ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΣΤΟΥ ΨΥΡΡΗ (ΟΔΟΣ ΑΙΣΧΥΛΟΥ)

Σουβλάκι & Σχάρα

Αισχύλου 14-16, Ψυρρή [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Παραδοσιακό ψητοπωλείο-ταβέρνα στο κέντρο του Ψυρρή.
Γράψε τη δική σου κριτική

Σουβλάκι & Σχάρα - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Έπρεπε να το περιμένω... Μετά από τις τόσες επιτυχημένες επισκέψεις μου σε εστιατόρια, των τελευταίων ημερών, κάποια στιγμή θα έσπαγε το σερί (είναι δυστυχώς ο νόμος της φύσης και των πιθανοτήτων! ).

Το περίμενα λοιπόν το «χαστουκάκι» μου αλλά τελικά έφαγα μια ξεγυρισμένη κατραπακιά! Για να πάρω τα πράγματα με τη σειρά, ήταν μεσημεράκι όταν ένα παρεάκι τριών ατόμων –τυχαίως, όλοι μας χρήστες του Ask4food- μετά από τη βόλτα τους στο κέντρο και την Κυριακάτικη καφεδιά τους, αποφασίζουν να κλείσουν το απόγευμά τους με φαγητό. Δεν ήμασταν για πολλά-πολλά.

Απλά κάτι για να τσιμπήσουμε και να συνεχίσουμε χαλαρά την κουβεντούλα μας. Εγώ κι ένα ακόμα παιδί από την παρέα το είχαμε ξαναεπισκεφτεί πριν από 2-3 χρόνια κι από ότι θυμόμασταν, είχαμε φάει αρκετά καλά. Απ ότι θυμάμαι, μας είχε ενθουσιάσει και τους δύο ο γύρος κοτόπουλο που ήταν ζουμερός κι έδειχνε να είναι από μπούτι κι όχι από στήθος. Είχε και το ψαχνό του αλλά και την πετσούλα του.

Κλείσαμε τα αφτιά μας και περάσαμε από τους κράχτες που ήταν σε όλο σχεδόν το στενό, ανάμεσά τους κι ο κράχτης του συγκεκριμένου εστιατορίου. Γενικά, εκ άποψης, δεν πηγαίνω σε καταστήματα που έχουν αυτόν τον τρόπο προσέγγισης πελατών, αλλά εκείνο το μεσημέρι δεν είχαμε και μεγάλες απαιτήσεις από το που θα τρώγαμε. Έτσι κάτσαμε σε ένα από τα τραπέζια τους, όσο το δυνατόν πιο απομακρυσμένα από τον διερχόμενο κόσμο και τα αυτοκίνητα, ώστε να έχουμε ηρεμία.

Γρήγορα ήρθε ένας από τους σερβιτόρους του και μας έφερε νερό σε κανάτα, χωρίς πολλές αβρότητες. Κλασικό service σε τουριστική περιοχή. Η παραγγελία δόθηκε επίσης με συνοπτικές διαδικασίες. Πήραμε και οι τρεις από μια μερίδα γύρο κοτόπουλου, μια χωριάτικη σαλάτα και μία μαραθόπιτα που στον κατάλογο διαφήμιζαν ως σπιτική.

Αρχικά ήρθε η χωριάτικη. Μεγάλα κομμάτια από παγωμένη ντομάτα (με την κακή την έννοια... ), κρεμμύδι, κάππαρη, 2 ελιές μετρημένες (μία πράσινη διαλυμένη και μία μαύρη), πιπεριά και ένα μέτριο κομμάτι φέτας. Ψωμάκι δεν είδαμε, δεν απαντήσαμε. Ούτε ρωτηθήκαμε εάν θέλουμε, ούτε μπήκαν στον κόπο να μας φέρουν καμιά μπουκιά από δαύτο ως συνηθίζεται. Μέχρι να κάνουμε κουβέντα για το πόσο τυχεροί είμαστε που στα μέρη μας ο μάραθος φυτρώνει σαν αγριόχορτο ενώ άλλοι χρειάζεται να πληρώνουν για να τον αγοράσουν, να σου και προσγειώνεται στο τραπέζι μας η μαραθόπιτα (η σπιτική, να μη ξεχνιόμαστε... ). Μία στρογγυλή, τηγανισμένη ζύμη ερασιτεχνικής τεχνοτροπίας (πλάθω κουλουράκια με τα δυο χεράκια), πάνω σε ένα πλημμυρισμένο από το λάδι πιάτο. Μία που το βγάλανε από την φριτέζα, μία που το βάλανε στο πιάτο μας.

Ούτε καν να την αφήσουν σε ένα κομμάτι χαρτί για να «στραγγίξει» το λάδι. Μέσα είχε μία λεπτή στρώση μάραθου. Μόνο. Τίποτα άλλο για να δίνει λίγη γεύση. Ούτε λίγο κρεμμυδάκι, μαϊντανό ή και δυόσμο που μου έχει τύχει αλλού να υπάρχει μαζί με τον μάραθο σαν γέμιση. Σα να τρως τηγανισμένο ζυμάρι. Μάταια ο λιγοστός μάραθος προσπαθούσε να δώσει έστω και τη παραμικρή γεύση σε αυτό το ορεκτικό. Ένα άκρως πρόχειρο πιάτο που αν θυμάμαι κόστισε γύρω στα 4,5 ευρώ. Πήραμε ο καθένας από ένα κομμάτι (ήταν κομμένη στα τέσσερα), δεν ενθουσιαστήκαμε και το τέταρτο κομμάτι έμεινε στο πιάτο μέχρι που στο τέλος απλά κάποιος το πήρε όχι γιατί του άρεσε ή για να μη πεταχτεί αλλά κυρίως γιατί στην ουσία είχαμε μείνει νηστικοί... (για να είμαι ειλικρινής, δεν τον ζήλεψα καθόλου).

Και έρχονται οι μερίδες του γύρου. Χα! Δεν ξέραμε εάν έπρεπε να γελάσουμε ή να νοιώσουμε εντελώς ανόητοι. Δυστυχώς μας βγήκε το δεύτερο. Ο γύρος ήταν λίγο παραπάνω από όσο βάζουν στην γειτονιά μου μέσα σε ένα τυλιχτό. Τοποθετημένος αραιά, έπιανε το 1/3 του πιάτου. Με την ίδια αραιή κατανομή στο πιάτο υπήρχε μία ψημένη πράσινη πιπεριά, μια ψημένη αλλά κρύα ντομάτα, πίτα, προτηγανισμένες πατάτες και υπεραρκετό μαρουλάκι... Κι αυτό για 8 ευρώ! Δεν κρατηθήκαμε και το αναφέραμε σε ένα από τα γκαρσόνια τους, λέγοντάς τους ότι είναι σχεδόν προσβλητικό να θεωρούν «μερίδα» αυτό που μας σέρβιραν.

Έδειξε να το καταλαβαίνει, κατέβασε το βλέμμα λέγοντάς μας ότι καλά κάνουμε που το αναφέρουμε και μας είπε ότι θα το μεταφέρει στην κουζίνα τους. Λίγο αργότερα έβγαλε το κεφάλι ο ψήστης από το παράθυρο της κουζίνας κοιτώντας μας με απαξίωση. Τάκτ- Αδιακρισία 0-1!!! Έχετε ακούσει το «If looks could kill» των HEART? Ένα τέτοιο πράμα! Λίγο αργότερα μας έφεραν λίγο ακόμα γύρο σε ένα μικρό πιατάκι- δείγμα μεγαλοψυχίας- σα να μας κάνανε χάρη. Ούτε «ευχαριστώ» δεν μου έβγαινε να πω γιατί είχα χαλαστεί απίστευτα. Αστείο να ασχοληθώ περισσότερο με το συμβάν και την ποσότητα του γύρου. Απλά με έπιασε θλίψη σκεφτόμενος την εικόνα που θα αποκομίζουν οι τουρίστες που κάθονται σε ένα από τα στενά του κέντρου για να ζήσουν λίγο από τον μύθο μας.

Τον μύθο μας που είναι αδιάσπαστα συνδεδεμένος με την φιλοξενία και το φιλότιμο μας σαν λαός. Που ο Δίας ο Ξένιος είναι σήμα κατατεθέν του τόπου μας και που υποτίθεται αντιπροσωπεύει την άποψη και την συμπεριφορά μας για όσους «φιλοξενούμε». Γιατί «φιλοξενούμενοι» δεν είναι μόνο οι τουρίστες που επισκέπτονται τον τόπο μας αλλά και όσοι πελάτες τιμάνε ένα εστιατόριο με την επίσκεψή τους σε αυτό. Κρίμα…

Χαζολογήσαμε λίγο ακόμα αλλά δεν νοιώθαμε να μας κρατάει ο χώρος. Έτσι είπαμε να μαζέψουμε τα μπογαλάκια μας και να φύγουμε. Ζητάμε τον λογαριασμό και η απόδειξη μας έρχεται συραμμένη μαζί με το δελτίο παραγγελίας. Μου έχει ξανασυμβεί αυτό και δεν έδωσα σημασία. Πληρώνουμε και ασυναίσθητα βάζω στην τσέπη μου την απόδειξη μαζί με το δελτίο. Κι εκεί που νόμιζα ότι αυτή η εμπειρία είχε κλείσει για εμένα και την παρέα μου και θα κλειδωνότανε στο χρονοντούλαπο μαζί με άλλες που δεν θα ήθελα να θυμάμαι, ένας από τους σερβιτόρους του με σταμάτησε τρέχοντας ενώ έχουμε απομακρυνθεί γύρω στα 20 μέτρα και μου λέει ότι ΠΡΕΠΕΙ να του δώσω το δελτίο παραγγελίας γιατί αυτό λέει ανήκει στο κατάστημα.

Χωρίς κάποια εξήγηση γι αυτό και χωρίς ακόμα και μέχρι σήμερα να έχω καταλάβει αν όντως κάτι τέτοιο ισχύει. Και ερωτώ: Αν όντως ανήκει στο κατάστημα, τι το δίνετε το ρημάδι στον δόλιο τον πελάτη? Νοιώθοντας άβολα υπό τα βλέμματα τόσων ατόμων γύρω μου που κοίταζαν ένα σκηνικό που θύμιζε κάποιον που έφυγε χωρίς να έχει πληρώσει, άρχισα να ψάχνω νευρικά τις τσέπες μου. Ως γκαντέμης μέγας, στις δύο πρώτες τσέπες που κοίταξα δεν ήταν μέσα και του είπα ότι ίσως να μην το έχω. Όμως επέμενε ότι το έχω και ΠΡΕΠΕΙ να το βρω για να του δώσω. Ανυποχώρητος! Η αμηχανία μου, είχε βαρέσει κόκκινο. Συνέχισα να ψάχνω εμφανώς ενοχλημένος τις τσέπες μου (ήταν και ζεστή μέρα και φορούσα βερμούδα… μιλάμε για τις άπειρες τσέπες! ).

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, αν δεν με είχε πιάσει στο ξαφνικό και δεν με είχε αιφνιδιάσει, θα έπρεπε να απολαύσω τη φάση, σηκώνοντας τα χέρια μου ψηλά και απαντώντας «ψάξτε με κύριε πολιτσμάνε! » και «Είμαι αθώος, ΑΘΩΟΣ! ». Ικανό φυσικά τον είχα να άρχιζε την έρευνα (κατά τη διαφήμιση «Πουτ δε κοτ ντάουν! »). Τέλος πάντων…

Με βοήθησε ο Μεγαλοδύναμος, το βρήκα και του το έδωσα κι έτσι πλέον ήμουν ελεύθερος να συνεχίσω τον δρόμο μου. Λίγο παρακάτω, κάποιος άλλος ανταγωνιστής μαγαζάτορας που είδε το συμβάν μου πέταξε με ένα χαιρέκακο χαμόγελο κάτι του στυλ «δεν ήξερες, δεν ρώταγες?! ». Με ένα αίσθημα σαν την Ζωίτσα την Λάσκαρη στο «Κατήφορος» που παίρνει τον δρόμο ενώ της έχουν κλέψει τα ρούχα, αποχώρησα…

Είναι κρίμα που κάποια εστιατόριο στο κέντρο (και κυρίως κάποια που βρίσκονται σε τουριστικές περιοχές) έχουν μείνει κολλημένα σε τακτικές που ανήκουν στο παρελθόν και με αυτόν τον τρόπο απλά διώχνουν τους πελάτες τους (ντόπιους ή μη).

Όπως μου αρέσει να λέω, η διάθεσή μας είναι αδιαπραγμάτευτη και σαφώς κοστίζει πολύ παραπάνω από το κέρδος που κάποια επιχείρηση αποζητάει να βγάλει. Χάρη σε αυτό το συμβάν, ένα ηλιόλουστο Κυριακάτικο μεσημέρι «συννέφιασε». Και αυτό για εμένα είναι αρκετό να ρίξει το Value for money στα τάρταρα…

Σουβλάκι & Σχάρα - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Προερχόμενος από μια διαμονή σε τουριστικό νησί για μια 20ετία, αποφεύγω τα τουριστικά μέρη. Την Κυριακή (27/11) το μεσημέρι όμως και ύστερα από προτροπή μιας φίλης μου που είχε τη γιορτή της πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί να φάμε να ακούσουμε μουσική και να συζητήσουμε.
Όπως μου είπε το είχε επισκεφθεί πριν μερικούς μήνες και της άρεσε. Λίγο μετά τη 1μμ φτάσαμε στο μαγαζί, όπου εκτός από εμάς ήταν μια μεγάλη παρέα από ηλικιωμένες κυρίες, που ήταν δυσαρεστημένες από τη θέση που τις έβαλαν και χαλούσαν τον κόσμο. Υποθέτω πως επρόκειτο για κάποιο reunion ή κάτι παρόμοιο.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να περιμένουμε έως ότου κατασταλάξουν οι κυρίες πού θα καθίσουν ώστε να βρεθούμε εμείς όσο το δυνατόν πιο μακριά τους (γέλια).
Το προσωπικό στην όλη φάση ήταν επαγγελματικά εξυπηρετικό.
Η διακόσμηση του μαγαζιού μου άρεσε πολύ, είχε έντονο στοιχείο από παλιό ελληνικό κινηματογράφο, με εικόνες από γνωστές ταινίες.
Η ζωντανή μουσική άρχισε στις 2μμ και με ικανοποίησε φωνητικά και ακουστικά αν και δεν είμαι ένθερμος οπαδός των συγκεκριμένων ακουσμάτων.
Πάμε τώρα στο φαγητό.
- Μια σαλάτα ανάμεικτη (2/5) χοντροκομμένα τα λαχανικά και πολύ πρόχειρα πεταμένα σε ένα μακρόστενο πιάτο.
- Ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα. (2/5) με αγοραστή αραβική πίτα στη βάση και χύμα από πάνω πατάτες τηγανητές, λουκάνικα, μπιφτέκια, κοτόπουλο σχάρας, μπριζολάκια, ψητές ντομάτες και πιπεριές κέρατο. Συνοδευτικά μας έφεραν 2 αλοιφές όπως λένε στη Θεσσαλονίκη, μια στυλ μαγιονέζας αδιάφορη και μια κόκκινη πιο υποφερτή. Από γεύση όλα μέτρια, όσο για ποσότητα καθαρά τουριστική, αφού παρήγγειλα έξτρα 2 κεμπάπ, αν και η συνοδός μου έφαγε σαν σπουργίτι.
- Ήπιαμε 1,5 κιλό άσπρο κρασί (3/5), 2 σόδες και 1 κόκα λαϊτ.
- Το γλυκό ήταν πανακότα, την οποία έφαγα για να μετριάσω τη αίσθηση λαδίλας στο λαιμό μου, από γεύση τίποτα ιδιαίτερο.
Ο λογαριασμός ήρθε στα 47,5€ και πλήρωσα μετρητά.
Σαν αποτίμηση θα έλεγα πως πήρα ακριβώς αυτό που περίμενα, τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο. Βασικά είχα καλή παρέα, της άρεσε το μαγαζί και πέρασα καλά, αν ήταν στην κρίση μου δεν θα πήγαινα ποτέ σε τουριστικό μαγαζί.
Σας προτρέπω να πάτε μόνο αν έχετε καλή παρέα γιατί διαφορετικά θα ξενερώσετε.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Εξαιρετικός χώρος (εξωτερικός) που σε προδιαθέτει για τα καλύτερα. Μεγάλη ποικιλία φαγητών στον κατάλογο - τσιμπημένες τιμές αλλά θεωρείς ότι θα αξίζει τον κόπο. Δυστυχώς η εμπειρία μας ήταν αρκετά δυσάρεστη συνολικά. Καταρχάς οι μερίδες ήταν απίστευτα μικρές - ελάχιστο κρέας και άπειρες πίτες. Η σαλάτα ΦΑΤΟΥΣ (με χαλούμι, μαρούλι, κομματάκια αραβικής κτλ) ήταν απαράδεκτη - ψιλοκομμένα υλικά πεταμένα σε ένα σχεδόν ρηχό πιάτο που κυριαρχούσε η αραβική πίτα - ελάχιστο τυρί, καμμία γευστική συνοχή.

Η ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα αν και ήταν νόστιμη, μετά βίας έφτανε για ένα άτομο. Τα πιο αξιόλογα πιάτα ήταν οι τηγανητές πατάτες και η τυροκαυτερή (και τα δύο βέβαια σε ελάχιστες ποσότητες για την τιμή τους). Τα πιάτα έρχονταν όλα μαζί και ο σερβιτόρος βιαζόταν να τα αφήσει - τα ακουμπούσε πάνω σε αναπτήρες, κινητά και το τελευταίο πάνω στο χέρι μου.

Το κλου της βραδιάς ήταν ότι δε μας άφησαν να πληρώσουμε με κάρτα. Μάλιστα η υπεύθυνη μου είπε "πώς θα πληρώσω το προσωπικό μου;" ενώ παράλληλα ο σερβιτόρος ήρθε κοντά μου, με έπιασε από τον ώμο (!!!! ) και οδηγώντας με πίσω στο τραπέζι μας, μου είπε "μη με αφήσεις απλήρωτο (!!!! )". Εννοείται ότι οι τουρίστες πλήρωναν με κάρτα. Και αφού είδε ότι δυσαρεστηθήκαμε μας λέει "μια άλλη φορά που δε θα έχω πάρει τόσες πολλές κάρτες, θα μπορέσετε να πληρώσετε κι εσείς"... Απαράδεκτοι, δε θα ξαναπάμε και φυσικά δεν το προτείνουμε σε κανέναν.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Έχω πάει πάρα πολλές φόρες στην ταβέρνα του Ψυρρή. Ο χώρος πολύ ζεστός, διακοσμημένος με παλιά αντικείμενα, με φωτογραφίες από την Αθήνα μιας άλλης εποχής, αλλά και με φωτογραφίες από τον παλιό κινηματογράφο. Το σέρβις ταχύτατο και όλο το προσωπικό ευγενέστατο. Σαλάτα ταμπουλέ, σφακιανή πίτα με μέλι που ήταν απόλαυση και μελιτζανοσαλατα. Μας έφεραν ψωμάκι ψητό με λάδι και ρίγανη.

Συνήθως παίρνω σουβλάκι με πούρε μελιτζάνας, είναι νοστιμότατο. Αυτή την φορά πήραμε mix grill, μια ποικιλία για 2 άτομα με λουκάνικα, μπιφτέκια, πάνσετες και μπριζολάκια, πατάτες τηγανίτες ψητές ντομάτες και πιπεριές κέρατο. ΄Ολα αυτά πάνω σε αραβικές πίτες. Συνοδεύονταν από μια σος με βάση μουστάρδας και μια δεύτερη νοστιμότατη σος από πιπεριά Φλωρίνης, υπέρ αρκετή μερίδα των 19ε.
Ήπιαμε 2 μπύρες συν μια σόδα... Το κέραμα ήταν πανακότα. Πληρώσαμε 40ε.

Χρήσιμη;