή: Υπάρχει και ένας επιπλέον μικρότερος κατάλογος, ο οποίος αξίζει την προσοχή σας, καθώς περιέχει έξτρα προτάσεις και θα μπορούσε από μόνος του να καλύψει τις προσφορές μιας μικρής ουζερί. Συμβουλή: Μη βιαστείτε να παραγγείλετε και μην πάρετε με την πρώτη πολλά, αφήστε χώρο για ένα τελευταίο πιάτο.
Μετά από πολλές επισκέψεις στο ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δύσκολα θα βρεθεί κάτι που δεν θα σας ικανοποιήσει.

Στα must προκαταρκτικά σίγουρα η ντομάτα ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ (ξεφλουδισμένη, σε ροδέλες με κάπαρη), η σαλάτα με φύκια, το καπνιστό σκουμπρί, η ρεγγοσαλάτα και το χταπόδι (στα κάρβουνα ή τηγανιτό, το επιλεγόμενο "του Νώντα"). Από εκεί και πέρα ό, τι τραβά η όρεξή σας, είτε μεγάλο ψάρι (το σλόγκαν του μαγαζιού «Τα πιο φρέσκα κολυμπούν στη θάλασσα» ανταποκρίνεται 100% στην αλήθεια) είτε κάποια θαλασσινή μακαρονάδα ή ένα ριζότο με μελάνη σουπιάς, ζητήστε και τη συμβουλή των παιδιών που εξυπηρετούν το τραπέζι σας.

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ειδικεύεται στο ούζο. Αν είστε fan του είδους, ζητήστε το Αφροδίτη, το ούζο που έπινε ο Ωνάσης. Πραγματικά αλλιώτικο, απλώς λίγο βαρύ. Εναλλακτική λύση το καζανιστό Στουπάκη. Κρασί επίσης καλό, αλλά και μπύρα ΝΗΣΟΣ pilsner. Στο τέλος σάς περιμένει τριλογία κεράσματος: πρώτα ένα σορμπεδάκι, για να καθαρίσει η γεύση, κατόπιν ποικιλία χειροποίητων γλυκών, στο τέλος ένα χωνευτικό λικέρ μαστίχας. Α, ξέχασα! Μαζί με το λογαριασμό προσφέρεται τσιχλίτσα. Οι τύποι δεν παίζονται!

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ δεν είναι φθηνομάγαζο, αξίζει όμως και το τελευταίο ευρώ που θα σας χρεώσει. Με πολλά θαλασσινά και σαλατικά θα δώσετε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο, με μεγάλο ψάρι θα ανεβείτε στα 30. Εννοείται ότι αν είστε μεγάλη παρέα θα το ευχαριστηθείτε περισσότερο και θα πληρώσετε λιγότερα. Γι’ αυτό λοιπόν οργανωθείτε και κατηφορίστε κατά Κερατσίνι μεριά. Θα με θυμηθείτε!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.