Εστιατόριο με ψαρικά κυρίως, δίπλα στη θάλασσα στο λιμάνι του Πόρτο Ράφτη.

02 Ιουν 2017

Με μια μικρή καθυστέρηση η παρακάτω κριτική, αλλά όχι και πολύ, μιας και ακόμα είμαστε στο μήνα Μάιο.

1οΜαγιά, αργία, σχετικά καλό καιρό και όλοι έξω.

Και εμείς, 4 ενήλικες και 2 μικρά παιδιά αποφασίσαμε για φαγητό να πάμε Π. Ράφτη. Ευτυχώς λόγω της ώρας, 15:00 δεν βρήκαμε καθόλου κίνηση καθώς επίσης και δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε τραπέζι στο συγκεκριμένο εστιατόριο, που είχαμε και 2 χρόνια να πάμε.

Μεγάλος χώρος και εσωτερικά και εξωτερικά, με πολύ προσωπικό, αεικίνητο, να τρέχει και να εξυπηρετεί αμεσότατα και με χαμόγελο όλους τους πελάτες τους. Σε πραγματικά λίγα δευτερόλεπτα απο την ώρα που ζητήσαμε τραπέζι, είχαμε καθίσει σε ένα άνετο τραπέζι εσωτερικά, χωρίς λόγω της ημέρας να έχουν στριμώξει καθόλου καρέκλες και τραπέζια. Κοντά στο ταμείο, πάντα η έκθεση με τον πάγο και τα φρέσκα θαλασσινά και οστρακοειδή τους. Μόνο που τα βλέπεις, τα λιγουρεύεσαι.

Οι σερβιτόροι μέσης ηλικίας, αξίζουν μνεία τόσο για τη σβελτάδα τους, όσο και για την καλοσύνη τους και πολύ γρήγορη εξυπηρέτηση. Το μόνο αρνητικό είναι ότι ενώ μας είπαν ότι είχαν ένα παιδικό καθισματάκι, τελικά δεν μας το έφεραν γιατί είτε το είχε πάρει κάποιος άλλος είτε απλά δεν το έβρισκαν (στο χαμό που επικρατούσε βέβαια).

Με το που καθίσαμε, ήρθε εμφιαλωμένο νερό (χωρίς να ερωτηθούμε) και καψαλισμένο ψωμάκι (1.50 ευρώ το κουβέρ).
Στα της παραγγελίας ωστόσο:

- 2 μερίδες πατάτες τηγανιτές (3.30 ευρώ έκαστος) και 1 μερίδα κολκυθάκια τηγανιτά (4.30 ευρώ). Όλα κομμένα στο χέρι, φρεσκοτηγανισμένα, χωρίς να σου αφήνουν καμία βαριά γεύση λαδίλας.
- 1 τυροκατευρή (4.50 ευρώ). Δεν ξέρω αν ήταν όντως χειροποίητη, όμως έτσι φαινόταν και οπτικά και γευστικά, με το καυτερό να είναι όσο πρέπει για να δικαιολογήσει και το όνομα που φέρει το συγκεκριμένο πιάτο.
- 1 σαγανάκι τυρί (6.50 ευρώ). Λαστιχωτό όσο πρέπει, που ωστόσο δεν ήταν ούτε αδιάφορο, ούτε και ιδιαίτερο. Νόστιμο.
- 1 σκορδαλιά (4.30 ευρώ) φτιαγμένη με ψωμί και πατάτα, με αισθητή την παρουσία σκόρδου. Από τις πολύ νόστιμες σκορδαλιές που έχουμε φάει έξω.
- 1 γαρίδες σαγανάκι (14.00 ευρώ). Ήρθαν σε ένα μεγάλο πιάτο, με νοστιμότατη σάλτσα φρέσκιας ντομάτας και φέτας, με 10 τμχ μεγάλες γαρίδες, και καθόλου βαριά επίγευση. Τσιμπημένη η τιμή του, όμως τόσο η γεύση όσο και η ποσότητα το ισοσταθμίζουν. Για αυτό και μόνο θα ξαναπήγαινα δηλαδή.
- 1 χωριάτικη σαλάτα (8.00 ευρώ). Πολύ μεγάλη ποσότητα, με φρεσκοκομμένα λαχανικά, κάπαρη, κυβάκια φέτας.
- 1 μύδια αχνιστά (9.00 ευρώ), που ήρθαν στη κλασσική μικρή, κόκκινη κατσερολίτσα. Νόστιμα, όχι και από τα καλύτερα που έχω φάει καθώς η σάλτσα τους δεν ήταν και τόσο αρωματική.
- 2 μερίδες καλαμαράκια (9.50 ευρώ). Πολύ καλά τηγανισμένα, νόστιμα, μαλακά και τραγανά ταυτόχρονα. Χωρίς επιπλέον λάδι λόγω τηγανίσματος, ήταν από τους πολύ νόστιμους μεζέδες. Ωστόσο τσιμπημένη η τιμή τους.
- 2 μερίδες χταπόδι ψητό (12.00 ευρώ). Αρχικά είχαμε παραγγείλει μία μερίδα, όμως επειδή ήταν πολύ καλά ψημένο σε κάρβουνα και το καταλάβαινες στη γεύση, λαστιχωτό όσο πρέπει και με εξαίσιο λαδολέμονο, ακολούθησε και επιπρόσθετη παραγγελία.
- 1 καλαμάρι ψητό (15.50 ευρώ), που απλά θα πω Θεϊκό. Φοβερό ψήσιμο, ελαφρύ, απίθανη σάλτσα λαδολέμονου, μεγάλο μέγεθος.
- Και για τα μικρά της παρέας, 600 γρ. γλώσσα ψητή (33.00 ευρώ). Αφράτη, πολύ καλό ψήσιμο και αν και όχι Ελληνική όπως μας είπαν, ήταν πολύ νόστιμη συνοδείας του ανάλογου λαδολέμονου. Τα μικρά τη λάτρεψαν, προσωπικά εμένα ωστόσο μου άφηνε έντονη τη γεύση της θάλασσας.

Για όλα αυτά μαζί με ένα ποτήρι ούζο και μισό λίτρο κρασί, ο λογαριασμός ανήλθε στα 150.00 ευρώ. Τσιμπημένες τιμές, ωστόσο μεγάλες μερίδες, καθαρό περιβάλλον και καθαρή κουζίνα, που με μία μικρή βελτίωση τιμών προς τα κάτω, θα είναι πιο συχνός προορισμός.

21 Δεκ 2016

Επίσκεψη μεσημέρι ηλιόλουστης Κυριακής (11/12/2016) τριμελής οικογένειας, μετά από πολλά πολλά χρόνια πάντα είναι μια πρόταση η οποία δύσκολα θα σε απογοητεύσει. Ο χώρος για όλα τα γούστα είτε στο εσωτερικό είτε πάνω στο λιμανάκι. Αν και τα υπόλοιπα γειτονικά μαγαζιά (εστίασης) φαίνονται υποτονικά λόγω κρίσης, το αγκυροβόλι φαίνεται να αντέχει στην οικονομική συγκυρία που ζούμε.
Η εξυπηρέτηση άμεση και επαγγελματική, είτε έχει κόσμο είτε όχι.

Το μενού πλήρες αφού πρόκειται για μια παραδοσιακή "ευπαρουσίαστη" ψαροταβέρνα.
Θα φάς καλά είτε φρέσκο είτε από τα κατεψυγμένα ψαρικά.
Και για να μήν πλατιάζω άλλο όλη η ομάδα στο αγκυροβόλι κάνει αξιόλογη προσπάθεια χρόνια τώρα.
Αγγουροσαλάτα πλούσια και ευπαρουσίαστη, τηγανητά κολοκύθια μοναδικά λεπτοκομένα χωρίς ίχνος λαδίλας, όπως επίσης και οι φρέσκιες τηγανητές πατάτες. Γαρίδες σαγανάκι κλασσική γεύση, καλαμαράκια πολύ μαλακά, χταπόδι βραστό επίσης επαγγελματικό και μαλακό. Τέλος το λευκό κρασί (μισό κιλό) κατάλληλο για την περίσταση δίπλα στην θάλασσα και τέλος κερασμένο το γλυκό καρυδόπαστα και μωσαϊκό και το φρούτο αποτελούμενο από ανανά, ακτινίδιο, μήλο και πορτοκάλι. Ολα τα παραπάνω 49,50€ (με απόδειξη) μαζί με πιατέλα ψωμιού ψημένη στα κάρβουνα και πορτοκαλάδα μπλέ.

06 Απρ 2016

Αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα στο λατρεμένο Πόρτο Ράφτη, που πραγματοποιούμε με την παρέα μου τουλάχιστον 2-3 φορές το μήνα! Μιας και έχουμε μία αδυναμία στα θαλασσινά (και λόγω νηστείας) είπαμε να πάμε κάπου που να αξίζει τον κόπο σύμφωνα με τα λεγόμενα μερικών.

Το Αγκυροβόλι για όσους ξέρουν από "Πορτοραφτάρα" βρίσκετε στο Λιμάνι.
Σε ένα όμορφο μέρος μπροστά στη θάλασσα που μπορεί κανεις ευχαριστα να κανει την βολτα του πριν ή μετα το φαγητό του. Η διακόσμηση και ο χωρος είναι πολύ άνω του μετρίου... Καθαρός χώρος όμορφα διακοσμημένος με μία λιτή πολυτέλεια!

Το προσωπικό πολύ ευγενικό αμέσως έσπευσε να μας βρει το κατάλληλο τραπέζι και μας πήρε και παραγγελία. Ολα πολύ όμορφα κ ωραία λοιπόν.

Παραγγείλαμε νηστίσιμα καλαμαράκια, ταραμοσαλάτα, μία σαλάτα με βραστα χορταρικά, χταπόδι σχάρας και χταποδοκεφτέδες (εξαιρετικούς!! ) όλα ήταν φρεσκότατα και στην καλύτερη εκδοχή τους... Λαδίλα ΠΟΥΘΕΝΑ! Τα συνοδεύσαμε με κρασακι άσπρο και ουζάκι (για μερικούς).
Στο τέλος μας προσφέρανε χαλβά!

Όλα πολύ πολύ ωραία λοιπόν, δεν θα πήγαινε κανείς για να φάει κρεατικά στο εν λόγο μαγαζί πιό πολύ σε θαλασσινά παραπέμπει...

Η τιμη κατά ατομο ξεκινά από 20 ευρώ και ανεβαίνει ανάλλογα με το τι θα επιλέξεις να φας. Υπάρχουν σίγουρα πολύ πιο οικονομικά μαγαζιά στην περιοχή αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας... Καλύτερα να δώσεις το κάτι παραπάνω κ να το ευχαριστηθείς!!