Παραδοσιακό ψητοπωλείο-ταβέρνα στο κέντρο του Ψυρρή.

30 Νοε 2016

Προερχόμενος από μια διαμονή σε τουριστικό νησί για μια 20ετία, αποφεύγω τα τουριστικά μέρη. Την Κυριακή (27/11) το μεσημέρι όμως και ύστερα από προτροπή μιας φίλης μου που είχε τη γιορτή της πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί να φάμε να ακούσουμε μουσική και να συζητήσουμε.
Όπως μου είπε το είχε επισκεφθεί πριν μερικούς μήνες και της άρεσε. Λίγο μετά τη 1μμ φτάσαμε στο μαγαζί, όπου εκτός από εμάς ήταν μια μεγάλη παρέα από ηλικιωμένες κυρίες, που ήταν δυσαρεστημένες από τη θέση που τις έβαλαν και χαλούσαν τον κόσμο. Υποθέτω πως επρόκειτο για κάποιο reunion ή κάτι παρόμοιο.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να περιμένουμε έως ότου κατασταλάξουν οι κυρίες πού θα καθίσουν ώστε να βρεθούμε εμείς όσο το δυνατόν πιο μακριά τους (γέλια).
Το προσωπικό στην όλη φάση ήταν επαγγελματικά εξυπηρετικό.
Η διακόσμηση του μαγαζιού μου άρεσε πολύ, είχε έντονο στοιχείο από παλιό ελληνικό κινηματογράφο, με εικόνες από γνωστές ταινίες.
Η ζωντανή μουσική άρχισε στις 2μμ και με ικανοποίησε φωνητικά και ακουστικά αν και δεν είμαι ένθερμος οπαδός των συγκεκριμένων ακουσμάτων.
Πάμε τώρα στο φαγητό.
- Μια σαλάτα ανάμεικτη (2/5) χοντροκομμένα τα λαχανικά και πολύ πρόχειρα πεταμένα σε ένα μακρόστενο πιάτο.
- Ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα. (2/5) με αγοραστή αραβική πίτα στη βάση και χύμα από πάνω πατάτες τηγανητές, λουκάνικα, μπιφτέκια, κοτόπουλο σχάρας, μπριζολάκια, ψητές ντομάτες και πιπεριές κέρατο. Συνοδευτικά μας έφεραν 2 αλοιφές όπως λένε στη Θεσσαλονίκη, μια στυλ μαγιονέζας αδιάφορη και μια κόκκινη πιο υποφερτή. Από γεύση όλα μέτρια, όσο για ποσότητα καθαρά τουριστική, αφού παρήγγειλα έξτρα 2 κεμπάπ, αν και η συνοδός μου έφαγε σαν σπουργίτι.
- Ήπιαμε 1,5 κιλό άσπρο κρασί (3/5), 2 σόδες και 1 κόκα λαϊτ.
- Το γλυκό ήταν πανακότα, την οποία έφαγα για να μετριάσω τη αίσθηση λαδίλας στο λαιμό μου, από γεύση τίποτα ιδιαίτερο.
Ο λογαριασμός ήρθε στα 47,5€ και πλήρωσα μετρητά.
Σαν αποτίμηση θα έλεγα πως πήρα ακριβώς αυτό που περίμενα, τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο. Βασικά είχα καλή παρέα, της άρεσε το μαγαζί και πέρασα καλά, αν ήταν στην κρίση μου δεν θα πήγαινα ποτέ σε τουριστικό μαγαζί.
Σας προτρέπω να πάτε μόνο αν έχετε καλή παρέα γιατί διαφορετικά θα ξενερώσετε.

17 Μαι 2016

Εξαιρετικός χώρος (εξωτερικός) που σε προδιαθέτει για τα καλύτερα. Μεγάλη ποικιλία φαγητών στον κατάλογο - τσιμπημένες τιμές αλλά θεωρείς ότι θα αξίζει τον κόπο. Δυστυχώς η εμπειρία μας ήταν αρκετά δυσάρεστη συνολικά. Καταρχάς οι μερίδες ήταν απίστευτα μικρές - ελάχιστο κρέας και άπειρες πίτες. Η σαλάτα ΦΑΤΟΥΣ (με χαλούμι, μαρούλι, κομματάκια αραβικής κτλ) ήταν απαράδεκτη - ψιλοκομμένα υλικά πεταμένα σε ένα σχεδόν ρηχό πιάτο που κυριαρχούσε η αραβική πίτα - ελάχιστο τυρί, καμμία γευστική συνοχή.

Η ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα αν και ήταν νόστιμη, μετά βίας έφτανε για ένα άτομο. Τα πιο αξιόλογα πιάτα ήταν οι τηγανητές πατάτες και η τυροκαυτερή (και τα δύο βέβαια σε ελάχιστες ποσότητες για την τιμή τους). Τα πιάτα έρχονταν όλα μαζί και ο σερβιτόρος βιαζόταν να τα αφήσει - τα ακουμπούσε πάνω σε αναπτήρες, κινητά και το τελευταίο πάνω στο χέρι μου.

Το κλου της βραδιάς ήταν ότι δε μας άφησαν να πληρώσουμε με κάρτα. Μάλιστα η υπεύθυνη μου είπε "πώς θα πληρώσω το προσωπικό μου;" ενώ παράλληλα ο σερβιτόρος ήρθε κοντά μου, με έπιασε από τον ώμο (!!!! ) και οδηγώντας με πίσω στο τραπέζι μας, μου είπε "μη με αφήσεις απλήρωτο (!!!! )". Εννοείται ότι οι τουρίστες πλήρωναν με κάρτα. Και αφού είδε ότι δυσαρεστηθήκαμε μας λέει "μια άλλη φορά που δε θα έχω πάρει τόσες πολλές κάρτες, θα μπορέσετε να πληρώσετε κι εσείς"... Απαράδεκτοι, δε θα ξαναπάμε και φυσικά δεν το προτείνουμε σε κανέναν.