LA CASA DI GIORGINO

Ιταλία

Κύπρου 30 & μαραγκου Γλυφάδα [Χάρτης]

Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη,Παρασκευή (19:00-00:30). Σάββατο και Κυριακή ανοιχτά από μεσημέρι (13:00-00:30) Δευτέρα κλειστά.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μία ζεστή trattoria σε ένα όμορφο περιβάλλον στην καρδιά της Γλυφάδας, μεταφέρθηκε πρόσφατα από την άνω Γλυφάδα και σας προσκαλεί να απολαύσετε γεύσεις απο την Βόρεια και Νότια Ιταλία.

(www.lacasadigiorgino.gr ; e-mail: info@lacasadigiorgino.gr)

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Αισίως έφτασα τις 207 κριτικές. Είμαι φαγανός, τι να κάνω... ?
Κάνοντας ένα flash back στα χρόνια που μεσολάβησαν, διαπιστώνω ότι τα εστιατόρια στα οποία επανέλαβα επίσκεψη ίσως δεν ξεπερνούν το 5%. Κι αυτό είναι λίγο παράξενο, αφού το ποσοστό των θετικών κριτικών μου που αντικατοπτρίζουν την καλή εμπειρία μου από μία επίσκεψη είναι σαφώς μεγαλύτερο από αυτό το 5%.
Κάνοντας ανασκόπηση, καταλαβαίνω ότι σε κάποια από αυτά πέρασα καλά, έφαγα νόστιμα αλλά στην λίστα με τα αγαπημένα μου εστιατόρια έχουν σοβαρούς αντιπάλους που δεν μπορούν να νικήσουν ή συναγωνιστούν. Για άλλα πάλι, παρόλο που έμεινα πολύ ικανοποιημένος και θα ήθελα να τα επισκέπτομαι περισσότερο, δεν είναι πάντα ευνοϊκές οι συνθήκες (απόσταση, κόστος κτλ).

Όμως πάντα έχουμε τα αγαπημένα μας μέρη που γνωρίζουμε ότι μπορούμε να εμπιστευτούμε όταν θέλουμε να έχουμε ένα γεύμα σίγουρα επιτυχημένο. Εγώ προσωπικά, έχω τα αγαπημένα μου ανά είδος κουζίνας. Είτε αυτό είναι θαλασσινά, κρεατοφαγία, είτε κάτι που σχετίζεται με μπυροποσία, είτε απλώς μεζεδάκια, Ιταλικό/Ασιατικό κτλ κτλ (είναι μεγάλη η λίστα και δεν λέει να σας κουράσω περισσότερο…).

Για να καταλήξω, όταν η διάθεσή μου είναι για Ιταλικό, στο μυαλό μου υπάρχει μία και μόνη σίγουρη επιλογή. Το La Casa Di Giorgino. Δεν λέω ότι μου είναι πάντα εύκολο να φτάνω μέχρι την Γλυφάδα για να απολαύσω τις γεύσεις του κι έτσι μερικές φορές παραστρατώ και πηγαίνω σε άλλα Ιταλικά τα βρίσκονται πιο κοντά μου και οπότε μου είναι και πιο εύκολα προσεγγίσιμα. Να σας πω όμως την πικρή μου αλήθεια, τελικά τις περισσότερες φορές – όπως θα έχετε δει σε κριτικές μου- απογοητεύομαι, μετανιώνω και μετά τα βάζω με τον εαυτό μου που δεν έκανα μερικά χιλιόμετρα παραπάνω για να φτάσω κοντά του. Μετά τις αποτυχημένες επισκέψεις μου σε Ιταλικά του κέντρου, αποφάσισα να μη ξανακάνω αυτό το λάθος. Τουλάχιστον όχι για κάποιο Ιταλικό -και όχι μόνο- εστιατόριο που δεν έχω σαφείς και έμπιστες απόψεις ότι αξίζει να του δώσω μια ευκαιρία.

Έτσι, μία Κυριακή του Οκτώβρη που η διάθεσή μας τράβαγε μέχρι εκεί που δεν πήγαινε γεύσεις από την γειτονική μας χώρα, πήραμε τον δρόμο για την Γλυφάδα. Φυσικά, στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε από την πρώτη μου κριτική, το είχα ξαναεπισκεφτεί και πάντα είχε ικανοποιήσει στο έπακρο τις απαιτήσεις και προσδοκίες μου.
Για να είμαστε πιο άνετοι, πήραμε ένα τηλέφωνο πριν ξεκινήσουμε ώστε να είμαστε σίγουροι για την διαθεσιμότητα. Να μην ταλαιπωρηθούμε εμείς, αλλά να μη φέρουμε και τους ίδιους σε άβολη θέση.
Ενώ μας είχαν κάνει κράτηση στον εσωτερικό χώρο, η τύχη μας χαμογέλασε γιατί όταν φτάσαμε είχε μόλις αδειάσει ένα τραπέζι στον εξωτερικό τους που είναι και ο αγαπημένος μου. Σε όλο αυτό ερχόταν και συνέβαλε το ότι ήταν ένα φωτεινό, ζεστό Κυριακάτικο μεσημεράκι. Από αυτά μου μας κάνουν να λατρεύουμε την Αθήνα μας. Δεν θα δώσω άλλες πληροφορίες για τον χώρο γιατί τα έχω ξαναγράψει στην αρχική κριτική μου.

Επίσης, δεν θα επεκταθώ πολύ και για την εξυπηρέτησή τους γιατί παραμένει όπως πάντα σε ακραία υψηλά επίπεδα, για τα δικά μου δεδομένα. Σωστή δόση επαγγελματισμού και αμεσότητας. Γρηγοράδα και συνέπεια, πάντα συνδυασμένη με μια γερή δόση χαμόγελου. Σε προηγούμενες επισκέψεις μας είχαμε την τύχη να γνωρίσουμε και λίγο πιο προσωπικά το γλυκύτατο ζευγάρι που διευθύνει το La Casa Di Giorgino. Την σύζυγο που συμμετέχει κάτι παραπάνω από ενεργά στην εξυπηρέτηση και τον σύζυγο και σεφ που διαφεντεύει την κουζίνα τους. Για μια ακόμα φορά να σχολιάσω το πόσο αγαπάνε, στηρίζουν και υποστηρίζουν την επιχείρησή τους. Αυτό «βγαίνει» και πρέπει να εκτιμηθεί. Και πολύ καλά κάνουν γιατί είναι ένα διαμαντάκι!

Πάμε στις γεύσεις τώρα. Ο κατάλογός του είναι η χαρά μου αλλά συνάμα κι ένα γλυκό μαρτύριο!! Βλέπω τόσες μα τα τόσες γεύσεις που θα ήθελα να δοκιμάσω, που πραγματικά είναι πονοκέφαλος για εμένα η διαδικασία επιλογής! Εκτός των πιάτων που θα ασχοληθώ παρακάτω και που αφορούν την τελευταία μου επίσκεψη, ένα ακόμα πιάτο που έχει καρφωθεί σαν μέλι στο μυαλό μου είναι αυτό με τα χειροποίητα ζυμαρικά με μπατζάρι. Τα συνοδεύουν ανάμεσα σε άλλα, με μανιτάρια και σπαράγγια, που επίσης αγαπώ. Μιλάμε για καταπληκτικό συνδυασμό!

Με το που καθίσαμε, μας έφεραν μπρουσκέτες με ντοματούλα και άρωμα σκόρδου. Απλό αλλά τόσο λατρεμένο καλωσόρισμα.
Για σαλάτα επιλέξαμε την Belladonna. Κατά κύρια βάση είχε πράσινα λαχανικά αλλά και ραντίτσιο. Ντοματίνια, φιλέτο πορτοκαλιού, κολοκυθόσπορο, ηλιόσπορο και ψημένο μανούρι. Την ευχάριστη πικράδα του ραντίτσιο ισορροπούσε γλυκά η σος που αν κατάλαβα καλά είχε μέλι και πορτοκάλι. Δροσερή και ξεχωριστή. Πλούσια σε εμφάνιση και υλικά.

Πάμε τώρα στα κυρίως που για εμένα υπήρξε μια απρόσμενα ευχάριστη έκπληξη!!!
Η αγαπημένη μου μακαρονάδα όλων των εποχών είναι η Saldibango. Μπορεί σε κάποιους να ξενίσουν λίγο τα υλικά της αφού συνδύαζε καπνιστή πανσέτα, αχιβάδες, δεντρολίβανο και λευκό κρασί. Έχω πολλά χρόνια να την γευτώ όσο κι αν έχω ψάξει στην Ελλάδα. Μου είχε μείνει απωθημένο.
Όταν είδα στον κατάλογό τους ένα παραπλήσιο πιάτο πραγματικά ξετρελάθηκα από την χαρά μου. Αν εξαιρέσεις την πανσέτα, τα υπόλοιπα υλικά ήταν τα ίδια. Δεν υπήρχε περίπτωση να μη δοκιμάσω αυτό το πιάτο! Και η επιλογή μου με αποζημίωσε και με το παραπάνω! Ήταν απλά θεϊκό! Μου προσφέρθηκε σε βαθύ τηγάνι και οι βόνγκολες είχαν ανοίξει και χαρίσει την σάρκα και ζωμό τους στην ελαφριά και διακριτική σάλτσα που είχε δημιουργηθεί από το λευκό κρασί, το σκορδάκι και το δεντρολίβανο. Δεν ξέρω κι εγώ πόσο καιρό είχα να απολαύσω τόσο ένα πιάτο ζυμαρικών. Το απολάμβανα σαν ιεροτελεστία, παρακαλώντας να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο. Τα ζυμαρικά ήταν άψογα και αριστοτεχνικά βρασμένα. Το μόνο που έριξα από πάνω, ήταν φρέσκο πιπέρι από τον μύλο τους. Μας είχαν προσφέρει και τριμμένο τυρί αλλά το θεώρησα ιεροσυλία να επέμβω σε μία τόσο ντελικάτη γεύση. Πραγματικά με λυπεί αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα δοκιμάσω κάποιο άλλο πιάτο από τον κατάλογό τους αφού αυτό «κολλάει» απόλυτα με τον ουρανίσκο μου και τον κάνει τόσο μα τόσο ευτυχισμένο!!!
Το άλλο πιάτο ήταν salmone ταλιατέλες. Ξεχάστε το δείγματα σολομού που έχετε μάθει να σας σερβίρουν με τις salmone σας. Εδώ το πιάτο ήρθε με υπεραρκετούς, μεγάλους κύβους από φρέσκο σολομό. Η ροζ σάλτσα του από ντομάτα, κρέμα γάλακτος και μυρωδικά, απλά το απογείωνε. Σαν δείγμα του πόσο καλών υλικών χρησιμοποιούν, είναι ότι τα πιάτα τους παραμένουν ελκυστικότατα και νόστιμα για όση ώρα τα απολαμβάνεις. Κι αυτό το λέω γιατί μου έχει τύχει να μου προσφερθούν ζυμαρικά που σε 2-3 λεπτά να χάσουν λόγω εικόνας και γεύσης κάθε ενδιαφέρον.

Επειδή όμως το μυαλό μας σε τέτοια περιβάλλοντα σπάνια χορταίνει, κλείσαμε το γεύμα με γλυκά. Το τυραμισού το ξέραμε και το αγαπάμε. Έχει αλλάξει ο τρόπος σερβιρίσματός του. Παλιά ερχότανε μέσα σε ποτήρι ενώ τώρα σε ένα σκεύος που θύμιζε μικρό φαράσι. Όπως μας έχουν πει στο παρελθόν, ετοιμάζεται την στιγμή που ο πελάτης δίνει την παραγγελία. Η κρέμα του (που αν δεν κάνω λάθος είναι από μασκαρπόνε), ήταν βελούδινη. Εκτός αυτού, γευτήκαμε και ένα ακόμα επιδόρπιο που δυστυχώς οι γνώσεις μου δεν με βοηθάνε να το περιγράψω επαρκώς αλλά που αυτή τη στιγμή η θύμησή του έχει κάνει τους σιελογόνους αδένες μου να πάθουν παράκρουση!!! Θύμιζε κορμό σοκολάτα που ανά διαστήματα είχε καραμελωμένους ξηρούς καρπούς κι αν δεν κάνω λάθος και χοντρό αλάτι που λατρεύω μέσα στη σοκολάτα. Το συνόδευαν με μια μπάλα παγωτού βανίλια. Άψογα!

Και σαν να μην έφταναν αυτά, στο τέλος μας έφεραν και δύο μικρές κανάτες με λιμοντσέλο και μαστίχα. Και για να το επισημάνω… όχι απλά από ένα σφηνάκι στον καθένα μας, αλλά δύο μικρές κανάτες.
Αυτή τη φορά δεν μπήκα στην διαδικασία να αναγράψω την τιμή του κάθε πιάτου, όπως κάνω συνήθως. Ούτως ή άλλως το μενού και οι τιμές τους είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα τους κι αν κάποιος την επισκεφθεί θα ανακαλύψει και ο ίδιος πως είναι απόλυτα λογικές. Αυτό είναι ένα ακόμα πράγμα για το οποίο τους βγάζω το καπέλο, καθώς στα μενού πολλών εστιατορίων που υπάρχουν αναρτημένα στο διαδίκτυο, υπάρχουν μεν τα διαθέσιμα πιάτα τους αλλά χωρίς την τιμή τους… Απόλυτη διαφάνεια λοιπόν.
Ο λόγος όμως που αυτή την φορά δεν ασχολήθηκα με την αναγραφή του κόστους είναι γιατί ό, τι δοκιμάσαμε δεν είχε τιμή… είχε αξία. Όταν μάλιστα οι τιμές τους για την ποιότητα που προσφέρουν είναι άκρως προσιτές, η αξία μεγαλώνει ακόμα περισσότερο. Και τι είναι για εμένα «αξία»? Είναι να εμπιστεύομαι την συνέπεια ενός εστιατορίου. Είναι να φεύγω από αυτό με χαμόγελο ικανοποίησης. Είναι να μην βλέπω την ώρα και τη στιγμή που θα το ξαναεπισκεφτώ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο, βρίσκεται σε έναν ήσυχο δρόμο της Γλυφάδας χωρίς κάποια ιδιαίτερη θέα και διαθέτει τη συνηθισμένη διακόσμηση ενός Ιταλικού εστιατορίου.
Φτάσαμε στις 9.30 όπου είχε μόνο δύο παρέες και επιλέξαμε ένα γωνιακό τραπέζι. Στα τραπέζια είχε ένα μπουκαλάκι λάδι με πιπεριές τσίλι και κακόγουστα πλέξι γκλας με τα πιάτα της ημέρας κακογραμμένα και καθόλου δελεαστικά, όμως δεν πτοηθήκαμε καθώς είχαμε διαβάσει πολύ καλές κριτικές. Ο κατάλογος ήταν επίσης αδιάφορος με παρωχημένες περιγραφές των πιάτων.

Παραγγείλαμε:
-Δύο μικρά μπουκάλια μπύρα, αυτήν που ζήτησα αρχικά δεν την είχαν αλλά οκ διαλέξαμε μία άλλη.

-Ορεκτικό με μελιτζάνα ψητή, κόκκινη σάλτσα και λιωμένο τυρί που ήταν μέτριο.

-Σαλάτα με μήλα, σουσάμι, μέλι, σταφίδες και με πολύ ωραία σος.

-Φρέσκα ζυμαρικά με πικάντικο σαλάμι και κόκκινη σάλτσα που τα βρήκα μέτρια στην παρέα μου όμως άρεσαν αρκετά.

-Τέλος, εγώ παρήγγειλα το αγαπημένο μου Ιταλικό πιάτο το οποίο είναι ριγκατόνι 4 τυριά και ήρθε ένα εντελώς άχρωμο πιάτο με βρασμένες πένες που κολυμπούσαν σε μία άσπρη σάλτσα. Το χειρότερο "4 τυριά" που έχω φάει ποτέ μου.

Τα πιάτα μας ερχόντουσαν σε λογικά χρονικά πλαίσια, όμως η σερβιτόρα ερχόταν με το φαγητό και στεκόταν και μας κοιτούσε, για να ανοίξουμε χώρο στο τραπέζι! Ακόμη, όταν άδειασε η πρώτη μπύρα δεν μας πρότειναν να φέρουν δεύτερη.

Όταν ήρθε η σερβιτόρα να με ρωτήσει αν μου αρέσει το φαγητό μου, της απάντησα ότι εμφανισιακά το πιάτο δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και πως περίμενα να φάω ζυμαρικά ψημένα στο φούρνο με μία ωραία κρούστα τυριού από πάνω. Και εκεί μου ήρθε η κατραπακιά: "Αα... ξέρετε.. έτσι σερβίρεται στην Ιταλία αυτό το πιάτο, έπρεπε να μας το πείτε ότι το θέλετε ψημένο στο φούρνο". Δεν απάντησα καθώς πρώτον, δεν θεωρώ ότι άξιζε να μπω στον κόπο για ένα τόσο οδυνηρά γνωστό πιάτο και δεύτερον δεν υπήρχε πουθενά η επιλογή φούρνου ή όχι και φυσικά η ίδια δεν ανέφερε κάτι κατά την παραγγελία.

Τέλος πάντων το πήρε πίσω κατόπιν δικής της παρότρυνσης και μου το επέστρεψε ελαφρά ψημένο όπου όμως ήταν και πάλι... "καημένο".

Στα θετικά, στο τέλος μας κέρασαν ωραία λικέρ λιμοντσέλο και μαστίχα.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 50 ευρώ τα οποία μας φάνηκαν πάρα πολλά.
Δε θα ξαναπάμε καθώς πιστεύουμε πως θέλει δουλειά σε όλα τους τομείς.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Η αδελφή μου ήθελε για Παραμονή Χριστουγέννων να φάμε κάπου έξω και κάπου ιταλικά. Της είχε καρφωθεί ο Giorgino λόγω αναφορών μας από παλαιότερες επισκέψεις στην Άνω Γλυφάδα. Ο λόγος ήταν τα φρέσκα ζυμαρικά.

Το σάιτ τους δυστυχώς δεν αναφέρει τιμές (γιατί άλλος θα πλήρωνε), παλαιότερα θυμάμαι πως αναφέρονταν. Και αφού διαβάζω κάποιες κριτικές με αναφορές από χρήστες με πρόσφατες επισκέψεις, πέφτει στην αντίληψη μου η απάντηση του καταστήματος σε ένα περιστατικό που έλαβε χώρα έξω από το μαγαζί πριν 2 μήνες και χρησιμοποιήθηκε η μαρτυρία μου από κριτική που είχα κάνει για γειτονικό μαγαζί (το περιστατικό με το Smartάκι). Ασυναίσθητα το θεώρησα οιωνό.

Το πρόγραμμα είχε ως εξής: Η συγκεκριμένη μέρα δεν είχε προκαθορισμένο μενού και τιμή. Μπορούσες να διαλέξεις ότι επιθυμείς από τον κατάλογο συν ότι υπήρχαν 5-6 πιάτα πιο εορταστικά. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να κάνουμε κράτηση μια ημέρα νωρίτερα.

Έτσι κι έγινε. Φτάσαμε στις 21:45, 5 άτομα. Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο αλλά όσο περνούσε η ώρα ερχόταν κι άλλος κόσμος. Δεν γέμισε τελείως αλλά η πληρότητα ήταν σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Στα πιο ουσιώδη τώρα. Παρά το ότι το μαγαζί μετακόμισε και πήγε πιο κεντρικά, τολμώ να πω πως δεν έχασε τον χαρακτήρα του, που του επέτρεψε να κάνει το βήμα παραπάνω. Στην Άνω Γλυφάδα ανέβαινες ψηλά στο βουνό, σε χώρο που θύμιζε γειτονιά, χωρίς να με χαλάει καθόλου προσωπικά. Συνεργαζόταν και με την Diners όπου σου έδινε τη δυνατότητα να δειπνήσεις με 50% έκπτωση. Ο λογαριασμός ήταν σχεδόν κλοπή (υπέρ σου), Σου κόστιζε η μακαρονάδα 4.5-5 ευρώ. Ούτε σε ντελιβεράδικο έτσι.

Ας αναλύσω λίγο τη νέα εμπειρία. Να ξεκινήσω από τα πολύ θετικά.

Casa... Σπίτι δηλαδή... Ναι όντως νιώσαμε ότι είχαμε ρεβεγιόν σε σπίτι. Η εξυπηρέτηση ΑΨΟΓΗ όχι τόσο στην εκτέλεση και τους χρόνους. Η ευχαρίστηση πηγάζει από την αντιμετώπιση που είχαμε σαν πελάτες.

Νιώσαμε σαν φιλοξενούμενοι. Με το που μπήκαμε και μας υποδέχθηκαν, ήρθε το πρώτο καλωσόρισμα. Ποτήρι αφρώδη οίνου. Μετά την παραγγελία έρχονται μπρουσκετούλες, φρεσκότατες και μία ανά άτομο. Στο τέλος 2 καράφες με μαστίχα και λιμοντσέλο όπου μας ρώτησαν αν επιθυμούμε να μας προσφέρουν εξτρά γέμισμα. Πως να μη σε σκλαβώσουν όταν σου συμπεριφέρονται έτσι και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουν εκ των προτέρων πόσα χρήματα θα αφήσεις.

Το μοναδικό πταίσμα που μπορώ να διακρίνω είναι η χρέωση του 1.5 ευρώ ανά άτομο για τις μικρές αλλά νοστιμότατες πιτούλες φοκάτσια. Εάν όμως συμπεριλαμβάνονται και όλα τα παραπάνω στην τιμή, δεν υπάρχει λόγος να γκρινιάζω.

Στην αρχή μας ήρθε εμφιαλωμένο νεράκι αλλά ζητήσαμε βρύσης και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα να αντικατασταθεί και να ανανεωθεί όσες φορές χρειάστηκε, χωρίς να το ζητήσουμε και χωρίς να μας εκδικηθούν αφήνοντας μας να κορακιάσουμε (το έχουμε βιώσει και αυτό από άλλους επαγγελματίες του κλάδου).

Οι χρόνοι ήταν καλοί μεταξύ των φαγητών και μια σχετική καθυστέρηση υπήρχε στην αναμονή των κυρίως. Ο λόγος ήταν τα φρέσκα ζυμαρικά που φτιάχνονταν εκείνη την ώρα.

Πολύ γραφική η φιγούρα του κυρίου με τα γκρίζα μαλλιά, τον θυμηθήκαμε και από τις παλαιότερες επισκέψεις μας. Εύχομαι να είναι αυτός ο Giorgino, έδειχνε να γυρίζει όλο το μαγαζί μόνος του και να εξυπηρετεί. Επίσης μια κοπέλα και ένα παλικάρι, ο Παναγιώτης που τον γνώριζα από το σχολείο μου. Πολύ εξυπηρετικοί και σε ένα προβληματάκι που δημιουργήθηκε με έναν ανόητο που αποφάσισε να ανάψει το πουράκι μόνος του ενώ ΟΛΟΣ ο χώρος ήταν μη καπνιζόντων, δεν το έκαναν γαργάρα και μας απολογήθηκαν.

Έχω αναφερθεί ξανά για το κάπνισμα, αλλά κάποιοι επιμένουν να καπνίζουν μπροστά στα 11χρονα παιδιά τους. Έλεος.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το τρομερό και φαντασμαγορικό. Μια μεσαίου μεγέθους σάλα, με τα τραπεζομάντηλα της και τις άνετες καρέκλες της, με διπλά μαχαιροπίρουνα. Μου θύμισε ιταλικό μαγαζί περασμένης δεκαετίας, βορειοϊταλικού τύπου. Στον πιο μέσα χώρο υπήρχε πέτρα, αλλά αυτό που μου άρεσε ήταν τα ράφια που ήταν τοποθετημένα τα ποτήρια, μου θύμιζαν πως ήμουν σαν σε σπίτι. Η καθαριότητα είναι από τα δυνατά σημεία του μαγαζιού, το ίδιο καθαρές και οι τουαλέτες.

Στα του φαγητού:

- Καλωσόρισμα με ένα ποτήρι αφρώδη οίνο. Η γεύση του μου έκανε για φράουλα. Πολύ καλή αρχή.

- Πιτάκια φοκάτσας, νόστιμα χρεώθηκαν 7.5 ευρώ για τα 5 άτομα.

- Μπρουσκετούλες με τομάτα στα 4.6 ευρώ. Ήρθαν μόνες τους και χωρίς να τις παραγγείλουμε. ΔΕΝ ΧΡΕΩΘΗΚΑΝ. Τραγανιστές και ζουμερές, με φρέσκια τομάτα. Μπορούσες να προσθέσεις και λάδι με τσίλι. Απλό αλλά καλοεκτελεσμένο πιάτο, όχι εκτελεσμένο στο απόσπασμα όπως σε άλλα μαγαζιά.

- Μανιτάρια πλευρώτους στο γκριλ στα 7.5 ευρώ. Καλοεκτελεσμένα και με το λαδάκι τους, καλή μερίδα για μοιρασιά. Οι 2 από τους 5 είπαν ότι έμοιαζαν σαν να τρως κρέας (με την καλή έννοια).

- Πίτσα μαργαρίτα στα 8.5 ευρώ. Καλοψημένη, με ελαφρώς λίγο ζυμαράκι παραπάνω. Θα ήθελα ένα κλικ περισσότερη σάλτσα τομάτας και τυρί.

Πάμε στα φρέσκα ζυμαρικά...

- Καραμέλες με ρικότα, σπανάκι, κρέμα στα 10.8 ευρώ. Η γέμιση τους ήταν με σπανάκι και τυρί ρικότα. Η πρώτη φορά που είχα δοκιμάσει το συγκεκριμένο πιάτο ήταν στον Vincenzo καμιά 10ετία πριν, πιάτο-σήμα κατατεθέν τότε. Νόστιμες, σκληρές όσο πρέπει. Ενώ δεν φαίνονται πολλές στο πιάτο, μη θεωρήσετε μικρή την ποσότητα (λόγω και της σάλτσας).

- Τορτελόνι με σάλτσα καρυδιού στα 10.8 ευρώ. Η γέμιση ήταν με σάλτσα μανιταριων. Νοστιμότατο πιάτο, η γέμιση σου έφερνε στο νου εικόνες δάσους. Πολύ καλή και η σάλτσα καρυδιού, ραφινάτη και καθόλου βαριά.

- Τριανγκολίνι με τομάτα και μασκαρπόνε στα 10.8 ευρώ. Τρίγωνα ζυμαρικά με γέμιση σπανάκι και ρικότα. Όλα τα χειροποίητα ζυμαρικά τους είχαν το κλικ παραπάνω στην παρασκευή. Μου άρεσε που δεν ήταν παραψημένα και διατηρούσαν τη γέμιση ατόφια, χωρίς να αλλοιωθεί. Το ίδιο και εδώ.

- Τορτελόνι κον πάνα στα 10.8 ευρώ. Σάλτσα κρέμας γάλακτος και ζαμπόν με γέμιση σάλτσας μανιταριών. Δεν έμεινε ούτε ίχνος στο πιάτο, όπως και στα υπόλοιπα δηλαδή.

- Πένες grudaiola στα 8.8 ευρώ. Αλ ντέντε, με τη μόνη παρατήρηση πως μου ήρθαν χλιαρές, πιθανολογώ γιατί καθυστέρησαν να φτιαχτούν τα πιάτα με τα φρέσκα ζυμαρικά. Η απλότητα της γεύσης. Φρεσκότατοι κύβοι τομάτας, τριμμένη μοτσαρέλα και όσο σκορδάκι χρειάζεται για να δώσει χρώμα στο πιάτο. Μεγάλη μερίδα, πιο χορταστική από τα φρέσκα ζυμαρικά.

- Μπράουνι με παγωτο βανίλια στα 5.5-6.5 ευρώ. Έρχεται ένα νοστιμότατο τούβλο ικανό να χορτάσει 3 άτομα. Μου άρεσε η υγρή μορφή του στο κέντρο που θύμιζε (καλό) σουφλέ σοκολάτας. Να το δοκιμάσετε.

- 1/2 λίτρο χύμα κόκκινο κρασί στα 5-5.5 ευρώ, απλώς ΟΚ για συνοδευτικό.
- Κόκα κόλα 250 μλ στα 2-2.5 ευρώ

- Λιμοντσέλο και μαστίχα κέρασμα. Το λιμοντσέλο πιο βαρύ, προτίμησα τη μαστίχα που ήταν πιο ήπια.

Σύνολο στα 88.6 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως, άξιζε τα χρήματα που πληρώσαμε.

Ο Giorgino δεν γνωρίζω αν έχει background από πίσω του για να στηρίξει οποιαδήποτε αποτυχία του. Νομίζω πως κάνει αργά αλλά σταθερά βήματα για να καθιερωθεί, χωρίς να χρησιμοποιεί το περιτύλιγμα του στυλάτου χώρου και των γνωριμιών με τα ΜΜΕ ή την προβολή του στην τηλεόραση.

Νομίζω πως ακολουθεί τη διαφήμιση στόμα με στόμα. Στηρίζεται στη φιλοξενία του και στην ποιότητα του.

Θα πληρώσεις λοιπόν την εξυπηρέτηση του και όχι κάποιον φτασμένο σεφ που θα σου ζητήσει τα διπλά χρήματα για να σου δώσει ένα γραμμάριο "δόξας" του.

Ναι, είναι από τα ποιοτικά μαγαζιά και αξίζει η επίσκεψη.

Υ. Γ Επειδή βλέπω πως εκπροσωπείται το κατάστημα, θα τους πρότεινα τις αντιεμπορικές μέρες να επεξεργαστούν κάποιο φιξ μενού για να τους γνωρίσει και άλλος κόσμος. Με τη νοοτροπία που έχουν δεν έχουν να χάσουν ή να αποδείξουν κάτι αλλά μπορούν να ΕΔΡΑΙΩΘΟΥΝ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το casa di giorgino το είχαμε βάλει στο μάτι εδώ και καιρό, ορμώμενοι από τις πολύ καλές κριτικές που είχαμε διαβάσει στο site ειδικά από παλιούς και έμπειρους χρήστες του site.

Δεδομένου οτι η πίτσα και η μακαρονάδα τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει συνώνυμο του delivery, θεωρώ οτι είναι υποχρέωσή μας να στηρίζουμε που και πού με τις κριτικές μας τα αναλογικά λίγα εστιατόρια που επιμένουν στο dinning σε αυτό το είδος, ώστε να μην απαξιωθεί εντελώς.

Μόλις λοιπόν αποφασίσαμε να κάνουμε κράτει στην κρεατοφαγία, αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε το Σάββατο 5/12.

Προνοητικοί, κλείσαμε τραπέζι για 3 άτομα, ώστε να μην έχουμε εκπλήξεις, πράγμα που ορθώς απεδείχθη οτι πράξαμε, γιατι λόγω ημέρας εαν το επιχειρούσαμε μάλον θα απογοητευόμαστε και ίσως να μην μπορούσαμε να το δοκιμάσουμε.

Το εστιατόριο βρίσκεται επί της οδού Κύπρου στη Γλυφάδα, είναι γωνιακό και είναι αυτό που θα αποκαλούσαμε "κέντρο-απόκεντρο", δηλ σε απόσταση αναπνοής από τη βαβούρα των λοιπών καταστημάτων υγιειονομικού ενδιαφέροντος και χώρων διασκέδασης, αλλά διατηρώντας στο σημείο που είναι μια ησυχία και ένα ζεστό και φιλόξενο χώρο.

Εαν λοιπόν ψάχνετε γαι ένα χώρο όπου μπορείτε να δειπνήσετε ήσυχα και να απολαύσετε το δείπνο σας και να μπορείτε να μιλάτε χωρίς να φωνάζετε για να σας ακούσει η παρέα σας, τότε από αυτήν την άποψη το casa di giorgino θα σας αποζημιώσει με το παραπάνω.

Στην ουσία το εστιατόριο είναι αναπτυγμένο στην πρασιά του κυρίως ακινήτου του, δηλ ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος όπου εμείς κρατήσαμε τραπέζι είναι αρκετά μικρός και μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι και 25 άτομα περίπου.
Αντίθετα η πρασιά του ακινήτου που έχει μεταμορφωθεί σε χώρο κύριας χρήσης, κλεισμένο με τζαμαρία, πολύ φιλόξενο και διακοσμημένο λιτά με ζεστά χρώματα και διακριτικό φωτισμό, είναι ικανή να δεχτεί πολλαπλάσιο αριθμό πελατών από τον κυρίως χώρο.

Εμείς προτιμήσαμε τον έσωτερικό χώρο, μόνο και μόνο με το σκεπτικό της διασφάλισης της ακαπνίας, σε περίπτωση που ο εξωτερικός χώρος γινόταν αντικείμενο καπνιζόντων, μια και έχουμε ευαισθησία στο θέμα του τσιγάρου, ιδιάιτερα οταν συνοδεύει το φαγητό μας. Τολμώ να πω πάντως ότι μέχρι και που αποχωρήσαμε από το εστιατόριο, δεν ειδαμε καπνό ούτε φυσικά στον εσωτερικό χώρο, ούτε στο χώρο της πρασιάς, και γενικά το περιβάλλον κρατήθηκε καθαρό και από μυρωδιές κουζίνας.

Μόλις κατσαμε, μας προσφέρθηκε αμέσως κατάλογος (menu) καθώς και κατάλογος κρασιών και εντός 3λέπτου μας ήρθε εμφιαλωμένο νερό (δεν μας ρώτησαν εαν επιθυμούμε εμφιαλωμένο ή νερό βρύσης οπότε εγώ προσωπικά το θεωρώ από τα μεγάλα μείον του εστιατορίου όχι για το θέμα της τιμής αλλά για τον τρόπο της επιβολής), καθώς και μπρουσκέτες (φέτες ψωμί ζεστές, με ντοματούλα, σκόρδο και λαδάκι), που υπάρχει στον κατάλογο μεν ως ορεκτικό που μπορείς να το παραγγείλεις, αλλά μας¨"επεβλήθη" και αυτό ως κουβέρ(και εδώ χάνει πόντους το εστιατόριο για τον ίδιο λόγο της "επιβολής")

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κυρίως μακαρονάδες, πάσης φύσεως και συνδυασμών καθώς και μαι καλή γκάμα από πίτσες. Επίσης περιλαμβάνει αξιοπρεπή κατάλογο ορεκτικών.

Επιλέξαμε να δοκιμάσουμε μια πίτσα μαργαρίτα, μια μακαρονάδα με σπαγγέτι και μανιτάρια πλευρώτους ως ορεκτικό.

Τα μανιτάρια ήρθαν στην ώρα τους πρώτα και μετά από λογική ώρα επακολούθησαν τα κυρίως.

Τα μανιτάρια ήταν πολύ καλά σε ποσότητα, σωστά και όμορφα σερβιρισμένα, ισομεγέθη κομάτια και προσεγμένα. Ηταν όμως λίγο flat στη γεύση τους και εγώ προσωπικά θα τα περίμενα λίγο πιό τραγανά. Ισως να είναι ο τρόπος που μαγειρεύονται και ετοιμάζονται, και είναι ο λόγος που στέρησε την 4η ντοματούλα στη βαθμολογία της γεύσης. Πάντως σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να πώ οτι δεν τρωγόντουσαν, απλά δεν είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει και ίσως να μην είναι το forte του εστιατορίου.

Η πίτσα ήταν ακριβώς όπως την περίμενα ως ιταλική, με λεπτή ζύμη, σωστά ψημένη, ούτε καμένη ούτε ωμή, με το ζυμάρι να είναι μαλακό και να κόβεται εύκολα. Η ποσότητά της ήταν πέραν από επαρκής, ικανή μάλιστα να χορτάσουν ίσως εώς και δύο άτομα.

Η μακαρονάδα που επιλέξαμε ήταν η crudaiola, που ήταν με σπαγγέτι και κομμάτια ντοματούλας, παρμεζάνα και βασιλικό,

Ηταν ομολογουμένως πολύ καλή και αναδείκνυε σε σωστές αναλογίες όλα τα αρώματα, σωστά βρασμένη και όχι λασπωμένη -όπως έχω φάει σε άλλα ιταλικά -, σε επαρκή ποσότητα, σερβιρισμένη σε βαθύ πιάτο, ώς είθισται.

Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη, (4 σερβιτόροι εξυπηρετούσαν τον εσωτερικό και τον εξωτερικό χώρο), μας ρώτησαν και κατά τη διάρκεια αλλά και με το πέρας του δείπνου τις εντυπώσεις μας για το αν όλα ήταν καλά και γενικά όλοι φέρθηκαν με το σωστά εννοούμενο επαγγελματισμό.

Στο τέλος μας κέρασαν λιμοντσέλο και ποτό μαστίχα, που ήταν και τα δύο πολύ καλά.

Κατά την αποχώρησή μας, μας χαιρέτησαν ευγενικά, ένας μάλιστα από τους σερβιτόρους είχε προνοήσει μας μας ανοίξει την πόρτα και να μας χαιρετήσει και στην έξοδο, καθιστώντας αυτές τις μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά σε σχέση με άλλους χώρους και δικαιολογούν το 4άρι στην εξυπηρέτηση.
Για όλα τα ανωτέρω πληρώσαμε 34 ευρώ, τιμή που μάλλον είναι τσιμπημένη αναλογικά με αυτά που πήραμε.

Με άλλα λόγια όταν όλα τα ζυμαρικά κοστίζουν από 8,5 έως 13,5 ευρώ, θεωρώ οτι θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ παρακάτω, όπως επίσης και τα ορεκτικά που κυμαίνονται από 7,7 έως και 9,8.

Εξ αιτίας αυτού και μόνο του λόγου, η βαθμολογία είναι χειρότερη στο vfm, και εαν υπήρχαν μισά μάλλον θα προσέγγιζε το 2,5 αντί το 2 που αναγκάστηκα να βάλω

Συμπερασματικά, είναι ενα πολύ καλό ιταλικό εστιατόριο με πολύ καλή ποιότητα και άριστη εξυπηρέτηση, αλλά με προοπτική βελτίωσης κατά τη γνωμη μου τόσο στο κομάτι των τιμών όσο και στα μικρά tips που ανέφερα στο θέμα διαχείρισης του εμφιαλωμένου νερού και του κουβέρ, που εμένα προσωπικά τείνουν να με "χαλάνε" όταν τα συναντώ

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεπτομαι το casa di giorgino για μια σειρα απο πραγματα:

Πολυ καλο service.
Ολοφρεσκιες σαλατες.
Αψογη ιταλικη πιτσα (λεπτο ζυμαρι).
Αυθεντικη ιταλικη καρμποναρα (Αυγο, οχι κρεμα γαλακτος).
Εξαιρετικα μυδια. Ειναι απο τις σπανιες περιπτωσεις που βρισκεις κατι καλο σε μερος που δεν το περιμενεις.

Νομιζω οτι αυτη την στιγμη (τελη 2015) ειναι-ευκολα- το καλυτερο ιταλικο στην περιοχη. Το μονο προβλημα ειναι οτι η περιοχη δεν φημιζεται για το ευκολο parking αλλα προφανως αυτο δεν εχει να κανει με το εστιατοριο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ballbreaker.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο.... δε θα ντραπώ να το πω, είναι από τα αγαπημένα μου στην κατηγορία Ιταλικό. Και ο βασικός λόγος είναι η τιμιότητα. Τι θέλω να πω. Είναι ένα μαγαζί τίμιο σε όλα του.

Στην εξυπηρέτηση η οποία είναι χιλιοδοκιμασμένα άψογη, στην καθαριότητα του χώρου αλλά και στη διακόσμηση ππου προσπαθεί να δίνει την αίσθηση φιλόξενης σπιτικής σάλας, στις γεύσεις που τόσα χρόνια είναι σταθερά καλές, χωρίς μεγαλοπιασίματα και δηθενιές και φυσικά στις τιμές που ενίοτε μπορεί να ναι λίγο τσιμπημένες αλλά οπωσδήποτε ποτέ δε θα αναθεματίσεις η θα μετανιώσεις που έδωσες τα χρηματά σου, γιατί και τα υλικά είναι άψογα και οι ποσότητες σωστές και η συνολική εμπειρία όμορφη και ξεκούραστη.... Αναλυτικά.....

Από τις άπειρες φορές που έχω πάει στο συγκεκριμένο μαγαζί, με παρέες κάθε είδους (παιδιά, ηλικιωμένους, νεούς φίλους κλπ) για κάθε λόγο (γεννεθλια, γιορτές, απλά μεσημεριανά γεύματα) θα σταθώ στη φορά που πήγα θέλοντας να κάνω το τραπέζι σε έναν πολύ σημαντικό για μένα άνθρωπο, όπου ήθελα αληθινά να περάσει όμορφα και στο τέλος της βραδιάς να χω βγει ασπροπρόσωπος για την επιλογή μου.

Με κράτηση μόλις 2-3 ώρες πριν μας υποδέχτηκαν με τον γνωστό θερμό και ευγενικό τρόπο τους. Επειδή είχα επισκεφθεί το μαγαζί και στην παλιά του έδρα αρκετές φορές, ο ευγενικός κύριος στο σέρβις με χαιρέτησε πολύ ευγενικά και εγκάρδια...... να σημειώσω εδώ ότι θεωρώ σημαντικό να μπαίνεις κάπου και να νιώθεις ότι σε θυμούνται ως πελάτη. Με διακριτικότητα και σεβασμό, πιστεύω ότι είναι ένδειξη σεβασμού. Το ίδιο θεωρώ ότι πρέπει να συμβαίνει φυσικά σε κάθε πελάτη που σου κάνει την τιμή να περάσει την πόρτα του μαγαζιού σου.

Μας ρώτησαν καταρχήν αν το τραπέζι που είχαν επιλέξει για μας μας ικανοποιούσε. Φυσικά ρώτησαν για το είδος του νερού (εμφιαλωμένο -βρύσης) πράγμα το οποίο είναι πολύ σημαντικό πλέον. Το εμφιαλωμένο λευκό κρασί ήρθε με σαμπανιέρα.

Ακολούθησαν οι γνωστές κανονικές προς μεγάλες σε μέγεθος μπρουσκέτες εμφανώς φρεσκοφτιαγμένες τη στιγμή της παραγγελίας, νόστιμες και με όσο σκορδάκι έπρεπε και οι ζεστές πεντανόστιμες φετούλες φοκάτσιας της οποίες δύσκολα κρατάς μέχρι να ρθει το φαγητό..

Η παραγγελία μας για δυο άτομα περιελάβανε τη σαλάτα με τα φιλετάκια και την παρμεζάνα (αγαπημένη από παλιά), μύδια αχνιστά και καρπάτσιο.....

Η σαλάτα φρεσκότατη και μεγάλη με τα φιλετάκια του μοσχαριού μαγειρεμένα τη στιγμή της παραγγελίας ήταν ένα καλό ξεκίνημα και έδενε υπέροχα με το μπαλσάμικο και της μπόλικες φλοίδες παρμεζάνας.

Τα μύδια..... στο τηγάνι...... είναι και αρκετά σε ποσότητα με απειροελάχιστα κλειστά (σε πολλά μαγαζιά τελικά είναι δώρο άδωρον το συγκεκριμένο πιάτο) με υπέροχη σάλτσα ντομάτας φρέσκο σκόρδο και μαιντανό. Ένα πιάτο φαινομενικά απλό που όμως θέλει τέχνη στο δέσιμο των γεύσεων, η σάλτσα να χει πάει παντού και να χει την σωστή ποσότητα υλικών. Μαζί φέρνουν σκεύος για τα άδεια΄κέλυφη και σκέφτομαι ότι θα έπρεπε για όσους διαλέγουν το συγκεκριμένο πιάτο και όσα ακόμα περιλαμβάνουν οστρακοειδή να υπάρχει μια πρόβλεψη για finger bowl.

Το καρπάτσιο ( πάντα μα πάντα θα πάρω ένα καρπάτσιο) στη σωστηθερμοκρασία με παρμεζάνα και ρόκα σε μεγάλο πιάτο..... ίσως έλαχιστα πιο χοντρές φέτες και ένα ντρέσινκ από την κουζίνα λαδολέμονου( ώστε να χει ήδη ξεκινήσει το μαρινάρισμα ωσπου να φτάσει στο τραπέζι) να το απογείωνε.

Για κυρίως διαλέξαμε δύο έιδη φρέσκων ζυμαρικών παπαρδέλες με σπαράγγια πατζάρια και μανιτάρια και τορτελόνι με ζαμπόν και κρέμα γάλακτος.

Και τα δύο, πολύ σωστά σε ποσότητα, χωρίς υπερβολές οι κρεμώδεις σάλτσες σωστά δεμένες και αυτό που μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση τόσα χρόνια είναι η συναίσθηση του μάγειρα στη χρήση του αλατιού. είναι πάντα στο μέτρο του σωστού έτσι ώστε και η παρμεζάνα που θα προσθέσεις στο πιάτο σου δίνει την έξτρα αλμύρα και γεύση που χρειάζεται και τίποτα παραπάνω.

Φρέσκο πιπέρι διαθέσιμο στα τραπέζια για να προστεθεί κατά βούληση (προσωπικά βάζω σχεδόν παντού). Στα συν το σωστό βράσιμο των ζυμαρικών και φυσικά το ότι δε σε αφήνει με αίσθημα βαρυστομαχιάς στο τέλος.

Φυσικά όσες φορές δεν έχω καταφέρει να τελειώσω το φαγητό μου το έχω ζητήσει πακέτο για το σπίτι το όποιο κάνουν με μεγάλη ευχαρίστηση και φυσικά χωρίς να σε κοιτάξουν άσχημα.

Ηρθαν κέρασμα τα λικεράκια και ανανεωθήκαν χωρίς να το ζητήσουμε και πανακότα ελαφριά για τηγλυκιάεπίγευση.

Ο λογαριασμός με εμφιαλωμένο ιταλικό κρασί Frascati ήρθε γύρω στα 75 ευρώ. Ποσωπικά μου φάνηκε ένα πολύ καλό ποσό για τις ποσότητες την εξυπηρέτηση τη συνολική εμπειρία. Ο συνοδός μου έμεινε εντυπωσιαμένος με την ευγένεια την εννοιατου προσώπικου αν είναι όλα εντάξει με απλότητα και σεβασμό χωρίς να γίνονται φορτικοί και φυσικά με τις γεύσεις.

Στην έξοδο ο Σεφ σε ένα διάλειμμά από την κουζίνα του αποχαιρετούσε εγκάρδια τον κόσμο μαζί με το υπόλοιπο προσώπικο.

Η αίσθηση ότι σε καλομαθαίνουν και νοίαζονται που είσαι εκεί είναι στις μέρες μας αλήθεια ανεκτίμητη και δε την αλλάζω με τίποτα. χαίρομαι που προσπαθούν έντιμα όπως είπα χωρίς ύφος και δήθεν στιλ αν και είναι ένα μαγαζί το οποίο βρίσκεται στο κέντρο της Γλυφάδας.

Να σημειώσω τέλος ότι αισθητικά ίσως να μη βοηθά ο χώρος (μαγαζί με μετακινούμενους εξωτερικούς τοίχους-τζαμαρία) αυτό δε τους εμποδίζει με μικρές πινελιές να κάνουν το χώρο ζεστό και φιλόξενο τραπεζομάντιλα, απλά και πεντακάθαρα σερβίτσια γλαστράκια και στο εσωτερικό όμορφα αντικείμενα σαν σε παλίο σπίτι.

Είναι συνολικά μια πολύ πολύ καλή προσπάθεια που θέλει να χει συνέχεια στο χρόνο και φαίνετε, Μπράβο.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Βράδυ Παρασκευής Οκτωβρίου και η όρεξη για ιταλικό φαγητό χτυπάει κόκκινο! Λάτρεις της κουζίνας λοιπόν και έχοντας αρκετά... "ένσημα" δοκιμών εστιατορίων και γεύσεων στη συγκεκριμένη κουζίνα αποφασίσαμε να επισκεφτούμε μια πιτσαρία που κατά τύχη είχαμε δει στο δρόμο μας για κάποιο άλλο εστιατόριο της περιοχής 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Πρόκειται για μια πιτσαρία μερικές δεκάδες μέτρα μακρυά από το κέντρο της Γλυφάδας, σε μια ήσυχη γειτονιά (γιατί περί αυτού πρόκειται) με άνετο χώρο να κάτσεις και έυκολο σχετικά παρκάρισμα στους γύρω δρόμους για όσους έχουν την απορία. Καθαρό περιβάλλον σίγουρα, ευγενικό, φιλικό και εξυπηρετικό προσωπικό, ικανοποιητική ποιότητα στο φαγητό, ΑΛΛΑ δυστυχώς για να είμαστε ειλικρινείς ΟΧΙ κάτι το ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ, ή διαφορετικά να το πω "μετριότης μετριοτήτων τα πάντα μετριότης... " Και εξηγούμαι:

Η εμφάνιση του μαγαζιού, το καλωσόρισμα και η πρώτη επαφή του προσωπικού ήταν πολύ καλύτερες από την τελική γεύση που μας άφησαν αυτά (τα λίγα) που δοκιμάσαμε αλλά και το μαγαζί ώς εμπειρία στο σύνολο.

Γενικά ο κατάλογος ήταν πλούσιος με πολλές μακαρονάδες και λιγότερες πίτσες. Τα κυρίως πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν μια σπαγγέτι καρμπονάρα και μία πίτσα με (αρκετά) υλικά, καρμπόν που έχουμε δοκιμάσει και σε άλλες πιτσαρίες πράγμα που μας επιτρέπει να συγκρίνουμε το πιάτο άμεσα και όχι με... αφαιρετική ή προσθετική λογική και χαρακτηρισμούς τύπου "σχεδόν", "παρόμοια" κλπ κλπ.

Η πίτσα λοιπόν μας φάνηκε το πολύ... μέτρια. Γιατί αν σκεφτώ ότι πληρώσαμε κιόλας 13 ευρώ θα πω απαράδεκτη.... Δεν άντεξα! Έχουμε φάει σπιτική πίτσα πολύ καλύτερη. Για να μην πω γνωστής αλυσίδας delivery... Τα υλικά δεν ξεχώριζαν μεταξύ τους γευστικά, αποτελούσαν απλά ένα συνονθύλευμα και η ζύμη δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, τελείως στεγνή και απλά... υποστηρικτική για να πιάνεις το κομμάτι, εννοώντας για όσους καταλαβαίνουν ότι υπάρχει η άκρη της ζύμης που τρώγεται μετά... μανίας και αυτή που... την αφήνεις στην άκρη και τρως μόνο τα υλικά με το τυρί...

Όταν πάω να φάω έξω και αποφασίζω να πληρώσω (περισσότερα) για το τραπέζι που θα "απασχολήσω" ΑΠΑΙΤΩ κιόλας να έχω τον ανάλογο σεβασμό σαν πελάτης ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γευστικά. (Γιατί από εξυπηρέτηση τον είχα απ'το προσωπικό. ) 5/10 για την πίτσα (επιεικώς) και 5/10 για την καρμπονάρα (απλόχερα) η οποία μέσα σε 4 λεπτά άρχισε να κολλάει, το bacon ήταν δεν ήταν μέσα στο πιάτο και η κρέμα γάλακτος με το αυγό δεν σου άφηναν και πολύ γευστική εντύπωση. Όπως προείπα... μετριότητα.

Από την άλλη, για να τα λέμε όλα, η σαλάτα που παραγγείλαμε (belladona - με φρούτα του δάσους) ήταν πλούσια σε γεύση και ισορροπημένη αν κι εκεί τα cranberries πχ τα έψαχνες με τον μεγεθυντικό φακό. 8/10 για τη σαλάτα.

Εντύπωση μας έκανε βέβαια και το ότι η συγκεκριμένη κόστιζε περισσότερο από το κυρίως πιάτο παρόλο που δεν την έλεγες και αρκετά χορταστική σε ποσότητα. (9,50 ευρώ αντί 8,50 της καρμπονάρας! ) Στην αρχή να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι προσφέρονται 2 μπρουσκέτες (ψωμί με τριμμένη ντομάτα) αρκετά γευστικές. Αυτά για τα φαγητά.

Το προσωπικό ήταν άκρως εξυπηρετικό από την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά επειδή θέλω να είμαι και αντικειμενικός, χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, επειδή μετράει και η αποτελεσματικότητα, σε αυτό "έχαναν" λίγο, είτε ως προς τον επαγγελματισμό, είτε ως προς το timing. Είναι άλλο θέμα η ευγένεια και η ανταπόκριση στις απαιτήσεις του πελάτη και άλλο η... αποτελεσματικότητα στην εκτέλεσή τους. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Κάτι αξιοσημείωτο τέλος ήταν ο χρόνος απόκρισης της παραγγελίας μας. 40 λεπτά+κάτι με το ρολόι έκανε για να έρθει η πίτσα σε μια βραδιά όπου το μαγαζί είχε 6-7 τραπέζια απασχολημένα. Σε ταβέρνα, της ώρας, έχουν έρθει και νωρίτερα!

Συνοψίζοντας, μέτριο value for money για εμάς, τονίζω την υποκειμενικότητα στην αντίληψη κάθε πιάτου για τον καθένα, αλλά από την άλλη, όταν κάποιος πλασάρεται ως "la casa di Giorgino" και όχι πχ ως "Pizza fun", η κρίση απέναντί του πρέπει να είναι ανάλογη.

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος ως προς το αν θα ξαναπηγαίναμε ή όχι στη συγκεκριμένη πιτσαρία (αν μας τραβούσε δλδ άλλη παρέα), ένα είναι σίγουρο στη συνείδησή μας, κυρίως λόγω του ύφους των πιάτων, περισσότερο φέρνει σε "το σπίτι του Γιωργάκη" παρά στο "la casa di Giorgino". Ο νοών νοείτο...

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι Οκτώβριος 2015. 4 ενήλικες με 3 πιτσιρίκια 3,3 και 5 χρονών. Οι Εντυπώσεις μας ήταν αρνητικές δεν θα ξαναπάμε αν και δημότες Γλυφάδας.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
1. Με κόλπο χρεώνει τους πελάτες κουβέρ (το λέει "πιτάκι"). Σου φέρνει χωρίς να ζητήσεις πιτάκια και στα χρεώνει 1.8 ευρώ ανά άτομο.

Στο λογαριασμό μας είχαν χρεώσει ως Ψωμί 12,60 ευρώ! Η υπεύθυνη στο service λέει είναι για τα πιτάκια που σας φέραμε, πιτάκια που δεν ζητήσαμε. Δεν υπάρχει πουθενά ενημέρωση ότι το μαγαζί "προσφέρει" σε κάθε τραπέζι πιτάκια ούτε σε ρωτάνε αν τα θέλεις. Με κόλπο λοιπόν χρεώνουν κουβέρ που έχει καταργηθεί με νόμο. Φυσικά σε σχετική ερώτηση αν πρόκειται για κουβερ απάντησαν όχι.

Όταν είδαν ότι "δεν τρώμε κουτόχορτο" λένε οκ σας αφαιρούμε τα 12.60 ευρώ...

2. Μέτριο service και η υποδοχή. Σε ένα εστιατόριο περιμένεις τουλάχιστον ένα χαμόγελο υποδοχής.

3. Το μενου εχει πολύ λίγες επιλογές σε πίτσα και δεν αναφέρει (ενώ έχουν) υλικά που μπορείς να βάλεις. Π. χ. αν δεν ρωτήσεις δεν ξέρεις ότι μπορείς να φας πίτσα με μπέικον, σαλάμι κτλ.

4. Στο εσωτερικό έκανε ζέστη ο κλιματισμός λειτούργησε λίγο και μετά έκλεισε.

5. Τιμές αρκετά τσιμπημένες, με ελάχιστες επιλογές κυρίων πιάτων κάτω από 10 ευρώ.

ΘΕΤΙΚΑ
- Ποιότητα + γεύση ικανοποιητικά.

Ιούλ

Τέταρτη φορά που επισκεφθήκαμε το ιταλικό casa di giorgino.
H κάθε επίσκεψη ήταν πιό καλή από από την προηγούμενη.

Η κουζίνα κάθε φορά εκτός από το μενού, είχε και δύο extra προτάσεις σε πιάτα ημέρας. Οι μερίδες είναι σε ικανή ποσότητα και τα πιάτα αισθητικά και γευστικά άψογα. Στα σημαντικά είναι η εξυπηρέτηση και η ησυχία που προσφέρει.

Οικογενειακή επιχείρηση που κρατάει τον πελάτη σε βάθος χρόνου με συνεχή προσπάθεια και χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Το γνωρίζω το μαγαζι απο τότε που βρισκόταν στην άνω γλυφαδα το οποίο κ ήταν κάτι διαφορετικό για εκεί πέρα πάνω ευτυχώς που δεν έφυγε πολύ μακρυά μας κ βρίσκεται στην γλυφαδα πολύ καλή πίτσα και συνετές τιμές!!

Ζεστό κλίμα και ευγένεια απο όλους.. έχουμε δοκιμάσει σχεδόν όλες τις πίτσες
Εγω σαν λάτρεις όμως των ζυμαρικών δεν θα μπορούσα να μην είχα φάει κ καρμπονάρα η οποία ειναι παρά πολύ ωραια!! Γενικά αξίζει να πας με παρέα αν θες ενα ωραίο ιταλικό κ ν περάσεις ευχάριστα