Ανοιχτά κάθε μέρα από το πρωί.

19 Ιούλ 2015

Περασμένα μεγαλεία
Τα σουβλάκια τους έχουν μεγαλώσει γενιές και πάντα είχα μια καλή ανάμνηση από το μαγαζί, το παλαιό και γωνιακό μαγαζί που υπήρχε μέχρι πέρυσι πριν την μεταστέγαση.

Πρώτη επίσκεψη πριν λίγο καιρό λοιπόν στο νέο σημείο, απέναντι από το παλαιό και δυστυχώς απογοητεύτηκα.

Ας τα πάρουμε από την αρχή, το σημείο είναι καλό, ήσυχο και σκιερό ότι πρέπει για ένα διάλειμμα για φαγητό στη δύσκολή Αθήνα. Και τα καλά τελειώνουν εδώ.
Το service δεν προβλημάτισε άλλα οι γεύσεις...

Που πήγε εκείνο το ζουμερό σουβλάκι (καλαμάκι κατά άλλους) που έλιωνε στο στόμα; Αφού ουσιαστικά το βασικό είδος είναι αυτό θα έπρεπε να "φυσάει". Άλλωστε ο κατάλογος είναι ούτως ή άλλως μικρός, δεν υπάρχουν τυλιχτά, μόνο σουβλάκι καλαμάκι, σαλάτες, ορεκτικά και ποτά.

Και όμως πρόκειται για ένα μέτριο σουβλάκι που δεν δικαιολογεί με τίποτα την πρωτοκαθεδρία του στο μενού.

Στα υπόλοιπα οι πατάτες προτηγανισμένες και άνοστες, ψωμί καλό και σαλάτες απλώς τρωγόντουσαν.

Οι τιμές σουβλατζίδικου.
Εν κατακλείδι με τόσο μεγάλο ανταγωνισμό πλέον από μυριάδες σουβλατζίδικα που έχουν ανοίξει τριγύρω, δεν φτάνει μόνο το όνομα, η παράδοση. Πρέπει να κρατάς και την ποιότητα και δυστυχώς στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Α και να κόβουμε και καμιά απόδειξη...
Αυτή βέβαια ήταν η δική μου εμπειρία, η δική σας μπορεί να είναι διαφορετική.

29 Ιουν 2015

Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός από την στιγμή που επισκέφθηκα το εν λόγω σουβλατζίδικο, νομίζω ότι έφτασε η στιγμή να καταθέσω την γνώμη μου και εγώ. Θυμάμαι ότι στην Λειβαδιά είχα πάει όταν ακόμα κυκλοφορούσα στο Κέντρο λόγω της σχολής μου (μιλάμε για πολλά πολλά χρόνια πίσω... ) και πρέπει να ήταν στον ίδιο δρόμο αλλά στην απέναντι πλευρά του, αν δεν κάνω λάθος. Δεν υπήρχε τότε και το ask4food να καταγράψω τις εντυπώσεις μου αλλά νόστιμο το θυμάμαι...

Πριν από λίγες μέρες είχα συναντηθεί για κάποιες δουλειές με μια φίλη μου στην περιοχή της Ομόνοιας και όταν αποκάμαμε θέλαμε να πάμε κάπου κοντά να τσιμπήσουμε κάτι. Αυτή είναι fun αυτού του είδους φαγητού, είναι και από μέρος που τα φτιάχνουν ωραία οπότε έριξα την ιδέα της Λειβαδιάς που συνέχιζα να την βλέπω σε αφιερώματα για ένα από τα καλύτερα σουβλάκια της Αθήνας.

Έτσι, λοιπόν, μετά από λίγο βρεθήκαμε στα τραπεζάκια του πεζόδρομου μετά από μια έντονη μπόρα. Η ευγενέστατη κοπέλα στο service ήρθε μας σκούπισε τραπέζι και καρέκλες και πήρε την παραγγελία μας (άλλωστε το μαγαζί δεν φτιάχνει και πολλά πράγματα). Καλαμάκια, πατάτες και τζατζίκι μαζί με αναψυκτικά. Μετά από λίγο, λοιπόν, ήρθαν στο τραπέζι μας τα φαγητά και εκτός από τις πατάτες (δεν ήταν άσχημες αλλά δεν ήταν φρέσκες) όλα τα άλλα ήταν μέτρια... Δεν ήταν άσχημα αλλά σε καμία περίπτωση δεν ξεχώριζαν από ένα οποιοδήποτε σουβλατζίδικο της σειράς. Σε αυτό συμφώνησε και η φίλη μου που ξέρει από καλό σουβλάκι...

Οι τιμές ήταν μια χαρά αλλά δεν μπορώ να πω ότι όταν ξαναχρειαστεί να ψάξω μαγαζί στην περιοχή θα το θυμηθώ, δεν ήταν κακό ήταν αδιάφορο...

Υ. Γ1. Η γεύση πρέπει να βαθμολογηθεί με 2,5 αλλά λόγω έλλειψης των μισών έβαλα λίγο παραπάνω στην εξυπηρέτηση για να εξισορροπηθεί η κατάσταση...

Υ. Γ2. Δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσο ζήλεψα που δεν κατάφερα να έρθω στην συνάντηση στο Oroscopo...

15 Φεβ 2013

Εχθες το βραδυ εφαγα 3 καλαμακια απο την "Λειβαδια" και αυτο γιατι απλως περναγα απο τον πεζοδρομο. να ομολογησω οτι αυτο που με τραβηξε ηταν το 1€ το κομματι. θα συμφωνησω οτι τα καλαμακια ειναι μικρα και χωρις ιδιαιτερη γευση (καμια σχεση με κατι αλλα σε μεγεθος και σε γευση) αλλα δεν παυει να ειναι μια τιμια προταση για ενα φαγητο στα γρηγορα με λιγα λεφτα.

Η εξυπηρετηση ηταν τυπικη "τι θα θελατε; μαλιστα, 3 ευρω, περαστε απο τον ψηστη να παρετε" δεν νομιζω οτι περιμενα κατι διαφορετικο.εκπροσωπει απολυτα το "οτι πληρωνεις παιρνεις".

14 Ιαν 2013

περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις.. οποιος ετρωγε παλια οπως εγω στη λειβαδια και παει να δοκιμασει τωρα θα απογοητευτει.. το καλαμακι μικρο οπως παντα. σε καποια σημεια αψητο και αλλου καμμενο κα πολυ αγευστο.. εφαγα πριν κανα 6μηνο και ηταν χαλια.

ετυχε λοιπον πριν κανα μηνα να ξαναπερασω και να ξαναφαω γιατι ειπα θα ετυχε, η λειβαδια ειναι σταθερη αξια και απλα εκεινη τη φορα ηταν μια κακη παρενθεση....αμ δεν...απογοητευτηκα παλι.. κριμα γιατι ειναι απο τα λιγα μαγαζια στο κεντρο που μας θυμιζει τα παλια μεγαλεια της ομορφης μας αθηνας.. απ οτι ειδα μεταφερονται παρα διπλα..
καλη ευκαιρια να αλαξουν και μυαλα γιατι ο κοσμος ξυπνησε και μονο με το ονομα δεν τα βγαζεις περα..μεγαλο μείον η κλασσικη ξινίλα στο ταμειο. λεφτα δινω δεν ζηταω δανεικα!!!

από τα παλιά ψητοπωλεία από τό 1960 στό κέντρο τής αθήνας
τά καλαμάκι σουβλάκι πού έχει θά ήταν πολύ καλύτερο εάν τής ώρες αιχμής δέν δυνάμωνε τήν φωτιά γιά να ψηθεί γρηγορότερα οπότε χάνει σέ γεύση.

πηγέντε πρίν τις 11 καί δοκιμάστε καί θά καταλάβετε τί λέω καί φυσικά οχι από αυτά πούχει μισοψημένα καί τά βάζει στα κάρβουνα πάλι.

στά καλαμάκι σουβλάκι πρίν τίς 11 βάζει 3 καί μερικές φορές πού τό κρέας είναι ποιο νοστιμο 4.....

σερβίρει κάτι πατάτες πουνε προκάτ τηγανισμένες σέ καλαμποκέλαια πού δέν αλλάζει όλη την ημέρα αλλά συμπληρώνεται...πού θεωρώ ότι είναι κάτω από τό μηδέν σέ ποιοτητα καί γεύση...απαράδεκτο γιά παλιό καλό σουβλατζίδικο πού έχει μόνο καλαμάκι καί πατάτες.....

εξυπηρέτηση απαράδεκτη .
σέ ώρες αιχμής μπορεί νά περιμένεις καί 20λεπτο μαζί μέ τόν χρόνο γιά νά πληρώσεις στό ταμείο....

περιβάλλον μέτριο καλύτερο από πολλά άλλα γί αυτό βάζω 3.

από την στιγμή πού περιμένεις τόν χρόνο πού αναφέρω σύν την μετριοτητα στην γεύση τίς ωρες αιχμής σύν ότι θεωρώ ότι βάζει λίγο πιο λίγο κρέας από αυτό πού θάπρεπε.... δέν θεωρώ ότι είναι φτηνό.

άς προσλάβει κανένα άνεργο να καθαρίσει καμμιά πατάτα καί να την τηγανήσει έστω σέ καλαμποκέλαιο καί φυσικά νά βοηθήσει τόν ψήστη .. οί δουλειές πάνε καλά δόξα τω θεω είναι πάντα μετα τίς 12 γεμάτος....

10 Σεπ 2012

Αν τύχει και περνάς από εκεί και πεινάς, παίρνεις καλαμάκια χειροποίητα και όσο ψωμί θες. Από γεύση είναι ένα συνηθισμένο καλαμάκι χοιρινό. Οι πατάτες είναι προκάτ, καλής ποιότητας.

04 Σεπ 2012

Η ιδανική λύση για να γιάνεις την ξενηστικωμάρα σου αν περνάς από το συγκεκριμένο σημείο κατά τις μία το μεσημέρι, τρέχοντας να προλάβεις τις δουλειές σου στο κέντρο.

Τρως στο πόδι τέσσερα πέντε χειροποίητα "καλαμάκια", μια πατάτες (προκάτ) πίνεις μια κρύα μπύρα και συνεχίζεις το δρόμο σου.

Από κάτι σαντουιτσάδικα της συμφοράς, φαστ φουντ, τυροπιτάδικα και λοιπά σαβουροφαγεία χίλιες φορές "Λειβαδιά".

Και όσο ψωμί θες δωρεάν. :):):):)

08 Δεκ 2011

Όσες φορές περνάω απέξω μου σπάει τη μύτη η μυρωδιά (νομίζω ότι η εμβέλεια της φτάνει σε όλο το τετράγωνο).

Μια φορά δοκίμασα και είναι όπως όλα τα σουβλάκια που έχω φάει στη ζωή μου(η μυρωδιά είναι καλύτερη από τη γεύση του παρεμπιπτόντως). Είναι αρκετά οικονομικό.

Η Λειβαδια υπαρχει στην Γλαδστωνος απο αμνημονευτων ετων, και για χρονια αποτελει στεκι.

Το μενου της εξαρχης φτωχο. Χοιρινο καλαμακι και φρεσκο ψωμακι. Σχετικα προσφατα προτεθηκαν η Βαρελισια μπυρα και οι τηγανιτες πατατες, προκατ αλλα καλης ποιοτητας.

Ο χωρος εχει ανακαινιστει ανα τα ετη. Μια εσωτερικη σαλα με ψηλα τραπεζια που τρως στα ορθια και μερικα τραπεζακια εξω.

Η εξυπηρετηση αρκουντως ευγενικη απο τον ψηστη και τον υπαλληλο στο ταμειο, αλλα μεχρι εκει. Το εστιατοριο ειναι self service.

Οσον αφορα το φαγητο, το σουβλακι του ειναι αρκετα νοστιμο, οι πατατες καλοτηγανισμενες αν και προκατ και η μπυριτσα του παντα παγωμενη. Δεδομενου του χωρου και του ειδους του καταστηματος δεν ζητας κατι παραπανω και 9/10 θα φυγεις ευχαριστημενος.

Οι τιμες ειναι πολυ λογικες και θα φυγεις χορτασμενος με κατω απο 10 ευρω το ατομο

Αν σας βγαλει ο δρομος απο εκει, να το δοκιμασετε

07 Νοε 2011

Δεν είναι κάτι εξαιρετικό, δεν είναι και κακός. Σουβλατζίδικο της σειράς. Εγω συνήθως προτιμώ αυτόν που είναι στην πλατεία Κάνιγγος σε σχέση με την Λιβαδειά.