CRAMA
Πολίτικη κουζίνα

Καλαμάκι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Καθημερινά από το μεσημέρι εκτός Δευτέρας, Κυριακή μόνο μεσημέρι.

18 Σεπ 2012

Αν και δεν πήγα με τους καλύτερους οιωνούς έφυγα πολύ ευχαριστημένος. Πήγαμε με παρέα το προηγούμενο Σάββατο και δεν πλήρωσα εγώ.....λέτε γι αυτό να έφυγα ευχαριστημένος? Η παρέα πάντως ήταν οκτώ άτομα και παραγγείλαμε το μενού των 17 ευρώ το οποίο είχε δύο σαλάτες, χωριάτικη και μία, κάτι σαν καίσαρα, κοτόπιτα, παστουρμαδόπιτα, τυροπιτάκια με μέλι και ποικιλίες κρεάτων.

Το φαγητό δεν ήταν κάτι το αξιόλογο αλλά το μαγαζί έχει ωραίο ζωντανό πρόγραμμα με πολύ καλές φωνές και την συγκεκριμένη μέρα είχε και χορό οριεντάλ από ένα αιθαίριο πλάσμα .....ώπα νινα ναι νινα ναι ναι και πολλά άλλα άσματα. Απ' ότι έμαθα και οι τιμές δεν είναι απαγορευτικές και σε συνδιασμό με το περιβάλον και το κέφι που υπήρχε το συνιστώ ανεπιφύλαχτα .

23 Νοε 2011

Πήγαμε το καλοκαίρι, ωραίος χώρος και ειδικά έξω που καθήσαμε μια χαρά! το σέρβις ευγενικό, και οι τιμές λίγο τσιμπημένες, γύρω στα 27 με 30 ευρώ το άτομο.

Το φαγητό δεν μου άρεσε καθόλου, πήραμε μια κοτόπιτα, πολύ χάλια, ξαναζεσταμένη και μύριζε το κοτόπουλο, κεμπαπ γιαουρτλου και κεμπαπ με πουρε μελιτζανας, μου μύριζε απίστευτα το κεμπαπ, από τα χειρότερα που έχω φάει, γλυκό δεν πήραμε, φύγαμε άρον-αρον!!!

Μερίδες μεγάλες!! Δεν ξαναπάω ούτε για πλάκα!!!!

09 Ιουν 2011

Ενδιαφερων χωρος με ανατολιτικες πινελιες. Το καλοκαιρι θα ειναι πολυ καλυτερος.

To menu αρκετα ευφανταστο σαν συλληψη και περιγραφη στον καταλογο, ακροβατει αναμεσα στην πολιτικη κουζινα και το συνοικιακο ντελιβεραδικο χωρις να εχει αποφασισει που ακριβως ανηκει. Στο ασχετο ριχνει και δυο-τρεις μακαροναδες, καθως και μερικα πιτογυρα ετσι να βρισκονται.

Χωρις να ειναι κακο, το φαγητο του δεν εχει αυτο το κατι που θα σε ταξιδεψει στην πολη και τις γευσεις της, κατι το οποιο λιγο-πολυ περιμενεις απο ενα εστιατοριο του ειδους. Πιο πολυ διεκπεραιωτικο το φαγητο του, σαν το ιδιο το εστιατοριο να μην πιστευει και πολυ στις προοπτικες του. Κριμα, γιατι θεωρω οτι εχει προοπτικες.

Στα συν του μαγαζιου οι πολυ μεγαλες μεριδες του, οι καλες του τιμες που γινονται ακομα καλυτερες απο καποιες πραγματικα γενναιοδωρες προσφορες τα μεσημερια και για οσους τρωνε νωρις, κατι ευχαριστο δεδομενης της περιοδου που διαγουμε.

Για οσους ειναι κοντα, αποτελει μια τιμια επιλογη για φαγητο, και ακομα καλυτερη για πακετο για το σπιτι.

21 Μαι 2011

Επίσκεψη στις 20/5/11

Το crama είναι ένα εστιατόριο με πολίτικη κουζίνα στον Άλιμο(Καλαμάκι).Είναι σχετικά χωμένο,αλλά πολύ κοντά στην Αλίμου,οπότε η πρόσβαση είναι εύκολη.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και φωτεινός.Έχει και τραπεζάκια έξω,τα οποία είναι πολύ ωραία όταν ζεστάνει ο καιρός,μια και ο εξωτερικός χώρος έχει ενα μγάλο τετράγωνο συντριβάνι.Κάθε Παρασκευή,Σάββατο και κυριακή μεσημερι έχει πρόγραμμα.Μια φίλη μου ειπε ότι είχε οριενταλ παλιότερα,εμείς πετύχαμε ζωντανη μουσική.

Δεν ήταν και τα πρώτα ονόματα της πίστας,αλλά οπωσδήποτε στα συν του μαγαζιού.Βέβαια όσοι κάθονταν κοντά στην ορχήστρα,είχαν πρόβλημα επικοινωνίας,από την ένταση των τραγουδιών.Στα θετικά,ο χιουμοριστικός κατάλογος,ο οποίος είναι αρκετά μεγάλος,φιλοδοξόντας να καλύψει όλες τις γαστριμαργικές επιθυμίες.

Οι λοιπές παρατηρήσεις περιλαμβάνουν το μέσο όρο ηλικίας ο οποίος χθες ήταν υπέρ του δέοντος αυξημένος χθες,αλλά όταν έχεις καλή παρέα δε νομίζω να σε ενδιαφέρει.
Στην ποιότητα φαγητού βάζω 3,αλλά με κάποιες ενστάσεις.Τα κυρίως πιάτα είναι τεράστια και αρκετά νόστιμα.Αλλά όταν λέμε τεράστια,οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες.Με μία μερίδα μπορούν να φάνε και δύο άτομα.Εμείς πήραμε ανασκολοπιστό κοτόπουλο και χοιρινό,που ήταν καλαμάκι ουσιαστικά,αλλά με τα κοματια κρέατος έτοιμα στο πιάτο,το οποίο ήταν ωραίο και σε ικανή ποσότητα και μπιφτέκι γεμιστό με σως ροκφόρ το οποίο ήταν αρκετά νόστιμο.

Οι σαλάτες ήταν πολύ μεγάλες και νόστιμες.Πήραμε σαλάτα του αυτοκράτορα που είχε ρόκα,μαρούλι,κοτόπουλο και σως ροκφόρ και μια χωριατικη και μείναμε ικανοποιημένη.Η ένσταση είναι στα ορεκτικά που παραγγείλαμε χθες.Οι φρεσκες πατάτες δεν είναι φρέσκες και είναι μέτριες,εκτός εαν τις παραγγείλεις με σως ροκφόρ που τρώγονται.Επίσης η "τη-γαματα",η τηγανιά τους με χοιρινό ήταν ουδέτερη και το χοιρινό είχε αρκετό λίπος πάνω του.Η φέλ-τα,φέτα με μέλι,ήταν καλούτσικη και το λευκό χυμα κρασί πινόταν ευχάριστα.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και χωρίς πρόβλημα.Η απόδειξη ήρθε χωρίς παρακάλια.Δεν θυμάμαι εαν χρεώθηκε κουβέρ.
Στο δια ταύτα για δύο σαλάτες,τρία ορεκτικά,5 κυρίως και μισό λίτρο χύμα κρασί(παραγγείλαμε άλλο μισό λίτρο το οποίο έγινε 1 λίτρο και κερασμένο) 85 ευρώ.Τιμή πάρα πολύ καλή.

Αν θα ξαναπήγαινα? Εγώ θα ξαναπάω γιατί μένω κοντά.Σίγουρα αξίζει μια δοκιμή,γιατί οι μερίδες είναι τεράστιες,η εξυπηρέτηση καλή και γενικά περνάς καλά.

Βαλιάνου & Θεοτόκη 1, Καλαμάκι