Με ιδιαίτερη αγάπη στα αγνά υλικά, κρατάμε τον Μαύρο Γάτο για πάνω απο 20 χρόνια.
Οικογενειακή επιχείρηση, πέρα απο το καλό φαγητό θα νιώσεις με την πρώτη φορά το οικείο περιβάλλον.
Δοκίμασε τα "μαμαδίστικα" φαγητά μας τις πίτες με παραδοσιακό φύλλο ανοιγμένο στο χέρι και άλλα πολλά από το καθημερινά διαφορετικό μενού μαγειρευτών φαγητών μας.
Μην ξεχάσεις τα εξαιρετικά και βραβευμένα στα 10 καλύτερα της Αθήνας παϊδάκια, το παραδοσιακό μας λουκάνικο, το ζουμερό μοσχαρίσιο συκωτάκι και άλλα κρεατικά ψημένα άψογα στα κάρβουνα!
Συνοδέψτε τα με σπιτικό τσιπουράκι απο τα Ιωάννινα ή εξαιρετικό κόκκινο κρασάκι από την ορεινή Αρκαδία!
Σας περιμένουμε!!!!

Δευτέρα έως και Σάββατο ανοιχτό (12.00 μέχρι 1.30) Κυριακή ανοιχτό απο 12.00 μέχρι 18.00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

13 Μάρ 2018

Πρόσφατα κλείσανε σαράντα χρόνια από τότε που ο Johnny Rotten ρώτησε τους θεατές στην τελευταία συναυλία που έδωσαν ποτέ οι Sex Pistols: "Ever get the feeling you've been cheated?". Ε, λοιπόν εγώ αυτή την αίσθηση την έχω πολύ συχνά.

Συνέχεια για την ακρίβεια. Την έχω κάθε φορά που πάω σε μια θλιβερή ταβέρνα που θα με σερβίρει ο βαριεστημένος σερβιτόρος ότι σκουπιδαριό έχει περισσέψει. Την έχω κάθε φορά που πάω σε ένα (ο Θεός να το κάνει) gourmet εστιατόριο για να φάω κάτι που δεν τρώγεται και να το χρυσοπληρώσω. Την έχω ακόμα και στο σουβλατζίδικο που θα μου πασάρει το κατεψυγμένο γύρο Ολλανδίας παρέα με την προτηγανισμένη πατάτα.

Και αναρωτιέμαι: Μπας και είμαι περίεργος; Μήπως έχω γίνει ένα είδος Ιάσωνα Τριανταφυλλίδη που βάζει στους πάντες τγια; Αλλά το ξανασκέφτομαι: Όχι. Δεν είμαι περίεργος. Απλά θέλω να φάω ένα καλούτσικο φαγητό. Ή ας μην έχω και μεγάλες απαιτήσεις: έστω και μέτριο. Αλλά δυστυχώς τα περισσότερα μαγαζιά έχουν γίνει όπως όλα τα υπόλοιπα σε αυτή την χώρα. Γιατί σε αυτή την χώρα η κοροϊδία έχει γίνει δεύτερη φύση. Ο ένας προσπαθεί να κοροϊδέψει τον άλλο αντί να προσπαθεί να προσφέρει όσο το δυνατόν καλύτερες υπηρεσίες.

Και θα πω την μαύρη αλήθεια: επί χρόνια αρνιόμουν να πάω στο Μαύρο Γάτο. Και όσο πιο πολλά διάβαζα τόσο πιο πολύ στρείδωνα. Και αρνιόμουν ακόμα περισσότερο. Γιατί σκεφτόμουν ότι θα ήταν μια ταβέρνα σαν όλες τις άλλες. Που θα φάω τα παϊδάκια που βρωμάνε τραγίλα. Την καρβουνιασμένη, ξεζουμισμένη μπριζόλα. Την φέτα Δανίας. Και θα πιώ κάτι που θυμίζει κρασί μόνο στο χρώμα. Και αυτό επειδή το μαγαζί υπάρχει εδώ και δεκαετίες. Που πάει να πει ότι το ευκολότερο πράγμα, είναι να μπει στον αυτόματο πιλότο και να επαναπαυθεί στις δάφνες του παρελθόντος. Αμ δε. Τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί, αγαπούν αυτό που κάνουν και θέλουν να το κάνουν όσο γίνεται καλύτερα.

Ψάχνονται διαρκώς και ασταμάτητα. Που θα βρουν το καλύτερο κρέας. Τα πιο ξεχωριστά λουκάνικα. Το πιο γλυκόπιοτο κρασί. Τα πιο νόστιμα τυριά.
Το πιάνω από την αρχή: ο χώρος δεν θυμίζει ταβέρνα. Δεν υπάρχουν βαρέλια στους τοίχους, ούτε φωτογραφίες του Ορέστη Μακρή να παίζει τον μεθύστακα, ούτε και ζωγραφιές τύπου μεθυσμένοι που αμπελοφιλοσοφούν, αλλά ζωγραφιές του μαύρου γάτου. Το ποιός και γιατί τις φιλοτέχνησε το έχουν πει άλλοι αναλυτικά οπότε πάω παρακάτω: υπάρχουν κάποια διακοσμητικά σκεύη τα οποία σε συνδυασμό με το ξύλινο πάτωμα δίνουν μια αίσθηση μάλλον αστικού εστιατορίου και όχι συνοικιακής ταβέρνας. Έχω δε, την βάσιμη υπόνοια ότι ένας καλός διακοσμητής θα μπορούσε να κάνει παπάδες.
Μόνο παράπονο είναι ότι ορισμένες στιγμές παραέχει θόρυβο, ο οποίος θα μπορούσε να αποφευχθεί με λίγο δυνατότερη μουσικούλα. Anyway.

Πάμε και στο φαγάκι: 3Α. Άριστο. Άψογο. Ανυπέρβλητο. Θα φάτε σαν άρχοντες. Αλλά μόνο αν κινηθείτε με στρατηγική και κάνετε ότι σας πω: δεν θα παραγγείλετε ορεκτικά. Κολοκυθάκια και πατάτες θα τα φάτε αλλού. Έτσι και αλλιώς έρχεται κερασματάκι με τυροκαυτερή και βασιλοτύρι. Οι δε μερίδες συνοδεύονται από αβυσσαλέες ποσότητες πατάτας τις οποίες επίσης δεν πρέπει να φάτε. Επίσης μην φάτε και μπουκώσετε από το εξαιρετικό ψωμί του (μεγάλη παγίδα-πρέπει να απαγορευθεί η χρήση του) και τις καταπληκτικές σαλάτες (αν και αυτή η γ#%*νη η πολίτικη είναι κόλαση). Μπορείτε να κάνετε μια μικρή εξαίρεση και να χτυπήσετε ένα καυτερό λουκάνικο που από μόνο του αποτελεί αυτοτελή λόγο επίσκεψης, αν και το λουκάνικο με πράσο είναι επίσης άριστο. Αφού αποφύγετε τις ως άνω τρικλοποδιές προχωρήστε ατρόμητα και παραγγείλτε τρία πράγματα: κρέας, κρέας και άλλο κρέας. Για ορεκτικό ξεκινήστε με μπιφτεκάκι, συκώτι ή το δυσεύρετο σπληνάντερο. Μετά ρίχτε το στα βαριά: μοσχίδα (καλά σιτεμένη), φιλέτο ή βοδινό. Απλά δεν έχω λόγια. Μην παραγγείλετε πολλά. Μια βοδινή (πελωρίου μεγέθους) χορταίνει δύο πεινασμένους. Αν δεν πεινάτε πολύ φέρτε και τρίτο. Για φρούτο φάτε παϊδάκια. Φρούτο λέμε.

Και σταματώ εδώ. Δεν περιγράφω άλλο. Αστικός μύθος αναφέρει ότι έχει σούπερ μαγειρευτά και πίτες. Κανένας που βίωσε το κρεατοφαγικό όργιο δεν επέζησε για να τον επιβεβαιώσει.

Αφού φάτε όσο αντέχετε, πάρετε τα υπόλοιπα πακετάκι για το σπίτι (γιατί όσο και να προσπαθήσετε δεν θα τα φάτε όλα) και πιείτε από το καταπληκτικό κόκκινο (και το λέει ένας άνθρωπος που αποφεύγει σαν τον διάολο το λιβάνι τα χύμα κρασιά) τα παιδία θα σας κεράσουν γλυκάκι. Και μια που 'πα για τα παιδιά. Εννοείται ότι η εξυπηρέτηση πάει σφαίρα. Δεν θα χρειαστεί να ψάχνετε απεγνωσμένα για να παραγγείλετε λίγο κρασί ακόμα και το κάθε τι καταφθάνει σε χρόνο dt.

Όταν έρθει ο λογαριασμός, αρχικά θα νομίσετε ότι κάνανε λάθος και ξέχασαν να χρεώσουν τα μισά. Μετά θα καταλάβετε, ότι δεν κάνανε λάθος απλώς οι τιμές είναι αστείες ως προς την ποσότητα / ποιότητα. Ακόμα πιο μετά θα καταλάβετε ότι τα 14 ευρώ που δώσατε για τα 2 πιο ακριβά πιάτα (φιλέτο, βοδινή) είναι το 1/4 αυτών που θα δίνατε σε ένα grill/meat restaurant απ' αυτά που έχουν κατακλείσει τον κόσμο για να φάτε sirloin, tenderloin, πικάνιες και δεν συμμαζεύεται.

Υπάρχουν τριών λογιών μαγαζιά: Τα πρώτα είναι τα τοπικά π. χ. το σουβλατζίδικο της γειτονιάς. Δεν ενδιαφέρουν κανένα πλην των γειτόνων. Τα δεύτερα είναι αυτά που αξίζει να πας λίγο παρακάτω άντε και στην διπλανή περιοχή. Ένα καλό μεζεδοπωλείο, μια αξιόλογη μπυραρία κάτι τέλος πάντων που δεν το βρίσκεις στην γειτονιά σου. Υπάρχει και μια τρίτη (σπάνια) κατηγορία. Είναι τα μαγαζιά τα οποία σερβίρουν κάτι εκλεκτό (π. χ Σπονδή), κάτι που δεν θα το βρεις πουθενά ή σχεδόν πουθενά αλλού (π. χ άμα θες να φας Ρώσικο θα πας στην Πρεμιέρα) και τα οποία αξίζουν μια επίσκεψη όσο μακριά και αν μένεις. Ε ο Μαύρος Γάτος ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Για την ακρίβεια είναι μια κατηγορία μόνος του.
ΥΓ 1. Προς διαχειριστές του site: Οι αποκάτω χρήστες που δεν ανέφεραν την βοδινή παρακαλώ να διαγραφούν.
ΥΓ 2: Προς ιδιοκτήτες: Αλλάξτε επειγόντως τα ποτήρια. Το εξαιρετικό κρασί χαραμίζεται σε αυτά τα αχαρακτήριστα ταβερνίσια ποτήρια.

03 Αυγ 2018

Εξαιρετικο φαγητο πραγματικα με αποθεωση τα παιδακια του!

Το κοντοσουβλι φουρνου μοναδικο. Ισως μικρη παραφωνια οι κολοκυθοκευτεδες που δεν ταιριαζαν και τοσο στη γευση μου καθως φανηκαν να εχουν πολυ αλευρι αλλα ειναι πολυ υποκειμενικο αυτο!

Ο εσωτερικος χωρος ειναι καλος αν και καθησαμε στο πεζοδρομιο το οποιο για 4 ατομα ηταν καπως στριμογμενο. Παρολαυτα εξαιρετικη επιλογη για φαγητο!

Σιγουρα θα το ξαναεπισκεφτουμε!