Αρμένικες και Πολίτικες γεύσεις. Ανοιχτό κάθε μέρα από το μεσημέρι.

09 Δεκ 2014

Σάββατο βράδυ μας ζήτησαν εάν είχαμε κάνει κράτηση. Δεν είχαμε φροντίσει, αλλά ήμασταν μόνο τρία άτομα και βρέθηκε τραπέζι, κοντά στην πόρτα ενώ παρέμειναν άδεια κάποια άλλα τραπέζια πιο μέσα μέχρι την ώρα που φύγαμε. Μάλλον υπάρχουν τακτικοί θαμώνες που έρχονται εδώ και εμείς ήμασταν πρώτη φορά.

Ο χώρος μοιάζει με συνοικιακή ταβέρνα, που τώρα προσφέρει και ντελίβερι. Δυστυχώς οι ντελιβεράδες και οι πελάτες take-out μπαινοβγαίνουν από την κύρια είσοδο, κάτι που μας ενόχλησε μιας και ήμασταν δίπλα στο πέρασμα τους.

Από την άλλη, καλύτερα που μας έβαλαν κοντά στην έξοδο, πιο μέσα και θα μας ενοχλούσε περισσότερο που επιτρέπεται το κάπνισμα.

Θέλαμε να δοκιμάσουμε διάφορες αρμένικες σπεσιαλιτέ αλλά 3 άτομα δεν αρκούσαν για πολλές επιλογές από το εκτενές μενού.

Πήραμε την μελιτζανοσαλάτα, πικάντικη σαλάτα καρότου, ισκέντερ κεμπάμπ και χινκάλι [τύπου φρέσκα dumplings μεγαλύτερα σε σχήμα από τα μάντι]. Όλα εξαιρετικά εκτός από το ισκεντέρ κεμπάμπ.

Η μελιτζανοσαλάτα είναι απλή στην εμφάνιση αλλά just right. Ελαφριά καπνισμένη, χωρίς λάδι και πολύ νόστιμη. Δοκιμάστε την με λεπτή αρμένικη πίτα lavash.

Η σαλάτα καρότου με τσιμένι, καυτερή πιπεριά, φρέσκο κόλιανδρο και λάδι θα σας κάψει, αλλά θα την αγαπήστε. Εδώ ταιριάζει πιο αφράτη πίτα για να την αντέξτε.

Τα χινκάλι θέλουν 30 λεπτά να ετοιμαστούν όπως μας προειδοποίησαν. Αξίζουν! Πέντε πουγγιά όπως τα κινέζικα dumplings ή τα τούρκικα μαντί, σε μεγαλύτερο μέγεθος όμως. Η γέμιση είναι με χοιρινό κιμά, κρεμμύδι, σκόρδο, μπόλικο μαύρο πιπέρι, και φρέσκο κόλιαντρο. Και από πάνω λειώνει το φρέσκο βούτυρο. Κόλαση!

Δεν με κέρδισε καθόλου το ισκέντερ κεμπαμπ. Εδώ το φτιάχνουν με κεμπαπ αντί τις λεπτές φέτες ντονέρ που είναι το συνηθισμένο στην τούρκικη εκδοχή του. Η κόκκινη σάλτσα που σκεπάζει το κρέας νερουλή, δεν είχε δέσει καλά η ντομάτα, οπότε τα κομμάτια πίτας [τύπου για γύρο] από κάτω μούλιασαν γρήγορα. Η γεύση του κρέατος μάλλον αδιάφορη, τίποτα πικάντικο ή ιδιαίτερο.

09 Δεκ 2014

To επισκεφθήκαμε βράδυ Σαββάτου, επτά (7) άτομα.

Προηγήθηκε κράτηση και ευτυχώς, καθώς η συγκεκριμένη μέρα ήταν μέρα γιορτής (Αγίου Δημητρίου) και το μαγαζί γέμισε ασφυκτικά, ενώ άδειο τραπέζι δεν υπήρχε ούτε για δείγμα.

Ο χώρος απλός, ταβέρνας θα έλεγα και τα τραπέζια αρκετά στριμωγμένα, δεν βοηθούσε και ο κόσμος που ήταν πολύς.

Η εξυπηρέτηση καλή και ευγενική, ενώ πέρασε από το τραπέζι μας η μαγείρισσα - ιδιοκτήτρια? για να δει αν ήταν όλα καλά.

Δεδομένου ότι σαν παρέα αγαπάμε τις διαφορετικές κουζίνες και θέλουμε να δοκιμάζουμε διάφορα, η παραγγελία μας κινήθηκε κάπως έτσι:

-Tαμπουλέ
-γιαουρτλού κεμπάπ
-ισκεντέρ κεμπάπ
-άδανα κεμπάπ
-σις ταβούκ
-μανιταρια στα κάρβουνα (Τα οποία δεν ήρθαν ποτέ).

Από τα παραπάνω, ξεχώρισαν το λαχματζούν, το παστουρμαλί και η κοτόπιτα!
Τα κεμπάπ δεν μας ενθουσίασαν, τίποτα το ιδιαίτερο, έχουμε φάει σε άλλα μαγαζιά καλύτερα. Αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποιο θα ξεχώριζα το γιαουρτλού που σαν συνδυασμός πιάτου ήταν ελαφρώς καλύτερο από τα άλλα. Οι ποσότητες πάντως πρέπει να παραδεχτώ πως ήταν γενναιόδωρες και οι μερίδες χορταστικές.

Οι τιμές καλές, για τα παραπάνω, άφθονο αϊράνι και κάποιες μπύρες, πληρώσαμε 14 ευρώ το άτομο. Και κέρασμα ένα λικέρ στο τέλος, αν θυμάμαι καλά ρόδι.

Μοναδικό αρνητικό ήταν ότι αφού είχε περάσει αρκετή ώρα, μας ενημέρωσαν πως τα μανιτάρια δεν θα ρθουν ποτέ, γιατί λόγω κόσμου, δεν θα προλάβαιναν να τα ετοιμάσουν. Αυτό εν είδει ανακοίνωσης και όχι ως ερώτηση, αν θα μας πείραζε δηλαδή να καθυστερήσουν ή αν θα θέλαμε να τα αντικαθιστούσαμε με κάτι άλλο, ώστε να μας δώσουν και μια δυνατότητα επιλογής.

Θα ξαναπήγαινα, αν και εφόσον βρισκόμουν στα πέριξ και πεινούσα.

05 Αυγ 2014

Το συγκεκριμένο μαγαζί το έμαθα από μια σελίδα στο internet, τα σχολεία ήταν αρκετά κολακευτικά, έτσι χωρίς να χάσω χρόνο πείρα την γυναίκα μου και τον κουνιάδο μου και το επισκεφτήκαμε!

Όλο το άρθρο έγραφε για την γνήσια και παλιά καλη συνταγή του κεμπαπ που διαθέτουν, η αλήθεια ειναι ότι το κεμπαπ του ήταν καλό αλλά όχι και κάτι το εξαιρετικό αυτό όμως που έιχε σίγουρα αρκετα καλυτερο από τον μέσο όρο αυτών που έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα ήταν το λαχματζούν!

Τα υπόλοιπα ήταν απλά καλά!

10 Δεκ 2013

Είχα προσπαθήσει μία φορά να το επισκεφθώ με κάτι φίλους αλλά ήταν κλειστό,ίσως λόγω αυτής της ανεκπλήρωτης επιθυμίας μου είχε αποθηκευτεί στο πίσω μέρος του μυαλού μου και έτσι όταν έμαθα ότι κάνει και delivery βρήκα το τηλέφωνο και κάλεσα αμέσως.

Κάποιος με σπαστά Ελληνικά απάντησε στο τηλέφωνο και του έδωσα την παραγγελία. Πήρα ένα κεμπάπ τυλιχτό με γιαούρτι σως να δοκιμάσω και 2 καλαμάκια κοτόπουλου.

Η παραγγελία άργησε να έρθει σχετικά ενώ δεν ήταν το γραφείο μου μακριά. Προφανώς (ή θέλω να ελπίζω) τα έψησε εκείνη την ώρα. Περίμενα λίγο πιο glamour συσκευασία και η εντελώς ουδέτερη άσπρη σακούλα και χαρτί περυτιλίγματος.
Εικάζω ότι λόγω κρίσης για να κρατήσει ο άνθρωπος το μαγαζί του αναγκάστηκε πρόσφατα να βάλει και delivery.

Το κεμπάπ δεν με ενθουσίασε σαν γεύση. Περίμενα κάτι πιο δυνατο σαν γεύση, κάτι αυθεντικό που θα με έκανε να του βάλω απο την καρδιά μου 4. Το κακό είναι ότι τα καλαμάκια κοτόπουλο ήταν λίγο στεγνά και δεν πολυ ευχαριστήθηκα ούτε αυτά.

Ο χώρος μου είναι άγνωστος και για αυτο του έβαλα μέση βαθμολογία.

Δεν μπορώ με σιγουρία να πώ ότι είναι αυτό που περίμενα ούτε και το ότι το μαγαζί είναι μαπα. Αρνούμαι να το παραδεχτώ για αυτό αυτή την φορά θα το ξαναεπισκεφθώ για να βγάλω ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα.

ΥΓ. Αγαπητέ fratello ξέρω ότι σε έχω ζαλίσει με τα σουβλατζίδικα που κριτικάρω στο ask4food αλλά ξαφνιάστηκα που επισκέφθηκες σουβλατζίδικο και να ξέρεις θα είναι χαρά μου να προστρέξω να βοηθήσω στην κριτική που άφησες ημιτελή για να συμπληρώσω. Θα ειναι ειλικρινά χαρά μου να επισκεφθώ την γειτονιά σου

24 Μαι 2013

γεια σας, μεσημερι 19,5,2013 με πολυ ζεστη, καλεσμενος στο εν λογω μαγαζι, οποτε μη μου πειτε ποσα εδωσα απο ευγενεια δεν ασχοληθηκα, αυτο που εχω να πω παντως οτι ολα ηταν υπεροχα, ιδιως τα ορεκτικα του, αλλα και τα κρεατα του ηταν μια χαρα, η μονη μου παρατηρηση οι πατατες τηγανητες (καταψυγμενες) τι να πω οτι εχουν αυτοι την εποχη τοσο δουλεια και δεν προλαβενουν?

χαλαει ολο το ντεκορ και την απολαυση, εξυπηρετηση τελεια ας κανουν και αλλιως.θα ξανα παω.

12 Μαι 2013

Στο Ρόδι πηγαίνω ανελλιπώς τουλάχιστον 2-3 φορές το μήνα γιατί το φαγητό είναι πολύ καλό και είναι από τα λίγα μαγαζιά που αν τους ζητήσεις πολύ καυτερό θα σου φέρουν πράγματι καυτερό.

Ξεκινώντας να πούμε ότι ο χώρος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και δεν σε προδιαθέτει για την ποιότητα του φαγητού. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ φιλική και τα φαγητά τις καθημερινές έρχονται πολύ γρήγορα αλλά Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή αργούν λίγο έως αρκέτα ανάλογα με τον κόσμο και την ταχύτητα της κουζίνας.

Όσες φορές και να πάω παίρνω κοτόπιτα η οποία ζεστή είναι τρομερή αλλά αν κρυώσει καλύτερα να μην τη φάει κάποιος, γιαουρτλού με αδάνα( αυτό το αδάνα απ`οτι μας έχουν πει το κάνει καυτερό) και το ζητάμε πολύ καυτερό και κλασικά την μερίδα κεμπάπ.

Το λαχματζούν που πολλοί λένε καλά λόγια δεν μου αρέσει ιδιαίτερα αλλά γούστα είναι αυτά, όπως και επίσης η πατάτα φούρνου με τυρί και άνιθο.

Το κρασί για χύμα καλούτσικο αλλά συνήθως παίρνω ποτήρι μπύρα χύμα (Άλφα). Γενικά το Ρόδι είναι ένα value for money μαγαζί στο οποίο θα φας καλά και δεν θα κλαίς τα λεφτά που έδωσες.

24 Μάρ 2013

_Ο χωρος κλασικο ψητοπωλειο παυλα σουβλακερι.

_Τα πιατα τις περισοτερες φορες ικανοποιητικοτατα και χορταστικα. Οι τιμες λογικες προς τα κατω - αν αναλογιστεις και τις μεριδες.
_Το λαχματζούν δυνατο με δυο θαυμαστικα. Το κεμπάπ ενας απο τους λογους για να ξαναπας και να ξαναφας. Στο χουμους απλως ενα μπραβο!!)
_Τα στρογγυλά πουγκιά από βραστό ζυμάρι, πλιγούρι, άπαχο μοσχάρι, και μυρωδικά αρκετα ενδιαφερον.
_Το χυμα κρασι ομως μετριο.

Θα ξαναπαμε...

17 Δεκ 2012

Η άποψη που σχημάτισα γι΄αυτήν την ταβέρνα, η οποία είναι αρμένικη-πολίτικη, είναι διφορούμενη, καθώς έχει αρκετά θετικά στοιχεία αλλά και κάποια αρνητικά που χαλάνε τη γενική εικόνα του μαγαζιού. Αναλυτικότερα:

Χώρος: απεριποίητος, αδιάφορος, καθόλου προσεγμένος, παρότι εξωτερικά -τουλάχιστον- σε προδιαθέτει για κάτι καλύτερο.
Εξυπηρέτηση: ικανοποιητική σε γενικές γραμμές με ένα φάουλ: μας φέρανε κάποιο πιάτο αντί κάποιου άλλου που είχαμε παραγγείλει και η αίσθησή μας ήταν ότι επέμεναν να το πάρουμε, είτε επειδή δεν το είχαν είτε επειδή είχαν κάνει λάθος. Επίσης, όταν ρωτήσαμε για κάποιο πιάτο, αν ήταν νηστίσιμο (αν είχε κρέας), μας απάντησαν αρνητικά και διαπιστώσαμε το αντίθετο όταν κατέφτασε στο τραπέζι μας. Όταν ζητήσαμε να φέρουν άλλο, μας είπαν ότι, επειδή ετοιμάζεται εκείνη τη στιγμή, θα πάρει άλλα 20 λεπτά.

Ποιότητα φαγητού: πήραμε αρκετά μεγάλη ποικιλία. Άλλα πιάτα ήταν στην κυριολεξία εξαιρετικά και άλλα παντελώς αδιάφορα γευστικά. Πιο συγκεκριμένα: special ρώσικη (τίποτα το ιδιαίτερο, δεν κατάλαβα καν γιατί ήταν special), ταμπουλέ (εξαιρετικό, δροσερό, ψιλοκομμένο, στον κατάλογο το είχαν στα ορεκτικά και όχι στις σαλάτες(;), μελιτζάνα ρολό με καρύδια (βαρύ πιάτο αλλά πρωτότυπο γευστικά, νόστιμο, ελαφρώς πικάντικο, ιδιαίτερη γεύση), πατάτα γεμιστή στα κάρβουνα με τυρί (νοστιμότατη, ετοιμάζεται εκείνη την ώρα), τυροκροκέτες, 1 σουβλάκι οικολογικό (με πατάτες, σως, λαχανικά), καλαμάκι χοιρινό μερίδα με πατάτες τηγανιτές, σως και πιτούλες (απογειωτικό πιάτο, δεν έχω φάει πιο νόστιμο, πιο ζούμερο χοιρινό στη ζωή μου), πιτούλες αραβικές λεπτές, 1 sprite, 1/2 λευκό κρασί χύμα.

Από γλυκά είχε ποικιλία αλλά πραγματικά ήταν, κατά τη γνώμη μου, το πιο αδύνατο σημείο του μαγαζιού σε ό,τι αφορά στο φαγητό: πήραμε ένα τζιζκέικ και 1 μιλφέιγ. Ήταν φρέσκα αλλά παντελώς άγευστα και αδιάφορα. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί σε ταβέρνες, εστιατόρια με ξένη κουζίνα τα γλυκά δε συνάδουν γευστικά με τα πιάτα του μαγαζιού: γαλλικά, ευρωπαϊκά κ.ά. γλυκά σε πολίτικο-αρμένικο εστιατόριο, πράγμα το οποίο συμβαίνει σχεδόν παντού.

Είναι προτιμότερο να μη σερβίρουν γλυκό κατά τη γνώμη μου. Στα συν το νερό σε κανάτα. Θα ξαναπήγαινα, γιατί οι τιμές είναι αρκετά προσιτές: για όλα τα παραπάνω 46 ευρώ. Δεν θα είχα όμως μεγάλες προσδοκίες.

03 Νοε 2012

Μένω αρκετά κοντά στο Ρόδι και δεν το είχα επισκεφθεί ποτέ!!! Μέχρι που αποφάσισα να το κάνω σήμερα με κάτι φίλους. Χώρος: κλασικό σουβλατζίδικο-ψησταριά. Εξυπηρέτηση άμεση, φιλική, με διάθεση για διευκρινίσεις σε ο,τιδήποτε πιάτο.
Φαγητό- το πιο σημαντικό- ΠΟΛΥ καλό. Γνήσιες πολίτικες γεύσεις, μου θύμισαν αρκετά Κωνσταντινούπολη.

Το λαχματζούν από τα πιο καλά που έχω φάει στα 6€. Το αρνάκι σασλίκ επίσης πολύ ωραία μαριναρισμένο στα 9,60. Η σαλάτα «Ρόδι» ενδιαφέρουσα αρκετά, με παρμεζάνα μέσα που την έκανε ακόμα πιο εύγευστη. 6,30 η τιμή της. Το κεμπάπ ΑΠΑΙΧΤΟ. Νομίζω ότι έχουν απόλυτο δίκιο όσοι από τους φίλους εδώ πέρα διατείνονται ότι είναι το καλύτερο της Αθήνας. 7,80 το σις κεμπάπ. Πήραμε και μια μερίδα χινκάλι (το γνωστό γεωργιανό έδεσμα, πουγκί ζυμαρικού με κρέας μέσα) νόστιμο και η τιμή του 7,60.

Οι τιμές φυσιολογικότατες, αν σκεφτεί κανείς ότι οι μερίδες είναι υπέρ το δέον ικανοποιητικές.
Θα άξιζε τον κόπο να το επισκεφθεί κανείς αν του αρέσουν οι πικάντικες ανατολίτικες γεύσεις. Φυσικά, το ξανατονίζω, μιλάμε για μια ψησταριά οπότε μην πάτε εκεί έχοντας κάτι άλλο στο μυαλό σας.

13 Οκτ 2012

Έχουμε παει στο ΡΟΔΙ με παρέα πολλές φορές για το καταπληκτικό ΚΕΜΠΑΠ του.

Για μένα είναι το καλύτερο μακραν γιατί δεν εχει καμία βαριά μυρωδιά ,είναι ζουμερο και καλοψιμενο.
Όσες φορές και να πήγα πάντα στην ίδια ποιότητα.
Ενδιαφέρουσα η σαλάτα με την ονομασία του μαγαζιού.
Το περιβάλλον καλό για ένα σουβλατζιδικο.

Το σέρβις καλο και η κυρία Λαρίσα ευγενεστατη.

Κρέοντος 163 & Ρόδου 179, Σεπόλια