Κλασσική παραδοσιακή χασαποταβέρνα.

05 Μάρ 2016

Αυτή τη ταβέρνα την εχω επισκεφτεί 3 φορές. Η 1 ηταν καθημερινή, 28 Οκτωβρίου και 2 Ιανουαρίου του 2016...

Σαν γευση τα παιΐδακια του είναι φοβερά. Ο σερβιτόρος μας προτεινε να φαμε και κοκορετσι το οποιο ηταν απίθανο και ζουμερό. Τα παιδιά φαγανε 1 μπιφτέκι το οποίο ηταν σωστα ψημένο.. Στο τέλος μας κερασανε σαμαλι με παγωτο(φοβερο και φρέσκο)

Σαν εξυπηρέτηση τα παιδιά ειναι πολύ γρήγορα μονο τις γιορτές που πήγαμε υπηρχε μια καθυστέρηση η οποία ειναι δικαιολογημενη, παρόλα αυτα φαίνεται οτι ξερουν τη δουλεια τους.

Σαν χώρος το πάρκινγκ ειναι τεράστιο, εχει χώρο που καπνίζουν σε ξεχωριστή αίθουσα οποτε με τα μωρα κανενα προβλημα.

Οι τιμές είναι πολυ καλες σχετικά αλλα πιστεύω δικαιολογημενα..

Εχω φαει σε αρκετές ταβέρνες στη Πάρνηθα αλλά πιστεύω
Η ΠΙΝΔΟΣ αξίζει

07 Ιαν 2016

Γενικότερα η παρακμή είναι εμφανέστατη στις πάλαι ποτέ χασαποταβέρνες της Πάρνηθας, όπου περιστασιακά και μόνο μπορείς να κάτσεις για φαγητό χωρίς να ελπίζεις σε κάτι καλό.

Πίνδος.. ατυχέστατη επιλογή. Για να είμαι και ειλικρινής, δεν θυμάμαι αν έχω ξαναφάει εκεί παλαιότερα, αλλά στην κατηφόρα είπαμε με φίλους (οικογένειες) να σταματήσουμε για φαγητό κατά την επιστροφή μας.

Ξεκινάμε λοιπόν

Χώρος:
- Παντελώς αδιάφορος, παντελώς ακαλαίσθητος και στο βάθος δεξιά μας με πόρτα ορθάνοικτη να τεμαχίζουν τα κρέατα.
- Χωρισμένο σε δυο διακριτά μέρη για καπνίζοντες ή μη, στα συν.
- Κλασσικά αναμένο τζάκι, μουσική λαικά και ατμόσφαιρα 80s για να μην ξεχνιόμαστε.

Εξυπηρέτηση:
- Ταχύτατη, 3 διαφορετικοί σερβιτόροι για παραγγελία πιάτων και σερβίρισμα.
- Κατάλογος με τα φαγητά και τις τιμές, ούτε λόγος. Στο προφορικό και στο πόδι.
- Θεωρώ ότι όταν μια παρέα παραγγέλνει μερίδες, πρέπει αν μη τι άλλο ο σερβιτόρος να εξηγήσει το μέγεθος και την ποσότητα... Επί της ουσίας μείναμε νηστικοί... ευτυχώς βέβαια και θα το εξηγήσω παρακάτω στα της Γεύσης.

Γεύση:
Αν υπάρχει κάτω από μηδέν ευχαρίστως να το βαθμολογήσω.
Το μόνο που πραγματικά άξιζε ως γεύση ήταν το "δείγμα" από αρνάκι ψητό.

Η παραγγελία αναλυτικά:
Οι μερίδες όλες που γράφω παρακάτω ήταν σε πιάτα που μικρότερά τους δεν πρέπει να έχω ξαναδεί. Όλες ήταν μικρές σε πολύ μικρά πιατάκια, αυτά που συνήθως βάζουν στα ορεκτικά (δεν ξέρω πως να το περιγράψω)...

- Μερίδα κοκορέτσι. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ στη γεύση! Παρότι η μερίδα ήταν για παιδί 5 ετών, το αφήσαμε στο πιάτο. Ήρθε στο τραπέζι 5 λεπτά μετά την παραγγελία και ήταν "ελαφρώς" παγωμένο.

Μερίδα κοντοσούβλι. Σχεδόν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ στη γεύση. Ήρθε στο τραπέζι 5 λεπτά μετά την παραγγελία και ήταν "ελαφρώς" παγωμένο.

Μερίδα λουκάνικα. Βλέπε ότι και το κοντοσούβλι....

Μερίδα αρνί. ήρθε τελευταίο για να κάνει την διαφορά και την έκπληξη.. νόστιμο δεν έχω λόγια αλλά η μερίδα ήταν μικροσκοπική σε βαθμό κακουργήματος.
Τιμή 12,5 ευρώ... πιθανόν ήταν γκουρμέ έκδοση, απλά δεν το καταλάβαμε.

1 χοιρινή... Οκ ψήθηκε κανονικά, αλλά μάλλον ήταν δείγμα από μπριζόλα... πιο μίνι δεν είχα ξαναδει. Γεύση αδιάφορη. Γαρνιτούρα 6 πατάτες τηγανιτές!!!

1 κοτόπουλο φιλέτο σχάρας. Βλέπε ότι και η χοιρινή.

2 Πατάτες... Αδιάφορες, προκάτ και σε περιορισμένη ποσότητα.

1 Σαλάτα λάχανο/μαρούλι. Φρέσκια, πολύ καλή.

1 φέτα. Απαράδεκτη, έμεινε στο πιάτο. Ήθελα να ρωτήσω από που την προμηθεύονται αλλά το ξέχασα.

1 μελιτζανοσαλάτα. Ετοιματζίδικη, βλέπε ότι και η φέτα

Ελιές. Καλαμών, πολύ ωραίες. Χορτάσαμε με αυτές.

1 τυροκαυτερή. Αδιάφορη, ετοιματζίδικη.

1κ. κρασί χύμα λευκό. Μια χαρά, δεν περίμενα κάτι παραπάνω σε χύμα.

Ψωμί ψητό. Τέλειο... στο λογαριασμό κατάλαβα ότι η μισή ψητή φρατζόλα που φάγαμε κόστισε 4,5 ευρώ μαζί με μια κανάτα νερό!!

Κέρασμα: Γιαούρτι με μέλι και βύσινο για να απαλύνει τον πόνο των 83 ευρώ.

Γυρίσαμε σπίτι και ετοιμάσαμε να ξαναφάμε. Προς γνώση και συμμόρφωση.

30 Ιαν 2017

Βρέθηκα πριν περίπου ένα μήνα μεσημέρι Κυριακής.
Κλασσική οικογενειακή χασαποταβέρνα, την επισκεπτόμαστε χρόνια.
Είναι από τις ταβέρνες που δε θα ξετρελαθείς με κάτι αλλά δε θα σε απογοητεύσει σε καμία περίπτωση για τα λεφτά που θα δώσεις.
Ας ξεκινήσω από τον εξωτερικό χώρο, άνετο πάρκινγκ, έχει και αυλή το καλοκαίρι καλόγουστη.
Η εξυπηρέτηση από τους σερβιτόρους μια χαρά και πάντα ευγενικοί.
Έχει χώρους για καπνίζοντες και μη. Στον χώρο των μη καπνιζόντων έχει στην μέση μια εστία φωτιάς όπως οι περισσότερες ταβέρνες της εκεί περιοχής. Ο χώρος των καπνιζόντων είναι πολύ μεγαλύτερος και έχει και τζάκι.

Στα πόλυ θέτικά για έμας διαθ΄τουν και πολλά καρεκλάκια φαγητου για μωρά που μας εξυπηρετουν.

Στα του φαγητού τα αρνίσια παιδάκια δε μας απογοήτευσαν ποτέ, πολύ νόστιμα και καλοψημένα, πολύ νόστιμο και το λουκάνικο. Κατά τα άλλα τα ορεκτικά και κυρίως πιάτα αξιοπρέπεστατα χωρις να σε ξετρελάνουν αλλά και χωρίς να σε απογοητεύσουν.
Η αλήθεια έναι ότι ίσως χρειάζονται μια ανανέωση στα ορεκτικά τους
Στο τέλος σου προσφέρουν και γλυκό, συνήθως ραβανι με παγωτο καιμάκι.

Σίγουρα θα την επισκεφτούμε πάλι.

10 Ιαν 2017

Πήγαμε σήμερα λίγο μετά τις 3, βρήκαμε ένα τραπέζι κοντά στην κουζίνα και περιμέναμε να εξυπηρετηθούμε.
Ήρθαν τα κουβέρ και μετά από λίγο ο σερβιτόρος με το δίσκο. Πήραμε τυροκαυτερή, τζατζίκι και μια χόρτα. Πατάτες να φέρω, ρωτάει. Φέρε του λέμε. Δεν ήρθαν ποτέ. Τις είδαμε μόνο στο λογαριασμό.
Περιμέναμε πάνω από 30 λεπτά να ασχοληθεί κάποιος μαζί μας, αλλά μάταια.
Όλοι απασχολημένοι να τρέχουν με τα ραβανί σε όσους ζήτησαν λογαριασμό. Μας περνούσαν και μας προσπερνούσαν. Η μικρή μου χόρτασε με ψωμί. Κάποια στιγμήπέρασε ο ψήστης και του ζητήσαμε έστω λίγο ψωμί και αν μπορεί να μας βοηθήσει να παραγγείλουμε. Ήταν ο μόνος εξυπηρετικός εκεί μέσα. Μας έφερε άμεσα το κρέας αλλά σερβιτόρος πουθενα.
Η αίθουσα άδειασε κι εμείς συνεχίσμε α νιώθουμε αόρατοι. Με τα πολλά καταφέραμε να παραγγείλουμε και μια μπύρα, αλλά το κέφι μας είχε πια χαλάσει. Ο ταμίας παρόλο που παρακολουθούσε την δυσφορία μας δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου. Η αίθουσα είχε αδειάσει και είχε παγώσει. Τελικά όταν ζητήσαμε το λογαριασμό μας είχαν χρεωθεί οι "άφαντες" πατάτες τις οποίες και ζήτησα να αφαιρεθούν. Όταν εξέφρασα τα παράπονά μου στον σερβιτόρο, δεν πήρα καμία απάντηση. Κρίμα, γιατί το μόνο που μου έμεινε σήμερα είναι ότι πέταξα 53€.
Εξοργίστηκα από την έλλειψη επαγγελματισμού τους, διότι ακόμα και όταν παραπονέθηκα έμειναν παντελώς αδιάφοροι.

19ο χλμ Λεωφ. Πάρνηθος, Αχαρναί

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ