Μικρό μεζεδοπωλείο με παραδοσιακά ελληνικά φαγητά.

23 Σεπ 2016

Επισκεφθήκαμε το ΖΕΜΠΕΡΕΚΙ ενα βράδυ Κυριακής.
Πρώτα απ'όλα και μόνο που μπαίνεις σε ένα μαγαζί το οποίο βρίσκεται σε ένα όχι και τόσο κεντρικό δρόμο Βράδυ Κυριακής (και όταν λέμε βραδυ εννοούμε 22,30) και το βλέπεις σχεδόν γεμάτο, κάτι σου λέει..

Ξεκινάω με τον χώρο ο οποίος είναι ακριβώς αυτό που λέμε κουτουκάκι.. Ζεστή ατμόσφαιρα, παλιά καλή ελληνική μουσικούλα, φωτογραφίες από παλιούς Έλληνες ηθοποιούς και ονόματα πίσω από τις καρέκλες, έτσι για να να ψάχνεστε όλοι σε ποιανού την καρέκλα καθεστε.. Σε εμένα έτυχε ο Κατράκης.
Το μόνο μείον είναι η σχετικά δυνατή μουσική που δημιουργεί μια βαβούρα γιατί για να ακουστείς πρέπει να μιλήσεις ολίγον τι δυνατά.

Καλά όλα αυτά, αλλά θαρρώ ήρθαμε για να φάμε..

Καταρχάς το μαγαζί προσφέρει μεζέδες και δεν εννοώ στην ποσότητα αλλά στο στυλ και το έιδος. Οπότε μην πέσετε στην παγίδα να παραγγείλετε ατομικά αλλά για την μέση.
Πήραμε:
κεφτεδάκια με σάλτσα - απίστευτα
συκωτάκι, έρχεται ψιλοκομμενο - δεν το τρώω αλλά φαινόταν ζουμερότατο και όσοι το δοκίμασαν τρελάθηκαν.
κοτόπουλο πικάντικο- πικάντικο δεν το λες, το ονόμασαν έτσι υποθέτω επειδή έχει κάρυ. Παρόλα αυτά ήταν τρυφερότατο και πολύ νόστιμο.
τηγανιά χοιρινή - όχι κάτι το ιδιαίτερο.
πατάτες με σάλτσα και σκέτες- θεϊκές και οι δύο
τζατζίκι - οκ μια από τα ίδια
χωριάτικη - ενταααααξει οτι και να πω είναι λίγο!! Παίζει να μην έχω φάει πιο νόστιμη
ντοματοκεφτέδες - δεν τους τρώω, από την υπόλοιπη παρέα πήραν θετικους ψήφους!!

Ήπιαμε 2 μπυρίτσες, ρακόμελο και 3 αναψυκτικά, εδώ έχουμε ενα θεματάκι.
1. το ρακόμελο ήταν απίστευτα ελαφρύ του τύπου πίνω νερομελο
2. το αναψυκτικό, αντί της γνωστής coca cola είχε μόνο εψα, κάτι που για εμένα δεν είναι μείον απλά μεταφέρω σχόλιο της παρέας.
Για αυτά λοιπόν δώσαμε 73 ευρώ 4 άτομα ένας διόλου υψηλός λογαριασμός καθώς φύγαμε όλοι πιάνοντας τις κοιλίτσες γιατί ήταν έτοιμες να εκραγούν από την ποσότητα της κάθε μερίδας..

Στο τέλος αφού είχαμε σκάσει από το φαγητό μας έφεραν λουκουμάδες με μέλι και σοκολάτα.

Εννοείται θα το ξαναεπισκεφθώ, εννοείται σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!!

01 Δεκ 2015

Μία Κυριακή βράδυ πηγαμε στο ζεμπερεκι, μια παρέα 6 ατόμων. Η αλήθεια ειναι οτι ημουν διστακτική λόγω των μέτριων κριτικών που ειχα διαβασει εδώ.

Προσωπικα ο χωρος μου αρεσε πολύ, παραπέμπει σε άλλες εποχές...... κυριαρχεί το ξύλο και παλιες φωτογραφιες στους τοιχους.

Δυστυχως ενω εχει δυο χωρους το μαγαζι, δεν υπαρχει αιθουσα για μη καπνιζοντες!

Μου έκανε εντύπωση που το μαγαζί ειχε κόσμο παρόλο που ηταν κυριακή. Βέβαια δεν υπήρχαν οικογενειες, παρα νεα ατομα γυρω στα 30.

Το προσωπικό ευγενεστατο και πολύ εξυπηρετικό.

Πήραμε πολλά πιατα μιας και στην παρεα ειμαστε καλοφαγαδες! Οι μεριδες του ειναι πολύ μεγάλες και ολα νόστιμα και καλομαγειρεμενα. Οι πατατες του φρεσκες, ψωμί ψημενο στην σχαρα, συκωτι στην σχαρα, μπεκρη μεζε, μοσχαρακι κοκκινιστό, κολοκυθακια τηγανητα, φετα με μελι, λουκανικο πολύ μαλακό, ωραιο κρασακι κ. α

Το μονο αρνητικο, ζητησαμε coca-cola και δεν ειχε την original αλλα μιας ελληνικης εταιριας.

Στο τελος εφεραν λουκουμαδες με μελι..... η σοκολατα τους εχε τελειωσει.

Πληρωσαμε 17 ευρω το ατομο και μας φανηκαν παρα πολύ λιγα για αυτα που φαγαμε.

Η παρεα μου ευχαριστηθηκε, περασαμε μια πολύ ωραια βραδια

Εγω προσωπικα θα παω και θα ξαναπαω και το συνιστω ανεπιφυλακτα.

13 Μαι 2016

Το ζεμπερέκι,
δε γνωρίζω τι σημαίνει αλλά το όνομα σε παραπέμπει λίγο σε πολλά βαρύ και όχι…
Ταβέρνα με ποιότητα στην εξυπηρέτηση από τις λίγες που πετυχαίνεις!
Χώρος ευχάριστος, καθαρός, μεγάλος και γεμάτος συχνά με πολλές νεαρές παρέες, σίγουρα όχι τυχαία.
Ας περάσουμε όμως στο ψητό, κατάλογος ανά χείρας με λίγα πράγματα και επιλογές, καλό για ορισμένους, κακό για κάποιους που θέλουν ποικιλία για να διαλέξουν, επιλέγουμε 5στο σύνολο πιάτα για 2 άτομα.
Η παραγγελία καταφθάνει σχετικά γρήγορα (παρ’ όλο που το μαγαζί είναι σχεδόν φίσκα)

Δε θέλω να φανεί πως κακολογώ το μαγαζί αλλά η πρώτη εντύπωση του τραπεζιού φάνηκε να στεναχωρεί κάπως, καθώς κάποιες μερίδες μας είχαν το μέγεθος σχεδόν μεζέ αντί μερίδας, αντιθέτως με τις τιμές που είναι ’’γενναίες’’
μια αναλογία που ίσως μπορεί κάποιος να παραμερίσει λίγο, αλλά για τα δικά μας (προσωπικά) βεβαίως μέτρα και δεδομένα όντας μαθημένοι σε άλλα πράγματα δε μπορεί να περάσει απαρατήρητη.
Οι γεύσεις ικανοποιητικές χωρίς πολλά πολλά, ταβέρνα είναι άλλωστε όχι γκουρμέ εστιατόριο.
Συνοδεύσαμε με ωραίο κόκκινο κρασάκι το φαγητό μας και μια κανάτα νερό που συνεχώς γέμιζε.
Το δεύτερο κρασάκι που ήταν τεταρτάκι μας το κέρασαν, κίνηση που τιμά πάντα μια επιχείρηση και εκτιμούμε κι εμείς πολύ με την σειράς μας ως πελάτες.
Γλυκό κέρασμα για το τέλος (σπάνιο πράγμα στας Αθήνας)
Σοκολατένια κόλαση λουκουμάδων και έξτρα ένα πιρούνι τυλιγμένο με μια υπέροχη παιδική ανάμνηση που λέγεται μαλλί της γριάς…

Και έχουμε και λέμε:
1. μερίδα κεφτεδάκια
1. μερίδα τηγανιά κοτόπουλο
1. τηγανητές πατάτες
1. τυροκαυτερή
1. χόρτα
το κόκκινο κρασί
Έχουμε το σύνολο των 31,60ευρώ 15+ το άτομο…

Ξέχασα να αναφερθώ σε ένα ιδιαίτερο σημείο του μαγαζιού που αν επισκεφθείτε και αφιερώσετε λίγο χρόνο για να δείτε προσεκτικά θα γελάσετε…αν πιείτε πολύ κρασί ή μπύρα θα τον αναζητήσετε σίγουρα τον χώρο και θα καταλάβετε τι εννοώ, αν πάλι κάποιοι δε πίνετε να πάτε να πλύνετε τα χεράκια σας πριν φάτε…!! ;)

16 Μαι 2016

Decent επιλογη να πας να φας καλα και ποσοτητα!! εχω χαρακτηρισει αυτο το μαγαζι για αντρικες παρεες διοτι μπορεις να πας να φας πολυ και καλα!! πολυ καλη χοιρινη τηγανια φανταστηκες πατατες με σαλτσα!!
Δεν μου αρεσαν καθολου τα τυροπιτακια με κοτοπουλο!

Εκτιμω οσο δεν παει το γλυκύτατο κερασμα στα γλυκα οπου το μαλλι της γριας αν και κατι τοσο μα τοσο απλο σου δειχνει το ταπεραμεντο την μαεστρια και την καλοσυνη του της ομοδας ατο ζεμπερεκι!! (Και να φανταστεις δεν μου αρεσει)

Ο μερακλης στις μερες μας πρεπει να επιβραβευετε κ αυτον το σκοπο εχει η κριτικη μου!! γιατι το να κερνας κατι που ετρωγες οταν ησουν μικρος σου βγαζει νοσταλγια αγαπη!! και το ζεμπερεκι στο βγαζει και σε κερδιζει!!

24 Νοε 2015

Ένα ζεστό κουτουκάκι στο Μοσχάτο όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο. Διακόσμηση οχι πρωτότυπη με φωτογραφίες απο ελληνικό κινηματογράφο.

Ωραία μουσικούλα με παλιά λαικά.

Το κρασί αρκετά καλό. Προτείνω το λευκό.

Ικανοποιητικές ποσοτητες στις μερίδες αλλα δεν ξετρελαθήκαμε απο γεύση. Αρκετά ξινή η τηγανιά κοτοπουλο. Νοστιμο το σπετσοφαι και οι τηγανιτες πατατες με την κοκκινη σάλτσα και το τυρί.

Πολύ καλό σέρβις.

Στο τελος μας κέρασαν λουκουμάδες, θα τους προτιμούσα τραγανούς.

Πληρώσαμε 60€ 5 άτομα.

17 Ιαν 2016

Πολύ καλό μαγαζί με ωραία μουσική! Πολύ νοστιμο φαγητό με ικανοποιητικές μερίδες σαν ποσότητα και σαν τιμή!!

Το μόνο μειονέκτημα του μαγαζιού είναι ότι δεν έχει ζωντανή μουσική αλλά και αν και δεν είναι μικρό μαζεύει τόσο πολύ κόσμο που κάποιες φορές μπορεί να στριμωχτεις λιγάκι εκτός και αν έχεις κλείσει τραπέζι (μιλάω για παρασκευή και Σάββατο βράδυ). Προσωπικά είναι από τ αγαπημένα μου στέκια για φαγητό ποτό και καλή παρέα!

Πολύ καλή εξυπηρέτηση με κέρασμα αν εισαι σε αναμονή για τραπέζι και γλυκό στο τέλος. Αφού ο έρωτας περνάει από το στομάχι που λενε το έχω ερωτευτεί το μέρος!

25 Δεκ 2015

Ήταν ένα από τα καλύτερα "κουτούκια", στο οποίο πήγαινα με την παρέα μου σε γιορτές ή απλά για ένα κρασάκι. Μια μέρα όμως που πήγαμε να το γιορτάσουμε μας πήραν την παραγγελία μας

( Ήμασταν 8 άτομα και παραγγείλαμε: 5 κυρίως πιάτα, 3 κρασιά, 2 ούζα, 2 μπύρες για αρχή. ) η σερβιτόρα ήρθε μετά από λίγο και μας είπε οτι πρέπει να κάνουμε 14 ευρώ σε φαγητό το κάθε άτομο. Της απαντήσαμε οτι δεν μας είχε ενημερώσει τηλεφωνικώς όταν κάναμε την κράτηση και οτι η κατανάλωση αυτή σίγουρα θα γινόταν μέσα στη βραδιά σε φαγητό και ποτό αλλά εκείνη ήθελε να τα παραγγείλουμε 104 ευρώ (14 επί 8) σε φαγητό από την πρώτη παραγγελία και οτι δεν τους ένοιαζε το ποτό γιατί δεν είναι κουτούκι... κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τη διαφήμιση που τους έκανε site της περιοχής τους.

Μου άρεσε πολύ η φράση που αναφέρει ο αρθρογράφος "Το Ζεμπερέκι έχει σαν φιλοσοφία να μην υποδέχεται τον κόσμο ως πελάτες αλλά ως φίλους που γίνονται μέλη μιας μεγάλης παρέας με σκοπό το καλό φαγητό και τη διασκέδαση. " κάτι που εκείνο το βράδυ αποδείχθηκε ψέμα. Μάλλον ήμασταν μέλη της μεγάλης παρέας όταν διασκεδάζαμε και φεύγαμε αφήνοντας πίσω μας ποσά που αγγίζουν το βασικό μισθό...

Ήταν ένα από τα καλύτερα κουτούκια πρίν πάρουν τα μυαλά τους αέρα...

FATIMA'S
Στιγμές ξεχωριστές με ...
Multi Ethnic
Αγ. Ανάργυροι