Ανοιχτά κάθε βράδυ. Σάββατο και Κυριακή και μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα.

09 Μαι 2017

Πρωτομαγιά και ξεκινήσαμε μια βόλτα προς Κηφισιά χωρίς να υπάρχει σχέδιο για φαγητό έξω. Έτσι ''to cut a long story short''... όπως λένε και οι Αγγλόφωνοι φίλοι μας, καταλήξαμε μετά από σχετική πρόταση στον ''Κώστα της Κηφισιάς''. Μία ενδιαφέρουσα πρόταση που συνδυάζει χασαποταβέρνα και οινομαγειρείο με οικογενειακή ταβέρνα. Μπαίνοντας πάντως η εικόνα θυμίζει παλιό καφενείο-ουζερομεζεδοπωλείο, χωρίς αυτό να είναι αρνητικό.

Τέλος πάντων μια ματιά στον κατάλογο έδινε μία ευχάριστη εικόνα στους οφθαλμούς και το μόνο που έμενε ήταν το πάντρεμα με την γεύση και την ποσότητα.

Ξεκινάμε λοιπόν με την κλασική Ελληνική ''χωριάτικη'' σαλάτα, που ήταν δροσερή και χορταστική, αλλά πολύ ''τυποποιημένη''.

Τα λοιπά ορεκτικά τυροκαυτερή και το σαγανάκι στη σχάρα μας ανοίξανε την όρεξη, χωρίς να μπορώ να πω κάτι παραπάνω, ή για να χρησιμοποιήσω τη κλασική απάντηση της κόρης μου για το αν κάτι ήταν καλό θα πω ".. χμμ καλό είναι.. "

Οι δύο μικρές της παρέας που λένε πως πεινάνε συνέχεια αλλά στο τέλος με τα μάτια τους τρώνε περισσότερο από ότι με το στόμα τους, διάλεξαν κεφτεδάκια, τα οποία ήταν πολύ νόστιμα με το δυόσμο τους και όλα τα καλά τους θυμίζοντας έντονα μαμαδοκουζίνα.
Στη συνέχεια είχαμε το κοντοσούβλι που ήταν ζουμερό και καλοψημένο με λίγο παραπάνω σκορδάκι που το έκανε (για τα γούστα μου) κορυφαίο και η έλλειψη γαρνιτούρας δεν με χάλασε καθόλου..

Σειρά έχουν τα κεμπάπ που ήρθαν σε μία ωραία μαντεμένια πλάκα με τα συνοδευτικά τους εκ των οποίων η κομένη στα τέσσερα πίτα καλαμποκιού ήταν ευχάριστη έκπληξη μιας και συνήθως όταν υπάρχει πίτα (σουβλακίου) είναι η κλασική τυποποιημένη σταρένια.
Μία ενδιαφέρουσα γεύση ήταν το ψαρονέφρι, το οποίο το περίμενα ψητό στη σχάρα αλλά ήρθε σε μία ωραία σάλτσα, ζουμερό και εύγευστο.

Στο τέλος μετά από λίγη αναμονή ήρθε το χοιρομέρι, το οποίο είχε μια ενδιαφέρουσα καπνιστή γεύση και ένα πολύ κρατσανιστό και λαχταριστό λιπάκι που είναι αμαρτία να μην το χλαπακιάσεις! Ήρθε και το γλυκάκι, κλασικός χαλβάς σιμιγδάλι (τα μικρά δεν τρελάθηκαν) τον οποίο δεν αρνηθήκαμε μιας και η τακτική του γλυκού-κεράσματος δεν πολυσυνηθίζεται στα μέρη της Πρωτεύουσας.

Οι γενικές εντυπώσεις από το μαγαζί είναι θετικές. Σε συνδυασμό ποσότητα ποιότητα και τιμές, πιστεύω αγγίζουν το 9/10, η εξυπηρέτηση αν και γρήγορη θα ήθελε λίγο βελτίωση, χωρίς να θέλω να επεκταθώ περαιτέρω.

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα φύγεις από τον Κώστα πεινασμένος και δυσαρεστημένος από τον παχύ λογαριασμό. Με 4 μπύρες 4 αναψυκτικά και δύο μεγάλα νερά δεν ξεφεύγεις από το 20άρι το άτομο (και δεν υπολογίζω τα μικρά παιδιά). Στην επόμενη επίσκεψή μου σίγουρα θα δοκιμάσω και τα μαγειρευτά. Αυτά λοιπόν, ήρθε η ώρα να μασαμπουκιάσω κανένα καροτάκι και να την πέσω για ύπνο..

15 Νοε 2015

Στην συγκεκριμένη ταβέρνα πηγαίνουμε από το 1998 με ιδιοκτήτρια και μαγείρισσα την Τασία. Την περασμένη εβδομάδα πήγαμε 4 ενήλικες και 1 πιτσιρίκι. Κυριακή 2 το μεσημέρι και δεν υπήρχε σπανακόπιτα, κοντοσούβλι και 2-3 ακόμα. Απαράδεκτο για Κυριακή μεσημέρι.

Όταν ήρθε ο λογαριασμός 87,00 ευρώ για 3 μερίδες μαγειρευτό 2 μερίδες κεφτεδάκια 1 χόρτα 1 πατάτες (που δεν είχε έρθει) 1 χωριάτικη 1/2 κρασί και 1 μπύρα έμεινα κάγκελο. Άρχισα να συγκρίνω τις τιμές με τον κατάλογο όπου δεν υπήρχε καμία σχέση. Π. χ μαγειρευτό στον κατάλογο 8,00 ευρώ στην απόδειξη 10,00 ευρώ, κεφτέδες στον κατάλογο 7,00 στην απόδειξη 7,50 ευρώ.

Όταν ζήτησα τον λόγο μου είπαν πως ο κατάλογος έχει τιμές πακέτου. Χωρίς φυσικά να αναφέρεται πουθενά αυτό. Στο τέλος μου αφαίρεσε 10,00 ευρώ από το λογαριασμό και ζήταγε και συγνώμη (μας έπεισε). Αυτή ήταν και η τελευταία μας φορά στο συγκεκριμένο μαγαζί.

Προσοχή στον λογαριασμό σας όσοι το επιλέξετε.

20 Ιαν 2015

Tasting like homemade food! Highly recommend for admirers of Greek traditional cuisine. I've tried various dishes in several occasions and I've enjoyed every single one of them.

The service is good and fast. The place itself is very simple unfortunately without any character and decor which could be a great addition to the delicious plates served. Affordable prices, definitely value for money.

13 Ιαν 2015

Στον Κώστα πάμε μια φορά τον μήνα. Η ποιότητα και η εξυπηρέτηση είναι πάντα καλή.

Τα μαγειρευτά του πολύ προσεγμένα, οι ένδοξοι κεφτέδες σταθερή αξία, η φάβα και η τυροκαυτερή του μνημειώδης. Η εξυπηρέτηση είναι άμεση και με ευγένεια και ακόμα και ημέρες που έχει πολύ δουλεία δουλεύουν άψογα.

Τα μείον του μαγαζιού κατά την άποψη μου είναι η περιορισμένη επιλογή επιδορπίου, συνήθως έχει μόνο χαλβά, και ο χώρος είναι μέτριος παρόλη την ανακαίνιση και μερικές φορές ανάλογα που κάθεσαι κάνει κρύο.

31 Ιούλ 2013

Σίγουρα έχει ιστορία και προσπαθούν να την τιμήσουν. Κεφτέδες και σουβλάκια της ώρας με την παραγγελία. Τιμές καλές.

Τίμιοι: παρέα 3 ατόμων, παραγγείλαμε μιάμιση (1 + 1/2) κεφτέδες, δηλαδή 6 τεμάχια, 6 καλαμάκια χοιρινά, σαλάτα, και 1 πατάτες. Ο σερβιτόρος μας κράτησε να μη παραγγείλουμε επιπλέον. Είχε δίκιο. Χορτάσαμε. Και είμαστε όλοι άνω των 100 κιλών.

Η ποιότητα καλή. Αλλά όχι τέτοια που να ξαναπάω επί τούτου από την Αθήνα. Οι κεφτέδες του πρέπει να γίνουν πιο ζουμεροί.

Οι τηγανητές πατάτες να είναι λιγότερο "λαδιάρες" και μάλλον με λίγη προσοχή στην ποιότητα του λαδιού.

Στο φαγητό πάντα εξαντλώ την αυστηρότητά μου. Άρα είναι λίγο καλλύτερα από ότι σας έγραψα.

17 Ιούλ 2013

Έχω επισκεφτεί μία φορά τη συγκεκριμένη ταβέρνα με φιλους. Δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό. Παραγγείλαμε σουβλάκια, μία πίτα, πατάτες και σαλάτα.

Ένας μέσος όρος σε όλα. Για ένα απλό σουβλατζίδικο είναι καλό. Για την περιοχή που βρίσκεται όχι κάτι το ιδιαίτερο.

19 Μαι 2013

καλό φαί και καλό σέρβις. Η ατμόσφαιρα φιλική και σίγουρα καλές τιμές για κηφισιά. το κακό είναι πως το μαγαζί όσο πάει χάνει λίγο από την αξία του. ϊσως λίγο κακή διαχείριση

07 Δεκ 2012

Χρόνια πηγαίνω στον Κώστα για τα καλύτερα σουβλάκια και κεφτέδες της Αθήνας. Και εξηγούμαι: όταν ήταν στο μαγαζί ο κυρ Κώστας το φαγητό ήταν ο,τι καλύτερο! Θαυμάσια καλαμάκια χοιρινά που κόβονταν από φρέσκο χοιρινό και ψήνονταν την στιγμή της παραγγελίας. Πατάτες χειροποίητες μεγάλες και κεφτεδάκια της γιαγιάς, και όλα αυτά σε εξαιρετικές τιμές.

Τώρα που έχει αλλάξει η διεύθυνση δεν θα πω ότι είναι κακό, απλά δεν είναι αυτό που ήταν. Για παράδειγμα έχει προσθέσει κοντοσούβλι, που όσες φορές το έχω παραγγείλει έρχεται κρύο. Οι τιμές επίσης αυξήθηκαν π.χ λαχανοντολμάδες...10 ευρώ! και οι πατάτες είναι μεν χειροποίητες, αλλά του εμπορίου... Τέλος πάντων, δεν φεύγεις δυσαρεστημένος γιατί σε αποζημιώνουν τα εξαιρετικά σουβλάκια του, αν και την τελευταία φορά ήρθαν λίγο στεγνά.

Ελπίζω να έτυχε.Αξίζει πάντως, τώρα που ανακαινίσθηκε.

21 Οκτ 2011

Με τους Κεφτέδες και τα χειροποίητα σουβλάκια του Κώστα, μεγαλώσαμε και τραφήκαμε από την άγουρη παιδική μας ηλικία μέχρι και τα μετεφηβικά μας χρόνια, με τις παρέες μας, στην πλατεία της Νέας Κηφισιάς.

Αξιοπρεπέστατη ταβέρνα από την εποχή που τάιζε τις ορδές των Αμερικάνων υπαλλήλων της κοντινής βάσης, μέχρι και σήμερα.

Δεν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από τότε και κατ' εμέ δεν υπάρχει λόγος.

Ας ριχτούν στη μάχη της δημιουργίας οι υπόλοιποι.

Ο "Κώστας" οφείλει να μείνει εκεί που βρίσκοταν πάντα, κρατώντας τη σημαία των χαμένων παιδικών μας γεύσεων αλλά και δίνοντας τον ορισμό "κλασσική Ελληνική καλή ταβέρνα".

Εντελώς υποκειμενικά, όλα τεσσάρια.

13 Απρ 2011

Σίγουρα δεν θα πας για να γιορτάσεις επέτειο σχέσης, ούτε ένα αξιομνημόνευτο τραπέζι γεννεθλίων.. θα πας απλά για να δοκιμάσεις τους κεφτέδες και τα σουβλάκια του που μετρούν 36 χρόνια ιστορίας.. αρκετά καλά ψητά της ώρας και το χιλιοειπωμένο μενού μιας ταβέρνας-μαγέρικου με τη χωριάτικη, τη φάβα, τους γίγαντες, τα τυροπιτάκια και αρκετά μαγειρευτά από τας κεμπάπ, σουτζουκάκια, χοιρινό στο φούρνο με πατατούλες κλπ.

Σηκώνεσαι από το τραπέζι και το μόνο που σου μένει είναι μια αίσθηση ότι δεν πεινάς πια όσο πείναγες 2 ώρες πριν.. μέχρι να βγεις από το ταβερνάκι έχεις ξεχάσει και τι έφαγες.. Δεν θέλω να υποτιμώ την προσπάθεια του Κώστα αλλά αν θέλει να απευθύνεται σε συγκεκριμένη πελατεία που έχουν ξεχάσει τι πάει να πει "βρίσκω ενδιαφέρον στο φαγητό μου" τότε καλά πορεύεται.. αλλά αν θέλει να προσελκύσει νέο κόσμο πρέπει να βάλει στα πιάτα κάποια πινελιά χαρακτήρα και προσωπικής δημιουργίας.. δεν είναι κακό να λέγεσαι μαγέρικο-ταβέρνα.. είναι κακό να μην έχεις ταυτότητα, ζωντάνια και γεύση στα πιάτα σου..

Η πελατεία του ωστόσο καλά κρατεί κάτι που μου δείχνει ότι ο Έλληνας κρατά το ταβερνάκι σε πρώτη προτεραιότητα αψηφώντας τις γαστροτάσεις των καιρών.. γούστα είναι αυτά..

Ελαιών 44, πλ. Ν. Κηφισιάς