Μουσικό μεζεδοπωλείο με εναλλασσόμενα σχήματα, δίπλα στον πεζόδρομο της Ερμού.

21 Δεκ 2016

Μικρό μαγαζάκι σε πολύ βολικό σημείο και με το μοναδικό προνόμιο της ζωντανής μουσικής από νωρίς το απόγευμα. Ο χώρος συμπαθητικός και η μουσικοί εξαιρετικοί.

Κι εδώ τελειώνουν τα καλά... Πήγαμε παρέα 4 ατόμων για τσίπουρο/κρασί και μεζέδες. Το φαγητό πραγματικά άθλιο. Οι οικονομικές μερίδες είναι εξαιρετικά μικρές αγγελίες αυτό είναι το λιγότερο. Από όσα θυμάμαι σαγανάκι ελάχιστο και άνοστο, τηγανιά ποσότητα μεζέδες για τσίπουρο χάλια. Πανσετα πολύ μέτρια. κεφτεδάκια συμπαθητικά, το μόνο μαζί με τις πατάτες που... τρώγεται.

Συνεχίζουμε ωστόσο να παραγγέλνουμε μέχρι τις 11 παρά οπότε και σταματούν οι μουσικοί. Το μαγαζι δεν βάζει μουσική να παίζει, ο κόσμος αραιώνει και ζητάμε λογαριασμό. Σύνολο 97 ευρώ! (πολλά για την ποιότητα και ποσότητα ακόμη και με ζωντανή μουσική).

Σαν επιστέγασμα μας φέρνει κέρασμα ότι πίναμε (το μαγαζί έκλεινε). Προσωπικά το θεώρησα κοροιδία.

Αξίζει μόνο για τη μουσική αλλά προσωπικά ρεμπέτικα με... καφέ δε μπορώ να συνδυάσω.

09 Δεκ 2016

Το συγκεκριμένο μαγαζί συνίσταται μόνο για τους λάτρεις των ρεμπέτικων αφού στα υπόλοιπα είναι επιεικώς μέτριο έως κακό.

Ο χώρος είναι καλούτσικος, βοηθάει και ο πεζόδρομος. Η εξυπηρέτηση κάπως αργή αλλά φιλική και πρόθυμη.

Το φαί μετριότατο, το κρασί ακόμα χειρότερο, πράγμα απαράδεκτο για μαγαζί που προσφέρει τόσο ωραία ζωντανή μουσική.

Πήραμε για 2 άτομα στη λογική του συνοδεύουμε το κρασί μας και όχι τρώμε:

Τυροκαυτερή στα 3,9 ευρώ. Τυποποιημένη (αυτό τα λέει όλα) και αρκετά καυτερή.

Χοιρινή τηγανιά σβησμένη με κρασί στα 4,3 ευρώ. Εξαιρετικά μικρή μερίδα. Πρέπει να είχε 4-5 κομματάκια κρέας. Είχε αρκετό λίπος και μέτρια γεύση. Συνοδευόταν από χειροποίητες τηγανιτές πατάτες οι οποίες ήταν καλές.

Κεφτέδες με φρέσκο δυόσμο στα 4,3. Συμπαθητικοί και καλοτηγανισμένοι. Και εδώ είχε τηγανιτές πατατούλες.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί στα 9 ευρώ το κιλό, το οποίο ήταν απαράδεκτο.

Την επόμενη φορά που θα θέλω να ακούσω μουσική στην καπνικαρέα μάλλον θα παραγγείλω καφέ

16 Φεβ 2016

Πολυ ωραία μουσικη, εξαιρετικη, ικανοποιητικοι μεζέδες, καλη εξυπηρετηση παρα τον μπόλικο κόσμο που μπαινοβγαίνει. Πιστεύω ότι το χύμα κρασί που προσφέρει το μαγαζί θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

Σ έναν τόσο μικρό χώρο δύσκολα μπορεί να κάνει κανείς πολύ περισσότερα πράγματα.

Τα τραπέζια γεμίζουν και αδειάζουν με χαρακτηριστικη ταχύτητα.
Εγώ σημερα 13 φεβρ.2016 έκατσα περιπου 4 με 4.30 ώρες και διαπίστωσα ότι πάνω από 1 ώρα ελάχιστοι θαμώνες κάθησαν.

Ανά πάσα στιγμή έχεις την αίσθηση της πρόχειρης διασκέδασης.
Τέλος οι τιμές, συνυπολογιζόμενης της πολύ καλής ζωντανής μουσικής είναι ικανοποιητικές.
Εχω πάει 4 φορές και νομίζω ότι θα ξαναπάω.

08 Ιαν 2015

Καλησπέρα! Στο μαγαζί αυτό έχω πάει πολλές φορές για καφέ. Τότε ήταν μια χαρά. Πήγα και μερικές φορές για φαγητό, πριν κάποια χρόνια. Τότε, οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές, οι γεύσεις νόστιμες. ΠΡΟΣΦΑΤΑ, πήγα ξανά δις και διαπίστωσα ότι οι μερίδες του φαγητού έχουν μειωθεί στο μισό και οι τιμές έχουν παραμείνει ίδιες. Εξεπλάγην αρνητικά με αυτήν την εξέλιξη.

Ο καφές ήρθε με μεγάλη χρονική καθυστέρηση, τόσο που ήμασταν έτοιμοι να σηκωθούμε να φύγουμε -είχε πολύ κόσμο. Διπλόν καφέ ζήτησα, μονόν μου έφεραν και ήταν προχειροφτιαγμένος. Οι τιμές στον κατάλογο ήταν παραπλανητικές. Όταν ζήτησα εξηγήσεις για το ότι μας χρέωσαν πιο ακριβά από αυτά που αναγράφονταν στον κατάλογο, η απάντηση ήταν επειδή υπήρχε ζωντανή μουσική. Εξοργιστικό. Ας το έγραφαν τουλάχιστον στον κατάλογο ή ας μας το έλεγαν.

Σιγά τα αυγά για την ζωντανή μουσική. Λες και μεσημεριάτικα, μετά από τον ποδαρόδρομο, είχα όρεξη να μερακλώσω. Ειδικά, με τόσο στριμωξίδι- είναι πολύ πυκνά τοποθετημένα τα τραπέζια. Προσωπικά, βλέπω μεγάλη διαφορά σχετικά με το παρελθόν- ευτυχώς που υπάρχουν και άλλες καφετέριες στο κέντρο!

02 Ιουν 2013

Kαλημέρα! Επίσκεψη μεσημέρι σαββάτου με τη ''σειρούλα''.Μικρός χώρος με λίγα τραπέζια μέσα κ έξω.Αξιοσημείωτη η 3μελής ορχήστρα με αρχοντορεμπέτικο ρεπερτόριο.

Σέρβις τυπικό.Παραγγελία: 1 γαρίδες συμιακές νόστιμες, 1 κεφτεδάκια με έντονη τη γεύση των μπαχαρικών, 1 μύδια σαγανάκι ωραία και 3 μπύρες.

Μικρές μερίδες και το σύνολο με απόδειξη 35 ευρώ.Νερό σε ποτήρια.Ούτε φτηνό ούτε ακριβό. Δώστε του μια ευκαιρία με την παρέα σας και καλού κακού κάντε κράτηση, γιατί είδα και κανα δυο τραπέζια ρεζερβέ.

23 Ιαν 2011

Αν και δεν συνηθίζω να κάνω σχόλια πάνω σε κριτικές άλλων χρηστών, μιας και ο καθένας έχει την υποκειμενική του άποψη για κάθε μαγαζί, πρέπει να πω ότι τα σχόλια της χρήστη "μπέμπα" είναι σε κάποια σημεία άδικα.

Συμφωνώ μαζί της για την μουσική, η οποία είναι καλή για τους funs του είδους, και το φαγητό, το οποίο ούτε ιδιαίτερα νόστιμο είναι και σαφώς ακριβό για την ποιότητα του, αλλά είναι άδικη στο θέμα της εξυπηρέτησης μιας και τόσο ο ιδιοκτήτης είναι φιλικότατος (δεν τον ξέρω αλλά περνώντας μια στο τόσο τόσα χρόνια με θυμάται) όσο και οι δύο γκαρσόνες (οι οποίες είναι στο μαγαζί και χρόνια) είναι ευγενέστατες και πολύ αποτελεσματικές στην δουλειά τους δεδομένου και του χώρου που έχουνε που κάθε άλλο παρά βολικός είναι.

Προπάντων το Σάββατο γίνεται ο απόλυτος πανικός σε ένα μαγαζί με λίγα τετραγωνικά, πολλά τραπέζια και όλο τον κόσμο να θέλει να εξυπηρετηθεί ταυτόχρονα και παρόλα αυτά τα βγάζουν πέρα. Όχι πως και εμένα το μαγαζί είναι σε αυτά που πάω και ξαναπάω (μόνο αν έχω ξεμείνει για ψώνια στην Ερμού) ή θα το συστήσω σε φίλους αλλά όχι γιατί έχει κακό σέρβις.

22 Ιαν 2011

Στο εν λόγω μαγαζί, έχω βρεθεί πολλές φορές λόγω της ζωντανής μουσικής, που είναι πάντα ΑΑ". Επίσης, το σημείο που βρίσκεται, στο τέλος του πεζόδρομου της Ερμού (προς Μοναστηράκι), βολεύει πάρα πολύ, ειδικά μετά τη βόλτα μας στην αγορά :).

Οστώσο, υπάρχουν αρκετά πραγματα που επιδέχονται βελτίωσης: Αν και σα χώρος είναι όμορφος, κέντρο - απόκεντρο μέσα στη στοά και με ωραία διακόσμηση μέσα, τα τσιγκινα μαύρα καθίσματα δεν είναι καθόλου άνετα. Επίσης είναι αρκετά στριμωχτα, γενικά δεν κάθεσαι και πολύ άνετα........

Η εξυπηρέτηση είναι αδιάφορη, στα όρια της αγένειας θα έλεγα. Επίσης παρατήρησα πως όταν έσκαγα με έναν φίλο που είναι φίλος των ιδιοκτητών και των μουσικων η εξυπηρέτηση ήταν όπως θα πρέπε. Όταν πηγαινα με οποιαδήποτε άλλη παρέα, η συμπεριφορά τους ήταν τελειως διαφορετική. Συγνώμη αλλά βρίσκω την παραπάνω στάση άκρως αντιεπαγγελματική. Από τη στιγμή που ο άλλος έρχεται πελάτης στο μαγαζί σου, το οποίο είναι ένα μουσικό μεζεδοπωλείο και όχι κάποια ιδιωτική "λέσχη" όπου γινονται δεκτά λίγα και εκλεκτα μέλη, οφείλεις να είσαι τυπικός και ευγενικός με όλους.

Στενοχωριέμαι όταν πρέπει να πουλήσω μούρη για να μου φερθούν όπως πρέπει σε ένα μαγαζί...Γι' αυτό και, όσο ευχαριστημένη και να μείνω από όλα τα υπόλοιπα, θα με χάσουν από πελάτισσα..
Η κουζίνα τους είναι μέτρια, οι μερίδες κατα τη γνώμη μου μικρές (εμένα μια φορά δε με χορταίνουν, ούτε στο μάτι ούτε στο στομάχι).
Τιμές: Ακριβές για όλο το πακέτο.Με τα ίδια φράγκα τρώς όπως σου αξίζει κάπου αλλού.

Παρ' όλα αυτά, το μαγαζί έχει και θα έχει κόσμο λόγω της πολύ καλής ζωντανής μουσικής, αλλά και του προνομιακού σημείου.