Ιαπωνική και Fusion κουζίνα.

27 Μαι 2015

Επισκευθηκα το εν λογω εστιατοριο περιπου εναν μηνα πριν.

Η πρωτη εντυπωση ηταν απο τον χωρο του μαγαζιου, ο οποιος ηταν μοντερνος, elegant με πολυ ωραιο στυλ και ανθρωπους να σε υποδεχονται στην εισοδο.

Το service ηταν λιγο μουδιασμενο στην αρχη καθως ζητησαμε τα πιατα ολα μαζι (sushi & κυριως) οπου τα μισα ηρθαν πριν, η σαλατα τελευταια (σχεδον) κτλ.

Αν και σαφεστατα το εστιατοριο αυτο εχει γενικιοτερα πολυ ηψηλη ποιοτητα φαγητου, περιμενα πολυ καλυτερο sushi σε σχεση με αυτο που δοκιμασα, καθως υπολοιποταν γευσης σε σχεση με αυτο που ειχα ακουστα (και πληρωσα). Στον αντιποδα, η συζηγος που δεν τρωει sushi, δοκιμασε αλλη παλετα γευσεων τα οποια ηταν εκπληκτικα.

Το ζεστο σακε ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, καθως επισης και η σαλατα που δοκιμασαμε.

Θα ξαναπηγαινα για την ατμοσφαιρα & για να δοκιμασω αλλες γευσεις -oπου οπως παρατηρησα ειναι αρκετα promising- αλλα οχι για το Sushi...

Οι τιμες ειναι αρκετα υψηλες, αλλα οχι εξωφρενικες γνωριζοντας το pedigree του εστιατοριου και το κοινο που απευθυνεται.

11 Ιαν 2015

Αν σου αρεσει η Ασιάτικη κουζινα τοτε πρεπει σιγουρα να επισκεφθεις το Hama. Αν και πολυ σκοτεινο θεωρω πως ειναι πολυ ωραιο μαγαζι, τα μπαμπου το κανουν πιο ζεστο και ο ομορφος κηπος βλεποντας στη τζαμαρια εξω το κανει ακομα πιο ενδιαφερον!

Ειναι αρκετα ακριβο, και εστιαζει σε συγκεκριμενη πελατεια αλλα αυτο εχει να κανει με το πορτοφολι του καθενα. Οι μεριδες ειναι αρκετα μικρες αλλα σε γευση κερδιζει πολλα περισσοτερα και σε κανει να θες να δοκιμασεις κ αλλα! Ξεχωρισα απο τα πιατα τον μαυρο μπακαλιαρο, ηταν εξαιρετικο πιατο αλλα και το σουσι τους πολυ δυνατο.

Εχει ωραια ατμοσφαιρα, και τα κοκτειλ τους πολυ δροσερα και ιδιαιτερα. Το service πολυ καλο, μειναμε ολοι αρκετα ευχαριστημενοι μπορω να πω. Θεωρω πως το nobu που κυμαινεται σχεδον στην ιδια κλιμακα τιμης, ειναι προτιμοτερο και το hama ως εναλλακτικη. Αλλα και παλι το συνιστω ανεπιφυλακτα!

26 Νοε 2013

Καλύτερα να πάρεις το άμαξι σου να πας 3χλμ πιο κάτω στο Nobu αφού έτσι και αλλιώς έχεις αποφασίσει να το παίξεις μπρουκλης.

Πολύ δήθεν χωρίς λόγο, το μόνο που άξιζε πραγματικά ήταν ο μαύρος μπακαλιάρος.

29 Αυγ 2013

Πήγα στο HAMA Παρασκευή 8/3/2013 (Ημέρα της γυναίκας), αποκλειστικά και μόνο για να δοκιμάσω ένα "καλό", "αυθεντικό" σούσι, έχοντας ήδη φάει για βραδινό. Είχα δοκιμάσει πριν 1-2 φορές τυχαία και δεν μου άρεσαν καθόλου, αλλά άκουγα συνεχώς να μου λένε ότι αν δοκιμάσεις "καλό" θα σου αρέσει. Το αποφάσισα.

Ώρα 23:30
Το εστιατόριο γεμάτο.
Όταν άνοιξα το μενού η πρώτη μου σκέψη ήταν που έπεσα! Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ το καλό φαγητό και δεν με πειράζει η τιμή αν ξέρω ότι αξίζει. Αλλά δεν περίμενα με τίποτα ότι, μόνο και μόνο ένα πιάτο σούσι θα έκανε 20 κάτι ευρώ. Μετά σκέφτηκα ότι λογικά θα είναι μεγάλη η μερίδα και είπα εντάξει. Τελικά η μερίδα είχε ένα τεράστιο πιάτο με 10 κομματάκια.

Σαν γεύση μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα! Μου άρεσε πάρα πάρα πολύ, καμία σχέση με όσα είχα δοκιμάσει. Όλα τα υλικά φρεσκότατα και με εξαιρετική διαχείριση και πραγματικά θα ήθελα να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν με πάει κανένας σε γιαπωνέζικο!

Για την τιμή τι να σχολιάσω; Είναι ακριβά τα υλικά; Οι μάγειρες; Το ενοίκιο;

Εντάξει ο καθένας κρίνει με το πορτοφόλι του και προφανώς το μαγαζί στοχεύει σε συγκεκριμένη πελατία.
Εγώ πάντως θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως γιατί μου άρεσε πολύ, αρκεί να βρω κάποιον που να του αρέσει η γιαπωνέζικη κουζίνα!

Ο χώρος σκοτεινός, αλλά μου άρεσε με τα τεράστια μπαμπού, όπως και ο περιποιημένος κήπος που βλέπεις από τη τζαμαρία. Η δυσκολία στο να διαβάσεις το μενού υπάρχει, ανάλογα με τη θέση που βρίσκεσαι βέβαια.

Κάτι αρνητικό: Επειδή έτρωγα ουσιαστικά για πρώτη φορά ασιατικό φαγητό δεν είχα ιδέα πως πιάνουμε τα ξυλάκια(chopsticks) και η σερβιτόρα ήταν λίγο σνομπ... Θεωρώ ότι κανονικά θα έπρεπε από μόνη της να ρωτήσει, να ενδιαφερθεί και να εξηγήσει χωρίς να κάνει τον πελάτη της να νιώθει άβολα. Εντάξει εμένα δεν με ενδιαφέρει η άποψη του καθενος, έτσι κι αλλιώς τώρα που κατάλαβα ότι μ'αρέσει το ασιατικό φαγητό, έμαθα να τα χρησιμοποιώ όπως το πιρούνι μου!

*Πολύ ωραίο κοκτέιλ.
*Πάνω κάτω όλα τα πιάτα είναι από 15-35 ευρώ, είτε ορεκτικά είτε κυρίως είτε σαλάτες.

03 Δεκ 2012

Ο χωρος πολυ σκοτεινος. Ωραια κοκτειλ
Το tempura απαραδεκτο, και ολα τα υπολοιπα μετρια.
Πανακριβο γι'αυτο που προσφερει.

10 Απρ 2012

λοιπον..
το φαγητο δεν ηταν ασχημο αλλα για να ξαναπας σε ενα μαγαζι πρεπει να συντρεχουν και αλλοι λογοι..
καταρχην στην εισοδο ειχαν παραταχθει μονο ακριβα αυτοκινητα για να μας θυμιζουν και σε ποια χωρα ζουμε...!!!
μεσα επικρατουσε σκοταδι και ο χωρος για τοσα ατομα που ειμασταν ηταν πολυ στενος σε σημειο που νομιζαμε οτι θα μας ερθουν τα πιατα στο κεφαλι καθε φορα που καποιος σερβιτορος σκονταφτε πανω στις καρεκλες μας..

αλλα το χειροτερο απο ολα για εμενα ηταν οτι..ενω λεγανε οτι ηταν για μη καπνιζοντες ...εκει μεσα καπνιζανε οι παντες...το μαγαζι ηταν τεκες στην κυριολεξια..αντι να μυριζουμε τις μυρωδιες απο τα φαγητα μας καταπιναμε τον χρησιμοποιημενο καπνο των αλλων...!!! κριμα!!!

και τελος βεβαια πρεπει να πω και για τις υπερβολικες τιμες..
150 Ευρω το ζευγαρι για μεζεδακια...οι μισοι φυγαμε νηστικοι...!!

23 Φεβ 2012

hama..θα ελεγα απο τα πιο ωραια στο ειδος του εστιατορια. σαν χωρος -δυωροφος και πολυ ωραιος, σε τονους μαυρου, διακοσμημενο με τεραστια bamboo γυρω γυρω, κ το bar του σε αποχρωσεις μαυρου-χρυσου..κατα την γνωμη μου βεβαια θα ταν καλυτερο αν ηταν πιο μικρο.

το φαγητο του πολυ ωραιο, sashimi φρεσκοτατο, η σαλατα sato εξαιρετικη, οπως κ το spicy crab ταρταρ. πολλες πρωτοτυπες ιδεες κ στα rolls του, εχω ξεχωρησει απο τα uramaki rolls-τα tiger, sato mix k miura. σε οποιον αρεσει κ το σκορδακι φανταστικο ειναι κ απο τα πρωτα το guyoza.

στις τιμες του δυστυχως ειναι τσιμπιμενο, δλδ ενα ζευγαρι για να φαει κ να πει πως χορτασε-κ οχι εσκασε- θα χρειαστει στο νερο ενα 120-150 ευρο συμπεριλαμβανομενου κ ενα μπουκαλι κρασι η αντε 2 coktails-τα οποια ειναι συνηθως ωραια αλλα λιγο ακριβα.

το service του πολυ φιλικο κ ευδιαθετο κ ετοιμο να λυσει καθε απορια που μπορει να εχει ο πελατης.

σε γενικες γραμμες πιστευω πως αν ειχε χαμηλοτερες τιμες, θα ειχε προσελκησει πολυ περισσοτερο κοσμο. αξιζει ομως σε καθε περιπτωση καποιος που του αρεσει αυτο το ειδος φαγητου, να το επισκεφτει και να το δοκιμασει.

09 Δεκ 2011

ΣΑΣ ΑΡΑΙΣΕΙ ΤΟ ΣΟΥΣΙ?
ΕΜΕΝΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΓΑΝ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΗΑΜΑ!!!
ΩΡΑΙΟ ΦΑΓΗΤΟ,ΩΡΑΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,ΩΡΑΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΤΣΟΥΧΙΣΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!!

08 Οκτ 2011

Νέα άφιξη γιαπωνέζικου στη Γλυφάδα. Το sushi του είναι πολύ νόστιμο, φρεσκότατο και σχετικά προσιτό σε σχέση με άλλα πανάκριβα γιαπωνέζικα. Η ποικιλία τεράστια και τα παιδιά που σερβίρουν ενημερωμένα. Συνιστώ το black cod, και το dragon roll. Τα κοκτέιλ επίσης πολύ προσεγμένα, αλλά, θεωρώ ακριβά για εστιατόριο. Τελευταία φορά είχα πάρει apple martini (υπέροχο, δεν το συζητώ) και το πλήρωσα 12 ευρώ! Εντάξει ρε παιδιά, κρίση έχουμε!

O κόσμος πλούσιος και γκλαμουράτος, πολλά ακριβά αυτοκίνητα φιγουράρουν στην είσοδο και οι real housewives μπαινοβγαίνουν, όπως κάποιος είπε εύστοχα πιο κάτω. Τις συνάντησα κι εγώ..

Η ένστασή μου είναι για τον χώρο. Εσωτερικά δεν μου αρέσει καθόλου. Το μαύρο, σε συνδυασμό με το ημίφως, το βαραίνει πάρα πολύ. Και ο πάνω όροφος δεν καταλαβαίνω γιατί εχει χωριστεί σε τόσα "κομμάτια". Τα τραπέζια είναι σχεδόν αποκομμένα το ένα από το άλλο! Η αυλή βέβαια για τους καλοκαιρινούς μήνες είναι μια χαρά.

Αυτά εν ολίγοις... Με μία νορμάλ παραγγελία και χωρίς παρεκτροπές, πληρώνεις γύρω στα 40 ευρώ το άτομο και τρως καλό σούσι.

29 Απρ 2011

ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.
ΑΡΓΟ ΣΕΡΒΙΣ ΜΕΤΡΙΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ 140 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 2 ΑΤΟΜΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΖΗΣΑΜΕ.