ΜΟΥΡΟΥΖΗΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Β’ Γεωργάκη 2, Καλύβια [Χάρτης]

Από τις παλαιότερες ταβέρνες στην περιοχή με παράδοση στο κρέας. Λειτουργεί καθημερινά από το μεσημέρι.

Αυγ

Κάθε άνθρωπος έχει το χόμπυ του... Άλλος να παίζει βόλευ, άλλος να ψαρεύει, άλλος να διαβάζει παλαιότερα Nitro και Κλικ. Η αδελφή μου αφού καταπιάστηκε με τη δραματική σχολή, είπε τώρα να ασχοληθεί με το μακιγιάζ. Ασχολείται λοιπόν και η διάθεση της φτάνει μέχρι τη Θεσσαλονίκη, αφού παρακολουθεί και μέσω youtube κάποια κοπέλα και δίνει συμβουλές. Βρήκε στήριγμα και στην κοπελιά μου και μέσω προσφορών της Ryanair (από 5 ευρώ παρακαλώ) πήγαν αυθημερόν για να ψωνίσουν από κάποιο κατάστημα που υπάρχει μόνο στη Θεσσαλονίκη και να κάνουν την βόλτα τους τα κορίτσια.

- "Θα έρθεις μαζί μας;;"

- "Θα έρθω το βράδυ να σας πάρω από το αεροδρόμιο! "

- "Α ωραία, θα γλιτώσουμε την ταλαιπωρία... "

Που να ήξεραν τα καημένα τα κορίτσια ότι εγώ χαιρόμουν σαν τον κακό λύκο, αφού στο μυαλό μου είχα επίσκεψη για κρεατοφαγία στα Καλύβια, που χρόνια είχα να πάω. Έπεισα, πανεύκολα και τους γονείς και γύρω στις 21:30 το βράδυ, φτάσαμε στον Μουρούζη. Είχα κάνει 2-3 επισκέψεις γύρω στο 2007, πάντα στον Μουρούζη. Εκεί ήθελαν οι γονείς να πάμε, οπότε δεν έφερα αντιρρήσεις.

Τα κορίτσια ήταν ακόμα πιο εύκολο να πειστούν καθότι ναι μεν έφαγαν μπουγάτσα και βομβίδια στη Θεσσαλονίκη, ναι μεν είχαν αγοράσει τσουρέκια από τον Τερκενλή και τρίγωνα Πανοράματος από τον Ελενίδη (κρίμα που δεν υπάρχει στην Αθήνα υποκατάστημα του), αλλά επειδή είχαν ξυπνήσει και από τις 5 το πρωί λογικό ήταν να μην τους φτάσει το μεσημεριανό τσιμπολόγημα.

Αφού λοιπόν φτάνουμε 5 άτομα, βλέπουμε ότι προσπαθούν να μας "τσιμπήσουν" οι σερβιτόροι από τον Χριστόφορο και τον Μουρούζη. Η απόφαση όμως ήταν ειλημμένη. Καθόμαστε σε ένα τραπέζι, όχι πολύ άνετο καθώς υπήρχε και άλλη παρέα από πίσω μας, αλλά είχαμε και το διπλανό κάβα. Το κακό ήταν πως δεν είχαν το ίδιο ύψος οπότε δεν βολευτήκαμε ιδιαίτερα. Μικρό το κακό όμως γιατί όταν πας στα Καλύβια ξέρεις τον λόγο.

Καθήσαμε εξωτερικά, σε μια πολύ ζεστή νύχτα. Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο. Αν έχεις καλή παρέα όμως όλα τα ξεχνάς. Να σημειώσω πάντως πως οι τουαλέτες ήταν σύγχρονες, καθαρές και ευρύχωρες. Από 2 για κάθε φύλο σε κοινό χώρο.

Οι σερβιτόροι παλαιάς κοπής, λογικά εργάζονται πολλά χρόνια στο κατάστημα. Γνωρίζουν πολύ καλά τη δουλειά τους, τρέχουν αλλά δεν σε ξεχνάνε. Απλώς θα ήθελα να ήταν ένα κλικ πιο ευγενικοί. Όχι ότι μας χάλασε κάτι, ενώ σε καμία περίπτωση δεν ήταν αγενείς. Το μαγαζί δουλεύει ρολόι, άλλωστε έχει πολλούς φανατικούς οπαδούς. Και τα κεράσματα μας είχαμε και την αποδειξούλα μας κανονικά. Μπράβο τους.

Στην παραγγελία μας λοιπόν:

- Ψωμί ψημμένο στα 2 ευρώ. Δεν το παραγγείλαμε αλλά ΟΚ. Με όσο λαδάκι χρειαζόταν, όχι υπερβολικά ψημένο.

- Τζατζίκι στα 3.5 ευρώ. Δεν δοκίμασα αλλά φαγώθηκε όλο.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε σογιέλαιο στα 3.5 ευρώ. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει αν και γενικά τα αποφεύγω καθώς έρχονται βουτηγμένα σε κουρκούτι. ΚΑΜΙΑ σχέση εδώ. Πολύ γλυκά, ψημένα ιδανικά ώστε να μην είναι ωμά. Σίγουρα να τα παραγγείλετε σαν συνοδευτικα.

- Πατάτες τηγανιτές σε σογιέλαιο στα 3.5 ευρώ. Επίσης πολύ καλές, φρέσκες και καυτές από το τηγάνι.

- Ταλαγάνι στα 4.5 ευρώ. Μαστιχωτό, καλοψημένο. Μου φάνηκε μεγαλύτερη μερίδα από ότι έχω συνηθίσει να τρώω σε εστιατόρια.

- Κέρασμα αρνάκι σούβλας μερίδα. Η τιμή κιλού είναι στα 30 ευρώ. Δεν έχω φάει και πάρα πολλές φορές, γλύκισμα ήταν αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να είχε παραπάνω ψαχνό. Φαγώθηκε όλο και με ευχαρίστηση πάντως.

- 2 μπιφτέκια στα 9.5 ευρώ το καθένα. Το ένα το είχαμε πάρει εξαρχής για το σπίτι για το γεύμα της επόμενης ημέρας. Έρχεται ένα πιάτο σαν φρίσμπυ, κρεατένιο. Με μπόλικο λεμονάκι μπορείτε απλώς να το καταπιείτε!

- 2 μπον φιλέ στα 19.5 ευρώ το καθένα. Μας ρώτησαν πως το θέλουμε, νόστιμο. Έρχονται 2 σε κάθε μερίδα, μπορείτε εύκολα να το μοιραστείτε. Θα το ήθελα ένα κλικ πιο ψημένο, δυσκολεύτηκα σε κάποια σημεία να το κόψω. Θα έπρεπε να έχουν πιο τρακτερωτά μαχαίρια.

- 1 χοιρινή μπριζόλα στα 10 ευρώ που έγινε σχεδόν όλη πακετάκι αφού είχαμε σκάσει.

- 3 μπύρες 500άρες (2 Φιξ και 1 Φίσερ) στα 2.8 ευρώ έκαστη.
- 3-4 αναψυκτικά στα 2 ευρώ και μπουκάλι νερό χωρίς να παρατηρήσω αν χρεώνεται.

- Κέρασμα ένα ευχάριστο ποτό με κανέλα αν αντιλήφθηκα καλά και ατομικά μπολάκια με γιαούρτι και ένα κομμάτι πεπόνι μέσα, με 3 γλυκά του κουταλιού (κεράσι, βύσσινο και κυδώνι). Αν παρατηρήσετε στο Foursquare είναι ακριβείς 100% οι εικόνες. Ζητήθηκε καρπούζι από την πλευρά μας και πολύ ευχαρίστως μας προσφέρθηκε σε ικανοποιητική ποσότητα (και κομμάτι καρδιάς μάλιστα).

Σύνολο στα 103.5 ευρώ με πακέτο τη μπριζόλα,1 1/3 μπιφτέκι και ένα κομμάτι μπον φιλέ.

Κλείνοντας θα πω πως ΝΑΙ, άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του και με αυτά που πήραμε άνετα έτρωγε και 6ο άτομο. Το κόστος κυμαίνεται στα 15-18 ευρώ, το κέρασμα σου το έχεις και γενικά σε ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ σαν πελάτη. Κανονίστε να πάτε σαν παρέα όμως και όχι για ρομαντζάδες.

Είχαμε μια πολύ ευχάριστη βραδιά. Όλες οι μερίδες είναι διπλές, νοστιμότατες. Και ΟΚ για τα κρέατα να το καταλάβω, αλλά ακόμα και τα ορεκτικά ήταν υψηλού επιπέδου για την κατηγορία του καταστήματος που γενικά τα αποφεύγω καθώς τα θεωρώ εντελώς συμβατικά. Εδώ μπορώ να πω πως μου άνοιξαν ακόμα περισσότερο την όρεξη. Στα 5 άτομα παραγγείλτε ένα κυρίως κρεατικό λιγότερο, πάλι θα είστε κομπλέ.

- "Και σας το έλεγα εγώ πως πήραμε πολλά... Αφού κάνουν και κεράσματα... "

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Μεσα στον Ιανουαριο πηγαμε 3 οικογενιες συνολικα 13 ατομα, πηρα τηλεφωνο για τραπεζι και μου ειπαν οτι θα ηταν χαλαρα.

Παροτι εμεις δεν δυσκολευτηκαμε στο τραπεζι γιατι φυγαμε νωρις περι τις 16.00
γινοταν το αδιαχωρητο.

Αν σκεφτεις οτι εχει 3-4 μαγαζια αυτος και αλλα 2-3 απεναντι 1000τουλαχιστον ατομα μπορουν να φιλοξενησουν, εχουμε επισκεφτει τον Μουρουζη πολλες φορες και σχεδον τα εχουμε φαει ολα.

την τελευταια φορα η παραγγελια μας ηταν

- Ψωμί ψημμένο στα 2 ευρώ. Με όσο λαδάκι χρειαζόταν

- Τζατζίκι στα 3.5 ευρώ. Σε πιατο μεγαλο ρηχο

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε σογιέλαιο στα 3.5 ευρώ. με κουρκούτι.

- Κοκκορετσι (Δεν τρελαθηκα)

Πηραμε παιδακια τα οποια ηταν σε βαρος οσο επρεπε και δεν ηταν λιγοτερα νομιζω περιπου 25-30ευρω το κιλο δεν θυμαμαι ακριβως, Ηταν ΥΠΕΡΤΕΛΕΙΑ

- 3-4 χοιρινες μπριζόλες εκαστη μεγαλη και καλοψημενη

- Μοσχαρισια μπριζολα πηρε ενας απο την παρεα δεν ηταν καλη

- Παιδακια κοτοπουλο 1 μεριδα

- φιλετο κοτοπουλο 1 μεριδα

- Κρασι και κοκκινο και λευκο
- 3-4 αναψυκτικά στα 2 ευρώ και μπουκάλι νερό χωρίς να παρατηρήσω αν χρεώνεται.

- Κέρασμα γιαούρτι με 3 γλυκά του κουταλιού (κεράσι, βύσσινο και κυδώνι)

Πληρωσαμε περιπου 180ευρω και οι 3 οικογενειες και το σκασαμε ηταν πραγματικα λιγο. Οι μεριδες ειναι τεραστιες και δεν χρειαζεται υπερβολες. Πχ μεριδα τουλαχιστον στα 2 για τα παιδια. Αν καποιος παρει το μπιφτεκι ειναι ολη η επιφανεια του πιατου.

Θα ξαναπαμε και θα ξαναπαμε... Παντα τρωγαμε μπριζολες χοιρινες γιατι ειναι εξαιρετικα ψημενες τωρα θα παιρνουμε και παιδακια

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

... και μετά από αρκετές εξόδους μέσα στην εβδομάδα (τυχαίνει μια στο τόσο να μην "σ' αφήνουν" να κάτσεις σπίτι), ήρθε η εβδομάδα να τελειώσει με φαγητό ταβέρνας- ψησταριάς, ως οφείλει μια ηλιόλουστη Κυριακή, πρώτη μέρα της άνοιξης.

Σήμερα λοιπόν θα γράψω για τον Μουρούζη στα Καλύβια.

Όχι μόνο για την εμπειρία του φαγητού, αλλά για την όλη επίσκεψη στα Καλύβια, όπου δεν είχα ξαναπάει. Και, οκ, όχι ότι δεν ξέρετε τον Μουρούζη, αλλά πιστεύω ότι η κριτική μου θα φανεί χρήσιμη σε κάποιους που επίσης θα βρεθούν στην περιοχή για πρώτη φορά.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Ως γνωστόν, ένας εύκολος τρόπος για να φτάσεις στα Καλύβια είναι από την παραλιακή, με μια παράκαμψη μέσα από τη Σαρωνίδα. Όλη αυτή η διαδρομή συγκεντρώνει τους περισσότερους κυκλικούς κόμβους που έχεις συναντήσει ποτέ στη ζωή σου, τους οποίους απλά προσπερνάς και συνεχίζεις ευθεία (κουφό αλλά ελληνικό). Βγαίνεις λοιπόν στην εξοχή και στο χωριό των Καλυβίων.

Φτάνοντας, παρκάρεις γύρω από μια τεράστια εκκλησία και φτάνεις ευθεία στην πλατεία με τις ταβέρνες. Ω ναι! Υπάρχει ένα σταυροδρόμι που θα μπορούσε άνετα να λέγεται "Προσκύνημα στο Κρέας". Είναι αφιερωμένο στη σούβλα, στο παϊδάκι και τη μπριζόλα!

Η βόλτα και μόνο στην περιοχή είναι επικίνδυνη για ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (χορτοφάγους, καρδιοπαθείς και διάγοντες δίαιτα ή νηστεία), καθώς η οσμή ψημένου κρέατος τρυπώνει σε κάθε στενάκι και δοκιμάζει τις αντοχές του πεινασμένου, πριν ακόμα αποφασίσει σε ποιο ναό θα ακουμπήσει τα ευρώ του για να υποταχθεί στην ανελέητη κρεατοφαγία.

Οι Ναοί της πλατείας είναι δύο: ο Χριστόφορος και ο Μουρούζης. Και οι δύο μαζί καλύπτουν όλη την πλατεϊτσα και διαθέτουν τους απαραίτητους κράχτες για τον προσηλυτισμό. Ο Χριστόφορος καταλαμβάνει όλο το ισόγειο ενός μεγάλου κτιρίου, ο Μουρούζης εκτείνεται σε τρεις χώρους περιμετρικά της πλατείας. Είναι η κλασική-ιστορική ψησταριά που μεγάλωνε, μεγάλωνε, μέχρι που γιγαντώθηκε και κατέλαβε τα πάντα. Γενικά νιώθεις ότι ό, τι ώρα κι αν πας, κάπου θα βρουν να σε βολέψουν. Για τέτοια μεγέθη μιλάμε.

Ο δε κόσμος που συρρέει στο προσκύνημα και οι πιατέλες κρεατικών που πηγαινοέρχονται πάνω-κάτω, θα έκαναν τον Βαρουφάκη να μην έχει πού να κρυφτεί (λιτός βίος γαρ) και τον Ντάισεμπλουμ, μετά από απανωτά εγκεφαλικά, να βγάζει το τεφτέρι. Πρέπει να υπάρχουν κάπου μαγικές σούβλες με δυνατότητα να ψήνουν 10κιλά κοκορέτσι ανά λεπτό και σχάρες που πολλαπλασιάζουν τις ψητές μπριζόλες με ταχύτητα νανοσεκόντ. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Καθίσαμε στο κτίριο νούμερο 2 θα το πω, αυτό που είναι πλαγίως του Χριστόφορου, όχι ακριβώς απέναντι στην είσοδό του. Ο χώρος καθαρός, λιτός, με ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, λίγο στριμωγμένα. Μου θύμισε λίγο πίστα, έτσι που ήταν τραπέζια των 20 ατόμων.

Περιττό να πω ότι γινόταν πανζουρλισμός. Νέοι, γέροι, παιδιά, σκυλιά, γατιά (πλάκα κάνω). Και η γνωστή παρέλαση ακριβών αυτοκινήτων (λέγε με Αράχωβα) που αγωνίζονται να στρίψουν στο στενό.

Οι σερβιτόροι σβέλτοι και αποτελεσματικοί, από αυτούς τους τύπους - ακροβάτες που κρατούν ταυτόχρονα 4 πιατέλες και 5 μπουκάλια και παράλληλα φωνάζουν τον Αχμέτ να μαζέψει το τραπέζι νούμερο 120 και τον Γιάννη να πάρει παραγγελία από το 260. Και μόνο για την σβελτάδα και το χωρίς τέλος τρέξιμό τους, θα τους βάλω 4.

Στα ψητά τώρα. Φάγαμε πολύ, φάγαμε αρκετά καλά, πληρώσαμε 18 ευρώ το άτομο. Πήραμε τα κοκορέτσια μας, το αρνί σούβλας, τα παϊδάκια μας, τα μπιφτέκια μας, τις χωριάτικές μας, τις πατάτες μας, τα κολοκυθάκια μας, τα τζατζίκια μας, τις μπύρες και τα κρασιά μας, ό, τι αρμόζει τέλος πάντων στην μέρα, τον τόπο και την περίσταση, όλα επί 2. Κάναμε Ανάσταση μες στη Σαρακοστή! Ε, τσιγκουνιές τώρα;

Παρέα των 9, φαγανών και κρεατοφάγων, απολαύσαμε κάθε στιγμή της συνάθροισης. Είχαμε κάποιες ενστάσεις στο φαγητό (τα κολοκυθάκια θα μπορούσαν να είναι πιο τραγανά, οι πατάτες φρέσκες, τα μπιφτέκια μεγέθους jumbo - απλώνεται ένα σε όλο το πιάτο- δεν μας άρεσαν και τόσο), αλλά δεν θα ήθελα να σταθώ εκεί, για να μην μειώσω την όλη θετική εμπειρία. Σε μια γενικότερη σύγκριση των πιάτων, νομίζω ότι το αρνάκι σούβλας κόβει το νήμα (ζητήσαμε μάλιστα μπούτι και μας περιποιήθηκαν).

Η ποιότητα κρέατος πολύ καλή, με μικρή εξαίρεση το μπιφτέκι. Οι μερίδες μεγάλες, προσοχή, παλεύονται μόνο από παρέες! 2 και 3 άτομα σίγουρα θα πάρουν πακετάκι για το σπίτι (το οποίο παρεμπιπτόντως θα φτιάξουν μόνοι τους. Το μαγαζί παρέχει αλουμινόχαρτα και σακουλίτσα! ).

Στο τέλος προσφέρεται γιαούρτι με γλυκά κουταλιού (πλούσιες οι μερίδες επίσης) και λικεράκι βύσσινο κανέλα (?).

Η εκδρομή στα Καλύβια έκλεισε στις 6 το απόγευμα με τα πλήθη να αποχωρούν ευχαριστημένα κ χορτάτα. Να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν θα ξαναπάω σύντομα. Σίγουρα, αν τύχει φάση παρόμοια, με μεγάλη παρέα. Όχι, αν θα ήθελα να φάω με την ησυχία μου και να χαλαρώσω.

Όσοι όμως κρεατοφάγοι ενδιαφέρεστε για το φαγητό και μόνο γι αυτό, σπεύσατε στο Ναό και δε θ απογοητευτείτε!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Ότι και να πω για αυτήν την ταβέρνα θα είναι λίγο. Με την θετική έννοια.

Πήγαμε βράδυ Πέμπτης, οπότε ο κόσμος ήταν λίγος. Συνεπώς η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και εξαιρετική.

Ο χώρος είναι κλασσικός χώρος ταβέρνας, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ζεστός.

Και πάμε στα βασικά τώρα: Γεύση και Ποιότητα.

Ο Μουρούζης δε θα απογοητεύσει κανέναν. Καθήσαμε 3 άντρες και πήραμε 3 μερίδες, 2 μπιφτέκια και μία παϊδάκια.
Κάναμε το λάθος (θα καταλάβετε στη συνέχεια γιατί) να πάρουμε και ορεκτικά: πατάτες, τζατζίκι και τυροκαυτερή.

Αρχικά μας έφεραν ψωμάκι ψημένο στο κάρβουνο με λαδορίγανη. Και μετά από λίγο ήρθαν τα ορεκτικά. Μην παραξενευτείτε που έχουν 1 ευρώ παραπάνω από άλλες ταβέρνες. Θα καταλάβετε μόλις τα δείτε. Οι ποσότητες είναι 4 φορές επάνω (! ) σε σχέση με αυτό που θα σας σερβίρουν αλλού. Και η γεύση καταπληκτική.

Κοινώς μόνο με το ψωμί, τις πατάτες, το τζατζίκι και την τυροκαυτερή, θα μπορούσαμε να σκάσουμε.

Σαν να μην έφτανε αυτό μας έφεραν κέρασμα ένα πιάτο με μεζεδάκι αρνάκι, το οποίο έλιωνε από το κόκκαλο, εξαιρετικό, μαζί με λίγη μουστάρδα στο πλάι! Και δεν το τσιγγουνεύτηκαν καθόλου ούτε αυτό!: )

Και μετά έφτασαν οι μερίδες. Λοιπόν όσοι πάτε, έχετε υπ' όψην σας πως είναι για 2 άτομα η κάθε μία! Το μπιφτέκι πρέπει να ήταν -χωρίς πλάκα- γύρω στα 800 γραμμάρια. Κτηνώδες, αλλά σωστά ψημένο και πεντανόστιμο. Χωρίς πολλά αρωματικά, καταλάβαινες πως δεν έβαλαν ψωμί μέσα, ήταν κρεάτινο όπως πρέπει.

Στο τέλος, μας κέρασαν και σφηνάκι με λικεράκι για χωνευτικό και 3 μπωλάκια με γιαούρτι που δίπλα είχαν άφθονο γλυκό του κουταλιού (σε άλλα 3 μπωλάκια): κυδώνι, νεράντζι και κεράσι. Προτίμησα το νεράντζι που ήταν μαγικό μαζί με το γιαουρτάκι.

Για να μην πολυλογώ, δώσαμε μαζί με 4 μπύρες συνολικά 60 ευρώ. Αλλά πήραμε αλουμινόχαρτα (όπως έκαναν και άλλοι) και κρατήσαμε τα κρέατα που είχαμε αφήσει για το σπίτι. Δεν έχει ντροπές εκεί. Το προσωπικό είναι άλλωστε συνηθισμένο, καθώς αυτό συμβαίνει πολύ συχνά.

Η τιμή όμως είναι παραπλανητική, για τον πολύ απλό λόγο πως αφήσαμε σχεδόν όλο το τζατζίκι, τις πατάτες, το ψωμάκι λαδορίγανη και την τυροκαυτερή. Αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να φάμε ούτε το μισό μπιφτέκι.

Συνεπώς υπολογίστε 10 ευρώ το άτομο, καθώς με 60 ευρώ θα έσκαγαν ΑΝΕΤΑ 6 άτομα με τα ίδια ακριβώς πράγματα που πήραμε.

Αν πάτε ζευγάρι πάρτε στη μέση 1 μπιφτέκι και ΕΝΑ ΜΟΝΟ ορεκτικό! Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρετε!: )

Μαγική εμπειρία, με απίστευτα μεγάλες ποσότητες, εξαιρετικό ψήσιμο και φοβερή γεύση. Προτιμήστε το μέρα που δεν γίνεται χαμός όμως γιατί όπως είδαμε σε άλλες κριτικές εκεί ίσως ζοριστείτε με τo service.

Συστήνεται με κλειστά τα μάτια, θα ξαναπάμε (φυσικά).

Καλησπέρα σας,

Το προϊγούμενο σάββατο επισκευτήκαμε την χασαποταβέρνα Ο Μουρούζης για πρώτη φορά.
Σας καλός κρεατοφάγος ενώ πήγαινα συνέχεια απέναντι στον Χριστόφορο όπου είναι η καλύτερη ταβέρνα(για μένα)στην περιφέρεια, είπα για αλλαγή να δοκιμάσω και τον Μουρούζη και το μετάνιωσα πάρα πολύ πικρά.

Αναλυτικά, πριν καν καλά καθίσουμε ο σερβιτόρος μας ζήταγε παραγγελία και του είπαμε οτι θέλουμε έναν κατάλογο, πράγμα που δεν του άρεσε.
Στην συνέχεια όταν ήρθε ο σερβιτόρος του λεγαμε τι θέλαμε και μας έλεγε τι να πάρουμε και τί όχι και δεν μας άρεσε καθόλου αυτο.
Του ζητησαμε μισο κιλό κοντοσουβλι και μας έφερε 650 γραμμαρια λεγοντας μας οτι ειναι 650 και οτι θα πληρωσετε για 650 και οχι για 500 λες και τον ρωτησαμε.
Επειτα, ενω φάγαμε οπου ομολογουμενος οι μερίδες σε σχεση με τον χριστοφορο ειναι εντυπωσιακα μικροτερες και οποιος εχει επισκευτει θα το εχει καταλαβει, περιμέναμε το κλασικο γιαουρτι και κυδωνι που φερνουν στο τελος πραγμα που δεν ηρθε ποτε στο τραπεζι.
Τελος, μετα απο λογαριασμο 90 ευρω δεν μας έφεραν ουτε κάτι κέρασμα, εν αντιθέσει με τον χριστοφορο που κερναει παρα μα παρα πολλα.
Απολυτα δυσαρεστημενος και δεν προκειτε να το επισκευτω ποτε ποτε ξανα!
Ολοι στον χριστοφορο παιδια!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι. Γινοταν το αδιαχώριτο.
Οι σερβιτόροι έτρεχαν πανικόβλητοι.. ο σερβιτόρος που ειχε το τραπέζι μας έφερε τα ορεκτικά σωστά και τα κρεατικά μετα απο αρκετή ωρα αφού ειχαμε ήδη χορτάσει μας έφερε λάθος παραγγελία με αποτέλεσμα να αργήσει ακόμη περισσοτερο.

Το χοιρινό σούβλας κοινώς κοντοσούβλι 30 ευρω το κιλό απαίσιο... όλο Κόκκαλα και σκληρό δεν το φάγαμε το πήραμε για τις γάτες.. πανσέτα 23 ευρω το κιλό επισης τιποτα ιδιαίτερο.. για συγνώμη για την αργοπορία και τα λάθη (να υποθέσω γιαυτο) έφεραν μια μερίδα κοντοσούβλι επισης ήρθε στις γάτες... δεν έφεραν ουτε γιαουρτάκια η γλυκάκια η σφηνάκια που πρόσφεραν σε άλλους... τρία άτομα 55 ευρω μαλλον φάνηκαν λίγα...

Επιςης το στωςει Το τραπεζιού εγεινε σταδιακά, ενα ποτήρι σωλήνα και για την μπυρα και για το νερό το ίδιο, αφού ζητήσαμε αρκετές φορές σηκωθήκαμε και πήραμε μονοι μας

Η απόδειξη στο τέλος ηταν δυο διαφορετικές.... απο... αλλο τραπέζι... τα δε ρέστα ο σερβιτόρος επειδή ηταν λίγα θεώρησε οτι δεν επρεπε καν να τα φέρει... Στα συν οτι οι μερίδες πατάτες κολοκυθάκια σαλάτα ηταν πλούσιες τυρί σαγανάκι τιποτα ιδιαίτερο.. το όλο σκηνικό θύμιζε πανηγύρι... δεν νομίζω να ξαναπάω...

καλημερα!

γραφω πρωτη φορα, για τη σοκαριστικη εμπειρια της 28ης οκτωβριου.
στην ταβερνα εχω παει κ αλλες φορες, καθημερινες κ μπορω να πω οτι χωρις να ειναι ιδιαιτερα φτηνη, εχει μεγαλες μεριδες, καλη γευση κ σωστο ψησιμο. εχω καταλαβει ομως, οτι αν πας σε γνωστη αργια που ολος ο κοσμος ειναι εξω θα φας φρικη!!!

ειχα ξαναπαει πριν 2 χρονια παλι 28 οκτ κ μου εφεραν φαγητο, μετα απο 2,5 ωρες αφου εριξα τρελο γκαζι κ κραξιμο στο σερβιτορο.
ξαναπηγα λοιπον τωρα με φιλικο ζευγαρι, προετοιμασμενοι ομως...
πλησιαζοντας εξω απο τα μαγαζια του μουρουζη, ενω τις καθημερινες οι σερβιτοροι σε τραβολογανε για να κατσεις, τωρα προσπαθουσαν να αποφυγουν ακομη κ να συναντηθουν τα βλεμματα μας. μπηκα μονος στο μαγαζι που ειναι στη δυτικη πλευρα της πλατειας (το διορωφο), ψαχνοντας τραπεζι. ηταν γεματο, αλλα ειδα οτι ελαχιστα τραπεζια ειχαν φαγητο πανω. βρηκα ενα κενο στο βαθος, μαλλον ηταν για το προσωπικο, ειχε πανω στιβα πιατα κ λεμονια, μουσταρδες. διπλα ενας ασπρομαλλης γυρω στα 55-60 σερβιτορος με ατελειωτη ξινιλα, που δε σκοπευε να ασχοληθει μαζι μας. τον ρωταω εγω, "μπορουμε να καθησουμε?" κ μου απαντα "κατσε οπου βρεις, αλλα δε σου εγγυωμαι τι και ποτε θα φας"

καθομαστε τελικα κ περιμενουμε. πισω μας ηταν ενας πιο νεαρος σερβιτορος που μετα απο ενα 20 λεπτο κ ανα δεκα λεπτα του ελεγα να ερθει να στρωσει κ να παρει παραγγελια, κ αυτος ευγενεστατος ελεγε ''ναι αμεσως'' αλλα δεν ερχοταν με τιποτα. στον ηλικιωμενο το ειπα 2-3 φορες κ μου ειπε ''υπομονη κανα πενταλεπτο'' επειδη ειδα οτι με αυτους δε θα εβγαζα ακρη, βλεπω μετα απο 45 λεπτα να μπαινει αλλος σερβιτορος που με εμπνευσε η φυσιογνωμια του κ τον φωναζω λεγοντας του ''δε θελω φαι, εγω εχω '', δειχνοντας του τα λεμονια κ τις μουσταρδες που ειχα πανω στο τραπεζι.

ηρθε κοντα κ πηρε παραγγγελια, κρεατα σουβλας κ της ωρας. τα κρεατα σουβλας τα εφερε σε κανα 15 λεπτο κ μετα απο 45 λεπτα της ωρας. ψωμι οχι αν κ το ειπα κ σε αυτον 2-3 φορες κ αλλες τοσες στο νεαρο σερβιτορο που ειχε χασει τη μπαλλα εντελως. τελος παντων, μετ εμποδιων εμεις φαγαμε και με γεματο στομαχι ''απολαμβαναμε'' το δραμα των υπολοιπων... διπλα μας ερχεται παρεα 10 ατομων περιππου και με μωρο, που περιμενε.... καποια στιγμη φωναζουν τον ξινισμενομ ασπρομαλλη σερβιτορο ''τι θα γινει?'' κ εκεινος τους απαντα "στη κοιλια της μανας σας περιμενατε 9 μηνες, δε μπορειτε εδω να περιμενετε 5 λεπτα?"

μετα απο κανα μισαωρο τους εφερε μονο ψωμι κ μετα απο 20 λεπτα ακομη σηκωθηκαν κ εφυγαν. το πισω τραπεζι το ιδιο, ενας αεκτζης εβαλε στη τηλεοραση το ξανθη-αεκ κ χαζευα κ εγω, μεχρι που φυγαμε ειχαν παρει μονο ενα καραφακι κρασι. δυο κοπελες που ηρθαν λιγο μετρα απο εμας, την ωρα που φευγαμε τους εφεραν πατατες κ ψωμι. η κατασταση ηταν γενικευμενα απαραδεκτη. αλλη παρεα 4 ατομα που μπηκαμε σχεδον μαζι, εκατσαν αρχικα κ μετα σηκωθηκαν κ εκατσαν στο τραπεζι διπλα στο τζακι κ μεχρι που φυγαμε δεν ειχαν παρει τιποτα!

εμεις ζηταμε λογαριασμο, πληρωνουμε κ ο απιθανος νεαρος σερβιτορος, ενω εχουμε σηκωθει, φερνει με θριαμβευτικο υφος.... το ψωμι! του λεω ''μεγαλε τωρα χαιρετισματα δωστο διπλα'' κ το δινει στην παρεα του αεκτζη. σε εμας ειχε μεινει μια μεγαλη πανσετα την οποια την εδωσα κ αυτη για να βαλουν κατι στο στομα τους, με αποτελεσμα να σκασουμε ολοι στο γελιο! φευγοντας διαπιστωσα οτι τα περισσοτερα τραπεζια ειχαν πανω μονο ψωμι...

απαραδεκτη αντιμετωπιση των πελατων απο ενα ιστορικο καταστημα που οταν πεσει πολυς κοσμος, η μπαλα χανεται με αποτελεσμα πεινα κ μεγαλος εκνευρισμος. ας δεχονται οσο κοσμο μπορουν να εξυπηρετησουν ή ας παρουν μερικους ακομη σερβιτορους για εκτακτες καταστασεις. σε παρα πολυ κοσμο χαλασαν την μερα!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Στον Μουρούζη πάω πολλά χρόνια και είναι από τα αγαπημένα μου εστιατόρια.

Παίρνω παϊδάκια που είναι εξαιρετικά ψημένα με τζατζίκι (είναι ελαφρύ) και χόρτα που αν δεν ήξερα καλύτερα θα έλεγα ότι τα μαζεύουν μόνοι τους καθημερινά - τόσο καλά και φρέσκα είναι. Πατάτες στο χέρι (να προσέξετε να μην είναι ωμές) και κολοκυθάκια τηγανητά.

Το μπιφτέκι δεν ήταν η πρώτη επιλογή μου γιατί μου μύριζε πολύ αρνί μέχρι πριν δύο περίπου χρόνια που δοκίμασα ξανά και κατάλαβα ότι αντί αντικατέστησαν το πολύ αρνί με μοσχάρι και έγινε πάρα πολύ καλό. Τώρα παραγγέλνω πάντα μπιφτέκι.

Και πάντα υπάρχει κέρασμα! Το αγαπημένο μου είναι αρνί σούβλας.

Η εξυπηρέτηση μέρες εορτών και Κυριακές ή Σάββατο βράδυ είναι από μέτρια έως χάλια, γι'αυτό και πάω μόνο καθημερινές ή Παρασκευή μεσημέρι μόνο που δεν έχει τόσο κόσμο και μπορούν οι σερβιτόροι να σε εξυπηρετήσουν.

Μου αρέσει να πηγαίνω μεσημέρια με ήλιο και να κάθομαι έξω. Η πλατεία με τα δέντρα και την έντονη μυρωδιά από τις σούβλες θυμίζει χωριό.