Δευτερα κλειστα.
Κυριακες ζωντανη μουσικη απο το μεσημερι.

Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

05 Μαι 2016

Δες, φίλε μου, τι μπορείς να ανακαλύψεις καμιά φορά κυριολεκτικά εκεί που δεν το περιμένεις. Ούτε 100 μέτρα από το σημείο όπου εκβάλλει η φασαριόζικη οδός Περσεφόνης στην Πειραιώς, εκεί που τα βράδια χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα, βρίσκεται καλά κρυμμένος στην απέναντι πλευρά της λεωφόρου ο ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ, ένα μεζεδοπωλείο παλαιάς κοπής, εντελώς παρεΐστικο, πιο κατάλληλος χαρακτηρισμός δεν μου ‘ρχεται στο μυαλό, για να χαρακτηρίσω την ατμόσφαιρά του.

Θα το βρείτε πανεύκολα, ανεβαίνοντας την Πειραιώς στρίβετε δεξιά στον τελευταίο δρόμο πριν το φανάρι του Τεχνόπολις, και θα παρκάρετε ανέλπιστα εύκολα είτε στην ίδια την οδό Βίτωνος είτε στα γύρω στενά (5 στα 10). Η απόσταση από τη στάση μετρό του Κεραμεικού δεν είναι πάντως ούτε μισό χιλιόμετρο.
Ο ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ, που πήρε το όνομά του από τον κορκόφυλα (προϊστορικό ζώο, διασταύρωση σαύρας με κροκόδειλο), χαρακτηριστικό και ακίνδυνο εκπρόσωπο της πανίδας της Ικαρίας, ιδιαίτερης πατρίδας των ιδιοκτητών του, είναι νομίζω, κι αυτό επιτείνει το παράδοξο της όλης υπόθεσης, στην οποία αναφέρθηκα εισαγωγικά, στεγάζεται στο μοναδικό κατοικημένο κτίσμα αυτού του σιωπηλού δρομάκου (εμένα μου θύμισε έντονα την ταινία «Ο τρίτος άνθρωπος» του 1949 με τον Όρσον Ουέλλες), ένα σπιτάκι βγαλμένο από τη μεταπολεμική περίοδο, βαμμένο σε κεραμιδομενεξελί και με μεγάλη δόση φυσικού πράσινου.

Περνάς τη σιδερένια αντίκ εξώπορτα και βρίσκεσαι σε μια όχι πολύ μεγάλη, στενόμακρη αυλή, που φιλοξενεί 10 – 12 τραπέζια διαφόρων μεγεθών, από απλό στρογγυλό μεταλλικό καφενείου για ρομαντικά τετατέτ μέχρι μεγάλο ξύλινο πολλών ατόμων, τοποθετημένα περιμετρικά και αγκαλιασμένα από κάθε είδους φυτά. Φωτισμός προσαρμοσμένος στο περιβάλλον, καλός δηλαδή για την παρέα, αλλά για να διαβάσεις τον κατάλογο θέλεις φακό. Η αυλή αυτή διαθέτει πτυσσόμενη τζαμαρία και οροφή (νομίζω και κάποια θερμαντικά σώματα), έτσι ώστε να μπορεί να λειτουργήσει με κάθε καιρό. Πάντως και ο μέσα χώρος, ισομεγέθης με την αυλή, είναι αρκετά ελκυστικός, σε παλιακό στιλ – στο βάθος η κουζίνα, πιο μπρος ένα υποτυπώδες μπαράκι – με μόνα διακοσμητικά στοιχεία κάποιες κορνιζαρισμένες ασπρόμαυρες φωτογραφίες από την παλιά Ικαρία, τόσο απλό όσο και ωραίο. Μουσική υπόκρουση με παλιά ρεμπέτικα σε σωστή ένταση. Να αναφέρω σ’ αυτό το σημείο ότι, όπως έμαθα από φίλους, μερικά βράδια, κυρίως όμως μεσημέρια Κυριακής έχει πολύ ωραία ζωντανή μουσική, ικαριώτικη κατάσταση, ξέρετε.

Στη βαθμολογία του σέρβις προβληματίστηκα. Γνωρίζοντας τις ιδιομορφίες του ικαριώτικου χαρακτήρα παραβλέψαμε χωρίς δυσκολία τη χαλαρότητα στην εξυπηρέτηση, δεν μπορώ όμως να κάνω το ίδιο για τον εντελώς διεκπεραιωτικό χαρακτήρα της. This is Athens, παιδιά, ένα χαμογελάκι ποτέ δεν έβλαψε. Η απουσία κεράσματος τόσο στην υποδοχή όσο και στο ξεπροβόδισμα εμένα προσωπικά δεν μ’ ενοχλεί, ειδικά εφόσον ισχύει για όλους τους πελάτες αδιακρίτως. Οι οποίοι πελάτες είναι κυριολεκτικά κάθε καρυδιάς καρύδι, νέα ζευγαράκια, γυναικοπαρέες, παρέες των -ήντα, όλοι οι καλοί χωράνε. Δεν ξέρω κατά πόσο ο ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ είναι ελκυστικός για την τσακαλοπαρέα του ask4food, όμως μια δοκιμή κατά τη γνώμη μου την αξίζει. Σάββατο βράδυ πάντως η αυλή δε γέμισε, και ο μέσα χώρος ήταν νομίζω σχεδόν άδειος, το απόμερο του πράγματος έχει συνεπώς τα καλά του έχει και τα κακά του. Γιατί η κουζίνα δεν πρόκειται να δυσαρεστήσει κανένα, ότι προσφέρει είναι από καλό και πάνω.

Ο κατάλογος είναι στο μέγεθος που χρειάζεται, δεν υπήρχαν ούτε έξτρα φαγητά προς απαγγελία από το σερβιτόρο ούτε φαγητά σε έλλειψη, όλα πολύ βολικά τακτοποιημένα. Σε αντίθεση προς τους προλαλήσαντες δεν θα δώσω ωστόσο την πρώτη θέση στην όντως σπιτική, αφράτη και όσο πρέπει πικάντικη τυροκαυτερή, ούτε στο εξαιρετικό ψητό ταλαγάνι με ντομάτα, ίσως επειδή πρόκειται για κλασικούς τσιπουρομεζέδες, ενώ η παρέα μας, αφού δοκίμασε και δεν απέρριψε το κόκκινο ικαριώτικο κρασί (από μικρό παραγωγό, γι’ αυτό, όπως μας εξήγησαν, ακριβότερο, στα 12 ευρώ το λίτρο) προτίμησε το καταπληκτικό αρωματικό και σε σωστή θερμοκρασία (κρύο, αλλά όχι παγωμένο) λευκό μοσχάτο (νομίζω, όρκο δεν παίρνω, πάντως κατέβαινε σαν νεράκι). Έτσι η πρώτη θέση πάει στα μανιτάρια «σάου».

Πρόκειται για κρύο ικαριώτικο μεζέ, μανιτάρια Portobello σε μπουκιές με λαδάκι και ξερό κρεμμύδι, όνειρο! Στη δεύτερη θέση η κατά τον κατάλογο τηγανιά, στην πραγματικότητα τας κεμπάπ με λευκή κρεμμυδάτη σαλτσούλα για βούτες απεριόριστες. Στην τρίτη θέση οι τηγανιτές πατατούλες, κομμένες σε κυβάκια και πασπαλισμένες με πάπρικα, είναι από τα πιάτα της μόδας, συνόδευσαν μια χαρά το καλοψημένο μοσχαρίσιο συκώτι. Εύφημος μνεία τέλος στα λουκάνικα Σερρών, ιδιαίτερη γεύση που θυμίζει γερμανικό Bratwurst, μερίδα επαρκής για τέσσερα άτομα, όπως γενικά όλες οι μερίδες ήταν επαρκείς σε μέγεθος. Σηκωθήκαμε χορτασμένοι κι ευχαριστημένοι από το φαγητό και την κουβέντα, έχοντας πληρώσει συνολικά 60 ευρώπουλα για τέσσερα άτομα, χωρίς τα ποτά δηλαδή κάτω από 15 € το κεφάλι.

Ο ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ λοιπόν είναι μια καλή και τίμια λύση, που σε κερδίζει με την ήρεμη ρομαντική του ατμόσφαιρα. Μ’ αυτές τις σκέψεις κατηφόρισα τα λίγα μέτρα προς την Πειραιώς, όπου τα φώτα, η φασαρία και η πολυκοσμία μάς επανέφεραν αστραπιαία κι οδυνηρά στην πραγματικότητα της αθηναϊκής νύχτας.

28η Οκτωβρίου το βραδάκι, παρέα 4 γυναικών προγραμματίσαμε θέαμα και άρτο.
Περιοχή το Γκάζι, με υψηλό βαθμό δυσκολίας στο parking, εξ ου και αποφασίσαμε ο "άρτος" να είναι σε απόσταση 5-10 λεπτών με τα πόδια από το Θέατρο.
Όταν διάβασα την κριτική του Fratello για τον Κορκόφυλα, κάτι μου έκανε κλικ (η αλήθεια είναι ότι και η επωνυμία ΚΟΡΚΟΦΥΛΑΣ ήταν επίσης κίνητρο - δε μου ήταν άγνωστη λέξη, παρόλο που το νησί μου απέχει πολύ από την Ικαρία και δε χρησιμοποιείται πλέον η αντίστοιχη λέξη που δηλώνει σαύρα- αλλά στο παρελθόν την έχω ακούσει) οπότε η απόφαση πάρθηκε αβίαστα.

Τελικά ο βαθμός δυσκολίας στο parking την 28η Οκτωβρίου είναι πολύ χαμηλός!!!!
Στη σχετικά άδεια Αθήνα (ελεύθεροι δρόμοι, τόσες θέσεις parking), φτάσαμε σε χρόνο dt στο Γκάζι και βρήκαμε μία θεσάρα έξω από τον ΚΟΡΚΟΦΥΛΑ.
Μπήκαμε μέσα και κάναμε την κράτησή μας για τις 11:30, με το τέλος της θεατρικής παράστασης.

Φτάσαμε στις 11:15 πεινασμένες και διψασμένες.
Ω! τι έκπληξη υπήρχε ορχήστρα και τραγουδίστρια (που νωρίτερα δεν υπήρχε), αλλά οφείλω να πω -πως για τα δικά μου δεδομένα- η ένταση ήχου έπρεπε να ήταν 1-2 σκάλες χαμηλότερα για να μπορούμε να συνεννοούμαστε.

Ο χώρος έχει κάποια ζεστασιά, αρχικά στην είσοδο της αυλής ο εντυπωσιακός κορμός δέντρου που πάνω του τυλίγεται η ακόμα φορτωμένη λουλούδια βουκαμβίλια, στο έμπα αντικρύζεις την αυλή -κλειστή με τζαμαρία για το χειμώνα- όπου και βρισκόταν η ορχήστρα και στα δεξιά σου η είσοδος για το μέσα χώρο όπου και καθίσαμε. Η αναλυτική περιγραφή του χώρου στην κριτική του Fretello με καλύπτει πλήρως -γιαυτό και δεν αναπαράγω.

Διαβάσαμε το menu και πήραμε τις αποφάσεις μας (και με τη βοήθεια από το σκονάκι που είχα κάνει μέσω A4F).
Ξεκινήσαμε με μισό κιλό κρασί Νεμέας, το οποίο οφείλω να πω πως ήταν πολύ καλό και σερβιρίστηκε σε θερμοκρασία δωματίου (όπως πρέπει) και όχι παγωμένο από το ψυγείο και πολύ το χάρηκα.

Στα θετικά το μαζεμένο menu που κινείται σε 5-6 σαλάτες, περί τα 10 ίσως και περισσότερα ορεκτικά και αντίστοιχα κυρίως πιάτα τόσα όσα να σε καλύψουν αλλά και να μην πελαγοδρομείς. Στα συν επίσης και οι τιμές του καταλόγου τους που δείχνουν πολύ λογικές.

Στα αρνητικά ότι από το menu τους είχαν τελειώσει πολλά πιάτα και το παιδί που μας εξυπηρετούσε περίμενε πρώτα να ετοιμάσουμε τις επιλογές μας και μετά να μας ανατρέψει την παραγγελία μας λέγοντάς μας ότι 2-3 πιάτα (που είχαμε επιλέξει) τους είχαν τελειώσει....
Αν μη τι άλλο, έπρεπε να ενημερωθούμε πριν μελετήσουμε το menu....
Αλλάξαμε την παραγγελία μας 2-3 φορές ώστε να βρεθούν διαθέσιμα πιάτα και η δικαιολογία ότι είχαν ανοίξει από το μεσημέρι -λόγω εορτής- και έπεσε πολύς κόσμος, δε μου αρκεί (εξ ου και οι 2 ντοματούλες).

Ευτυχώς από όταν οριστηκοποιήθηκε η παραγγελία μας και μετά όλα κύλησαν μια χαρά (και όχι σε ικαριώτικους ρυθμούς!! ).
Τα πιάτα έφταναν σε σωστή χρονική ακολουθία στο τραπέζι μας και η ανταπόκριση του νεαρού στο service ήταν καλή (αλλά διεκπαιρεωτική).

Πήραμε (επιλογή από τα διαθέσιμα):
Σαλάτα με πλιγούρι, ντομάτα κλπ. νοστιμότατη και φρεσκότατη
Μανιτάρια σε λαδόξυδο δε με ενθουσίασαν
Ψητή πατάτα με μπέικον και κρέμα γάλακτος πάρα πολύ καλό πιάτο
Μία χαλούμι ψητό (αντί για το ταλαγάνι που είχε τελειώσει) επίσης πολύ καλό
Μία τηγανητά χορτοπιτάκια (συγχωρέστε με δε θυμάμαι την περιγραφή τους στο menu, λογικό μετά από τόσες αλλαγές που κάναμε στα πιάτα) που πραγματικά είχαν εξαίσια γεύση!
Κάτι ακόμη που δε θυμάμαι τι ήταν (φαίνεται ότι το "πήγαινε έλα" της παραγγελίας με αποσυντόνισε εντελώς! )
Ακόμη μισό κιλό κρασί και ένα αναψυκτικό.

Σημειώνω ότι στο τραπέζι μας και χωρίς να το ζητήσουμε ήρθε κανάτα νερό βρύσης και κατά την παραμονή μας εκεί το νερό ανανεώθηκε (πάλι χωρίς να το ζητήσουμε).
Επίσης, ήρθε ψωμάκι "μαριναρισμένο" με αλάτι και λάδι -όχι ψημένο- αλλά πραγματικά πολύ νόστιμο.

Check please:36,00 euro -ποσό που αντιστοιχεί μια χαρά στην κατανάλωσή μας (και μην ξεχνάμε ότι έχουν και ζωντανή μουσική)

Κέρασμα στο τέλος δεν υπήρξε (σίγουρα θα ήταν ευπρόσδεκτο, αλλά δεν είναι και απαιτητό)..

07 Οκτ 2016

Τετάρτη νωρίς το βραδυ και αποφασίσαμε να βγούμε για "ένα τσιπουράκι". Επιλογή μας το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο (όπου και έχω ξαναπάει) στην ευρύτερη περιοχή του Γκαζιού, τόσο κοντά αλλά και τόσο μακριά από την "οχλαγωγία" και τον " χαμό " που επικρατεί στην πλατεία και πέριξ αυτής.
Ο "Κορκόφυλας" βρίσκεται στην οδό Βίτωνος, ενα λιλιπούτειο στενάκι κάθετο στην οδό Πειραιώς. Το παρκάρισμα στην περιοχή δεν είναι και το πιο εύκολο όμως πάντα θα βρεθεί μια θέση. (προσωπικά επιλέγω για έξοδο τις καθημερινές! )
1. ο Χώρος: όπως έχει αναφερθεί ήδη από άλλους χρήστες το μεζεδοπωλείο στεγάζεται σε ένα παλιό σπιτάκι που θυμίζει Αθήνα της δεκαετίας του 60. Μια όμορφη καταπράσινη αυλή με χαμηλό, ατμοσφαιρικό φωτισμό την οποία προτιμώ ακομα και τον Χειμώνα σε σχέση με το εσωτερικό του.
2. το Φαγητό: ως καλωσόρισμα ήρθε δροσερό νεράκι βρύσης σε κανάτα. Από τον ενδιαφέροντα κατάλογο των μεζέδων τούτη την φορά επιλέξαμε:
α) ψημένο Ταλαγάνι με φρέσκια τοματούλα (νόστιμο! 4/4)
β) ρεβιθοκεφτέδες (αφράτοι, χωρίς ίχνος "λαδίλας"! 4/4 )
γ) μοσχαράκι με πουρέ στο πήλινο (εύγευστο, αλλα "λίγο"* 3/4) που ταίριαζε πολυ με το καλοψημένο, ραντισμένο με ελαιόλαδο και πασπαλισμένο με ρίγανη ψωμάκι.
Τα μεζεδάκια συνοδεύθηκαν από γλυκόπιοτη Ρακί (2 Χ 100 ml. )
3. το Service: παντα ευγενικό. 4. το Κόστος & το V. f. m.: ο Λογαριασμος ήρθε στα 16 e. * ενημέρωνοντας μας οτι το μοσχαρακι στο πήλινο δεν το χρέωσαν γιατι δεν το θεώρησαν "πλήρη μερίδα"!. Ανεξάρτητα απο την συγκεκριμμένη κινηση που μας έκανε θετικότατη εντύπωση θεωρώ οτι το V. f. m. του μεζεδοπωλείου είναι πολυ καλο. Μοναδική παράλειψη ηταν η μη έκδοση απόδειξης.
5. το Συμπέρασμα: στον "Κορκόφυλα" πηγαίνω κι εκείνοι φροντίζουν κάθε φορα να με ξαναφέρνουν!! Συστήνεται!

26 Μαι 2016

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ με κράτηση τελευταίας στιγμής, τέσσερα άτομα

Πηγαίνουμε έχοντας ακούσει για τον Ικαριότικο χαρακτήρα του μαγαζιού, δηλαδή με σεβασμό για την κουζίνα του αλλά και με λίγο τρόμο για το χρόνο εξυπηρέτησης.

Σε πετυχημένο σημείο όσο αναφορά τη φασαρία της απέναντι περιοχής και την ευκολία παρκαρίσματος, είναι ένα συμπαθές μαγαζί που σου βγάζει μια νοσταλγία για την Αθήνα που θα άξιζε να σωθεί. Ο χώρος αποτελείται από το εσωτερικό κτίσμα - που επιδέχεται και κάποια χωροταξική βελτίωση - τα στρογγυλά τραπέζια δημιουργούν κάποια στριμώγματα καθώς και κενά, και από μια γλυκύτατη αυλή που πήζει όμως από τα τραπέζια και τη live ορχήστρα.

Το χειρότερο όμως είναι ο ήχος, έχουν βάλει ηχεία για να ακούγεται και μέσα η ζωντανή μουσική πράγμα που καθιστά την προσπάθεια επικοινωνίας πολύ δύσκολη. Το μουσικό σχήμα πολύ καλό αλλά κάποτε πρέπει να καταλάβουν οι ιδιοκτήτες ότι ή διατηρείς μία ταυτότητα - αφού αυτό θες φαντάζομαι να δώσεις ως ανταγωνιστικό πλεονέκτημα ή παίζεις με την τεχνολογία σωστά:
Σε αυτό το μαγαζί, με πολύ καλή εξυπηρέτηση - και φανταστείτε ήταν Σάββατο με κόσμο- ταχύτατη, ευγενική και με ενδιαφέρον, πας για να βρεθείς με τους φίλους σου. Είναι κρίμα να φεύγεις με πονοκέφαλο από τη φασαρία, και να μην έχεις απολαύσει τη μουσική που ήταν πολύ καλή όντως, αλλά δεν χρειαζόταν μικροφωνική για αυτόν τον χώρο. Τη φωνή τη σέβεσαι, τους ενισχυτές προσπαθείς να τους καλύψεις οπότε όλοι φωνάζουν.

Τα μεζεδάκια που δοκιμάσαμε ήταν και σε καλές ποσότητες και ιδιαιτέρως γευστικά: τα μπουρεκάκια, η πίτα με το κοτόπουλο και τα μανιτάρια, ο ντάκος του, η τηγανιά του, η παστουρμαδόπιτα. Δοκιμάσαμε το κόκκινο κρασί του και μάλιστα σε αρκετή ποσότητα.
Οι τιμές του λογικές και με κέρασμα στο τέλος.

Είναι ένα ενδιαφέρον μαγαζί και λέμε να το ξαναδούμε αλλά κάποια καθημερινή ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες της φασαρίας.
Είναι κρίμα να σου χαλάει τη διάθεση ο θόρυβος και να ακυρώνει μια πολύ καλή προσπάθεια από όλους τους συντελεστές του μαγαζιού.