ΜΕΖΕΔΟΠΩΛΕΙΟ ΨΑΡΟΤΑΒΕΡΝΑ ΚΑΡΑΒΙΔΑΣ

Ψαροταβέρνες
Μενού 2 ατόμων €28..!! Τα καλύτερα ψάρια και θαλασσινά μόνο στον ''Καραβίδα''..!!!!
Ώρες λειτουργίας
Σάββατο
12:00 - 01:00
Κυριακή
12:00 - 18:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Το μεζεδοπωλείο-ψαροταβέρνα Καραβίδας δημιουργήθηκε τον Οκτώβριο του 2000.
Ο Σπύρος Καραβίδας, μετά από θητεία πολλών χρόνων σε ψαροταβέρνες, αποφάσισε να ανοίξει το δικό του φιλόξενο στέκι των ψαροφαγάδων της Αθήνας.
Το μαγαζί γρήγορα απέκτησε τεράστια φήμη για το φρέσκο ψάρι, τα εξαίσια θαλασσινά και τη μοναδική ψαρόσουπα που τόσο γοήτευσε τον γευσικριτικό Πάνο Γεραμάνη, ο οποίος σε κριτική του στα Νέα έγραψε πως “όταν την γευτεί κανείς θα πρέπει να αντισταθεί στον πειρασμό της δεύτερης μερίδας”.
Η ποιότητα των υλικών και η εξυπηρέτηση των πελατών φέρουν την εγγύηση των υπόλοιπων μελών της οικογένειας, την κυρία Ειρήνη και τους γιους της Κώστα, Δημήτρη και Νίκο.

Πως θα το βρείτε
  Δεμιρδεσίου 89, Νέα Ιωνία
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Ο ΚΑΡΑΒΙΔΑΣ δεν ήταν δυνατό να απουσιάζει από τη wish list μου, αφού πλήθος έμπιστων φίλων του ask4food (tzia, VAGELIS, PONTIKI, evispir, hammer, Telis Tipitelis και evi) έχουν δημοσιεύσει μέσα στα δύο τελευταία χρόνια ιδιαίτερα επαινετικές έως υμνητικές κριτικές γι’ αυτή την ψαροταβέρνα της Νέας Ιωνίας.

Αν δεν ήταν απαραίτητο να διασχίσω από Νότο προς Βορρά ολόκληρη την Αθήνα, φαντάζομαι ότι θα τον είχα επισκεφθεί νωρίτερα. Ήρθε όμως το πλήρωμα του χρόνου και προχθές που θέλαμε να βγάλουμε για φαγητό ένα φιλικό ζευγάρι από τη Νυρεμβέργη, γνώστες και φίλους της ελληνικής κουζίνας και ειδικότερα των θαλασσινών της μεζέδων, οι οποίοι φιλοξενούνταν κάπου στο Νέο Ηράκλειο, άνοιξα το google maps, χάραξα αζιμούθιο και με το gps ανά χείρας τόλμησα να βρεθώ ως συνοδηγός, πιθανότατα για πρώτη φορά στη ζωή μου, σ’ αυτές τις γειτονιές. Δόξα να έχει ο θεός της ηλεκτρονικής πλοήγησης κατάφερα να οδηγήσω την παρέα μας χωρίς δυσκολία στο στόχο της.

Βέβαια πολλά πράγματα δεν πρόλαβα να δω κατά τη διάρκεια της διαδρομής, καθώς είχα τα μάτια καρφωμένα στην οθόνη του smartphone μου, όμως σίγουρα περάσαμε μπροστά από πλήθος τσιπουράδικα και παρεμφερή ταβερνάκια, πράγμα αναμενόμενο, αφού η Νέα Ιωνία είναι άμεσα συνδεδεμένη μ’ αυτό τον τύπο εστίασης και διασκέδασης.

Στρίβοντας βράδυ Τετάρτης στη δυσκολοπρόφερτη οδό Δεμιρδεσίου, όπου βρίσκεται ο ΚΑΡΑΒΙΔΑΣ, χαρήκαμε βρίσκοντας πάρα πολύ εύκολα χώρο να παρκάρουμε (3 στα 10). Το μαγαζί, γωνιακό και φωτεινό, ήταν γεμάτο κατά το ήμισυ, κατάσταση που δεν άλλαξε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί. Η τηλεφωνική κράτηση που είχα κάνει φάνηκε να είναι περιττή, αλλά σίγουρα τα πράγματα θα είναι διαφορετικά το ΠΣΚ. Η ευγένεια με την οποία με αντιμετώπισαν στο τηλέφωνο συνεχίστηκε και στη διαδικασία τακτοποίησής μας, αφού μας έδειξαν το τραπέζι που είχαν κρατήσει και πρότειναν ταυτόχρονα ένα ακόμα, λίγο απόμερο, ως πιο ήσυχο. Έπρεπε να το είχαμε προτιμήσει, γιατί πέσαμε κοντά σε μια ιδιαίτερα, μέχρι αναισθησίας, μεγάλη φωνακλάδικη παρέα που κάτι γιόρταζε, χωρίς να δίνει δεκαράκι για τους υπόλοιπους θαμώνες. Αθάνατοι Ελληνάρες!

Τουλάχιστον δεν κάπνιζαν, μια και είχαν και ένα μπέμπη μαζί τους.
Ο χώρος τίποτε το ιδιαίτερο. Μεγαλύτερο πλεονέκτημα το ότι είναι ανοικτός γύρω γύρω και έχει πραγματικά άνετα τραπέζια. Φθηνή φλούδα πέτρας παντού, πλήρης απουσία οποιασδήποτε διακοσμητικής πινελιάς. Στο βάθος βρίσκεται η κουζίνα και ο θρόνος του κυρίου Καραβίδα που εποπτεύει όλο το μαγαζί. Την εξυπηρέτηση όλων των τραπεζιών είχε επωμιστεί εκείνη την ημέρα ένα νεαρό παλικάρι, ο υιός Καραβίδας υποθέτω, ο οποίος τα πήγε πολύ καλά. Δεν ξέχασε τίποτε, έφερε τα πιάτα που παραγγείλαμε όπως έβγαιναν από την κουζίνα, έκανε χώρο στο διπλανό τραπέζι, όταν γέμισε το δικό μας (μεγάλο, όπως είπα), όλα καλά, απλώς μου έκανε εντύπωση που δεν ενδιαφέρθηκε να μάθει ούτε τυπικά τη γνώμη μας για τα όχι και λίγα πράγματα που δοκιμάσαμε. Αυτοπεποίθηση ή αδιαφορία, ελπίζω το πρώτο.

Αν με ρώταγε, θα του απαντούσα ειλικρινά ότι οι υψηλές προσδοκίες με τις οποίες είχα πάει στον ΚΑΡΑΒΙΔΑ επιβεβαιώθηκαν μόνο εν μέρει, μπορώ μάλιστα να πω ότι κάποια πιάτα υστέρησαν χαρακτηριστικά. Να ξεκαθαρίσω ότι απορρίψαμε εξαρχής την ιδέα του χορταστικού και φθηνού μενού των 28 € για δύο άτομα, γιατί θέλαμε να περιποιηθούμε τους φιλους μας όσο γινόταν καλύτερα. Έτσι παρέλασαν μπροστά μας εννέα διαφορετικά πιάτα, που τα συνοδέψαμε με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί, ένα μπουκάλι μοσχάτο Λήμνου (σταθερή αξία σε ανεκτή τιμή, 15 €), μια μπύρα κι ένα ουζάκι. Νερό κρύο σε κανάτα, ψωμί φρυγανισμένο με φροντίδα (μια ολόκληρη πιατέλα) και για επίλογος - δική μας επιθυμία - φρεσκοκομμένο φρουτάκι.

Την απόλυτη επιδοκιμασία μας κέρδισε η απλή και ταπεινή σαλάτα με τις αρμύρες, φρεσκότατη και αρωματική. Καλή και η πολίτικη σαλάτα, που θα την ήθελα λίγο πιο λεπτοκομμένη και με περισσότερη οξύτητα. Πολύ καλός και ο μαρινάτος γαύρος (μεγαλούτσικη μερίδα, αλλά στα 6,50 ευρώ) και το ίδιο καλό το τηγανιτό γαριδάκι, φαγώθηκε σαν τσιπς. Στη μέση της βαθμολογίας τα αχνιστά μύδια (όχι ιδιαίτερα ψωμωμένα, αλλά με θεσπέσιο ζουμάκι για βούτες) και το σαχανάκι πετροσωλήνες στα 13 ευρώ (και εδώ: εξαιρετική σος μουστάρδας, αλλά δεύτερης ποιότητας και μεγέθους όστρακα). Τίποτε το ιδιαίτερο το τηγανιτό καλαμάρι, όπως και ο τηγανιτός μπακαλιάρος (με μια πολύ light για τα γούστα μου σκορδαλιά), ενώ τέλεια απογοήτευση ήταν το δεύτερο ακριβότερο πιάτο (12,60 €), το ψητό χταπόδι, εντελώς άνοστο, ούτε σωστά βρασμένο (αν και προτάθηκε ως λιόκαφτο) ούτε σωστά ψημένο ήταν.

Ο λογαριασμός (95 € με τα ποτά, 75 € χωρίς αυτά) δεν θα λειτουργούσε αποτρεπτικά για μια δεύτερη επίσκεψη, όμως η εμφανής έλειψη αυτού που λέμε μεράκι στην παρασκευή πολλών πιάτων μάλλον τερμάτισε άδοξα την ονειροφαντασία που είχε θεριέψει μέσα μου όλο αυτό το διάστημα. Κρίμα, ίσα που έμαθα πώς φθάνεις στη Νέα Ιωνία χάσαμε το στόχο.

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Η παρέλαση άργησε μια μέρα!

Στην προκειμένη περίπτωση δεν αναφέρομαι σε αυτήν της 25ης Μαρτίου αλλά στη βραδυνή της 26ης Μαρτίου που... έγινε παρέλαση πιάτων στον Καραβίδα και σφαγή ποιός θα πρωτοφάει!

Η ιστορία έχει ως εξής.3 μέρες νωρίτερα το "τρελοκομείο" της παρέας μας πρότεινε να πάμε κάπου προς τα βόρεια για να φάμε. Αμφιταλαντευόμουν όμως γιατί θα προτιμούσα πχ ένα Munchen by Erich παρά να μπω στη διαδικασία των νηστίσιμων. Όταν άκουσα όμως πως η επιλογή ήταν Καραβίδας συμφώνησα καθώς όπως αναφέρεται στο σάιτ πρόκειται για τίμια επιλογή.

Μετά λοιπόν τον επεισοδιακό ημιτελικό του Final-4 στο βόλευ όπου ένας πολύ αγαπητός φίλος του σάιτ στοχοποιήθηκε για την τελευταία απόφαση του, ασχέτως αν είναι ο κορυφαίος στην Ελλάδα και με πανευρωπαϊκή αναγνώριση, αλλά και την "αυτοκτονία" του ΠΑΟΚ απέναντι στον τελικό, ξεκινήσαμε για Νέα Ιωνία που μας είναι άγνωστη.

Ενώ γνωρίζω πως είναι κοντά στη Νεα Φιλαδέλφεια, έκανε χρήση του gps όπου προτίμησε να με πάει μέσω Αττικής Οδού, οπότε για λεπτομέρειες πως θα φτάσετε θα σας γελάσω. Πάντως ενώ δεν βρίσκεται σε πολυσύχναστο σημείο το παρκάρισμα πολύ κοντά δεν ήταν εύκολο, εκτός αν αποφασίσετε να καβαλήσετε πεζοδρόμιο. Καλύτερα πάντως που κάναμε και 3 λεπτά περπάτημα γιατί με τόσα που φάγαμε...

Σαν χώρος το μαγαζί δεν πρόκειται να σας προξενήσει καμιά ιδιαίτερη εντύπωση. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση, οι καρέκλες είναι σχετικά άνετες με ξύλινη πλάτη και οι τοίχοι με πέτρινη επένδυση. Παρά το ότι βρίσκεται μακριά από τη θάλασσα και θέα δεν υπάρχει, η όλη εμπειρία μας ήταν λες και βρισκόμασταν για διακοπές σε νησί (αν και η βραδιά ήταν κρύα). Τις καλές μέρες μέρες χρησιμοποιείται και ο πλαϊνός εξωτερικός χώρος. Οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση και τέλος... σε κάθε τραπέζι σε εμφανέστατο σημείο είναι το προσφερόμενο μενού των 28 ευρώ που κάθε άλλο παρά κοροϊδεύει. Θα το διαπιστώσετε και παρακάτω.

Έχω την εντύπωση πως πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση και με πάσα βεβαιότητα σέβεται στο έπακρο τον πελάτη. Το παιδί που μας σέρβιρε ήταν ευγενικό, πρόσχαρο και προσάρμοσε την παραγγελία μας όπως επιθυμούσαμε χωρίς να χάσει ούτε δευτερόλεπτο το χαμόγελο του και τη διάθεση του. Ότι και να ζητήσαμε ήξερε πως να το διαμορφώσει. Πριν τα κυρίως μας άλλαξαν τα πιάτα... Ε τι άλλο να πω, δεν έχω λόγια. Αν κάθε επιχείρηση είχε τέτοια επίπεδα εξυπηρέτησης δύσκολα θα έκλεινε. Πηγαίντε και εσείς να το διαπιστώσετε.

Η εξυπηρέτηση δεν είναι ο μόνος λόγος για να πας στον Καραβίδα. Όπως ανέφερα και στην αρχή, υπήρξε παρέλαση. Πήγαμε 6 άτομα και δεν αφήσαμε τίποτα όρθιο. Να αναφέρω εδώ πως και το μενού είναι εξαιρετικό με πολλές θελκτικές επιλογές αλλά και ο υπόλοιπος κατάλογος είναι εξίσου λαχταριστός, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από πολύ πιο διαφημισμένα μαγαζιά.

Κατ'αρχάς πήραμε 3 μενού των 28 ευρώ. Ξεκινήσαμε δηλαδή με 3 σαλάτες,3 ορεκτικά και 6 κυρίως συν τα γλυκά στο τέλος. Να ξέρετε πως 28 ευρώ κάνει μόνο η γαριδομακαρονάδα των 2 ατόμων (με κατεψυγμένες γαρίδες), αναλογιστείτε πόσο VfM είναι το μενού. Και η εμπειρία ξεκινά:

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και ρίγανη που ανανεώθηκε. Νερό βρύσης επίσης.

- Σταμναγκάθι νόστιμο και σε καλή μερίδα χωρίς να είναι παραβρασμένο.

- Ρόκα, τομάτα, βαλσάμικο, παρμεζάνα. Φρέσκια η ρόκα, επικρατούσε στο πιάτο, λίγες φλοίδες παρμεζάνα. Δεν ήταν να ξετρελαίνεσαι σε σχέση με τα άλλα που φάγαμε. Βέβαια και η τιμή της ήταν στα 3.5 ευρώ οπότε...

- Τοματοσαλάτα. Τομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι και ίσως πιπεριά. Η τομάτα πολύ καλή αν αναλογιστούμε την εποχή.

- Πατάτες τηγανιτές επί 2 στα 6 ευρω. Πραγματικά εξαιρετικές, φρεσκότατες και καυτές. Προτείνονται.

- Λαδοτύρι Μυτιλήνης με μαρμελάδα σύκου στα 4.8 ευρώ. Ήρθε σε καυτό σαγανάκι, μεγάλη μερίδα. Το τυρί ισορροπούσε με τη μαρμελάδα στη γεύση, καλύτερα να το κόψετε σε μικρά κομμάτια και να το φάτε πριν στεγνώσει.

- Σαρδέλα ψητή στα 7 ευρώ. Νοστιμότατη, ζουμερή αλλά θα ήθελα κι άλλη ποσότητα!

- Κυδώνια/γυαλιστερές από 3 τεμάχια στα 8.5 ευρώ. Καθαρίστηκαν αμέσως από τις κιουρίες της παρέας....

- Γαρίδες σαγανάκι χωρίς τυρί λόγω νηστείας (από το μενού). Παχιά και γευστική γλυκιά σαλτσούλα, που έχω την εντύπωση πως με τυρι θα απογειωνόταν. Ζουμερές οι γαρίδες όπως και στα άλλα πιάτα.

- Καλαμαράκι τηγανητό εξαιρετικό (μενού). Ενώ ποτέ δεν μου άρεσαν τα καλαμαράκια, τα συγκεκριμένα ήταν λιώμα. Έγινε αντικείμενο συζήτησης στο τραπέζι.

- Γαριδάκι τηγανιτό (μενού). Πίστευα πως θα είναι τύπου Σύμης σαν τσιπς, ήταν πιο μεγάλο αλλά εξίσου καλοψημένο και ζουμερό. Καλή μερίδα.

- Μύδια αχνιστά (μενού). Σε μια μεγάλη γαβάθα με μπόλικο ζουμάκι και... όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε. Πραγματική μάχη που μόλις τελείωσαν τα μύδια, έπιασαν δουλειά τα κουτάλια και τα ψωμιά για το ζουμάκι. Στο σημείο των μυδιών είχαμε 5 λεπτά παύσης και απόλυτης ησυχίας. Σκεφτήκαμε και δεύτερη μερίδα αλλά φρενάραμε γιατί ακόμα δεν είχαν έρθει τα κυρίως.

- Γαριδομακαρονάδα 3-4 ατόμων (μενού). Τεράστια πιατέλα με σπαγγέτι, όχι αλ ντέντε αλλά ούτε νερούλα, ζουμερές γαρίδες. Θα μπορούσε να έχει λίγη σαλτσούλα παραπάνω, υποψιάζομαι πως είναι παρόμοια όπως στις γαρίδες σαγανάκι. Το πιρούνι μου πήρε φωτιά, έβαλα μπόλικο τυρί και πιπέρι και σταματημό δεν είχα. Πάντως όπως είπαν στο τραπέζι ένα κλικ καλύτερη ήταν άλλης ψαροταβέρνας, αλλά όπως και να'χει και αυτή ήταν πολύ καλή.

Ριζότο με γαρίδες (μενού). Ήρθαν 2 χορταστικές μερίδες που σε έβαζαν στο δίλημμα. Γαριδομακαρονάδα ή ριζότο. Και εδώ οι γαρίδες διατηρούσαν το γευστικό τους επίπεδο. Χορταστικό πιάτο, ελαφρύ. Σταμάτησε και εδώ όταν η υπόλοιπη παρέα μου είπε πως θα σκάσω σαν μπαλόνι.

- Ούζο Πιτσιλαδή στα 9.5 ευρώ.
- 2 μισόλιτρα ημίγλυκο κρασί στα 7 ευρώ. Καλό, όχι κορυφαίο, νομίζω πως το ίδιο έχουν και στα Φουρνομαγειρέματα.

- 2 αναψυκτικά στα 3.6 ευρώ.
- 2 σόδες στα 3.6 ευρώ.

Από γλυκά ήρθαν 2 πιατέλες με:

- Παγωτό καϊμάκι και σοκολάτα.
- Χαλβα σιμιγδαλένιο που εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ καθώς ήταν φρεσκότατος και ελαφρύς.
- Κορμός σοκολάτας, τίποτα το ιδιαίτερο.
- Καταϊφάκια εξαιρετικά, φρεσκότατα με αισθητή τη γέμιση καρυδιού.
- Καρυδόπιτα και πορτοκαλόπιτα (ή ραβανί) που δεν δοκίμασα γιατί είχαμε και τα δικά μας γλυκά όπως...

- Αμυγδαλόπαστα με λεμονάτη γεύση, εξαιρετική. Μπαλίτσες ήταν που τρώγονται σαν σνακ. Προσφέραμε και στο μαγαζί.

- Φράουλες βουτηγμένες σε σοκολάτα.
- Σάμαλι από τον Τόλη (ζαχαροπλαστείο στη Νίκαια) που τιμήθηκε την επόμενη ημέρα για πρωινό γεύμα.

Σύνολο στα 137.5 ευρώ με αναλυτή απόδειξη.

Κλεινοντας θα πω πως...

Δεν έχω λόγια! Πρόκειται για τιμιότατη επιχείρηση σε όλα τα επίπεδα που σέβεται τον πελάτη στο έπακρο. Πρέπει να τιμηθεί από όλους τους φίλους του σάιτ, ειδικά με την προσφορά που υπάρχει θα παίξετε μεγάλη μπάλα καθώς οι επιλογές είναι πολλές.

Νομίζω πως δεν έχει τιμηθεί στο παρόν σάιτ όπως του αξίζει, γιατί διατηρεί χαμηλό προφίλ. Άνετα παίρνει έγκριση και για επόμενες επισκέψεις!

Μέχρι και "σαλίγκαροι" που έχουν καβούρια στην τσέπη μπορεί να επισκεφθούν τον Καραβίδα.

Υ. Γ Επειδή ανέφερα τη λέξη "σαλίγκαρος", σας ενημερώνω πως πρόκειται για μια ειδική κατηγορία φίλων του Σαλαμίνιου φίλου (Μπούτσης)!

Υ. Γ 2 Κάποιοι από την παρέα αναρωτήθηκαν που χάθηκε ο mpiskotos και η ΛΟΝΔΡΕΖΑ. Εύχομαι σύντομα να έχουμε νέες κριτικές τους, βλέποντας με χαρά πως ενεργοποιήθηκαν και παλαιότεροι χρήστες!

2017

Επισκεφθήκαμε τον Καραβίδα Τετάρτη βράδυ μετα απο ραντεβού που είχαμε με ένα φιλικό ζευγάρι.
Παρκάραμε εύκολα ακριβώς απέναντι απο το μαγαζί. Το άλλο ζευγάρι είχε ήδη καθίσει και παραγγείλει το ουζάκι και μας περίμενε. Μια ύσηχη μέρα γενικά και στους δρόμους λίγη η κίνηση, και στο μαγαζί εφτά-οχτω παρεούλες, εξ άλλου είχε παει έντεκα παρά η ώρα και η κυκλοφορία του κόσμου τα τελευταία χρόνια τιςκαθημερινές είναι πολύ περιορισμένη.
Ο χώρος είναι το μεγαλύτερο κομάτι προσθήκη, αλλά είναι περιποιημένος και καθαρός, με επένδυση πέτρας απο τη μια πλευρά και ανοιγόμενα τζάμια απο τις τρείς πλευρές. Δεν θα έλεγα ότι ειναι το μεγάλο ατού για τον Καραβίδα, απλός και λιτός, με τα τραπέζια άνετα μεταξύ τους.
Αφού ήπιαμε στην υγειά μας απο ένα ποτηράκι ούζο φωνάξαμε το νεαρό που εξυπηρετούσε τις γύρω παρέες αλλά όλο έριχνε και μια ματιά σε μας που καθυστερούσαμε να παραγγείλουμε.
Πήραμε μια βραστά λαχανικά για 4. τιμή 9.50 €. Σωστά βρασμένα και νόστιμα.
Σταμναγκάθι 6,5 € Διαφωνήσαμε μεταξύ μας εμάς μας άρεσε πολύ που δεν ήταν παραβρασμένο αλλά οι φίλοι μας το ήθελαν περισσότερο βρασμένο, παρόλα αυτά όλοι φάγαμε.
μια μύδια αχνιστά με 7 € Μέγάλα μύδια με αρκετή ψίχα και νόστιμο ζουμί με αρκετό λεμόνι.
Τζατζίκι 3 € Καλό χειροποίητο
Γαύρο μαρινάτο 6,5 € Δεν είναι η καλύτερη επιλογή για βράδυ αλλά είναι πειρασμός.
Αστακομακαρονάδα για 2 34 € Κατεψυγμένος αστακός το έγραφε στον κατάλογο, μας το είπε και ο νεαρός, τα μακαρόνια με μια ελαφρειά σάλτσα τομάτας νόστιμα αλλά εμείς προσθέσαμε λίγο αλάτι και πιπέρι και τα κάναμε πιο πικάντικα (για να μη μας πέσουν βαρειά επειδή ήταν βράδυ.... )
Καλαμάρι σχάρας 9,8 € Κατεψυγμένο νόστιμο καιν τραγανό. Είχε και φρέσκο αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το προτιμήσαμε.
Τα βάλαμε όλα στη μέση και τα μοιραστήκαμε. Ηρθαν χωρίς καθυστέρηση και με καλό ρυθμό ώστε ούτε να μας πνίγουν όλα μαζί ούτε να περιμένουμε χωρίς να υπάρχει κάτι στο τραπέζι μας.
Στο τέλος μας κέρασαν ραβανί και καρυδόπιτα που τα τιμήσαμε δεόντως.
Λογαριασμος ενενήντα κάτι € μαζι με δύο ούζα και κάτι αναψυκτικά.
Καλή βραδυά καλή παρέα, όλα καλά

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Στον Καραβίδα βρεθήκαμε, με το γνωστό και μη εξαιρετέο παρεάκι, για πρώτη φορά πριν ένα μήνα περίπου μετά από πρόταση του ετέρου αγαπημένου κοριτσιού της παρέας της οποίας οι προτάσεις στέφονται πάντα με επιτυχία. Τις λεπτομέρειες εκείνης της πρώτης φοράς τις έχετε ήδη διαβάσει στην αναλυτική και εμπεριστατωμένη κριτική του μοναδικού αγοριού της παρέας, οπότε μια ιδέα την έχετε ήδη πάρει. Είχαμε περάσει τόσο ωραία και είχαμε φάει εξαιρετικά που όπως καταλαβαίνετε έψαχνα ευκαιρία να επιστρέψω.

Και αφού όταν θέλεις κάτι πολύ το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις σύμφωνα με τη γνωστή ρήση η ευκαιρία δόθηκε το Σάββατο 9/4 όταν γύρω στις 10 και φυσικά μετά από κράτηση που είχε προηγηθεί καταφτάσαμε 7 άτομα και μία γιαγιά. Όπου γιαγιά ήταν το κοριτσάκι μας το οποίο την είχε υποδυθεί προ ολίγου με εξαιρετική επιτυχία στο Φεστιβάλ των Ομάδων Πολιτισμού του σχολείου της.

Με τον χώρο του μαγαζιού δε θα ασχοληθώ ιδιαιτέρως γιατί, αφενός, έχει ήδη περιγραφεί επαρκέστατα από τους λοιπούς χρήστες που έχουν επισκεφτεί το μαγαζί, αφετέρου, υπάρχει μια ωραιότατη φωτογραφία στο site που αντανακλά την πραγματικότητα, αφήστε δε που μου έχει μείνει και ψυχικό τραύμα διαβάζοντας την Madame Bovary όπου υπάρχει περιγραφή της ταπετσαρίας του καναπέ που πρέπει να είναι γύρω στις δύο σελίδες. Θα πω μόνο ότι είναι συμπαθητικός, με θαλασσινές λεπτομέρειες, άνετα τραπεζοκαθίσματα και πεντακάθαρος.

Για το φαγητό που προσφέρεται όμως έχω να πω πολλά μιας και μαζί με την εξυπηρέτηση και την εξαιρετική επιλογή του μενού των 28 ευρώ για δύο άτομα είναι τα δυνατά χαρτιά του μαγαζιού. Η αλήθεια είναι ότι δε θα βρείτε πειραγμένες γεύσεις και πιο ψαγμένες προτάσεις όμως ότι κι αν δοκιμάσετε θα είναι φρεσκότατο, με καλές πρώτες ύλες και νοστιμότατο.

Έχοντας πάει διαβασμένη λοιπόν από την πρώτη φορά και έχοντας ήδη ξεχωρίσει κάποια πιάτα η παρέα μας διάλεξε το μενού των 28 ευρώ με τις ακόλουθες επιλογές:
- Από σαλάτες μία χωριάτικη, μία χόρτα και δύο με μαρούλι. Ήταν όλες τους φρεσκοκομμένες, νόστιμες, τα χόρτα ζεστά και όσο έπρεπε βρασμένα, με εξαιρετικό ελαιόλαδο, το οποίο υπάρχει και στο τραπέζι μαζί με ξύδι και αλατοπίπερο καθώς και άφθονα, ζουμερά λεμόνια που φέρνουν απ την αρχή άρα μπορείτε να φέρετε τις σαλάτες ακριβώς στα μέτρα σας.
- Καλαμαράκια τηγανητά. Γεύση απ τα παλιά. Ελαφροτηγανισμένα, πραγματικός αφρός, μύριζαν θάλασσα και ήταν πεντανόστιμα. Χρόνια είχα να φάω τόσο ωραία. Ήταν πιάτο που είχαμε πάρει και την πρώτη φορά και με χαρά μου διαπίστωσα ότι και τη δεύτερη ήταν εξίσου ωραία.
- Χταπόδι ψητό. Επίσης πολύ νόστιμο, φρέσκο και μαστιχωτό αν και καθόλου σκληρό.

- Μύδια αχνιστά. Μεγάλη μερίδα, ψωμωμένα, ζουμερά, τα οποία κολυμπούσαν σε ένα ζουμάκι όνειρο με λίγο σκορδάκι και λεμονάκι και το οποίο χρησίμευσε για ατέλειωτες βούτες με το ψωμί.
- Ψιλό γαριδάκι τηγανιτό. Μικρούτσικο, τραγανό, χωρίς καθόλου λάδι, σκέτο γλύκισμα. Αν με άφηναν θα μπορούσα να φάω άπειρα, έτσι ως σνακ, μαζί με το κρασί μου.
- Ριζότο θαλασσινών για τους άντρες και τα αγόρια της παρέας. Εντάξει, ριζότο με την παραδοσιακή έννοια του όρου δεν είναι, είναι όμως γευστικότατο, ελαφρύ, με υπέροχο ρυζάκι ποτισμένο απ τη γεύση των άφθονων θαλασσινών.
- Γαριδομακαρονάδες για τις κυρίες… και τη γιαγιά.. Ολόσωστα βρασμένα τα ζυμαρικά, άπειρες γαρίδες, ελαφριά, γλυκίζουσα σάλτσα που δεν έπνιγε το πιάτο αλλά άφηνε τη γεύση της γαρίδας να υπερισχύει, σκορδάκι όσο έπρεπε οι οποίες με την προσθήκη του φρεσκοτριμένου πιπεριού απογειώθηκαν.
- Εκτός μενού πήραμε τις απαραίτητες τηγανητές πατάτες οι οποίες ήταν κι αυτές εξαιρετικές, χερίσιες και απόλυτα μαμαδίσιες.

Συνοδεύσαμε το πραγματικά λουκούλλειο δείπνο μας με ροζέ κρασί ελαφρύ και αρωματικό, αναψυκτικά και σόδες, πολλές σόδες.
Στην αρχή μας ήρθε νεράκι σε καράφα, άφθονο ψωμάκι ψημένο με λάδι και ριγανίτσα ενώ στο τέλος και αφού είχαμε σκάσει πραγματικά, με συνέπεια να φύγουμε όλοι με ταπεράκια, ήρθαν δύο τεράστιες πιατέλες με γλυκά. Στη μία για νηστεύοντες με υπέροχα πάνφρεσκα κανταϊφάκια και χαλβά σιμιγδαλένιο, ενώ η άλλη είχε από κορμό, παγωτά, ραβανί και ότι άλλο μπορεί κάποιος να φανταστεί. Το γενναιόδωρο κέρασμα περιλάμβανε επίσης καράφες με μαστίχα και λιμοντσέλο που έκελεισαν με τον καλύτερο τρόπο τη βραδιά.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από νεαρά αγόρια, μέλη της οικογένειας απ ότι μάθαμε. Μας θυμήθηκαν, μας καλωσόρισαν, ήταν πάντα δίπλα μας παρόλο που το μαγαζί ήταν υπερπλήρες, δε χρειάστηκε να ζητήσουμε κάτι δεύτερη φορά, ευγενείς, φιλικοί, μας κέρδισαν πραγματικά με τη συμπεριφορά τους. Να σας πω κι ένα μυστικό τώρα για να μην μπερδευτείτε όπως εγώ. Αν δείτε τον ίδιο νεαρό κύριο που σας εξυπηρετεί με διαφορετικά ρουχα.. μη νομίσετε ότι κάνουν πουλάκια τα μάτια σας… δύο από τα αδέρφια είναι δίδυμοι.

Για τον λογαριασμό τι να πω? Ότι φάγαμε του σκασμού θαλασσινά πρώτης ποιότητας με 15-16 ευρώ το άτομο μαζί με τα extra πιάτα και τα ποτά? Δε νομίζω ότι χρειάζεται να προσθέσω κάτι επ΄ αυτού παρά μόνον ότι τις 4 ντοματούλες στο vmf τις κερδίζει επάξια και με διαφορά.
Περάσαμε μια, much needed, υπέροχη βραδιά γεμάτη περηφάνια, συγκίνηση και γέλια. Τους ευχαριστούμε θερμά γι αυτό και εύχομαι στον μπαμπά και τα αγόρια της οικογένειας Καραβίδα να συνεχίσουν να κάνουν, αυτό που τόσο καλά ξέρουν με το ίδιο κέφι και μεράκι και μιας και η οικογένεια είναι ανδροκρατούμενη να ευτυχίσουν να αποκτήσουν και κορίτσια. Το ραντεβού μας έχει ήδη ανανεωθεί. Την Μ. Παρασκευή θα είμαστε εκεί και θα χαρούμε πραγματικά πολύ να σας ξαναδούμε.

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο σε όλους. Μετά από μια δίμηνη αποχή λόγω φορτωμένου προγράμματος και εν συνεχεία λόγω διακοπών, όπως επιβάλλει ο Σεπτέμβρης ως μήνας επανένταξης στην καθημερινότητα και στα καθιερωμένα γενικότερα, κι έχοντας αρκετά εστιατόρια να περιμένουν στην “κάβα” για κριτική, δίνω προτεραιότητα στον Καραβίδα να ανοίξει για μένα αυτή την σεζόν στο αγαπημένο site.

Καθώς το καλοκαιράκι επιβάλλει ουζάκι και καλαμαράκι, αλλά και η νηστεία του δεκαπενταύγουστου γενικότερα θαλασσινά, ήταν μια καλή (δεύτερη) ευκαιρία για μένα, ώστε να το επισκεφθώ και να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη γι΄αυτήν την ψαροταβέρνα. Η πρώτη φορά ήταν κατά την διάρκεια της σαρακοστής (3 άτομα) και η δεύτερη 1/8/15 επίσης 3 άτομα.

Μιας λοιπόν και βρίσκεται σε κοντινή μου περιοχή και παρά το γεγονός ότι δεν υπάρχει θάλασσα πλησίον, ο Καραβίδας αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση για ψαροθαλασσινούς μεζέδες, αφού είναι η δεύτερη ψαροταβέρνα που γνωρίζω στην περιοχή της Ν. Ιωνίας μαζί με τις Βαρκούλες, που όμως είναι σε εντελώς αντίθετη πλευρά μεταξύ τους. Βρίσκεται απέναντι από το άλσος Βείκου και πιο συγκεκριμένα απέναντι από την Ευδάπ.

Ξεκινώ με τον χώρο που ενώ από τις περιγραφές των φίλων που προηγήθηκαν της δικής μου κριτικής (περί νάυλον κτλ), περίμενα ότι θα είναι σχετικά άχαρος και αφιλόξενος, κατά την γνώμη μου είναι ένας αξιοπρεπέστατος χώρος, αρκετά μεγάλος, φωτεινός και καθαρός. Τίποτα περισσότερο αλλά και τίποτα λιγότερο. Η οροφή του είναι ανοιγόμενη, οπότε μπορεί να φιλοξενήσει αρκετό κόσμο και το καλοκαίρι, επιπλέον από την δυναμική που αποκτά από τα τραπέζια περιμετρικά στο πεζοδρόμιο, μιας και έχει μεγάλο γωνιακό πόστο. Παρόλα αυτά εγώ προτιμώ τον εσωτερικό χώρο χειμώνα-καλοκαίρι, από το πεζοδρόμιο και ας μην έχει τόση κίνηση ο δρόμος που περνάει απ' έξω. Οι τουαλέτες ήταν σε άριστη κατάσταση όταν τις επισκέφθηκα, παρότι υπήρχε πολύς κόσμος και στις δύο επισκέψεις.

Το κάπνισμα όταν πήγαμε τον χειμώνα, δεν επιτρεπόταν μέσα κι όταν μια αγενής κυρία από το πίσω τραπέζι, παρέβλεψε τις σχετικές επισημάνσεις που υπήρχαν στον χώρο, της κάναμε παρατήρηση και ευτυχώς συμμορφώθηκε άμεσα.

Η εξυπηρέτηση, άψογη, από ευγενέστατα νέα παιδιά που ομολογώ ότι αν έγραφα κριτική από την πρώτη μου επίσκεψη, θα έχανε έναν βαθμό σίγουρα, μιας και εκ παραδρομής μας είχαν πει στην τότε παραγγελία μας ότι είχε τελειώσει το Συμιακό γαριδάκι, ενώ στην συνέχεια της βραδιάς και αφού είχαμε σχεδόν τελειώσει το δείπνο μας, πέρασαν κάμποσες πιατέλες από μπροστά μας...! Εντάξει λάθη γίνονται (αν και για το φαγητό χαλάω φιλίες…χαχα) και είναι άξιο λόγου ότι το παλικάρι που είχε κάνει τότε το λάθος, στην δεύτερη επίσκεψή μας αφού είχαν περάσει 5 ολόκληροι μήνες, θυμόταν όχι μόνο το περιστατικό με το γαριδάκι αλλά και τα πιάτα ακριβώς που είχαμε παραγγείλει τότε! Άπαιχτος πραγματικά.

Επίσης προσπάθησε και τότε αλλά και στην πρόσφατη επίσκεψή μας παρότι ήμασταν 3 άτομα, να προσαρμόσει την παραγγελία μας σε ένα οικονομικό μενού που έχει το κατάστημα το οποίο αντιστοιχεί σε 28€ για δύο άτομα, έτσι ώστε να μας έρθει οικονομικότερα. Γενικότερα όλα τα παιδιά που εξυπηρετούν είναι σβέλτα και ευγενικά!

Στο μενού τώρα δεν θα βρει κανείς πρωτοτυπίες ή δημιουργικές προτάσεις. Τα κλασικά πιάτα που μπορεί κανείς να συναντήσει σε μια ψαροταβέρνα, όμως καλοεκτελεσμένα και φρέσκα σε νορμάλ μερίδες στην πλειοψηφία τους, όχι όμως όλα.

Παραγγείλαμε στην τελευταία μας επίσκεψη τον Αύγουστο, με ελάχιστες διαφορές από την πρώτη φορά τα παρακάτω:

- Φάβα, απλά συμπαθητική χωρίς καμία ιδιαιτερότητα, σχετικά μικρή μερίδα χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο, στα 5,40€ επίσης χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο όσο κι αν αναλογιστώ το 23%

- Πατάτες τηγανιτές, τραγανές και μεγάλες στα 3€ επίσης θα μπορούσε η μερίδα να ήταν λίγο μεγαλύτερη.

- Σουπιές κρασάτες, πολύ νόστιμο πιάτο στα 7,50€ αν και θα προτιμούσα αυτές με το σπανάκι που είχαμε δοκιμάσει την σαρακοστή οι οποίες ήταν θεσπέσιες στην γεύση αλλά απογοητευτική η μερίδα τότε για τα 5€ που τις είχαν χρεώσει.

- Γαριδάκι Συμιακό φρεσκότατο, αέρινο στο τηγάνισμα…εξαιρετικό στα 7€

- Γυαλιστερές, έξι μεγάλες, ψωμωμένες πεντανόστιμες, που τις τσάκισα όλες εγώ, μιας και δεν τις τρώει κανείς άλλος στην παρέα (τώρα να σας πω ότι στεναχωρήθηκα…ψέματα θα’ναι) 10,88€

- Καλαμάρι ψητό νόστιμο με την αναμενόμενη σκληράδα του λόγω σχάρας που μαζί με τα παρακάτω που θα περιγράψω μπήκε στο μενού των 28€

- Σαλάτα αλμύρα, χωρίς φιοριτούρες που άλλωστε δεν χρειάζεται για όσους την προτιμούν... άψογη.

- Γαριδομακαρονάδα (2 ατόμων) που τρώγεται άνετα από τρεις ειδικά όταν έχουν προηγηθεί τα παραπάνω. Άριστο βράσιμο του ζυμαρικού, αξιοπρεπής γεύση, χωρίς να είναι από τις ωραιότερες που έχω γευτεί.

Στην πρώτη μας επίσκεψη είχαμε δοκιμάσει και τα μύδια αχνιστά, που ήταν κι αυτά ωραία σε γεύση. Νομίζω ότι τα πήραμε και στην τελευταία μας επίσκεψη, διαφορετικά μου διαφεύγει ένα ορεκτικό ακόμα που συμπεριλαμβάνονταν στο μενού των 28€ καθώς γι’ αυτό δεν υπάρχει ανάλυση στην απόδειξη.

Ήπιαμε ένα ούζο Πλωμάρι στα 7€, νερό σε κανάτα και μας κέρασαν για γλυκό κανταϊφάκια νηστίσιμα που αποτέλεσαν ένα ωραιότατο κλείσιμο ακόμα και για εμάς που νηστεύαμε (οι υπόλοιποι απολάμβαναν ποικιλία γλυκών απ’ ότι είδαμε).

Πληρώσαμε 69,88€ ήτοι 23,30€/άτομο και χορτάσαμε μέχρι σκασμού, ποσό που θεωρώ ότι ανταποκρίθηκε άριστα σε αυτά που πήραμε. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι οι μερίδες σε κάποια πιάτα, κυρίως στα ορεκτικά έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερες, δεδομένου ότι η πρώτη ύλη δεν έχει τόσο μεγάλο κόστος, ή έστω να χαμηλώσουν λίγο τις τιμές - πράγμα που θεωρώ πιο απίθανο μετά και το 23%

Συμπερασματικά ο Καραβίδας αποτελεί μια σίγουρη επιλογή για όσους βρίσκονται ή κινούνται στην ευρύτερη περιοχή της Ν. Ιωνίας μιας και οι επιλογές για θαλασσινά σε αυτήν δεν είναι πολλές. Και αυτό φαίνεται από την πληρότητα που παρουσιάζει τουλάχιστον τα Σ/Κ που δεν υπάρχει περίπτωση να βρει κανείς τραπέζι χωρίς κράτηση. Επίσης φαίνεται ότι πρόκειται για επιχείρηση που την ενδιαφέρει να βελτιώνεται, αν κρίνω από κάποιες παρατηρήσεις σε παλαιότερες κριτικές από φίλους του site, που έχουν διορθωθεί.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Πήγα για φαΐ και έφυγα πεινασμένη! Να τι μπορώ να πω για το μενού των 28 ευρώ για 2 άτομα που προσφέρει ο Καραβίδας.

Πήγαμε καθημερινή και είχε μόνο 4-5 τραπέζια. Είχε καλό καιρό και κάτσαμε έξω. Ο χώρος απλά μέτριος. Η εξυπηρέτηση καλή χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Πήραμε χόρτα για σαλάτα. Επαρκής ποσότητα αλλά λίγο παραβρασμένα τα χόρτα. Για ορεκτικό πήραμε το καλαμάρι. Και εδώ αρχίζουν τα παρατράγουδα. Ήταν στην κυριολεξία 4 μπουκιές. Θα έπρεπε να είχε τουλάχιστον την διπλάσια ποσότητα και πάλι θα ήταν μικρή μερίδα. Κατά τ' άλλα ήταν σωστά ψημένο και νόστιμο. Πάμε στα κυρίως. Γαριδομακαρονάδα: καλούτσικη ποσότητα, ικανοποιητικό πιάτο σε γενικές γραμμές χωρίς όμως κάτι το αξιομνημόνευτο. Ψητές γαρίδες: σωστά ψημένες αλλά 3 τεμάχια (εννοείται χωρίς καμία γαρνιτούρα). Ποιος φυσιολογικός άνθρωπος χορταίνει με 3 γαρίδες!!!!! Έλεος! Τα γλυκά δεν θα τα σχολιάσω καν. Τσάμπα οι θερμίδες.

Πήραμε και ένα κιλό κρασί Ζίτσα στα 7 ευρώ αν δεν απατώμαι. Αξιοπρεπέστατο.

Συμπερασματικά, αν δεν είστε ανορεξικός ή δεν είστε διατεθειμένος να δώσετε άλλα 10-15 ευρώ πέρα των 28 του μενού για να χορτάσετε, αφήστε το καλύτερα. Έβαλα το μαγαζί στην κατηγορία 17-25 ευρώ για να ξέρετε τι να περιμένετε!!!

2017

Επίσκεψη στον Καραβίδα λοιπόν, Σαββάτο μεσημέρι του Φεβρουαρίου.

Οι προτροπές ενός φίλου μου που είναι καθημερινός θαμώνας εκεί, καθώς και οι καλές κριτικές σχεδόν από όλη την αφρόκρεμα του ask4food, ήταν ικανοί παράγοντες για να με ξεκουνήσουν απο το Π. Φάληρο, με κατεύθυνση την Ν. Ιωνία.

Με την βοήθεια της τεχνολογίας λοιπόν βρέθηκα στην εν λόγω ψαροταβέρνα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Παρόλο της ημέρας και της αστικής περιοχής, βρήκα εύκολα πάρκινγκ στα 200μ από το κατάστημα.

Με πληρότητα περίπου 60%, ο χώρος κάπως ψυχρός και ουδέτερης αισθητικής για τα γούστα μου, δεν έβγαζε την "ζεστασιά" που θα ήθελα να βρω σε μια οικογενειακή ταβέρνα. Στα συν βεβαίως η απόσταση των τραπεζοκαθισμάτων που σου έδινε ένα αίσθημα ελευθερίας και αυτονομίας από τις διπλανές παρέες.

Η εξυπηρέτηση από τους νεαρούς πολύ καλή και ευγενική συμπεριφορά γενικότερα, κανένα παράπονο.

Πρίν την παραγγελία, κατέφτασε μια πιατέλα με ψημένο ψωμάκι καθώς και εμφιαλωμένο νερό (φάουλ το ότι δεν ερωτηθήκαμε). Ήμουν της άποψης να δοκιμάσουμε το μενού των 28 ευρώ για 2 άτομα αλλά ο φίλος μου επέμενε να παραγγείλουμε ανεξάρτητα από τον κατάλογο.

Στο δια ταύτα λοιπόν παραγγείλαμε:

- Σαλάτα με ρόκα και παρμεζάνα: Καλή ποσότητα και φρέσκα υλικά, δεν διεκδικούσε δάφνες πρωτοτυπίας η γευστικής υπέρβασης.

- Τυροκαυτερή. Μου φάνηκε χειροποίητη, ήταν πολύ καλή σε υφή και εξαιρετικά γευστική.

- Πατάτες τηγανητές. Καλό και ελαφρύ τηγάνισμα, φρεσκοκομμένες, ωραιότατες.

- Καλαμαράκια φρέσκα τηγανιτά. Ισχύει οτι και για τις πατάτες για το τηγάνισμα. Καλή ποσότητα αλλά θα ήθελα μια διαφοροποίηση στο κουρκούτι τους καθώς δεν ξέφυγαν από τον μέσο όρο.

- Χταπόδι ψητό. Μαλακό και ωραία ψημένο. Πρόσθεσα λαδάκι και ξιδάκι και πραγματικά μου άρεσε πολύ. Ποσότητα ok.

- Ριζότο με γαρίδες για 2. Σερβιρισμένο σε πιατέλα. Θα σταθώ σε αυτό καθώς αποτελούσε και το κύριο πιάτο του γεύματος. Νομίζω ότι για τα δικά μου γούστα δεν ήταν ικανοποιητικό. Αν και καλομαγειρεμένο, η ποσότητα των γαρίδων δεν επαρκούσε για 2 άτομα και το μέγεθος αυτών θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο. Επίσης του έλλειπε η απαιτούμενη "ένταση" και τα αρώματα που θα το αναδεικνύανε. Χωρίς να είναι κακό, μου άφησε την εντύπωση ότι ήθελε το κάτι παραπάνω για να ξεχωρίσει.

Στο τέλος κέρασμα με 3 διαφορετικά γλυκά (μωσαϊκό, κανταΐφι, ραβανί) συνοδευόμενα από παγωτό καϊμάκι. Δεν ξέρω αν συνηθίζεται για όλους τους πελάτες ή είχε να κάνει με το ότι ο φίλος μου είναι τακτικός θαμώνας, πάντως ήταν πολύ καλό και σε γενναία ποσότητα.

Όσον αφορά την τιμή, αν και δεν είδα το τελικό ποσό, από τον κατάλογο διαπίστωσα ότι κυμαίνεται στον μέσο όρο για αυτού του είδους τις ψαροταβέρνες.

Σε γενικές γραμμές έφυγα ικανοποιημένος, χωρίς βέβαια να εντυπωσιαστω τόσο όσο άλλοι συμφορουμίτες.

Θα το ξανατιμήσω όταν βρεθώ στην περιοχή για το μενού των 28 ευρώ, καθώς πιστεύω ότι αποτελεί μια "τίμια" επιλογή.

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Κυριακη μεσημερι, στο μαγαζι το αδιαχωρητο!
φαγαμε γαριδακι σημιακο, καλαμαρακια, γαριδομακαροναδα, αναμικτη βραστη σαλατα και κολοκυθακια τηγανιτα - ολα σουπερ!

το μονο "φαλτσαρισμα" το ψητο χταποδι που... απλα δεν τρωγοταν!

κατα τα άλλα και το γλυκακι στο τέλος (ποικιλια απο κορμο, ραβανι και καρυδοπιτα με παγωτο) πολυ ωραια

Καπου διαβασα, σε μια κριτικη, οτι εφυγε πεινασμενη.... εμεις φυγαγαμε.. ΣΚΑΣΜΕΝΟΙ!!!!!

Εννοειται οτι το συστήνω, αρκει να υπαρχει η προνοηση της κρατησης, και θα ξαναπαω!

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Η επίσκεψη στο εστιατόριο έγινε στις 18/12/2015 με αφορμή τα γενέθλια ενός καλού φίλου.

Για να αποφύγουμε τις "παγίδες" που κρύβουν οι λεγόμενες τυφλές επισκέψεις σε εστιατόρια και λόγω της γενικότερης κατάστασης, η αναζήτηση για ψαρικά στις περιοχές Χαλάνδρι, Ν. Ηράκλειο, Νέα Ιωνία μας οδήγησε στον Καραβίδα.

Μπαίνοντας στον χώρο μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η καλόγουστη αισθητική του, πράγμα σπάνιο. Στα μικρά μείον είναι η φασαρία που είχε ο χώρος ίσως και λόγω του ότι ήταν σχεδόν γεμάτος. Πρόκειται για ένα σχετικά μεγάλο μαγαζί.

Στην αρχή καταφθάνει κανάτα (και όχι μπουκάλι)με νερό. Έρχεται επίσης σχεδόν ένα καρβέλι ψωμιού το οποίο χρεώνεται λογικά (1,10 € / άτομο). Η παραγγελία μας περιλάμβανε τα εξής:

1) Πατατοσαλάτα ( 3,5 €): Βραστές πατάτες όσο πρέπει, βραστό καρότο και κρεμμύδι. Πολύ απλό αλλά και ταυτόχρονα νόστιμο ορεκτικό, απόλυτα ταιριαστό για έξοδο με ψαρικά.

2)Σαλάτα πολίτικη (3,50€): Λάχανο-καρότο σαλάτα με τον εμπλουτισμό σκόρδου. Κλασσική πολίτικη με ιδιαίτερη γεύση σαλάτα. Διαπίστωσα καλή ποιότητα λαχανικών και πολύ καλό κόψιμο τους.

3) Ποικιλία θαλασσινών για 2 άτομα (27 €): Πηγαίνοντας 1η φορά, ήταν καλή ευκαιρία να πάρουμε μια μικρή γεύση από αρκετά πιάτα του μαγαζιού: Η ποικιλία είχε παραπάνω από ικανοποιητική ποσότητα. Περιελάμβανε γαρίδες τηγανισμένες Α-Ψ-Ο-Γ-Α, μύδια που ήταν φρεσκότατα (παρά τον αρχικό μου ενδοιασμό), καλαμαράκια, χταπόδι βραστό, αθερίνα, γαύρο και 2 μικρά κομμάτια γαλέο με σκορδαλιά. Όλα τα θαλασσινά (με εξαίρεση το χταπόδι) αν και τηγανητά, ήταν πολύ ελαφριά. Ο λόγος είναι η άψογη τεχνική που χρησιμοποιούν στο τηγάνι τους. Πουθενά δεν διαπίστωσα "λαδίλα" και δεν επηρέασαν στο ελάχιστο το στομάχι μου τις επόμενες ώρες.

Η βραδιά έκλεισε με ένα από τα καλύτερα επιδόρπια που έχω φάει σε χώρους εστίασης και σας το αφήνω σαν έκπληξη, για να το απολαύσετε όπως εμείς!

Από τις πραγματικά πολύ καλές εξόδους για φαγητό στην Αττική. Συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Αν και μένω αρκετά κοντά στο συγκεκριμένο μαγαζί ποτέ δεν έτυχε να πάω μέχρι κ το Σάββατο και αυτό γιατί το πρωί διάβαζα κριτικές γενικά για την περιοχή και μου καρφώθηκε η ιδέα να πάω.

Και το Σαββάτο ισχύει η προσφορά των 28€ το ζευγάρι, ευτυχώς ο συγκεκριμένος κατάλογος περιλαμβάνει πολλές επιλογές, κ όχι κάποιο συγκεκριμένο μενού.
Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο μια μεγάλη χωρίς διακόσμηση σάλα (καλή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών δεν ακούς τον διπλανό σου )αν κ το Σάββατο είχαν και τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο τα οποία δεν τα προτιμώ γενικά.
Ψωμάκι και νερό βρύσης ήρθαν με το που κάτσαμε στο τραπέζι μας.

Στο σέρβις 3 νεαροί αρκετά γρήγοροι και ευγενικοί.
Σαλάτα επιλέξαμε ρόκα φρεσκοκομμένη, με ωραιότατη παρμεζάνα και σος.
Για ορεκτικό παραγγείλαμε γαρίδες σαγανάκι, ήταν πολύ ωραίες με νόστιμη σάλτσα, για να βουτήξεις το ψωμάκι σου.
Πήραμε επιπλέον μία μερίδα κολοκυθάκια τηγανιτά νόστιμα χωρίς ίχνος λαδίλας κ μια μπύρα.

Για κυρίως μία γαριδομακαρονάδα αρκετά μεγάλη μερίδα κι ένα ριζότο θαλασσινών με αρκετά θαλασσινά γαρνιρισμένο (το οποία πήρα για το σπίτι καθώς δεν καταφέραμε να φάμε) ήταν κ τα δυο γευστικά και σωστά μαγειρεμένα.
Τα γλυκά στο τέλος ήταν ωραιότατα ραβανί και καταϊφι με συνοδεία παγωτό καϊμάκι.
Πληρώσαμε 34€, και φάγαμε πολύ καλά.
Το συνιστώ σε όποιον θέλει να πάει.