Παραδοσιακό σουβλατζιδικο από το 1946! Ανοιχτά μόνο καθημερινές από τις 12.00 μέχρι τις 17.00 και μόνο με καλαμάκι ή μπιφτέκι τυλιχτό ή μερίδα. Με ελαφρώς καυτερή κόκκινη σάλτσα και φρέσκια πατάτα.

23 Μάρ 2017

Στο κέντρο της Αθήνας βρίσκονται δύο Κώστες, από πριν γεννηθούμε σχεδόν όλοι οι χρήστες αυτού του site. Πόσοι εβδομηντάχρονοι θα γράφουν-διαβάζουν κριτικές πια?

Πως τους ξεχωρίζει κανείς όμως? Ο «πάνω» Κώστας και ο «κάτω» Κώστας τους λέω εγώ. Ο «γιαούρτι» Κώστας και ο «σάλτσα» Κώστας τους λέει ένας φίλος. Ο «ελαφρύς» Κώστας και ο «βαρύς» Κώστας, άλλος. Ο «καθαρός» Κώστας και ο «βρωμιάρης» Κώστας, ακόμα άλλος ένας. Ο «πεντανόστιμος» Κώστας και ο «πεντανόστιμος» Κώστας, η πλειοψηφία. Αυτό είναι και το μόνο κοινό τους. Άντε μαζί με το ότι έχουν μαγαζιά τρύπες, ότι λειτουργούν λίγες ώρες, ότι έχουν φανατικό κοινό ο καθένας, ότι έχουν σχεδόν πάντα ουρά και ότι τα τυλιχτά τους είναι μικρά για τα λεφτά τους.

Αυτή η κριτική αφορά τον «κάτω» Κώστα. Αυτόν της πλατείας Αγίας Ειρήνης. Τον.. «βρωμιάρη». Γιατί τον προσβάλλω όμως τον άνθρωπο? Για να προειδοποιήσω ότι θα πιάσει το σουβλάκι σας με γυμνά χέρια. Και όχι, δεν θα βάλει γάντια αν γκρινιάξετε. Οπότε καλύτερα να πάτε στον Μπαϊρακτάρη που βάζουν γάντια για να είναι λιγότερα άτομα στην ουρά του Κώστα. Επίσης, θα σας μιλήσει για την ΑΕΚ. Αν δεν είστε ΑΕΚ, φύγετε. Επιπλέον βάζει πολύ αλάτι και πιπέρι στο σουβλάκι του. Αν φοβάστε για την πίεση σας (ή αν έχει πίεση κάποιος γονιός σας, ή έστω η γιαγιά σας ή έστω η θεία από το Σικάγο) ή έχετε αιμορροΐδες, φύγετε. Με κουράζει να κάθομαι στην ουρά και να μυρίζω τα σουβλάκια των άλλων. Αμ η πίτα? Η πίτα συχνά είναι λαδωμένη. Το 2017 ρε Κώστα? Μπανάλ και ανθυγιεινό. Φύγετε. Σίγουρα προς Πλάκα ή Θησείο θα βρείτε κάτι καλύτερο. Γιατί οι πατάτες? Αυτές τις κάνει καλές, είναι η αλήθεια. Αλλά μια φορά του τελείωσαν και δεν έβαζε για λίγη ώρα στα σουβλάκια που έφτιαχνε. Αντιεπαγγελματίας. Ακόμα να φύγετε?

Αν είστε ακόμα εδώ (και αυτό το καλοκαίρι, ή έστω άνοιξη προς το παρόν), οκ το αξίζετε ένα σουβλάκι από τον Κώστα. Έχει τέλειες πατάτες, τέλειο κρέας χωρίς καθόλου λίπος (να πω ότι ποτέ δεν το έχω φάει μισοψημένο ή κρύο), ζουμερή ντομάτα, κρεμμύδι, πιπέρι, αλάτι και τη μαγική κόκκινη σάλτσα που βάζει με την κουτάλα. Σάλτσα που γλυκοκαυτερίζει. Στα 2,2€ το ένα και θέλετε 2+ για να χορτάσετε. Επίσης φτιάχνει και ποικιλία που έχει 2 μπιφτέκια, 2 καλαμάκια, πίτες, πατάτες, πιπεριές και τη μαγική σάλτσα. Στα 8€ η ποικιλία όνειρο. Όμως δεν θα πάρετε ποικιλία. Ούτε δεύτερο σουβλάκι. Ένα είπαμε. Και γρήγορα γιατί περιμένουμε και άλλοι στη σειρά.

ΥΓ: δεν τίθεται θέμα σύγκρισης του «πάνω» με τον «κάτω» Κώστα. Τα σουβλάκια τους είναι εκ διαμέτρου αντίθετα. Το καθένα διεγείρει και διαφορετικούς γευστικούς κάλυκες. Απλώς τελικά και τα δύο σε φέρνουν σε γευστικό οργασμό.

11 Φεβ 2016

Είναι ωραίο, είναι πολύ ωραίο αλλά θα έπρεπε να υπάρχει ένας άλλος τρόπος να το αποκτήσεις αυτό το σουβλάκι. Μέχρι να καταστούμε σοβιετική δημοκρατία στα τέλη της δεκαετίας του '80 δεν υπάρχει κανένας λόγος να στριμωχτείς και να περιμένεις για ώρες στην ουρά μαζί με όλους τους μοδάτους μουσάτους με τα πουά πουκάμισα και τα ξύλινα γυαλιά και τις κυρίες με τα λαμέ D&G που διαβάζουν Καλλίδη και που νομίζουν ότι είναι dare devils γιατί κατεβαίνουν μόνοι/-ες από τα βόρεια χωρίς GPS και φρουρά, για να δουν πως ζουν οι θνητοί κάτω από το (Νέο) Ηράκλειο. Παρόμοιες (φάτσες) θα δεις και στο falafellas. Είναι αυτές (οι φάτσες) που κάνουν εξόδους τύπου sex and the city στο Osterman καπνίζοντας τσιγάρα slim, πίνοντας λευκό κρασί, μιλώντας δυνατά και ένρινα, με ένα βλέμμα μεταξύ απορίας και αγανάκτησης. Με την κρίση αυτά τα εξωτικά πτηνά μεταναστεύουν σε θερμότερα κλίματα και έτσι από τα βόρεια κατεβαίνουν προς κέντρο.

ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ: ναι, δι' εμέ είναι καλό, πολύ καλό. Είναι αυτό που θέλω να τρώω κάθε μέρα. Πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Τόσο όσο από όλα. Και αλάτι και καυτερό και σαλτσούλα (πολύ καλή σαλτσούλα! ) και ψήσιμο (είτε στο καλαμάκι είτε στο μπιφτέκι) και ντοματούλα -όχι φέτα ντομάτα αλλά κυβάκι ώστε να χάσει τα ζουμιά της ΜΕΣΑ στο σουβλάκι αλλά να την νιώσεις στο στόμα σου- και τραγανοζουμερό κρεμμύδι και όλα του καλά. 2 € νομίζω ότι είναι πολλά γι' αυτό το μέγεθος (δηλαδή θες 8-10 € για να πεις ότι το φχαριστήθηκες - όγκωσες). Η πατάτα τηγανιτή super.

Εξυπηρέτηση: Ανυπόστατη. Ίσως κάποτε να ήταν αυθεντικός κι ευγενικός. Τώρα είναι ντίβα. Έχει το ύφος "άμα θες". Είναι πάντως σκυλί στην δουλειά. Εγώ ως προς αυτό τον χαίρομαι. Μεγαλώνει κι όλας ο άνθρωπος.

Χώρος: Έξω από την πόρτα. Κυριολεκτικά. Νομίζω ότι την καθαριότητα την διεκπεραιώνει ο Δήμος (Αθηναίων) και όχι ο Κώστας (ο Σουβλατζής).

VfM: Θυμάμαι κάποτε ένα ρεπορτάζ για την Μόσχα των late '90s, νομίζω στο περιοδικό Γαιόραμα. Έλεγε λοιπόν ότι μια μπύρα σε κλαμπ είχε όσο μια σύνταξη. Ε, μας έρχεται...

"Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα / που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Όχι / να πούνε". Νομίζω για τον Κώστα έχει έρθει και είτε πρέπει να ανέβει στο κύμα (επιχειρηματίας είναι, όχι καλλιτέχνης ή ασκητής) και να εκμεταλλευτεί την φήμη του (βλ. τον Χριστόφορο στα Καλύβια) ή να παραμείνει ένα συνοικιακό, καλό σουβλατζίδικο για τους πέριξ εργαζόμενους και επισκέπτες. Νομίζω ότι τώρα κάνει και τα δύο και αυτό έχει αρχίσει και φαίνεται σαν πρόβλημα ταυτότητας. Βέβαια, μπορεί να τον άλλαξε κι η γειτονιά που άλλαξε...

Πλατεία Αγ. Ειρήνης 2, Μοναστηράκι