Στα TGI Fridays bar - restaurants μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ διαφόρων signature ειδών, όπως τα Potato Twisters από φρεσκοκομμένη πατάτα ή την Αμερικάνικη συνταγή Spinach Dip. Το μοναδικό Jack Daniel's® Grill, αυθεντικές γεύσεις από το Tennessee, με τη μυστική συνταγή της Jack Daniel's sauce, αποκλειστικότητα των TGI Fridays. Τις γευστικές σαλάτες, όπως τη Strawberry Fields Salad με φρέσκες φράουλες ή τη Barbecue Salad.
Επίσης, εκτός από υπέροχα πιάτα μπορείτε να απολαύσετε απίθανα δροσιστικά cocktails όπως την Spicy Pineapple Margarita και το British Cooler.

Δευτέρα έως Κυριακή: 10:00 - 01:00

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

13 Μαι 2017

BORN IN THE USA..

Αρχίζοντας να τονίσω ότι είμαι fun της συγκεκριμένης αλυσίδας καταστημάτων casual dining και το επισκέπτομαι όταν θέλω να τσιμπήσω κάτι σε στιγμές χαλαρές (πριν ή μετά από σινεμά, ψώνια σε mall, etc).

Κάποια στιγμή λοιπόν τον περασμένο Απρίλιο μετά το Πάσχα, πήγαμε οικογενειακώς συνοδευόμενοι από μία φίλη και την κόρη της (φίλη κολλητή της δικιάς μου μικρούλας) στο Metro Mall για βόλτα, που περιελάμβανε φυσικά τη χρήση του Μετρό που είναι βόλτα και μόνο αυτό, με τα πιτσιρίκια να τρελαίνονται.
Μετά την τόσο "ωραία'' βόλτα στα μαγαζιά, ψάχνοντας ρούχα, αξεσουάρ, παιχνίδια και άλλα καλούδια, η πείνα μας χτύπησε κατακούτελα (μάλλον μόνο εμένα, τους άλλους τους χάιδεψε). Βάζοντας στο τραπέζι τις επιλογές για φαγητό που είχαμε αποφασίσαμε με πολύ δημοκρατικό τρόπο να ανεβούμε στο roof του Metro Mall για κάνα burgerακι.

Τα παιδιά στον παιδότοπο μέχρι να έρθει η παραγγελία και οι μεγάλοι Μπλα Μπλα Μπλα... ώσπου σκάνε τα κοτοπουλοδάκτυλα (chicken fingers για τους άσχετους), για τα μικρά, μιας και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπονται. Η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο πιάτο είναι ίσως το καλύτερο του είδους, τουλάχιστον όσον αφορά τις αλυσίδες εστιατορίων, τραγανό και ζουμερό κοτόπουλο χωρίς extra λαδίλα, 8/10.

Ωρα για τους μεγάλους τώρα που για αρχή διαλέξαμε μία Ceasars με κοτόπουλο, η οποία ήταν δροσερή και εύγευστη, αλλά έχω φάει και καλύτερες, so 7/10. Καλή για να ανοίξει την όρεξη για τα υπέροχα χοιρινά μπριζολάκια του Τζακ του Δανιήλ (όχι του Σπουργιτίδη). Δεν μπορώ να περιγράψω (Γράφω και μου τρέχουν τα σάλια!!! ) το πόσο ζουμερά και μαλακά είναι με την υπέροχη σαλτσούλα. Σχεδόν τέλειο και αυτό γιατί με χαλάει ο πουρές, 9/10. Και τώρα ένα από τα αγαπημένα μου... Το hangover burger το οποίο με το που το πιάσεις με τα 2 χέρια και με ελαφρά πίεση χυθεί το αβγουλάκι πάνω στο αμαρτωλό μπέικον αγκαλιάζοντας το μπιφτέκι, μεταφέρεσαι σε ένα προσωπικό κόσμο σαν σε διαφήμιση 9,8/10 και αυτό γιατί το θέλω λίγο spicy (έως πολύ). Στο τραπέζι έπεσε και ένα cheese αλλά ήμουν ακόμη στον προσωπικό μου διαφημιστικό κόσμο. Από γεύση και ποσότητα για μία γυναίκα όχι ιδιαίτερη fun του burger καλά τα πήγε.

Αυτά που έχω σαν παρατηρήσεις είναι οι υψηλές τιμές, που η αλήθεια είναι θα μπορούσαν να συμπιεστούν τουλάχιστον κατά 10%, και οι τηγανητές πατάτες οι οποίες για τις τιμές που παίζουν γενικά στο μαγαζί μπορούν άνετα να είναι φρέσκες. Οπότε με άριστα το 10 γεύση 8,8, εξυπηρέτηση 10, ποσότητα 8,5 (γιατί είμαι μασαμπούκας) και σχέση ποιότητας τιμής 8. Σίγουρα θα ξαναπάω... see you!!

25 Σεπ 2016

Τι να πει κανεις για τα TGI Fridays.. Δεν το περιμενα αυτο που γινοταν με τα burger!
Μεσημερακι, εχουμε παει να παρουμε κατι απο το εμπορικο του Αγ. Δημητριου μιας και ειμαςτε κατοικοι Αλιμου και ειπαμε πρωτα να τσιμπησουμε κατι γιατι ειχαμε δρομο μπροστα μας. Ανεβηκαμε στον επανω οροφο και οταν ειδαμε τις επιλογες μας ειπαμε να παμε σε κατι παλιο και κλασικο αν και δεν αστε φαν των αλυσιδων..

Ημασταν 2 ατομα και περιμεναμε μπροστα στο γκισε για να μας βαλουν σε τραπεζι αλλα μαλλον εχει αλλαξει πια το συστημα γιατι ενω μας κοιτουσαν οι σερβιτοροι, κανεις δεν σταματησε να μας μιλησει. Βρηκαμε μονοι μας και κατσαμε αλλα η αληθεια ειναι πως μου κακοφανηκε γιατι θα μπορουσε καποιος να μας το πει μωρε, να μην καθομαστε σαν τους χαζους να κοιταμε τριγυρω. Anyway, αυτα γινονται..

Με το που κατσαμε μας εφεραν τους καταλογους και η διαρυθμιση τους μ αρεσε αρκετα, ηταν ολα καθαρογραμμενα και με «νοστιμες» φωτογραφιες! Με τα δροσερα τους cocktail και τα αχνιστα τους grilled κρεατα! Εχε χαρη που ειμαι σε διαδικασια διαιτης (κατι αρπαξαμε απο το καλοκαιρι και μεις.. ) και δεν μπορουσα να γευτω οτι – μα οτι – ηθελα! Εγω πηρα μια σαλατα με quinoa και ο συζυγος chicken Caesar και μια μαυρη Erdinger. Πηγαμε σε μερα που ολες οι μπυρες εισαγωγης ηταν σε προσφορα 50%, δε γινοταν να μην το εκμεταλλευτει!

Mας τα αργησαν λιγο τα πιατα μας, καπου 25-30’ για να ερθουν 2 σαλατες. Οταν ηρθαν κιολας παρατηρησαμε πως το μαρουλι που ειχε σα βαση ηταν λιγο «μαυριδερο» στις ακρες, δειγμα του οτι μπορει να μην ηταν φρεσκομμενη αλλα καποιων ωρων.. Σαν γευση δεν ηταν ασχημη, η δικη μου περιειχε πολλα υλικα που την εκαναν ενδιαφερουσα. Του συζυγου ηταν κανονικη, αναμενωμενη!

Αυτο ομως που θελω να συζητηησουμε ειναι το εξης: δεν ειμαι μεγαλη ηλικιακα (λιγο chubby ναι, μεγαλη ομως οχι! ), εχω προλαβει εποχες στο mall της Νερατζιωτισσας να γινεται λαικο προσκυνημα, το ερωτημα μου λοιπον ειναι το εξης: εμεις δε ξεραμε τοτε απο burger ή εριξε κατακορυφα την αξιοπρεπεια του οσων αφορα αυτο το πιατο? Διοτι ο αντρας μου δεν αρκεςτηκε στη σαλατα καθοτι πειναςε και ζητηςε και ενα burger. Το ψωμι φαινοταν ξερο και ανοστο, μικρο και ασημαντο, το μπιφτεκι μεσα δεν φαινοταν καν.. Ειχε μια τεραστια τοματα και ενα φυλλο iceberg και μια φετα τυρι. Τι να πω.... Για τα 7.50€ που δωσαμε και συγκρινοντας το με Μπαρ Μπεε Κιου και O' Canto Pub, κριμα τα λεφτα μας, ΚΡΙΜΑ!

Ηρθε και ο λογαριασμος, η δικη μου με το quinoa ηταν στα 8,70, η κλασικη caesar ηταν στα 9,90, το burger στα 7.50€ και η μπυρα (που μετα καταλαβα πως ξεχαστηκε η εκπτωση να μπει) ηταν στα 6,90. Τα συμπερασματα δικα σας!
Δε νομιζω να ξαναπαω.

Λ. Βουλιαγμένης 276, Athens Metro Mall, Αγ. Δημήτριος

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι