Μικρό μεζεδοπωλείο με παραδοσιακά ελληνικά φαγητά.

13 Μαι 2016

Το ζεμπερέκι,
δε γνωρίζω τι σημαίνει αλλά το όνομα σε παραπέμπει λίγο σε πολλά βαρύ και όχι…
Ταβέρνα με ποιότητα στην εξυπηρέτηση από τις λίγες που πετυχαίνεις!
Χώρος ευχάριστος, καθαρός, μεγάλος και γεμάτος συχνά με πολλές νεαρές παρέες, σίγουρα όχι τυχαία.
Ας περάσουμε όμως στο ψητό, κατάλογος ανά χείρας με λίγα πράγματα και επιλογές, καλό για ορισμένους, κακό για κάποιους που θέλουν ποικιλία για να διαλέξουν, επιλέγουμε 5στο σύνολο πιάτα για 2 άτομα.
Η παραγγελία καταφθάνει σχετικά γρήγορα (παρ’ όλο που το μαγαζί είναι σχεδόν φίσκα)

Δε θέλω να φανεί πως κακολογώ το μαγαζί αλλά η πρώτη εντύπωση του τραπεζιού φάνηκε να στεναχωρεί κάπως, καθώς κάποιες μερίδες μας είχαν το μέγεθος σχεδόν μεζέ αντί μερίδας, αντιθέτως με τις τιμές που είναι ’’γενναίες’’
μια αναλογία που ίσως μπορεί κάποιος να παραμερίσει λίγο, αλλά για τα δικά μας (προσωπικά) βεβαίως μέτρα και δεδομένα όντας μαθημένοι σε άλλα πράγματα δε μπορεί να περάσει απαρατήρητη.
Οι γεύσεις ικανοποιητικές χωρίς πολλά πολλά, ταβέρνα είναι άλλωστε όχι γκουρμέ εστιατόριο.
Συνοδεύσαμε με ωραίο κόκκινο κρασάκι το φαγητό μας και μια κανάτα νερό που συνεχώς γέμιζε.
Το δεύτερο κρασάκι που ήταν τεταρτάκι μας το κέρασαν, κίνηση που τιμά πάντα μια επιχείρηση και εκτιμούμε κι εμείς πολύ με την σειράς μας ως πελάτες.
Γλυκό κέρασμα για το τέλος (σπάνιο πράγμα στας Αθήνας)
Σοκολατένια κόλαση λουκουμάδων και έξτρα ένα πιρούνι τυλιγμένο με μια υπέροχη παιδική ανάμνηση που λέγεται μαλλί της γριάς…

Και έχουμε και λέμε:
1. μερίδα κεφτεδάκια
1. μερίδα τηγανιά κοτόπουλο
1. τηγανητές πατάτες
1. τυροκαυτερή
1. χόρτα
το κόκκινο κρασί
Έχουμε το σύνολο των 31,60ευρώ 15+ το άτομο…

Ξέχασα να αναφερθώ σε ένα ιδιαίτερο σημείο του μαγαζιού που αν επισκεφθείτε και αφιερώσετε λίγο χρόνο για να δείτε προσεκτικά θα γελάσετε…αν πιείτε πολύ κρασί ή μπύρα θα τον αναζητήσετε σίγουρα τον χώρο και θα καταλάβετε τι εννοώ, αν πάλι κάποιοι δε πίνετε να πάτε να πλύνετε τα χεράκια σας πριν φάτε…!! ;)

23 Σεπ 2016

Επισκεφθήκαμε το ΖΕΜΠΕΡΕΚΙ ενα βράδυ Κυριακής.
Πρώτα απ'όλα και μόνο που μπαίνεις σε ένα μαγαζί το οποίο βρίσκεται σε ένα όχι και τόσο κεντρικό δρόμο Βράδυ Κυριακής (και όταν λέμε βραδυ εννοούμε 22,30) και το βλέπεις σχεδόν γεμάτο, κάτι σου λέει..

Ξεκινάω με τον χώρο ο οποίος είναι ακριβώς αυτό που λέμε κουτουκάκι.. Ζεστή ατμόσφαιρα, παλιά καλή ελληνική μουσικούλα, φωτογραφίες από παλιούς Έλληνες ηθοποιούς και ονόματα πίσω από τις καρέκλες, έτσι για να να ψάχνεστε όλοι σε ποιανού την καρέκλα καθεστε.. Σε εμένα έτυχε ο Κατράκης.
Το μόνο μείον είναι η σχετικά δυνατή μουσική που δημιουργεί μια βαβούρα γιατί για να ακουστείς πρέπει να μιλήσεις ολίγον τι δυνατά.

Καλά όλα αυτά, αλλά θαρρώ ήρθαμε για να φάμε..

Καταρχάς το μαγαζί προσφέρει μεζέδες και δεν εννοώ στην ποσότητα αλλά στο στυλ και το έιδος. Οπότε μην πέσετε στην παγίδα να παραγγείλετε ατομικά αλλά για την μέση.
Πήραμε:
κεφτεδάκια με σάλτσα - απίστευτα
συκωτάκι, έρχεται ψιλοκομμενο - δεν το τρώω αλλά φαινόταν ζουμερότατο και όσοι το δοκίμασαν τρελάθηκαν.
κοτόπουλο πικάντικο- πικάντικο δεν το λες, το ονόμασαν έτσι υποθέτω επειδή έχει κάρυ. Παρόλα αυτά ήταν τρυφερότατο και πολύ νόστιμο.
τηγανιά χοιρινή - όχι κάτι το ιδιαίτερο.
πατάτες με σάλτσα και σκέτες- θεϊκές και οι δύο
τζατζίκι - οκ μια από τα ίδια
χωριάτικη - ενταααααξει οτι και να πω είναι λίγο!! Παίζει να μην έχω φάει πιο νόστιμη
ντοματοκεφτέδες - δεν τους τρώω, από την υπόλοιπη παρέα πήραν θετικους ψήφους!!

Ήπιαμε 2 μπυρίτσες, ρακόμελο και 3 αναψυκτικά, εδώ έχουμε ενα θεματάκι.
1. το ρακόμελο ήταν απίστευτα ελαφρύ του τύπου πίνω νερομελο
2. το αναψυκτικό, αντί της γνωστής coca cola είχε μόνο εψα, κάτι που για εμένα δεν είναι μείον απλά μεταφέρω σχόλιο της παρέας.
Για αυτά λοιπόν δώσαμε 73 ευρώ 4 άτομα ένας διόλου υψηλός λογαριασμός καθώς φύγαμε όλοι πιάνοντας τις κοιλίτσες γιατί ήταν έτοιμες να εκραγούν από την ποσότητα της κάθε μερίδας..

Στο τέλος αφού είχαμε σκάσει από το φαγητό μας έφεραν λουκουμάδες με μέλι και σοκολάτα.

Εννοείται θα το ξαναεπισκεφθώ, εννοείται σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!!

16 Μαι 2016

Decent επιλογη να πας να φας καλα και ποσοτητα!! εχω χαρακτηρισει αυτο το μαγαζι για αντρικες παρεες διοτι μπορεις να πας να φας πολυ και καλα!! πολυ καλη χοιρινη τηγανια φανταστηκες πατατες με σαλτσα!!
Δεν μου αρεσαν καθολου τα τυροπιτακια με κοτοπουλο!

Εκτιμω οσο δεν παει το γλυκύτατο κερασμα στα γλυκα οπου το μαλλι της γριας αν και κατι τοσο μα τοσο απλο σου δειχνει το ταπεραμεντο την μαεστρια και την καλοσυνη του της ομοδας ατο ζεμπερεκι!! (Και να φανταστεις δεν μου αρεσει)

Ο μερακλης στις μερες μας πρεπει να επιβραβευετε κ αυτον το σκοπο εχει η κριτικη μου!! γιατι το να κερνας κατι που ετρωγες οταν ησουν μικρος σου βγαζει νοσταλγια αγαπη!! και το ζεμπερεκι στο βγαζει και σε κερδιζει!!