ΜΑΥΡΟΣ ΓΑΤΟΣ

Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
12:30 - 18:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Με ιδιαίτερη αγάπη στα αγνά υλικά, κρατάμε τον Μαύρο Γάτο για πάνω απο 20 χρόνια.
Οικογενειακή επιχείρηση, πέρα απο το καλό φαγητό θα νιώσεις με την πρώτη φορά το οικείο περιβάλλον.
Δοκίμασε τα "μαμαδίστικα" φαγητά μας τις πίτες με παραδοσιακό φύλλο ανοιγμένο στο χέρι και άλλα πολλά από το καθημερινά διαφορετικό μενού μαγειρευτών φαγητών μας.
Μην ξεχάσεις τα εξαιρετικά και βραβευμένα στα 10 καλύτερα της Αθήνας παϊδάκια, το παραδοσιακό μας λουκάνικο, το ζουμερό μοσχαρίσιο συκωτάκι και ποικιλία άλλων κρεατικών ψημένα άψογα στα κάρβουνα!
Συνοδέψτε τα με σπιτικό τσιπουράκι απο τα Ιωάννινα ή εξαιρετικό κόκκινο κρασάκι από την ορεινή Αρκαδία!
Σας περιμένουμε!!!!

Πως θα το βρείτε
  Πολέμωνος 4, Παγκράτι
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Σήμερα θα σας μιλήσω για κάτι πρωτότυπο (τώρα τελευταία)… για φαγητό! Μιλώ για φαγητό που γεύτηκα βεβαίως, κι όχι απλά για το πλήθος των πιάτων που προσφέρει ο Γάτος. Οπότε για την ιστορία της ταβέρνας αυτής - που μετρά το λιγότερο 20ετία- αλλά και τον κατάλογο, θα σας παραπέμψω σε άλλη κριτική που ακόμα δεν έχει γραφτεί... φαντάζομαι όμως πως δεν θ’ αργήσει…(! )

Η εμπειρία μου έχει καταγραφεί από δύο επισκέψεις, την πρώτη 8 και την δεύτερη 11 ατόμων, με διαφορά 8 μηνών περίπου. Άρα νομίζω πως είναι αρκετά σφαιρική και θα οδηγήσει σε ασφαλή συμπεράσματα. Όχι πως έχει τέτοια ανάγκη η συγκεκριμένη ταβέρνα, καθώς τα τόσα χρόνια συνεχούς λειτουργίας αλλά και οι αξιόπιστοι φίλοι που έχουν προηγηθεί, έχουν ήδη παίξει σημαντικό ρόλο στην πολύ καλή φήμη του μαγαζιού. Απλά σήμερα θα γίνει μια επισφράγιση κι από μένα.

Ο χώρος είναι ο -κλασικά εικονογραφημένος – της ταβέρνας με όλη την σημασία της λέξεως. Μερικά σκαλάκια οδηγούν σε έναν ημιυπόγειο χώρο, που δεν διεκδικεί βραβείο στην διακόσμηση όμως είναι καθαρός και όχι δυσάρεστος. Ο ομώνυμος (μαύρος) γάτος εκτός από το πεζοδρόμιο -που έχετε πολλές πιθανότητες να τον δείτε σε live version-, κοσμεί και τους τοίχους αλλά και τους καταλόγους της ταβέρνας. Μερικά τραπέζια βγαίνουν το καλοκαίρι κατά μήκος του στενού πεζοδρομίου, αν κι εγώ προτιμώ τον μέσα χώρο. Πρωτοτυπία για το ύφος του μαγαζιού, θα βρείτε στις τουαλέτες οι οποίες είναι εφοδιασμένες, με αρκετά είδη για την ατομική υγιεινή.

Η εξυπηρέτηση, φιλική, ζεστή και οικεία σαν να σε περιποιούνται φίλοι στο σπίτι τους. Κανένα παράπονο.

Θα περιγράψω την δεύτερη και πιο πρόσφατη επίσκεψη, που έγινε Σάββατο βράδυ 21/5/16 ημέρα της ονομαστικής μου εορτής καθώς και του κολλητού του αδερφού μου. Οπότε για να μην σπάσουμε την παρέα στη μέση, μιας και τέτοια μέρα όλοι διακτινίζονται από γιορτή σε γιορτή για τους προλάβουν όλους, αποφασίσαμε να γιορτάσουμε μαζί. Που; Το μπαλάκι βεβαίως έπεσε σ’ εμένα. Κάπου που να μπορέσουμε να ευχαριστήσουμε τους πιο κοντινούς μας ανθρώπους, χωρίς άγχος παράλληλα για το εάν θα μας στοιχίσει μια περιουσία. Γιατί δυστυχώς δεν την έχουμε τη ρημάδα. Αν την είχαμε θα κάναμε open party στο Πεντελικόν… δεν ξέρω βέβαια αν θα περνάγαμε ωραιότερα!

Λοιπόν η πρόταση έπεσε εύκολα μιας και από την πρώτη κι όλας επίσκεψη είχε δρομολογηθεί η επανάληψη με ανοιχτή ημερομηνία. Ρίχνω τηλέφωνο λοιπόν στο πιο κατάλληλο άτομο, το οποίο έχει όνομα γνωστό και έμπιστο στην πιάτσα (του ask), έχει ουσιαστικά “χτίσει” ΚΑΙ αυτό το μαγαζί, κι όπως το πάει… σύντομα θα το ανακαινίσει κι όλας!

Με ενθαρρύνει για την σκέψη μου και προσφέρεται ευγενικά να μεσολαβήσει για να μου κλείσει το τραπέζι. Λόγω λοιπόν αυτής της μεσολάβησης και λόγω της γνωριμίας, μου πρότειναν με ένα fix ποσό κατά άτομο, ένα μενού βάσει των προτιμήσεων μας, το οποίο περιελάμβανε και τα ποτά. Καλύτερα νομίζω δεν θα μπορούσε να γίνει και τους ευχαριστώ όλους γι’ αυτό.

Στο τραπέζι μας λοιπόν παρέλασαν τα εξής πιάτα:

- Ψημένο ψωμάκι και άφθονο νεράκι βρύσης, για ξεκίνημα.

- Χωριάτικη σαλάτα (χ 2 μερίδες), με κρεμμύδι, ντομάτα, αγγούρι, ελιές και μπόλικη φέτα με ελαιόλαδο και ρίγανη. Ωραιότατη και δροσερή.

- Μαρουλοσαλάτα, παρότι δεν είναι του γούστου μου, ζητήθηκε από την παρέα και ήρθε ευπρόσδεκτη. Φρέσκια και απλή με φρέσκο κρεμμυδάκι, άνηθο και ξυδάκι.

- Κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανιτές με κουρκούτι (3 μερίδες). Είναι το μοναδικό ορεκτικό που δεν με ενθουσίασε. Γενικά δεν μου αρέσουν τα τηγανιτά λαχανικά με κουρκούτι. Ομολογώ βέβαια πως είναι τα πιο συμπαθητικά που έχω φάει, δηλαδή δεν ήταν άψητα από μέσα όπως συμβαίνει συνήθως, ούτε άφηνε λαδίλα στο λαρύγγι σαν επίγευση. Πάντως δεν θα τα επέλεγα ξανά, γιατί τα προτιμώ απλά με λίγο αλευράκι πριν βουτήξουν στο τηγάνι, που τα κάνει και πιο ξεροψημένα.

- Βασιλοτύρι (χ 2 μερίδες), μου άρεσε πάαααρα πολύ από την πρώτη φορά που το δοκίμασα και γενικά ενθουσίασε όλη την παρέα. Κάτι μεταξύ κρέμας τυριού και γιαουρτιού σε πυκνότητα. Απαραίτητο και τέλειο συνοδευτικό(1) για το ψημένο ψωμάκι μας.

- Τυροκαυτερή, χειροποίητη εννοείται! Πάρα πολύ καλή, με μεγάλα κομμάτια τυριού και την καυτερή πιπερίτσα της για να δικαιολογεί την ονομασία της. Το τέλειο συνοδευτικό(2) για τα κρεατικά μας!

- Τζατζίκι που το τίμησαν ιδιαιτέρως ο μικρός έφηβος της παρέας (πλην 2μετρος)…. ζωή να’ χει, με τον μπαμπά του τον έτερο εορταζόμενο!

- Κολοκυθοκεφτέδες (χ2 μερίδες, έξι τεμαχίων έκαστη) μεγάλοι, νόστιμοι, χειροποίητοι και αξιοπρεπέστατοι!

Και πριν ξεκινήσουν τα κρεατικά μας, προσγειώθηκε στο τραπέζι -κερασμένη από το μαγαζί- τιμής ένεκεν του γνωστού “χτίστη” που μας έκανε το κονέ- …

- Μια πιατέλα με 3 μεγάλες σούβλες κοντοσούβλι με πιπερίτσα και ντοματούλα ενδιάμεσα (φτιαγμένο από τους ίδιους) μόνο για εμάς! Ήταν κατά κοινή ομολογία ίσως το πιο νόστιμο, το πιο ζουμερό και το πιο καλοψημένο κοντοσούβλι που έχουμε γευτεί.

Κι εδώ κάνω επισήμως πρόταση-δήλωση στους ιδιοκτήτες ότι πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μπει στον κατάλογο αυτός ο μεζές. Έτσι, ατόφιος όπως είναι και με τις τρεις σούβλες (γιατί είμαστε κι αχόρταγοι) και ας το χρεώνουν όσο θέλουν. Ειλικρινά ήταν λουκούμι!

Συνεχίζω…

- Μια μερίδα συκώτι με συνοδεία πατάτες τηγανιτές. Μεγάλο φιλέτο, σωστά ψημένο παρότι σχετικά λεπτό σε πάχος δεν είχε στεγνώσει καθόλου.

- Ποικιλίες κρεατικών χ 3 πιατέλες που περιελάμβαναν έκαστη: 2 λουκάνικα, 2 καλαμάκια κοτόπουλο και 4 μπιφτέκια. Ήταν όλα καλοψημένα και γευστικά.

- Παϊδάκια χ 2 πιατέλες που περιείχαν γύρω στα 10 τεμάχια έκαστη, εξαιρετικά σε γεύση και μαεστρικά ψημένα! Δεν μύριζαν καθόλου και ήταν ζουμερά και νόστιμα.

Ήπιαμε άφθονο κρασάκι που δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο ήταν, αλλά σίγουρα λιγότερο από 2 κιλά δεν ήταν. Αναψυκτικά (πορτοκαλάδες και κόκα κόλες) και 2 μπύρες.

Από γλυκά, παρότι είχα επιμεληθεί εγώ για την παρέα μια τάρτα λευκής σοκολάτας και ένα μπράουνι, μας κέρασαν και μια μεγάλη πιατέλα με γιαούρτι και γλυκό (αν θυμάμαι καλά φράουλα).

Το μοναδικό μείον της βραδιάς που διαπιστώσαμε όλοι ήταν ότι δεν υπήρχε καθόλου μουσική. Την πρώτη φορά θυμάμαι πως είχε κάποια ρεμπέτικα. Γι'αυτό ρώτησα τα παιδιά και μου είπαν ότι είχαν βάλει, αλλά ήταν πολύ χαμηλά για να μην ενισχύουν την οχλαγωγία που ήδη υπήρχε από τον κόσμο. Κατόπιν παράκλησης ανέβασαν λίγο την ένταση, όμως ήδη η βραδιά πλησίαζε προς το τέλος. Αξίζει μεγαλύτερης προσοχής αυτό το κομμάτι, γιατί άλλωστε βοηθάει στο να καταναλώνεται περισσότερο κρασάκι...!

Επίσης κάτι που θυμάμαι από την πρώτη επίσκεψη είναι ότι δεν με είχε ενθουσιάσει η πίτα που είχαμε δοκιμάσει τότε που ήταν σπανακόπιτα. Της έλειπαν μάλλον μυρωδικά που θα την έκαναν να ξεχωρίσει. Σε αντίθεση βέβαια με κάτι λαχταριστούς λαχανοντολμάδες που θυμάμαι ότι μου θύμισαν μαμά!

Για το παραπάνω πλουσιοπάροχο τραπέζι από το οποίο όχι μόνο δεν έλειψε τίποτα αλλά, περίσσεψαν και αρκετά εδέσματα που μπήκαν σε πακέτο, πληρώσαμε με τον Κώστα συνολικά 160€. Νομίζω ότι καλύτερα δεν γινόταν, όταν μάλιστα η αντιστοιχία κατά άτομο ήταν κάτι λιγότερο από 15!

Συμπερασματικά λοιπόν ο Γάτος δεν θα σας απογοητεύσει αν η όρεξή σας τραβάει ταβερνάκι. Οι πρώτες ύλες είναι καλής ποιότητας, ο ψήστης είναι μάστορας και οι εκτελέσεις των πιάτων είναι σπιτικές! Τέλος όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με την σεβάσμια εξυπηρέτηση και τις λογικές τιμές, συνθέτουν ένα εξαιρετικό value for money!!!

Προτείνεται φυσικά.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Κατ'αρχάς να πω πως οι κριτικές από τους χρήστες είναι αντιπροσωπευτικές και της βαθμολογίας του καταστήματος!

Έχοντας διαβάσει τις κριτικές από τις φίλες Tzia, indulge αλλά και του ALEX80 που εμφανίζονται πάνω-πάνω, θεώρησα πως δεν μπορώ να προσθέσω κάτι ιδιαίτερο πάνω στην ήδη διαμορφωμένη άποψη που υπάρχει για τον Μαύρο Γάτο. Εμένα βέβαια μου είναι άγνωστος καθώς δεν είμαι της περιοχής.

Κάθε περιοχή έχει και κάποιο ταβερνάκι με ιστορία. Στη Δραπετσώνα ιστορικός είναι ο Κατσόγιαννος, ενώ και η Αθηνά έχει φτάσει και αυτή τα 26 έτη πλέον. Επειδή όμως δεν ήμουν εγώ ο οικοδεσπότης αλλά ο καλεσμένος μαζί με κάποιους άλλους φίλους, η τελική επιλογή δεν ήταν δική μου. Ευτυχώς οι κριτικές ήταν "ευαγγέλιο" για το τι πρόκειται να ακολουθήσει.

Αρχικά θα πω πως το μαγαζί είναι μια κατηγορία μόνο του. Βρίσκεται σε απόσταση 15 μέτρων από το Μαύρο Πρόβατο και πολύ κοντά από άλλα της περιοχής αλλά δεν έχει αλλάξει τον χαρακτήρα του. Δεν ήταν ταβέρνα, μετά λίγο νεοταβέρνα, μετά λίγες γκουρμέ πινελιές ή..... αααα!!! Για 2 ημέρες θα έρθει να μαγειρέψει ο κύριος Πουρουπουπού και θα κάνουμε ειδικό μενού με 30 ευρώ το κεφάλι και θα φάτε στο τέλος της ημέρας μια κουτσουλιά με wine pairing από την πασίγνωστη ρετσίνα του κτήματος Μαλαματίνα, Εκάμβη κλπ.

Ξέρεις πως εκεί πας για την ταβέρνα, για να νιώσεις μια νότα νοσταλγίας και για να κουβεντιάσεις. Παλαιότερα θεωρούσα κι εγώ πως δεν υπήρχε λόγος να βγαίνω για φαγητό για να φάω κάτι που μπορώ να το φτιάξουν (άλλοι) και στο σπίτι μου. Τα χρόνια πέρασαν και οι παππούδες (πόσο μου λείπουν) μας αποχαιρέτισαν. Αυτά τα φαγητά που τα είχαμε δεδομένα, τώρα λέμε ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΗΣΟΥΝ ΕΔΩ.

Οπότε και τα ταβερνάκια έχουν την δική τους αίγλη και προσπαθούν να διατηρηθούν και αυτά με όλες τις δυσκολίες.

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 18/9/2015 και ώρα 21.00 από 8 άτομα, με διάθεση να εξιστορήσουμε τις γαστρονομικές αμαρτίες των διακοπών, τα σχέδια για το μέλλον αλλά και για να βάλουμε σε μια τάξη τις επόμενες επισκέψεις, είτε με παρέα είτε μόνοι.

Εμείς επιστρατεύσαμε το σκούτερ για την επίσκεψη γιατί γνωρίζαμε πως το πάρκινγκ είναι δράμα. Βρήκαμε εύκολα έξω από το μαγαζί, μάλιστα είχε χώρο και για αυτοκίνητο. Στο πίσω αμάξι βρισκόταν απλωμένος στο καπό ένας κεραμιδί γάτος. Στην είσοδο βρισκόταν ένας μαύρος. Μάλλον γι'αυτό και η ονομασία. Όπως μας είπε και η φίλη μας, αρκετοί τριγυρνούν στην περιοχή.

Ο χώρος είναι απλός και "παλιακός", όπως αρμόζει σε μαγαζιά του είδους. Ίσως να μην έχει γίνει κάποια ανακαίνιση πρόσφατα, σίγουρα όμως ήταν πεντακάθαρος και τακτοποιημένος ενώ και οι τουαλέτες ήταν επίσης πολύ καθαρές και σύγχρονες. Τώρα που το σκέφτομαι, η Ραμόνα είναι ένα αντίστοιχο μαγαζί στην Καλλιθέα, βάσει εδεσμάτων γιατί στον χώρο διαφοροποιούνται. Δυστυχώς θα "μυρίσουν" και λίγο τα μαλλιά σας, σημασία έχει όμως να περάσετε καλά.

Προτιμήσαμε τον μέσα χώρο και όχι το πεζοδρόμιο που είναι στενό και αντίστοιχων προδιαγραφών όπως και στο Μαύρο Πρόβατο, κοινώς με τα αμάξια δίπλα σου. Πάντως κλιματιζόταν κανονικά, τσιγκουνιές δεν έκαναν οι άνθρωποι (ούτε και στις μερίδες τους). Η τελική εικόνα φεύγοντας, στο κλείσιμο της βραδιάς ήταν.... το ΨΥΓΕΙΟ τους. Σας φαίνεται παράδοξο, δεν αναφέρομαι όμως σχεδιαστικά σε κάτι πρωτότυπο αλλά μιλάω για ένα απλό ψυγείο τύπου σουβλατζίδικου (σαν του Μπαρμπαδήμου καλή ώρα) που όμως μου έδωσαν την εντύπωση πως έχουν καλά κρεατικά και δεν έχουν κάτι να κρύψουν.

Η παραγγελία μας ήταν αρκετά μεγάλη και ίσως ξεχάσω να αναφέρω κάτι:

- Χωριάτικη σαλάτα στα 6 ευρώ. Δεν δοκίμασα αλλά φαινόταν καλής ποιότητας και δροσερή, με τη φέτα της. Φαγώθηκε γρήγορα.

- Πατάτες τηγανιτές δεν πήραμε γιατί ήρθαν σαν γαρνιτούρα σε ξεχωριστή πιατέλα μαζί με τα κρεατικά. Δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα, έχω φάει καλύτερες χωρίς να σημαίνει όμως πως μας έμειναν στο τραπέζι.

- Κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανιτές με κουρκούτι, καυτά και νόστιμα αλλά θα ήθελα να έχουν λιγότερο κουρκούτι. Οι τιμές τους στα 3 ευρώ.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ. Χοντρούτσικοι και καλοτηγανισμένοι, θα ήθελα λίγο παραπάνω κολοκύθι.

- Βασιλοτύρι στα 3 ευρώ. Κρεμώδες με ελαφρώς ξινούτσικη γεύση. Μπορείτε να το αλείψετε πάνω στο ψωμί που έρχεται στα κάρβουνα όπου οι υπόλοιποι το τίμησαν δεόντως.

- Τυροκαυτερή στα 3 ευρώ. Σπιτικότατη, πορτοκαλί χρώματος και με κομμάτια φέτας και πιπεριάς μέσα. Μια αψάδα την είχε χωρίς να είναι απαγορευτική για τους ευαίσθητους. Να την παραγγείλετε σίγουρα, είναι και χορταστική.

- Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο στα 6-7 ευρώ. Ήρθαν σε νορμάλ θερμοκρασία, μοιραστήκαμε 4 καλά τεμάχια. Νόστιμοι, φυσικά δεν έμεινε τίποτα.

- Σπανακόπιτα ηπειρώτικη με τραχανά στα 3 ευρώ. Να πω την αλήθεια δεν τιμήθηκε ιδιαίτερα, ήταν και δική μου επιλογή. Σαν κάτι να έλειπε. Ήταν μονότονο το σπανάκι χωρίς να έχει κάποιο άλλο υλικό που να κάνει αντίθεση.

- Λουκάνικο χειροποίητο στα 7 ευρώ. Για τα δικά μου γούστα θεωρώ βαρύ, με μια δόση βαρβατίλας χωριάτικου, όσοι αρέσκεστε να το δοκιμάσετε. Έφαγα 1-2 κομμάτια με λεμόνι που το νοστίμιζε.

*** Εδώ να πω πως η φίλη που μας κάλεσε είχε φέρει χοιρινό από το χωριό του άντρα της που μας το μαγείρεψαν με κόκκινη σαλτσούλα και ήταν νοστιμότατο. Δυστυχώς περίσσεψε λόγω και της μεγάλης παραγγελίας, όμως σίγουρα ήταν καλός μεζές και για την επόμενη ημέρα. Το κατάστημα ευγενικά αρνήθηκε να κρατήσει το υπόλοιπο που ήταν ακόμα στην κουζίνα και αν κατάλαβα καλά το πακέταρε.

- ΚΡΕΑΤΙΚΑ!!!

- Kαλοψημένα, ζουμερά και νοστιμότατα παϊδάκια χωρίς βαρβατίλα, λουκούμι. Πήραμε 1/2 κιλό στα 15 ευρώ.

- Πιατέλα με ψαρονέφρι, μπιφτέκι και λοιπά κρεατικά. Ζουμερότατα, κατέβαιναν σαν ένα υγιεινό σνακ. Από τα πιο ανάλαφρα και ζουμερά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει χωρίς περίεργες προσμίξεις. Το συκώτι χωρίς ίνες και ψημένο ζουμερά κι αυτό.

ΦΥΣΙΚΑ και δεν τα καταφέραμε όλα αυτά αν και 8 άτομα.

Για ποτά πήραμε κρασάκι, μπύρες κλπ. Ίσως τα 8 ευρω/κιλό είναι τσιμπημένη τιμή για το είδος του μαγαζιού, όχι ότι χαλαστήκαμε πάντως. Το κόκκινο ημίγλυκο πάντως δεν μου πολυάρεσε να πω την αλήθεια και το γύρισα σε μπύρα.

ΣΥΝΟΛΟ στα 117 ευρώ, τιμή άψογη με ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ απόδειξη.

Επίσης κέρασμα κάτι σαν γλυκό του κουταλιού καρπούζι ( τραγανό! ), ωραιότατος χαλβάς σιμιγδαλένιος και γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού ροδάκινο. Εύχομαι να τα είχα αυτή τη στιγμή που γράφω γιατί.... εκείνη τη στιγμή δώσαμε βάρος στα γλυκά που είχε φτιάξει μια φίλη της παρέας... και τι γλυκά...

Επιπέδου Μάστερ Σεφ, τάρτα φουντουκιού με βούτυρο γάλακτος και ένα τύπου μπράουνι με 72% σοκολάτα μπίτερ σε σχήμα καρδιάς. Ευτυχώς που έλειπε έτερο μέλος της παρέας "ανταγωνιστής" μου στα γλυκά και πήρα πακέτο για το σπίτι την τάρτα φουντουκιού γιατί αλλιώς θα χαλούσαν φιλίες!

Τι άλλο να πω για τον Μαύρο Γάτο. Πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση που ΔΕΝ θυσιάζεται στον βωμό του κέρδους. Βοηθάει και η νέα γενιά που είναι άψογη στα καθήκοντα της και ευγενέστατη.

Ευχαρίστως θα ξαναέκανα μια επίσκεψη για να μασαμπουκώσω τα κρεατικά του Μαύρου Γάτου μαζί με την ίδια καλή παρέα βεβαίως βεβαίως.

Ο Μαύρος Γάτος στέκεται στα πόδια του και θα συνεχίσει με την ίδια σεμνότητα που τον διακατέχει....

Βάλτε το στη wish list για τα κρεατικά του.

Μη γίνει και μαύρος ΠΑΝΘΗΡΑΣ και διώξει και λοιπά προβατάκια από την περιοχή (δεν αποτελεί μομφή για το επίσης αξιόλογο Μαύρο Πρόβατο)...

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Έχω σχεδον ένα μήνα να γράψω κριτική αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν επισκέπτομαι διάφορα εστιατόρια και ταβέρνες. Η αλήθεια είναι ότι τελευταία συνηθίζω να πηγαίνω με την παρέα μου σε μέρη που έχουμε γράψει κριτικές στο παρέλθον και έτσι απλά περιορίζομαι να διαβάζω το ask4food, μην τύχει και ανακαλύψω (με βάση τις κριτικές, ειδικά τον έμπιστων) και γω το κάτι αξιόλογο.

Στο διάστημα αυτό επισκέφτηκα και το RED ELEFANT εις διπλούν στο οποίο η ποιότητα και η εξυπηρέτιση εξακολουθούν να αγγίζουν την κορυφή, το μενού έμεινε το ίδιο και μόνο οι τιμές αναπροσαρμόστηκαν ελαφρά προς τα πάνω λόγω ΦΠΑ.

Αλλά σήμερα θα γράψω για το ΜΑΥΡΟ ΓΑΤΟ που επισκευτήκαμε 3 άτομα πριν μια εβδομάδα άλλα φάγαμε ουσιαστικά για 2,5. Η απόφαση πάρθηκε λίγο βιαστικά όταν άλλο μαγαζί που θέλαμε να επισκευτούμε ήταν γεμάτο (προηγήθηκε τηλέφωνο, πρακτική που συνιστώ να ακολουθείτε ειδικά τα Παρασκευοσαββατα).

Σάββατο 12/3, 21.15: Δύσκολη περιοχή για παρκάρισμα το Παγκράτι αλλά σταθήκαμε τυχεροί. Το αδελφάκι και διπλανό μαγαζί στη γωνία (Μαύρο Πρόβατο) ήταν 100% γεμάτο και μάλλον αξίζει και αυτό μια επίσκεψη.

Στην πόρτα του ημιυπογείου που στεγάζει το Μαύρο Γάτο, το <>, ένας κατάμαυρος γατούλης μας υποδέχτηκε με χαμόγελο, πράγμα που εκτίμησα και το θεωρώ γούρι και καθόλου σύμπτωση. Το μαγαζί ήταν αρκετά καθαρό και αρκετά περιποποιημένο για κουτούκι. Ένας τέτοιος χώρος σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να πάρει πάνω απο 3, αλλά η σχετική καλαισθησία του μεγάλου χώρου πρέπει να αναφερθεί (Γήινα χρώματα, λιτό ντεκόρ, τραπέζια ταβέρνας σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους και γενικότερα μια άπλα). Μονάδικο ίσως μειονέκτημα, μερικές οσμές που έκαναν εμφανή την παρουσία τους στο χωρο από την κουζίνα. Σύνολο 2,7/4.

Η εξυπηρέτηση απο μια κυρία γύρω στα 40 ήταν το κάτι αλλο. Επαγγελματική 100% χωρίς καθυστέρηση και χωρίς περιττές ευγένιες και κολακίες, όπως ακριβώς τη θέλω. Με πολύ νόστιμο χαλβά από σημιγδάλι κέρασμα στο τέλος ενώ εφτασαν και αρωματικά μαντηλάκια με το σετ των μαχαιροπήρουνών. Το σέρβις ήταν ταχύτατο παρά τα πολλά τραπέζια που εξυπηρετούνταν ταυτόχρονα. 4άρι με όλη τη σημασία της λέξης.

Φαγητό: Εδώ θα διαφοροποιηθώ από τις άλλες κριτικές. Τίμιο και οικονομικό σε ποσότητα αλλα μέτριο σε ποιότητα.

Τα παιδάκια χρεώνονται ψημμένα και έτσι να υπολογίζετε 20-25% λιγότερη ποσότητα σε σχέση με άλλες ταβέρνες. Απλά αλλού με 24 ευρώ τρως πραγματικά το πολύ 800 γραμ. εδώ με 30 ευρώ τρως καθαρό κιλό (4 άτομα) πραγμα που το έμαθα όταν η ποσότητα των 500 γρμ προσγειώθηκε στο τραπέζι. Τα οποία ήταν όμως λιγότερα ψημένα απο το κανονικό και δυστυχώς μάλλον σε φούρνο και όχι σε κάρβουνα με αρκετό λίπος πάνω τους (σπάνια έχω δεί τόσο), συνολική βαθμολογία 2/4.

Τη χοιρινή μπριζόλα δεν την δοκίμασα, ο φίλος μου είπε ότι ήταν οκ. Πήραμε μια σαλάτα με μαρούλι, όχι και κάτι το ιδιαίτερο, πατάτες τηγανιτές μαμίσιες, απλά καλές (3/4) και σαγανάκι διπλή ποσότητα στα 3 ευρώ (2/4) που δεν μου άρεσε ιδιαιτερα. Το κόκκινο χύμα κρασί ήταν ξηρό και ποιοτικό.

Αν τα παιδάκια και το σαγανάκι είχαν προσεχθεί λίγο, θά έδινα τουλάχιστο 3 στή γεύση άλλα η πραγματικότητα είναι αυτή που μετράει.

Οι τιμές είναι λογικές έως πολύ καλές για αυτά που προσφέρει (36 ευρώ/2,5= γύρω στα 14 ευρώ το άτομο με ποτό). ο ΜΑΥΡΟΣ ΓΑΤΟΣ και σε γενικες γραμμες το πακέτο αξίζει αν θέλευτε να φάτε απλά, λαικά και παραδοσιακά σε ένα οικονομικό αστικό περιβάλλον, όπως έκαναν οι πατεράδες μας τις περασμένες δεκαετίες.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Έφτασε η ώρα να γράψω κι εγώ την κριτική μου για τον "Μαύρο Γάτο", ένα από τα αγαπημένα παιδιά της παρέας του ask4food. Η tzia, ο VAGELIS, ο mavtasos, η indulge και πολλοί άλλοι χρήστες έχουν κατά καιρούς περιγράψει τη θετική γαστριμαργική εμπειρία τους από τη συμπαθέστατη ταβέρνα που βρίσκεται λίγα μέτρα μακριά από την πλατεία Προσκόπων (ή μάλλον πλατεία Μάνου Χατζιδάκι πλέον) στο Παγκράτι.

Προσωπικά, οφείλω να ομολογήσω ότι για χρόνια αγνοούσα την ύπαρξη αυτής της ταβέρνας και την πληροφορήθηκα μέσα από το ask4food! Έκτοτε την επισκέφτηκα αρκετές φορές, κυρίως βράδυ, αλλά και μεσημέρι, και είχα την ευκαιρία με διαφορετικές παρέες να γευτώ διάφορα φαγητά. Σε όλες τις περιπτώσεις αποκομίσαμε άριστες εντυπώσεις για το φαγητό και την εξυπηρέτηση από τους ευγενέστατους ανθρώπους του "Μαύρου Γάτου"!

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, Παρασκευή βράδυ, παρέα έξι ατόμων, συναντηθήκαμε με αφορμή την έλευση στην Αθήνα φίλου που κατοικεί μόνιμα εκτός Αθηνών. Στην ερώτησή μας πού θέλει να πάμε για φαγητό μας έδωσε την εξής καθοριστική απάντηση: "Ρε παιδιά, θα ήθελα να πάμε κάπου να φάμε καλά παϊδάκια! " Εκεί παρενέβην αποφασιστικά και παρότρυνα την παρέα να πάμε στον "Μαύρο Γάτο". Από τους υπόλοιπους πέντε, μόνο ένας είχε ξαναπάει και έσπευσε να υποστηρίξει με θέρμη την πρότασή μου, οπότε γύρω στις 9, και αφού παιδευτήκαμε λίγο να βρούμε να παρκάρουμε, φτάσαμε στην ταβέρνα. Ήταν ακόμα σχετικά νωρίς και μόλις 3-4 παρέες κάθονταν στα δύο επίπεδα της μεγάλης ημιυπόγειας αίθουσας. Μέσα στο επόμενο μισάωρο όμως, τα τραπέζια ήταν όλα γεμάτα...

Το μοναδικό μειονέκτημα του "Μαύρου Γάτου" είναι ο χώρος του... Δεν αναφέρομαι στη χωροταξία, ίσα-ίσα που τα τραπεζοκαθίσματα είναι έτσι τοποθετημένα, ώστε οι πελάτες να κάθονται και να κινούνται με μεγάλη άνεση. Δεν αναφέρομαι ούτε στη διακόσμηση, κι αυτή είναι πολύ συμπαθητική, ειδικά οι τοιχογραφίες που πολλοί χρήστες πριν από μένα έχουν λεπτομερώς περιγράψει. Ούτε με ενοχλεί το παλιομοδίτικο μεγάλο ψυγείο στην είσοδο, κι αυτό δίνει ένα στοιχείο γραφικότητας στην ταβέρνα. Αυτό που δυσκολεύει την κατάσταση είναι ο εξαερισμός, ειδικά τον χειμώνα και με την αίθουσα γεμάτη... Με το που μπαίνεις στο χώρο αντιλαμβάνεσαι τη μυρωδιά της τσίκνας και φυσικά, φεύγοντας διαπιστώνεις ότι η μυρωδιά αυτή έχει περάσει στα ρούχα σου. Βέβαια, όταν ο καιρός είναι καλός, με τα παράθυρα ανοιχτά, η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη, ενώ το καλοκαίρι πολλοί πελάτες προτιμούν να καθίσουν στα λίγα τραπέζια που βρίσκονται στο σχετικά μικρό πεζοδρόμιο έξω από την ταβέρνα.

Ας περάσουμε στα του φαγητού όμως, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Παϊδάκια αρνίσια: Ήρθαν τέλεια ψημένα, εξαιρετικής ποιότητας κρέας, με λίγο λεμονάκι ήταν σκέτο ποίημα! Κατά τη γνώμη μου είναι το must του μαγαζιού και φυσικά η γεύση τους ενθουσίασε όλη την παρέα.

- Μπιφτέκια: Από μοσχαρίσιο κιμά, πολύ σωστά ψημένα, με τα μπαχαρικά τους, κι αυτά πήραν άριστα από όλους μας!

- Συκώτι μοσχαρίσιο: Άλλο ένα must για όσους επισκεφτείτε τον "Μαύρο Γάτο"! Πολύ νόστιμο, ψημένο μέτρια, όπως το είχαμε παραγγείλει, δεν διστάσαμε να παραγγείλουμε κι άλλη μερίδα...

- Λουκάνικο χωριάτικο: Νόστιμο, αλλά κάπως βαρύ, με πράσο στη γέμιση.

- Χόρτα, σωστά βρασμένα με λίγο λάδι και λεμόνι αποτέλεσαν ένα από τα συνοδευτικά στην κατανάλωση ψημένου κρέατος.

- Χωριάτικη σαλάτα: Φρεσκοκομμένη με γενναία δόση εύγευστης φέτας.

- Φάβα: Πραγματικά πολύ καλή, σωστά μαγειρεμένη, μας άφησε πολύ θετική εντύπωση.

- Σαγανάκι (αν δεν κάνω λάθος από κεφαλογραβιέρα): μας άρεσε πάρα πολύ και η μερίδα ήταν πραματικά γενναία!

- Βασιλοτύρι (κρεμώδες τυρί, σαν γαλοτύρι): Πολύ ωραία υφή, εξαιρετική γεύση.

Τα μπιφτέκια, το λουκάνικο και το συκώτι συνοδεύονταν από τηγανιτές πατάτες, φρέσκιες μεν, αλλά θα τις περίμενα πιο σωστά τηγανισμένες. Επίσης, στην αρχή μας έφεραν πολύ νόστιμο ψημένο χωριάτικο ψωμάκι με λίγο λάδι, κι αυτό το τιμήσαμε δεόντως! Και φυσικά συνοδεύσαμε το φαγητό μας με γλυκόπιοτο χύμα κόκκινο κρασάκι...

Η εξυπηρέτηση, όπως πάντα άλλωστε, ήταν ευγενική και γρήγορη. Παρότι η ταβέρνα ήταν γεμάτη, όλοι οι άνθρωποι του "Μαύρου Γάτου" έπαιρναν ταχύτατα τις παραγγελίες, έφερναν στα τραπέζια πρώτα τα ορεκτικά και μετά τα κυρίως πιάτα, ανταποκρίνονταν αμέσως στα αιτήματα για επιπλέον ποτά και ακόμα κι όταν ξεχνούσαν κάτι, ήταν ειλικρινά απολογητικοί και το έφερναν σε ελάχιστο χρόνο. Γενικά, η φιλικότητα και η καλή διάθεση εξυπηρέτησης χαρακτηρίζει τους ιδιοκτήτες και το προσωπικό.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας έφεραν ως κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού μήλο (πολύ νόστιμο) και σιμιγδαλένιο χαλβά που φτιάχνουν οι ίδιοι. Περιττό να αναφέρω ότι δεν έμεινε τίποτα και από τα γλυκά!

Το κόστος έφτασε τα 15 ευρώ το άτομο, τιμή φυσιολογική για όσα πήραμε, εκτιμώ ότι το value for money είναι πολύ καλό.

Συνοψίζοντας: Ο "Μαύρος Γάτος" είναι μια εξαιρετική παραδοσιακή ταβέρνα με κρεατικά άριστης ποιότητας και πολύ καλά ψημένα ή μαγειρεμένα (για τα μαγειρευτά φαγητά που πιο εύκολα μπορεί να βρει κάποιος το μεσημέρι ελπίζω να βρεθεί ευκαιρία να αναφερθούμε σε άλλη κριτική στο μέλλον), Η εξυπηρέτηση είναι φιλική, οι άνθρωποι του εστιατορίου ειλικρινά ευγενικοί, οι τιμές λογικές. Προτρέπω τους χρήστες του ask4food να επισκεφτούν τον "Μαύρο Γάτο" με τη βεβαιότητα ότι θα ευχαριστηθούν παραδοσιακές γεύσεις ελληνικής κουζίνας!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Ψάχνεις έναν trendy χώρο για να φιλοξενήσει το εταιρικό σου event, πλαισιωμένος από ''upper class'' θαμώνες, που θα πας για να τους δεις και να σε δούνε και να μην ξέρεις που να πρωτοκοιτάξεις; Η Μενεγάκη μπροστά σου, η Μακρυπούλια δίπλα σου, ο Σπαλιάρας πίσω σου (εδώ οι κυρίες παρακαλώ προσέξτε διότι ο τύπος είναι killer) και ο Λάκης Γαβαλάς ως guest of honor, μπορεί να συνθέτουν ένα κομμάτι του κάδρου. Αν δε είσαι single και λίγο τυχερός, λέω αν, μπορείς να ελπίζεις ότι θα φύγεις με νέο amore.

Ψάχνεις για καταστάσεις lounge, chic, ρομαντικές με φεγγάρι, κρασί από το φημισμένο Domaine ''Kyria Katina'' της Άνω Βελανιδιάς, vintage διακοσμήσεις, μοριακή ή δημιουργική κουζίνα ντελικάτων γεύσεων, από τον ''πολυδιαφημισμένο'' chef που κάποτε (στα όνειρά του) συνεργάστηκε με τον Ferran Adria; Θέλεις πριν ξεκινήσεις να τρως, να ''ποστάρεις'' το πιάτο σου ως ένα νέο ''έργο τέχνης'' στο Instagram και το φατσοβιβλίο;

Ψάχνεις για καταστάσεις τύπου νεοταβέρνας, με μπόλικη δηθενιά, εξυπηρέτηση με ύφος 29 καρδιναλίων, τζατζίκι χωρίς σκόρδο, σαλάτα με ελαφριά vinaigrette που είναι καμουφλαρισμένο προϊόν πυρηνικής σύντηξης, γύρο χωρίς κρεμμύδι, burger από ''black mongolius'' (new entry), καλαμάκι από άσπρη μπεκάτσα (επίσης new entry), φιλέτο από αλιγάτορα (αυτό είναι old time classic) και λογαριασμό που δεν θα ξέρεις ''από που σου ήρθε η κεραμίδα στο κεφάλι σου''; Μήπως έχεις βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια στα Vouvalakia kai Gourounakia;

Enough με τις υποθετικές ερωτήσεις. Αγαπητέ μου αναγνώστη, αν η απάντηση σε κάποια από τις παραπάνω ερωτήσεις είναι ναι, τότε μην χάνεις τον χρόνο σου, σε καλώ να περάσεις στην επόμενη κριτική. Όμως σε προτρέπω να προβληματιστείς λίγο, διότι στις προηγούμενες παραγράφους, προσπάθησα με τον δικό μου τρόπο, να περιγράψω πολύ συνοπτικά το ''δήθεν'', το ''υπερτιμημένο'' και το ''hype'', που εξακολουθούν να ανθούν σε κάθε κατηγορία-υποκατηγορία της Ελληνικής εστίασης, ακόμη και στις ταβέρνες.

Αν όμως ψάχνεις για ένα απλό, τίμιο, οικογενειακό ταβερνάκι με προϊστορία, που πρώτα και πάνω απ' όλα σέβεται τους πελάτες του, τότε ο ΜΑΥΡΟΣ ΓΑΤΟΣ είναι το σωστό μέρος.

Πεινασμένοι μαντράχαλοι (βλέπε εργασιακοί συνάδελφοι) part 2.

Τους είχα στο μυαλό μου για Οκτώβριο και μετά. Η αλήθεια είναι ότι αυτή την φορά ήμουν 100% έτοιμος και τους ''περίμενα'' με την πρόταση ανά χείρας. Μια εκδήλωση στην οποία μάλλον κατά λάθος συμμετείχαμε, έδωσε την αφορμή για διαδικασίες συνάντησης, όχι με την μορφή του κατεπείγοντος όπως την προηγούμενη φορά, αλλά περισσότερο της νοσταλγίας για τον εορτασμό μιας κοινής και σημαντικής ''εργασιακής επετείου''. Οι (υπερ)θετικές κριτικές φίλων του site, πολλούς από τους οποίους γνώρισα στα events του Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ και OROSCOPO, φυσικά και δεν πέρασαν απαρατήρητες από το ''ραντάρ'' μου.

Μην κάνετε το λάθος και πάτε με το αυτοκίνητό σας διότι θα αρχίσετε τα ''γαλλικά'', η κατάσταση στην περιοχή είναι απλά τραγική. Πάτε με το μετρό όπως εγώ, δεν θα σας πάρει πάνω από 10 λεπτά περπάτημα από τον Ευαγγελισμό.

Ο χώρος είναι όντως ''παλιομοδίτικος'', απλός, περιποιημένος και καθαρός και θυμίζει έντονα τα μεγάλα εστιατόρια τύπου 60's και 70's που βλέπαμε στις αντίστοιχες ασπρόμαυρες Ελληνικές ταινίες και φιλοξενούσαν (κατά βάση) εργένηδες και συνταξιούχους. Μπαίνεις σε έναν μικρό προθάλαμο και μετά το πρώτο πράγμα που αντικρίζεις πριν μπεις στην ευρύχωρη αίθουσα, είναι το ψυγείο με τα κρέατα, όμορφα, περιποιημένα και τακτοποιημένα. Πίσω από το ψυγείο είναι και ο χώρος της κουζίνας.

Η εξυπηρέτηση γίνεται γρήγορα αντιληπτό, ότι είναι μια οικογενειακή υπόθεση. Πρόσχαρη, ευγενική, διακριτική, αποτελεσματική, γρήγορη, είναι μερικοί από τους χαρακτηρισμούς που μου έρχονται άμεσα στο μυαλό μου. Η ροή των πιάτων εξαιρετική, με μέτρο, ήταν εμφανές ότι υπήρχε σωστή συνεργασία μεταξύ κουζίνας και σερβιτόρων.

Δεν νομίζω ότι πρέπει να αναλύσω διεξοδικά την κάρτα του menu, διότι είναι διαθέσιμη (μαζί με τις τιμές παρακαλώ) στο προφίλ της επιχείρησης εδώ στο ask4food.

Στην παραγγελία μας, ίσως σας απογοητεύσω, δεν ήταν τόσο μεγαλοπρεπής όσο στην προηγούμενη συνάντηση μας στις ΛΕΥΚΕΣ. Είχαμε 4 απόντες (φαίνεται δεν πήραν ''άδεια εξόδου'' από τις γυναίκες τους), είχαμε και τα τεσταρισμένα πιάτα από τους προλαλήσαντες καλοφαγάδες που προηγήθηκαν, οπότε παραγγείλαμε σχεδόν με ''κλειστά μάτια''. Δοκιμάσαμε:

Από ορεκτικά:
-Μια μερίδα χόρτα και μια χωριάτικη σαλάτα.

-Βασιλοτύρι, τοπικό προϊόν Ζαγορίου, μια πολύ ιδιαίτερη γεύση, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ντίπ.

-Σπιτική τυροκαυτερή με το spicy στον σωστό τόνο.

-Κολοκυθοκεφτέδες μπαμπάτζικους και ψωμωμένους.

-Ανάμικτες μελιτζάνες και κολοκυθάκια τηγανητά.

-Τζατζίκι ισορροπημένα σκορδάτο.

-Παραδοσιακή Ηπειρώτικη πίτα.

-Χειροποίητο χωριάτικο λουκάνικο με πράσο, στην ''σωστή δόση'' hardcore γεύσης.

-Πατάτες τηγανητές.

-Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο, σαν της συγχωρεμένης της γιαγιάς μου.

Από κυρίως:
-2 πιατέλες με αρνίσια παϊδάκια, συκώτι, μπιφτέκι και ψαρονέφρι, ψημένα μαεστρικά και ζουμερά, σερβιρισμένα ζεστά-καυτά.

Από ποτά τα αναμενόμενα, χύμα κρασάκι και τσίπουρο, μπύρες, αναψυκτικά και σόδες βεβαίως, βεβαίως.

Κέρασμα στο τέλος πολύ παραπάνω σε σχέση με την τυπική ταβέρνα. Γιαούρτι με κομπόστα ροδάκινο, χαλβάς σιμιγδαλένιος και γλυκό του κουταλιού.

Πληρώσαμε σκάρτα 15€ το άτομο. Πως το κρίνω; Όπως και σε παλαιότερη κριτική μου, για μια άλλη αγαπημένη ταβερνούλα.

It's a ''steal'' man!! Έτσι απλά!!

Κατέληξα ότι:

Διαθέτει όλο το ''πακέτο'' μιας καλής οικογενειακής ταβέρνας παλαιάς κοπής. Δεν θα σας προσφέρει ''εξεζητημένες'' γεύσεις και ''καλαίσθητο'' χώρο, αλλά διαθέτει σε αφθονία μεράκι, φιλότιμο και σεβασμό στον πελάτη, τον οποίο δεν βλέπει στυγνά ως χαρτονόμισμα του €.

Υ. Γ ''Το νου σας ρεμάλια'', όπως θα έλεγε με τον μοναδικό του τρόπο ο αείμνηστος Λάμπρος Κωνσταντάρας, τώρα που μπαίνει ο χειμώνας και το φαγητό ''τραβιέται'' πιο εύκολα, οι συναντήσεις μας πρέπει να πυκνώσουν. Εντάξει δεν θα το παρακάνουμε όπως η παρέα του 50-50, διότι μετά μας βλέπω σε ταχείες διαδικασίες αδυνατίσματος ή αποτοξίνωσης. Αναρωτιέμαι, μήπως πρέπει να αγοράσουμε εγκαίρως μετοχές του ανθρακούχου νερού ''Ξυνό Νερό''; Τώρα που το σκέφτομαι οι αντίστοιχες μετοχές του San Pellegrino, σίγουρα κοστίζουν λίγο πιο ακριβά.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

«Ήταν ένας γάτος, μαύρος, πονηρός»… όπως στιχούργησε προ 32 ετών ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου και τραγούδησε σε δική του μουσική ο συνεπώνυμος Βασίλης! Και το «πονηρός» δεν το λέω με αρνητική χροιά, αλλά για να τονίσω την ευφυΐα και τη θηρευτική ικανότητα του αιλουροειδούς, που δίνει το όνομα του σ’ αυτό το εξαιρετικό και ανεπιτήδευτο ταβερνάκι, κάπου στο Παγκράτι – ή, ορθότερα, στο Βατραχονήσι (για τους παλαιούς της περιοχής).

Πράγματι, σαν χώρος δεν λέει πολλά. Είναι κυρίως ταβέρνα για «μέσα», μια που στο στενό πεζοδρόμιο μετά βίας χωράνε 4-5 τραπέζια για μάξιμουμ 2-4 άτομα έκαστο. Οπότε όλη η φάση είναι στο – ημιυπόγειο – εσωτερικό. Όπου οι ιδιοκτήτες έχουν κάνει σαφώς αξιοπρεπή δουλειά: σωστή απόσταση τραπεζιών (δεν τρως πάνω στους διπλανούς), καλός εξαερισμός (όχι μυρωδιές από κουζίνα), σχεδόν μηδενικό κάπνισμα (μία παρασπονδία παρατήρησα χτες που πήγα τελευταία φορά), καθαρές τουαλέτες. Στα συν οι τοιχογραφίες, με μια νότα ρετρό και ναΐφ τεχνικής, που προσωπικά μ’ αγγίζει. Στα πλην το γνωστό πρόβλημα της περιοχής με το παρκάρισμα (αν δεν είστε γνώστες των στενών ή δεν θέλετε να πληρώσετε πάρκινγκ, απλώς περπατήστε από μετρό Ευαγγελισμού). Αν ήμουν τυπολάτρης και προτεσταντικά αυστηρός, θα βαθμολογούσα με 2. Αλλά επειδή επιμένω να θεωρώ ότι ο βαθμός οφείλει να συμβαδίζει και να ανταποκρίνεται στο είδος και το ύφος του μαγαζιού, βάζω 3άρι.

Σέρβις επαγγελματικό. Άμεση λήψη παραγγελίας, ταχεία εκτέλεση, σωστοί χρόνοι σερβιρίσματος ανάμεσα στα πρώτα και τα κυρίως. Και με το μαγαζί γεμάτο σε ημέρα και ώρα φουλ δουλειάς. Ακρίβεια, ευγένεια, χαμόγελο αλλά όχι χύδην οικειότητα. Για μένα, 4άρι.

Γεύσεις από τις καλύτερες δυνατές που θα βρείτε σε ταβέρνα εντός λεκανοπεδίου. Σαλάτες φρεσκοκομμένες, πατάτες και κολοκυθάκια τηγανιτά σπιτικά, δυναμίτης τυροκαυτερή και μάγκικο βασιλοτύρι ηπειρώτικο (τόπος καταγωγής των ιδιοκτητών), χωριάτικες πίτες να γλείφεσαι και βεβαίως … ΤΑ παϊδάκια! Μιλάμε για ζουμερά και καθαρά κομμάτια κρέατος, με ελάχιστο λιπάκι (τόσο-όσο, για την «απογείωση») και με σεμιναριακού επιπέδου ψήσιμο στα κάρβουνα. Μερίδες λίαν ικανοποιητικές σε μέγεθος και πρόσθετο χειροκρότημα στο ότι τα παϊδάκια ζυγίζονται ψημένα (κοινώς δεν σε κλέβουν)! Προσθέστε καλό χύμα κρασί υπέρτερο του μέσου όρου ταβέρνας, νερό σε κανάτα, απεριόριστο ψωμάκι καψαλισμένο στα κάρβουνα. Α, και κέρασμα ελληνικότατο, γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού ή φρούτα. Οτιδήποτε λιγότερο από 4 στο βαθμό θα ήταν άτιμο!

Value for money: Σοβαρά τώρα; Καταρχήν, δείτε μόνοι σας τον αναρτημένο στο παρόν site πλήρη κατάλογο και βγάλτε συμπέρασμα. Εμείς χτες, Κυριακή 22/5 του σωτηρίου έτους 2016, πήγαμε 7 ενήλικες, «τσιμπήσαμε» 3 σαλάτες, 3 πατάτες, 2 τυροκαυτερές, 1 βασιλοτύρι, 1 κολοκυθάκια τηγανιτά, 1 κιλό παϊδάκια, 1 σουβλάκι χοιρινό, 1 φιλέτο κοτόπουλο, 2 κιλά ροζέ κρασί, 2 κόκα κόλες και πλήρωσα – ελέω ονομαστικής εορτής – 99 ευρώ, με απόδειξη. Σκάρτα 14 ευρώ το άτομο. Νιώθεις φίλος, όχι απλώς πελάτης. 4άρι ασυζητητί.

Συμπέρασμα-εισήγηση: Το κατάστημα το «τρέχει» η δεύτερη γενιά, μια που ο ιδρυτής κύριος Γιώργος έχει αποτραβηχτεί από τα «φώτα», αλλά παραμένει στις επάλξεις βοηθώντας στο σέρβις (ακόμα θυμάμαι και γελάω με ατάκα του, σε περσινή μας επίσκεψη, που έρχεται να πάρει παραγγελία χαμογελαστός λέγοντας «εγώ είμαι ο μικρός του μαγαζιού! »). Είναι ο ορισμός του ΤΙΜΙΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥ ΤΑΒΕΡΝΕΙΟΥ (συνειρμικά, δεν μπορώ να μην θυμηθώ Γιάννη Ζουγανέλη, «Ο ορισμός του πέναλτι, κυρία μου! » βλ. Ας περιμένουν οι γυναίκες). Τέτοιες συνεπείς και αξιόλογες προτάσεις πρέπει να τιμώνται και να προτιμώνται. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και κλείνοντας το μάτι στον φίλτατο Mavtaso και την από κάθε άποψη απολαυστική κριτική του της 25ης Οκτωβρίου 2015! (πόσες αλήθειες είπες, για τα περί trendy νεο-ταβέρνας! ).

For those about to rock…I SALUTE YOU!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Αυτή τη φορά η παρέα της Δευτέρας* απαρτιζόμενη από 6, ήθελε να γευθεί παϊδάκι και πήγαμε σε κάτι νέο για εμάς, παλαιό για άλλους, μιας και ο Μαύρος Γάτος είναι μαγαζί 20ετιας όπως μάθαμε.

Λαϊκό μαγαζί, από αυτά που μας αρέσουνε, με μεγάλη όσο πρέπει αίθουσα, χωρισμένη σε επίπεδα. Υπόγα βέβαια, που το καλοκαίρι δεν ξερω πως την παλεύουν αν δεν έχουν φουλ τα κλιματιστικά. Κατά τα άλλα δεν υπήρχε κάτι να σε εξιτάρει είτε να σε απογοητεύει, οπότε: Χώρος δίκαια 3/4

Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη! Η κοπέλα, που καταλάβαμε ειναι και η ιδιοκτήτρια, μας εξυπηρέτησε άψογα. Ευγενέστατη, φιλικότατη και γρήγορη! Σε κερδίζει σαν πελάτη. Εξυπηρέτηση 4/4

Παμε στη γεύση που είναι και το σημαντικότερο! Πήραμε οπως πάντα αρκετά:
Τυροκαυτερή 3€: πολύ καλή, όντως καυτερή, μας άρεσε πολύ 4/4
Γαλοτύρι 3€: δίχασε! Άλλους τους άρεσε πάρα πολύ η ξινίλα του, άλλους οχι τόσο, τουλάχιστον αξίζει τη δοκιμή μιας και δεν συχνό πιάτο 3/4
Σαγανάκι 4€: μας άρεσε πολυ, ωραίο τυρί 4/4
Χωριάτικη 6€: καλή ήταν, φαντάζομαι το καλοκαίρι που θα είναι της εποχής τους θα ειναι ακόμα πιο ωραία 3/4

Συκωταριά 7€: πολύ καλή και για βουτα με ψωμάκι μετα, σπέσιαλ 3,5/4
Μπιφτέκια 7€: πολύ δυνατό και πολύ ωραίο 4/4
Παϊδακια 30€ το κιλό: φανταστικά, ο λόγος που πήγαμε και μείναμε ευχαριστημένοι. Όμως συγνώμη εχουμε να πούμε οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ! 30€ το κιλό? μα γιατί? δεν δικαιολογείται με τίποτα!
Ήπιαμε μπύρες.
Για ολα τα παραπάνω σε διάφορες ποσοτητες, πληρώσαμε συνολικά 125€ / 21€ το άτομο, πολλά μας φάνηκαν, έκοψε κανονικά απόδειξη.
Γεύση λοιπόν με όλα τα παραπάνω παίρνει άξια 4/4

Και παμε τελικά στο vfm που λόγο τιμής παϊδακίων παίρνει χαμηλό βαθμό! Παρόλο οτι ολα μας άρεσαν, φαγητό, μέρος, εξυπηρέτηση, συγνώμη αλλά 30€ το κιλό τα παϊδακια δεν υπάρχει! 2016? σε ποιόν και γιατί? κρίμα πραγματικά μας στεναχώρησε. Δεν έχουμε να προσαψουμε κανένα κακό παρά μόνο καλά για το συγκεκριμένο μαγαζί, αλλά... Τελικά vfm 3/4 και πήγαινε για άριστα!

Αν θα ξανα παμε? μαλλον ναι, αλλά με άλλες ορέξεις!

* η παρέα της Δευτέρας αποτελείται από 3 έως 7 νέους, με πολυ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Πολύ συμπαθητική ταβέρνα στο Παγκράτι με εύκολη πρόσβαση από το μετρό. Ο χώρος ημιυπόγειος αλλά όμορφος, με κλασσικά ξύλινα τραπέζια και καρώ τραπεζομάντηλα.

Το μαγαζί προσφέρεται για κρεατοφαγία. Δοκιμάσαμε ωραία παϊδάκια (αποτελούμενα κυρίως από κρέας και όχι από λίπος) και τηγανητή συκωταριά (νόστιμη αν και προσωπικά την ήθελα λίγο περισσότερο μαγειρεμένη). Τα πιάτα συνοδεύονται από τηγανιτές πατάτες, αρκετά καλές. Υπάρχουν διάφορα συνοδευτικά στον κατάλογο, εμείς ξεχωρίσαμε το βασιλοτύρι (κάτι σαν γαλοτύρι) το οποίο δεν βρίσκουμε εύκολα στην Αθήνα και είναι κρίμα γιατί είναι άριστο συνοδευτικό για ψητό κρέας. Τα χύμα ποτά επίσης μας φάνηκαν καλά.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ ευγενική και αποτελεσματική. Στο τέλος μας κέρασαν και γλυκάκι.

Συνολικά περάσαμε πολύ όμορφα, πιστεύω είναι μία καλή περίπτωση ταβέρνας που αξίζει τα λεφτά που δίνεις (μαζί με τα ποτά, δύσκολα θα ξεπεράσετε τα €20 το άτομο, εκτός αν θέλετε να φάτε πραγματικά του σκασμού). Την συστήνω.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Εδω και περιπου τεσσερα χρονια που γραφω στο ask4food εχω μαθει διαφορα πραγματα. και ενα απο τα πιο σημαντικα ειναι το παρακατω, που το γραφω για να το γνωριζεις κι'εσυ φιλε αναγνωστη:

Οταν βλεπεις ανθρωπους με τεσσερις σκουφους να βαθμολογουν με 4 στα 4, μη χανεις χρονο και καθεσαι να διαβαζεις! Ξεκινα και πηγαινε να φας, να χαρεις την καλη ποιοτητα, την ευγενεια και την καλη εξυπηρετηση! Μπορεις να εισαι σιγουρος γι'αυτα. Tzia, Vagelis, Indalge, Mavtasos... θες κι'αλλους? Ειδικα η φιλτατη Τζια βεβαια, εχει κι'εναν λογο πασαπανω σαν κατοικος της περιοχης που ειναι. Θυμαμαι οταν πρωτοσυναντηθηκαμε σε μια απο τις συναντησεις μελων του ask4food, που τη ρωτησα πιο εστιατοριο θα ειχε να μου συστησει στην περιοχη της. Απαντησε χωρις σκεψη, χωρις κανεναν ενδοιασμο: "Μαυρος Γατος"!

Γεγονος ειναι πως περασαν μηνες μεχρι να παρω την αποφαση. Ασε, που οταν εφτασα στην περιοχη καποια στιγμη. και οντας σιγουρος για το "Μαυρος" αλλα οχι με απολυτη βεβαιοτητα για το "Γατος", μολις ειδα μπροστα μου το "Μαυρο Προβατο" σκεφτηκα οτι μαλλον γι'αυτο μιλαμε! Βλεπεις ο Μαυρος Γατος που ειναι διπλα, εχει ενα μικρο μειονεκτημα: Δε γεμιζει πολυ το ματι. Ειναι και καπως υπογειο, δεν ειναι και πολυ φανταχτερο(οπως το κοντινο Προβατο) ε, παιζει και να μπερδευτεις!

Παρολα αυτα τελικα τον βρηκα τον δρομο και κατηφορησα με την παρεα μου, τον δρομακο που οδηγει στην εισοδο του εστιατοριου. Ο χωρος απλος, θα ελεγα πως θυμιζει λιγο καποιο παλιο κουτουκι της Πλακας, αλλα πολυ πιο ευρυχωρο. Ειναι ζεστος και φιλοξενος, και παντου, οπου και να βρισκεσαι, θα νοιωσεις το απλοχερο χαμογελο των ανθρωπων του μαγαζιου. Ειμασταν παρεα εξι ατομων και φτασαμε εκει μετα απο κρατηση (ευτυχως που καναμε την κρατηση γιατι αν και Δευτερα βραδυ, το μαγαζι ηταν σχεδον γεματο! ). Γνωριζαμε πως εκει πας κυριως για το κρεας, αλλα οπως εριξα μια ματια μπαινοντας, διεκρινα κοντα στην κουζινα ενα ταψι σπανακοπιττας που σχεδον μου ελεγε "Φαε με"! Καταλαβαινεις πως δεν υπηρχε περιπτωση να μην τη ζητησω. Παραγγειλαμε:

-Εναμιση κιλο παιδακια. Η χαμογελαστη κοπελα που πηρε παραγγελια, ρωτησε, "Μα θα τα καταφερετε? Εμεις οταν λεμε εναμιση κιλο εννοουμε μετα το ψησιμο". "Ναι αλλα κι'εμεις οτατουεμε πως τρωμε, εννοουμε πως τρωμε" απαντησαμε! Λοιπον, ενα εχω να σου πω αγαπητε αναγνωστη: οτι τετοιο παιδακι δεν εχει ξαναφαει! Σκεψου οτι αν και εγω αποφευγω το αρνισιο διοτι "μου μυριζει" και προτιμω παντα το κατσικι, εδω ειδικα επεσα πανω του(οπως και ολη η παρεα) με ορμη! Τελεια ψημενο, μαλακο οσο πρεπει, τραγανο οσο πρεπει, καρυκευμενο οπως πρεπει! Αριστουργημα! 4 στα 4 και λιγο λεω.

-Σαλατα με μαρουλι, καροτο και λαχανο. Χορταστικη, ισως χωρις μεγαλες εξαρσεις γευστικες αλλα σαν συνοδευτικο των κρεατων μια χαρα.

-Πατζαρια, επισης σωστα σαν μεριδα και σαν γευση.

-Πατατες τηγανιτες υπεροχες. Μια μεριδα ηρθε σαν συνοδευτικο του κρεατος και μια εξτρα που ζητησαμε.

--Λουκανικο χωριατικο. Κορυφη! Το σωστο, αυθεντικο χωριατικο λουκανικο. Καλο ποσοτικα και συνοδευομενο απο πατατες.

-Μελιτζανες και κολοκυθια τηγανιτα. Νοστιμα, τραγανα, φρεσκα και χωρις περιττα λαδια.

-Εναμιση κιλο κοκκινο κρασακι χυμα. Χωρις να μπορεις να το πεις εξαιρετικο, ειναι σιγουρα πολυ ανωτερο απο τον μεσο ορο που θα δοκιμασεις σε μια ταβερνα.

-Σπανακοπ.... Ουπς! Που ειναι η σπανακοπιττα μου? Στραφηκα στην κοπελα; και τη ρωτησα γεματος αγωνια! "Μα μου ζητησατε σπανακοπιττα? Ειστε σιγουρος?" λεει. "Σιγουροτατος, εγω προσωπικα σας το τονισα! Και μαλιστα 2 μπορει και 3 φορες! ", την επεπληξα. "Συγγνωμη αλλα δεν το σημειωσα" ειπε. Αυτο βεβαια το ειχα προσεξει: Την παραγγελια δεν τη σημειωνε. Προφανως ηταν σιγουρη για το μνημονικο της. Μαλιστα εγω εσπευσα να θαυμασω το γεγονος οτι δε χρειαζεται μπλοκακια κι'αλλα τετοια.

Πλην ομως, πεσαμε στη λουμπα! Και οχι γιατι δεν ειχε φερει μεχρι εκεινη την ωρα την πιττα (σιγα, ποιος νοιαζεται για ενα τεταρτακι της ωρας πριν η μετα?), αλλα γιατι η Πιττα στο Μεταξυ Ειχε Τελειωσει! Η απογοητευση μου απεριοριστη! Και για να το δειξω οσο επρεπε, της λεω "Αυτο θα το γραψω να ξερετε. Και μαλιστα σκεφτομαι πως θα στενοχωρησω και την φιλτατη Τζια, που Μαυρος Γατος λεει και φωτιζεται το προσωπο της! ". Τελικα οπως καταλαβαινεις, παει η πιττα, "το ονειρο καπνος" που λεει και ο ποιητης....

Στο τελος μας εφεραν μια μεγαλη πιατελα γιαουρτι με γλυκο κουταλιου και αλλη μια με χαλβα σιμιγδαλενιο. Καλα και γενναια ποσοτικα και τα δυο αλλα εγω δεν ειχα μυαλο για τετοια. Σκεφτομουν πως εχασα την ομορφη πιττα που με καλουσε να την φαω.... Κλαψ!

Για τα παραπανω πληρωσαμε 88 ευρω. Γυρω στα 15 ευρω το ατομο δηλαδη. Περιττο βεβαια να τονισω πως ειναι εξαιρετικο το VfM. Και σιγουρα προτεινω τον Γατο(οχι το προβατο-αυτο ισως σε μελλοντικη κριτικη)σαν γευστικο προορισμο!

Μονο να τονισω ακομα μια φορα Δυο πραγματα: Α) Ποτε μην αποθαρρυνεσαι απο την οψη-μεσα ειναι το ψητο. Και Β)Μη Ξεχνας την Πιττα!

Μαύρος γάτος..
Πρωτογνώρισα το Μαύρο γάτο πριν 3 χρόνια (τότε απλώς διάβαζα κριτικές στο a4f για να επιλέγω εγγυημένα εστιατόρια/ταβέρνες) ερωτεύτηκα όλο αυτό που παρέχει και έκτοτε τον επισκέπτομαι συχνά, απλώς δεν έτυχε να γράψω την κριτική μου νωρίτερα (παρόλο που του ανήκουν τα σκήπτρα όπως φαίνεται και από τη βαθμολογία).

Σάββατο 9 Ιανουαρίου 2016 κράτηση για 4 άτομα στο Μαύρο γάτο.
Τόλμησα να ζητήσω το τραπέζι "μας" καθώς και να κάνω reserve μία μερίδα λαχανοντολμάδες (η αθεόφοβη! ) με το φόβο μήπως μέχρι τις 22:00 που θα πηγαίναμε είχαν τελειώσει.

Σημειώνω ότι η κράτηση είναι μάλλον απαραίτητη - ο Γάτος ήταν σχεδόν γεμάτος όταν πήγαμε (παρατήρησα και μία ηλικιακή αλλαγή στους πελάτες, τουλάχιστον το 50% ήταν νεαροί γύρω στα 25-27, αρκετά ελπιδοφόρα εικόνα μιας και μέχρι εκείνη τη στιγμή έβλεπα περισσότερο άνω των 40 ετών πελάτες).

Και μιας και η ευγένεια στο Μαύρο Γάτο περισσεύει, φυσικά και μας περιμενε το τραπέζι "μας", φυσικά και είχαν υπολογίσει τη μερίδα με τους λαχανοντολμάδες που είχα reserva(ρει) τηλεφωνικά!!!

Λίγα λόγια για το χώρο που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ.
Αυθεντικό ταβερνείο με ατμόσφαιρα που σε παραπέμπει στο 1961 όταν πρωτοξεκίνησε, με τις ζωγραφιές στους τοίχους (λέγεται ότι ανήκουν στο ζωγράφο Ντόρη Παπαγεωργίου ο οποίος ξεπλήρωνε το φαγητό του με τις παραστάσεις αυτές) που επιβεβαιώνουν και το όνομα ΜΑΥΡΟΣ ΓΑΤΟΣ (και τα 2 μαύρα γατιά έξω στο πεζοδρόμιο τα οποία φροντίζουν οι ιδιοκτήτες -χθες βράδυ δυστυχώς έμαθα ότι το ένα εκ των δύο γατιών μάλλον σκοτώθηκε από αυτοκίνητο... ), τα τραπεζοκαθίσματα με εύλογο "αέρα" μεταξύ τους ώστε να μη δημιουργούνται άβολες καταστάσεις με διπλανά τραπέζια, τον κύριο Γιώργο -ιδιοκτήτη, πλέον το μαγαζί το "τρέχει" η κόρη και ο γαμπρός- ο οποίος είναι η απόλυτη προσωποποίηση του ταβερνιάρη (όπως τον φαντάζομαι εγώ τουλάχιστον, καλοπροαίρετο, ευγενικό και φιλικό - ιδιότητες που κληρονόμησαν οι διαδοχοί του).

Στο ζουμί λοιπόν, δηλαδή στο γευστικό κομμάτι:

Πήραμε
1 χόρτα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ! (συνδιασμός ραδικιών, ζωχών κλπ. όλα μαζί σε ένα πιάτο, ραντισμένα με καλής ποιότητας ελαιόλαδο και λεμονάκι) απίθανη μαμαδίστικη γεύση.

2 λαχανοντολμάδες (το reserve που λέγαμε) και ακόμη μία -φτου να μη μας ματιάσω δε μας λείπει η όρεξη- για να απολαύσουμε εις διπλούν την καταπληκτική γεύση αυτού του πιάτου. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην κουζίνα για όλα, αλλά ακόμη περισσότερο για αυτους τους ντολμάδες!

1 λουκάνικο με πράσο (σερβίρεται με πατάτες τηγανητές) νόστιμο & ζουμερό

1 κιλό παϊδάκια (είναι δυνατόν στο Γάτο να μην πάρουμε παϊδάκια?) και μία πατάτες τηγανητές. Οφείλω να πω, ότι είμαι ιδιαίτερα μυστήριο τραίνο στο παϊδάκι (να μην έχει πολύ ξύγκι, να είναι από το σωστό τμήμα του ζώου, να μη ΜΥΡΙΖΕΙ και φυσικά να είναι ψημένο τόσο όσο να κρατάει τους χυμούς του) και φυσικά κάθε φορά ο Μαύρος Γάτος επιβεβαιώνει ότι σέβεται τα αυτονόητα στο επίπεδο παϊδάκι.

1 τζατζίκι (αρκετά δυνατό όπως πρέπει να είναι, άσχετα που εγώ θα το προτιμούσα πιο light)

3 κιλά κόκκινο κρασί caberbet χύμα, ωραιότατο χωρίς καμία παρενέργεια το επόμενο πρωί.

Νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν.

Στο τέλος κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού μήλο (απίθανη γεύση) και χαλβά σιμιγδαλένιο επίσης τέλεια γεύση.

Λογιαριασμός στα 70,00 euro, όπερ σημαίνει περίπου 17,50/άτομο το απόλυτο vfm λαμβάνοντας υπόψη το μέγεθος των μερίδων, την ποιότητα υλικών, τη νοστιμιά των πιάτων καθώς την ευγενική χαμογελαστή και άμεση εξυπηρέτηση των ανθρώπων που τρέχουν το μαγαζί.

Ο Μαύρος Γάτος εξακολουθεί να παραμένει στο top της λίστας με τα ταβερνεία που με εμπνέουν και να επιβεβαιώνουν την επιλογή μου!!!