THE BURGER JOINT

American Style

Φοιβης 17, Γλυφάδα [Χάρτης]

καθε μερα 12.30-3.00 Παρασκευη - Σαββατο 12.30-4.00
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Τα burgers πλάθονται καθημερινά, είναι 100% από φρέσκο μοσχαρίσιο κρέας Black Angus, δικής μας εισαγωγής από Αμερική και Αυστραλία, ψήνονται medium-well ώστε να είναι ζουμερά και απολαυστικά. Το Black Angus είναι η κυρίαρχη και η πλέον ποιοτική ράτσα στον κόσμο, πλούσιο σε κρεατίνη, σίδηρο, βιταμίνη Β, φώσφορο κα.Kαθαρό απο ορμώνες και αναβολικά.
Τα ψωμιά των burger είναι δίκη μας συνταγής και ψήνονται κάθε πρωί. Οι πατάτες είναι φρέσκες. Τα λαχανικά μας είναι και αυτά φρέσκα και διαλεγμένα. Οι δε sauces, είναι συνταγή του chef και φτιάχνονται καθημερινά στο κατάστημα. Το λάδι που χρησιμοποιείται στις σαλάτες και τις sauces είναι extra παρθένο από την Κρήτη. Τέλος, τα γλυκά και τα παγωτά είναι πάντα φρέσκα δικής μας συνταγής και παραγωγής και φτιάχνονται από την Pastry chef

2017

Καθημερινή βραδάκι, βόλτα στο κέντρο της Γλυφάδας και τυχαία ενώ ψάχναμε κάπου να φάμε, πέσαμε στο εν λόγω μπεργκεράδικο.

Ορατό από όλες τις γωνίες, μας έκανε εντύπωση ο φωτισμός τους και η εσωτερική διακόσμηση, οπότε και είπαμε να το δοκιμάσουμε μιας και ήματαν απέξω, χωρίς να προλάβω να μπω στην ιστοσελίδα μας για κριτικές (το έκανα ωστόσο λίγο πριν την παραγγελία μας τολμώ να ομολογήσω).
Άνετος χώρος, μοντέρνα διακόσμηση με μεταλλικά καθίσματα και τραπέζια, χαμηλός φωτισμός, μεγάλες γλάστρες, πολύ μικρά φωτάκια γύρω από αυτές, μεγάλο μπαρ στη μέση του χώρου και χαμηλότονη μουσική συνθέτουν το σκηνικό του νεανικού αυτού χώρου.
Νέοι σερβιτόροι ηλικιακά, με χαμόγελο και διάθεση για άμεση εξυπηρέτηση, ευγενικοί και άνετοι σε κάθε πιθανή αλλαγή παραγγελίας. Οι θαμώνες μέχρι 40-50 ετών μέγιστο.
Ο κατάλογος αναλυτικός και εκτενής όσο πρέπει. Οι τιμές ωστόσο λίγο τσιμπημένες, όμως ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά δίπλα μας, είδα ευτυχώς ότι οι μερίδες είναι κανονικές με λίγο προς μεγάλες θα έλεγα.
Πήραμε για ορεκτικό Τα παναρισμένα κομμάτια κοτόπουλου τηγανητά με Thai Chilly σάλτσα. Ήρθαν 6 τμχ σε ένα μικρό πιάτο, νόστιμα, κάπως καυτερά, τίμιο πιάτο, όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Για κυρίως ο σύζυγός μου πήρε το BBQ Burger με 250γρ Black Angus μοσχαρίσιο μπιφτέκι (αντί τον 180 γρ που είναι η κανονική μερίδα). Ήρθε σε ένα καλάθι με πολλές και λεπτοκομμένες τηγανιτές πατάτες. Το μπέργκερ περιείχε τσένταρ, καραμελωμένα κρεμμύδια, μπέικον, και τη δική τους μπάρμπεκιου σως. Γευστικό και χορταστικό, με καπνιστή σάλτσα και πάντα με βάση τα λεγόμενα του συζύγου μου, από τα πιο νόστιμα που έχει φάει.
Προσωπικά επέλεξα το Umami, που πριν αρχίσω να το περιγράφω απλά να πω ότι η γεύση του με απογείωσε. Και αυτό σε καλαθάκι συνοδευόμενο από τις ίδιες πατάτες και περιείχε: κατσικίσιο τυρί, μανιτάρια, καραλεμωμένα κρεμμύδια και Truflle μαγιονέζα. Απίθανος συνδυασμός, όλα σε απόλυτη αρμονία, με το κατσικίσιο τυρί να δένει αρμονικότατα με τα σωστά εκτελεσμένα καραμελωμένα κρεμμύδια. Πραγματικά, και μόνο για αυτό το μπέργκερ, θα ξανακατέβαινα Νότια. Έξτρα επέλεξα τη πικάντικη μαγιονέζα που έχουν, που πραγματικά είναι πικάντικη και νόστιμη.
Μαζί πήραμε και από ένα ποτήρι λευκό και ροζέ κρασί αντίστοιχα. Ωστόσο, όταν στο ερώτημα της σερβιτόρας αν με ικανοποίησε το ροζέ κρασί απάντησα αρνητικά γιατί και ζεστό ήρθε και φαινόταν ότι είχε μείνει καιρό ανοιχτό το μπουκάλι, και ενώ είχα ήδη πιεί το μισό, μου το αντικατέστησε με άλλο ποτήρι, χωρίς να το ζητήσω για να είμαι ειλικρινής.
Και ξέχασα να αναφέρω ότι μόλις καθίσαμε ερωτηθήκαμε τόσο αν θέλαμε νερό όσο και αν το προτιμούσαμε εμφιαλωμένο ή της βρύσης.
Ο λογαριασμός 48 Ευρώ.
Τελικά η τυχαία επιλογή αποδείχθηκε και σωστή!

2017

Στη περιοχή της Γλυφάδας, υπάρχουν αμέτρητες επιλογές για φαγητό που μπορούν να καλύψουν κάθε γούστο και τηρουμένων των αναλογιών και κάθε τσέπη.
Το συγκεκριμένο μαγαζί, το ανακαλύψαμε μάλλον τυχαία, καθώς δεν βρίσκεται επί του κεντρικού πολυσύχναστου δρόμου στον οποίο σουλατσάρουν οι πιο πολλοί από τους επισκέπτες, σαν κι εμάς που ερχόμαστε από τα βόρεια. Βεβαίως, η θέση του βρίσκεται εύκολα καθώς μάλλον θα πέσεις πάνω του, εάν οι βιτρίνες των μαγαζιών σε παρασύρουν λίγο πιο πέρα από τον κεντρικό δρόμο.

Η επιλογή ενός burger για γρήγορο και χορταστικό φαγητό, μετά το σχετικό shopping, μας παρακίνησε να μπούμε μέσα. Φυσικά, όπως αντιληφθήκαμε αργότερα, είμασταν μάλλον τυχεροί που βρήκαμε κάποιο τραπέζι (Σάββατο μεσημέρι στις 14:30) καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο και ολοένα και η ροή του κόσμου που έψαχνε για τραπέζι γινόταν όλο και μεγαλύτερη.
Διαβάζοντας το κατάλογο, αντιλαμβάνεσαι ότι οι επιλογές είναι αρκετές και με πολλά gourmet burger καθώς οι συνδυασμοί των υλικών τα διαφοροποιούν από τις επιλογές πολλών άλλων burger house που εμείς τουλάχιστον έχουμε δοκιμάσει.

Ο χώρος κλασσικός burgeradikou, αρκετά φωτεινός στα τραπέζια κοντά στην είσοδο και λιγότερο προνομιακά αυτά που βρίσκονται προς το βάθος του μαγαζιού. Γενικά, δεν θα το επιλέξετε για το χώρο αλλά ούτως ή άλλως, το burger, το τρως και φεύγεις, συνεπώς δεν βρίσκω λόγο να επεκταθώ περισσότερο.

Παραγγείλαμε μία σαλάτα πράσινη με αβοκάντο, καλαμπόκι και τορτιγιας που δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά της (διατίθεται και με την προθήκη κοτόπουλου). Μεγάλη σε ποσότητα, φρέσκα υλικά, δροσερή και με εξαιρετική sause αβοκάντο. Αποδείχθηκε καλή επιλογή, αν και τα 2 άτομα είναι δύσκολο να την τελειώσουν. Επίσης ένα Mexican burger για μένα και 1 Unami burger για τη γυναίκα μου, τα οποία κατέφθασαν σε καλαθάκι με μπόλικες πατάτες.

Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν αρκετά νόστιμα, πρωτότυπα σε γεύση και σε ένα συνδυασμό γεύσεων που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα. Επίσης, η ποιότητα των υλικών, όσο και αν «κρύβεται» μέσα στις sauces που απαραίτητα έχουν, φαίνεται ότι ήταν καλή. Οι τηγανητές πατάτες που το συνόδευαν επίσης πολύ καλές. Η ποσότητα της κανονικής μερίδας επίσης καλή, τόσο όσο, που θα μπορούσε απλά να χορτάσει ένας άνδρας και να σκάσει μία γυναίκα (με τις όποιες εξαιρέσεις).
Με 2 μπύρες των 330ml και νερό σε κανάτα (ρωτηθήκαμε στην αρχή και μπράβο γι’ αυτό) ο λογαριασμός άγγιξε τα 35€.

Εάν με ρωτάτε, βρίσκω τις τιμές μάλλον τσιμπημένες, καθώς ναι μεν, δε πρόκειται για το γρήγορο και κυρίως φθηνό φαγητό με το οποίο έχουμε ταυτίσει τα burgers, από την άλλη δεν παύει να είναι φαγητό με πολύ συγκεκριμένα υλικά που δεν μπορούν να δικαιολογήσουν τόσο υψηλές τιμές. Φανταστείτε ότι με 2 μπυρίτσες παραπάνω και κάποιο γλυκάκι, ο λογαριασμός μπορεί άνετα να ξεπεράσει τα 20€ / άτομο. Παρ΄ όλα αυτά, εάν παρακάμψετε το θέμα τιμής και αποφασίσετε ότι θέλετε να φάτε burger από επιλογή, θεωρώ πως είναι μία καλή λύση, εάν βρεθείτε στη περιοχή. Εμείς θα πάμε ξανά αλλά αραιά και που!

American Style - Γλυφάδα, Αθήνα

Μετά από τρεις πετυχημένες επισκέψεις στον νέο του χώρο και 2 στον παλιό, ήρθε η ώρα να δώσω την κριτική μου για το Burger Joint.

Να πω εξ αρχής ότι δεν είμαι φανατικός λάτρης των μπέργκερ ούτε έχω εμβαθύνει στα διάσημα μπεργκεράδικα της Αθήνας. Γι' αυτό ίσως η κριτική μου να υπολείπεται σε λεπτομέρεια άλλων εκτενέστατων κριτικών που διαβάζω κατά καιρούς. To άλλο είναι ότι άπαξ και προσγειωθεί το μπέργκερ στο τραπέζι μου, δεν κάθομαι να κάνω ανάλυση των συστατικών του - αν είχε 3 ή 5 κομμάτια μανιτάρι, αν η σος ήταν απλή κέτσαπ ή mayo. Απλά το καταβροχθίζω. Στην τελική αποτίμηση, σημασία έχει η μπουκιά, η συνολική- ανάμεικτη γεύση που μου αφήνει. Και αυτήν βαθμολογώ.

Γενικά πιστεύω ότι έχει πέσει τόσος γαστριμαργικός ζήλος στο θέμα "μπέργκερ" τα τελευταία χρόνια, που, και μόνο λόγω προσπάθειας, τα περισσότερα εστιατόρια του είδους φτιάχνουν ωραία μπέργκερ. Τελικά, κατά τη γνώμη μου, δεν έχει νόημα ο ανταγωνισμός για το καλύτερο μπέργκερ της Αθήνας. Είναι απλά υποκειμένικό.

Από την μικρή μου εμπειρία, ας πούμε ότι εγώ έχω χωρίσει τα μπέργκερ σε 2 κατηγορίες: τα κλασικά, αυτά τα μεγάλα και χορταστικά, με το κρεατένιο μπιφτέκι που μυρίζει σχάρα, και τα γκουρμέ, όπου θα βρεις λογιών-λογιών υλικά και λίγο πιο ψαγμένους συνδυασμούς. Το μπιφτέκι μπορεί να είναι φιλέτο ή black angus ή κάτι παρόμοιο.

Το Burger Joint εντάσσεται στην δεύτερη κατηγορία. Και τολμώ να πω ό, τι απ' όσα έχω δοκιμάσει είναι το αγαπημένο μου (δεν έχω πάει βέβαια στο Juicy Grill, για το οποίο διαβάζω τα καλύτερα). Χωρίς υπερβολή, σχεδόν όλα τα πιάτα που έχω δοκιμάσει στο BJ μου αρέσουν.

Ο κατάλογος ξεκινάει με μερικές ωραίες σαλάτες, που μπορεί να μην είναι όλες τόσο εντυπωσιακές (βρήκα την "με σπανάκι" συνηθισμένη αλλά την fiji τέλεια και δροσιστική). Όλες όμως έχουν το κοινό ότι είναι μεγάλες, για την μέση ή για κυρίως γεύμα. Φίλος μου έφαγε μια Caesar s και ξετρελάθηκε. Τιμές από 7-7,50, μέχρι 11 ευρώ περίπου.

Ορεκτικά: Υπάρχουν 1-2 με έθνικ επιρροές (μεξικάνικα, thai) αλλά τα υπόλοιπα είναι κλασικά ορεκτικά μπεργκεράδικου: τηγανιτές πατάτες σε διάφορες παραλλαγές, chicken fillets, onion rings κτλ.

Αρκετές επιλογές σε πίτσα, όμως δεν έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη. Επίσης σάντουιτς και wraps.

Και φτάνουμε στα μπέργκερ, που εδώ ο κατάλογος χωρίζεται στα beef και στα not beef. Γενικά, κι επειδή είμαστε στην κατηγορία "γκουρμέ μπέργκερ", αν σας αρέσουν υλικά όπως το Blue cheese, το λάδι τρούφας, το pesto, η γενικότερη ποικιλία στα τυριά (από έμενταλ μέχρι Gruyere και goat cheese), αν δεν θα λέγατε όχι σε μπέργκερ σολωμού ή thai burger με wasabi, τότε είστε στο στοιχείο σας. Η μια γεύση καλύτερη από την άλλη!

Φυσικά, μην τρομάζετε, θα βρείτε και πιο κλασικές ιδέες (original και cheeseburger, mushroom και bacon). Υπάρχουν γύρω στα 10 πιάτα για καθεμιά από τις δύο κατηγορίες. Στα not beef, οι εναλλακτικές, αντί για μοσχαρίσιο μπιφτέκι, είναι μπιφτέκι χοιρινό, γαλοπούλας, βουβαλίσιο ή λαχανικών, παναρισμένο κοτόπουλο και σολωμός.

Το ψωμάκι είναι κλασικό ή brioche. Τα μεγέθη μάλλον κανονικά. Δεν υπάρχουν τερατώδη μπέργκερ, οπότε οι φίλοι της ποσότητας μάλλον θα πρέπει να αναζητήσουν την τύχη τους αλλού.

Για μένα κορυφαίο όλων είναι το Umami, από τα beef, με κατσικίσιο τυρί (που γευστικά διακρίνεται ελάχιστα), καραμελωμένα κρεμμύδια, μανιτάρια και truffle mayo. Το σκέφτομαι τώρα και το λιμπίζομαι! Στην τελευταία μου επίσκεψη δοκίμασα και την παραλλαγή του με στήθος κοτόπουλο: Truffle Chicken Burger: παναρισμένο φιλέτο κοτόπουλου, τυρί Gruyere, μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια & truffle mayo σε ψωμί brioche. Πολύ νόστιμο και αυτό.

Cheeseburgers και mushroom που παίρνω κατά καιρούς είναι πολύ γευστικά, όπως και το hangover για μεγάλες πείνες.

Όλα σερβίρονται σε καλαθάκι, με τέλειες τραγανές, λεπτοκομμένες και ξεροψημένες τηγανιτές πατάτες, και σου φέρνουν και σερβίτσιο για την σαλάτα ή τα ορεκτικά.

Ο χώρος της Γλυφάδας, όπου έχω πάει, είναι καινούριος, ανακαινισμένος και μοντέρνος. Διαθέτει φυσικό φωτισμό και γίνεται πατείς με πατώ σε τα σκ. Ευτυχώς τα τραπέζια είναι σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους, δίπλα άνετα χωράνε καροτσάκια με μωρά, έξτρα καρέκλες και περισσεύει χώρος να περνούν οι σερβιτόροι.

Γενικά, όλο το προσωπικό της εξυπηρέτησης είναι νέα παιδιά, 20-25, όλοι μοντέρνοι, με καρό κόκκινα πουκαμισάκια και αεικίνητοι. Απλά, εξαρτάται λίγο και απ' τη μέρα και ώρα που θα πας το αν θα εξυπηρετηθείς γρήγορα.

Ο κόσμος είναι όλων των ηλικιών και στιλ, κι αυτό είναι το καλύτερο στην όλη φάση. Είναι ένας χώρος μοντερνος και όμορφος, κατάλληλος για έξοδο οποιαδήποτε ώρα.

Στις τιμές βέβαια δεν είναι ό, τι πιο οικονομικό στο είδος του. Τα μπέργκερ ξεκινούν από 7,5 ευρώ και ανεβαίνουν... Συνολικά, μπέργκερ- σαλάτα- αναψυκτικό/μπύρα υπολογίστε 17-20 ευρώ το άτομο.

Και τελικά αξίζει να δίνεις 20 ευρώ για να φας μπέργκερ? Όπως το πάρει κανείς...

Πάντως αν βρεθείτε στη Γλυφάδα (ή στο Ψυχικό) και λαχταρήσετε ωραίο μπέργκερ, εκει θα το βρείτε!

+ υπάρχει και υπηρεσία on line ντελίβερι με πιο μειωμένες τιμές απ' του καταλόγου.
+ ωραία κοκτέιλ
- το κάπνισμα επιτρέπεται στον μισό χώρο και φυσικά ο καπνός απλώνεται στον άλλο μισό, οπότε ποιο το όφελος; (από εκεί αφαιρώ 1 στον χώρο)
- δεν υπάρχει η δυνατότητα να παραγγείλεις χωρίς τις πατάτες. Μα γιατί βρε παιδιά;;

American Style - Γλυφάδα, Αθήνα

Σαββατο, η θερμοκρασια ακομη καλα κραταει, οποτε επιτρεπει ομορφες οικογενειακες βολτες στην αγορα της Γλυφαδας. Λιγα τα ψωνια αλλα αρκετο το περπατημα μας εφερε σχεδον εξω απο το the burger joint. Ειχαμε διαβασει αρκετα καλα σχολια οποτε δεν δυσκολευτηκαμε να μπουμε μεσα.
Δυο μεγαλοι και δυο μικρα μας βολεψαν σενα τραπεζι μη καπνιζοντων. Ο χωρος μοντερνος και ομορφος. Ανετα τραπεζια σε ρουστικ ξυλο, αρκετα διεθεταν και καναπεδες.
Η εξυπηρετηση αρκετα καλη, στην αρχη μας ρωτησαν αν θελουμε νερο βρυσης η εμφιαλωμενο. Ενω, ειχαν συνεχως το νου τους για οτι χρειαζομασταν. Προσωπικα ομως μου φανηκε περιεργο πως κατα την παραγγελεια δεν με ρωτησαν πως επιθυμω να ψηθει το μπιφτεκι μου. Ισως επειδη και στον καταλογο που μετα ειδα αναφερετε πως ψηνεται medium well.
Ο καταλογος ειχε αρκετες επιλογες εκτος απο burger. Αρκετες σαλατες, ορεκτικα ακομη και πιτσες. Υπαρχει και αναρτημενος στο site για οποιον θελει να τον δει. Εγω δεν εδωσα αρκετη σημασια καθως πηγα για burger. Παραγγειλα ενα mushroom η συζυγος ενα crispy chicken και απο το παιδικο μενου που διαθετει κοτομπουκες για τα παιδια. Απο γευση ηταν αρκετα καλα οχι ομως καλυτερα απο αλλα burgerαδικα της κατηγοριας του. Τα burger σερβιρονται μεσα σενα καλαθακι με ωραιες τραγανες πατατες. Ομως το κυριαρχο που περιμενεις ως πιατο, ειναι το burger και το μπιφτεκι του. Το burger ισα που ξεχωριζε απο τοσες πατατες και το μπιφτεκι δεν ξεχωριζε καν απο το ψωμακι. Ο καταλογος ελεγε πως ηταν 180γραμμαρια. Δεν μπορω να το αμφισβητισω. Αλλα οπτικα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια. Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως για την τιμη τον 9.40 δεν μπορει να δινεις τοσα χρηματα για να πεινας αν δεν φας ολες τις πατατες.
Το tbj εχει ποιοτικο μπιφτεκι αλλα θεωρω πως για την τιμη του πρεπει να ανεβασει αρκετα την ποσοτητα του.
Συνολικα δωσαμε 28Ε δεν ηταν ασχημα αλλα εφυγα πεινασμενος.