Φοιτητικό στέκι με κλασσικούς ελληνικούς μεζέδες.

Μια Πέμπτη βράδυ πήγαμε παρέα τεσσάρων ατόμων. Το προτιμήσαμε γιατί το βλέπουμε πάντα γεμάτο και θεωρήσαμε ότι λόγω προτίμησης του κόσμου θα είναι ένα καθαρόαιμο τσιπουράδικο. Δυστυχώς απογοητευτήκαμε άπαντες.

Ο χώρος είναι ψυχρός, πολύ ψυχρός. Αυτά τα χρωματιστά αυτοκόλλητα κοράλια στους τοίχους είναι εντελώς ξεπέτα διακόσμηση και ελπίζω ότι δεν είναι ιδέα κάποιου επαγγελματία.

Η μουσική ήταν από ραδιοφωνικό σταθμό με πολλές (πολλές όμως) διαφημίσεις και μας κούρασε. Λανθασμένη επιλογή ο συγκεκριμένος σταθμός.

Τουαλέτες σε κατάσταση απερίγραπτη. Σχόλιο ουδέν!!

Το φαγητό, πραγματικά, χωρίς καμία υπερβολή άθλιο!!

Πήραμε:
1. Μια ποικιλία κρεατικών μικρή. Όλα τα κρέατα ήταν στεγνά και σκληρά γιατί ήταν παραψημένα. Το κεμπάπ κατεψυγμένο πολύ κακής ποιότητας (η πρώτη μπουκιά διακριτικά τοποθετήθηκε στην χαρτοπετσέτα), τα κεφτεδάκια επίσης κατεψυγμένα μες στη λαδίλα. Είχε και δύο τυροπιτάκια τηγανιτά, δύο φλογέρες τηγανιτές και δύο λουκανικοπιτάκια τηγανιτά. Τα ζυμαροειδή ήταν αρκετά καλά χωρίς λάδια και νόστιμα.

2. Μία μερίδα τηγανιτές πατάτες με αρκετό λάδι αλλά νόστιμες.
3. Μία τυροσαλάτα με πολύ κακής ποιότητας λευκό τυρί-έδεσμα, νερουλιασμένη και πολύ αλμυρή.
4. Μία σαλάτα του καταστήματος με ρόκα, μαρούλι, ντοματίνια, κρεμμυδάκι φρέσκο, κάσιους, κρουτόν και κάποιο τυρί τύπου γραβιέρα. Πανιασμένη, κομμένη πολλές ώρες πριν.

5. Δεδομένου ότι εκείνες τις μέρες απείχα από κρέας, παράγγειλα μια μερίδα καλαμαράκια τηγανητά, τα οποία ήταν νόστιμα, πολύ μαλακά και τραγανά όμως η λαδίλα έκανε το στομάχι μου να διαμαρτυρηθεί έντονα αργότερα. Ίσως λίγο παραπάνω αλατισμένα αλλά δεν είμαι αντικειμενικός κριτής μιας και στην καθημερινότητά μου δεν καταναλώνω αλάτι.

Για όλα τα παραπάνω με δύο αναψυκτικά πληρώσαμε 60 ευρώ (!! ) και απόδειξη δεν ήρθε ποτέ στο τραπέζι

Εννοείται πως δεν θα ξαναπάμε ποτέ στο συγκεκριμένο μαγαζί λόγω της κακής ποιότητας των φαγητών του και των υψηλών τιμών του.

09 Μάρ 2016

Κριμα που χαλασαμε το βραδακι μας πηγαινοντας σε αυτο το μαγαζι
Η αληθεια ειναι οτι ολα τα αλλα ηταν γεματα και ηταν το μονο που ειχε ενα τραπεζι και παρολο που σαν μαγαζι δεν σου κανει καθολου εντυπωση για να κατσεις με την τζαμαρια που εχει μπροστα, εκτος απο το οτι βρισκεται στην οδο Τρωων που ειναι στεκι, δεν φανηκε να εχουμε και αλλη επιλογη

Μεχρι να ασχοληθει καποιος μαζι μας, παρολο που οι πιο πολλοι ειχαν φαει και δεν ειχε και πολυ δουλεια εκεινη την ωρα, περασε τουλαχιστον ενα τεταρτο και οταν το ειπαμε στον σερβιτορο ψιλογελασε κιολας ειρωνικα

Ολα τα φαγητα ηταν κατω του μετριου και νομιζω οτι και ο ιδιος που εχει το μαγαζι να εγραφε δεν θα μπορουσε απο αξιοπρεπεια να βαλει πανω απο δυο στα τεσσερα
Κεφτεδες πολυ κακοτηγανησμενοι χωρις καμια γευση και κιμα αμφιβολου ποιοτητας, σαλατα φιαγμενη προχειρα χωρις καν αρκετο λαδι ενα λουκανικο που απο το πολυ λιπος μπορει να το αφηνε και σκυλος μια τηγανια αθλια και μια τυροκαυτερη πολυ μετρια ακομα και για ετοιματζιδικη.

Οι τιμες του πολυ ακριβες γι αυτο που προσφερει και δεν αξιζει τον κοπο καν να δοκιμασεις ουτε για μια φορα.

07 Μάρ 2016

Θλιβερής ποιότητας φαγητό.

Λουκάνικο της φτηνότερης ποιότητας, γεμάτο λίπος και χωρίς γεύση, σερβιρισμένο με μια μουστάρδα επιπέδου καντίνας σε γήπεδο. Κεφτεδάκια άγευστα, δεν θα έπαιρνα όρκο αν το κρέας ήταν μοσχάρι - πιθανότατα κατεψυγμένα. Τηγανιά χοιρινού με πολύ λιπαρά κομμάτια και μαυρισμένες από το σωτάρισμα πιπεριές. Οι ντοματοκεφτέδες κι οι κολοκυθοκεφτέδες τρωγόντουσαν, χωρίς να είναι τίποτα ιδιαίτερο. Μαριδάκι τηγανιτό, ένιωθες μόνο το αλεύρι και το τηγανόλαδο. Σαρδέλλες στη σχάρα, μικρές αλλά ΟΚ ψημένες. Κατεψυγμένες, προτηγανισμένες πατάτες. Σαλάτα χωριάτικη με αδιάφορης ποιότητας υλικά. Ντάκος τόσο μουλιασμένος στο νερό που είχε λιώσει. Νομίζω είναι σαφής η εικόνα.

Ο χώρος είναι ψυχρός. Μια αίθουσα με μωσαικό, ένα χαμηλοτάβανο πατάρι, τζαμαρία παλιού καφενείου κι ανύπαρκτη διακόσμηση. Πολύς έντονη μυρωδιά από τα τσιγάρα. Η μουσική κυρίως ξένη, χωρίς χαρακτήρα, σαν random playlist από ξενέρωτο ραδιοφωνικό σταθμό.

Η εξυπηρέτηση αργή καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο και οι σερβιτόροι λίγοι.

25 πεταμένα ευρώ το άτομο. Το χειρότερο φαγητό που έχουμε φάει εδώ και πολύ καιρό. Δεν γράφω κριτικές λόγω χρόνου, αλλά όταν βρεθώ σε τόσο απαράδεκτο μαγαζί νιώθω ότι πρέπει να το μοιραστώ.

07 Μάρ 2015

Είχαμε πάει Σάββατο βράδυ γυρω στις 10 παρα με τον προϊστάμενο μου (στη δουλεια) και κάναμε λογαριασμό 37 ευρώ τα 2 άτομα!

Το μαγαζί μετά από λίγο γέμισε ασφυκτικά! Από σύστημα εξαερισμού απαράδεκτο όπως και το customer service ειδικα στο τελος! Κατά τις 11.10 του είπαμε να φέρει τον λογαριασμό μιας και καταλάβαμε ότι περίμενε επίμονα αυτήν την στιγμή ώστε να βολέψει τις 2 κοπελίτσες που βγήκαν έξω και μας περίμεναν να ξεκουμπιστουμε!

Ο τρόπος που μας έπαιρνε ένα ένα τα άδεια πιάτα και ο τρόπος που μας κοίταγε επιμονα με τον άλλον κύριο (προφανώς τον ιδιοκτητη) να ξεκουμπιστουμε ώστε να βολέψει τα 2 κοριτσάκια ήταν απαράδεκτος.

Και στο τέλος μας έκανε και την διαπιστωση-ξεκάρφωμα για να σπάσει λίγο τον πάγο και να μας αποπροσανατολισει λεγοντας ότι αλλάξαμε απο κρασι σε μπυρα! Φυσικά και δεν θα ξαναπάω! Μου θύμισε μαγαζί στο Κολωνάκι που ο σερβιτόρος μας έλεγε ότι "ζητήσαμε λογαριασμό;" χωρίς βέβαια να εχουμε ζητησει, ώστε να μας ξαποστειλει μια ώρα νωριτερα!

Το μαγαζί αυτό έχει κλείσει, δηλαδή όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται...!!!

01 Οκτ 2014

Μετριότατη κουζίνα, είναι να απορεί κανείς πως μαζεύει κόσμο... ίσως αυτή η "μόδα των Πετραλώνων" που έχει φέρει και την κουτσή Μαρία σε αυτή τη γειτονιά.

Τέλος πάντων, φέτος τον Σεπτέμβριο πήγα για πρώτη φορά στο Τσιπουράδικο, κάτι φίλοι με παρέσυραν και ήθελα να δω κι εγώ πως είναι αυτά τα περίφημα Πετράλωνα.

Παραγγείλαμε διάφορους μεζέδες και κρασί το οποίο δεν πινόταν. Οι μεζέδες ήταν μάλλον από κονσέρβα του Makro. Ήμασταν στριμωγμένοι, 50 άτομα, σε ένα πεζοδρόμιο ούτε 2 μέτρα, 5 πόντους ο ένας από τον άλλο. Δίπλα μας περνούσαν τα αυτοκίνητα και διάφορα μηχανάκια με πειραγμένη εξάτμιση που έκαναν τρομερό θόρυβο.

Το προσωπικό αγενέστατο. Όταν τους παραπονεθήκαμε για τις πατάτες που ήταν προτηγανισμένες και άψητες, σημασία δεν έδωσαν.
ΔΕΝ πρόκειται να ξαναπάω, προτιμώ να κάτσω στη γειτονιά μου. Πιο καλά θα φάω και χωρίς ταλαιπωρία. Σιγά τη γραφική γειτονιά...

30 Ιούλ 2014

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί μία Παρασκευή του Ιουλίου 2014, γύρω στις 18.00 το απόγευμα. Υπήρχε μονάχα μια παρέα εκείνη τη στιγμή, που ήδη έτρωγε άρα δεν ετίθετο θέμα συνωστισμού στην κουζίνα.

Ημασταν μία παρέα πέντε συναδέλφων και πήραμε μπύρες, μιας και ήταν ζεστό το απόγευμα και για να τις συνοδέψουμε παραγγείλαμε 1) λουκάνικο σχάρα 2) τηγανιά χοιρινή 3) κολοκυθοκεφτέδες 4) ντάκος και 5) φέτα ψητή.

Μόνο το λουκάνικο άξιξε κάτι. Ο ντάκος αδιάφορος, οι κολοκυφτέδες στεγνοί έχοντας όμως "ρουφήξει" πολύ λάδι αλλά τα σοβαρά φάουλ ήταν στη ψητή φέτα και στη τηγανιά.
Η φέτα είχε αρχίζει να αλλοιώνεται και μύριζε λίγο άσχημα παρά το μπόλικο πιπέρι με την οποία την είχε στολίσει, και η τηγανιά ήταν τόσο κακό πιάτο, που δεν δυσκολεύτηκα να το γυρίσω πίσω χωρίς να το φάμε.

Το κρέας εκτός του ήταν σκληρό μύριζε πολύ άσχημα. Όταν ο νεαρός, ψιλοβαριεστημένος και αδιάφορος, σερβιτόρος επέστρεψε μετά από 5' λεπτά και μας ρώτησε γιατί το επιστρέψαμε του εξήγησα τους λόγους.

Εννοείται ότι όταν φύγαμε ήταν ΟΛΑ χρεωμένα κανονικά στο λογαριασμό. Και ούτε μία κίνηση βρε παιδί μου, να κεράσει μια μπύρα το μαγαζί, πλέον των 8-10 που είχαμε πιεί, γιατί τους χρεώθηκε κάτι που δεν το ακούμπησαν καν.

28 Ιούλ 2014

Μια Παρασκευή βραδάκι του Ιούνη δεν είχα μαγειρέψει τίποτα μιας και άργησα στη δουλειά και είπαμε με τον άντρα μου να φάμε έξω. Κάνοντας μια βόλτα στην οδό Τρώων στα Πετράλωνα αποφασίσαμε να κάτσουμε στο Τσιπουράδικο του Αποστόλη.
Κάτσαμε μέσα διότι ακόμη είχε ψύχρα για έξω.

Παραγείλαμε αμέσως αν και είχε κόσμο το μαγαζί. Η παραγγελία ήρθε πολύ γρήγορα. Παραγγείλαμε μια χωριάτικη σαλάτα ποσότητας 2-3 ατόμων, μια μερίδα λουκάνικο ωραία ψημένο και όχι πολύ πικάντικο και μια τηγανιά χοιρινό με πιπεριές μας άρεσε και αυτό. Και τα δυο πιάτα μας άρεσαν χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο και το κατάστημα δεν έχει κάποια σπεσιαλιτέ, δηλαδή δεν θα προτείναμε σε καποιον έξοδο για φαγητό εκεί παρά μόνο σαν λύση αν δεν είχε να φάει κάτι σπίτι του. Οι τιμές καλές.

14 Απρ 2014

Το μαγαζι στο συνολο του, συμπεριλαμβανομενου κ το προσωπικο θα το χαρακτιριζα μετριο.

πιο συγκεκριμενα

1. Προσωπικο
εχει εναν δυο μονιμους σερβιτορους που βαριουνται την ζωη τους. φιλικοι μεν αλλα η βαρεμαρα τους βαραει κοκκινο. Γενικως δεν εχουν τροπους. δεν μιλαω για την υπερβολη του πληθυντικου κ του γλυψιματος αλλα νιωθεις οταν ερχεται για παραγγελια ακριβως αυτο "ελα πες μου τι θες γιατι εχω και δουλειες"

2. χωρος
δεν θυμιζει παραδοσιακο τσιπουραδικο αλλα δεν εχει κ κατι ασχημο. λιγο στριμωχτα μεσα στο μαγαζι, καλοκαιρι εξω ειναι πιο ωραια

3. φαγητο
τιμες σχετικα καλες, ακριβες θα τις ελεγες αλλα βαση μεριδας ειναι οκ.
αυτο που ειναι value for money ειναι η ποικιλια κρεατικων, και η μεγαλη και η μικρη
20 ευρω, την αναφερει 2 ατομων, κ ειναι για 4 χαλαρα. γενικως οτι εχω φαει ειναι ανω του μετριου και αρκετα καλα ορισμενα

1-2 φορες εχουν καθυστερησει υπερβολικα να ερθουν τα φαγητα με ταση να εξυπηρετουν τις παρεες που θα αφησουν λεφτα εχει τυχει να παω πρωτος κ να ερθει η παραγγελια μου μετα απο 5 παρεες που ηρθαν μετα απο μενα. ημασταν 2 ατομα.

Γενικως για να φας ειναι πολυ καλα και θα πληρωσεις καλα λεφτα. σιγουρα το φαγητο και οι ποσοτητες αξιζουν τα λεφτα. την εικονα του μαγαζιου την χαλαει το προσωπικο.

31 Δεκ 2013

Μόνο φοιτητης ή φαντάρος πας
μέτρια κουζίνα χύμα τσίπουρο για βεντούζες αυστηρά
πολύ καλό σημείο και όμορφο μαγαζί
Ικαριώτικη εξυπηρέτηση.....

13 Οκτ 2013

Το σημείο στο οποίο βρίσκεται το συγκεκριμένο μαγαζί είναι πολύ καλό. Ο συγκεκριμένος δρόμος έχει αρκετά ανακαινισμένα νεοκλασικά σπίτια, ένα πραγματικά ρετρό-κουλτουρε κινηματογράφο δίπλα, και είναι λίγες δεκάδες μέτρα από τον λόφο του φιλοπάππου. Ενα όμορφο σημείο για ενα ανοιξιατικό ή φθινοπωρινό βράδυ. Είναι μια "γειτονια της παλαιας Αθήνας"

Το μαγαζί είναι αρκετά όμορφο ζεστό, και ίσως ένα από τα καλύτερα στον δρόμο. Ο κόσμος είναι μεταξύ 30-45.

Στο φαγητό τώρα. Δεν είναι το μαγαζί που θα πάς για να δοκιμάσεις υψηλή γαστρονομία, ούτε είναι το μαγαζί στο οποίο θα βρείς κάποια ιδιαίτερη σπεσιαλιτέ.

Μιας και δεν είχαμε ξαναπάει (4 άτομα), και αφού ο κατάλογος δεν είχε κάτι το εντυπωσιακό, επιλέξαμε μια ποικιλία medium, η οποία όπως μας είπε και το πολύ εξυπηρετικό γκαρσόνι, περιελαμβανε αρκετα κρεατικα (κοτοπουλο, λουκάνικο, πανσετα, μπριζολάκια, συκωτι) αλλά και πιτάκια (τυροπυτακια, φλογερα, παστουρμαδοπιτακια, σπανακοπιτακια), ψητη πατατα με τυρια, σουτζουκάκια και ντολμαδάκια, και επιπλέον σαλατα (ταμπουλέ, πατατοσαλάτα, αγγουρι, ντοματα) και πιτάκια.

Δηλαδή τα είχε ΟΛΑ και έκανε 38 ευρώ. Οταν ήρθε, επαθα λίγο σόκ από το μέγεθος. Ενα πιάτο με ένα... βουνό πράγματα. Ισως θα μπορούσε να τα παρουσιάσει λίγο διαφορετικα πχ σε ενα πιο φαρδύ δίσκο για να μην μοιάζει με τον πύργο της βαβέλ.

Γευστικά δεν είναι κάτι που θα αλαλάξεις από ενθουσιασμό, όμως είναι νόστιμα και καλοψημένα. Ενα τίμιο φαγητο για τα λεφτά του. Μαζί με 2 μπύρες, 100ml ρακί, δυο κοκα, πληρωσαμε 57 ευρώ και μας κέρασε γιαουρτι με μελι και ρακόμελο.

Σίγουρα όμορφο και τίμιο μέρος που αξίζει να το επισκευθείς.