Μεζέδες και κρεατικά. Live μουσική από Πέμπτη έως Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.

15 Δεκ 2017

Έχει περάσει πάνω από χρόνος μετά την τελευταία κριτική μου και οι λόγοι είναι πολλοί και διάφοροι. Ο κυριότερος πως πλέον οι περισσότερες έξοδοι μου γίνονται σε μια πόλη που ερωτεύτηκα, την Πάτρα όπου και σπουδάζει πλέον ο γιός μου. Πραγματικά μια πόλη που αξίζει και με το παραπάνω να ζείς, ειδικά αν δεν είσαι ντόπιος. Μια πόλη που μπορείς να κάνεις τα πάντα δίχως άγχος και να τρως και να πίνεις σε μαγαζιά πολύ καλά στημένα με υπέροχες γεύσεις και εκπληκτικά φτηνές (φοιτητικές) τιμές ή να πίνεις τον καφέ σου και να νιώθεις τη θάλασσα στη μαρίνα ή τον μώλο με 2-3 ευρώ.
Αθήνα ακούς;
Άλλος λόγος το ότι όπως έχω γράψει στην πρώτη μου κριτική, αν και γλυκόξινος δεν προτίθεμαι να είμαι ξινός εδώ μέσα και γι αυτό δεν θα ασχοληθώ εδώ μέσα, αλλά και ούτε θα ξαναπατήσω σε μαγαζιά που με δυσαρέστησαν. 'Αλλωστε μπορεί να ήταν μια κακή βραδυά τους και δεν είμαι θεός.
Και τρίτος λόγος γιατί τρία μαγαζιά που πάω και ξαναπάω δεν έχουν καταχωρηθεί, δυστυχώς, εδώ μέσα. Αλλά κάποια στιγμή θα βρώ το χρόνο να τα εγγράψω στη λίστα της φιλόξενης αυτής ιστοσελίδας εκτός κι αν με προλάβει άλλος.
Συγκεκριμένα το "στέκι του Φίτσουλα" (γνωστότερο ως Αλέκος στους Καισαριανιώτες), η 'Αυλή του Δενδρινού" στον Ωρωπό και η "Μουριά" στο Συκάμινο του Ωρωπού. Μαγαζιά που με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο σε όσους γνωστούς τα έχω συστήσει.
Καιρός όμως να γράψω για ένα διαμάντι που ήταν στα πόδια μου και το "βρήκα" τυχαία.
Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017.
Στο δρόμο για το σπίτι η καλή μου είχε την ιδέα να κάνουμε μια στάση στην Πλ. Μεσολογγίου για μπυρίτσα και μεζεδάκι σε ένα μαγαζί που είχαν πάει τις προάλλες κάποιοι γνωστοί μας και τους άρεσε πολύ.
Λοιπόν, επειδή κουράστηκα γράφοντας όλα τα προηγούμενα θα είμαι λακωνικός.
Πολύχρωμο και αρκετά καλαίσθητο περιβάλλον με απλόχωρη διάταξη των τραπεζιών που δεν σε πνίγει.
Τουαλέτες πεντακάθαρες, αν και πήγαμε (και φύγαμε) αρκετά νωρίς για να έχω απόλυτη άποψη επί του θέματος.
Η εξυπηρέτηση ταχύτατη και ο σερβιτόρος όχι απρόσωπος και τυπικός.
Βέβαια όπως προείπα πήγαμε πολύ νωρίς και δεν ξέρω τι συμβαίνει πιό αργά όταν γεμίζει το μαγαζί (αλλά θα το μάθω σίγουρα).
Οι δε μεζέδες που ήταν πληθωρικότατες μερίδες, ο ένας καλύτερος απ'τον άλλο.
Μπουρέκι Καισαρείας, ίσως το καλύτερο που έχω γευτεί ποτέ.
Κεφτέδες εξαιρετικότατοι και σπεντζοφάι που μου έφερε εικόνες απ'το Πήλιο.
Και επίσης καλοτηγανισμένες σπιτικές λωρίδες γεώμηλου ή ελληνιστί τσιπς πατάτας.
Για όλα αυτά (που μας έσκασαν αν και δεν είμαστε λιγόφαγοι όταν βγαίνουμε), μαζί με μπύρα και μισό κιλό κρασί, προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ένας λογαριασμός των 29,90 ευρώ και τον γλύκαναν ακόμα περισσότερο με ωραιότατο γλυκό κυδώνι φτιαγμένο από τα χέρια τους όπως μας διαβεβαίωσε ο συμπαθέστατος σερβιτόρος.
Πραγματικά, η αποθέωση του value for money.
Δυστυχώς δεν σκεφτήκαμε να τους ρωτήσουμε αν όντως έχουν ζωντανή μουσική πιό μετά, όπως βλέπω στην καταχώρηση τους εδώ μέσα.
Αλλά κι αυτό θα το μάθω σε μια επόμενη επίσκεψη και σε πιό κατάλληλη ώρα.

Έκπτωση μέχρι 10%

Πλατεία Μεσολογγίου 5 , Παγκράτι