Μία ζεστή trattoria σε ένα όμορφο περιβάλλον στην καρδιά της Γλυφάδας, μεταφέρθηκε πρόσφατα από την άνω Γλυφάδα και σας προσκαλεί να απολαύσετε γεύσεις απο την Βόρεια και Νότια Ιταλία.

(www.lacasadigiorgino.gr ; e-mail: info@lacasadigiorgino.gr)

Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη,Παρασκευή (19:00-00:30). Σάββατο και Κυριακή ανοιχτά από μεσημέρι (13:00-00:30) Δευτέρα κλειστά.

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

06 Μάρ 2019

Αν και ενθερμος υποστηρικτης του εστιατοριου, οφειλω να ειμαι και αυστηρος στην κριτικη, οταν αυτο χρειαζεται, ωστε να χτυπησει καμπανακι και hopefully να διορθωθουν τα κακως κειμενα.
Οι τελευταιες δυο επισκεψεις δεν μας αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις.

Το service ειναι μεν ευγενικο και τυπικο, αλλα δεν υπαρχει η σπιρταδα που κανει την διαφορα.
Αναζητεις σερβιτορο και δεν βρισκεις, πρεπει να περιμενεις δυσαναλογα πολυ ωρα, χωρις να ειναι πολυς ο κοσμος. Ο πελατης πρεπει να ειναι Νο 1 και μετα οτιδηποτε αλλο μεσα στο μαγαζι. Ο σερβιτορος πρεπει να ειναι τσακαλος, οχι να σε εχει να ανεμιζεις τα χερια επι ωρα.

Το φαγητο οταν σερβιρεται πρεπει να εχει σωστη θερμοκρασια, δηλαδη δεν πρεπει ουτε να κοχλαζει, ουτε να ειναι σαν να βγηκε 1 ωρα πριν απο το τηγανι, δυστυχως τα ειδαμε και τα δυο στις επισκεψεις μας.

Παρατηρησαμε μια πτωση, μια προχειροτητα που δεν συναδει με το πολυ καλο ονομα του μαγαζιου.
Δεν ειναι καθολου ευκολο να εχεις ενα μαγαζι και ολους τους πελατες ευχαριστημενους. Ομως η αποψη μας ειναι οτι τα στανταρ του μαγαζιου επεσαν. Το σερβις εγινε παθητικο, το φαγητο μια διεκπεραιωση, πλημμελής εκτελεση μιας συνταγης χωρις κανεις να αναρωτιεται αν αυτο που φτιαχνει ειναι οντως νοστιμο.

Ο χωρος πιστευουμε οτι χρειαζεται μια ανανεωση, αλλα αυτο δεν ειναι κατι πρωτεύων και επισης καποιος μπορει να διαφωνησει και να πει οτι καλο ειναι να ειναι παντα ιδιο.

Καθε μαγαζι κανει τον κυκλο του λενε, ελπιζω οτι εδω εχουμε δρομο ακομα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ballbreaker.

28 Νοε 2017

Ήταν ένα ηλιόλουστο Κυριακάτικο μεσημέρι και βολτάραμε οικογενειακώς στη Γλυφάδα. Είχαμε και οι τρεις όρεξη για Ιταλικό και περνώντας έξω από τη μικρή και γλυκιά τρατορία αποφασίσαμε να κάτσουμε. Μαζί μας είχαμε και το σκύλο οπότε καθίσαμε στα έξω τραπέζια για να μην ενοχλήσουμε.

Ο χώρος μέσα απέπνεε μια οικειότητα και ζεστασιά, ενώ ο εξωτερικός χώρος που φιλοξενεί μετά βίας 4 τραπέζια ήταν χαλαρός και ανεπιτήδευτος. Οι σερβιτόροι ήταν άμεσοι και ευγενικοί και πήραν την πρωτοβουλία από μόνοι τους να μας φέρουν μπωλάκι με νερό για το σκυλί.

Παραγγείλαμε μια ανάμεικτη σαλάτα που ήρθε σε μια πλουσιοπάροχη μερίδα, μία πίτσα μαργαρίτα για τη μέση, η οποία ήταν όπως θα έπρεπε να είναι κάθε πίτσα με ιταλική ζύμη και τρεις μακαρονάδες: για το μικρό μία αρκετά απλοϊκή με πέννες από ζυμάρι intergrale με σάλτσα ντομάτας, για μας τους "μεγάλους" λιγκουίνι με σάλτσα ντομάτα, ζωμό και ψύχα καραβίδας και μία σπαγγέτι Vongole. Όλες super με τα μακαρόνια βρασμένα al dente και γευστικότατες. Συνοδέψαμε το φαγητό με ένα μπουκάλι πολύ τίμιου Pinot Grigio στην τιμή των 16,00€ και για γλυκά πήραμε στη μέση 1 προφιτερόλ και αυτό αρκετά καλό.

Συνολικά ήταν μια αρκετά ευχάριστη εμπειρία, το La Casa di Giorgino είναι ένα ανεπιτήδευτο καλό ιταλικό στη Γλυφάδα, με σωστές τιμές και πολύ φιλική εξυπηρέτηση και φυσικά pet friendly.

Κύπρου 30 & μαραγκου Γλυφάδα