ΤΡΙΚΑΛΙΝΟΣ
Σουβλάκι & Σχάρα

Δραπετσώνα

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

22 Ιουν 2011

Μια Δευτέρα βράδυ πριν 2 μήνες, πήγαμε 5 άτομα στο εν λόγω μαγαζί. Φάγαμε γύρο μερίδες (8/10), χοιρινά «καλαμάκια» (7/10), κοντοσούβλι (7/10), γουρουνόπουλο (10/10) και πατάτες προκάτ (3/10). Δεν είχε σούβλες από τα υπόλοιπα δυστυχώς, μιας και θα γούσταρα να δοκιμάσω και λίγο κοκορετσάκι.

Σέρβις πολύ καλό. Ο μέσα χώρος δεν έλεγε και πολλά πράγματα αν και προσωπικά έχοντας γνώση που πάω, δεν με πείραξε καθόλου. Η τσίκνα πάντως πότισε τα κορμιά μας μέχρι το μεδούλι. Προσωπικά δεν έχω τσικνιστεί τόσο πολύ σε μαγαζί.

Φάγαμε και ήπιαμε του σκασμού και δώσαμε 19 ευρώ έκαστος.

Αν θα ξαναπάω? Σίγουρα.

Για να ξαναφάω αυτό το υπέροχο γουρουνόπουλο «αφρός» αλλά αυτή τη φορά θα κάτσω έξω. :)

25 Φεβ 2011

Προτείνω ανεπιφύλακτα . Με την πρώτη ματιά δεν σου γεμίζει και το μάτι. Κλασικο ψητοπωλείο ,λιμανίσια κατάσταση με ρομαντισμό αρώματος ... Δραπετσώνας. Εάν όμως είσαι φαν του ψητού και έχεις ποτέ την "τύχη" (και κυριολεκτώ) να αφήσεις τον "Τάκη" να κατευνάσει την πείνα σου ,τότε τέλος. Μπαίνει αυτόματα στο πίσω μέρος του μυαλού σου η λέξη "Τρικαλινός" . Πολύ ευχάριστος άνθρωπος και πρόθυμος να σε εξηπυρετίσει με κάθε τρόπο.Από σερβις μην περιμένετε και πολλά.

Από ψητά ίσως οτι καλύτερο σε γεύσεις έχω φάει ποτέ στην ζωή μου , και πιστέψε με , έχω ... μεταπτυχιακό στον τομέα αυτό. Ίσως λίγο να το συναγωνίζεται η προβατινα στα καρβουνα απο Χασιά και Γιάννενα. Τρομερός γύρος , γουρουνόπουλο που η Πελοπόνησος ( νομίζω πρόκειται περί ειδίκων στην γουρουνοπούλα) δεν έχει φανταστεί ποτέ πως υπάρχει αυτή η γεύση, κοκορέτσι υπέροχο ,κοντοσουβλι σαν γαλακτομπυρεκο.

Δεν έχω να πω άλλα . Αν είστε κοντά ,κάντε τον κόπο να πιειτε μια μπύρα με εναν κολλητό και είμαι σίγουρος οτι το ραντεβού θα πετύχει.. Από τιμές παραπάνω από λογικές . Μπράβο και πάλι μπράβο .

25 Φεβ 2011

Ο ΤΡΙΚΑΛΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΥΝΟΙΚΙΑΚΟ ΜΑΓΑΖΙ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΧΑΛΑΡΑ ΝΑ ΦΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΕΞΟΔΟ.ΠΙΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΡΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ.

ΚΑΛΕΣ ΜΕΡΙΔΕΣ.ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΙΔΗ(ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΧΑΛΒΑ ΜΕ ΤΑΧΙΝΙ,ΟΧΙ ΣΥΜΙΓΔΑΛΙ).Ο ΑΛΛΟΣ ΚΟΣΜΙΔΗΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ... ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΕΡΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΩΝ ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ...

24 Φεβ 2011

Μετά την εμφάνιση του Κρετά στις κριτικές του φόρουμ, είπα να προσθέσω το υπέρτατο καλτ μαγαζί της περιοχής, τον Τρικαλινό.
Μέρα που είναι και σήμερα (Τσικνοπέμπτη), πρέπει να έχει και την τιμητική του.

Ξεκινώντας από το χώρο, εντάξει, παροδοσιακό ψητοπωλείο είναι, μη περιμένετε και πολλά. Το καλοκαίρι που βγαίνουν τραπεζάκια έξω κάτι γίνεται, το χειμώνα άστο καλύτερα.

Η εξυπηρέτηση δεν είναι και ότι καλύτερο, παρόλο που ο ιδιοκτήτης - ψήστης Τάκης (ουχί Παναγιώτης, αλλά Δημήτρης), κάνει ότι καλύτερο μπορεί να ικανοποιήσει το λαό του. Οι σερβιτόρες που έχει δε το έχουν και πολύ.
Στο ψητο τώρα.

Γύροι εξαιρετικοί τις περισσότερες φορές. Πολύ πολύ καλό κεμπάπ. Μέτριο χοιρινό καλαμάκι. Κοντοσούβλι και κοκορέτσι (όταν υπάρχουν) πάρα πολύ καλά. Ίσως το κοντοσούβλι πάντως να έπρεπε να είναι λίγο πιο ζουμερό μερικές φορές. Αρνάκι σούβλας και γουρουνόπουλο, πραγματικά πολύ καλά.

Πατάτες, τζατζίκια προκάτ. Εξού και το 3άρι. Όλα τα λεφτά οι ποικιλίες "απ' όλα" που ζητάς από το αφεντικό.
Τιμές ?
Τις παλιές καλές εποχές (προ πανικού με τις αποδείξεις), η παρέα μου τουλάχιστον έσκαγε στο φαί, έπινε μπύρες με το βαρέλι, και στο τέλος ερχόταν ο αρχηγός και έλεγε:
10€ το κεφάλι φιλαράκια

Πλέον κόβει αποδείξεις, αλλά νομίζω οι τιμές του είναι πολύ καλές, για τα κρέατά του και το μέγεθος των μεριδών.
Για να εξηγούμεθα, μη μπει κανείς στο κόπο να κατέβει από την Βαρυπόμπη για να φάει στον Τάκη, και μετά με κυνηγάει.

Πάντως στη γειτονιά της "γέφυρας" του Αγίου Διονύση, για μένα που έχω μεγαλώσει εκεί, ο Τρικαλινός είναι πάντα η πρώτη επιλογή !

Αγίου Δημητρίου 1, Δραπετσώνα