27 Σεπ 2017

Επιστρέφοντας δυναμικά στο ask4food, θα γράψω δυο κριτικές για ψαροταβέρνες που επισκέυτηκα τον τελευταίο καιρό και αγγίζουν το τέλειο: η μια είναι η Τράτα του Κλέαρχου στη Ν. Μάκρη και την άλλη την κρατώ μυστικό για να διαβάζετε τις κριτικές μου (χαριτολογω)

Τρία άτομα και ένα εξάχρονο παίδι την επόμενη της κρεατοφαγίας μου στα Καλύβια με μέτρια διάθεση για φαί, ενα ζεστό Σαββατιάτικο μεσημέρι καθίσαμε μετά απο επιλογή δική μου στην Τράτα, την οποία είχα επισκευτεί μια η δυο φορές παλιότερα και δυστυχώς δεν έγραψα κριτική.

Χώρος: Ο χώρος εξωτερικά είναι πολύ όμορφος, σκιερός και ιδανικός για φιλόζωους, βλέπε γάτες που ζητάνε και κανα μεζέ. Αναμνήσεις μιας άλλης εποχής. Μια όμορφη αύρα ατενίζοντας τη θάλασσα σε ηρεμεί και αναζοωγονεί το καταμεσήμερό. Εσωτερικά το μαγαζί είναι σχετικά όμορφο και κλασσικό σε διακόσμηση. Πιστεύω δε χρειάζεται το κάτι παραπάνω, πάντα κρινοντάς το ως μια παραδοσιακή ψαροταβέρνα.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και γρήγορη από το πολύ έμπειρο προσωπικό. Δεν παρατηρήσαμε κατα το σερβίρισμα κάτι ιδιαίτερο, τα τραπέζια ήταν καθαρά και οι σερβιτόροι ήταν αρκετά προθυμοι.

- Ξεκινώντας το γευστικό ταξίδι δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα με λαχανικά εποχής (απλή και εξαιρετική 4/4- μικρή σε ποσότητα αλλά με απίστευτη γέυση λόγω της άριστης ποιότητας του ελαίολαδου)

- Πατάτες τηγανιτές (δύο μερίδες) (4/4) - Μικρή η μέριδα αλλά ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΑΜΙΣΙΕΣ τηγανητές πατάτες στη Αττική. Κλασικό στρογγυλό κόψιμο παλιάς σχολής. Νοστιμία και απίστευτο τηγάνισμα για βραβείο (ομοιόμορφο)

- Χταποδάκι (3/4) βραστό ξυδάτο πολύ καλό αλλά μικρό το πλοκάμι. Θα το προτιμούσα ψητό αλλά η επιλογή δεν ήταν δική μου.

- Καλαμαράκια τηγανιτά (δύο μερίδες) (3,5/4) με ωραίο κουρκούτι, πολυ καλά μικρά σε μέγεθος και νορμαλ σα μερίδα. Έχω φαει και λίγο καλύτερα.

- Μπακαλιάρος με σκορδαλιά (4/4). ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ. Αριστο και ελαφρύ κουρκούτι, νόστιμο και φρέσκο το ψάρι

- Σαρδέλα ψητή (4/4): Η καλύτερη που έχω φαει. Τρώγεται ακόμα και αν έχεις σκάσει απο το φαγητό. Το χοντρό αλάτι αναδεικνύει την φρεσκάδα του ψαριού, ενω το λεμόνι την απογειώνει.

- Κρασί λευκό απο τα καλύτερα χύμα που έχουμε δοκιμάσει (4/4). Πίνεται για πλάκα.

Παλιότερα είχα δοκιμάσει και Γαύρο τηγανιτό ήταν εξαιρετικός, θυμαμαι επίσης και ένα μεγάλο κομμάτι απο ψητό χταπόδι (4/4)

Δε θυμάμαι αν και τι μας κέρασαν, ξεχνάω εύκολα. Η εμπειρία όμως συνολικά ήταν όμορφη και νοσταλγική και χαλάλι τα 20 ευρώ το άτομο που θα δώσεις με το κρασί. Λόγω των άριστων ποιοτικά αλιευμάτων εκεί στη Ν. Μάκρη μεσημεριάτικα θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια στην Άνδρο, όταν ήμουν 6-7 και γώ (πανω απο 30 χρόνια πριν) και ο παππούς μου πουλούσε τα ψάρια στα ψαροταβερνάκια και τα βράδια του Ιούλη και Αυγούστου τρώγαμε σε λιτα ξύλινα τραπεζάκια στο χαλίκι, με χάρτινα τραπεζομάντηλα τα καλύτερα δώρα τις θάλασσας (από αχινούς σε λαδολέμονο, μέχρι γαλέο, σιναγρίδες και αστακούς). Ισως ο γλυκός Σοροκος να έφερενε μαζί του αυτές τις αναμνήσεις.

Συμπέρασμα. Εξαιρετικό τηγάνι, απίθανο φαγητό, φοβερά αλιεύματα, ποιότητα σε όλα και καλή εξυπηρέτηση... οταν μάλιστα και ο καιρός είναι καλός εξω η έξοδος σας γίνεται εμπειρία ζωής. Χαλάλι κάθε ευρώ.

Να πάτε και να ξαναπάτε...

19 Απρ 2016

Επισκεφτήκαμε την "Τράτα" Κυριακή μεσημέρι. Το ντεκόρ είναι αυτο που περιμένετε να δείτε απο μια κλασική ψαροταβέρνα. Ψάθινες καρεκλίτσες και χάρτινο τραπεζομάντηλο, το οποία προσωπικά δεν με ενοχλούν, κάθε άλλο, μου φέρνουν στο μυαλό παιδικές αναμνήσεις και γενικά μου θυμίζουν γνήσιο ελληνικό καλοκαίρι. Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο και όσα τραπεζάκια ήταν άδεια ήταν ήδη reserved οπότε και μας έδωσαν το πιο μέσα τραπέζι στον χώρο των μη καπνιστών- ο οποιος πραγματι δεν είχε καπνα. Ο χώρος είναι φιλικός αν έχετε μαζί σας παιδιά, υπάρχει και μια μικρή παιδική χαρα ακριβώς απέναντι.

Όσο για το φαγητό, είναι ότι ακριβώς περιμένετε να δείτε σε μια κλασσική ψαροταβέρνα, χωρίς καμία εκπληξη. Οι μερίδες- ειδικά για την τιμή τους θα έλεγα πως είναι αρκετά μικρές. Παραγγείλαμε καβουροσαλάτα, χωριατικη, χορτα, πατάτες, χταπόδι, σαρδέλα, γαβρο και καλαμάρι. Ήταν όλα συμπαθητικα αλλά δεν χορτάσαμε. Επίσης, ζητήσαμε να μας βάλει την φετα από την χωριάτικη σε ένα άλλο πιατάκι και όταν ήρθε ο λογαριασμός διαπιστώσαμε ότι μας χρέωσαν μια αγγουροντομάτα και μια φέτα (κοντά στα 9μιση ευρώ και τα δυο μαζί). Δεν είναι η διαφορά της τιμής, αλλα σε ένα παραδοσιακό ταβερνείο που έχει ήδη τσιμπημένες τιμές το θεωρώ κοροιδια προς τον πελάτη. Στο τέλος δεν μας κέρασε κάτι, αν και από τις άλλες κριτικές βλέπω ότι συνηθίζεται.

Ακριβές τιμές στα αλκοολούχα (3.70 η μπύρα, 9 το καραφάκι ούζο). Απόδειξη έφερε κανονικά και νομότυπα.

Δεν ήταν κακή εμπειρία, αλλά διαπιστώνω αναντιστοιχία ποσότητας- τιμής. Δεν θα ξαναπήγαινα.

23 Φεβ 2016

Μετά από μια βόλτα στην παραλία της Νέας Μάκρης μας "μύρισε" ψαράκι και βρεθήκαμε στην Τράτα.

Η υποδοχή δεν ήταν οτι καλύτερο, όλα τα τραπέζια πλην ενός ήταν κλεισμένα. Καθίσαμε σε αυτό που μας υποδείξανε και μόλις βολευτήκαμε (ζευγάρι με παιδί) μας ζητήθηκε να μετακομίσουμε σε ένα άλλο (μικρότερο που μόλις είχε αδειάσει) γιατί ήρθε μια μεγαλύτερη παρέα χωρίς κράτηση. Αρνηθήκαμε και μας έκανε πολύ κακή εντύπωση η ενόχληση του νεαρού που το ζήτησε. Συμπεριφορά που δεν διορθώθηκε ούτε όταν μας έπαιρνε παραγγελία.

Παραγγείλαμε χόρτα(5€), παντζάρια(4,7€), καλαμαράκια (9.5€) σαρδέλες(7.9€) και κουτσομούρες(12€, μερίδα) συνοδεία τσίπουρου. Τα μόνα αρνητικά που παρατηρήσαμε ήταν η υπερβολή στο αλάτι σε όλα τα πιάτα καθώς και το ψωμί που ήταν μπαγιάτικο. Κατά τα άλλα ήταν ωραία τηγανισμένα και τα ψαράκια φρέσκα. Οι μερίδες δεν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως μεγάλες και οι τιμές ήταν αλμυρούτσικές.

Δεν νομίζω οτι θα ήταν ένα μαγαζί που θα διάλεγα να ξαναπάω, η άσχημη συμπεριφορά και η έλλειψη θέας στη θάλασσα θα με απέτρεπαν.

16 Οκτ 2015

Ο μικρόκοσμος της Νέας Μάκρης, αλλά και οι επισκέπτες που είναι μυημένοι δεν θα πουν: πάμε στη Τράτα• πάμε στον Κλέαρχο λένε και γνωρίζουν από πριν για ποιο λόγο επισκέπτονται το κλασσικό ψαρομάγαζο της παραλίας.
Ο Κλέαρχος, ιδιοκτήτης της Τράτας, έχει δημιουργήσει εδώ και πολλά χρόνια μια σοβαρή και σταθερή σε αξία επιχείρηση.

Στην Τράτα δεν θα βρεις το «κάτι ξεχωριστό», όμως ό, τι γευτείς θα είναι προσεγμένο και σταθερό όσες φορές κι αν το επιλέξεις!
Είναι η κλασσική ψαροταβέρνα υπό τη σκέπη του πατέρα-αφέντη που όλα τα (προ) βλέπει και όλα τα έχει υπό έλεγχο.
Τα πιάτα απλά, άλλωστε το απλό είναι που ξεχωρίζει, αν είναι και καλό. Και στην Τράτα, συγγνώμη στον Κλέαρχο, όλα είναι άριστα!

Για αρχή επιλέξαμε μελιτζανοσαλάτα, ταραμοσαλάτα, τυροκαυτερή. Σαλάτες πλούσιες και φρεσκοκομμένες. Δεν πετύχαμε λακέρδα, όμως αποζημιωθήκαμε με γαύρο μαρινάτο. Και από το τηγάνι; Αφρός! Γαριδάκι ψιλό και καλαμαράκι, λες και δεν πέρασαν από λάδι.

Τα ψάρια του σπαρταράνε. Και από ψήσιμο; Επαγγελματικό. Η πρόταση των ειδημόνων για έναν ροφό στη σχάρα ήταν ιδανική. Και για κλείσιμο πιατέλα με γλυκά και φρούτα εξαιρετικά.

Η εξυπηρέτηση θύμιζε παλιά καλά εστιατόρια της Αθήνας: ευγένεια, συνέπεια, ταχύτητα. Ο Χάρης και ο Γιώργος κινούνταν διακριτικά στο χώρο και εξυπηρετούσαν άμεσα τις απαιτήσεις των πελατών.

Οι τιμές, λογικές. Ο διάδοχος του ανθρώπου-ορχήστρα Κλέαρχου, Περικλής στα βήματα του πατέρα του με αρετές δρομέα μαραθωνίου έδειξε πως ακολουθεί κατά πόδας την παράδοση στο μαγαζί. Ίσως – δίχως υπερβολές – το άλλοθι των καταστημάτων σίτισης στην παραλία της Νέας Μάκρης.