Ανοιχτό μέχρι αργά το βράδυ με μεγάλη ποικιλία από μπύρες και συνοδευτικά.

05 Απρ 2018

Δεν θυμάμαι αν έχω γράψει κριτική για το Birra Birra, πραγματικά θα το είχα χαντακώσει όμως. Στον παλιό χώρο του, το μόνο που θυμόσουν ευχάριστα ήταν το μπαλκονάκι με θέα θάλασσα στην Πειραϊκή. Γινόταν ανάρπαστο. Το φαγητό όμως, ήταν τόσο κακό και προκάτ που με είχε αποτρέψει να κάνω και δεύτερη επίσκεψη.

Πέρσι, ημέρα Παρασκευή μετά από αγώνα Euroleague, έπεσε πρόταση για επίσκεψη στον νέο χώρο. Στην αρχή τρομοκρατήθηκα! Βρίσκεται στη μαρίνα Ζέας με θέα στα κότερα. Η πρόσβαση εύκολη, το παρκάρισμα δράμα, ειδικά αν πάτε Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ. Δεν είναι τυχαίο που είχα κλείσει στους δικούς μου τραπέζι, ξόδεψαν 20 λεπτά σε όποιο πιθανό μέρος υπήρχε για να αφήσουν το αυτοκίνητο, και τελικά πήγαν στην Καλλιθέα για να φάνε στον Πατούχα (πάλι).

Η επιτυχία του Birra Birra είναι πλέον μεγάλη. Καταφέρνει και τα συνδυάζει όλα, κυρίως όμως αυτό που με κερδίζει είναι η ποιότητα του φαγητού. Για μπυραρία είναι σούπερ. Πρόκειται για σοβαρή επιχείρηση, ζωντανή. Τόσο ζωντανή που κάποιες φορές το παρακάνει με την ένταση της μουσικής (ξένης). Θεωρώ πως θα μπορούσαν να μειώσουν λίγο την ένταση μιας και μου δημιουργείται νευρικότητα. Συνορεύει με το Sky Bar και οι τουαλέτες είναι κοινές.

Κυριαρχεί το ξύλο και ο χαμηλός φωτισμός, υπάρχουν καναπέδες αλλά και πιο ψηλά σταντ, ενώ υπάρχει και μπάρα. Προτιμήστε τα τραπέζια με θέα κότερο (σιγά μην βρείτε! ), αν και όπου και να καθίσετε, μια χαρά θα περάσετε. Κυριαρχούν οι ηλικίες 20-35, οπότε μια σχετική βαβούρα θα τη νιώσετε.

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επίπεδα, χρησιμοποιούν κανονικά μηχανήματα pos, δεν θα χρειαστεί να περιμένετε αρκετά για να εξυπηρετηθείτε. Για τον όγκο πελατών που δημιουργείται, μια χαρά τα πάνε. Στο τέλος φέρνουν και γλυκο κερασματάκι, άλλες φορές επιτυχημένο... άλλες....

Το πιο δυνατό τους σημείο είναι στο φαγητό. Το προτείνω πλέον σε φίλους όταν με ρωτούν που να βγουν στον Πειραιά, χωρίς να έχουν βέβαια ξεκάθαρο προσανατολισμό ως προς το είδος κουζίνας που θέλουν να δοκιμάσουν.

Σε διάστημα 14 μηνών, έχω κάνει 5-6 επισκέψεις αλλά κάθε φορά καθυστερώ να γράψω την κριτική μου. Φοβάμαι μην τυχόν χάσω μετά το ενδιαφέρον μου ώστε να τους ξαναεπισκεφθώ. Ο κατάλογος στις μπύρες έχει αρκετές επιλογές, νομίζω 8 σε βαρέλι, από όλα τα είδη. Γύρω στα 5.5 ευρώ θα πληρώσετε για 500 μλ Beck's ή Franziskaner.

Στο φαγητό θα βρείτε ποικιλίες κρεατικών (22 ευρώ η μεσαία,34 η μεγάλη), Γερμανικών λουκάνικων (13 η μεσαία,20 η μεγάλη), κότσι χοιρινό (22 ευρώ,2 κιλών αναφέρουν), οσομπούκο μοσχαρίσιο (12 ευρώ), πένες, σνίτσελ, φιλέτο κοτόπουλο, burgers. Υπάρχουν 6 σαλάτες στα 8.5 ευρώ όλες, χορταστικότατες. Θα αναφερθώ σε πιάτα που έχω δοκιμάσει όμως.

- Πατάτες με τυρί τσένταρ και προσούτο, στα 5 ευρώ. Πολύ καλή ποσότητα από φρέσκες και νόστιμες πατάτες, "γεμάτη" κρέμα τυριού τσένταρ και προσούτο ελαφρώς ψημένο. Σε πολλά πιάτα υπάρχουν συνοδευτικά πατάτες τηγανιτές, ζητήστε αν είναι δυνατόν να σας προσφερθούν με αυτόν τον συνδυασμό. Δυνατό ορεκτικό.

- Πουγκί με Philadelphia, στα 6 ευρώ. Έρχεται ένα αχνιστό πήλινο σκεύος, κατευθείαν από τον φούρνο. Περιέχει χειροποίητο φύλλο σφολιάτας, γεμιστό με κρέμας Philadelphia, γραβιέρα και μυρωδικά. Αφήστε το λίγο να κρυώσει γιατί δεν γλιτώνετε το έγκαυμα. Αν και όχι τόσο μεγάλο στο μάτι, είναι χορταστικό και λιγάκι βαρύ. Λίγο αλμυρό για τα γούστα μου, ειδικά αν αναλογιστώ πως το βασικό υλικό είναι τυρί κρέμα. Προτείνεται πάντως.

- Ceasar's salad, στα 8.5 ευρώ. Συνδυασμός iceberg, ψητού μπέικον, κόκκινης λόλας, παρμεζάνας και κοτόπουλου στο grill. Δροσερή, με τη σως να απλώνεται και συνδέει όλα τα υλικά μαζί. Η μόνη εμφανής παρατήρηση μου, που ας πούμε με "δυσαρέστησε", ήταν τα χοντρά κομμάτια κοτόπουλου. Θα προτιμούσα να ήταν σε λεπτές λωρίδες.

- Σνίτσελ του κυνηγού στα 8.5 ευρώ. Χοιρινό πανέ, λουσμένο με σάλτσα τυριών και μανιτάρια πορτομπέλο, συν πούδρα παρμεζάνας. Χορταστικό, ελαφρώς βαρύ λόγω υλικών (κρέμας). Συνδυάζεται με πατάτες τηγανιτές, οπότε μιλάμε και εδώ για ένα χορταστικότατο πιάτο. Η εμφάνιση δεν είναι κάτι σπουδαίο, η γεύση όμως είναι άνω του μέσου όρου. Σε ποσότητα δεν είναι σαν του Arch Beer House (πρέπει ν'αξιωθώ θα γράψω και γι'αυτό) αλλά σίγουρα είναι μεγάλο!

- Ποικιλία κρεατικών (σε ταψάκι). Χοιρινά μπριζολάκια, χειροποίητα μοσχαρίσια μπιφτέκια, λουκάνικα στο grill και ρολό κοτόπουλου. Συνοδεύονται με sauces και πατάτες. Καλοψημένα και ζουμερά, χωρίς να είναι βαριά. Ακόμη και το λουκάνικο είναι καλής ποιότητας, αξίζει μια μικρή δοκιμή. Το ρολό κοτόπουλου με ξενίζει για να πω την αλήθεια. Ίσως γιατί φαίνεται αρκετά λιπαρό το εξωτερικό του περίβλημα. Όχι και το καλύτερο μου!

- Μοσχαρίσια (από μπούτι) ταλιάτα, στα 12 ευρώ. Ένα πιάτο... έργο τέχνης! Σούπερ value for money, χορταστικό και καλοψημένο. Βασικά, σε ρωτούν τον τρόπο που το επιθυμείς. Εκτός του ότι δεν τσιγκουνεύονται την ποσότητα κρέατος, προσφέρουν νόστιμες μελόξινες πατατούλες φούρνου και σαλάτα (σπανάκι-τοματίνι-πούδρα παρμεζάνας). Ακόμη το θυμάμαι και το λιγουρεύομαι!

Σίγουρα έχω δοκιμάσει άλλα 2-3 πιάτα και θα χρειαστεί και άλλη επίσκεψη για να θυμηθώ τα παλιά και να μάθω τα νέα. Είναι μια πολύ καλή επιλογή για όσους μένουν κοντά και αρέσκονται στο συγκεκριμένο στυλ εξόδου. Έχουμε φάει και την πόρτα μας, όμως πραγματικά χαίρομαι, μιας και πρόκειται για καλοστημένη επιχείρηση. Η κουζίνα λειτουργεί τουλάχιστον ως τη μία τη νύχτα (ίσως και 2). Υπάρχουν και ωραίες παρουσίες (όχι τόσο πιτσιρίκια όπως στο Arch που πάνε απλώς να πιάσουν ολόκληρο πάγκο για να μοιραστούν έναν σωλήνα μπύρας).

Στα 4 άτομα, μια ποικιλία κρεατικών (μεσαία), μια σαλάτα και ένα ορεκτικό είναι άκρως χορταστικά.

Προτείνεται; ΝΑΙ...

Εύχομαι μετά τη δημοσίευση της κριτικής μου, να μην χάσω το ενδιαφέρον μου για το Birra Birra. Οι επόμενες κριτικές πρέπει να γίνουν για μπυραρίες προς Περιστέρι μεριά. Το κακό είναι πως παραγγέλνουμε 2-3 πιάτα κάθε φορά (σύνήθως ποικιλίες) και πλακωνόμαστε στις μπύρες. Άντε μετά να γράψεις κριτική.... Μόνο οι σάλτσες θα μείνουν!

04 Μαι 2018

Μετα την πειστική κριτική του Vaggelis βσλαμε στην Wish list το Bira Bira.

Χώρος (4/4):

Στην Μαρινα Ζέας στον επάνω όροφο με ωραία θέα στα σκάφη σε εναν χώρο οπου κυριαρχεί το ξύλο με ωραία και άνετα τραπέζια καθώς και με ψηλά τραπέζια αλλά και χώρο μπροστά στο μπάρ όπου θα μπορούσε κάποιος να φαει ή να πιεί άνετα.

Γεύση (3/4):

Πολύ ωραίος κατάλογος με μεγάλη ποικιλία. Είμασταν 6 ενήλικες και 2 παιδιά και πηραμε αρκετά πιάτα:

Caesar's σαλάτα (7/10)

Σνίτσελ του κυνηγού (2 μερίδες, βαθμολογία 8/10)

Πουγκί με Philadelphia ( 7.5/10)

Burger με 2 μπιφτέκια, cheddar, ντοματα και μπέικον (6/10)

Κότσι για 2-3 άτομα (7.5/10)

Κοτόπουλο φιλέτο (8/10)

Πατάτες τηγανιτές απλές (7.5/10)

Πατάτες με τυρί τσενταρ και προσούτο (7.5/10)

Ενα σαν πεινιρλι με τυρί και ντομάτα αλλά ειχε μια ονομασία διαφορετική (8/10)

Ίσως μου διαφεύγουν ένα ή δύο ακόμα ορεκτικά.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Αρκετά άτομα στο σέρβις αρκετά οργανωμένοι και στην κουζίνα. Δεν υπήρχαν ιδιαίτερες καθυστερήσεις απλά το μόνο ψεγάδι ήταν οτι τα πιάτα ήρθαν με ανορθόδοξη σειρα για παραδειγμα το πουγκί με Philadelphia ήρθε αμέσως μετά το κυρίως και το κοτσι πολύ μετά οταν πια ειχαμε χορτάσει.

Value for money (3/4):

Οι τιμες του για το μερος, την θεα, την ποσότητα και την γεύση θεωρώ οτι ειναι καλές. Τις κατατασσω στις τιμιες τιμές και γενικά τίμιο μαγαζί.

Για όλα τα παραπάνω μαζι με ε μικρά ποτηρια μπυρας Stella Artois και κάμποσα αναψυκτικα πληρωσαμε περιπου 140 ευρώ και στο τέλος μας κεράσανε και σιροπιάστο μπακλαβαδάκι με σαντιγί.

Συμπέρασμα:

Πολύ καλή η συμβουλή του Βαγγέλη και αξίζει αρκετά το μαγαζί. Δεν βαζω 4/4 γιατί καποιος φιλος μου είπε που διαβαζει τις κριτικές οτι είμαι επιεικής με κάποια μαγαζιά που βαζω 3/4 και αυστηρός με κάποια που δεν τα κρίνω σαν αυτό που είναι σαν κατηγορία. Δεν έχουμε μεγαλη πειρα στις μπυραρίες μίας και δεν πίνουμε μπύρα, οπότε αναγκαστικά το κρινω με καποιο αλλο εστιατόριο με το ιδιο περιπου στυλ φαγητού. Συχνα επηρεαζομαι και απο αλλες συνθηκες οπως χωρος, εξυπηρετηση και value for money που εαν το βαθμολογω με 3.5/4 προτιμώ να του δωσω 4/4 παρά να το ρίξω στο 3/4.

Τέλος πάντων σας το προτείνω αλλα Σάββατο βράδυ μόνο κατόπιν κράτησης γιατί γίνεται χαμός.

09 Ιαν 2017

Διάλεξα το μαγαζί, κυρίως λόγω της θέσης του και της θέας του, για να κεράσω την πρώην διευθύντρια μου. Εκείνη ήρθε από τα Β. Προάστεια με το αυτοκίνητο της και βρήκε εύκολα πάρκινγκ λίγο παρακάτω, επί του κεντρικού δρόμου.
Πήγαμε την εβδομάδα μετά την Πρωτοχρονιά, χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση, στις 8 το βράδυ. Ο κόσμος ήταν πολύ λίγος και η μουσική χαμηλά. Το μαγαζί ήταν όμορφα στολισμένο, κυρίως με φωτάκια και είχε καλή θερμοκρασία, αν σκεφτεί κανείς ότι είχε κρύο έξω. Μου αρέσει πολύ η διακόσμηση με ξύλο, δημιουργεί μια ατμόσφαιρα οικειότητας και ζεστασιάς.
Ζητήσαμε να καθίσουμε στην πρόσοψη, στην τζαμαρία που είχε θέα στη θάλασσα. Μας είπαν ότι όλα τα τραπέζια ήταν κλεισμένα και μας έβαλαν στην επόμενη σειρά.
Η ώρα, όπως είπα ήταν 8, και μέχρι τις 9.30 που φύγαμε, τα τραπέζια της πρόσοψης εξακολουθούσαν να είναι άδεια πλην ενός. Μου έκανε κακή εντύπωση αλλά δεν είπα τίποτε, αντίθετα η παλιά μου διευθύντρια που είναι κοσμογυρισμένη, το σχολίασε ως αντιεπαγγελματικό και ως άγνοια σωστού management.
Οι κατάλογοι ήταν καινούργιοι και τοποθετημένοι πάνω σε ξύλινη βάση. Διαφορετικός κατάλογος για τα ποτά και τα φαγητά.
Το νερό ήρθε αμέσως και ήταν βρύσης.
Η μπύρα που ζητήσαμε, μας είπε η σερβιτόρα μας, ήταν του μισού λίτρου και εμείς είπαμε, θεωρώντας ότι πρόκειται για φιάλη, ότι θα την πιούμε μισή μισή. Η ίδια έδειξε έκπληξη, χωρίς εμείς να κατανοήσουμε γιατί αλλά σύντομα λύθηκε η απορία μας, διότι ήρθε στο τραπέζι ένα μεγάλο ποτήρι μπύρα. Τόσο εγώ, όσο και η διευθύντρια μου αισθανθήκαμε κρετίνοι. Οπότε ζητήσαμε και μία δεύτερη για μένα, η οποία ήρθε αυτή τη φορά σε φιάλη.
Παραγγείλαμε μια σαλάτα ρόκα με χαλούμι η οποία ήταν πολύ νόστιμη και με όσο πρέπει dressing. Όταν την είχαμε σχεδόν φάει, ήρθε η σερβιτόρα με θριαμβευτικό ύφος, κρατώντας ένα πανέρι ψωμιά και λέγοντας "προσέξτε, καίνε". Πραγματικά, μόλις είχαν βγει από το φούρνο. Τα αφήσαμε να κρυώσουν για να τα φάμε με το κυρίως πιάτο.
Παραγγείλαμε για τη συνέχεια σνίτσελ του κυνηγού, δλδ σνίτσελ με σάλτσα μανιταριών. Το πιάτο ήταν μεγάλο, περιλάμβανε 2 μεγάλα κομμάτια κρέας, υπεραρκετά για ένα άτομο, συνοδευόμενα από μια πολύ εύγευστη σάλτσα μανιταριών και τηγανητές πατάτες.
Ο χώρος προοδευτικά γέμισε, με εξαίρεση όπως είπαμε την πρόσοψη και η μουσική άρχισε να δυναμώνει. Γύρω στις 9.30 ζήτησα λογαριασμό, επωφελούμενη από τη μετάβαση της διευθύντριας στην τουαλέτα. Η σερβιτόρα ήρθε με ένα μπλοκάκι ανά χείρας και μου είπε το χρησμό "37.5 ευρώ", οπότε και εγώ αμυντικά έβγαλα και πλήρωσα με κάρτα.
Στη συνέχεια μας έφεραν ως κέρασμα ένα καραφάκι λεμοντσέλο και δύο ταρτάκια με κρέμα. Η μουσική πλέον ήταν πολύ δυνατά και η διευθύντρια κινδύνευε με φαρυγγίτιδα από τις τσιρίδες για να την ακούσω οπότε φύγαμε.

Συμπέρασμα: πολύ όμορφη τοποθεσία, με αρκετά επίπονο πάρκινγκ τα βράδια και τις ώρες αιχμής. Το φαγητό που εμείς φάγαμε, ήταν ικανοποιητικό και σε μεγάλες μερίδες. Η εξυπηρέτηση θα μπορούσε να είναι περισσότερο επαγγελματική. Υπάρχουν σχετικά εγχειρίδια που μπορεί κάποιος να διαβάσει. Προτιμήστε να πάτε νωρίς για να μην ξεκουφαθείτε και προνοήστε να κάνετε κράτηση αν θέλετε να καθίσετε στην πρόσοψη. Εκτός και αν τα πρώτα τραπέζια- πίστα φυλάγονται για τους επώνυμους, οπότε τροποποιήστε κάπως το επώνυμο ή το πρόσωπο σας.