Ιταλικές γεύσεις και φρέσκα ζυμαρικά

Τριτη εως Κυριακή 13:00 εως 23:00 Δευτέρα κλειστά

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

20 Μάρ 2018

Πέμπτη βράδυ προς το τέλος του Φλεβάρη με φανταστικό καιρό και είχαμε όρεξη για βολτίτσα στην Ακρόπολη, πήραμε λοιπόν το μετρό και κατεβήκαμε στο σταθμό της Ακρόπολης.

Αφού περπατήσαμε λίγο στα περίχωρα, είδαμε αυτό το μικρό γουστόζικο μαγαζάκι στην Αθ. Διάκου. Καθίσαμε έξω, καθώς ο ένας από την παρέα κάπνιζε, και αμέσως μας άνοιξαν την σόμπα.
Η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πολύ γρήγορη και ευγενική.
Παραγγείλαμε ένα ορεκτικό, μπρουσκέτες με ντομάτα και ελαιόλαδο και καρμπονάρα και ριγγατόνι με τυριά.

Τα πιάτα ήταν γευστικά χωρίς όμως να σε συνεπάρουν και να πεις ΟΥΑΟΥ.
Ο Σεφ, Αντρέα, πολύ φιλικός είχε την διάθεση να προσεγγίσει τα τραπέζια και να μιλήσει με τους πελάτες και να τους ακούσει χωρίς να βαριέται ή να δυσανασχετεί.

Ήπιαμε ένα καταπληκτικό κρασί χύμα και στο τέλος μας κέρασαν ένα πολύ καλό λιμοντσέλο, από τα λίγα τόσο καλά που έχω πιει σε άλλα ιταλικά εστιατόρια.

Η γενική εντύπωση είναι ότι θα ξαναπήγαινα γιατί πρώτα από όλα σε μαγεύει η τοποθεσία αλλά εκτιμήσαμε και τη φιλικότατη διάθεση του μαγαζιού.

16 Φεβ 2018

Παρασκευή βράδυ και μιας και ψαχνόμαστε πολύ με τα Ιταλικά είπαμε να το δοκιμάσουμε κι αυτό. Σε όμορφη τοποθεσία κοντά στο μετρό της Ακρόπολης, δίπλα σε αγαπημένα μπαράκια για βόλτα και συνέχεια μετά, κάναμε κράτηση για 2 και φτάσαμε κατά τις 22.00. Ήταν σχεδόν γεμάτο το μαγαζί και μας έδειξαν το τραπέζι μας που μπορεί να ήταν κοντά στην πόρτα αλλά δεν έκανε κρύο. Ο χώρος εσωτερικά όμορφα διακοσμημένος με λιτό στυλ αλλά σου δίνει μια πολύ όμορφη αίσθηση.

Η κουζίνα ανοιχτή, χωρίζει με ένα γυάλινο παραπέτασμα και ζεσταίνει πολύ το χώρο. Η μουσική ακουγόταν πολύ χαμηλά χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο οπότε σε άφηνε να εστιάσεις στην παρέα σου και στο φαγητό. Ξεκινήσαμε με 500 ml κρασί cabernet - merlot το οποίο ήταν πολύ καλής ποιότητας και μας έφεραν και 250 ml στο τέλος κερασμένο από το μαγαζί. Ξεκινάω από το τέλος αλλά να πω ότι παρ' όλο που 00.10 είχαμε μείνει οι δυο μας, δε νιώσαμε καμία πίεση να φύγουμε, αντίθετα με το κέρασμα μας ενίσχυσαν κιόλας.
Στο τραπέζι που αρχικά καθίσαμε ήμαστε δίπλα στη διπλανή παρέα κάτι που με δυσκόλεψε αρχικά.

Ωστόσο κατανοητό λόγω του μικρού χώρου. Όταν ζητήσαμε να μας μεταφέρουν σε άλλο τραπέζι που άδειασε, έγινε αμέσως και χωρίς να υπάρξει οποιαδήποτε δυσανασχέτηση σε αυτό. Το προσωπικό πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό από την αρχή έως το τέλος της εμπειρίας μας εκεί.

Στα του φαγητού τώρα...

Μία σαλάτα ρόκα, με λιαστή ντομάτα, μήλο και dressing με την οποία ξεκινήσαμε η οποία ήταν πολύ δροσιστική και πολύ φρέσκια. Εν συνεχεία, πήραμε ριγκατόνι με μανιτάρια και λάδι τρούφας και κρέμα γάλακτος που ήταν σωστά μαγειρεμένο και είχε πολύ καλή γεύση. Δεν ήταν βαρύ παρά τον αρχικό μου φόβο για την κρέμα γάλακτος. Τέλος μια πίτσα με προσούτο η οποία να πω ότι με ικανοποίησε γευστικά περισσότερο από το ριγκατόνι, με σωστή λεπτή ζύμη και υπέροχη γεύση.

Οικονομικά ήταν εξαιρετικές οι τιμές για την ποιότητα που προσφέρει το Belpaese και σίγουρα αξίζει τον κόπο να το επισκεφθεί κανείς και να δοκιμάσει και τα χειροποίητα ζυμαρικά (που τα έχουμε βάλει στη λίστα για την επόμενη φορά! ).