21 Φεβ 2019

Το κουτούκι του Καλλίνικου το ακούγαμε χρόνια πολλά από φιλικό μας ζευγάρι ως ένα πολύ "νόστιμο" και "τίμιο" κουτούκι, το οποίο οι ίδιοι επισκέπτονταν συχνά αν και έμεναν αρκετά μακριά από την Καισαριανή. Τα τελευταία χρόνια, λοιπόν, που μετακόμισαν Καισαριανή, το επισκέπτονται τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα και μένουν πάντα ευχαριστημένοι. Έτσι ένα βράδυ καθημερινής, και μάλιστα αρχές της εβδομάδας, μετά από επίσκεψη στο σπίτι τους μας πρότειναν να πάμε να τσιμπήσουμε κάτι... Αν και δεν τους πολυεμπιστευόμαστε σε θέματα "ανακάλυψης μαγαζιών εστιάσης άξιων προς δοκιμή", δεν μπορούσαμε να πούμε και όχι λόγω εντοπιότητας...

Στον Καλλίνικο φτάσαμε με τα πόδια μιας και το σπίτι τους είναι αρκετά κοντά, αλλά όποιος πάει με αυτοκίνητο πρέπει να γνωρίζει ότι το σημείο εκεί της Καισαριανής δεν είναι και ιδιαίτερα εύκολο για παρκάρισμα. Την ώρα που φτάσαμε εμείς ήταν αρκετά νωρίς και δεν είχε άλλη παρέα αλλά μέχρι να φύγουμε γέμισε στην αίθουσα των καπνιστών, στην οποία καθόμαστε και εμείς, και είχε και κάποιες παρέες στην αίθουσα των μη καπνιστών. Τα τραπέζια, όντως, στν αίθουσα των καπνιστών είναι ιδιαίτερα κοντά μεταξύ τους με αποτέλεσμα την οχλαγωγία προπάντων αν η διπλανή παρέα, όπως στη δική μας περίπτωση, ουρλιάζει σαν να μην υπάρχει αύριο. Στην μέσα αίθουσα τα πράγματα φαίνονται πιο πολιτισμένα αλλά ας όψονται οι θεριακλήδες της παρέας μας.

Η εξυπηρέτηση είναι ευγενική και γρήγορη χωρίς πολλά πολλά... Με το που καθίσαμε ήρθε κρύο νερό σε κανάτα και οι καταλόγοι ενώ μετά από λίγο και αρκετό, για τέσσερα άτομα, και νόστιμο ψωμάκι. Όσον αφορά την παραγγελία μας είπαμε να κινηθούμε συμβατικά με πιάτα που είναι τα αγαπημένα των φίλων μας ώστε να σχηματίσουμε όσο το δυνατό καλύτερη άποψη.

Έτσι η παραγγελία μας περιείχε: Μια μερίδα χόρτα - ραδίκια (καλοβρασμένα αλλά εγώ δεν τρελαίνομαι για πικρά χόρτα), μια μερίδα τζατζίκι (νόστιμο με έντονο σκόρδο), μια φέτα σε φύλλο κρούστας με μαρμελάδα σύκο (μας άρεσε πάρα πολύ), μια μερίδα συκώτι τηγανιτό που είναι το αγαπημένο των φίλων μας (νόστιμο και τρυφερό αλλά δεν είμαι fun αυτού του τρόπου μαγειρέματος) και μια ποικιλία για τρία άτομα που ήταν αρκετά μεγάλη και νόστιμη... Περιείχε χοιρινά μπριζολάκια, αρνίσια παϊδάκια, κοτόπουλο φιλέτο (αυτά τα τρία τα δοκίμασα και ήταν νόστιμα, προπάντων τα παϊδάκια που πολύ τα λαχραρούσα και ήρθαν γευστικά και ψωμωμένα) καθώς και κεμπάπ και λουκάνικο (δεν τα δοκίμασα αλλά άκουσα καλά λόγια) καθώς και πολλές τηγανιτές (σπιτικές) πατάτες, τις οποίες είχαν τοποθετήσει κάτω από τα κρεατικά και είχαν γίνει λουκούμι. Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με ρακί (καλή, όχι από τις καλύτερες αλλά ελαφριά και χωρίς παρενέργειες)...

Όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό μας έφεραν μπόλικο ραβανί το οποίο ήταν αφράτο μεν αλλά πολύ γλυκό για τα δικά μου γούστα... Ο γλυκατζής φίλος μας που τα θέλει όλα σερμπέτια έφαγε και τα έξι κομμάτια που μας έφεραν. Ο λογαριασμός δεν ήρθε σε εμάς μιας και ήταν κερασμένα αλλά από όσο μπόρεσα να διακρίνω και από τις τιμές του καταλόγου ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητικός, ενώ την ποικιλία δεν την τελειώσαμε...

Στην γεύση θα κρατήσω ένα βαθμό κάτω μιας και ότι πήραμε ήταν καλής ποιότητας και νόστιμο, ενώ δοκιμάσαμε και τα σιγουράκια αλλά σίγουρα ο Καλλίνικος είναι ένα κουτούκι που μου άρεσε και το επισκέπτομαι ξανά πολύ άνετα...

06 Φεβ 2018

Πηγαμε ενα Σαββατο βραδυ με την παρεα μας.
Ειχαμε κλεισει τραπεζι για 6 ατομα και ευτυχως γιατι ειχε βαφτισια εκεινη την βραδια!
Μας εβαλε σε ενα τραπεζι στην εισοδο του μαγαζιου. Το ασχημο ηταν οτι εκανε πολυ κρυο και η πορτα ηταν κυριως ανοιχτη.

Παραγγειλαμε: σαλατα πρασινη, χορτα (καλοβρασμενα), χοιρινη τηγανια, μπεκρη μεζε (μεγαλη μεριδα), φλογερες, φετα, πατατες τηγανιτες, κρασι και Coca cola. Ολα ηταν πολυ ωραια.

Το καλυτερο ειναι οτι πηραμε μια ποικιλια κρεατικων για 4 ατομα και πραγματικα ηταν μεγαλη και χορταστικη. Δεν μπορεσαμε να την φαμε. Ολα τα κρεατα ηταν καλοψημενα και ζουμερα. Πραγματικα θελω να ξαναπαω μονο γι' αυτο.

Στο τελος κερασαν και χαλβα.
Πληρωσαμε 17 ευρω το ατομο.
Πολυ καλη τιμη για οσα φαγαμε και ευχαριστως ξαναπαω.

24 Απρ 2017

Ορισμένες κριτικές μπορεί να μην είναι πολύ αναλυτικές αλλά πέφτουν μέσα σε όλα. Στο κουτούκι του ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ δεν είχα ξαναπάει και η αλήθεια είναι ότι είχα διαβάσει την προηγούμενη κριτική ή οποία είναι αυτό ακριβώς που βρήκα. Θα πει κάποιος και γιατί πήγες ? Για τον απλό λόγο ότι παρόλο που ήταν η πρώτη φορά που ήπια αναψυκτικό σε μαγαζί και δοκίμασα μόνο από μια μπουκιά από το κάθε φαγητό δε με πείραξε γιατί δεν έδωσα μια και απλά "έκαψα" ένα Σαββατόβραδο ακούγοντας απλά μουσική.

Η περιοχή γνωστή αλλά και να μην την ξέρεις το βρίσκεις εύκολα, πάρκινγκ στα γύρω στενά ούτε δύσκολο ούτε βέβαια βρίσκεις κι απ έξω αλλά μια χαρά. Το κατάστημα από διακόσμηση έχει αφίσες με ηθοποιούς από ταινίες παλιές Ελληνικές και κάποια άλλα ντεκορ στο τοίχο (τραπεζάκια, σουρωτήρια, ποδήλατο... )μια χαρά από διακόσμηση. Μέχρι εκεί όμως, όταν ήρθε η ώρα να κάτσω σε καρέκλα έπαθα κλειστοφοβία, δεν μπορώ να θυμηθώ αν έχω κάτσει πιο στριμωγμένος σε κάποιο άλλο μαγαζί! Τα τραπέζια κι οι καρέκλες είναι τοποθετημένες έτσι ώστε να εκμεταλλεύονται τη μέγιστη χωρητικότητα κάθε τετραγωνικού μέτρου. Ευτυχώς υπάρχει υποτυπώδες χώρος πίστας που αν όμως χορεύει κάποιος όσοι θέλουν να επισκεφτούν τη τουαλέτα θα κόψουν χαρτάκι αναμονής.

Στα περι γευσιγνωσίας επειδή πήγα ψαρωμένος.... copy-paste τα της προηγούμενης κριτικής + κατι ψιλά. Απ όλα δοκίμασα μιση πιρουνιά μόνο και μόνο για την άποψη. Τηροκαυτερη: παρασκευάσμα απο δεν ξερω τι + μαγιονεζα=στοκορελα σοβατίσματος. Τζατζίκι: ετοιματζίδικο με σκόνη σκόρδο. Τυροκροκέτες: ζεστές, νόστιμες, καλό μέγεθος=τίμιες. Κολοκυθοκεφτέδες: χειροβομβίδες, μεγάλοι έτσι ώστε στο κέντρο ήταν ωμοί και απο γεύση ουδέτεροι

. Ποικιλία κρεατικών: σώνονται μόνο το κοτόπουλο και τα 3 κομματάκια παϊδάκια. Η πανσέτα ήθελε κι άλλο ψήσιμο, λουκάνικο=βρώμικο γηπέδου, κεμπαπ επειδή δοκίμασα όταν ήταν κρύο ήταν απαράδεκτο και με ίνες. Πίτακια απο την ποικιλια δεν εφαγα αλλα τα έψαχνες να τα βρεις κιόλας (ελάχιστα) όπως κι οι πατατες οι οποιες ήταν φουλ στο λάδι, ωμές και μαλακές. Κρασί κόκκινο και λευκό, ίδια γεύση, ίδια ποιότητα=κάτι με οινόπνευμα και χρώμα, το μόνο που αλλάζει είναι το χρώμα, ήπια μια γουλιά και μετά αναψυκτικά, σαν τα παιδάκια.

Μετά τη πρώτη ώρα κοίταγα το ρολόι, δεν είχα όρεξη ούτε να ακούσω την ικανοποιητική κατά τα άλλα ορχήστρα την οποία επισκιάζουν όλα τα παραπάνω συν η ασφυξία μαζί μεα τα δάκρυα (όχι λύπης) αλλά τσιγαρίλας απο τη μη χρησιμοποίηση του εξαερισμού. Μπορεί να με κέρασαν τη συγκεκριμένη μέρα, αλλά επόμενη φορά δεν νομίζω να υπάρξει ακόμα και κερασμένη να είναι.