Ταβέρνα μεσημέρι και βράδυ ανοιχτά Κυρ. μόνο μεσημ. Κλειστά Δευτ.

30 Μαι 2017

Κάναμε την εκδρομούλα μας στην Πάρνηθα, περπατήσαμε και πήγαμε συστημένοι στον άγιο, αφού είχα διαβάσει τα σχετικά για τα πολύ καλά παϊδάκια του. Μαζί μου είχα και την 6χρονη κόρη μου που είναι άκρως περίεργη στα φαγητά (την θεωρώ το απόλυτο τεστ σε εστιατόριο).

Ο χώρος εσωτερικά δεν διαφέρει πολύ απο αυτά που έχουμε συνηθίσει σε χωριάτικες ταβέρνες, με ξύλο και πέτρα να κυριαρχούν και το τζακάκι του για τις κρύες μέρες. Έξω σίγουρα είναι καλύτερα αν το επιτρέπει ο καιρός, και τώρα που είναι άνοιξη και δεν έχει ομίχλη η θέα είναι φοβερή, ειδικά από το μπαλκονάκι που ναι μεν είναι στενό, αλλά έχεις περισσότερο χώρο να ανοίξει το μάτι.

Χωρίς να μακρυγορώ, πήραμε τα πολύ κλασικά. Πατάτες τηγανητές, χωριάτικη και φυσικά αρνίσιο παϊδάκι.
Οι πατάτες φρεσκότατες, κομμένες στο χέρι, σωστά τηγανισμένες.
Η χωριάτικη σαλάτα επίσης με πολύ φρέσκα υλικά, ικανοποιητική ποσότητα λαδιού και νόστιμη φέτα.
Το παϊδάκι άριστο. Πολύ καλή ποιότητα κρέατος και με καλό ψήσιμο.

Όσο για το τεστ που λέγαμε προηγουμένως, θα πω μια ατάκα της μικρής που μας έλιωσε:
"Μπαμπά τα έσκισα! Θα μου φτιάχνετε και στο σπίτι τέτοιο κρέας;"
No comments.
Μην πω για τις πατάτες που τις έτρωγε τρεις τρεις, ή για τη σαλάτα που βούταγε την παπάρα και δώστου τρέχανε τα λάδια απο δω κι από κει, σιγά παιδί μου δεν στην τρώει κανένας... Α ρε να έτρωγε έτσι την ντοματούλα και το αγγουράκι και στο σπίτι!

Για τα προαναφερθέντα συν 2 μπύρες δώσαμε 33 ευρώ (με μισό κιλό παϊδάκια). Τα 32 ευρώ το κιλό που κοστίζουν τα παϊδάκια θεωρώ οτι είναι οκ γιατί είναι καλή ποιότητα και στις γύρω ταβέρνες έχω συναντήσει μέχρι και 36 το κιλό και με σαφώς κατώτερη ποιότητα (άσε που δεν περνούσαν και το τεστ).

Η κοπέλα στο σέρβις ήταν σχετικά γρήγορη αλλά είχε τέτοιο ύφος που νόμιζα οτι είχα ξαναπάει και δεν είχα πληρώσει τον λογαριασμό. Το υπόλοιπο σέρβις απ'ότι είδα ήταν οκ, οπότε μάλλον πέσαμε στην περίπτωση.

Ε, ναι κανονίζω και για την επόμενη εβδομάδα μια εκδρομούλα προς Πάρνηθα...

28 Σεπ 2016

Είχα να πάω χρόνια στην συγκεκριμένη ταβέρνα πριν ακόμη μετακομίσει. Το νέο σημείο έχει καλή θέα αν και ο δρόμος για να ανέβεις στο πάρκιν του μαγαζιού είχε τεράστιες λακκούβες.

Καθίσαμε έξω 4 άτομα και η πρώτη εντύπωση σου άφηνε μια περίεργη αίσθηση μιας και δεν υπήρχε έξω άνθρωπος του μαγαζιού.

Καθ ότι μεσημέρι επιδιώξαμε να καθίσουμε σε σκιά στη άκρη της τέντας μιας και ήταν γεμάτα τα άλλα τραπέζια. Για κακή μας όμως τύχη την προηγούμενη μέρα είχε βρέξει και στην τέντα είχαν λιμνάσει νερά που έπεφταν πάνω μας.

Φυσικά κανείς δεν είχε προβλέψει να τα ρίξει από το πρωί. Η σερβιτόρα ήρθε γρήγορα με ένα άβολο για εμάς και το ανήλικο μέλος της παρέας ύφος. Στη πορεία αναγκαστήκαμε να κάτσουμε σε τραπέζι χωρίς σκίαση που για λίγη ώρα μέχρι να έρθουν τα φαγητά ήταν καλά. Από τη στιγμή που ήρθαν τα φαγητά το προσωπικό ερχόταν εστιασμένα έξω μόνο για τις παραγγελίες και σαν αποφευγαν να κοιτάξουν τα υπόλοιπα τραπέζια, οπότε και οποιαδήποτε προσπάθεια έγινε για να ζητήσουμε να κατέβει η τέντα έπεφτε στο κενό.
Στο κυρίως τώρα, πήραμε 1 συκωταριά χοντροκομένη και άψογα ψημένη, 1 τζατζίκι, 1 πατάτες και περίπου 1 κιλό αρνίσιο μπούτι φιλεταρισμένο στη σχάρα!. Ήπιαμε μισό κιλό κρασί 2 αναψυκτικά και νερό και δώσαμε 57 ευρώ. Νομίζω πως τα κρέατα του είναι εξαιρετικά και το ψήσιμο άψογο.

Στο τέλος κάναμε αναζήτηση προσωπικού για να πληρώσουμε και αφού σηκωθήκαμε να φύγουμε βρέθηκε επιτέλους η κοπέλα που μας είχε αρχικά εξυπηρετήσει. Μας δήλωσε επιθετικά πως εκείνη δεν γνώριζε πως ζητήσαμε λογαριασμό, ενώ εμεις της το είχαμε πει. Αν και γευστικά ήταν μια τέλεια επιλογή τέτοιες συμπεριφορές δεν χρειάζεται να επιβαρύνονται. Ας δουλέψουν με τους πελάτες τους

08 Οκτ 2016

Την προηγούμενη Κυριακή θέλαμε εξοχή και κοψίδια και είπαμε να πάμε βόρεια. Αποφασίσαμε για Άγιο Μερκούριο ΙΙ στη Βαρυμπόμπη. Είχα πάει παλιότερα στον άλλο, που πας από κόμβο Μαλακάσας, κλασσική εξοχική και λιτή ψησταριά μέσα στο πράσινο που τα σ/κ γίνεται ο χαμός.

Έτσι κι εδώ στην Βαρυμπόμπη η ιστορία συνεχίζεται, πολύς κόσμος, κάποια αναμονή για τραπέζι, και οι μυρωδιές να σπάνε μύτες.

Πέντε άτομα λοιπόν πήραμε 1,5 κιλό παϊδάκι, εκπληκτικό, μοσχαρίσια γάλακτος μέτρια ψημένη, λουκάνικο μεγάλη μερίδα χορταστικό και νόστιμο, δυο πατάτες, μια χωριάτικη (η φέτα χωριστά γιατί δεν θέλω να την βλέπω), τζατζίκι, κολοκυθάκια τηγανητά και μπύρες.

Στο τέλος κέρασμα γλυκό κρέμα (σαν καραμελέ). Εκτός της μοσχαρίσιας που δεν άρεσε στους περισσότερους (ίσως ήθελε κι άλλο ψήσιμο καθώς ήταν ελαστική και ήθελε περισσότερο μάσημα) όλα τα πιάτα ήταν νόστιμα και ικανοποιητικά ως προς την ποσότητα, ιδίως τα κρεατικά.
Σύνολο 115 ευρώ με 32 το κιλό τα παϊδάκια. Θα περίμενα καλύτερες τιμές αλλά από την άλλη η ποσότητα και η ποιότητα αλλά και το πράσινο της φύσης αποζημιώνει...

08 Δεκ 2016

Αποφασίσαμε μία κυριακη μεσημέρι να επισκεφτούμε 3 άτομα την ταβέρνα μιας και είχα διαβάσει πολύ καλά σχόλια. παρολο που γινόταν χαμός και υπήρχε αναμονή για τραπέζι καθησαμε σχετικά γρήγορα. το μαγαζί όμορφο και ζεστό. σε μία τοποθεσία υπέροχη με θέα το δάσος της βαρυμπομπης και σε ύψωμα τοποθετημένο από όπου έβλεπες τα πάντα. η εξυπηρέτηση παρόλο τον πανικό άμεση και ευγενέστατη. παραγγειλαμε:
Μία σαλάτα αγγούροντομάτα στα 3 ευρώ. θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη.
Μία κολοκυθάκια τηγανητά στα 3 ευρώ. πολυ γευστικά τηγανισμένα με αλεύρι τραγανά και καλή μερίδα
Μία πατάτες τηγανητές στα 3 ευρώ. πολυ καλές χειροποίητες και ικανοποιητική μερίδα
Μία τυρόπιτα στα 5 ευρώ. υπεροχη με χειροποίητη ζύμη μεγάλη σε μέγεθος και πεντανόστιμη
Μισό κιλό παιδάκια αρνησια στα 33 το κιλό. πολύ ζουμερα και γευστικά. η ποσότητα φαινόταν πραγματικά για μισό κιλό. αψογα!!
Μισό κιλό αρνίσιο φιλέτο από μπουτι στα 33 το κιλό. ζουμεροτατο αλλά πρέπει να ήταν από μεγάλο αρνάκι. πεντανοστιμο παρόλα αυτά.
Δύο πεπσι μπουκάλι προς 1.20 εκάστη (ικανοποιητική ή τιμη) και
Τρείς μερίδες ψωμί προς 90 λεπτά εκαστη. λιγο τσιμπημενη ή τιμη για το ψωμί και ειδικά για τις 4 φέτες που έφεραν αλλά νόστιμο πολύ
Συνολικά πλήρωσαμε 50 ευρώ και με πανακότα κέρασμα στο τέλος. πολυ καλά θεωρώ για όσα φαγαμε γιατί ηταν πολύ νόστιμα όλα και σε καλές ποσότητες.
Εννοείται θα το επισκεπτω ξανά και πολλές φορές!!!