LA CASA DI GIORGINO

Ιταλία

Κύπρου 30 & μαραγκου Γλυφάδα [Χάρτης]

Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη,Παρασκευή (19:00-00:30). Σάββατο και Κυριακή ανοιχτά από μεσημέρι (13:00-00:30) Δευτέρα κλειστά.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μία ζεστή trattoria σε ένα όμορφο περιβάλλον στην καρδιά της Γλυφάδας, μεταφέρθηκε πρόσφατα από την άνω Γλυφάδα και σας προσκαλεί να απολαύσετε γεύσεις απο την Βόρεια και Νότια Ιταλία.

(www.lacasadigiorgino.gr ; e-mail: info@lacasadigiorgino.gr)

2017

Σάββατο 22/4/17 άτομα τέσσερα. Φτάνουμε στον ήσυχο δρόμο που βρίσκεται το Casa di Giorgino. Mε είχε εξιτάρει η κριτική του αγαπημένου Ιωγιάννη και το είχα καιρό στο μυαλό μου.

Το γεγονός όμως ότι βρίσκεται αρκετά μακρυά και σε περιοχή που δεν με κέρδισε ποτέ η αλήθεια είναι και ούτε πρόκειται, ήταν ο κυριότερος παράγοντας που με έκανε να αναβάλω συνέχεια την επίσκεψη. Η πρόταση λοιπόν έπεσε και τα φιλαράκια που έχουν τιμήσει το συγκεκριμένο εστιατόριο ουκ ολίγες φορές, μας έκαναν την τιμή για ακόμα μία!

Η πρώτη εικόνα για τον χώρο θετικότατη. Πέτρα, ξύλο, τραπέζια με λευκά τραπεζομάντηλα και γλαστράκια, καναπέδες δερμάτινοι, τζαμαρία ανοιγόμενη, χαμηλής έντασης μουσική, θερμός φωτισμός και καθαριότητα παντού. Απέπνεε έναν διάχυτο ρομαντισμό και πλήρη ηρεμία.

Η εξυπηρέτηση αξίζει συγχαρητηρίων. Η γλυκύτατη οικοδέσποινα/ιδιοκτήτρια που μας υποδέχτηκε και μας περιποιήθηκε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί, αλλά και ο συμπαθέστατος σύζυγός της (και σεφ) που βγήκε από την κουζίνα στο τέλος πριν φύγουμε για να συνομιλήσει μαζί μας και να μας ξεπροβοδίσει, κέρδισαν με το σπαθί τους τις καλύτερες εντυπώσεις.
Τελικά είναι μεγάλο προσόν να έχεις την ικανότητα να κερδίζεις τον πελάτη με τη συμπεριφορά σου πριν καν του φέρεις το τελικό προϊόν στο “πιάτο” του. Και η συγκεκριμένη κυρία το έκανε αβίαστα, αυθόρμητα και απροσποίητα. Εύγε.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε τα εξής:
(Οι τιμές είναι από το site τους καθώς δεν πήρα εγώ την απόδειξη και δεν έχω ανάλυση)

Για αρχή μας έφεραν (τα τρία πρώτα κερασμένα! )
- Focaccia de la casa που είναι δική τους πίτα ψημένη με λάδι και ρίγανη στον κατάλογο x 1,50€

- Bruschetta στον κατάλογο χ 4,60€

Τέσσερεις -ευμεγέθεις- μπρουσκέτες, άψογα φρυγανισμένες, χρυσαφένιες όπως μου αρέσουν με καρέ φρέσκιας ντομάτας, σκόρδο και μυρωδικά. Εννοείται πως θα τις προτιμούσα χωρίς σκόρδο (λόγω γούστου), παρόλα αυτά ήταν ένα ωραίο ξεκίνημα.

- Scarmoza alla grillia στον κατάλογο χ 8,10€

Μπαστουνάκια καπνιστής μοτσαρέλας τυλιγμένα με γλώσσα πανσέτας και συνοδεία από ρόκα, ντοματίνια και μπαλσάμικο. Εξαιρετικό ορεκτικό σε τέσσερα επίσης ευμεγέθη τεμάχια, απλά πεντανόστιμα. Θα το επέλεγα ξανά αυτό το ορεκτικό, παρά την… τσουχτερή τιμή του.

Melanzane alla parmigiana x 7,50€

Μελιτζάνα στο φούρνο με μοτσαρέλα, σάλτσα βασιλικού και παρμεζάνα. Μέτρια επιλογή χωρίς να κερδίζει εντυπώσεις. Θα το προτιμούσα σε λίγο πιο στεγνή έκδοση, καθώς είχε βγάλει στο πυρίμαχο που σερβιρίστηκε αρκετό ζουμί, όπως μου θύμισαν και οι φωτογραφίες που είχα βγάλει τα πιάτα.

Πλευρώτους με σάλτσα μπαλσάμικου χ 7,90€
Μανιτάρια πλευρώτους, καλοψημένα και νόστιμα σε καλή μερίδα με λίγο μαϊντανό.

- Πίτσα boscaiola x 11,50€

Λεπτό ζυμάρι, άψογα ψημένο με ντομάτα, μοτσαρέλα, ποικιλία μανιταριών και λάδι λευκής τρούφας…όνειρο! Την είχα προ-επιλέξει από νωρίς που μελέτησα τον κατάλογο που διατίθεται στο site τους (με τιμές), καθώς όπου μανιτάρια και τρούφα… είναι η αδυναμία μου και ευτυχώς το παρεάκι δεν μου χάλασε χατίρι! Από μένα πήρε άριστα και δεν έπεσα έξω, όλοι μείναμε το ίδιο ικανοποιημένοι.

- Tortelloni con salsa di noci για μένα x 10,30€

Φρέσκα καπελάκια ζύμης γεμισμένα με σάλτσα από ποικιλία μανιταριών με συνοδεία ελαφριάς κρέμας γάλακτος και σος καρυδιού, η επιλογή μου. Άψογη εμφάνιση! Θαρρείς πως προσγειώθηκε ένα πιάτο με κοσμήματα και μενταγιόν στο τραπέζι. Σερβιρισμένα το ένα δίπλα στο άλλο στη σειρά, σ’ ένα στενόμακρο σερβίτσιο με ολόκληρους κόκκους ροζ πιπεριού. Εκλεπτυσμένη γεύση στην οποία θα ταίριαζε πολύ νομίζω η προσθήκη μερικών σταγόνων λαδιού τρούφας.

Τα απόλαυσα με ιδιαίτερη ευχαρίστηση, θα ήθελα όμως τη μερίδα λίγο πιο πλούσια. Συνήθως η επιλογή ζυμαρικού σε σπαγγέτι, λιγκουίνι, παπαρδέλες κτλ είναι πιο ασφαλής ως προς το μέγεθος απ’ ότι τα tortelloni ή τα νιόκι για παράδειγμα -παρότι ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο- αλλά εδώ μιλάμε για οκτώ τεμάχια μετρημένα, κι αν αφαιρέσω τρία που έδωσα να δοκιμάσουν και οι υπόλοιποι, καταλαβαίνετε πως αυτά που έμειναν τα κατανάλωσα σε δύο λεπτά χαλαρά, είχα "πανίσει" το πιάτο μου και περίμενα να πάει το μήνυμα στον εγκέφαλο(! ).

- Κριθαρώτο θαλασσινών σαν πιάτο ημέρας για τον ένα φίλο της παρέας. Η τιμή του στην κάρτα με τα ημέρας, ήταν πάνω από 15€ αλλά δεν την θυμάμαι με ακρίβεια.

Νοστιμότατο, σε καλή σχετικά μερίδα και σε ωραίο σερβίτσιο, άριστα ψημένο το κριθαράκι κι επειδή δοκίμασα… το πιάτο μύριζε πραγματικά θάλασσα.

- Λαζάνια ραγού το δεύτερο πιάτο ημέρας για τη φίλη μας

Πιάτο φούρνου που ενώ σε γεύση και ένταση ήταν πεντανόστιμο και είχε όλες τις γευστικές προϋποθέσεις για να αριστεύσει, ήταν ελλιπές στο βασικό υλικό… που ήταν το μοσχαρίσιο ραγού και ήταν πραγματικά ελαχιστότατο. Ίσως έτυχε.

- Papardelle το πιάτο του τέταρτου μέλους της παρέας χ 11,50€

Παπαρδέλες χρωματισμένες με pesto από παντζάρι, με κρέμα γάλακτος, μανιτάρια και σπαράγγια. Ροζέ η σάλτσα από το παντζάρι, σε δοκιμή που έκανα μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η γεύση, αν και προσωπικά δύσκολα θα επέλεγα πιάτο με σπαράγγια καθώς δεν είναι στις γεύσεις μου.

Και φτάνουμε σε έναν φανταστικό γλυκό επίλογο…

Να πω εδώ πως είχα κάνει συμφωνία με το παρεάκι, πως δεν θα παίρναμε λιγότερα από δύο γλυκά και ο Θεός με άκουσε… και μας έστειλε κέρασμα άλλα δύο… η χαρά του διαβήτη!

- Τιραμισού στον κατάλογο χ 4,00€
Φρεσκότατη η κρέμα του με μπόλικο κακάο, σίγουρα στήθηκε εκείνη τη στιγμή το γλυκό, σε πολύ καλή μερίδα σε ωραίο σερβίτσιο σχήματος σέσουλας και με έντονη τη γεύση του καφέ… το καταευχαριστήθηκα.

- Πανακότα καραμέλα στον κατάλογο χ 4€
Από τα γλυκά που τιμώ ιδιαιτέρως σχεδόν σε κάθε ευκαιρία και δεν με απογοήτευσε καθόλου.

- Ένα σοκολατένιο που αν δεν κάνω λάθος είναι το bambola nera του καταλόγου χ 4€ αξιοπρεπέστατο παρότι δεν θυμάμαι ακριβώς να σας το αναλύσω.

- Και ένα με γιαούρτι, μπισκότο και βύσσινο αν θυμάμαι καλά σερβιρισμένο σε ποτήρι. Ελαφρύ, δροσερό και καλοδεχούμενο.

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασί λευκό (χ5€) νομίζω μοσχοφίλερο, το οποίο ήταν εξαιρετικό γιατί το δοκίμασα κι εγώ που δεν πίνω σταγόνα και πραγματικά ενθουσιάστηκα. Ευκολόπιοτο, πανάλαφρο, φρουτώδες και άκρως αρωματικό! Και δυο μπύρες χ 3,50€

Τέλος μαζί με τον λογαριασμό ήρθαν κερασμένα και δυο καραφάκια ένα με μαστίχα και ένα με limoncello.

Ο τελικός λογαριασμός ήρθε στα 99,30€ ήτοι 24,83€/άτομο, ποσό όχι μικρό παρά τα άφθονα κεράσματα όπως διαπιστώσατε για τα οποία τους ευχαριστούμε πάρα πολύ. Δε μπορώ όμως να παραβλέψω την άριστη ποιότητα των πρώτων υλών αλλά και τους υπόλοιπους παράγοντες που προανέφερα και παίζουν ρόλο στο τελικό vfm, το οποίο σαφώς ισοσταθμίζουν.

Συμπερασματικά το Casa di Giorgino αποτελεί μια αξιόπιστη και αξιοπρεπή επιλογή που πιστεύω πως δύσκολα θ’ απογοητεύσει κάποιον. Αν κάτι ήθελα από το Casa που δεν το έχει, αυτό θα ήταν λίγο πιο χαμηλές τιμές και σε κάποια πιάτα μεγαλύτερες μερίδες. Το νόστιμο φαγητό, ο όμορφος και χαλαρωτικός χώρος, η άψογη εξυπηρέτηση και η καλή παρέα, συντέλεσαν στο να περάσουμε μια πολύ όμορφη βραδιά. Αν δεν ήταν τόσο μακρυά κι αν δεν είχαμε αξιόλογες επιλογές στην περιοχή μας σε απόσταση βολής από το σπίτι μας, σίγουρα οι επισκέψεις μας θα ήταν πολύ συχνές. Για όσους όμως κινείστε στην ευρύτερη περιοχή νομίζω πως μια επίσκεψη θα σας ανταμείψει με το παραπάνω και θα σας κάνει να επιστρέψετε σύντομα.

Προτείνεται.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Αισίως έφτασα τις 207 κριτικές. Είμαι φαγανός, τι να κάνω... ?
Κάνοντας ένα flash back στα χρόνια που μεσολάβησαν, διαπιστώνω ότι τα εστιατόρια στα οποία επανέλαβα επίσκεψη ίσως δεν ξεπερνούν το 5%. Κι αυτό είναι λίγο παράξενο, αφού το ποσοστό των θετικών κριτικών μου που αντικατοπτρίζουν την καλή εμπειρία μου από μία επίσκεψη είναι σαφώς μεγαλύτερο από αυτό το 5%.
Κάνοντας ανασκόπηση, καταλαβαίνω ότι σε κάποια από αυτά πέρασα καλά, έφαγα νόστιμα αλλά στην λίστα με τα αγαπημένα μου εστιατόρια έχουν σοβαρούς αντιπάλους που δεν μπορούν να νικήσουν ή συναγωνιστούν. Για άλλα πάλι, παρόλο που έμεινα πολύ ικανοποιημένος και θα ήθελα να τα επισκέπτομαι περισσότερο, δεν είναι πάντα ευνοϊκές οι συνθήκες (απόσταση, κόστος κτλ).

Όμως πάντα έχουμε τα αγαπημένα μας μέρη που γνωρίζουμε ότι μπορούμε να εμπιστευτούμε όταν θέλουμε να έχουμε ένα γεύμα σίγουρα επιτυχημένο. Εγώ προσωπικά, έχω τα αγαπημένα μου ανά είδος κουζίνας. Είτε αυτό είναι θαλασσινά, κρεατοφαγία, είτε κάτι που σχετίζεται με μπυροποσία, είτε απλώς μεζεδάκια, Ιταλικό/Ασιατικό κτλ κτλ (είναι μεγάλη η λίστα και δεν λέει να σας κουράσω περισσότερο…).

Για να καταλήξω, όταν η διάθεσή μου είναι για Ιταλικό, στο μυαλό μου υπάρχει μία και μόνη σίγουρη επιλογή. Το La Casa Di Giorgino. Δεν λέω ότι μου είναι πάντα εύκολο να φτάνω μέχρι την Γλυφάδα για να απολαύσω τις γεύσεις του κι έτσι μερικές φορές παραστρατώ και πηγαίνω σε άλλα Ιταλικά τα βρίσκονται πιο κοντά μου και οπότε μου είναι και πιο εύκολα προσεγγίσιμα. Να σας πω όμως την πικρή μου αλήθεια, τελικά τις περισσότερες φορές – όπως θα έχετε δει σε κριτικές μου- απογοητεύομαι, μετανιώνω και μετά τα βάζω με τον εαυτό μου που δεν έκανα μερικά χιλιόμετρα παραπάνω για να φτάσω κοντά του. Μετά τις αποτυχημένες επισκέψεις μου σε Ιταλικά του κέντρου, αποφάσισα να μη ξανακάνω αυτό το λάθος. Τουλάχιστον όχι για κάποιο Ιταλικό -και όχι μόνο- εστιατόριο που δεν έχω σαφείς και έμπιστες απόψεις ότι αξίζει να του δώσω μια ευκαιρία.

Έτσι, μία Κυριακή του Οκτώβρη που η διάθεσή μας τράβαγε μέχρι εκεί που δεν πήγαινε γεύσεις από την γειτονική μας χώρα, πήραμε τον δρόμο για την Γλυφάδα. Φυσικά, στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε από την πρώτη μου κριτική, το είχα ξαναεπισκεφτεί και πάντα είχε ικανοποιήσει στο έπακρο τις απαιτήσεις και προσδοκίες μου.
Για να είμαστε πιο άνετοι, πήραμε ένα τηλέφωνο πριν ξεκινήσουμε ώστε να είμαστε σίγουροι για την διαθεσιμότητα. Να μην ταλαιπωρηθούμε εμείς, αλλά να μη φέρουμε και τους ίδιους σε άβολη θέση.
Ενώ μας είχαν κάνει κράτηση στον εσωτερικό χώρο, η τύχη μας χαμογέλασε γιατί όταν φτάσαμε είχε μόλις αδειάσει ένα τραπέζι στον εξωτερικό τους που είναι και ο αγαπημένος μου. Σε όλο αυτό ερχόταν και συνέβαλε το ότι ήταν ένα φωτεινό, ζεστό Κυριακάτικο μεσημεράκι. Από αυτά μου μας κάνουν να λατρεύουμε την Αθήνα μας. Δεν θα δώσω άλλες πληροφορίες για τον χώρο γιατί τα έχω ξαναγράψει στην αρχική κριτική μου.

Επίσης, δεν θα επεκταθώ πολύ και για την εξυπηρέτησή τους γιατί παραμένει όπως πάντα σε ακραία υψηλά επίπεδα, για τα δικά μου δεδομένα. Σωστή δόση επαγγελματισμού και αμεσότητας. Γρηγοράδα και συνέπεια, πάντα συνδυασμένη με μια γερή δόση χαμόγελου. Σε προηγούμενες επισκέψεις μας είχαμε την τύχη να γνωρίσουμε και λίγο πιο προσωπικά το γλυκύτατο ζευγάρι που διευθύνει το La Casa Di Giorgino. Την σύζυγο που συμμετέχει κάτι παραπάνω από ενεργά στην εξυπηρέτηση και τον σύζυγο και σεφ που διαφεντεύει την κουζίνα τους. Για μια ακόμα φορά να σχολιάσω το πόσο αγαπάνε, στηρίζουν και υποστηρίζουν την επιχείρησή τους. Αυτό «βγαίνει» και πρέπει να εκτιμηθεί. Και πολύ καλά κάνουν γιατί είναι ένα διαμαντάκι!

Πάμε στις γεύσεις τώρα. Ο κατάλογός του είναι η χαρά μου αλλά συνάμα κι ένα γλυκό μαρτύριο!! Βλέπω τόσες μα τα τόσες γεύσεις που θα ήθελα να δοκιμάσω, που πραγματικά είναι πονοκέφαλος για εμένα η διαδικασία επιλογής! Εκτός των πιάτων που θα ασχοληθώ παρακάτω και που αφορούν την τελευταία μου επίσκεψη, ένα ακόμα πιάτο που έχει καρφωθεί σαν μέλι στο μυαλό μου είναι αυτό με τα χειροποίητα ζυμαρικά με μπατζάρι. Τα συνοδεύουν ανάμεσα σε άλλα, με μανιτάρια και σπαράγγια, που επίσης αγαπώ. Μιλάμε για καταπληκτικό συνδυασμό!

Με το που καθίσαμε, μας έφεραν μπρουσκέτες με ντοματούλα και άρωμα σκόρδου. Απλό αλλά τόσο λατρεμένο καλωσόρισμα.
Για σαλάτα επιλέξαμε την Belladonna. Κατά κύρια βάση είχε πράσινα λαχανικά αλλά και ραντίτσιο. Ντοματίνια, φιλέτο πορτοκαλιού, κολοκυθόσπορο, ηλιόσπορο και ψημένο μανούρι. Την ευχάριστη πικράδα του ραντίτσιο ισορροπούσε γλυκά η σος που αν κατάλαβα καλά είχε μέλι και πορτοκάλι. Δροσερή και ξεχωριστή. Πλούσια σε εμφάνιση και υλικά.

Πάμε τώρα στα κυρίως που για εμένα υπήρξε μια απρόσμενα ευχάριστη έκπληξη!!!
Η αγαπημένη μου μακαρονάδα όλων των εποχών είναι η Saldibango. Μπορεί σε κάποιους να ξενίσουν λίγο τα υλικά της αφού συνδύαζε καπνιστή πανσέτα, αχιβάδες, δεντρολίβανο και λευκό κρασί. Έχω πολλά χρόνια να την γευτώ όσο κι αν έχω ψάξει στην Ελλάδα. Μου είχε μείνει απωθημένο.
Όταν είδα στον κατάλογό τους ένα παραπλήσιο πιάτο πραγματικά ξετρελάθηκα από την χαρά μου. Αν εξαιρέσεις την πανσέτα, τα υπόλοιπα υλικά ήταν τα ίδια. Δεν υπήρχε περίπτωση να μη δοκιμάσω αυτό το πιάτο! Και η επιλογή μου με αποζημίωσε και με το παραπάνω! Ήταν απλά θεϊκό! Μου προσφέρθηκε σε βαθύ τηγάνι και οι βόνγκολες είχαν ανοίξει και χαρίσει την σάρκα και ζωμό τους στην ελαφριά και διακριτική σάλτσα που είχε δημιουργηθεί από το λευκό κρασί, το σκορδάκι και το δεντρολίβανο. Δεν ξέρω κι εγώ πόσο καιρό είχα να απολαύσω τόσο ένα πιάτο ζυμαρικών. Το απολάμβανα σαν ιεροτελεστία, παρακαλώντας να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο. Τα ζυμαρικά ήταν άψογα και αριστοτεχνικά βρασμένα. Το μόνο που έριξα από πάνω, ήταν φρέσκο πιπέρι από τον μύλο τους. Μας είχαν προσφέρει και τριμμένο τυρί αλλά το θεώρησα ιεροσυλία να επέμβω σε μία τόσο ντελικάτη γεύση. Πραγματικά με λυπεί αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα δοκιμάσω κάποιο άλλο πιάτο από τον κατάλογό τους αφού αυτό «κολλάει» απόλυτα με τον ουρανίσκο μου και τον κάνει τόσο μα τόσο ευτυχισμένο!!!
Το άλλο πιάτο ήταν salmone ταλιατέλες. Ξεχάστε το δείγματα σολομού που έχετε μάθει να σας σερβίρουν με τις salmone σας. Εδώ το πιάτο ήρθε με υπεραρκετούς, μεγάλους κύβους από φρέσκο σολομό. Η ροζ σάλτσα του από ντομάτα, κρέμα γάλακτος και μυρωδικά, απλά το απογείωνε. Σαν δείγμα του πόσο καλών υλικών χρησιμοποιούν, είναι ότι τα πιάτα τους παραμένουν ελκυστικότατα και νόστιμα για όση ώρα τα απολαμβάνεις. Κι αυτό το λέω γιατί μου έχει τύχει να μου προσφερθούν ζυμαρικά που σε 2-3 λεπτά να χάσουν λόγω εικόνας και γεύσης κάθε ενδιαφέρον.

Επειδή όμως το μυαλό μας σε τέτοια περιβάλλοντα σπάνια χορταίνει, κλείσαμε το γεύμα με γλυκά. Το τυραμισού το ξέραμε και το αγαπάμε. Έχει αλλάξει ο τρόπος σερβιρίσματός του. Παλιά ερχότανε μέσα σε ποτήρι ενώ τώρα σε ένα σκεύος που θύμιζε μικρό φαράσι. Όπως μας έχουν πει στο παρελθόν, ετοιμάζεται την στιγμή που ο πελάτης δίνει την παραγγελία. Η κρέμα του (που αν δεν κάνω λάθος είναι από μασκαρπόνε), ήταν βελούδινη. Εκτός αυτού, γευτήκαμε και ένα ακόμα επιδόρπιο που δυστυχώς οι γνώσεις μου δεν με βοηθάνε να το περιγράψω επαρκώς αλλά που αυτή τη στιγμή η θύμησή του έχει κάνει τους σιελογόνους αδένες μου να πάθουν παράκρουση!!! Θύμιζε κορμό σοκολάτα που ανά διαστήματα είχε καραμελωμένους ξηρούς καρπούς κι αν δεν κάνω λάθος και χοντρό αλάτι που λατρεύω μέσα στη σοκολάτα. Το συνόδευαν με μια μπάλα παγωτού βανίλια. Άψογα!

Και σαν να μην έφταναν αυτά, στο τέλος μας έφεραν και δύο μικρές κανάτες με λιμοντσέλο και μαστίχα. Και για να το επισημάνω… όχι απλά από ένα σφηνάκι στον καθένα μας, αλλά δύο μικρές κανάτες.
Αυτή τη φορά δεν μπήκα στην διαδικασία να αναγράψω την τιμή του κάθε πιάτου, όπως κάνω συνήθως. Ούτως ή άλλως το μενού και οι τιμές τους είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα τους κι αν κάποιος την επισκεφθεί θα ανακαλύψει και ο ίδιος πως είναι απόλυτα λογικές. Αυτό είναι ένα ακόμα πράγμα για το οποίο τους βγάζω το καπέλο, καθώς στα μενού πολλών εστιατορίων που υπάρχουν αναρτημένα στο διαδίκτυο, υπάρχουν μεν τα διαθέσιμα πιάτα τους αλλά χωρίς την τιμή τους… Απόλυτη διαφάνεια λοιπόν.
Ο λόγος όμως που αυτή την φορά δεν ασχολήθηκα με την αναγραφή του κόστους είναι γιατί ό, τι δοκιμάσαμε δεν είχε τιμή… είχε αξία. Όταν μάλιστα οι τιμές τους για την ποιότητα που προσφέρουν είναι άκρως προσιτές, η αξία μεγαλώνει ακόμα περισσότερο. Και τι είναι για εμένα «αξία»? Είναι να εμπιστεύομαι την συνέπεια ενός εστιατορίου. Είναι να φεύγω από αυτό με χαμόγελο ικανοποίησης. Είναι να μην βλέπω την ώρα και τη στιγμή που θα το ξαναεπισκεφτώ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.

2017

Δευτέρα του Πάσχα και είπαμε να φάμε κάτι ελαφρύ μετα το κατσικάκι τι καλύτερο από μια μακαρονάδα. Μετα από μια περιήγηση σε 2-3 μαγαζιά στο Φάληρο και στην γλυφάδα που ήταν γεμάτα από κόσμο καταλήξαμε στο casa di giorgino Βρήκαμε Αμέσως τραπέζι κάτσαμε. Ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν το νερό μας θέλαμε να είναι από το ψυγείο ή εκτός και μας έφερε τους καταλόγους. ακόμα ήρθαν ένα καλαθάκι με ψωμί ζεστό δικό τους ωραίο και 3 μπουσκετες με ντομάτα.

Η παραγγελία μας

Σαλάτα σιζαρ
Ωραία πλούσια σαλάτα αν και εγώ θα ήθελα να έχει λιγότερη σως.

Πίτσα σορεντινα
Τετράγωνη πίτσα κάτι σαν σκαλτσονε - φάκελος με μοτσαρελα παρμεζάνα ντοματινια και βασιλικό. Ωραία πίτσα νόστιμη αν και εγώ ήθελα πιο τραγανή ζύμη.
Pollo al limine
Φιλέτο κοτόπουλο με σάλτσα λεμονιού και μυρωδικά. το κοτόπουλο ήταν άγευστο δεν καταλάβαινες τι έτρωγες, σάλτσα λεμονιού με τι ? Τα συνοδευτικά του πιάτου δεν έφαγα πατάτα κουνουπίδι κτλ.

Πένες με πέστο βασιλικού.
Πολύ ωραίο πιάτο νόστιμο με καβουρδισμένο κουκουνάρι σωστά βρασμένες οι πέννες. Τεράστια μερίδα.

Λαζάνια φούρνου με κιμά.
Ωραίο λαζάνι με κρέμα κιμά και μπόλικο τυρί νόστιμο. τεράστια μερίδα και αυτή.

Ήπιαμε νερό και μια πορτοκαλάδα μπλε.

Σαν κέρασμα ήρθε λικέρ λεμόνι και λικέρ φουντουκιού, που ήταν καταπληκτικό δεν είχα ξαναδοκιμάσει είχε πάρα πολύ ωραία γεύση.
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 63,50.

Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα έχουμε λίγο μπερδέψει την έννοια του ιταλικού εστιατορίου. Η ιταλική κουζίνα δεν είναι μόνο μακαρόνια και πίτσα. Υπάρχουν δεκάδες πιάτα της ιταλικής κουζίνας που πρέπει να υπάρχουν σε ένα ιταλικό εστιατόριο. Όταν πας σε ένα κινέζικο εστιατόριο δεν υπάρχουν μόνο νουντλς ή ρύζι. Πρέπει να ξανά προσδιορίσουμε αν αυτού του τύπου τα μαγαζιά είναι ιταλικά εστιατόρια ή πιτσαρίες.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο, βρίσκεται σε έναν ήσυχο δρόμο της Γλυφάδας χωρίς κάποια ιδιαίτερη θέα και διαθέτει τη συνηθισμένη διακόσμηση ενός Ιταλικού εστιατορίου.
Φτάσαμε στις 9.30 όπου είχε μόνο δύο παρέες και επιλέξαμε ένα γωνιακό τραπέζι. Στα τραπέζια είχε ένα μπουκαλάκι λάδι με πιπεριές τσίλι και κακόγουστα πλέξι γκλας με τα πιάτα της ημέρας κακογραμμένα και καθόλου δελεαστικά, όμως δεν πτοηθήκαμε καθώς είχαμε διαβάσει πολύ καλές κριτικές. Ο κατάλογος ήταν επίσης αδιάφορος με παρωχημένες περιγραφές των πιάτων.

Παραγγείλαμε:
-Δύο μικρά μπουκάλια μπύρα, αυτήν που ζήτησα αρχικά δεν την είχαν αλλά οκ διαλέξαμε μία άλλη.

-Ορεκτικό με μελιτζάνα ψητή, κόκκινη σάλτσα και λιωμένο τυρί που ήταν μέτριο.

-Σαλάτα με μήλα, σουσάμι, μέλι, σταφίδες και με πολύ ωραία σος.

-Φρέσκα ζυμαρικά με πικάντικο σαλάμι και κόκκινη σάλτσα που τα βρήκα μέτρια στην παρέα μου όμως άρεσαν αρκετά.

-Τέλος, εγώ παρήγγειλα το αγαπημένο μου Ιταλικό πιάτο το οποίο είναι ριγκατόνι 4 τυριά και ήρθε ένα εντελώς άχρωμο πιάτο με βρασμένες πένες που κολυμπούσαν σε μία άσπρη σάλτσα. Το χειρότερο "4 τυριά" που έχω φάει ποτέ μου.

Τα πιάτα μας ερχόντουσαν σε λογικά χρονικά πλαίσια, όμως η σερβιτόρα ερχόταν με το φαγητό και στεκόταν και μας κοιτούσε, για να ανοίξουμε χώρο στο τραπέζι! Ακόμη, όταν άδειασε η πρώτη μπύρα δεν μας πρότειναν να φέρουν δεύτερη.

Όταν ήρθε η σερβιτόρα να με ρωτήσει αν μου αρέσει το φαγητό μου, της απάντησα ότι εμφανισιακά το πιάτο δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και πως περίμενα να φάω ζυμαρικά ψημένα στο φούρνο με μία ωραία κρούστα τυριού από πάνω. Και εκεί μου ήρθε η κατραπακιά: "Αα... ξέρετε.. έτσι σερβίρεται στην Ιταλία αυτό το πιάτο, έπρεπε να μας το πείτε ότι το θέλετε ψημένο στο φούρνο". Δεν απάντησα καθώς πρώτον, δεν θεωρώ ότι άξιζε να μπω στον κόπο για ένα τόσο οδυνηρά γνωστό πιάτο και δεύτερον δεν υπήρχε πουθενά η επιλογή φούρνου ή όχι και φυσικά η ίδια δεν ανέφερε κάτι κατά την παραγγελία.

Τέλος πάντων το πήρε πίσω κατόπιν δικής της παρότρυνσης και μου το επέστρεψε ελαφρά ψημένο όπου όμως ήταν και πάλι... "καημένο".

Στα θετικά, στο τέλος μας κέρασαν ωραία λικέρ λιμοντσέλο και μαστίχα.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 50 ευρώ τα οποία μας φάνηκαν πάρα πολλά.
Δε θα ξαναπάμε καθώς πιστεύουμε πως θέλει δουλειά σε όλα τους τομείς.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το casa di giorgino το είχαμε βάλει στο μάτι εδώ και καιρό, ορμώμενοι από τις πολύ καλές κριτικές που είχαμε διαβάσει στο site ειδικά από παλιούς και έμπειρους χρήστες του site.

Δεδομένου οτι η πίτσα και η μακαρονάδα τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει συνώνυμο του delivery, θεωρώ οτι είναι υποχρέωσή μας να στηρίζουμε που και πού με τις κριτικές μας τα αναλογικά λίγα εστιατόρια που επιμένουν στο dinning σε αυτό το είδος, ώστε να μην απαξιωθεί εντελώς.

Μόλις λοιπόν αποφασίσαμε να κάνουμε κράτει στην κρεατοφαγία, αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε το Σάββατο 5/12.

Προνοητικοί, κλείσαμε τραπέζι για 3 άτομα, ώστε να μην έχουμε εκπλήξεις, πράγμα που ορθώς απεδείχθη οτι πράξαμε, γιατι λόγω ημέρας εαν το επιχειρούσαμε μάλον θα απογοητευόμαστε και ίσως να μην μπορούσαμε να το δοκιμάσουμε.

Το εστιατόριο βρίσκεται επί της οδού Κύπρου στη Γλυφάδα, είναι γωνιακό και είναι αυτό που θα αποκαλούσαμε "κέντρο-απόκεντρο", δηλ σε απόσταση αναπνοής από τη βαβούρα των λοιπών καταστημάτων υγιειονομικού ενδιαφέροντος και χώρων διασκέδασης, αλλά διατηρώντας στο σημείο που είναι μια ησυχία και ένα ζεστό και φιλόξενο χώρο.

Εαν λοιπόν ψάχνετε γαι ένα χώρο όπου μπορείτε να δειπνήσετε ήσυχα και να απολαύσετε το δείπνο σας και να μπορείτε να μιλάτε χωρίς να φωνάζετε για να σας ακούσει η παρέα σας, τότε από αυτήν την άποψη το casa di giorgino θα σας αποζημιώσει με το παραπάνω.

Στην ουσία το εστιατόριο είναι αναπτυγμένο στην πρασιά του κυρίως ακινήτου του, δηλ ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος όπου εμείς κρατήσαμε τραπέζι είναι αρκετά μικρός και μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι και 25 άτομα περίπου.
Αντίθετα η πρασιά του ακινήτου που έχει μεταμορφωθεί σε χώρο κύριας χρήσης, κλεισμένο με τζαμαρία, πολύ φιλόξενο και διακοσμημένο λιτά με ζεστά χρώματα και διακριτικό φωτισμό, είναι ικανή να δεχτεί πολλαπλάσιο αριθμό πελατών από τον κυρίως χώρο.

Εμείς προτιμήσαμε τον έσωτερικό χώρο, μόνο και μόνο με το σκεπτικό της διασφάλισης της ακαπνίας, σε περίπτωση που ο εξωτερικός χώρος γινόταν αντικείμενο καπνιζόντων, μια και έχουμε ευαισθησία στο θέμα του τσιγάρου, ιδιάιτερα οταν συνοδεύει το φαγητό μας. Τολμώ να πω πάντως ότι μέχρι και που αποχωρήσαμε από το εστιατόριο, δεν ειδαμε καπνό ούτε φυσικά στον εσωτερικό χώρο, ούτε στο χώρο της πρασιάς, και γενικά το περιβάλλον κρατήθηκε καθαρό και από μυρωδιές κουζίνας.

Μόλις κατσαμε, μας προσφέρθηκε αμέσως κατάλογος (menu) καθώς και κατάλογος κρασιών και εντός 3λέπτου μας ήρθε εμφιαλωμένο νερό (δεν μας ρώτησαν εαν επιθυμούμε εμφιαλωμένο ή νερό βρύσης οπότε εγώ προσωπικά το θεωρώ από τα μεγάλα μείον του εστιατορίου όχι για το θέμα της τιμής αλλά για τον τρόπο της επιβολής), καθώς και μπρουσκέτες (φέτες ψωμί ζεστές, με ντοματούλα, σκόρδο και λαδάκι), που υπάρχει στον κατάλογο μεν ως ορεκτικό που μπορείς να το παραγγείλεις, αλλά μας¨"επεβλήθη" και αυτό ως κουβέρ(και εδώ χάνει πόντους το εστιατόριο για τον ίδιο λόγο της "επιβολής")

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κυρίως μακαρονάδες, πάσης φύσεως και συνδυασμών καθώς και μαι καλή γκάμα από πίτσες. Επίσης περιλαμβάνει αξιοπρεπή κατάλογο ορεκτικών.

Επιλέξαμε να δοκιμάσουμε μια πίτσα μαργαρίτα, μια μακαρονάδα με σπαγγέτι και μανιτάρια πλευρώτους ως ορεκτικό.

Τα μανιτάρια ήρθαν στην ώρα τους πρώτα και μετά από λογική ώρα επακολούθησαν τα κυρίως.

Τα μανιτάρια ήταν πολύ καλά σε ποσότητα, σωστά και όμορφα σερβιρισμένα, ισομεγέθη κομάτια και προσεγμένα. Ηταν όμως λίγο flat στη γεύση τους και εγώ προσωπικά θα τα περίμενα λίγο πιό τραγανά. Ισως να είναι ο τρόπος που μαγειρεύονται και ετοιμάζονται, και είναι ο λόγος που στέρησε την 4η ντοματούλα στη βαθμολογία της γεύσης. Πάντως σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να πώ οτι δεν τρωγόντουσαν, απλά δεν είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει και ίσως να μην είναι το forte του εστιατορίου.

Η πίτσα ήταν ακριβώς όπως την περίμενα ως ιταλική, με λεπτή ζύμη, σωστά ψημένη, ούτε καμένη ούτε ωμή, με το ζυμάρι να είναι μαλακό και να κόβεται εύκολα. Η ποσότητά της ήταν πέραν από επαρκής, ικανή μάλιστα να χορτάσουν ίσως εώς και δύο άτομα.

Η μακαρονάδα που επιλέξαμε ήταν η crudaiola, που ήταν με σπαγγέτι και κομμάτια ντοματούλας, παρμεζάνα και βασιλικό,

Ηταν ομολογουμένως πολύ καλή και αναδείκνυε σε σωστές αναλογίες όλα τα αρώματα, σωστά βρασμένη και όχι λασπωμένη -όπως έχω φάει σε άλλα ιταλικά -, σε επαρκή ποσότητα, σερβιρισμένη σε βαθύ πιάτο, ώς είθισται.

Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη, (4 σερβιτόροι εξυπηρετούσαν τον εσωτερικό και τον εξωτερικό χώρο), μας ρώτησαν και κατά τη διάρκεια αλλά και με το πέρας του δείπνου τις εντυπώσεις μας για το αν όλα ήταν καλά και γενικά όλοι φέρθηκαν με το σωστά εννοούμενο επαγγελματισμό.

Στο τέλος μας κέρασαν λιμοντσέλο και ποτό μαστίχα, που ήταν και τα δύο πολύ καλά.

Κατά την αποχώρησή μας, μας χαιρέτησαν ευγενικά, ένας μάλιστα από τους σερβιτόρους είχε προνοήσει μας μας ανοίξει την πόρτα και να μας χαιρετήσει και στην έξοδο, καθιστώντας αυτές τις μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά σε σχέση με άλλους χώρους και δικαιολογούν το 4άρι στην εξυπηρέτηση.
Για όλα τα ανωτέρω πληρώσαμε 34 ευρώ, τιμή που μάλλον είναι τσιμπημένη αναλογικά με αυτά που πήραμε.

Με άλλα λόγια όταν όλα τα ζυμαρικά κοστίζουν από 8,5 έως 13,5 ευρώ, θεωρώ οτι θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ παρακάτω, όπως επίσης και τα ορεκτικά που κυμαίνονται από 7,7 έως και 9,8.

Εξ αιτίας αυτού και μόνο του λόγου, η βαθμολογία είναι χειρότερη στο vfm, και εαν υπήρχαν μισά μάλλον θα προσέγγιζε το 2,5 αντί το 2 που αναγκάστηκα να βάλω

Συμπερασματικά, είναι ενα πολύ καλό ιταλικό εστιατόριο με πολύ καλή ποιότητα και άριστη εξυπηρέτηση, αλλά με προοπτική βελτίωσης κατά τη γνωμη μου τόσο στο κομάτι των τιμών όσο και στα μικρά tips που ανέφερα στο θέμα διαχείρισης του εμφιαλωμένου νερού και του κουβέρ, που εμένα προσωπικά τείνουν να με "χαλάνε" όταν τα συναντώ

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεπτομαι το casa di giorgino για μια σειρα απο πραγματα:

Πολυ καλο service.
Ολοφρεσκιες σαλατες.
Αψογη ιταλικη πιτσα (λεπτο ζυμαρι).
Αυθεντικη ιταλικη καρμποναρα (Αυγο, οχι κρεμα γαλακτος).
Εξαιρετικα μυδια. Ειναι απο τις σπανιες περιπτωσεις που βρισκεις κατι καλο σε μερος που δεν το περιμενεις.

Νομιζω οτι αυτη την στιγμη (τελη 2015) ειναι-ευκολα- το καλυτερο ιταλικο στην περιοχη. Το μονο προβλημα ειναι οτι η περιοχη δεν φημιζεται για το ευκολο parking αλλα προφανως αυτο δεν εχει να κανει με το εστιατοριο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ballbreaker.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι Οκτώβριος 2015. 4 ενήλικες με 3 πιτσιρίκια 3,3 και 5 χρονών. Οι Εντυπώσεις μας ήταν αρνητικές δεν θα ξαναπάμε αν και δημότες Γλυφάδας.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
1. Με κόλπο χρεώνει τους πελάτες κουβέρ (το λέει "πιτάκι"). Σου φέρνει χωρίς να ζητήσεις πιτάκια και στα χρεώνει 1.8 ευρώ ανά άτομο.

Στο λογαριασμό μας είχαν χρεώσει ως Ψωμί 12,60 ευρώ! Η υπεύθυνη στο service λέει είναι για τα πιτάκια που σας φέραμε, πιτάκια που δεν ζητήσαμε. Δεν υπάρχει πουθενά ενημέρωση ότι το μαγαζί "προσφέρει" σε κάθε τραπέζι πιτάκια ούτε σε ρωτάνε αν τα θέλεις. Με κόλπο λοιπόν χρεώνουν κουβέρ που έχει καταργηθεί με νόμο. Φυσικά σε σχετική ερώτηση αν πρόκειται για κουβερ απάντησαν όχι.

Όταν είδαν ότι "δεν τρώμε κουτόχορτο" λένε οκ σας αφαιρούμε τα 12.60 ευρώ...

2. Μέτριο service και η υποδοχή. Σε ένα εστιατόριο περιμένεις τουλάχιστον ένα χαμόγελο υποδοχής.

3. Το μενου εχει πολύ λίγες επιλογές σε πίτσα και δεν αναφέρει (ενώ έχουν) υλικά που μπορείς να βάλεις. Π. χ. αν δεν ρωτήσεις δεν ξέρεις ότι μπορείς να φας πίτσα με μπέικον, σαλάμι κτλ.

4. Στο εσωτερικό έκανε ζέστη ο κλιματισμός λειτούργησε λίγο και μετά έκλεισε.

5. Τιμές αρκετά τσιμπημένες, με ελάχιστες επιλογές κυρίων πιάτων κάτω από 10 ευρώ.

ΘΕΤΙΚΑ
- Ποιότητα + γεύση ικανοποιητικά.

Ιούλ

Τέταρτη φορά που επισκεφθήκαμε το ιταλικό casa di giorgino.
H κάθε επίσκεψη ήταν πιό καλή από από την προηγούμενη.

Η κουζίνα κάθε φορά εκτός από το μενού, είχε και δύο extra προτάσεις σε πιάτα ημέρας. Οι μερίδες είναι σε ικανή ποσότητα και τα πιάτα αισθητικά και γευστικά άψογα. Στα σημαντικά είναι η εξυπηρέτηση και η ησυχία που προσφέρει.

Οικογενειακή επιχείρηση που κρατάει τον πελάτη σε βάθος χρόνου με συνεχή προσπάθεια και χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα.