Ταβέρνα μεσημέρι και βράδυ ανοιχτά Κυρ. μόνο μεσημ. Κλειστά Δευτ.

30 Μαι 2017

Κάναμε την εκδρομούλα μας στην Πάρνηθα, περπατήσαμε και πήγαμε συστημένοι στον άγιο, αφού είχα διαβάσει τα σχετικά για τα πολύ καλά παϊδάκια του. Μαζί μου είχα και την 6χρονη κόρη μου που είναι άκρως περίεργη στα φαγητά (την θεωρώ το απόλυτο τεστ σε εστιατόριο).

Ο χώρος εσωτερικά δεν διαφέρει πολύ απο αυτά που έχουμε συνηθίσει σε χωριάτικες ταβέρνες, με ξύλο και πέτρα να κυριαρχούν και το τζακάκι του για τις κρύες μέρες. Έξω σίγουρα είναι καλύτερα αν το επιτρέπει ο καιρός, και τώρα που είναι άνοιξη και δεν έχει ομίχλη η θέα είναι φοβερή, ειδικά από το μπαλκονάκι που ναι μεν είναι στενό, αλλά έχεις περισσότερο χώρο να ανοίξει το μάτι.

Χωρίς να μακρυγορώ, πήραμε τα πολύ κλασικά. Πατάτες τηγανητές, χωριάτικη και φυσικά αρνίσιο παϊδάκι.
Οι πατάτες φρεσκότατες, κομμένες στο χέρι, σωστά τηγανισμένες.
Η χωριάτικη σαλάτα επίσης με πολύ φρέσκα υλικά, ικανοποιητική ποσότητα λαδιού και νόστιμη φέτα.
Το παϊδάκι άριστο. Πολύ καλή ποιότητα κρέατος και με καλό ψήσιμο.

Όσο για το τεστ που λέγαμε προηγουμένως, θα πω μια ατάκα της μικρής που μας έλιωσε:
"Μπαμπά τα έσκισα! Θα μου φτιάχνετε και στο σπίτι τέτοιο κρέας;"
No comments.
Μην πω για τις πατάτες που τις έτρωγε τρεις τρεις, ή για τη σαλάτα που βούταγε την παπάρα και δώστου τρέχανε τα λάδια απο δω κι από κει, σιγά παιδί μου δεν στην τρώει κανένας... Α ρε να έτρωγε έτσι την ντοματούλα και το αγγουράκι και στο σπίτι!

Για τα προαναφερθέντα συν 2 μπύρες δώσαμε 33 ευρώ (με μισό κιλό παϊδάκια). Τα 32 ευρώ το κιλό που κοστίζουν τα παϊδάκια θεωρώ οτι είναι οκ γιατί είναι καλή ποιότητα και στις γύρω ταβέρνες έχω συναντήσει μέχρι και 36 το κιλό και με σαφώς κατώτερη ποιότητα (άσε που δεν περνούσαν και το τεστ).

Η κοπέλα στο σέρβις ήταν σχετικά γρήγορη αλλά είχε τέτοιο ύφος που νόμιζα οτι είχα ξαναπάει και δεν είχα πληρώσει τον λογαριασμό. Το υπόλοιπο σέρβις απ'ότι είδα ήταν οκ, οπότε μάλλον πέσαμε στην περίπτωση.

Ε, ναι κανονίζω και για την επόμενη εβδομάδα μια εκδρομούλα προς Πάρνηθα...

08 Δεκ 2016

Αποφασίσαμε μία κυριακη μεσημέρι να επισκεφτούμε 3 άτομα την ταβέρνα μιας και είχα διαβάσει πολύ καλά σχόλια. παρολο που γινόταν χαμός και υπήρχε αναμονή για τραπέζι καθησαμε σχετικά γρήγορα. το μαγαζί όμορφο και ζεστό. σε μία τοποθεσία υπέροχη με θέα το δάσος της βαρυμπομπης και σε ύψωμα τοποθετημένο από όπου έβλεπες τα πάντα. η εξυπηρέτηση παρόλο τον πανικό άμεση και ευγενέστατη. παραγγειλαμε:
Μία σαλάτα αγγούροντομάτα στα 3 ευρώ. θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη.
Μία κολοκυθάκια τηγανητά στα 3 ευρώ. πολυ γευστικά τηγανισμένα με αλεύρι τραγανά και καλή μερίδα
Μία πατάτες τηγανητές στα 3 ευρώ. πολυ καλές χειροποίητες και ικανοποιητική μερίδα
Μία τυρόπιτα στα 5 ευρώ. υπεροχη με χειροποίητη ζύμη μεγάλη σε μέγεθος και πεντανόστιμη
Μισό κιλό παιδάκια αρνησια στα 33 το κιλό. πολύ ζουμερα και γευστικά. η ποσότητα φαινόταν πραγματικά για μισό κιλό. αψογα!!
Μισό κιλό αρνίσιο φιλέτο από μπουτι στα 33 το κιλό. ζουμεροτατο αλλά πρέπει να ήταν από μεγάλο αρνάκι. πεντανοστιμο παρόλα αυτά.
Δύο πεπσι μπουκάλι προς 1.20 εκάστη (ικανοποιητική ή τιμη) και
Τρείς μερίδες ψωμί προς 90 λεπτά εκαστη. λιγο τσιμπημενη ή τιμη για το ψωμί και ειδικά για τις 4 φέτες που έφεραν αλλά νόστιμο πολύ
Συνολικά πλήρωσαμε 50 ευρώ και με πανακότα κέρασμα στο τέλος. πολυ καλά θεωρώ για όσα φαγαμε γιατί ηταν πολύ νόστιμα όλα και σε καλές ποσότητες.
Εννοείται θα το επισκεπτω ξανά και πολλές φορές!!!