Ελληνική δημιουργική κουζίνα με βάση τα θαλασσινά. Ανοιχτό Δευτέρα-Σάββατο βράδυ, Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι.Κυριακή βράδυ κλειστά.

15 Ιουν 2017

Είναι η δεύτερη φορά που επισκεπτόμαστε το μαγαζί και πάλι παρέα φίλων.

Την πρώτη φορά είχαμε μείνει αρκετά ικανοποιημένοι από το φαγητό και την εξυπηρέτηση οπότε είπαμε να ξαναδοκιμάσουμε.

Το μαγαζί για Σάββατο βράδυ δεν ήταν γεμάτο. Είχε περίπου 7 τραπέζια γεμάτα και περίπου 20 άτομα.

Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός με κυριώς πιάτα και ορεκτικά στηριγμένα στα θαλασσινά. Από όσο θυμάμαι ο κατάλογος δεν έχει αλλάξει καθόλου.
Οι τιμές είναι υψηλές αλλά θυμόμασταν ότι είναι μεγάλες οι μερίδες οπότε παραγγείλαμε πιάτα έχοντας στο μυαλό μας ότι τουλάχιστον θα φάμε καλά.
Η σαλάτα με ωμό κολοκυθάκι ήταν καλή όχι κάτι ιδιαίτερο. Η απογοήτευση από τα ορεκτικά ήταν η φάβα με γαρίδες. Η ποσότητα της φάβας για 16€ ήταν πολύ λίγη και δεν ήταν γευστική. Οι 4 γαρίδες ήταν υπερβολικά ψημένες. Από τα ορεκτικά το καλύτερο ήταν το μαριναρισμένο ψάρι με εσπεριδοειδή.
Στα κυρίως πιάτα πήραμε κριθαράκι με διάφορα όστρακα στο οποίο το κριθαράκι δεν είχε δέσει και είχε ακόμα ζουμί. Το χταπόδι στιφάδο ήταν καλό και πάλι όμως πολύ ακριβό. Το καλαμάρι στη σχάρα δεν ήταν ούτε στη σχάρα ούτε καλαμάρι αλλά καλαμαράκια.

Τα γλυκά ήταν αρκετά καλά όπως επίσης και τα γλυκά του κουταλιού που κεράστηκαν.

Σε γενικές γραμμές κάτι πρέπει να αλλάξει σε όλα τα επίπεδα αν θέλουνε να συνεχίσει το μαγαζί.

11 Απρ 2017

Πήγαμε την Κυριακή 9.3.17, μεγάλη παρέα 10 ατόμων αφού πριν είχαμε επισκεφθεί το Μουσείο Μπενάκη όπου είδαμε την εξαιρετική έκθεση του Μποκόρου.

Δεν είχα ξαναπάει και ρώτησα τον ευγενή σερβιτόρο που μας εξήγησε ότι Άργουρα είναι μια παραλία στην Εύβοια. Παραγγείλαμε σχεδόν όλους τους μεζέδες του κατάλογου και πράγματι μείναμε εντυπωσιασμένοι. Το πιάτο με το χέλι και την μελιτζανοσαλάτα είναι χωρίς υπερβολή αντάξιο τριάστερου εστιατορίου Μισλέν.

Καταπληκτικό και το ριζότο σουπιάς και η μακαραδονάδα με αχινό και σκόρδο. Εντελώς προσωπικά θα προτιμούσα μια ιδέα σκόρδο παραπάνω, όμως όλη η υπόλοιπη παρέα το εκθείασε. Ακόμα και τα ψωμιά τους είναι χειροποίητα και ψαγμένα.

Κρασί χύμα δικό τους εξαιρετικό. Ρώτησα και μου είπαν ότι είναι Σοβινιόν Μπλαν με Πλυρό από τον Λυραράκη. Στο τέλος πολύ ωραία γλυκά επίσης, ειδικά η λεμονότουρτα και η γλυκιά πίτα με κολοκύθα. Θερμά συγχαρητήρια από εμένα και αν θα μπορούσα να κάνω μια πρόταση, αυτή είναι η προφανής: παρακαλώ διπλασιάστε άμεσα τον χώρο σας.

03 Απρ 2017

Μεσοβδόμαδη έξοδος και κάτι οι νηστεύοντες της παρέας, κάτι το πρόγραμμα της εβδομάδας είπαμε να αναζητήσουμε στέκι για θαλασσινά και κατά προτίμηση στην ευρύτερη περιοχή Καλλιθέας-Φαλήρου.

Έπεσε η πρόταση για τα "Άργουρα" στις Τζιτζιφιές, το οποίο κάποιος από την παρέα είχε ξαναπάει και είχε καλή εμπειρία από το μέρος. Κλείνουμε τραπέζι και την επομένη το επισκεπτόμαστε.

Το καλωσόρισμα ήταν ζεστό, τόσο από τον ιδιοκτήτη όσο κι από τους ανθρώπους του service, οι οποίοι ήταν ευγενέστατοι, φιλικότατοι -χωρίς να ξεπερνούν το "όριο" και αποτελεσματικοί, αν κρίνω από την ταχύτητα ανταπόκρισής τους κι από τις εκφράσεις στα πρόσωπα των πελατών.

Ο χώρος τόσο ζεστός και οικείος, που να θυμίζει αυτό που είναι, ένα συνοικιακό εστιατόριο, όπου μπορεί να βρεις οικείους και που αν μη τί άλλο αισθάνεσαι άνετα και ζεστά.

Όσον αφορά το φαγητό η αρχή ήταν εξαιρετική με ψαρόσουπα σερβιριζόμενη σε κουπίτσες για την αρχή.

Η ταραμοσαλάτα, που κατέφθασε, ήταν νόστιμη, ωστόσο θα την προτιμούσα λιγότερο ραφιναρισμένη, ώστε να νιώθεται ο ταραμάς.

Μετά από λίγο, το καρπάτσιο λαυρακιού και η σαλάτα με μαριναρισμένα κολοκυθάκια με μια γερή δόση από φύκια έκαναν την -σύντομη- εμφάνισή τους στο τραπέζι μας. Το λαυράκι γευστικότατο και καλά μαριναρισμένο σε χοντρότερα από το σύνηθες κομμάτια, χωρίς ωστόσο να σε αφήνει απορίες ούτε για την φρεσκάδα του, ούτε για την πρόθεση του σεφ. Η δε σαλάτα ήταν μια πρωτότυπη ιδέα με τα κολοκυθάκια να έχουν μαριναρισθεί σε λάδι, μουστάρδα, σιναπόσπορο και λεμόνι και να σερβίρονται με μια καλή δόση από φύκια wakame από πάνω. Η συνολική γεύση του πιάτου ήταν πολύ ισορροπημένη και πολύ ταιριαστή με ό, τι παραγγείλαμε.

Ακολούθησαν ωραιότατα στρείδια, που ακόμη και οπτικά σε έπειθαν να τα δοκιμάσεις. Όσο για τη γεύση τους, όταν το στρείδι δεν είναι φρέσκο δεν τρώγεται. Αλλά όταν είναι φρέσκο τρώγεται... Το τρως όπως κι εμείς αυτά που ήρθαν στο τραπέζι μας.

Μετά τα στρείδια, ήρθε χέλι καπνιστό (2 κομμάτια φιλέτου και 2 με την πέτσα και το κόκκαλο) σερβιρισμένα πάνω σε ζεστή καπνιστή μελιτζάνα, που το κάπνισμά της ισορροπούσε καταπληκτικά με μια διακριτική γλυκιά επίγευση.

Ο μαριναρισμένος τόνος με την πράσινη σαλάτα ήταν ίσως το μόνο πιάτο, που δεν ενθουσίασε καθώς ο τόνος είχε μαριναρισθεί λίγο παραπάνω από όσο χρειαζόταν με αποτέλεσμα να έχει σφίξει το κρέας του.

Στο κλείσιμο, ως κυρίως μας ήρθαν δύο εκπληκτικά πιάτα: κριθαρότο με πετροσωλήνες και κριθαρότο με σουπιά και το μελάνι της. Αμφότερα εξαιρετικά και μαγειρεμένα εκείνη τη στιγμή, κατόπιν παραγγελίας. Η αναφορά αυτή διότι δυστυχώς πολλά εστιατόρια ακόμη επιμένουν να σερβίρουν τέτοια πιάτα, τα οποία είναι προμαγειρεμένα από το πρωί ή το μεσημέρι. Τα "Άργουρα" δεν είναι τέτοιο μέρος και μπράβο τους.

Όσο για το γευστικό μέρος των δύο αυτών πιάτων, το μεν κριθαρώτο με τους πετροσωλήνες είχε τόσα μυρωδικά και υλικά όσο χρειαζόταν για να μπορείς να γευθείς τους πετροσωλήνες και να νιώσεις τη φρεσκάδα τους.
Αλλά αυτό που πυροδοτεί εκρήξεις στον ουρανίσκο, είναι το κριθαρότο με τη σουπιά. Πραγματικά από τα ωραιότερα τέτοια πιάτα που έχω δοκιμάσει.

Συμφωνήσαμε όλοι να αποφύγουμε τυχόν επιδόρπια για κρατήσουμε τις γεύσεις, που μας κατέκλυσαν και να τις επεξεργασθούμε.

Τέλος ο λογαριασμός ήταν περί τα €23 έκαστος και με το φαγητό να είναι εξαιρετικής ποιότητας και τιμιότατης ποσότητας (εκτός των κρασιών).

Συστήνεται ανεπιφύλακτα και δεν θα αργήσω να το ξαναεπισκεφθώ να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα του μενού.

28 Δεκ 2016

Πήγαμε στα Άργουρα με φίλους, συνολικά 6 άτομα, Σάββατο βράδυ. Το εστιατόριο βρίσκεται στις Τζιτζιφιές, πολύ κοντά στην παραλιακή, το πάρκινγκ άνετο. Στο εσωτερικό έχουμε στήσιμο ψαροταβέρνας, αλλά σε πολύ καλό επίπεδο, με προσεγμένα τα τραπέζια, καρέκλες, ντεκόρ.
Το προσωπικό άνετο και χαμογελαστό, με διάθεση να εξυπηρετήσει. Ψυχή του μαγαζιού ο ιδιοκτήτης Νίκος Μιχαήλ, ένας άνθρωπος πολύ φιλόξενος, που μας έφτιαξε τη βραδιά! 4/4 στο σέρβις λοιπόν.

Οι γεύσεις εξαιρετικές, με τη σφραγίδα του κ. Μιχαήλ, φρέσκα υλικά και ωραίο πάντρεμα. Δοκιμάσαμε:

-Κατ' αρχήν το καλωσόρισμα τους, μια ζεστή ψαρόσουπα, ό, τι έπρεπε για το κρύο χειμωνιάτικο βράδυ. Με λίγο πιπέρι ήταν τέλεια!
-Πράσινη σαλάτα με αχινό, φρέσκια, τραγανή και δροσερή.
-Χταπόδι carpaccio με συνοδεία φάβας, πολύ καλό.
-Ταραμοσαλάτα με δύο υφές
-Επίσης τριων ειδών carpaccio από λαβράκι, φαγκρί και τόνο, με πιπέρι σετσουάν... όνειρο!
-Μπουκίτσες από πεσκανδρίτσα με ανάλαφρη σκορδαλιά.
-Γαρίδες king size (6 τεμάχια), πολύ σωστά μαγειρεμένες, χωρίς να έχουν στεγνώσει.
-Αχινομακαρονάδα για 4, με άφθονο αχινό που έδινε ιδιαίτερη γεύση.
-εξαιρετικό καπνιστό χέλι με μελιτζανοσαλάτα
-Πολύ καλό προφιτερόλ, θαυμάσια μπουγάτσα με κολοκύθα (!!! ) για το τέλος.

Συνολικά για τις γεύσεις 4/4 ασυζητητί.

Πληρώσαμε 141 ευρώ, ποσό που θεωρώ ότι είναι λίγο για τις γεύσεις που απολαύσαμε. 4/4 ξεκάθαρα λοιπόν.

Το 2/4 στο χώρο οφείλεται σε ένα μόνο παράγοντα: το κάπνισμα. Ειδικά μετά τις 10.30, όταν ήταν γεμάτο το μαγαζί, ο καπνός ενοχλούσε πολύ. Πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξει αυτό άμεσα (όπως βέβαια και σε άλλα εστιατόρια, όπου δεν εφαρμόζεται ο νόμος), ώστε τα Άργουρα να έχουν όλο το πακέτο.

11 Νοε 2016

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί Σάββατο βράδυ (4 άτομα) ύστερα από τα διθυραμβικά σχόλια που είχαμε διαβάσει κατά καιρούς σε διάφορα sites περί γαστρονομικών "παραδείσων" στην Αθήνα. Η πρώτη εντύπωση ήταν μάλλον "περίεργη". Εμοιαζε σαν να φτάνεις σε ένα καλά κρυμμένο, πολλά υποσχόμενο στέκι στις αστικές Τζιτζιφιές.. Η διακόσμηση "φολκλόρ" θαλασσινή με ανόμοια τραπέζια και καρέκλες και πολύ μουσαμά.. Η μουσική, δυστυχώς πολύ χαμηλή έως και ανύπαρκτη, όπως και ο εξαερισμός!

Ως είθισται, μας υποδέχτηκαν με μία κούπα ψαρόσουπα, η οποία κατά τη γνώμη των υπολοίπων, ήταν πολύ καλή, και ένα πλούσιο καλαθάκι με ποικιλία από ψωμάκια, τα οποία ήταν στην πλειοψηφία τους ολίγον μπαγιάτικα. Στη συνέχεια παραγγείλαμε για πρώτα ταραμοσαλάτα και πλατό με καρπάτσιο ψαριών, το οποίο περιείχε λαβράκι, τόνο και σκαθάρι. Για τη συνέχεια επιλέξαμε να μοιραστούμε μύδια αχνιστά, χιώτικα ζυματικά με θαλασσινα και το "hit" του μαγαζιού, δηλαδή το κριθαρώτο με πετρωσωλήνες.. και αφήσαμε ανοιχτό το ενδεχόμενο να συνεχίσουμε και με κάτι άλλο στη συνέχεια.. Το όλο εγχείρημα συνοδέψαμε με χύμα λευκό κρασί (8 ευρώ/λίτρο) το οποίο μας άρεσε αρκετά!

Εξαιρετική η ταραμοσαλάτα. Όσο για το καρπάτσιο, η μαρινάδα (των εσπεριδοειδών κυρίως), κατ'εμέ, κάλυπτε εν πολλοίς τη γεύση των ψαριών...
Όσον αφορά στα κυρίως πιάτα, ήταν αρκετά νόστιμα, αν και σίγουρα θα μπορούσαν να περιέχουν περισσότερα θαλασσινα! Το κριθαρώτο με τους πετροσωλήνες, ήταν όντως εξαίσια μελωμένο, αλλά ταυτόχρονα σπειρωτό!

Εχοντας τελειώσει το φαγητό των πιάτων που μοιραζόμασταν και ενώ ήμασταν υπό σκέψη για το τι παραπάνω θα παραγγείλουμε, δεδομένου οτι ακόμα πεινούσαμε, μείναμε εμβρόντητοι όταν οι σερβιτόροι πήραν τα πιάτα από μπροστά μας χωρίς καν να μας ρωτήσουν, έστω και τυπικά, εάν έχουμε τελειώσει. Σημειωτέον, δεν είχαμε στοιχίσει τα μαχαιροπήρουνά μας στα πιάτα κατά το savoir vivre, κανόνα που όφειλαν προφανώς να γνωρίζουν.. Θεωρώντας οτι όλο αυτό ήταν μια απλή παρεξήγηση, ίσως και απειρία των σερβιτότων, αποφασίσαμε οτι ίσως ήταν καλύτερο τελικά να συνεχίσουμε με γλυκά και μοιραστήμακε την περίφημη μπουγάτσα με κολοκύθα και το προφιτερόλ. Η μπουγάτσα ήταν όντως ασυνήθιστη και γευστική αν και για μένα το προφιτερόλ ήταν σίγουρα γευστικότερο, λόγω της σοκολάτας valrhona εικάζω..

Τέλος, και αφού είχαμε τελειώσει με τα γλυκά, ζητήσαμε το λογαριασμό, ο οποίος ανήλθε στα 96 ευρώ παρακαλώ (υπενθυμίζω οτι παραγγείλαμε δύο ορεκτικά, 3 κυρίως πιάτα, 2 γλυκά, 1,5 λίτρο κρασί και μία coca cola). Προφανώς, δε μας φάνηκε φτηνός, όμως δε σταθήκαμε εκεί. Το παράδοξο της υπόθεσης ήταν οτι στη θήκη του λογαριασμού, είχαν τοποθετήσει σε περίοπτη θέση το δελτίο παραγγελίας και μέσα σε μια άλλη μικρότερη θήκη είχαν "στριμώξει" 2 αποδείξεις των 50 ευρώ η κάθε μία, οι οποίες ήταν κομμμένες από τις 21:00 η ώρα, πριν δηλαδή καν καταφτάσουμε και παραγγείλουμε! Όταν τους παρέδωσα τα χρήματα, ζήτησα διακριτικά να μας φέρουν τις δικές μας αποδείξεις και είχαν το θράσος να μου απαντήσουν οτι έκανα λάθος και οτι αυτές ήταν οι δικές μας αποδείξεις, εφόσον είχαν κοπεί στις 21:00 η ώρα, δηλαδή την ώρα της κράτησής μας. Όταν τους ρώτησα πώς ήταν δυνατόν να κόψουν τις αποδείξεις πριν καν παραγγείλουμε, μου αντέτειναν οτι "το κάνουν για την εφορία"!!!!! Ευτυχώς για τους ίδιους δε δώσαμε προέκταση στο θέμα, αν και είναι η πρώτη φορά που προσπαθούν τόσο εξώφθαλμα να μας εξαπατήσουν! Φύγαμε βαρύθυμοι και απογοητευμένοι, διότι, προφανώς στα καταστήματα εστίασης υπάρχει διάχυτη η διάθεση για φοροδιαφυγή. Ουδέποτε, ωστόσο, δεν έχουν αρνηθεί να μας προσκομίσουν τη δική μας απόδειξη όποτε το έχουμε ζητήσει..

Εν ολίγοις, πρόκειται για ένα μάλλον πρόχειρα στημένο μαγαζί που σερβίρει σχετικά καλό φαγητό σε τσιμπημένες, ωστόσο, τιμές με εξαιρετικά αυθάδη ιδιοκτήτη και προσωπικό! Συνοικιακή, δηλαδή, gourmet ψαροταβέρνα με τιμές εστιατορίου και συμπεριφορά καφενείου! Το σίγουρο είναι οτι δεν θα ξαναπάμε και ούτε φυσικά θα το συστήναμε και σε κάποιον.. Λυπάμαι..

Αγησιλάου 49-51, Τζιτζιφιές