Το μεζεδοπωλείο-ψαροταβέρνα Καραβίδας δημιουργήθηκε τον Οκτώβριο του 2000.
Ο Σπύρος Καραβίδας, μετά από θητεία πολλών χρόνων σε ψαροταβέρνες, αποφάσισε να ανοίξει το δικό του φιλόξενο στέκι των ψαροφαγάδων της Αθήνας.
Το μαγαζί γρήγορα απέκτησε τεράστια φήμη για το φρέσκο ψάρι, τα εξαίσια θαλασσινά και τη μοναδική ψαρόσουπα που τόσο γοήτευσε τον γευσικριτικό Πάνο Γεραμάνη, ο οποίος σε κριτική του στα Νέα έγραψε πως “όταν την γευτεί κανείς θα πρέπει να αντισταθεί στον πειρασμό της δεύτερης μερίδας”.
Η ποιότητα των υλικών και η εξυπηρέτηση των πελατών φέρουν την εγγύηση των υπόλοιπων μελών της οικογένειας, την κυρία Ειρήνη και τους γιους της Κώστα, Δημήτρη και Νίκο.

Δευτέρα

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

04 Μαι 2018

Ο Καραβίδας είναι πλέον ένας από τους αγαπημένους προορισμούς μου στη Ν. Ιωνία.

Πρόκειται για έναν αξιοπρεπή και καθαρό χώρο, που χωρίς να διεκδικεί βραβεία στην κατηγορία διακόσμησης, είναι ικανός να προσφέρει ένα ευχάριστο κλίμα στο οποίο μπορείτε να περάσετε λίγες ευχάριστες ώρες απολαμβάνοντας το ουζάκι σας συνοδεία φρέσκων θαλασσινών μεζέδων και ψαριών. Για περισσότερες λεπτομέρειες στα του χώρου, μπορείτε να ανατρέξετε σε παλαιότερες κριτικές. Ο κατάλογος περιλαμβάνει και κρεατομεζέδες για τους οποίους όμως δεν έχω εικόνα, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη.

Μια κατηγορία στην οποία σίγουρα διεκδικεί βραβείο ο Καραβίδας, είναι αυτή της εξυπηρέτησης. Από τις προσωπικές μου εμπειρίες (που είναι πολλές), έχω να εκφράσω όχι απλά καλά λόγια, αλλά τα καλύτερα. Αυτό ισχύει για όλα τα παιδιά που τρέχουν την εξυπηρέτηση (ιδιοκτήτες κα μη). Και ο λόγος δεν είναι μόνο ότι είναι ευγενέστατα, ότι σκίζονται να εξυπηρετήσουν σε σωστούς χρόνους (και τα καταφέρνουν πάντα), ότι προσέχουν τα πάντα κτλ. Το κυριότερο είναι ότι έχουν ήθος, οπότε μόνο συγχαρητήρια έχω να πω.

Επόμενη κατηγορία στην οποία διεκδικεί βραβείο είναι σίγουρα το φαγητό του. Για την ποιότητα και την τιμιότητά του. Αν βέβαια ψάχνετε δημιουργικά πιάτα τύπου με γλυκόξινες σάλτσες, φωλιές κανταϊφιών και τα σχετικά … χάσατε. Εδώ θα βρείτε κλασικά πιάτα, γνώριμες συνταγές πλην όμως καλοεκτελεσμένες και αξιοπρεπέστατες.

Η πρόσφατη επίσκεψή μας (2 άτομα) πραγματοποιήθηκε 6/4/2018 Μεγάλη Παρασκευή νωρίς το απόγευμα γύρω στις 17:00, μετά από απόφαση τελευταίας στιγμής, μιας και αρχικά είχαμε κλείσει για βράδυ μετά τον επιτάφιο. Ήταν μια σοφή επιλογή αυτή η ώρα, καθώς πρώτον εξυπηρετηθήκαμε άψογα και άνετα αφού δεν είχε πολύ κόσμο μιας και η πρώτη βάρδια η μεσημεριανή είχε ήδη τελειώσει και δεύτερον γιατί φάγαμε νωρίς και το ευχαριστηθήκαμε καλύτερα.

Θα πω βέβαια ότι έχω βρεθεί αντίστοιχη μέρα προηγούμενη χρονιά στον Καραβίδα και μάλιστα αργά γύρω στις 11 που το μαγαζί ήταν πίτα και πάλι δεν είχαμε κανένα παράπονο ούτε για τους χρόνους, ούτε για τίποτα, πράγμα που η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένεις τέτοια μέρα και είναι λογικό, κι όμως είχε κάνει θετική εντύπωση σε όλους στην παρέα.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη χ 1,10€/άτομο

Για όσες φέτες δεν έχουν αρκετό λαδάκι, υπάρχει μπουκαλάκι στο τραπέζι για να συμπληρώσετε. Ο μόνος λόγος που ίσως έρθει άψητο στο τραπέζι, είναι ότι προφανώς δεν προλαβαίνουν. Σε κάθε περίπτωση ζητήστε το, δε νομίζω να σας χαλάσουν χατίρι.

- Χόρτα (σταμναγκάθι, ραδίκια, ζοχούς) χ 6,75€

Μας προτάθηκε να μας βάλουν λίγο απ’ όλα, γιατί όλα μεμονωμένα μας αρέσουν και δεν ξέραμε πια να διαλέξουμε, οπότε ήρθε μια πιατέλα με περίπου ένα κιλό χόρτα…έτρωγαν άνετα 4 άτομα (συγκεκριμένα το σταμναγκάθι χρεώθηκε χ 3,25€ και 3,50€ τα υπόλοιπα) Σωστά βρασμένα, λαδολέμονο προσθέσαμε κατά βούληση.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3€
Φρέσκιες, επίσης καλή μερίδα με χεράτες και τραγανές πατατούλες.

- Μύδια αχνιστά χ 7,50€

Δεν υπάρχει περίπτωση να λείπει από την παραγγελία μας. Νόστιμο ζουμάκι, για να γεμίσουμε το κέλυφος και ν' απολαύσουμε τα μύδια… εξαιρετικός ουζομεζές!

- Γαριδάκι τηγανιτό χ 7€

Όχι το πολύ πολύ ψιλό, παρόλα αυτά ήταν τραγανό και νοστιμότατο. Επίσης άψογος ουζομεζές τον οποίο τιμάμε σε κάθε παραγγελία μας.

- Καλαμάρι ψητό χ 9,80€

Ά ρ ι σ τ ο!!! Δύο τεμάχια μεσαίου μεγέθους, ολόκληρα, που είχαν ψηθεί άψογα. Απ’ έξω ήταν λαχταριστά και ξεροψημένα σαν στο κάρβουνο και μέσα ήταν αφρός, δεν είχαν σκληρύνει καθόλου. Τα βλέπω στη photo τώρα και λιγουρεύομαι… κουκλάκια είναι τα άτιμα… μιαμ μιαμ!

- Κριθαρότο γαρίδες χ 15€

Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!!! Μια πιατέλα άνετα για τρία άτομα, με χυλωμένο κριθαράκι και τριμμένα λαχανικά ανάμεσα (κολοκύθι, καρότο και δεν θυμάμαι τι άλλο) και κάμποσες γαρίδες έξι σίγουρα ίσως και οκτώ. Αν δεν απατώμαι είναι new entry αυτό το πιάτο, δεν εξηγείται αλλιώς πως μου είχε διαφύγει τόσο καιρό. Δεν έχω λόγια, ήταν πεντανόστιμο.

Ήπιαμε ένα ούζο Πλωμάρι το οποίο μας το κέρασαν και τους ευχαριστούμε πάρα πολύ όπως και τα γλυκά στο τέλος που πάντα πάνε σε όλα τα τραπέζια. Εμείς λόγω νηστείας απολαύσαμε μόνο τα νοστιμότατα νηστίσιμα κανταϊφάκια και τον χαλβά.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω (από τα οποία δεν έμεινε ψίχουλο) ήρθε στα 51,25€ ήτοι 25,62€/άτομο ποσό λογικότατο θεωρώ για όσα φάγαμε λαμβάνοντας υπόψη ότι πρόκειται για θαλασσινά και φυσικά είναι περιττό να πω ότι για πολλοστή φορά μείναμε άκρως ευχαριστημένοι. Απολαύσαμε μέχρι και την τελευταία μπουκιά και φύγαμε σκασμένοι.

Συμπερασματικά, ο Καραβίδας όπως είχε πει κι ένας φίλος στο παρελθόν… είναι τίμιος! Και νομίζω πως αυτός είναι ο πιο δίκαιος χαρακτηρισμός. Δεν διαπραγματεύεται την ποιότητα της πρώτης ύλης, σέβεται και εκτιμάει τους πελάτες του χωρίς διακρίσεις και προσφέρει ως πάγια τακτική ένα συμφέρον μενού 2 ατόμων για όσους θέλουν να κινηθούν σε μια πιο low budget επιλογή. Εμείς τέτοιου είδους τίμιες προσπάθειες θα τις τιμάμε με την παρουσία μας πάντα, γιατί όπως έχω ξαναπεί αυτές οι σχέσεις είναι αμφίδρομες.

Προτείνεται.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

15 Νοε 2017

Φέρνεις το χέρι σου μπροστά από το πρόσωπό σου. Τα δάχτυλα κλειστά. Η παλάμη ανοιχτή. Να σε κοιτάει. Σαν μια μούντζα, αλλά με τα δάχτυλα κλειστά. Και το χέρι σου έρχεται γρήγορα κατά πάνω σου. Και χτυπάς δυνατά το κούτελό σου. Φλάααπ!

Αυτήν την κίνηση ίσως νιώσεις την ανάγκη να κάνεις, μετά την επίσκεψή σου στον Καραβίδα. Γιατί, μάλλον, θα σε στεναχωρήσει.

Εμένα, τουλάχιστον, με στενοχώρησε διότι, δυστυχώς, τα μειονεκτήματά του είναι από αυτά που δεν διορθώνονται εύκολα.

Πάμε στο ψητό όμως.

Χώρος αρκετά καθαρός, απλός, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο ντεκόρ, σε ανοιχτά θαλασσινά χρώματα, με καλές και άνετες καρέκλες. Αποκλειστικά εξωτερικός. Τον χειμώνα, φαντάζομαι, θα ντύνεται με τζάμι ή νάιλον και φυσικά θα χρειάζεται αρκετή σόμπα, για να θερμανθεί επαρκώς.

Εξυπηρέτηση χωρίς πολλά προβλήματα. Χωρίς φανφάρες. Βέβαια συνέβη το εξής γεγονός, το οποίο ενόχλησε: Στο τέλος δικαιούμασταν 4 γλυκά (έχοντας πάρει 2 μενού προσφοράς). Λέγοντας στον σερβιτόρο να έρθει για να του πούμε ποιά γλυκά θέλουμε μας απαντά: “άσε, θα σας φέρω απ’ όλα”. Κίνηση που μοιάζει τέλεια. Όμως, δεν έφερε απ’ όλα. Όχι από όλα όσα είχαμε κατά νου τουλάχιστον. Οπότε μείον μισή μονάδα από αυτό. Και μείον άλλη μισή διότι δεν κεραστήκαμε το παραμικρό. Πληρωμένα τα είχαμε τα λειψά γλυκά που ήρθαν.

Το μενού του Καραβίδα είναι πλούσιο. Κι απευθύνεται, μάλλον, σε πλούσιους. Εκ πρώτης όψεως, μοιάζει πλήρες και ορθό τιμολογιακά. Ας μείνουμε για λίγο στην πρώτη όψη: 18 σαλάτες, με τις 16 να κοστίζουν έως 6,5€. 28 ορεκτικά στα 3-7€. Τρελή ποικιλία. Επίσης πάνω από 30 διαφορετικά ψάρια (έως 66€/κιλό) και άπειρες επιλογές σε θαλασσινά (τσιμπημένα, αλλά στα πλαίσια του μέσου όρου). Όλα δείχνουν μια χαρά. Πάνω στο τραπέζι θα βρείτε μια πλαστική κάρτα που αναγράφει την ειδική προσφορά που τρέχει σχεδόν όλη την εβδομάδα: με 28€, δύο άτομα (άρα 14€ το άτομο) μπορούν να επιλέξουν μία σαλάτα, δύο κυρίως από θαλασσινά, ένα κυρίως ψάρι και δύο γλυκά (ελπίζω να μην έχω αποτυπώσει την προσφορά λάθος). Έξι πιάτα για δύο άτομα με λιγότερο από 15€ για τον καθένα? Απίθανα!

Μας έκανε εντύπωση, ότι παίρνοντας το μενού θα είχαμε μεγάλο οικονομικό όφελος. Μια καχύποπτη φίλη, μάλιστα, μου είπε, μυστικά, το φόβο της, μήπως, δηλαδή, με το “μενού” φέρνουν μικρότερες μερίδες. “Ψιτ φίλος”, πήγα να φωνάξω. Τελικά, μετά από 2-3 προσπάθειες ο σερβιτόρος άκουσε το “συγγνώμη” μου και ήρθε. Η ερώτηση ήταν η ίδια. “Αν πάρουμε το μενού των 28€, τα πιάτα έχουν το ίδιο μέγεθος, σε σύγκριση με το να τα παραγγείλουμε εκτός του μενού?”. “Εννοείται, ακριβώς τα ίδια είναι”, η άμεση και καθησυχαστική απάντηση του παλικαριού. Δεν μας άφησε ίχνος αμφιβολίας. Οπότε όλα καλά, σκεφτήκαμε.

Πήραμε δύο τέτοιες προσφορές. Τρελοί είμαστε να χάσουμε την ευκαιρία??? Δεδομένου ότι ήμασταν πέντε άτομα και νιώθαμε ιδιαίτερα ορεξάτοι, αποφασίσαμε ότι 12 πιάτα δεν μας φθάνουν και πήραμε και μερικά έξτρα. Διαλέξαμε κάποια ορεκτικά που ήταν εκτός των πιάτων που μπορούσαμε να πάρουμε με το μενού, έξι τον αριθμό, σύνολο 18 πιάτα. «Κόλαση θα γίνει σήμερα», είπαμε.

Εντωμεταξύ, τελικά έρχεται και άλλη μια φίλη στην παρέα και γινόμαστε έξι.

Στο τραπέζι μας είχε ήδη έρθει μπόλικο λευκό ψωμί (1,1€ το άτομο, ακριβό, για την ποιότητά του, που ήταν απλώς συμπαθητική) και νερό σε κανάτες.

Στα διπλανά τραπέζια βλέπαμε την παρουσία ψημένου ψωμιού με λαδορίγανη. «Μάλλον θα φέρουν και σε εμάς από αυτό με τη λαδορίγανη», σκέφτηκα. «Ίσως το φέρνουν με την παραγγελία». Δεν το μάθαμε ποτέ, γιατί η πιο πεινασμένη της παρέας πήγε μέσα και το ζήτησε επιτακτικά, αφού έβλεπε να το έχουν όλοι εκτός από εμάς. Ήρθε. Ιδιαίτερα επαρκές σε ποσότητα, η λαδορίγανη όμως ήταν στις μισές μόνο φέτες… Οι άλλες μισές δεν καταναλώθηκαν το ίδιο ευχάριστα.

Κατόπιν, άρχισαν να προσγειώνονται στο τραπέζι μας τα πιάτα.

Όλα συμπαθητικά, τίποτα κακοεκτελεσμένο, αλλά και τίποτα άξιο λόγου, ώστε να σε κάνει να θέλεις να γυρίσεις ξανά μόνο γι’ αυτό.

Ξεχώρισαν:

• Το Λαδοτύρι σαγανάκι με μαρμελάδα σύκο (4,8€ - εκτός μενού προσφοράς). Μάλλον το μόνο “πειραγμένο” πιάτο του Καραβίδα. Πολύ γευστικό.
• Οι Κολοκυθοκεφτέδες (3,5€ - εκτός μενού προσφοράς). Αλμυροί σε επίπεδο που κάποιοι ενοχλήθηκαν. Όμως, άλλοι (εγώ δηλαδή) τους βρήκαν ωραιότατους.
• Το Ριζότο θαλασσινών (12€ - εντός μενού προσφοράς) με τη νόστιμη κοκκινιστή σάλτσα του.

Πως ξεχώρισαν? Ξεχώρισαν ως αρκετά καλά πιάτα, συγκριτικά με μέτρια πιάτα. Συγκριτικά με την πατατοσαλάτα που οι μισές βραστές πατάτες ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ σκέτες. Τελείως. Ούτε μια σταγόνα λάδι για το καλό. Στεγνές και στυφές. Ξεχώρισαν από τις χεράτες τηγανητές πατάτες που ανήκαν στον μέσο όρο των πατατών που κυκλοφορούν. Από τις τυροκροκέτες που θύμιζαν ορεκτικό τουριστικής ταβέρνας στο Θησείο. Από τη μέτρια σάλτσα που έλουζε τα αχνιστά μύδια. Και από τη μικρή γαριδομακαρονάδα με τη συνηθισμενότατη κοκκινιστή σάλτσα. Πιάτα όχι κακά (πλην της πατατοσαλάτας), όμως, σπίτι σου τρως αντίστοιχα ή καλύτερα. Γενικότερα, γεύσεις από τα παλιά. Με την κακή έννοια. Παλιομοδίτικες. Αυτές που τις έχεις γευθεί εκατοντάδες φορές.

Εντάξει, οι γεύσεις ήταν μέτριες. Μπορούσαν και καλύτερα. Τουλάχιστον με τρία πιάτα να αντιστοιχούν σε κάθε άτομο θα περίμενε κανείς να φύγουμε υποβασταζόμενοι. Αμ δε! Οι μερίδες ήταν πραγματικά μικρές και, παρόλο τον μεγάλο αριθμό των πιάτων, χορτάσαμε οριακά.

Ας πάμε τώρα στη δεύτερη όψη (θυμάστε το “εκ πρώτης όψεως”?). Τι συμβαίνει με το μενού του Καραβίδα? Πώς γίνεται να έχει σχεδόν όλες τις μέρες αυτή την απίθανη προσφορά?

Απίθανη? Δηλαδή?

Τα πιάτα του ενός εκ των δύο μενού προσφοράς που πήραμε κόστιζαν 45,5€ με βάση τις κανονικές τους τιμές στον κατάλογο. Και τα πληρώσαμε 28€. Δηλαδή έκπτωση που αγγίζει το 40%! Προσοχή όμως! Η προσφορά είναι σε ισχύ, σχεδόν, ολόκληρη την εβδομάδα. Δεν είναι μια προσφορά που τη βρίσκουν κάποιοι τυχεροί ή παρατηρητικοί. Ούτε αυτοί που θα αγοράσουν ένα κουπόνι μέσω ίντερνετ ή εκείνοι που πληρώνουν συνδρομή στο αθηναϊκό περιοδικό που δίνει όραμα. Είναι για όλους!

Γιατί, λοιπόν, τα πιάτα της προσφοράς να μην είναι 40% πιο φθηνά στο κανονικό μενού? Όοοχι... πελατάκι. Εσύ που δεν θες να πάρεις την προσφορά, θα πληρώσεις.

Η λυπητερή μας ήταν στα 20€ το άτομο. Τρώγοντας μέτρια. Χορταίνοντας πιο μέτρια. Περνώντας καλά (εκεί δεν χρειαζόμαστε βοήθεια, thank God).

Το φαγητό δεν μας ταξίδεψε (Γεύση για 2,5/4), ούτε ο χώρος το κατάφερε, ενώ η εξυπηρέτηση ήταν καλούτσικη, μα δεν μας σκλάβωσε κιόλας.

Τα χιλιόμετρα, σίγουρα, δεν τα άξιζε. Τα λεφτά έτσι και έτσι. Οπότε αντίο-αντίο.

18 Μαι 2016

Ο ΚΑΡΑΒΙΔΑΣ δεν ήταν δυνατό να απουσιάζει από τη wish list μου, αφού πλήθος έμπιστων φίλων του ask4food (tzia, VAGELIS, PONTIKI, evispir, hammer, Telis Tipitelis και evi) έχουν δημοσιεύσει μέσα στα δύο τελευταία χρόνια ιδιαίτερα επαινετικές έως υμνητικές κριτικές γι’ αυτή την ψαροταβέρνα της Νέας Ιωνίας.

Αν δεν ήταν απαραίτητο να διασχίσω από Νότο προς Βορρά ολόκληρη την Αθήνα, φαντάζομαι ότι θα τον είχα επισκεφθεί νωρίτερα. Ήρθε όμως το πλήρωμα του χρόνου και προχθές που θέλαμε να βγάλουμε για φαγητό ένα φιλικό ζευγάρι από τη Νυρεμβέργη, γνώστες και φίλους της ελληνικής κουζίνας και ειδικότερα των θαλασσινών της μεζέδων, οι οποίοι φιλοξενούνταν κάπου στο Νέο Ηράκλειο, άνοιξα το google maps, χάραξα αζιμούθιο και με το gps ανά χείρας τόλμησα να βρεθώ ως συνοδηγός, πιθανότατα για πρώτη φορά στη ζωή μου, σ’ αυτές τις γειτονιές. Δόξα να έχει ο θεός της ηλεκτρονικής πλοήγησης κατάφερα να οδηγήσω την παρέα μας χωρίς δυσκολία στο στόχο της.

Βέβαια πολλά πράγματα δεν πρόλαβα να δω κατά τη διάρκεια της διαδρομής, καθώς είχα τα μάτια καρφωμένα στην οθόνη του smartphone μου, όμως σίγουρα περάσαμε μπροστά από πλήθος τσιπουράδικα και παρεμφερή ταβερνάκια, πράγμα αναμενόμενο, αφού η Νέα Ιωνία είναι άμεσα συνδεδεμένη μ’ αυτό τον τύπο εστίασης και διασκέδασης.

Στρίβοντας βράδυ Τετάρτης στη δυσκολοπρόφερτη οδό Δεμιρδεσίου, όπου βρίσκεται ο ΚΑΡΑΒΙΔΑΣ, χαρήκαμε βρίσκοντας πάρα πολύ εύκολα χώρο να παρκάρουμε (3 στα 10). Το μαγαζί, γωνιακό και φωτεινό, ήταν γεμάτο κατά το ήμισυ, κατάσταση που δεν άλλαξε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί. Η τηλεφωνική κράτηση που είχα κάνει φάνηκε να είναι περιττή, αλλά σίγουρα τα πράγματα θα είναι διαφορετικά το ΠΣΚ. Η ευγένεια με την οποία με αντιμετώπισαν στο τηλέφωνο συνεχίστηκε και στη διαδικασία τακτοποίησής μας, αφού μας έδειξαν το τραπέζι που είχαν κρατήσει και πρότειναν ταυτόχρονα ένα ακόμα, λίγο απόμερο, ως πιο ήσυχο. Έπρεπε να το είχαμε προτιμήσει, γιατί πέσαμε κοντά σε μια ιδιαίτερα, μέχρι αναισθησίας, μεγάλη φωνακλάδικη παρέα που κάτι γιόρταζε, χωρίς να δίνει δεκαράκι για τους υπόλοιπους θαμώνες. Αθάνατοι Ελληνάρες!

Τουλάχιστον δεν κάπνιζαν, μια και είχαν και ένα μπέμπη μαζί τους.
Ο χώρος τίποτε το ιδιαίτερο. Μεγαλύτερο πλεονέκτημα το ότι είναι ανοικτός γύρω γύρω και έχει πραγματικά άνετα τραπέζια. Φθηνή φλούδα πέτρας παντού, πλήρης απουσία οποιασδήποτε διακοσμητικής πινελιάς. Στο βάθος βρίσκεται η κουζίνα και ο θρόνος του κυρίου Καραβίδα που εποπτεύει όλο το μαγαζί. Την εξυπηρέτηση όλων των τραπεζιών είχε επωμιστεί εκείνη την ημέρα ένα νεαρό παλικάρι, ο υιός Καραβίδας υποθέτω, ο οποίος τα πήγε πολύ καλά. Δεν ξέχασε τίποτε, έφερε τα πιάτα που παραγγείλαμε όπως έβγαιναν από την κουζίνα, έκανε χώρο στο διπλανό τραπέζι, όταν γέμισε το δικό μας (μεγάλο, όπως είπα), όλα καλά, απλώς μου έκανε εντύπωση που δεν ενδιαφέρθηκε να μάθει ούτε τυπικά τη γνώμη μας για τα όχι και λίγα πράγματα που δοκιμάσαμε. Αυτοπεποίθηση ή αδιαφορία, ελπίζω το πρώτο.

Αν με ρώταγε, θα του απαντούσα ειλικρινά ότι οι υψηλές προσδοκίες με τις οποίες είχα πάει στον ΚΑΡΑΒΙΔΑ επιβεβαιώθηκαν μόνο εν μέρει, μπορώ μάλιστα να πω ότι κάποια πιάτα υστέρησαν χαρακτηριστικά. Να ξεκαθαρίσω ότι απορρίψαμε εξαρχής την ιδέα του χορταστικού και φθηνού μενού των 28 € για δύο άτομα, γιατί θέλαμε να περιποιηθούμε τους φιλους μας όσο γινόταν καλύτερα. Έτσι παρέλασαν μπροστά μας εννέα διαφορετικά πιάτα, που τα συνοδέψαμε με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί, ένα μπουκάλι μοσχάτο Λήμνου (σταθερή αξία σε ανεκτή τιμή, 15 €), μια μπύρα κι ένα ουζάκι. Νερό κρύο σε κανάτα, ψωμί φρυγανισμένο με φροντίδα (μια ολόκληρη πιατέλα) και για επίλογος - δική μας επιθυμία - φρεσκοκομμένο φρουτάκι.

Την απόλυτη επιδοκιμασία μας κέρδισε η απλή και ταπεινή σαλάτα με τις αρμύρες, φρεσκότατη και αρωματική. Καλή και η πολίτικη σαλάτα, που θα την ήθελα λίγο πιο λεπτοκομμένη και με περισσότερη οξύτητα. Πολύ καλός και ο μαρινάτος γαύρος (μεγαλούτσικη μερίδα, αλλά στα 6,50 ευρώ) και το ίδιο καλό το τηγανιτό γαριδάκι, φαγώθηκε σαν τσιπς. Στη μέση της βαθμολογίας τα αχνιστά μύδια (όχι ιδιαίτερα ψωμωμένα, αλλά με θεσπέσιο ζουμάκι για βούτες) και το σαχανάκι πετροσωλήνες στα 13 ευρώ (και εδώ: εξαιρετική σος μουστάρδας, αλλά δεύτερης ποιότητας και μεγέθους όστρακα). Τίποτε το ιδιαίτερο το τηγανιτό καλαμάρι, όπως και ο τηγανιτός μπακαλιάρος (με μια πολύ light για τα γούστα μου σκορδαλιά), ενώ τέλεια απογοήτευση ήταν το δεύτερο ακριβότερο πιάτο (12,60 €), το ψητό χταπόδι, εντελώς άνοστο, ούτε σωστά βρασμένο (αν και προτάθηκε ως λιόκαφτο) ούτε σωστά ψημένο ήταν.

Ο λογαριασμός (95 € με τα ποτά, 75 € χωρίς αυτά) δεν θα λειτουργούσε αποτρεπτικά για μια δεύτερη επίσκεψη, όμως η εμφανής έλειψη αυτού που λέμε μεράκι στην παρασκευή πολλών πιάτων μάλλον τερμάτισε άδοξα την ονειροφαντασία που είχε θεριέψει μέσα μου όλο αυτό το διάστημα. Κρίμα, ίσα που έμαθα πώς φθάνεις στη Νέα Ιωνία χάσαμε το στόχο.

18 Μάρ 2017

Επισκεφθήκαμε τον Καραβίδα Τετάρτη βράδυ μετα απο ραντεβού που είχαμε με ένα φιλικό ζευγάρι.
Παρκάραμε εύκολα ακριβώς απέναντι απο το μαγαζί. Το άλλο ζευγάρι είχε ήδη καθίσει και παραγγείλει το ουζάκι και μας περίμενε. Μια ύσηχη μέρα γενικά και στους δρόμους λίγη η κίνηση, και στο μαγαζί εφτά-οχτω παρεούλες, εξ άλλου είχε παει έντεκα παρά η ώρα και η κυκλοφορία του κόσμου τα τελευταία χρόνια τιςκαθημερινές είναι πολύ περιορισμένη.
Ο χώρος είναι το μεγαλύτερο κομάτι προσθήκη, αλλά είναι περιποιημένος και καθαρός, με επένδυση πέτρας απο τη μια πλευρά και ανοιγόμενα τζάμια απο τις τρείς πλευρές. Δεν θα έλεγα ότι ειναι το μεγάλο ατού για τον Καραβίδα, απλός και λιτός, με τα τραπέζια άνετα μεταξύ τους.
Αφού ήπιαμε στην υγειά μας απο ένα ποτηράκι ούζο φωνάξαμε το νεαρό που εξυπηρετούσε τις γύρω παρέες αλλά όλο έριχνε και μια ματιά σε μας που καθυστερούσαμε να παραγγείλουμε.
Πήραμε μια βραστά λαχανικά για 4. τιμή 9.50 €. Σωστά βρασμένα και νόστιμα.
Σταμναγκάθι 6,5 € Διαφωνήσαμε μεταξύ μας εμάς μας άρεσε πολύ που δεν ήταν παραβρασμένο αλλά οι φίλοι μας το ήθελαν περισσότερο βρασμένο, παρόλα αυτά όλοι φάγαμε.
μια μύδια αχνιστά με 7 € Μέγάλα μύδια με αρκετή ψίχα και νόστιμο ζουμί με αρκετό λεμόνι.
Τζατζίκι 3 € Καλό χειροποίητο
Γαύρο μαρινάτο 6,5 € Δεν είναι η καλύτερη επιλογή για βράδυ αλλά είναι πειρασμός.
Αστακομακαρονάδα για 2 34 € Κατεψυγμένος αστακός το έγραφε στον κατάλογο, μας το είπε και ο νεαρός, τα μακαρόνια με μια ελαφρειά σάλτσα τομάτας νόστιμα αλλά εμείς προσθέσαμε λίγο αλάτι και πιπέρι και τα κάναμε πιο πικάντικα (για να μη μας πέσουν βαρειά επειδή ήταν βράδυ.... )
Καλαμάρι σχάρας 9,8 € Κατεψυγμένο νόστιμο καιν τραγανό. Είχε και φρέσκο αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το προτιμήσαμε.
Τα βάλαμε όλα στη μέση και τα μοιραστήκαμε. Ηρθαν χωρίς καθυστέρηση και με καλό ρυθμό ώστε ούτε να μας πνίγουν όλα μαζί ούτε να περιμένουμε χωρίς να υπάρχει κάτι στο τραπέζι μας.
Στο τέλος μας κέρασαν ραβανί και καρυδόπιτα που τα τιμήσαμε δεόντως.
Λογαριασμος ενενήντα κάτι € μαζι με δύο ούζα και κάτι αναψυκτικά.
Καλή βραδυά καλή παρέα, όλα καλά

22 Φεβ 2018

Νομίζω πως δεν θα μπορούσα μετά την τελευταία επίσκεψη μου στον «Καραβίδα», να επανέλθω με μια νέα κριτική για το συγκεκριμένο κατάστημα απλά και μόνο για να δώσω τα συγχαρητήρια μου για την διάρκεια που έχει καθώς θεωρώ ότι είναι από τα λίγα μαγαζιά που στο πέρασμα των χρόνων έχει κρατήσει αναλλοίωτη την καλή ποιότητα αλλά και τις τιμές του...!!!!

Σε μια εποχή λοιπόν που ο κοσμος(κι εγώ φυσικά), μιας και οι έξοδοι περιορίζονται λόγω των δύσκολων οικονομικών συνθηκών, αναζητά τα χρήματα που θα δώσει για φαγητό να πιάσουν τόπο όπως λέμε, ο «Καραβιδας» στην Νέα Ιωνια είναι από τις λίγες καλές επιλογές διότι μπορείς να φας και πολύ καλά αλλά και οικονομικά...!!!

Ο λόγος είναι φυσικά το μενού των 28€ Στα δυο άτομα, το οποίο ισχύει σχεδόν όλες τις μέρες και έχει πολλές επιλογές σε όλες τις κατηγορίες...!!

Εμείς συγκεκριμένα επιλέξαμε από σαλάτα την Βόσπορου, μια σαλάτα με έντονη αίσθηση σκόρδου αλλά πραγματικά εκπληκτική...!!!

Για ορεκτικό επιλέξαμε το καλαμάρι ψητό το οποίο ήταν γευστικότατο και ωραία ψημένο...!!

Από τα 2 κυρίως που είχαμε να διαλέξουμε πήραμε το ρύζοτο θαλασσινών και την γαριδομακαρονάδα τα οποία ήταν πολύ μεγάλες μερίδες και οριακά καταφέραμε να τα φάμε...!!

Τέλος από γλυκό πήραμε αντί για τα δυο που δικαιούμασταν μέσα στην τιμή, μια ποικιλία γλυκών που μας πρότεινε ο ευγενέστατος σερβιτόρος (νομίζω γιος του ιδιοκτήτη) που περιείχε κορμό σοκολάτας, ραβανί, καρυδόπιτα και καταιφι με παγωτό καϊμάκι και σιρόπι βύσσινο.....!!!!!
Νομίζω δεν χρειάζεται καν να σχολιάσω το Ποσο ωραία ήταν...!!!

Για όλα τα παραπάνω λοιπόν συν 1/2 κιλό κρασί από την Ζίτσα Ιωαννίνων και ένα αναψυκτικό πληρώσαμε κανονικότατα με απόδειξη 33,30€....!!!!

Σίγουρα αξίζει να το επισκεφτείτε για να δοκιμάσετε το μενού των 28€ και είμαι σίγουρη πως θα με θυμηθείτε....!!!!

Υ. Γ. Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο μεσημέρι και στο κατάστημα το κάπνισμα απαγορευόταν...!!!!!!!!!!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη softirene.

24 Φεβ 2017

Επίσκεψη στον Καραβίδα λοιπόν, Σαββάτο μεσημέρι του Φεβρουαρίου.

Οι προτροπές ενός φίλου μου που είναι καθημερινός θαμώνας εκεί, καθώς και οι καλές κριτικές σχεδόν από όλη την αφρόκρεμα του ask4food, ήταν ικανοί παράγοντες για να με ξεκουνήσουν απο το Π. Φάληρο, με κατεύθυνση την Ν. Ιωνία.

Με την βοήθεια της τεχνολογίας λοιπόν βρέθηκα στην εν λόγω ψαροταβέρνα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Παρόλο της ημέρας και της αστικής περιοχής, βρήκα εύκολα πάρκινγκ στα 200μ από το κατάστημα.

Με πληρότητα περίπου 60%, ο χώρος κάπως ψυχρός και ουδέτερης αισθητικής για τα γούστα μου, δεν έβγαζε την "ζεστασιά" που θα ήθελα να βρω σε μια οικογενειακή ταβέρνα. Στα συν βεβαίως η απόσταση των τραπεζοκαθισμάτων που σου έδινε ένα αίσθημα ελευθερίας και αυτονομίας από τις διπλανές παρέες.

Η εξυπηρέτηση από τους νεαρούς πολύ καλή και ευγενική συμπεριφορά γενικότερα, κανένα παράπονο.

Πρίν την παραγγελία, κατέφτασε μια πιατέλα με ψημένο ψωμάκι καθώς και εμφιαλωμένο νερό (φάουλ το ότι δεν ερωτηθήκαμε). Ήμουν της άποψης να δοκιμάσουμε το μενού των 28 ευρώ για 2 άτομα αλλά ο φίλος μου επέμενε να παραγγείλουμε ανεξάρτητα από τον κατάλογο.

Στο δια ταύτα λοιπόν παραγγείλαμε:

- Σαλάτα με ρόκα και παρμεζάνα: Καλή ποσότητα και φρέσκα υλικά, δεν διεκδικούσε δάφνες πρωτοτυπίας η γευστικής υπέρβασης.

- Τυροκαυτερή. Μου φάνηκε χειροποίητη, ήταν πολύ καλή σε υφή και εξαιρετικά γευστική.

- Πατάτες τηγανητές. Καλό και ελαφρύ τηγάνισμα, φρεσκοκομμένες, ωραιότατες.

- Καλαμαράκια φρέσκα τηγανιτά. Ισχύει οτι και για τις πατάτες για το τηγάνισμα. Καλή ποσότητα αλλά θα ήθελα μια διαφοροποίηση στο κουρκούτι τους καθώς δεν ξέφυγαν από τον μέσο όρο.

- Χταπόδι ψητό. Μαλακό και ωραία ψημένο. Πρόσθεσα λαδάκι και ξιδάκι και πραγματικά μου άρεσε πολύ. Ποσότητα ok.

- Ριζότο με γαρίδες για 2. Σερβιρισμένο σε πιατέλα. Θα σταθώ σε αυτό καθώς αποτελούσε και το κύριο πιάτο του γεύματος. Νομίζω ότι για τα δικά μου γούστα δεν ήταν ικανοποιητικό. Αν και καλομαγειρεμένο, η ποσότητα των γαρίδων δεν επαρκούσε για 2 άτομα και το μέγεθος αυτών θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο. Επίσης του έλλειπε η απαιτούμενη "ένταση" και τα αρώματα που θα το αναδεικνύανε. Χωρίς να είναι κακό, μου άφησε την εντύπωση ότι ήθελε το κάτι παραπάνω για να ξεχωρίσει.

Στο τέλος κέρασμα με 3 διαφορετικά γλυκά (μωσαϊκό, κανταΐφι, ραβανί) συνοδευόμενα από παγωτό καϊμάκι. Δεν ξέρω αν συνηθίζεται για όλους τους πελάτες ή είχε να κάνει με το ότι ο φίλος μου είναι τακτικός θαμώνας, πάντως ήταν πολύ καλό και σε γενναία ποσότητα.

Όσον αφορά την τιμή, αν και δεν είδα το τελικό ποσό, από τον κατάλογο διαπίστωσα ότι κυμαίνεται στον μέσο όρο για αυτού του είδους τις ψαροταβέρνες.

Σε γενικές γραμμές έφυγα ικανοποιημένος, χωρίς βέβαια να εντυπωσιαστω τόσο όσο άλλοι συμφορουμίτες.

Θα το ξανατιμήσω όταν βρεθώ στην περιοχή για το μενού των 28 ευρώ, καθώς πιστεύω ότι αποτελεί μια "τίμια" επιλογή.