Προσφάτως ανακαινισμένο, βρίσκεται στην Αθήνα, στην πλατεία μπροστά από ξενοδοχείο Caravel και έχει μοντέρνα Ελληνική κουζίνα, Πίτσα & Πάστα.
Είναι ιδανικά τοποθετημένο στην καρδιά της Αθήνας, κοντά στην Εθνική Πινακοθήκη, τα ξενοδοχεία Hilton & Best Western Ιλίσια, και πέντε λεπτά μακριά από τα ξενοδοχεία Crowne Plaza και The Golden Age.
Το πάθος μας για την κουζίνα σε συνδυασμό με την εξαιρετική λίστα κρασιών, κυρίως Ελλήνων παραγωγών, θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό πελάτη.
Το Oroscopo σερβίρει από τη 13:00 το μεσημέρι έως τις 12:00 το βράδυ καθημερινά και λειτουργεί όλο το χρόνο. Τους πιο ζεστούς μήνες, έχετε την επιλογή είτε να απολαύσετε το δείπνο σας έξω, δίπλα στη πλατεία, ή στην κλιματιζόμενη αίθουσα μας με την πανοραμική θέα στην πλατεία του Caravel.

Καθημερινά από τη 13:00 το μεσημέρι, έως τις 12:οο το βράδυ.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

20 Μαι 2019

Είχα καιρό να επισκεφθώ το OROSCOPO, κακώς, πολύ κακώς, γιατί χωριό που φαίνεται κολαούζο δε θέλει. Κυριακή αργά το απόγευμα, η οδός Αντήνορος γεμάτη με μαγαζιά κάθε είδους το ένα δίπλα στο άλλο. Λίγοι σχετικά πελάτες, λογικό αυτή την ώρα, όμως στο OROSCOPO δεν έπεφτε καρφίτσα, κατάσταση που δεν άλλαξε μέχρι τις περασμένες 11 που φύγαμε. Δίδαγμα πρώτο λοιπόν: τηλεφωνάκι, κρατησούλα, ξέρετε εσείς.
Με εξέπληξε ευχάριστα το new look του μαγαζιού. Ο χώρος άνοιξε, φωτίστηκε, εκμοντερνίστηκε. Τώρα που ο καιρός επιτρέπει να είναι ανοικτή η γυάλινη βιτρίνα, βρίσκεσαι μπροστά σ’ ένα ενιαίο χώρο, με το μπροστινό υπαίθριο τρίτο στη διάθεση των καπνιστών, την κουζίνα αόρατη στο βάθος με μια φαντασμαγορικά φωτισμένη κάβα-βιτρίνα να τη χωρίζει από την κυρίως αίθουσα, και τις φροντισμένες καθαρές τουαλέτες στο υπερώο. Βγαίνοντας από την τουαλέτα έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε αεροπλάνο έτοιμο να προσγειωθεί. Πολύ ωραία και άνετη η επίπλωση, τολμηρά σκουρούτσικα χρώματα (πράσινο και ανθρακί) σε απόλυτη αρμονία μεταξύ τους. Από πλευράς διακόσμησης ωραία τα περίτεχνα κρεμαστά φωτιστικά, όλα τα λεφτά όμως είναι ο τεράστιος αναγεννησιακού τύπου πίνακας στο δεξιό τοίχο, με τους δύο ιδιοκτήτες αριστερά και δεξιά και τον σεφ με την επίσης σκούρα σκούφια ανάμεσά τους.
Τα εύσημα στον σεφ θα αποδοθούν αργότερα, στο σημείο αυτό οφείλω να πω ένα μεγάλο «μπράβο» στο πολυπληθές προσωπικό (όλοι άντρες, ή λάθος το θυμάμαι;) που κατάφερε και έφερε βόλτα την πολυπληθή και δύσκολη 15μελή παρέα μας μια χαρά. Τίποτε δεν έλειψε, τίποτε δεν άργησε, να λάβετε μάλιστα υπόψη ότι εκτός από εμάς στον ίδιο χώρο βρίσκονταν άλλες δύο πολύ μεγάλες παρέες, ασιατικής προέλευσης, καθότι HILTON και CARAVEL απέχουν λίγα μέτρα. Τους έβλεπα όλους ευχαριστημένους και χαμογελαστούς.
Για την παρέα μας είχε ετοιμαστεί ειδικό μενού γευσιγνωσίας τεσσάρων, ή μάλλον τεσσεράμισι γύρων, γιατί πρέπει να υπολογίσω και κάτι πίτσες που προσγειώθηκαν εμβόλιμα στο τραπέζι. Εξαιρετική ιδέα, να προσθέσω μάλιστα ότι για δυο, τρεις «ιδιότροπους» έως «πολύ ιδιότροπους» το σέρβις φρόντισε μόνο του να αλλάξει κάποια πιάτα, ώστε να μη μείνει κανένας παραπονεμένος. Για τα δε αφεντικά ότι και να πω θα είναι λίγο, κυριολεκτικά η ψυχή της επιχείρησης, πανταχού παρόντες.
Πρώτος γύρος κέρασμα εκτός καταλόγου δύο εξαιρετικές σούπες, απλή πρασσόσουπα η μία, πιο εξεζητημένη, σαν μαγειρίτσα με μανιτάρια η δεύτερη, πολύ καλές αμφότερες. Δεύτερος γύρος με ορεκτικά, για μένα ως σύνολο το καλύτερο πιάτο: τηγανιτά αχλαδάκια με μαλακό τυρί, κεφτεδάκια μοσχαρίσια με πυρήνα μοτσαρέλας, μαριναρισμένο φιλέτο σαρδέλας σε φρυγανισμένο ψωμί με υπέροχη μαγιονέζα ενδιάμεσα, φρέσκια σαλάτα ροδιού που περιείχε την Άρτα και τα Γιάννενα (μέχρι και ζελεδάκια λεμονιού). Τρίτος γύρος αφιερωμένος στην pasta: φρέσκες ταλιατέλες με μοσχάρι, κριθαρότο με θαλασσινά, φρέσκα ραβιόλια με γέμιση σολομού. Τέταρτος και τελευταίος ο γύρος με τα κυρίως πιάτα: εξαιρετικά καλοψημένος σολομός με λαχανικά ατμού, μπιφτέκι ζουμερότατο στο γκριλ, φιλέτο κοτόπουλου με σάλτσα πορτοκάλι και τζίντζερ, και τέλος άψογα ψητή μοσχαρίσια ταλιάτα με πατατούλες μαμαδίσιες, λουκούμι πραγματικό, ένα εξαιρετικό πιάτο για το τέλος. Επιδόρπιο χειροποίητο προφιτερόλ με λίγο παγωτό από πάνω, τόσο όσο χρειαζόταν για να σφυρίξουμε λήξη του δείπνου. Από ποτά ο καθένας αυτό που ήθελε, μπύρα ή κρασί. Το κρύο νερό σε γυάλινα μπουκάλια ανανεωνόταν συνεχώς, το ίδιο και το φρεσκότατο, λευκό και μαύρο ψωμάκι.
Εν κατακλείδι: Το OROSCOPO δεν είναι, όπως ίσως αφήνει να εννοηθεί το όνομα, ένα ακόμα ιταλικό εστιατόριο στο κέντρο της πόλης. Είναι ένα πάρα πολύ καλό, ιδιαίτερα φροντισμένο εστιατόριο ανώτερης κατηγορίας (πείτε το μεσογειακό, αν θέλετε), χωρίς τουπέ και δηθενιές. Εδώ θα έρθεις, ή θα φέρεις φίλους και γνωστούς, για να φας εγγυημένα καλά, ότι τραβά η ψυχή σου. Και πίτσα να πάρετε, θα σας εντυπωσιάσει το σωστό, λεπτό καλοψημένο ζυμάρι, και μακαρονικά να προτιμήσετε, θα τα βρείτε φρεσκότατα, το ίδιο και όλα τα κρεατικά και ψαρικά, για τα ορεκτικά τα είπαμε: You are my number one! Τιμές: πίτσες και ζυμαρικά μέχρι 13.80 €, σαλάτες μέχρι 9.80 €, ορεκτικά από 8.80 € μέχρι 13.90 €, κυρίως πιάτα 13.80 - 17.30 €. Γενικά βρίσκω την τιμολόγηση λογική και τίμια, οφείλουμε να συνυπολογίσουμε όλους τους παράγοντες. Σας συνιστώ το OROSCOPO ασυζητητί, ειδικά αν θέλετε να γιορτάσετε κάτι ή να περιποιηθείτε κάποιον ξένο χωρίς να πληρώσετε τον κούκο αηδόνι.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

02 Απρ 2019

Αγόρασα τον Καζαμία και τι να δώ? Το 2019 είναι η χρονιά της κατσακρίδας στο κινέζικο οροσκόπιο.

Μην ψάξετε τον καζαμία σας. Ήταν άλλο ένα ηλίθιο αστείο μου στο ξεκίνημα μιας κριτικής. Γιατί το κάνω αυτό? Πρέπει να το σταματήσω.

Δεν έχω πολλά να πω για τη χρονιά της κατσακρίδας. Ούτε για το Οροσκόπο. Τα είχε πει όλα ο Αναξίμαδρος πριν ένα χρόνο. Εγώ να αλλάξω τις βαθμολογίες θέλω μόνο. Να ανέβουν στο επίπεδο που τους πρέπει.

Να προσθέσω σε αυτό, όμως, μερικά πραγματάκια.

- Ότι ο χώρος ανακαινίστηκε και, επιτέλους, έγινε πιο σύγχρονος. Πλέον μπορώ να πηγαίνω και με φίλους μου εκεί. Παλιά θα δυσκολευόμουν αρκετά.

- Ότι η εμπειρία στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι αληθινό κεφάλαιο από μόνη της. Κέρασμα σούπας, γλυκών, εξυπηρέτηση αρρωστημένα καλού επιπέδου και πηγαία ευγένεια.

- Ότι, χωρίς να είναι το πιο πρωτότυπο εστιατόριο του κόσμου, αν ψάξεις στο μενού τους μπορείς να βρεις τα δικά σου comforting πιάτα. Τα πιάτα που θα ευχαριστηθείς απόλυτα σε ένα μαγαζί που δεν θα πας μόνο για το φαγητό αλλά για την συνολική αίσθηση απόλυτης οικειότητας και άνεσης που θα σου προσφέρει. Όχι απαραίτητα από την πρώτη φορά, μην παρεξηγηθώ. Αποκλείεται όμως στην δεύτερη ή τρίτη επίσκεψη να μην έχεις αρχίσει να νιώθεις έτσι.

- Για μένα comforting πιάτα είναι τα χειροποίητα ραβιόλια με τρούφα ή αυτά με τα θαλασσινά. Κάνε την ποτανιά να τα ζητήσεις μισά μισά. Δύσκολα θα σου πουν όχι.

- Από τα ορεκτικά, πεντανόστιμα είναι τα αχλαδάκια τυριών και τα κεφτεδομπιφτεκάκια: γεμιστά με τυρί και υπέροχη πέστο από πάνω. Μην χάσεις κανένα από τα δύο. Αν είναι να διαλέξεις ένα, βέβαια, διάλεξε τα αχλαδάκια.

- Από τις σαλάτες ανακάλυψα ότι η αυτή με το ρόδι είναι επιεικώς τέλεια. Με καραμελωμένα φρούτα, κομματάκια τυριού, ζελέ λεμονιού και dressing από ρόδι. Τέλεια, τέλεια, τέλεια. Που λέει κι ένα τραγούδι.

- Από τα ζυμαρικά, δύσκολα θα καταφέρεις (εσύ θα φταις) να μην σου αρέσουν και τα new entried νιόκι με τρούφα, μπέικον και τυριά. Ζυμαρώδη νιόκι, όχι πατατώδη.

- Αν σου αρέσουν οι μοτσαρελάτες πίτσες, τότε οι σχετικά μικρές πίτσες τους έχουν αρκετά καλή ζύμη και μπόλικο τυρί για να νιώσεις ότι τρως την πίτσα όπως της αξίζει να τη σερβίρουν. Θα μου άρεσε λίγη περισσότερη ποικιλία και πειραματισμός στη συγκεκριμένη κατηγορία του μενού, καθώς “το έχουν” και θα μπορούσαν να προσφέρουν κάποιες εντυπωσιακά καλύτερες επιλογές.

- Δεν ξέρω πόσα πρέπει να δώσεις για να φας φυσιολογικά στο Οροσκόπο. Ποτέ δεν έχω φάει φυσιολογικά και ποτέ δεν έχω πληρώσει φυσιολογικά. Αν πας για πρώτη φορά σου προτείνω: 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό και 2 κυρίως (το ένα μπορεί να είναι πίτσα). Θα έρθουν και άλλα και θα δεις ότι δεν θα χρειαστείς περισσότερα. Αυτά θα σου κοστίσουν 40-45€. Πρόσθεσε τους το κουβέρ και το αλκοόλ και έχεις το κόστος.

- Επίσης, αν πας για πρώτη φορά, σου προτείνω, ασχέτως πως πέρασες, να πας σίγουρα άλλες δύο και μετά έλα εδώ να μας πεις αν υπάρχει περίπτωση να μη γίνεις θαμώνας.

- Το χύμα κρασί τους είναι από τα πολύ καλά.

- Αν αγαπάς την καφεδίλα, στο τέλος τους γεύματος ετοιμάσου για κέρασμα εξαιρετικού τιραμισού και άλλων γλυκών.

Δεν είναι ψέματα, το Οροσκόπο είναι από τα σταθερότερα εστιατόρια της Αθήνας.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Vaggg.

29 Μάρ 2019

Για το OROSCOPO έχουν κατά καιρούς γραφτεί πολλά στο ask4food από την πλειοψηφία των πιο ενεργών χρηστών του site, οπότε λίγο-πολύ, διαβάζοντας κάποιος λίγες κριτικές, μπορεί να πάρει μια γεύση για το τι θα συναντήσει: νόστιμα πιάτα, άψογη!! (με πολλά θαυμαστικά) εξυπηρέτηση, πλούσια κεράσματα, πολιτισμένο περιβάλλον και λογικές τιμές. Η ανακαίνιση ωστόσο του εσωτερικού χώρου που συνάντησα σε πρόσφατη επίσκεψή μου θεωρώ ότι επιβάλλει την επικαιροποίηση της παλιότερης κριτικής μου.

Η κλασική-τυπική αίθουσα εστιατορίου με τα λευκά τραπεζομάντηλα και τους απαλούς και ανοιχτούς χρωματισμούς ανήκει στο παρελθόν. Το μαύρο και γενικότερα οι πιο σκούροι συνδυασμοί χρωμάτων είναι αυτοί που πλέον κυριαρχούν. Ξύλινα σκουρόχρωμα τραπέζια με μαύρα σουπλά, σκούρες καρέκλες, ένας μεγάλος μακρόστενος μαύρος καναπές στη μία μεριά του εστιατορίου, μεγάλα φωτιστικά και διάφοροι πίνακες είναι ορισμένες από τις αλλαγές που μου έμειναν. Ανανέωση έγινε επίσης και στον ημιώροφο, όπου οι ριζικά ανακαινισμένες τουαλέτες χωρίζονται από τα λίγα τραπέζια μέσω ενός διαδρόμου. Πότε δεν με είχε προβληματίσει το περιβάλλον/ατμόσφαιρα του OROSCOPO, η αλήθεια πάντως είναι ότι το κλασικό και ελαφρώς «παλιομοδίτικο» ύφος του ήθελε μια αλλαγή, η οποία πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία. Ενδεχομένως, μοναδική μου παρατήρηση είναι ότι τα τραπέζια μου φάνηκαν κάπως πιο στριμωγμένα. Αυτά...

Για την εξυπηρέτηση δεν έχω να πω πολλά. Ευγένεια, φιλικότητα, επαγγελματισμός και ενδιαφέρον για τον πελάτη είναι τα βασικά χαρακτηριστικά που διακρίνουν το προσωπικό του OROSCOPO. Πλούσια κεράσματα αυτήν τη φορά δεν είχαμε, καθώς η επίσκεψή μας έγινε στο πλαίσιο του dine in Athens που προέβλεπε συγκεκριμένο μενού και ορισμένο αριθμό πιάτων, ωστόσο και εδώ έκαναν την διαφορά, καθώς εξαρχής μας διευκρίνισαν ότι εάν κάποιο από τα πιάτα του μενού του dine in Athens δεν μας ενδιαφέρει, χωρίς πρόβλημα θα μπορούσαμε να το αντικαταστήσουμε με κάποιο από τα λοιπά πιάτα του βασικού καταλόγου. Η βελουτέ σούπα της αρχής και η δροσερή γρανίτα λεμόνι στο τέλος εννοείται πως δεν έλειψαν.

Το μενού του dine in Athens περιελάμβανε 2 ορεκτικά/σαλάτες, 2 κυρίως και 2 γλυκά στην άκρως προνομιακή τιμή των 30 € για 2 άτομα. Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν τα νόστιμα ζεστά ψωμάκια μαζί με την σούπα βελουτέ πατάτα-πράσο. Ιδανικό ξεκίνημα που ποτέ δεν απογοητεύει.
- για αρχή πήραμε σκοπελίτικη τυρόπιτα με γλυκιά μαρμελάδα και τη σαλάτα μόντε, με ρόκα, τηνιακό τυρί, σταφύλια, φουντούκια και βινεγκρέτ βαλσαμικό. Η τυρόπιτα νοστιμότατη με τραγανό τηγανισμένο φύλλο, χωρίς ωστόσο να έχει κρατήσει λάδι. Εξίσου νόστιμη και η σαλάτα, θα προτιμούσα ενδεχομένως η ρόκα να συνδυαζόταν και με κάποια άλλη πρασινάδα.
- από κυρίως πήραμε ένα πιάτο με φρέσκα ζυμαρικά, προσούτο, παρμεζάνα και μανιτάρια. Σταθερή αξία, χορταστική μερίδα, μας ικανοποίησαν. Αυτήν τη φορά είπαμε για πρώτη φορά να δοκιμάσουμε και την πίτσα του OROSCOPO και δεν το μετανιώσαμε. Η επιλογή μας ήταν λοιπόν πίτσα με μοτσαρέλα, μανιτάρια, σάλτσα ντομάτας, μπέικον, παρμεζάνα και ρόκα. Ποιοτικά υλικά και ωραία ζύμη (όχι ιδιαίτερα λεπτή αλλά αρκετά ελαφριά). Επιβεβαιώθηκε ότι και οι πίτσες του OROSCOPO μπορούν να σταθούν ισάξια δίπλα στα ζυμαρικά και τα πιάτα με κρέας που συνήθως προτιμώ.
- στο τέλος για κλείσιμο ήρθαν το κλασικό cheese cake και το προφιτερόλ που νομίζω δοκίμαζα για πρώτη φορά, ενώ από ποτά ήπιαμε λευκό κρασί μαλαγουζιά.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήταν στα 35 περίπου ευρώ (30 για το φαγητό και 5 για το κρασί), εξαιρετικά δηλαδή. Σε κάθε περίπτωση, για να είμαι δίκαιος οι κανονικές τιμές είναι ελαφρώς τσιμπημένες, γεγονός βέβαια που σε μεγάλο βαθμό αντισταθμίζεται από τα κεράσματα που πάντα θα δεχτείς στο OROSCOPO (γλυκό, σούπα, ενώ συχνά μπορεί να σου φέρουν και επιπλέον ποτό ή κάποιο ορεκτικό).

Το μόνο λοιπόν που άλλαξε στο OROSCOPO είναι ο χώρος και μάλιστα προς το καλύτερο. Τα υπόλοιπα εξακολουθούν να παραμένουν σε πολύ υψηλά standards, οπότε πάντα θα το έχω στα υπόψη και θα το προτιμώ στις εξόδους μου.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

24 Μαι 2019

Για το Oroscopo μας είχαν μιλήσει με τα καλύτερα λόγια διάφοροι γνωστοί μας που το είχαν επισκεφθεί στο παρελθόν αρκετές φορές.
Έτσι, αποφασίσαμε ένα βράδυ να φάμε εκεί.
Το παρκάρισμα γίνεται στα γύρω στενά με όχι εγγυημένη επιτυχία βέβαια.
Το εστιατόριο είναι μάλλον μικρό για τον κόσμο που συγκεντρώνει, ενώ εντύπωση κάνει η δροσερή και καταπράσινη αυλή του που εφάπτεται του δρόμου.
Εκεί κάτσαμε κι εμείς.
Αμέσως μας έφεραν γυάλινο μπουκάλι με νερό βρύσης και ζυμωτό ψωμί με πάστα ελιάς και πατζαριού.

Ο κατάλογος καλογραμμένος και πλήρης.
Έχει κρεατικά, θαλασσινά, πίτσες, ζυμαρικά μέχρι και μαγειρευτά πιάτα ημέρας!

Ξεκινήσαμε με 2 ορεκτικά.
Το πρώτο ήταν τα μοσχαρίσια κεφτεδάκια με γέμιση μοτσαρέλα σερβιρισμένα με σως βασιλικού, τομάτα και φρυγανισμένου ψωμιού.
Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό και πρωτότυπο, με τους κεφτέδες να θυμίζουν σπιτικούς.
Το επόμενο ορεκτικό ήταν ρολά λαχανικών με γέμιση σολομού, τυριών, με συνοδευτικό σαλάτα μαρούλι-καρότου.
Εδώ η μερίδα ήταν μεγάλη, με τη γεύση του σολομού αρκετά διακριτική.

Ενώ περιμέναμε τα κυρίως μας κέρασαν δύο πιατάκια ζέστης πρασόσουπας που τη βρήκαμε και αυτή πολύ ωραία.
Συνεχίσαμε με σαλάτα Oroscopo.
Μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, κοτόπουλο στο γκρίλ και σως μουστάρδας.
Θύμιζε λίγο Ceasar's στη γεύση και την εκτέλεση, αλλά ήταν γευστική και χορταστική.
Για κυρίως πήραμε το σουβλάκι από μπούτι κοτόπουλο με κους κους και μπαχαρικά της Άπω Ανατολής.
Καλοψημένο μεν, αλλά το βρήκαμε εντελώς ανάλατο, ενώ τα μπαχαρικά δεν διακρίνονταν και τόσο.
Το κους κους ήταν σωστά βρασμένο, αλλά κάποια τεμάχια κολοκυθιου, κουνουπιδιού και μπρόκολου γύρω από το πιάτο, δεν έδεναν καθόλου.
Το χοιρινό σνίτσελ με κρούστα παρμεζάνας, πιλάφι και λαχανικά ήταν καλύτερο, αλλά πάλι ήρθε στεγνό, χωρίς κάποια σως που θα το προτιμούσαμε, ενώ και σε αυτό το πιάτο ήταν διασκορπισμένα τα γνωστά βραστά λαχανικά που υπήρχαν και στο πιάτο με το σουβλάκι κοτόπουλο.
Στο ενδιάμεσο μας κέρασαν δύο μπύρες από αυτές που είχαμε παραγγείλει.
Πληρώσαμε συνολικά 67€ με κερασμενα εξαιρετική πανακότα, προφιτερόλ και γρανίτα λεμονιού.
Το εστιατόριο έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση που έχουμε συναντήσει ως τώρα.
Οι τιμές του είναι ελαφρώς τσιμπημένες αλλά όχι τα όρια να θεωρείται ακριβό εστιατόριο.
Σίγουρα θα ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και τα ζυμαρικά τους!

05 Ιαν 2019

Όταν..

Οταν, ξαφνικά, χάνεις ένα από τα βαρίδια που σε κρατούσαν σε ισορροπία..

Όταν έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε περιδίνηση σα να είσαι στον θάλαμο έλλειψης βαρύτητας στον οποίο εκπαιδεύονται οι αστροναύτες της NASA..

Όταν τα κλειδιά, που χρησιμοποιούσες για πολλά χρόνια, αποχωρίζονται το μπρελόκ, που τα συνόδευε..

Όταν η νέα χρονιά σφραγίζεται από μια οριστική και αμετάκλητη
διαφορετικότητα..

Τότε

Εγώ γυρίζω πίσω. Ψάχνω να βρω οτιδήποτε με συνδέει με την πρότερη κατάσταση πραγμάτων..

Θέλω να είμαι κάπου που..

Κάθε τραπέζι μου φέρνει μια ανάμνηση. Εκεί έσβησα τα κεράκια μου μικρή. Εκεί αποχαιρετούσα. Εκεί με ξανάβρισκαν. Σ'αυτό το τραπέζι φλέρταρα. Σ' εκείνο ξεκινούσε κάτι νέο. Σ'αυτό γιόρταζαν μαμά και κόρη.

Με κάνει να κατανοώ την παρηγοριά που προσφέρει το φαγητό. Η σούπα της αρχής. Τα υπέροχα φρεσκοψημένα ψωμάκια τους. Τα αχλαδάκια τυριών. Το αχνιστό μπρόκολο με σάλτσα καπνιστού τυριού. Το φοβερό ριζότο με ρόδι. Το εμβληματικό αρνάκι λαδορίγανη που ούτε στην, γενέτειρά του, Αρκαδία δεν το πετυχαίνουν τόσο πολύ. Τα κεφτεδάκια που μυρίζουν μανούλα. Τα μπιφτέκια με την ψιλοκομμένη ντομάτα να τα σκεπάζει. Τα μοσχαρίσια spare ribs που γεφυρώνουν με τον καλύτερο τρόπο την Αμερική και την Ευρώπη.

Θα πήγαινα στον Οροσκόπο αν δεν υπήρχαν οι άνθρωποί του?

Σίγουρα ναι. Γιατί το φαγητό είναι εξαιρετικό. Αλλά αυτό δε φτάνει. Οι άνθρωποι είναι αυτοί που κάνουν τη διαφορά. Κι εκεί η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που καλύπτει τις γεύσεις.

Ένας φίλος με ρώτησε πρόσφατα αν έκανα τον απολογισμό μου. Βρήκα χρόνο και τον έκανα λοιπόν. Αποφάσισα ότι τη νέα χρονιά θα κρατήσω μόνο τα σημαντικά πράγματα και τους σημαντικούς ανθρώπους. Τις αληθινές σχέσεις που έχουν δοκιμαστεί κι αντέξει. Αυτές που εξελίσσονται. Ότι αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου. Ότι συνδέει το παρελθόν και το μέλλον. Ολα όσα με κάνουν να στρέφομαι αυτόματα προς το μέρος τους αναζητώντας τα. Εκεί που μπορώ να δω τον εαυτό μου. Στον Οροσκόπο έχω την πολυτέλεια να με βλέπω ως παιδί, έφηβη, νεαρή, μεγάλη. Με βλέπω μέσα από τους καθρέφτες του αλλά πάνω από όλα μέσα από τα μάτια και τις αγκαλιές του. Τόσο όμορφη αίσθηση..

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

24 Νοε 2017

Κλείνοντας σύντομα τον τρίτο χρόνο μου στο site, αποφάσισα για πρώτη φορά να επανέλθω γράφοντας δεύτερη κριτική για το κλασικό στέκι των Ιλισίων, το εστιατόριο OROSCOPO, που η κουζίνα του λειτουργεί καθημερινά από 13.00 μέχρι τα μεσάνυχτα!
Εν τω μεταξύ, στους 20 μήνες απ’ την προηγούμενη κριτική μου, παίρνω κατά καιρούς για το σπίτι φαγητά σε πακέτα, κυρίως ζυμαρικά, πίτσες και σαλάτες, όλα τους εκλεκτά και νόστιμα πιάτα! Εξακολουθούν να μην έχουν delivery.

Στην πρώτη μου κριτική είχα αναφερθεί αναλυτικά στον συγκεκριμένο χώρο και την ιστορία του, την ευγενική πάντοτε εξυπηρέτηση, το μενού του με τις ελληνικές και ευρωπαϊκές σπεσιαλιτέ που προσφέρει στην εγχώρια και την ξένη πελατεία του, τη γκάμα των τιμών των διαφόρων κατηγοριών εδεσμάτων, κ. λπ.

Εδώ, λοιπόν, θα προσθέσω γενικές εντυπώσεις μου από την επίσκεψή μας της περασμένης Τέταρτης 15/11, η οποία πραγματοποιήθηκε απ’ την τετραμελή παρέα μας αργά το μεσημέρι και θα αναφερθώ σε φαγητά, κεράσματα, καθώς και τις γενικότερες διαπιστώσεις μου σχετικά με το γαστρονομικό αυτό κόσμημα της γειτονιάς μου αλλά και της Αθήνας που συνεχίζει ακμαίο, αφότου ξεκίνησε δίπλα στο Caravel στις αρχές της δεκαετίας του 80!

Υπενθυμίζω ότι το OROSCOPO με την κλασσική αίθουσα εστίασης και τις απαλές ροζ αποχρώσεις, καθώς και την ωραία θέα στο μικρό πάρκο, κοσμείται απ’ τα 12 ζώδια του ζωδιακού κύκλου, που είναι σχεδιασμένα στο πρόσθιο τμήμα του δαπέδου του παταριού, σε σημείο εμφανές απ’ την είσοδό του, καθώς και τον εξωτερικό χώρο. Οι μεγάλες τζαμαρίες στην πρόσοψη κλείνουν τον χειμώνα, ενώ το καλοκαίρι παραμένουν ανοιχτές, προσδίδοντας μια συνέχεια στον χώρο εστίασης των 100 περίπου θαμώνων (εσωτερικά, εξωτερικά και σε 3-4 τραπέζια στο πατάρι). Τώρα βέβαια που βρισκόμαστε στην ενδιάμεση εποχή, και συγκεκριμένα κατά την υγρή φθινοπωρινή μέρα της επίσκεψής μας, θεωρώ ότι θα έπρεπε μάλλον να κλείσουν, ώστε οι παρέες που γευμάτιζαν παρά το προχωρημένο της ώρας να νιώθουν πιο άνετα. Φυσικά το μετέφερα στον ευγενικό σερβιτόρο, ο οποίος επιφυλάχτηκε να το διαβιβάσει στη Διεύθυνση.
Απ’ τα μεγάφωνα ακούγαμε ευχάριστη μουσική lounge, στη σωστή ένταση.
Τα WC που βρίσκονται στο πάνω επίπεδο είναι πεντακάθαρα και διακοσμημένα με όμορφα λουλούδια.

Έχοντας αποκομίσει απ’ το παρελθόν τις καλύτερες γευστικές εντυπώσεις, ενδιαφέρθηκα να ρωτήσω τα ονόματα των ιθυνόντων. Ο έμπειρος σεφ τους, εδώ και πολλά χρόνια, είναι ο κ. Γιάννης Κουκουβλής, ενώ ο Διευθυντής του OROSCOPO είναι ο κ. Δημήτρης Δημόπουλος, της δε σάλας, ο κ. Ζαφείρης Μπερέτσος, οι τρεις άνθρωποι που -πλαισιωμένοι από 10μελές περίπου επιτελείο κουζίνας και σερβιρίσματος στις δύο βάρδιες- φροντίζουν πάντοτε για την άριστη εικόνα του μαγαζιού τους.

Μελέτησα, ως συνήθως, το μενού, που από πέρσι θαρρώ πως διευρύνθηκε κάπως σε εδέσματα, και ίσως κάποιες τιμές του αυξήθηκαν λίγο, κατά 5-10%. Υπάρχουν τώρα περί τα 12 ορεκτικά και σούπες στα 7-14 €, 6 σαλάτες, στα 8.90 €, καμιά 10αριά ζυμαρικά και ριζότο, στα 9-14 €, 10 πίτσες από 10-14 €, γύρω στις 10 σπεσιαλιτέ κρεατικών κ. λπ., στα 12-18 €, και 3 ψαρικών, στα 17-22 €. Σερβίρουν ακόμη 6 πλήρη μενού, από 22-30 €.
Θα σημειώσω εδώ τη μοναδική μου παρατήρηση, σχετικά με κάποιες τιμές του καταλόγου: Παρά το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μαγαζί εδώ και 4 σχεδόν δεκαετίες έχει καθιερωθεί σε διεθνές αλλά και ελληνικό κοινό (και δικαιολογημένα αφού οι μερίδες του είναι πολύ χορταστικές, η ποιότητα και το μαγείρεμα άριστα, το δε σερβίρισμα επίσης ευγενέστατο και ευπρεπές σε όλα) νομίζω ότι, για τη σεβαστή ελληνική πελατεία του που το τιμά όλο αυτό το διάστημα της κρίσης, θα μπορούσε να συμπιέσει κάπως ορισμένες τιμές ορεκτικών και κύριων πιάτων.
Είναι κάτι που πιστεύω πως τα αξιόλογα στελέχη του OROSCOPO μπορούν σαφώς να το αντιμετωπίσουν και να το ρυθμίσουν, γεγονός που με τη σειρά του ασφαλώς θα συντελέσει σε περαιτέρω αύξηση της εγχώριας πελατείας τους!

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:

• Στην αρχή ήρθαν τέσσερα φουρνιστά καρβελάκια φρέσκου λευκού ψωμιού, με ντιπ από πάστα ελιάς και σος γιαούρτι, με κρεμμυδάκι και άνηθο. Τιμή, στα 1.60 Χ 4 = 6.40 €.

• Μας ρώτησαν αν θέλαμε νερό σε κανάτα ή εμφιαλωμένο και εμείς ζητήσαμε δύο εμφιαλωμένα. Τιμή 2 Χ 1 = 2.00 €.

• Λόγω ευγενικών κερασμάτων, που θα αναφέρω στη συνέχεια, περιοριστήκαμε σε κυρίως πιάτα. Έτσι, εγώ πήρα μια μερίδα φρέσκες ταλιατέλες ραγού μπολονέζ. Πρόκειται για συνταγή σπιτική, με τρυφερά κομμάτια μοσχαριού γάλακτος, που ήρθαν σε ένα βαθύ πιάτο και συνοδεύονταν από αρακά και καρώτο. Χορταστικό και γευστικότατο. Τιμή, στα 9.80 €.

• Πήραμε ακόμα ένα χοιρινό κότσι, μια μεγάλη μερίδα, επίσης πεντανόστιμη, σιγομαγειρεμένη σε ελληνική μπύρα, που ήρθε με σαλάτα λάχανο και 4 κομμάτια μήλου και συνοδεύονταν από συμπαγή πουρέ πατάτας σε στρογγυλή μορφή, και σος μουστάρδας σε μπολάκι. Τιμή 12.90 €.

• Μια καρμπονάρα σε βαθύ πιάτο, πολύ καλή, με το καπνιστό μπέικον, το αυγό και την τριμμένη παρμεζάνα (η οποία ήρθε σε μεγάλο ασημένιο μπολ για όλα τα ζυμαρικά μας). Τιμή, στα 9.80 €.

• Τέλος, ένα ζυμαρικό σπέσιαλ Oroscopo, που ήταν φαρφάλες με σολομό, σε βαθύ πιάτο, με μπρικ, βότκα, κομμάτια μαϊντανού, και τριμμένη παρμεζάνα. Ένα πιάτο μοναδικής νοστιμιάς, που φυσικά το δοκίμασα κι εγώ, ώστε να έχω προσωπική άποψη. Τιμή 13.80 €.

Μας κέρασαν στην αρχή ζεστές πρασόσουπες σε μπολάκια, καθώς και 4 πουγκάκια τυριών με ελληνικές μαρμελάδες και γαρνιτούρα σαλάτα πράσινη, που ήταν εκλεκτά!
Για την τελική μας επίγευση, μας πρόσφεραν 4 σφηνάκια γρανίτα λεμόνι, ενώ μοιραστήκαμε ένα cheesecake (συμπαθητικό) και ένα mille-feuille (καλό).
Οι ευγενικές αυτές χειρονομίες ανεβάζουν δικαιολογημένα το OROSCOPO στην υπόληψή μας και τους ευχαριστούμε από καρδιάς!

Πληρώσαμε 54.70 €, δηλ. κατηγορία 10/16 € το άτομο, ποσό που σαφώς άξιζε για τα συγκεκριμένα άριστα πιάτα που διαλέξαμε.

Είναι αυτονόητο ότι προτείνω κι εγώ το OROSCOPO για μια ευχάριστη βραδινή έξοδο, ή ένα μεσημεριανό σας γεύμα.
Το μαγαζί είναι επάξια λίαν δημοφιλές, λίγο-πολύ στους περισσότερους από εμάς, αφού άλλωστε το site μας έκανε εκεί προ διετίας συνάντηση γευσιγνωσίας των καλοφαγάδων του!

Εξάλλου, η παρούσα κριτική μου, 85η κατά σειρά, δικαιολογημένα θα του διατηρήσει υψηλή Αξιολόγηση και Βεβαιότητα, τουλάχιστον 85% (είδατε σύμπτωση αυτοί οι αριθμοί! ), τοποθετώντας το OROSCOPO στην 1η δεκάδα των εστιατορίων μας της Αθήνας!

Εύχομαι και εις ανώτερα!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη piperman.

Η αδυναμια μου σε ολες τις κουζινες του κοσμου, η αριστη μνημη μου, αλλα κυριως η υψιστη φαγανοσυνη μου ειναι οι βασικοι λογοι που οι φιλοι μου με εχουν αναγει σε γκουρου των απανταχου φαγαδικων του λεκανοπεδιου. Εχω χασει το μετρημα ποσες φορες με εχουν παρει τηλεφωνο να προτεινω το ιδανικο μαγαζι για επετειο, πρωτο ραντεβου, καλο δειπνο, τραπεζωμα κουμπαρων ή πεθερικων, λες και ειμαι το Αθηνοραμα. Ξερω, ομως, με βεβαιοτητα οτι ισαριθμες φορες εχω απαντησει, χωρις ανασα, "Οροσκοπο. Σιγουρα".

Τωρα που το σκεφτομαι; με τοσο κοσμο που τους εχω στειλει κατα κει, θα επρεπε να παιρνω μπονους pr, αλλα εχε χαρη που με πληρωνουν σε ειδος, και τι ειδος. Το καλυτερο.

Θα το πω και σε μεγαφωνα αν χρειαστει: ενα, δυο, ενα... τεστ... με ακουτε; Αγαπω το Οροσκοπο με παθος. Ειμαι βεβαιη οτι ειναι το υπεραγαπημενο μου μαγαζι απ ολα οσα εχω επισκεφτει, και πιθανοτατα και απο οσα θα επισκεφθω στο μελλον. Πραγμα οξυμωρο και τραγικως ειρωνικο αν σκεφτει κανεις οτι προτιμω μεχρι και τη Λιθουανικη κουζινα περισσοτερο απο την ιταλικη. Πως να το κανουμε, η γειτονα χωρα εχει μια αδυναμια στο ζυμαρικο που ουδεποτε καταλαβα και καθολου δε συμμεριζομαι.

Το Οροσκοπο ομως δεν ειναι απλα ενα ιταλικο. Ειναι ο ερωτας σε ιταλοφωνο πακετο, με τον περιποιημενο χωρο του και τα πανεμορφα στρωμενα στα λευκα τραπεΖια του. Εχει αυτο το μελαγχολικα ρομαντικο στυλ που μονο ενας λατινος εραστης μπορει να υποστηριξει, σε ενα χωρο καλοβαλμενο και χαλαρωτικο, χωρις να εχει καταπιει μπαστουνι. Ντους πουα και για τις τουαλετες τους, που ειναι ενα πανεμορφο, πεντακαθαρο αυτονομο κρατιδιο.

Η εξυπηρετηση στο Οροσκοπο διδασκεται σε πανεπιστημιακο επιπεδο, και ο μοναδικος τροπος για να βελτιωθει ειναι να βουτηξουν τους σερβιτορους σε σοκολατα, αφου, ως γνωστον, ολα με σοκολατα ειναι καλυτερα. Αγαπω, αγαπω, αγαπω την σχεδον τελετουργικη γαλαντωμια τους, την καθολου ιταλικη απλοχερια τους και την σαφη πεποιθηση τους οτι ο πελατης πρεπει να χορτασει φαγητο και περιποιηση, και ας τους κοστισει κατι παραπανω.

Δεν ειναι μονο που σε υποδεχονται με ειλικρινη χαρα, λες και πηγες καλεσμενος στο ρεβεγιον τους. Δεν ειναι μονο που ειναι αριστα κουρδισμενοι να παιρνουν πιατα, να σερβιρουν, να συμβουλευουν κ να αλλαζουν σερβιτσια χωρις να το προσεξεις ποτε. Ειναι που δεν θα μπορουσες να εχεις πιο ολοκληρωμενη εστιατορικη εμπειρια ουτε σε σκουφατο, μισελενατο της γαλλικης ριβιερα.

Η μυσταγωγια ξεκινα μολις σε υποδεχθουν εγκαρδια, σε τοποθετησουν σε τραπεζι ομορφα στρωμενο και σου φερουν το κουβερ, αυτα τα ευωδιαστα καρβελακια απευθειας απο το φουρνο, μαζι με κριτσινια και 2 ντιπ, συνηθως ελιας και τυριου. Μαζι να σου και οι κερασμενες σουπες, ενα μπολ στον καθενα, οχι τιποτα φλιτζανακια των 7 σταγονων.

Και καπου εδω διακοπτω την κανονικη ροη του προγραμματος μου για να αναφερω μια σημαντικοτατη ειδηση: εγω συνηθως αυτη τη σουπα δεν μπορω να την χαρω, γιατι περα απο πατατα και πρασο εχει και σελινο, το οποιο θα με στειλει σε αναφυλακτικο σοκ πιο γρηγορα απο την ευφραδεια ελληνα πολιτικου. Ενω λοιπον καθε φορα τους διαβεβαιωνω με ζεση οτι δεν με πειραζει καθολου να αποκλειστω απο το αρχικο κερασμα, καθε φορα επιστρεφουν με σουπα ειδικα φτιαγμενη για μενα, ειτε πατατα χωρις θανατηφορο σελινο, ειτε μια θεικη καροτοσουπα που η κυραΤζια ζηλεψε απιστευτα, δικαιως γιατι ηταν θεικη.

Με ο, τι και αν αποφασισεις να συνεχισεις το γευμα σου, ενα ειναι σιγουρο: θα παθει αμοκ ο ουρανισκος. Ειλικρινα μπορειτε να κλεισετε τα ματια και να δειξετε στην τυχη ενα πιατο, θα βγει απιθανο. Ολα οσα εχω φαει ως τωρα, και ειναι πολλα, αγγιζαν το επιπεδο πολλαπλων εκρηξεων απο τα χειλη ως τον οισοφαγο. Καψουρα σου λεω το φαι τους.

Στην τελευταια επισκεψη, 3 κυριες, ή 2.5 για να ειμαι ακριβης, φαγαμε το καταπετασμα, οπως παντα, που μεταφραζεται σε:

Σαλατα Μόντε, με ρόκα, τηνιακό τυρί, σταφύλια, φουντούκια και βινεγκρέτ βαλσαμικό. Μ' αρεσει πολυ ο συνδυασμος πιπερατης ροκας και γλυκειας σως.

Αχλαδακια, το καλυτεροτερο, αρτιοτερο, θεϊκοτερο πιατο τους. Ειναι αχλαδοειδεις μπαλιτσες πλασμενες απο λευκα τυρια, ακουγεται απλο και συνηθισμενο, δεν ειναι. Λιωνουν στο στομα ηδονικα και ποτε δεν θα ειναι αρκετα, οσα και να ερθουν.

Χταποδι με φαβα, τοσο μαλακο και μυρωδατο απο το ελαιολαδο και τη ριγανη, ακομα και γω που δεν πεθαινω για το πιατο, το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Ριζοτο μανιταριων, ενα σκουροχρωμο θαυμα, πιο αψογο χυλωμα δεν εχει πετυχει ποτε κανεις. Με φλοιδες παρμεζανας και μυρωδια που σου ανατιναζει τα ρουθουνια. Αριστο.

Στα κυριως, η νηστευουσα Μαγδαλω πηρε μια απλη πουτανεσκα, κακως κατα τη γνωμη μου γιατι προτιμα πιο εντονες, πικαντικες γευσεις και, ως εκ τουτου, αυτη της φανηκε πιο ησυχη και ουδετερη. Αν επαιρνε την πεστο εξαρχης δεν θα ειχε ενα πιατο εκτος του γουστου της.

Η γλυκεια πυργοδεσποινα απ την αλλη πηρε Σνίτσελ Βιέννης, με κρούστα παρμεζάνας, με πιλάφι & λαχανικά ατμού. Γιατι αυτη δεν πειραματιζεται, παιρνει αυτο που θελει να φαει. Πολυ καλο, κατα τα λεγομενα της.

Η υποφαινομενη, που ηθελε να παρει ολο τον καταλογο, εξαφανισε ενα
Μοσχαρίσιο συκώτι, σε μια σκουροχρωμη σάλτσα από άγρια βότανα, με πουρέ και τηγανητά κρεμμυδάκια απο πανω. Περα απο πολυ ομορφο, το πιατο μου ηταν ζουμεροτατο, νοστιμοτατο και λαχταριστο, το ρουφηξα σαν ηλεκτρικη σκουπα και ευκολα ετρωγα κι αλλο.

Αφου σκουπισαμε τα πιατα μας, και αφου ηρθε και το αγορι της παρεας και εφαγε 2 πολυ πολυ αγαπημενα μου πιατα, τα ανυπερβλητα ροζ ραβιολι σολωμου, γαριδας και σαμπανιας, που κατα τη γνωμη μου ειναι το καλυτερο πιατο ζυμαρικων που μου εχει προσφερθει ποτε οπουδηποτε και σαλατα με μοτσαρελλα μπουφαλα, που πανω της ξαπλωνει ψητη πιπερια φλωρινης, ροκα και σως βασιλικου, ηρθαν κερασμενα γλυκα.

Τα γλυκα στο Οροσκοπο, παντα και σε οποιαδηποτε ποσοτητα κερασμενα σε ολους ανεξαιρετως, οπως ακριβως περιμενει κανεις απο ενα μαγαζι που φροντιζει καθε μικρουλα λεπτομερεια, ειναι το ιδιο καλοφτιαγμενα με το φαγητο τους. Αερινη πανακοτα, αρρωστη τιραμισου, ελαφρυ τσιζκεικ, και ενα χειροποιητο παγωτο χαρμα. Μαζι τσουπ, λεμοντσελο και αλλα χωνευτικα σε ολοκληρο μπουκαλι, οχι μιζερα σφηνακια. Ειπαμε, ας τους κοστισει.

Δεν ξερω αν μπορω να περιγραψω την αδυναμια μου σε αυτο το εστιατοριο στις πραγματικες της διαστασεις, κι αυτο γιατι για μενα το Οροσκοπο δεν ειναι εστιατοριο, ειναι συναισθημα. Ειναι εξαψη, και ενθουσιασμος, και οικειοτητα, και ηρεμια, ειναι ολα αυτα που θα επρεπε να νιωθουμε πιο συχνα.

Το κοστος ειναι κατι σχετικο. Εγω αδυνατω να κοστολογησω το συναισθημα. Αλλα, αυστηρα πραγματιστικα μιλωντας, 40-50€ για ενα υπερπληρες γευμα δυο ατομων με αριστες πρωτες υλες, υπεροχες γευσεις και υφες και τετοια φροντιδα, οχι, δεν ειναι καθολου πολλα.

Οπως θα συνεχισω να λεω σε οποιον ζητα τη γνωμη μου, να πατε Οροσκοπο. Δεν ειναι εστιατοριο, ειναι ολοκληρωμενη εμπειρια με ευγενεστατο προλογο, πεντανοστιμο κυριως θεμα και υπεργλυκο επιλογο. Αληθεια, θελετε να το ζησετε και σεις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Χρυσανθεμακι.

31 Αυγ 2018

Μέσα στο καλοκαιράκι, αποφασίσαμε να φάμε ένα βράδυ στο κέντρο.

Ο χώρος μπροστά στο δρομάκι κοντά στο χιλτον και κάραβελ αλλά δεν ενοχλούσε η κίνηση και γενικά ήταν πολύ ευχάριστα.
Ο χώρος μέσα μεγάλος χωρίς κάτι ιδαίτερο αλλά φροντισμένος.

Καθήσαμε έξω απο τη μεριά του μαγαζιού και η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, χαμογελαστή χωρίς να γίνεται κουραστική και αποτελεσματική.

Στη αρχή ήρθαν καρβελάκια φρέσκου λευκού ψωμιού, με ντιπ από πάστα ελιάς και σος γιαούρτι, με κρεμμυδάκι και άνηθο. Πολύ ωραία.

Μας κέρασαν σουπίτσες, πράσου μάλλον πολύ εύγευστες και ωραία κίνηση για αρχή.
Δοκιμάσαμε το καρπάτσιο, με ρόκα, σέλερι, μανιτάρι και παρμεζάνα πολύ καλό, θα ήθελα κάποια ένταση αλλά αξιοπρεπές.

Πολύ καλά τα φρέσκα ζυμαρικά, ραβιόλια, γεμιστά με μανιτάρια porcini και πάστα τρούφας, γευστικότατα, αρκετά γεμάτη γεύση, ίσως λιγότερη κρέμα γάλακτος για τα δικά μου γούστα αλλά πολύ νόστιμο πιάτο.
Νόστιμη και η πίτσα με πεπερόνι, με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα, πεπερόνε & σαλάμι. Μεγάλη σε ποσότητα, ελληνικής φιλοσοφίας αλλά μια χαρά.
Ήπιαμε εμφιαλωμένο κρασί.

Μας κέρασαν στο τέλος παγωτό, εξαιρετικό τελείωμα, πολύ καλή κίνηση και πολύ καλής ποιότητας. Μπράβο!

Πληρώσαμε συνολικά 57 ευρώ και θεωρώ ότι ήταν αξιοπρεπέστατα και τίμια για τα 2 άτομα αλλά και την ποιότητα των α' υλών.
Επιπροσθέτως κάποιος θα μπορούσε να δοκιμάσει το χύμα κρασί και να αποφύγει το κόστος του εμφιαλωμένου στα 25 ευρώ.

Οι τιμές των πιάτων πολύ καλές το ίδιο και οι μερίδες, ο κατάλογος μεγάλος για όλα τα γούστα, pasta, ριζότο, ψάρι και κρέας.

Το μαγαζί προτείνεται για χαλαρό φαγητό, πολύ καλές τιμές και ωραία γεύση. Χωρίς να υπάρχουν απαιτήσεις gourmet, αποτελεί πολύ καλή εναλλακτική για ωραίο, αξιοπρεπές φαγητό που δε σε απογοητεύει.

Φυσικά και θα ξαναπάμε!

08 Αυγ 2017

Μετά από τόσο καιρό τι να γράψω για αυτή την επιχείρηση;Ειλικρινά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω!

Να πω ότι πήγα για δεύτερη φορά μετά τη συγκέντρωση του ASK και μου συμπεριφέρθηκαν καλύτερα και από την πρώτη;

Να πω ότι πήγα και ένιωσα λες και ήμουν καλεσμένος σε σπίτι φίλου;Σε σπίτι συγγενή;

Ειλικρινά δεν ξέρω....

Μιας και τον τελευταίο καιρό διάφοροι χρήστες δημοσίευσαν για τα δικά τους αγαπημένα μαγαζιά, είπαμε να κάνουμε κάποιοι φίλοι μια έξοδο στο Oroscopo. Η φίλη είχε κανονίσει τις λεπτομέρειες και εμείς το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήταν να παρουσιαστούμε στην ώρα μας. Η q-ρια που παίζει μπάλα στην περιοχή της και κινεί τα νήματα όπως ο Μίνο Ραϊόλα χορεύει στο ταψί διάφορους ποδοσφαιρικούς κολοσσούς (Μίλαν, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κλπ), δεν μας άφησε παραπονεμένους!

Σε αυτό φυσικά έπαιξε μεγάλο ρόλο και το μαγαζί που διατηρεί σε πολύ υψηλά στάνταρ την εξυπηρέτηση του. Και όχι μόνο στο δικό μας τραπέζι. Είτε τουριστάκι είσαι από το διπλανό ξενοδοχείο είτε κατοικείς στην περιοχή, το ίδιο ζεστά θα σε υποδεχτούν. Μετά από τόσα χρόνια δεν μπορεί να αποκαλείται επιχείρηση. Όπως είχα γράψει και παλαιότερα για την Barcelona... είναι κάτι παραπάνω από ένας σύλλογος.

Έχουν επενδύσει πάνω στις διαπροσωπικές σχέσεις, χωρίς όμως να γίνονται σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση σαλιάρηδες για να τους ξαναεπισκεφθείς. Έχουν επενδύσει πάνω στην κουζίνα τους. Με τα καλά της και τα κακά της. Πόσα μαγαζιά παράγουν τα δικά τους φρέσκα ζυμαρικά;Πόσα προσφέρουν κεράσματα;

Και πολλά άλλα που πρέπει να πάτε για να καταλάβετε...

Ο κατάλογος είναι πολυμορφικός. Εξυπηρετεί τα πάντα. Κέρασμα σούπας καρότου, απίστευτης γεύσης. Γλυκύτατη! Μακάρι να ήξερα να τη φτιάχνω και γω στο σπίτι μου τον χειμώνα.

Ποικιλία ορεκτικών. Από καλαμαράκια και χταπόδι καλής ποιότητος, μέχρι ταλαγάνι και μοτσαρέλα μπουφάλα. Α! Μην ξεχάσω και το χειροποίητο ραβιόλι γεμιστό με μανιτάρι. Κάποιοι πιο τυχεροί βέβαια δοκίμασαν και με σως σαμπάνιας...

Πράσινη σαλάτα, φρεσκότατη. Με κατσικίσιο τυρί, σταφύλι και ξηροκάρπια.

Μπύρες, κρασί και νερό;Πριν τελειώσουν μας έφερναν νέα μπουκάλια. "Κουδούνι" με έκαναν σε κάποια φάση.

Χειροποίητα ζυμαρικά, ταλιατέλες και παπαρδέλες. Mε μοσχαρίσια μάγουλα αλλά και με λαχανικά. Την άλλη φορά θα δοκιμάσω την καρμπονάρα τους. Εμφανισιακά δεν εντυπωσιάζουν. Γευστικά όμως είναι σε αρκετά καλό επίπεδο. Και σαν μερίδα ίσως δεν εντυπωσιάζουν, σε χορταίνουν όμως.

Ακολούθησε η χαριστική βολή...

- Μοσχαρίσιο συκώτι, σε ελαφριά σάλτσα από άγρια βότανα, συνοδευμένο από πουρέ πατάτας και τηγανητά κρεμμυδάκια. Αυτό το πήρα εργολαβία. Απίστευτα τρυφερό συκώτι που ανταγωνίζεται τα καλύτερα του είδους. Ο πουρές πατάτας χειροποίητος, όχι σκόνη. Απολαυστικό πιάτο.

- Χοιρινό Κότσι, παραδοσιακά σιγομαγειρεμένο σε ελληνική μπύρα, σερβίρεται με σαλάτα λάχανου & μήλου, πουρέ πατάτας και σάλτσα μουστάρδας. Δεν δοκίμασα αλλά μόνο την πέτσα είδα να έχει μείνει. Η φίλη που το εφαγε άνετα το σύγκρινε με άλλου μαγαζιού των νοτίων προαστίων.

- Αρνάκι λαδορίγανη, παραδοσιακή συνταγή από την Αρκαδία. Ευτυχώς που ήμουν μακριά του και δεν ασχολήθηκα γιατί θα με έπαιρναν με φορείο. Τι να πρωτοφας;

- Μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος με ριζότο γκοργκοντζόλα. Περιττό να πω πως με το πιρούνι το έκοβες. Ριζότο δεν δοκίμασα αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις!

Φυσικά με όλα αυτά 2 πακετάκια για το σπίτι τα πήραμε...

Για το τέλος είχαμε τσιζκέικ φράουλα με σορμπέ λεμόνι. Ιδιαίτερα γευστική η κρέμα του, ισορροπούσε με την "ξινίλα" του παγωτού.

Επίσης ζητήσαμε ένα τιραμισού που δεν είχα δυνάμεις να δοκιμάσω.

Η τελική αποτίμηση της βραδιάς ήταν σαφέστατα θετική γιατί ήμουν μεταξύ φίλων, ενώ την απαραίτητη νότα ανανέωσης έδωσε the new kid on the block... Kαι τα πρώτα σχέδια για τον χειμώνα έγιναν....

Όσο για το Oroscopo.... Μας σκλάβωσαν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι με τη συμπεριφορά τους και την ευγένεια τους. Δεν είναι τυχαίο πως ακόμα και σε μια πολύ ζεστή καλοκαιρινή βραδιά η πληρότητα τους ήταν άνω του 75%... Και όχι μόνο από Έλληνες.

Σαν χώρος δεν θα σας ξετρελάνει και ίσως θυμίζει πολυτέλεια μιας εποχής που έχει περάσει (δεκαετία ΄90 ??).... όμως το value for money φτάνει τις 5 τοματούλες, το ίδιο και η εξυπηρέτηση. Οκ το φαγητό και ο χώρος δεν είναι για άριστα 4... Η προσπάθεια όμως μετράει.

Ξέρουν πως να συμπεριφερθούν... Και το οικονομικό τους κέρδος είναι μικρότερο από την ηθική επιβράβευση τους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Δε γίνεται να διαβάσεις τη λυρική κριτική της Tzia (καθώς και των υπόλοιπων στελεχών του a4f) και να μη σου δημιουργηθεί έντονα η επιθυμία να γνωρίσεις από κοντά, να μυρίσεις να γευτείς τα πιάτα του Oroscopo.

Η απαγόρευση του καπνισματος μου δημιουργεί κάποιες δυσκολίες -αναγκάζομαι να εξαιρώ κάποια εστιατόρια λόγω άρνησης των καπνιστών της παρέας να παρευρεθούν σε χώρους που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα- ή να αναβάλω την επίσκεψή μου σε αυτά αναμένοντας την κατάλληλη παρέα.
Για να μην παρεξηγηθώ όσον αφορά την απαγόρευση καπνίσματος, είμαι απόλυτα σύμφωνη -αλλά ως πρώην θεριακλού κατανοώ και την άλλη πλευρά, η οποία απλώς δεν ευχαριστιέται ούτε το καλύτερο φαγητό/ποτό εάν δεν έχει παρέα ένα τσιγάρο. Από την άλλη όμως, τι ωραία που είναι να γευματίζεις σε ένα καθαρό περιβάλλον, χωρίς να μυρίζεις ολόκληρος σαν ένα τασάκι γεμάτο αποτσίγαρα...

To the point λοιπόν: Oroscopo -αποφασίζω και το προτείνω στην παρέα -γίνεται άμεσα αποδεκτή η πρόταση (γιατί ως γνωστόν η παρέα γνωρίζει ότι τους πάω στα καλύτερα και εμπιστεύεται τις επιλογές μου), κάνω και την τηλεφωνική κράτηση για 6 άτομα και έχω μία ανυπομονησία έως το βράδυ, όπως τα παιδάκια που περιμένουν τα δώρα του Αι Βασίλη.

Η τύχη είναι με το μέρος μας, βρίσκουμε να παρκάρουμε σε απόσταση αναπνοής από το Oroscopo!
Μας καλωσορίζουν ευγενικά και μας οδηγούν στο τραπέζι μας.
Το μαγαζί είναι σχεδόν γεμάτο (οι περισσότεροι πελάτες είναι ξένοι), η διάταξη των τραπεζιών σοφή, οι καρέκλες αναπαυτικότατες, πλανάται μία ευγένια, μία ηρεμία στην ατμόσφαιρα, οι συζητήσεις όλων μας είναι σε χαμηλούς τόνους, η μουσική τόσο μα τόσο χαμηλά σε ένταση όσο πρέπει, οι ήχοι που ακούγονται περισσότερο είναι τα μαχαιροπήρουνα που ακουμπούν στα πιάτα και τα ποτήρια που τσουγκρίζουν οι πελάτες (μα δεν είναι αυτή η καλύτερη μουσική σε ένα εστιατόριο?) ο χριστουγεννιάτικος στολισμός διακριτικά ωραίος, το πολυάριθμο προσωπικό διακριτικό, άμεσο και με σωστή δόση οικειότητας (όχι για να μην παίρνεις θάρρος, αλλά για να νιώθεις ξεχωριστός πελάτης, η συμπεριφορά τους σου λέει: αφήσου να σε ευχαριστήσουμε).
Συνειδητοποιώ ότι περιγράφω τι λαμβάνεις από το χώρο και όχι τι βλέπουν τα μάτια, δηλαδή το design που ίσως δεν έχει ανανεωθεί/εκμοντερινστεί τελευταίως, αλλά αυτό δε με απασχολεί. Η ατμόσφαιρα μετράει και αυτό εδώ το βρίσκεις 100%

Περιμένοντας τους άλλους 4 (που τελικά μειώθηκαν σε άλλους 2 λόγω έκτακτου κωλύματος) παραγγείλαμε λευκό κρασί Μαλαγουζιά, ενημερώνοντας τον υπεύθυνο ότι η παρέα μας μειώθηκε σε αριθμό, ζητώντας συγνώμη για αυτό. "Ούτε λόγος! Μην ανησυχείτε δεν μας δημιουργεί κανένα πρόβλημα, απολαύστε το δείπνο σας! "

Μόλις συμπληρώθηκε το καρέ, προχωρήσαμε με την παραγγελία μας.
Το έτερο ζεύγος επέλεξε κρασάκι merlot και έτσι συνεχίσαμε όλο το βράδυ:3 μισόλιτρα Μαλαγουζιά και 3 μισότριλα Merlot το κάθε ζευγάρι) Οφείλω να αναφέρω ότι το χύμα κρασί τους είναι από τα καλύτερα μη εμφιαλωμένα κρασιά που έχω πιει (και έχω πιει πολλά ως γνωστή επώνυμη βαρελοφρόνος).

Το ψωμάκι που ήρθε στο τραπέζι μας μαζί με 2 ντιπ δοκιμάστηκε και εγκρίθηκε με απόλυτη πλειοψηφία (υπό μορφή μουγκριτών). Νεράκι βρύσης επίσης στο τραπέζι μας-το εκτιμώ και δε θα βαρεθώ να το αναφέρω.

Δε θα κρύψω ότι με περηφάνεια ανακοίνωσα στην παρέα πως υπάρχουν εκπλήξεις στο Oroscopo (πάντα απολαμβάνω το ερωτηματικό/θαυμαστικό στα μάτια τους όταν προ-γνωρίζω συμπεριφορές και καταστάσεις των μαγαζιών που τους πάω) και φυσικά εκ του αποτελέσματος βγαίνω σωστή!

Ήρθαν οι πρασόσουπες κέρασμα, υπέροχα γευστικές, ότι έπρεπε για έναρξη γεύματος.
Ακολούθησαν τακάκια με γέμιση τυριού φιλαδέλφεια -επόμενο κέρασμα- ηδονή στον ουρανίσκο.

Το ορεκτικό που είχαμε παραγγείλει - μπρόκολο στον ατμό με τυρί μετσοβόνε, πρωτότυπη και ελαφριά γεύση- το μπρόκολο αλλιώς! (να ένας τρόπος που δε σκέφτηκα ποτέ για να δελεάσω το βενιαμίν της οικογένειας μήπως και δοκιμάσει αυτό το τόσο οφέλιμο λαχανικό).

Μοσχαρίσιο συκώτι στο γκριλ που συνοδεύεται με εξαιρετικό χειροποίητο πουρέ. Κι εδώ έπεσαν χαμηλόφωνα μουγκριτά δηλώνοντας την απόλαυση της γεύσης.
Ταλιατέλες με σπαράγκια - τι να πεις για αυτό το πιάτο... το πήραμε εργολαβία οι γυναίκες, τι εκπληκτικά θεική γεύση...
Μοσχαρίζια μπριζόλα γάλακτος, που έρχεται παρέα με έτερο πιάτο το οποίο έχει τα συνοδευτικά (λαχανικά και ρύζι). Ακόμη και αυτό το συνοδευτικό λαχανικών-ρύζι ήταν υψηλής ποιότητας, με σωστό βράσιμο, ώστε να ¨κρατάνε". Και εδώ έγινε η επίθεση των γυναικών της παρέας (ναι είμαστε κάποιες φορές μίζερα και περίεργα πλάσματα- για να μην πω πάντα!, αλλά με τόση κατανάλωση κρέατος αυτές τις γιορτινές ημέρες ο οργανισμός έχει και μία άρνηση στην υπερ-κρεατοφαγία -φυσικά ο ανδρικός οργανισμός δεν καταλαβαίνει από τέτοια).

Και αφού φάγαμε και σκάσαμε, γευτήκαμε και ικανοποιήσαμε τις περισσότερες αισθήσεις μας, ζητήσαμε και μία ποικιλία τυριών για να πιούμε το υπόλοιπο κρασί μας.
Έφτασε ένα πλατό με μεγάλη ποικιλία σε τυριά παρέα με φρεσκότατα αγγουράκια ξαπλωμένα πάνω σε φύλλα δροσερού μαρουλιού.

Στο τέλος του γεύματος, κεραστήκαμε τα πάντα όλα (από λικέρ μαστίχα, limoncino και γλυκά)

Δεν έχω λόγια για το επίπεδο εξυπηρέτησης και γεύσης.
Η επιτομή της βρώσης/πόσης/service/περιβάλλοντος.
Πήρε θέση στο TOP της λίστας με τα αγαπημένα!

Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά, με υγεία & ειρήνη και πάντα να ανταμώνουμε πάνω από στρωμμένα τραπέζια με τους αγαπημένους μας και να μοιραζόμαστε γεύσεις και αρώματα φαγητών και οίνων!