ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΙΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΞΟΥΣ

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Πυθοδώρου 10 και Πιερίας, Κολωνός [Χάρτης]

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Μια μοναδική εμπειρία είναι η καταλληλότερη φράση που συνοψίζει την επίσκεψή μου στο Οινομαγειρείον της Μεταξούς. Για την επωνυμία του μγαζιού ρώτησα την κοπέλα που μας σέρβιρε. Όπως μας ανέφερε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (αν θυμάμαι καλά) λεγόταν Μεταξάς και η νυν ιδιοκτήτρια (εκ της Ικαρίας ορμώμενη) το ανόμσε Μεταξού. Επίσης έμαθα ότι και η Κοτταρού, ταβέρνα στην ίδια περιοχή και μάλιστα αρκετά κοντά, είναι της ιδίας ιδιοκτήτριας. Είναι ήδη στα υπόψη για επίσκεψη και σε αυτή.

Η Μεταξού είναι πολύ εύκολα εντοπίσιμη ακόμη και για όσους δεν είναι γνώστες της περιοχής. Κατεβαίνοντας την λεωφόρο Κωνσταντινουπόλεως προς Ιερά Οδό, μετά της γραμμές του τρένου και το ταχυδρομείο είναι 2 στενά πιο κάτω δεξιά. Αν κάποιος παρκάρει επί της λεωφόρου, μπορεί να περπατήσει, είναι πολύ κοντά.

Η ταβέρνα ήταν παλαιότερα σπίτι και αυτό είναι εμφανές από τη χωροταξία στο εσωτερικό του. Μέσα είναι πέτρινο. Δεσπόζει σε κεντρικό σημείο ένας πίνακας του ζωγράφου Θεόφιλου, πολύ όμορφος και πραγματικά ταιριαστός με το χώρο ο οποίος είναι παραδοσιακός και πολύ γραφικός και όμορφος. Με το που μπαίνεις σου μεταδίδει ζεστασιά και θαλπωρή. Είναι σχετικά μικρός και τα ξύλινα παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα είναι κάπως στριμωγμένα. Έχει ζωντανή μουσική από 4 νέα παιδιά που ξεκινούν συνήθως το πρόγραμμά τους γύρω στις 10.30. Μπροστά τους υπάρχει ελάχιστος χώρος εν είδει πίστας για να χορέψουν το πολύ 3-4 άτομα. Μου αρέσει όμως αυτό, γιατί το μαγαζί είναι οικογενειακό και όχι αχανές και απρόσωπο. Εντύπωση μου έκανε ότι ήταν ασφυκτικά γεμάτα και κατά βάση από νέους ανθρώπους. Το μαγαζί διαθέτει και αυλή για τους καλοκαιρινούς μήνες ενώ η τουαλέτα θα έλεγα ότι βρίσκεται στο μεταίχμιο εσωτερικού και εξωτερικού χώρου.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα σημείο που αξίζει να σταθώ ιδιαίτερα. Μια κοπέλα μόνη της έτρεχε να εξυπηρετήσει όλα τα τραπέζια και τα κατάφερνε εντυπωσιακά καλά. Πολύ πρόσχαρη, εκδηλωτική, να πιάσει συζήτηση χωρίς να ξεφεύγει και χωρίς θράσος, με χαμόγελο και ζεστασιά, έκανε σε όλους μας πολύ καλή εντύπωση. Νομίζω ότι είναι στα μεγάλα συν του μαγαζιού.

Σάββατο βράδυ λοιπόν, με πολύ βροχή, φτάνουμε στη Μεταξού 5 άτομα, μετά από τηλεφωνική κράτηση κατά τη διάρκεια της οποίας, μας δόθηκαν σαφείς και πολύ κατατοπιστικές οδηγίες για το πώς θα φτάσουμε. Ζητάμε να μας αλλάξουν το τραπέζι και με μεγάλη προθυμία, χωρίς καμία αντίρρηση το κάνουν άμεσα. Δίνουμε παραγγελία στην προαναφερθείσα κοπέλα η οποία είναι πρόθυμη να μας διευκρινίσει ό, τι τη ρωτήσαμε σχετικά με τον κατάλογο. Ο κατάλογος είναι απλός (απ΄ ό, τι μας είπε θα εμπλουτιστεί εντός των επομένων ημερών) και κινείται σε γνωστά ελληνικά παραδοσιακά μονοπάτια. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής:

-σαλάτα χωριάτικη με τεράστιο τυρί φέτα να τη σκεπάζει, δροσερή και αρκούντως χορταστική

-σαλάτα Μεταξού με ρόκα, φλοίφες παρμεζάνας, μπαλσάμικο, εξαιρετική επίσης

-κεφτεδάκια μικρά σε μεγέθος αλλά αρωματικά και τραγανά που κατέφτασαν συνοδεία σαλατικού

-ποικιλία κρεατικών η οποία περιλεμβάνε ένα στρώμα από πιτούλες και από πάνω κομμάτια από κοτόπουλο, χοιρινά μπριζολάκια, παντσετάκια, κεμπάμπ, λουκάνικο

-μερίδα κοτόπουλο το οποίο ήταν ζουμερό και καθόλου στεγνό, αν και ψημένο στα κάρβουνα

-μερίδα χοιρινά μπριζολάκια λαιμού τα οποία ήταν επίσης ζουμερά, με τους χυμούς τους και αρκετά μαλακά

-τζατζίκι, δροσερό, θα το προτιμούσε λίγο πιο πικάντικο

-2 πανεράκια ψωμί (αν το έφερναν και ψημένο θα ήταν όλα τα λεφτά)

-1 1/2 κόκκινο κρασί χύμα, εξαιρετικό και στη σωστή θερμοκρασία

-2 μπίρες

-2 εμφιαλωμένα νερά

Στο τέλος ήρθε κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος. Για το λογαριασμό, δεν είμαι σε θέση να πω ακριβώς, επειδή με κέρασαν. Ωστόσο επειδή κατά την παραγγελία είχα δει τις τιμές στον κατάλογο, είναι πολύ προσιτές και σίγουρα αποτελούν κίνητρο σε συνδυασμό φυσικά με όλα όσα προανέφερα. Η Μεταξού είναι ένα μαγειρείο της παλαιάς εποχής που αξίζει να πας. Σημαντικό ρόλο παίζει και το μουσικό πρόγραμμα το οποίο έχει πολύ ωραία, κλασικά, διαχρονικά ελληνικά ακούσματα και γίνεται πολύ κέφι. Ο σχετικά μικρός χώρος συμβάλλει αποφασιστικά στον να γίνονται όλοι στο μαγαζί μια παρέα, γεγονός πολύ σπάνιο στις μέρες μας.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Στο οινομαγειρείο της Μεταξούς, στο Μεταξουργείο, πήγαμε Σάββατο βράδυ, παρέα 6 ατόμων, είχαμε κάνει κράτηση από την Πέμπτη το απόγευμα. Αποδείχτηκε απαραίτητη. Λόγω της ζωντανής μουσικής το μαγαζί είχε γεμίσει πολύ γρήγορα.

Ο βασικός του καλοκαιρινός χώρος είναι μία πολύ προσεγμένη αυλή που εξασφαλίζει ένα ζεστό και φιλικό περιβάλλον. Το μαγαζί βρίσκεται πάνω σε ένα πεζόδρομο και έτσι δίνεται η ευκαιρία στους ιδιοκτήτες να βγάλουν τραπεζάκια και έξω από την αυλή. Το μόνο μειονέκτημα είναι το μέγεθος των τραπεζιών. Παρά το γενονός ότι είναι μεζεδοπωλείο τα τραπέζια είναι ιδιαιτέρως μικρά και ο γρήγορος ρυθμός που καταφθάνουν τα πιάτα της παραγγελίας σε προκαλεί να θυμηθείς το ταλέντο σου στο τζένγκα! Το σέρβις αρκετά καλό.

Παραγγείλαμε:

1 τυροκαφτερή: Πολύ ωραία, καλή ποσότητα και όσο καυτερή έπρεπε

2 πατάτες τηγανιτές: Αν και μικρή μερίδα οι πατάτες ήταν σπιτικές και το καταλάβαινες στη γεύση και το μέγεθος. Στο τέλος πήραμε και τρίτη μερίδα.

1 μερίδα κεφτεδάκια πολίτικα: Στα συν του πιάτου το ότι είχε έξι κομμάτια και δεν υπήρχε πρόβλημα στη μοιρασιά. Ένα από τα καλύτερα πιάτα του μαγαζιού. Αφράτος κιμάς, ωραία σάλτσα. Πολύ ευχάριστη εμπειρία.

1 τυλιχτά μελιτζανάκια με κιμά: Το χειρότερο πιάτο της βραδιάς. Κακό ψήσιμο της μελιτζάνας, αρκετό λάδι και το λευκό τυρί δεν βοηθούσε καθόλου στο αποτέλεσμα.

1 μερίδα κεμπάπ: Το μπιφτέκι ήταν πολύ νόστιμο, οι ποτισμένες πιτούλες με το γιαούρτι εξαιρετικές. Μοναδική ένσταση, η μερίδα θα μπορούσε να ήταν λίγο μεγαλύτερη.

1 πανσετάκια με σως μπάρμπεκιου: Ένα αρκετά νόστιμο και ελκυστικό πιάτο. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανιτές.

1 μερίδα αυγά - μάτια με παστουρμά: Ωραίο μπελαλίδικο φαγητό αλλά μέχρι εκεί. Τρία τηγανητά αυγά μάτια με δύο φέτες παστουρμά.

1 Ντοματοκεφτέδες: Ωραίοι φουσκτωτοί αφράτοι και νόστιμοί. 4 γενναία κομμάτια η μερίδα.

Οι μισοί από την παρέα ήπιανε μπύρα ποτήρι και οι άλλοι μισοί τσίπουρο. Στο τέλος κέρασαν απλόχερα μικρά καραφάκια, αλλά είχαμε ήδη πιει 3 διακοσαράκια και ήταν υπερβολή να συνεχίσουμε. Εξαιρετικά αδιάφορο το γλυκό. Ραβανί, το οποίο παρέπεπμπε πιο πολύ σε σιροπιαστό κέηκ.

Λογαριασμός: 132 ευρώ / 22 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα: Ο ευχάριστος χώρος του μαγαζιού και κάποια πολύ νόστιμα πιάτα του με κάνουν να θέλω να ξαναπάω. Όμως σίγουρα θα έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι τα λεφτά που έδωσα αναλογούν και στη ζωντανή ορχήστρα, τριών ατόμων, και όχι στο φαγητό που έφαγα.

ΥΓ. Η ορχήστρα ήταν πολύ καλή και τραγουδούσαν χωρίς ρεύμα, γεγονός που διευκόλυνε και τους γείτονες.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Κατ¨αρχή Καλό Φθινόπωρο σε όλους και μιας και είναι η πρώτη μου κριτική, επιτρέψτε μου να "συστηθώ", καθώς το προφίλ μας έχει κι' αυτό ένα ρόλο στις κριτικές μας καθώς η κριτική σε οτιδήποτε είναι πάντα υποκειμενική.

Η αγαπημένη μου συμβία κι εγώ έχουμε, ακόμα τουλάχιστον, την καλή τύχη να μπορούμε μια-δυο φορές το μήνα να βγαίνουμε και να "επενδύουμε" 30-50 ευρώ τη φορά για να περάσουμε καλά, είτε μόνοι μας είτε με παρέα, τρώγωντας, πίνοντας και συζητώντας. Και χρησιμοποιώ τη λέξη επένδυση γιατί στην εποχή της κρίσης, που δεν βγαίνουμε πια 2 και 3 φορές τη βδομάδα δεν λές εύκολα "δεν πειράζει που την πατήσαμε".
Γι αυτό και οι εξορμήσεις μας περιορίζονται ανάλογα και είναι αρκετά στοχευμένες...

Όσο για το "ΓΛΥΚΟΞΙΝΟΣ" δεν αναφέρεται στην σινο-γιαπωνέζικη κουζίνα αλλά στην προσωπικότητα μου, θα έλεγα. Σχεδόν πάντα γλυκύτατος στην κριτική μου απέναντι σε οτιδήποτε, αλλά αν κάτι είναι "unfair", τότε είμαι ξινότατος...
Και, βέβαια, πρέπει επίσης να αναφέρω πως δεν είμαι γευσιγνώστης, αλλά ένας απλός λαικός άνθρωπος που δεν έχει τις απαιτήσεις ενός Μαμαλάκη π. χ. και δεν του αρέσουν οι "δηθενιές"...

Είναι πολύς καιρός που ήθελα να αρχίσω να κριτικάρω, αλλά τελικά μόλις τώρα το πήρα απόφαση και είπα να ξεκινήσω από το πιό πρόσφατο και αρκετά γλυκό σαν ανάμνηση (άλλωστε επειδή δεν νοιώθω ''θεός" θα προσπαθήσω να αρκεστώ εδώ μέσα μόνο στις γλυκές αναμνήσεις).

Σάββατο βράδυ 17-9-16

10-12 μικρά (και ψιλοστριμωγμένα) τραπέζια σε μια καλαίσθητη αυλή που στη μέση της δέσποζε μια πανύψηλη μουριά και που ανάμεσα απ' το φύλωμα της μπορούσες, από κάποια στιγμή κι έπειτα να βλέπεις το σχεδόν ολόγιομο φεγγάρι και να γυρνάς πίσω, πολύ πίσω στην παιδική σου ηλικία, που υπήρχαν αυλές
Τραπεζάκια στο πεζοδερόμιο δεν παρατηρήσαμε.
Σε ένα τραπεζάκι μια ολιγάριθμη κομπανία που όλο το βράδυ μας ευχαρίστησε με ρεμπέτικα και λαικά (όχι σκυλάδικα ευτυχώς), χωρίς μάλιστα μικροφωνική.

-Πριν μερικούς μήνες που είχαμε πάει για πρώτη φορά κι ήταν τέλος της χειμερινής σεζόν είχαμε κάτσει πάλι έξω και μέσα είχαν μια άλλη κομπανία με μικροφωνική, εξίσου καλή αν όχι καλύτερη κι η αίθουσα ήταν γεμάτη φοιτητές-.

Όλα τα τραπέζια χθες ήταν πάλι γεμάτα κι οι πελάτες ήταν όλων των ηλικιών.
Tip: Κάντε κράτηση οπωσδήποτε για Σάββατο βράδυ τουλάχιστον 3 μέρες πριν.
Υπάρχει πάντως και μια μπάρα όπου μπορείς να κάτσεις αν δεν έχει τραπέζι μέχρι να αδειάσει κάποιο (πολύ χλωμό πάντως ως αργά το βράδυ, Έλληνες είμαστε) ή για να κάτσεις αν είσαι μόνος.

Οι τουαλέτες πεντακάθαρες, παρότι πρόκειται για μια αναπαλαιωμένη κατοικία τουλάχιστον 70 χρόνων.
Γιατί τις αναφέρω; Γιατί όπως έλεγε η μακαρίτισα η μανούλα μου, η τουαλέτα είναι η βιτρίνα κάθε φαγάδικου και είχε απόλυτο δίκιο. Βέβαια, τώρα πια στην εποχή μας, υπάρχει σημαντική καλυτέρευση γενικά.

Όσον αφορά το φαγητό, ήμασταν 2 ζευγάρια και παραγγείλαμε μια πατάτες (σπιτικές ευτυχώς), μια ανάμικτη σαλάτα (ικανοποιητική και σαν μέγεθος και σαν γεύση),
μια φέτα ψητή (που ήταν κάπως μικρή σε μέγεθος αλλά ικανοποιητική σε γεύση), μια χοιρινή τηγανιά (ικανοποιητική σε όλα), κεφτεδάκια (ευμεγέθης μερίδα, εκπληκτικά σε γεύση και τηγάνισμα, ώστε στο τέλος ζητήσαμε κι άλλα) και μια μερίδα χοιρινά μπριζολάκια (καλοψημένα).
Μπορεί να φαίνονται λίγα, αλλά σκάσαμε.
Ήπιαμε 5 μπύρες (συν μια ακόμα κερασμένη) και 2 λίτρα κρασί (συν μισό ακόμα κερασμένο) και πληρώσαμε 68 ευρώ.
Επειδή η απόδειξη δεν γράφει αναλυτικά τα είδη (σε αντιστοιχία με τα ποσά) και δεν θυμάμαι και τις ακριβείς τιμές, υπολογίζω ότι το φαγητό στοίχησε γύρω στα 45 ευρώ το πολύ.
Εν κατακλείδι θα ξαναπάμε και τρίτη και τέταρτη φορά...
Επί τη ευκαιρία συγχαρητήρια στη μοναδική σερβιτόρα, καθώς το ότι εξυπηρετούσε μόνη της όλα τα τραπέζια δεν επηρρέαζε την ταχύτητα σερβιρίσματος (Έλληνες είμαστε κι όχι Γερμανοί, ώστε να θέλουμε νάχουμε φάει μέσα σε μισή ώρα)

Ιούλ

Πήγαμε για φαγητό Κυριακή μεσημέρι. Ο χώρος πολύ καλός. Καθίσαμε στην αυλή.
Ότι έπρεπε για καλοκαίρι. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και γρήγορη και όλοι πολύ ευγενικοί.

Τα φαγητά νόστιμα αρκετά, αλλά οι τιμές λίγο ακριβές για τις μερίδες του. Τουλάχιστον για τα κυρίως πιάτα, που κυμαίνονται από 7ως 9 ευρώ. Δεν αξίζουν για τόσο μικρές μερίδες που είναι. Πήραμε λουκάνικα, κεφτέδες, σαλάτα και παστουρμαδοπιτάκια. Η μερίδα λουκάνικα που δεν ήταν και κάτι το σπέσιαλ κόστιζε 8 ή 9 ευρώ παράδειγμα. Όπως επίσης και οι κεφτέδες που κόστιζαν 7 ευρώ και περιείχε μόνο 4 κεφτέδες. Κοροϊδία εντελώς! Ούτε το κιλό ο κιμάς δεν κοστίζει τόσο!!

Τα παστουρμαδοπιτάκια ήταν η μόνη μεγάλη μερίδα.
Αν και μου άρεσε πολύ σαν μαγαζί θα το σκεφτώ να ξαναπάω λόγο κόστους.