04 Ιαν 2016

Αυτές τις γιορτινές μέρες που διανύουμε αποφασίσαμε να επισκεφτούμε ένα ζεστό και φιλόξενο περιβάλλον. Συγκεκριμένα πήγαμε στο Barrel Haus στις 19/12/2015!

Στον κατάλογό του συναντήσαμε μία ατελείωτη λίστα από μπύρες για όλα τα γούστα, ακόμα και για τον πιο απαιτητικό πελάτη!

Ευχάριστη έκπληξη ήταν ο κατάλογος με τα coctail.
O τρόπος σερβιρίσματος ήταν εντυπωσιακός και οι γεύσεις απίθανες!! Ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε ότι πήγαμε σε μπυραρία και όχι coctail bar!!

Η διακόσμηση ήταν υπέροχη, και σε ταξίδευε στις παραδοσιακές μπυραρίες της Γερμανικής κουλτούρας!!!

Η επιλογή του φαγητού έγινε με 《κλειστά μάτια》, μιας και τα έχουμε ξαναδοκιμάσει.
Παραγγείλαμε:

Πιατέλα mix grill ( περιείχε κοτόπουλο, πανσετάκια, λουκάνικα, μπιφτέκια) 26€(πολύ καλή, αλλά υπερτιμημένη, διότι ήταν σκεπασμένη απο ένα βουνό τηγανιτές πατάτες)

Πιοκιλία λουκάνικων 16€
Σαλάτα Βarrel Haus 8€
Η ποικιλία και τα λουκάνικα συνοδεύονταν απο 3 sauce.
Επιπλέον παραγγείλαμε 8 μπύρες και το απίθανο coctail barberrys.
Σύνολο λογαριασμού 130€

Το service ήταν άψογο.
Όλοι οι χώροι ήταν πεντακάθαροι!!!
Μείναμε πολύ ικανοποιημένοι για μια ακόμη φορά από το Βarrel Haus!!

Χρήσιμη συμβουλή: αρκετές ελεύθερες θέσεις parking θα βρείτε στους δρόμους που βρίσκονται πιο πάνω από το Barrel Haus, ειδικά αν πάτε Σάββατο βράδυ!!

02 Σεπ 2015

Πήγαμε χθες Σάββατο στο barrel house παρέα 10 ατόμων.
Αρχικά θα σταθώ στο χώρο. Ο χώρος είναι κατα βάση χειμωνιάτικος. Ο εξωτερικός χώρος είναι κλειστός στο πάνω μέρος όποτε η μόνη πηγή δροσιάς ήταν κάποιοι ανεμιστήρες. Δυστυχώς δεν ήταν αρκετοί για να απομακρύνουν τον καπνό από τα τσιγάρα των θαμώνων. Air condition δεν υπήρχε.

Όσον αφορά στο φαγητό. Πήραμε 2 mix grill και κάποιες επιπλέον πατάτες. Το mix grill ήταν επιεικώς απαράδεκτο τόσο από πλευράς ποσοτητας, όσο και από πλευράς ποιότητας. Είχε 4 λουκάνικα, 2 μπιφτέκια, 2 πανσέτες και πατάτες. Ούτε κάν λίγο κοτόπουλο. Τα λουκάνικα ήταν χειρίστης ποιότητας. Το μπιφτέκι κάπως καλύτερο γευστικά, αλλά καμένο εξωτερικά. Πανσέτα δεν τρώω όποτε δε δοκίμασα. Ακόμα και οι πατάτες, ενώ ήταν τραγανές, σου άφηναν τη γεύση από το κακής ποιότητας λάδι που είχαν τηγανιστεί. Όλο αυτό στην τιμή των 26€ το κάθε ένα πιάτο. Υπερβολικά ακριβό για το σύνολο του πακέτου κατα τη γνώμη μου.

Για το service δεν έχω να πω κάτι, υπήρχαν 2 κοπέλες που εξυπηρετούσαν ικανοποιητικά, αλλά και το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο.

Όσον αφορά στα ποτά, εγώ πήρα μια μπύρα χωρίς αλκοόλ, 5€. Οι υπόλοιποι πήραν μπύρα σε σωλήνα, αλλά δεν πρόσεξα την τιμή.

Γενικά έφυγα με κακές εντυπώσεις από το μέρος, μυρίζοντας τσίκνα και τσιγαριλα μέσα στο κατακαλόκαιρο και έχοντας φάει ελάχιστα.

21 Ιαν 2014

Πήγαμε για πρώτη φορά στο Barrel Haus μια Κυριακή Ιανουαρίου. Η κράτηση είχε γίνει αυθημερόν. Δεν ξέρω αν ήταν επειδή εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα είχαν live με το συγκρότημα Blues Cargo (που πραγματικά είναι φοβερό!) αλλά το μαγαζί ήταν σχεδόν όλο γεμάτο!

Η ατμόσφαιρα είναι αυτή που περιμένεις από μια μπυραρία. Ξύλινα τραπέζια, γεμάτοι τοίχοι από κορνίζες, χαμηλός φωτισμός.

Παραγγείλαμε να πιούμε μπύρες και η αλήθεια είναι ότι κάναμε αρκετή ώρα να διαλέξουμε καθότι οι επιλογές ήταν πραγματικά πολλές. Οι τιμές ξεκινούσαν από τα 4 με 5 ευρώ ανά μπύρα.

Από φαγητό δοκιμάσαμε μόνο τυροκροκέτες (6 τεμάχια στη μερίδα) που ήταν λίγο καυτερές αλλά νόστιμες! Γενικότερα από τον κατάλογο που είδαμε οι τιμές για το φαγητό είναι προσιτές και οι μερίδες (ρίχναμε κλεφτές ματιές στα γύρω τραπέζια) μεγάλες.

Το προσωπικό ήταν πολύ φιλικό και η εξυπηρέτηση γρήγορη. Θα ξαναπάω σίγουρα!

14 Ιαν 2014

Το BARREL HOUSE το επισκεφτηκαμε κυριακη μεσημερι 12/1/2014, παρεα 4 ατομων, αλλη μια κυριακη που ο καιρος μας καλομαθε με την υπεροχη χειμωνιατικη λιακαδα του!

Απ`εξω οπως και απο μεσα το μαγαζι ειναι μια κλασσικη μπυραρια, με ξυλινη επενδυση, που απο μονο του το ξυλο δινει μια ζεστασια στον χωρο, με τα βαρια ξυλινα τραπεζια (οπου εμενα τοσο μου αρεσουν) και παντου στους τοιχους αφισες με διαφημισεις απο μπυρες και διαφορα αλλα σχετικα διακοσμητικα.

Μεσα στο μαγαζι ημασταν εμεις και μια αλλη παρεα που μετα απο λιγο εφυγε και αυτη και μειναμε μονη μας, αλλα μπορει να οφειλεται στο γεγονος του οτι ηταν μεσημερι και συνηθως οι μπυραριες ειναι πιο βραδινος προορισμος.

Απο φαγητο εμεις πηραμε :

- 1 μεριδα κοτοπουλο σπαθατο, δηλαδη κοτοπουλο περασμενο σε μεταλλικη σουβλα με πιπεριες και απο πανω σως μουσταρδας, συνοδευομενο με κοκκινο πικαντικο ρυζι. Το σουβλακι του κοτοπουλου ηταν πολυ καλο, σωστα ψημενο, ζουμερο, και η σως μουσταρδας παρα πολυ καλη. Το ρυζι δεν μου πολυαρεσε και το αφησα. Μικρη ενσταση-θα προτιμουσα η σως να μην ηταν επανω στο κοτοπουλο αλλα να σερβιριζοταν ξεχωριστα σε καποιο κουπακι, γιατι το επισκιαζε και παρολο που προσπαθησα να απομακρυνω την περισσοτερη σως απο πανω του με το πιρουνι, παλι ειχε πολυ για τα γουστα μου. 10,00€.

- 3 μεριδες μπιφτεκια ψητα συνοδευμενα με πατατοσαλατα. Καθε μεριδα περιειχε 2 μεγαλα μπιφτεκια (κανονικα μπιφτεκια με κιμα, οχι ψωμοπιτακια με λιγο κιμα και πολλα μπαχαρικα για να κρυβουν την απουσια του κιμα, οπου συναντας σε πολλα μαγαζια), νοστιμα αν και λιγο στεγνα και η πατατοσαλατα πολυ καλη. 9,00 € η μεριδα.

-1 μεριδα onion rings συνοδευομενη με σαλτσα μπαρμπεκιου, ειχε αρκετα κομματια η μεριδα, τραγανα και συμπαθητικα στην γευση. 4,00€

- μια σαλατα με βαση την ροκα, τυρι ασπρο, καπαρη, αγγουρι, ντοματα και παξιμαδι, πολυ μεγαλη ποσοτητα και ωραια σαλατα. 7,50€

-Ζητησαμε και ψωμακι, οπου μας εφερε 4 ατομικα ψωμακια και 1 γερμανικο πρετζελ, 2,00€
Μαζι με 4 μικρα ποτηρια μαυρη μπυρα (4,00 € το ποτηρι), συνολικα δωσαμε 66,50€.

Α! για να μην το ξεχασω, κανατα με νερακι απο την αρχη στο τραπεζι μας.

Τωρα για να δικαιολογησω το 2 στην εξυπηρετηση. Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα, σε σχεση με την ευγενεια του σερβιτορου, τον χρονο ή κατι αλλο παρομοιο, αλλα.. ενα μικρο κερασματακι? τοσο δα μικρουλι? τιποτα? Δεν ειναι οτι θα μου πεσει και το παιδι αν δεν φαω γλυκο (το οποιο μπορει να ειναι και ενα φρουτο ρε αδερφε αν δεν θες να ξοδευτεις), αλλα σε τοσο ανταγωνισμο που εχει ο κοσμος της εστιασης, ενα κερασματακι τυπου "σε ευχαριστω που με επελεξες" σε ζεσταινει οσο και να πεις. Αδικο εχω?

Αν θα ξαναπηγαινα? Ναι μπορει δεν το αποκλειω, οπως προειπα σε γενικες γραμμες εμεινα ευχαριστημενη!

22 Δεκ 2013

Λοιπόν, κρύο βράδυ Παρασκευης επισκεφτηκαμε το μαγαζι..Γενικα εξυπνο κονσεπτ, φτιαχτηκε μια μπυραρια που απευθυνεται κυριως σε φοιτητοκοσμο. Χαρουμενο διακοσμο, ιδανικο για παρειστικη φαση,η κλασικη ποικιλια απο μπυρες (οι καλες ειναι ακριβες), αρκετα δυνατα η μουσικη θελει χαμηλωμα, και ο χωρος επρεπε να ειναι πιο ζεστος,οι γυναικες της παρεας ενιωσαν να κρυωνουν..

Τωρα αναφορικα με το φαγητο που ειναι και το ζητουμενο του σαιτ..Δεν ξερω αν εγω ειμαι περιεργος η υπερμετρα καλοφαγας αλλα στις ΜΠΥΡΑΡΙΕΣ οπως λεει και το ονομα τους πας για μπυρες,το φαγητο μαλλον ερχεται σε 2η μοιρα..Τα πιατα ερχονται υποστηρικτικα στις μπυρες,περιλαμβανουν μετριας ποιοτητας και φαντασιας πιατα,συνηθως αρκετα τηγανιτα,αλμυρα (τυρια αλλαντικα) και καυτερα ακριβως για να δημιουργουν διψα και αρα μεγαλυτερη καταναλωση μπυρας..

Απλα μαρκετιστικα δεδομενα.(Και την ιδια αποψη εχω και για τις γερμανικες μπυραριες του Μοναχου που επισκεφτηκα προσφατα..)

Γνωριζοντας αυτο, θα επρεπε να ειναι και φτηνοτερα..Ιδιως αναλογιζομενοι πως το μαγαζι όντας εκτος κεντρικου δρομου και μονο για το λογο αυτο (δηλαδη σιγουρα πολυ χαμηλοτερο ενοικιο σε σχεση με τη Γερουλανου) θα επρεπε να ειναι ολα καπως φτηνοτερα (ιδιως το φαγητο).

27 Νοε 2013

Πήγαμε στο μαγαζί τις προάλλες δυο ζευγάρια και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι .

Οι μερίδες είναι σε πολύ καλές ποσότητες καλοψημένα και πολύ νόστιμα .
Πήραμε 1 ποικιλία κρεάτων και 1 κότσι! υπερβολικά για 4 άτομα μιας και δεν μπορέσαμε να τα φάμε , παρόλο που ήταν όλα εκπληκτικά!!

Το παλικάρι που σερβίρει πολύ ευγενικός και γρήγορος.

Από θέμα τιμών πιστεύω είναι απολύτως λογικό βάση της ποιότητας . Για τα παραπάνω πιάτα και 4 μπύρες πληρώσαμε 13€ το άτομο. Αλλά πιστεύω ότι τα 4 άτομα με ένα χοιρινό σπαθάτο ή ένα κότσι και 4 μπύρες θα είναι πολύ καλά και δεν θα πληρώσετε πολλά χρήματα.

Σε γενικές γραμμές πολύ καλή επιλογή , πολύ καλό φαγητό , ωραίο περιβάλλον και πολύ καλές τιμές.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα .

05 Οκτ 2013

Επίσκεψη χτες Παρασκευή μετά από διάβασμα reviews εδώ. Η παρέα αποτελούνταν από 4 πεινασμένους και διψασμένους άντρες, και εκτίμησα ιδιαίτερα την πληροφορία περί κράτησης, μιας και κατά τις 10 που πήγαμε το μόνο τραπέζι ελεύθερο ήταν το δικό μας.

Πήραμε για αρχή μια σαλάτα που μου διαφεύγει το ονομά της, με πρασινάδα, ντομάτα, παξιμάδια και μανούρι. Μεγάλη και νόστιμη, αλλά όχι κάτι για το οποίο θα ξαναρχόταν κάποιος.

Από κρέατα διαλέξαμε μια μεγάλη ποικιλία λουκάνικα, καθώς και το σπαθάτο χοιρινό που είχα διαβάσει εδώ. Τα λουκάνικα ήταν κάτι λιγότερα από 10 στην ποικιλία, συνοδευόμενα από πατάτες, 2 είδη ξινολάχανου και 2 σως. Πολύ νόστιμα, και αν ήμασταν 3 άτομα νομίζω ότι θα χορταίναμε μόνο με αυτό και τη σαλάτα.

Το σπαθάτο χοιρινό ήρθε μετά, και ήταν αποκάλυψη. Φανταστικά μαλακό, φανταστικά νόστιμο, και συνοδευόμενο και αυτό με ξινολάχανα και ένα βουνό από φρέσκες πατάτες.

Στις τιμές, η σαλάτα είχε 7.5, η μεγάλη ποικιλία λουκάνικα 25 (ή 24, δεν είμαι 100% σίγουρος) και το σπαθάτο χοιρινό 18. Συνολικά πληρώσαμε 100€ με 8 μισόλιτρες μπίρες βαρελίσιες και άλλες 2 Duvel εμφιαλωμένες. Υπό άλλες συνθήκες θα το χαρακτήριζα τσιμπιμένο, αλλά και φάγαμε πολύ καλά και ήπιαμε επίσης. Στο τέλος μας κέρασαν και μια κανάτα μπύρα, κάτι παραπάνω από 1 λίτρο, κάτι που εκτιμήσαμε περισσότερο από ένα γλυκό.

Στα συμπεράσματα, τιμές κλασικής μπυραρίας, αλλά με πολύ καλύτερο φαγητό, σε ωραίο περιβάλλον. Θα ξαναπάω μόνο και μόνο για το σπαθάτο χοιρινό. Ένα αστεράκι χάνει στην εξυπηρέτηση, όχι για τη συμπεριφορά του προσωπικού που ήταν πολύ ευγενικοί, αλλά γιατί νομίζω ότι ήθελε ένα άτομο ακόμα στον εξωτερικό χώρο.

05 Οκτ 2013

Ποιότητα φαγητού: Δεν έβαλα 4 γιατί μου αρέσει να το βάζω σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Πολύ καλή η ποιότητα και η εκτέλεση. Πήραμε την πιατέλα της παρέας με την οποία χορταίνουν σίγουρα πάνω από 6 άτομα. Δεν υπήρχε κάτι που να μην μου άρεσε εκτός από το ξινολάχανο στην άκρη αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Σαλάτα barrel haus πολύ ικανοποιητική σε γεύση και ποσότητα.

Εξυπηρέτηση: Άριστη. Διώξαμε τη σερβιτόρα 2-3 φορές καθώς δεν παρατηρήσαμε ότι οι προσφορές δεν ήταν ενεργές για Παρασκευή και Σάββατο και αυτό άλλαξε τα δεδομένα στην παραγγελία, χωρίς να αλλάξει την ευχάριστη διάθεσή της προς εμάς παρόλο που γινόταν πανικός.

Χώρος/Ατμόσφαιρα: Κλασική μπυραρία...Για αυτό πας εξάλλου! Φανατικοί αντικαπνιστές ίσως έχουν πρόβλημα ειδικά το χειμώνα! Αχχχ Ελλαδάρα! Για αυτό ΔΕΝ βάζω 4.

Αξίζει τα λεφτά του: Ήμουν κοντά στο 4 πάλι. Πιατέλα της παρέας 58€, σαλάτες 7,5€ με γεναία ποσότητα, 3lt Franzescaner 26€. Μας βγήκε στα 15 το άτομο αλλά μπορείς να χορτάσεις και με 10-12 αν το ψάξεις λίγο.

Έμεινα πολύ ικανοποιημένος! Μια από τις μπυραρίες που σίγουρα θα ξαναπάω (ειδικά αν κάνουν κάτι για την τσιγαρίλα)!

21 Αυγ 2013

Επιστρέφοντας από διακοπές ατελείωτης γευστικής κραιπάλης και έχοντας διανύσει 400+ χιλιόμετρα από το πρωί χωρίς να έχουμε φάει ψάχνουμε απεγνωσμένα κάτι να "τσιμπήσουμε" στην Αργυρούπολη. Τα γνωστά στέκια κλειστά οπότε ακολουθήσαμε τις πινακίδες στο δρόμο που μας έστειλαν στο Barrel Haus. Το misspelling στο Ask4food δεν μας επέτρεψε να πάρουμε μια ιδέα για το τι παίζει οπότε το παίξαμε στην τύχη.

Η διακόσμηση κλασική για μπυραρία, μεγάλα τραπέζια μοναστηριακού τύπου,οι τοίχοι γεμάτοι πινακίδες αυτοκινήτων και δρόμων. Το καλοκαιράκι είναι πολύ δροσερά και διαθέτει και κήπο που δεν πήγαμε να δούμε. Είμαστε οι πρώτοι που κάτσαμε στις 20:00 αλλά με την ώρα τα τραπέζια γέμιζαν.

Πολύ φιλική εξυπηρέτηση. Το μαγαζί, όπως κάθε μπυραρία που σέβεται τον εαυτό της, διαθέτει μεγάλο κατάλογο με μπύρες και προσφέρει και κάποια πιάτα τα οποία είναι αναμενόμενα για τέτοιο μαγαζί. Επίσης προσφέρει 3 μενού των δύο ατόμων στα 20, 25 και 30 ευρώ. Πήραμε των 30 στο οποίο διαλέγεις ανάμεσα στο σπαθάτο χοιρινό και στο κότσι, μια από τις σαλάτες τους και 2 μπύρες από προκαθορισμένη λίστα.

Πήραμε το σπαθάτο χοιρινό , την σαλάτα Barrel Haus και δύο μπύρες Franziskaner (μισόλιτρες). Το σπαθάτο χοιρινό είναι ένα τεράστιο πιάτο που περιλαμβάνει το χοιρινό σε τεραστια σούβλα με σως μουστάρδας, πολλές τηγανητές πατάτες και δύο είδη ξινολάχανου. Κολασμένο! Πολύ μαλακό και γευστικό και όπως προαναφέραμε τούμπανο μερίδα για δύο άτομα. Να φανταστείτε ο σερβιτόρος μας συνεχάρη που το καταφέραμε!
Η σαλάτα Barrel Haus (τεράστια μερίδα) είναι iceberg μαρούλι, καρότο, καλαμπόκι και μια σως. Δεν θα μας μείνει και αξέχαστη. Τυπική σαλάτα του είδους.
Δεν κρατηθήκαμε και δοκιμάσαμε το cheesecake του μαγαζιού. Πολύ γευστικό και η εκτέλεση και η μερίδα υπονοούσαν σπιτική κατασκευή. Το μόνο που μας χάλασε ήταν η μαρμελάδα φράουλα ενώ έλεγε βατόμουρο. Στα 6 ευρώ.

lihoudi: Μου άρεσε πολύ το χοιρινό και εντυπωσιάστηκα με το μέγεθος!!! Θα ξαναπαμε με παρέα να δοκιμάσουμε και τα λοιπά τζιτζιφλόνια!

tsifouti: Οι μπυραρίες δεν είναι ο αγαπημένος μου προορισμός λόγω των τσιμπημένων τιμών και των πιάτων που αναλώνονται σε προτηγανισμένα ορεκτικά. Επίσης οι μπύρες είναι πολύ τσιμπημένες. Το Barrel Haus δεν ξεφεύγει από τον κανόνα(στις τιμές τουλάχιστον) αλλά έρχονται τα μενού και σώζουν την κατάσταση. Το μενού των 30 ευρώ είναι πολύ καλή προσφορά ειδικά αν πεινάτε πολύ και είναι πραγματικό φαγητό. Αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω αρνητικά τα 6 ευρώ του γλυκού...

24 Φεβ 2013

Η μπύρα είναι από τα αγαπημένα μας ποτά και πάντα αναζητούμε μπυραρίες που να μας καλύπτουν καθώς τις έχουμε δοκιμάσει σχεδόν όλες (είδη και καταγωγές). Στο barel haus έχουμε βρει το στέκι μας. Είναι ένας χώρος κλασικής γερμανικής μπυραρίας, με ξύλινα τραπέζια σχεδόν μοναστηριακά σε μικρό μέγεθος.Μεγάλη μπάρα, αρκετά ζεστό μαγαζί,πράγμα σπάνιο στις μέρες μας(άτιμε φόρε στο πετρέλαιο..). Διακόσμηση με σημαίες και διαφημιστικά από μπύρες, απόλυτα ταιριαστό και όσο κι ανα ακούγεται δεν είναι καθόλου κιτς.

Στο σέρβις δύο παιδιά, μια κοπέλα και ένας νεαρός, ευγενικοί και πρόθυμοι να σου εξηγήσουν οτι δεν καταλαβαίνεις σχετικά με τις μπύρες.Ο κατάλογος από μπύρες είναι πλήρης, έχει όλων των ειδών και επειδή το έχουμε επισκεφθεί τουλάχιστον 4-5 φορές ανανεώνεται για να μην καταντά βαρετός. Έχει καλές επιλογές σε βαρέλια, πολλές σε φιάλη πάσης φύσεως και είδους, μοναστηριακές, ακόμα και φρουτόμπυρες για τους εκκεντρικούς.

Το μενού είναι μικρό σχετικά μα απόλυτα αντιπροσωπευτικό για μπυραρία. Σαλάτες, λουκάνικα,ποικιλίες, κότσι θηριώδες κλπ. Όλα πάντα φρέσκα, νόστιμα και καθαρά. Και οι ποσότητες μεγάλες.
Όπως όλα τα μπυρομάγαζα, δεν έχει και χαμηλές τιμές στη μπύρα. Ζευγάρι με 4 μπύρες, από 500ml έκαστη και πλήρες φαγητό θα πρέπει να καταβάλλει περί τα 60 Ε. Δεν είναι και φθηνό, μα δεν σε κοροϊδεύει κιόλας. Έχουμε βρει στο barel haus μια έντιμη μπυραρία, που κάναμε στέκι μας. Τη συστήνουμε χωρίς δισταγμό.