Τα burgers πλάθονται καθημερινά, είναι 100% από φρέσκο μοσχαρίσιο κρέας Black Angus, δικής μας εισαγωγής από Αμερική και Αυστραλία, ψήνονται medium-well ώστε να είναι ζουμερά και απολαυστικά. Το Black Angus είναι η κυρίαρχη και η πλέον ποιοτική ράτσα στον κόσμο, πλούσιο σε κρεατίνη, σίδηρο, βιταμίνη Β, φώσφορο κα.Kαθαρό απο ορμώνες και αναβολικά.
Τα ψωμιά των burger είναι δίκη μας συνταγής και ψήνονται κάθε πρωί. Οι πατάτες είναι φρέσκες. Τα λαχανικά μας είναι και αυτά φρέσκα και διαλεγμένα. Οι δε sauces, είναι συνταγή του chef και φτιάχνονται καθημερινά στο κατάστημα. Το λάδι που χρησιμοποιείται στις σαλάτες και τις sauces είναι extra παρθένο από την Κρήτη. Τέλος, τα γλυκά και τα παγωτά είναι πάντα φρέσκα δικής μας συνταγής και παραγωγής και φτιάχνονται από την Pastry chef

καθε μερα 12.30-3.00 Παρασκευη - Σαββατο 12.30-4.00

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

01 Δεκ 2017

Το Burger Joint βρίσκεται στο κέντρο της Γλυφάδας. Είναι ένα μαγαζί με μικρό, ψηλοτάβανο εσωτερικό και έναν μεγάλο ημι-εξωτερικό χώρο καλυμμένο με (καλαίσθητες) τζαμαρίες που αφήνουν το φως να διαχέεται όμορφα στον χώρο. Η διακόσμηση είναι σε βιομηχανικό στυλ με μία νότα "αμερικανιάς" ως είθισται σε burgerάδικα.

Το μενού είναι αρκετά ικανοποιητικό. Περιλαμβάνει μία σειρά από burger, σαλάτες και κάποια ορεκτικά. Η κάρτα που μας δόθηκε δεν περιλάμβανε τα ποτά, οπότε φαντάζομαι κάπου θα υπάρχει και μία συμπληρωματική. Ρωτηθήκαμε όμως εάν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή της βρύσης. Η κάρτα είχε πολλά "έξτρα", π. χ. μεγαλύτερο μπιφτέκι με συν τόσα, έξτρα τυρί με σύν τόσα (που προσωπικά τα αντιπαθώ) τα οποία προωθήθηκαν και από τον σερβιτόρο (που το αντιπαθώ ακόμα περισσότερο), αλλά ίσως δεν ξενίζουν για το στυλ του καταστήματος.

Εγώ δοκίμασα το Umami burger που περιλάμβανε κατσικίσιο τυρί και μανιτάρια. Στον κατάλογο υπήρχε η επιλογή να συνοδευτεί με σαλάτα λάχανο/ξινόμηλο αντί για πατάτες και το επέλεξα. Παρότι είναι η εποχή τόσο του λάχανου όσο και του ξινόμηλου, το πιάτο ήρθε συνοδεία πράσινης σαλάτας. Το burger ήταν αρκετά συμπαθητικό, αν και θα ήθελα το μπιφτέκι πιο ζουμερό. Στην παρέα δοκιμάστηκαν και τα Redneck Jack και Hangover τα οποία άρεσαν αρκετά.

Όσον αφορά τις τιμές, θεωρώ ότι το vfm είναι κάπου στην μέση. Οι γεύσεις είναι αρκετά συμπαθητικές, αλλά θεωρώ ότι τα €10 περίπου ανά burger που χρειάζονται είναι τσιμπημένα για την συνολική εικόνα της μερίδας. Λείπει αυτό το κάτι παραπάνω, όπως πατάτες με μία τσαχπινιά αντί για απλές της φριτέζας ή το κατσικίσιο τυρί δουλεμένο σε μία ενδιαφέρουσα παχύρρευστη σάλτσα αντί για απλό κομμάτι μέσα στο burger.

Ακούγομαι ίσως πιο αυστηρή από ότι θέλω. Εγώ θα ξαναπήγαινα στο μαγαζί να φάω χαλαρά το burger μου απολαμβάνοντας το όμορφο φως και το προτείνω και σε εσάς. Απλά φεύγοντας ένιωσα ότι ήταν κρίμα που δεν γεύτηκα κάτι πιο ενδιαφέρον.

22 Ιουν 2017

Καθημερινή βραδάκι, βόλτα στο κέντρο της Γλυφάδας και τυχαία ενώ ψάχναμε κάπου να φάμε, πέσαμε στο εν λόγω μπεργκεράδικο.

Ορατό από όλες τις γωνίες, μας έκανε εντύπωση ο φωτισμός τους και η εσωτερική διακόσμηση, οπότε και είπαμε να το δοκιμάσουμε μιας και ήματαν απέξω, χωρίς να προλάβω να μπω στην ιστοσελίδα μας για κριτικές (το έκανα ωστόσο λίγο πριν την παραγγελία μας τολμώ να ομολογήσω).
Άνετος χώρος, μοντέρνα διακόσμηση με μεταλλικά καθίσματα και τραπέζια, χαμηλός φωτισμός, μεγάλες γλάστρες, πολύ μικρά φωτάκια γύρω από αυτές, μεγάλο μπαρ στη μέση του χώρου και χαμηλότονη μουσική συνθέτουν το σκηνικό του νεανικού αυτού χώρου.
Νέοι σερβιτόροι ηλικιακά, με χαμόγελο και διάθεση για άμεση εξυπηρέτηση, ευγενικοί και άνετοι σε κάθε πιθανή αλλαγή παραγγελίας. Οι θαμώνες μέχρι 40-50 ετών μέγιστο.
Ο κατάλογος αναλυτικός και εκτενής όσο πρέπει. Οι τιμές ωστόσο λίγο τσιμπημένες, όμως ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά δίπλα μας, είδα ευτυχώς ότι οι μερίδες είναι κανονικές με λίγο προς μεγάλες θα έλεγα.
Πήραμε για ορεκτικό Τα παναρισμένα κομμάτια κοτόπουλου τηγανητά με Thai Chilly σάλτσα. Ήρθαν 6 τμχ σε ένα μικρό πιάτο, νόστιμα, κάπως καυτερά, τίμιο πιάτο, όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Για κυρίως ο σύζυγός μου πήρε το BBQ Burger με 250γρ Black Angus μοσχαρίσιο μπιφτέκι (αντί τον 180 γρ που είναι η κανονική μερίδα). Ήρθε σε ένα καλάθι με πολλές και λεπτοκομμένες τηγανιτές πατάτες. Το μπέργκερ περιείχε τσένταρ, καραμελωμένα κρεμμύδια, μπέικον, και τη δική τους μπάρμπεκιου σως. Γευστικό και χορταστικό, με καπνιστή σάλτσα και πάντα με βάση τα λεγόμενα του συζύγου μου, από τα πιο νόστιμα που έχει φάει.
Προσωπικά επέλεξα το Umami, που πριν αρχίσω να το περιγράφω απλά να πω ότι η γεύση του με απογείωσε. Και αυτό σε καλαθάκι συνοδευόμενο από τις ίδιες πατάτες και περιείχε: κατσικίσιο τυρί, μανιτάρια, καραλεμωμένα κρεμμύδια και Truflle μαγιονέζα. Απίθανος συνδυασμός, όλα σε απόλυτη αρμονία, με το κατσικίσιο τυρί να δένει αρμονικότατα με τα σωστά εκτελεσμένα καραμελωμένα κρεμμύδια. Πραγματικά, και μόνο για αυτό το μπέργκερ, θα ξανακατέβαινα Νότια. Έξτρα επέλεξα τη πικάντικη μαγιονέζα που έχουν, που πραγματικά είναι πικάντικη και νόστιμη.
Μαζί πήραμε και από ένα ποτήρι λευκό και ροζέ κρασί αντίστοιχα. Ωστόσο, όταν στο ερώτημα της σερβιτόρας αν με ικανοποίησε το ροζέ κρασί απάντησα αρνητικά γιατί και ζεστό ήρθε και φαινόταν ότι είχε μείνει καιρό ανοιχτό το μπουκάλι, και ενώ είχα ήδη πιεί το μισό, μου το αντικατέστησε με άλλο ποτήρι, χωρίς να το ζητήσω για να είμαι ειλικρινής.
Και ξέχασα να αναφέρω ότι μόλις καθίσαμε ερωτηθήκαμε τόσο αν θέλαμε νερό όσο και αν το προτιμούσαμε εμφιαλωμένο ή της βρύσης.
Ο λογαριασμός 48 Ευρώ.
Τελικά η τυχαία επιλογή αποδείχθηκε και σωστή!

04 Αυγ 2017

To burger joint βρισκεται πια αρκετα χρονια στη Γλυφαδα και θεωρειται πια "παλιο".
Στην πλατεια Νυμφων, οπου πολλοι παρκαρουν πανω στον κυκλικο κομβο και μετα... δεν εχουν πινακιδες.

Οι καπνιζοντες καθονται "εξω", πρακτικα δεν υπαρχει σαφης διαχωρισμος παρα μια νοητη γραμμη, ευτυχως οι πελατες δεν ειναι φανατικοι καπνιστες γιατι δεν προκειται για καποια οικογενειακη σουβλακερι.

Δοκιμασαμε αυτη τη φορα το burger Umami με το κατσικισιο τυρι,10.70€ για ενα καλο burger οπου λιγο καλυτερο ψησιμο στο εσωτερικο του μπιφτεκιου θα το εκανε ιδανικο. Επισης το ψωμι αν και ικανοποιητικο θα μπορουσε ισως να ειναι καλυτερη ποιοτητας για περισσοτερη δοση πολυτελειας.

Οι τηγανητες πατατες ηταν καλες και ειχαν τηγανιστει εκεινη την ωρα.
Οι πιτσες που σαν μεγεθος ειναι κανονικες/μεσαιες εχουν μπολικο τυρι και η ζυμη ειναι απλως συμπαθητικη.
Η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη.

Το burger joint εχει -με το σπαθι του- φτιαξει ενα καλο ονομα, μπορουν να γινουν ακομα περισσοτερα για να γινει ενα μαγαζι που θα "αναγκαζει" καποιον να ξεκινα απο το κεντρο της Αθηνας για να ερθει μονο για το φαγητο.

Από τα αγαπημένα μας στέκια στη Γλυφάδα για γρήγορο, οικονομικό και νόστιμο φαγητό! Τελευταία επίσκεψη 3 άτομα το Σάββατο 22-7-17.

Ο χώρος μοντέρνος -industrial style- ανοιχτός και άνετος. Χώρος για καπνίζοντες και μη, με τους μη καπνιστές κλασικά ριγμένους στο πιο μέσα τμήμα του μαγαζιού.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη από νέα παιδιά.

Πήραμε μια σαλάτα σπανάκι, ένα umami (το αγαπημένο μου), ένα mexican (το αγαπημένο του συζύγου μου) και ένα cheese χωρίς μαγιονέζα και με σαλάτα αντί για πατάτες (για το φίλο μας που έκανε δίαιτα). Επίσης πήραμε για τη μέση μια pizza μαργαρίτα. Όλα τα πιάτα νόστιμα, χορταστικά και η pizza ανέλπιστα καλή.
Για όλα τα παραπάνω και 3 αναψυκτικά ο λογαριασμός ήταν 46€! Από τα πιο vfm μαγαζιά της Γλυφάδας!

Με λίγα λόγια το θεωρούμε ένα από τα καλύτερα στο είδος του (και έχουμε δοκιμάσει επίσης Moouu στη Γλυφάδα, Barbq στη Ν. Σμύρνη και Μπαρ Μπε Κιου στον Πειραιά)!

25 Ιούλ 2017

Mικρό διάλειμμα στις μακροσκελείς κριτικές με μάλλον σύντομη κριτική για γρήγορο φαγητό. Περί fast food και ειδικότερα burger o λόγος. Συγκεκριμένα περί Burger Joint και της γλυφαδιώτικης εκδοχής του, όπου βρεθήκαμε Σάββατο βράδι με φίλη, μιας και οι σύζυγοι απουσίαζαν και οι δύο για δουλειές.

Μετά το σινεμά, ήλθε η όρεξη για κάτι ελαφρό, χωρίς χρονοβόρες καθυστερήσεις στο σερβίρισμα και με καλή ποιότητα. Eτσι η μπίλια έκατσε στο εν λόγω κατάστημα, αδελφάκι του ομώνυμου στο Ψυχικό. Βρίσκεται κοντά στην πλατεία όπου γειτονεύει με το Αmigos και το Λεμόνι. Το παρκάρισμα δύσκολο αν θέλει κανείς να βρει θέση πολύ κοντά, αλλά υπάρχουν θέσεις αν επιμείνεις και περπατήσεις διακόσια μέτρα, τίποτε το τρομερό.
Στις κριτικές στο ask4food, πολλές φορές διατυπώνονται αντιδιαμετρικές απόψεις, σε βαθμό που αναρωτιέται κανείς αν οι γράφοντες επισκέφθηκαν το ίδιο μαγαζί ή αν έχουν τόσο διαφορετικά κριτήρια. Στο Burger Joint΄της Γλυφάδας ήταν μια από τις σπάνιες περιπτώσεις που θα ταυτιστώ με τους προλαλήσαντες και ως προς τον χώρο και ως προς τη γευστική εμπειρία.

Έχοντες επισκεφθεί αρκετά μπεργκεράδικα κατά κανόνα μικρομεσαίου εμβαδού, το κατάστημα της Γλυφάδας αποτελεί όαση ευρυχωρίας, άνεσης, μοντέρνου design και χαλαρότητας. Μπορείς να καθίσεις σε τραπέζι κανονικό, σε υπερυψωμένο, να πας στη μπάρα (σερβίρουν κοκτέιλ που δεν δοκιμάσαμε) και γενικά έχεις επιλογές. Επίσης δεν δυσκολευτήκαμε να βρουμε τραπέζι, αφού ο χώρος μπορεί να εξυπηρετήσει πολλές παρέες και κατά δεύτερο λόγο δεν έχει γίνει τόσο γνωστό ακόμη. Μόνη μικρή ένσταση οι σιδερένιες πολυθρόνες που θα επωφελούνταν από κάποιο μαξιλάρι για καλύτερη άνεση όσων μείνουν καθήμενοι πάνω από μια ώρα.

Παραγγείλαμε ένα κανονικό burger με extra bacon, ένα ΒΒQ με το μεγαλύτερο μπιφτέκι των 250γρ. (extra χρέωση 1,30ευρώ) μία σαλάτα Coleslaw (3,8ευρώ) και μπύρες. Τα burger έρχονται σε λογικό χρόνο, γύρω στο τέταρτο με εικοσάλεπτο και το service από το νεαρό προσωπικό είναι πάντα φιλικό, άμεσο και εξυπηρετικό με χαμόγελο, χωρίς υπερβολές, όπως ακριβώς μου αρέσει και βάζω άριστα.

Στο φαγητό τώρα. Ένα burger είναι βασικό μέσα στην απλότητά του και γι αυτό στην πρώτη μας επίσκεψη επιλέξαμε τις πιο τυπικές γεύσεις. Κανένα παράπονο από την ποιότητα του κρέατος (black angus αναφέρει ο κατάλογος) και το ψήσιμο, σωστό-θα το έλεγα medium προς well done – με ευρωπαϊκή βαθμονόμηση....

Η ποσότητα τώρα θα συμφωνήσω ότι την βλέπω λίγο μεσαία και ίσως ο σύζυγος δεν θα χόρταινε ακόμη και με το extra μπιφτέκι των 250γρ. (το στάνταρ περιγράφεται ως 180γρ. ).

Βεβαίως όποιος θέλει παραγγέλνει διπλό μπιφτέκι με τρία ευρώ επι βάρυνση. Θεωρώ τη γεύση πολύ καλή: Απλά πίκλες και bacon ήταν λίγες και θα περίμενα διπλάσια ποσότητα από το -σωστά ψημένο- τελευταίο. Οι συνοδευτικές, ψιλοκομμένες, τηγανητές πατάτες ήταν άφθονες, σε γενναιόδωρη μερίδα. Μου φάνηκαν εξαιρετικές, σε καλό λάδι, χωρίς καμία αίσθηση υπολειπόμενης λαδίλας, στη σχολή των french fries. Πολύ ενδιαφέρουσα και η coleslaw, χωρίς υπερβολική μαγιονέζα.

Συνολικά η εμπειρία από το burger στο Burger Joint ήταν πολύ καλή. Ομολογώ ότι αμφιταλαντεύτηκα πολύ ανάμεσα στο 3 και 4 για την γεύση. Το πιο σωστό θα ήταν 3 1/2 αλλά θα μείνω στο 3 γιατί το 4άρι αξίζει στο τέλειο burger. Όσο για τις τιμές το 3 είναι δίκαιο αφού τα περισσότερα burger εδώ, προσεγγίζουν ή υπερβαίνουν τα 10 ευρώ και θα συνιστούσα σε όλους να πάρουν το μεγαλύτερο μπιφτέκι ή το διπλό, επιβαρύνοντας βέβαια το κόστος.
Θα επανέλθουμε οικογενειακώς σύντομα, με σύζυγο και τον δεκαπεντάχρονο γιό που είναι "στην ανάπτυξη" και προβλέπω να εκτοξεύει το λογαριασμό αφού τα δύο μεγάλα burger ο μικρός τα έχει άνετα...

07 Φεβ 2018

Κυριακή μεσημέρι και το μαγαζί είναι γεμάτο κόσμο. Μπαίνουμε στην αναμονή για τραπέζι και μέχρι να αδειάσει κάποιο καθόμαστε στο μπάρ. Πράγματι σε 5' αδειάζει τραπέζι και καθόμαστε 2 ενήλικοι κι ενα μικρο παιδί σε τραπέζι για 2 άτομα που απο τη μια μεριά εχει καναπέ.

Μας ρωτούν 2 φορές αν θέλουμε να μεταφερθούμε σε ενα μεγαλύτερο τραπέζι που άδειασε αλλά αρνούμαστε μιας και ειμαστε μια χαρά. Μας ρωτούν επίσης αν θέλουμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Γενικά η ευγένεια του προσωπικού είναι εμφανής και πραγματική-όχι επίπλαστη.

Παραγγέλνουμε 2 μπεργκερς, μια σαλάτα κι ενα όνιον ρινγκς, τα οποία φθάνουν στο τραπέζι μας σε 5 λεπτα στην κυριολεξία! Οτι φαγαμε ήταν εξαιρετικό στη γεύση, οι πατάτες φρέσκιες και τραγανές, τα μπεργκερς πολύ νόστιμα και σωστά ψημμένο το μπιφτέκι, οι κρεμμυδοροδέλες με μια ιδιαίτερη μεξικάνικη σώς ίσως οι καλύτερες που έχω φάει και τέλος η σαλάτα με ικανοποιητικό μέγεθος και φρέσκια.

Με περίπου 30 ευρώ χωρίς τα ποτά μείναμε ενθουσιασμένοι και με το περιβάλλον και με το προσωπικό και με το φαγητό.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα!