29 Νοε 2017

Το εστιατόριο του Μουσείου της Ακρόπολης, πέρα από την πανοραμική και εξαιρετική του θέα, προσφέρει και γνώριμα παραδοσιακά εδέσματα, δοσμένα με τέχνη και ενδιαφέρουσα τεχνική!

Επισκεφθήκαμε το Μουσείο με αφορμή την περιοδική έκθεση εmotions (18/07 - 19/11/2017), ένας κόσμος συναισθημάτων. Πρόκειται για την παρουσίαση 129 αρχαιοτήτων από διάφορα σημαντικά μουσεία εντός και εκτός χώρας που καλύπτουν την περίοδο 700 π. Χ - 200 μ. Χ.. Η έκθεση διοργανώθηκε σε συνεργασία με το κοινωφελές Ίδρυμα Ωνάση και πρωτοπαρουσιάστηκε με τεράστια επιτυχία στο Ωνάσειο Πολιτιστικό Κέντρο της Νέας Υόρκης. Τα έργα εκτέθηκαν με μεγάλη προσοχή και αγάπη στο ισόγειο του μουσείου και συγκεκριμένα στην αίθουσα περιοδικών εκθέσεων.
Η συνεισφορά της άξιας ξεναγού μας στάθηκε πολύτιμη. Όμως, τα σχετικά video δίπλα από τα εκθέματα ήταν πολύ χρήσιμα για τους μεμονωμένους επισκέπτες.

Η έκθεση παρουσίαζε γλαφυρά τόσο την οικουμενικότητα της αρχαίας ελληνικής τέχνης, όπως και κάθε τέχνης άλλωστε, μέσα από τον μύθο, όσο και την διαχρονικότητα της ποιότητας των ανθρώπινων συναισθημάτων - ενστίκτων - σχέσεων, που παρά την πρόοδο των ανθρώπινων κοινωνιών παρατηρούμε ότι παραμένουν αναλλοίωτα στον χρόνο. Πόσο με συνεπήρε η ρεαλιστική αναπαράσταση της διαχρονικής δύναμης του Έρωτα του Πόθου και του Θανάτου μέσα από τα σχετικά αγάλματα, ο πίνακας ελληνιστικού μπαρόκ με την αναπαράσταση της θυσίας της Ιφιγένειας, η ανύπαντρη μητέρα Τυρώ που εγκαταλείπει τα νεογέννητα παιδιά της στις όχθες του ποταμού ή ο κρατήρας με τον μύθο της Μήδειας!!
Αφού το πνεύμα τροφοδοτήθηκε με περίσσια χαρμολύπη από τις προσλαμβάνουσες παραστάσεις, αποφασίσαμε να γευματίσουμε στο δημοφιλές εστιατόριο του β' ορόφου του Μουσείου της Ακρόπολης.

Ο εσωτερικός χώρος του εστιατορίου παρουσιάζει ένα καλοσχεδιασμένο - λιτό και μοντέρνο ύφος που δικαίως έρχεται σε αντίθεση με την εξωτερική λυρικότητα. Έτσι σχηματίζεται ένα έξυπνο contrast!
Τόσο ο εσωτερικός όσο και ο στεγασμένος εξωτερικός χώρος του εστιατορίου έρχονται σε άμεση επαφή με την κλασική αρχαιότητα, προσφέροντας άπλετη θέα στον Παρθενώνα και τα πέριξ.

Το μενού του εστιατορίου είναι πλήρες και καλύπτει όλα τα γούστα. Οι τιμές είναι ανάλογες του χώρου, χωρίς να θεωρούνται απαγορευτικές.

Παραγγείλαμε τα εξής:

Σαλάτα με τρυφερά κολοκυθάκια, αγγουράκι, ραπανάκια, δυόσμο και κρεμώδες τυρί Τσαλαφούτι Καρπενησίου (7,50). Φρέσκια και δροσερή σαλάτα, συνοδεία αυτού του γευστικότατου ανάλαφρου τυριού!

Πιάτο ημέρας (14.11), γιουβαρλάκια σούπα (ΕΥΡΩ 10,50).
Αν και τα γιουβαρλάκια (8 τεμ. ) είχαν τέλεια γεύση, εκείνο που μας κέρδισε γευστικά στο έπακρο ήταν ο πλούσιος ζωμός τους!!

Πίτα ημέρας, τυρόπιτα (7,00), ένα κομμάτι τρυφερής και νοστιμότατης πίτας με επικάλυψη σουσαμιού. Το έδεσμα συνοδευόταν από ικανοποιητική ποσότητα πράσινης σαλάτας.

Στήθος κοτόπουλου στη σχάρα με σάλτσα από καπνιστό τυρί Βερμίου και πολίτικο ρύζι με σταφίδες και ψιλοκομμένα λαχανικά (15,50 ). Το κοτόπουλο είναι ζουμερό και συνοδεύεται επάξια από το εξίσου καλοβρασμένο και αρωματικό ρύζι!

Κλείσαμε το γεύμα μας με τρία αρωματικά και καταπραϋντικά τσάγια από μείγμα ελληνικών αρωματικών φυτών (2,80). Το τσάι, αν και πλούσιο σε γεύση, συνοδεύεται αποκλειστικά από ένα μικρό κουλουράκι. Για φέτες λεμονιού ούτε λόγος....!!
Κατά την γνώμη μου, η παρουσίαση του τσαγιού είναι πολύ φτωχή και αφιλόξενη, σε σχέση με την εμβέλεια του χώρου αυτού αλλά και την ιστορία του περιβάλλοντα χώρου!!
Θα περίμενε κάποιος τουλάχιστον ένα μπολάκι με μια στοιχειώδη ποικιλία βουτημάτων!

Τα μοντέρνα γυάλινα τραπέζια του εσωτερικού χώρου είναι καλοστρωμένα με πράσινα σουπλά και τα σερβίτσια χαρακτηρίζονται από φίνα απλότητα!

Στην αρχή έρχεται νερό σε κανάτα που όμως ουδέποτε ανανεώνεται και για να συμβεί αυτό το 'θαύμα', δεινοπαθείς καθώς υπάρχει πλήρης αδιαφορία από το πολυπληθές προσωπικό!! Το ίδιο συνέβη και με τον λογαριασμό που δεινοπαθήσαμε για να τον πάρουμε στα χέρια μας.....!
Γενικά, το συνολικό κλίμα που επικρατεί στο χώρο θα μπορούσε άνετα να υποστηρίξει ένα αξιοπρεπές Self - service, όπως συμβαίνει σε πολλά μέρη περιωπής ανά την υφήλιο.
Αντιθέτως, το αγαπημένο μου περιορισμένο και ατμοσφαιρικό καφέ - εστιατόριο του ισογείου (πίσω από το πωλητήριο ) είναι καλό να παραμείνει ως έχει. Εκεί μάλιστα το προσωπικό είναι πολύ πιο προσφιλές!

Οι δε τουαλέτες ήταν απεριποίητες και πραγματικά ντράπηκα ως Ελληνίδα για την απαράδεκτη αυτή κατάσταση. Επιβάλλεται άμεσα η μόνιμη παρουσία ανθρώπου που θα επιτηρεί την κατάσταση των WC!!!

Στο διαδίκτυο αναφέρεται ότι το μεσημεριανό γεύμα συνοδεύεται από την μουσική άρπας. Εμείς πάντως δεν αντιληφθήκαμε κάτι τέτοιο...

Τα μοναδικά εκθέματα του μουσείου, ο εξαιρετικός εξωτερικός και εσωτερικός σχεδιασμός του, η κεντρική θέση του και το δημιουργικό εστιατόριο του, που καθημερινά το τιμούν χιλιάδες επισκέπτες του μουσείου και όχι μόνο, επιβάλλουν μεγαλύτερη έγνοια, μέριμνα και προσοχή σε τόσο σημαντικές λεπτομέρειες από τους αρμοδίους!

20 Σεπ 2016

Πριν από δύο χρόνια χειμώνα, είχαμε επισκεφτεί το εστιατόριο και η γενική μας εντύπωση ήταν αρκετά θετική περισσότερο όμως για τον όμορφο χώρο και λιγότερο για την γευστική εμπειρία που παρόλο που δεν μας εντυπωσίασε, και επιδέχονταν βελτίωση, κάποια πιάτα είχαν κάνει την έκπληξη (όπως ένα ορεκτικό "με κάτι σαν μους μελιτζάνας" που μας απογείωσε γευστικά)

Να μαστε λοιπόν και πάλι Παρασκευή βράδυ.... με ένα ολόγιομο φεγγάρι απο πάνω μας.

Κάθε Παρασκευή, το εστιατόριο στο δεύτερο όροφο του Μουσείου λειτουργεί έως τις 12 τα μεσάνυχτα, με ένα ξεχωριστό μενού βασισμένο σε κλασικές και παραδοσιακές συνταγές, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση σε τοπικά προϊόντα ονομασίας προέλευσης (ΠΟΠ)

Είχαμε κλείσει ήδη τραπέζι εδώ και μέρες μιας και η Παρασκευή είναι η μόνη μέρα που το εστιατόριο μένει ανοικτά ως αργα. Κατά την τηλεφωνική επικοινωνία για την κράτηση με ενημέρωσαν ότι δεν δύναται να μας "κρατήσουν" τραπέζι δίπλα στην τζαμαρία μιας και ήμασταν 2 άτομα και ότι μόνο αν ο αριθμός της ζήτησης των τραπεζιών για 2 άτομα είναι πολύ μεγάλος τότε ίσως θα υπάρξει η δυνατότητα για αυτό. Προφανώς είναι μια "κόσμια" εξήγηση που δεν δυσαρεστεί τους πελάτες για ένα εστιατόριο που όλοι θέλουνε να θαυμάσουν την μοναδική θέα.

Η πρόσβαση στο εστιατόριο είναι πολύ εύκολη, Αρχικά μπαίνεις από την κύρια είσοδο του μουσείου όπως όλοι και μετά στα εκδοτήρια σου δίνουν μηδενικο εισιτήριο που αφορά την επίσκεψη σου στο εστιατόριο μόνο. Χρησιμοποιόντας ανελκυστήρα μεταφέρεσαι στον δεύτερο όροφο οπου σε ενα ενιαίο χώρο βρίσκεται το εστιατόριο τ, ο καφέ και το πωλητήριο του μουσείου.

Ο εσωτερικός χωρός είναι σχεδον ενιαίος αλλα ουσιαστικά χωρίζεται σε δύο ζώνες. Από την μία τα τραπέζια για φαγητό και απο την άλλη για οποιους επιθυμουν ενα ρόφημα, γλυκό ή ελαφρύ γεύμα. Τζαμαρίες περικλύουν την αίθουσα ώστε ο επισκέπτης να μπορεί να θαυμάσει την μοναδική θέα. Ο εξωτερικός χώρος ειναι στην ουσία μια μεγάλη βεράντα με τραπεζακια που απο ότι είδα κυρίως καθόντουσαν για ρόφημα ή ποτό. Κρατήσεις δεν πραγματοποιούνται για τον εξωτερικο χωρο και κάθονται κυριώς επισκέπτες του μουσείου και οι καπνιστές

Με την είσοδο μας στον δεύτερο όροφο υπήρχε προσωπικό που μας οδήγησε στο τραπέζι μας που τελικά ήταν δίπλα στην τζαμαρία αλλα η αλήθεια ειναι ότι μονο 2-3 τραπεζια δύο ατομων είχαν αυτο το προνόμιο.

Το μενού αποτελείται από κάποιες σαλάτες λιγα ορεκτικά και καμια δεκαρια το πολυ κυρίως πιατα. Για αρχή παραγγείλαμε ποικιλία Ελληνικών κατσικίσιων τυριών με γλυκο του κουταλιου και φρούτα και 2 ποτηρια λευκό κρασι. Και για κυρίως βουβαλισια μπιφτεκάκια σχάρας με τηγανητές πατατούλες και σπιτικά ραβιόλια γεμιστά με γαρίδες, σπανάκι και σάλτσα καραβίδας

Αρχικά μας ήρθε το ορεκτικο με τα τυρια..... τα οποία ψάχναμε στο πιατο..4 πολύ μικρά κομματάκια τυρι με μια φετα καποιου ιδιαίτερου ψωμιού που είχε γλυκο του κουταλιού σταφυλι, 3 μπουκιτσες πεπονι και 5 ρόγες σταφύλι. that's it.. κόστος 15 ευρώ..... Απογοήτευση... ουτε τα τυρια ήταν ιδιαιτερα γευστικα και ουτε καν το γλυκο του κουταλιού καλοφτιαγμενο.... Δείγμα πιάτου ξεπέτας... δυστυχώς

Όσων αφορά τα κυρίως.... το δικό μου με τα σπιτικά ραβιόλια είχε μια πολύ ωραία εμφάνιση, μια χαρά από ποσότητα αλλα οταν το δοκίμασα αντιλήφθηκα ότι είχε αρχίσει να κρυώνει (περιμένοντας μάλλον στην κουζίνα να ετοιμαστούν τα μπιφτεκάκια του καλού μου) και γευστικά δεν ήταν καθόλου καλό....

Τα βουβαλίσια μπιφτεκάκια ήταν σχετικά εύγευστα και θα μπορούσαν να ήταν πολύ ανώτερα αν δεν ήταν παραψημενα και καθόλου ζουμερά και αν φρόντιζαν και τις πατάτες τηγανητές που τα συνόδευαν που ήταν μια απογοήτευση και αυτές.

Το ποτήρι λευκό κρασι ήταν υπέροχο παρόλο που στον κατάλογο δεν αναφέρει την ποικιλία του

Το service προσεγμένο- φιλικό αν και λίγο τυποποιημένο όπως συνηθίζουν σε ανάλογα εστιατόρια.

Πριν τελειώσει η βραδιά μια μικρή επίσκεψη στην βεράντα επιβάλετε, εκει μας δόθηκε η δυνατότητα να θαυμάσουμε από πιο κοντά την φωτισμένη υπέροχα Ακρόπολη και τους τριγύρω λόφους.

Λογαριασμός 62 € μαζί με το κρασί

Συμπέρασμα γευστικά το εστιατόριο ήταν πολυ καλύτερο πριν 2 χρόνια που το είχα πρωτοεπισκεφτεί και πραγματικά τωρα δεν αξίζει στο ελάχιστο τα λεφτά του.

Πρέπει να αλλάξει μάγειρα και να φροντίσουν όλες τις παραμέτρους ώστε το αποτέλεσμα να ικανοποιεί τον πελάτη κυρίως γευστικά αλλά και σε δεύτερη μοίρα ποσοτικά και εμφανισιακά

Στα συν... το μαζεμένο μενου, η μοναδική θέα, το υπέροχο κρασί... η ωραία βεράντα και η υπέροχη ζωντανή μουσική τζαζ.....

Είναι κρίμα ενα τοσο λαμπρό αρχιτεκτονικα δημιούργημα (το μουσείο) που προσφέρει την υπέροχη αυτη μοναδική θεα και ειναι πόλος έλξης εκαντοντάδων τουριστών από όλο τον κόσμο να εχει αυτην την επιπέδου κουζίνα. Θα έπρεπε να είναι "κρακτης" της Ελληνικής κουζίνας και όχι να την δυσφημεί

30 Ιουν 2016

πολυ ομορφος χωρος ευγενικο προσωπικο και αμεση εξυπηρετηση, απογοητευση οι τιμες και τα λιγοστα κυριως πιατα καθως οι μεριδες ηταν υπερβολικα μικρες.

βουβαλισια μπιφτεκια 2 μικρα κομματια σαν φλιδες τιμη 23 ευρω. καλα απιστευτη εκμεταλλευση και κοροιδια. γκουρμε τρωω και στη μυκονο αλλα οι μεριδες σε χορταινουν ενω εδω πρεπει να φας 3 πιατα για να χορτασεις δεν το συστηνω σε φιλους. ας πανε μονο για καφε λογω της θεας

Διονυσιου Αρεοπαγίτου 15, Ακρόπολη