Δευτερα κλειστα.
Κυριακες ζωντανη μουσικη απο το μεσημερι.

Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

28η Οκτωβρίου το βραδάκι, παρέα 4 γυναικών προγραμματίσαμε θέαμα και άρτο.
Περιοχή το Γκάζι, με υψηλό βαθμό δυσκολίας στο parking, εξ ου και αποφασίσαμε ο "άρτος" να είναι σε απόσταση 5-10 λεπτών με τα πόδια από το Θέατρο.
Όταν διάβασα την κριτική του Fratello για τον Κορκόφυλα, κάτι μου έκανε κλικ (η αλήθεια είναι ότι και η επωνυμία ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ ήταν επίσης κίνητρο - δε μου ήταν άγνωστη λέξη, παρόλο που το νησί μου απέχει πολύ από την Ικαρία και δε χρησιμοποιείται πλέον η αντίστοιχη λέξη που δηλώνει σαύρα- αλλά στο παρελθόν την έχω ακούσει) οπότε η απόφαση πάρθηκε αβίαστα.

Τελικά ο βαθμός δυσκολίας στο parking την 28η Οκτωβρίου είναι πολύ χαμηλός!!!!
Στη σχετικά άδεια Αθήνα (ελεύθεροι δρόμοι, τόσες θέσεις parking), φτάσαμε σε χρόνο dt στο Γκάζι και βρήκαμε μία θεσάρα έξω από τον ΚΟΡΚΟΦΥΛΑ.
Μπήκαμε μέσα και κάναμε την κράτησή μας για τις 11:30, με το τέλος της θεατρικής παράστασης.

Φτάσαμε στις 11:15 πεινασμένες και διψασμένες.
Ω! τι έκπληξη υπήρχε ορχήστρα και τραγουδίστρια (που νωρίτερα δεν υπήρχε), αλλά οφείλω να πω -πως για τα δικά μου δεδομένα- η ένταση ήχου έπρεπε να ήταν 1-2 σκάλες χαμηλότερα για να μπορούμε να συνεννοούμαστε.

Ο χώρος έχει κάποια ζεστασιά, αρχικά στην είσοδο της αυλής ο εντυπωσιακός κορμός δέντρου που πάνω του τυλίγεται η ακόμα φορτωμένη λουλούδια βουκαμβίλια, στο έμπα αντικρύζεις την αυλή -κλειστή με τζαμαρία για το χειμώνα- όπου και βρισκόταν η ορχήστρα και στα δεξιά σου η είσοδος για το μέσα χώρο όπου και καθίσαμε. Η αναλυτική περιγραφή του χώρου στην κριτική του Fretello με καλύπτει πλήρως -γιαυτό και δεν αναπαράγω.

Διαβάσαμε το menu και πήραμε τις αποφάσεις μας (και με τη βοήθεια από το σκονάκι που είχα κάνει μέσω A4F).
Ξεκινήσαμε με μισό κιλό κρασί Νεμέας, το οποίο οφείλω να πω πως ήταν πολύ καλό και σερβιρίστηκε σε θερμοκρασία δωματίου (όπως πρέπει) και όχι παγωμένο από το ψυγείο και πολύ το χάρηκα.

Στα θετικά το μαζεμένο menu που κινείται σε 5-6 σαλάτες, περί τα 10 ίσως και περισσότερα ορεκτικά και αντίστοιχα κυρίως πιάτα τόσα όσα να σε καλύψουν αλλά και να μην πελαγοδρομείς. Στα συν επίσης και οι τιμές του καταλόγου τους που δείχνουν πολύ λογικές.

Στα αρνητικά ότι από το menu τους είχαν τελειώσει πολλά πιάτα και το παιδί που μας εξυπηρετούσε περίμενε πρώτα να ετοιμάσουμε τις επιλογές μας και μετά να μας ανατρέψει την παραγγελία μας λέγοντάς μας ότι 2-3 πιάτα (που είχαμε επιλέξει) τους είχαν τελειώσει....
Αν μη τι άλλο, έπρεπε να ενημερωθούμε πριν μελετήσουμε το menu....
Αλλάξαμε την παραγγελία μας 2-3 φορές ώστε να βρεθούν διαθέσιμα πιάτα και η δικαιολογία ότι είχαν ανοίξει από το μεσημέρι -λόγω εορτής- και έπεσε πολύς κόσμος, δε μου αρκεί (εξ ου και οι 2 ντοματούλες).

Ευτυχώς από όταν οριστηκοποιήθηκε η παραγγελία μας και μετά όλα κύλησαν μια χαρά (και όχι σε ικαριώτικους ρυθμούς!! ).
Τα πιάτα έφταναν σε σωστή χρονική ακολουθία στο τραπέζι μας και η ανταπόκριση του νεαρού στο service ήταν καλή (αλλά διεκπαιρεωτική).

Πήραμε (επιλογή από τα διαθέσιμα):
Σαλάτα με πλιγούρι, ντομάτα κλπ. νοστιμότατη και φρεσκότατη
Μανιτάρια σε λαδόξυδο δε με ενθουσίασαν
Ψητή πατάτα με μπέικον και κρέμα γάλακτος πάρα πολύ καλό πιάτο
Μία χαλούμι ψητό (αντί για το ταλαγάνι που είχε τελειώσει) επίσης πολύ καλό
Μία τηγανητά χορτοπιτάκια (συγχωρέστε με δε θυμάμαι την περιγραφή τους στο menu, λογικό μετά από τόσες αλλαγές που κάναμε στα πιάτα) που πραγματικά είχαν εξαίσια γεύση!
Κάτι ακόμη που δε θυμάμαι τι ήταν (φαίνεται ότι το "πήγαινε έλα" της παραγγελίας με αποσυντόνισε εντελώς! )
Ακόμη μισό κιλό κρασί και ένα αναψυκτικό.

Σημειώνω ότι στο τραπέζι μας και χωρίς να το ζητήσουμε ήρθε κανάτα νερό βρύσης και κατά την παραμονή μας εκεί το νερό ανανεώθηκε (πάλι χωρίς να το ζητήσουμε).
Επίσης, ήρθε ψωμάκι "μαριναρισμένο" με αλάτι και λάδι -όχι ψημένο- αλλά πραγματικά πολύ νόστιμο.

Check please:36,00 euro -ποσό που αντιστοιχεί μια χαρά στην κατανάλωσή μας (και μην ξεχνάμε ότι έχουν και ζωντανή μουσική)

Κέρασμα στο τέλος δεν υπήρξε (σίγουρα θα ήταν ευπρόσδεκτο, αλλά δεν είναι και απαιτητό)..