Aυθεντικη Μεξικανικη κουζινα.

21 Μαι 2016

Όταν με το έτερο μου ήμισυ ήμασταν φοιτητές στο Ηράκλειο Κρήτης πηγαίναμε σε εκείνο το τέλειο μεξικάνικο επί της Χάνδακος με τα ζουμερά burritos, τα λαχταριστά nachos, τις δροσερές σαλάτες, την απίστευτη σαγκρία και γενικά όλα αυτά τα ωραία που περιμένεις όταν είσαι λάτρης της εν λόγω κουζίνας.

Ε λοιπόν στο Aguador's ξεχάστε τα. Δεν ξέρω αν αυτοί που του έδωσαν καλές κριτικές έχουν φάει σε άλλα μεξικάνικα, αλλά εμείς απογοητευτήκαμε οικτρά.
Ψάχναμε καιρό ένα καλό μεξικάνικο να αντικαταστήσουμε εκείνο του Ηρακλείου που μας έλειπε και όταν βρήκαμε μια προσφορά για μενού των 30 ευρώ με 16 ευρώ αγοράσαμε το κουπόνι. Είναι και κοντινή σε μας περιοχή. Τι άλλο θέλαμε...

ΛΑΘΟΣ... Εγώ έμεινα νηστική και ο αρραβωνιαστικός μου που είναι καλοφαγάς και δεν είναι τόσο μυγιάγγιχτος όσο εγώ τα έφαγε γιατί λυπόταν τα 16 ευρώ. Οι μερίδες εξωφρενικά μικρές και όλα τα φαγητά άνοστα και μαραμένα το μόνο που σου άφηναν ήταν μια αίσθηση προχειρότητας. Η παραδοσιακή sour cream που αποθεώνει κάθε μεξικάνικο πιάτο ήταν στην κυριολεξία σκέτο γιαούρτι, η καυτερή κόκκινη σως είχε ως βάση την κέτσαπ και η guacamole κατάξερη.

Ένα πιάτο μόνο άξιζε λίγο κι αυτό γιατί στην κυριολεξία θύμιζε τα κεφτεδάκια με σάλτσα και πατάτες τηγανιτές που κάνει η μάνα μου. Δηλαδή πραγματικά από την στιγμή που προφανέστατα δεν έχουν ιδέα από αυτού του είδους την κουζίνα ας το γυρίσουν σε μεζεδοπωλείο.

Μας υποδέχτηκε μια κοπέλα με τέτοια μούτρα που λες και πήγαμε σπίτι της και την ενοχλήσαμε, και ύφος λες και δούλευε σε μαγαζί του Κολωνακίου. Έλεος!!!
Στο τέλος φύγαμε ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ και πλήρως απογοητευμένοι.

Συμπέρασμα: Δεν ξαναπάω εκεί που να με πληρώνουν και όποιος πάει να μην περιμένει και πολλά πολλά.

09 Απρ 2016

Το εστιατόριο το επισκεφθήκαμε λόγω της προσφοράς (κουπόνι αξίας €30,00). Καταρχάς, ο χώρος δεν θυμίζει μεξικάνικο εστιατόριο. Η διακόσμηση είναι "φτωχή" - μόνο λίγα κακτάκια σε μια γωνιά...

Σε ότι αφορά τις γεύσεις (για τις οποίες και πήγαμε), δυστυχώς απογοητευτήκαμε πλήρως... Τα πιάτα που δοκιμάσαμε (4 ορεκτικά και 3 κυρίως) θύμιζαν ελληνική και όχι μεξικάνικη κουζίνα. Σε όλα τα πιάτα είχε χρησιμοποιηθεί η ίδια "πικάντικη" σάλτσα, χωρίς να υπάρχει διαφοροποίηση γεύσεων.

Ειδικότερα, το πιάτο 18 (κεφτεδάκια - δυστυχώς δεν θυμάμαι τη "μεξικάνικη" ονομασία) ήταν το πιο απογοητευτικό - λόγω γεύσης, ποσότητας & τιμής. Τέλος, σε ότι αφορά την εξυπηρέτηση, υπήρχαν εξίσου κενά.

Δυστυχώς έχω να πω ότι το εστιατόριο δεν το συστήνω ούτε με τη χρήση κουπονιού, καθώς υστερεί σε όλα και οι τιμές του είναι υπερβολικά υψηλές!

13 Μάρ 2016

Ένα αδιάφορο και υπερτιμημένο μέτριας κατηγορίας συνοικιακό μαγαζί.
Σέρβις αδιάφορο έως αγενές.

Γεύσεις απογοητευτικές.
Μερίδες εξαιρετικά μικρές. (Σαλατικό/μαξιλαράκι να κρύβει το άδειο πιάτο!! )
Τιμές υπερβολικά ακριβές.

Τελική εικόνα; Μιζερο, δεν αξίζει τον κόπο. Υπάρχουν πολλά καλύτερα μαγαζιά που σέβονται τον πελάτη τους..

28 Δεκ 2015

Το μαγαζί το επισκεπτόμαστε συχνά τον τελευταίο καιρό αφού πρώτα το είχαμε ανακαλύψει τυχαία ένα σαββατόβραδο. Μιλάμε ουσιαστικά για ένα Mexican-restaurant!!!.

Ότι έχουμε δοκιμάσει είναι αρκετά ικανοποιητικά σε γεύση, ποιότητα και ποσότητα.

Πήραμε πολλά και διάφορα (€80-4 άτομα)
Όλα ήταν πάρα πολύ καλά και πιστεύω με φρέσκα υλικά.
Θα μπορούσαμε να βρούμε και πιο φθηνά μαγαζιά στην περιοχή για να φάμε κάτι αλλά ότι πήραμε μας άρεσε πολύ οπότε και δεν το μετανιώσαμε.

Ολα ήρθαν στην ώρα τους.

Σκάσαμε απο το φαγητο και γενικα μειναμε ευχαριστημενοι.

Θα ξαναπάμε και το προτεινουμε οπωσδήποτε.

Ελευθερίου Βενιζέλου 33, Μπουρνάζι