29 Νοε 2016

Μια μοναδική εμπειρία είναι η καταλληλότερη φράση που συνοψίζει την επίσκεψή μου στο Οινομαγειρείον της Μεταξούς. Για την επωνυμία του μγαζιού ρώτησα την κοπέλα που μας σέρβιρε. Όπως μας ανέφερε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (αν θυμάμαι καλά) λεγόταν Μεταξάς και η νυν ιδιοκτήτρια (εκ της Ικαρίας ορμώμενη) το ανόμσε Μεταξού. Επίσης έμαθα ότι και η Κοτταρού, ταβέρνα στην ίδια περιοχή και μάλιστα αρκετά κοντά, είναι της ιδίας ιδιοκτήτριας. Είναι ήδη στα υπόψη για επίσκεψη και σε αυτή.

Η Μεταξού είναι πολύ εύκολα εντοπίσιμη ακόμη και για όσους δεν είναι γνώστες της περιοχής. Κατεβαίνοντας την λεωφόρο Κωνσταντινουπόλεως προς Ιερά Οδό, μετά της γραμμές του τρένου και το ταχυδρομείο είναι 2 στενά πιο κάτω δεξιά. Αν κάποιος παρκάρει επί της λεωφόρου, μπορεί να περπατήσει, είναι πολύ κοντά.

Η ταβέρνα ήταν παλαιότερα σπίτι και αυτό είναι εμφανές από τη χωροταξία στο εσωτερικό του. Μέσα είναι πέτρινο. Δεσπόζει σε κεντρικό σημείο ένας πίνακας του ζωγράφου Θεόφιλου, πολύ όμορφος και πραγματικά ταιριαστός με το χώρο ο οποίος είναι παραδοσιακός και πολύ γραφικός και όμορφος. Με το που μπαίνεις σου μεταδίδει ζεστασιά και θαλπωρή. Είναι σχετικά μικρός και τα ξύλινα παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα είναι κάπως στριμωγμένα. Έχει ζωντανή μουσική από 4 νέα παιδιά που ξεκινούν συνήθως το πρόγραμμά τους γύρω στις 10.30. Μπροστά τους υπάρχει ελάχιστος χώρος εν είδει πίστας για να χορέψουν το πολύ 3-4 άτομα. Μου αρέσει όμως αυτό, γιατί το μαγαζί είναι οικογενειακό και όχι αχανές και απρόσωπο. Εντύπωση μου έκανε ότι ήταν ασφυκτικά γεμάτα και κατά βάση από νέους ανθρώπους. Το μαγαζί διαθέτει και αυλή για τους καλοκαιρινούς μήνες ενώ η τουαλέτα θα έλεγα ότι βρίσκεται στο μεταίχμιο εσωτερικού και εξωτερικού χώρου.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα σημείο που αξίζει να σταθώ ιδιαίτερα. Μια κοπέλα μόνη της έτρεχε να εξυπηρετήσει όλα τα τραπέζια και τα κατάφερνε εντυπωσιακά καλά. Πολύ πρόσχαρη, εκδηλωτική, να πιάσει συζήτηση χωρίς να ξεφεύγει και χωρίς θράσος, με χαμόγελο και ζεστασιά, έκανε σε όλους μας πολύ καλή εντύπωση. Νομίζω ότι είναι στα μεγάλα συν του μαγαζιού.

Σάββατο βράδυ λοιπόν, με πολύ βροχή, φτάνουμε στη Μεταξού 5 άτομα, μετά από τηλεφωνική κράτηση κατά τη διάρκεια της οποίας, μας δόθηκαν σαφείς και πολύ κατατοπιστικές οδηγίες για το πώς θα φτάσουμε. Ζητάμε να μας αλλάξουν το τραπέζι και με μεγάλη προθυμία, χωρίς καμία αντίρρηση το κάνουν άμεσα. Δίνουμε παραγγελία στην προαναφερθείσα κοπέλα η οποία είναι πρόθυμη να μας διευκρινίσει ό, τι τη ρωτήσαμε σχετικά με τον κατάλογο. Ο κατάλογος είναι απλός (απ΄ ό, τι μας είπε θα εμπλουτιστεί εντός των επομένων ημερών) και κινείται σε γνωστά ελληνικά παραδοσιακά μονοπάτια. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής:

-σαλάτα χωριάτικη με τεράστιο τυρί φέτα να τη σκεπάζει, δροσερή και αρκούντως χορταστική

-σαλάτα Μεταξού με ρόκα, φλοίφες παρμεζάνας, μπαλσάμικο, εξαιρετική επίσης

-κεφτεδάκια μικρά σε μεγέθος αλλά αρωματικά και τραγανά που κατέφτασαν συνοδεία σαλατικού

-ποικιλία κρεατικών η οποία περιλεμβάνε ένα στρώμα από πιτούλες και από πάνω κομμάτια από κοτόπουλο, χοιρινά μπριζολάκια, παντσετάκια, κεμπάμπ, λουκάνικο

-μερίδα κοτόπουλο το οποίο ήταν ζουμερό και καθόλου στεγνό, αν και ψημένο στα κάρβουνα

-μερίδα χοιρινά μπριζολάκια λαιμού τα οποία ήταν επίσης ζουμερά, με τους χυμούς τους και αρκετά μαλακά

-τζατζίκι, δροσερό, θα το προτιμούσε λίγο πιο πικάντικο

-2 πανεράκια ψωμί (αν το έφερναν και ψημένο θα ήταν όλα τα λεφτά)

-1 1/2 κόκκινο κρασί χύμα, εξαιρετικό και στη σωστή θερμοκρασία

-2 μπίρες

-2 εμφιαλωμένα νερά

Στο τέλος ήρθε κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος. Για το λογαριασμό, δεν είμαι σε θέση να πω ακριβώς, επειδή με κέρασαν. Ωστόσο επειδή κατά την παραγγελία είχα δει τις τιμές στον κατάλογο, είναι πολύ προσιτές και σίγουρα αποτελούν κίνητρο σε συνδυασμό φυσικά με όλα όσα προανέφερα. Η Μεταξού είναι ένα μαγειρείο της παλαιάς εποχής που αξίζει να πας. Σημαντικό ρόλο παίζει και το μουσικό πρόγραμμα το οποίο έχει πολύ ωραία, κλασικά, διαχρονικά ελληνικά ακούσματα και γίνεται πολύ κέφι. Ο σχετικά μικρός χώρος συμβάλλει αποφασιστικά στον να γίνονται όλοι στο μαγαζί μια παρέα, γεγονός πολύ σπάνιο στις μέρες μας.

29 Ιαν 2017

Μετά από μελέτη κάποιων αξιολογήσεων, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το οινομαγειρείο της μεταξούς.
Σάββατο 14/01/17 λοιπόν μετά από κράτηση, φτάνουμε στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο. Ο κυρίως χώρος όμορφος, πέτρινο κτίσμα με την πέτρα να φαίνεται εσωτερικά. Οι τουαλέτες σχετικά καθαρές για να τις επισκεφθείς όμως περνάς από ένα λαβύρινθο. Τα τραπέζια στρυμωγμένα το ένα πολύ κοντά στο άλλο. Το χειρότερο όμως το κάπνισμα.
Όσον αφορά το φαγητό: Νόστιμα τα κεφτεδάκια. Η ποικιλία μικρή για τέσσερα άτομα. Αδιάφοροι οι κολοκυθοκεφτέδες. Η τυροκαυτερή καλή. Η σαλάτα μεταξούς αρκετά εύγευστη. Νερό εμφιαλωμένο.
Η κυρία που μας εξυπηρέτησε πρόσχαρη και ευγενική, στα συν του μαγαζιού.
Η κομπανία που έπαιζε και τραγουδούσε άψογη. Πολύ καλές φωνές και ρεπερτόριο υπέροχο. Με λίγα λόγια ένα μαγαζί, όχι για να φας κάτι ξεχωριστό η εξαιρετικό, πολύ καλό όμως για να διασκεδάσεις (αν βέβαια δεν σε ενοχλεί το τσιγάρο).
Τέσσερα άτομα πήραμε μια σαλάτα μια ποικιλία 4 ατόμων(για δυο καλή ήταν) μια τυροκαυτερή μια κεφτεδάκια και δύο κιλά κρασί. Πληρώσαμε 80 ευρώ.
Οι τιμές λίγο τσιμπημένες προς τα πάνω λόγω μουσικής φαντάζομαι.