ΜΟΥΡΟΥΖΗΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Β’ Γεωργάκη 2, Καλύβια [Χάρτης]

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Από τις παλαιότερες ταβέρνες στην περιοχή με παράδοση στο κρέας. Λειτουργεί καθημερινά από το μεσημέρι.

2017

Η περιοχή των Καλυβίων στα Μεσόγεια έχει φανατικούς υποστηρικτές, αλλά και τους αρνητές της. Γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που ομνύουν στο όνομα κάποιας από τις τέσσερις γνωστότερες ταβέρνες και άλλους που δεν θέλουν να πατήσουν το πόδι τους στην περιοχή, θεωρώντας υπερβολικό όλο αυτό που γίνεται εκεί. Προσωπικά δεν ανήκω σε καμιά από τις δύο κατηγορίες, εκτιμώ ότι στα Καλύβια απλά δίνεται η δυνατότητα στον πελάτη να δοκιμάσει αρκετά καλής ποιότητας κρέατα, ειδικά αν του αρέσει η σούβλα, και μέχρι εκεί... Επομένως, δεν είμαι φανατικός θαμώνας της περιοχής, αλλά δεν λέω όχι και στην περίπτωση που βρεθεί καλή παρέα με σκοπό να κινηθούμε προς τα Καλύβια.

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν -μίας από τις ατυχώς συνήθως βροχερές Κυριακές του φετινού Ιουνίου- και, αφού τρεις καλοί φίλοι, έχουμε πιει τον κυριακάτικο καφέ μας και σχολιάσει την επικαιρότητα, πέφτει από τον fan των Καλυβίων η πρόταση να πάμε για φαγητό. Οι ενστάσεις που καταθέσαμε οι άλλοι δύο περί πολυκοσμίας κλπ. απορρίφθηκαν από τον φίλο μας με το επιχείρημα "Σιγά τώρα, πόσος κόσμος θα πάει μέχρι τα Καλύβια με τη βροχή;" (και τελικά είχε δίκιο! ), ενώ στο επόμενο τετράλημμα (επιτρέψτε μου τον όρο, κατά το δίλημμα) "Μουρούζης, Χριστόφορος, Κόλλιας ή Τρίγωνο;", ο φίλος απάντησε αφοπλιστικά: Εγώ, μόνο Μουρούζη πάω! " Τι να κάνουμε, δεν του χαλάσαμε το χατίρι...

Φτάσαμε σχετικά γρήγορα και, παρότι η βροχή είχε αποτρέψει πολύ κόσμο από το να επισκεφτεί τις ταβέρνες της περιοχής, οι παρκαδόροι του "Μουρούζη" και του γειτονικού "Χριστόφορου" είχαν στήσει το γνωστό "πανηγύρι" του τύπου "Άσε εδώ το αυτοκίνητο" και τα λοιπά γνωστά... (Πάντως, να σημειώσω ότι μια χαρά μας βόλεψε με το ψιλόβροχο το γεγονός ότι κάποιος από το κατάστημα ανέλαβε να παρκάρει το αυτοκίνητο και να μας το ξαναφέρει μετά το φαγητό).

Η ιστορία της ταβέρνας του Μουρούζη (εδώ να αναφέρω ότι το επώνυμο της οικογένειας των ιδιοκτητών είναι Γκίκας, αν δεν κάνω λάθος το "Μουρούζης" είναι παρανόμι) ξεκινάει πάνω από 90 χρόνια πριν, τη δεκαετία του '20. Σήμερα έχει φτάσει να καταλαμβάνει έξι (!!! ) διαφορετικούς χώρους που γειτνιάζουν μεταξύ τους, έχοντας εξελιχθεί σε ένα hyper market της σούβλας! Οι χώροι λίγο ή πολύ μοιάζουν μεταξύ τους διακοσμημένοι με παραδοσιακό στυλ, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, αρκετά στριμωγμένα και πάντως, ακόμα και ο εξωτερικός χώρος, ακόμα και τις μέρες με καλό καιρό δεν αποτελεί, για μένα τουλάχιστον, ελκυστικό στοιχείο για να πάω.

Αντίθετα, ελκυστικό στοιχείο αποτελεί η εξυπηρέτηση. Παρότι, προφανώς υπάρχουν αρκετοί weekend waiters (κατά το weekend drivers), η εξυπηρέτηση είναι κατά κανόνα γρήγορη, επαγγελματική, πολλές φορές προσφέρεται ως κέρασμα κάποιο πιάτο με κρέας, πάντα έρχεται κερασμένο το γιαουρτάκι και το λικεράκι στο τέλος, απλές κινήσεις που μετράνε θετικά για τον πελάτη.

Το φαγητό είναι κι αυτό αρκετά καλό. Στην πρόσφατη επίσκεψή μας δοκιμάσαμε:

- Ψωμάκι ψημένο με λαδάκι τόσο, όσο χρειάζεται για να νοστιμίσει (το ψωμάκι, όπως και το εμφιαλωμένο νερό έρχονται στο τραπέζι χωρίς ερώτηση).

- Μία μερίδα κοκορέτσι (σωστά ψημένο, ζεστό και νόστιμο, μας άρεσε πολύ).

- Χωριάτικη σαλάτα (φρεσκοκομμένη, με πολύ νόστιμη φέτα, εκτιμώ ότι προέρχεται από κάποιο από τα αξιόλογα τυροκομεία της περιοχής των Μεσογείων).

- Πατάτες τηγανιτές (φρεσκοτηγανισμένες, απλά συμπαθητικές).

- Μία μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος (ήρθε καλά ψημένη, όπως τη ζητήσαμε, η γεύση της ήταν εξαιρετική).

- Μία σταβλίσια μοσχαρίσια μπριζόλα (εδώ μας τα χάλασε ο ψήστης, ο φίλος που την παρήγγειλε την ήθελε μέτρια, ήρθε πολύ καλά ψημένη, το κρέας είχε στεγνώσει, η γεύση δεν μας ενθουσίασε).

- Μία μερίδα μεζεδάκια από αρνί στη σούβλα (κερασμένη από το μαγαζί, αρκετά νόστιμο το κρέας, χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει).

Για όλα τα παραπάνω σημειώστε ότι ισχύει απόλυτα αυτό που πολλοί χρήστες (ενδεικτικά, ο αγαπητός VAGELIS και ο makis67) έχουν αναφέρει: Οι μερίδες είναι χορταστικές, τεράστιες, γι' αυτό και χρειάζεται προσοχή στην παραγγελία. Πάντως, ο φίλος από την παρέα που τυγχάνει φανατικός υποστηρικτής του "Μουρούζη" έφυγε με αλουμινόχαρτο που περιείχε κοκορέτσι, αρνάκι και μπριζόλα, ενώ είχαμε πραγματικά χορτάσει.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, έφεραν στον καθένα μας από ένα μπολάκι πολύ νόστιμο στραγγιστό γιαούρτι μαζί με πιατελάκια από διάφορα είδη γλυκών κουταλιού, καθώς και δύο μπουκάλια με λικέρ (το ένα μαστίχα, το άλλο αρμπαρόριζα, ειδικά το δεύτερο μου άρεσε πάρα πολύ, γιατί έχει ξεχωριστή γεύση, δεν είναι συνηθισμένο).

Το κόστος ανήλθε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο. τιμή αρκετά λογική για όσα παραγγείλαμε (και ακόμα πιο λογική, αν συνυπολογίσουμε όσα μας κέρασαν).

Καταληκτικό συμπέρασμα: Στον "Μουρούζη" θα βρει κάποιος καλής ποιότητας κρεατικά, ειδικά αν του αρέσει η σούβλα, πολύ καλή εξυπηρέτηση, αρκετά καλό value for money, δεν θα ενθουσιαστεί όμως, από το χώρο και τη μαζικότητα. Αν δεν βαριέται την εκδρομή μέχρι τα Καλύβια, σίγουρα θα βρεθεί αντιμέτωπος με αρκετά μεγάλες ποσότητες φαγητού. Εκτιμώ ότι προσφέρεται για μεγάλες παρέες που προτιμούν τα κρεατικά, από 'κει και πέρα, ας βγάλει ο κάθε επισκέπτης τα δικά του συμπεράσματα πηγαίνοντας στον "Μουρούζη"!

2017

Τίτλος δημοσίευσης.... ουκ εν το πολλώ το ευ

Κυριακή μεσημέρι και με μεγάλη παρέα περίπου 12 με 14 άτομα αφού κάναμε την βόλτα μας και ήπιαμε το καφεδάκι μας στα καλύβια Αττικής είπαμε να πάμε κάπου να τσιμπήσουμε κατι.

Λόγω του ότι κάποιος από την παρέα ήταν ιθαγενής της περιοχής είχε το τηλέφωνο της εν λόγω ταβέρνας και πήρε και έκλεισε ένα τραπέζι γιατί όπως διαπίστωσα αν πας "ακάλεστος " ούτε σκαμπό δεν βρίσκεις μετα τις μια το μεσημέρι.

Το μαγαζί είναι απλωμένο σε τρία η τέσσερα μαγαζιά που απαρτίζουν όλο τον χώρο της πλατείας άλλο μεγαλύτερο άλλο μικρότερο ολα σε απόσταση 20 μέτρων μεταξύ τους. Προφανώς ο επιχειρηματίας ότι αδειάζει το σκουπίζει και κάνει μια κατάσταση επιπέδου ούζο μέλαθρον Θεσσαλονίκης.

Μπαίνοντας στο μαγαζί όλοι διαπιστώνουν ότι μιλάμε για μια απλή αίθουσα δεξιώσεων από αυτές που υποστηρίζουν γάμους βαφτίσια και λοιπές συνεστιάσεις. Τα τραπέζια ασφυκτικά κολλημένα μεταξύ τους έτσι ώστε το μαγαζί να χωρέσει τον περισσότερο δυνατό κόσμο. Τα τραπέζια τοποθετημένα οριζόντια σε σειρά όλα της τάξεως 10-18 ατόμων,

Με την άφιξη μας στην πλατεία που εδρεύει το μαγαζί ένας κύριος, προφανώς του μαγαζιού, μας βοήθησε να βάλουμε τις μοτοσυκλέτες σε ασφαλές σημείο, ένα σημείο που ομολογουμένως έκλεινε μεγάλο μέρος ενός από τα μαγαζιά αλλά μπρος στην εξυπηρέτηση τι είναι το κλείσιμο.

Με το που μπήκαμε στο μαγαζί ( νωρίς για τα δεδομένα του είναι η αλήθεια ) μας τοποθέτησαν άμεσα σε ένα τραπέζι υπεγράφετο που ήταν για 18 άτομα οπότε είχαμε όλο τον χώρο να αφήσουμε και κάποια μπουφάν κράνη τσάντες κλπ κλπ
Άμεση και η απόκριση στα κουβέρ στο ψωμί στα αναψυκτικά και τα ποτά. Προφανώς από την εμπειρία που έχουν οι άνθρωποι στον πολύ κόσμο είναι πλέον μια καλοδουλεμένη μηχανή που δεν την κολλάει τίποτα.... ούτε καν η απότομη έλευση δεκάδων παρεών.

Ας πάμε τώρα να δούμε τι φάγαμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο
Εδώ είναι που κολλάει ο τίτλος.... ουκ εν το πολλω..... Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ε Ι Ε Σ μερίδες φαγητού πλημμελούς γεύσης,

Ας πάρουμε λοιπόν την κραιπάλη από την αρχή

Πρώτο άριστο πιάτο ήταν το ψωμί.... ένα καρβέλι ανά δυο άτομα ψημένο στα κάρβουνα με το λαδάκι του και την ριγανιτσα του φρεσκότατο και ζεστό. Άριστα σαφώς στο ψωμί αλλά μικρή η βαρύτητα στην γενική βαθμολογία.,....

Αμέσως μετα ήρθε το πρώτο Υ Π Ε Ρ Β Ο Λ Ι Κ Ο πιάτο..... ένα τζατζίκι που θα μπορούσε να γεμίσει καμία εικοσαριά σουβλάκια. Σε τέτοιες περιπτώσεις θα ήταν ωφέλιμο να έχει ανάρτηση φωτο το site για να μπορέσω να αναδείξω την υπερβολή της μερίδας. Γευστικά πολύ ήπιο έως μέτριο αλλά ποσοτικά άρτιο..
2/4

Δεύτερο πιάτο μια σαλάτα χωριάτικη που ποσοτικά ακολουθεί το όλον αλλά γευστικά δεν μπορεί να πει κανείς ότι κάποιος είχε δώσει ιδιαίτερη σημασία στο τι ντομάτες διάλεγε η τι αγγούρια.... οι δε πιπεριές εξαφανισμένες. Το μόνο τέλειο και αξιόλογο το κρεμμύδι. Αλλά δεν θα βάλεις ποτέ τέσσερα για το κρεμμύδι εκτός αν τρως κρεμμυδοσουπα.1/4 κι εδώ

Τρίτο πιάτο ορεκτικό ένα mix από κοκορέτσι και κοντοσουβλι. Ποσοτης πάλι επαρκής να χορτάσει ένα ζευγάρι άνετα αλλά γευστικά το κοκορέτσι πολύ ωμό, κάτι που δίνει πολύ άσχημη επιγευση, και γενικά ένα χρώμα εξωτερικά που δεν σε προδιαθέτει για να το λιγουρευτείς.
Όσο για το κοντοσουβλι κάποια μεγάλα κομμένα κομμάτια κρέας που ήταν ιδιαζόντως σκληρά όχι τόσο αδιάφορα γευστικά αλλά όχι και από τα καλυτέρα κοντοσουβλια που έχω φάει. Σιγουρά κι εδώ το 2/4 είναι υπεραρκετό εκτός αν θελήσει κάποιος να κάνει σύγκριση με βλάχικα βαρης οπότε θα πέσει κι άλλο.

Μια πιατέλα με αρνί σούβλας όντως πανωλεθρία χωρίς καμία γεύση άψητο και σε πολλά σημεία κόκκινο από το αίμα κάτι που σχεδόν εξ ολοκλήρου πάρθηκε σε αλουμίνιο για τα σκυλιά. Εδώ θα τολμήσω μόνο και μόνο που το μαγαζί φημίζεται για τα ψητά του τα κάρβουνα του και τις σούβλες του να βάλω 1/4.

Πατάτες τηγανητές άπειρες και άψογες τόσο όσο πρέπει για την απόλαυση.4/4 ασυζητητί

Και πάμε τώρα στα κυρίως πιάτα που. Εδώ μπράβο και πάλι μπράβο. Προφανώς τα ορεκτικά βγαίνουν στον σωρό ενώ στα κυρίως δίνουν άλλη βαρύτητα.

Θα ξεκινήσω με το απίθανο μπιφτέκι που αν και γεμίζει ένα τεράστιο πιάτο και θεωρείς ότι θα είναι μια ψημένη μάζα κιμά παρ. όλα αυτά είναι ένα γευστικότατο κιλό κιμάς που θα το απολάμβανε και ο πιο περίεργος γευσιγνώστης. Όχι πολλά ψωμιά μέσα με την μυρωδιά του κάρβουνου απλά πολύ καλό Εδώ το 3/4 με τάση προς το 4/4

Επόμενο πιάτο μια μπριζόλα χοιρινή που είναι ίσως το καλύτερο χοιρινό κομμάτι κρέας που έχω φάει ποτέ. Τελειά ψημένη και ποσοτικά πρέπει να αποτελούσε το μισό γουρούνι από μονή της. Πάρα τον τεράστιο όγκο της δεν της έλειπε το ζουμερό το χρώμα το τραγανό και οτι άλλο μπορεί κάποιος να θαυμάσει με μια μπριζόλα στα κάρβουνα. Οπότε εδώ σαφώς θα μπει το 4/4 επάξια

Αφού τέλειωσε αυτη η κραιπάλη και γεμίσαμε άπειρα αλουμινόχαρτα με περισσευούμενο κρέας για το σπίτι, το μαγαζί μας προσέφερε ένα τέλειο δίσκο με μπολάκια γιαουρτιού ντόπιου με επίσης μπολάκια με γλυκό κουταλιού απίθανο που σαφώς κλείσανε με τον καλύτερο τρόπο το μεσημεριανό μας γεύμα.

Για όλα αυτα και τον αφανισμό όλης της πανίδας της περιοχής ( γιατί τόσο κρέας σιγουρά ένα κοπάδι το φάγαμε ) πληρώσαμε 18 ευρώ το άτομο συμφωνημένη τιμή μενού

Άποψη μου για το μαγαζί
Πρώτον.... δεν είμαι αρνητικός με τα ορεκτικά γιατί ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα και μπορεί να έπεσα σε αστοχία ψησίματος οπότε θα ήθελα να δώσω και άλλη ευκαιρία.
Δεύτερον.... δεν νομίζω ότι αν πραγματικά πεινάς και δεν θέλεις να παίξεις με γκουρμεδιες και ορεκτικά μόνο υπάρχει καλύτερο μέρος να χορτάσεις την ακρατή πείνα σου.
Τρίτον..... μόνο με τα αποφάγια που κάποιοι δεν παίρνουν από εκεί και τα αφήνουν θα μπορούσε να ταϊστεί ολόκληρη η Πανεπιστήμιου και η Σταδίου από αστέγους.

Πάντως από εμένα άσχετα με τις βαθμολογίες που μπορεί να μην είναι οι δέουσες το μαγαζί προκρίνεται και προτείνεται.

Αυγ

Κάθε άνθρωπος έχει το χόμπυ του... Άλλος να παίζει βόλευ, άλλος να ψαρεύει, άλλος να διαβάζει παλαιότερα Nitro και Κλικ. Η αδελφή μου αφού καταπιάστηκε με τη δραματική σχολή, είπε τώρα να ασχοληθεί με το μακιγιάζ. Ασχολείται λοιπόν και η διάθεση της φτάνει μέχρι τη Θεσσαλονίκη, αφού παρακολουθεί και μέσω youtube κάποια κοπέλα και δίνει συμβουλές. Βρήκε στήριγμα και στην κοπελιά μου και μέσω προσφορών της Ryanair (από 5 ευρώ παρακαλώ) πήγαν αυθημερόν για να ψωνίσουν από κάποιο κατάστημα που υπάρχει μόνο στη Θεσσαλονίκη και να κάνουν την βόλτα τους τα κορίτσια.

- "Θα έρθεις μαζί μας;;"

- "Θα έρθω το βράδυ να σας πάρω από το αεροδρόμιο! "

- "Α ωραία, θα γλιτώσουμε την ταλαιπωρία... "

Που να ήξεραν τα καημένα τα κορίτσια ότι εγώ χαιρόμουν σαν τον κακό λύκο, αφού στο μυαλό μου είχα επίσκεψη για κρεατοφαγία στα Καλύβια, που χρόνια είχα να πάω. Έπεισα, πανεύκολα και τους γονείς και γύρω στις 21:30 το βράδυ, φτάσαμε στον Μουρούζη. Είχα κάνει 2-3 επισκέψεις γύρω στο 2007, πάντα στον Μουρούζη. Εκεί ήθελαν οι γονείς να πάμε, οπότε δεν έφερα αντιρρήσεις.

Τα κορίτσια ήταν ακόμα πιο εύκολο να πειστούν καθότι ναι μεν έφαγαν μπουγάτσα και βομβίδια στη Θεσσαλονίκη, ναι μεν είχαν αγοράσει τσουρέκια από τον Τερκενλή και τρίγωνα Πανοράματος από τον Ελενίδη (κρίμα που δεν υπάρχει στην Αθήνα υποκατάστημα του), αλλά επειδή είχαν ξυπνήσει και από τις 5 το πρωί λογικό ήταν να μην τους φτάσει το μεσημεριανό τσιμπολόγημα.

Αφού λοιπόν φτάνουμε 5 άτομα, βλέπουμε ότι προσπαθούν να μας "τσιμπήσουν" οι σερβιτόροι από τον Χριστόφορο και τον Μουρούζη. Η απόφαση όμως ήταν ειλημμένη. Καθόμαστε σε ένα τραπέζι, όχι πολύ άνετο καθώς υπήρχε και άλλη παρέα από πίσω μας, αλλά είχαμε και το διπλανό κάβα. Το κακό ήταν πως δεν είχαν το ίδιο ύψος οπότε δεν βολευτήκαμε ιδιαίτερα. Μικρό το κακό όμως γιατί όταν πας στα Καλύβια ξέρεις τον λόγο.

Καθήσαμε εξωτερικά, σε μια πολύ ζεστή νύχτα. Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο. Αν έχεις καλή παρέα όμως όλα τα ξεχνάς. Να σημειώσω πάντως πως οι τουαλέτες ήταν σύγχρονες, καθαρές και ευρύχωρες. Από 2 για κάθε φύλο σε κοινό χώρο.

Οι σερβιτόροι παλαιάς κοπής, λογικά εργάζονται πολλά χρόνια στο κατάστημα. Γνωρίζουν πολύ καλά τη δουλειά τους, τρέχουν αλλά δεν σε ξεχνάνε. Απλώς θα ήθελα να ήταν ένα κλικ πιο ευγενικοί. Όχι ότι μας χάλασε κάτι, ενώ σε καμία περίπτωση δεν ήταν αγενείς. Το μαγαζί δουλεύει ρολόι, άλλωστε έχει πολλούς φανατικούς οπαδούς. Και τα κεράσματα μας είχαμε και την αποδειξούλα μας κανονικά. Μπράβο τους.

Στην παραγγελία μας λοιπόν:

- Ψωμί ψημμένο στα 2 ευρώ. Δεν το παραγγείλαμε αλλά ΟΚ. Με όσο λαδάκι χρειαζόταν, όχι υπερβολικά ψημένο.

- Τζατζίκι στα 3.5 ευρώ. Δεν δοκίμασα αλλά φαγώθηκε όλο.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε σογιέλαιο στα 3.5 ευρώ. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει αν και γενικά τα αποφεύγω καθώς έρχονται βουτηγμένα σε κουρκούτι. ΚΑΜΙΑ σχέση εδώ. Πολύ γλυκά, ψημένα ιδανικά ώστε να μην είναι ωμά. Σίγουρα να τα παραγγείλετε σαν συνοδευτικα.

- Πατάτες τηγανιτές σε σογιέλαιο στα 3.5 ευρώ. Επίσης πολύ καλές, φρέσκες και καυτές από το τηγάνι.

- Ταλαγάνι στα 4.5 ευρώ. Μαστιχωτό, καλοψημένο. Μου φάνηκε μεγαλύτερη μερίδα από ότι έχω συνηθίσει να τρώω σε εστιατόρια.

- Κέρασμα αρνάκι σούβλας μερίδα. Η τιμή κιλού είναι στα 30 ευρώ. Δεν έχω φάει και πάρα πολλές φορές, γλύκισμα ήταν αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να είχε παραπάνω ψαχνό. Φαγώθηκε όλο και με ευχαρίστηση πάντως.

- 2 μπιφτέκια στα 9.5 ευρώ το καθένα. Το ένα το είχαμε πάρει εξαρχής για το σπίτι για το γεύμα της επόμενης ημέρας. Έρχεται ένα πιάτο σαν φρίσμπυ, κρεατένιο. Με μπόλικο λεμονάκι μπορείτε απλώς να το καταπιείτε!

- 2 μπον φιλέ στα 19.5 ευρώ το καθένα. Μας ρώτησαν πως το θέλουμε, νόστιμο. Έρχονται 2 σε κάθε μερίδα, μπορείτε εύκολα να το μοιραστείτε. Θα το ήθελα ένα κλικ πιο ψημένο, δυσκολεύτηκα σε κάποια σημεία να το κόψω. Θα έπρεπε να έχουν πιο τρακτερωτά μαχαίρια.

- 1 χοιρινή μπριζόλα στα 10 ευρώ που έγινε σχεδόν όλη πακετάκι αφού είχαμε σκάσει.

- 3 μπύρες 500άρες (2 Φιξ και 1 Φίσερ) στα 2.8 ευρώ έκαστη.
- 3-4 αναψυκτικά στα 2 ευρώ και μπουκάλι νερό χωρίς να παρατηρήσω αν χρεώνεται.

- Κέρασμα ένα ευχάριστο ποτό με κανέλα αν αντιλήφθηκα καλά και ατομικά μπολάκια με γιαούρτι και ένα κομμάτι πεπόνι μέσα, με 3 γλυκά του κουταλιού (κεράσι, βύσσινο και κυδώνι). Αν παρατηρήσετε στο Foursquare είναι ακριβείς 100% οι εικόνες. Ζητήθηκε καρπούζι από την πλευρά μας και πολύ ευχαρίστως μας προσφέρθηκε σε ικανοποιητική ποσότητα (και κομμάτι καρδιάς μάλιστα).

Σύνολο στα 103.5 ευρώ με πακέτο τη μπριζόλα,1 1/3 μπιφτέκι και ένα κομμάτι μπον φιλέ.

Κλείνοντας θα πω πως ΝΑΙ, άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του και με αυτά που πήραμε άνετα έτρωγε και 6ο άτομο. Το κόστος κυμαίνεται στα 15-18 ευρώ, το κέρασμα σου το έχεις και γενικά σε ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ σαν πελάτη. Κανονίστε να πάτε σαν παρέα όμως και όχι για ρομαντζάδες.

Είχαμε μια πολύ ευχάριστη βραδιά. Όλες οι μερίδες είναι διπλές, νοστιμότατες. Και ΟΚ για τα κρέατα να το καταλάβω, αλλά ακόμα και τα ορεκτικά ήταν υψηλού επιπέδου για την κατηγορία του καταστήματος που γενικά τα αποφεύγω καθώς τα θεωρώ εντελώς συμβατικά. Εδώ μπορώ να πω πως μου άνοιξαν ακόμα περισσότερο την όρεξη. Στα 5 άτομα παραγγείλτε ένα κυρίως κρεατικό λιγότερο, πάλι θα είστε κομπλέ.

- "Και σας το έλεγα εγώ πως πήραμε πολλά... Αφού κάνουν και κεράσματα... "

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Μεσα στον Ιανουαριο πηγαμε 3 οικογενιες συνολικα 13 ατομα, πηρα τηλεφωνο για τραπεζι και μου ειπαν οτι θα ηταν χαλαρα.

Παροτι εμεις δεν δυσκολευτηκαμε στο τραπεζι γιατι φυγαμε νωρις περι τις 16.00
γινοταν το αδιαχωρητο.

Αν σκεφτεις οτι εχει 3-4 μαγαζια αυτος και αλλα 2-3 απεναντι 1000τουλαχιστον ατομα μπορουν να φιλοξενησουν, εχουμε επισκεφτει τον Μουρουζη πολλες φορες και σχεδον τα εχουμε φαει ολα.

την τελευταια φορα η παραγγελια μας ηταν

- Ψωμί ψημμένο στα 2 ευρώ. Με όσο λαδάκι χρειαζόταν

- Τζατζίκι στα 3.5 ευρώ. Σε πιατο μεγαλο ρηχο

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε σογιέλαιο στα 3.5 ευρώ. με κουρκούτι.

- Κοκκορετσι (Δεν τρελαθηκα)

Πηραμε παιδακια τα οποια ηταν σε βαρος οσο επρεπε και δεν ηταν λιγοτερα νομιζω περιπου 25-30ευρω το κιλο δεν θυμαμαι ακριβως, Ηταν ΥΠΕΡΤΕΛΕΙΑ

- 3-4 χοιρινες μπριζόλες εκαστη μεγαλη και καλοψημενη

- Μοσχαρισια μπριζολα πηρε ενας απο την παρεα δεν ηταν καλη

- Παιδακια κοτοπουλο 1 μεριδα

- φιλετο κοτοπουλο 1 μεριδα

- Κρασι και κοκκινο και λευκο
- 3-4 αναψυκτικά στα 2 ευρώ και μπουκάλι νερό χωρίς να παρατηρήσω αν χρεώνεται.

- Κέρασμα γιαούρτι με 3 γλυκά του κουταλιού (κεράσι, βύσσινο και κυδώνι)

Πληρωσαμε περιπου 180ευρω και οι 3 οικογενειες και το σκασαμε ηταν πραγματικα λιγο. Οι μεριδες ειναι τεραστιες και δεν χρειαζεται υπερβολες. Πχ μεριδα τουλαχιστον στα 2 για τα παιδια. Αν καποιος παρει το μπιφτεκι ειναι ολη η επιφανεια του πιατου.

Θα ξαναπαμε και θα ξαναπαμε... Παντα τρωγαμε μπριζολες χοιρινες γιατι ειναι εξαιρετικα ψημενες τωρα θα παιρνουμε και παιδακια

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Δεν θα αναφερθώ καθόλου στον χώρο στην ευρυχωρία και στο ρομαντισμό καθώς συμφωνώ απολύτως με τους προλαλίσαντες. Στον Μουρούζη πηγαίνεις αποκλειστικά για το φαγητό.
Tybon Steak, αρνάκι σούβλας και κοκορέτσι είναι τα πιάτα που δεν πρέπει να χάσετε. Τεράστιες μερίδες που δεν βρίσκεις πουθενά. Να είστε προσεκτικοί στα ορεκτικά γιατί κινδυνεύετε να χάσετε τα κυρίως λόγω υπερπλήρωσης του στομάχου. Ένα τζατζίκι ή μια χωριάτικη που απορώ πώς την μεταφέρουν χωρίς να πέσει η φέτα στο πάτωμα, είναι υπεραρκετά.
Φροντίστε να πεινάτε πολύ. Δεν πας εκεί για να "τσιμπήσεις". Τα πακέτα με αλουμινόχαρτο στο τέλος είναι αναπόφευκτα καθώς οι μερίδες είναι πραγματικά τεράστιες. Το γιαούρτι με μέλι και διάφορα γλυκά κουταλιού στο τέλος απογειώνει το βασιλικό γεύμα.
Με 20€ περίπου το άτομο χορταίνει και ο γκοτζίλα. Πολύ καλή ποιότητα, πολύ καλή γεύση, φοβερή εξυπηρέτηση ακόμη και όταν το μαγαζί είναι γεμάτο. Η μία μόνο αίθουσα εκ των 4-5 που διαθέτει, μπορεί να έχει και 80 τραπέζια. Απορώ πως βγάζουν άκρη. Απορώ με το μέγεθος των ψυγείων που πρέπει να έχουν. Οι ψησταριές εξωτερικά θυμίζουν επαρχιακό πανηγύρι ειδικά το Πάσχα.
Ολοκληρώνοντας θυμίζω και πάλι πως μη περιμένετε ρομαντικό δείπνο με κεριά και τον σερβιτόρο δίπλα σας. Αν ψάχνετε πολύ καλό φαγητό λαϊκής και απέριττης κατανάλωσης σας το συστήνω ανεπιφύλακτα. Συγχαρητήρια στη διεύθυνση αλλά και στους σερβιτόρους που διαχειρίζονται τόσο κόσμο τόσο καλά.

Καλησπέρα σας,

Το προϊγούμενο σάββατο επισκευτήκαμε την χασαποταβέρνα Ο Μουρούζης για πρώτη φορά.
Σας καλός κρεατοφάγος ενώ πήγαινα συνέχεια απέναντι στον Χριστόφορο όπου είναι η καλύτερη ταβέρνα(για μένα)στην περιφέρεια, είπα για αλλαγή να δοκιμάσω και τον Μουρούζη και το μετάνιωσα πάρα πολύ πικρά.

Αναλυτικά, πριν καν καλά καθίσουμε ο σερβιτόρος μας ζήταγε παραγγελία και του είπαμε οτι θέλουμε έναν κατάλογο, πράγμα που δεν του άρεσε.
Στην συνέχεια όταν ήρθε ο σερβιτόρος του λεγαμε τι θέλαμε και μας έλεγε τι να πάρουμε και τί όχι και δεν μας άρεσε καθόλου αυτο.
Του ζητησαμε μισο κιλό κοντοσουβλι και μας έφερε 650 γραμμαρια λεγοντας μας οτι ειναι 650 και οτι θα πληρωσετε για 650 και οχι για 500 λες και τον ρωτησαμε.
Επειτα, ενω φάγαμε οπου ομολογουμενος οι μερίδες σε σχεση με τον χριστοφορο ειναι εντυπωσιακα μικροτερες και οποιος εχει επισκευτει θα το εχει καταλαβει, περιμέναμε το κλασικο γιαουρτι και κυδωνι που φερνουν στο τελος πραγμα που δεν ηρθε ποτε στο τραπεζι.
Τελος, μετα απο λογαριασμο 90 ευρω δεν μας έφεραν ουτε κάτι κέρασμα, εν αντιθέσει με τον χριστοφορο που κερναει παρα μα παρα πολλα.
Απολυτα δυσαρεστημενος και δεν προκειτε να το επισκευτω ποτε ποτε ξανα!
Ολοι στον χριστοφορο παιδια!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Ότι και να πω για αυτήν την ταβέρνα θα είναι λίγο. Με την θετική έννοια.

Πήγαμε βράδυ Πέμπτης, οπότε ο κόσμος ήταν λίγος. Συνεπώς η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και εξαιρετική.

Ο χώρος είναι κλασσικός χώρος ταβέρνας, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ζεστός.

Και πάμε στα βασικά τώρα: Γεύση και Ποιότητα.

Ο Μουρούζης δε θα απογοητεύσει κανέναν. Καθήσαμε 3 άντρες και πήραμε 3 μερίδες, 2 μπιφτέκια και μία παϊδάκια.
Κάναμε το λάθος (θα καταλάβετε στη συνέχεια γιατί) να πάρουμε και ορεκτικά: πατάτες, τζατζίκι και τυροκαυτερή.

Αρχικά μας έφεραν ψωμάκι ψημένο στο κάρβουνο με λαδορίγανη. Και μετά από λίγο ήρθαν τα ορεκτικά. Μην παραξενευτείτε που έχουν 1 ευρώ παραπάνω από άλλες ταβέρνες. Θα καταλάβετε μόλις τα δείτε. Οι ποσότητες είναι 4 φορές επάνω (! ) σε σχέση με αυτό που θα σας σερβίρουν αλλού. Και η γεύση καταπληκτική.

Κοινώς μόνο με το ψωμί, τις πατάτες, το τζατζίκι και την τυροκαυτερή, θα μπορούσαμε να σκάσουμε.

Σαν να μην έφτανε αυτό μας έφεραν κέρασμα ένα πιάτο με μεζεδάκι αρνάκι, το οποίο έλιωνε από το κόκκαλο, εξαιρετικό, μαζί με λίγη μουστάρδα στο πλάι! Και δεν το τσιγγουνεύτηκαν καθόλου ούτε αυτό!: )

Και μετά έφτασαν οι μερίδες. Λοιπόν όσοι πάτε, έχετε υπ' όψην σας πως είναι για 2 άτομα η κάθε μία! Το μπιφτέκι πρέπει να ήταν -χωρίς πλάκα- γύρω στα 800 γραμμάρια. Κτηνώδες, αλλά σωστά ψημένο και πεντανόστιμο. Χωρίς πολλά αρωματικά, καταλάβαινες πως δεν έβαλαν ψωμί μέσα, ήταν κρεάτινο όπως πρέπει.

Στο τέλος, μας κέρασαν και σφηνάκι με λικεράκι για χωνευτικό και 3 μπωλάκια με γιαούρτι που δίπλα είχαν άφθονο γλυκό του κουταλιού (σε άλλα 3 μπωλάκια): κυδώνι, νεράντζι και κεράσι. Προτίμησα το νεράντζι που ήταν μαγικό μαζί με το γιαουρτάκι.

Για να μην πολυλογώ, δώσαμε μαζί με 4 μπύρες συνολικά 60 ευρώ. Αλλά πήραμε αλουμινόχαρτα (όπως έκαναν και άλλοι) και κρατήσαμε τα κρέατα που είχαμε αφήσει για το σπίτι. Δεν έχει ντροπές εκεί. Το προσωπικό είναι άλλωστε συνηθισμένο, καθώς αυτό συμβαίνει πολύ συχνά.

Η τιμή όμως είναι παραπλανητική, για τον πολύ απλό λόγο πως αφήσαμε σχεδόν όλο το τζατζίκι, τις πατάτες, το ψωμάκι λαδορίγανη και την τυροκαυτερή. Αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να φάμε ούτε το μισό μπιφτέκι.

Συνεπώς υπολογίστε 10 ευρώ το άτομο, καθώς με 60 ευρώ θα έσκαγαν ΑΝΕΤΑ 6 άτομα με τα ίδια ακριβώς πράγματα που πήραμε.

Αν πάτε ζευγάρι πάρτε στη μέση 1 μπιφτέκι και ΕΝΑ ΜΟΝΟ ορεκτικό! Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρετε!: )

Μαγική εμπειρία, με απίστευτα μεγάλες ποσότητες, εξαιρετικό ψήσιμο και φοβερή γεύση. Προτιμήστε το μέρα που δεν γίνεται χαμός όμως γιατί όπως είδαμε σε άλλες κριτικές εκεί ίσως ζοριστείτε με τo service.

Συστήνεται με κλειστά τα μάτια, θα ξαναπάμε (φυσικά).

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι. Γινοταν το αδιαχώριτο.
Οι σερβιτόροι έτρεχαν πανικόβλητοι.. ο σερβιτόρος που ειχε το τραπέζι μας έφερε τα ορεκτικά σωστά και τα κρεατικά μετα απο αρκετή ωρα αφού ειχαμε ήδη χορτάσει μας έφερε λάθος παραγγελία με αποτέλεσμα να αργήσει ακόμη περισσοτερο.

Το χοιρινό σούβλας κοινώς κοντοσούβλι 30 ευρω το κιλό απαίσιο... όλο Κόκκαλα και σκληρό δεν το φάγαμε το πήραμε για τις γάτες.. πανσέτα 23 ευρω το κιλό επισης τιποτα ιδιαίτερο.. για συγνώμη για την αργοπορία και τα λάθη (να υποθέσω γιαυτο) έφεραν μια μερίδα κοντοσούβλι επισης ήρθε στις γάτες... δεν έφεραν ουτε γιαουρτάκια η γλυκάκια η σφηνάκια που πρόσφεραν σε άλλους... τρία άτομα 55 ευρω μαλλον φάνηκαν λίγα...

Επιςης το στωςει Το τραπεζιού εγεινε σταδιακά, ενα ποτήρι σωλήνα και για την μπυρα και για το νερό το ίδιο, αφού ζητήσαμε αρκετές φορές σηκωθήκαμε και πήραμε μονοι μας

Η απόδειξη στο τέλος ηταν δυο διαφορετικές.... απο... αλλο τραπέζι... τα δε ρέστα ο σερβιτόρος επειδή ηταν λίγα θεώρησε οτι δεν επρεπε καν να τα φέρει... Στα συν οτι οι μερίδες πατάτες κολοκυθάκια σαλάτα ηταν πλούσιες τυρί σαγανάκι τιποτα ιδιαίτερο.. το όλο σκηνικό θύμιζε πανηγύρι... δεν νομίζω να ξαναπάω...

καλημερα!

γραφω πρωτη φορα, για τη σοκαριστικη εμπειρια της 28ης οκτωβριου.
στην ταβερνα εχω παει κ αλλες φορες, καθημερινες κ μπορω να πω οτι χωρις να ειναι ιδιαιτερα φτηνη, εχει μεγαλες μεριδες, καλη γευση κ σωστο ψησιμο. εχω καταλαβει ομως, οτι αν πας σε γνωστη αργια που ολος ο κοσμος ειναι εξω θα φας φρικη!!!

ειχα ξαναπαει πριν 2 χρονια παλι 28 οκτ κ μου εφεραν φαγητο, μετα απο 2,5 ωρες αφου εριξα τρελο γκαζι κ κραξιμο στο σερβιτορο.
ξαναπηγα λοιπον τωρα με φιλικο ζευγαρι, προετοιμασμενοι ομως...
πλησιαζοντας εξω απο τα μαγαζια του μουρουζη, ενω τις καθημερινες οι σερβιτοροι σε τραβολογανε για να κατσεις, τωρα προσπαθουσαν να αποφυγουν ακομη κ να συναντηθουν τα βλεμματα μας. μπηκα μονος στο μαγαζι που ειναι στη δυτικη πλευρα της πλατειας (το διορωφο), ψαχνοντας τραπεζι. ηταν γεματο, αλλα ειδα οτι ελαχιστα τραπεζια ειχαν φαγητο πανω. βρηκα ενα κενο στο βαθος, μαλλον ηταν για το προσωπικο, ειχε πανω στιβα πιατα κ λεμονια, μουσταρδες. διπλα ενας ασπρομαλλης γυρω στα 55-60 σερβιτορος με ατελειωτη ξινιλα, που δε σκοπευε να ασχοληθει μαζι μας. τον ρωταω εγω, "μπορουμε να καθησουμε?" κ μου απαντα "κατσε οπου βρεις, αλλα δε σου εγγυωμαι τι και ποτε θα φας"

καθομαστε τελικα κ περιμενουμε. πισω μας ηταν ενας πιο νεαρος σερβιτορος που μετα απο ενα 20 λεπτο κ ανα δεκα λεπτα του ελεγα να ερθει να στρωσει κ να παρει παραγγελια, κ αυτος ευγενεστατος ελεγε ''ναι αμεσως'' αλλα δεν ερχοταν με τιποτα. στον ηλικιωμενο το ειπα 2-3 φορες κ μου ειπε ''υπομονη κανα πενταλεπτο'' επειδη ειδα οτι με αυτους δε θα εβγαζα ακρη, βλεπω μετα απο 45 λεπτα να μπαινει αλλος σερβιτορος που με εμπνευσε η φυσιογνωμια του κ τον φωναζω λεγοντας του ''δε θελω φαι, εγω εχω '', δειχνοντας του τα λεμονια κ τις μουσταρδες που ειχα πανω στο τραπεζι.

ηρθε κοντα κ πηρε παραγγγελια, κρεατα σουβλας κ της ωρας. τα κρεατα σουβλας τα εφερε σε κανα 15 λεπτο κ μετα απο 45 λεπτα της ωρας. ψωμι οχι αν κ το ειπα κ σε αυτον 2-3 φορες κ αλλες τοσες στο νεαρο σερβιτορο που ειχε χασει τη μπαλλα εντελως. τελος παντων, μετ εμποδιων εμεις φαγαμε και με γεματο στομαχι ''απολαμβαναμε'' το δραμα των υπολοιπων... διπλα μας ερχεται παρεα 10 ατομων περιππου και με μωρο, που περιμενε.... καποια στιγμη φωναζουν τον ξινισμενομ ασπρομαλλη σερβιτορο ''τι θα γινει?'' κ εκεινος τους απαντα "στη κοιλια της μανας σας περιμενατε 9 μηνες, δε μπορειτε εδω να περιμενετε 5 λεπτα?"

μετα απο κανα μισαωρο τους εφερε μονο ψωμι κ μετα απο 20 λεπτα ακομη σηκωθηκαν κ εφυγαν. το πισω τραπεζι το ιδιο, ενας αεκτζης εβαλε στη τηλεοραση το ξανθη-αεκ κ χαζευα κ εγω, μεχρι που φυγαμε ειχαν παρει μονο ενα καραφακι κρασι. δυο κοπελες που ηρθαν λιγο μετρα απο εμας, την ωρα που φευγαμε τους εφεραν πατατες κ ψωμι. η κατασταση ηταν γενικευμενα απαραδεκτη. αλλη παρεα 4 ατομα που μπηκαμε σχεδον μαζι, εκατσαν αρχικα κ μετα σηκωθηκαν κ εκατσαν στο τραπεζι διπλα στο τζακι κ μεχρι που φυγαμε δεν ειχαν παρει τιποτα!

εμεις ζηταμε λογαριασμο, πληρωνουμε κ ο απιθανος νεαρος σερβιτορος, ενω εχουμε σηκωθει, φερνει με θριαμβευτικο υφος.... το ψωμι! του λεω ''μεγαλε τωρα χαιρετισματα δωστο διπλα'' κ το δινει στην παρεα του αεκτζη. σε εμας ειχε μεινει μια μεγαλη πανσετα την οποια την εδωσα κ αυτη για να βαλουν κατι στο στομα τους, με αποτελεσμα να σκασουμε ολοι στο γελιο! φευγοντας διαπιστωσα οτι τα περισσοτερα τραπεζια ειχαν πανω μονο ψωμι...

απαραδεκτη αντιμετωπιση των πελατων απο ενα ιστορικο καταστημα που οταν πεσει πολυς κοσμος, η μπαλα χανεται με αποτελεσμα πεινα κ μεγαλος εκνευρισμος. ας δεχονται οσο κοσμο μπορουν να εξυπηρετησουν ή ας παρουν μερικους ακομη σερβιτορους για εκτακτες καταστασεις. σε παρα πολυ κοσμο χαλασαν την μερα!