Φοιτητικό στέκι με κλασσικούς ελληνικούς μεζέδες.

20 Ιούλ 2013

Έχω επισκεφθεί το μαγαζί αρκετές φορές και είχα μείνει ικανοποιημένη κυρίως από το φαγητό και όχι τόσο από το service. Ωστόσο σήμερα απογοητεύτηκα πλήρως, καθώς δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση, δεδομένου κιόλας ότι είμαστε συχνοί πελάτες.

Πήγαμε νωρίς, όταν το μαγαζί είχε γεμάτα μόνο 4-5 τραπέζια (που ήδη έτρωγαν). Παραγγείλαμε κ ζητήσαμε να μας τα φέρουν όλα μαζί και όχι το καθένα μόλις ετοιμαζόταν. Φυσικά δεν το έκαναν. Το πρώτο ορεκτικό ήρθε μετά από 45 λεπτά αναμονής και ενώ άλλα τραπέζια που ήρθαν μετά από εμάς ήδη έτρωγαν. Το "κυρίως πιάτο", η ποικιλία κρεατικών ήρθε ακριβώς μιάμιση ώρα αφού είχαμε παραγγείλει, με αποτέλεσμα να μην πεινάμε καν και να τους ζητάμε να μας τη βάλουν απευθείας πακέτο.

Και το αποκορύφωμα φυσικά ότι δε ζήτησαν καν μια συγνώμη για την τεράστια καθυστέρηση. Απαράδεκτο service και πολύ αμφιβάλλω αν θα ξαναπάω.

07 Απρ 2013

Αρχίζω από τα θετικά. Τοποθεσία? Άψογη, ιδίως για την άνοιξη ένα από τα καλύτερα σημεία των Πετραλώνων. Εξυπηρέτηση? Άψογη και αυτή. Το προσωπικό είναι επαρκές για τον κόσμο που εξυπηρετεί, ακόμη και σε ώρα αιχμής δεν θα σε καθυστερήσουν, και δεν θα σε νευριάσουν.

Το φαγητό τώρα. Δεν είναι κακό, απλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Και για αυτό θα το χαρακτήριζα τσιμπημένο. Π.χ.

- φιλέτο κοτόπουλο, στοιχίζει 7 ευρώ και το σερβίρουν σκέτο, ούτε πατατούλα, ούτε ρυζάκι, ούτε καν μια τομάτα για γαρνιτούρα.

- πατατοσαλάτα, είναι αδιάφορη, βραστές πατάτες που έχουν βάλει λάδι και ξύδι, και έχουν ρίξει από πάνω ένα κιλό κρεμμύδια.5 ευρώ.

-Σε γενικές γραμμές ότι και να έχω φάει είναι απλώς οκ.

Ότι δοκίμασα την τελευταία φορά που το επισκέφτηκα, τρώγεται, είναι εύγεστο, απλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Υπάρχουν καφενεία στην περιοχή, όχι τσιπουράδικα, τα οποία όχι ότι έχουν πολύ καλό φαί, αλλά σίγουρα στον κατάλογο τους έχουν ένα ή 2 ορεκτικά που είναι τοπ.

Με το τσιπουράδικο του Αποστόλη, δεν θα πεις ποτέ περνώντας από τα Πετράλωνα , αχ να είχα χρόνο να πεταγόμουν στον Αποστόλη να φάω ένα καλαμαράκι.

Αλλά θα ξαναπάς γιατί είναι ωραίο το σημείο, τα χρήματα που πληρώνεις δεν είναι πολλά και το πιθανότερο γιατί δεν θα έχεις βρει να κάτσεις αλλού , τώρα που τους βάλαν πρόστιμα για τις καρέκλες γίνεται χαμός,πολύ λίγες καρέκλες όλα τα μαγαζιά στα πεζοδρόμια.

Θα ξαναπάω. Για την φάση. Όχι για το εξαιρετικό φαί.

03 Μάρ 2013

Γιατί τέτοιο θάψιμο ρε παιδιά;
Πήγαμε στο Τσιπουράδικο του Αποστόλη Σάββατο μεσημέρι παρέα 6 ατόμων.

Ο εσωτερικός χώρος, στον οποίο καθήσαμε, απλώς ΟΚ, κάπως στριμωγμένος, φυσιολογικό ωστόσο για το στυλ του μαγαζιού (μεγάλες παρέες, ποτό, μεζέδες κλπ.)
Φάγαμε: 2 πατάτες τηγανητές, 1 ντάκο, 1 πατατοσαλάτα, 1 σαγανάκι, 1 φάβα, 1 λουκάνικο, 2 κεφτεδάκια, 1 τηγανιά κοτόπουλο, 1 τηγανιά χοιρινή, 1 κολοκυθάκια τηγανητά (ελπίζω να μην ξέχασα κάτι). Όλα τα πιάτα ΟΚ, άλλα περισσότερο (τηγανιά κοτόπουλο, λουκάνικο), άλλα λιγότερο (κεφτεδάκια, πατατοσαλάτα).
Για όλα τα παραπάνω, συν 3 λίτρα λευκό κρασί, συμπαθητικό, μας βγήκε περίπου 14 ευρώ το άτομο, μια χαρά δηλαδή, δεδομένης της "αξιοπρεπούς" κατανάλωσης ποτού.

Η εξυπηρέτηση χωρίς κανένα πρόβλημα. Η απόδειξη ερχόταν μαζί με τα πιάτα και τα ποτά, κερασμένο ραβανί στο τέλος.
Εν τέλει, το Τσιπουράδικο του Αποστόλη, χωρίς να είναι σίγουρα κάτι το εξαιρετικό, αποτελεί μια καλή επιλογή για ποτό και μεζέδες στην ανεβασμένη Τρώων.

16 Σεπ 2012

Βροχερη Κυριακή μεσημέρι 2 άτομα με προσφορα απο το internet επισκεφθήκαμε το ένα λόγω μαγαζι. Η γειτονιά υπεροχή με αρκετα μαγαζια ωραία τριγύρω έχει γίνει στέκι. Το πάρκινγκ όμως είναι μεγάλο πρόβλημα.

Με 20 ευρω τα 2 άτομα είχαμε ελεύθερη επιλογη μιας σαλατας,2ορεκτικων,2κυριως και μισο κιλό κρασι. Ετσι λοιπόν δοκιμασαμε μια τυροπιτακια με φύλλο τηγανισμενα, μια φαβα,μια χωριατικη σαλατα για αρχη.Ολα ήταν σε φυσιολογικές μερίδες και γευστικα,δεν έχω κάτι να προσαψω μέχρι εδώ.
Τα κυρίως που πήραμε ήταν ένα ψαρονεφρι και ένα φιλέτο κοτοπουλο στην σχαρα και τα 2. Με το που ήρθαν το πρώτο που παρατηρήσαμε ήταν ότι ήταν μικρα η τουλάχιστον έδειχναν μικρα καθώς ήρθαν στα μικρα διαφημιστικά πιατακια μιας φίρμας ούζου που καταλαβαίνετε ότι είναι μικρα για τις ποικιλίες χωρίς κάν ένα μαρουλι, μια πατάτα, λίγο ρύζι κάτι έστω μικρο (εξαιρω το λεμονακι φυσικα). Γευστικα το ψαρονεφρι σου έδινε την γεύση ψυγειου δηλαδή κάτι που ήταν καιρο στο ψυγείο που είναι στα πρόθυρα του να χαλάσει.

Μαλιστα πρέπει να το βούτηξε σε κοκκινο κρασι η κάτι γιατι είχε πάρει λίγο χρώμα. Το κοτοπουλο απο την άλλη ήταν 2 μικρα φυσιολογικά κομματάκια στήθους στην σχαρα με λίγα μπαχαρικα στο ψήσιμο. Φυσιολογικο χωρίς να είναι κάποια πρωτόγνωρη γεύση. Το λευκο χυμα κρασι που πήραμε ήταν καλο και όχι πολυ βαρύ.

Ο χωρος στο πεζοδρόμιο χωρούσε λίγα τραπεζάκια και δεν έχει κάτι ιδιαίτερο μιας και είναι πάνω στον δρόμο εάν και απο ότι είδα δεν είναι και πολυσυχναστος. Μεσα το μαγαζι είχε μια ουδέτερη και όχι πολυ έντονη διακόσμηση που σου μοιάζει σαν άδειο. Τα τραπεζάκια σχετικα μικρα και στριμωγμενα προκειμένου να χωρέσει όσα πιο πολλα μπορεί στον σχετικα μικρο χωρο που έχει.

Ο κόσμος ήταν στην πλειονότητα του νεαροκοσμος και παρέες απο 4 άτομα και πάνω. Βεβαια το μαγαζι δεν γέμισε πλήρως αλλα σίγουρα δεν ήταν και άδειο,ίσως η βροχερη μέρα ήταν καταλυτική (πέρα απο την κρίση)για να αποτρέψει πιθανώς τον κόσμο απο το να βγει. Η κουζίνα με τις ψησταριές υγραεριου ήταν στον ιδιο χωρο ανοιχτή με άμεση και πλήρη οπτική πρόσβαση στους πελάτες κάτι που προσωπικά μετα τα όσα έχω ακούσει για διάφορες κουζίνες το θεωρω πολυ θετικό.

Το σέρβις ήταν γρήγορο καθώς το μαγαζι έχει αρκετό προσωπικο νεα κυρίως παιδιά (γύρω στα 5-6) που επαρκούσαν για τον κόσμο που είχε. Βεβαια σίγουρα έλειπε μια γυναικεία παρουσία και για κάποιο λόγο δεν θα τους έλεγα ιδιαίτερα χαρούμενους και χαμογελαστους, χωρίς να τους προσαψω κάποια αγένη συμπεριφορά.

Έν κατακλείδι το μαγαζι για παρειτσα και κρασακι,τσιπουρακι και μεζε είναι καλο.Τελεια και παύλα,τίποτα παρακάτω τίποτα παραπάνω.

24 Μαι 2012

Αν μένεις από πάνω, δίπλα ή παρά δίπλα είναι οκ...αν είσαι φοιτητής και δεν μαγειρεύεις ή δεν έχεις ιδέα από μαγειρική επίσης είναι οκ. Οτιδήποτε άλλο...απλά για περατζάδα

23 Απρ 2012

Κλασικό μενού, ό,τι θα περίμενες δηλαδή από μεζεδοπωλείου του είδους, η εκτέλεση είναι όμως μετριότατη. Κεφτεδάκια, τζατζίκι, χωριάτικη, κολοκυθοκεφτέδες, πατάτες τηγανιτές (ετοιματζίδικες κατά πάσα πιθανότητα), όλα μέτρια και κάτω.

Ο γαύρος μόνο έλεγε κάτι. Εξυπηρέτηση συμπαθητική. Τιμές σίγουρα δυσανάλογες της ποιότητας.

29 Φεβ 2012

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί το βράδυ της Καθαράς Δευτέρας αρκετά πεινασμένοι. Μας έβαλαν να καθήσουμε καπου απόμερα παρόλο που το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο.Παραγγείλαμε 1 σαλατα, 1 πατατες, 1 φάβα, 1 καλαμαρακια, 1 γαριδες και ένα καραφάκι τσίπουρο. Η ποιότητα του φαγητού ήταν απαράδεκτη.

Οι πατάτες ήταν προτηγανησμένες πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο να το δεχόμαστε ακόμα και μέσα στην λαδίλα. Τα καλαμαράκια ήρθαν καμένα απορώ πως ο μάγειρας άφησε το πίατο αυτό να βγεί από την κουζίνα, αλλά το χειρότερο ήταν η γεύση καθώς οπως τα μασούσες καταλάβαινες ότι ήταν ακαθάρηστα από το ήχο στο στόμα (μην επεκταθώ περισσότερο).

Οι γαρίδες άνοστες και αυτές καμένες. Η φάβα ήταν ok και η σαλάτα τίποτα το ιδιαίτερο. Ξέχασα να αναφέρω ότι ήμασταν 2 άτομα και ο λογαριασμό ήταν 45 ευρώ. Κλάψαμε τα λεφτάκια μας αφού δεν φάγαμε τίτοτα. Θεωρώ ότι αυτού του είδους τα μαγαζία πρέπει να κλείσουν αρκετά τόσα χρονια που ανεχόμασταν και τρώγαμε σκουπίδια και οι "επαγγελματίες " αυτού του είδους θα πρέπει πλέον να καταλάβουν ότι η κοροιδια τελείωσε.

Ξέχασα να αναφέρω ότι αφότου πληρώσαμε διαμαρτυρήθηκα για την ποιότητα του φαγητού στον ιδιοκτήτη και η απάντηση του ήταν ok.Aυτό τα λέει όλα.

22 Φεβ 2012

παλιο καφενειο που εξελιχθηκε σε τσιπουραδικο. μαζευει κοσμο περισσοτερο λογω μοδας και περιοχης παρα ποιοτητας φαγητου.
τιποτα απο αυτα που πηραμε δεν τρωγωτανε (χταποδι, μπακαλιαρακια, καλαμαρακια).

το μονο αξιολογο πιατο ηταν ο γαυρος μαρινατος.

09 Ιαν 2012

Κυριακή μεσημέρι. Κατά τις 15:00 το μαγαζί γέμισε. Ο χώρος αδιάφορος και λίγο κρύος. Το σέρβις γρήγορο και ευγενικό. Η ανοιχτή κουζίνα του ήταν πεντακάθαρη.

Φάγαμε:
Ντάκο (2 μερίδες) πολύ καλό
Γαύρο μαρινάτο (2 μερίδες) πολύ καλό
Κεφτεδάκια δε μας άρεσαν και μου έδιναν την αίσθηση ότι ήταν ετοιματζίδικα
Χταπόδι ψητό καλούτσικο
Κολοκυθοκεφτέδες καλοί
Φάβα πολύ καλή

Πατάτες τηγανητές χειροποίητες
Ήπιαμε πολύ καλή ρακή και καλό χύμα κρασί (πήραμε από ένα και μας κέρασαν το δεύτερο γιατί μια από την παρέα είναι θαμώνας)
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 69 ευρώ. Οι μερίδες ήταν κανονικές οπότε μου φάνηκε καλός ο λογαριασμός. Το μεγάλο αρνητικό είναι ότι στο μαγαζί επιτρεπόταν το κάπνισμα οπότε είχε τρομερή τσιγαρίλα.

20 Οκτ 2011

Παρασκευή βράδυ, η παρέα μας τράβηξε εκεί για μεζέ. Από τις 9 έως τη 1 το μαγαζί ήταν συνεχώς γεμάτο από παρέες διαφόρων ηλικιών (μεταξύ 20-40) με τους 20+ να αποτελούν την πλειοψηφία.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει ορεκτικά, σαλάτες, κρεατικά αλλά και θαλασσινά. Εμείς, 6 άτομα που θέλαμε απλώς να τσιμπήσουμε, πήραμε στη μέση τυροκαυτερή (4€), σαγανάκι(4€), πατάτες τηγανητές (3€ x 2), κολοκυθοκεφτέδες(5€) και ποικιλία κρεατικών (των 4 ατόμων, 35€). Μαζί με 1/2 κιλό ρακόμελο (15€) πληρώσαμε στρογγυλά 70€, δηλαδή 12€/άτομο (με το φιλοδώρημα). Χορτάσαμε μεν (αλλά πάντα με το τσιμπολόγημα χορταίνεις), δεν σκάσαμε βέβαια, ούτε περίσσεψε τίποτα και δεν ήπιαμε και πολύ. Το νερό ήταν κανάτας, το ψωμί δεν θυμάμαι αν χρεώθηκε αλλά δεν μας κέρασαν και τίποτα στο τέλος.

Οι τιμές πάντως κάπως τσιμπημένες για το είδος/ύφος του φοιτητικού μεζεδοπωλείου που πλασάρει.
Από ποιότητα μέτρια όλα, μόνο οι πατάτες ξεχώριζαν που ήταν στο χέρι αλλά έμοιαζαν τηγανισμένες σε αρκετά χρησιμοποιημένο λάδι. Η ποικιλία, οκ από ποσότητα για 4 άτομα, περιλάμβανε φιλετάκια κοτόπουλο και χοιρινό, κεμπάμπ, κεφτέδες, τυροκροκέτες, φλογέρες, λουκανικοπιτάκια και τυροπιτάκια, τα οποία χωρίς να είναι τραγικά άσχημα έδιναν όλα την αίσθηση του προκατ.

Ο χώρος όχι κάτι το ιδιαίτερο και αρκετά στριμωγμένος (Έχει και ημιόροφο αλλά δεν ανέβηκα να δω πως είναι. Φαινόταν λίγο πιο ήσυχος όμως). Οι τουαλέτες πάντως ήταν προσεγμένες πρέπει να ομολογήσω (σημαντικό κι αυτό στη γενική εικόνα). Το σερβις μάλλον απρόσωπο αλλά αρκετά σβέλτο.

Αν ήταν στο χέρι μου δε νομίζω να ξαναπήγαινα πάντως.