Φοιτητικό στέκι με κλασσικούς ελληνικούς μεζέδες.

09 Μάρ 2016

Κριμα που χαλασαμε το βραδακι μας πηγαινοντας σε αυτο το μαγαζι
Η αληθεια ειναι οτι ολα τα αλλα ηταν γεματα και ηταν το μονο που ειχε ενα τραπεζι και παρολο που σαν μαγαζι δεν σου κανει καθολου εντυπωση για να κατσεις με την τζαμαρια που εχει μπροστα, εκτος απο το οτι βρισκεται στην οδο Τρωων που ειναι στεκι, δεν φανηκε να εχουμε και αλλη επιλογη

Μεχρι να ασχοληθει καποιος μαζι μας, παρολο που οι πιο πολλοι ειχαν φαει και δεν ειχε και πολυ δουλεια εκεινη την ωρα, περασε τουλαχιστον ενα τεταρτο και οταν το ειπαμε στον σερβιτορο ψιλογελασε κιολας ειρωνικα

Ολα τα φαγητα ηταν κατω του μετριου και νομιζω οτι και ο ιδιος που εχει το μαγαζι να εγραφε δεν θα μπορουσε απο αξιοπρεπεια να βαλει πανω απο δυο στα τεσσερα
Κεφτεδες πολυ κακοτηγανησμενοι χωρις καμια γευση και κιμα αμφιβολου ποιοτητας, σαλατα φιαγμενη προχειρα χωρις καν αρκετο λαδι ενα λουκανικο που απο το πολυ λιπος μπορει να το αφηνε και σκυλος μια τηγανια αθλια και μια τυροκαυτερη πολυ μετρια ακομα και για ετοιματζιδικη.

Οι τιμες του πολυ ακριβες γι αυτο που προσφερει και δεν αξιζει τον κοπο καν να δοκιμασεις ουτε για μια φορα.

Μια Πέμπτη βράδυ πήγαμε παρέα τεσσάρων ατόμων. Το προτιμήσαμε γιατί το βλέπουμε πάντα γεμάτο και θεωρήσαμε ότι λόγω προτίμησης του κόσμου θα είναι ένα καθαρόαιμο τσιπουράδικο. Δυστυχώς απογοητευτήκαμε άπαντες.

Ο χώρος είναι ψυχρός, πολύ ψυχρός. Αυτά τα χρωματιστά αυτοκόλλητα κοράλια στους τοίχους είναι εντελώς ξεπέτα διακόσμηση και ελπίζω ότι δεν είναι ιδέα κάποιου επαγγελματία.

Η μουσική ήταν από ραδιοφωνικό σταθμό με πολλές (πολλές όμως) διαφημίσεις και μας κούρασε. Λανθασμένη επιλογή ο συγκεκριμένος σταθμός.

Τουαλέτες σε κατάσταση απερίγραπτη. Σχόλιο ουδέν!!

Το φαγητό, πραγματικά, χωρίς καμία υπερβολή άθλιο!!

Πήραμε:
1. Μια ποικιλία κρεατικών μικρή. Όλα τα κρέατα ήταν στεγνά και σκληρά γιατί ήταν παραψημένα. Το κεμπάπ κατεψυγμένο πολύ κακής ποιότητας (η πρώτη μπουκιά διακριτικά τοποθετήθηκε στην χαρτοπετσέτα), τα κεφτεδάκια επίσης κατεψυγμένα μες στη λαδίλα. Είχε και δύο τυροπιτάκια τηγανιτά, δύο φλογέρες τηγανιτές και δύο λουκανικοπιτάκια τηγανιτά. Τα ζυμαροειδή ήταν αρκετά καλά χωρίς λάδια και νόστιμα.

2. Μία μερίδα τηγανιτές πατάτες με αρκετό λάδι αλλά νόστιμες.
3. Μία τυροσαλάτα με πολύ κακής ποιότητας λευκό τυρί-έδεσμα, νερουλιασμένη και πολύ αλμυρή.
4. Μία σαλάτα του καταστήματος με ρόκα, μαρούλι, ντοματίνια, κρεμμυδάκι φρέσκο, κάσιους, κρουτόν και κάποιο τυρί τύπου γραβιέρα. Πανιασμένη, κομμένη πολλές ώρες πριν.

5. Δεδομένου ότι εκείνες τις μέρες απείχα από κρέας, παράγγειλα μια μερίδα καλαμαράκια τηγανητά, τα οποία ήταν νόστιμα, πολύ μαλακά και τραγανά όμως η λαδίλα έκανε το στομάχι μου να διαμαρτυρηθεί έντονα αργότερα. Ίσως λίγο παραπάνω αλατισμένα αλλά δεν είμαι αντικειμενικός κριτής μιας και στην καθημερινότητά μου δεν καταναλώνω αλάτι.

Για όλα τα παραπάνω με δύο αναψυκτικά πληρώσαμε 60 ευρώ (!! ) και απόδειξη δεν ήρθε ποτέ στο τραπέζι

Εννοείται πως δεν θα ξαναπάμε ποτέ στο συγκεκριμένο μαγαζί λόγω της κακής ποιότητας των φαγητών του και των υψηλών τιμών του.

07 Μάρ 2016

Θλιβερής ποιότητας φαγητό.

Λουκάνικο της φτηνότερης ποιότητας, γεμάτο λίπος και χωρίς γεύση, σερβιρισμένο με μια μουστάρδα επιπέδου καντίνας σε γήπεδο. Κεφτεδάκια άγευστα, δεν θα έπαιρνα όρκο αν το κρέας ήταν μοσχάρι - πιθανότατα κατεψυγμένα. Τηγανιά χοιρινού με πολύ λιπαρά κομμάτια και μαυρισμένες από το σωτάρισμα πιπεριές. Οι ντοματοκεφτέδες κι οι κολοκυθοκεφτέδες τρωγόντουσαν, χωρίς να είναι τίποτα ιδιαίτερο. Μαριδάκι τηγανιτό, ένιωθες μόνο το αλεύρι και το τηγανόλαδο. Σαρδέλλες στη σχάρα, μικρές αλλά ΟΚ ψημένες. Κατεψυγμένες, προτηγανισμένες πατάτες. Σαλάτα χωριάτικη με αδιάφορης ποιότητας υλικά. Ντάκος τόσο μουλιασμένος στο νερό που είχε λιώσει. Νομίζω είναι σαφής η εικόνα.

Ο χώρος είναι ψυχρός. Μια αίθουσα με μωσαικό, ένα χαμηλοτάβανο πατάρι, τζαμαρία παλιού καφενείου κι ανύπαρκτη διακόσμηση. Πολύς έντονη μυρωδιά από τα τσιγάρα. Η μουσική κυρίως ξένη, χωρίς χαρακτήρα, σαν random playlist από ξενέρωτο ραδιοφωνικό σταθμό.

Η εξυπηρέτηση αργή καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο και οι σερβιτόροι λίγοι.

25 πεταμένα ευρώ το άτομο. Το χειρότερο φαγητό που έχουμε φάει εδώ και πολύ καιρό. Δεν γράφω κριτικές λόγω χρόνου, αλλά όταν βρεθώ σε τόσο απαράδεκτο μαγαζί νιώθω ότι πρέπει να το μοιραστώ.

Τρώων 43, Άνω Πετράλωνα