Προσφάτως ανακαινισμένο, βρίσκεται στην Αθήνα, στην πλατεία μπροστά από ξενοδοχείο Caravel και έχει μοντέρνα Ελληνική κουζίνα, Πίτσα & Πάστα.
Είναι ιδανικά τοποθετημένο στην καρδιά της Αθήνας, κοντά στην Εθνική Πινακοθήκη, τα ξενοδοχεία Hilton & Best Western Ιλίσια, και πέντε λεπτά μακριά από τα ξενοδοχεία Crowne Plaza και The Golden Age.
Το πάθος μας για την κουζίνα σε συνδυασμό με την εξαιρετική λίστα κρασιών, κυρίως Ελλήνων παραγωγών, θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό πελάτη.
Το Oroscopo σερβίρει από τη 13:00 το μεσημέρι έως τις 12:00 το βράδυ καθημερινά και λειτουργεί όλο το χρόνο. Τους πιο ζεστούς μήνες, έχετε την επιλογή είτε να απολαύσετε το δείπνο σας έξω, δίπλα στη πλατεία, ή στην κλιματιζόμενη αίθουσα μας με την πανοραμική θέα στην πλατεία του Caravel.

Καθημερινά από τη 13:00 το μεσημέρι, έως τις 12:οο το βράδυ.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

24 Νοε 2017

Κλείνοντας σύντομα τον τρίτο χρόνο μου στο site, αποφάσισα για πρώτη φορά να επανέλθω γράφοντας δεύτερη κριτική για το κλασικό στέκι των Ιλισίων, το εστιατόριο OROSCOPO, που η κουζίνα του λειτουργεί καθημερινά από 13.00 μέχρι τα μεσάνυχτα!
Εν τω μεταξύ, στους 20 μήνες απ’ την προηγούμενη κριτική μου, παίρνω κατά καιρούς για το σπίτι φαγητά σε πακέτα, κυρίως ζυμαρικά, πίτσες και σαλάτες, όλα τους εκλεκτά και νόστιμα πιάτα! Εξακολουθούν να μην έχουν delivery.

Στην πρώτη μου κριτική είχα αναφερθεί αναλυτικά στον συγκεκριμένο χώρο και την ιστορία του, την ευγενική πάντοτε εξυπηρέτηση, το μενού του με τις ελληνικές και ευρωπαϊκές σπεσιαλιτέ που προσφέρει στην εγχώρια και την ξένη πελατεία του, τη γκάμα των τιμών των διαφόρων κατηγοριών εδεσμάτων, κ. λπ.

Εδώ, λοιπόν, θα προσθέσω γενικές εντυπώσεις μου από την επίσκεψή μας της περασμένης Τέταρτης 15/11, η οποία πραγματοποιήθηκε απ’ την τετραμελή παρέα μας αργά το μεσημέρι και θα αναφερθώ σε φαγητά, κεράσματα, καθώς και τις γενικότερες διαπιστώσεις μου σχετικά με το γαστρονομικό αυτό κόσμημα της γειτονιάς μου αλλά και της Αθήνας που συνεχίζει ακμαίο, αφότου ξεκίνησε δίπλα στο Caravel στις αρχές της δεκαετίας του 80!

Υπενθυμίζω ότι το OROSCOPO με την κλασσική αίθουσα εστίασης και τις απαλές ροζ αποχρώσεις, καθώς και την ωραία θέα στο μικρό πάρκο, κοσμείται απ’ τα 12 ζώδια του ζωδιακού κύκλου, που είναι σχεδιασμένα στο πρόσθιο τμήμα του δαπέδου του παταριού, σε σημείο εμφανές απ’ την είσοδό του, καθώς και τον εξωτερικό χώρο. Οι μεγάλες τζαμαρίες στην πρόσοψη κλείνουν τον χειμώνα, ενώ το καλοκαίρι παραμένουν ανοιχτές, προσδίδοντας μια συνέχεια στον χώρο εστίασης των 100 περίπου θαμώνων (εσωτερικά, εξωτερικά και σε 3-4 τραπέζια στο πατάρι). Τώρα βέβαια που βρισκόμαστε στην ενδιάμεση εποχή, και συγκεκριμένα κατά την υγρή φθινοπωρινή μέρα της επίσκεψής μας, θεωρώ ότι θα έπρεπε μάλλον να κλείσουν, ώστε οι παρέες που γευμάτιζαν παρά το προχωρημένο της ώρας να νιώθουν πιο άνετα. Φυσικά το μετέφερα στον ευγενικό σερβιτόρο, ο οποίος επιφυλάχτηκε να το διαβιβάσει στη Διεύθυνση.
Απ’ τα μεγάφωνα ακούγαμε ευχάριστη μουσική lounge, στη σωστή ένταση.
Τα WC που βρίσκονται στο πάνω επίπεδο είναι πεντακάθαρα και διακοσμημένα με όμορφα λουλούδια.

Έχοντας αποκομίσει απ’ το παρελθόν τις καλύτερες γευστικές εντυπώσεις, ενδιαφέρθηκα να ρωτήσω τα ονόματα των ιθυνόντων. Ο έμπειρος σεφ τους, εδώ και πολλά χρόνια, είναι ο κ. Γιάννης Κουκουβλής, ενώ ο Διευθυντής του OROSCOPO είναι ο κ. Δημήτρης Δημόπουλος, της δε σάλας, ο κ. Ζαφείρης Μπερέτσος, οι τρεις άνθρωποι που -πλαισιωμένοι από 10μελές περίπου επιτελείο κουζίνας και σερβιρίσματος στις δύο βάρδιες- φροντίζουν πάντοτε για την άριστη εικόνα του μαγαζιού τους.

Μελέτησα, ως συνήθως, το μενού, που από πέρσι θαρρώ πως διευρύνθηκε κάπως σε εδέσματα, και ίσως κάποιες τιμές του αυξήθηκαν λίγο, κατά 5-10%. Υπάρχουν τώρα περί τα 12 ορεκτικά και σούπες στα 7-14 €, 6 σαλάτες, στα 8.90 €, καμιά 10αριά ζυμαρικά και ριζότο, στα 9-14 €, 10 πίτσες από 10-14 €, γύρω στις 10 σπεσιαλιτέ κρεατικών κ. λπ., στα 12-18 €, και 3 ψαρικών, στα 17-22 €. Σερβίρουν ακόμη 6 πλήρη μενού, από 22-30 €.
Θα σημειώσω εδώ τη μοναδική μου παρατήρηση, σχετικά με κάποιες τιμές του καταλόγου: Παρά το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μαγαζί εδώ και 4 σχεδόν δεκαετίες έχει καθιερωθεί σε διεθνές αλλά και ελληνικό κοινό (και δικαιολογημένα αφού οι μερίδες του είναι πολύ χορταστικές, η ποιότητα και το μαγείρεμα άριστα, το δε σερβίρισμα επίσης ευγενέστατο και ευπρεπές σε όλα) νομίζω ότι, για τη σεβαστή ελληνική πελατεία του που το τιμά όλο αυτό το διάστημα της κρίσης, θα μπορούσε να συμπιέσει κάπως ορισμένες τιμές ορεκτικών και κύριων πιάτων.
Είναι κάτι που πιστεύω πως τα αξιόλογα στελέχη του OROSCOPO μπορούν σαφώς να το αντιμετωπίσουν και να το ρυθμίσουν, γεγονός που με τη σειρά του ασφαλώς θα συντελέσει σε περαιτέρω αύξηση της εγχώριας πελατείας τους!

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:

• Στην αρχή ήρθαν τέσσερα φουρνιστά καρβελάκια φρέσκου λευκού ψωμιού, με ντιπ από πάστα ελιάς και σος γιαούρτι, με κρεμμυδάκι και άνηθο. Τιμή, στα 1.60 Χ 4 = 6.40 €.

• Μας ρώτησαν αν θέλαμε νερό σε κανάτα ή εμφιαλωμένο και εμείς ζητήσαμε δύο εμφιαλωμένα. Τιμή 2 Χ 1 = 2.00 €.

• Λόγω ευγενικών κερασμάτων, που θα αναφέρω στη συνέχεια, περιοριστήκαμε σε κυρίως πιάτα. Έτσι, εγώ πήρα μια μερίδα φρέσκες ταλιατέλες ραγού μπολονέζ. Πρόκειται για συνταγή σπιτική, με τρυφερά κομμάτια μοσχαριού γάλακτος, που ήρθαν σε ένα βαθύ πιάτο και συνοδεύονταν από αρακά και καρώτο. Χορταστικό και γευστικότατο. Τιμή, στα 9.80 €.

• Πήραμε ακόμα ένα χοιρινό κότσι, μια μεγάλη μερίδα, επίσης πεντανόστιμη, σιγομαγειρεμένη σε ελληνική μπύρα, που ήρθε με σαλάτα λάχανο και 4 κομμάτια μήλου και συνοδεύονταν από συμπαγή πουρέ πατάτας σε στρογγυλή μορφή, και σος μουστάρδας σε μπολάκι. Τιμή 12.90 €.

• Μια καρμπονάρα σε βαθύ πιάτο, πολύ καλή, με το καπνιστό μπέικον, το αυγό και την τριμμένη παρμεζάνα (η οποία ήρθε σε μεγάλο ασημένιο μπολ για όλα τα ζυμαρικά μας). Τιμή, στα 9.80 €.

• Τέλος, ένα ζυμαρικό σπέσιαλ Oroscopo, που ήταν φαρφάλες με σολομό, σε βαθύ πιάτο, με μπρικ, βότκα, κομμάτια μαϊντανού, και τριμμένη παρμεζάνα. Ένα πιάτο μοναδικής νοστιμιάς, που φυσικά το δοκίμασα κι εγώ, ώστε να έχω προσωπική άποψη. Τιμή 13.80 €.

Μας κέρασαν στην αρχή ζεστές πρασόσουπες σε μπολάκια, καθώς και 4 πουγκάκια τυριών με ελληνικές μαρμελάδες και γαρνιτούρα σαλάτα πράσινη, που ήταν εκλεκτά!
Για την τελική μας επίγευση, μας πρόσφεραν 4 σφηνάκια γρανίτα λεμόνι, ενώ μοιραστήκαμε ένα cheesecake (συμπαθητικό) και ένα mille-feuille (καλό).
Οι ευγενικές αυτές χειρονομίες ανεβάζουν δικαιολογημένα το OROSCOPO στην υπόληψή μας και τους ευχαριστούμε από καρδιάς!

Πληρώσαμε 54.70 €, δηλ. κατηγορία 10/16 € το άτομο, ποσό που σαφώς άξιζε για τα συγκεκριμένα άριστα πιάτα που διαλέξαμε.

Είναι αυτονόητο ότι προτείνω κι εγώ το OROSCOPO για μια ευχάριστη βραδινή έξοδο, ή ένα μεσημεριανό σας γεύμα.
Το μαγαζί είναι επάξια λίαν δημοφιλές, λίγο-πολύ στους περισσότερους από εμάς, αφού άλλωστε το site μας έκανε εκεί προ διετίας συνάντηση γευσιγνωσίας των καλοφαγάδων του!

Εξάλλου, η παρούσα κριτική μου, 85η κατά σειρά, δικαιολογημένα θα του διατηρήσει υψηλή Αξιολόγηση και Βεβαιότητα, τουλάχιστον 85% (είδατε σύμπτωση αυτοί οι αριθμοί! ), τοποθετώντας το OROSCOPO στην 1η δεκάδα των εστιατορίων μας της Αθήνας!

Εύχομαι και εις ανώτερα!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη piperman.

Η αδυναμια μου σε ολες τις κουζινες του κοσμου, η αριστη μνημη μου, αλλα κυριως η υψιστη φαγανοσυνη μου ειναι οι βασικοι λογοι που οι φιλοι μου με εχουν αναγει σε γκουρου των απανταχου φαγαδικων του λεκανοπεδιου. Εχω χασει το μετρημα ποσες φορες με εχουν παρει τηλεφωνο να προτεινω το ιδανικο μαγαζι για επετειο, πρωτο ραντεβου, καλο δειπνο, τραπεζωμα κουμπαρων ή πεθερικων, λες και ειμαι το Αθηνοραμα. Ξερω, ομως, με βεβαιοτητα οτι ισαριθμες φορες εχω απαντησει, χωρις ανασα, "Οροσκοπο. Σιγουρα".

Τωρα που το σκεφτομαι; με τοσο κοσμο που τους εχω στειλει κατα κει, θα επρεπε να παιρνω μπονους pr, αλλα εχε χαρη που με πληρωνουν σε ειδος, και τι ειδος. Το καλυτερο.

Θα το πω και σε μεγαφωνα αν χρειαστει: ενα, δυο, ενα... τεστ... με ακουτε; Αγαπω το Οροσκοπο με παθος. Ειμαι βεβαιη οτι ειναι το υπεραγαπημενο μου μαγαζι απ ολα οσα εχω επισκεφτει, και πιθανοτατα και απο οσα θα επισκεφθω στο μελλον. Πραγμα οξυμωρο και τραγικως ειρωνικο αν σκεφτει κανεις οτι προτιμω μεχρι και τη Λιθουανικη κουζινα περισσοτερο απο την ιταλικη. Πως να το κανουμε, η γειτονα χωρα εχει μια αδυναμια στο ζυμαρικο που ουδεποτε καταλαβα και καθολου δε συμμεριζομαι.

Το Οροσκοπο ομως δεν ειναι απλα ενα ιταλικο. Ειναι ο ερωτας σε ιταλοφωνο πακετο, με τον περιποιημενο χωρο του και τα πανεμορφα στρωμενα στα λευκα τραπεΖια του. Εχει αυτο το μελαγχολικα ρομαντικο στυλ που μονο ενας λατινος εραστης μπορει να υποστηριξει, σε ενα χωρο καλοβαλμενο και χαλαρωτικο, χωρις να εχει καταπιει μπαστουνι. Ντους πουα και για τις τουαλετες τους, που ειναι ενα πανεμορφο, πεντακαθαρο αυτονομο κρατιδιο.

Η εξυπηρετηση στο Οροσκοπο διδασκεται σε πανεπιστημιακο επιπεδο, και ο μοναδικος τροπος για να βελτιωθει ειναι να βουτηξουν τους σερβιτορους σε σοκολατα, αφου, ως γνωστον, ολα με σοκολατα ειναι καλυτερα. Αγαπω, αγαπω, αγαπω την σχεδον τελετουργικη γαλαντωμια τους, την καθολου ιταλικη απλοχερια τους και την σαφη πεποιθηση τους οτι ο πελατης πρεπει να χορτασει φαγητο και περιποιηση, και ας τους κοστισει κατι παραπανω.

Δεν ειναι μονο που σε υποδεχονται με ειλικρινη χαρα, λες και πηγες καλεσμενος στο ρεβεγιον τους. Δεν ειναι μονο που ειναι αριστα κουρδισμενοι να παιρνουν πιατα, να σερβιρουν, να συμβουλευουν κ να αλλαζουν σερβιτσια χωρις να το προσεξεις ποτε. Ειναι που δεν θα μπορουσες να εχεις πιο ολοκληρωμενη εστιατορικη εμπειρια ουτε σε σκουφατο, μισελενατο της γαλλικης ριβιερα.

Η μυσταγωγια ξεκινα μολις σε υποδεχθουν εγκαρδια, σε τοποθετησουν σε τραπεζι ομορφα στρωμενο και σου φερουν το κουβερ, αυτα τα ευωδιαστα καρβελακια απευθειας απο το φουρνο, μαζι με κριτσινια και 2 ντιπ, συνηθως ελιας και τυριου. Μαζι να σου και οι κερασμενες σουπες, ενα μπολ στον καθενα, οχι τιποτα φλιτζανακια των 7 σταγονων.

Και καπου εδω διακοπτω την κανονικη ροη του προγραμματος μου για να αναφερω μια σημαντικοτατη ειδηση: εγω συνηθως αυτη τη σουπα δεν μπορω να την χαρω, γιατι περα απο πατατα και πρασο εχει και σελινο, το οποιο θα με στειλει σε αναφυλακτικο σοκ πιο γρηγορα απο την ευφραδεια ελληνα πολιτικου. Ενω λοιπον καθε φορα τους διαβεβαιωνω με ζεση οτι δεν με πειραζει καθολου να αποκλειστω απο το αρχικο κερασμα, καθε φορα επιστρεφουν με σουπα ειδικα φτιαγμενη για μενα, ειτε πατατα χωρις θανατηφορο σελινο, ειτε μια θεικη καροτοσουπα που η κυραΤζια ζηλεψε απιστευτα, δικαιως γιατι ηταν θεικη.

Με ο, τι και αν αποφασισεις να συνεχισεις το γευμα σου, ενα ειναι σιγουρο: θα παθει αμοκ ο ουρανισκος. Ειλικρινα μπορειτε να κλεισετε τα ματια και να δειξετε στην τυχη ενα πιατο, θα βγει απιθανο. Ολα οσα εχω φαει ως τωρα, και ειναι πολλα, αγγιζαν το επιπεδο πολλαπλων εκρηξεων απο τα χειλη ως τον οισοφαγο. Καψουρα σου λεω το φαι τους.

Στην τελευταια επισκεψη, 3 κυριες, ή 2.5 για να ειμαι ακριβης, φαγαμε το καταπετασμα, οπως παντα, που μεταφραζεται σε:

Σαλατα Μόντε, με ρόκα, τηνιακό τυρί, σταφύλια, φουντούκια και βινεγκρέτ βαλσαμικό. Μ' αρεσει πολυ ο συνδυασμος πιπερατης ροκας και γλυκειας σως.

Αχλαδακια, το καλυτεροτερο, αρτιοτερο, θεϊκοτερο πιατο τους. Ειναι αχλαδοειδεις μπαλιτσες πλασμενες απο λευκα τυρια, ακουγεται απλο και συνηθισμενο, δεν ειναι. Λιωνουν στο στομα ηδονικα και ποτε δεν θα ειναι αρκετα, οσα και να ερθουν.

Χταποδι με φαβα, τοσο μαλακο και μυρωδατο απο το ελαιολαδο και τη ριγανη, ακομα και γω που δεν πεθαινω για το πιατο, το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Ριζοτο μανιταριων, ενα σκουροχρωμο θαυμα, πιο αψογο χυλωμα δεν εχει πετυχει ποτε κανεις. Με φλοιδες παρμεζανας και μυρωδια που σου ανατιναζει τα ρουθουνια. Αριστο.

Στα κυριως, η νηστευουσα Μαγδαλω πηρε μια απλη πουτανεσκα, κακως κατα τη γνωμη μου γιατι προτιμα πιο εντονες, πικαντικες γευσεις και, ως εκ τουτου, αυτη της φανηκε πιο ησυχη και ουδετερη. Αν επαιρνε την πεστο εξαρχης δεν θα ειχε ενα πιατο εκτος του γουστου της.

Η γλυκεια πυργοδεσποινα απ την αλλη πηρε Σνίτσελ Βιέννης, με κρούστα παρμεζάνας, με πιλάφι & λαχανικά ατμού. Γιατι αυτη δεν πειραματιζεται, παιρνει αυτο που θελει να φαει. Πολυ καλο, κατα τα λεγομενα της.

Η υποφαινομενη, που ηθελε να παρει ολο τον καταλογο, εξαφανισε ενα
Μοσχαρίσιο συκώτι, σε μια σκουροχρωμη σάλτσα από άγρια βότανα, με πουρέ και τηγανητά κρεμμυδάκια απο πανω. Περα απο πολυ ομορφο, το πιατο μου ηταν ζουμεροτατο, νοστιμοτατο και λαχταριστο, το ρουφηξα σαν ηλεκτρικη σκουπα και ευκολα ετρωγα κι αλλο.

Αφου σκουπισαμε τα πιατα μας, και αφου ηρθε και το αγορι της παρεας και εφαγε 2 πολυ πολυ αγαπημενα μου πιατα, τα ανυπερβλητα ροζ ραβιολι σολωμου, γαριδας και σαμπανιας, που κατα τη γνωμη μου ειναι το καλυτερο πιατο ζυμαρικων που μου εχει προσφερθει ποτε οπουδηποτε και σαλατα με μοτσαρελλα μπουφαλα, που πανω της ξαπλωνει ψητη πιπερια φλωρινης, ροκα και σως βασιλικου, ηρθαν κερασμενα γλυκα.

Τα γλυκα στο Οροσκοπο, παντα και σε οποιαδηποτε ποσοτητα κερασμενα σε ολους ανεξαιρετως, οπως ακριβως περιμενει κανεις απο ενα μαγαζι που φροντιζει καθε μικρουλα λεπτομερεια, ειναι το ιδιο καλοφτιαγμενα με το φαγητο τους. Αερινη πανακοτα, αρρωστη τιραμισου, ελαφρυ τσιζκεικ, και ενα χειροποιητο παγωτο χαρμα. Μαζι τσουπ, λεμοντσελο και αλλα χωνευτικα σε ολοκληρο μπουκαλι, οχι μιζερα σφηνακια. Ειπαμε, ας τους κοστισει.

Δεν ξερω αν μπορω να περιγραψω την αδυναμια μου σε αυτο το εστιατοριο στις πραγματικες της διαστασεις, κι αυτο γιατι για μενα το Οροσκοπο δεν ειναι εστιατοριο, ειναι συναισθημα. Ειναι εξαψη, και ενθουσιασμος, και οικειοτητα, και ηρεμια, ειναι ολα αυτα που θα επρεπε να νιωθουμε πιο συχνα.

Το κοστος ειναι κατι σχετικο. Εγω αδυνατω να κοστολογησω το συναισθημα. Αλλα, αυστηρα πραγματιστικα μιλωντας, 40-50€ για ενα υπερπληρες γευμα δυο ατομων με αριστες πρωτες υλες, υπεροχες γευσεις και υφες και τετοια φροντιδα, οχι, δεν ειναι καθολου πολλα.

Οπως θα συνεχισω να λεω σε οποιον ζητα τη γνωμη μου, να πατε Οροσκοπο. Δεν ειναι εστιατοριο, ειναι ολοκληρωμενη εμπειρια με ευγενεστατο προλογο, πεντανοστιμο κυριως θεμα και υπεργλυκο επιλογο. Αληθεια, θελετε να το ζησετε και σεις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Χρυσανθεμακι.

27 Φεβ 2018

Ντρίιιιιιν!

- Περδικαλώ!

- Έλα ρε Αναξίμανδρε τι κάνεις?

- Αριστούργημα φίλε Vaggg. Εσύ?

- Καλά κι εγώ. Σε πήρα να τα πούμε, γιατί έχει περάσει καιρός. Ήθελα, επιπλέον, να σου πω και κάτι.

- Και εγώ ήθελα να σου πω κάτι!

- Το δικό μου «κάτι» έχει να κάνει με τη Νίτσα…

- Και το δικό μου!

- Πες…

- Όχι, εσύ πρώτος. Παρακαλώ…

- Οκ, ξεκινάω εγώ. Κοίταξε Αναξίμανδρε, ξέρεις ότι για μένα είσαι ο αδερφός που δεν είχα ποτέ μου.

- Τώρα, σοβαρά? Θα γίνεις τόσο μελό? Μήπως θα χρειαστώ zewasoft?

- Άκου. Ήθελα να σου πω το εξής. Να, ρε παιδί μου…

- Ναι?

- Ε, άσε με να συγκεντρωθώ. Κοίταξε πως έχει…

- Ετοιμάζομαι να γεννήσω, όπως το πας.

- Σε παρακαλώ άσε με να ολοκληρώσω. Κοίτα, θυμάσαι που βγήκαμε τις προάλλες στην Κιβωτό για να γνωρίσω τη Νίτσα? Δεν λέω, όμορφη κοπέλα, αλλά ρε παιδί μου... Δεν νιώθω ότι ταιριάζετε πολύ. Σαν φίλος, νιώθω την ανάγκη να στο πω. Είστε τελείως διαφορετικοί... Μάλιστα, δεν ένιωσα στα μάτια της την ίδια θέρμη για σένα, όπως είχες εσύ για εκείνη. Εσύ πως νιώθεις? Πως τα πηγαίνετε?

- Ρε Vaggg, τι ασυναρτησίες λες? Η Νίτσα είναι η γυναίκα των ονείρων μου! Κάνει καλύτερα γεμιστά κι από τη μάνα μου, αυτό τα λέει όλα. Και ξέρεις ποιο είναι το απίστευτο νέο? Χθες της έκανα πρόταση γάμου! Είπε ναι, φυσικά!!!

- Σοβαρά? Τότε τι να πω... Αν εσύ είσαι, τόσο, ευτυχισμένος μαζί της, εμένα μου περισσεύει...

- Τώρα μιλάς σωστά! Άλλο είναι που με προβληματίζει, όμως, εμένα αυτές τις μέρες. Σε μία βδομάδα έρχεται η μαμά της Νιτσούλας από την Ιταλία, για να με γνωρίσει. Και δεν ξέρω που να την πάω για δείπνο.

- Ιταλίδα είναι η μάνα της? Αυτό δεν το ήξερα. Κι ο πατέρας της?

- Ο πατέρας της είναι Έλληνας επιχειρηματίας.

- Σε ποιόν κλάδο?

- Έχει αλυσίδα γραφείων τελετών. Είναι από τους πιο σταθερούς τώρα στην κρίση! Στο θέμα μας όμως, έχεις καμιά ιδέα που να βγάλω τη μαμά?

- Θα την πας στον Oroscopo.

- Τι είναι αυτό? Με πολλή σιγουριά το λες.

- Είναι ένα Ιταλικίζον εστιατόριο, από αυτά που φεύγεις χορτάτος και χαρούμενος.

- Δηλαδή?

- Τι δεν καταλαβαίνεις? Θα φας αρκετά και θα φύγεις ικανοποιημένος.

- Πες μου, λίγα, παραπάνω ρε άνθρωπε.

- Ωραία, λοιπόν: Καταρχάς, βρίσκεται κοντά στον Ευαγγελισμό, δίπλα στο Κάραβελ. Έχει πολύ προσεγμένο χώρο, αν και παλιού τύπου. Τραπέζια με τραπεζομάντιλα, σχετικά βαριές και αρκετά αναπαυτικές καρέκλες, στυλ παλιό, αλλά καλοδιατηρημένο και πολύ φροντισμένο. Δεν θες, βέβαια, κάτι διαφορετικό, για ένα γεύμα με την πεθερά. Αυτά αρκούν.

- Οκ το δέχομαι. Παρακάτω.

- Μετά έχουμε την εξυπηρέτηση. Είναι το highlight του Oroscopo. Είναι τόσο καλή, που στο τέλος τους ζητάς να σε υιοθετήσουν για να ζήσεις μαζί τους.

- Πλέον θα έχω νέα μανούλα, να μου λείπει!

- Εσύ θα χάσεις! Κοίτα όμως τι θα βιώσεις αν πας: κεράσματα πολλά, σε ελάχιστα μαγαζιά θα συναντήσεις τόσα, ευγένεια να σπάει τα κοντέρ και εκλεπτυσμένο σέρβις που τηρεί όλους τους βασικούς κανόνες ενός καλού γεύματος (αλλαγή σερβίτσιων, σερβίρισμα ποτών, σωστοί χρόνοι και σειρά ανάμεσα στα πιάτα κ. λπ).

- Λες ε? Για ψήσε με κι άλλο...

- Λοιπόν, αν αποφασίσεις να βγάλεις εκεί την πεθερά σου, το πράγμα θα πάει ως εξής:

Μόλις καθίσεις θα έρθει νερό σε κανάτα, ψημένο, υπέροχο, λευκό ψωμάκι, με ντιπ ελιάς και γιαουρτιού (συνηθισμένα, ομολογουμένως). Το ψωμάκι αυτό θα σε ταξιδέψει χρόνια πίσω. Μπορεί να σου φανεί νοσταλγικό, μπορεί παλιομοδίτικο. Σίγουρα, θα σου φανεί γευστικό.

Θα παραγγείλετε. Φαντάζομαι ότι για τη νέα πεθερούλα σου (τρομάρα της) θα θέλεις να ανοίξεις μπουκάλι κρασί. Αν, για οποιοδήποτε λόγο, δεν συμβεί αυτό, να ξέρεις ότι το χύμα κρασί που σερβίρουν είναι εξαιρετικό (λατρεύω το λευκό τους, ενώ, επίσης, έχουν υπέροχο ροζέ).

Ξεκινώντας με τα κεράσματα, θα σας προσφέρουν ζεστή γευστική σούπα. Συνήθως προσφέρουν Πρασόσουπα, αλλά αν το ζητήσεις, ίσως σας φτιάξουν κάτι διαφορετικό.

Τα πιάτα που θα πάρετε, θα έρχονται σιγά, σιγά με τη σωστή σειρά. Ανάλογα την παραγγελία σας, ίσως ερωτηθείτε και για τη σειρά που θέλετε να φτάσουν στο τραπέζι.

Πριν έρθουν τα κυρίως πιάτα, θα σας αλλάξουν σερβίτσια.

Αφού χορτάσετε με όσα καλούδια φάτε, όταν έρθει η ώρα του λογαριασμού, θα υπάρξει νέος κύκλος κερασμάτων. Θα ερωτηθείτε τι θέλετε να σας κεράσουν (η πιο τίμια ερώτηση που μπορούν να σου κάνουν σε εστιατόριο). Φαντάζομαι θα πείτε γλυκά κι όχι φρούτα. Ίσως σας ζητήσουν να επιλέξετε από τα γλυκά τους. Συνήθως έχουν τσίζκεικ, πανακότα, τιραμισού και μιλφέιγ. Είναι του άσπρου γενικότερα. Ανάλογα τα γούστα της παρέας που θα είστε, όλα κρίνονται από ικανοποιητικά ως πολύ καλά. Μπορείτε να ζητήσετε να σας φέρουν από όλα, βέβαια. Κατόπιν, ίσως σας κεράσουν κάτι γλυκόπιοτο. Δηλαδή ένα μπουκάλι ολάκερο από κάποιο γλυκό ποτό. Συνήθως προσφέρουν λικέρ μαστίχας ή λιμοντσέλο. Σίγουρα, πάντως, με τόσα κεράσματα, θα φύγετε χαρούμενοι.

Σε κάλυψα?

- Vaggg, δεν ξέρω αν σου συμβαίνει κάτι, πχ αν έχεις πυρετό, αλλά έχεις παραλείψει να αναφέρεις το πιο σημαντικό, το φαγητό. Είσαι καλά? Χωρίς να μου περιγράψεις το φαγητό, όχι δεν με κάλυψες.

- Μα, σου μιλούσα, απλώς, για την εμπειρία της εξυπηρέτησης τόση ώρα. Χαμπάρι δεν πήρες ε? Πρόσεχες τουλάχιστον αυτά που έλεγα?

- Ρε λέγε μου για το φαγητό. Μας τα έχεις κάνει Τερκενλής.

- Πολλά νεύρα έχεις, ξαφνικά, Αναξίμανδρε. Συνεχίζω, περνώντας στο ψητό!

Το φαγητό στο Oroscopo, είναι σαν τη ζωή. Έχει τα καλά του, τα στραβά του, έχει και τις σταθερές του. Αν παίξεις έξυπνα, όμως, θα φύγεις ικανοποιημένος και θα πετύχεις τον στόχο του εντυπωσιασμού της μέλλουσας πεθεράς.

Ας ξεκινήσουμε με το μενού. Όταν το πάρεις στα χέρια σου, θα δεις ότι έχει επιλογές για όλα τα γούστα. Περιλαμβάνει 6 σαλάτες (8,9-9,8€), 9 ορεκτικά (7,2-9,2€), 9 ζυμαρικά, τα μισά εκ των οποίων φρέσκα (8,9-13,8€), 10 πίτσες (9,8-13,8€) και 9 κυρίως πιάτα με κρέας (11,9-15,9€). Επίσης, θα συναντήσεις μερικές επιλογές από ριζότο, ψάρι και κάποια πιάτα ημέρας.

Τι θα επιλέξεις? Σίγουρα κάτι σε σαλατικό, είναι σε καλή ποσότητα και από φρεσκότητα και ποιότητα υλικών θα σε συνεπάρει. Από γεύση, θα είναι από decent και πάνω.

Αν θες ορεκτικά έχει όλων των ειδών. Τυριά, κρεατικά, θαλασσινά, λαχανικά. Το πιο τέλειο όλων είναι τα αχλαδάκια τυριών. Δεν μπορώ να στα περιγράψω χωρίς να μου τρέξουν τα σάλια, οπότε δεν το κάνω. Θα σου πω μόνο ότι έχουν σχήμα πουγκιού που εσωτερικά περιέχει διαφορά τυριά και συνοδεύονται από δύο μαρμελάδες. Είναι εκτός μενού, αν τα ζητήσεις, όμως, θα στα φτιάξουν. Θυμήσου το και τόλμησέ το. Καλύτερα να ντραπείς και να φας καλά παρά να μείνεις με την απορία.

Στα κυρίως η επιλογή θα είναι πιο δύσκολη. Προτείνω να δοκιμάσεις από όλα, γιατί όλα έχουν τις λαμπρές πλευρές τους. Για παράδειγμα, ενώ δεν λέει κανείς “θα πάω Oroscopo για να φάω πίτσα”, είναι πολύ πετυχημένες έχοντας ιδιαίτερα γευστική ζύμη. Πραγματικά κοντά στη σωστή Ιταλική. Αξίζει να τις γευτείς. Σου προτείνω να πάρετε σίγουρα μία πίτσα στη μέση.

Αντίστοιχα, αξίζει να δοκιμάσεις και τα κρεατικά τους. Έχουν αρκετή ποικιλία από τέτοια (θα βρεις και μπόλικα πιάτα ημέρας με κρέας) και, συνήθως, τα πετυχαίνουν. Ειδικά στο ψήσιμο και τη μαλακότητα του κρέατος είναι μανούλες!

Ιδιαίτερη μνεία αξίζουν τα ζυμαρικά του Oroscopo. Παίζει πολύ με φρέσκιες-χειροποίητες επιλογές, πάντα, με την ποιότητα σε επίπεδο Α. Όποια κι αν είναι η παραγγελία σας, εσύ ζήτα να δοκιμάσεις και τα ραβιόλια τους. Βγαίνουν σε δύο εκδοχές. Γεμιστά με μανιτάρια porcini και πάστα τρούφας, λουσμένα με κρεμώδη σάλτσα και γεμιστά με γαρίδες, σολομό και λαχανικά, λουσμένα με σος σαμπάνιας (13,8€ η κάθε επιλογή). Μια καλή πρόταση είναι να ζητήσεις μια μερίδα που θα έχει και από τα δύο. Επίσης, αν πετύχεις, στα πιάτα ημέρας τις Παπαρδέλες με μανιτάρια porcini, σύγκλινο και σπαράγγια (13,8€), μην τις χάσεις. Υπέροχη γεύση. Μαζί με τα ζυμαρικά έρχεται τριμμένη παρμεζάνα για να τα λούσεις κατά το δοκούν.

- Και το μπαγιόκο?

- Σωστά το είπες, μπαγιόκο. Δεν θα δώσεις λίγα. Χωρίς το αλκοόλ, για να φάτε καλά, θα δώσεις 20-25€, για το κάθε κεφάλι. 25-35€ με τα ποτά, ανάλογα πόσο θα θες να τη μεθύσεις, για να σε συμπαθήσει. Έτσι είναι τα καλά γεύματα.

- Δεν είναι λίγα, αλλά για την πεθερούλα μου θέλω το καλύτερο. Πρέπει να με συμπαθήσει. Λες, λοιπόν, να την πάω εκεί, ε?

- Λέω. Το μεγάλο πλεονέκτημα του Oroscopo, στην τελική, είναι η ποιότητα στο φαγητό και την εξυπηρέτηση. Δεν θα σας εντυπωσιάσουν όλα τα πιάτα το ίδιο πολύ, όμως όλα θα είναι εξαιρετικά ποιοτικά (3-3,5/4 στη γεύση αυτή καθ' αυτή, 4/4 στην ποιότητα). Αυτό, σε συνδυασμό με τη σκλαβωτική εξυπηρέτηση των ανθρώπων που τρέχουν το εστιατόριο αποτελεί το εχέγγυο μιας όμορφης βραδιάς. Δεν είναι το καλύτερο μαγαζί του κόσμου, όμως είναι, εξαιρετικά, σταθερό και ταιριάζει γάντι σε αυτό που θες…

- Οκ πείστηκα. Oroscopo λοιπόν!

08 Αυγ 2017

Μετά από τόσο καιρό τι να γράψω για αυτή την επιχείρηση;Ειλικρινά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω!

Να πω ότι πήγα για δεύτερη φορά μετά τη συγκέντρωση του ASK και μου συμπεριφέρθηκαν καλύτερα και από την πρώτη;

Να πω ότι πήγα και ένιωσα λες και ήμουν καλεσμένος σε σπίτι φίλου;Σε σπίτι συγγενή;

Ειλικρινά δεν ξέρω....

Μιας και τον τελευταίο καιρό διάφοροι χρήστες δημοσίευσαν για τα δικά τους αγαπημένα μαγαζιά, είπαμε να κάνουμε κάποιοι φίλοι μια έξοδο στο Oroscopo. Η φίλη είχε κανονίσει τις λεπτομέρειες και εμείς το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήταν να παρουσιαστούμε στην ώρα μας. Η q-ρια που παίζει μπάλα στην περιοχή της και κινεί τα νήματα όπως ο Μίνο Ραϊόλα χορεύει στο ταψί διάφορους ποδοσφαιρικούς κολοσσούς (Μίλαν, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κλπ), δεν μας άφησε παραπονεμένους!

Σε αυτό φυσικά έπαιξε μεγάλο ρόλο και το μαγαζί που διατηρεί σε πολύ υψηλά στάνταρ την εξυπηρέτηση του. Και όχι μόνο στο δικό μας τραπέζι. Είτε τουριστάκι είσαι από το διπλανό ξενοδοχείο είτε κατοικείς στην περιοχή, το ίδιο ζεστά θα σε υποδεχτούν. Μετά από τόσα χρόνια δεν μπορεί να αποκαλείται επιχείρηση. Όπως είχα γράψει και παλαιότερα για την Barcelona... είναι κάτι παραπάνω από ένας σύλλογος.

Έχουν επενδύσει πάνω στις διαπροσωπικές σχέσεις, χωρίς όμως να γίνονται σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση σαλιάρηδες για να τους ξαναεπισκεφθείς. Έχουν επενδύσει πάνω στην κουζίνα τους. Με τα καλά της και τα κακά της. Πόσα μαγαζιά παράγουν τα δικά τους φρέσκα ζυμαρικά;Πόσα προσφέρουν κεράσματα;

Και πολλά άλλα που πρέπει να πάτε για να καταλάβετε...

Ο κατάλογος είναι πολυμορφικός. Εξυπηρετεί τα πάντα. Κέρασμα σούπας καρότου, απίστευτης γεύσης. Γλυκύτατη! Μακάρι να ήξερα να τη φτιάχνω και γω στο σπίτι μου τον χειμώνα.

Ποικιλία ορεκτικών. Από καλαμαράκια και χταπόδι καλής ποιότητος, μέχρι ταλαγάνι και μοτσαρέλα μπουφάλα. Α! Μην ξεχάσω και το χειροποίητο ραβιόλι γεμιστό με μανιτάρι. Κάποιοι πιο τυχεροί βέβαια δοκίμασαν και με σως σαμπάνιας...

Πράσινη σαλάτα, φρεσκότατη. Με κατσικίσιο τυρί, σταφύλι και ξηροκάρπια.

Μπύρες, κρασί και νερό;Πριν τελειώσουν μας έφερναν νέα μπουκάλια. "Κουδούνι" με έκαναν σε κάποια φάση.

Χειροποίητα ζυμαρικά, ταλιατέλες και παπαρδέλες. Mε μοσχαρίσια μάγουλα αλλά και με λαχανικά. Την άλλη φορά θα δοκιμάσω την καρμπονάρα τους. Εμφανισιακά δεν εντυπωσιάζουν. Γευστικά όμως είναι σε αρκετά καλό επίπεδο. Και σαν μερίδα ίσως δεν εντυπωσιάζουν, σε χορταίνουν όμως.

Ακολούθησε η χαριστική βολή...

- Μοσχαρίσιο συκώτι, σε ελαφριά σάλτσα από άγρια βότανα, συνοδευμένο από πουρέ πατάτας και τηγανητά κρεμμυδάκια. Αυτό το πήρα εργολαβία. Απίστευτα τρυφερό συκώτι που ανταγωνίζεται τα καλύτερα του είδους. Ο πουρές πατάτας χειροποίητος, όχι σκόνη. Απολαυστικό πιάτο.

- Χοιρινό Κότσι, παραδοσιακά σιγομαγειρεμένο σε ελληνική μπύρα, σερβίρεται με σαλάτα λάχανου & μήλου, πουρέ πατάτας και σάλτσα μουστάρδας. Δεν δοκίμασα αλλά μόνο την πέτσα είδα να έχει μείνει. Η φίλη που το εφαγε άνετα το σύγκρινε με άλλου μαγαζιού των νοτίων προαστίων.

- Αρνάκι λαδορίγανη, παραδοσιακή συνταγή από την Αρκαδία. Ευτυχώς που ήμουν μακριά του και δεν ασχολήθηκα γιατί θα με έπαιρναν με φορείο. Τι να πρωτοφας;

- Μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος με ριζότο γκοργκοντζόλα. Περιττό να πω πως με το πιρούνι το έκοβες. Ριζότο δεν δοκίμασα αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις!

Φυσικά με όλα αυτά 2 πακετάκια για το σπίτι τα πήραμε...

Για το τέλος είχαμε τσιζκέικ φράουλα με σορμπέ λεμόνι. Ιδιαίτερα γευστική η κρέμα του, ισορροπούσε με την "ξινίλα" του παγωτού.

Επίσης ζητήσαμε ένα τιραμισού που δεν είχα δυνάμεις να δοκιμάσω.

Η τελική αποτίμηση της βραδιάς ήταν σαφέστατα θετική γιατί ήμουν μεταξύ φίλων, ενώ την απαραίτητη νότα ανανέωσης έδωσε the new kid on the block... Kαι τα πρώτα σχέδια για τον χειμώνα έγιναν....

Όσο για το Oroscopo.... Μας σκλάβωσαν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι με τη συμπεριφορά τους και την ευγένεια τους. Δεν είναι τυχαίο πως ακόμα και σε μια πολύ ζεστή καλοκαιρινή βραδιά η πληρότητα τους ήταν άνω του 75%... Και όχι μόνο από Έλληνες.

Σαν χώρος δεν θα σας ξετρελάνει και ίσως θυμίζει πολυτέλεια μιας εποχής που έχει περάσει (δεκαετία ΄90 ??).... όμως το value for money φτάνει τις 5 τοματούλες, το ίδιο και η εξυπηρέτηση. Οκ το φαγητό και ο χώρος δεν είναι για άριστα 4... Η προσπάθεια όμως μετράει.

Ξέρουν πως να συμπεριφερθούν... Και το οικονομικό τους κέρδος είναι μικρότερο από την ηθική επιβράβευση τους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Δε γίνεται να διαβάσεις τη λυρική κριτική της Tzia (καθώς και των υπόλοιπων στελεχών του a4f) και να μη σου δημιουργηθεί έντονα η επιθυμία να γνωρίσεις από κοντά, να μυρίσεις να γευτείς τα πιάτα του Oroscopo.

Η απαγόρευση του καπνισματος μου δημιουργεί κάποιες δυσκολίες -αναγκάζομαι να εξαιρώ κάποια εστιατόρια λόγω άρνησης των καπνιστών της παρέας να παρευρεθούν σε χώρους που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα- ή να αναβάλω την επίσκεψή μου σε αυτά αναμένοντας την κατάλληλη παρέα.
Για να μην παρεξηγηθώ όσον αφορά την απαγόρευση καπνίσματος, είμαι απόλυτα σύμφωνη -αλλά ως πρώην θεριακλού κατανοώ και την άλλη πλευρά, η οποία απλώς δεν ευχαριστιέται ούτε το καλύτερο φαγητό/ποτό εάν δεν έχει παρέα ένα τσιγάρο. Από την άλλη όμως, τι ωραία που είναι να γευματίζεις σε ένα καθαρό περιβάλλον, χωρίς να μυρίζεις ολόκληρος σαν ένα τασάκι γεμάτο αποτσίγαρα...

To the point λοιπόν: Oroscopo -αποφασίζω και το προτείνω στην παρέα -γίνεται άμεσα αποδεκτή η πρόταση (γιατί ως γνωστόν η παρέα γνωρίζει ότι τους πάω στα καλύτερα και εμπιστεύεται τις επιλογές μου), κάνω και την τηλεφωνική κράτηση για 6 άτομα και έχω μία ανυπομονησία έως το βράδυ, όπως τα παιδάκια που περιμένουν τα δώρα του Αι Βασίλη.

Η τύχη είναι με το μέρος μας, βρίσκουμε να παρκάρουμε σε απόσταση αναπνοής από το Oroscopo!
Μας καλωσορίζουν ευγενικά και μας οδηγούν στο τραπέζι μας.
Το μαγαζί είναι σχεδόν γεμάτο (οι περισσότεροι πελάτες είναι ξένοι), η διάταξη των τραπεζιών σοφή, οι καρέκλες αναπαυτικότατες, πλανάται μία ευγένια, μία ηρεμία στην ατμόσφαιρα, οι συζητήσεις όλων μας είναι σε χαμηλούς τόνους, η μουσική τόσο μα τόσο χαμηλά σε ένταση όσο πρέπει, οι ήχοι που ακούγονται περισσότερο είναι τα μαχαιροπήρουνα που ακουμπούν στα πιάτα και τα ποτήρια που τσουγκρίζουν οι πελάτες (μα δεν είναι αυτή η καλύτερη μουσική σε ένα εστιατόριο?) ο χριστουγεννιάτικος στολισμός διακριτικά ωραίος, το πολυάριθμο προσωπικό διακριτικό, άμεσο και με σωστή δόση οικειότητας (όχι για να μην παίρνεις θάρρος, αλλά για να νιώθεις ξεχωριστός πελάτης, η συμπεριφορά τους σου λέει: αφήσου να σε ευχαριστήσουμε).
Συνειδητοποιώ ότι περιγράφω τι λαμβάνεις από το χώρο και όχι τι βλέπουν τα μάτια, δηλαδή το design που ίσως δεν έχει ανανεωθεί/εκμοντερινστεί τελευταίως, αλλά αυτό δε με απασχολεί. Η ατμόσφαιρα μετράει και αυτό εδώ το βρίσκεις 100%

Περιμένοντας τους άλλους 4 (που τελικά μειώθηκαν σε άλλους 2 λόγω έκτακτου κωλύματος) παραγγείλαμε λευκό κρασί Μαλαγουζιά, ενημερώνοντας τον υπεύθυνο ότι η παρέα μας μειώθηκε σε αριθμό, ζητώντας συγνώμη για αυτό. "Ούτε λόγος! Μην ανησυχείτε δεν μας δημιουργεί κανένα πρόβλημα, απολαύστε το δείπνο σας! "

Μόλις συμπληρώθηκε το καρέ, προχωρήσαμε με την παραγγελία μας.
Το έτερο ζεύγος επέλεξε κρασάκι merlot και έτσι συνεχίσαμε όλο το βράδυ:3 μισόλιτρα Μαλαγουζιά και 3 μισότριλα Merlot το κάθε ζευγάρι) Οφείλω να αναφέρω ότι το χύμα κρασί τους είναι από τα καλύτερα μη εμφιαλωμένα κρασιά που έχω πιει (και έχω πιει πολλά ως γνωστή επώνυμη βαρελοφρόνος).

Το ψωμάκι που ήρθε στο τραπέζι μας μαζί με 2 ντιπ δοκιμάστηκε και εγκρίθηκε με απόλυτη πλειοψηφία (υπό μορφή μουγκριτών). Νεράκι βρύσης επίσης στο τραπέζι μας-το εκτιμώ και δε θα βαρεθώ να το αναφέρω.

Δε θα κρύψω ότι με περηφάνεια ανακοίνωσα στην παρέα πως υπάρχουν εκπλήξεις στο Oroscopo (πάντα απολαμβάνω το ερωτηματικό/θαυμαστικό στα μάτια τους όταν προ-γνωρίζω συμπεριφορές και καταστάσεις των μαγαζιών που τους πάω) και φυσικά εκ του αποτελέσματος βγαίνω σωστή!

Ήρθαν οι πρασόσουπες κέρασμα, υπέροχα γευστικές, ότι έπρεπε για έναρξη γεύματος.
Ακολούθησαν τακάκια με γέμιση τυριού φιλαδέλφεια -επόμενο κέρασμα- ηδονή στον ουρανίσκο.

Το ορεκτικό που είχαμε παραγγείλει - μπρόκολο στον ατμό με τυρί μετσοβόνε, πρωτότυπη και ελαφριά γεύση- το μπρόκολο αλλιώς! (να ένας τρόπος που δε σκέφτηκα ποτέ για να δελεάσω το βενιαμίν της οικογένειας μήπως και δοκιμάσει αυτό το τόσο οφέλιμο λαχανικό).

Μοσχαρίσιο συκώτι στο γκριλ που συνοδεύεται με εξαιρετικό χειροποίητο πουρέ. Κι εδώ έπεσαν χαμηλόφωνα μουγκριτά δηλώνοντας την απόλαυση της γεύσης.
Ταλιατέλες με σπαράγκια - τι να πεις για αυτό το πιάτο... το πήραμε εργολαβία οι γυναίκες, τι εκπληκτικά θεική γεύση...
Μοσχαρίζια μπριζόλα γάλακτος, που έρχεται παρέα με έτερο πιάτο το οποίο έχει τα συνοδευτικά (λαχανικά και ρύζι). Ακόμη και αυτό το συνοδευτικό λαχανικών-ρύζι ήταν υψηλής ποιότητας, με σωστό βράσιμο, ώστε να ¨κρατάνε". Και εδώ έγινε η επίθεση των γυναικών της παρέας (ναι είμαστε κάποιες φορές μίζερα και περίεργα πλάσματα- για να μην πω πάντα!, αλλά με τόση κατανάλωση κρέατος αυτές τις γιορτινές ημέρες ο οργανισμός έχει και μία άρνηση στην υπερ-κρεατοφαγία -φυσικά ο ανδρικός οργανισμός δεν καταλαβαίνει από τέτοια).

Και αφού φάγαμε και σκάσαμε, γευτήκαμε και ικανοποιήσαμε τις περισσότερες αισθήσεις μας, ζητήσαμε και μία ποικιλία τυριών για να πιούμε το υπόλοιπο κρασί μας.
Έφτασε ένα πλατό με μεγάλη ποικιλία σε τυριά παρέα με φρεσκότατα αγγουράκια ξαπλωμένα πάνω σε φύλλα δροσερού μαρουλιού.

Στο τέλος του γεύματος, κεραστήκαμε τα πάντα όλα (από λικέρ μαστίχα, limoncino και γλυκά)

Δεν έχω λόγια για το επίπεδο εξυπηρέτησης και γεύσης.
Η επιτομή της βρώσης/πόσης/service/περιβάλλοντος.
Πήρε θέση στο TOP της λίστας με τα αγαπημένα!

Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά, με υγεία & ειρήνη και πάντα να ανταμώνουμε πάνω από στρωμμένα τραπέζια με τους αγαπημένους μας και να μοιραζόμαστε γεύσεις και αρώματα φαγητών και οίνων!

20 Μάρ 2018

Μόλις μπήκα απο το εστιατόριο, που πήγαμε με φιλαράκι greatape. Ξεκινώ απ το χώρο. Κυριλέ, άψογος και με πεντακάθαρες τουαλέτες στον επάνω όροφο.

Τα τραπέζια άνετα μεταξύ τους. Με το που κάτσαμε, μας έφερε καταλόγους, νερό σε δικό του μπουκάλι κι όχι εμφιαλωμένο όπως τα περισσότερα εστιατόρια αυτού του είδους και ψωμιά ψημένα στην πέτρα με ντιπ ελιάς και μαγιονέζας στα συν.

Ακολούθησε σούπα βελουτέ και ντάκος με κρέμα και σολωμό σαν προσφορά του μαγαζιού. Η παραγγελία μας:1 πίτσα προσούτο Πάρμας, ρόκα, μπαλσάμικο και μοτσαρέλα με ψιλή ζύμη τραγανή υπέροχη,1 μακαρονάδα φαρφάλε με καπνιστό σολωμό κρέμα γάλακτος και βότκα, με συνοδεία τυριού υπέροχη αν και θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη μερίδα,1 καρπάτσιο με ρόκα, μισό κιλό κρασί λευκό κι άλλο μισό κερασμένο..

Για το τέλος μας πρότεινε γλυκό που αρνηθήκαμε ευγενικά και μας έφερε λιμοντσέλο, το οποό θα ήθελα σε θερμοκρασία γρανίτας. Λογαριασμός με απόδειξη στα 44,50ε.

Συγχαρητήρια στον ιδιοκτήτη και το επιτελείο του για την άψογη δουλειά σ'όλους τους τομείς. Περιττό να πω ότι όλη την ώρα μας ρωτούσαν αν όλα ήταν καλά και μας άλλαξαν τα σερβίτσια μόλις φάγαμε τα ορεκτικά.

09 Σεπ 2017

Μια βραδιά στον Oroscopo.
Προσέξτε τη σημειολογία του τίτλου, έχει σημασία.

Με τους φίλους υπάρχουν δύο ειδών διατυπώσεις όταν αναφερόμαστε σε αναμνήσεις.

(1) Θυμάσαι τότε που…. έγινε το ένα ή το άλλο κλπ.., και
(2) Θυμάσαι εκείνο το βράδυ στο Wild ( Wild Rose, εμβληματικό μπαρ των 80ς, δεύτερο σπίτι μας τις μεταμεσονύκτιες ώρες ) που….

Η δεύτερη διατύπωση, λοιπόν, χρησιμοποιείται όταν το ίδιο το μαγαζί έχει παίξει με κάποιον τρόπο σημαντικό ρόλο στην ανάμνηση και, στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν μου ζητούσαν να μοιράσω τα ποσοστά συμβολής στην επιτυχημένη έξοδο μεταξύ του φαγητού και της παρέας, θα έβαζα 50-50 και δε νομίζω να διαφωνήσει μ’ αυτό κανένας από τους συνδαιτυμόνες της βραδιάς ή, έτσι ελπίζω τουλάχιστον, διότι αναμένω, ακόμα, την επίσημη άποψη του Sb.

Σε πρότερη κριτική μου για είχα γράψει, θυμάμαι, ότι εύχομαι να συνεχίσει τη γαστρονομική πορεία του εξελισσόμενος. Είμαι ευτυχής, πραγματικά, που αφενός βλέπω την ευχή μου να πραγματοποιείται, αφετέρου με ιντριγκάρει η συνέχεια.

Αγαπώ τον Oroscopo γιατί είναι μια σταθερή συνιστώσα της ζωής μου εδώ και πάμπολλα χρόνια, φεύγω, ξαναγυρνώ, με περιμένει,

γιατί, εγώ, προσωπικά, αγαπώ το περιβάλλον του. Ω, ξέρω ότι σε πολλούς από σας δεν αρέσει ιδιαίτερα, εμένα όμως με ξεκουράζει. Τα άνετα τραπέζια του, ο χώρος που αφήνουν, το άψογο στρώσιμο με πεντακάθαρα και κολλαριστά τραπεζομάντιλα, οι υφασμάτινες, κατάλευκες πετσέτες, τα ωραία σερβίτσια του,
γιατί, πάντα, εκεί αισθάνομαι την ανάγκη να ντυθώ, αν όχι καλά, τουλάχιστον προσεγμένα, όπως θα έκανα στην περίπτωση που ήμουν καλεσμένη σε σπίτι φίλου μια χαλαρή βραδιά,

γιατί έχω ξεκλέψει alone time με τον άντρα μου, φλερτάροντας, all over again, πάνω από ένα πιάτο φαγητό και ένα ποτήρι κρασί,

γιατί γιορτάσαμε εκεί τα γενέθλια της νεαράς μας με άψογο τρόπο, χαμογελώντας ακόμα στην ανάμνησή τους,

γιατί το φαγητό του αποτελεί το απόλυτο comfort food για μένα. Έχω τα all time classics μου αλλά, και…

- Την καροτόσουπα με πορτοκάλι και ginger που ετοίμασαν τελευταία στιγμή, το τονίζω, όταν οι terrible five που έσκασαν μύτη εκείνη την Πέμπτη στις αρχές Αυγούστου, αφήνοντας την επιλογή των πιάτων πάνω τους άρχισαν…. εγώ δεν τρώω πράσινα, εγώ είμαι αλλεργική στο σέλινο, εγώ και ο fellow crusader σιχαινόμαστε τον άνηθο. Από τις ωραιότερες, ίσως και η ωραιότερη σούπα που έχω φάει. Παρακαλώ, θερμώς, να ενταχθεί στο κύριο μενού.

- Τις ταλιατέλες με σύγκλινο και σπαράγγια. Homemade pasta. Άψογο βράσιμο. Φρέσκα, καταπράσινα, κρουστά σπαράγγια, υπέροχο σύγκλινο σε καρεδάκια. Κρέμα γάλακτος, τόσο όσο …. μουάαχ! Τι θυμήθηκα τώρα… Είμαι σίγουρη ότι από την περιγραφή, το μυαλό σας έχει πάει σε ένα πιάτο μάλλον βαρύ. Έ, όχι λοιπόν! Απίστευτα ελαφρύ και νόστιμο. Θα σας πω μόνον ότι γυρίζοντας από μία δύσκολη, επίπονη, με παρενέργειες, θεραπεία της αδελφής της καρδιάς μου, ούσα σε χάλια διάθεση, την παρασύρω. Παραγγέλνει σαλάτα γιατί δεν πάει μπουκιά κάτω. Εγώ το συγκεκριμένο πιάτο για πρώτη φορά. Καταλήγει να μου φάει το μισό. Σχηματίζεται στο πρόσωπό μου ένα από τα πλατύτερα χαμόγελα της ζωής μου.

- Τα αχλαδάκια τυριών. Ειλικρινά δεν ξέρω πως είναι η κανονική τους ονομασία. Εγώ τα ονόμασα έτσι την πρώτη φορά που μου τα έφεραν. Μίξη τριών τυριών, μασκαρπόνε, κατίκι, το τρίτο μου διαφεύγει. Κρεμώδη και λίγο όξινα, παναρισμένα ελαφρά, με flakes αμυγδάλου που τραγανίζουν τόσο, μα τόσο, ωραία. Ψημένα στον φούρνο, φαντάζομαι, αφού είναι απόλυτα ελαφρά. Συνοδεύονται από δύο μαρμελάδες και δεν μπορώ να αποφασίσω, ακόμα, ποια τους πάει περισσότερο. Θέλω να πάω μία φορά να τα φάω για ορεκτικό, κύριο, μη σας πω κι επιδόρπιο αν και δε νομίζω να αντισταθώ στο τιραμισού τους που είναι το ωραιότερο, κατ’ εμέ, που σερβίρεται αυτήν τη στιγμή.

- Τη μοσχαρίσια στηθοπλευρά. Μόλις το πιρούνι πλησιάσει διαλύεται από μόνο του. Βαθιά νοστιμιά. Γλυκύτητα και ισορροπία. Συνοδεύεται από ένα risotto gorgonzola που, απλά, δεν υπάρχει. Ενώ τα δύο components του πιάτου αυτού θα μπορούσαν να σταθούν πανάξια μόνα τους, ο συνδυασμός τους είναι απόλυτα επιτυχημένος όσο κι αν ξενίσει κάποιον αρχικά.

- Το συκώτι τους. Μαγειρεμένο με διάφορα μυριστικά, σε μια ανάλαφρη σάλτσα, με τηγανισμένα κρεμμύδια και τον πιο μαμαδίστικο πουρέ που έχω φάει πέραν αυτού που φτιάχνει η μαμά μου. Απόλυτα βελούδινο χωρίς κανένα ροζουλί αιμοσφαίριο όταν κοπεί. Που είσαι βρε Αναξίμανδρε? Σε σκεφτόμασταν εκείνο το βράδυ.

- Τα, υπέροχου, χρώματος, ραβιόλια με θαλασσινά σε σάλτσα σαμπάνιας και το λέει αυτό κάποια που δεν αγαπά τα γεμιστά ζυμαρικά. Αρωματικά, φίνα, με τις γεύσεις και τα διάφορα υλικά να ξεχωρίζουν. Ερωτικό πιάτο.

Θα σταματήσω κάπου εδώ διότι θα περιγράψω όλον τον κατάλογο και δε θέλω να σας στερήσω τη χαρά της ανακάλυψης των πιάτων του.

Αγαπώ τον Oroscopo για τους ανθρώπους του, για την εκ φύσεως αρχοντιά τους, τη διακριτικότητα, τους άψογους τρόπους, την παλιομοδίτικη ευγένεια, τη noblesse, τη θρυλική τους γαλαντομία προς όλους και πάνω από όλα για την αγκαλιά που με πήραν την τελευταία φορά.

Γράφοντας αυτή την κριτική μου ήρθαν στο μυαλό παπούτσια. Μάλιστα, παπούτσια, καλά διαβάσατε. Σκέφτομαι τα αγαπημένα μου που τα έχω άπειρα χρόνια, τα προσέχω κι όταν κάτι πάει να χαλάσει τα στέλνω αμέσως για επιδιόρθωση. Γιατί θέλω να τα κρατήσω αιώνια. Τις μπότες που κρατούν τα πόδια ζεστά, σταθερά και ασφαλή όταν υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο. Τα καινούργια ψηλοτάκουνα fetish shoes με το περίτεχνο δέσιμο στον αστράγαλο που δεν έχω συνηθίσει, ακόμα, οπότε τα φορώ δοκιμαστικά στο σπίτι μέχρι να αισθανθώ ότι μπορώ να τα περπατήσω άνετα. Αυτά που μου ταιριάζουν μεν, αλλά κατά καιρούς με χτυπάνε, οπότε έχω μια σχέση on-off μαζί τους. Αυτά που ενώ μου άρεσαν πολύ όταν τα αγόρασα, για κάποιο λόγο δε μου πήγαν. Τα χαρίζω σε φίλους όμως και χαίρομαι πολύ να βλέπω να τα φορούν και να τα ευχαριστιούνται. Τα καθημερινά πολύτιμα παντοφλάκια μου τα οποία ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι να φορέσω και τόσα άλλα.

Κάναμε τους ίδιους συνειρμούς? Τι λέτε?

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

03 Μάρ 2018

Στο OROSCOPO είχα καιρό να πάω, τουλάχιστον 2 χρόνια. Με χαρά λοιπόν διαπίστωσα ότι εξακολουθεί να προσφέρει νόστιμα πιάτα, σε ένα προσεγμένο περιβάλλον και με άψογη πάνω από όλα εξυπηρέτηση.

Φθάσαμε λοιπόν στο OROSCOPO Παρασκευή βράδυ μετά απο κράτηση. Ο χώρος απλός, όχι κάτι ιδιαίτερο, καθαρός όμως και περποιημένος.
Το service εξαιρετικό, όλο το προσωπικό ευγενικό και φιλικό, ενώ δεχθήκαμε και πολλά κεράσματα.

Δύο άτομα λοιπόν πήραμε:
Στην αρχή ήρθαν 2 ζεστά ψωμάκια με 2 ντιπ και 2 μπολάκια νόστιμη σούπα με πράσο και πατάτα. Από ορεκτικα πήραμε σαλάτα μοτσαρέλα με ρόκα, ψητές κόκκινες πιπεριές και προσούτο. Πολύ νόστιμη και δροσερή, θα ήθελα ωστόσο λίγη περισσότερη ρόκα. Πήραμε επίσης ψητό ταλαγάνι με ντομάτα και κουκουνάρι πολύ ωραίο.

Από κυρίως έφαγα σνίτσελ χοιρινο, με τραγανή κρούστα παρμεζάνας, ρύζι και βραστά λαχανικά. Νόστιμο το σνίτσελ, ίσως το προτιμούσα λιγότερο στεγνό.
Ο σύζυγος πήρε φρέσκιες ταλιατέλες, με πιπεριές, μπέικον, μανιτάρια και τριμμένο τυρι. Του άρεσαν πολύ, το ίδιο και σε εμένα που δοκίμασα λίγο.

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασί λευκό, μας άρεσε.
Στο τέλος μας κέρασαν άλλο ένα κρασάκι, 2 πολύ νόστιμα γλυκά, τιραμισού και τσιζκέικ, και 2 σορμπέ λέμονι.

Πληρώσαμε λίγο παραπάνω από 50 ευρώ. Οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες νομίζω, διορθώνεται κάπως η κατάσταση όμως με τα πλούσια κεράσματα.
Θα ξαναπάω, ελπίζω πιο σύντομα!

03 Οκτ 2017

μια επίσκεψη στο νοσοκομείο συγγρος ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να επισκεφτώ το ιταλικό που βγαίνει πρώτο σε βαθμολογία στην αναζήτηση του αγαπημένου σαιτ, με σχόλια που αγγίζουν το τέλειο. Δευτέρα μεσημέρι το μαγαζί είχε 2-3 παρέες. Κάτσαμε όπου θέλαμε. Για την διακόσμηση του μαγαζιού έχουν αναφερθεί όλοι οι προηγούμενοι οπότε δεν θα αναφερθώ και εγώ...

Δεν θυμάμαι αν ήρθε νερό εμφιαλωμένο αν ήρθε δικό τους βρύσης αν ο σερβιτόρος μας ρώτησε κτλ. Πάντως ήρθε ψωμί δικό τους ζεστό και σε συσκευασία κριτσίνια.

Η παραγγελία μας
Τυρί Ταλαγάνι στο γκριλ με ψητή ντομάτα και κουκουνάρι.

Oroscopo», με μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, κοτόπουλο στο γκριλ και σος μουστάρδας

Φιλέτο κοτόπουλο OROSCOPO, με σάλτσα γλυκιάς κόκκινης πιπεριάς και σαμπάνιας, αρωματισμένο με τζίντζερ.

*Φρέσκα ζυμαρικά Ταλιατέλες, με πιπεριές, μανιτάρια και καπνιστό μπέικον

Φρέσκες Ταλιατέλες με Μάγουλα Μοσχαριού, μαγειρεμένες με την «αυθεντική συνταγή» του σπιτικού ραγού Μπολονέζ από μοσχαράκι γάλακτος & κόκκινο κρασί.

Στο τέλος μας κεράσανε μιλφει και σφηνάκια γρανίτα λεμόνι

Δεν θυμάμαι πόσα πληρώσαμε άλλα δεν ήταν πολλά. Δεν κάνω κριτική για το κάθε πιάτο ξεχωριστά. Σε γενικές γραμμές θα πω ότι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο το εστιατόριο αυτό μετριότητα και πιο κάτω και επειδή δεν θέλω να στεναχωρέσω κανέναν σταματάω εδώ την κριτική μου.

27 Δεκ 2017

Αμφιταλαντευομουν στο αν θα έπρεπε να γράψω κριτική για τον Οροσκοπο δεδομένου ότι οι υπάρχουσες κριτικές με καλύπτουν. Οπότε θα γράψω μια λίγο περίεργη κριτική, περιγράφοντας αυτά που εγώ θεωρώ σημαντικά να τονίσω.

Αρχικά, εμένα ο χώρος μου αρέσει. Είναι ανακαινισμενος, θα μπορούσαν κάλλιστα να λείπουν αυτά τα τραπεζομάντιλα όπως και τα ζώδια από την διακόσμηση του μαγαζιού, αλλά έχει κάτι χαλαρωτικό. Μου αρέσει πολύ ο επάνω όροφος, οι καναπέδες και ο καθρέφτης κατά μήκος του τοίχου.
Μου αρέσει αυτή η αίσθηση ότι σε προσέχουν σαν πελάτη και η λογική τους ότι αν μείνεις ευχαριστημένος θα ξαναπάς.
Το επισκέφθηκα την Δευτέρα 18/12. Αρχικά φέρνει ωραία ψωμάκια φούρνου και νερό φιλτραρισμένο σε γυάλινο μπουκάλι. Στην συνέχεια, κερνάνε σούπα. Παραγγείλαμε μια σαλάτα Οροσκοπο, μια παπαρδελες με σπαράγγια και σύγκλινο(12)και ένα συκώτι με πουρέ και καραμελωμενο κρεμμύδι.

Η σαλατα ήταν εντυπωσιακά νόστιμη( ωστόσο 10 ευρώ για μια σαλάτα) οι παπαρδελες μου ήταν ολίγον παραβρασμενες(αστοχία αν και το πιάτο φαγώθηκε όλο), ενώ το συκώτι ήταν υποδειγματικο και τεράστια μερίδα. Ένα μικρό παραπονο που έχω από τον Οροσκοπο είναι οι μερίδες που άλλες είναι τεράστιες και άλλες κανονικές.

Αντίθετα, το ότι έχει μάλλον το καλύτερο χύμα κρασί που θυμάμαι πιστώνεται αναμφίβολα στα θετικά του. Είναι το είδος του μαγαζιού που θα μπορούσε άνετα να έχει μόνο εμφιαλωμένο.

Λεπτομέρεια που με κέρδισε ήταν ο σερβιτόρος, ο οποίος στο τέλος αφού ρωτήσε'τι να σας κεράσουμε' και η απάντηση ήταν τιραμισού συνέχισε με την φράση'και τι αλλο'. Οπότε εκτός από το φρέσκοτατο τιραμισού βρεθήκαμε με εσπρέσσο και δύο σορμπε λεμόνι.

Το εκτίμησα παρά πολύ ως χειρονομία. Δώσαμε γύρω στα 45 για τα παραπάνω και ένα κιλό κρασί, σκάσαμε και πραγματικά νοιωσαμε την ευχαρίστηση του να τρως κάπου έξω καλά