Προσφάτως ανακαινισμένο, βρίσκεται στην Αθήνα, στην πλατεία μπροστά από ξενοδοχείο Caravel και έχει μοντέρνα Ελληνική κουζίνα, Πίτσα & Πάστα.
Είναι ιδανικά τοποθετημένο στην καρδιά της Αθήνας, κοντά στην Εθνική Πινακοθήκη, τα ξενοδοχεία Hilton & Best Western Ιλίσια, και πέντε λεπτά μακριά από τα ξενοδοχεία Crowne Plaza και The Golden Age.
Το πάθος μας για την κουζίνα σε συνδυασμό με την εξαιρετική λίστα κρασιών, κυρίως Ελλήνων παραγωγών, θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό πελάτη.
Το Oroscopo σερβίρει από τη 13:00 το μεσημέρι έως τις 12:00 το βράδυ καθημερινά και λειτουργεί όλο το χρόνο. Τους πιο ζεστούς μήνες, έχετε την επιλογή είτε να απολαύσετε το δείπνο σας έξω, δίπλα στη πλατεία, ή στην κλιματιζόμενη αίθουσα μας με την πανοραμική θέα στην πλατεία του Caravel.

Καθημερινά από τη 13:00 το μεσημέρι, έως τις 12:οο το βράδυ.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

20 Μαι 2019

Είχα καιρό να επισκεφθώ το OROSCOPO, κακώς, πολύ κακώς, γιατί χωριό που φαίνεται κολαούζο δε θέλει. Κυριακή αργά το απόγευμα, η οδός Αντήνορος γεμάτη με μαγαζιά κάθε είδους το ένα δίπλα στο άλλο. Λίγοι σχετικά πελάτες, λογικό αυτή την ώρα, όμως στο OROSCOPO δεν έπεφτε καρφίτσα, κατάσταση που δεν άλλαξε μέχρι τις περασμένες 11 που φύγαμε. Δίδαγμα πρώτο λοιπόν: τηλεφωνάκι, κρατησούλα, ξέρετε εσείς.
Με εξέπληξε ευχάριστα το new look του μαγαζιού. Ο χώρος άνοιξε, φωτίστηκε, εκμοντερνίστηκε. Τώρα που ο καιρός επιτρέπει να είναι ανοικτή η γυάλινη βιτρίνα, βρίσκεσαι μπροστά σ’ ένα ενιαίο χώρο, με το μπροστινό υπαίθριο τρίτο στη διάθεση των καπνιστών, την κουζίνα αόρατη στο βάθος με μια φαντασμαγορικά φωτισμένη κάβα-βιτρίνα να τη χωρίζει από την κυρίως αίθουσα, και τις φροντισμένες καθαρές τουαλέτες στο υπερώο. Βγαίνοντας από την τουαλέτα έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε αεροπλάνο έτοιμο να προσγειωθεί. Πολύ ωραία και άνετη η επίπλωση, τολμηρά σκουρούτσικα χρώματα (πράσινο και ανθρακί) σε απόλυτη αρμονία μεταξύ τους. Από πλευράς διακόσμησης ωραία τα περίτεχνα κρεμαστά φωτιστικά, όλα τα λεφτά όμως είναι ο τεράστιος αναγεννησιακού τύπου πίνακας στο δεξιό τοίχο, με τους δύο ιδιοκτήτες αριστερά και δεξιά και τον σεφ με την επίσης σκούρα σκούφια ανάμεσά τους.
Τα εύσημα στον σεφ θα αποδοθούν αργότερα, στο σημείο αυτό οφείλω να πω ένα μεγάλο «μπράβο» στο πολυπληθές προσωπικό (όλοι άντρες, ή λάθος το θυμάμαι;) που κατάφερε και έφερε βόλτα την πολυπληθή και δύσκολη 15μελή παρέα μας μια χαρά. Τίποτε δεν έλειψε, τίποτε δεν άργησε, να λάβετε μάλιστα υπόψη ότι εκτός από εμάς στον ίδιο χώρο βρίσκονταν άλλες δύο πολύ μεγάλες παρέες, ασιατικής προέλευσης, καθότι HILTON και CARAVEL απέχουν λίγα μέτρα. Τους έβλεπα όλους ευχαριστημένους και χαμογελαστούς.
Για την παρέα μας είχε ετοιμαστεί ειδικό μενού γευσιγνωσίας τεσσάρων, ή μάλλον τεσσεράμισι γύρων, γιατί πρέπει να υπολογίσω και κάτι πίτσες που προσγειώθηκαν εμβόλιμα στο τραπέζι. Εξαιρετική ιδέα, να προσθέσω μάλιστα ότι για δυο, τρεις «ιδιότροπους» έως «πολύ ιδιότροπους» το σέρβις φρόντισε μόνο του να αλλάξει κάποια πιάτα, ώστε να μη μείνει κανένας παραπονεμένος. Για τα δε αφεντικά ότι και να πω θα είναι λίγο, κυριολεκτικά η ψυχή της επιχείρησης, πανταχού παρόντες.
Πρώτος γύρος κέρασμα εκτός καταλόγου δύο εξαιρετικές σούπες, απλή πρασσόσουπα η μία, πιο εξεζητημένη, σαν μαγειρίτσα με μανιτάρια η δεύτερη, πολύ καλές αμφότερες. Δεύτερος γύρος με ορεκτικά, για μένα ως σύνολο το καλύτερο πιάτο: τηγανιτά αχλαδάκια με μαλακό τυρί, κεφτεδάκια μοσχαρίσια με πυρήνα μοτσαρέλας, μαριναρισμένο φιλέτο σαρδέλας σε φρυγανισμένο ψωμί με υπέροχη μαγιονέζα ενδιάμεσα, φρέσκια σαλάτα ροδιού που περιείχε την Άρτα και τα Γιάννενα (μέχρι και ζελεδάκια λεμονιού). Τρίτος γύρος αφιερωμένος στην pasta: φρέσκες ταλιατέλες με μοσχάρι, κριθαρότο με θαλασσινά, φρέσκα ραβιόλια με γέμιση σολομού. Τέταρτος και τελευταίος ο γύρος με τα κυρίως πιάτα: εξαιρετικά καλοψημένος σολομός με λαχανικά ατμού, μπιφτέκι ζουμερότατο στο γκριλ, φιλέτο κοτόπουλου με σάλτσα πορτοκάλι και τζίντζερ, και τέλος άψογα ψητή μοσχαρίσια ταλιάτα με πατατούλες μαμαδίσιες, λουκούμι πραγματικό, ένα εξαιρετικό πιάτο για το τέλος. Επιδόρπιο χειροποίητο προφιτερόλ με λίγο παγωτό από πάνω, τόσο όσο χρειαζόταν για να σφυρίξουμε λήξη του δείπνου. Από ποτά ο καθένας αυτό που ήθελε, μπύρα ή κρασί. Το κρύο νερό σε γυάλινα μπουκάλια ανανεωνόταν συνεχώς, το ίδιο και το φρεσκότατο, λευκό και μαύρο ψωμάκι.
Εν κατακλείδι: Το OROSCOPO δεν είναι, όπως ίσως αφήνει να εννοηθεί το όνομα, ένα ακόμα ιταλικό εστιατόριο στο κέντρο της πόλης. Είναι ένα πάρα πολύ καλό, ιδιαίτερα φροντισμένο εστιατόριο ανώτερης κατηγορίας (πείτε το μεσογειακό, αν θέλετε), χωρίς τουπέ και δηθενιές. Εδώ θα έρθεις, ή θα φέρεις φίλους και γνωστούς, για να φας εγγυημένα καλά, ότι τραβά η ψυχή σου. Και πίτσα να πάρετε, θα σας εντυπωσιάσει το σωστό, λεπτό καλοψημένο ζυμάρι, και μακαρονικά να προτιμήσετε, θα τα βρείτε φρεσκότατα, το ίδιο και όλα τα κρεατικά και ψαρικά, για τα ορεκτικά τα είπαμε: You are my number one! Τιμές: πίτσες και ζυμαρικά μέχρι 13.80 €, σαλάτες μέχρι 9.80 €, ορεκτικά από 8.80 € μέχρι 13.90 €, κυρίως πιάτα 13.80 - 17.30 €. Γενικά βρίσκω την τιμολόγηση λογική και τίμια, οφείλουμε να συνυπολογίσουμε όλους τους παράγοντες. Σας συνιστώ το OROSCOPO ασυζητητί, ειδικά αν θέλετε να γιορτάσετε κάτι ή να περιποιηθείτε κάποιον ξένο χωρίς να πληρώσετε τον κούκο αηδόνι.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

27 Μαι 2019

‘’ Μια παρένθεση και μόνο’’ αφιερωμένη στην υπέροχη παρέα του ask, που ευτυχώς διατηρούμε ακόμα σχέσεις και ειδικά στη ‘’Μεγάλη Κυρία’’ που συχνά - πυκνά αποδεικνύει γιατί ξεχωρίζει.
Σκόρπιες σκέψεις για αρχή.
Είναι στιγμές που θα πρέπει να παραμερίσω τα ‘’θέλω’’ και να μπουν μπροστά τα ‘’πρέπει’’.
Είναι στιγμές που θα πρέπει να επιβραβεύονται άνθρωποι που δουλεύουν άοκνα και αθόρυβα, για να δουν τους κόπους τους να αποδίδουν καρπούς.
Είναι στιγμές που θα πρέπει να ξεχωρίσει ή ήρα από το στάρι, μιας και είμαστε λαός φανφαρολάγνος, ανυπόμονος, στιγμιαίος, επιφανειακός.
Είναι στιγμές που θα πρέπει ο χώρος της εστίασης να καθαρίσει από τους λάθος ανθρώπους που διευθύνουν μαγαζιά τύπου ‘’Βιετνάμ’’ (Όλα είναι δρόμος movie) και να μπει μια τάξη στην ταλαιπωρημένη Αθήνα. Και επικεντρώνομαι στην Αθήνα, διότι στην επαρχία τα πράγματα σε αυτόν τον κλάδο είναι καλύτερα.
Κάτι τέτοιες στιγμές ‘’έπεσε’’ η πρόσκληση για το Oroscopo, πρόσκληση που με χαροποίησε τα μάλα, μιας και θα έβλεπα γνωστούς και φίλους αλλά και γιατί έχω ευχάριστες αναμνήσεις από το old time classic Oroscopo.
Το οποίο πάντα είχε τροφή που με εξίταρε και με κάλυπτε γευστικά.
Πολύς λόγος βέβαια γινόταν για τη διακόσμηση του χώρου που είχε μείνει δεκαετίες πίσω. Ως λάτρης εκείνων των δεκαετιών, την έβρισκα υπέροχη και ως ευκαιρία αναπόλησης όμορφων και ιδιαίτερων στιγμών.
Τι συνάντησα λοιπόν μια Κυριακή του Μάη στo νέο Oroscopo;
Χαμογελαστούς ιδιοκτήτες και προσωπικό. Χαμόγελο κανονικό και όχι ‘’νάχαμε να λέγαμε’’ σε όλους ανεξαιρέτως τους πελάτες. Άρα το δούναι και λαβείν παίρνει άριστα αφού αμφότεροι ήταν ευχαριστημένοι.
Ανάλυση των πιάτων και των πρώτων υλών, προτάσεις πιάτων και συνοδευτικών.
Γεμάτο μαγαζί με όλων των ειδών τους πελάτες, σε ώρα μη αιχμής (Κυριακή απόγευμα), ώρα που τα περισσότερα μαγαζιά ξεκουράζουν το προσωπικό.
Μοντέρνα διακόσμηση πλέον, κυρίαρχα το μέταλλο και το γυαλί, ο φωτισμένος χώρος, τα φωτιστικά τύπου μέδουσας, η minimal ταμπέλα, η όμορφη κάβα, τα υπέροχα πολύχρωμα διαφόρων σχημάτων σκεύη και φυσικά το τεράστιο κάδρο με τους ηγέτες του μαγαζιού -ιδιοκτήτες και chef-, σε μια semi καρτουνίστικη πόζα.
Κουζίνα έξω από τα στενά όρια της Ιταλικής, θα την χαρακτήριζα δημιουργική, ή απλά κουζίνα προσεγμένη, ενός εστιατορίου που θέλει να κυριαρχήσει στον χώρο του.
Τιμές που αντιστοιχούν σε όμορφα στημένα, αρίστων πρώτων υλών, γευστικά πιάτα.
Ότι δοκίμασα ήταν υπέροχο.
Τι θα έπαιρνα αν ξαναπήγαινα;
Ποτέ δεν ήμουν λάτρης ούτε της σούπας ούτε του φρικασέ. Λάτρεψα το φρικασέ μανιταριών. Τις υφές του και τη γεύση του.
Πάντα ήμουν λάτρης του αχλαδιού και του παστελιού ως υλικά σε κάποιο πιάτο. Τα γεύτηκα σε μια δημιουργική σαλάτα, με φρέσκια πρασινάδα, ρόδι, παστέλι, γκοργκοτσόλα και φιλέ αχλαδιού.
Ποτέ δεν ήμουν λάτρης της σαρδέλας. Και συνεχίζω να μην είμαι. Την θαύμασα όμως έτσι όπως ήταν φιλεταρισμένη και μαριναρισμένη πάνω στο κρουτόν, μαζί με ψιλοκομμένα λαχανικά, αβοκάντο και ψητή ντομάτα. Την γεύτηκε το έτερον ήμισυ, αφού τελείωσε την δικιά της.
Πάντα ήμουν λάτρης των μαμαδίστικων κρεατοσφαιριδίων. Τα έφαγα πάνω σε κρουτόν, με ανεπαίσθητη μοτσαρέλα εντός, τόση όση για να μην χάσουν την κρεατένια γεύση, sauce βασιλικού και μια αέρινη μαρμελάδα.
Ποτέ δεν ήμουν λάτρης του ούζου και της μαραθόριζας. Τα απόλαυσα όμως να ντύνουν όμορφα ένα έξοχα χυλωμένο κριθαρότο θαλασσινών, αναψοκοκκινισμένο από την φρέσκια ντομάτα.
Πάντα ήμουν λάτρης της Ιταλικής ζύμης. Λεπτή, ελαφριά που δίνει χώρο στα υλικά να ‘’φανούν’’, για όλες τις ώρες της ημέρας. Έφαγα σχεδόν μισή από την κλασσική Ρωμαίικη ρόκα παρμεζάνα με επιπλέον μοτσαρέλα και κρέμα τρούφας.
Ποτέ δεν ήμουν λάτρης των ελαφρά ψημένων κρεάτων. Μόνο well done και βάλε. Ούτε των βραστών λαχανικών. Αγάπησα την medium rare μοσχαρίσια ταλιάτα με τα βραστά κολοκύθια και τα φασολάκια, τα chips πατάτας και την δυναμωτική σάλτσα.
Τέλος έπαψα να πιστεύω ότι ο τάδε και ο δείνα κάνουν το καλύτερο, σκεπασμένο με ψιλοκομμένη ντομάτα, μπιφτέκι στην Αθήνα. Μακράν το καλύτερο είναι στο Oroscopo. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω τι το απογειώνει, αλλά σίγουρα ξεφεύγει από τα έως τώρα δοκιμασμένα.
Να πάτε.
Έπρεπε ήδη να έχετε πάει.
Ευχαριστούμε Oroscopo.

02 Απρ 2019

Αγόρασα τον Καζαμία και τι να δώ? Το 2019 είναι η χρονιά της κατσακρίδας στο κινέζικο οροσκόπιο.

Μην ψάξετε τον καζαμία σας. Ήταν άλλο ένα ηλίθιο αστείο μου στο ξεκίνημα μιας κριτικής. Γιατί το κάνω αυτό? Πρέπει να το σταματήσω.

Δεν έχω πολλά να πω για τη χρονιά της κατσακρίδας. Ούτε για το Οροσκόπο. Τα είχε πει όλα ο Αναξίμαδρος πριν ένα χρόνο. Εγώ να αλλάξω τις βαθμολογίες θέλω μόνο. Να ανέβουν στο επίπεδο που τους πρέπει.

Να προσθέσω σε αυτό, όμως, μερικά πραγματάκια.

- Ότι ο χώρος ανακαινίστηκε και, επιτέλους, έγινε πιο σύγχρονος. Πλέον μπορώ να πηγαίνω και με φίλους μου εκεί. Παλιά θα δυσκολευόμουν αρκετά.

- Ότι η εμπειρία στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι αληθινό κεφάλαιο από μόνη της. Κέρασμα σούπας, γλυκών, εξυπηρέτηση αρρωστημένα καλού επιπέδου και πηγαία ευγένεια.

- Ότι, χωρίς να είναι το πιο πρωτότυπο εστιατόριο του κόσμου, αν ψάξεις στο μενού τους μπορείς να βρεις τα δικά σου comforting πιάτα. Τα πιάτα που θα ευχαριστηθείς απόλυτα σε ένα μαγαζί που δεν θα πας μόνο για το φαγητό αλλά για την συνολική αίσθηση απόλυτης οικειότητας και άνεσης που θα σου προσφέρει. Όχι απαραίτητα από την πρώτη φορά, μην παρεξηγηθώ. Αποκλείεται όμως στην δεύτερη ή τρίτη επίσκεψη να μην έχεις αρχίσει να νιώθεις έτσι.

- Για μένα comforting πιάτα είναι τα χειροποίητα ραβιόλια με τρούφα ή αυτά με τα θαλασσινά. Κάνε την ποτανιά να τα ζητήσεις μισά μισά. Δύσκολα θα σου πουν όχι.

- Από τα ορεκτικά, πεντανόστιμα είναι τα αχλαδάκια τυριών και τα κεφτεδομπιφτεκάκια: γεμιστά με τυρί και υπέροχη πέστο από πάνω. Μην χάσεις κανένα από τα δύο. Αν είναι να διαλέξεις ένα, βέβαια, διάλεξε τα αχλαδάκια.

- Από τις σαλάτες ανακάλυψα ότι η αυτή με το ρόδι είναι επιεικώς τέλεια. Με καραμελωμένα φρούτα, κομματάκια τυριού, ζελέ λεμονιού και dressing από ρόδι. Τέλεια, τέλεια, τέλεια. Που λέει κι ένα τραγούδι.

- Από τα ζυμαρικά, δύσκολα θα καταφέρεις (εσύ θα φταις) να μην σου αρέσουν και τα new entried νιόκι με τρούφα, μπέικον και τυριά. Ζυμαρώδη νιόκι, όχι πατατώδη.

- Αν σου αρέσουν οι μοτσαρελάτες πίτσες, τότε οι σχετικά μικρές πίτσες τους έχουν αρκετά καλή ζύμη και μπόλικο τυρί για να νιώσεις ότι τρως την πίτσα όπως της αξίζει να τη σερβίρουν. Θα μου άρεσε λίγη περισσότερη ποικιλία και πειραματισμός στη συγκεκριμένη κατηγορία του μενού, καθώς “το έχουν” και θα μπορούσαν να προσφέρουν κάποιες εντυπωσιακά καλύτερες επιλογές.

- Δεν ξέρω πόσα πρέπει να δώσεις για να φας φυσιολογικά στο Οροσκόπο. Ποτέ δεν έχω φάει φυσιολογικά και ποτέ δεν έχω πληρώσει φυσιολογικά. Αν πας για πρώτη φορά σου προτείνω: 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό και 2 κυρίως (το ένα μπορεί να είναι πίτσα). Θα έρθουν και άλλα και θα δεις ότι δεν θα χρειαστείς περισσότερα. Αυτά θα σου κοστίσουν 40-45€. Πρόσθεσε τους το κουβέρ και το αλκοόλ και έχεις το κόστος.

- Επίσης, αν πας για πρώτη φορά, σου προτείνω, ασχέτως πως πέρασες, να πας σίγουρα άλλες δύο και μετά έλα εδώ να μας πεις αν υπάρχει περίπτωση να μη γίνεις θαμώνας.

- Το χύμα κρασί τους είναι από τα πολύ καλά.

- Αν αγαπάς την καφεδίλα, στο τέλος τους γεύματος ετοιμάσου για κέρασμα εξαιρετικού τιραμισού και άλλων γλυκών.

Δεν είναι ψέματα, το Οροσκόπο είναι από τα σταθερότερα εστιατόρια της Αθήνας.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Vaggg.

02 Ιούλ 2019

Τους τελευταίους 3-4 μήνες επισκέφτηκα το Oroscopo με διαφορετικές παρέες 5-6 φορές (ειρήσθω εν παρόδω μία από αυτές μετά από πρόσκληση που απηύθυνε σε φίλους από το ask4food η αγαπητή και πάντα οργανωτική tzia, χίλια ευχαριστώ! ) και έτσι, είχα την ευκαιρία να γευτώ διάφορα από τα ενδιαφέροντα που περιλαμβάνει ο ανανεωμένος κατάλογος, αλλά και να απολαύσω τον ανακαινισμένο χώρο.

Αρχίζω από αυτό: Χρειαζόταν ανανέωση ο χώρος, έγινε πιο μοντέρνος, πιο λειτουργικός. Ξύλινα τραπέζια και άνετες καρέκλες, σου-πλα αντί τραπεζομάντιλα, πιο "βολική" διαμόρφωση, ώστε να υπάρχει η δυνατότητα για ένωση τραπεζιών, αν οι παρέες είναι μεγαλύτερες, καλύτερη αξιοποίηση του πάνω ορόφου, αλλά και του εξωτερικού χώρου είναι μερικά από τα στοιχεία που συνθέτουν τις αλλαγές.

Σε ό, τι αφορά στο φαγητό, η ποιότητα παραμένει σταθερά υψηλή και η μαγειρική εξελίσσεται με νέες προτάσεις. Θα αναφέρω ενδεικτικά μερικά από όσα δοκιμάσαμε και τις εντυπώσεις μας.

- «Αχλάδια» ελληνικών παραδοσιακών τυριών με ελληνικές χειροποίητες μαρμελάδες. Εξαιρετικό ορεκτικό! Σερβίρεται σε μορφή μικρού αχλαδιού ένα μείγμα τυριών, το οποίο σε συνδυασμό με τη μαρμελάδα αφήνει στον ουρανίσκο καταπληκτική γεύση.

- Μοσχαρίσια κεφτεδάκια, γεμιστά με τυρί μοτσαρέλα, σερβιρισμένα με σως βασιλικού και φουρνιστή ντομάτα σε τραγανό ψωμί. Πραγματικά "μαμαδίστικη" γεύση, ενθουσίασε τόσο πολύ πριν λίγο καιρό φίλη από τη Θεσσαλονίκη που επανήλθε μία μέρα μετά, για να τα ξαναγευτεί!

- Χταπόδι στο γκριλ, με πουρέ φάβας, ρόκα, κάπαρη και καραμελωμένα κρεμμυδάκια. Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα γευστική πρόταση, τη δοκιμάσαμε σε περίοδο νηστείας και μας άρεσε πάρα πολύ!

- Σαλάτα "Kαπρικόρνο", με τρυφερό μαρούλι & πιπεράτη ρόκα, σερβιρισμένα με φύλλα παλαιωμένης παρμεζάνας και βιναγκρέτ βαλσάμικου. Είναι η αγαπημένη μου σαλάτα, πλούσια σε ποσότητα και πολύ νόστιμη γευστικά.

- Σαλάτα "Oroscopo", με μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, κοτόπουλο στο γκριλ και σως μουστάρδας. Και αυτή αποτελεί εξαιρετική επιλογή για σαλάτα, το κοτόπουλο δίνει πλούσια γεύση.

- Σαλάτα "Ροδιού", με φύλλα ανάμεικτης σαλάτας, τυρί γκοργκονζόλα, παστέλι και φιλέτα αχλαδιού. Τρίτη ενδιαφέρουσα επιλογή σαλάτας, δυνατός ο γευστικός συνδυασμός πράσινων λαχανικών, τυριού, παστελιού και αχλαδιών.

- Φρέσκα ραβιόλια, γεμιστά με βασιλομανίταρα porcini και τρούφα. Βρασμένα al dente, αποτελούν, κατά τη γνώμη μου, εξαιρετική επιλογή για όποιον επιθυμεί να γευτεί ζυμαρικά.

- Φρέσκα «κόκκινα» ραβιόλια θαλασσινών, με σως σαμπάνιας, γέμιση γαρίδας και καπνιστού σολομού. Αυτά είναι η πρόταση για όσους συνδυάζουν ζυμαρικά με γέμιση θαλασσινών, είναι ενδιαφέρον και το οπτικό αποτέλεσμα.

- Πίτσα "Προσούτο" με μοτσαρέλα, προσούτο Πάρμας, ρόκα & καραμελωμένο βαλσάμικο. Την παρήγγειλε ένας φίλος, τη δοκιμάσαμε και οι υπόλοιποι της παρέας και ενθουσιαστήκαμε από το γευστικό αποτέλεσμα. Η ζύμη, χωρίς να είναι λεπτή, είναι εξαιρετικά νόστιμη.

- Σουβλάκι από μπουτάκι κοτόπουλου, με μπαχαρικά και αρωματικό κους κους. Προσωπικά, το έχω παραγγείλει δυο-τρεις φορές, είναι από τα αγαπημένα μου πιάτα, τα μπαχαρικά εκτιμώ ότι δίνουν ιδιαίτερη γεύση στο κοτόπουλο.

- Ταλιάτα μοσχαριού στο γκριλ, με τραγανές baby πατάτες, λαχανάκια Βρυξελλών, σάλτσα βοτάνων. Όταν τη δοκιμάσαμε, σερβιρίστηκε σωστά ψημένη και οφείλω να αναφέρω ότι η σάλτσα "έδενε" γευστικά με το μοσχάρι.

- Μπιφτέκι χωριάτικο στο γκριλ. Αποτελεί μία από τις "σπεσιαλιτέ" του εστιατορίου, σερβίρεται εδώ και πολλά χρόνια, συνοδεύεται από ψιλοκομμένη ντομάτα, είναι από τα must taste.

- Φιλέτο από Λαβράκι πανέ, με μαγιονέζα λεμόνι σαφράν, παντζάρια, λαχανικά και πουρέ κουνουπίδι. Το έχω δοκιμάσει δύο φορές και μου φάνηκε εξαιρετικά νόστιμο.

- Φιλέτο Σολομού, με λαχανικά ατμού, σαλάτα φινόκιο και πράσινο μήλο με σάλτσα πορτοκαλιού. Και αυτό μας άρεσε πολύ, όταν το παραγγείλαμε, γενικά στα ψαρικά (καθώς μία φορά δοκιμάσαμε και λαβράκι ψητό) οι εντυπώσεις μας ήταν πολύ θετικές.

Σε όλα αυτά να προσθέσουμε τις εξαιρετικές σούπες που προσφέρονται για καλωσόρισμα: Έχουμε δοκιμάσει πρασόσουπα, ντοματόσουπα και "μαγειρίτσα" μανιταριών. Ακόμα, έρχονται στο τραπέζι νόστιμες φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού με δύο ντιπ, ένα με βάση πατέ ελιάς και ένα με αρωματικό γιαούρτι. Και φυσικά, το γλυκό κέρασμα για το τέλος, μας έχει προσφερθεί πεντανόστιμο προφιτερόλ και η πάντα εξαιρετική τιραμισού!

Έτσι, φτάνουμε στο πραγματικά δυνατό σημείο του Oroscopo: την εξυπηρέτηση και κατ' επέκταση, τους ανθρώπους του. Οι ιδιοκτήτες Δημήτρης και Ζαφείρης, ο σεφ Γιάννης και όλο το προσωπικό διακρίνονται για την ανεπιτήδευτη ευγένεια, τη φροντίδα για φιλική εξυπηρέτηση και δε διστάζουν να ρωτήσουν τι επιθυμεί ο πελάτης, προσφέρουν ευγενικά κεράσματα και δίνουν την αίσθηση ότι το πρωτεύον γι' αυτούς είναι να φύγουν ικανοποιημένοι από το εστιατόριο οι πελάτες.

Οι τιμές είναι λογικές γι' αυτό που προσφέρεται. Ανάλογα με το τι έχετε διάθεση να δοκιμάσετε, εκτιμώ ότι η κατηγορία 17-25 ευρώ ανά άτομο καλύπτει το εύρος του κόστους σε μια παρέα 4-5 ατόμων.

Εν κατακλείδι, όπως επεσήμανε ο αγαπητός fratello, ουσιαστικά το Oroscopo μετεξελίχθηκε σε ένα αξιόλογο εστιατόριο μεσογειακής κουζίνας. Πολλές και πολλοί φίλοι από το ask4food (tzia, jim, pass1, ram, nemo, Vaggg, VAGELIS, ALEX80, Χρυσανθεμάκι και αρκετοί ακόμα) έχουν ήδη γράψει κριτικές που με βρίσκουν σύμφωνο, προσθέτω κι εγώ το δικό μου "λιθαράκι", προτείνοντας ανεπιφύλακτα στις φίλες και φίλους χρήστες του ask4food να βρουν μια ευκαιρία να επισκεφτούν το Oroscopo!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..

02 Ιουν 2019

Άλλη μια όμορφη βραδιά στο Oroscopo μαζί με αγαπημένη παρέα από το a4f, που θύμισε παλιές καλές εποχές. Ευχαριστούμε την διεύθυνση και το προσωπικό του εστιατορίου που μας περιποιήθηκαν και μας παρουσίασαν ένα πλούσιο μενού.

Τα περισσότερα έχουν ήδη ειπωθεί από τους φίλους- χρήστες της βραδιάς. Δεν θα κουράσω. Ο χώρος του Oroscopo δίπλα στο αλσάκι του Caravel και του Hilton είναι ιδανικός για ωραίες καλοκαιρινές βραδιές. Ο εσωτερικός χώρος ανανεώθηκε, όπως και το μενού. Τα τραπεζοκαθίσματα στιλ ‘80s και οι παλ αποχρώσεις στους τοίχους αντικαταστάθηκαν από μοντέρνα σκουρόχρωμα τραπεζοκαθίσματα και διακοσμητικές λεπτομέρειες στους τόνους του ξύλου και του μετάλλου. Το Oroscopo μεταμορφώθηκε σε ένα μοντέρνου ύφους εστιατόριο που του πάει πολύ.

Έχω συνδέσει το Oroscopo με ιταλικές γεύσεις, γιατί τυχαίνει κάθε φορά να δοκιμάζουμε ζυμαρικά ή πίτσα. Το ανανεωμένο μενού όμως περιλαμβάνει γεύσεις πιο τολμηρές που δίκαια το προσανατολίζουν πλέον στην μεσογειακή κουζίνα.

Το μενού της βραδιάς, που είχαν επιμεληθεί ειδικά για εμάς, περιλάμβανε μια μεγάλη ποικιλία γεύσεων, που θα προσπαθήσω να περιγράψω στην συνέχεια. Ό, τι κι αν δοκιμάσαμε ήταν ιδιαίτερα προσεγμένο, νόστιμο ή πολύ νόστιμο, ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός.

Στην αρχή προσφέρθηκε αφθονία ποτών. Σε ένα τραπέζι 15 περίπου ατόμων προσφέρθηκαν μπύρες, δύο ποικιλίες χύμα λευκού κρασιού (μοσχοφίλερο και μαλαγουζιά) και ροζέ. Εγώ δοκίμασα από τα δύο λευκά, έμεινα στη μαλαγουζιά που την βρήκα πιο ήπια και δροσερή.

Ακολούθησε το φρέσκο προζυμένιο ψωμάκι – φετούλες λευκό και μαύρο- μαζί με ντιπ παντζάρι και φρέσκιες, μαύρες ελιές. Επειδή η ώρα είχε περάσει και η πείνα είχε αρχίσει να χτυπάει κόκκινο, τιμήσαμε δεόντως τα ψωμάκια, τα ορεκτικά, τα πρώτα πιάτα… Πού να ξέραμε ότι η βραδιά θα ήταν μεγάλη!

Το σερβίρισμα ξεκίνησε και ένας δίσκος με δύο ατομικές σουπίτσες κατέφθασε. Η βελουτέ πατατόσουπα (?) με το κρουτόν μου φάνηκε πολύ- πολύ νόστιμη, η χορτόσουπα με μανιτάρια που θύμιζε μαγειρίτσα, μου άρεσε λιγότερο.

Στη συνέχεια έφτασε η ώρα των ορεκτικών. Ατομικό πιάτο, με ποικιλία τεσσάρων ορεκτικών.
- Κεφτεδάκι με καρδιά μοτσαρέλας και πέστο με κουκουνάρι, πάνω σε φρυγανισμένο ψωμί
- Μπρουσκέτα με φιλεταρισμένη σαρδέλα (ελαφρώς όξινη από το μαρινάρισμα) και ελαφριά μαγιονέζα
- «Αχλαδάκια» τηγανιτά με γέμιση από μαλακά τυριά. Πάνω σε γλυκιά μαρμελάδα ντομάτας (?). Τους πήγαινε πολύ.
- Δροσερή σαλάτα με πράσινα λαχανικά, ρόδι, φλέικ παρμεζάνας και η έκπληξη: κομμάτια παστελιού και ζελέ λάιμ!

Δοκίμασα τα πάντα, μου άρεσαν όλα, τσίμπησα και την σαρδελίτσα του συζύγου. Αν έπρεπε να διαλέξω, για μένα πρώτο ήταν το κεφτεδάκι, σε αυτήν την πρωτότυπη εκδοχή του, και δεύτερη η μπρουσκέτα σαρδέλας. Θα την προτιμούσα βέβαια ελαφρά περασμένη από τον φούρνο με λαδάκι, αντί για μαριναρισμένη. Η σαλάτα πρωτότυπη, αλλά πολύ γλυκιά για μένα. Ωστόσο εντυπωσίαζε το δέσιμο των υλικών, ήταν αναμφισβήτητα το πιάτο που συζητήθηκε περισσότερο στο τραπέζι. Τα αχλαδάκια, μια παραλλαγή της τυροκροκέτας στο πιο ζουμερό της, όχι όμως πολύ κοντά στα γούστα μου.

Ακολούθησε πιάτο με ποικιλία τριών ζυμαρικών.

- Ταλιατέλες ραγού.
- Ραβιόλι με γέμιση και με κρέμα σολωμού
- Κριθαρώτο θαλασσινών με ούζο και μυρωδικά.

Και αυτά όλα φρέσκα και νόστιμα (άλλωστε το Oroscopo φημίζεται για τα φρέσκα ζυμαρικά του). Για μένα την παράσταση έκλεψε το αρωματικό, σπυρωτό και θαλασσινό κριθαρώτο. Δεν το περίμενα!

Ομολογώ ότι στο σημείο αυτό, εγώ είχα χορτάσει. Νόμιζα ότι το γεύμα κάπου εδώ τελειώνει και ότι θα πέσουν σιγά - σιγά οι ρυθμοί. Όμως τα καλύτερα έπονταν. Το κρασί ανανεώθηκε και διάφορα κυρίως πιάτα άρχισαν να προσγειώνονται στο τραπέζι.

- Μπιφτέκια σχάρας με ψιλοκομμένη ντοματούλα
- Σολωμός φιλέτο, ψητός με την κρούστα του και λαχανικά ατμού.
- Κοτόπουλο με σάλτσα πορτοκαλιού και τζίτζερ
- Ταλιάτα μόσχου με φρέσκια σαλάτα και φρέσκα τσιπς πατάτας

Μακάρι να μην είχα φάει τόσο πολύ, ώστε να ευχαριστιόμουν περισσότερο τα κυρίως. Δοκίμασα μπουκιές από το καθένα και ομολογώ ότι τα βρήκα εξαιρετικά. Ο σολωμός, με την ζουμερή σάρκα και το τραγανό δέρμα ήταν το πιάτο που μου έμεινε, απλά εξαιρετικός! Τα μπιφτέκια ζουμερά, από καθαρό κιμά, καλοψημένα. Το πιάτο με την ταλιάτα ένα ολοκληρωμένο γεύμα. Θα την προτιμούσα ένα τσακ λιγότερο ψημένη. Για τα δεδομένα μου ήταν well, θα την ήθελα medium. Το κοτόπουλο, κι αυτό πλούσια μερίδα, με τη σάλτσα και τα λαχανικά του, είχε μια πιο ελαφριά γεύση για τα γούστα μου. Αλλά πάλι, γούστα είναι αυτά.

Μαζί με όλα αυτά τα θεσπέσια, έφτασαν και δύο ωραιότατες πίτσες: μία μαργαρίτα και μία λευκή με εσάνς τρούφας. Δεν μπόρεσα να δοκιμάσω καμία από τις δύο, διέκρινα όμως το λεπτό ιταλικό ζυμάρι και το ελαφρύ «κάψιμο» του φούρνου που μου αρέσει στην πίτσα. Έχω δοκιμάσει σε προηγούμενες επισκέψεις πίτσα στο Oroscopo και μπορώ να διαβεβαιώσω ότι είναι από τα δυνατά χαρτιά του.

Το γλυκό φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει από ένα τόσο πλούσιο δείπνο. Ατομικό προφιτερόλ, με ωραίο αφράτο γεμιστό σου, μπόλικη σοκολάτα και παγωτό. Λαχταριστότατο.

Για το προσωπικό, τα λόγια είναι περιττά. Παρά τον κόσμο, που ανανεωνόταν διαρκώς και τις μεγάλες παρέες, δούλεψε ρολόι. Γρήγοροι, άμεσοι, ευγενικοί, εξυπηρετικοί.

Στο vfm θα βάλω ένα αυστηρό ίσως ¾, απλά και μόνο για την αντικειμενικότητα της κριτικής μου και επειδή δεν είδα κατάλογο, για να γνωρίζω τιμές. Οι μερίδες πάντως, οι πίτσες, τα ορεκτικά, είναι όλα πολύ πλούσια.

Το συμπέρασμα είναι ότι το Oroscopo ομόρφυνε, ανανεώθηκε και ωρίμασε ακόμα περισσότερο. Αν και λειτουργεί πολύ με τουρίστες, απέχει εξ ολοκλήρου από το τουριστο- εστιατόριο, που θα φανταζόταν κάποιος. Ίσα ίσα που δείχνει πολύ ανώτερο ανάμεσα στα υπόλοιπα τουριστικά. Η ποιότητα της γεύσης, αντί να φθίνει ή απλώς να επαναπαύεται, αναβαθμίζεται συνεχώς! Συμπέρασμα: είναι ένα εστιατόριο που θα σας βγάλει ασπροπρόσωπους σε όποια περίσταση κι αν αποφασίσετε να το επισκεφθείτε. Αν δεν έχετε πάει ακόμα, να το κάνετε άμεσα!

Υ. γ. Ευχαριστούμε tzia!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ram.

Προτείνω στο site να καθιερώσει extra bonus ντοματούλες (5η ντοματούλα) για αυτά τα –μετρημένα στα δάχτυλα- εξαιρετικά εστιατόρια που τους αξίζει η 1η θέση στο βάθρο της εστίασης.
Στην κορυφή αυτής της λίστας του «extra bonus/5η ντομάτα» θα φιγουράρει το Oroscopo και θα δίνει μαθήματα σε άλλα εστιατόρια που θέλουν να βελτιωθούν και να αναπτυχθούν περαιτέρω.

Τι να πω για το Oroscopo που δεν έχει ήδη ειπωθεί? Με το που θα googlαρεις το OROSCOPO το μάτι σου «χορταίνει» διαβάζοντας διθυραμβικές κριτικές γεύσεων, επαίνους για το service, για τις συμμετοχές σε γευστικές ξεναγήσεις και σε μεγαλεία ψυχής (τελευταία κίνηση τα έσοδα βραδιάς που δόθηκαν προς βοήθεια ενός παιδιού που παλεύει με μία σοβαρή ασθένεια).

Το καλύτερο είναι να έρθεις και να (ξανα)έρθεις για να "ταξιδέψεις" στον Oroscopo.
Στο Oroscopo απολαμβάνεις τους αθόρυβους χτύπους ενός καλοκουρδισμένου ρολογιού.
Απολαμβάνεις βελούδινες, εμπνευσμένες και ψαγμένες γεύσεις, περίσσεια ευγένεια και επαγγελματική εξυπηρέτηση μέσα σε ένα άκαπνο, ανακαινισμένο, sick χώρο με τους ανθρώπους του να περιφέρονται αέρινα γύρω από τα στρωμένα τραπέζια προλαμβάνοντας τις επιθυμίες των πελατών.

Τίποτε δεν είναι τυχαίο στο Oroscopo.
Δεν είναι τυχαίο που λειτουργεί επί 30 χρόνια!
Δεν είναι τυχαίο που το O γεμίζει με ξένους και Έλληνες.
Δεν είναι τυχαίο που ενώ βρίσκεται ανάμεσα στα μεγαθήρια ΜILΟΣ/ HILTON & CARAVEL, το κοινό του παραμένει σταθερό και μεγαλώνει.
Δεν είναι τυχαίο που κατακτά πιστοποιητικά διάκρισης.
Δεν είναι τυχαίο που είναι από τα αγαπημένα των στελεχών του a4f.

Δε θα αναφερθώ στου Ισαάκ και του Αβραάμ τα αγαθά που σερβίρονται εδώ, σας παραπέμπω είτε στο site https: //www. oroscopo. gr/ όπου υπάρχει αναρτημένο το menu, είτε στις γλαφυρότατες κριτικές -παλιές και νεώτερες- του a4f, για να πάρετε μία ιδέα....

Το μοναδικό που θα πω είναι σπεύσατε!
Ίσως δεν είναι για κάθε μέρα, ίσως δεν είναι για κάθε εβδομάδα, όμως είναι σίγουρα ένα εστιατόριο που αξίζει να επισκέπτεσαι….. Και ναι! Τελικά αυτό που σου προσφέρει το κατατάσσει σε vfm.

Με την ευκαιρία θέλω να δώσω τα συγχαρητήριά μου στη διοργανώτρια της βραδιάς μας στο Oroscopo- μα τι υπέροχη ιδέα! και τι υπέροχα που περάσαμε!
Ήταν μια απολαυστική Oroscopo βραδιά -συντρώγοντας με ιστορικά στελέχη της «γευστικής έρευνας & προόδου»…..

Ευχαριστούμε OROSCOPO!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

03 Ιουν 2019

Το Oroscopo είναι ένα μαγαζί που δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να φύγει από εκεί παραπονεμενος... Είναι το φαγητό του που είναι πάντα γευστικό και καλομαγειρεμενο αλλά πάνω από όλα η εξυπηρέτηση που σε σκλαβώνει και αποτελεί λόγο για να έρθεις ξανά και ξανά... Και να φεύγεις πάντα ευχαριστημένος και με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά...

Αυτή τη φορά ευκαιρία να το επισκεφτούμε ήταν η πρόσκληση εκ μέρους των ιδιοκτητών του μέσω της αγαπητής tzia, για να γνωρίσουμε τόσο τον ανανεωμένο χώρο όσο και το ανανεωμένο μενού...

Ο χώρος πραγματικά εκσυγχρονίστηκε και πλέον μοιάζει με μοντέρνο bar bistro με το μπαρ του, ενώ και οι τουαλέτες είναι πεντακάθαρες... Η θορυβώδης παρέα μας κάθισε στον εξωτερικό χώρο που είναι ότι πρέπει για τα ανοιξιάτικα βράδια.

Με το που συγκεντρωθήκαμε όλοι ξεκίνησε η παρέλαση των εδεσμάτων που θα το πω το ένα ήταν νοστιμότερο από το άλλο... Για αρχή ήρθαν δύο ντιπ με ψωμάκια, τα οποία όμως δεν τίμησα, στον καλό μου άρεσαν πολύ. Συνέχεια είχε η γνωστή πατατοσουπα καθώς και μια καινούργια με κολοκύθα, την οποία βρήκα εντυπωσιακά νόστιμη αν και δεν είμαι της σούπας. Σειρα είχε ένα πιάτο με ορεκτικά και παστες... Αχλαδακια με μαλακό τυρί (πραγματικά θα μπορούσα να φάω ατελείωτες πιατέλες από αυτά), κεφτεδάκια γεμιστά με μοτσαρέλα (νοστιμότατα), μαριναρισμένο φιλέτο σαρδέλας σε φρυγανισμένο ψωμί (έξυπνη ιδέα και γευστικό), κριθαριού με θαλασσινά (το καλύτερο όλων αν και δεν είμαι φίλος), ραβιολι με σολωμό και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει... Μαζί μια ατομική σαλάτα με ρόδι, παστέλι, ζελεδακια λεμονιού (ιδιαίτερα δροσερή την προτιμώ σε κάθε επίσκεψη).

Η συνέχεια του δείπνου είχε τέσσερα κυρίως: μοσχαρίσια ταλιατα με πατατουλες, μαμαδισια μπιφτέκια με ψιλοκομμένη ντομάτα, φιλέτο κοτόπουλου με σάλτσα πορτοκάλι και τζίντζερ συνοδεία κουκους (όλα νόστιμα και καλοφτιαγμένα) και το δικό μου best off, το οποίο ήταν ένας εξαιρετικά καλοψημένος σολομός με λαχανικά ατμού, ο οποίος ήταν ταυτόχρονα ζουμερος και crispy... Όνειρο!!!

Κλείσιμο ήρθε γλυκά με ένα tiramisu, το οποίο ήταν νοατιμο και ανάλαφρο αλλά ως λάτρης του το προτιμώ πιο τυρενιο... Ξέχασα, ότι ενδιάμεσα στο γεύμα μας έφεραν ένα σφηνάκι "αλμυρού" φραουλενιου χυμού με μια μπάλα πεπόνι-προσουτο... Δεν ξέρω πως ακούγεται, ήταν πολύ καλό πάντως.

Φυσικά δεν χρειάζεται να αναφερθώ εκ νέου στην εξυπηρέτηση αλλά θα το κάνω... Στο Oroscopo η εξυπηρέτηση είναι τόσο ευγενική, τόσο εξυπηρετική, τόσο ταγμένη να περάσει καλά ο πελάτης που σε σκλαβώνει... Και χωρίς διακρίσεις σε όλους τους πελάτες, διερχόμενους ή θαμώνες χρόνων...

Νομίζω όλα αυτά τα χαρακτηριστικά είναι που κάνουν το Oroscopoνα στέκει αγέρωχο στη θέση του τόσα χρόνια και να συνεχίζει δυναμικά...

Υ. γ. Ευχαριστούμε tzia για την ωραία βραδιά... Επιφυλάσσομαι!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη nemo.

29 Μάρ 2019

Για το OROSCOPO έχουν κατά καιρούς γραφτεί πολλά στο ask4food από την πλειοψηφία των πιο ενεργών χρηστών του site, οπότε λίγο-πολύ, διαβάζοντας κάποιος λίγες κριτικές, μπορεί να πάρει μια γεύση για το τι θα συναντήσει: νόστιμα πιάτα, άψογη!! (με πολλά θαυμαστικά) εξυπηρέτηση, πλούσια κεράσματα, πολιτισμένο περιβάλλον και λογικές τιμές. Η ανακαίνιση ωστόσο του εσωτερικού χώρου που συνάντησα σε πρόσφατη επίσκεψή μου θεωρώ ότι επιβάλλει την επικαιροποίηση της παλιότερης κριτικής μου.

Η κλασική-τυπική αίθουσα εστιατορίου με τα λευκά τραπεζομάντηλα και τους απαλούς και ανοιχτούς χρωματισμούς ανήκει στο παρελθόν. Το μαύρο και γενικότερα οι πιο σκούροι συνδυασμοί χρωμάτων είναι αυτοί που πλέον κυριαρχούν. Ξύλινα σκουρόχρωμα τραπέζια με μαύρα σουπλά, σκούρες καρέκλες, ένας μεγάλος μακρόστενος μαύρος καναπές στη μία μεριά του εστιατορίου, μεγάλα φωτιστικά και διάφοροι πίνακες είναι ορισμένες από τις αλλαγές που μου έμειναν. Ανανέωση έγινε επίσης και στον ημιώροφο, όπου οι ριζικά ανακαινισμένες τουαλέτες χωρίζονται από τα λίγα τραπέζια μέσω ενός διαδρόμου. Πότε δεν με είχε προβληματίσει το περιβάλλον/ατμόσφαιρα του OROSCOPO, η αλήθεια πάντως είναι ότι το κλασικό και ελαφρώς «παλιομοδίτικο» ύφος του ήθελε μια αλλαγή, η οποία πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία. Ενδεχομένως, μοναδική μου παρατήρηση είναι ότι τα τραπέζια μου φάνηκαν κάπως πιο στριμωγμένα. Αυτά...

Για την εξυπηρέτηση δεν έχω να πω πολλά. Ευγένεια, φιλικότητα, επαγγελματισμός και ενδιαφέρον για τον πελάτη είναι τα βασικά χαρακτηριστικά που διακρίνουν το προσωπικό του OROSCOPO. Πλούσια κεράσματα αυτήν τη φορά δεν είχαμε, καθώς η επίσκεψή μας έγινε στο πλαίσιο του dine in Athens που προέβλεπε συγκεκριμένο μενού και ορισμένο αριθμό πιάτων, ωστόσο και εδώ έκαναν την διαφορά, καθώς εξαρχής μας διευκρίνισαν ότι εάν κάποιο από τα πιάτα του μενού του dine in Athens δεν μας ενδιαφέρει, χωρίς πρόβλημα θα μπορούσαμε να το αντικαταστήσουμε με κάποιο από τα λοιπά πιάτα του βασικού καταλόγου. Η βελουτέ σούπα της αρχής και η δροσερή γρανίτα λεμόνι στο τέλος εννοείται πως δεν έλειψαν.

Το μενού του dine in Athens περιελάμβανε 2 ορεκτικά/σαλάτες, 2 κυρίως και 2 γλυκά στην άκρως προνομιακή τιμή των 30 € για 2 άτομα. Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν τα νόστιμα ζεστά ψωμάκια μαζί με την σούπα βελουτέ πατάτα-πράσο. Ιδανικό ξεκίνημα που ποτέ δεν απογοητεύει.
- για αρχή πήραμε σκοπελίτικη τυρόπιτα με γλυκιά μαρμελάδα και τη σαλάτα μόντε, με ρόκα, τηνιακό τυρί, σταφύλια, φουντούκια και βινεγκρέτ βαλσαμικό. Η τυρόπιτα νοστιμότατη με τραγανό τηγανισμένο φύλλο, χωρίς ωστόσο να έχει κρατήσει λάδι. Εξίσου νόστιμη και η σαλάτα, θα προτιμούσα ενδεχομένως η ρόκα να συνδυαζόταν και με κάποια άλλη πρασινάδα.
- από κυρίως πήραμε ένα πιάτο με φρέσκα ζυμαρικά, προσούτο, παρμεζάνα και μανιτάρια. Σταθερή αξία, χορταστική μερίδα, μας ικανοποίησαν. Αυτήν τη φορά είπαμε για πρώτη φορά να δοκιμάσουμε και την πίτσα του OROSCOPO και δεν το μετανιώσαμε. Η επιλογή μας ήταν λοιπόν πίτσα με μοτσαρέλα, μανιτάρια, σάλτσα ντομάτας, μπέικον, παρμεζάνα και ρόκα. Ποιοτικά υλικά και ωραία ζύμη (όχι ιδιαίτερα λεπτή αλλά αρκετά ελαφριά). Επιβεβαιώθηκε ότι και οι πίτσες του OROSCOPO μπορούν να σταθούν ισάξια δίπλα στα ζυμαρικά και τα πιάτα με κρέας που συνήθως προτιμώ.
- στο τέλος για κλείσιμο ήρθαν το κλασικό cheese cake και το προφιτερόλ που νομίζω δοκίμαζα για πρώτη φορά, ενώ από ποτά ήπιαμε λευκό κρασί μαλαγουζιά.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήταν στα 35 περίπου ευρώ (30 για το φαγητό και 5 για το κρασί), εξαιρετικά δηλαδή. Σε κάθε περίπτωση, για να είμαι δίκαιος οι κανονικές τιμές είναι ελαφρώς τσιμπημένες, γεγονός βέβαια που σε μεγάλο βαθμό αντισταθμίζεται από τα κεράσματα που πάντα θα δεχτείς στο OROSCOPO (γλυκό, σούπα, ενώ συχνά μπορεί να σου φέρουν και επιπλέον ποτό ή κάποιο ορεκτικό).

Το μόνο λοιπόν που άλλαξε στο OROSCOPO είναι ο χώρος και μάλιστα προς το καλύτερο. Τα υπόλοιπα εξακολουθούν να παραμένουν σε πολύ υψηλά standards, οπότε πάντα θα το έχω στα υπόψη και θα το προτιμώ στις εξόδους μου.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

24 Μαι 2019

Για το Oroscopo μας είχαν μιλήσει με τα καλύτερα λόγια διάφοροι γνωστοί μας που το είχαν επισκεφθεί στο παρελθόν αρκετές φορές.
Έτσι, αποφασίσαμε ένα βράδυ να φάμε εκεί.
Το παρκάρισμα γίνεται στα γύρω στενά με όχι εγγυημένη επιτυχία βέβαια.
Το εστιατόριο είναι μάλλον μικρό για τον κόσμο που συγκεντρώνει, ενώ εντύπωση κάνει η δροσερή και καταπράσινη αυλή του που εφάπτεται του δρόμου.
Εκεί κάτσαμε κι εμείς.
Αμέσως μας έφεραν γυάλινο μπουκάλι με νερό βρύσης και ζυμωτό ψωμί με πάστα ελιάς και πατζαριού.

Ο κατάλογος καλογραμμένος και πλήρης.
Έχει κρεατικά, θαλασσινά, πίτσες, ζυμαρικά μέχρι και μαγειρευτά πιάτα ημέρας!

Ξεκινήσαμε με 2 ορεκτικά.
Το πρώτο ήταν τα μοσχαρίσια κεφτεδάκια με γέμιση μοτσαρέλα σερβιρισμένα με σως βασιλικού, τομάτα και φρυγανισμένου ψωμιού.
Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό και πρωτότυπο, με τους κεφτέδες να θυμίζουν σπιτικούς.
Το επόμενο ορεκτικό ήταν ρολά λαχανικών με γέμιση σολομού, τυριών, με συνοδευτικό σαλάτα μαρούλι-καρότου.
Εδώ η μερίδα ήταν μεγάλη, με τη γεύση του σολομού αρκετά διακριτική.

Ενώ περιμέναμε τα κυρίως μας κέρασαν δύο πιατάκια ζέστης πρασόσουπας που τη βρήκαμε και αυτή πολύ ωραία.
Συνεχίσαμε με σαλάτα Oroscopo.
Μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, κοτόπουλο στο γκρίλ και σως μουστάρδας.
Θύμιζε λίγο Ceasar's στη γεύση και την εκτέλεση, αλλά ήταν γευστική και χορταστική.
Για κυρίως πήραμε το σουβλάκι από μπούτι κοτόπουλο με κους κους και μπαχαρικά της Άπω Ανατολής.
Καλοψημένο μεν, αλλά το βρήκαμε εντελώς ανάλατο, ενώ τα μπαχαρικά δεν διακρίνονταν και τόσο.
Το κους κους ήταν σωστά βρασμένο, αλλά κάποια τεμάχια κολοκυθιου, κουνουπιδιού και μπρόκολου γύρω από το πιάτο, δεν έδεναν καθόλου.
Το χοιρινό σνίτσελ με κρούστα παρμεζάνας, πιλάφι και λαχανικά ήταν καλύτερο, αλλά πάλι ήρθε στεγνό, χωρίς κάποια σως που θα το προτιμούσαμε, ενώ και σε αυτό το πιάτο ήταν διασκορπισμένα τα γνωστά βραστά λαχανικά που υπήρχαν και στο πιάτο με το σουβλάκι κοτόπουλο.
Στο ενδιάμεσο μας κέρασαν δύο μπύρες από αυτές που είχαμε παραγγείλει.
Πληρώσαμε συνολικά 67€ με κερασμενα εξαιρετική πανακότα, προφιτερόλ και γρανίτα λεμονιού.
Το εστιατόριο έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση που έχουμε συναντήσει ως τώρα.
Οι τιμές του είναι ελαφρώς τσιμπημένες αλλά όχι τα όρια να θεωρείται ακριβό εστιατόριο.
Σίγουρα θα ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και τα ζυμαρικά τους!

05 Ιαν 2019

Όταν..

Οταν, ξαφνικά, χάνεις ένα από τα βαρίδια που σε κρατούσαν σε ισορροπία..

Όταν έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε περιδίνηση σα να είσαι στον θάλαμο έλλειψης βαρύτητας στον οποίο εκπαιδεύονται οι αστροναύτες της NASA..

Όταν τα κλειδιά, που χρησιμοποιούσες για πολλά χρόνια, αποχωρίζονται το μπρελόκ, που τα συνόδευε..

Όταν η νέα χρονιά σφραγίζεται από μια οριστική και αμετάκλητη
διαφορετικότητα..

Τότε

Εγώ γυρίζω πίσω. Ψάχνω να βρω οτιδήποτε με συνδέει με την πρότερη κατάσταση πραγμάτων..

Θέλω να είμαι κάπου που..

Κάθε τραπέζι μου φέρνει μια ανάμνηση. Εκεί έσβησα τα κεράκια μου μικρή. Εκεί αποχαιρετούσα. Εκεί με ξανάβρισκαν. Σ'αυτό το τραπέζι φλέρταρα. Σ' εκείνο ξεκινούσε κάτι νέο. Σ'αυτό γιόρταζαν μαμά και κόρη.

Με κάνει να κατανοώ την παρηγοριά που προσφέρει το φαγητό. Η σούπα της αρχής. Τα υπέροχα φρεσκοψημένα ψωμάκια τους. Τα αχλαδάκια τυριών. Το αχνιστό μπρόκολο με σάλτσα καπνιστού τυριού. Το φοβερό ριζότο με ρόδι. Το εμβληματικό αρνάκι λαδορίγανη που ούτε στην, γενέτειρά του, Αρκαδία δεν το πετυχαίνουν τόσο πολύ. Τα κεφτεδάκια που μυρίζουν μανούλα. Τα μπιφτέκια με την ψιλοκομμένη ντομάτα να τα σκεπάζει. Τα μοσχαρίσια spare ribs που γεφυρώνουν με τον καλύτερο τρόπο την Αμερική και την Ευρώπη.

Θα πήγαινα στον Οροσκόπο αν δεν υπήρχαν οι άνθρωποί του?

Σίγουρα ναι. Γιατί το φαγητό είναι εξαιρετικό. Αλλά αυτό δε φτάνει. Οι άνθρωποι είναι αυτοί που κάνουν τη διαφορά. Κι εκεί η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που καλύπτει τις γεύσεις.

Ένας φίλος με ρώτησε πρόσφατα αν έκανα τον απολογισμό μου. Βρήκα χρόνο και τον έκανα λοιπόν. Αποφάσισα ότι τη νέα χρονιά θα κρατήσω μόνο τα σημαντικά πράγματα και τους σημαντικούς ανθρώπους. Τις αληθινές σχέσεις που έχουν δοκιμαστεί κι αντέξει. Αυτές που εξελίσσονται. Ότι αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου. Ότι συνδέει το παρελθόν και το μέλλον. Ολα όσα με κάνουν να στρέφομαι αυτόματα προς το μέρος τους αναζητώντας τα. Εκεί που μπορώ να δω τον εαυτό μου. Στον Οροσκόπο έχω την πολυτέλεια να με βλέπω ως παιδί, έφηβη, νεαρή, μεγάλη. Με βλέπω μέσα από τους καθρέφτες του αλλά πάνω από όλα μέσα από τα μάτια και τις αγκαλιές του. Τόσο όμορφη αίσθηση..

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.