Ανοιχτά κάθε μέρα από το μεσημέρι.

11 Μαι 2016

Γεια και χαρά σε όλους τους foodies του ask4food!

Μπορεί να μην γράφω τακτικά, αλλά σας εμπιστεύομαι πολύ και αποφεύγω κάποια μαγαζιά ή εμπιστεύομαι άλλα, λίγες φορές δεν το κάνω λόγω επιμονής της παρέας για συγκεκριμένα μέρη. Ένα από εκείνα ήταν και τα "Βλάχικα" στη Βάρη που πέρασα περιέργως καλά, όπως έγραψα και σε κείνη την κριτική μου. Όμως, δεν μπορείς να είσαι πάντα τόσο τυχερή.

Λοιπόν, στις 6 Μαΐου μια παρέα 5 αρκετά πεινασμένων ατόμων πήγαμε στην 'Μπιφτεκούπολη", αφού επέμεναν οι 2 από τους 5, και όταν αυτοί επιμένουν να κάνουν το τραπέζι δεν είναι σωστό να επιβάλεις αλλαγή μέρους.

Ήταν κατά τις 8 η ώρα και το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο, είχε μόνο 2 τραπέζια στην πλευρά των καπνιζόντων, όπου με ανείπωτη θλίψη είδα ύστερα να πηγαίνουν οικογένειες με μωρά παιδιά και νήπια 3 ετών και να καπνίζουν σαν τσιμινιέρες, εμείς 5 ενήλικοι και δεν αντέξαμε (καθίσαμε αρχικά εκεί κατά λάθος αφού δεν υπήρχε κανένας υπεύθυνος να μας υποδείξει που να κάτσουμε), φανταστείτε τα μωρά παιδιά. Ελληνάρες...

Αφού καθίσαμε στους μη καπνίζοντες, ήρθε καπάκι ένας αρκετά βιαστικός και αγενής σερβιτόρος και μας ρώτησε τι θα πάρουμε ή αν θέλαμε να δούμε τον κατάλογο, είπαμε το δεύτερο, μετά ξαναήρθε να μας ρωτήσει αν θα πιούμε τίποτα, του είπαμε όχι αν και μετά μας ξαναρώτησε με το γνωστό του ύφος ακόμη και μετά τη λήψη της παραγγελίας, πάλι για ποτά ή αναψυκτικά.

Την παραγγελία την πήρε άλλος, μικρότερος σε ηλικία, διεκπεραιωτικός, αγέλαστος και αμήχανος αν και το έσωσε που σε μία φάση έσκασε ένα μειδίαμα. Κάτι είναι και αυτό. Τα πιάτα θα μπορούσαν να έρχονται γρηγορότερα σε τόσο άδειο μαγαζί. Το 2 στην εξυπηρέτηση πάει επειδή μας άνοιξαν την πόρτα στο τέλος και μας καληνύχτισαν.

Μας έφεραν κανάτα με νερό που ανανεώθηκε και 2 γωνίες μπαγιάτικου ψωμιού.

Τώρα στο "ψητό", κυριολεκτικά. 5 άτομα παραγγείλαμε από μία μερίδα των πασίγνωστων ψητών μπιφτεκιών, μία χωριάτικη σαλάτα, 2 χόρτα, μία τυροκαυτερή, ένα τζατζίκι, ένα ψητό μοσχαρίσιο λουκάνικο, ένα πιάτο με τηγανιτές μελιτζάνες και ένα με τηγανητά κολοκυθάκια.

Από τα καλύτερα στα χειρότερα:

Η χωριάτικη σαλάτα ήταν σε επαρκή ποσότητα οριακά και αρκετά νόστιμη.

Τα χόρτα (μάλλον σέσκουλα), ήταν πολύ νόστιμα αλλά σερβιρισμένα σε μικρά
μπολ, το καθένα 2-3 καλές πιρουνιές. Σε τέτοια μπολ βάζεις το γιαούρτι σου το βράδυ, δεν σερβίρεις χόρτα σε ταβέρνα.

Το τζατζίκι ήταν αξιοπρεπές αλλά έκανε μπαμ πως ήταν ετοιματζίδικο.

Το μοσχαρίσιο λουκάνικο μου φάνηκε χρυσή μετριότητα, στη μητέρα μου δεν άρεσε.

Η τυροκαυτερή είχε μια χημική γεύση, μου θύμισε οξύ μπαταρίας, ήταν σαν αφρός, έκαιγε όλο το στόμα σου από αυτήν αλλά δεν άφηνε άλλη γεύση παρά μόνο αυτή τη "χημική" ή "μεταλλική" δεν ξέρω. Απαράδεκτη.

Τα τηγανιτά κολοκυθάκια ήταν απλά κάτι μίζερες φετούλες κολοκυθιού σε ελάχιστο
κουρκούτι, σε μικρό πιατάκι, τίγκα στο λάδι. ΈΣΤΑΖΑΝ. Χωρίς να υπάρχει καμία σως να κατέβουν παρακάτω και ήρθαν αργά ενώ είχαμε φάει το τζατζίκι.

Χειρότερες με περισσότερο λάδι και αντίστοιχη ποσότητα ήταν οι ροδέλες μελιτζάνα. Ήταν πολύ ψιλές και δεν είχαν ιδιαίτερη γεύση εκτός του λαδιού.

Η μεγαλύτερη απογοήτευση μου όμως ήταν τα μπιφτέκια! 4 μικρά μπιφτεκάκια-μοσχαρίσιου κιμά- με 5-6 μίζερες προκάτ ψιλές πατάτες. Απορώ πως κάνει 9,40 ευρώ αυτό το πιάτο! Αν το ήξερα θα έπαιρνα το χοιρινό σουβλάκι! 5 άτομα οι 4 μεσήλικες με δίατα και εγώ 26 ετών λεπτή και πεινάσαμε. Πλακωθήκαμε στο ψωμί. Πέρα από την μικρή ποσότητα, ήταν εντελώς άνοστα-ανάλατα και έπρεπε
εμείς να ρίξουμε αλάτι στα πιάτα μας και όπως είδα στο πιάτο της οικογενειακής μας φίλης, το ένα μπιφτεκάκι της ήταν σχεδόν ωμό.

Όσο νύχτωνε, ερχόντουσαν παρέες αλλά δεν γέμισαν τον χώρο, είναι υπερβολικά αχανής και αφιλόξενος σε μέγεθος. Φαίνεται πως έχουν κάνει προσπάθειες για να τον φτιάξουν όμως δεν νομίζω πως απέδωσαν καρπούς, μία ταπετσαρία δεν φέρνει την άνοιξη. Συνηθισμένα τραπεζοκαθίσματα και λίγο άβολα. Οι τουαλέτες έχουν δει καλύτερες μέρες, ήταν σα να μην πρόλαβαν να τις τελειώσουν και υπήρχαν σωλήνες σε άκυρα σημεία στους τοίχους, κάτι που βλέπεις σε γιαπί. Δεν δούλευαν τα μεταλλικά dispenser και είχαν κρεμοσάπουνο σε πλαστικό μπουκάλι.

Check please!

Χωρίς να πιούμε αλκοόλ ή αναψυκτικά μας ήρθε 90 ευρώ η απόδειξη, δηλαδή 18 ευρώ για κάθε άτομο. Ποσό ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για την ποιότητα και την ποσότητα που μας προσφέρθηκε. Ήρθε δελτίο και όχι κανονική απόδειξη, αλλά ο πατέρας μου την απαίτησε καθώς ο φίλος μας που πλήρωνε δεν ήθελε να χαλάσει το κλίμα και να την ζητήσει.

Δεν υπήρχε κανένα κέρασμα, ούτε πρόσεξα να υπάρχει σε άλλα τραπέζια.

Δεν το προτείνω σε κανέναν γιατί υπάρχουν πιο αξιόλογες προτάσεις στην περιοχή και ας κοκορεύεται ο σερβιτόρος (αυτός που μας ζάλισε με τα αναψυκτικά), πως υπάρχουν από το 1951 ως μαγαζί. Ε και; Αυτό τι σημαίνει;
Πως πρέπει να επαφίενται και να σερβίρουν απαράδεκτα πιάτα επειδή έχουν "όνομα"; Φαίνεται και από την κοσμοσυρροή που δεν έγινε το πόσο τους προτιμούν!

Το μαγαζί χρειάζεται πολλές αλλαγές για να συνεχίσει να επιβιώνει, γιατί ο κόσμος προσέχει πλέον να υπάρχει "value for money". Στο τέλος αναφωνήσαμε που είσαι Θανάση! Καλύτερα θα τρώγαμε στο τουριστικό κεμπαμπτζίδικο από εκεί πέρα που ήμασταν!

04 Μαι 2017

Ειχα ακουσει πολλά για την περιφημη μπιφτεκουπολη στη Γλυφάδα και μπορω να πω οτι ανυπομονούσα να τη επισκεφτω. Τα κατάφερα τελικα με παρεα 5 ενηλικων και ενος παιδιου σε ημερα αργιας και αρα αιχμης. Το καταστημα τιγκα στον κοσμο αλλα σε μερικά λεπτα ενας ευγενικος κυριος (το αφεντικο;) μας ειχε βρει θεση να καθισουμε οποτε δεν ταλαιπωρηθηκαμε. Ο σερβιτορος αργησε να ερθει κατι που ομως δικαιολογειται λογω του μεγάλου αριθμου πελατών γιαυτο και δεν παραπονηθήκαμε. Παραγγειλαμε 4 μεριδες μπιφτέκια,1 παιδικη μεριδα, ενα φιλετο κοτοπουλο, μια χωριατικη,3 μπυρες και ενα τζατζικι.

Τα φαγητα ηρθαν σε φυσιολογικο για το χαμο που γινοταν, χρονο ολα φρεσκα και καλοψημενα. Η "κεραμιδα" μας ήρθε οταν σε καθε τσιγκινο πιατο που ερχοταν υπήρχαν 2(! ) μεριδες απο μπιφτεκια και μερικες πατάτες συνολικής αξιας 18,4 ευρω!!!!!

Ναι, καλα διαβάσατε, η μεριδα μπιφτεκια ήταν 4 μεγάλοι κεφτεδες ουσιαστικα και μερικες πατατες αξιας 9,2 ευρω εκάστη (αν θυμαμαι καλα) η οποια ηταν τοσο μικρη που την εβαζαν σε ενα δισκο μαζι με αλλη μια (αρα δυο σε ενα!! ) για να μη φαινεται στο ματι και για να την πατανε οι ανυποψιαστοι πελάτες (οπως εμεις) και να νομιζουν οτι το μαγαζι σερβιρει μεγαλες μεριδες. Δεν εχει νοημα να σταθω στην ποιοτητα των υπολοιπων εδεσμάτων που απλα ηταν η συνηθισμένη που συναντάς σε ταβερνες της γειτονιας και σε καμια περιπτωση ενος ονομαστου ψητοπωλειου της Γλυφαδας.

Το τζατζικι νοστιμο αλλα ελαχιστο σε ποσοτητα, η χωριατικη αδιαφορη αλλα με καλη φετα και το κοτοπουλο απλα αποδεκτο.

Θα ξαναπηγαινα;Ουτε κατα διάνοια. Μετα απο αυτο και αφου μας χαλασε το κεφι απλά φαγαμε και ζητησαμε τη λυπητερη συνολικής αξιας 80 ευρω!!!
Το σερβις ήταν διεκπεραιωτικο και μαλλον αδιάφορο, αγελαστο και τυπικο.
Για τα λεφτα που δωσαμε περιμέναμε εστω ενα κέρασμα βρε αδελφε, ενα χαλβα, ενα γιαουρτι με μελι, κατι. Εις μάτην ομως. Ο λογαριασμος ήρθε στο πιτς φιτιλι σε νομιμη αποδειξη αλλα χωρις κανενα γλυκο για να μας γλυκάνει την πικρα που φαγαμε.

Φυγαμε νηστικοι και το χειροτερο νιώθοντας εξαπατημένοι εχοντας πληρωσει ενα σκασμο λεφτα για να φαμε κατι που δεν αξιζε ουτε τα μισα. Αλλα το πάθημα.... μάθημα.

Κυριοι υπευθυνοι του καταστηματος, καταλάβετε οτι δεν ειστε οι μονοι που εχετε το προιον αυτο (μπιφτεκια) ουτε οι καλυτεροι. Λογω κρισης ο κοσμος εχει ξυπνησει και δεν την παταει οπως παλιά. Αυτο καλο ειναι να το εχετε υπ'οψιν σας και να ριξετε τις τιμες (χαχαχα) ή να μεγαλωσετε τις μεριδες.

Υπαρχουν κι αλλου "μπιφτεκιες" που κανουνε μπιφτεκια.

23 Ιουν 2016

Θα πρέπει να σας πω πως υπήρξα τακτικός θαμώνας της μπιφτεκούπολης για χρόνια. Με τους γονείς, με τους φίλους κτλ... ήταν πάντα μια καλή επιλογή για φαγητό. Νόστιμα μπιφτέκια και καλές τιμές.

Για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα έπαψα να πηγαίνω. Οικογένεια, παιδιά κτλ. Απλά έτυχε να σταματήσω να πηγαίνω, δεν το επιδίωξα.

Αποφάσισα λοιπόν να πάω εχθές το μεσημέρι μετά από καιρό. Δυστυχώς απογοητεύτηκα πλήρως.

Το πρώτο σοκ ήρθε όταν είδα τις τιμές. Οι άνθρωποι πρέπει να ζουν σε άλλο πλανήτη, δεν εξηγείται διαφορετικά. Κάτι λιγότερο από 10 ευρώ η μερίδα μπιφτέκια! Τα οποία για όσους ξέρουν δεν έρχεται καν σε ξεχωριστή μερίδα αλλά σε ένα δίσκο όλες οι μερίδες που έχεις παραγγείλει μαζί.

Τα πρώτα πιάτα ήταν επιπέδου μέτριας ταβέρνας. Κολοκυθάκια τηγανιτά, πατάτες και σαλάτα. Τίποτα ιδιαίτερο. Τα μπιφτέκια ούτε πλησίαζαν τις υπέροχες γεύσεις του παρελθόντος, αν και παραδέχομαι πως λόγω ζέστης δεν είχα και πολύ όρεξη.

Σε καμία περίπτωση οι τιμές δεν αντικατοπτρίζουν αυτό που έχεις στο πιάτο σου. Προσωπικά δεν θα ξαναπλήρωνα ούτε τα μισά χρήματα για το φαγητό αυτό.

Περιττό να σας αναφέρω πως ενώ παλιά τα Σαββατοκύριακα περίμεναν ουρές οι πελάτες, τώρα 3-4 τραπέζια γεμάτα όλα κι όλα. Κατάλαβα τον λόγο σύντομα φυσικά.

Τέλος να σας πω για έναν από τους σερβιτόρους. Είπα στο παιδί μου πως αν θέλει κι άλλες πατάτες, θα παραγγείλουμε. Πετάχτηκε λοιπόν ο τύπος και μου έκανε παρατήρηση πως δεν κάνει καλό τα παιδιά να τρώνε πατάτες και "να φάνε σαλάτα". Δεν μπήκα στη διαδικασία να του εξηγήσω πως τα παιδιά μου τρώνε τηγανιτά σπάνια και μόνο σε ειδικές περιστάσεις όπως η συγκεκριμένη μέρα.

Επειδή η τιμή του βασικού τους προϊόντος είναι απαράδεκτα υψηλή...
Επειδή η ποιότητα δεν δικαιολογεί ούτε τις μισές τιμές από αυτές που πληρώνεις. Επειδή ο χώρος είναι μια απλή ταβέρνα και τίποτα παραπάνω.
Επειδή κάποιοι σερβιτόροι δεν ξέρουν να φέρονται...

Δεν προτείνω σε κανέναν να επισκεφτεί το εστιατόριο. Και αυτό από κάποιον που για περισσότερο από 15 χρόνια πήγαινε συνέχεια εκεί για φαγητό.
Ας συνεχίσουν να έχουν τα τραπέζια τους άδεια για να καταλάβουν πως - σε εποχές κρίσης ειδικά - δεν μπορείς να χρεώνεις χωρίς αυτό που προσφέρεις να έχει την αξία της χρέωσης.

31 Αυγ 2015

Πήγα το Σάββατο που μας πέρασε σε μια φίλη μου στη Γλυφάδα. Αφού ήπιαμε το καφεδάκι μας στο σπίτι της, ο θείος της ο κος Γιώργος που μένει ακριβώς δίπλα απο τη φίλη μου, σε μια πολυκατοικία που όλοι είναι λιγο πολύ συγγενείς μας έβγαλε έξω για φαγητό.

Εκείνος επέλεξε το εστιατόριο και μας πήγε στη μπιφτεκούπολη. Μας είπε μάλιστα και την ιστορία του μαγαζιού που ξεκίνησε απο κρεοπωλείο όπως του διηγήθηκε ο πατέρας του γιατί ο ίδιος δεν το πρόλαβε σαν κρεοπωλειο, αργότερα με μια μικρή ψησταριά και δυο τρια τραπεζάκια άρχισε να ψήνει και να σερβίρει τα κρέατα. Στην πορεία μεγάλωσε και σιγά σιγγά έγινε όπως το βλέπουμε σήμερα.

Καθίσαμε στα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο. Δεν είχε πολύ κόσμο, Σάββατο μεσημέρι τον Αύγουστο, λογικά οι περισσότεροι είναι ακόμα διακοπές. Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και έδειχνε λίγο άχαρος χωρίς κόσμο.

Παραγγείλαμε μια χωριάτικη, ένα τζατζίκι, μια πατάτες, ένα σαγανάκι και τρεις μερίδες μπιφτέκια απο μία ο καθένας.

Τα μπιφτέκια είναι ο λόγος που όλοι ξέρουν το συγκεκριμένο μαγαζί, και όντως ήταν αρκετά νόστιμα. Ηρθαν όλα αρκετά γρήγορα και στην αρχή κανάτα με νερό και ψημένο ψωμάκι.

Ηπιαμε λευκό κρασί, μισό κιλό και 2 μπύρες.

Κέρασε ο θείος Γιώργος και απ' ότι είδα από τα ρέστα, πλήρωσε περίπου 53€

Κωνσταντινουπόλεως 4-6, Γλυφάδα