04 Δεκ 2017

Κυριακή μεσημέρι μετά από παιδικό πάρτυ 4 ενήλικες και 3 άτομα με κράτηση από το etable.

Χώρος (2/4):

Η αλήθεια είναι ότι ο χώρος μας απογοήτευσε και εξωτερικά αλλά και όταν μπήκαμε μέσα. Καθαρός μεν αλλά δεν σε προδιαθέτει φοβερά για να καθίσεις.

Γεύση (3/4):

Δεν υπήρχε κατάλογος αλλά μας ενημερώσαμε για τα διαθέσιμα πιάτα.

Πήραμε 2 χωριατικες (7/10)

2 φέτες (7/10)

1 τυροπιτάκια (7/10(

2 πατάτες τηγανιτές (8/10)

2 κότσι χοιρινό με πατάτες (8/10)

Κολοκυθάκια τηγανιτά στικς (7/10)

Κολοκυθάκια γεμιστά βραστά (7/10)

1 κεφτεδάκια (7.5/10)

1 μπιφτέκι σχάρας (8/10)

1 φιλέτο κοτόπουλο σχάρας (8/10)

1 γαριδομακαροναδα (8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικοί πολύ και πρόθυμοι αλλά υπήρχαν καθυστερήσεις στην κουζίνα στην προετοιμασία και σερβίρισμα. Ομως λόγω της οικογενειακής κατάστασης τους δικαιολογώ.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 1/4 κρασί, 3 εμφιαλωμένο νερά και 4 αναψυκτικά και με την έκπτωση 25% του e-table πληρώσαμε 60 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Για την ποιότητα και γεύση εάν μένεις κοντά και δεν έχεις απαιτήσεις από χώρο η από service δοκίμασε το και δεν θα σε απογοητεύσει.

03 Μάρ 2017

Την Αθηνά την επισκέπτηκα μεσημερι Παρασκευης με αγαπημένο φίλο που γνωρίζει την περιοχή πολύ καλά, μετά τη δουλειά. Απoτελεί το οικογενειακό τους στέκι και τον ακολούθησα με κλειστά τα μάτια αφού μιλάμε για μέγα καλοφαγά.
Το σημείο που βρίσκεται απέχει 5λεπτά από το σπίτι μου με το αυτοκίνητο, οπότε ήταν άκρως βολικό, με τις απαραίτητες οδηγίες(ευχαριστω Βαγγέλη) έφτασα πολύ εύκολα, πάρκαρα δε ακόμη ευκολότερα.

Ο φίλος με είχε προετοιμάσει ότι ο χώρος είναι καθαρός και φροντισμένος αλλά δεν έχει κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο και βέβαια επιβεβαιώθηκε. Εν ολίγοις περιποιημενος με λίγα τραπεζια που είναι άνετα τοποθετημένα μεταξύ τους. Ιδιαίτερη μνεία στην καθαριότητα που αποπνέει ο χώρος. Το μόνο αρνητικό είναι οι μυρωδιές που βγαίνουν από την κουζίνα αλλά αναπόφευκτο. Το κάπνισμα δε γνωρίζω αν επιτρέπεται αλλά όση ώρα κάτσαμε εκεί δεν είδαμε κάποιον να καπνίζει...
Η εξυπηρέτηση υπήρξε παρά πολύ καλή, ταχύτητα, ευγενεια, ειλικρινής διάθεση να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό. Έφτιαξαν μία ποικιλία ειδικά για μας ούτως ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα. Το πιο ευχάριστο στοιχείο ήταν ότι αυτή την αντιμετώπιση είχαν όλοι οι πελάτες. Είναι ομορφο ένα συνοικιακό ταβερνακι να δημιουργεί την αίσθηση της θαλπωρης στους πελάτες του. Παρατηρήσα αρκετούς πελάτες να έρχονται να τσιμπησουν κάτι στα γρήγορα και να πουν δυο κουβέντες με τους ιδιοκτήτες.
Επίσης λειτουργεί και ντελιβερι έφυγαν αρκετές παραγγελίες κατά τη διάρκεια του γεύματος μας.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:
- Ντακακια (είχα ακούσει πολλά για αυτά και όντως ήταν νοστιμότατα) 4 παξιμάδια με ωραία ντομάτα για την εποχή και καλής ποιότητας φέτα.
- Σαγανάκι τυρί ωραιότατο το τυρί ακριβώς στα γούστα μου.
- συκώτι τηγανιτό κρατούσε λίγο λάδι παραπάνω αλλά ήταν μαλακό και γευστικό
- κεφτεδάκια λίγο βαριά λόγω των μπαχαρικών
- πατατουλες τηγανιτές χεράτες τηγανισμένες σε καλό λάδι
- τυροπιτάκια ωραιο φύλλο, τραγανό και η γέμιση σε σωστή ποσότητα
- ντολμαδάκια σπιτικά ήρθαν ζεστά και καταναλώθηκαν άμεσα.
Ότι δοκιμάσαμε κινήθηκε σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο. Οι εμπεριστατωμένες πληροφορίες μου λένε ότι ειδικεύονται στα ψάρια και τα θαλασσινά, ακόμη έχουν ωραία μαγειρευτά πχ λαχανοντολμάδες. Επίσης για καλούς πελάτες αναλαμβάνουν το ψήσιμο σε δικά τους ψάρια κλπ με ένα μικρό αντίτιμο.
Για τα παραπάνω και δυο μπύρες δώσαμε 23€, το ακριβες κόστος του κάθε πιάτου δεν το γνωρίζω καθως δεν είδαμε κατάλογο, αλλά το ποσό είναι αρκετά ικανοποιητικο, κυρίως για την ποιότητα οσων φαγαμε.
Εγώ σίγουρα θα το επισκεπτώ ξανα, βρίσκεται πολύ κοντά μου και είναι ένα μαγαζί αυθεντικό λαϊκό της περιοχής.
Τip έμαθα ότι οι ιδιοκτήτες έχουν καταγωγή από τη Ρουμανία θα πρότεινα και εγώ με τη σειρά μου να εμπλουτίσουν τον κατάλογο τους με πιάτα από την ιδιαίτερη πατρίδα τους. Μια τέτοια αλλαγή έχει συνήθως θετική κατάληξη, ειδικά εάν συνυπολογίσουμε ότι η ταβέρνα βρίσκεται εκεί από το 1989 (σημαδιακή χρονιά χωρίς αμφιβολία, πτώση του τείχους του Βερολίνου, γέννηση της ΤΟΜΙΕ κλπ κλπ σημαντικά γεγονότα για την παγκόσμια ιστορία)
Υγ. Το σημαντικότερο στη ζωή μας είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, αυτές χωρίζονται σε διάφορους τύπους, που όλοι λίγο πολύ ξέρουμε. Τον τελευταίο καιρό γνώρισα πολλούς αξιόλογους ανθρώπους, με άλλους κολλάς περισσότερο και η γνωριμία προχωράει σε φιλία, με άλλους πάλι μένει η συμπάθεια και η αμοιβαία εκτίμηση, όλοι όμως είναι σημαντικοί. Το συγκεκριμένο site έβαλε τη μαγιά!!

22 Δεκ 2017

Παρέα 10 ατόμων επισκεφθήκαμε το συνοικιακό αυτό εστιατόριο για ένα μεσημεριανό γεύμα. Είχαμε φάει και παλιότερα μερικές φορές και είχαμε μείνει ενθουσιασμένοι, από την οικογενειακή ατμόσφαιρα και από το νόστιμο, ποιοτικό και φθηνό φαγητό (φυσικά όχι και από το περιβάλλον, το οποίο είναι κάτω του μετρίου, αλλά το παραβλέπει κανείς, λόγω του φαγητού).

Δυστυχώς, αυτή τη φορά διαψευσθήκαμε και δεν ξέρω τι φταίει γιαυτό, μήπως αλλαγή διεύθυνσης ή μάγειρα, επιδίωξη του εύκολου κέρδους;
Θα περιγράψω σύντομα τα προκαταρκτικά, σαλάτες ανάμικτες αδιάφορες, τυροπιτάκια άγευστα, λαχανοντολμάδες και ντολμαδάκια μέτρια, κεφτέδες κάτω του μετρίου. Μετά από δύο μερίδες φέτας (πολύ μικρά κομμάτια) μας ενημέρωσαν ότι η φέτα τέλειωσε και μπορούμε να συνεχίσουμε μόνο με γραβιέρα, και φυσικά αρνηθήκαμε! Ίσως το μόνο καλό από όλα αυτά ήταν το ψωμί, που ήταν ψημένο και περιποιημένο.

Η μεγάλη απογοήτευση όμως, ήταν τα κύρια πιάτα. Παραγγείλαμε χοιρινό κότσι, και αντί αυτού μας έφεραν μερικά κομμάτια μαγειρεμένου κρέατος, εκ των οποίων σε κάθε μερίδα, το ένα μόνο ήταν χοιρινό και τα υπόλοιπα ήταν κοτόπουλο!!

Σε διαμαρτυρία μας, μας βεβαίωσαν ότι πρόκειται για χοιρινό, λες και δεν είχαμε όραση και γεύση για να αντιληφθούμε ότι ήταν κοτόπουλο! Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη, μας ετοίμασαν κεμπάπ, τα οποία ήταν ελαστικά, είχαν μια βαριά μυρωδιά και ήταν απαίσια σε γεύση! Σε ερώτησή μας, μας είπαν ότι αναμιγνύουν τριών ειδών κιμά, προφανώς της χείριστης ποιότητας από κάθε είδος. Το επιδόρπιο ήταν γιαούρτι με γλυκό σταφύλι (καλό) και λουκουμάδες, μέτριοι και με ελάχιστο μέλι. Ήπιαμε χύμα κρασί λευκό και ροζέ, μέτριας ποιότητας.

Επειδή τελειώνει ο εφετεινός χρόνος, τους απονέμω το βραβείο Razzie του χειρότερου φαγητού για εφέτος. Δεν ξέρω αν πρόκειται για μιά σειρά ατυχών συμπτώσεων, αλλά το να πηγαίνεις σε ένα τέτοιο μέρος που στοχεύεις στο καλό φαγητό και παραβλέπεις όλα τα άλλα (την δύσκολη πρόσβαση, το τριτοκοσμικό περιβάλλον, το αργό σερβίρισμα) και το αποτέλεσμα είναι το να τρως φαγητό τέτοιας χείριστης ποιότητας είναι τελείως απαράδεκτο, και φυσικά δεν πρόκειται να το επαναλάβω!!

Έκπτωση μέχρι 25%

Καπετανίδου 71, Δραπετσώνα