29 Ιαν 2016

Έχω επισκεφτεί την Ταβέρνα Νικόλας 8 φορές και δεν μπορώ να πω κάτι ικανοποιητικό για τις γεύσεις. Γιατί λοιπόν επέστρεψα μετά την πρώτη φορά; ίσως για την παρέα, ίσως για την μουσική, αλλά σίγουρα όχι για το φαγητό το οποίο κρίνω ως πολύ μέτριο μέχρι απογοητευτικό.

Ο στόχος μου δεν είναι να μαυρίσω την προσπάθεια ενός επιχειρηματία αλλά να πω την γνώμη μου για καλυτέρευση των παρεχόμενων.
Ξεκινώντας από τα καλά, ο χώρος είναι ευχάριστος σαν ατμόσφαιρα, τα τραπέζια δεν είναι στριμωγμένα μεταξύ τους, έχει αρκετό φωτισμό και μόνο οι τουαλέτες ήταν σχετικά παραμελημένες.

Το φαγητό ήταν πραγματικά μια απογοήτευση, το κρέας κακοψημένο, οι πατάτες φούρνου ξαναζεσταμένες, πάνω από μια φορά, η σαλάτα μέτρια, τα ορεκτικά συνηθισμένα και το κρασί του απαράδεκτο!! Δοκίμασα και το λευκό και το ροζε/κόκκινο. Πως διατηρεί κανείς εστιατόριο με τόσο φτηνής ποιότητας κρασί; Τα σουβλατζίδικα έχουν καλύτερο προϊόν, πρέπει να αλλάξετε προμηθευτή άμεσα.

Το κόστος του φαγητού ήταν 8€ το άτομο, διόλου αμελητέο για σημερινές εποχές, θα θέλαμε ένα ρεκτιφιέ στην ποιότητα. Κάποτε το μαγαζί γιόμιζε, ίσως να το προσπαθήσετε πάλι;

16 Ιουν 2013

Tο σαββατο 8/6/13 επισκευτηκαμε οικογενειακος μαζι με μια ακομη παρεα συνολικα 7 ατομα (3 παιδια)την ταβερνα. καθισαμε εξω σε εναν αρκετα συμπαθητικο χωρο. αρκετα καλος και ο εσωτερικος χωρος βλεποντας των.

παραγγελεια μας πηρε ο ιδιοκτητης του μαγαζιου (μανωλης) αρκετα ευγενικος και ομηλιτικοτατος μπορω να πω.

η εξηπηρετηση και το σερβιρισμα του φαγητου εγινε σε λογικο χρονικο διαστημα. το φαγητο ηταν καλο θυμιζοντας σπιτικη κουζινα.το χυμα κρασι του ηταν αριστο.

το γευμα ολοκληρωθηκε με παγωτο.η ταβερνα προσφερετε για οικογενειακες στιγμες χαλαρωσης και κουβεντας. ο χωρος γυρω απο αυτην ειναι γειτονια και ειναι αρκετα ησυχος.

μειναμε ικανοποιημενοι και σιγουρα θα την ξαναεπισκεφτουμε.(χρηστος)

05 Αυγ 2012

Σαββατο βράδυ και με εναν φιλό αποφασίζουμε να επισκεφθούμε τον Νικόλα. Είναι λίγο χωμένο όπως προανέφερε και ο Vagelis αλλά είναι αρκετά ήρεμο. Καθήσαμε στον προαύλιο χώρο του και είμασταν το μόνο τραπέζι εκείνη την βραδιά. Ο χώρος και έξω και μέσα είναι καλός χωρίς να είναι κάτι το extreme όμως.

Το μενού αρκετά πλούσιο με μεγάλη ποικιλία και λογικές τιμές.Ο ιδιοκτήτης πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός. Τα πάντα ήρθαν πολύ γρήγορα στην σωστή σειρά τους.

Δοκιμάσαμε τις τυροφλογερες του που ήταν φύλλο με τυρί κίτρινο και ντομάτα στην μέση και ήταν νόστιμο. Μετά δοκιμάσαμε επίσης τα κεφτέδακια του που ήταν πολύ νόστιμα και συνοδευόντουσαν απο μερικές πατάτες τηγανητές. Μαζί πήραμε και μια χωριάτικη φρεσκοκομμένη και δροσερή που με την συνοδεία του ψημένου ψωμιού ηρέμησε την πείνα.

Για κυρίως πήραμε την σπεσιαλιτέ του, ψαρονέφρι με λιαστή ντομάτα μαγειρεμένη σε κρασί και ενα γεμιστό μπιφτέκι. Και τα δυο συνοδευόντουσαν απο πατατες τηγανητές. Είχαμε χορτάσει και ενω ο άνθρωπος προσφερθηκε να μας φἐρει και γλυκό η φρούτο δεν δοκιμάσαμε για να σας πω την γνώμη μου.

Οι τιμές είναι λογικές και το εστιατόριο είναι σε γενικές γραμμές ένα τίμιο και καλό εστιατόριο για να φας εάν είσαι κοντά στην περιοχή. Το χειμώνα ο ιδιοκτήτης μας είπε οτι 3 μέρες ΠΣΚ έχει και ζωντανή μουσική. Εάν αγοράσεις και κουπόνι απο τα deal sites όπου όλα τα παραπάνω κοστίζουν στα 19 ευρώ για τα 2 ατομα τότε αξίζει πολύ παραπάνω να το επισκεφθείς.

31 Μάρ 2012

Ημερομηνία επίσκεψης:
Κυριακή μεσημέρι, 16/10/2011, 6 άτομα, με κράτηση και κουπόνια προσφοράς

Ο χώρος:
Κρυμμένος σε στενό της Ν. Χαλκηδόνας, το "Νικόλα" τον βρίσκεις δύσκολα, πρώτον λόγω της έλλειψης αρίθμησης στα κτίρια και δεύτερον γιατί το μαγαζί δε διαθέτει καν ταμπέλα. Ρωτήστε το περίπτερο στη γωνία.

Ο "Νικόλας" στεγάζεται σε μια πολυκατοικία του '60-'70 με μεγάλη αυλή. Με το που ανοίγεις τη βαριά ξύλινη πόρτα, η παλιομοδίτικη διαρρύθμιση και διακόσμηση σε χτυπάει καταπρόσωπα. Βαριές κουρτίνες, πλαστικά λουλούδια, άσχετα κάδρα, κλασικά τραπεζοκαθίσματα με λευκό τραπεζομάντηλο, όλα φαίνονται να έχουν παγώσει σε μια εποχή 40 χρόνια πριν.
Στην αρχή, κάπως σου κακοφαίνεται αυτό. Μετά, όμως, παρατηρείς τα τραπέζια γεμάτα από οικογένειες με παιδιά και ηλικιωμένους, σαν τα Κυριακάτικα μεσημέρια με τα σόγια, που ως παιδί βαριόσουν θανάσιμα - τώρα, όμως, περιέργως, το θέαμα σε χαλαρώνει (αρκεί να μην τσιρίζουν τα πιτσιρίκια!), διαβεβαιώνοντάς σε ότι εδώ θα φας απλά και σπιτικά, χωρίς τύπους και φανφάρες. 3, για το νοσταλγικό του πράγματος
Σημειώνω ότι, όταν πήγαμε εμείς, δεν κάπνιζε κανένας (αν και στο μεγαλύτερο μέρος του φαγητού ήμασταν το πολύ 3 τραπέζια γεμάτα).

Το μενού:
Μεγάλος κατάλογος, με πάρα πολλούς μεζέδες, πιάτα της ώρας και μαγειρευτά (δείτε και το site). Η πόρτα της κουζίνας ανοιχτή, βλέπεις και τους μάγειρες: μια γλυκύτατη γιαγιούλα, μια ακόμα κυρία και ο αεικίνητος Νικόλας.
Εμείς πήραμε (απ' όσο θυμάμαι):
-- τζατζίκι, αρκετά νερουλό και όχι πολύ πικάντικο, δυστυχώς (4,70€)
-- μανιτάρια σχάρας πλευρώτους, όχι καμμένα, κι αυτό είναι σημαντικό από μόνο του! (6€)
-- τυροκαυτερή, καλή (4,70€)
-- μπουγιουρντί τυριών με ντομάτα και πιπεριά σε πήλινο, πικάντικο, μαστιχωτό, τυρένιο, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, πήραμε και δεύτερο (7,20€)
-- τηγανιά χοιρινή του Νικόλα (7€, δε δοκίμασα)
-- κεφτεδάκια της κυρα-Τζένης, νόστιμα (4,50€)
-- πατάτες τηγανητές (3,80€), ακριβές, αλλά τουλάχιστον όχι προτηγανισμένες
-- σαλάτα "Νικόλας" (μαρούλι, καρότο, σταφίδες, κουκουνάρι, σταφίδες), που ακουγόταν πολλά υποσχόμενη, αλλά ήταν στεγνή (καμία σος!) και μάλλον άνοστη (6,30€)
-- σαλάτα λάχανο-καρότο, κλασική (3,90€)
-- ψαρονέφρι με λιαστή ντομάτα, δε σου αλλάζει τη ζωή (12€). Το κρέας είναι κατεψυγμένο.
-- γιαουρτλού κεμπάπ, πολύ μεγάλη μερίδα, με το ελαφρύ γιαούρτι να σχηματίζει ένα κοκκινόλευκο (απ' τη γλυκιά πάπρικα) βουναλάκι πάνω στη νόστιμη πιτούλα και να σκεπάζει εντελώς το κρέας (9,30€)
-- "Κόκκινος πειρασμός", σπεσιαλιτέ του μαγαζιού, με ψαρονέφρι και στρώσεις από φέτα, σάλτσα ντομάτας και τηγανητές πατάτες (14,90€), που ακουγόταν ενδιαφέρον, αλλά ήταν υπερβολικά πληθωρικό (σε ποσότητα και γεύση) και μάλλον κουραστικό, τελικά
-- μπόλικο χύμα κρασί (6,40€/κιλό το λευκό)
-- για γλυκό είχαμε τούρτα σοκολάτα γενεθλίων :-)

Θα ήθελα να βάλω 2,5 βαθμολογία. Κάποια πιάτα κέρδισαν, κάποια άλλα όχι και τόσο. Επίσης, όπως παρατηρείτε, οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες.

Το σέρβις:
Ευγενικό και γρήγορο. Ο Νικόλας μας κέρασε μια καράφα κρασί, μας βοήθησε να βγάλουμε τις φωτογραφίες της γιορτής, ζήτησε να μάθει την ειλικρινή μας άποψη για το φαγητό και μας εξήγησε ότι τα Παρασκευοσάββατα στα μαγαζί γίνεται χαμός, με ζωντανή μουσική, λουλουδοπόλεμο (στον κατάλογο θα δείτε και ανάλογη χρέωση...) και χορούς στα τραπέζια. Και δεν του φαίνεται καθόλου!

Θα ξαναπάω;
Είναι εξαιρετικά μακριά και το φαγητό, αν και συμπαθητικό, δεν είναι από αυτά που θα σε κάνουν να επιστρέψεις (εκτός από αυτό το μπουγιουρντί, που απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ). Παρόλ' αυτά, είχε (και) κοινωνικό ενδιαφέρον το μαγαζί και δε μετανιώνω που το δοκίμασα.

ΥΓ. Αν αποφασίσετε να επισκεφτείτε το "Νικόλα", έχετε υπόψη ότι εξακολουθούν να διατίθενται κουπόνια προσφοράς, τακτική που μπορεί να αποδειχτεί εξαιρετικά χρήσιμη, αν, όπως και σ' εμένα, σας αρέσει να εξερευνάτε νέα μέρη φαγητού.

25 Μάρ 2012

Πήγαμε χθές με προσφορά. Φαγητό αρκετά καλό και το σερβις ταχυτατο.Ειχε αρκετό κόσμο και το περιβάλλον οχι και τοσο καλό. Κάπνιζαν όλοι πράγμα πολύ αρνητικό.

Τα γλυκά στο τέλος ,''πατάτα''. Καλύτερα να αγοράσει 2 γλυκά για το μαγαζί παρά να φτιάχνει δικά του.Τιμές για να πάς χωρίς προσφορά, φωτιά.
Καλό μαγαζί γενικά με πολύ καλό σέρβις και φαγητό.
Θα ξαναπάω μόνο με προσφορά.

21 Φεβ 2011

ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΔΕΚΕΛΕΙΑΣ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.ΧΩΡΟΣ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ,Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ.

ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΠΕΛΑΛΙΔΙΚΑ ΦΑΓΗΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ.ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΡΙΔΕΣ.ΔΕΝ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΙΣΟΑΔΕΙΟΣ(ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ ??? ) ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ.ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.

ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΚΜΕΚ ΤΣΟΥΡΕΚΙ ΜΕ ΠΑΓΩΤΟ ΚΑΙΜΑΚΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΤΑ ΚΛΑΙΣ !!!!