Τα burgers πλάθονται καθημερινά, είναι 100% από φρέσκο μοσχαρίσιο κρέας Black Angus, δικής μας εισαγωγής από Αμερική και Αυστραλία, ψήνονται medium-well ώστε να είναι ζουμερά και απολαυστικά. Το Black Angus είναι η κυρίαρχη και η πλέον ποιοτική ράτσα στον κόσμο, πλούσιο σε κρεατίνη, σίδηρο, βιταμίνη Β, φώσφορο κα.Kαθαρό απο ορμώνες και αναβολικά.
Τα ψωμιά των burger είναι δίκη μας συνταγής και ψήνονται κάθε πρωί. Οι πατάτες είναι φρέσκες. Τα λαχανικά μας είναι και αυτά φρέσκα και διαλεγμένα. Οι δε sauces, είναι συνταγή του chef και φτιάχνονται καθημερινά στο κατάστημα. Το λάδι που χρησιμοποιείται στις σαλάτες και τις sauces είναι extra παρθένο από την Κρήτη. Τέλος, τα γλυκά και τα παγωτά είναι πάντα φρέσκα δικής μας συνταγής και παραγωγής και φτιάχνονται από την Pastry chef

καθε μερα 12.30-3.00 Παρασκευη - Σαββατο 12.30-4.00

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

01 Δεκ 2017

Το Burger Joint βρίσκεται στο κέντρο της Γλυφάδας. Είναι ένα μαγαζί με μικρό, ψηλοτάβανο εσωτερικό και έναν μεγάλο ημι-εξωτερικό χώρο καλυμμένο με (καλαίσθητες) τζαμαρίες που αφήνουν το φως να διαχέεται όμορφα στον χώρο. Η διακόσμηση είναι σε βιομηχανικό στυλ με μία νότα "αμερικανιάς" ως είθισται σε burgerάδικα.

Το μενού είναι αρκετά ικανοποιητικό. Περιλαμβάνει μία σειρά από burger, σαλάτες και κάποια ορεκτικά. Η κάρτα που μας δόθηκε δεν περιλάμβανε τα ποτά, οπότε φαντάζομαι κάπου θα υπάρχει και μία συμπληρωματική. Ρωτηθήκαμε όμως εάν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή της βρύσης. Η κάρτα είχε πολλά "έξτρα", π. χ. μεγαλύτερο μπιφτέκι με συν τόσα, έξτρα τυρί με σύν τόσα (που προσωπικά τα αντιπαθώ) τα οποία προωθήθηκαν και από τον σερβιτόρο (που το αντιπαθώ ακόμα περισσότερο), αλλά ίσως δεν ξενίζουν για το στυλ του καταστήματος.

Εγώ δοκίμασα το Umami burger που περιλάμβανε κατσικίσιο τυρί και μανιτάρια. Στον κατάλογο υπήρχε η επιλογή να συνοδευτεί με σαλάτα λάχανο/ξινόμηλο αντί για πατάτες και το επέλεξα. Παρότι είναι η εποχή τόσο του λάχανου όσο και του ξινόμηλου, το πιάτο ήρθε συνοδεία πράσινης σαλάτας. Το burger ήταν αρκετά συμπαθητικό, αν και θα ήθελα το μπιφτέκι πιο ζουμερό. Στην παρέα δοκιμάστηκαν και τα Redneck Jack και Hangover τα οποία άρεσαν αρκετά.

Όσον αφορά τις τιμές, θεωρώ ότι το vfm είναι κάπου στην μέση. Οι γεύσεις είναι αρκετά συμπαθητικές, αλλά θεωρώ ότι τα €10 περίπου ανά burger που χρειάζονται είναι τσιμπημένα για την συνολική εικόνα της μερίδας. Λείπει αυτό το κάτι παραπάνω, όπως πατάτες με μία τσαχπινιά αντί για απλές της φριτέζας ή το κατσικίσιο τυρί δουλεμένο σε μία ενδιαφέρουσα παχύρρευστη σάλτσα αντί για απλό κομμάτι μέσα στο burger.

Ακούγομαι ίσως πιο αυστηρή από ότι θέλω. Εγώ θα ξαναπήγαινα στο μαγαζί να φάω χαλαρά το burger μου απολαμβάνοντας το όμορφο φως και το προτείνω και σε εσάς. Απλά φεύγοντας ένιωσα ότι ήταν κρίμα που δεν γεύτηκα κάτι πιο ενδιαφέρον.

07 Φεβ 2018

Κυριακή μεσημέρι και το μαγαζί είναι γεμάτο κόσμο. Μπαίνουμε στην αναμονή για τραπέζι και μέχρι να αδειάσει κάποιο καθόμαστε στο μπάρ. Πράγματι σε 5' αδειάζει τραπέζι και καθόμαστε 2 ενήλικοι κι ενα μικρο παιδί σε τραπέζι για 2 άτομα που απο τη μια μεριά εχει καναπέ.

Μας ρωτούν 2 φορές αν θέλουμε να μεταφερθούμε σε ενα μεγαλύτερο τραπέζι που άδειασε αλλά αρνούμαστε μιας και ειμαστε μια χαρά. Μας ρωτούν επίσης αν θέλουμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Γενικά η ευγένεια του προσωπικού είναι εμφανής και πραγματική-όχι επίπλαστη.

Παραγγέλνουμε 2 μπεργκερς, μια σαλάτα κι ενα όνιον ρινγκς, τα οποία φθάνουν στο τραπέζι μας σε 5 λεπτα στην κυριολεξία! Οτι φαγαμε ήταν εξαιρετικό στη γεύση, οι πατάτες φρέσκιες και τραγανές, τα μπεργκερς πολύ νόστιμα και σωστά ψημμένο το μπιφτέκι, οι κρεμμυδοροδέλες με μια ιδιαίτερη μεξικάνικη σώς ίσως οι καλύτερες που έχω φάει και τέλος η σαλάτα με ικανοποιητικό μέγεθος και φρέσκια.

Με περίπου 30 ευρώ χωρίς τα ποτά μείναμε ενθουσιασμένοι και με το περιβάλλον και με το προσωπικό και με το φαγητό.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα!