ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ

Μεζεδοπωλεία

Βίτωνος 5, Γκάζι [Χάρτης]

Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Δευτερα κλειστα.
Κυριακες ζωντανη μουσικη απο το μεσημερι.

Μεζεδοπωλεία - Γκάζι, Αθήνα

Δες, φίλε μου, τι μπορείς να ανακαλύψεις καμιά φορά κυριολεκτικά εκεί που δεν το περιμένεις. Ούτε 100 μέτρα από το σημείο όπου εκβάλλει η φασαριόζικη οδός Περσεφόνης στην Πειραιώς, εκεί που τα βράδια χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα, βρίσκεται καλά κρυμμένος στην απέναντι πλευρά της λεωφόρου ο ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ, ένα μεζεδοπωλείο παλαιάς κοπής, εντελώς παρεΐστικο, πιο κατάλληλος χαρακτηρισμός δεν μου ‘ρχεται στο μυαλό, για να χαρακτηρίσω την ατμόσφαιρά του.

Θα το βρείτε πανεύκολα, ανεβαίνοντας την Πειραιώς στρίβετε δεξιά στον τελευταίο δρόμο πριν το φανάρι του Τεχνόπολις, και θα παρκάρετε ανέλπιστα εύκολα είτε στην ίδια την οδό Βίτωνος είτε στα γύρω στενά (5 στα 10). Η απόσταση από τη στάση μετρό του Κεραμεικού δεν είναι πάντως ούτε μισό χιλιόμετρο.
Ο ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ, που πήρε το όνομά του από τον κορκόφυλα (προϊστορικό ζώο, διασταύρωση σαύρας με κροκόδειλο), χαρακτηριστικό και ακίνδυνο εκπρόσωπο της πανίδας της Ικαρίας, ιδιαίτερης πατρίδας των ιδιοκτητών του, είναι νομίζω, κι αυτό επιτείνει το παράδοξο της όλης υπόθεσης, στην οποία αναφέρθηκα εισαγωγικά, στεγάζεται στο μοναδικό κατοικημένο κτίσμα αυτού του σιωπηλού δρομάκου (εμένα μου θύμισε έντονα την ταινία «Ο τρίτος άνθρωπος» του 1949 με τον Όρσον Ουέλλες), ένα σπιτάκι βγαλμένο από τη μεταπολεμική περίοδο, βαμμένο σε κεραμιδομενεξελί και με μεγάλη δόση φυσικού πράσινου.

Περνάς τη σιδερένια αντίκ εξώπορτα και βρίσκεσαι σε μια όχι πολύ μεγάλη, στενόμακρη αυλή, που φιλοξενεί 10 – 12 τραπέζια διαφόρων μεγεθών, από απλό στρογγυλό μεταλλικό καφενείου για ρομαντικά τετατέτ μέχρι μεγάλο ξύλινο πολλών ατόμων, τοποθετημένα περιμετρικά και αγκαλιασμένα από κάθε είδους φυτά. Φωτισμός προσαρμοσμένος στο περιβάλλον, καλός δηλαδή για την παρέα, αλλά για να διαβάσεις τον κατάλογο θέλεις φακό. Η αυλή αυτή διαθέτει πτυσσόμενη τζαμαρία και οροφή (νομίζω και κάποια θερμαντικά σώματα), έτσι ώστε να μπορεί να λειτουργήσει με κάθε καιρό. Πάντως και ο μέσα χώρος, ισομεγέθης με την αυλή, είναι αρκετά ελκυστικός, σε παλιακό στιλ – στο βάθος η κουζίνα, πιο μπρος ένα υποτυπώδες μπαράκι – με μόνα διακοσμητικά στοιχεία κάποιες κορνιζαρισμένες ασπρόμαυρες φωτογραφίες από την παλιά Ικαρία, τόσο απλό όσο και ωραίο. Μουσική υπόκρουση με παλιά ρεμπέτικα σε σωστή ένταση. Να αναφέρω σ’ αυτό το σημείο ότι, όπως έμαθα από φίλους, μερικά βράδια, κυρίως όμως μεσημέρια Κυριακής έχει πολύ ωραία ζωντανή μουσική, ικαριώτικη κατάσταση, ξέρετε.

Στη βαθμολογία του σέρβις προβληματίστηκα. Γνωρίζοντας τις ιδιομορφίες του ικαριώτικου χαρακτήρα παραβλέψαμε χωρίς δυσκολία τη χαλαρότητα στην εξυπηρέτηση, δεν μπορώ όμως να κάνω το ίδιο για τον εντελώς διεκπεραιωτικό χαρακτήρα της. This is Athens, παιδιά, ένα χαμογελάκι ποτέ δεν έβλαψε. Η απουσία κεράσματος τόσο στην υποδοχή όσο και στο ξεπροβόδισμα εμένα προσωπικά δεν μ’ ενοχλεί, ειδικά εφόσον ισχύει για όλους τους πελάτες αδιακρίτως. Οι οποίοι πελάτες είναι κυριολεκτικά κάθε καρυδιάς καρύδι, νέα ζευγαράκια, γυναικοπαρέες, παρέες των -ήντα, όλοι οι καλοί χωράνε. Δεν ξέρω κατά πόσο ο ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ είναι ελκυστικός για την τσακαλοπαρέα του ask4food, όμως μια δοκιμή κατά τη γνώμη μου την αξίζει. Σάββατο βράδυ πάντως η αυλή δε γέμισε, και ο μέσα χώρος ήταν νομίζω σχεδόν άδειος, το απόμερο του πράγματος έχει συνεπώς τα καλά του έχει και τα κακά του. Γιατί η κουζίνα δεν πρόκειται να δυσαρεστήσει κανένα, ότι προσφέρει είναι από καλό και πάνω.

Ο κατάλογος είναι στο μέγεθος που χρειάζεται, δεν υπήρχαν ούτε έξτρα φαγητά προς απαγγελία από το σερβιτόρο ούτε φαγητά σε έλλειψη, όλα πολύ βολικά τακτοποιημένα. Σε αντίθεση προς τους προλαλήσαντες δεν θα δώσω ωστόσο την πρώτη θέση στην όντως σπιτική, αφράτη και όσο πρέπει πικάντικη τυροκαυτερή, ούτε στο εξαιρετικό ψητό ταλαγάνι με ντομάτα, ίσως επειδή πρόκειται για κλασικούς τσιπουρομεζέδες, ενώ η παρέα μας, αφού δοκίμασε και δεν απέρριψε το κόκκινο ικαριώτικο κρασί (από μικρό παραγωγό, γι’ αυτό, όπως μας εξήγησαν, ακριβότερο, στα 12 ευρώ το λίτρο) προτίμησε το καταπληκτικό αρωματικό και σε σωστή θερμοκρασία (κρύο, αλλά όχι παγωμένο) λευκό μοσχάτο (νομίζω, όρκο δεν παίρνω, πάντως κατέβαινε σαν νεράκι). Έτσι η πρώτη θέση πάει στα μανιτάρια «σάου».

Πρόκειται για κρύο ικαριώτικο μεζέ, μανιτάρια Portobello σε μπουκιές με λαδάκι και ξερό κρεμμύδι, όνειρο! Στη δεύτερη θέση η κατά τον κατάλογο τηγανιά, στην πραγματικότητα τας κεμπάπ με λευκή κρεμμυδάτη σαλτσούλα για βούτες απεριόριστες. Στην τρίτη θέση οι τηγανιτές πατατούλες, κομμένες σε κυβάκια και πασπαλισμένες με πάπρικα, είναι από τα πιάτα της μόδας, συνόδευσαν μια χαρά το καλοψημένο μοσχαρίσιο συκώτι. Εύφημος μνεία τέλος στα λουκάνικα Σερρών, ιδιαίτερη γεύση που θυμίζει γερμανικό Bratwurst, μερίδα επαρκής για τέσσερα άτομα, όπως γενικά όλες οι μερίδες ήταν επαρκείς σε μέγεθος. Σηκωθήκαμε χορτασμένοι κι ευχαριστημένοι από το φαγητό και την κουβέντα, έχοντας πληρώσει συνολικά 60 ευρώπουλα για τέσσερα άτομα, χωρίς τα ποτά δηλαδή κάτω από 15 € το κεφάλι.

Ο ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ λοιπόν είναι μια καλή και τίμια λύση, που σε κερδίζει με την ήρεμη ρομαντική του ατμόσφαιρα. Μ’ αυτές τις σκέψεις κατηφόρισα τα λίγα μέτρα προς την Πειραιώς, όπου τα φώτα, η φασαρία και η πολυκοσμία μάς επανέφεραν αστραπιαία κι οδυνηρά στην πραγματικότητα της αθηναϊκής νύχτας.

Μεζεδοπωλεία - Γκάζι, Αθήνα

28η Οκτωβρίου το βραδάκι, παρέα 4 γυναικών προγραμματίσαμε θέαμα και άρτο.
Περιοχή το Γκάζι, με υψηλό βαθμό δυσκολίας στο parking, εξ ου και αποφασίσαμε ο "άρτος" να είναι σε απόσταση 5-10 λεπτών με τα πόδια από το Θέατρο.
Όταν διάβασα την κριτική του Fratello για τον Κορκόφυλα, κάτι μου έκανε κλικ (η αλήθεια είναι ότι και η επωνυμία ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ ήταν επίσης κίνητρο - δε μου ήταν άγνωστη λέξη, παρόλο που το νησί μου απέχει πολύ από την Ικαρία και δε χρησιμοποιείται πλέον η αντίστοιχη λέξη που δηλώνει σαύρα- αλλά στο παρελθόν την έχω ακούσει) οπότε η απόφαση πάρθηκε αβίαστα.

Τελικά ο βαθμός δυσκολίας στο parking την 28η Οκτωβρίου είναι πολύ χαμηλός!!!!
Στη σχετικά άδεια Αθήνα (ελεύθεροι δρόμοι, τόσες θέσεις parking), φτάσαμε σε χρόνο dt στο Γκάζι και βρήκαμε μία θεσάρα έξω από τον ΚΟΡΚΟΦΥΛΑ.
Μπήκαμε μέσα και κάναμε την κράτησή μας για τις 11:30, με το τέλος της θεατρικής παράστασης.

Φτάσαμε στις 11:15 πεινασμένες και διψασμένες.
Ω! τι έκπληξη υπήρχε ορχήστρα και τραγουδίστρια (που νωρίτερα δεν υπήρχε), αλλά οφείλω να πω -πως για τα δικά μου δεδομένα- η ένταση ήχου έπρεπε να ήταν 1-2 σκάλες χαμηλότερα για να μπορούμε να συνεννοούμαστε.

Ο χώρος έχει κάποια ζεστασιά, αρχικά στην είσοδο της αυλής ο εντυπωσιακός κορμός δέντρου που πάνω του τυλίγεται η ακόμα φορτωμένη λουλούδια βουκαμβίλια, στο έμπα αντικρύζεις την αυλή -κλειστή με τζαμαρία για το χειμώνα- όπου και βρισκόταν η ορχήστρα και στα δεξιά σου η είσοδος για το μέσα χώρο όπου και καθίσαμε. Η αναλυτική περιγραφή του χώρου στην κριτική του Fretello με καλύπτει πλήρως -γιαυτό και δεν αναπαράγω.

Διαβάσαμε το menu και πήραμε τις αποφάσεις μας (και με τη βοήθεια από το σκονάκι που είχα κάνει μέσω A4F).
Ξεκινήσαμε με μισό κιλό κρασί Νεμέας, το οποίο οφείλω να πω πως ήταν πολύ καλό και σερβιρίστηκε σε θερμοκρασία δωματίου (όπως πρέπει) και όχι παγωμένο από το ψυγείο και πολύ το χάρηκα.

Στα θετικά το μαζεμένο menu που κινείται σε 5-6 σαλάτες, περί τα 10 ίσως και περισσότερα ορεκτικά και αντίστοιχα κυρίως πιάτα τόσα όσα να σε καλύψουν αλλά και να μην πελαγοδρομείς. Στα συν επίσης και οι τιμές του καταλόγου τους που δείχνουν πολύ λογικές.

Στα αρνητικά ότι από το menu τους είχαν τελειώσει πολλά πιάτα και το παιδί που μας εξυπηρετούσε περίμενε πρώτα να ετοιμάσουμε τις επιλογές μας και μετά να μας ανατρέψει την παραγγελία μας λέγοντάς μας ότι 2-3 πιάτα (που είχαμε επιλέξει) τους είχαν τελειώσει....
Αν μη τι άλλο, έπρεπε να ενημερωθούμε πριν μελετήσουμε το menu....
Αλλάξαμε την παραγγελία μας 2-3 φορές ώστε να βρεθούν διαθέσιμα πιάτα και η δικαιολογία ότι είχαν ανοίξει από το μεσημέρι -λόγω εορτής- και έπεσε πολύς κόσμος, δε μου αρκεί (εξ ου και οι 2 ντοματούλες).

Ευτυχώς από όταν οριστηκοποιήθηκε η παραγγελία μας και μετά όλα κύλησαν μια χαρά (και όχι σε ικαριώτικους ρυθμούς!! ).
Τα πιάτα έφταναν σε σωστή χρονική ακολουθία στο τραπέζι μας και η ανταπόκριση του νεαρού στο service ήταν καλή (αλλά διεκπαιρεωτική).

Πήραμε (επιλογή από τα διαθέσιμα):
Σαλάτα με πλιγούρι, ντομάτα κλπ. νοστιμότατη και φρεσκότατη
Μανιτάρια σε λαδόξυδο δε με ενθουσίασαν
Ψητή πατάτα με μπέικον και κρέμα γάλακτος πάρα πολύ καλό πιάτο
Μία χαλούμι ψητό (αντί για το ταλαγάνι που είχε τελειώσει) επίσης πολύ καλό
Μία τηγανητά χορτοπιτάκια (συγχωρέστε με δε θυμάμαι την περιγραφή τους στο menu, λογικό μετά από τόσες αλλαγές που κάναμε στα πιάτα) που πραγματικά είχαν εξαίσια γεύση!
Κάτι ακόμη που δε θυμάμαι τι ήταν (φαίνεται ότι το "πήγαινε έλα" της παραγγελίας με αποσυντόνισε εντελώς! )
Ακόμη μισό κιλό κρασί και ένα αναψυκτικό.

Σημειώνω ότι στο τραπέζι μας και χωρίς να το ζητήσουμε ήρθε κανάτα νερό βρύσης και κατά την παραμονή μας εκεί το νερό ανανεώθηκε (πάλι χωρίς να το ζητήσουμε).
Επίσης, ήρθε ψωμάκι "μαριναρισμένο" με αλάτι και λάδι -όχι ψημένο- αλλά πραγματικά πολύ νόστιμο.

Check please:36,00 euro -ποσό που αντιστοιχεί μια χαρά στην κατανάλωσή μας (και μην ξεχνάμε ότι έχουν και ζωντανή μουσική)

Κέρασμα στο τέλος δεν υπήρξε (σίγουρα θα ήταν ευπρόσδεκτο, αλλά δεν είναι και απαιτητό)..

Μεζεδοπωλεία - Γκάζι, Αθήνα

Η λεξη Κορκοφυλας επεσε πρωτη φορα στο αυτι μας εναμισυ με δυο μηνες πριν οταν μια φιλη απο την παρεα σε μια εξοδο της βαρεμαρας των ιδιων και ιδιων πραγματων μας ειπε οτι εχει ακουσει γι αυτο το μαγαζι και μαλιστα πολυ καλα πραγματα.

Μας εκανε δε εντυπωση οτι δεν ειχαμε ακουσει τιποτα για το μαγαζι παρ'ολο που ειναι μεσα στα ποδια μας ενεκα ιθαγενεις της περιοχης οποτε θεωρησαμε δικαιως οτι θα ειναι καποιο καινουριο μεζεδοπωλειο που εκμεταλευτηκε την περιοχη Γκαζι.

Φανταστείτε την έκπληξή μας όταν ο ευγενέστατος σερβιτορος μας διευκρινησε οτι το μαγαζι ειναι στην τοποθεσια απο το 2010.

Η αληθεια ειναι οτι το μαγαζι αυτο αν δεν στο πει καποιος ακομα και γειτονας να εισαι δεν προκειται να το βρεις σε καμια περιπτωση χωμενο καθως ειναι σε ενα ακυρο και ανυπαρκτο στενο αναμεσα σε δυο κεντρικους δρομου και βρισκωμενο στον τοιχο που ειναι πλατη οπως ανεβαινεις την οδο Πειραιως.

Φτασαμε λοιπον κατα τις 8,15 οι δυο απο την τετραμελη παρεα στο σημειο και ειδαμε ενα οντως εντυπωσιακο θεαμα και λεω εντυπωσιακο λογω του περιεργου θεαματος ενος πολυ περιποιημενου μαγαζιου, πολυχρωμου και πολυ κλασικου αναμεσα σε γκρεμισματα και διαφορα κτισματα βιομηχανικου τυπου.

Η εικονα του μαγαζιου ειναι ενα κλασικο σπιτακι δεκαετιας '50 βαμενο με ενα μπορντοροδοκοκκινο χρωμα που θα ελεγε και η Μιραρακη με το κεραμυδι του την αυλη του και ολο το χρωμα που θα επρεπε να εχει ενα κλασικο μεζεδοπωλειο της περιοχης.

Μπαινοντας απο την εξωτερικη πορτα πρωτα σε υποδεχεται ενας μικρος προθαλαμος αυλης και μετα ανοιγεις την πορτα και μπαινεις στην κυριως αυλη που σαφως το καλοκαιρι θα ειναι μια οαση ηρεμιας στο σημειο που ειναι το μαγαζι. Για τις αναγκες των χειμερινων μηνων η αυλη ηταν πανταχωθεν κλειστη απο τζαμαρια οποτε καποιος που δεν θελει να μπει εντελως μεσα στο μαγαζι γιατι θα νιωσει εγκλωβισμενος μπορει να κατσει ανετα εκει μιας και η θερμοκρασια ειναι σε πολυ καλα επιπεδα παρα το εξωτερικο κρυο προφανως απο καποια θερμαντικα σωματα

Μπαινοντας στο μαγαζι το θεαμα ειναι το ιδιο εντυπωσιακα απλο οπως και η εξω αποψη του μαγαζιου. Μια μεγαλη αιθουσα με περιπου 10 τραπεζια με μια εικονα παλιου σπιτιου και με τοιχους στολισμενους με καδρα απο παλιες φωτογραφιες ισως της Ικαριας ( απο εκει που προερχοντε τα παιδια που εχουν το μαγαζι και σαφως και η λεξη κορκοφυλα αναφερεται σε μια σαυρα που ζει στον εν λογω νησι οπως μας πληροφορησε το εξωφυλλο του καταλογου του μαγαζιου ) και στην μια γωνια ενα παλιο συνθετο με καποιο ακορντεον επανω να δενει πληρως της εικονα. Μια τουβλινη καμαρα χωριζει το κυριως μαγαζι απο την υποδοχη που εχει ενα μπαρακι στο οποιο καθοντε οι ανθρωποι του μαγαζιου και λιγο πιο μεσα ειναι η κουζινα.
Ολο το μαγαζι γενικα βγαζει μια νοσταλγικη εικονα και μια καθιαριοτητα που δεν μπορεις να παραβλεψεις.

Στο θεμα εξυπηρετησης δεν θα σχολιασω πολλα ουτε θελω να υπερθεματισω στο τεσσαρι δεδομενου οτι πηγαμε ακαιρη μερα και ατοπη ωρα οποτε ειμασταν μονοι μας στο μαγαζι. Απλα το τεσσαρι εγκειται στην ευγενεια του προσωπικου και στα χαμογελαστα τους προσωπα αλλα ποτε δεν χρειαστηκε να μας δειξουν επαγγελματισμο και ετοιμοτητα. Ηταν μεν εκει οποτε χρειαστηκε αλλα και που αλλου να ηταν....... μονοι μας ημασταν.

Αφου δωσαμε μια σχετικη εικονα του τι ειδαμε σαν εικονα ας πουμε και τι φαγαμε σαν γευση. Να διευκρινησω οτι το μαγαζι εχει μια αρκετα μεγαλη ποικιλια μεζεδων απο γνωστα και κλασικα αλλα και αγνωστα στο ευρυ κοινο πιατα.

Κλασικα το πρωτο πιατο οπως παντα ειναι μια τυροκαυτερη η οποια εδρεψε δαφνες γευσης καθ'οτι χειροποιητη και οχι εμποριου με ενα πολυ απαλο ασπρο-κοκκινο χρωμα και μια σπιρταδα που νομιζω θα ικανοποιησει και τους πιο απαιτητικους του πιατου. Η ποσοτητα σε επαρκη επιπεδα και γευση κορυφαια. Ενα επαξιο 4/4 για το προσφιλες πιατο

Δευτερο πιατο το ευφανταστο ταλαγανι που μας προτεινε -επεβαλε μια φιλη απο την παρεα που ειχε ξαναπαει στο μαγαζι το οποιο ηταν ενα ψημενο τυρι με ντοματα φρεσκια επανω το οποιο αξιζει σε καθε περιπτωση καθε εύφημης μνείας.
Τελεια ψημενο το τυρι και με τελεια γευση κατι σαν χαλουμι εμφανησιακα αλλα πολυ πιο νοστιμο.4/4 κι εδω

Τριτο πιατο μια πιτα κορκοφυλα...... Α Π Ο Θ Ε Ω Σ Η..... μια πιτα με κοτοπουλο και καποια σαλτσα μεσα μαζι με τυρι λιωμενο..... κομενη σε κοματια σαν πιτσα δεν νομιζω οτι εχει λογια να περιγραφει καπως και να δωσει την πραγματικη εικονα..... Πιατο αποκαλυψη.... πιατο που απο μονο του σε οδηγει εκ νεου στο μαγαζι. Θα ηταν πληρης αδικια να μην παρει αυτο το πιατο 5/4

Επομενο πιατο μια μεριδα μανιταρια πλευρωτους σχαρας που σερβιροντε με μια πολυ νοστιμη σως στην ακρη σε ενα μπολακι και ηταν ακομα ενα τελειο πιατο ψημενο οπως θα επρεπε. Εδω θα σχολιασω μονο οτι θα μπορουσε η μεριδα να ειναι καπως μεγαλυτερη. Θεωρω οτι τα μανιταρια ειναι κατι που το περνεις σαν σαλατα οποτε δεν ειναι λογικο η μεριδα να φειδεται ποσοτητας.
Γευστικα παντως το 4/4 ειναι κι εδω δεδομενο

Παμε στο επομενο πιατο που ειναι τα μπουρεκακια με μπεικον και φιλαδελφια, ενα πιατο εξω απο τις γευσεις μου λογω του χαλαρου της εντασης αλλα δεν μπορω να παραγνωρισω το τελειο αποτελεσμα του εγχειρηματος. Πολυ απαλα μπουρεκακια με το φιλαδελφια να υπερτερει και να αφηνει μια τελεια επιγευση. Δεδομενου οτι η παρεα ξετρελαθηκε που ηταν πιο πολυ αυτων των γευσεων θα βαλω επισης επαξια ενα 4/4 και εδω

Επομενο πιατο κατι που σαφως ηταν μεσα στις δικες μου γευσεις μια παστουρμαδοπιτα. Τελεια αναλογια παστουρμα τυριου καθολου βαρια με απιστευτο αρωμα μολις κοπηκε σε κομματια. Πιατο υψηλως προδιαγραφων για μεζεδοπωλειο που σαφως συνοδευει αψογα το οποιο αλκοολ καταναλωνει η παρεα.4/4 και εδω

Επομενο ζωη να εχουμε ηταν μια μεριδα τηγανητες πατατες κομμενες κυβακια που ισως και να ηταν το μοναδικο φαουλ ολης της βραδυας. Πασπαλισμενες με παπρικα και οχι πολυ καλα τηγανησμενες ωστε να απολαμβανεις αυτο που ολοι περιμενουν απο μια τηγανητη πατατα. Σαφως πολυ πιο δευτερο πιατο αν και τοσο απλο αλλα σαφως και οχι ικανο να χαλασει την εικονα του μαγαζιου και να του αφαιρεσει ποντο αξιολογησης.2/4 για μενα

Τελευταιο πιατο μια τηγανια που οντως ηταν αυτο που πρεπει να ειναι καθε τηγανια. Τελεια ψημενο κρεας τελεια σαλτσα τελεια υφη τελεια γευση. Παρ'οτι ηρθε τελευταιο πιατο και ηδη ειχαμε κατεβασει τον αμπακο και τον αγκλεωρα μαζι καναμε την καρδια μας πετρα ( το στομαχι μας μαλλον ) και σκουπησαμε μεχρι και το πυλινο που ηταν μεσα η τηγανια. Προτεινεται στους λατρεις των κρεατομεζεδων ανεπιφυλακτα.4/4 ευκολα

Θα σχολιασω επισης οτι το μαγαζι εχει ενα τελειο τσιπουρο και ενα πολυ νοστιμο και ευκολοπιοτο κοκκινο κρασι αν και δυστυχως ειχε τελειωσει το Ικαριωτικο κρασι που ειναι αποκορυφωμα γευσης

Και τελος το δυσμενες σχολιο που θα συγχωρησω για μια και μονη φορα το εν λογω μαγαζι...... Δεν υπηρχε κανενα γλυκο.... ουτε σαν κερασμα αλλα ουτε καν σαν παραγγελεια...... Τρομερο φαουλ για οποιο μαγαζι εστιασης. Ολοι καταλαβαινουμε οτι μια τελεια γαστρονομικη βραδυα κλεινει παντα με ενα γλυκο εστω ενα χαλβα..... μια καραμελα κατι βρε αδερφε.... ελπιζω να το σκεφτουν καλυτερα την αλλη φορα που θα απαντησουν ΤΙΠΟΤΑ στην ερωτηση τι γλυκο υπαρχει ?

Για αυτα που φαγαμε και ηπιαμε ( και ηπιαμε αρκετα μιας και δεν ημουν παρεα με το λυκειο ελληνιδων ) ο λογαριασμος ηρθε στα 80 ευρω. Σιγουρα δεν το λες πολυ λιγα αλλα δεν το λες και πολλα δεδομενης της απολαυσης γευσεων που προσφερει το μαγαζι και του αρκετου ποτου που σιγουρα αφαιρει ενα 20ευρο απο τον λογαριασμο μαζι με την αμφιλεγομενη μουσικη νοτα που διναν ενα γκρουπ μουσικων που ηρθαν στο μαγαζι κατα τις 10

Συνοπτικα.... ενα τελειο γραφικο μεζεδοπωλειο που θα αγαπησετε ολοι σαν ατμοσφαιρα. Ενα μαγαζι που σε θεμα γευσεων σεβεται τον πελατη και προσφερει το καλυτερο δυνατο. Μια αψογη πινελια διασκεδασης μεσα στην τσιμεντουπολη στο κεντρο ακριβως της Αθηνας

Σαφως αντιλαμβανεστε οτι προτεινεται ανεπιφυλακτα.

Μεζεδοπωλεία - Γκάζι, Αθήνα

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ με κράτηση τελευταίας στιγμής, τέσσερα άτομα

Πηγαίνουμε έχοντας ακούσει για τον Ικαριότικο χαρακτήρα του μαγαζιού, δηλαδή με σεβασμό για την κουζίνα του αλλά και με λίγο τρόμο για το χρόνο εξυπηρέτησης.

Σε πετυχημένο σημείο όσο αναφορά τη φασαρία της απέναντι περιοχής και την ευκολία παρκαρίσματος, είναι ένα συμπαθές μαγαζί που σου βγάζει μια νοσταλγία για την Αθήνα που θα άξιζε να σωθεί. Ο χώρος αποτελείται από το εσωτερικό κτίσμα - που επιδέχεται και κάποια χωροταξική βελτίωση - τα στρογγυλά τραπέζια δημιουργούν κάποια στριμώγματα καθώς και κενά, και από μια γλυκύτατη αυλή που πήζει όμως από τα τραπέζια και τη live ορχήστρα.

Το χειρότερο όμως είναι ο ήχος, έχουν βάλει ηχεία για να ακούγεται και μέσα η ζωντανή μουσική πράγμα που καθιστά την προσπάθεια επικοινωνίας πολύ δύσκολη. Το μουσικό σχήμα πολύ καλό αλλά κάποτε πρέπει να καταλάβουν οι ιδιοκτήτες ότι ή διατηρείς μία ταυτότητα - αφού αυτό θες φαντάζομαι να δώσεις ως ανταγωνιστικό πλεονέκτημα ή παίζεις με την τεχνολογία σωστά:
Σε αυτό το μαγαζί, με πολύ καλή εξυπηρέτηση - και φανταστείτε ήταν Σάββατο με κόσμο- ταχύτατη, ευγενική και με ενδιαφέρον, πας για να βρεθείς με τους φίλους σου. Είναι κρίμα να φεύγεις με πονοκέφαλο από τη φασαρία, και να μην έχεις απολαύσει τη μουσική που ήταν πολύ καλή όντως, αλλά δεν χρειαζόταν μικροφωνική για αυτόν τον χώρο. Τη φωνή τη σέβεσαι, τους ενισχυτές προσπαθείς να τους καλύψεις οπότε όλοι φωνάζουν.

Τα μεζεδάκια που δοκιμάσαμε ήταν και σε καλές ποσότητες και ιδιαιτέρως γευστικά: τα μπουρεκάκια, η πίτα με το κοτόπουλο και τα μανιτάρια, ο ντάκος του, η τηγανιά του, η παστουρμαδόπιτα. Δοκιμάσαμε το κόκκινο κρασί του και μάλιστα σε αρκετή ποσότητα.
Οι τιμές του λογικές και με κέρασμα στο τέλος.

Είναι ένα ενδιαφέρον μαγαζί και λέμε να το ξαναδούμε αλλά κάποια καθημερινή ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες της φασαρίας.
Είναι κρίμα να σου χαλάει τη διάθεση ο θόρυβος και να ακυρώνει μια πολύ καλή προσπάθεια από όλους τους συντελεστές του μαγαζιού.

Μεζεδοπωλεία - Γκάζι, Αθήνα

Θα αρχισω λεγοντας οτι το μαγαζι περνει 3 στην γευση και οχι τεσσερα απο ενα πιατο καλαμαρακια (το τελευταιο που παραγγειλαμε ) που ηταν κατεψυγμενα και λιωμενα τοσο που δεν μπορουσες καν να τα δοκιμασεις.

Κατα τα αλλα το μαγαζι ειναι παρα πολυ ωραιο σαν χωρος με πολυ ωραια αυλη που χωραει γυρω στυα 8 τραπεζια και ο χωρος μεσα πολυ συμπαθητικος για κουτουκι

Επισης ηγ μουσικη που επαιζε χθες που ηταν καθαρα δευτερα ηταν πολυ καλη και οι φωνες εξαιρετικες.
Οσο για το φαγητο αν εξαιρεσεις εκεινο το αθλιο πιατο με τα τηγανητα καλαμαρακια, περνει αριστα.
Καλαμαρακια τηγανητα αψογα απο τα καλυτερα που εχω φαει τυροκαυτερη σιγουρα η καλυτερη που εχω δοκιμασει, ταραμοσαλατα πολυ απαλη χωρις μυρωδια αψογη, τρια η τεσσερα σαγανακια γαριδα που για να ειναι τρια η τεσσερα καταλαβαινει κανεις την γευση και την ποιοτητα, πατατες τηγανητες νοστιμοτατες φρεσκες κομενες σε κυβακια, και μια μεριδα γυαλιστερες που δεν χρειαζοντε καμια κριτικη αφου δεν ειναι κατι μαγειρεμενο.

Μια χταποδοσαλατα που παραγγειλαμε δεν βγηκε ολοκληρτο πιατο και μας την εφερε σε πιατακι του καφε ( και δεν μας την χρεωσε προς τιμην τους ) που ηταν κι αυτη εξαιρετικη.

Για ολα αυτα μαζι με απειρο τσιπουρο λογω της ημερας και αρκετο κρασι και τετραπλη παραγγελεια λαγανας πληρωσαμε 120 ευρω για 8 ατομα τιμη πολυ λογικη χωρις καμια υπερβολη.

Το μαγαζι ειναι παρα πολυ καλο και σιγουρα θα ξαναπαω να δοκιμασω και το κανονικο του μενου.
Οταν ενα μαγαζι καταφερνει να εριναι τοσο καλο σε ενα εξτρα μνενου οπως της καθαρας Δευτερας τοιτε το καθημερινοι του θα ειναι σιγουρα νοστιμοτατο.

Μεζεδοπωλεία - Γκάζι, Αθήνα

Τετάρτη νωρίς το βραδυ και αποφασίσαμε να βγούμε για "ένα τσιπουράκι". Επιλογή μας το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο (όπου και έχω ξαναπάει) στην ευρύτερη περιοχή του Γκαζιού, τόσο κοντά αλλά και τόσο μακριά από την "οχλαγωγία" και τον " χαμό " που επικρατεί στην πλατεία και πέριξ αυτής.
Ο "Κορκόφυλας" βρίσκεται στην οδό Βίτωνος, ενα λιλιπούτειο στενάκι κάθετο στην οδό Πειραιώς. Το παρκάρισμα στην περιοχή δεν είναι και το πιο εύκολο όμως πάντα θα βρεθεί μια θέση. (προσωπικά επιλέγω για έξοδο τις καθημερινές! )
1. ο Χώρος: όπως έχει αναφερθεί ήδη από άλλους χρήστες το μεζεδοπωλείο στεγάζεται σε ένα παλιό σπιτάκι που θυμίζει Αθήνα της δεκαετίας του 60. Μια όμορφη καταπράσινη αυλή με χαμηλό, ατμοσφαιρικό φωτισμό την οποία προτιμώ ακομα και τον Χειμώνα σε σχέση με το εσωτερικό του.
2. το Φαγητό: ως καλωσόρισμα ήρθε δροσερό νεράκι βρύσης σε κανάτα. Από τον ενδιαφέροντα κατάλογο των μεζέδων τούτη την φορά επιλέξαμε:
α) ψημένο Ταλαγάνι με φρέσκια τοματούλα (νόστιμο! 4/4)
β) ρεβιθοκεφτέδες (αφράτοι, χωρίς ίχνος "λαδίλας"! 4/4 )
γ) μοσχαράκι με πουρέ στο πήλινο (εύγευστο, αλλα "λίγο"* 3/4) που ταίριαζε πολυ με το καλοψημένο, ραντισμένο με ελαιόλαδο και πασπαλισμένο με ρίγανη ψωμάκι.
Τα μεζεδάκια συνοδεύθηκαν από γλυκόπιοτη Ρακί (2 Χ 100 ml. )
3. το Service: παντα ευγενικό. 4. το Κόστος & το V. f. m.: ο Λογαριασμος ήρθε στα 16 e. * ενημέρωνοντας μας οτι το μοσχαρακι στο πήλινο δεν το χρέωσαν γιατι δεν το θεώρησαν "πλήρη μερίδα"!. Ανεξάρτητα απο την συγκεκριμμένη κινηση που μας έκανε θετικότατη εντύπωση θεωρώ οτι το V. f. m. του μεζεδοπωλείου είναι πολυ καλο. Μοναδική παράλειψη ηταν η μη έκδοση απόδειξης.
5. το Συμπέρασμα: στον "Κορκόφυλα" πηγαίνω κι εκείνοι φροντίζουν κάθε φορα να με ξαναφέρνουν!! Συστήνεται!