Προσφάτως ανακαινισμένο, βρίσκεται στην Αθήνα, στην πλατεία μπροστά από ξενοδοχείο Caravel και έχει μοντέρνα Ελληνική κουζίνα, Πίτσα & Πάστα.
Είναι ιδανικά τοποθετημένο στην καρδιά της Αθήνας, κοντά στην Εθνική Πινακοθήκη, τα ξενοδοχεία Hilton & Best Western Ιλίσια, και πέντε λεπτά μακριά από τα ξενοδοχεία Crowne Plaza και The Golden Age.
Το πάθος μας για την κουζίνα σε συνδυασμό με την εξαιρετική λίστα κρασιών, κυρίως Ελλήνων παραγωγών, θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό πελάτη.
Το Oroscopo σερβίρει από τη 13:00 το μεσημέρι έως τις 12:00 το βράδυ καθημερινά και λειτουργεί όλο το χρόνο. Τους πιο ζεστούς μήνες, έχετε την επιλογή είτε να απολαύσετε το δείπνο σας έξω, δίπλα στη πλατεία, ή στην κλιματιζόμενη αίθουσα μας με την πανοραμική θέα στην πλατεία του Caravel.

Δευτέρα

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

08 Αυγ 2017

Μετά από τόσο καιρό τι να γράψω για αυτή την επιχείρηση;Ειλικρινά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω!

Να πω ότι πήγα για δεύτερη φορά μετά τη συγκέντρωση του ASK και μου συμπεριφέρθηκαν καλύτερα και από την πρώτη;

Να πω ότι πήγα και ένιωσα λες και ήμουν καλεσμένος σε σπίτι φίλου;Σε σπίτι συγγενή;

Ειλικρινά δεν ξέρω....

Μιας και τον τελευταίο καιρό διάφοροι χρήστες δημοσίευσαν για τα δικά τους αγαπημένα μαγαζιά, είπαμε να κάνουμε κάποιοι φίλοι μια έξοδο στο Oroscopo. Η φίλη είχε κανονίσει τις λεπτομέρειες και εμείς το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήταν να παρουσιαστούμε στην ώρα μας. Η q-ρια που παίζει μπάλα στην περιοχή της και κινεί τα νήματα όπως ο Μίνο Ραϊόλα χορεύει στο ταψί διάφορους ποδοσφαιρικούς κολοσσούς (Μίλαν, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κλπ), δεν μας άφησε παραπονεμένους!

Σε αυτό φυσικά έπαιξε μεγάλο ρόλο και το μαγαζί που διατηρεί σε πολύ υψηλά στάνταρ την εξυπηρέτηση του. Και όχι μόνο στο δικό μας τραπέζι. Είτε τουριστάκι είσαι από το διπλανό ξενοδοχείο είτε κατοικείς στην περιοχή, το ίδιο ζεστά θα σε υποδεχτούν. Μετά από τόσα χρόνια δεν μπορεί να αποκαλείται επιχείρηση. Όπως είχα γράψει και παλαιότερα για την Barcelona... είναι κάτι παραπάνω από ένας σύλλογος.

Έχουν επενδύσει πάνω στις διαπροσωπικές σχέσεις, χωρίς όμως να γίνονται σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση σαλιάρηδες για να τους ξαναεπισκεφθείς. Έχουν επενδύσει πάνω στην κουζίνα τους. Με τα καλά της και τα κακά της. Πόσα μαγαζιά παράγουν τα δικά τους φρέσκα ζυμαρικά;Πόσα προσφέρουν κεράσματα;

Και πολλά άλλα που πρέπει να πάτε για να καταλάβετε...

Ο κατάλογος είναι πολυμορφικός. Εξυπηρετεί τα πάντα. Κέρασμα σούπας καρότου, απίστευτης γεύσης. Γλυκύτατη! Μακάρι να ήξερα να τη φτιάχνω και γω στο σπίτι μου τον χειμώνα.

Ποικιλία ορεκτικών. Από καλαμαράκια και χταπόδι καλής ποιότητος, μέχρι ταλαγάνι και μοτσαρέλα μπουφάλα. Α! Μην ξεχάσω και το χειροποίητο ραβιόλι γεμιστό με μανιτάρι. Κάποιοι πιο τυχεροί βέβαια δοκίμασαν και με σως σαμπάνιας...

Πράσινη σαλάτα, φρεσκότατη. Με κατσικίσιο τυρί, σταφύλι και ξηροκάρπια.

Μπύρες, κρασί και νερό;Πριν τελειώσουν μας έφερναν νέα μπουκάλια. "Κουδούνι" με έκαναν σε κάποια φάση.

Χειροποίητα ζυμαρικά, ταλιατέλες και παπαρδέλες. Mε μοσχαρίσια μάγουλα αλλά και με λαχανικά. Την άλλη φορά θα δοκιμάσω την καρμπονάρα τους. Εμφανισιακά δεν εντυπωσιάζουν. Γευστικά όμως είναι σε αρκετά καλό επίπεδο. Και σαν μερίδα ίσως δεν εντυπωσιάζουν, σε χορταίνουν όμως.

Ακολούθησε η χαριστική βολή...

- Μοσχαρίσιο συκώτι, σε ελαφριά σάλτσα από άγρια βότανα, συνοδευμένο από πουρέ πατάτας και τηγανητά κρεμμυδάκια. Αυτό το πήρα εργολαβία. Απίστευτα τρυφερό συκώτι που ανταγωνίζεται τα καλύτερα του είδους. Ο πουρές πατάτας χειροποίητος, όχι σκόνη. Απολαυστικό πιάτο.

- Χοιρινό Κότσι, παραδοσιακά σιγομαγειρεμένο σε ελληνική μπύρα, σερβίρεται με σαλάτα λάχανου & μήλου, πουρέ πατάτας και σάλτσα μουστάρδας. Δεν δοκίμασα αλλά μόνο την πέτσα είδα να έχει μείνει. Η φίλη που το εφαγε άνετα το σύγκρινε με άλλου μαγαζιού των νοτίων προαστίων.

- Αρνάκι λαδορίγανη, παραδοσιακή συνταγή από την Αρκαδία. Ευτυχώς που ήμουν μακριά του και δεν ασχολήθηκα γιατί θα με έπαιρναν με φορείο. Τι να πρωτοφας;

- Μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος με ριζότο γκοργκοντζόλα. Περιττό να πω πως με το πιρούνι το έκοβες. Ριζότο δεν δοκίμασα αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις!

Φυσικά με όλα αυτά 2 πακετάκια για το σπίτι τα πήραμε...

Για το τέλος είχαμε τσιζκέικ φράουλα με σορμπέ λεμόνι. Ιδιαίτερα γευστική η κρέμα του, ισορροπούσε με την "ξινίλα" του παγωτού.

Επίσης ζητήσαμε ένα τιραμισού που δεν είχα δυνάμεις να δοκιμάσω.

Η τελική αποτίμηση της βραδιάς ήταν σαφέστατα θετική γιατί ήμουν μεταξύ φίλων, ενώ την απαραίτητη νότα ανανέωσης έδωσε the new kid on the block... Kαι τα πρώτα σχέδια για τον χειμώνα έγιναν....

Όσο για το Oroscopo.... Μας σκλάβωσαν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι με τη συμπεριφορά τους και την ευγένεια τους. Δεν είναι τυχαίο πως ακόμα και σε μια πολύ ζεστή καλοκαιρινή βραδιά η πληρότητα τους ήταν άνω του 75%... Και όχι μόνο από Έλληνες.

Σαν χώρος δεν θα σας ξετρελάνει και ίσως θυμίζει πολυτέλεια μιας εποχής που έχει περάσει (δεκαετία ΄90 ??).... όμως το value for money φτάνει τις 5 τοματούλες, το ίδιο και η εξυπηρέτηση. Οκ το φαγητό και ο χώρος δεν είναι για άριστα 4... Η προσπάθεια όμως μετράει.

Ξέρουν πως να συμπεριφερθούν... Και το οικονομικό τους κέρδος είναι μικρότερο από την ηθική επιβράβευση τους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

09 Σεπ 2017

Μια βραδιά στον Oroscopo.
Προσέξτε τη σημειολογία του τίτλου, έχει σημασία.

Με τους φίλους υπάρχουν δύο ειδών διατυπώσεις όταν αναφερόμαστε σε αναμνήσεις.

(1) Θυμάσαι τότε που…. έγινε το ένα ή το άλλο κλπ.., και
(2) Θυμάσαι εκείνο το βράδυ στο Wild ( Wild Rose, εμβληματικό μπαρ των 80ς, δεύτερο σπίτι μας τις μεταμεσονύκτιες ώρες ) που….

Η δεύτερη διατύπωση, λοιπόν, χρησιμοποιείται όταν το ίδιο το μαγαζί έχει παίξει με κάποιον τρόπο σημαντικό ρόλο στην ανάμνηση και, στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν μου ζητούσαν να μοιράσω τα ποσοστά συμβολής στην επιτυχημένη έξοδο μεταξύ του φαγητού και της παρέας, θα έβαζα 50-50 και δε νομίζω να διαφωνήσει μ’ αυτό κανένας από τους συνδαιτυμόνες της βραδιάς ή, έτσι ελπίζω τουλάχιστον, διότι αναμένω, ακόμα, την επίσημη άποψη του Sb.

Σε πρότερη κριτική μου για είχα γράψει, θυμάμαι, ότι εύχομαι να συνεχίσει τη γαστρονομική πορεία του εξελισσόμενος. Είμαι ευτυχής, πραγματικά, που αφενός βλέπω την ευχή μου να πραγματοποιείται, αφετέρου με ιντριγκάρει η συνέχεια.

Αγαπώ τον Oroscopo γιατί είναι μια σταθερή συνιστώσα της ζωής μου εδώ και πάμπολλα χρόνια, φεύγω, ξαναγυρνώ, με περιμένει,

γιατί, εγώ, προσωπικά, αγαπώ το περιβάλλον του. Ω, ξέρω ότι σε πολλούς από σας δεν αρέσει ιδιαίτερα, εμένα όμως με ξεκουράζει. Τα άνετα τραπέζια του, ο χώρος που αφήνουν, το άψογο στρώσιμο με πεντακάθαρα και κολλαριστά τραπεζομάντιλα, οι υφασμάτινες, κατάλευκες πετσέτες, τα ωραία σερβίτσια του,
γιατί, πάντα, εκεί αισθάνομαι την ανάγκη να ντυθώ, αν όχι καλά, τουλάχιστον προσεγμένα, όπως θα έκανα στην περίπτωση που ήμουν καλεσμένη σε σπίτι φίλου μια χαλαρή βραδιά,

γιατί έχω ξεκλέψει alone time με τον άντρα μου, φλερτάροντας, all over again, πάνω από ένα πιάτο φαγητό και ένα ποτήρι κρασί,

γιατί γιορτάσαμε εκεί τα γενέθλια της νεαράς μας με άψογο τρόπο, χαμογελώντας ακόμα στην ανάμνησή τους,

γιατί το φαγητό του αποτελεί το απόλυτο comfort food για μένα. Έχω τα all time classics μου αλλά, και…

- Την καροτόσουπα με πορτοκάλι και ginger που ετοίμασαν τελευταία στιγμή, το τονίζω, όταν οι terrible five που έσκασαν μύτη εκείνη την Πέμπτη στις αρχές Αυγούστου, αφήνοντας την επιλογή των πιάτων πάνω τους άρχισαν…. εγώ δεν τρώω πράσινα, εγώ είμαι αλλεργική στο σέλινο, εγώ και ο fellow crusader σιχαινόμαστε τον άνηθο. Από τις ωραιότερες, ίσως και η ωραιότερη σούπα που έχω φάει. Παρακαλώ, θερμώς, να ενταχθεί στο κύριο μενού.

- Τις ταλιατέλες με σύγκλινο και σπαράγγια. Homemade pasta. Άψογο βράσιμο. Φρέσκα, καταπράσινα, κρουστά σπαράγγια, υπέροχο σύγκλινο σε καρεδάκια. Κρέμα γάλακτος, τόσο όσο …. μουάαχ! Τι θυμήθηκα τώρα… Είμαι σίγουρη ότι από την περιγραφή, το μυαλό σας έχει πάει σε ένα πιάτο μάλλον βαρύ. Έ, όχι λοιπόν! Απίστευτα ελαφρύ και νόστιμο. Θα σας πω μόνον ότι γυρίζοντας από μία δύσκολη, επίπονη, με παρενέργειες, θεραπεία της αδελφής της καρδιάς μου, ούσα σε χάλια διάθεση, την παρασύρω. Παραγγέλνει σαλάτα γιατί δεν πάει μπουκιά κάτω. Εγώ το συγκεκριμένο πιάτο για πρώτη φορά. Καταλήγει να μου φάει το μισό. Σχηματίζεται στο πρόσωπό μου ένα από τα πλατύτερα χαμόγελα της ζωής μου.

- Τα αχλαδάκια τυριών. Ειλικρινά δεν ξέρω πως είναι η κανονική τους ονομασία. Εγώ τα ονόμασα έτσι την πρώτη φορά που μου τα έφεραν. Μίξη τριών τυριών, μασκαρπόνε, κατίκι, το τρίτο μου διαφεύγει. Κρεμώδη και λίγο όξινα, παναρισμένα ελαφρά, με flakes αμυγδάλου που τραγανίζουν τόσο, μα τόσο, ωραία. Ψημένα στον φούρνο, φαντάζομαι, αφού είναι απόλυτα ελαφρά. Συνοδεύονται από δύο μαρμελάδες και δεν μπορώ να αποφασίσω, ακόμα, ποια τους πάει περισσότερο. Θέλω να πάω μία φορά να τα φάω για ορεκτικό, κύριο, μη σας πω κι επιδόρπιο αν και δε νομίζω να αντισταθώ στο τιραμισού τους που είναι το ωραιότερο, κατ’ εμέ, που σερβίρεται αυτήν τη στιγμή.

- Τη μοσχαρίσια στηθοπλευρά. Μόλις το πιρούνι πλησιάσει διαλύεται από μόνο του. Βαθιά νοστιμιά. Γλυκύτητα και ισορροπία. Συνοδεύεται από ένα risotto gorgonzola που, απλά, δεν υπάρχει. Ενώ τα δύο components του πιάτου αυτού θα μπορούσαν να σταθούν πανάξια μόνα τους, ο συνδυασμός τους είναι απόλυτα επιτυχημένος όσο κι αν ξενίσει κάποιον αρχικά.

- Το συκώτι τους. Μαγειρεμένο με διάφορα μυριστικά, σε μια ανάλαφρη σάλτσα, με τηγανισμένα κρεμμύδια και τον πιο μαμαδίστικο πουρέ που έχω φάει πέραν αυτού που φτιάχνει η μαμά μου. Απόλυτα βελούδινο χωρίς κανένα ροζουλί αιμοσφαίριο όταν κοπεί. Που είσαι βρε Αναξίμανδρε? Σε σκεφτόμασταν εκείνο το βράδυ.

- Τα, υπέροχου, χρώματος, ραβιόλια με θαλασσινά σε σάλτσα σαμπάνιας και το λέει αυτό κάποια που δεν αγαπά τα γεμιστά ζυμαρικά. Αρωματικά, φίνα, με τις γεύσεις και τα διάφορα υλικά να ξεχωρίζουν. Ερωτικό πιάτο.

Θα σταματήσω κάπου εδώ διότι θα περιγράψω όλον τον κατάλογο και δε θέλω να σας στερήσω τη χαρά της ανακάλυψης των πιάτων του.

Αγαπώ τον Oroscopo για τους ανθρώπους του, για την εκ φύσεως αρχοντιά τους, τη διακριτικότητα, τους άψογους τρόπους, την παλιομοδίτικη ευγένεια, τη noblesse, τη θρυλική τους γαλαντομία προς όλους και πάνω από όλα για την αγκαλιά που με πήραν την τελευταία φορά.

Γράφοντας αυτή την κριτική μου ήρθαν στο μυαλό παπούτσια. Μάλιστα, παπούτσια, καλά διαβάσατε. Σκέφτομαι τα αγαπημένα μου που τα έχω άπειρα χρόνια, τα προσέχω κι όταν κάτι πάει να χαλάσει τα στέλνω αμέσως για επιδιόρθωση. Γιατί θέλω να τα κρατήσω αιώνια. Τις μπότες που κρατούν τα πόδια ζεστά, σταθερά και ασφαλή όταν υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο. Τα καινούργια ψηλοτάκουνα fetish shoes με το περίτεχνο δέσιμο στον αστράγαλο που δεν έχω συνηθίσει, ακόμα, οπότε τα φορώ δοκιμαστικά στο σπίτι μέχρι να αισθανθώ ότι μπορώ να τα περπατήσω άνετα. Αυτά που μου ταιριάζουν μεν, αλλά κατά καιρούς με χτυπάνε, οπότε έχω μια σχέση on-off μαζί τους. Αυτά που ενώ μου άρεσαν πολύ όταν τα αγόρασα, για κάποιο λόγο δε μου πήγαν. Τα χαρίζω σε φίλους όμως και χαίρομαι πολύ να βλέπω να τα φορούν και να τα ευχαριστιούνται. Τα καθημερινά πολύτιμα παντοφλάκια μου τα οποία ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι να φορέσω και τόσα άλλα.

Κάναμε τους ίδιους συνειρμούς? Τι λέτε?

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

03 Οκτ 2017

μια επίσκεψη στο νοσοκομείο συγγρος ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να επισκεφτώ το ιταλικό που βγαίνει πρώτο σε βαθμολογία στην αναζήτηση του αγαπημένου σαιτ, με σχόλια που αγγίζουν το τέλειο. Δευτέρα μεσημέρι το μαγαζί είχε 2-3 παρέες. Κάτσαμε όπου θέλαμε. Για την διακόσμηση του μαγαζιού έχουν αναφερθεί όλοι οι προηγούμενοι οπότε δεν θα αναφερθώ και εγώ...

Δεν θυμάμαι αν ήρθε νερό εμφιαλωμένο αν ήρθε δικό τους βρύσης αν ο σερβιτόρος μας ρώτησε κτλ. Πάντως ήρθε ψωμί δικό τους ζεστό και σε συσκευασία κριτσίνια.

Η παραγγελία μας
Τυρί Ταλαγάνι στο γκριλ με ψητή ντομάτα και κουκουνάρι.

Oroscopo», με μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, κοτόπουλο στο γκριλ και σος μουστάρδας

Φιλέτο κοτόπουλο OROSCOPO, με σάλτσα γλυκιάς κόκκινης πιπεριάς και σαμπάνιας, αρωματισμένο με τζίντζερ.

*Φρέσκα ζυμαρικά Ταλιατέλες, με πιπεριές, μανιτάρια και καπνιστό μπέικον

Φρέσκες Ταλιατέλες με Μάγουλα Μοσχαριού, μαγειρεμένες με την «αυθεντική συνταγή» του σπιτικού ραγού Μπολονέζ από μοσχαράκι γάλακτος & κόκκινο κρασί.

Στο τέλος μας κεράσανε μιλφει και σφηνάκια γρανίτα λεμόνι

Δεν θυμάμαι πόσα πληρώσαμε άλλα δεν ήταν πολλά. Δεν κάνω κριτική για το κάθε πιάτο ξεχωριστά. Σε γενικές γραμμές θα πω ότι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο το εστιατόριο αυτό μετριότητα και πιο κάτω και επειδή δεν θέλω να στεναχωρέσω κανέναν σταματάω εδώ την κριτική μου.

14 Οκτ 2017

Ξεκινάμε ένα βράδυ Σάββατου να πάμε (ένεκα επετείου).
Είχαμε ακούσει και διαβάσει ότι δεν τα πάει τόσο καλά το μαγαζί, ότι έχει χάσει την αίγλη του, την εξυπηρέτηση του. Λέω θα πάμε και βλέπουμε.

Η βραδιά άρχισε μοναδικά όταν παρκάραμε μέσα σε 2 λεπτά (τεράστια επιτυχία για Ιλίσσια).

Για το χώρο του καταστήματος δεν χρειάζεται να περιγράψω τίποτα (έχει περιγραφεί αρκούντως σε πολλές κριτικές).

Ιδιαιτέρη εντύπωση μου έκανε η προσθήκη στο κατάλογο των πιατών ημέρας (θετική κίνηση).

Ξεκινήσαμε με τη σούπα πράσο πατάτας (το γνωστό καλωσόρισμα). Ζεστή και δεμένη όσο έπρεπε 3,5/4
Συνεχίσαμε με λαχανικά στο γκριλ με παρμεζάνα και βαλασμικό
Δυστυχώς εκεί είχαμε αστοχίες. Η πιπερία παραψημένη, κολοκυθάκι και μπρόκολο σχεδόν ωμό και τσιγκούνικο στο αλάτι 2.5/4
Στα κυριώς εγώ πήρα από τα πιάτα ημέρας παπαρδέλες με πορτσίνι και σύγκλινο και η γυναίκα μου καρμπονάρα.
Σχεδόν άριστη εκτέλεση και στα 2 πιάτα (το συγκεκριμένο μαγαζί το έχει με τα ζυμαρικά). 3.5/4
Ήπιαμε μισό κιλό ημίγλυκο χύμα κρασί (εξαιρετική ποικιλία) 4/4 και μας κεράσαν άλλο μισό.

Στο τέλος κέρασμα γλυκά (πανακότα, τσιζκεικ, μιλφείγ και τιραμισού).
Εκτέλεση μαστορική και ακόμα εμείς ψάχνουμε το κρυμμένο μπαχαρικό στην πανακότα χιχχιι και μας φέραν μαστίχα και τσιπουράκι εξαιρετικά και τα 2. 4/4

Με όλα αυτα πλήρώσαμε 40,90 vfm για μας,

Πληρώνουμε και πάμε να φύγουμε αλλά στην πόρτα ο ένας εκ των ιδιοκτήτων (εκ Βυτίνας ορμώμενος) μας σταμάτησε στην πόρτα να μας κεράσει ένα ποτό και να τα πούμε λιγάκι.

Εν κατακλείδι το Oroscopo είναι ένα μαγαζί που μπορεί να μην έχει την τέλεια γεύση σε όλα του πιάτα αλλά έχει κάτι που τα υπερνικά όλα. Την αγάπη προς τον πελάτη και πως αυτός θα περάσει άριστα (όχι καλά).

Αν προτείνεται?

Ναι αν πάτε θα το κάνετε στέκι σας.

Θα τα πούμε εκεί

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dellman.

22 Μάρ 2017

Βραδακι Κυριακης νωρις, μετα απο δουλεια το πρωι και υποχρεωτικη επισκεψη στον Ευαγγελισμο στα καπακια, νηστικος ολη μερα, ταλαιπωρημενος και σε αθλια κατασταση, το μονο που σκεφτομουν ηταν που μπορουμε να παμε για καλο φαι εκει κοντα και να ειναι ηρεμα.
Μετα απο διαβουλευσεις με τον μονιμο συνδαιτυμονα μου, καταληξαμε στο oroscopo.

Ο χωρος, αν και λιγο "παλιακος" αισθητικα στα προτυπα μιας ξεχασμενης αστικης πολυτελειας περασμενης δεκαετιας, παρολαυτα παραμενει ευχαριστος χωρις να κουραζει, βοηθαει και το ψηλοταβανο του χωρου, η τεραστια προσοψη-τζαμαρια και ο σωστος φωτισμος.
Τα ευρυχωρα τραπεζια σε σωστες αποστασεις, ο καναπες που καταλαμβανει σχεδον ολοκληρη την μια πλευρα του χωρου καπως χαμηλος για μενα για να φαει κανεις ανετα, ο καθρεφτης απο πανω του, προστατευοντας την ιδιωτικοτητα καθως ειναι αρκετα ψηλα, επιτρεπει να καθεσαι πλατη στο υπολοιπο μαγαζι χωρις να "εγκλωβιζεσαι".
Φυσικα χαρτοσουπλα και τα τοιαυτα απουσιαζουν, τρως πανω στα υφασματινα τραπεζομαντηλα, το εκτιμω παντου αυτο.
Ο λογος που ο χωρος χανει μια ντοματουλα δεν αφορα τιποτα απο τα συν και πλην που αναφερω παραπανω. Ειναι διοτι, ενω οι τουαλετες ειναι καθαρες, βρισκονται στο παταρακι, με οτι δυσκολιες συνεπαγεται αυτο για καποιο ΑμΕΑ.

Για το σερβις τι να πω. Ενα κλικ πιο κατω απο αυτο του κοντινου Μαυρου Γατου, καθως -και φυσιολογικοτατα- απουσιαζει η εγκαρδιοτητα της κλασσικης ταβερνας που εμενα προσωπικα μου αρεσει, αναπληρωνεται ομως αυτη η απουσια απο αψογη και επαγγελματικη συμπεριφορα, κανενα ιχνος δηθενισμου και σωστους χρονους στο σερβιρισμα, καθως και το εκδηλο αλλα διακριτικο ενδιαφερον για την ικανοποιηση του πελατη.

Παμε στο φαγητο. Στην αρχη καταφθανει πολυ ωραιο ψωμι, κριτσινια και δυο ντιπ καθως και νερο σε μπουκαλι του καταστηματος.

Αρχικα μας προσφερθηκε σουπα με πρασσο και πατατα, πολυ υδαρη για τα γουστα μου, εχοντας ως γερμαντραφης συνηθισει στις πλουσιες και πιο δεμενες κεντροευρωπαϊκες σουπες, εκτιμηθηκε ομως σαν κινηση.

Πηραμε μια απλη σαλατα με μαρουλι, ροκα, βαλσαμικο και παρμεζανα, χωρις τσιγκουνιες η τελευταια, δροσερη και φρεσκια, μια χαρα.

Για ορεκτικο επιλεξαμε τα μπαστουνακια μοτσαρελας με προσουτο και μαρμελαδα ντοματας, συνοδεια ροκας κι εδω. Το πιο αδυναμο, μεχρι και βαρετο μπορω να πω, πιατο. Το εκ φυσεως απαλης/ουδετερης γευσης τυρι και η γλυκαδα της μαρμελαδας ντοματας επουδενι δεν ηταν δυνατον να αντισταθμιστουν απο την γευση του προσουτο. Το καθε συστατικο του πιατου απο μονο του καλο, το αποτελεσμα ανισοβαρες. Χρειαζεται επαναπροσεγγιση, του λειπει η σπιρταδα και αφηνει και ασχημη γλυκια επιγευση επι μακρον.

Εγω επελεξα κουνελι με σαλτσα ντοματας και κρασιου Μαρσαλα, και οπως παντα αθεραπευτος, το συνοδεψα με τηγανητες πατατες (με επιλογες επιπλεον αναμεσα σε ρυζι και πουρε πατατας). Τα θετικα, καταφτανει μια μεριδα με δυο κομματια μπουτια κουνελιου, και οχι οτι ναναι δηλαδη απο το ζωντανο, καλομαγειρεμενα και μαλακα, συνοδεια ωραιων και φρεσκων τηγανητων πατατων. Το αρνητικο, στην σαλτσα υπερισχυε τοσο η γευση της ντοματας, που μυρωδια δεν πηραμε απο το Μαρσαλα, σε σημειο που να αμφιβαλουμε για την παρουσια του.

Ο φιλος μου επελεξε φαρφαλες με καπνιστο σολωμο, μπρικ και κρεμα γαλακτος. Ο ενθουσιασμος μας δεν περιγραφεται. Να ξεκινησω απο το ενδεικτικο γεγονος οτι ενω ερχεται μπολικο τυρακι τριμμενο για να προσθεσεις, το θεωρησαμε υβρη να βαλουμε. Τα μακαρονια αψογα βρασμενα, η παρουσια των υλικων γενναιοδωρη και σαφης, το δεσιμο των γευσεων αψογο, το αποτελεσμα αποκαλυψη! Και να φανταστειτε οτι ανηκω σε αυτους που αρνουνται πεισματικα να παρουν μακαροναδες εξω, εδω το μετανιωσα.

Με το κερασμα της σουπας, μια μπυρα, μισο κιλο ωραιο κρασι κι αλλο μισο κερασμενο και κερασμα γλυκακι στο τελος, πληρωσαμε με αποδειξη 57,30 ευρω.

Στα συμπερασματα τωρα. Το μαγαζι δεν ειναι φτηνο. Θα προτιμουσα πιο προσιτες τιμες χωρις κερασματα. Ισως παιζει ρολο και το γεγονος οτι εξυπηρετει αρκετους τουριστες με αλλα σκεπτικα και βαλαντια.
Τα συναισθηματα για το φαγητο ειναι αναμεικτα. Ενω ολα ηταν αψογα εκτελεσμενα, και ποιοτικα ειναι εμφανης η προσοχη στα υλικα, το αποτελεσμα γευστικα εχει αρκετα σκαμπανεβασματα, απο το βαρετο ορεκτικο, στο ασαφες κουνελι ως την εξαιρετικη μακαροναδα και γλυκο.
Τοσο η γευση οσο και το vfm μπορουν να κινηθουν απο το 1 ως το 4, αναλογα με το τι θα παραγγειλεις.
Οι βαθμολογια που βαζω ειναι "ενισχυμενη", τοσο διοτι θα πρεπει να ξαναεπισκεφθω το μαγαζι για μια πιο ολοκληρωμενη εικονα, οποτε δεν θελω να το αδικησω τωρα, οσο και γιατι ειναι το μονο εστιατοριο που μπορεσε να ανατρεψει την προκαταληψη μου να μην παραγγελνω μακαροναδες εξω, αθλος!

Το συστηνω, κυριως για την εν λογω μακαροναδα που με ξετρελανε, και το πολυ καλο σερβις. Αν πατε στοχευμενα δεν θα χασετε.

25 Φεβ 2016

Προ ημερών, ήρθε σπίτι κολλητός φίλος και με ξεσήκωσε να φάμε παρέα ριζότο και πίτσα στο δεύτερο κοντινότερό μου εστιατόριο, μετά το 5Φ για το οποίο έγραψα πέρσι. Το OROSCOPO (O) λοιπόν, που έκλεισε αισίως μια τριακονταπενταετία, αφού νομίζω ότι άνοιξε για πρώτη φορά το 1981, μας φιλοξένησε για ένα πλουσιοπάροχο και γευστικότατο δείπνο. Στα χρόνια που μεσολάβησαν, το επισκέφθηκα τουλάχιστον 3-4 φορές, αλλά θα είχα περίπου καμιά δεκαριά χρόνια να το τιμήσω, αφού στην περσινή γευσιγνωσία, όντας νέος -τριών μόλις μηνών μέλος του site- και δίσκουφος ακόμα, δεν είχα προσκληθεί.

Ως παλιός γνώστης του χώρου και ως άτομο που λατρεύει την ιταλική πάστα, αλλά και ως γείτονας του Ο, ήταν αδύνατο να απορρίψω την πρόταση του παλιόφιλου και να μην ξαναζήσω έτσι τις παλιές καλές στιγμές απ’ το κλασικό αυτό στέκι!

Απόλαυσα τον χώρο, το εξυπηρετικότατο και ευγενέστατο προσωπικό και προφανώς τα ανεπηρέαστα απ’ τον χρόνο πεντανόστιμα ζυμαρικά του και όχι μόνο. Παρότι, σχεδόν τα πάντα έχουν ήδη αναφερθεί πέρσι απ’ τους πρωτοπόρους γευσιγνώστες μας, δεν μπορώ κι εγώ παρά να δώσω δυο πινελιές απ’ την τελευταία προσωπική μου εμπειρία. Στο κάτω-κάτω, πήγα ως άγνωστος μεταξύ αγνώστων, χωρίς καν κράτηση, αφού άλλωστε απέχει 3-4 μόνο λεπτά περπάτημα απ’ το σπίτι μου και θα σας καταγράψω όσο γίνεται αντικειμενικά τις εντυπώσεις μου της φετινής χρονιάς.

Λειτουργούν καθημερινά από 12.30-01.00. Για τους γείτονες όπως εγώ, δεν υπάρχει πλέον υπηρεσία delivery, αλλά μπορεί κάποιος να παραλάβει επί τόπου πακέτο φαγητών (take away), με βάση τις σαφώς χαμηλότερες τιμές του τελευταίου καταλόγου delivery. Για τα νεότερα μέλη μας θα προσθέσω επίσης ότι το Ο βρίσκεται στο παρκάκι δίπλα απ’ το Caravel, δυο μόλις βήματα απ’ το Hilton και την Εθνική μας Πινακοθήκη, ενώ είναι ακριβώς απέναντι απ’ το Νοσοκομείο του Συγγρού.

Καθίσαμε μέσα και θυμήθηκα τον παλιό κλασικό χώρο, που ωστόσο ανακαινίστηκε προ ετών, με τις απαλές παλ αποχρώσεις σε σιελ, ροζ και μπεζ, τα καθίσματα από ανοιχτόχρωμο ξύλο, τα λινά τραπεζομάντιλα, κάποιους μοντέρνους πίνακες, τα ράφια με τα κρασιά στην εσοχή του τοίχου, το πατάρι με τα 3 τραπέζια, αλλά και τις πεντακάθαρες τουαλέτες και βέβαια τη μοναδική θέα έξω στο πάρκο. Θα πρέπει να έχει συνολική χωρητικότητα περίπου 100 ατόμων, μέσα και έξω, ενώ ο καλαίσθητος εξωτερικός χώρος, συνήθως για το εξάμηνο Απρίλη – Οκτώβρη, είναι πνιγμένος στα δένδρα, αλλά και τις ζαρντινιέρες με τα φυτά και λουλούδια!

Το συνολικό προσωπικό κουζίνας και εξυπηρέτησης, περί τα 10 άτομα, ήταν απόλυτα κατηρτισμένο για το αντικείμενο της εστίασης και το αναλυτικό τους μενού, αλλά προ παντός με εντυπωσίασε η ευγένεια και η προθυμία τους απέναντι στους θαμώνες και τις επιθυμίες τους!

Και βέβαια, το όνομα, OROSCOPO, είναι αυτό που μας παραπέμπει σε αστρολογία, αστρολόγους, και ζώδια, ειδικά δε σε ό, τι σχετίζεται με την ακριβή ώρα και την τοποθεσία γεννήσεώς μας. Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι τουλάχιστον, τα κατέχετε όλα αυτά καλύτερα από μένα. Έτσι, λοιπόν, για να ξαναθυμηθούμε το μαγαζί, οι ιδιοκτήτες του φρόντισαν, στο πρόσθιο τμήμα του δαπέδου του παταριού, που φαίνεται πανοραμικά απ’ την αίθουσα, να φιλοτεχνήσουν τα 12 ζώδια, με τη σειρά που βρίσκονται στον ζωδιακό κύκλο. Θα πρότεινα μάλιστα, να έβαζαν από ένα φωτάκι σε κάθε ζώδιο, και αυτό να παραμένει αναμμένο για όλη την αντίστοιχη περίοδο του ζωδίου. Τώρα, ας πούμε, να ήταν αναμμένο το λαμπάκι των ιχθύων, κ. ο. κ.!! Εναλλακτικά, θα μπορούσαν να φωτίσουν το αντίστοιχο ζώδιο, με μετακινούμενο φως απ' το δάπεδο του παταριού, ή με προβολάκι απ' την κυρίως αίθουσα! Τι λέτε, δεν είναι κάτι απλό και πρωτότυπο;;

Ας περάσουμε όμως στα εδέσματα, ιταλικής κυρίως έμπνευσης και γαστρονομίας. Δεν θυμάμαι κατά πόσον ο κατάλογος ανανεώθηκε με την πάροδο των ετών. Ο σημερινός πάντως κατάλογος περιλαμβάνει καμιά 15αριά ορεκτικά (8-10 €), δύο τουλάχιστον σούπες (~ 8 €), καμιά 10αριά σαλάτες, περίπου στην ίδια τιμή, μια ντουζίνα τουλάχιστον ζυμαρικών (~ 7-13 €), καμιά 10αριά πίτσες, περί τα 10-12 €, καθώς και 2 ριζότο, σε αντίστοιχες τιμές. Υπάρχουν ακόμα ψαρικά-θαλασσινά, μπακαλιάρος, σολομός και λαβράκι, περί τα 10-18 €, 20 πιάτα της ώρας, περί τα 10-15 €, καθώς και 5-6 μενού φιξ, περί τα 20-30 € το άτομο.

Η λίστα των ποτών είναι κι αυτή πλήρως ενημερωμένη σε κρασιά, μπύρες, αποστάγματα και αναψυκτικά στις τρέχουσες τιμές. Ανάμεσα στα καλά χύμα κρασιά, περιλαμβάνονται στα λευκά, οι ποικιλίες μαλαγουζιά και μοσχοφίλερο, ενώ στα ερυθρά, το merlot και το αγιωργίτικο, με τιμή λίτρου στα 10.90 €. Οι ιδιοκτήτες, που δεν είναι διόλου φειδωλοί στα κεράσματά τους, κερνάνε -συνήθως όπως μαθαίνω- στα δύο μπουκάλια κρασί, το 2ο!! Θα επανέλθω όμως στα κεράσματα, με τη συγκεκριμένη παραγγελία του φαγητού μας, που θα σας περιγράψω ευθύς στη συνέχεια.

Στην αρχή, μας έφεραν κανάτα με φιλτραρισμένο κρύο νερό βρύσης, που ανανεώθηκε στην πορεία, κερνώντας μας τα εξαιρετικά -φουρνιστά απ’ τον σεφ- καρβελάκια ψωμιού, με 2 ντιπ, νομίζω κόκκινης πιπεριάς και αγγουριού-τουρσιού.

Παραγγείλαμε ένα ορεκτικό, τυρί ταλαγάνι σχάρας και μια πρασόσουπα, την οποία διαπιστώσαμε, στη συνέχεια, πως μας την κέρασαν. Για κυρίως πιάτα διαλέξαμε δύο ριζότο, ένα με γαρίδες, τυρί πεκορίνο και πράσο, και ένα με μανιτάρια και θυμάρι. Ήταν και τα δύο άψογα χυλωμένα, τεκμηριώνοντας την πολυετή εμπειρία του αρχιμάγειρα!
Επίσης, από τις πίτσες διαλέξαμε την πεπερόνε, η οποία είχε ακόμη μοτσαρέλα και σαλάμι, και ήταν ό, τι καλύτερο για μια κλασική, εύγευστη πίτσα.

Τα φαγητά μας τα συνοδέψαμε με μια μπύρα, ενώ, στο τέλος ακολούθησε κι άλλο κέρασμα, από τα γλυκά τους: ένα cheesecake κι ένα μους μιλφέιγ. Τα κερασμένα γλυκά, υποθέτω δικής τους παρασκευής, μας συγκίνησαν ιδιαίτερα, ως μία ακόμη ευγενής χειρονομία του κλασικού πλέον ιταλικού εστιατορίου της Αθήνας.

Ο λογαριασμός, με το κέρασμα του ψωμιού, της σούπας και των γλυκών, ανήλθε στο ποσό των 48 €, και ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, γιατί κυριολεκτικά απολαύσαμε ένα χορταστικό και ποιοτικό δείπνο!! Η τιμή κατ’ άτομο, χωρίς το ποτό, ανέρχεται σε 22 € (κατηγορία 17/25 €), γεγονός που σημαίνει ότι το Ο συνιστά πολύ καλό value for money (για μένα 3 στα 4! ).

Συμπερασματικά, σας συστήνω ασφαλώς το OROSCOPO και σας το προτείνω για ένα ευχάριστο γεύμα ή δείπνο, στο κέντρο της πόλης μας. Προσωπικά, σκοπεύω να το τιμήσω και πάλι, αυτή τη φορά στον εξωτερικό τους χώρο, μπροστά στο πάρκο, αφού η άνοιξη που κοντοζυγώνει θα μου επιτρέψει σύντομα να το επισκεφθώ με την παρέα μου!

14 Μάρ 2016

Ήταν πολύ σοφή η απόφασή μου, να μην γράψω κριτική για το Οroscopo βάσει της συνάντησης που είχε γίνει τον περασμένο Ιούνιο από το site. Γιατί δυστυχώς θα έπιπτε ράβδος! Και θα ήταν άδικο. Πολύ άδικο.

Η πρώτη επαφή ήταν σαν να “πέρασε και να μην με ακούμπησε” από όλες τις απόψεις. Από το χώρο, το στήσιμο της εκδήλωσης αλλά περισσότερο από τις γεύσεις. Τώρα για να μην είμαι και πολύ άδικη…ίσως γι’ άλλη μια φορά την προσοχή μου τράβηξε περισσότερο η γνωριμία μου με τους φίλους χρήστες και οι συζητήσεις με όσους ήδη είχα γνωρίσει.

Ακόμα θυμάμαι την ατάκα μου στο τραπέζι “πίτσα δεν θα βγάλουν”; Κι έπειτα την απορία μου στην απάντησή των φίλων γύρω μου…”Μα μας έβγαλαν, την έφαγες κι όλας…”! Ε, λοιπόν καλύτερα που δεν έγραψα, το λέω γι΄ άλλη μια φορά. Γιατί αυτό δεν ήταν πίτσα, ήταν focaccia με παρμεζάνα και ρόκα αν θυμάμαι καλά. Χάθηκε ο κόσμος να βγάλουν μια μαργαρίτα, σκέφτηκα. Ούτε τα κυρίως με είχαν ενθουσιάσει, αφού στην καλοπροαίρετη κατά τα άλλα προσπάθεια των αρμοδίων να μας παρουσιάσουν πολλά πιάτα, είχαν στοιβάξει σ’ ένα πιάτο τέσσερεις διαφορετικές γεύσεις, πράγμα που για μένα έχασε το νόημα. Είναι σαν να έχω μπροστά μου ένα μπολ με 5 γεύσεις παγωτού. Υπερβολή και μπέρδεμα!

Τέλος πάντων από την πρώτη στιγμή σκέφτηκα πως δεν θα γράψω αν δεν κάνω και δεύτερη επίσκεψη, για να έχω πληρέστερη και πιο αντικειμενική άποψη, όπως άλλωστε είχα πράξει και με το Ταξιδεύοντας στα Βόρεια. Τώρα αν σας πω ότι το Oroscopo ήταν κι από τα μαγαζιά που σκεφτόμουν διακαώς πότε θα ξαναπάω, ψέματα θα’ ναι. Έλα όμως που είχα πλησίον μου και την φίλη tzia που έλεγε όλο το βράδυ… “κάτι δεν έχει πάει καλά σήμερα. Μάλλον έχουν κάνει λάθος επιλογή πιάτων… Εγώ έρχομαι πολύ συχνά εδώ και είναι πραγματικά πολύ αξιόλογα τα πιάτα τους…”!!! Καλά -σκέφτηκα από μέσα μου-, παρότι έμπιστη… μου φαίνεται και λίγο τρελοκαμπέρω τούτη (μεταξύ μας αυτό… μην της το πείτε)!

Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου και Σάββατο 05/03/16, μετά από όχι πολύ σκέψη ομολογώ, κάνουμε κράτηση 2 ατόμων η οποία εν συνεχεία και στο παρά πέντε που λέμε, έγινε για 5 άτομα. Τα άτομα που μας έκαναν παρέα το έχουν χτίσει το μαγαζί, κι αυτό φάνηκε από την πρώτη στιγμή που καθίσαμε στο τραπέζι. Έτσι είναι, άμα έχεις κούτελο!

Για να τα πάρω με την σειρά όμως, ο χώρος είναι καθαρός και αξιοπρεπείς. Όμως αν δεν υπήρχαν οι διαβεβαιώσεις της φίλης tzias για το φαγητό, δεν πιστεύω ότι θα έκανα απόπειρα ξανά. Δεν είναι του γούστου μου. Παρότι σχετικά πρόσφατα ανακαινισμένος απ’ ότι έχω διαβάσει, μου μοιάζει λίγο τουριστικός, λίγο κρύος, λίγο και η περιοχή που μου είναι εντελώς ανάποδη και άβολη. Την μαύρη αλήθεια μου θα την πω, δεν είναι από τα μαγαζιά που θα με τράβαγε να μπω μέσα.

Η εξυπηρέτηση άψογη. Εδώ δε μπορώ να πω τίποτα μέτριο. Ήταν διαρκώς από πάνω μας σε ό, τι ζητήσαμε και επιπλέον σε ό, τι ήθελαν οι ίδιοι να μας κεράσουν. Και ήταν πολλά τα κεράσματα. Πάρα πολλά, γιατί είπαμε, έτσι είναι αυτά άμα έχεις “δόντι”!

Αναλυτικά ξεκινήσαμε με:

- Καρβελάκια πεντανόστιμου ψωμιού στην πέτρα ψημένα, 4 στον αριθμό από τα οποία πρέπει να έφαγα μόνη μου τα 2 σίγουρα. Συνοδεύτηκαν από 2 ντιπάκια, ένα λευκό μάλλον με βάση την μαγιονέζα και μυρωδικά κι ένα ροζουλί νομίζω με βάση πιπεριάς. Επίσης κάτι κριτσινάκια που ήρθαν συσκευασμένα, τα έφαγα όλα μόνη μου, ζωή να’χω!

- Σούπες ατομικές βελουτέ, πράσου-πατάτας με μυρωδικά εξαιρετικές! To κατάλληλο καλωσόρισμα κατά την γνώμη μου που το μενού στο site τους γράφει ότι έχει και γεύση καπνιστού σολομού, όμως εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. Καλύτερα όμως γιατί δεν συμπαθώ και ιδιαίτερα τον σολομό. Σε σωστή θερμοκρασία, καλές μερίδες και νόστιμες.

- Σαλάτα κοτόπουλο με ρόκα και σαλάτες εποχής, φασόλια χάντρες και φακές. Πολύ ιδιαίτερη σαλάτα! Το φιλέτο κοτόπουλου αρωματισμένο με κύμινο, οι σαλάτες ζωντανές, διακοσμημένη με ροδέλες από ραπανάκια. Το πιάτο είχε πινελιές από μπαλσάμικο αλλά και μια κιτρινωπή σος που η βάση της πρέπει να είναι από γιαούρτι και προφανώς μουστάρδα ή κουρκουμα που δίνει και το κίτρινο χρώμα.

Σας ακούγεται σαν αχταρμάς; Ε, λοιπόν παρότι δεν είμαι άνθρωπος της σαλάτας κι αν δεν επέμενε η παρέα, δεν θα είχα ασχοληθεί καν για την παραγγελία της, σας διαβεβαιώνω ότι ήταν φρεσκότατη, δροσερή, χορταστική και πολύ ενδιαφέρουσα γευστικά!

- Τραγανά μπαστούνια μοτσαρέλας, πέντε ευμεγέθη τμχ (ένα για τον καθένα), παρέα με ντοματούλα κι επάνω της μαρμελάδα ντομάτας, την οποία αγκάλιαζε ένα μεγάλο φύλλο προσούτο. Όλα αυτά ξεκουράζονταν πάνω σε σαλατούλα φρέσκιας ρόκας.

Η μικρή φίλη της παρέας έμαθα ότι τρελαίνεται γι’ αυτά και δεν έχει άδικο εδώ που τα λέμε. Βέβαια θα ήθελα το πιάτο να συνοδεύεται από κάτι spicy, που να δίνει ένταση στην ουδέτερη -από την φύση της- γεύση της μοτσαρέλας! Ο συνδυασμός με την μαρμελάδα ντομάτας στην συγκεκριμένη περίπτωση παρότι νόστιμη, δεν το κατάφερε ιδιαίτερα.

- Πίτσα monde, με μανιτάρια porcini, μοτσαρέλα, σάλτσα ντομάτας, μπέικον, παρμεζάνα και ρόκα. Πάρα πολύ νόστιμη, με μοναδική επιθυμία να είχε περισσότερη σάλτσα ντομάτας.

Γενικά σημειώστε ότι… όπου ρόκα και λαχανικά…είναι ολόφρεσκα και ζωντανά! Ένα μέγεθος στο πάχος του ζυμαριού, λεπτό και τραγανό, όπως μ’ αρέσει. Η διάμετρος της πίτσας παρότι μας είπε η φίλη ότι δεν είναι πολύ μεγάλο, διαπιστώσαμε ότι είναι αξιοπρεπέστατο. Εντάξει, μην περιμένετε και το xl της Dominos, αλλά εδώ οι άνθρωποι εστιάζουν στην ποιότητα της πίτσας περισσότερο.

Και πριν περάσω στα κυρίως… μια στάση για δύο ακόμα πολύ γενναιόδωρα κεράσματα που έσκασαν μύτη στο τραπέζι μας, λέγοντάς μας πως ήθελαν να τα δοκιμάσουμε για να τους πούμε την γνώμη μας! Υποθέτω ότι είναι στα πλαίσια την περιόδου της σαρακοστής που έρχεται.

- Καλαμαράκια τηγανιτά, πάνω σε φρέσκια ρόκα, με λίγη ντομάτα και μια πρωτότυπη πινελιά για συνοδεία… πέστο βασιλικού αν θυμάμαι καλά (παίζει να ήταν και πέστο ρόκας) που ήταν υπέροχο! Τα καλαμαράκια ήταν αφρός στην κυριολεξία! Ούτε λιγδερά, ούτε λάστιχο, ούτε άνοστα. Ήταν καταπληκτικά. Μπράβο.

- Χταπόδι… ένα πιάτο όνειρο! Κομμένο σε ροδέλες από μεγάλο πλοκάμι, στο κέντρο του πιάτου υπήρχε νόστιμη φάβα στημένη με τσέρκι σε υπεραρκετή ποσότητα, με λίγη κάπαρη, φύλλα ρόκας και λίγη ντοματούλα. Πινελιές μπαλσάμικου που απογείωναν το γευστικό αποτέλεσμα καθώς το χταπόδι έλιωνε στην κυριολεξία στο στόμα. Ξανά μπράβο στον chef!

Μια παρατήρηση. Γενικά απ’ ότι έχετε ήδη καταλάβει, η ρόκα έχει την τιμητική της στο Oroscopo, κυρίως όσον αφορά στην διακόσμηση. Αυτό προσωπικά δεν με χάλασε καθόλου, γιατί την λατρεύω. Όμως θα πρότεινα την χρήση κι άλλων κι άλλων σαλατικών-λαχανικών (δόξα τω θεώ έχουμε μπόλικα στη χώρα μας), για να σπάει η μονοτονία και για ν’ αποφύγουν τις δυσαρέσκειες κάποιων πελατών οι οποίοι ενδεχομένως να μην την συμπαθούν.

Όπως καταλαβαίνετε τα κυρίως μας καθυστέρησαν -ορθά- να έρθουν αφού είχαμε ακόμα δρόμο να διανύσουμε μέχρι αυτά. Ήμασταν όμως ήδη όχι απλά χορτασμένοι, αλλά στα όρια του σκασμού, καθώς πρέπει να σας πω ότι οι μερίδες στο Oroscopo είναι ΜΕΓΑΛΕΣ… κι όταν λέμε μεγάλες… εννοούμε ΜΕΓΑΛΕΣ!

Κι αισίως φτάνουμε λοιπόν στα κυρίως:

Πριν όμως… πάλι μια στάση! Για να δοκιμάσουμε απ’ ότι μας είπαν την νέα πρόταση ψωμιού σε μορφή πίτας. Και σκάει μια τεράστια πιατάρα με πίτα που θυμίζει focaccia, ραντισμένη με λαδάκι και μυρωδικά κομμένη σε κομμάτια όπως η πίτσα. Μου θύμισε την αντίστοιχη πίτα με το σουσάμι που σερβίρει ο Μπαρμπαλέξης στη Χαλκηδόνα, μόνο που εκείνο είναι πιο μαλακό, πιο ψωμοειδές, ενώ αυτό ήταν τραγανό. Καλοδεχούμενο κι αυτό… αφού είχε ξεχειλώσει το στομάχι μας!

Και τώρα συνεχίζουμε:

- Ταλιατέλες φρέσκιες με καπνιστό μπέικον, μανιτάρια και πολύχρωμες πιπεριές για μένα. Αξιοπρεπέστατο πιάτο, τεράστιας ποσότητας! Τα ζυμαρικά βρασμένα στον χρόνο που έπρεπε ακριβώς. Ήθελα το μπέικον λίγο περισσότερο σοταρισμένο για ακόμα πιο έντονο άρωμα. Μόνο αυτό.

- Ταλιατέλες φρέσκιες με μάγουλα μοσχαριού, μαγειρεμένα σε σάλτσα κόκκινου κρασιού! Απίθανη εκτέλεση κατά τα λεγόμενα της φίλη που επέλεξε το πιάτο, μετά από προτροπή της άλλης φίλης που όπως προείπα… έχει χτίσει το μαγαζί… συνεπώς έχει ντερλικώσει και όλο τον κατάλογο! Παρότι δεν είμαι fan του μοσχαριού σε δοκιμή που έκανα, διαπίστωσα ότι όσοι το αγαπούν θα ενθουσιαστούν με αυτό το πιάτο. Έλιωνε στο στόμα πραγματικά. Η μερίδα και αυτή βεβαίως τεράστια, χωρίς να υπολείπεται του κρέατος, όπως συμβαίνει συχνά.

- Φαρφάλες σπέσιαλ Oroscopo για…. τον χτίστη της παρέας! Με γεύση καπνιστού σολομού με μπρικ, πιπεράτη βότκα και άπαχη κρέμα. Δεν δοκίμασα αλλά ο “χτίστης” είπε τα καλύτερα.

- Ριζότο με γαρίδες, ξύσμα λεμονιού, πεκορίνο Ελληνικό και τραγανό πράσο, για το αγόρι της παρέας. Το γεγονός και μόνο ότι κατάφερε να φάει το μεγαλύτερο μέρος, παρά τα όσα είχαν προηγηθεί, μαρτυρά από μόνο του ότι ήταν άλλο ένα εξαίσιο πιάτο. Και το επιβεβαιώνω κι εγώ από δοκιμή στο τέλος. Χυλωμένο άψογα, al dente…θεός! Μάλλον θα είναι το πιάτο που θα επιλέξω την επόμενη φορά, αν και φλερτάρω και με τα φρέσκα ραβιόλια και την τρούφα!

- Σπαγγέτι Ναπολιτάνα για το τέταρτο άτομο της παρέας. Διαχρονική αξία στο Oroscopo απ’ ότι λένε.

Οι μερίδες των κυρίως όπως αντιλαμβάνεστε, φαγώθηκαν κατά το ήμισυ και με πάαααρα πολύ δυσκολία. Μπήκαν όμως σε πακέτο και καταναλώθηκαν την επόμενη ωραιότατα… δεν μαγειρέψαμε κι όλας! Διπλή η χαρά. Και για να σας δώσω μια εικόνα για το μέγεθος των μερίδων. Ακόμα και την επόμενη αυτό που είχε περισσέψει ήταν πάρα πολύ!

Ήπιαμε 2 μπύρες Άμστελ συν μια κερασμένη, κρασί κόκκινο και άφθονο νεράκι βρύσης. Κι αυτό στα θετικά.

Το τέλος, έμοιαζε με το γλυκό τέλος των Χριστουγέννων, που δεν θες να τελειώσουν αλλά δεν στεναχωριέσαι κι όλας… γιατί σκέφτεσαι ότι ο χειμώνας σε βάρυνε κι ότι σε λίγο καιρό θα έρθει η άνοιξη! Και κάπου εδώ ναι, ήρθε η άνοιξη… όπερ σημαίνει μια μεγάλη πιατέλα με 5 γλυκά…

Θυμάμαι ότι τότε στην συνάντηση των μελών, δεν τα είχα αγγίξει. Δεν μου έκαναν κλικ. Όμως εδώ, εδώωωωω έκαναν τα μάτια μου πουλάκια.

- Τιραμισού… το λέω με απόλυτη σιγουριά, ότι είναι το ωραιότερο που έχω δοκιμάσει σε εστιατόριο ever. To καταβρόχθισα σχεδόν όλο μόνη μου, γιατί ευτυχώς οι υπόλοιποι είχαν επικεντρωθεί στα άλλα. Όχι ότι δεν δοκίμασα βέβαια και από τα άλλα.

- Εκμέκ κανταΐφι με σαντιγύ, πάρα πολύ καλό. Θα ήθελα πιο σιροπιασμένο το φύλλο του κανταϊφιού γιατί ήταν αρκετά στεγνό. Η κρέμα του όμως ήταν ωραία.
- Μιλφέιγ…εξαιρετικό και στην κρέμα του και στο φύλλο του.

- Πάστα καραμέλα με βάση μπισκοτένια, πολύ καλή γεύση αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τις πάστες

- Πάστα που έμοιαζε με την κλασική αμυγδάλου, αλλά πρέπει να ήταν λίγο πειραγμένη καθώς “ο χτίστης” είπε ότι είχε λεμονίζουσα γεύση. Εγώ δεν δοκίμασα για τον λόγο που προανέφερα.

Πληρώσαμε συνολικά 87€ (17,40€/άτομο), δυστυχώς η απόδειξη δεν είχε ανάλυση. Όμως νομίζω πως και μόνοι σας καταλαβαίνετε ότι το vfm είναι πολύ καλό και δεν υπολογίζω μέσα τα πλουσιοπάροχα και αξιόλογα κεράσματα!

Συμπέρασμα: Η τρελοκαμπέρω είχε δίκιο τελικά! Αλλά μην της το πείτε. Θα το πάρει πάνω της.

Το Oroscopo αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση για όσους κινούνται στην περιοχή του κέντρου. Αυτό που το χαρακτηρίζει είναι οι μεγάλες μερίδες, οι φρέσκιες πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί και οι αξιοπρεπείς εκτελέσεις των συνταγών. Και ναι, τελικά είναι από τα εστιατόρια που θα αψηφήσω την ασυμφωνία γούστου στο θέμα της διακόσμησης και θα ξαναπάω. Άλλωστε όταν ικανοποιείται ο ουρανίσκος, τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Τελικά προτείνεται!

11 Ιουν 2016

Ίσως μια κριτική και από εμένα για το OROSCOPO δεν έχει να προσφέρει και πολλά, καθώς για αυτό έχει γράψει μεγάλο μέρος των χρηστών του site, προσωπικά ωστόσο θεωρώ ότι οφείλω σε κάθε περίπτωση μια κριτική, για να επιβεβαιώσω και εγώ τα γραφόμενα αλλά κυρίως και για να ανταποδώσω την «φιλοξενία» και την πολύ όμορφη βραδιά που μας χάρισε το OROSCOPO με τις νόστιμες γεύσεις του και την άψογη και ζεστή συμπεριφορά του προσωπικού του. Λοιπόν, έχουμε και λέμε...
Σάββατο βράδυ, μέσα στον Απρίλη, πριν αρχίσει ο καιρός να ζεσταίνει, επισκεφθήκαμε τρία άτομα το OROSCOPO, μετά από κράτηση. Η υπόθεση παρκάρισμα στην περιοχή πονεμένη ιστορία, οπλιστείτε με αρκετή υπομονή, στο τέλος κάπου θα βολευτείτε σε κάποιο στενό δρόμο των Ιλισίων. Το εστιατόριο σχεδόν γεμάτο, με αρκετούς τουρίστες, λογικά από τα διπλανά ξενοδοχεία (σε πολύ κοντινή απόσταση εξάλλου βρίσκεται το ξενοδοχείο Caravel).

Ο χώρος σίγουρα δεν είναι το δυνατό σημείο του OROSCOPO, ελαφρώς παλαιομοδίτικος και σχετικά ψυχρός, σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, είναι πεντακάθαρος και άνετος, οπότε σε τελική ανάλυση δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για να επισκεφθεί κάποιος το OROSCOPO. Τέλος πάντων, οι φίλοι του site έχουν αναλύσει το χώρο επαρκέστατα και με κάθε λεπτομέρεια, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο. Να προσθέσω απλώς ότι για τους ζεστούς μήνες τοποθετούνται καρέκλες και τραπέζια στην απέναντι πλατεία, οπότε για το καλοκαίρι υπάρχει εναλλακτική επιλογή.

Ως προς την εξυπηρέτηση, έχω να πω μόνο τα καλύτερα, ευγένεια, φιλικότητα, ταχύτητα στο service και πλουσιότατα κεράσματα, που θα αναφερθούν αναλυτικότερα στη συνέχεια, είναι ενδεικτικά κάποια από τα σημεία που πρέπει να επισημανθούν (άλλωστε και η αξιολόγηση 97% στον τομέα αυτό, δεν θα μπορούσε να είναι τυχαία).
Φθάνοντας λοιπόν τρία άτομα στο OROSCOPO, μας υποδέχθηκαν με χαμόγελο, μας έδειξαν το τραπέζι που είχαν κρατήσει για μας, ρωτώντας μας μήπως τυχόν προτιμούμε κάποιο άλλο. Για αρχή ήρθε ως κέρασμα μία σούπα για τον καθένα, κατά τη διάρκεια του γεύματος κεραστήκαμε ένα δεύτερο μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί, ενώ στο τέλος ήρθε στο τραπέζι μας μια πιατέλα με τρία γλυκά (cheesecake - μιλφέιγ - εκμέκ κανταΐφι) και τρία σφηνάκια γρανίτα λεμόνι.
Όλα τα παραπάνω κεράσματα αποτελούν κινήσεις που σίγουρα δεν συναντάς συχνά και, δίχως άλλο, σε κερδίζουν από την πρώτη στιγμή που θα επισκεφθείς το εν λόγω εστιατόριο. Συνεπώς, όταν τα κεράσματα συνδυάζονται με όσα προανέφερα περί επαγγελματισμού, ευγένειας, εξυπηρέτησης κλπ., δεν μπορεί παρά να δώσεις τη μεγαλύτερη δυνατή βαθμολογία στον τομέα αυτό

Ας προχωρήσουμε τώρα, στο καίριο σημείο κάθε κριτικής, την ποιότητα δηλαδή του φαγητού και τη γεύση.
Ο κατάλογος είναι αρκετά εκτεταμένος και προσφέρει αρκετές επιλογές ικανές να καλύψουν όλα τα γούστα. Καμιά δεκαριά σαλάτες και ορεκτικά, ζυμαρικά και πίτσες, καθώς και κρεατικά και ψάρια της ώρας.
Λοιπόν, εμείς τρία άτομα δοκιμάσαμε τα εξής:
- για αρχή ήρθαν στο τραπέζι μας ψωμί, κριτσίνια και 2 ντιπ, το ένα με γιαούρτι και άνιθο το άλλο με πάστα ελιάς (3 * 1,50 €), νοστιμότατα, καθώς και νερό βρύσης φιλτραρισμένο, που ανανεώθηκε πολλές φορές. Επίσης, όπως προανέφερα, ως κέρασμα ήρθαν 3 ατομικές σούπες με πατάτα και πράσο (εάν κατάλαβα καλά από τα υλικά που προσωπικά μπόρεσα να διακρίνω), εξίσου νόστιμες.
- 1 σαλάτα Kαπρικόρνο, που περιείχε, μαρούλι & ρόκα, σερβιρισμένα με φύλλα παρμεζάνας, σε τσιμπημένη σχετικά τιμή (9,40 €). Σε κάθε περίπτωση, η σαλάτα ήταν μια χαρά, οι πρασινάδες φρεσκότατες και η ποσότητα επαρκής.
- μπαστούνια μοτσαρέλας, με προσούτο και μαρμελάδα ντομάτας (7,80 €). Πρόκειται για ορεκτικό που δικαίως έχει σχολιασθεί θετικότατα από πολλούς φίλους του site, άρεσε σε όλους μας. Απλώς και εγώ ίσως προτιμούσα την ποσότητα της σάλτσας κάπως περισσότερη.

- για μένα μπιφτέκια, αρωματισμένα με ρίγανη και μαριναρισμένες ντομάτες και συνοδεία από βραστά λαχανικά και ρύζι (13,80 €). Γευστικότατο πιάτο, μεγάλη μερίδα, νόστιμα τα μπιφτέκια, σωστά ψημένα και με ωραία αρώματα. Τα συνοδευτικά, χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις. Θα το συνιστούσα...
- για τη σύζυγο φαρφάλες Oroscopo, με καπνιστό σολομό, μπρικ, βότκα & άπαχη κρέμα γάλακτος (13,30 €). Περιποιημένο πιάτο και χορταστικότατη μερίδα, η γυναίκα μου δεν την κατάφερε, οπότε την βοήθησα να την αποτελειώσει. Ίσως λίγο έντονη γεύση των συνοδευτικών υλικών, κάποιους ενδέχεται να τους ξενίσει. Προσωπικά πάντως μου άρεσε πολύ.

- φρέσκα ζυμαρικά ταλιατέλες, με πιπεριές, μανιτάρια και καπνιστό μπέικον (11,90 €). Οι ίδιες παρατηρήσεις και εδώ ως προς την ποσότητα και την εμφάνιση του πιάτου. Για τη γεύση δεν έχω άποψη, ο τρίτος της παρέας δήλωσε πάντως ευχαριστημένος, οπότε και εγώ με τη σειρά μου δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.
- 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο λευκό κρασί κτήμα Παλυβού, εάν θυμάμαι καλά (14,00 €) συν ένα δεύτερο, που όπως προανέφερα κεραστήκαμε.
- μία σόδα (2,60 €).
- τα κερασμένα γλυκά που ήρθαν στο τέλος (cheesecake - μιλφέιγ - εκμέκ κανταΐφι) και τα σφηνάκια γρανίτα λεμόνι έκλεισαν ιδανικά ένα πολύ ωραίο δείπνο. Τα γλυκά ήταν σε κάθε περίπτωση νόστιμα, ίσως κάπως περισσότερο ξεχώρισα το εκμέκ κανταΐφι.

Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός μας ήρθε, εννοείται με απόδειξη, στα 77,30 €, ελαφρώς υψηλός για αυτά που παραγγείλαμε, εάν αναλογιστεί ωστόσο κανείς τα πλούσια κεράσματα, η τελική σχέση ποιότητας – τιμής ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητική. Σε κάθε περίπτωση, για να είμαι δίκαιος και επειδή το κέρασμα επαφίεται αποκλειστικά στη διάθεση του ίδιου του εστιατορίου και όχι στον πελάτη που, ενδεχομένως, να επιθυμούσε να ξοδέψει μικρότερο ποσό για την έξοδό του, με βαριά καρδιά θα στερήσω από το OROSCOPO το «4» στη σχέση ποιότητας – τιμής.

Σε κάθε περίπτωση, το OROSCOPO αποτελεί μια ασφαλέστατη επιλογή για έξοδο για φαγητό. Νόστιμα και περιποιημένα πιάτα, σε ένα καθαρό και άνετο περιβάλλον και με άψογη εξυπηρέτηση αποτελούν εγγύηση για μια άκρως επιτυχημένη έξοδο. Οπότε, όσοι δεν το έχετε τυχόν επισκεφθεί, να πάτε....

06 Δεκ 2016

Θέλοντας και εγώ να προσφέρω ένα λιθαράκι στην ενημέρωση για την αξία ενός πολύ καλού εστιατορίου, και επειδή πιστεύω ότι οι καλοί πρέπει να επιβραβεύονται, θα μιλήσω για τη δική μου εμπειρία από την επίσκεψή μου που έγινε μεσημέρι την Τρίτη 22 Νοεμβρίου. Η θέση που βρίσκεται και το γεγονός ότι μπορείς να βλέπεις έξω στην πλατεία σε προδιαθέτουν θετικά. Μέσα ο χώρος είναι μεγάλος και τα τραπέζια σε σωστή απόσταση μεταξύ τους.
Οι τουαλέτες δε ολοκάθαρες.
Εκείνο στο οποίο πρέπει να σταθώ είναι η εξυπηρέτηση. Φιλικοί, ζεστοί, χαμογελαστοί, επεξηγηματικοί να σε βοηθήσουν σε ότι ρωτούσες. Επίσης αρκετά κεράσματα που σου δίνουν την χαρά να καταλάβεις ότι σε σέβονται. Είχαμε λοιπόν κέρασμα μία πολύ νόστιμη σούπα στην αρχή, κερασμένο το δεύτερο κρασί και στο τέλος γλυκάκι ή παγωτό ή φρούτο.
Το νερό βρύσης, απόδειξη στο τέλος κανονικά. Οι γεύσεις τώρα. Πήραμε μία σαλάτα πράσινη, γευστική και αρκετή σαν ποσότητα για δύο. Ένα κοτόπουλο με σάλτσα πιπεριάς Φλωρίνης το οποίο ήταν πολύ νόστιμο και ένα συκώτι, επιλογή του συνδαιτυμόνα μου, που του άρεσε πολύ από ότι μου είπε και ήταν σωστά ψημένο. Οι ποσότητες ήταν αρκετές και δεν χρειάστηκε κάτι άλλο.
Η αξία των ανωτέρω νομίζω φυσιολογική για όλα αυτά που σου προσφέρει το εστιατόριο, αφού μείναμε ευχαριστημένοι τόσο από το φαγητό. όσο και από την εξυπηρέτηση. Θα πρέπει να αναφέρω ότι ο κατάλογος καλύπτει μία μεγάλη γκάμα επιλογών για φαγητό και η λίστα κρασιών μεγάλη και προσιτή οικονομικά.

12 Οκτ 2016

Επανέρχομαι με νέα κριτική για το συγκεκριμένο εστιατόριο, απλά για να επιβραβεύσω την προσπάθεια των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτό.

Πήγαμε 5/10/2016 Τετάρτη βράδυ τέσσερις άνθρωποι με σκοπό να φάμε καλά σε ένα εστιατόριο που προσωπικά έχω επισκεφτεί ουκ ολίγες φορές.
Πάντα δεν έχω λόγια για την εξυπηρέτηση, η οποία είναι επαγγελματική αλλά και φιλική.

Τα κουβέρ έχουν αναλυθεί από άλλους, καθώς και το αρχικό κέρασμα σούπας.
Το συγκεκριμένο βράδυ, παραγγείλαμε:
Μπρόκολο στον ατμό, με σάλτσα από τυρί μετσοβόνε και καβουρδισμένο αμύγδαλο
Σαλάτα καπρικόρνο
Πίτσα Μόντε
Ριζότο με μανιτάρια και φρέσκο θυμάρι
Φρέσκα ζυμαρικά Ταλιατέλες, με πιπεριές, μανιτάρια και καπνιστό μπέικον
Μία φιάλη Παράγκα κυρ Γιάννη

Ήρθαν κέρασμα:
Ένα πιάτο με κολοκυθοκεφτέδες, και κομμάτια ταλαγάνι με ψητή ντομάτα
Δεύτερη φιάλη κρασί.

Για να μην κουράζω, όλα ήταν όπως πάντα εξαιρετικά.

Στο τέλος μας προσέφεραν μια πιατέλα με γλυκά.
Επίσης προσγειώθηκαν με το λογαριασμό και δύο φιάλες με μαστίχα και λιμοντσέλο, με τέσσερα σφηνοπότηρα, για να πιούμε για τη χώνεψη.

Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ήταν λίγο κάτω από 80 ευρώ, εξαιρετικό value for money για την ποσότητα και ποιότητα του φαγητού, όπως και για τη συνολική εικόνα.

Σαφώς και θα συνεχίσω να πηγαίνω!!!!
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη pappaki.