23 Μάρ 2017

Στο ΕΙΔΙΚΟΝ μας έφερε ένας φίλος, έχοντας κατά καιρούς διαβάσει εγκωμιαστικά σχόλια για αυτό το ταβερνάκι στην Δραπετσώνα.

Πρόκειται ίσως για την παλαιότερη ταβέρνα της έρμης αυτής πατρίδας, που οι άνθρωποι της ποτέ δεν μόνιασαν μεταξύ τους, και που την εποχή που πρωτοάνοιξε τις πόρτες της – σαν μπακάλικο αρχικά το 1920 - οι βενιζελικοί σκοτώνονταν με τους βασιλικούς στους δρόμους.

Η αλύπητη πατίνα του χρόνου έχει καλύψει τον χώρο, και θα ήταν άδικο να αξιολογήσει κανείς το ΕΙΔΙΚΟΝ με την πρώτη εντύπωση, αυστηρά με τα τέσσερα πεδία αξιολόγησης. Αφού όμως ούτε η ιστορικότητα, ούτε η αυθεντικότητα βαθμολογούνται στο Α4F, θα κινηθούμε υποχρεωτικά εντός του προκαθορισμένου πλαισίου.

Περνώντας κανείς το κατώφλι του ΕΙΔΙΚΟΝ, θα βρεθεί σε ένα χώρο που έχει μείνει ίδιος και απαράλαχτος εδώ και κάποιες δεκαετίες. Τον χώρο κοσμούν ετερόκλητα αντικείμενα, πολλά από τα οποία στο παρελθόν πετάχθηκαν στα σκουπίδια, και σήμερα αναζητούνται εναγωνίως από τους πρώην ιδιοκτήτες τους, ξανά στα διάφορα παλαιοπωλεία. Παλιά ραδιόφωνα, στέρεο 3 σε 1, ραπτομηχανές, πολυέλαιοι, τσαγιέρες, βάζα, άγκυρες, σόμπες, φιγούρες από θέατρο σκιών, ζυγαριές, κονσέρβες, σερβάντες, κάδρα, ένα εντυπωσιακό ψυγείο με ξυλόγλυπτο σκάλισμα. Ένα εικόνισμα. Παλιές φωτογραφίες από σπουδαίους Έλληνες που πέρασαν από εδώ, κυρίως καλλιτέχνες, από εκείνους που η χώρα μας έχει σταματήσει πλέον να βγάζει.

Και από μέσα και απ’έξω, το ΕΙΔΙΚΟΝ αποτελεί ένα μικρό κόσμημα, σε αυτή την ούτως ή άλλως όμορφη γειτονιά του Πειραιά. Σε μία πολιτισμένη χώρα, θα είχε αναδειχθεί σαν ένα αξιοπρόσεκτο μνημείο, στοιχείο μιας ιστορικής κληρονομιάς. Στην χώρα που ανθεί η φαιδρά πορτοκαλέα, το ΕΙΔΙΚΟΝ παραμένει δυστυχώς – μόνο - ένα γραφικό ταβερνάκι. Μοναδικό ίσως ντεσού, το "back office" του ΕΙΔΙΚΟΝ, που χρειάζεται μία... φροντίδα, όσο το επιτρέπει η παλαιότητα και η χωροταξία του χώρου.

Η εξυπηρέτηση από ένα χαμογελαστό (πολύ) κύριο με κόκκινα όμως (πολύ) μάγουλα εκείνο το βράδυ, την κυρία στην κουζίνα και τέλος, τον ιδιοκτήτη που συντονίζει και παρακολουθεί πίσω από τον πάγκο/ψυγείο, είναι καλύτερη από αυτή που θα περίμενε κανείς, μπαίνοντας σε ένα τέτοιο χώρο. Αποτελεσματική, άγρυπνη, σχετικά γρήγορη, χωρίς πολλά-πολλά, δεν χρειάζεται άλλωστε και τίποτε παραπάνω. Κάθεσαι, παραγγέλνεις στο παρλέ (δεν υπάρχει κατάλογος), ξεχνιέσαι χαζεύοντας τον χώρο, δεν σε πολυνοιάζει και αν κάτι καθυστερήσει (που δεν καθυστερεί), κοιτάζεις μήπως πεταχτεί σκονισμένος από καμιά αποθήκη ου Ζήκους, για να εμποδίσει τα μυρμήγκια που κίνησαν με την φακή στη πλάτη, να πάρουν τον ανήφορο. Συζητάς με τους φίλους για εκείνες τις ωραίες μέρες που η ζωή και οι αξίες ήταν αλλοιώς. Χαίρεσαι που αποφάσισες να κατέβεις στον Πειραιά, που αξίζει συχνότερες επισκέψεις.

Στην γεύση, τα πράγματα είναι …δύσκολα. Ένα περιορισμένο μενού με 7-8 πιάτα (καγιανάς, ομελέτα με κορν-μπηφ, αυγά μάτια με τηγανητές πατάτες, λουκάνικο, κεφτεδάκια, γραβιέρα, φάβα, σαλάτα, συκώτι) που μια παρέα μπορεί να τα δοκιμάσει όλα σε μία επίσκεψη, κρασί αποκλειστικά και μόνο ρετσίνα, οι αναμενόμενες 2-3 μπύρες που διαθέτει το 95% της εστιατορικής επικράτειας, ψωμί καλημέρα θλίψη, χαλβάς από ταχίνι κέρασμα στο τέλος. Και αυτό που κάνει τα πράγματα δυσκολότερα, είναι ότι δυστυχώς τα προσφερόμενα πιάτα εκτός από το ότι είναι περιορισμένα (πολύ) σε ποικιλία, στερούνται ακόμη και της στοιχειώδους πρωτοτυπίας. Κανένα δεν ήταν άνοστο, αλλά και κανένα δεν ήταν και άξιο μνείας. Ίσως ο καγιανάς και τα κεφτεδάκια να έβγαιναν λίγο μπροστά από τα υπόλοιπα, αλλά μέχρι εκεί.

Και όσο και αν καταλαβαίνω το συνταίριασμα των πιάτων μιας άλλης εποχής με τον χώρο που τα τρως, θα πω ότι το ΕΙΔΙΚΟΝ είναι και χώρος που κανείς έρχεται και για το φαγητό, και έτσι προσωπικά θα περίμενα και κάτι πιο περιπετειώδες, από τις εκατοντάδες απλές και νόστιμες συνταγές της Ελληνικής "φτωχικής" κουζίνας.

Οι τιμές του τέλος, είναι ένα “κλικ” ψηλότερες απότι θα περίμενε κανείς για αυτό το απλοικό φαγητό, καθώς και από τον περιορισμό στο κρασί - για τον πολύ κόσμο που δεν μπορεί να πιεί την ρετσίνα. Και νομίζω ότι επειδή στο ΕΙΔΙΚΟΝ σερβίρουν Coca-Cola, με την ίδια ευκολία θα μπορούσαν να σερβίρουν και ένα αξιοπρεπές χύμα αρετσίνωτο. Μία παρέα με περισσότερα από 2 άτομα, θα μπορέσει να δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, και σε κόστος που είναι απίθανο να ξεπεράσει τα 17-18 ευρώ το άτομο. Αλλά όπως ήδη ανέφερα, ίσως δύσκολα ξαναέρχεσαι, αν κριτήριο είναι κυρίως το φαγητό.

Στο ΕΙΔΙΚΟΝ ξαναέρχεσαι όμως για να φέρεις τους γονείς σου, να θυμηθούν τα νιάτα τους και να τους ευχαριστήσεις - γιατί ήταν πάντα εκεί για σένα. Ξαναέρχεσαι γιατί νοστιμότερο φαγητό εύκολα βρίσκεις, τέτοιο ξεχωριστό και κυρίως Αυθεντικό χώρο, δύσκολα βρίσκεις. Ξαναέρχεσαι γιατί σέβεσαι την ιστορικότητα του χώρου και τον αγώνα και την αντοχή ενός ηλικιωμένου ζευγαριού που ενώ θα έπρεπε να ξεκουράζεται σπίτι του, είναι εκεί και φυλάει αυτό το μικρό “μουσείο”.

Ξαναέρχεσαι γιατί θέλεις να εξηγήσεις στα παιδιά σου την λειτουργία και - κυρίως – την σημαντικότητα μίας “χρονοκάψουλας”, που κατά τα φαινόμενα, δεν υπάρχει μόνο στα comics που παρακολουθούν.

Και τέλος, για να τους εξηγήσεις γιατί πρέπει να χαίρονται (πολύ) όταν βλέπουν ένα εστιατόριο εκτός Χαλανδρίου και Γλυφάδας, σε μια εργατική γειτονιά, Τρίτη βράδυ να σφύζει από ζωή.

Και πόσο πιο ζοφερή θα ήταν η γειτονιά, αν στην θέση του βρισκόταν ένα στεγνοκαθαριστήριο…

30 Μαι 2016

27/5/2016 Με τον αδερφικό κολλητό μετά από το τρίτο τελικό στο στάδιο Ειρήνης και φιλίας.... (Πέμπτη)

Το είχα σταμπάρει μετά από ένα τυχαίο πέρασμα μου και μόλις το έψαξα λίγο στο Ask κλείδωσε στην λίστα (to do)
Μπαίνοντας μέσα λες και είχα βγει από το Ντελόριαν και το όνομα μου πια ήταν Μάρτιν Μακ Φλαϊ (Επιστροφή στο μέλλον) γυρνώντας τουλάχιστον 1960...
Καταπληκτικό το ταξίδι στον χρόνο με όλη την φιλοσοφία του καταστήματος.
Παραγγείλαμε 2 ντοματοσαλάτες ένα συκώτι μια κεφτέδες μια πατάτες και μισό κιλό κρασάκι

28 ευρώ και τα άξιζαν όλα μέχρι την τελευταία δεκάρα...
Πολύ συμπαθητική η φιγούρα του ιδιοκτήτη
Μάθαμε οτι Τετάρτες και Σάββατο έχει και live αλλά ειναι δυσκολο να βρεις τραπέζι αν δεν έχεις κλεισει πρώτα.

Σίγουρα θα το ξανατιμήσω γιατί το κατάστημα είναι πάνω ακριβώς στα γούστα μου

23 Ιαν 2016

Παμε ενα χρονο πισω, ειναι μερικα μαγαζια τα οποια τα εχεις διπλα σου και δεν τους δινεις σημασια περνουσα πολυ καιρο μπροστα απο το Ειδικον αλλα δεν ειχε τυχει να το δοκιμασω. Ενας φιλος ταξιτζης (δινουν παντα τις καλυτερες πληροφοριες αφου συναναστρεφονται με πολυ κοσμο)μου ειπε μια μερα οτι ερχονται πολλες παρεες απο μακρυα και "διασημοι" πελατες, πολιτικοι ηθοποιοι κλπ. Ετσι παρακινηθηκα να το επισκεφτω.

Θα ξεκινησω με την τοποθεσια βρισκεται σε ενα σημειο μεταξυ Πειραια-Κερατσινιου, οχι να το περηφανευτω, αλλα οι γειτονιες μας κρατανε κατι απο το παρελθον. Κοσμος που κανει βολτες στους δρομους, πιτσιρικια που παιζουν στο απεναντι παρκακι κλπ.

Οσον αφορα τον χωρο ειναι ενα παλιο μπακαλικο(αυθεντικο) και εχει προσθεσει καποια τραπεζια. Αποπνεει εναν αερα αλλων δεκαετιων, σκηνες που βλεπουμε σε παλιες ελληνικες ταινιες. Να σημειωσω οτι εχει γυριστει και γνωστη διαφημιση με τον Π. Φιλιππιδη να "πουλαει" κασερι. Ακομη και οι ταμπελες ειναι ιδιες εδω και δεκαετιες.

Η εξυπηρετηση με χαμογελο, σχετικη ευγενια και σιγουρα ταχυτητα. Καταλογος δεν υπαρχει (τουλαχιστον δεν μας εχει δοθει ποτε). Ουτως ή αλλως δεν προσφερουν πολλα πραγματα. Ερχεται ο σερβιτορος τα ανακοινωνει και παιρνει την παραγγελια δεν μου πολυαρεσει σαν τακτικη αλλα δεν εχεις αγχος ουτε να ξεχασεις κατι ουτε να ξεφυγει ο λογαριασμος.

Τα προσφερομενα ειναι φάβα, κεφτεδάκια τηγανητά, χωριατικη σαλατα, συκωτι, γιγαντες, ομελετα με σουτζουκι και κορν μπιφ, πατατες τηγανητες (δε χρειαζεται να πω κομμενες στο χερι)και τελος πατατες τηγανητες με αυγα ματια. Μια σχετικα φαγανη παρεα τα δοκιμαζει ολα με την πρωτη και σε πολλες επαναληψεις. Ολα ειναι νοστιμα, "σπιτικα" θυμιζουν κουζινα γιαγιας(ουτε καν μαμας). Δεν υπαρχει κατι να προτεινω ειναι ολα αψογα και σιγουρα σε γενναιες μεριδες.

Οσον αφορα το vfm τωρα νομιζω οτι παροτι ολα ειναι γευστικα και σε μεγαλες μεριδες ειναι υπερεκτιμημενα. δυστυχως ακριβως τις τιμες δεν τις ξερω αλλα για αυτα τα απλα πιατα δινουμε συνηθως γυρω στα 13-15 ευρω, με λιγο κρασακι. Δεν λεω οτι ειναι ακριβα σε καμια περιπτωση, αλλα για κεφτεδακια και πατατες και σε σχεση με το χωρο σιγουρα μπορουν καλυτερα.

Προτεινω να το επισκεφτειτε για την εμπειρια και μονο, ειναι ευκαιρια οσο υπαρχουν ακομη τετοιου ειδους μαγαζια και δεν εχουν γινει "πολυεθνικες"
Οσον αφορα το παρκιγκ στην περιοχη ειναι αστειο να το συζηταμε ειναι πανευκολο.

Υ. γ. Υπαρχουν μερες που στηνονται και γλεντια στο μαγαζι χωρις συγκεκριμενο προγραμματισμο νομιζω και τοτε γινονται ολοι οι θαμωνες μια παρεα.

18 Δεκ 2015

Πήγα στον Πειραιά για να συναντήσω ένα φίλο μου και μου πρότεινε το Ειδικόν, που βρίσκεται γωνία Ψαρρών και Σαλαμίνος, στην περιοχή του Αγίου Διονυσίου, όχι πολύ μακριά απο το κέντρο του λιμανιού.

Το παλιομοδίτικο κουτούκι μάς γυρίζει πολύ-πολύ πίσω!! Είναι μια ταβέρνα-μπακάλικο, με όλα τα εξαρτήματα του παλιού-καλού καιρού: ζυγαριές, παλιά ψυγεία, απλά τραπέζια και καρέκλες, ραδιογραμμόφωνα των παππούδων μας, εικονοστάσι της γιαγιάς, αλλά και ένα απίθανο μωσαϊκό δάπεδο, με πλακάκια καρό, ανοιχτά και σκούρα!!

Ο χώρος είναι μικρός και η ατμόσφαιρα ιδιαίτερα ζεστή και χαρωπή με τα 5-6 τραπεζάκια όλα-όλα...

Το βράδυ του Νοέμβρη που πήγαμε, φάγαμε κατά σειρά:

Φάβα, πατατούλες τηγανιτές, συκώτι τέλειο, κεφτέδες τηγανιτούς, και στο τέλος μια ωραιότατη ομελέτα με σουτζούκι. Ήπιαμε δυο μπύρες και πληρώσαμε για όλα αυτά το ποσό των 29 €!

Σκοπεύουμε να ξαναπάμε, την επόμενη φορά με πιο μεγάλη παρέα.

Σας το προτείνω σαν κάτι το διαφορετικό!!

12 Ιούλ 2015

Και ειχα προσπαθησει να παω στο ειδικο ποσες φορες αλλα ματαια γιατι ηταν κυριακες και αυτό ηταν κλειστό. Σαβαττο λοιπον εριξα την ζαρια μου και πηγα. Το μαγαζι εχει περιγραφει παρα πολύ καλά από αλλους. Θυμιζει καφενειο στο χωριο και δεν εχει τραπεζια σε εξωτερικο χώρο και ουτε κανενα πλατανι. Ετσι αν και καλοκαιρι μπαινεις μεσα που είναι δροσερα. Η εξυπηρετηση φιλικη και αμεση …τρια τραπεζια ημασταν όλα και όλα…

Πηραμε λουκανικο (μικρη μεριδα αλλα πεντανοστιμο)
Σικότι (αρκετα καλή μεριδα και τρυφερο)
Σαλατα (αγουρι ντοματα)
κεφτεδες
Κρασι (1/2)+ 4 μπυρες
Συνολο 24 ευρω
Οι μεριδες ηταν οριακα καλες (ποσοτητα και γευση)
Αυτό που πρεπει καποιος να δει είναι το μερος. Το φαγητο μπορει να το βρει και άλλος αλλου αλλα το μερος αξιζει…

Σημ (Οι αντρικες……απαραδεκτες,,,, ουτε καζανακι σε λειτουργια ουτε τιποτα άλλο)
Γιατι να μην ξερουν να τα δουλευουν καλα τα διαμαντια?

07 Φεβ 2015

Τι να πω γι’ αυτό το μαγαζί. Μία λέξη τα συνοψίζει όλα: ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!! Από τις καλύτερες που έχω ζήσει … μακράν … όμως! Από πού να ξεκινήσω;

Ίσως από το προφανές και ίσως από αυτό που θεωρώ ότι αποτελεί ισχυρό κίνητρο για να πάει κάποιος στο μαγαζί: το χώρο. Βγαλμένος από ασπρόμαυρη ελληνική ταινία, σταματημένος από το χρόνο, ιδιαίτερος, μοναδικός, αξεπέραστος, μια αυθεντική μπακαλοταβέρνα, ένα «ΟΙΝΟΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟΝ» όπως ονομάζεται. Τόσο αυθεντική που έχει κορνιζάρει τον «Ύμνο της μπακάλας» (! ). Φωτογραφίες παλιές ασπρόμαυρες με τη φωτογραφία του ιδρυτή-ιδιοκτήτη σε περίοπτη θέση. Τη διακόσμηση συμπληρώνουν: παλιά ραδιόφωνα, γραμμόφωνο, εικονοστάσι με καντηλάκι να καίει σε περίοπτη θέση επίσης και παλαιά εικονίσματα, παλιά ψυγεία, κουτιά, κονσέρβες και συσκευασίες από προϊόντα που κυκλοφορούσαν προ Χριστού, αποξηραμένα φρούτα και λαχανικά να κρέμονται από διάφορα σημεία του μαγαζιού, παλιές ζυγαριές, έπιπλα εποχής, πολυελαίους.

Ακόμη και οι ταμπέλες του μαγαζιού εξωτερικά έχουν παραμείνει ίδιες εδώ και χρόνια («Εδώδιμα-Αποικιακά»). Ιδιαίτερης μνείας αξίζει το μοναδικό παλιό μωσαϊκό στο δάπεδο. Αυτό το μαγαζί απλώς το χαζεύεις, γιατί είναι ένα πραγματικό διαμαντάκι με όλη τη σημασία της λέξης. Ευτυχώς οι ιδιοκτήτες δεν το έχουν «πειράξει» με ανακαινίσεις και άλλες παρεμβάσεις που θα αλλοίωναν τον αυθεντικό χαρακτήρα του μαγαζιού (όπως κάνουν κάποιοι άλλοι που αντί να φτιάξουν, χαλούν την εικόνα της αυθεντικότητας των μαγαζιών τους). Ίσως αντιλήφθηκαν εγκαίρως ότι ο κόσμος πάει γι΄ αυτό ακριβώς.

Το μαγαζί διαθέτει 7-8 τραπέζια. Αυτό σημαίνει ότι «κλείνονται» αμέσως. Ήρθε πάρα πολύς κόσμος που ζητούσε τραπέζι και έφυγε απογοητευμένος. Μετά από κάποια ώρα (ίσως γύρω στις 9 με 10, δεν πρόσεξα ακριβώς) κατέφτασαν 2-3 μουσικοί με τα όργανά τους, κάθισαν σε μια γωνιά και άρχισαν να παίζουν παλιά, διαχρονικά, αγαπημένα τραγούδια, το ένα καλύτερο από το άλλο. Η μουσική μαζί με το χώρο σε ταξίδευε. Είχες ήδη φύγει από το 2015 και είχες μεταφερθεί στη δεκαετία του ΄50. Τα τραγούδια σε συνδυασμό με το μικρό χώρο βοηθούσαν να γίνει όλο το μαγαζί μια παρέα. Εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι υπήρχαν αρκετοί θαμώνες νεαρής ηλικίας (που δεν φανταζόμουν ότι θα σύχναζαν σε τέτοια μέρη). Αυτά ως προς το χώρο. Να σημειώσω επίσης ότι το μαγαζί είναι «ασορτί» με την περιοχή: μια αυθεντική λαϊκή συνοικία με απλούς λαϊκούς ανθρώπους.

Εξυπηρέτηση: δεν έχω λόγια. Αυθεντικότητα, ειλικρίνεια ανεπιτήδευτη, ζεστό χαμόγελο, προθυμία, ταχύτητα. Ο κάποιας ηλικίας κύριος που μας σέρβιρε, συμπαθέστατος και αξιαγάπητος. Ό, τι ζητούσαμε (και πιστέψτε με κάθε 10 λεπτά ζητούσαμε και από κάτι) το έφερνε αμέσως χωρίς κανένα ίχνος παραπόνου ή γκρίνιας ακόμη και όταν το μαγαζί γέμισε. Επίσης σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς μας «παρακολουθούσε» με το βλέμμα του διακριτικά και τα νέα πιάτα που παραγγέλναμε τα έφερνε όταν τελειώναμε τα προηγούμενα.

Φαγητό: άλλη μια μοναδική εμπειρία. Με το που κάθεσαι έρχεται αμέσως πιατάκι με εξαιρετική γραβιέρα συνοδεία λευκού κρασιού. Όταν αναρωτηθήκαμε γιατί λευκό και κατόπιν ζητήσαμε κόκκινο, μας είπαν ότι μόνο λευκό σερβίρουν. Μου άρεσε αυτό. Δείχνει ότι το μαγαζί θέλει να «παίξει» με τους δικούς του όρους. Λειτουργεί με τη λογική: αυτοί είμαστε, αυτά σερβίρουμε, «take it or leave it»! Όσοι πάνε εκεί (τουλάχιστον οι περισσότεροι) τους γνωρίζουν και τους αποδέχονται. Το μενού του μαγαζιού στο αναφέρει προφορικά. Δεν υπάρχει κατάλογος.

Σερβίρει: φάβα, κεφτεδάκια τηγανητά νοστιμότατα, σαλάτα ντομάτα, γίγαντες, συκώτι (το οποίο είναι εξαιρετικό, νοστιμότατο και αρκετά μαλακό), πατάτες τηγανητές εξαιρετικές που κόβονται κατά τη στιγμή της παραγγελίας και έρχονται σε γαβαθούλα σε αρκετά χορταστική μερίδα, ομελέτα με σουτζούκι ή με corn beef, εξαιρετικό λευκό χύμα κρασί δροσερό (που δεν σε «χτυπάει» στο κεφάλι) και το highlight του μαγαζιού: η λεγόμενη «τούρτα». Σε ελεύθερη μετάφραση: γαβαθούλα (δηλαδή βουναλάκι) με πατάτες τηγανητές και από πάνω 4 αυγά τηγανητά. Αποθέωση! Πιστέψτε με τα δοκιμάσαμε όλα! Δεν υπήρξε πιάτο που να μην τιμήσουμε. Όση ώρα παρέμεινα στο μαγαζί συνειδητοποίησα το εξής: το μαγαζί ενισχύει την ισότητα (! ) των θαμώνων: όλα τα τραπέζια έτρωγαν ακριβώς τα ίδια πράγματα. Πολύ ωραίο συναίσθημα, πολύ ξεχωριστή και ιδιαίτερη εμπειρία για να τη ζήσει κάποιος.

Τιμές: ειλικρινά φάγαμε ό, τι υπήρχε και δεν υπήρχε. Σκάσαμε από το φαγητό και πληρώσαμε περίπου 16 ευρώ το άτομο. Να σημειώσω ότι τα κρασοπότηρα γέμιζαν συνέχεια. Εννοείται ότι το νερό ήταν βρύσης. Το μοναδικό ίσως σημείο που δεν περίμενα αλλά ουδόλως μου «χάλασε» την εικόνα του μαγαζιού είναι ότι στο τέλος σερβίρουν χαλβά (όχι όμως τον σιμιγδαλένιο αλλά αυτόν με ταχίνι). Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει. Ωστόσο σε ένα τέτοιο μαγαζί περιμένεις μόνο παραδοσιακά εδέσματα όπως αυτό. Θα μπορούσε βέβαια να διαθέτει και τον παραδοσιακό σιμιγδαλένιο χαλβά ή γλυκό του κουταλιού ή μέλι με γιαούρτι.

Συμπέρασμα: δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξαναπάω σύντομα. Το μαγαζί αυτό σφήνωσε στην καρδιά μου και δεν βγαίνει εύκολα! Είναι σίγουρα εκτός εποχής αλλά εντός ψυχής. Είναι αυτό που κάνει τη διαφορά! Η νοσταλγία, όχι η «στημένη» αλλά αυτή που σου προκαλεί η ίδια η ατμόσφαιρα και η αύρα του μαγαζιού….! Δεν πας για τις τιμές ούτε καν για το φαγητό. Πας για να συναντήσεις την παράδοση αυτοπροσώπως. Μια απορία μόνο μου έμεινε: Πού οφείλεται η επωνυμία του μαγαζιού. Θα τη λύσω την επόμενη φορά.

02 Οκτ 2013

Μπαίνοντας στο Ειδικον, νομίζεις οτι βρίσκεσαι πρωταγωνιστής σε καποια παλιά ασπρόμαυρη ελληνική ταινια
Ο χώρος φιλόξενος και ζεστός, είναι πολύ αυθεντικό μαγαζί, χωρίς ίχνος δηθενιάς.

Ειναι το κλασσικό μπακαλοταβερνάκι της γειτονιάς, τα πιάτα του πολύ απλά και λιτά, κεφτεδάκια τηγανιτα, ομελέτες, πατατες με αυγα, χωριατικη φρεσκοκομμένη και υπέροχη γραβιέρα.

Στα αρνητικά ειναι η τσιγαρίλα, και η μυρωδιά του τηγανητου, εννοειτε δεν πηγαινουμε φρεσκολουσμένοι εκει, γιατι μετά θέλεις οπωσδήποτε μπανιο!
Αλλα σίγουρα αξίζει να πάτε.

30 Μαι 2013

Καλησπέρα! Επίσκεψη χτες βράδυ με οικογενειακό μου πρόσωπο. Καλτ χώρος περασμένων δεκαετιών που παραπέμπει στη μπακαλοταβέρνα του θρυλικού Ζήκου!

Σέρβις από την καλτ φιγούρα του γηραλέου ιδιοκτήτη με ύφος μουτρωμένο και καλά χάρη σου κάνω. Φαγητά λίγα και ''προφορικά'' χωρίς την παρουσία καταλόγου.

Πήραμε 1 πατάτες πολύ καλές λεπτοκομένες σπιτικές, 1 κεφτεδάκια με φρέσκο δυόσμο ωραιότατα-αφράτα, 1 ομελέτα με σουτζούκι πολύ καλή λίγο κρασί ρετσίνα και νερό εμφιαλωμένο.

Οταν παραγγείλαμε και συκώτι μας ρώτησε τι ώρα είναι κι όταν είπαμε έντεκα παρά μας απάντησε ''οριακά προλαβαίνετε''.

Παραδόξως το συκώτι είχε τελιώσει αλλά μας έφερε ωραιότατο χωριάτικο λουκάνικο.

Σύνολο με απόδειξη 24 ευρόπουλα. Ακριβό για μπακαλοταβέρνα και τις μικρές μερίδες που σερβίρει. Για την εμπειρία και μόνο πηγαίντε μια φορά, εγώ πάντως θα ξαναπήγαινα με μεγαλύτερη παρέα για το χαβαλέ. Πάρκιν εύκολο στα στενά αλλά κι έξω απ την ταβέρνα.

28 Μάρ 2013

Επισκέφθηκα, για δεύτερη φορά μετά από χρόνια, το συγκεκριμένο μαγαζάκι στις 22/03, την περασμένη Παρασκευή. Η επίσκεψη οφείλεται σε επιμονή του καλού μου, ο οποίος ως πιστός ακόλουθος των καλοφαγάδων του site, δεν μπορούσε να αφήσει αδοκίμαστο ένα από τα πολυπαινεμένα μαγαζιά. Δυστυχώς, δεν ενθουσιάστηκα.

Θα ξεκινήσω από τα εύκολα:

Ο χώρος ζεστός, φιλόξενος, από μια άλλη εποχή που λόγω του νεαρού της ηλικίας μου είναι τελείως ξένη. Ψυγεία παλιού μπακάλικου, φωτογραφίες του ιδιοκτήτη με αναρίθμητες διασημότητες του τόπου, η γνωστή ήδη από άλλους χρήστες του site υπερβολικών διαστάσεων φωτογραφία του ίδιου του ιδιοκτήτη, και ένας τοίχος-αφιέρωμα στους προγόνους.

Όλα αυτά συνθέτουν μια ατμόσφαιρα πράγματι όμορφη και διαφορετική, όμως δεν θα μπορούσα να παραλείψω ότι το μαγαζί δεν λάμπει κιόλας.. Κατανοώ ότι όταν έχεις τόσα πολλά ψιλολοίδια δεν μπορείς να τα καθαρίζεις κάθε μέρα, αλλά η σκόνη σε κάποια σήμεια ήταν σκόνη ετών.

Επιπλέον, κάτι το οποίο με ενοχλεί γενικά στα φαγάδικα, είναι ο κάκιστος εξαερισμός. Δεν αντέχω, ειλικρινά, να μυρίζω στα ρούχα μου όλη μέρα αυτό που έφαγα το μεσημέρι. Επίσης δεν αντέχω την κάπνα του τσιγάρου, και δεν κατανοω γιατί σε μία χώρα όπου δια νόμου απαγορεύεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους εγώ είμαι υποχρεωμένη να ανασαίνω νικοτινη. Κι αυτό είναι κάτι που χρεώνω πάντα στην διεύθυνση.. Γκρινιάζω;; Μιλάω ειλικρινώς!! άρα, 3 στο χώρο.

Ως προς το φαγητό:

Παραγγείλαμε, δύο άτομα, μία μερίδα κεφτέδες, μία ομελέτα με κορν μπιφ και μία σαλάτα χωριάτικη. Οι κεφτέδες ήταν αρκετά καλοί (φυσικά ηττώνται κατά κράτος από αυτούς της Πλ. Μερκούρη, αλλά και πάλι, πολύ καλοί), φρεσκοτηγανισμένοι, μυρωδάτοι. Μετρημένοι πέντε τον αριθμό, σε μέτριες προς μικρές διαστάσεις. Η σαλάτα, με πεντανόστιμη ντομάτα, κρεμμυδάκι, αγγουράκι και άπειρες ελιές, ήταν μια χαρά. Χωρίς τυρί (δεν ρωτηθήκαμε αλλά θα ήμουν περίεργη για την χρέωση).

Η ομελέτα, την οποία διαλέξαμε εξαιτίας των διθυραμβικών κριτικών που γράφονται, ήταν μεγάλη σε ποσότητα, με μπόλικο κορν μπιφ, νόστιμη αλλά πολύ βαριά. Ξέχασα να πω ότι ήπιαμε και μια μπίρα ΦΙΞ.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη, ευγενική και χαβαλέδικη, με τον κύριο που σερβίρει να κάνει ίσως λίγο περισσότερη πλάκα από ότι θα εκτιμούσα σαν άτομο, αλλά και πάλι ήταν ευχάριστο.

Το 2 στα 4 αιτιολογείται σε συνδυασμό και με το δυαράκι του vfm:
Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, αλλά απαράδεκτο όμως, να μην υπάρχει κατάλογος και να σε πληροφορούν προφορικώς για τα πιάτα. Δεν πρόκειται περί παραξενιάς, αλλά τυπικότητας: εφόσον δεν υπάρχει κατάλογος, δεν μπορώ να γνωρίζω τις χρεώσεις που γίνονται. Και αυτό σε συνδυασμό με την επίσης απαράδεκτη έλλειψη απόδειξης, (παρά τις σχετικές αναρτήσεις ότι ο καταναλωτής δεν υποχρεούται να πληρώσει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό-είναι το πρώτο μαγαζί που παρατήρησα ότι δεν έγραφε κάτι τέτοιο) σημαίνει για μένα ένα πράγμα: σου χρεώνω ό,τι θέλω. Αναλόγως του τι κίνηση είχα, τι κέφια έχω, αν έχω να πληρώσω ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κλπ.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τελεία και παύλα. Όσο διαβάζω δε από άλλους χρήστες του site ότι αυτό είναι τακτική του καταστήματος τόσο διαολίζομαι. Επομένως, 2 στην εξυπηρέτηση-κι αυτό για την προθυμία του κυρίου.

Τέλος, το προφορικό σύνολο των 20 ευρώ για μία χωριάτικη χωρίς φέτα κιόλας, μία μπίρα ΦΙΞ, μία μερίδα με πέντε μετρημένους κεφτέδες και μία ομελέτα, για μένα, δεν δικαιολογείται. Αλλά είπαμε, ελλείψει αποδείξεως και τιμοκαταλόγου δεν γνωρίζω καν τι χρέωσεις έγιναν, για να τεκμηριώσω κιόλας. Μάλλον η κοστολόγηση ήταν της λογικής: δύο άτομα είναι, ε καλά είναι ένα δεκάρικο στον καθέναν.

Το συμπέρασμα είναι ένα: Δεν ξαναπάω σε μαγαζί που θεωρώ ότι δεν σέβεται τα χρήματά μου. Σε άλλα μαγαζιά με δέκα ευρώ το άτομο σκας (βλ. Καφενείο πλατείας Μερκούρη, Κρητικό Στέκι στα Πετράλωνα, ΛΥΧΝΙΟΝ-πρώην Κωστής). Όσον αφορά το φαγητό δεν θεωρώ ότι είναι άσχημο ή κακό ποιοτικά, αλλά δυστυχώς, μου βάρυναν περισσότερο τα αρνητικά. Κρίμα.

03 Μάρ 2013

Μετά απο μεγάλη και μακρόχρονη επιθυμία κατάφερα σήμερα το μεσημέρι 2/3/2013 να πάω στο ταβερνάκι που με είχε ιντριγκάρει. Παρότι Σάββατο βρήκαμε ένα τραπέζι άδειο και καθήσαμε. 3 ενήλικες και η κόρη μου 2,5 ετών την οποία όμως δεν θα την χρεώσω για άτομο.

Ο χώρος σε γυρνούσε σε παλιά μπακάλικα που ευτυχώς τα πρόλαβα κι εγώ. Απίστευτος. Νομίζεις ότι ζεις σε άλλη εποχή. Οι 2 κύριοι που εξυπηρετούσαν, παρότι βλοσυροί τελικά αποδείχτηκαν ευγενέστατοι. Κι είχα διαβάσει αρκετά σχόλια για παράξενες συμπεριφορές. Τέλος πάντων. Το κακό ήταν ότι επειδή το μαγαζί γέμισε το σέρβις ήταν λίγο αργό. Δεν πειράζει όμως.

Παραγγείλαμε τοματοσαλάτα με πεντανόστιμη ντομάτα, κρεμύδι και αρκετό λαδάκι, λουκάνικο πάρα πολύ νόστιμο, συκώτι μοσχαρίσιο εξαιρετικό, κεφτεδάκια νόστιμα, αφράτα, αλλά όχι τα καλύτερα που έχω φάει, πατάτες τηγανιτές φρεσκοκομμένες και καλοτηγανισμένες και ψωμάκι ωραίο τραγανό. Ηπιαμε και μισό κιλό κρασάκι.

Το μόνο αρνητικό ήταν ότι οι μερίδες ήταν λίγο μικρές. Δεν θα χάλαγε ο κόσμος να τις μεγαλώνανε λιγάκι.
Πληρώσαμε 29 ευρώ, ούτε 10 το άτομο δηλαδή.
Συνοψίζοντας, το ΕΙΔΙΚΟΝ είναι ένα μαγαζί που αξίζει να το δει κάποιος για μία τουλάχιστον φορά, το φαγητό είναι πάρα πολύ καλό και οι τιμές πολύ καλές. Εγώ θα ξαναπάω οπωσδήποτε.

Ψαρρών 38 & Σαλαμίνος, Πειραιάς