18 Ιούλ 2018

Αγαπητοί μου,

επανέρχομαι μετά την μακρά απουσία μου, προς σύσφιξη των αμοιβαία επωφελών πληροφοριακών ανταλλαγών μας, συμβάλλοντας με δύο εξόχως καλοκαιρινές και εκτός ειωθώτων επιλογές. Ταυτόχρονα, άλλαξα και το avatar μου να γίνω λίγο πιό αισιόδοξος και καλοκαιρινός.

Και μιάς και το καλοκαίρι είναι ο χρόνος που τα αποδημητικά επανέρχονται στην χώρα μας να ξεχειμωνιάσουν, ας αρχίσουμε με μία απρόσμενη έξοδο που έγινε επί τη ευκαιρία επισκέψεως αποδημητικού τινός.

Και μες της νύχτας την σιγαλιά, βαράει το Messenger και μου μεταφέρει το μήνυμα μιάς εκ των τεσσάρων εξαδέλφων, εν Αυστραλία κατοικοεδρευόντων εκ γεννετής, και ουχί εκδιωχθέντων υπό της κρίσεως. Ερχεται η ξαδέρφη μετά από 40 έτη να επισκεφθεί την Ελλάδα και ζητά επαφή και συνάντηση. Μόνο που η κυρίως εποχή της επίσκεψης τοποθετείται εν μέσω Πανελληνίων, και φέτος η ταπεινή μου οικογένεια προσφέρει ως θυσία το δεύτερο παιδί της, ως άλλος Αβραάμ. Οπότε ζητείται και παραχωρείται πλήρης κατανόηση απο την ξενιτεμένη μας συγγένισσα, που δεν είναι, δα και ταλαιπωρημένη στις φαμπρικες της Γερμανίας και στου Βελγίου τις στοές (ούτε κι ο Στέλιος ήταν, αλλά όταν το τραγουδούσε νόμιζες ότι μόλις είχε βγάλει το φούμο απο το κάρβουνο, με το πράσινο σαπούνι πάνω από την σκάφη στο πλυσταριό), ώστε να περιμένει το νόστιμον ήμαρ της επανένωσης επειγόντως.

Άμα τη λήξει, λοιπόν, αυτής της σεμνής ανθρωποφαγικής τελετής των Πανελληνίων, αρριβάρει για καφέ απογευματινό η ξαδέλφη και ανταλάσσουμε τα νέα της φαμίλιας, καθώς και τις εντυπώσεις της από το προηγούμενο δεκαπενθήμερο που αλώνισε την Ελλάδα, στα καλύτερά της. Τι Μετέωρα μας είπε, τι Οία, τί Πάργα, τι Μυκονο, τι Σπέτσες, τι Παράλιο Αστρους, τι Μονεμβασιά, ώσπου ο δαίμονας έχωσε το βρωμερό νυχοπόδαρο του στα φυλλοκάρδια μας και πρασινίσαμε από την ζήλια (εκτός Μυκόνου)!

Αντίδοτον άμεσον ο καθαρός αήρ. "Βρε δεν πάμε να τα πούμε να πιούμε και ένα κρασάκι, λίγο πιό όξω από ΄δω;", είπα. "Και δεν πάμε! " ανταπάντησε. Βρεθήκαμε λοιπόν εκτός συνήθων καλοκαιρινών προορισμών της οικογένειας, δηλαδή της Πειραϊκής και της παραλιακής, στο "Δια Χειρός και στην Λαδόκολλα", στα Πατήσια, για να εξυπηρετήσουμε και τον τέταρτο της παρέας που προσκολλήθηκε και έμενε εκεί κοντά.

Το βράδυ ήταν πνιγηρό, ζεστό κα υγρό. Η αυλή περίμενε, σχεδόν άδεια, αλλά καλοφωτισμένη, με καλοστρωμένα τραπέζια, ασβεστωμένη και με κάποια φυτά, ενώ τα δέντρα του κήπου προσπαθούσαν να κόψουν κάπως την ζέστη. Μια μεγάλη ομπρέλλα, καμμια δεκαριά τετραγωνικά μέτρα φρόντιζε την κάλυψη σε περίπτωση βροχής, αλλά δεν χρειαζόταν επ ουδενί. Οσονούπω, σηκώθηκε κι ένα αεράκι που διέλυσε την υγρασία και μας δρόσεψε λίγο.

Αμεσα κατέφθασε η περιποιήτρια και με ευγένεια μας τακτοποίησε σε τραπέζι ενώ ταυτόχρονα μας ρωτούσε αν θα μας έφερνε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Καθήσαμε λοιπόν και άρχισαμε την μελέτη των καταλόγων. Παραγγείλαμε πίτες, πατάτες ροδέλλες τηγανητές, κολοκυθάκια τηγανητά, τζατζίκι, χωριατική σαλάτα, χόρτα, φετα ψητή με σουσάμι και μέλι, ντοματοκεφτέδες και για κρεατικά, όπως είναι το σύστημα του μαγαζιού, απο δύο τεμάχια καλαμάκια μπούτι κοτόπουλο, πανσέτα, σουτζουκάκια, μπριζολάκια, καθώς και ένα λουκάνικο, μακρύ και λεπτό που έκανε για δύο. Ήπιαμε συνολικά ένα κιλό λευκό κρασί του καταστήματος, Σαβατιανο και Ροδίτη, και δύο αναψυκτικά.

Τα πρώτα εδέσματα κατέφθασαν τάχιστα, η γεύση και η ποιότητα μπορώ να πώ ότι ήταν αρκετά καλή, όχι όμως εξαιρετική. Με χαλάει βέβαια το κεκαλυμμένο κουβερ, με την μορφή του ψωμιού που χρεώθηκε προς €1,10 το άτομο για 4, ευμεγέθεις η αλήθεια, φέτες. Δηλαδή μία φέτα ψωμί, κοντά ένα κιλό στο φούρνο! Καλοψημένες και κομμένες στα τέσσερα πιτούλες στα 40 λεπτά, εξαιρετικά ψημένες πατάτες και σχεδόν αέρινα κολοκυθακια, προς 3,30 και 4,80(! ) η μερίς, αντίστοιχα, η τελευταία συνοδευόμενη απο τζατζίκι στο πήλινο. Αλλά τι να σου κάνει μιά μπουκιά τζατζίκι, πήραμε και ξεχωριστή μερίδα, στα 3,40, τόσο καυτερό όσο πρέπει.

Η χωριάτική (€5,70) με καλά υλικά, αλλά απλά διεκπεραιωτική, χωρίς ιδιαίτερη τσαχπινιά. Εχανε στα μυρώδικά (που είναι η ρίγανη, βρε;), κέρδιζε απο την σφιχτή ντομάτα και το τραγανό αγγούρι και πιπεριά. Το λάδι της καλό αλλά χωρίς το κάτι έξτρα που θα αναδείξει τα αρώματα των λαχανικών, ενα φρουτώδες βρε παιδί μου, όπως πρεπει να είναι ένα εξτρα παρθένο ελαιολαδο. Το ιδιο ίσχυε για τα χόρτα (σπαρτά, €3,80), που ήταν νόστιμα, όχι πολυβρασμένα, αλλά χωρίς ένα πολύ καλό ελαιόλαδο να τα αναδείξει.

Οι τέσσερεις ντοματοκεφτέδες της μερίδας, απλά καλοί, χωρίς πολύ λάδίλα, στα €4.90(! ). Η φετα σουσάμι μέλι (€4,50) ήταν "επικίνδυνα" άριστη σε όψη, με το χρυσοκίτρινο, από το τηγάνι, σουσάμι να καλύπτει όλη την επιφάνεια και να μην έχει "σκάσει" πουθενά. Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά μου θυμιζε έτοιμο, κατεψυγμένο και ίσως προτηγανισμένο προϊόν, που ενσχύεται απο το γεγονός ότι η φέτα εντός του σουσαμένιου φάκελλου ήταν σε ημιρρευστή μορφή. Η γεύση μέτρια, έμεινε η μισή.

Τέλος τα κρεατικά. Το κοτόπουλο μπούτι στο καλαμάκι (€2,30) ήταν κατά γενική ομολογία εξαιρετικό. Το λουκάνικο ήταν νόστιμο, αλλά αν και λιπάρο όσο πρέπει, ήταν εξαιρετικά λεπτό με αποτέλεσμα να είναι κάπως στεγνό και δύσκολο στην μάσηση και στο κόψιμο (€2,5). Πανσέτα (€2,20) και μπριζολάκι (2,40) θέλαν κατά την γνώμη μου παραπάνω μπαχαρικά, λίγο πιπεράκι, λίγη ρίγανη, μιά πάπρικα. Ηταν και λίγο σκληρά. Το σουτζουκάκι ήταν αρκετά καλό, επίσης λίγο ουδέτερο για τα γούστα μου, αλλά μόλις κρύωσε λίγο μετεβλήθει σε σπογγώδες (€1,10).

Το κρασί δεν μας βάρεσε, ήταν δροσερό και ευκολόπιοτο (€7,20 το λίτρο). Κακή εντύπωση το αναψυκτικό σε μπουκαλάκι αγιασμού (200 κε) στα €1,90. Δηλαδή, πληρώνεις τα 400 κε στην τιμή 4 λίτρων στο ΣΜ.

Έληξε η μικρή μας συγκέντρωση, ζητήσαμε λογαριασμό, ήρθε τάχιστα, πληρώσαμε. Είπαμε να περιμένουμε μην γίνει καμμιά νύξη για φρουτάκι, γλυκάκι, κάτι, κι ας μην είναι και κέρασμα, βρε παιδί μου, αλλά δεν... Οπότε φύγαμε, είναι αλήθεια με κάποια ψιλοαπογοήτευση.

Γενικά οι γεύσεις ήταν αξιοπρεπείς, δεν φτάνουν σε ύψη γευστικής ευωχίας και μεταρσιώσεως, αλλά για ένα καλοκαιρινό κρασάκι με φίλους και την οικογένεια έιναι ΟΚ. Η γεύση είναι στα δυόμιση τοματόπουλα αλλά επειδή η μιση μονάδα είναι υπέρ του μαθητή έγιναν τρία.

Το περιβάλλον, χωρίς να είναι τίποτα ιδιαίτερο, αποπνέει ατμόσφαιρα αυλής/κήπου σε μεγάλο παλιό Αθηναϊκό συνοικιακό σπίτι, αυτό ακριβώς που είναι δηλαδή. Παρεϊστικη ατμόσφαιρα, χωρίς να τρώει ο ένας πάνω στον άλλο και χωρίς να σκουντιόμαστε, δεδομένου ότι μετά από λίγη ώρα η αυλή γέμισε κόσμο. Χωρίς όμως κάτι εξαιρετικό, άρα τρία τοματόπουλα.

Όσο για την εξυπηρέτηση δεν έχω να πώ τίποτα, όλοι ήταν ευγενικοί και περιποιητικοί, οπότε τους βάζω τέσσερα με όλη μου την καρδιά.

Αλλά θα βάλω δύο στην σχέση τιμής προς απόδοση για μία σειρά λόγους. Για τα θαυμαστικά της τιμής σε κάποια εδέσματα. Δεν μπορω να πληρώνω ένα πιάτο κολοκυθάκια σχεδόν 5 ευρώ. Μάλλον μπορώ αλλά δεν θέλω. Επίσης δεν θέλω να χρεώνομαι αναψυκτικά της γουλιάς σχεδόν 2 ευρώ. Εκτιμώ την ερώτηση για το εμφιαλωμένο νερό, αλλά μου τα πήραν από αλλού. Τέλος, για μία ακόμη φορά, μετά την πρώτη μου επίσκεψη πρό τριών ετών, μου φέραν προσωρινές αποδείξεις και δελτίο παραγγελίας, απο μηχανή μεν, αλλά χωρίς καμμια ισχύ για την εφορία, δε, μιάς και ακυρώνονται ευκολότατα. Ο λογαριασμός τεσσάρων ατόμων στα €66, με 1 λίτρο κρασί και 2 αναψυκτικα (ποτά σύνολο €11).

Άφησα φιλοδώρημα, οι σερβιτόροι δεν μου φτάινε τίποτα. Αν με ξαναφέρει ο δρόμος απο κεί, όμως, θα διαλέξω πιό προσεκτικά τα πιάτα, θα ζητήσω πιό καρυκευμένα κρεατικά, ρίγανη στην σαλάτα και θα πληρώσω με κάρτα κι απόδειξη. Τωρα την γλύτωσαν, ας όψεται η Αυστραλέζα ξαδέλφη.

Λασκαράτου 20 και Πολυλά, Πατήσια

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΟΣΟ ΦΑΣ 10.00 € το άτο...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία