18 Φεβ 2017

Επισκεψη 4 ατομων που στην πορεια εγιναν 5 μεσημερι Κυριακης με κρατηση απο την προηγουμενη.
Οταν φτασαμε οι πρωτοι περιπου γυρω στις 2.30 ηταν, ηδη, γεματο το μαγαζι, αρα η κρατηση πρέπει να θεωρείται απαραιτητη.
Ο εξωτερικος χωρος οπως σε όλα σχεδόν τα αντιστοιχα μαγαζια είναι κλεισμένος με ναυλον ενώ ο χρόνος έχει αφήσει τα σημάδια του στις καρεκλες και τα τραπεζια. Εννοειται στριμωγμενα για να χωρεσουν οσο περισσοτερο κοσμο μπορουν. Η θερμανση, δυστυχώς, ελλιπής, απο κατι σομπες (οι μισες σταματησαν λιγη ωρα μετα την αφιξη μας και ποτε δεν ενδιαφερθηκε κανεις να τις ξανααναψει). Ο εσωτερικος χωρος όμως ελαφρως καλυτερος και με περισσότερο χρώμα και άποψη.

Ο καταλογος εχει αρκετά πιατα που φαινονται ενδιαφεροντα, αλλα προτιμήσαμε να ζητησουμε τη συμβουλη του σερβιτορου. Στη σχετική μας ερώτηση, λοιπόν για το ποιο πιατο μας προτεινει, μας ειπε τα κολοκυθακια τηγανιτα, τα οποια οντως τον δικαίωσαν. Θα πρέπει να πω βέβαια πως μας παραξενεψε αρκετά που σε μια ψαροταβερνα θεωρουν ως καλυτερο τους πιατο τα κολοκυθακια...
Παραγγειλαμε λοιπον:
-πατατες τηγανιτες(φρεσκοκομμενες και τραγανες)
-κολοκυθακια τηγανιτα, η πρωτη προταση του σερβιτορου, οντως πολυ νοστιμα, λεπτοκομμενα και τραγανα, χωρις να κρατουν περιττο λαδι, με μια νοστιμη σως συνοδευτικη.
-μελιτζανοσαλατα, η δευτερη προταση του σερβιτορου, ωραια στημενο πιατο και γευστικο, αν και θεωρήσαμε υπερβολικα μικρη τη μεριδα για την τιμή της.
-γαριδακι τυπου συμιακο, από το οποίο ελειπε κατι στη γευση, παντως το τηγανι τους ειναι ελαφρυ.
-καλαμαρι γονος τηγανιτο, συμπαθητικο αλλα οχι κατι που θα μεινει στο μυαλο μας.
-μυδια αχνιστα, το βρηκα το πιο γευστικο απο τα θαλασσινα που δοκιμασαμε, να έχετε υπόψη όμως ότι είναι αρκετα εντονο το σκορδο(το οποιο εγω αγαπω βεβαια)
-σαρδελες ψητες ερχονται πανω σε ψητο ψωμι με ντοματουλα και κρεμμυδι, ωραιος ο συνδυασμος αλλα αλλη μια υπερτιμολογημένη μεριδα κατά την άποψή μου αφου περιέχει, 7 τεμαχια φιλεταρισμενες σαρδελες και κοστίζει 9 ευρω.
-ριζοτο με σουπια και το μελανι της, ως πιατο ημερας. Δυστυχώς θα πρέπει να είμαι αυστηρή αφού το βρήκαμε άνευρο και άνοστο και παρόλη την προσθήκη αλατοπίπερου δεν καταφεραμε να το φαμε. Βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά εμείς δε θα το ξαναεπιλέγαμε.
Ηπιαμε δυο ουζα "Σαμαρα"Μυτιληνης, 1καραφακι 250 ml ρακη χυμα, και ενα αναψυκτικο.

Η εξυπηρετηση, καθόλη τη διάρκεια παραμονης μας είχε τα θεματάκια της. Κατ'αρχας, κανεις δεν μας εδωσε σημασια οταν μπηκαμε, οποτε αναγκαστικά περιμεναμε αρκετη ωρα μεχρι καποιος να μας δειξει το τραπεζι μας, ενώ οταν η παρεα συμπληρωθηκε και ζητησαμε να παραγγειλουμε, ο σερβιτορος ηταν πολυ πιο εκδηλωτικος απο οτι θα επρεπε, ενω μας "μαλωσε"που δεν ηρθε ο πεμπτος της παρεας(παροτι τον ενημερωσαμε οτι ειναι στο δρομο). Μου αρέσει η φιλική προσέγγιση αλλά μέχρις ενός ορίου, το οποίο καλόν είναι να μην το ξεπερνάει καμία από τις δύο πλευρές.
Εννοειται οτι λογω φορτου εργασιας, τους ψαχναμε συνεχεια και οτι ζητησαμε επιπλεον ηρθε με μεγαλη καθυστερηση γεγονός που είναι κατανοητό μεν δε βοηθά στο να περάσεις καλά δε. Θα παραβλέπαμε εύκολα τα παραπάνω αν δε μας έκανε εντύπωση οτι στο λογαριασμο αντιληφθηκαμε οτι ειχε γινει λαθος στη χρεωση. Φωναξαμε την υπευθυνη, η οποια ηρθε και προσπαθουσε να μας πεισει, οτι ειμαστε υπερβολικοι. Μπορεί και να είμαστε, αλλά μιλαμε για μια διαφορα περίπου 20 ευρω, οποτε δε θα μπορούσαμε να το αφήσουμε να περάσει έτσι ούτε να μη ζητήσουμε διευκρινίσεις
Δε θα μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες, πρωτον διοτι δεν εχουν σημασια και δεύτερον γιατί μάλλον θα με "κόψει"το Ε. Σ. Ρ.

Θα πρέπει όμως να σας πω, οτι η αντιμετώπιση και η νοοτροπια τους μας εκνεύρισε ενώ πιστεύω ακράδαντα ότι τετοιου ειδους συμπεριφορες διωχνουν τους πελατες. Η εντύπωση που μας εδωσαν είναι ότι δεν ενδιαφερονται να κρατησουν μονιμους πελατες. Το μαγαζι ειναι γεματο και αρκετος κοσμος περιμενε ορθιος υπομονετικα να αδειασει καποιο τραπεζι, γεγονός που από τη δική μας εμπειρία μας έκανε να αναρωτιόμαστε για το λόγο.

Τα παραπανω κοστισαν 100 ευρω, δηλαδη 20 ευρω το ατομο, σύμφωνα με τους υπολογισμους τους. Να σημειωσω δε οτι παρατηρήσαμε διαφορετικές τιμες στον καταλογο από αυτές του λογαριασμού. Από την άλλη βρήκαμε την ποσοτητα των πιατων ικανοποιητικη για 5 ατομα που τρώνε μετριοπαθώς

Υπάρχουν πολλα μαγαζια που κατά τη γνώμη μου λειτουργουν σωστότερα και προσφερουν ωραιες γευσεις, και δυστυχως, το υπερωκεανιο δε συμπεριλαμβανεται σε αυτα. Oποτε επισκεψη στο μελλον μαλλον δεν προβλεπεται...

08 Μαι 2016

πηγαμε μεσημερι Μ. Τεταρτης. είχε κόσμο αρκετό αλλά βρηκαμε να καθισουμε.
όλα τα πιάτα που πήραμε ήταν εκπληκτικά-γευστικά, και είχαν μία πινελια ξεχωριστή που κάνει το μαγαζί να ξεχωρίζει.

η εξυπηρέτηση έπασχε λίγο στο ότι πολλές φορές ψάχναμε κάποιον να μας φέρει νερό κρασί κτλ.

δεν είναι το ποιο οικονομικό μαγαζί που υπάρχει αλλά νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του.

θα ξαναπάω σίγουρα