Ιταλική κουζίνα με σύγχρονη αντίληψη και μεσογειακές επιρροές. Ανοιχτό όλη μέρα και για καφέ.

27 Μάρ 2013

Ένας χώρος που μπορεί να παραπέμπει σε cafe αλλά διαθέτει κουζίνα από τις λίγες στην Αθήνα. Είναι ένα εστιατόριο που πρότεινω ανεπιφύλακτα. Είμαι πολύ απαιτητική στη γεύση μου και πολύ επιλεκτική επειδή μαγειρεύω και γω η ίδια.

Εξαιρετική ποιότητα σε ότι έχω δοκιμάσει και γεύσεις καταπληκτικές. Επίσης προσεκτικά επιλεγμένες προτάσεις για κρασί. Εκεί έχω φάει και το καλύτερο μοσχαρίσιο φιλέτο rare (αν και ανέκαθεν προτιμούσα το well done!) και ξέρετε ότι μια τέτοια αλλαγή μπορεί να πετύχει μόνο λόγω ποιότητας σε μας τους καλοφαγάδες!

Σε κάποιους ίσως φανεί ακριβό αλλά ας σκεφτούμε λίγο την ποιότητα και ας συγκρίνουμε. Η επιλογή είναι προσωπική και ελεύθερη ,εγώ πάντως θα ξαναπάω!!!

10 Δεκ 2012

Ένα gastro-cafe ανάμεσα στα φαστφουντάδικα της πλατείας Αγίας Παρασκευής προσπαθεί να διατηρήσει την ταυτότητά του μετά το πλήγμα της περσινής μεταγραφής του Ξενάκη στο Aleria..

Στην μετάβαση αυτή περνάμε από τα ξεσηκωτικά μάγουλα από μοσχαράκι γάλακτος σβησμένα σε κόκκινο κρασί, με κάρδαμο και τζίντζερ σε πάστες πιο προσγειωμένες και σε "ασφαλείς" πανσέτες σιγομαγειρεμένες με πουρέ σελινόριζας.. Το νέο μενού προσανατολισμένο σε μεσογειακές πρώτες ύλες και συνταγές σε αρκετά υψηλές τιμές..

Η σύγκριση είναι άνιση γιατί δίπλα στο όνομα, την καινοτομία και τη φαντασία του ταλαντούχου πρώην σεφ, αντιπαραθέτεις καλοζυγισμένες γήινες συνταγές χωρίς όμως να έχεις προσαρμοστεί στα οικονομικά δεδομένα.

Εξυπηρέτηση επιπέδου, απαλή μουσική και minimal αεράτος χώρος με ξύλινη επένδυση υποστηρίζουν την προσπάθεια της κουζίνας επάξια.

Στο τραπέζι μας
- σαλάτα με καπνιστό σολωμό, ραπανάκι σε λεπτοκομμένες φλοίδες, τριμμένο ξινόμηλο και γαλλική πατατούλα κομμένη julien..
- ριζότο που μοσχοβολάει γήινα αρώματα.. εξαιρετικό χύλωμα, κρεμμώδης υφή από την παρμεζάνα και τα σωταρισμένα μανιτάρια και βαθύ κάπνισμα από την λεπτοκομμένη πανσέτα.. χειμωνιάτικο πιάτο σκέφτομαι και ενώ από την τζαμαρία χαζεύω τη βροχή..
- ταλιάτα Black Angus μέτρια ψημένη με ποικιλία μανιταριών ραγού και baby πατάτες ελαφρά σωταρισμένες..καλό ψήσιμο αλλά δυστυχώς η ταλιάτα με αρκετά λιπάκια που την έκαναν πολύ λιπαρή
- linguini με αυγοτάραχο Τρικαλινός, σχινόπρασσο και lime

Εδώ θα μείνω..

Με βρίσκει υποστηρικτή στη διάθεση να φέρει στο νέο μενού έναν αέρα από καλούδια της ελληνικής γης και θάλασσας.

Αυγοτάραχο.. Λιχουδιά για λίγους από φυσικά αποξηραμένο και μορφοποιημένο αυγό κεφάλου, φυσικό, χωρίς συντηρητικά, με υψηλή διατροφική αξία και ευχάριστη μακρότατη επίγευση. Το χαβιάρι των Ελλήνων! Όταν ο Φεράν Αντριά εξυμνεί το ελληνικό αυγοτάραχο και το τοποθετεί δίπλα στο ισπανικό jamon, αυτό μιλάει από μόνο του.. ο ίδιος ο Τρικαλινός (διαβάστε για αυτόν έχει κάνει εξαιρετική δουλειά) το χαρακτηρίζει ως "φυλαγμένο μυστικό του γαστρονομικού μας πολιτισμού".

Από το Αιτωλικό στο πιάτο μου σκέφτομαι..Λεπτοκομμένες φλοίδες αυγοτάραχου ελαφρά σωταρισμένες να δίνουν στα linguini θαλασσινό αέρα, αλμύρα και Ελλάδα!! Μόνη προσθήκη ελάχιστη πούδρα από σχινόπρασσο και σταγόνες από lime.. Δεν ήθελα τίποτα άλλο.. ταξίδεψα! Σε κάθε μπουκιά ξετυλίγεται μια οικογενειακή ιστορία..

20 Οκτ 2012

πηγαμε σημερα στο breeze βασισμενοι στις κριτικες του ask4food. χαρακτηρισμος με μια λεξη: απογοητευση.

οταν πληρωνεις 2 πιατα φαγητο και 1 μπυρα σχεδον 40 ευρω (37,5 για την ακριβεια), εχεις τουλαχιστον την απαιτηση να φυγεις χορτατος. ή εστω να εχει χορτασει το ματι σου.

βλεποντας τις τιμες στον καταλογο σου ερχεται η 1η κεραμιδα. βλεποντας το τσιφουτικο πιατο, που αντιλαμβανεσαι οτι θα φυγεις πεινασμενος, μετανιωνεις εντελως για την επιλογη καταστηματος.

απο γευση ηταν κατι διαφορετικο απο το συνηθισμενο αλλα σε καμια περιπτωση κατι εξαιρετικο. πηραμε τις παπαρδελες με κοτοπουλο και την παεγια θαλασσινων. εχω φαει πολυ καλυτερες γευσεις. ο φιλος μου ειπε πως η παεγια ειναι ιδια με του λιντλ με προσθηκη μερικων γαριδων.

ο χωρος δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, απλος, λιτος, περιποιημενος. χωρος καφετεριας, κατι που επισης δεν δικαιολογει τις εξωφρενικες τιμες φαγητου.

οι κοπελες στο σερβις ηταν πολυ εξυπηρετικες,ευγενικες και φιλικες.

εν κατακλειδι, οποιος θελει να χορτασει χωρις να ξεπαραδιαστει ας μην πλησιασει το συγκεκριμενο μαγαζι.

29 Ιούλ 2012

Καταπληκτικο φαγητο για καφετερια που δε συνηθιζεται. Επίσκεψη πριν από κάτι μήνες, μια και μοναδική αλλά ακόμα εύχομαι να με βγάλει ο δρόμος πάλι προς τα εκεί.

Τιμές όχι εξωφρενικά πράγματα. Δεν πας ουτε για την περιοχη ούτε το χώρο (που δεν είναι κακός) απλά αν βρεθείς για καφέ ξέρεις οτι μπορεις να φας και κάτι που ξεφεύγει από το club sandwich.

10 Ιουν 2012

καναμε κρατηση κ σαββατο μεσημερι το επισκεφθηκαμε για πρωτη φορα.το παρκαρισμα ευκολο. ειχαμε αναλογες γευστικες απαιτησεις αφου το βαραινε ενα βραβειο gourmet.

πολυ πολυ καφε ο χωρος.3 παρεες.κανενας αλλος για φαγητο.υποδοχη αψογη με αληθινο χαμογελο.το αερακι αμειωτο παρα τους 34 βαθμους. το μενου με απουσιες λογω εποχης.πηραμε ορεκτικο με μοτσαρελα,ροκα,τοματινια(νοστιμοτατο αλλα λιγο)...σαλατα με καπν. σολωμο, μηλο, πατατα, μπροκολο,πρασινα (δροσερη,γευστικη,μπροκολο τραγανο,πρασινα ουδετερα) ...κυριως, παεγια(σουπερ γευση, καλομαγειρεμενη, μυρωδατη, καλα χυλωμενη,χωρις να λασπωσει το κριθαρακι) κ κοτοπουλο με ρυζι,τηγ.μαραθο, τηγ.πιπεροριζα (πολυ πετυχ.συνδυασμος γευσεων, τελειο)...

2 ποτηρια κρασι,ροζε κ λευκο...τελος 1 γλυκο,ρυζογαλο με σοκολατα κ σορμπε λεμονι(ανελπιστα φανταστικο)...κ κερασμα grappa κ limoncello...73 ευρω.αρκετα για τετοια περιοδο αλλα αξιζε.ο σεφ κανει ωραια πιατα κ νομιζω οτι δικαιωνεται.

ισως η ποσοτητα πρεπει να αυξηθει.οχι ομως η τιμη.καλη συνεχεια στο μαγαζι.καλη αρχη σε μενα. αν μπορω να βοηθησω στην αναζητηση καλου φαγητου.καλη δυναμη κ καλο καλοκαιρι σε ολους

18 Μάρ 2012

Ηταν απο τα καλυτερα εστιατορια της ευρυτερης περιοχης αλλα δυστυχως σε λαθος σημειο. Αλλαξαν σεφ, εριξαν την ποιοτητα του φαγητου, ευτυχως και τις τιμες.

Μαλλον η ευρυτερη περιοχη της Αγιας Παρασκευης δεν ειναι για καλα εστιατορια αλλα μονο για πιτσες Hut και βλαχοκαφετεριες. Ευτυχως ανοιξε κοντα το "Νταβαντουρι" αλλα να δουμε ποσο θα αντεξει.

Πριν από 1 χρόνο πρωτοδοκιμάσαμε το Breeze. Ξεκινήσαμε με μια ταξιδιάρικη paella κριθαράκι με γαρίδες και chorizo και ένα μελωμένο οσομπούκο. Και μας άρεσε τόσο που ξαναπήγαμε. Και ξαναπήγαμε. Και από τότε, όλο ξαναπηγαίνουμε...

Γιατί στο Breeze υπάρχουν πιάτα που σου ξυπνάνε γευστικές αναμνήσεις (όπως η πιο umami μπολωνέζ), πιάτα που διεκδικούν γαστρονομική διάκριση τεχνικής, εκτέλεσης και έμπνευσης (όπως ο σολωμός πάνω σε φασόλια με σάλτσα μανιταριών και καπνιστό χέλι) και πιάτα που σε κάνουν να ξεχνάς τους καλούς σου τρόπους και σε βρίσκουν με το ψωμάκι στο χέρι να τσαλαβουτάς στον πληθωρικό κρόκο ενός αβγού ξαπλωμένου πάνω σε σπανάκι και chorizo...

Η εξυπηρέτηση είναι πάντα ευγενική, διακριτική και αεικίνητη, "αγαπά" τα πιάτα της και έχει ιδιαίτερο μεράκι και γνώση για τα κρασιά που τα συνοδεύουν (επιτέλους, εδώ βρίσκουμε εξαιρετικές ετικέτες και σε ποτήρι) με τελικό αποτέλεσμα να νιώθεις ότι σε φιλοξενούν και όχι απλά ότι σε σερβίρουν.
Ειδική μνεία στην εξαιρετική σχέση ποιότητας-τιμής.

Τα τελευταία χρόνια δοκιμάζουμε με παιδική περιέργεια γεύσεις και εστιατόρια με αποτέλεσμα άλλες φορές να χαμογελάμε και άλλες να αναρωτιόμαστε πώς χωρά τόση ασυνέπεια σε ένα πιάτο. Το Breeze είναι το μοναδικό που μας κέρδισε τόσο ώστε να γίνει το αγαπημένο μας και να επιστρέφουμε σε κάθε ευκαιρία για να ξαναγευτούμε όσα ανακαλύψαμε και να πειραματιστούμε με τις καινούριες του προτάσεις.
Δοκιμάστε ανεπιφύλακτα!

02 Αυγ 2011

Μεσημέρι Παρασκευής 29 Ιουλίου με ντάλα ήλιο 35 βαθμούς.

Έχω ξεμείνει και περιμένω που λέτε στην πλατεία της Αγ. Παρασκευής και αφού έχω κάνει δυο τρεις βόλτες και με έχει βαρέσει ο ήλιος κατακέφαλα, αποφασίζω να κάτσω κάπου να φάω. Κόβω κίνηση να δω τι παίζει και προβληματίζομαι.. Όλα τα μαγαζιά της πλατείας σερβίρουν τζανκφουντ στρεϊτ (σουβλάκια, μπέργκερς, εβερεστ..) και τζανκφουντ καμουφλαρισμένο (κινεζικό της κακιάς ώρας, πολίτικο της χειρότερης και ιταλικό της κάκιστης).

Είμαι απέξω απτο μπριζερ και το ζυγίζω με το μάτι και ενώ εκ πρώτης όψεως μοιάζει με τρέντι καφετέρια, σε μια-δυο γωνιές της πρόσοψης γράφει διακριτικά: alldayfood (ή κάτι τέτοιο)
Αυτή η διακριτική αναφορά με πείθει τελικά και μπαίνω με στο σκεπτικό ότι θα φάω μια σαλάτα δροσερή, χαλαρά για να μην βαρυστομαχιάσω και μπορεί και να είμαι τυχερός και να είναι καλή (η σαλάτα).

Όταν πήρα το μενού στα χέρια μου διαπίστωσα από τις τιμές (υψηλές) και τις περιγραφές των πιάτων (ασυνήθιστες) ότι δεν πρόκειται για ένα απλό μαγαζί. Παρόλα αυτά μόνο τρία τραπέζια (μαζί με εμένα) ήταν για φαγητό, στα υπόλοιπα (10 περίπου) πίναν καφέ. Αφού επεξεργάστηκα το μενού, είπα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό από τη συνηθισμένη σιζαρς.

Πήρα λοιπόν τις παπαρδέλες με λευκό ραγού κοτόπουλου και μανιτάρια(η ακριβής ονομασία μου διαφεύγει). Το πιάτο ήταν καταπληκτικό! Ο σεφ του οποιου το όνομα είναι γραμμένο μπροστά στο μενού έχει συνδιάσει σε αυτό το πιάτο τη κλασική κοτόσουπα της μαμάς με τις παπαρδέλες και τα μανιτάρια με θαυμαστό τρόπο. Ενθουσιάστηκα τόσο που σχεδόν έγλυψα το πιάτο. Ο λόγος που δεν βάζω 4 στην ποιότητα φαγητού είναι γιατί δοκίμασα μόνο ένα πιάτο. Σύντομα όμως θα ξαναπάω..
14,5€ για αυτό το πιάτο.. τα άξιζε μέχρι τελευταίο σεντ.

20 Ιαν 2011

Πήγαμε Σάββατο 15-1-2011, 2 άτομα.

Μετά τις διακοπές της Πρωτοχρονιάς και τις ταβέρνες της Ελληνικής υπαίθρου ψάχναμε μια πιο ποιοτική επιλογή. Αφού φάγαμε πόρτα στα δημοφιλή Π-Box, Cusina Povera και Soul kitchen, καταφέραμε να κλείσουμε στο Breeze. Με μόνη σύσταση την κριτική του "επικουρου" του Ε και χωρίς πολλές επιλογές στην διάθεση μας, πήραμε το ρίσκο να πάμε σε ένα all day cafe-bar resteurant.

Και δεν απογοητευτηκαμε! Αν και ο χώρος αναμεσα στα ταχυφαγεία της πλ. Αγίας Παρασκευής με την τζαμαρία γύρω-γύρω σε προδιαθέτει αρνητικά, το φαγητό σε αποζημειώνει. Και εγώ, όπως και η Ε. νοιαζόμαστε πρωτίστως για νόστιμο καλομαγειρεμένο φαγητό και αν είναι δυνατόν με δημιουργική διάθεση και φαντασία. Ε, λοιπόν το Breeze έχει ακριβώς αυτό νόστιμο καλομαγειρεμένο φαγητό σε λογικές τιμές. Και εξηγούμαι:

1 ορεκτικό, 1 κριθαρότο, 1 κυρίως (ψάρι), 2 μπύρες, 1 ποτήρι κρασί, 1 coca, 2 γλυκά και lemonchello σύνολο 75Ευρώ.

Πιάτο καλωσορίσματος, "καπουτσίνο" από πατάτα με λάδι τρούφας και chips από προσούτο, σερβιρισμένο σε φλυτζάνι καφέ, πολύ καλό.

Ορεκτικό, "μιλφέϊγ" από μανιτάρια με κατσικίτσιο τυρί και σάλτσα γλυκιάς κολοκύθας. Πάρα πολύ ωραίο (και με φρεσκομένο κλωναράκι μυρωδάτης ρίγανης από πάνω).

Κριθαράκι "παέγια" με γόνο γαρίδας και καλαμαριού και ιπανικό σαλάμι chorizo, πραγματικά εξαίσιο: χυλωμένο αλλά κρουστό κριθαράκι, θαλασσινή αύρα άριστα ισσοροπημένη με την σπιρτάδα του αλλαντικού και με τη γλυκιά γεύση του κριθαριού.

Σωλομός φιλέτο, τέλεια ψημενος στο γκριλ με ωραία τραγανή κρούστα και ζουμερή σάρκα, πάνω σε μια βάση από διάφορα φασόλια και έναν εκπληκτικό ζωμό. Βαθμός 9/10 (γιατί το άριστα είναι για τον θεό, όπως έλεγε στην σχολή ο κύριος Γ., καθηγητής στην ιστορία της τέχνης).

Τα γλυκά τέλος ήταν του επιπέδου των προηγούμενων πιάτων, τάρτα με κρέμα λεμόνι και φρέσκες (?) φράουλες, και πανακότα με σιρόπι φράουλας.

Μπράβο στον σεφ!

Επίσης άξιο λόγου είναι το σέρβις, γρήγορο και επαγγελματικό. Αυτό όμως που μας ξάφνιασε ευχάριστα ήταν το γεγονός ότι μας έδωσαν την δυνατότητα - όταν ζητήσαμε να μοιραστούμε τα πιάτα - να μας τα σερβίρουν ξεχωριστά στον καθένα, σωστά μοιρασμένα και γαρνιρισμένα!

όσον αφορά τις τιμές τις βρίσκω καλές για το φαγητό αλλά ακριβές για τα ποτά, ειδικά οι μπύρες 330ml 6,5Ευρώ μου φάνηκε πολύ ακριβό.

Συμπέρασμα. Ένα σύγχρονο μαγαζί που τρως πολύ καλά χωρίς να πληρώσεις μια περιουσία. Αν βελτιώσουν λίγο τον χώρο πιστεύω θα πάνε πολύ καλά.