18 Φεβ 2017

Επισκεψη 4 ατομων που στην πορεια εγιναν 5 μεσημερι Κυριακης με κρατηση απο την προηγουμενη.
Οταν φτασαμε οι πρωτοι περιπου γυρω στις 2.30 ηταν, ηδη, γεματο το μαγαζι, αρα η κρατηση πρέπει να θεωρείται απαραιτητη.
Ο εξωτερικος χωρος οπως σε όλα σχεδόν τα αντιστοιχα μαγαζια είναι κλεισμένος με ναυλον ενώ ο χρόνος έχει αφήσει τα σημάδια του στις καρεκλες και τα τραπεζια. Εννοειται στριμωγμενα για να χωρεσουν οσο περισσοτερο κοσμο μπορουν. Η θερμανση, δυστυχώς, ελλιπής, απο κατι σομπες (οι μισες σταματησαν λιγη ωρα μετα την αφιξη μας και ποτε δεν ενδιαφερθηκε κανεις να τις ξανααναψει). Ο εσωτερικος χωρος όμως ελαφρως καλυτερος και με περισσότερο χρώμα και άποψη.

Ο καταλογος εχει αρκετά πιατα που φαινονται ενδιαφεροντα, αλλα προτιμήσαμε να ζητησουμε τη συμβουλη του σερβιτορου. Στη σχετική μας ερώτηση, λοιπόν για το ποιο πιατο μας προτεινει, μας ειπε τα κολοκυθακια τηγανιτα, τα οποια οντως τον δικαίωσαν. Θα πρέπει να πω βέβαια πως μας παραξενεψε αρκετά που σε μια ψαροταβερνα θεωρουν ως καλυτερο τους πιατο τα κολοκυθακια...
Παραγγειλαμε λοιπον:
-πατατες τηγανιτες(φρεσκοκομμενες και τραγανες)
-κολοκυθακια τηγανιτα, η πρωτη προταση του σερβιτορου, οντως πολυ νοστιμα, λεπτοκομμενα και τραγανα, χωρις να κρατουν περιττο λαδι, με μια νοστιμη σως συνοδευτικη.
-μελιτζανοσαλατα, η δευτερη προταση του σερβιτορου, ωραια στημενο πιατο και γευστικο, αν και θεωρήσαμε υπερβολικα μικρη τη μεριδα για την τιμή της.
-γαριδακι τυπου συμιακο, από το οποίο ελειπε κατι στη γευση, παντως το τηγανι τους ειναι ελαφρυ.
-καλαμαρι γονος τηγανιτο, συμπαθητικο αλλα οχι κατι που θα μεινει στο μυαλο μας.
-μυδια αχνιστα, το βρηκα το πιο γευστικο απο τα θαλασσινα που δοκιμασαμε, να έχετε υπόψη όμως ότι είναι αρκετα εντονο το σκορδο(το οποιο εγω αγαπω βεβαια)
-σαρδελες ψητες ερχονται πανω σε ψητο ψωμι με ντοματουλα και κρεμμυδι, ωραιος ο συνδυασμος αλλα αλλη μια υπερτιμολογημένη μεριδα κατά την άποψή μου αφου περιέχει, 7 τεμαχια φιλεταρισμενες σαρδελες και κοστίζει 9 ευρω.
-ριζοτο με σουπια και το μελανι της, ως πιατο ημερας. Δυστυχώς θα πρέπει να είμαι αυστηρή αφού το βρήκαμε άνευρο και άνοστο και παρόλη την προσθήκη αλατοπίπερου δεν καταφεραμε να το φαμε. Βέβαια γούστα είναι αυτά αλλά εμείς δε θα το ξαναεπιλέγαμε.
Ηπιαμε δυο ουζα "Σαμαρα"Μυτιληνης, 1καραφακι 250 ml ρακη χυμα, και ενα αναψυκτικο.

Η εξυπηρετηση, καθόλη τη διάρκεια παραμονης μας είχε τα θεματάκια της. Κατ'αρχας, κανεις δεν μας εδωσε σημασια οταν μπηκαμε, οποτε αναγκαστικά περιμεναμε αρκετη ωρα μεχρι καποιος να μας δειξει το τραπεζι μας, ενώ οταν η παρεα συμπληρωθηκε και ζητησαμε να παραγγειλουμε, ο σερβιτορος ηταν πολυ πιο εκδηλωτικος απο οτι θα επρεπε, ενω μας "μαλωσε"που δεν ηρθε ο πεμπτος της παρεας(παροτι τον ενημερωσαμε οτι ειναι στο δρομο). Μου αρέσει η φιλική προσέγγιση αλλά μέχρις ενός ορίου, το οποίο καλόν είναι να μην το ξεπερνάει καμία από τις δύο πλευρές.
Εννοειται οτι λογω φορτου εργασιας, τους ψαχναμε συνεχεια και οτι ζητησαμε επιπλεον ηρθε με μεγαλη καθυστερηση γεγονός που είναι κατανοητό μεν δε βοηθά στο να περάσεις καλά δε. Θα παραβλέπαμε εύκολα τα παραπάνω αν δε μας έκανε εντύπωση οτι στο λογαριασμο αντιληφθηκαμε οτι ειχε γινει λαθος στη χρεωση. Φωναξαμε την υπευθυνη, η οποια ηρθε και προσπαθουσε να μας πεισει, οτι ειμαστε υπερβολικοι. Μπορεί και να είμαστε, αλλά μιλαμε για μια διαφορα περίπου 20 ευρω, οποτε δε θα μπορούσαμε να το αφήσουμε να περάσει έτσι ούτε να μη ζητήσουμε διευκρινίσεις
Δε θα μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες, πρωτον διοτι δεν εχουν σημασια και δεύτερον γιατί μάλλον θα με "κόψει"το Ε. Σ. Ρ.

Θα πρέπει όμως να σας πω, οτι η αντιμετώπιση και η νοοτροπια τους μας εκνεύρισε ενώ πιστεύω ακράδαντα ότι τετοιου ειδους συμπεριφορες διωχνουν τους πελατες. Η εντύπωση που μας εδωσαν είναι ότι δεν ενδιαφερονται να κρατησουν μονιμους πελατες. Το μαγαζι ειναι γεματο και αρκετος κοσμος περιμενε ορθιος υπομονετικα να αδειασει καποιο τραπεζι, γεγονός που από τη δική μας εμπειρία μας έκανε να αναρωτιόμαστε για το λόγο.

Τα παραπανω κοστισαν 100 ευρω, δηλαδη 20 ευρω το ατομο, σύμφωνα με τους υπολογισμους τους. Να σημειωσω δε οτι παρατηρήσαμε διαφορετικές τιμες στον καταλογο από αυτές του λογαριασμού. Από την άλλη βρήκαμε την ποσοτητα των πιατων ικανοποιητικη για 5 ατομα που τρώνε μετριοπαθώς

Υπάρχουν πολλα μαγαζια που κατά τη γνώμη μου λειτουργουν σωστότερα και προσφερουν ωραιες γευσεις, και δυστυχως, το υπερωκεανιο δε συμπεριλαμβανεται σε αυτα. Oποτε επισκεψη στο μελλον μαλλον δεν προβλεπεται...

03 Απρ 2016

Σήμερα Σάββατο 26/3 ξαναπήγα στον Πειραιά με μια φίλη για να δοκιμάσουμε τους ψαρομεζέδες στο ΥΠΕΡΩΚΕΑΝΕΙΟΝ (Υ). Πρόκειται για μια κλασική μπακαλοταβέρνα προηγούμενων δεκαετιών, η οποία βρίσκεται στην πιάτσα του Χατζηκυριάκειου, και συγκεκριμένα στην οδό Μαρίας Χατζηκυριάκου, που είναι κάθετη στη Λεωφόρο Χατζηκυριάκου, λίγο πριν τη Σχολή Δοκίμων.

Το μαγαζί, μέσα και έξω (όπου υπάρχει πρόχειρη κάλυψη με νάιλον για τον χειμώνα), μπορεί να φιλοξενήσει για φαγητό περί τα 60 άτομα συνολικά. Εμείς καθίσαμε μέσα και έτσι μπόρεσα να χαζέψω καλύτερα τον χώρο. Εκτός από το ψυγείο, παρατήρησα τη ζυγαριά, τη βιτρίνα, τις κονσέρβες και τα τενεκεδάκια, τους παλιούς ανεμιστήρες, τη μπύρα ΦΙΞ, που κάνει καλό, παρέα με παλιές φωτογραφίες και εικόνες. Κυριαρχούν οι εικόνες των υπερωκεάνειων και φυσικά ένα ιπτάμενο σκαρί, που ήταν αναρτημένο απ’ την οροφή πάνω ακριβώς απ’ τα κεφάλια των θαμώνων. Και βέβαια, το ένδοξο, Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, που ακούγαμε από μικρά παιδιά στις παρελάσεις, επίκαιρες και λόγω της χθεσινής 25ης Μαρτίου. Ακόμα, η φωτογραφία του τέως μετά της συζύγου του, ανάμεσα σε διάφορες μονάκριβες φωτογραφίες και σουβενίρ για τον ιδικτήτη, τον καπετάν - Αντρέα!

Ο Αντρέας, παλιός κοσμογυρισμένος καπετάνιος, με καταγωγή απ’ την Κίμωλο, άνοιξε το μαγαζί του πριν 5 περίπου χρόνια και από τότε το λειτουργεί καθημερινά από τις 12 το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ, ανάλογα με την κίνηση. Ο ίδιος απουσίαζε και έτσι μας εξυπηρέτησαν 2 νεαρά παιδιά που βρίσκονταν τότε στον χώρο. Το Υ βρίσκεται σε κομβικό σημείο του λιμανιού, αφού ακριβώς εκεί, και συγκεκριμένα 200 μόλις μέτρα πιο κάτω, από το 1900 περίπου και μετά, φεύγανε οι μετανάστες μας για Αυστραλία και Αμερική… Τι κύκλους κάνει στ’ αλήθεια η ιστορία!!

Τότε λοιπόν, με τα Υπερωκεάνεια: Αθήναι, Ελληνίς, Πατρίς και Αυστραλίς, των Εμπειρίκου και Χανδρή αντίστοιχα, έφευγαν απ’ τη φτωχή χώρα μας τα περήφανα νιάτα για να βρουν την τύχη τους αλλού. Μια ιστορία που κράτησε μέχρι το 1960 περίπου, φέρνοντας στη χώρα μας το περιζήτητο ναυτιλιακό συνάλλαγμα. Σήμερα, κάποιοι άλλοι εξαθλιωμένοι μετανάστες, ως επί το πλείστον από γειτονικές χώρες, είτε κατασκηνώνουν απελπισμένοι κάπου εκεί κοντά στο λιμάνι, είτε σε άλλες εσχατιές της φιλόξενης χώρας μας, ευελπιστώντας να βρουν κάποτε τη δική τους τύχη, Κύριος οίδε, πότε και πού… Το Υ λοιπόν μας τα θύμισε ξαφνικά όλα τούτα τα επίκαιρα τεκταινόμενα…

Για να επανέλθω, ωστόσο, στα του μαγαζιού, θα επικεντρωθώ τώρα στο κατάλογό τους, ο οποίος περιλαμβάνει κυρίως τα εξής φαγητά:

4 σαλάτες (4.50-7.50), λαδερά στα 7 €, πατάτες τηγανιτές στα 3, Λαδένια Κιμώλου (ζυμάρι σαν πίτσα) στα 3.50, πιταράκια Κιμώλου στα 7, μανιτάρια ψητά με τυρί στα 6.50, φάβα στα 4.50, μπουγιαμπέσα στα 6.50, διάφορα μύδια στα 8, μαριδάκι – αθερίνα – γαύρο, στα 6.50, τηγανιτή σαρδέλα στα 6.50, τηγανιτό μπακαλιάρο στα 9, μερίδες κουτσομούρες και μπαρμπούνια, στα 10-11, σουπιές ταχίνι στα 11, καλαμάρι ψητό 12, κριθαράκι θαλασσινών στα 10, χταπόδι τηγανιτό 9, γαρίδες ψητές 13, Συμιακό γαριδάκι 12, γαριδομακαρονάδα 15, καθώς και ψάρια με το κιλό, όπως μπακαλιάρο στα 28 και πεσκανδρίτσα στα 36 €… Απ’ τα γλυκά ξεχωρίζει ο ντοντουρμάς, δηλ. το Πολίτικο παγωτό καϊμάκι με κανταΐφι, στα 4 €.

Τα ποτά περιλαμβάνουν τα τελείως στοιχειώδη, όπως ελληνικές μπύρες στα 3 €, κρασί χύμα, λευκό, κόκκινο και ροζέ, στα 7 € το λίτρο, καθώς και αναψυκτικά και αποστάγματα στις τρέχουσες τιμές.

Εμείς λοιπόν ίσως να ήμασταν άτυχοι, γιατί πήγαμε την επόμενη της εθνικής επετείου και τα δημοφιλή πιάτα τους είχαν εξαντληθεί και δεν είχαν αντικατασταθεί έγκαιρα, παρότι η αγορά ήταν ανοιχτή το Σάββατο. Έτσι, χωρίς καμιά ενημέρωση δική τους, ζητήσαμε μπαρμπούνια που δεν υπήρχαν, ενώ μετά ζητήσαμε μπουγιαμπέσα, η οποία, όπως μας είπαν είχε τελειώσει κι ας ήτανε μόνο η ώρα μία το μεσημέρι...

Αντί γι’ αυτά, προσγειώθηκε αυτόματα στο τραπέζι μας νερό εμφιαλωμένο (2.00 €), πριν να προλάβουμε καν να αντιδράσουμε, μαζί με τις φέτες ψωμιού (1.50 €). Καταλήξαμε έτσι στα εξής πιάτα:

1. Φέτα τρίμμα, μάλλον μέτρια γεύση, στα 2.50 €.
2. Μία μερίδα χειροποίητα ντολμαδάκια. Ήτανε 5 κομμάτια, στην τιμή των 7 €. Τρώγοντας τα μάλλον αδιάφορα ντολμαδάκια, σκεφτόμουνα τα καταπληκτικά Χανιώτικα, που δοκίμασα την περασμένη Κυριακή στο γειτονικό μαγαζί της Πλατείας Τερψιθέας!
3. Μία μύδια τηγανιτά με κουρκούτι. Η μερίδα ήταν κάπως μικρή και ουδέτερη σε γεύση. Τιμή στα 8 €.
4. Μια μερίδα μπακαλιάρο τηγανιτό, στα 9 €. Ήταν 4-5 μικρά κομμάτια μπακαλιάρου. Πραγματικά ένα αξιοπρεπές αλλά και νόστιμο πιάτο. Όμως, όπως λέει σωστά κι ο σοφός λαός μας, ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη!!

Πληρώσαμε έτσι λογαριασμό 30 €, ενώ ακολούθησε κέρασμα με 5-6 κομματάκια κλασικού χαλβά με 2 οδοντογλυφίδες.

Το γενικό συμπέρασμα, όλων αυτών των σκέψεων και των συνειρμών μου είναι ότι, κατά κανόνα, τα διάφορα τουριστικά στέκια, εκμεταλλεύονται τη θέση και την κίνηση που εξασφαλίζουν από Έλληνες ή ξένους τουρίστες και δεν αξιοποιούν το σύνολο των γαστρονομικών δυνατοτήτων τους, φροντίζοντας το μενού τους, ποιοτικά και ποσοτικά, με την καθημερινή τροφοδοσία των πρώτων υλών, τη δέουσα επιμόρφωση του προσωπικού και όλες τις συναφείς κινήσεις ενός σωστού επαγγελματία. Οι ελάχιστες εξαιρέσεις, στην Πλάκα, στου Ψυρρή, στον Πειραιά, το Τουρκολίμανο, ή αλλού, επιβεβαιώνουν απλά τον κανόνα!

Επειδή πάντως το Υ είχε μάλλον καλές κριτικές από έμπιστους χρήστες, ίσως να πήγαμε σε μια κάπως άτυχη στιγμή του και γι' αυτό σκοπεύω να του ξαναδώσω μελλοντικά μια ακόμα ευκαιρία!

Μια 'αντικειμενική’ αξιολόγηση ενός μαγαζιού είναι συνάρτηση και όλων αυτών των αστάθμητων παραγόντων και συγκυριών, αφού εντέλει ο καθένας μας κρίνει κατά το δοκούν, ανάλογα με τις περιστάσεις και τα βιώματά του!!

08 Μαι 2016

πηγαμε μεσημερι Μ. Τεταρτης. είχε κόσμο αρκετό αλλά βρηκαμε να καθισουμε.
όλα τα πιάτα που πήραμε ήταν εκπληκτικά-γευστικά, και είχαν μία πινελια ξεχωριστή που κάνει το μαγαζί να ξεχωρίζει.

η εξυπηρέτηση έπασχε λίγο στο ότι πολλές φορές ψάχναμε κάποιον να μας φέρει νερό κρασί κτλ.

δεν είναι το ποιο οικονομικό μαγαζί που υπάρχει αλλά νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του.

θα ξαναπάω σίγουρα

09 Μάρ 2016

Σάββατο απόγευμα, βόλτα στο λιμάνι και αυτή τη φορά στο Υπερωκεάνειο που πάντα το είχαμε ως εναλλακτική πρόταση και ήρθε η ώρα του. Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο με τα νάιλον, έβλεπες ωστόσο και το παλιό σιδερένιο κουτί της ΔΕΗ ή πόρτα δεν θυμάμαι στον τοίχο με την επιγραφή "κίνδυνος / θάνατος" αλλά δεν με ενόχλησε προσωπικά και ούτε κι εσάς θα ενοχλήσει. Μέσα είναι ωραίος ο χώρος.

Πολύ καλό το σέρβις και ειδικά ο ένας το είχε με το επικοινωνιακό. 2 άτομα παραγγείλαμε: σταμναγκάθι που ήταν πολύ καλό όμως κάτι πρόσθεσαν στο ζωμό και γλύκιζε λίγο, κολοκυθάκια τηγανητά ψιλοκομμένα αλλά όχι ξεροτηγανισμένα και αυτό μου άρεσε, δεν μου άρεσε όμως η σως που μπήκε ευτυχώς στην άκρη και το σημείο έμεινε ανέπαφο, καλαμαράκια τηγανητά κι αυτά κομμένα ψιλά πάνω σε ψητή πιπεριά τ. φλωρίνης πολτοποιημένη μαζί με λίγη σκούρα σως που δεν θυμάμαι τι ήταν, πολύ καλά αλλά όχι και τα καλύτερα, χταποδάκι κοκκινιστό με πουρέ μελιτζάνας που θα ήταν τέλειο αν δεν υπήρχε η αίσθηση ότι άρπαξε λίγο το χταπόδι στο μαγείρεμα. Ήπιαμε κρασί λευκό χύμα πολύ καλό σερβιρισμένο σε γυάλινο μπουκάλι.

Στο τέλος κέρασμα χαλβάς με σιμιγδάλι και ευχάριστη γεύση πορτοκαλιού. Σύνολο 42 ευρώ. Φιλότιμες οι προσπάθειες για εύγευστα πιάτα, δεν έμεινα όμως απόλυτα ικανοποιημένος όσον αφορά στο value for money. Πάντως θα ξαναπάω και θα ξαναδοκιμάσω.

30 Σεπ 2015

Σαββατόβραδο και η ομορφιά του νοσταλγικού Πειραιά με τα σοκάκια του και με τα θαλασσινά τους μας είχε λείψει. Κατόπιν ανάγνωσης αρκετών διφορούμενων κριτικών από το site και κατόπιν πρότασης ενός πολύ καλού φίλου βέρου Πειραιώτη κατηφορίσαμε....

Το Υπερωκεάνιο βρίσκεται σε έναν όχι τόσο κεντρικό δρόμο του Χατζηκυριάκειου που το πάρκινγκ κλασσικά για Πειραιά και δη Σάββατο βράδυ είναι αρκετά δύσκολο. Παρόλα αυτά σταθήκαμε αρκετά τυχεροί και παρκάραμε σχεδόν έξω από το εστιατόριο.

Ο χώρος δεν λέει και πολλά μιας που διατηρεί την κλασσική αυλή με τα παραδοσιακά τραπέζια ταβέρνας με λίγες πράσινες γλάστρες να τον στολίζουν. Μετά από κράτηση για τρεις και κατόπιν παράδοσης των καταλόγων από τον ευγενέστατο σερβιτόρο επιλέξαμε:

- Μύδια με κουρκούτι και γιαούρτι με σκόρδο, δυστυχώς ήταν το μόνο που δεν δοκίμασα γιατί έχω αλλεργία αλλά μύριζαν υπέροχα και όπως η παρέα ανέφερε ήταν το ίδιο υπέροχα και γευστικά.

-Ριζότο από μελάνι σουπιάς το οποίο ήταν το ωραιότερο πιάτο κατά την γνώμη μου, το τσακίσαμε στην κυριολεξία.

-Παντζάρια με ξύδι και μέλι πολύ ενδιαφέρον πιάτο σε αυτή του την εκδοχή έναντι σαλάτας.

-Κολοκυθάκια τηγανιτά κομμένα σε λεπτές βέργες και σος γιαουρτιού πολύ γευστικά.

-Τυροπιτάρια Σίφνου (ή κάποιου γνωστού νησιού τελοσπάντων!!! ) ήταν το μόνο πιάτο που μου πέρασε εντελώς αδιάφορο η ζύμη δεν ήταν τόσο τραγανή όσο την περίμενα και το τυρί μέσα όχι τόσο λιωμένο όσο θα το ήθελα.

-Καλαμαράκια τηγανητά επάνω σε αρκετής ποσότητας ντιπ πιπεριάς φλωρίνης εξαιρετικός συνδυασμός για να δώσεις στο απλό αυτό θαλασσινό πιάτο άλλη αύρα και άλλη γεύση τελείως! Μας άρεσαν πάρα πολύ.. -

-1 Μπουκαλάκι ούζο Μπαμπατζίμ.

Για όλα τα παραπάνω δώσαμε 58 Ευρώ οι τρεις μας με κέρασμα καρπουζάκι για το τέλος. Τα θεωρώ καλά για τα ψαρικά που φάγαμε.
Ως προς τα αρνητικά μην περάσετε ούτε απέξω αν δεν έχετε κλείσει Τραπέζι. Ερχόταν πολύς κόσμος που στεκόταν από πάνω μας λόγω του ότι τα τραπέζια είναι πολύ στριμωγμένα μεταξύ τους ο οποίος περίμενε για τραπέζι και αρκετοί άπο αυτούς τελικά αποχωρούσαν... Επιπλέον η εξυπηρέτηση όταν το μαγαζί γεμίζει θεωρώ ότι λίγο το χάνει.

Το συνιστώ λοιπόν σαν απόκεντρο του Πειραιά καλό μαγαζί για ψάρι, με τιμές απλά καλές ούτε ακριβές αλλά ούτε και φθηνές με αρκετή όμως βαβούρα.
Θα ξαναπάω αλλά ποτέ πάλι Σάββατο βράδυ.

03 Νοε 2015

Βράδυ 28ης Οκτωβρίου και η όρεξη ήταν για θαλασσινά στο Γιάννη στο Χατζηκυριάκειο. Πλησιάζοντας στη γωνία ο φόβος μας, λόγω της ημέρας, επιβεβαιώθηκε.... ΚΛΕΙΣΤΟΣ!
Και τώρα;;; Τα ταβερνία της Πειραϊκής τα αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι και μετά από μία βόλτα η ιδέα έσκασε. Υπερωκεάνειο. Η αλήθεια είναι ότι έπεσε στο τραπέζι πολλές φορές στο παρελθόν, αλλά πάντα στο τέλος επικρατούσε η σιγουριά της λύσης του προαναφερθέντος.

Xώρος

Φτάσαμε λοιπόν. 2 με 3 παρέες μόνο στον εξωτερικό χώρο και 1 ζευγάρι στο εσωτερικό. Κλειστά με νάιλον και 2 σόμπες/αντιστάσεις στον ουρανό να ζεσταίνουν κάπως το χώρο, μάταια όμως αφού το πανωφόρι ήταν απαραίτητο. Κατόπιν εορτής αντιλήφθηκα ότι η επιλογή του τραπεζιού ήταν κακή αφού καθόμουν δίπλα σε μια μεγάλη μυστήρια πόρτα που χώριζε τον έξω χώρο από κάτι "άγνωστο" και έμπαζε αρκετά.
Ο χώρος μέτριος λοιπόν και οι τουαλέτες ακόμα πιο μέτριες γιαυτό και το 2 επιεικώς.

Εκυπηρέτηση:

2 νεαροί εξυπηρετικότατοι και φιλικοί, ειδικά αυτός που μας πήρε παραγγελία και είχαμε το πιο πολύ πάρε δώσε δε, μου αφήνουν άλλη επιλογή από ένα απλόχερο 4άρι. Χαμογελαστός, ανταποκρινόταν σε πειράγματα και αστεία της παρέας και στο τέλος μας κέρασε ενα πάρα πολύ ωραίο γλυκό παγωτό, πάνω σε ένα σιροπιαστό τύπου κανταίφι. Σβέλτοι και οι 2 στα πάντα. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν είχε περισσότερο κόσμο, άλλα άμα το σερβις είναι κακό θα το καταλάβεις και ας είσαι ο μοναδικός πελάτης.

Φαγητό:

Το μπουκάλι νερό προσγειώθηκε μαζί με τα σερβίτσια και δεν γνωρίζω αν χρεώθηκε.

Παραγγελία:

-πατζάρια με μπαλσάμικο, αν και δεν είμαι φαν τον παντζαριών έφαγα λίγο και μου άρεσαν. Επίσης άρεσαν πολύ και στους υπόλοιπους. 4/4

-πατάτες τηγανιτές. Κλασικές φρέσκιες 3/4

-κολοκυθάκια τηγανιτά. Κομμένες φλίδες στη μηχανή, ελαφριά τηγανισμένες νόστιμες, με μια εξαιρετική συνοδευτική σως γιαουρτιού με σκόρδο 3/4

-καλαμαράκια τηγανιτα. Πρώτη φορά τα τρώω σε φλίδες και όχι ροδέλες κάτι πρωτοτυπο μεν, αλλά δε μου άρεσε δε. Το καλαμαράκι το θέλω ή ολόκληρο ή ροδέλα. Σχετικά νόστιμα, γευστικά μακρυά ευτυχώς από καλαμαράκια - εκτρώματα που έχω φάει σε άλλα μαγαζιά, αλλά επίσης μακρυά και από πολύ καλά καλαμαράκια που έχω γευτεί αλλού ή σπίτι. 2/4

-σαρδέλες τηγανιτές. Δε της έχω ξαναφάει τηγανιτές, δεν τρελάθηκα έφαγα μόνο μια και δεν ήθελα άλλη. Μάλλον έπρεπε να τις προτιμήσουμε ψητές. 2/4

-κριθαράκι θαλασσινών. Εντόπισα μόνο μύδια και καλαμαράκια από θαλασσινά, νόστιμο το σύνολο φτωχό όμως από θαλασσινά. Ικανοποιητικό σε ποσότητα. 3/4

-1 κιλό λευκό Γιαννιώτικο κρασί. Ωραίο άφηνε μια γλυκια γεύση προς το τέλος 3/4

Για όλα τα παραπάνω και με το αξιοπρεπέστατο γλυκό κέρασμα, check please ~55 euro. Αρκετά καλή τιμή αν και δεν σκάσαμε στο φαγητό αφού τις ποσότητες στα πιάτα δε τις έλεγες μεγάλες, αλλά ούτε και μικρές.
Μια σημαντική παρατήρηση, τα τηγανιτά ήρθαν σχεδόν σε χρόνο ρεκόρ, δε βασάνισα και πολύ το μυαλό μου, αφού δεν αντιλήφθηκα κάτι μεμπτό, οπότε θα υποθέσω απλά ότι στην κουζίνα ήταν τσακάλια.

Vfm 3/4 και πιθανώς να ξαναπεράσουμε για τη δεύτερη και πιο ολοκληρωμένη ετυμηγορία.

14 Δεκ 2015

Πήγαμε μια Κυριακη ακούγοντας τις προτροπές ενός φίλου που αποδείχτηκε ότι δεν ειχε την ίδια άποψη με εμάς του τι είναι καλο τσιπουραδικο. Καθίσαμε έξω(5 άτομα), μας έφεραν καταλογο και μας πήρε κανένα 10 λεπτό να παραγγειλουμε. Ο σερβιτόρος είχε ήδη έρθει να πάρει παραγγελία και είχε ξενερωσει- εκνευριστει που δεν είχαμε αποφασίσει ακομη και αφού παραγγειλαμε και θέλαμε να κρατήσουμε λίγο το κατάλογο μήπως πάρουμε και κάτι άλλο, τους άρπαξε και τους πήγε άλλου λέγοντας ότι θα μου τους ζητήσετε και τους ξαναφερνω.

Αρχίζουν να έρχονται τα πιάτα, το χταπόδι 7-8 κομματάκια 9-10€, οι σαρδέλες ψητές σε ένα δίσκο λιγότερο από 10 ψάρια στη κυριολεξία ανοιγμένα στη μέση πάνω σε ντομάτες γύρω στα 7, κάτι καλαμαρακια στην ίδια φάση κι αυτά. Στο τέλος ζητώντας λογαριασμό μας τον πέταξε στο τραπέζι.

Απαράδεκτο σέρβις, τιμές για τις μερίδες που προσφέρει απαράδεκτες από γεύση Νορμάλ, τοποθεσία και πάλι τίποτα το ιδιαίτερο και αν σκεφτούμε ότι φύγαμε από Αθήνα για να πάμε Πειραιά Κυριακάτικα δεν άξιζε με τη καμία. Ο αγενης ο τύπος εν τω μεταξύ δεν κατάλαβα αν ήταν αφεντικό ή σερβιτόρος. Δοκιμαστε άλλου.

12 Δεκ 2015

Στην αρχή ενθουσιάστηκα με την ξεχωριστή παρουσίαση των φαγητών, πχ. τα αχνιστά μύδια πολύ νόστιμα με τον τρόπο που τα μαγειρεύουν. Φοβερό το τηγανιτό κολοκυθάκι. Απογοητεύτηκα όμως όταν σέρβιραν τις ψητές σαρδέλλες! Αν είναι δυνατόν, μόνο 7 σαρδέλλες με τιμή 9 ευρώ το πιάτο!

Τη στιγμή που το κιλό έχει γύρω στα 3 ευρώ θα μπορούσαν να μην τσιγκουνευτούν κ να έχουν μέχρι και 10-12! Καλοκαίρι σε νησί, που το κιλό φθάνει στα ψαράδικα 9 ευρω, στα εστιατόρια βάζανε 9 τεμάχια!!! Εδώ στις σερβίρουν τίγκα στη ντομάτα και το φρυγανισμένο ψωμί για να χορτάσεις.

Επίσης ένα κακό που έχουν άμα δεν έχει κόσμο είναι να σου ψήνουν τα πάντα γρήγορα και να στα σερβίρουν όλα μαζί, αποτέλεσμα να μην προλαβαίνεις να τα φας ζεστα και τα μισά πιάτα να κρυώνουν εξίσου γρήγορα.

Μ. Χατζηκυριάκου 48, Πειραιάς