Από τις παλαιότερες ταβέρνες στην περιοχή με παράδοση στο κρέας. Λειτουργεί καθημερινά από το μεσημέρι.

20 Ιουν 2017

Η περιοχή των Καλυβίων στα Μεσόγεια έχει φανατικούς υποστηρικτές, αλλά και τους αρνητές της. Γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που ομνύουν στο όνομα κάποιας από τις τέσσερις γνωστότερες ταβέρνες και άλλους που δεν θέλουν να πατήσουν το πόδι τους στην περιοχή, θεωρώντας υπερβολικό όλο αυτό που γίνεται εκεί. Προσωπικά δεν ανήκω σε καμιά από τις δύο κατηγορίες, εκτιμώ ότι στα Καλύβια απλά δίνεται η δυνατότητα στον πελάτη να δοκιμάσει αρκετά καλής ποιότητας κρέατα, ειδικά αν του αρέσει η σούβλα, και μέχρι εκεί... Επομένως, δεν είμαι φανατικός θαμώνας της περιοχής, αλλά δεν λέω όχι και στην περίπτωση που βρεθεί καλή παρέα με σκοπό να κινηθούμε προς τα Καλύβια.

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν -μίας από τις ατυχώς συνήθως βροχερές Κυριακές του φετινού Ιουνίου- και, αφού τρεις καλοί φίλοι, έχουμε πιει τον κυριακάτικο καφέ μας και σχολιάσει την επικαιρότητα, πέφτει από τον fan των Καλυβίων η πρόταση να πάμε για φαγητό. Οι ενστάσεις που καταθέσαμε οι άλλοι δύο περί πολυκοσμίας κλπ. απορρίφθηκαν από τον φίλο μας με το επιχείρημα "Σιγά τώρα, πόσος κόσμος θα πάει μέχρι τα Καλύβια με τη βροχή;" (και τελικά είχε δίκιο! ), ενώ στο επόμενο τετράλημμα (επιτρέψτε μου τον όρο, κατά το δίλημμα) "Μουρούζης, Χριστόφορος, Κόλλιας ή Τρίγωνο;", ο φίλος απάντησε αφοπλιστικά: Εγώ, μόνο Μουρούζη πάω! " Τι να κάνουμε, δεν του χαλάσαμε το χατίρι...

Φτάσαμε σχετικά γρήγορα και, παρότι η βροχή είχε αποτρέψει πολύ κόσμο από το να επισκεφτεί τις ταβέρνες της περιοχής, οι παρκαδόροι του "Μουρούζη" και του γειτονικού "Χριστόφορου" είχαν στήσει το γνωστό "πανηγύρι" του τύπου "Άσε εδώ το αυτοκίνητο" και τα λοιπά γνωστά... (Πάντως, να σημειώσω ότι μια χαρά μας βόλεψε με το ψιλόβροχο το γεγονός ότι κάποιος από το κατάστημα ανέλαβε να παρκάρει το αυτοκίνητο και να μας το ξαναφέρει μετά το φαγητό).

Η ιστορία της ταβέρνας του Μουρούζη (εδώ να αναφέρω ότι το επώνυμο της οικογένειας των ιδιοκτητών είναι Γκίκας, αν δεν κάνω λάθος το "Μουρούζης" είναι παρανόμι) ξεκινάει πάνω από 90 χρόνια πριν, τη δεκαετία του '20. Σήμερα έχει φτάσει να καταλαμβάνει έξι (!!! ) διαφορετικούς χώρους που γειτνιάζουν μεταξύ τους, έχοντας εξελιχθεί σε ένα hyper market της σούβλας! Οι χώροι λίγο ή πολύ μοιάζουν μεταξύ τους διακοσμημένοι με παραδοσιακό στυλ, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, αρκετά στριμωγμένα και πάντως, ακόμα και ο εξωτερικός χώρος, ακόμα και τις μέρες με καλό καιρό δεν αποτελεί, για μένα τουλάχιστον, ελκυστικό στοιχείο για να πάω.

Αντίθετα, ελκυστικό στοιχείο αποτελεί η εξυπηρέτηση. Παρότι, προφανώς υπάρχουν αρκετοί weekend waiters (κατά το weekend drivers), η εξυπηρέτηση είναι κατά κανόνα γρήγορη, επαγγελματική, πολλές φορές προσφέρεται ως κέρασμα κάποιο πιάτο με κρέας, πάντα έρχεται κερασμένο το γιαουρτάκι και το λικεράκι στο τέλος, απλές κινήσεις που μετράνε θετικά για τον πελάτη.

Το φαγητό είναι κι αυτό αρκετά καλό. Στην πρόσφατη επίσκεψή μας δοκιμάσαμε:

- Ψωμάκι ψημένο με λαδάκι τόσο, όσο χρειάζεται για να νοστιμίσει (το ψωμάκι, όπως και το εμφιαλωμένο νερό έρχονται στο τραπέζι χωρίς ερώτηση).

- Μία μερίδα κοκορέτσι (σωστά ψημένο, ζεστό και νόστιμο, μας άρεσε πολύ).

- Χωριάτικη σαλάτα (φρεσκοκομμένη, με πολύ νόστιμη φέτα, εκτιμώ ότι προέρχεται από κάποιο από τα αξιόλογα τυροκομεία της περιοχής των Μεσογείων).

- Πατάτες τηγανιτές (φρεσκοτηγανισμένες, απλά συμπαθητικές).

- Μία μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος (ήρθε καλά ψημένη, όπως τη ζητήσαμε, η γεύση της ήταν εξαιρετική).

- Μία σταβλίσια μοσχαρίσια μπριζόλα (εδώ μας τα χάλασε ο ψήστης, ο φίλος που την παρήγγειλε την ήθελε μέτρια, ήρθε πολύ καλά ψημένη, το κρέας είχε στεγνώσει, η γεύση δεν μας ενθουσίασε).

- Μία μερίδα μεζεδάκια από αρνί στη σούβλα (κερασμένη από το μαγαζί, αρκετά νόστιμο το κρέας, χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει).

Για όλα τα παραπάνω σημειώστε ότι ισχύει απόλυτα αυτό που πολλοί χρήστες (ενδεικτικά, ο αγαπητός VAGELIS και ο makis67) έχουν αναφέρει: Οι μερίδες είναι χορταστικές, τεράστιες, γι' αυτό και χρειάζεται προσοχή στην παραγγελία. Πάντως, ο φίλος από την παρέα που τυγχάνει φανατικός υποστηρικτής του "Μουρούζη" έφυγε με αλουμινόχαρτο που περιείχε κοκορέτσι, αρνάκι και μπριζόλα, ενώ είχαμε πραγματικά χορτάσει.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, έφεραν στον καθένα μας από ένα μπολάκι πολύ νόστιμο στραγγιστό γιαούρτι μαζί με πιατελάκια από διάφορα είδη γλυκών κουταλιού, καθώς και δύο μπουκάλια με λικέρ (το ένα μαστίχα, το άλλο αρμπαρόριζα, ειδικά το δεύτερο μου άρεσε πάρα πολύ, γιατί έχει ξεχωριστή γεύση, δεν είναι συνηθισμένο).

Το κόστος ανήλθε γύρω στα 20 ευρώ το άτομο. τιμή αρκετά λογική για όσα παραγγείλαμε (και ακόμα πιο λογική, αν συνυπολογίσουμε όσα μας κέρασαν).

Καταληκτικό συμπέρασμα: Στον "Μουρούζη" θα βρει κάποιος καλής ποιότητας κρεατικά, ειδικά αν του αρέσει η σούβλα, πολύ καλή εξυπηρέτηση, αρκετά καλό value for money, δεν θα ενθουσιαστεί όμως, από το χώρο και τη μαζικότητα. Αν δεν βαριέται την εκδρομή μέχρι τα Καλύβια, σίγουρα θα βρεθεί αντιμέτωπος με αρκετά μεγάλες ποσότητες φαγητού. Εκτιμώ ότι προσφέρεται για μεγάλες παρέες που προτιμούν τα κρεατικά, από 'κει και πέρα, ας βγάλει ο κάθε επισκέπτης τα δικά του συμπεράσματα πηγαίνοντας στον "Μουρούζη"!

Β’ Γεωργάκη 2, Καλύβια