OROSCOPO

Ιταλία
Στο εστιατόριο μας δεχόμαστε σχεδόν όλες τις χρεωστικές & πιστωτικές κάρτες
Ώρες λειτουργίας
Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
13:00 - 00:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Προσφάτως ανακαινισμένο, βρίσκεται στην Αθήνα, στην πλατεία μπροστά από ξενοδοχείο Caravel και έχει μοντέρνα Ελληνική κουζίνα, Πίτσα & Πάστα.
Είναι ιδανικά τοποθετημένο στην καρδιά της Αθήνας, κοντά στην Εθνική Πινακοθήκη, τα ξενοδοχεία Hilton & Best Western Ιλίσια, και πέντε λεπτά μακριά από τα ξενοδοχεία Crowne Plaza και The Golden Age.
Το πάθος μας για την κουζίνα σε συνδυασμό με την εξαιρετική λίστα κρασιών, κυρίως Ελλήνων παραγωγών, θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό πελάτη.
Το Oroscopo σερβίρει από τη 13:00 το μεσημέρι έως τις 12:00 το βράδυ καθημερινά και λειτουργεί όλο το χρόνο. Τους πιο ζεστούς μήνες, έχετε την επιλογή είτε να απολαύσετε το δείπνο σας έξω, δίπλα στη πλατεία, ή στην κλιματιζόμενη αίθουσα μας με την πανοραμική θέα στην πλατεία του Caravel.

Πως θα το βρείτε
  Αντήνορος 42, Ιλίσια
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Βραδακι Κυριακης νωρις, μετα απο δουλεια το πρωι και υποχρεωτικη επισκεψη στον Ευαγγελισμο στα καπακια, νηστικος ολη μερα, ταλαιπωρημενος και σε αθλια κατασταση, το μονο που σκεφτομουν ηταν που μπορουμε να παμε για καλο φαι εκει κοντα και να ειναι ηρεμα.
Μετα απο διαβουλευσεις με τον μονιμο συνδαιτυμονα μου, καταληξαμε στο oroscopo.

Ο χωρος, αν και λιγο "παλιακος" αισθητικα στα προτυπα μιας ξεχασμενης αστικης πολυτελειας περασμενης δεκαετιας, παρολαυτα παραμενει ευχαριστος χωρις να κουραζει, βοηθαει και το ψηλοταβανο του χωρου, η τεραστια προσοψη-τζαμαρια και ο σωστος φωτισμος.
Τα ευρυχωρα τραπεζια σε σωστες αποστασεις, ο καναπες που καταλαμβανει σχεδον ολοκληρη την μια πλευρα του χωρου καπως χαμηλος για μενα για να φαει κανεις ανετα, ο καθρεφτης απο πανω του, προστατευοντας την ιδιωτικοτητα καθως ειναι αρκετα ψηλα, επιτρεπει να καθεσαι πλατη στο υπολοιπο μαγαζι χωρις να "εγκλωβιζεσαι".
Φυσικα χαρτοσουπλα και τα τοιαυτα απουσιαζουν, τρως πανω στα υφασματινα τραπεζομαντηλα, το εκτιμω παντου αυτο.
Ο λογος που ο χωρος χανει μια ντοματουλα δεν αφορα τιποτα απο τα συν και πλην που αναφερω παραπανω. Ειναι διοτι, ενω οι τουαλετες ειναι καθαρες, βρισκονται στο παταρακι, με οτι δυσκολιες συνεπαγεται αυτο για καποιο ΑμΕΑ.

Για το σερβις τι να πω. Ενα κλικ πιο κατω απο αυτο του κοντινου Μαυρου Γατου, καθως -και φυσιολογικοτατα- απουσιαζει η εγκαρδιοτητα της κλασσικης ταβερνας που εμενα προσωπικα μου αρεσει, αναπληρωνεται ομως αυτη η απουσια απο αψογη και επαγγελματικη συμπεριφορα, κανενα ιχνος δηθενισμου και σωστους χρονους στο σερβιρισμα, καθως και το εκδηλο αλλα διακριτικο ενδιαφερον για την ικανοποιηση του πελατη.

Παμε στο φαγητο. Στην αρχη καταφθανει πολυ ωραιο ψωμι, κριτσινια και δυο ντιπ καθως και νερο σε μπουκαλι του καταστηματος.

Αρχικα μας προσφερθηκε σουπα με πρασσο και πατατα, πολυ υδαρη για τα γουστα μου, εχοντας ως γερμαντραφης συνηθισει στις πλουσιες και πιο δεμενες κεντροευρωπαϊκες σουπες, εκτιμηθηκε ομως σαν κινηση.

Πηραμε μια απλη σαλατα με μαρουλι, ροκα, βαλσαμικο και παρμεζανα, χωρις τσιγκουνιες η τελευταια, δροσερη και φρεσκια, μια χαρα.

Για ορεκτικο επιλεξαμε τα μπαστουνακια μοτσαρελας με προσουτο και μαρμελαδα ντοματας, συνοδεια ροκας κι εδω. Το πιο αδυναμο, μεχρι και βαρετο μπορω να πω, πιατο. Το εκ φυσεως απαλης/ουδετερης γευσης τυρι και η γλυκαδα της μαρμελαδας ντοματας επουδενι δεν ηταν δυνατον να αντισταθμιστουν απο την γευση του προσουτο. Το καθε συστατικο του πιατου απο μονο του καλο, το αποτελεσμα ανισοβαρες. Χρειαζεται επαναπροσεγγιση, του λειπει η σπιρταδα και αφηνει και ασχημη γλυκια επιγευση επι μακρον.

Εγω επελεξα κουνελι με σαλτσα ντοματας και κρασιου Μαρσαλα, και οπως παντα αθεραπευτος, το συνοδεψα με τηγανητες πατατες (με επιλογες επιπλεον αναμεσα σε ρυζι και πουρε πατατας). Τα θετικα, καταφτανει μια μεριδα με δυο κομματια μπουτια κουνελιου, και οχι οτι ναναι δηλαδη απο το ζωντανο, καλομαγειρεμενα και μαλακα, συνοδεια ωραιων και φρεσκων τηγανητων πατατων. Το αρνητικο, στην σαλτσα υπερισχυε τοσο η γευση της ντοματας, που μυρωδια δεν πηραμε απο το Μαρσαλα, σε σημειο που να αμφιβαλουμε για την παρουσια του.

Ο φιλος μου επελεξε φαρφαλες με καπνιστο σολωμο, μπρικ και κρεμα γαλακτος. Ο ενθουσιασμος μας δεν περιγραφεται. Να ξεκινησω απο το ενδεικτικο γεγονος οτι ενω ερχεται μπολικο τυρακι τριμμενο για να προσθεσεις, το θεωρησαμε υβρη να βαλουμε. Τα μακαρονια αψογα βρασμενα, η παρουσια των υλικων γενναιοδωρη και σαφης, το δεσιμο των γευσεων αψογο, το αποτελεσμα αποκαλυψη! Και να φανταστειτε οτι ανηκω σε αυτους που αρνουνται πεισματικα να παρουν μακαροναδες εξω, εδω το μετανιωσα.

Με το κερασμα της σουπας, μια μπυρα, μισο κιλο ωραιο κρασι κι αλλο μισο κερασμενο και κερασμα γλυκακι στο τελος, πληρωσαμε με αποδειξη 57,30 ευρω.

Στα συμπερασματα τωρα. Το μαγαζι δεν ειναι φτηνο. Θα προτιμουσα πιο προσιτες τιμες χωρις κερασματα. Ισως παιζει ρολο και το γεγονος οτι εξυπηρετει αρκετους τουριστες με αλλα σκεπτικα και βαλαντια.
Τα συναισθηματα για το φαγητο ειναι αναμεικτα. Ενω ολα ηταν αψογα εκτελεσμενα, και ποιοτικα ειναι εμφανης η προσοχη στα υλικα, το αποτελεσμα γευστικα εχει αρκετα σκαμπανεβασματα, απο το βαρετο ορεκτικο, στο ασαφες κουνελι ως την εξαιρετικη μακαροναδα και γλυκο.
Τοσο η γευση οσο και το vfm μπορουν να κινηθουν απο το 1 ως το 4, αναλογα με το τι θα παραγγειλεις.
Οι βαθμολογια που βαζω ειναι "ενισχυμενη", τοσο διοτι θα πρεπει να ξαναεπισκεφθω το μαγαζι για μια πιο ολοκληρωμενη εικονα, οποτε δεν θελω να το αδικησω τωρα, οσο και γιατι ειναι το μονο εστιατοριο που μπορεσε να ανατρεψει την προκαταληψη μου να μην παραγγελνω μακαροναδες εξω, αθλος!

Το συστηνω, κυριως για την εν λογω μακαροναδα που με ξετρελανε, και το πολυ καλο σερβις. Αν πατε στοχευμενα δεν θα χασετε.

Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Ήταν πολύ σοφή η απόφασή μου, να μην γράψω κριτική για το Οroscopo βάσει της συνάντησης που είχε γίνει τον περασμένο Ιούνιο από το site. Γιατί δυστυχώς θα έπιπτε ράβδος! Και θα ήταν άδικο. Πολύ άδικο.

Η πρώτη επαφή ήταν σαν να “πέρασε και να μην με ακούμπησε” από όλες τις απόψεις. Από το χώρο, το στήσιμο της εκδήλωσης αλλά περισσότερο από τις γεύσεις. Τώρα για να μην είμαι και πολύ άδικη…ίσως γι’ άλλη μια φορά την προσοχή μου τράβηξε περισσότερο η γνωριμία μου με τους φίλους χρήστες και οι συζητήσεις με όσους ήδη είχα γνωρίσει.

Ακόμα θυμάμαι την ατάκα μου στο τραπέζι “πίτσα δεν θα βγάλουν”; Κι έπειτα την απορία μου στην απάντησή των φίλων γύρω μου…”Μα μας έβγαλαν, την έφαγες κι όλας…”! Ε, λοιπόν καλύτερα που δεν έγραψα, το λέω γι΄ άλλη μια φορά. Γιατί αυτό δεν ήταν πίτσα, ήταν focaccia με παρμεζάνα και ρόκα αν θυμάμαι καλά. Χάθηκε ο κόσμος να βγάλουν μια μαργαρίτα, σκέφτηκα. Ούτε τα κυρίως με είχαν ενθουσιάσει, αφού στην καλοπροαίρετη κατά τα άλλα προσπάθεια των αρμοδίων να μας παρουσιάσουν πολλά πιάτα, είχαν στοιβάξει σ’ ένα πιάτο τέσσερεις διαφορετικές γεύσεις, πράγμα που για μένα έχασε το νόημα. Είναι σαν να έχω μπροστά μου ένα μπολ με 5 γεύσεις παγωτού. Υπερβολή και μπέρδεμα!

Τέλος πάντων από την πρώτη στιγμή σκέφτηκα πως δεν θα γράψω αν δεν κάνω και δεύτερη επίσκεψη, για να έχω πληρέστερη και πιο αντικειμενική άποψη, όπως άλλωστε είχα πράξει και με το Ταξιδεύοντας στα Βόρεια. Τώρα αν σας πω ότι το Oroscopo ήταν κι από τα μαγαζιά που σκεφτόμουν διακαώς πότε θα ξαναπάω, ψέματα θα’ ναι. Έλα όμως που είχα πλησίον μου και την φίλη tzia που έλεγε όλο το βράδυ… “κάτι δεν έχει πάει καλά σήμερα. Μάλλον έχουν κάνει λάθος επιλογή πιάτων… Εγώ έρχομαι πολύ συχνά εδώ και είναι πραγματικά πολύ αξιόλογα τα πιάτα τους…”!!! Καλά -σκέφτηκα από μέσα μου-, παρότι έμπιστη… μου φαίνεται και λίγο τρελοκαμπέρω τούτη (μεταξύ μας αυτό… μην της το πείτε)!

Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου και Σάββατο 05/03/16, μετά από όχι πολύ σκέψη ομολογώ, κάνουμε κράτηση 2 ατόμων η οποία εν συνεχεία και στο παρά πέντε που λέμε, έγινε για 5 άτομα. Τα άτομα που μας έκαναν παρέα το έχουν χτίσει το μαγαζί, κι αυτό φάνηκε από την πρώτη στιγμή που καθίσαμε στο τραπέζι. Έτσι είναι, άμα έχεις κούτελο!

Για να τα πάρω με την σειρά όμως, ο χώρος είναι καθαρός και αξιοπρεπείς. Όμως αν δεν υπήρχαν οι διαβεβαιώσεις της φίλης tzias για το φαγητό, δεν πιστεύω ότι θα έκανα απόπειρα ξανά. Δεν είναι του γούστου μου. Παρότι σχετικά πρόσφατα ανακαινισμένος απ’ ότι έχω διαβάσει, μου μοιάζει λίγο τουριστικός, λίγο κρύος, λίγο και η περιοχή που μου είναι εντελώς ανάποδη και άβολη. Την μαύρη αλήθεια μου θα την πω, δεν είναι από τα μαγαζιά που θα με τράβαγε να μπω μέσα.

Η εξυπηρέτηση άψογη. Εδώ δε μπορώ να πω τίποτα μέτριο. Ήταν διαρκώς από πάνω μας σε ό, τι ζητήσαμε και επιπλέον σε ό, τι ήθελαν οι ίδιοι να μας κεράσουν. Και ήταν πολλά τα κεράσματα. Πάρα πολλά, γιατί είπαμε, έτσι είναι αυτά άμα έχεις “δόντι”!

Αναλυτικά ξεκινήσαμε με:

- Καρβελάκια πεντανόστιμου ψωμιού στην πέτρα ψημένα, 4 στον αριθμό από τα οποία πρέπει να έφαγα μόνη μου τα 2 σίγουρα. Συνοδεύτηκαν από 2 ντιπάκια, ένα λευκό μάλλον με βάση την μαγιονέζα και μυρωδικά κι ένα ροζουλί νομίζω με βάση πιπεριάς. Επίσης κάτι κριτσινάκια που ήρθαν συσκευασμένα, τα έφαγα όλα μόνη μου, ζωή να’χω!

- Σούπες ατομικές βελουτέ, πράσου-πατάτας με μυρωδικά εξαιρετικές! To κατάλληλο καλωσόρισμα κατά την γνώμη μου που το μενού στο site τους γράφει ότι έχει και γεύση καπνιστού σολομού, όμως εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. Καλύτερα όμως γιατί δεν συμπαθώ και ιδιαίτερα τον σολομό. Σε σωστή θερμοκρασία, καλές μερίδες και νόστιμες.

- Σαλάτα κοτόπουλο με ρόκα και σαλάτες εποχής, φασόλια χάντρες και φακές. Πολύ ιδιαίτερη σαλάτα! Το φιλέτο κοτόπουλου αρωματισμένο με κύμινο, οι σαλάτες ζωντανές, διακοσμημένη με ροδέλες από ραπανάκια. Το πιάτο είχε πινελιές από μπαλσάμικο αλλά και μια κιτρινωπή σος που η βάση της πρέπει να είναι από γιαούρτι και προφανώς μουστάρδα ή κουρκουμα που δίνει και το κίτρινο χρώμα.

Σας ακούγεται σαν αχταρμάς; Ε, λοιπόν παρότι δεν είμαι άνθρωπος της σαλάτας κι αν δεν επέμενε η παρέα, δεν θα είχα ασχοληθεί καν για την παραγγελία της, σας διαβεβαιώνω ότι ήταν φρεσκότατη, δροσερή, χορταστική και πολύ ενδιαφέρουσα γευστικά!

- Τραγανά μπαστούνια μοτσαρέλας, πέντε ευμεγέθη τμχ (ένα για τον καθένα), παρέα με ντοματούλα κι επάνω της μαρμελάδα ντομάτας, την οποία αγκάλιαζε ένα μεγάλο φύλλο προσούτο. Όλα αυτά ξεκουράζονταν πάνω σε σαλατούλα φρέσκιας ρόκας.

Η μικρή φίλη της παρέας έμαθα ότι τρελαίνεται γι’ αυτά και δεν έχει άδικο εδώ που τα λέμε. Βέβαια θα ήθελα το πιάτο να συνοδεύεται από κάτι spicy, που να δίνει ένταση στην ουδέτερη -από την φύση της- γεύση της μοτσαρέλας! Ο συνδυασμός με την μαρμελάδα ντομάτας στην συγκεκριμένη περίπτωση παρότι νόστιμη, δεν το κατάφερε ιδιαίτερα.

- Πίτσα monde, με μανιτάρια porcini, μοτσαρέλα, σάλτσα ντομάτας, μπέικον, παρμεζάνα και ρόκα. Πάρα πολύ νόστιμη, με μοναδική επιθυμία να είχε περισσότερη σάλτσα ντομάτας.

Γενικά σημειώστε ότι… όπου ρόκα και λαχανικά…είναι ολόφρεσκα και ζωντανά! Ένα μέγεθος στο πάχος του ζυμαριού, λεπτό και τραγανό, όπως μ’ αρέσει. Η διάμετρος της πίτσας παρότι μας είπε η φίλη ότι δεν είναι πολύ μεγάλο, διαπιστώσαμε ότι είναι αξιοπρεπέστατο. Εντάξει, μην περιμένετε και το xl της Dominos, αλλά εδώ οι άνθρωποι εστιάζουν στην ποιότητα της πίτσας περισσότερο.

Και πριν περάσω στα κυρίως… μια στάση για δύο ακόμα πολύ γενναιόδωρα κεράσματα που έσκασαν μύτη στο τραπέζι μας, λέγοντάς μας πως ήθελαν να τα δοκιμάσουμε για να τους πούμε την γνώμη μας! Υποθέτω ότι είναι στα πλαίσια την περιόδου της σαρακοστής που έρχεται.

- Καλαμαράκια τηγανιτά, πάνω σε φρέσκια ρόκα, με λίγη ντομάτα και μια πρωτότυπη πινελιά για συνοδεία… πέστο βασιλικού αν θυμάμαι καλά (παίζει να ήταν και πέστο ρόκας) που ήταν υπέροχο! Τα καλαμαράκια ήταν αφρός στην κυριολεξία! Ούτε λιγδερά, ούτε λάστιχο, ούτε άνοστα. Ήταν καταπληκτικά. Μπράβο.

- Χταπόδι… ένα πιάτο όνειρο! Κομμένο σε ροδέλες από μεγάλο πλοκάμι, στο κέντρο του πιάτου υπήρχε νόστιμη φάβα στημένη με τσέρκι σε υπεραρκετή ποσότητα, με λίγη κάπαρη, φύλλα ρόκας και λίγη ντοματούλα. Πινελιές μπαλσάμικου που απογείωναν το γευστικό αποτέλεσμα καθώς το χταπόδι έλιωνε στην κυριολεξία στο στόμα. Ξανά μπράβο στον chef!

Μια παρατήρηση. Γενικά απ’ ότι έχετε ήδη καταλάβει, η ρόκα έχει την τιμητική της στο Oroscopo, κυρίως όσον αφορά στην διακόσμηση. Αυτό προσωπικά δεν με χάλασε καθόλου, γιατί την λατρεύω. Όμως θα πρότεινα την χρήση κι άλλων κι άλλων σαλατικών-λαχανικών (δόξα τω θεώ έχουμε μπόλικα στη χώρα μας), για να σπάει η μονοτονία και για ν’ αποφύγουν τις δυσαρέσκειες κάποιων πελατών οι οποίοι ενδεχομένως να μην την συμπαθούν.

Όπως καταλαβαίνετε τα κυρίως μας καθυστέρησαν -ορθά- να έρθουν αφού είχαμε ακόμα δρόμο να διανύσουμε μέχρι αυτά. Ήμασταν όμως ήδη όχι απλά χορτασμένοι, αλλά στα όρια του σκασμού, καθώς πρέπει να σας πω ότι οι μερίδες στο Oroscopo είναι ΜΕΓΑΛΕΣ… κι όταν λέμε μεγάλες… εννοούμε ΜΕΓΑΛΕΣ!

Κι αισίως φτάνουμε λοιπόν στα κυρίως:

Πριν όμως… πάλι μια στάση! Για να δοκιμάσουμε απ’ ότι μας είπαν την νέα πρόταση ψωμιού σε μορφή πίτας. Και σκάει μια τεράστια πιατάρα με πίτα που θυμίζει focaccia, ραντισμένη με λαδάκι και μυρωδικά κομμένη σε κομμάτια όπως η πίτσα. Μου θύμισε την αντίστοιχη πίτα με το σουσάμι που σερβίρει ο Μπαρμπαλέξης στη Χαλκηδόνα, μόνο που εκείνο είναι πιο μαλακό, πιο ψωμοειδές, ενώ αυτό ήταν τραγανό. Καλοδεχούμενο κι αυτό… αφού είχε ξεχειλώσει το στομάχι μας!

Και τώρα συνεχίζουμε:

- Ταλιατέλες φρέσκιες με καπνιστό μπέικον, μανιτάρια και πολύχρωμες πιπεριές για μένα. Αξιοπρεπέστατο πιάτο, τεράστιας ποσότητας! Τα ζυμαρικά βρασμένα στον χρόνο που έπρεπε ακριβώς. Ήθελα το μπέικον λίγο περισσότερο σοταρισμένο για ακόμα πιο έντονο άρωμα. Μόνο αυτό.

- Ταλιατέλες φρέσκιες με μάγουλα μοσχαριού, μαγειρεμένα σε σάλτσα κόκκινου κρασιού! Απίθανη εκτέλεση κατά τα λεγόμενα της φίλη που επέλεξε το πιάτο, μετά από προτροπή της άλλης φίλης που όπως προείπα… έχει χτίσει το μαγαζί… συνεπώς έχει ντερλικώσει και όλο τον κατάλογο! Παρότι δεν είμαι fan του μοσχαριού σε δοκιμή που έκανα, διαπίστωσα ότι όσοι το αγαπούν θα ενθουσιαστούν με αυτό το πιάτο. Έλιωνε στο στόμα πραγματικά. Η μερίδα και αυτή βεβαίως τεράστια, χωρίς να υπολείπεται του κρέατος, όπως συμβαίνει συχνά.

- Φαρφάλες σπέσιαλ Oroscopo για…. τον χτίστη της παρέας! Με γεύση καπνιστού σολομού με μπρικ, πιπεράτη βότκα και άπαχη κρέμα. Δεν δοκίμασα αλλά ο “χτίστης” είπε τα καλύτερα.

- Ριζότο με γαρίδες, ξύσμα λεμονιού, πεκορίνο Ελληνικό και τραγανό πράσο, για το αγόρι της παρέας. Το γεγονός και μόνο ότι κατάφερε να φάει το μεγαλύτερο μέρος, παρά τα όσα είχαν προηγηθεί, μαρτυρά από μόνο του ότι ήταν άλλο ένα εξαίσιο πιάτο. Και το επιβεβαιώνω κι εγώ από δοκιμή στο τέλος. Χυλωμένο άψογα, al dente…θεός! Μάλλον θα είναι το πιάτο που θα επιλέξω την επόμενη φορά, αν και φλερτάρω και με τα φρέσκα ραβιόλια και την τρούφα!

- Σπαγγέτι Ναπολιτάνα για το τέταρτο άτομο της παρέας. Διαχρονική αξία στο Oroscopo απ’ ότι λένε.

Οι μερίδες των κυρίως όπως αντιλαμβάνεστε, φαγώθηκαν κατά το ήμισυ και με πάαααρα πολύ δυσκολία. Μπήκαν όμως σε πακέτο και καταναλώθηκαν την επόμενη ωραιότατα… δεν μαγειρέψαμε κι όλας! Διπλή η χαρά. Και για να σας δώσω μια εικόνα για το μέγεθος των μερίδων. Ακόμα και την επόμενη αυτό που είχε περισσέψει ήταν πάρα πολύ!

Ήπιαμε 2 μπύρες Άμστελ συν μια κερασμένη, κρασί κόκκινο και άφθονο νεράκι βρύσης. Κι αυτό στα θετικά.

Το τέλος, έμοιαζε με το γλυκό τέλος των Χριστουγέννων, που δεν θες να τελειώσουν αλλά δεν στεναχωριέσαι κι όλας… γιατί σκέφτεσαι ότι ο χειμώνας σε βάρυνε κι ότι σε λίγο καιρό θα έρθει η άνοιξη! Και κάπου εδώ ναι, ήρθε η άνοιξη… όπερ σημαίνει μια μεγάλη πιατέλα με 5 γλυκά…

Θυμάμαι ότι τότε στην συνάντηση των μελών, δεν τα είχα αγγίξει. Δεν μου έκαναν κλικ. Όμως εδώ, εδώωωωω έκαναν τα μάτια μου πουλάκια.

- Τιραμισού… το λέω με απόλυτη σιγουριά, ότι είναι το ωραιότερο που έχω δοκιμάσει σε εστιατόριο ever. To καταβρόχθισα σχεδόν όλο μόνη μου, γιατί ευτυχώς οι υπόλοιποι είχαν επικεντρωθεί στα άλλα. Όχι ότι δεν δοκίμασα βέβαια και από τα άλλα.

- Εκμέκ κανταΐφι με σαντιγύ, πάρα πολύ καλό. Θα ήθελα πιο σιροπιασμένο το φύλλο του κανταϊφιού γιατί ήταν αρκετά στεγνό. Η κρέμα του όμως ήταν ωραία.
- Μιλφέιγ…εξαιρετικό και στην κρέμα του και στο φύλλο του.

- Πάστα καραμέλα με βάση μπισκοτένια, πολύ καλή γεύση αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τις πάστες

- Πάστα που έμοιαζε με την κλασική αμυγδάλου, αλλά πρέπει να ήταν λίγο πειραγμένη καθώς “ο χτίστης” είπε ότι είχε λεμονίζουσα γεύση. Εγώ δεν δοκίμασα για τον λόγο που προανέφερα.

Πληρώσαμε συνολικά 87€ (17,40€/άτομο), δυστυχώς η απόδειξη δεν είχε ανάλυση. Όμως νομίζω πως και μόνοι σας καταλαβαίνετε ότι το vfm είναι πολύ καλό και δεν υπολογίζω μέσα τα πλουσιοπάροχα και αξιόλογα κεράσματα!

Συμπέρασμα: Η τρελοκαμπέρω είχε δίκιο τελικά! Αλλά μην της το πείτε. Θα το πάρει πάνω της.

Το Oroscopo αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση για όσους κινούνται στην περιοχή του κέντρου. Αυτό που το χαρακτηρίζει είναι οι μεγάλες μερίδες, οι φρέσκιες πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί και οι αξιοπρεπείς εκτελέσεις των συνταγών. Και ναι, τελικά είναι από τα εστιατόρια που θα αψηφήσω την ασυμφωνία γούστου στο θέμα της διακόσμησης και θα ξαναπάω. Άλλωστε όταν ικανοποιείται ο ουρανίσκος, τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Τελικά προτείνεται!

Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Προ ημερών, ήρθε σπίτι κολλητός φίλος και με ξεσήκωσε να φάμε παρέα ριζότο και πίτσα στο δεύτερο κοντινότερό μου εστιατόριο, μετά το 5Φ για το οποίο έγραψα πέρσι. Το OROSCOPO (O) λοιπόν, που έκλεισε αισίως μια τριακονταπενταετία, αφού νομίζω ότι άνοιξε για πρώτη φορά το 1981, μας φιλοξένησε για ένα πλουσιοπάροχο και γευστικότατο δείπνο. Στα χρόνια που μεσολάβησαν, το επισκέφθηκα τουλάχιστον 3-4 φορές, αλλά θα είχα περίπου καμιά δεκαριά χρόνια να το τιμήσω, αφού στην περσινή γευσιγνωσία, όντας νέος -τριών μόλις μηνών μέλος του site- και δίσκουφος ακόμα, δεν είχα προσκληθεί.

Ως παλιός γνώστης του χώρου και ως άτομο που λατρεύει την ιταλική πάστα, αλλά και ως γείτονας του Ο, ήταν αδύνατο να απορρίψω την πρόταση του παλιόφιλου και να μην ξαναζήσω έτσι τις παλιές καλές στιγμές απ’ το κλασικό αυτό στέκι!

Απόλαυσα τον χώρο, το εξυπηρετικότατο και ευγενέστατο προσωπικό και προφανώς τα ανεπηρέαστα απ’ τον χρόνο πεντανόστιμα ζυμαρικά του και όχι μόνο. Παρότι, σχεδόν τα πάντα έχουν ήδη αναφερθεί πέρσι απ’ τους πρωτοπόρους γευσιγνώστες μας, δεν μπορώ κι εγώ παρά να δώσω δυο πινελιές απ’ την τελευταία προσωπική μου εμπειρία. Στο κάτω-κάτω, πήγα ως άγνωστος μεταξύ αγνώστων, χωρίς καν κράτηση, αφού άλλωστε απέχει 3-4 μόνο λεπτά περπάτημα απ’ το σπίτι μου και θα σας καταγράψω όσο γίνεται αντικειμενικά τις εντυπώσεις μου της φετινής χρονιάς.

Λειτουργούν καθημερινά από 12.30-01.00. Για τους γείτονες όπως εγώ, δεν υπάρχει πλέον υπηρεσία delivery, αλλά μπορεί κάποιος να παραλάβει επί τόπου πακέτο φαγητών (take away), με βάση τις σαφώς χαμηλότερες τιμές του τελευταίου καταλόγου delivery. Για τα νεότερα μέλη μας θα προσθέσω επίσης ότι το Ο βρίσκεται στο παρκάκι δίπλα απ’ το Caravel, δυο μόλις βήματα απ’ το Hilton και την Εθνική μας Πινακοθήκη, ενώ είναι ακριβώς απέναντι απ’ το Νοσοκομείο του Συγγρού.

Καθίσαμε μέσα και θυμήθηκα τον παλιό κλασικό χώρο, που ωστόσο ανακαινίστηκε προ ετών, με τις απαλές παλ αποχρώσεις σε σιελ, ροζ και μπεζ, τα καθίσματα από ανοιχτόχρωμο ξύλο, τα λινά τραπεζομάντιλα, κάποιους μοντέρνους πίνακες, τα ράφια με τα κρασιά στην εσοχή του τοίχου, το πατάρι με τα 3 τραπέζια, αλλά και τις πεντακάθαρες τουαλέτες και βέβαια τη μοναδική θέα έξω στο πάρκο. Θα πρέπει να έχει συνολική χωρητικότητα περίπου 100 ατόμων, μέσα και έξω, ενώ ο καλαίσθητος εξωτερικός χώρος, συνήθως για το εξάμηνο Απρίλη – Οκτώβρη, είναι πνιγμένος στα δένδρα, αλλά και τις ζαρντινιέρες με τα φυτά και λουλούδια!

Το συνολικό προσωπικό κουζίνας και εξυπηρέτησης, περί τα 10 άτομα, ήταν απόλυτα κατηρτισμένο για το αντικείμενο της εστίασης και το αναλυτικό τους μενού, αλλά προ παντός με εντυπωσίασε η ευγένεια και η προθυμία τους απέναντι στους θαμώνες και τις επιθυμίες τους!

Και βέβαια, το όνομα, OROSCOPO, είναι αυτό που μας παραπέμπει σε αστρολογία, αστρολόγους, και ζώδια, ειδικά δε σε ό, τι σχετίζεται με την ακριβή ώρα και την τοποθεσία γεννήσεώς μας. Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι τουλάχιστον, τα κατέχετε όλα αυτά καλύτερα από μένα. Έτσι, λοιπόν, για να ξαναθυμηθούμε το μαγαζί, οι ιδιοκτήτες του φρόντισαν, στο πρόσθιο τμήμα του δαπέδου του παταριού, που φαίνεται πανοραμικά απ’ την αίθουσα, να φιλοτεχνήσουν τα 12 ζώδια, με τη σειρά που βρίσκονται στον ζωδιακό κύκλο. Θα πρότεινα μάλιστα, να έβαζαν από ένα φωτάκι σε κάθε ζώδιο, και αυτό να παραμένει αναμμένο για όλη την αντίστοιχη περίοδο του ζωδίου. Τώρα, ας πούμε, να ήταν αναμμένο το λαμπάκι των ιχθύων, κ. ο. κ.!! Εναλλακτικά, θα μπορούσαν να φωτίσουν το αντίστοιχο ζώδιο, με μετακινούμενο φως απ' το δάπεδο του παταριού, ή με προβολάκι απ' την κυρίως αίθουσα! Τι λέτε, δεν είναι κάτι απλό και πρωτότυπο;;

Ας περάσουμε όμως στα εδέσματα, ιταλικής κυρίως έμπνευσης και γαστρονομίας. Δεν θυμάμαι κατά πόσον ο κατάλογος ανανεώθηκε με την πάροδο των ετών. Ο σημερινός πάντως κατάλογος περιλαμβάνει καμιά 15αριά ορεκτικά (8-10 €), δύο τουλάχιστον σούπες (~ 8 €), καμιά 10αριά σαλάτες, περίπου στην ίδια τιμή, μια ντουζίνα τουλάχιστον ζυμαρικών (~ 7-13 €), καμιά 10αριά πίτσες, περί τα 10-12 €, καθώς και 2 ριζότο, σε αντίστοιχες τιμές. Υπάρχουν ακόμα ψαρικά-θαλασσινά, μπακαλιάρος, σολομός και λαβράκι, περί τα 10-18 €, 20 πιάτα της ώρας, περί τα 10-15 €, καθώς και 5-6 μενού φιξ, περί τα 20-30 € το άτομο.

Η λίστα των ποτών είναι κι αυτή πλήρως ενημερωμένη σε κρασιά, μπύρες, αποστάγματα και αναψυκτικά στις τρέχουσες τιμές. Ανάμεσα στα καλά χύμα κρασιά, περιλαμβάνονται στα λευκά, οι ποικιλίες μαλαγουζιά και μοσχοφίλερο, ενώ στα ερυθρά, το merlot και το αγιωργίτικο, με τιμή λίτρου στα 10.90 €. Οι ιδιοκτήτες, που δεν είναι διόλου φειδωλοί στα κεράσματά τους, κερνάνε -συνήθως όπως μαθαίνω- στα δύο μπουκάλια κρασί, το 2ο!! Θα επανέλθω όμως στα κεράσματα, με τη συγκεκριμένη παραγγελία του φαγητού μας, που θα σας περιγράψω ευθύς στη συνέχεια.

Στην αρχή, μας έφεραν κανάτα με φιλτραρισμένο κρύο νερό βρύσης, που ανανεώθηκε στην πορεία, κερνώντας μας τα εξαιρετικά -φουρνιστά απ’ τον σεφ- καρβελάκια ψωμιού, με 2 ντιπ, νομίζω κόκκινης πιπεριάς και αγγουριού-τουρσιού.

Παραγγείλαμε ένα ορεκτικό, τυρί ταλαγάνι σχάρας και μια πρασόσουπα, την οποία διαπιστώσαμε, στη συνέχεια, πως μας την κέρασαν. Για κυρίως πιάτα διαλέξαμε δύο ριζότο, ένα με γαρίδες, τυρί πεκορίνο και πράσο, και ένα με μανιτάρια και θυμάρι. Ήταν και τα δύο άψογα χυλωμένα, τεκμηριώνοντας την πολυετή εμπειρία του αρχιμάγειρα!
Επίσης, από τις πίτσες διαλέξαμε την πεπερόνε, η οποία είχε ακόμη μοτσαρέλα και σαλάμι, και ήταν ό, τι καλύτερο για μια κλασική, εύγευστη πίτσα.

Τα φαγητά μας τα συνοδέψαμε με μια μπύρα, ενώ, στο τέλος ακολούθησε κι άλλο κέρασμα, από τα γλυκά τους: ένα cheesecake κι ένα μους μιλφέιγ. Τα κερασμένα γλυκά, υποθέτω δικής τους παρασκευής, μας συγκίνησαν ιδιαίτερα, ως μία ακόμη ευγενής χειρονομία του κλασικού πλέον ιταλικού εστιατορίου της Αθήνας.

Ο λογαριασμός, με το κέρασμα του ψωμιού, της σούπας και των γλυκών, ανήλθε στο ποσό των 48 €, και ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, γιατί κυριολεκτικά απολαύσαμε ένα χορταστικό και ποιοτικό δείπνο!! Η τιμή κατ’ άτομο, χωρίς το ποτό, ανέρχεται σε 22 € (κατηγορία 17/25 €), γεγονός που σημαίνει ότι το Ο συνιστά πολύ καλό value for money (για μένα 3 στα 4! ).

Συμπερασματικά, σας συστήνω ασφαλώς το OROSCOPO και σας το προτείνω για ένα ευχάριστο γεύμα ή δείπνο, στο κέντρο της πόλης μας. Προσωπικά, σκοπεύω να το τιμήσω και πάλι, αυτή τη φορά στον εξωτερικό τους χώρο, μπροστά στο πάρκο, αφού η άνοιξη που κοντοζυγώνει θα μου επιτρέψει σύντομα να το επισκεφθώ με την παρέα μου!

Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Ίσως μια κριτική και από εμένα για το OROSCOPO δεν έχει να προσφέρει και πολλά, καθώς για αυτό έχει γράψει μεγάλο μέρος των χρηστών του site, προσωπικά ωστόσο θεωρώ ότι οφείλω σε κάθε περίπτωση μια κριτική, για να επιβεβαιώσω και εγώ τα γραφόμενα αλλά κυρίως και για να ανταποδώσω την «φιλοξενία» και την πολύ όμορφη βραδιά που μας χάρισε το OROSCOPO με τις νόστιμες γεύσεις του και την άψογη και ζεστή συμπεριφορά του προσωπικού του. Λοιπόν, έχουμε και λέμε...
Σάββατο βράδυ, μέσα στον Απρίλη, πριν αρχίσει ο καιρός να ζεσταίνει, επισκεφθήκαμε τρία άτομα το OROSCOPO, μετά από κράτηση. Η υπόθεση παρκάρισμα στην περιοχή πονεμένη ιστορία, οπλιστείτε με αρκετή υπομονή, στο τέλος κάπου θα βολευτείτε σε κάποιο στενό δρόμο των Ιλισίων. Το εστιατόριο σχεδόν γεμάτο, με αρκετούς τουρίστες, λογικά από τα διπλανά ξενοδοχεία (σε πολύ κοντινή απόσταση εξάλλου βρίσκεται το ξενοδοχείο Caravel).

Ο χώρος σίγουρα δεν είναι το δυνατό σημείο του OROSCOPO, ελαφρώς παλαιομοδίτικος και σχετικά ψυχρός, σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, είναι πεντακάθαρος και άνετος, οπότε σε τελική ανάλυση δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για να επισκεφθεί κάποιος το OROSCOPO. Τέλος πάντων, οι φίλοι του site έχουν αναλύσει το χώρο επαρκέστατα και με κάθε λεπτομέρεια, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο. Να προσθέσω απλώς ότι για τους ζεστούς μήνες τοποθετούνται καρέκλες και τραπέζια στην απέναντι πλατεία, οπότε για το καλοκαίρι υπάρχει εναλλακτική επιλογή.

Ως προς την εξυπηρέτηση, έχω να πω μόνο τα καλύτερα, ευγένεια, φιλικότητα, ταχύτητα στο service και πλουσιότατα κεράσματα, που θα αναφερθούν αναλυτικότερα στη συνέχεια, είναι ενδεικτικά κάποια από τα σημεία που πρέπει να επισημανθούν (άλλωστε και η αξιολόγηση 97% στον τομέα αυτό, δεν θα μπορούσε να είναι τυχαία).
Φθάνοντας λοιπόν τρία άτομα στο OROSCOPO, μας υποδέχθηκαν με χαμόγελο, μας έδειξαν το τραπέζι που είχαν κρατήσει για μας, ρωτώντας μας μήπως τυχόν προτιμούμε κάποιο άλλο. Για αρχή ήρθε ως κέρασμα μία σούπα για τον καθένα, κατά τη διάρκεια του γεύματος κεραστήκαμε ένα δεύτερο μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί, ενώ στο τέλος ήρθε στο τραπέζι μας μια πιατέλα με τρία γλυκά (cheesecake - μιλφέιγ - εκμέκ κανταΐφι) και τρία σφηνάκια γρανίτα λεμόνι.
Όλα τα παραπάνω κεράσματα αποτελούν κινήσεις που σίγουρα δεν συναντάς συχνά και, δίχως άλλο, σε κερδίζουν από την πρώτη στιγμή που θα επισκεφθείς το εν λόγω εστιατόριο. Συνεπώς, όταν τα κεράσματα συνδυάζονται με όσα προανέφερα περί επαγγελματισμού, ευγένειας, εξυπηρέτησης κλπ., δεν μπορεί παρά να δώσεις τη μεγαλύτερη δυνατή βαθμολογία στον τομέα αυτό

Ας προχωρήσουμε τώρα, στο καίριο σημείο κάθε κριτικής, την ποιότητα δηλαδή του φαγητού και τη γεύση.
Ο κατάλογος είναι αρκετά εκτεταμένος και προσφέρει αρκετές επιλογές ικανές να καλύψουν όλα τα γούστα. Καμιά δεκαριά σαλάτες και ορεκτικά, ζυμαρικά και πίτσες, καθώς και κρεατικά και ψάρια της ώρας.
Λοιπόν, εμείς τρία άτομα δοκιμάσαμε τα εξής:
- για αρχή ήρθαν στο τραπέζι μας ψωμί, κριτσίνια και 2 ντιπ, το ένα με γιαούρτι και άνιθο το άλλο με πάστα ελιάς (3 * 1,50 €), νοστιμότατα, καθώς και νερό βρύσης φιλτραρισμένο, που ανανεώθηκε πολλές φορές. Επίσης, όπως προανέφερα, ως κέρασμα ήρθαν 3 ατομικές σούπες με πατάτα και πράσο (εάν κατάλαβα καλά από τα υλικά που προσωπικά μπόρεσα να διακρίνω), εξίσου νόστιμες.
- 1 σαλάτα Kαπρικόρνο, που περιείχε, μαρούλι & ρόκα, σερβιρισμένα με φύλλα παρμεζάνας, σε τσιμπημένη σχετικά τιμή (9,40 €). Σε κάθε περίπτωση, η σαλάτα ήταν μια χαρά, οι πρασινάδες φρεσκότατες και η ποσότητα επαρκής.
- μπαστούνια μοτσαρέλας, με προσούτο και μαρμελάδα ντομάτας (7,80 €). Πρόκειται για ορεκτικό που δικαίως έχει σχολιασθεί θετικότατα από πολλούς φίλους του site, άρεσε σε όλους μας. Απλώς και εγώ ίσως προτιμούσα την ποσότητα της σάλτσας κάπως περισσότερη.

- για μένα μπιφτέκια, αρωματισμένα με ρίγανη και μαριναρισμένες ντομάτες και συνοδεία από βραστά λαχανικά και ρύζι (13,80 €). Γευστικότατο πιάτο, μεγάλη μερίδα, νόστιμα τα μπιφτέκια, σωστά ψημένα και με ωραία αρώματα. Τα συνοδευτικά, χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις. Θα το συνιστούσα...
- για τη σύζυγο φαρφάλες Oroscopo, με καπνιστό σολομό, μπρικ, βότκα & άπαχη κρέμα γάλακτος (13,30 €). Περιποιημένο πιάτο και χορταστικότατη μερίδα, η γυναίκα μου δεν την κατάφερε, οπότε την βοήθησα να την αποτελειώσει. Ίσως λίγο έντονη γεύση των συνοδευτικών υλικών, κάποιους ενδέχεται να τους ξενίσει. Προσωπικά πάντως μου άρεσε πολύ.

- φρέσκα ζυμαρικά ταλιατέλες, με πιπεριές, μανιτάρια και καπνιστό μπέικον (11,90 €). Οι ίδιες παρατηρήσεις και εδώ ως προς την ποσότητα και την εμφάνιση του πιάτου. Για τη γεύση δεν έχω άποψη, ο τρίτος της παρέας δήλωσε πάντως ευχαριστημένος, οπότε και εγώ με τη σειρά μου δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω.
- 1 μπουκάλι εμφιαλωμένο λευκό κρασί κτήμα Παλυβού, εάν θυμάμαι καλά (14,00 €) συν ένα δεύτερο, που όπως προανέφερα κεραστήκαμε.
- μία σόδα (2,60 €).
- τα κερασμένα γλυκά που ήρθαν στο τέλος (cheesecake - μιλφέιγ - εκμέκ κανταΐφι) και τα σφηνάκια γρανίτα λεμόνι έκλεισαν ιδανικά ένα πολύ ωραίο δείπνο. Τα γλυκά ήταν σε κάθε περίπτωση νόστιμα, ίσως κάπως περισσότερο ξεχώρισα το εκμέκ κανταΐφι.

Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός μας ήρθε, εννοείται με απόδειξη, στα 77,30 €, ελαφρώς υψηλός για αυτά που παραγγείλαμε, εάν αναλογιστεί ωστόσο κανείς τα πλούσια κεράσματα, η τελική σχέση ποιότητας – τιμής ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητική. Σε κάθε περίπτωση, για να είμαι δίκαιος και επειδή το κέρασμα επαφίεται αποκλειστικά στη διάθεση του ίδιου του εστιατορίου και όχι στον πελάτη που, ενδεχομένως, να επιθυμούσε να ξοδέψει μικρότερο ποσό για την έξοδό του, με βαριά καρδιά θα στερήσω από το OROSCOPO το «4» στη σχέση ποιότητας – τιμής.

Σε κάθε περίπτωση, το OROSCOPO αποτελεί μια ασφαλέστατη επιλογή για έξοδο για φαγητό. Νόστιμα και περιποιημένα πιάτα, σε ένα καθαρό και άνετο περιβάλλον και με άψογη εξυπηρέτηση αποτελούν εγγύηση για μια άκρως επιτυχημένη έξοδο. Οπότε, όσοι δεν το έχετε τυχόν επισκεφθεί, να πάτε....

Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Θέλοντας και εγώ να προσφέρω ένα λιθαράκι στην ενημέρωση για την αξία ενός πολύ καλού εστιατορίου, και επειδή πιστεύω ότι οι καλοί πρέπει να επιβραβεύονται, θα μιλήσω για τη δική μου εμπειρία από την επίσκεψή μου που έγινε μεσημέρι την Τρίτη 22 Νοεμβρίου. Η θέση που βρίσκεται και το γεγονός ότι μπορείς να βλέπεις έξω στην πλατεία σε προδιαθέτουν θετικά. Μέσα ο χώρος είναι μεγάλος και τα τραπέζια σε σωστή απόσταση μεταξύ τους.
Οι τουαλέτες δε ολοκάθαρες.
Εκείνο στο οποίο πρέπει να σταθώ είναι η εξυπηρέτηση. Φιλικοί, ζεστοί, χαμογελαστοί, επεξηγηματικοί να σε βοηθήσουν σε ότι ρωτούσες. Επίσης αρκετά κεράσματα που σου δίνουν την χαρά να καταλάβεις ότι σε σέβονται. Είχαμε λοιπόν κέρασμα μία πολύ νόστιμη σούπα στην αρχή, κερασμένο το δεύτερο κρασί και στο τέλος γλυκάκι ή παγωτό ή φρούτο.
Το νερό βρύσης, απόδειξη στο τέλος κανονικά. Οι γεύσεις τώρα. Πήραμε μία σαλάτα πράσινη, γευστική και αρκετή σαν ποσότητα για δύο. Ένα κοτόπουλο με σάλτσα πιπεριάς Φλωρίνης το οποίο ήταν πολύ νόστιμο και ένα συκώτι, επιλογή του συνδαιτυμόνα μου, που του άρεσε πολύ από ότι μου είπε και ήταν σωστά ψημένο. Οι ποσότητες ήταν αρκετές και δεν χρειάστηκε κάτι άλλο.
Η αξία των ανωτέρω νομίζω φυσιολογική για όλα αυτά που σου προσφέρει το εστιατόριο, αφού μείναμε ευχαριστημένοι τόσο από το φαγητό. όσο και από την εξυπηρέτηση. Θα πρέπει να αναφέρω ότι ο κατάλογος καλύπτει μία μεγάλη γκάμα επιλογών για φαγητό και η λίστα κρασιών μεγάλη και προσιτή οικονομικά.

Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Επανέρχομαι με νέα κριτική για το συγκεκριμένο εστιατόριο, απλά για να επιβραβεύσω την προσπάθεια των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτό.

Πήγαμε 5/10/2016 Τετάρτη βράδυ τέσσερις άνθρωποι με σκοπό να φάμε καλά σε ένα εστιατόριο που προσωπικά έχω επισκεφτεί ουκ ολίγες φορές.
Πάντα δεν έχω λόγια για την εξυπηρέτηση, η οποία είναι επαγγελματική αλλά και φιλική.

Τα κουβέρ έχουν αναλυθεί από άλλους, καθώς και το αρχικό κέρασμα σούπας.
Το συγκεκριμένο βράδυ, παραγγείλαμε:
Μπρόκολο στον ατμό, με σάλτσα από τυρί μετσοβόνε και καβουρδισμένο αμύγδαλο
Σαλάτα καπρικόρνο
Πίτσα Μόντε
Ριζότο με μανιτάρια και φρέσκο θυμάρι
Φρέσκα ζυμαρικά Ταλιατέλες, με πιπεριές, μανιτάρια και καπνιστό μπέικον
Μία φιάλη Παράγκα κυρ Γιάννη

Ήρθαν κέρασμα:
Ένα πιάτο με κολοκυθοκεφτέδες, και κομμάτια ταλαγάνι με ψητή ντομάτα
Δεύτερη φιάλη κρασί.

Για να μην κουράζω, όλα ήταν όπως πάντα εξαιρετικά.

Στο τέλος μας προσέφεραν μια πιατέλα με γλυκά.
Επίσης προσγειώθηκαν με το λογαριασμό και δύο φιάλες με μαστίχα και λιμοντσέλο, με τέσσερα σφηνοπότηρα, για να πιούμε για τη χώνεψη.

Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ήταν λίγο κάτω από 80 ευρώ, εξαιρετικό value for money για την ποσότητα και ποιότητα του φαγητού, όπως και για τη συνολική εικόνα.

Σαφώς και θα συνεχίσω να πηγαίνω!!!!
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη pappaki.

Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι, 29 Οκτωβρίου επιστρέφοντας σπίτι, από επίσκεψη στο αδέσποτο φιλαράκι μας τον Bianco, στη Φιλοζωική Κορωπίου, είχα την φαεινή ιδέα να φάμε στόν Oroscopo. Είχα τόσα πολλά & καλά διαβάσει σχετικά με αυτό το εστιαστοριο, ώστε ειλικρινά με έτρωγε η περιέργεια να δοκιμάσω την κουζίνα του. Συνοδός μου για άλλη μια φορά η σύζυγος μου. Σχόλια για τον χώρο δεν θα κάνω, με υπερκαλύπτουν οι κριτικές σας. Μια παρατήρηση μόνον, ο χώρος αν όπως έχετε περιγράψει είναι πρόσφατα ανακαινισμένος ήδη η πατίνα του χρονου είναι εμφανής επάνω του. Εξ άλλου το όλο concept παραπέμπει σε αλλη δεκαετία χωρίς να είναι διαχρονικό το στυλ του. Διαφωνώ με τις κριτικές σας όσον αφορά το φαγητό-service.
Πάμε στην ουσία που είναι και το φαγητό. Παραγγείλαμε σαλάτα με ρόδι, ρόκα, τηγανητό χαλούμι, σνίτσελ χοιρινό και φιλέτο κοτόπουλο βενετσιάνα. Μας έφεραν ζεστό ψωμάκι με 2 ντιπ, στα € 2, και κέρασμα βελουτέ σούπα πράσου, μάλλον αδιάφορη στη γεύση, ευγενική χειρονομία όμως.
Εντελώς τυπική ερώτηση, σας άρεσε η σούπα?. Τα συνοδεύσαμε με Μελισσόπετρα Τσελεπού.
Αρχικά ήρθε η σαλάτα στα € 8,90 η οποία σερβίρεται σε πολύ μεγαλο πιάτο όπου από την μια πλευρά ηταν 3 τρίγωνα τραγανού χαλουμιού (σκεφτείτε μήπως το σερβίρετε ψητό σε γκριλιέρα) και στην άλλη πλευρά η πρασινάδα πολύ φτωχή σε ποσότητα, με baby ρόκα (γιατί?) κλπ, με ελάχιστη σως και την μόνιμη διακόσμηση στα πιάτα τους, μπαλσαμικο κρέμα. Κακή εντύπωση απο την baby ρόκα και απο την έλλειψη καραμελλωμένων κρεμμυδιών, όπως περιγράφονται στον κατάλογο. Στα κυρίως τώρα σνίτσελ οκ τραγανό απ’έξω τρυφερό μέσα, όπως πρέπει, αλλά εμφανής η έλλειψη παρμεζάναςστο γαλετάρισμα όπως περιγράφεται στον κατάλογο.
Το δικο μου φιλέτο κοτόπουλο σε άλλα σημεία δύσκολο στο κόψιμο, σκληρό και σε άλλα λουκούμι. Περίεργο αυτό το σκληρό-μαλακό, αλλά γευστικό σαν πιάτο. (βοήθησε και η κρέμα γάλακτος). Στα € 13,80 έκαστο κυρίως πιάτο κατά την άποψη μας όχι απλώς υπερτιμημένο, αλλα πολύ κακό vfm, γι αυτό το 2. Κύριοι της επιχείρησης νομίζω οτι σας εχει ξεφύγει. Αντιθέτως η τιμή του Gewurztraminer στα € 28, πολύ καλο vfm, αλλά νομίζω εστιατόριο είστε και όχι wine bar. Μερίδες προς το πλούσιες Οι γεύσεις όσων δοκιμάσαμε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, δεν σου σου μένουν, θυμίζουν κάτι απο το Ιντεαλ, (της Πανεπιστημίου), αλλά όχι μαμαδίστικες (αν παραμένει καλή μαγείρισα). Στο τέλος κέρασμα γλυκού, όπου παραγγείλαμε μόνο ένα μιλφέιγ, το οποίο ήρθε με φύλλο πανιασμένο, (προφανώς το είχαν κακοσυντηρημένο) αδιάφορο σε γεύση και επιπλέον κέρασμα μαστίχα - λιμοντσέλο. Καλά αυτά αλλά οι τιμές σας για το σύνολο των προσφερομένων υπηρεσιών, υπερβολικά υψηλές στην συγκεκριμένη περιοχή, γι'αυτόν τον χώρο, με προσωπικό παλαιάς κοπής. Σύνολο λογαριασμού στα € 66,5 με απόδειξη φυσικά, αφαιρέστε το μπουκάλι και προσθέστε 2 ποτήρια κρασί στα €9,8 συνολικά, δηλ €24,2 ανα άτομο για ένα δείπνο χωρίς φιάλη. Εσείς αποφασιζετε.

Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Μάλλον το μόνο εστιατόριο που τα πιάτα έχουν σε μεγάλο ποσοστό την ίδια τιμη: 13,8 Ευρώ. Οι μερίδες είναι αντίστοιχα μεγάλες, μια σαλάτα και δυο κυρίως είναι υπεραρκετά. Ευτυχώς εκτός από την ποσότητα, ανάλογα καλή είναι και η ποιότητα. Τα ραβιόλια με γέμιση θαλασσινών είναι πρωτότυπα και εύγευστα. Τα ζυμαρικά τα φτιάχνουν οι ίδιοι, όπως και το ψωμί τους.

Στα συν η σούπα που σερβίρουν στην αρχή και τα γλυκά στο τέλος. Αμφότερα κερασμένα και σε σωστή ποσότητα (δηλαδή όχι τεράστια, άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να φάει κανείς 200γρ γλυκό ως επιδόρπιο.... )

Το σέρβις είναι όσο γρήγορο χρειάζεται. Δέχονται και κάρτες. Υπολογίστε περί τα 20 ευρώ το άτομο χωρίς ποτά. Ακριβά; Ότι πληρώσεις παίρνεις....

Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Έχουμε μπλέξει άσχημα! Αλήθεια, σας το λέω, έχουμε μπλέξει. Δεν μας έφτανε το, ήδη, σφιχτό οικογενειακό πρόγραμμα, που περιλαμβάνει τα χίλια μύρια όσα, προστέθηκαν σε αυτό και 8 επιπλέον ώρες τη βδομάδα θεατρικών προβών της μικρής μας η οποία θα συμμετάσχει στη θεατρική παράσταση του σχολείου της.

Τώρα θα αναρωτηθείτε και δικαίως, γιατί σας τα λέω αυτά. Σας τα λέω αγαπητοί φίλοι πρώτον γιατί έχουμε γίνει μια οικογένεια πλέον και κάπου πρέπει να κλαφτώ κι εγώ και δεύτερον για να καταλάβετε το πώς ήμασταν την προηγούμενη Κυριακή όταν καταλήξαμε να πάμε για μεσημεριανό φαγητό στις 6.00 το απόγευμα, ξενυχτισμένοι από το πάρτι της προηγούμενης μέρας για την ονομαστική γιορτή του συζύγου, ταλαιπωρημένοι από το πρωινό ξύπνημα της ίδιας μέρας, έχοντας διασχίσει το μισό λεκανοπέδιο για την εκπλήρωση των θεατρικών και αθλητικών υποχρεώσεων της μικράς, με πονοκέφαλο, ένταση, νεύρα, μια ομορφιά!!!

Η κάκιστη διάθεσή μας άρχισε να αλλάζει μόλις μπήκαμε στο αγαπημένο μας Oroscopo. Θες το ήρεμο περιβάλλον, ο γλυκός φωτισμός, το απαλό σωμόν χρώμα που επικρατεί, τα άνετα, αραιά τραπεζοκαθίσματα αλλά πολύ περισσότερο η περιποίηση από τους ανθρώπους του μαγαζιού συνέβαλε καταλυτικά στην αλλαγή της ψυχολογίας μας, όπου όλα μας έφταιγαν.

Στην αρχή ήρθαν τα γνωστά υπέροχα, φρεσκοψημένα ψωμάκια τους με τη συνοδεία δύο ντιπ και ακολούθησαν οι καθιερωμένες σούπες/καλοσώρισμα του μαγαζιού. Οι συγκεκριμένες αυτή τη φορά ήταν βελουτέ φασολιών με καβουρδισμένο αμύγδαλο. Υπέροχη γήινη γεύση, ζεστή, με το αμύγδαλο να τραγανίζει στο δόντι δίνοντάς της μια τελείως διαφορετική διάσταση. Αν και η γεύση του οσπρίου είναι διακριτή, το αποτέλεσμα απέχει παρασάγγας από την παραδοσιακή φασολάδα.

Τραγανά μπαστουνάκια μοτσαρέλας με προσούτο και μαρμελάδα ντομάτας. Δεν πιστεύω να πηγαίνει το μυαλό σας στα γνωστά ορεκτικά που σερβίρονται στις διάφορες αλυσίδες πίτσας. Εδώ μιλάμε για άρτια τηγανισμένη ιταλική μοτσαρέλα, στεγνή και τραγανή απέξω και υπέροχα λιωμένη και κρεμώδης μέσα. Το προσούτο της δίνει την απαραίτητη αλμύρα και η μαρμελάδα ντομάτας μια γλυκύτητα η οποία ταιριάζει γάντι. Να σας πω, μόνο, ότι έφαγε και η μικρή μας η οποία δεν τρώει τυρί.

Σαλάτα ρόδι με κροκέτες από χαλούμι. Εδώ να σημειώσω ότι μάλλον το χαλούμι παίζει τον κύριο ρόλο και η σαλάτα το συμπληρώνει. Εξαιρετικές και οι κροκέτες και πρασινάδες με το άφθονο ρόδι και το εξαιρετικό dressing. Λόγω του ότι είχαμε φάει τις σούπες και το ορεκτικό που, σημειωτέον, έρχονται σε εξαιρετικά χορταστικές μερίδες αλλά και ενός extra ορεκτικού που μας προσφέρθηκε για να το δοκιμάσουμε και για το οποίο θα σας μιλήσω αμέσως μετά, είχαμε αρχίσει να χορταίνουμε και καθυστερούσαμε να τη φάμε, το άγρυπνο μάτι του περιποιητή μας το παρατήρησε και ήρθε άμεσα λέγοντάς μας: Βλέπω ότι δε σας άρεσε, θα σας την αντικαταστήσω με κάποια άλλη. Φυσικά και δεν τον αφήσαμε αφού το πιάτο ήταν εξαιρετικό.

Μιλφέιγ μαριναρισμένων ψαριών. Αυτό το πιάτο υπήρξε αποκάλυψη. Στρώσεις τραγανών φύλλων κρούστας, υπέροχα μαριναρισμένα φιλέτα ψαριών ανάμεσα, με τον σολομό να ακούγεται περισσότερο και μια ελαφριά λεμονάτη sauce μουστάρδας. Υπόδειγμα ελαφράδας, ισορροπίας και ντελικάτης γεύσης.

Σπαγγέτι ναπολιτάνα για την κορούλα που υπεραγαπά το συγκεκριμένο πιάτο και αποτελεί τη standard επιλογή της. Όπως, χαριτωμένα, παρατήρησε ο σερβιτόρος μας: Μερικά πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ! Και γιατί να αλλάξουν συμπληρώνω εγώ αφού, μέσα στην απλότητά του, είναι ένα νοστιμότατο, ελαφρύ πιάτο που αναδεικνύει τις καλές πρώτες ύλες που έχουν χρησιμοποιηθεί.

Εγώ αμφιταλαντευόμουν μεταξύ μπολονέζ και καρμπονάρας. Λόγω του κρύου και της ταλαιπωρίας αποζητούσα μια οικεία, καθησυχαστική, παρηγορητική γεύση. Από τη δύσκολη θέση με έβγαλε ο αγαπητός σερβιτόρος μας προτείνοντας να μου φτιάξει μια καρμπονάρα με φρέσκα ζυμαρικά. Ευτυχώς τον άκουσα και δεν έπεσα έξω. Παρόλο που το πιάτο ετοιμάζεται σύμφωνα με τα ελληνικά πρότυπα, δηλαδή, με κρέμα γάλακτος, όχι μόνο δεν ήταν μπουχτιστικό και βαρύ αλλά αναπάντεχα ισορροπημένο. Σε αυτό συνετέλεσε, βέβαια, η εξαιρετική ποιότητα των συστατικών, η σωστή ποσότητα άπαχης κρέμας και φυσικά, τα φρέσκα ζυμαρικά που ήταν ολόσωστα βρασμένα.

Το δεύτερο πιάτο αποκάλυψη ήταν η επιλογή του συζύγου. Ριζότο θαλασσινών με μελάνι χταποδιού. Υπέροχα χυλωμένο το ριζότο, μαύρο από το μελάνι και μ΄αυτήν την ιδιαίτερη γεύση που δίνει το συγκεκριμένο συστατικό, όταν χρησιμοποιείται, άφθονα θαλασσινά με διακριτικό άρωμα ούζου, ένα στιβαρό, χορταστικό κι όμως, αναπάντεχα, αέρινο πιάτο. Σημειωτέον ότι παρόλο που ο καλός μου είχε ήδη σκάσει από τα ορεκτικά και όταν το είδε είπε ότι μάλλον θα το έπαιρνε πακέτο, κατέληξε να μην αφήσει πιρουνιά ούτε για δείγμα.

Το δείπνο μας, γιατί μεσημεριανό δεν το λες, συμπληρώθηκε από δύο ποτήρια ωραιότατου κόκκινου κρασιού και τελείωσε με το κέρασμα των, επίσης, καθιερωμένων γλυκών. Παγωτό, σοκολάτα για τον σύζυγο και φράουλα για τη μικρή η οποία, παρεμπιπτόντως, ορκίζεται σε αυτό και ένα, πιο φρέσκο δεν υπάρχει, τιραμισού για την αφεντιά μου.

Αν μπορούσε να απονεμηθεί Oscar καλύτερης εξυπηρέτησης, ευγένειας, άριστου σερβιρίσματος και προπαντός γαλαντομίας, είμαι σίγουρη ότι το Oroscopo θα το κέρδιζε με το σπαθί του. Δεν έχω συναντήσει πουθενά αλλού ανθρώπους τόσο απροσποίητα ευγενείς που να σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι έχεις πάει για φαγητό σε ένα σπίτι που σε αγαπούν και σε φροντίζουν.

Το Οroscopo το γνωρίζω από τα μαθητικά μου χρόνια και νομίζω ότι σας έχω αναφέρει ότι, κάποτε, αποτελούσε το «καλό» εστιατόριο στο οποίο πηγαίναμε για φαγητό. Σήμερα αποτελεί το «καλό» εστιατόριο της κόρης μου το οποίο επιλέγει πάντα όταν θέλουμε να γιορτάσουμε μια σημαντική της στιγμή γεγονός που με συγκινεί αφάνταστα. Εύχομαι και πιστεύω, ειλικρινά, ότι θα συνεχίσει την πορεία του εξελισσόμενο, έτσι ώστε το κοριτσάκι μου να πηγαίνει στο μέλλον με τις παρέες της και την δική της οικογένεια και να θυμάται….

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Μια φορα κι ενα καιρο, σε ενα μακρινο και αποκομμενο βασιλειο, ενας δρυιδης μελετησε τα αστρα και οταν ευθυγραμμιστηκαν, ανοιξε το Oroscopo. To Oroscopo εχει μακραιωνη και ταραγμενη ιστορια και χρονολογειται απο το Μεσαιώνα, οταν λειτουργουσε ως σχολη για εραστες. Εκει διδασκε ο μεγαλυτερος φιλόσοφος του Ερωτα τους επιδοξους Βαλεντινους πως να παιχνιδιζουν με το μυαλο σου, να σου εξαπτουν τη φαντασια και να σε κανουν να τους νοσταλγεις δευτερολεπτα αφού χωρίσατε.

Εξι αιώνες πέρασαν απο τότε, οι ρημασμενοι Δον Ζουαν μπηκαν στο χρονοντουλαπο της ιστοριας, αλλα το Oroscopo παραμένει εκει, ερωτικό, μυστηριακο, ικανο να σαγηνευσει και την πιο δύστροπη πριγκιπισσα.

Αυτο επαθα και γω με το Oroscopo, με ξελογιασε και το ερωτευτηκα με παθος, παραφορα και δυνατα. Δε το ηθελα, δεν το επιδιωξα και δεν το κατεκτησα τελικώς. Γιατι ειναι ιδεα, είναι γευση και αφη και αρωμα και αισθηση, και αυρα, και ριγος, και σιωπη, και δεν κυριεύεται ετσι ευκολα. Μπορείς φυσικά να προσπαθησεις, αυτο ειναι εκει και σε προσκαλει, φιλοξενο μα απροσιτο, με τις πορτες ανοιχτες αλλα απόρθητο.

Σε καλει να περιφερεις τον ερωτα σου στη μινιμαλ σομον αγκαλια του και σε περιθαλπει σε ενα απο τα ευρυχωρα τραπεζια του. Στελνει για τη φροντιδα σου τους φρεσκοσιδερωμενους βοηθους του, που θα σε υποδεχθουν με ευγενεια, θα σου φερθουν με καλοσυνη και θα σπευσουν στο πλευρο σου σε καθε σου νευμα.

Και για να σε αποπλανησει, βαζει τα μεγαλα μεσα του, σου ανοιγει την καρδια και την κουζινα του και και σε βαζει μεσα να γνωρισεις τη γευση της αγαπης του. Μιας αγαπης που κουβαλα τη γευση της αμαρτιας και την υφη της κολασης, που δε μπορεις να αντισταθεις γιατι κατι σε προσταζει να βουτηξεις χωρις φραγμους, χωρις πρεπει και χωρις διαιτες.

Για τον καθενα το Oroscopo φυλαει αλλα μυστικα, δεν προσφερει σε ολους τα ιδια δωρα. Για μενα φυλαξε πιατα μυστηριακα και ερωτευσιμα, με την τραγανιστη ευωδια μιας πλουσιας πατατοσουπας, που ακολουθησαν ξυλοφουρνισμενα ψωμακια, και σαλατα ανακατωστρα, ευφανταστη και περιποιημενη. Πιτσα Ιταλιανα, κοσμογυρισμενη και παρμεζανατη, και τα πιο ξελιγωτικα ραβιολι με σολωμο και γαριδες, καθε μπουκια και υποσχεση. Υποσχεση για για νυχτα απολαυστικη, λαχταριστη, ραφινατη, που εκλεισε με γλυκα αναλαφρα, ιταλικα και φημισμενα.

Καθε γευση, καθε κουταλια, καθε χρωμα, καθε αρωμα ειναι μοναδικο, υπεροχο, ιδιαιτερο. Και αξιζει καθε ευρω. Γιατι ο ερωτας περνα απο το στομαχι, και στο δικο μου χορευουν ολη νυχτα πεταλουδες.

ΥΓ(1): Πηγαμε στο τριημερο γευσιγνωσιας, και τα κυριως μας ηταν κερασμενα απο το εστιατοριο, μαζι με το καλωσορισμα και τα γλυκα. Ερωτας απλοχερης και γαλαντωμος, σπανιος συνδυασμος.

ΥΓ(2): Το ραβιολι μου ηταν φουξια, ειναι χιλιομετρα μπροστα ο σεφ τους. Ευγε.