Ιταλικές γεύσεις και φρέσκα ζυμαρικά

Τριτη εως Κυριακή 13:00 εως 23:00 Δευτέρα κλειστά

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

19 Φεβ 2020

Καθώς το σάιτ συνεχίζει, παρά τα τυχόν προβλήματα και αποχωρήσεις χρηστών, μόνιμες αλλά & προσωρινές -στην Ελλάδα ουδέν μονιμότερον του προσωρινού- παρουσιάζω κριτική μου για το BELPAESE (B), ένα απ’ τα αξιόλογα ιταλικά εστιατόρια του κέντρου της Αθήνας, που βρίσκεται στου Μακρυγιάννη, μόλις 100 μέτρα απ’ τη Στάση του Μετρό.

Στα 10 χρόνια λειτουργίας του, έχουν προηγηθεί 14 κριτικές, οι περισσότερες επαινετικές, όπως του πρωτοπόρου fratello, ο οποίος όμως το επισκέφθηκε το 2011. Το εστιατόριο είχε ξεκινήσει το 2010, αλλά απ’ τα τέλη του 2012 άλλαξε διεύθυνση, με νέο σεφ-πατρόν τον Ιταλό Andrea Rizzo, απ’ τη Ρώμη, που κατάφερε να το απογειώσει ποιοτικά, χάρη στη γαστρονομική του εμπειρία, τους άριστους συνεργάτες του, όπως τον βοηθό σεφ Νίκο, αλλά και τις εκλεκτές πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί, και που, όπως μας είπε, έρχονται από επίλεκτους Έλληνες και Ιταλούς συνεργάτες του. Πηγαινοέρχεται, Αθήνα-Ρώμη, εδώ και 25 χρόνια!

Θεωρώ ότι το Β είναι ένα απ’ τα καλύτερα ιταλικά της πρωτεύουσας, με σπιτική ιταλική κουζίνα, ενδιαφέρον μενού, άριστο σέρβις και λογικές τιμές, το οποίο, παρότι βρίσκεται σε τόσο τουριστικό σημείο, συγκεντρώνει δικαιολογημένα ψαγμένους Έλληνες και ξένους πελάτες.

Είναι καθημερινά ανοιχτό από 13.00 μέχρι 23.00 και είναι σχεδόν πάντα γεμάτο, όπως σήμερα 19/2, το μεσημέρι, που το επισκεφθήκαμε, 2 άτομα, μεταξύ 14.00 και 16.00.

Στον εξωτερικό χώρο υπάρχουν 3 τραπέζια στο πεζοδρόμιο της Αθανασίου Διάκου, για καμιά 10αριά άτομα – κυρίως τουρίστες που τους αρέσει ο χειμερινός ήλιος – ενώ μέσα, στην μάλλον περιορισμένη ορθογώνια αίθουσα, χωράνε περί τα 25 άτομα. Μπαίνοντας δεξιά βλέπεις την ανοιχτή κουζίνα και τον φούρνο για τις πίτσες, με τους σεφ επί το έργον!
Η αίθουσα είναι φωτεινή χάρη στις τζαμαρίες της πρόσοψης, ενώ κυριαρχούν, σε τοίχους, ανακαινισμένο δάπεδο, τραπέζια, σουπλά και πολλά πιατικά, απαλές αποχρώσεις φιστικί – λαδί – πράσινο – μπεζ.
Ακούγεται απ’ τα μεγάφωνα μουσική lounge, blues & rock, κυρίως ιταλική, αλλά και ελληνικά κομμάτια, όπως κάποια της Νατάσσας Μποφίλιου.
Τα 2 πεντακάθαρα WC βρίσκονται στο βάθος της ισόγειας αίθουσας.

Την εξυπηρέτηση διεκπεραίωνε με επιτυχία μια γλυκύτατη και αεικίνητη νεαρή κοπέλα, που μας ενημέρωνε και φρόντιζε για το καθετί!

Το μενού περιλαμβάνει καμιά 10αριά ορεκτικά, από 5-15 € (για την ποικιλία αλλαντικών και τυριών), 7 σαλάτες, από 8-15 €, καμιά 20αριά ζυμαρικά και ριζότο, από 10-16 €, 8 πίτσες από 8-12 € (τις απολάμβαναν στα διπλανά τραπέζια), 3 κύρια πιάτα, 16-20 € (για το Rib Eye Steak), και ένα μοναδικό επιδόρπιο (!! ), το εκλεκτό τιραμισού σε ποτήρι, στα 6.50 €.
Μας είπαν, όμως, ότι σύντομα θα προσφέρουν εξίσου απογειωτική πάβλοβα!!

Έχουν δύο ενημερωμένες λίστες κρασιών; Η ιταλική, με 15 ετικέτες, από 20-32 €, και η αντίστοιχη ελληνική, με καμιά 30αριά ετικέτες, από 18-56 € (για το λευκό Κτήμα Παπαργυρίου, Ασύρτικο, Κορινθίας): ορισμένα κρασιά, ωστόσο, τα βρίσκω τσιμπημένα.

Επίσης σερβίρουν καμιά 10αριά ελληνικές μπύρες, κυρίως από μικροζυθοποιίες, σε τιμές από 4-6 €. Ακόμη, αναψυκτικά και αφεψήματα, 3-5 €.

Εμείς παραγγείλαμε τα εξής:

• Από τις σούπες ημέρας μοιραστήκαμε μια καροτόσουπα με κρουτόν, που ήταν νόστιμη και σωστά χυλωμένη. Τιμή στα 5.50 €.

• Ο φίλος πήρε μια μερίδα λαζάνια φούρνου, που ήρθε σε μαύρο σερβίτσιο και ήταν επίσης πολύ νόστιμη και χορταστική, (τη δοκίμασα άλλωστε και εγώ). Τιμή: 10.50 €.

• Εγώ πήρα ριζότο με γαρίδες, που ήρθε σε βαθύ πράσινο πιάτο. Ήταν τέλεια χυλωμένο και περιλάμβανε 5 μεγάλες, καθαρισμένες γαρίδες: κυριολεκτικά το απόλαυσα, θεωρώντας το ένα σπιτικό, μαμαδίστικο πιάτο! Τιμή στα 13.00 €.

• Μοιραστήκαμε το κλασικό δείγμα της ιταλικής τέχνης τους, δηλ. το φανταστικό τιραμισού, σε μεγάλο ποτήρι. Άψογα ισορροπημένη γεύση, που όπως μας είπαν παρασκευάζεται κάθε πρωί, γιατί έχει πολλή ζήτηση. Τιμή στα 6.50 €.

• Ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό Ζαγόρι, τιμή 1.70 €.

• Επίσης μοιραστήκαμε την καταπληκτική κόκκινη μοναστηριακή μπύρα με την επωνυμία APOCALΥΨΗ -προσέξτε τη λατινοελληνική γραφή της!. Παρασκευάζεται εδώ και μόλις ένα χρόνο απ’ τη ζυθοποιία ΝΗΣΟΣ της Τήνου, και έχει βελγική μαγιά, όντας Double Ale, περιεκτικότητας 6.50 βαθμών οινοπνεύματος. Διακρίναμε την επίγευσή της με άρωμα μπανάνας, γαρύφαλλου, καραμέλας και μπαχαρικών. Στην ετικέτα της θαυμάσαμε με δέος τους 4 Καβαλάρηδες της Αποκάλυψης (του Ευαγγελιστή Ιωάννη)! Την απολαύσαμε δεόντως και τη συστήνω σε κάθε θεριακλή, που θα φυλάξει, αν επιθυμεί, και το ωραίο μπουκάλι! Τιμή: 6 € (στις κάβες θα τη βρείτε περί τα 3.50-4 €).

Πληρώσαμε 43.20 € (κατηγορία 17/25 € το άτομο), για ένα εκλεκτό ιταλικό γεύμα, ενώ στο τέλος μάς κέρασαν σφηνάκι limoncello.

Το τριάρι στο vfm αντικατοπτρίζει την -κατά τη γνώμη μου- δυνατότητα μικρής συμπίεσης κάποιων τιμών, σε ορισμένα ορεκτικά, σαλάτες, και κρασιά…

Συμπερασματικά, πάντως, πρόκειται για ένα άπαιχτο ιταλικό μαγαζί, σε μια ήσυχη γωνία της πιο τουριστικής περιοχής μας, που αξίζει, ευκαιρίας δοθείσης, να το επισκεφθούν, ειδικά οι λάτρεις της κουζίνας της γείτονος!

20 Μάρ 2018

Πέμπτη βράδυ προς το τέλος του Φλεβάρη με φανταστικό καιρό και είχαμε όρεξη για βολτίτσα στην Ακρόπολη, πήραμε λοιπόν το μετρό και κατεβήκαμε στο σταθμό της Ακρόπολης.

Αφού περπατήσαμε λίγο στα περίχωρα, είδαμε αυτό το μικρό γουστόζικο μαγαζάκι στην Αθ. Διάκου. Καθίσαμε έξω, καθώς ο ένας από την παρέα κάπνιζε, και αμέσως μας άνοιξαν την σόμπα.
Η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πολύ γρήγορη και ευγενική.
Παραγγείλαμε ένα ορεκτικό, μπρουσκέτες με ντομάτα και ελαιόλαδο και καρμπονάρα και ριγγατόνι με τυριά.

Τα πιάτα ήταν γευστικά χωρίς όμως να σε συνεπάρουν και να πεις ΟΥΑΟΥ.
Ο Σεφ, Αντρέα, πολύ φιλικός είχε την διάθεση να προσεγγίσει τα τραπέζια και να μιλήσει με τους πελάτες και να τους ακούσει χωρίς να βαριέται ή να δυσανασχετεί.

Ήπιαμε ένα καταπληκτικό κρασί χύμα και στο τέλος μας κέρασαν ένα πολύ καλό λιμοντσέλο, από τα λίγα τόσο καλά που έχω πιει σε άλλα ιταλικά εστιατόρια.

Η γενική εντύπωση είναι ότι θα ξαναπήγαινα γιατί πρώτα από όλα σε μαγεύει η τοποθεσία αλλά εκτιμήσαμε και τη φιλικότατη διάθεση του μαγαζιού.

16 Φεβ 2018

Παρασκευή βράδυ και μιας και ψαχνόμαστε πολύ με τα Ιταλικά είπαμε να το δοκιμάσουμε κι αυτό. Σε όμορφη τοποθεσία κοντά στο μετρό της Ακρόπολης, δίπλα σε αγαπημένα μπαράκια για βόλτα και συνέχεια μετά, κάναμε κράτηση για 2 και φτάσαμε κατά τις 22.00. Ήταν σχεδόν γεμάτο το μαγαζί και μας έδειξαν το τραπέζι μας που μπορεί να ήταν κοντά στην πόρτα αλλά δεν έκανε κρύο. Ο χώρος εσωτερικά όμορφα διακοσμημένος με λιτό στυλ αλλά σου δίνει μια πολύ όμορφη αίσθηση.

Η κουζίνα ανοιχτή, χωρίζει με ένα γυάλινο παραπέτασμα και ζεσταίνει πολύ το χώρο. Η μουσική ακουγόταν πολύ χαμηλά χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο οπότε σε άφηνε να εστιάσεις στην παρέα σου και στο φαγητό. Ξεκινήσαμε με 500 ml κρασί cabernet - merlot το οποίο ήταν πολύ καλής ποιότητας και μας έφεραν και 250 ml στο τέλος κερασμένο από το μαγαζί. Ξεκινάω από το τέλος αλλά να πω ότι παρ' όλο που 00.10 είχαμε μείνει οι δυο μας, δε νιώσαμε καμία πίεση να φύγουμε, αντίθετα με το κέρασμα μας ενίσχυσαν κιόλας.
Στο τραπέζι που αρχικά καθίσαμε ήμαστε δίπλα στη διπλανή παρέα κάτι που με δυσκόλεψε αρχικά.

Ωστόσο κατανοητό λόγω του μικρού χώρου. Όταν ζητήσαμε να μας μεταφέρουν σε άλλο τραπέζι που άδειασε, έγινε αμέσως και χωρίς να υπάρξει οποιαδήποτε δυσανασχέτηση σε αυτό. Το προσωπικό πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό από την αρχή έως το τέλος της εμπειρίας μας εκεί.

Στα του φαγητού τώρα...

Μία σαλάτα ρόκα, με λιαστή ντομάτα, μήλο και dressing με την οποία ξεκινήσαμε η οποία ήταν πολύ δροσιστική και πολύ φρέσκια. Εν συνεχεία, πήραμε ριγκατόνι με μανιτάρια και λάδι τρούφας και κρέμα γάλακτος που ήταν σωστά μαγειρεμένο και είχε πολύ καλή γεύση. Δεν ήταν βαρύ παρά τον αρχικό μου φόβο για την κρέμα γάλακτος. Τέλος μια πίτσα με προσούτο η οποία να πω ότι με ικανοποίησε γευστικά περισσότερο από το ριγκατόνι, με σωστή λεπτή ζύμη και υπέροχη γεύση.

Οικονομικά ήταν εξαιρετικές οι τιμές για την ποιότητα που προσφέρει το Belpaese και σίγουρα αξίζει τον κόπο να το επισκεφθεί κανείς και να δοκιμάσει και τα χειροποίητα ζυμαρικά (που τα έχουμε βάλει στη λίστα για την επόμενη φορά! ).